Církevní sňatek

    Volbu církevního sňatku do našeho právního řádu vrátila novela zákona o rodině z roku 1992 s účinností od 1. 7. Základním rozdílem je, že církevní sňatek může být uzavřen až poté, kdy snoubenci předloží oddávajícímu osvědčení vydané příslušným matričním úřadem, od jehož vydání neuplynuly více než tři měsíce, o tom, že splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství.

    Matriční úřad prostě provede tzv. předoddavkové řízení, v rámci něhož jsou snoubenci povinni předložit stanovené doklady, jakož i prohlásit, že jim nejsou známy okolnosti vylučující uzavření manželství, že navzájem znají svůj zdravotní stav a že zvážili úpravu budoucích majetkových vztahů, uspořádání budoucího bydlení a hmotné zajištění rodiny po uzavření manželství. Toto řízení ovšem nebude ukončeno stanovením termínu sňatku  jako by tomu bylo u občanského sňatku, ale skončí vydáním osvědčení pro oddávajícího. Není nutné splňovat jakákoliv jiná kritéria než u občanského uzavření manželství.

    Konkrétní detaily průběhu sňatku se řídí vnitřními předpisy. Manželství se uzavírá v místě určeném předpisy církve nebo náboženské společnosti pro náboženské obřady nebo náboženské úkony před osobou pověřenou oprávněnou církví nebo náboženskou společností.

17 komentářů u „Církevní sňatek

 1. Roman

  Jsem vášnivý fotograf kynologického sportu. Fotografoval jsem výcvik psů svého známeho.Fotografie, které jsem pořídil jsem uložil na CD a předal člověku, jehož psi jsem fotografoval. Následně jsem zjistil, že některé fotografie nebo jejich části jsou použity na webu jeho příbuzného. Požádal jsem provozovatele webu, aby tyto fotografie odstranil, nerepektuje to. Chci se proto zeptat zda se tím doupouští porušování autorských práv či nikoliv?

 2. Justyna Volkova

  Je pravoplatne uznavana statem CR svatba pouze v kostele? Jsem obcanka Ceske Republiky a ptam se: jake doklady je treba predlozit na matricnim urade me a meho pritele, ktery je obcanem Nemecka? Musi byt doklady snoubence, ktery je cizinec soudne prelozeny?

  predem dekuji za rychlou odpoved.

 3. Justyna

  Je pravoplatne uznavana statem CR svatba pouze v kostele? Jsem obcanka Ceske Republiky a ptam se: jake doklady je treba predlozit na matricnim urade me a meho pritele, ktery je obcanem Nemecka? Musi byt doklady snoubence, ktery je cizinec soudne prelozeny?

  predem dekuji za rychlou odpoved.

 4. V. Gajdošíková

  Prosím o sdělení, která místa jsou určena k provádění svatebního obřadu. Je možné církevní obřad provádět i mimo kostely nebo budovy modliteben? Např. pod širým nebem – na horách – na louce? Děkuji předem za odpověď.

 5. Martina

  Můj snoubenec ani já nejsme pokřtěni ani nejsme příslušníky žádné z registrovaných církví,což neznamená,že jsme nevěřící, je i za těchto okolností možné požádat o uzavření církevního sňatku?(konkrétně by se jednalo o církev českolslovenskou husitskou)Děkuji za odpověď.

 6. Monik

  Jsem nepokřtěná, přítel je. Moji rodiče křtění nejsou, jen prarodiče. K vůli zesnulé babičky,která měla přání, abychom se vzali v kostele, chceme mít církevní sňatek. Na místní faře mi farář řekl, že by měla svatbu zařizovat křtěná osoba a já se o to vůbec nemám zajímat, pokud pokřtěná být nechci. Nemusím tedy docházet ani na žádné sezení s farářem před sňatkem? Nemusím ani ke zpovědi? Nebo třeba na nějakou mši? Opravdu stačí vyřídit veškeré formality na matrice a s tímto přijít do kostela, kde chceme mít obřad? Zajímalo by mě taky, kde se stanovuje termín. Na matrice nebo v kostele?

 7. Lucka

  Přeji pěkný den,

  chtěla jsme se zeptat, zda je možné mít církevní svatbu, pokud je můj přítel rozvedený? První svatbu měl na úřadě. Děkuji za váš čas.

 8. I.Melkusová

  Prosim o informaci, co musim udelat, abych mohla uzavřít civilní sňatek s občanem Indie

  /žijícím v Indii/. Chtěli bychom uzavřít sňatek a žít v ČR.

  Mohu ho pozvat do ČR na turistické vizum?

  Jaké doklady budou potřebné k uzavření

  sňatku? Dekuji za odpověď.

  1. Jana Blazkova

   Dobrý den,zajímá mě zda je to možné a jestli se povedlo na turistické vizum váš snatek uskutečnit?Mám podobný problém.Jana

 9. david h.

  dobry den mam jeden dotaz. ve skole mam referat o snatcich a potrebuji rychle zjistit ktere cirkve u nas maji povoleni oddavat.

  diky za rychlou odpoved, specha..

 10. Libuše

  Chtěla jsem se informovat,můžu se vdávat v kostele,když jsem se už jednou vdávala na radnici,jsem rozvedená.

 11. mikaela

  Dobrý den,

  jsem slovenka, můj nastávajíci je čech. Svadba bude na Slovensku v kostele a žít budeme tady v Čechách. Zajímalo by mně jaké doklady potřebuji já jako cizinec s České republiky.

  Ďekuji za rychlou odpověď.

  S pozdravem Mikaela

 12. Kateřina

  Zajímalo by nás, jestli je nutné při svatbě v kostele byl i svědek pokřtěný?? Víme, že nevěsta i ženich musí, ale co svědci???Děkuji za odpověď.

 13. Alena Martinová

  Dobrý den,zajímalo by mě,jak dlouho je potřeba zajít za knězem před termínem svatby? Jsme oba pokřtěni,ale do kostela často nechodíme….Ještě by mě zajímalo zda není problém,že už spolu máme dvouletého synka??

  Moc děkuji za odpověď

 14. * Listövka*

  Jak kde. většinou ale svedek byt pekrteny byt nemusi, sle musi se učastnit příprav na ktere manželé chodi…

 15. Karel Dlouhý

  Nejlépe je zajít na faru příslušné církve, kde Vám vše řeknou. Zde na tomto fóru těžko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>