Čtenářský dotaz týkající se sousedských vztahů

    Dobrý den,mám dotaz týkající se sousedských vztahů. Bydlíme v rodinném domku. Asi 10 m od hranice pozemku má soused postavený bazén,který stavěl v době,kdy my jsme stavěli dům. U plotu rostou listnaté stromy/lísky/.Nutí nás abychom stromy odstranili protože mu po 15 hod. stíní na bazén a na podzim mu do bazénu padá listí.I když tyto stromy vysekám,jak daleko od hranice mezi pozemky můžu tedy zasadit nové stromy,protože chci být od nepříjemného souseda oddělena a musím zasadit stromy stálezelené,aby mu nepadalo listí do bazénu.Přece i stromy jehličnaté vyrostou po určité době do výšky a zase bude chtít ať je odstraním. Stejně tak má nad bazénem ani 1m od plotu skleník.Tam nemůžu také vysázet žádné stromy. Děkuji za odpověď.


    Na tuto situaci je nutné aplikovat § 127 občanského zákoníku, který se přímo týká sousedských vztahů. „Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.“ Výčet je ovšem pouze demonstrativní, tedy příkladmý.
    Z tohoto důvodu je proto požadavky Vašeho souseda považovat za vcelku oprávněné. Co se týče stínění, je situace jasná. Stínění musíte zabránit, pokud nad míru přiměřenou poměrům obtěžuje. Takhle na dálku je samozřejmě obtížné situaci přesně posoudit. To je nutné provést na místě samotném. Znečišťovat mu bazén také nemůžete, svůj bazén by každý měl rád čistý. Je ovšem otázka, jestli to nutně znamená, že nesmíte mít na zahradě žádné stromy. Vždy je nejlepší snažit se domluvit a vyřešit spor dohodou. Vždy je dobré se o to pokusit. Soused by si mohl také třeba pořídit na bazén plachtu. Je skutečně otázka, jestli je znečištění listy v tomto případě nad míru přiměřenou poměrům. 

    Pokud se ptáte jak daleko od hranice pozemku můžete stromy zasadit, odpověď je jednoduchá. Mohou být umístěny jakkoliv, ovšem tak, aby neobtěžovaly ostatní! Výkonem svých práv nesmíte zasahovat do práv jiných. To znamená, že zřejmě nejvhodnější by bylo pořídit živý plot či nízké husté keře, z jehličnatých rostlin. Bude nutné je stříhat. S tím se nic udělat nedá. Jistě se ale dá vybrat odrůda, která nebude zuřivě bujet a vyžadovat stříhání denně.

481 komentářů u „Čtenářský dotaz týkající se sousedských vztahů

 1. Jaroslav Křenek

  Soused chce stavět na svém pozemku rod. domek. Mám obavy, že v případě uskutečnění jeho záměru by mi jeho

  domek stínil do okna v OP.V jaké minimální vzdálenosti od mého domku, případně od hrany pozemku, může soused

  stavět. Jaké mám možnosti, v rámci zákona, stavbu ovlivnit (blízkost stavby)? Jaké ustanovení, kterého zákona

  lze uplatnit

  za odpověď předem děkuji

  1. Martin

   Prominte, jen by mne profesne zajimalo konecne reseni tohoto problemu. Doporucil bych oslovit prisl. stavebni urad, pokud jiz nevydal stavebni povoleni. Vzdalenosti staveb presne vymezuje vyhl. 137/1998 Sb. Ministerstva pro mistni rozvoj, mereni intenzity svetla pak ČSN 73 0580-1.

   Pokud jste pokrocil dale, budu vdecny za Vase poznatky.

  2. Mošnička Jiří

   Dobrý den. Mám dotaz týkající se sousedských vztahů.Jsem spolumajitel staršího rodinného domu,zadní stěna domu tvoří hranici se sousedem který zde postavil dům.Nyní mu vadí moje okno z prádelny které je proti jeho terase.Toto okno je zde nejméně 40let,soused to bere jako zásah do svého soukromí.Pokusil se mé okno zatlouci prkny a když jsem mu v tom bránil tak mne urážel a vyhrožoval fyzickým napadením,což nebylo poprvé.

   Prosím o váš názor a radu jak mám v této věci reagovat.

   Mošnička J.

  3. Věra Novotná

   V blízkosti našeho 5 patrového panelového domu (v současnosti je tam jediný zatravnělý prostor pro děti a antukové hřiště mezi paneláky), budou stavět 12 podlažní panelový dům. Jaká má být vzdálenost mezi paneláky? Pokud postaví tento panelák až k ulici, byl by mezi těmito budovami prostor na šířku jednosměrné ulice. Už teď máme velké problémy s hlukem z ulice Střelničná – stanice autobusu Ládví Praha 8 a stavba metra, a už vůbec si nedokážeme představit těžkou stavební techniku i z druhé strany baráku. Jaké máme možnosti protestu a vyjádření nesouhlasu s touto stavbou? Jaké jsou podmínky těchto staveb v Evropské unii?

   Předem děkuji za odpověď

   Věra Novotná

  4. Ludmila Šnajdrová

   Dobrý den

   Měla bych na Vás dotaz: V roce 1984 jsem zdědila dům, který byl postaven v roce 1961.

   Nyní soused mě nařkl, že 100cm podél celé zahrady je jeho vlastnictví a různě celou moji rodinu uráží.Nechal udělat nové zaměření a zjistilo se opravdu nějaká část je jeho sice ne 100cm, ale 30cm, ovšem je tam oplocení, které už stavěl můj otec před dvacti lety, otec zemřel a já netuším jak se tenkrát se sousedem domluvil a proč je tak jak to je. Prosím co mám dělat. Za případnou odpověď vám moc a moc děkuji, protože už jsem zoufalá, co bude dál.

  5. Art Dessinateur

   Podle novely zákona jsou to 4 metry od hranice pozemku.

 2. L. Bartoš

  Dobrý den.

  Prosím o právní radu. Soused si před 20 lety zbudoval plot mezi našimi pozemky. Můj pozemek je asi o 0,6 metru

  výše, avšak podezdívka plotu je asi 3 cm nad zemí z jeho strany. Z mé strany tím dochází k neustálemu

  splavování a zachytávání zeminy o sousedovo pletivo, na které sice netlačí a nevybouluje ho, ale je s ním v

  přímém kontaktu a podezdívka je zčásti zasypána. Soused dal nyní celou věc, po letech k soudu a požaduje,

  abych si svojí část pozemku skopal k jeho nízké podezdívce, ač jde o moji přirozenou část terénu. V době

  stavby plotu byla část terénu odhrnuta, aby soused mohl zasunout benění k zbudování podezdívky plotu. Soused

  toho zneužil, aby ušetřil peníze a postavil nízkou podezdívku a tím mě nutí, abych kvůli němu odkopával svůj

  pozemek a dále tvrdí, že jsem až v posledním roce tuto zeminu k plotu navršil a že nikdy před tím nedosahovala

  nad jeho podezdívku. Není tomu tak, ale nemám žádný důkaz pro svá tvrzení, že tento stav trvá již řadu let.

  Pouze z terénu vyplívá, že je ve svahu.

  Jelikož jsem domek zdědil po rodičích, vím, že před lety, když jsem byl nezletilý, tento problém rodiče

  řešili, ale skončilo to pouze u slovních hádek se sousedem. Bydlím zde již 5. rokem, ale až nyní mě bez

  jakéhokoliv varování dal soused k soudu. Nevím, co mám dělat a jak se mám bránit. Právníci mě slušně odmítají,

  že nemají na tuto věc čas a nemám tolik prostředků, abych vedl nákladný soudní spor, kvůli 3 metrům plotu.

  Předem děkuji za radu

  Bartoš L.

 3. Olga

  Majitel sousedniho bytu pronajal byt vietnamcum, od tech se siri svabi, majitel odmita hradit postrik okolnich bytu, do kterych se jiz rozmistili. Co mohu delat, kam se obratit, abychom nemeli cely dum zasvabeny? dekuji

 4. Zdeněk

  Dobrý den

  Měl bych dotaz ohledně opravy plotu. Podle jakého klíče se určuje, kdo hradí náklady na opravu plotu. Já a nebo soused? Slyšel jsem, že platí pravidlo, které říká, že plot opravuje ten, kdo ho má při pohledu na zahradu po pravé ruce.

  Děkuji

  1. Ludvík

   Dobrý den

   Měl bych dotaz ohledně opravy plotu. Podle jakého klíče se určuje, kdo hradí náklady na opravu plotu. Já a nebo soused? Slyšel jsem, že platí pravidlo, které říká, že plot opravuje ten, kdo ho má při pohledu na zahradu po pravé ruce.

   Děkuji

  2. Jaroslava Kubátová

   Dobrý den

   Měla bych dotaz ohledně opravy plotu. Podle jakého klíče se určuje, kdo hradí náklady na opravu plotu. Já a nebo soused? Slyšela jsem, že platí pravidlo, které říká, že plot opravuje ten, kdo ho má při pohledu na zahradu po pravé ruce.Děkuji za info J.Kubátová

 5. Jitka Rybková

  Vlastníme 200 let starý statek, ze kterého jediné okna z kuchyně vedou na sousední pozemek, který před dvěma lety koupila nová majitelka. Podala stížnost na obecní úřad, abychom si okna zazdili. My jsme se chtěli vyhnout sporům a řešením na úřadech, tak jsme na okna nalepili neprůhlednou fólii. Při řízení na obecním úřadě nám zastupitel všem sdělil, že okna jsou stávající a jediné co může udělat, nechat fólie strhnout, aby bylo vše v půvoním stavu, jak to sousedka kupovala. Další týden nám však přišel od obecního úřadu dopis, ve kterém nám sdělují, že fólie na oknech jsou stávající stav a jakékoliv změny (stržení fólií) musí projít žádostí a násleným povolením obecního úřadu. Myslím si, že fólie na oknech nejsou stavební úpravy a tudíž se na ně nevztahuje žádné povolení k odstranění. Chtěla bych se zeptat, zda tam fólie musí zůstat na trvalo, anebo záleží na mne, jestli je mohu případně sundat? Děkuji za odpověď

 6. Jan Kocan

  Byt je ve vlastnictví Ceských drah a napsán na otce (pracoval u ceskych drah), uz ale 4 roky v domacnosti nebydli a ani nic neplati, veskere poplatky hradi matka, chci se zeptat jestli je mozne byt prepsat na matku a jestli je nutný souhlas otce (rozvedeny nejsou)

 7. Zdeněk Makalouš

  Má přítelkyně je rozvedená a chtěla by se znova vdát,ale nemá ještě vyřešené majtkové vyrovnání.Musí mít toto vyřešeno ještě před snatkem nebo na tom nezáleží?Děkuji za radu.

  1. Kraus

   Nemusí být vyřešeno ,ale po třech letech věci zůstávají tomu kdo je vlastní a nemovitosti jdo 50/50 % Kraus

 8. Sabina

  Dobrý den,

  U nově zakoupeného RD děláme nový plot (3strany) jelikož je v havarijním stavu a někde ani není. Chtěla bych se zeptat, jak je to s finanční uhradou, protože na dvou stranách máme sousedy. Uděláme jim vlastně uplně nový krásný plot! A také se chci zeptat zda máme raději přizvat geodeta, nebo se spolehat na domluvu se sousedy. Obáváme se samozřejmě toho, že například týden po dokončení plotu přijdou s tím, že jsme plot postavili 5cm do jejich pozemku a budeme ho muset bourat. Děkuji předem za odpověď.

  1. Taterová Markéta

   Dobrý den, měla bych dotaz.Koupili jsme rodinný dům,z levé strany zahrady máme potok, z pravé str. je rozpadlá podezdívka k plotu.Soused čeká až mu vystavíme novou. Je to naše povinost? Také se bojíme, že se s námi bude dohadovat o každý centimetr. Poradte, jak postupovat? Děkuji

 9. Mazánková Jitka

  Dobrý den,

  Obracím se na Vás s dotazem týkající se sousedských vztahů. Sousedovi jsme povolili přístavbu bytové jednotky k jeho původnímu domu. Naše pozemky jsou oploceny drátěným pletivem s podezdívkou, který jsme sami zhotovili , do výše 130 cm. Jedná se z našeho pohledu o jižní stranu. Při povolení stavby sousedům jsme si neuvědomili délku vrhaného stínu , který nyní vrhá tento jednopatrový dům se střechou na náš pozemek , zrušili jsme i bazén , který byl po stavbě většinu dne ve stínu (předchozí stavba měla rovnou střechu).

  Na svém pozemku jsme před lety postavili skleník a soused nám před něj vysadil na svém pozemku túje cca 50 cm od našeho plotu. Ústní dohoda zněla, že je bude udržovat do výše plotu , ale v současné době mají túje přes 2 m a skleník ztrácí svou funkci. Nyní soused vysadil túje po celé délce našeho plotu což je cca

  40 m, se slovy , že na svém pozemku si může dělat co chce.

  Žádám tímto o radu, jak můžeme v této věci postupovat, protože v případu vzrůstu by túje zastínily zbytek naší zahrady.

 10. P.P.

  Dobrý den, mám dotaz ohledně hranice pozemku. Před několika měsíci jsem zjistila, že umístění plotu mezi mým a sousedovým pozemkem neodpovídá skutečné výměře našich pozemků. Můj děd před několika lety přenechal asi 1 m pásu pozemku svému sousedovi, aniž by na to byl jakýkoli úřední dokument. Nyní máme nové sousedy, kteří si postavili stavbu, která svou částí zasahuje na již zmíněný pás pozemku. Mohu se domáhat vrácení této části pozemku? Jestliže ano, mám právo na odstranění sousedovy stavby tak, aby nezasahovala na můj pozemek? Děkuji

  1. Lucie

   Podle mého názoru musel soused pro účely stavebního povolení prokázat vlastnictví k dotčeným pozemkům, situační plán se zakreslením stavby a při započetí stavby měla být stavba ageodeticky vyměřena. Jako soused jste měl být účastníkem řízení o stavebním povolení. Min. vzdálenost stavby od hranice pozemku je 2m.

   Doporučuji tedy zjistit na obecním úřadě na základě jakých dokumentů byla stavba povolena a zda vůbec. Z katastrální mapy pak zjistíte jaký je skutečný stav vlastnictví k pozemkům, které vám v terénu vyměří geodet.

   Pokud nebylo darování zapsáno do katastru tak se vlastně neuskutečnilo.

   POZOR ! na základě §134 Občanského zákona se jedná o tzv. vydržení pokud je nemovitost někým užívána podobu deseti let. Proto pokud soused užívá část pozemku déle než deset let, hrozí že může uplatnit toto vydržení, proto okamžitě žádejte nápravu.

   Podle §135c Občanského zákoníku jste oprávněn žádat soud o nařízení odstranění stavby, která byla neoprávněně zřízena na vašem pozemku a to na náklady souseda.

   S pozdravem,Lucie.

  2. Phdr.Hopra

   Určitě ano.smerodatné je zaměření od geodeta.

 11. Eva Šnoblová

  Dobrý den – Mám dotaz …..

  Zadala jsem firmě rekonstrukci plotu, kde se provedla výměna zkorodované výplně plotu do stávajících sloupků za deskovou výplň opatřenou ekologickým nátěrem. Sousedím se třemi sousedy. Ten který je se mnou soused na hlavní ulici nesouhlasí s tímto dřevěným plotem, domluva žádná požaduje zpět plot kovový. Na staveb.odboru nás tedy obešle a uděláme schůzku a posouzení. Je možné aby soused požadoval jiný plot protože se mu nelíbí, nic mu nestíní postavil si tam narychlo před rekonstrukcí 6 tyček z rajčaty. Kdo případnou změnu plotu zaplatí

  firmě jsem fakturu zaplatila a plot na doporučení staveb.odboru uschovala.

  1. Lucie

   Myslím, že pokud je sousedův požadavek zdůvodněn pouze vzhledem, nemělo by mu být vyhověno, i u stínění by měl mít nějaký skutečný důvod. Doporučuji neustupovat, nejste povinna přistoupit na dohodu u stavebního odboru. Může vás ale dát k soudu, kde je však povinnost prokazovat na sousedovi.

   Kdyby jste se ale rozhodli ustoupit, požadujte určitě úhradu vzniklých nákladů, což podle mě bude fér.

   Lucie.

  2. Eva Šnoblová

   P.T.

   Děkuji Lucii za odpověď na můj dotaz a ptám se jí jak postupovat když jsme majitelé 3 a 2 žijí mimo území ČR v případě jednání se stavebním úřadem. Mám si vyžádat jejich písemný souhlas s rekonstrukcí plotu či písemný souhlas s neústupkem z mé strany ? D ě k u j i .

  3. Lucie

   Toto rozhodně doporučuji, každý papír dobrý. K jednání by měl stavební úřad přizvat všechny majitele nemovitosti a jejich vyjádření je v jejich zájmu.

   Při jednání ze stavebním úřadem uveďte důvody, které vás k opravě plotu vedli, že jse si byli vědomi toho že nic nestíní, a proto nebude vadit, že plot je nyní "hnědý dřevěný" a ne "plastový fialový", a proto nenarušuje ráz krajiny.

   L.

 12. Petr

  Může mi soused nařídit uřezání větví, které přes plot zasahují na jeho pozemek? Má trávník, na který mu padají listy, což nepovažuji za dostatečnou újmu.

  1. pani vendula

   muže podle občanského zakoniku $ 127 dobre si hřečtěte….

  2. Filip M.

   Dobrý den.Mám dotaz, na naší zahradě jsme si vysázeli k plotu do rohu Thuje do tvaru "L" je to u silnice.Je to v malé vesničce takže komunikace není moc frekventovaná, ale soused který se nedavno nastěhoval vedle začal kvůli thujím dělat problémy a trvá na tom, aby sme je pořezali kvůli tomu, že když vyjíždí na silnici tak má špatný rozhled.Nikomu jinému toto nevadí.Tak by mě zajímalo jestli nám může někdo přakazovat aby sme kvůli jeho neschopnému rozhledu vykaceli naše Thůje na našem pozemku. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  3. Phdr.Hopra

   Ano musíte si je urezat.jestlize odmitnete,muze je urezat za vás soused.a vetvee si ponechat.nebo vám je dát

 13. Oldřich Antoš

  Jsem studentem VŠE v Praze. Můj otec je malíř a já bych si rád přivydělal pouličním prodejem jeho obrazů. Co všechno si musím zařídit, abych mohl tuto činnost provozovat? Jak náročné, resp. finančně náročné, je získání místa např. na Karlově mostě nebo před Pražským hradem? Děkuji

 14. René Fišer

  Dobrý den

  Měl bych dotaz ohledně sousedských vztahů. Naši sousedi si před časem

  pořídili dva psy. Je to plemeno Husky. Tito psi jsou neustále zavřeni

  každý zvášť ve výběhu cca 2×2 metry. Přes den neustále vyjí a štěkají.

  Po noční směně kdy bych se měl vyspat mě toto vytí budí a ruší.

  Děkuji za odpověď

 15. Pani marta

  Mám dotaz –

  jak daleko od plotu lze vysázet lesní porost jedle,smrky…které stíní svoji výškou – jsou cca 0.5 m od plotu a vysoké 9 – 10 m jeden vedle

  druhého v celé délce 10 m plotu.

  Jsou vysázené na veřejné kanalizaci, která vede u plotu a kanál soused

  zasypal cca 0.5 m zemimy, tak že neeksistuje…zmizel.

  děkuji

 16. Eva

  Zdědila jsem rodinný domek. Na hranici pozemku stojí vedle sebe ve vzdálenosti cca 0,80 cm můj rod.domek a sousedova kolna se střechou spádovanou k základům rod.domku.Kolna není opatřena okapy, tudíž všechna voda, která naprší,steče ze střechy kolny do mezery mezi budovami a do základů rod.domku. Vlhkost se projevila v přilehlém sklepě, který ač nad povrchem je mokrý až ke stropu na přilehlé stěně.Dříve byla mezera zakryta betonovým korytem, které lety popraskalo a stalo se nefunkční. Jaké opatření provést po technické stránce, jsem si již zjistila u odborníků. Ale co se týče financování mi zatím nikdo neporadil.Pokoušela jsem se se sousedy dohodnout, nabídla jsem i finanční spoluúčast(Z 1/2 pol.).Po nechutných hádkách skončili s tím, že přispějí 5000 Kč, ale že se o provedení opravy nebudou starat.Myslím si, že by opravu měli provést oni ?! Navíc u jejich kolny je stěna(částečně dřevěná,spodek kamenný) chatrná a hrozí nebezpečí zřícení, pokud se bude vybírat zem. Mám obavy ,že když se pustím do opravy já a kolna su bude posouvat, že mne mohou ještě žalovat za vzniklou škodu. Domek byl postaven asi o 20 let dříve než kolna(30.l.20.stol.).Poradí mi,prosím někdo,jak řešit tuto situaci? Předem Vám moc děkuji.

  Eva M.

 17. Karel

  Dobrý den, mám následující dotaz. Do své chaty, která leží na mém oploceném pozemku mám přístup pouze před pozemek souseda. Sousedův pozemek je zatížen břemenem "umožnit přístup" k mému pozemku. Mohu chodit do chaty pouze pěšky nebo moho používat i automobil (což mi soused zakazuje). Za odpověď děkuji.

 18. Franta

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat v situaci kdy:

  Jsou 3 baráky, ke kterým vede příjezdová cesta. Bohužel nevím, jak je možné, ale město tu příjezdovou cestu prodalo majiteli jednoho z baráků. Bohužel, jak už to tak bývá, tak jsou lidé a "lidé" proto milý soused okamžitě když získal cestu do OV, tak jí z naší strany zaplotil. Protože to byla nejen příjezdová, ale i přístupová cesta, tak se do baráku musíme protahovat škvírou mezi jeho plotem (který ale je bohužel na jeho pozemku) a zábradlí k potůčku….Je to u soudu, ale naše tam se asi jaksi spí a nic se neděje. Vzhledem k tomu, že budeme stěhovat dost věcí do tohoto baráku, př. gauč a pračku, tak nastává veiký problém, jak to vlastně udělat…..prostě není kudy, tak uvažuju, že část plotu zbourám. Ale bojím že soused (trochu primitiv) nám buď vyhlásí válku, nebo to dá k soudu za ničení soukromého majetku…..Poraďte prosím, kdo s tím máte zkušenosti a co s tím mohu dělat?

  Děkuji

 19. Eva

  Dobrý den.

  Prosím o radu. Máme postavený rodinný dům v odlehlé části města a k naší smůle zde před lety pod jižní částí zahrady vyrostla oplocená

  zahrádkářská kolonie, i když s tím trvalebydlící obyvatelé nesouhlasili. Prblémy nastávají s prvními teplejšími dny hned z jara. Kdy se každý začne radovat z prvních paprsků mě začínají denně sužovat zahrádkáři s pálením zahradního odpadu. Při množství zahrádek je to i několik ohňů denně. Každé prádlo včetně záclon mám řádně vyuzené. Jsou natolik bezohlední, že rozdělají oheň a pálí odpad i v pravé poledne třeba při 34°C nebo večer. Pak odjedou do vyvětraných bytů, protože ve městě si pálit nikdo nedovolí a my máme plný dům kouře. Již jsem žádala mnohokrát o pomoc Mě. úřad , ti jen slibují a nic. Nepochopím proč v kolonii není odpadový kontejner nebo proč to někdo nezastaví když existuje vyhláška o zákazu pálení odpadu. Pořád se vymlovají, že napadené dřevo se pálit smí a mají jen ovocné stromy.

  Ještě je tu jedna věc. Nepotřebnou zeminu co vykopou nebo překátrovaný odpad sypou do cesty co nás od nich dělí a neustále jí nenápadně vyvyšují podle jejich plotu. Kanál od veřejné kanalizace je už 30 cm pod úrovní a při prudkém dešti nám teče voda do zahrady a za vraty se tvoří bláto. Je možné žádat město o snížení cesty na původní stav?

  1. Štichová

   Dobrý den, ani nevíte jak s Vámi cítím. Mám úplně stejný problém. Zajímalo by mne, zda Vám odpověděl nějaký právník. Jeho názor a jak se bránit by mne zajímal. Pokud by ste mi případnou odpověď přeposlala, byla bych Vám vděčná. Předem děkuji.

 20. Vladislav Kadlec

  Vážení přátelé,

  obracím se na Vás s prosbou pro právní pomoc v oblasti mezinárodního práva. Nevím, na koho se obrátit,

  na internetu jsem našel Váš kontakt. Moc Vás prosím, pokud mi nebudete moci poradit, pomozte mi prosím

  s nalezením správné kontaktní adresy. Děkuji,

  Potřeboval bych poradit v těchto otázkách:

  1. Zda mě může zahraniční soud povolat k jednání do své země (na mé útraty)

  2. Zda věc může předat českému soudu

  3. Zda mi český stát může poskytnout právní ochranu.

  Mám takový případ:

  V březnu tohoto roku jsem odepsal na imail Browna Kamary z Abidjanu, Pobřeží Slonoviny. Sliboval

  provizi po přenosu svého konta na mé – šlo o 17,5 miliónů dolarů. Zdědil je po svém otci, který už nežije.

  On ten fond nemohl použít přímo.

  Brown Kamara pak založil na mé jméno účet, a z něho jej Ecowas banka měla převést na mé konto.

  Vyžádala si několik poplatků, které jsme postupně s mým novým přítelem zaplatili (já jsem do toho vložil

  asi 1600 dolarů, musel jsem si vzít i půjčku). Nakonec Ecowas banka 6. října t.r. fond odeslala.

  V Curychu však WORLDBANK přenos zastavila, a vyžaduje 9600 dolarů za získání certifikátu pro tento

  fond, zda nejde o obchod se zbraněmi. Tuto částku samozřejmě nejsem schopen zaplatit, a tak se asi budu

  muset přenosu i mé provize vzdát. Banka však vyhrožuje, že věc předá soudu v Holandsku.

  Prosím proto o radu, co mohu v této věci dělat, jak se mohu bránit.

  Přeposílám ještě mail z Worldbank:

  MR VLADISLAV KADLEC

  Pls dont waste your time arguing woth us at the world bank.

  You have just 10 days to pay up or we take your case to the world court for breach being inaccessible for the for fund transfer.

  This would also mean that our claims are right.

  Besides,we cannot keep your fund for more than 10 days more without taking you to court in NETHERLAND which could cause imprisonment for negligence to receive your fund due to purposes of military purchases for adventures in africa.

  If our position is not right then prove us wrong by paying what we requested for the certificate issuance to enable us release your fund without delay.

  ECOWAS has nothing to do in this as the fund is now not in AFRICA.

  REGARDS.

  WORLD BANK MONITOR.

  Děkuji za případnou odpověď nebo radu.

  Ing. Vladislav Kadlec

  Kopřivnice

  Mail: vladislav.kadlec@tatra.cz

 21. Veronika Edrová

  Dobrý den, měla bych dotaz, co se týká výmazu mé osoby ze dvou akciových společností. Jsem již několik let na mateřské dovolené. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem byla zaměstananá u jedné firmy a stala jsem se v prvním případě členem dozorčí rady akciové společnosti a v druhém případě místopředsedou dozorčí rady akciové společnosti. Od nástupu na mateřskou dovolenou nemám s firmami co dočinění, neúčastním se valných hromad atd. Bylo mi oznámeno, že firmy byly převedeny na jinou osobu a já bych chtěla z obou vystoupit. Poraďte prosím, zda by bylo možné sepsat právnicky nějakou výpověď, co se týká výmazu mé osoby z obchodního rejstříku těchto firem. Co proto udělat. V těchto firmách, jak jsem se informovala na internetu nebyla provedena změna ani mého jména, je ponecháno dívčí jméno, ani změna mého trvalého bydliště. Moc Vám děkuji za odpověď a radu, jak se v mém případě zachovat. S pozdravem Veronika Edrová

 22. René

  Rád bych věděl, jak postupovat v případě vydržení pozemku. Moje známá je splouvlastnictví pozemku . Nyní vlastník sousedního pozemku (cca 1.5x15m) nám ústně sděli, že si myslí, že neoprávněně užíváme jeho pozemek. Podotýkám, že oplocení (sloupky) nebyly měněny od roku 1930. Také se na části tohoto pozemku vyskytují vzrostlé stromy a studně. Hranice nám mohou dosvědčit i bývalý sousedé. Myslím, že právo na vydržení by bylo prosaditelné.

  1. Kozel Jan

   zdědil jsem domek po otci okolo kterého je zahrádka cca 250m2,oplocená a užíváná cca 50 let i právními předchůdci. Obecní úřad mi oznámil, že je to majetek obce /i dle výpisu z KÚ/ o čemž jsem nevěděl. Mám právo podat návrh u soudu na vydržení pozemku? děkuji za odpověď.

  2. Kozel Jan

   víte jak to dopadlo? Pozemek mi nabízí MÚ za 3000Kč a poplatek za vyměření od geodezie 4000Kč, poplatek za vyhotovení smlouvy 500 Kč. Myslíte že je to správné?

  3. sousedka

   Soused vám nemůže dosvědčit pravý stav věci, nebo on snad ví, kde jsou skutečné hranice pozemku? O vydržení se nemůže mluvit, pokud plot máte na cizím pozemku a tuto skutečnost si můžete ověřit na katastrálním úřadu, a pak soukromé vlastnicví je nedotknutelné což zaručuje jak Listina práv a svobod tak i náš občanský zákoník.

   Sloupky ani plot se nemuseli měnit léta a nic to na tom nemění a pokud jste studnu udělali na jeho pozemku tak patří tomu sousedovi a může jí chtít, byl plot řádně ohlášen na stavebním úřadě jakož i studna? A jak jste doložili vlastnicvtí k pozemku? Pak předmětem vydržení může být jen celý pozemek a ne jen část pozemku

   Pak si myslím, že porušujete vlastnická práva souseda ale i stavební předpisy co se týká plotu i studny nebot jste nikdy nemohli doložit vlastnictví pozemku.

   Vydržet by jste tak mohli obecní louku nebo pozemek, ale osobní vlasnictví je nedotknutelné a nestačí ani subjektivní přesvědčení jakkoliv pevné že držiteli věc patří, soudy to zpochybní nebot existují kaastrální úřady na ověření a obecní úřady též mají záznamy.

   A nemá ta vaše známá též na černo udělaný odpad z domu do obecní kanalizace????????

  4. sousedka

   Soused vám nemůže dosvědčit pravý stav věci, nebo on snad ví, kde jsou skutečné hranice pozemku? O vydržení se nemůže mluvit, pokud plot máte na cizím pozemku a tuto skutečnost si můžete ověřit na katastrálním úřadu, a pak soukromé vlastnicví je nedotknutelné což zaručuje jak Listina práv a svobod tak i náš občanský zákoník.

   Sloupky ani plot se nemuseli měnit léta a nic to na tom nemění a pokud jste studnu udělali na jeho pozemku tak patří tomu sousedovi a může jí chtít, byl plot řádně ohlášen na stavebním úřadě jakož i studna? A jak jste doložili vlastnicvtí k pozemku? Pak předmětem vydržení může být jen celý pozemek a ne jen část pozemku

   Pak si myslím, že porušujete vlastnická práva souseda ale i stavební předpisy co se týká plotu i studny nebot jste nikdy nemohli doložit vlastnictví pozemku.

   Vydržet by jste tak mohli obecní louku nebo pozemek, ale osobní vlasnictví je nedotknutelné a nestačí ani subjektivní přesvědčení jakkoliv pevné že držiteli věc patří, soudy to zpochybní nebot existují kaastrální úřady na ověření a obecní úřady též mají záznamy.

   A nemá ta vaše známá též na černo udělaný odpad z domu do obecní kanalizace????????

 23. Karel

  Bydlíme v domku na kraji města,10 metrů od plotu,který nás dělí od sousedů je na pozemku souseda zahradní zděná stavba,ve které syn sousedky reprodukuje hudbu většinou typu techno,nebo house,puštěnou přes velké basové reproduktory.Na náš pozemek,i dovnitř do našeho domu se nesou basové nepříjemné vibrace,které již po krátké časové exposici jsou velmi nepříjemné.Provoz je nepravidlený a častý,policie to řešila zatím bez výsledku,postoj oddělení obecního úřadu je vc. laxní/"stejně se nic nevyřeší"/,oddělit se protihlukovou stěnou nepomůže/jsou zde terénní výškové rozdíly/,postoj majitelky sousední nemovitosti je také laxní/je ráda,když si to chlapec nepouští u ní v domě,ale na zahradě.Psychický stav manželky je již narušen,je na MD a celý den doma.Hygienik to pravděpodobně nezaměří,protože je to nepravidelné a podprahové,ale ve svém důsledku to má silně destruktivní účinky na psychiku.Jak se právně bránit tomu psychoterroru?Jinak se to totiž nazvat již nedá.

  1. Jiřina Holubková

   Prosím o odpověď na dotaz týkající se obtěžování hlukem ze strany souseda. Děkuji.

 24. Šovar Jiří

  Dobrý den,

  Bydlím v řadovém domku.Před rokem si sousedi koupili psa(křiženého vlčáka),mají ho neustále zavřeného doma i když mají velkou zahradu.Při odchodu do práce tj. v půl paté ráno,pes neustále každý den štěká nejméně 2 hodiny,i pří každém jejich odchodu.Toto trvá už 8 měsíců.Po upomínání,aby tento problém řešili,odpověd zněla:nevíme co s tím dělat,pes si snad zvykne,budte rádi aspon ráno nezaspíte.

  Mi také máme psa,takže jsme vůči nim toleratní a snášíme tuto hrůzu,ale nyní se to už nedá vydržet,hlavně v ranních hodinách.Prosím o radu,jak tento problém řešit,jaké mám práva atd.

  Předem děkuji za odpověd.S pozdravem Šovar

 25. Dolanská

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s prosbou o radu, jakým způsobem se bránit, když sousedé dupou jak stádo koní. Jedná se zdánlivě o triviální případ, ale nonstop dupání našich sousedů se nedá ani náhodou vydržet. Dnes jsem je byla, po 1,5 roce bydlení zde, velice slušně na tuto skutečnost upozornit. Velmi dotčeně přislíbili, že budou dbát na svou chůzi zřetel (řečeno mými slovy). Po 60 minutách je situace horší, než kdy bývala. Je evidentní, že to dělají naschvál. Nemůžeme jim oplácet stejnou mincí, protože bydlíme pod nimi. Ovšem chovat se jako oni se mi příčí. Při mé návštěvě u jejich dveří jsem si potvrdila, že mají plovoucí podlahu – čehož jsme si s přítelem "zvukově všimli" asi před 3/4 rokem, díky hlučné rekonstrukci pravděpodobně bez pomoci odborné firmy. Prosím o radu, co s tímto zdálnivě obyčejným spousedským problémem.

  Tisíceré díky předem, zoufalá

  Štěpánka Dolanská

  Gabinova 865

  Praha 5/Barrandov

  1. Gabriela

   Milá paní Dolanská, tentýž problém + další třískání dveřma má i moje rodina. Je to hrozné.

   Nad námi bydlí mladí manželé s 2-letou dcerkou, která si dělá co chce, tak nám to připadá. Hraje si tím, že na kachličkách v předsíni bouchá asi hrníčky nebo něčím jiným.

   Náš problém umocňuje to, že máme malé pokoje

   a nízké stropy. Čtyři roky jsme "vedli válku"

   s bývalými sousedy – alkoholik, dupající 10-letá dcera se psem atd. Spory u přestupkových komisí jsem vyhráli a sousedi se s velkými pomluvami přestěhovali o pár poschodí výš do prázdného bytu. Nastěhovali se noví nájemníci

   a problém pokračuje. Jsme zoufalí, nevíme jak dále, stále chodit po úřadech nás asi nemine.

   Když hovoříme s dotyčnými sousedy, přislíbí nápravu, ale skutek utek. Přeji Vám pevné nervy. I já bych moc uvítala pomoc odborníků.

   Vím, že si můžeme nechat změřit hluk v našem bytě, ale myslím si, že by výsledek měření byl v normě. Ale co dál, když to máme denně poslouchat jejich skákání, chození atd.

   Moc jsem Vám nepomohla, mějte se hezky.

 26. Petra

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda je možné převést byt, který je v osobním vlastnictví mého bratra , na mě (tedy na sestru). Tento byt má ale v katastru nemovitostí plombu. Důvod, pro který je na bytu plomba, bude v nejbližších měsících odstraněn, je ale možné převést byt ještě v době, kdy je plomba v katastru, či alespoň o převodu sepsat smlouvu, která by vstoupila v platnost ihned po odstranění plomby? A je výhodnější byt darovat či prodat mezi sourozenci (z hlediska daňového)? Děkuji předem za odpověď.

 27. František

  Dovoluju si jenom upozornit na znění zákona č. 114/1992 Sb., ust. par. 8, odst. 1 podle kterého je ke kácení dřevin nezbytné povolení orgánu ochrany přírody – to lze vydat ze zavažných (!) důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřeviny. V případě fyzických osob se povolení vyžaduje u dřevin s obvodem kmene přesahující 80 cm (měřeno ve výšce 130 cm nad zemí). Dále par. 8 vyhl. 395/1992 Sb.

  1. LUDĚK BALLON

   Vážení,máme obdobný problém se sousedem s výsadbou ovocných stromů ať již vzrostlých dříve vysazených tak i nově vysazovaných. Kořenový systém se nám již dostal do zdiva domu a prorůstá jím, nehledě na stínění. Vzrostlá třešeň přerostla dvoupodlažní dům a zanáší i okapový systém. Dohody jsou bezvýsledné. Dovoluji si Vás touto formou požádat o rady a to:

   1)jakou formu smíru popř.právní formu je možné zvolit?

   2)jaká vzdálenost od sousedního domu musí být dodržena při výsadbě ovocných popř stromů popř jiných dřevin?

   3)jaká mám práva a možnosti při údržbe či rekonstrukci stěn domu popř jiných částí domu, pokud se potřebuji k této údržbě dostat z pozemku souseda

   balkap@seznam.cz

 28. Martin Hedera

  Dobrý den,prosím o radu v mém problému. V krátkosti: dostal jsem darem pozemek, vyřídil plány a začal stavět dům pro rodinu. Jelikož mi manželka nevěřila, že vůbec začnu, tak po roce stavění chtěla po mne polovinu darovaného pozemku,jako důkaz, že ji mám rád? Vynutila si to hádkami,tak pro klid v rodině jsem ji polovinu pozemku daroval. Stavba pokračovala a před dvěma lety byla částečně zkolaudována – třípokojový byt s příslušenstvím, s tím, že podkroví(tam má být také byt) se bude dodělávat později. Kolaudace a vlastnické právo bylo napsáno na mne ale dům jsem vlastně stavěl za trvání manželství. Vzhledem k tomu, že moje žena nikdy o stavbu nejevila zájem – návštěva s kritikou tak 3 x ročně, výpomoc žádná, a já jsem se většinou sám na stavbě dřel za výpomoci finančních prostředků mých rodičů , tak bych chtěl nějakým způsobem zabránit tomu, že při případném rozvodu bych musel dům prodat a manželce by spadla do klína skoro zadarmo polovina.V současné době mám jen já v novém trvalé bydliště a manželka se synem stále bydlí ve svých zděděných pokojích u rodičů a nechce se ani stěhovat. Prosím o radu.

  Děkuji. Martin Hedera

 29. Pavla

  Dobrý den, mám dotaz ohledně souseda :) Máme na sobě přilepené domy, a on si přistavil patro a střechu. Po této přístavbě nám zasahuje 50 cm nad naší střechu protože si zateplil dům a tím pádem je zeď silnější. Dokonce měl tu drzost at si odstraníme anténu :))) Nyní přišel, že do zdi, kterou přesahuje na náš pozemek chce udělat okno. Musí mít naše povolení nebo nemusí? Jakému zákonu toto podléha?

 30. Jan Ondryska

  Dobrý den,

  velice bych ocenil Vaši odpověď na můj dotaz.

  Jsem většinovým majitelem ideálního podílu bytového domu – celkem 59,48%%.

  Ohlásil jsem provedení stavebních prací na stavebním úřadu dle § 55 odst. 2 stavebního zákona. Stavební úřad však po mně vyžaduje souhlas spolumajitelů nemovitosti. Nutnost souhlasu majitelů nemovitosti ( pro ohlášení stavebních prací) jsem však nenašel ani v zákonu č. 132/1998, ani ve stavebním zákonu a už vůbec ne v zákonu č. 72 /1994, kterými se stavební úřad ohání. Spíše se domnívám, že rozhodnutí stavebního úřadu směřuje proti smyslu občanského zákoníku – §139 odst. 2.

  Menšinoví spolumajitelé blokují opravy domu, který opravy potřebuje. Přičemž se nejedná o důležitou změnu věci. Je postup stavebního úřadu správný?

  Pozn.: Problém jsem konzultoval i s advokátem, ale ani ten si není zcela jistý.

  Předem děkuji za Vaši odpověď

  Jan Ondryska

 31. valentyna

  Dobrý den,

  před dvěma lety, po rozvodu, jsem se s mými dětmi přestěhovala do malého města, do domu, kde je 10 bytů.Od prvního měsíce mne a mé děti začala terorizovat sousedka, která bydlí s námi na patře.Jsoiu to absolutně nedůstojné vulgární nadávky, denní i noční telefonáty, vyhrožování zbitím, různé primitivní naschvály jako házení odpadků před dveře, strhávání jména na schránce, výhružky typu, že mi nechá odebrat mé dcery, musím podotknout, že mám velmi slušné zaměstnání a dcery na gymnáziu.

  Vše vyvrcholilo na Vánoce, kdy k nám k domu přijela státní bezpečnost,kterou ona zavolala, že mé dítě leží v kaluži krve a já jsem zdrogovaná.Byla jsem v šoku!!!!!!!!Když policisté odjížděli, volala na ně z okna, co si to dovolují odjet a nechat mé děti s narkomankou.Odjeli do školy a k mým rodičům a zjistili, že jsme normální, slušná rodina.

  navštívila jsem je a oni mi řekli, že se mám odtěhovat a vykašlat se na ní.

  Kam mám s dětmi jít?? Několikrát jsem si řekla, že navštívím odborníka psychiatrie, protože jsem na nervy.Se sousedkou jsme se nikdy nebavila a nebavím, protože ji neznám a nevím, co mám dělat.

  Proč mi policie nepomohla? Co mám dělat?

 32. valentyna

  …..musím ještě podotknout, že mi policie sdělila, že má sousedka napadla už více lidí, ale nikdo s tím nic nedělá a oni se tím také zabývat nebudou.Ovšem mé pocity strachu a úzkosti, když vycházím z bytu nebo když jdu domů se nezmenšily.

  Děkuji Valentýna.

  1. Monika

   Soused bydlící nade mnou v bytě, mě a mou rodinu psychicky týrá. 4x do týdne od půlnoci až do rána mlátí dveřma, křičí, pouští nahlas hudbu, 5x nás vytopil, vyhrožoval zabitím. Co v dané věci dělat? Jaké udání na policii mohu na souseda učinit? Snažila jsem se problém řešit na přestupkovém odboru příslušného úřadu, zatím bez výsledků.

 33. Miroslav Růžička

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat na náhradu škody,která vznikla pádem stromu na rekreační objekt a poškodil ho.Objekt je pojištěn u pojišťovny Generali.Bylo uzavřeno základní pojištění(požár,voda,vichřice).Strom spadl vlivem větru,ale zároveň z příčiny uhnilých kořenů.Pojišťovacím agentem bylo sděleno,že pojištění se na tuto situaci nevztahuje.Jaká je šance vymáhání škody na pojišťovně nebo na lesní správě,které patří pozemek,na kterém se objekt nachází?Pozemek je vykoupen jen pod zastavěnou plochou rekreačního objektu a je umístěn v lese,který patří lesní správě.Kdo je zodpovědný za odstranění padlého stromu?

  Děkuji za odpověď

 34. Lída

  Dobrý den, v rodinném domě jsme udělali střesní vestavbu a ve dvorním traktu nám nechce soused povolit instalovat střešní okna. Je nějaká norma, která umístění střešních oken upravuje? Dům je v řadové zástavbě.Děkuji.

 35. Petr

  Po dohode se sousedem doslo k odstraneni plotu v mem vlastnictvi.Po 10letech doslo k prodeji sousedova domu a novy majitel chce at udelam novy plot.Musim to udelat?Me to nevadi,ze tam nemam plot,ale jemu ano.Dekuji za radu pripadne odkaz na zakon ktery to resi.Dekuji moc

 36. ELIŠKA ŽOCHOVÁ

  DOBRÝ DEN.MĚLA BYCH DOTAZ.PŘED DVANÁCTI LETY NÁM OBECNÍ KOMIS SCHVÁLILA SEDLOVOU STŘECHU S OBVYKLÍMI RÝNAMI.PO DVANÁCTI LETECH SOUSEDOVI RÝNY VADÍ.MÁME PRÁVO TO NECHAT V PŮVODNÍM STAVU NEBO JE ODSTANIT(VADÍ MU ASI 15CM).NA STAVEBNÍM ÚŘADĚ JSME ZJISTILI,ŽE PŘEDSEDA KOMISE NENAPSAL ŽÁDNÝ ZÁPIS.A KDO BUDE PLATIT POKUTU NA DODATEČNÉ POVOLENÍ.DĚKUJI Ž.

 37. Eva

  Velice Vás zdravím a zároveň žádám o odpověď popř. o pomoc. Bydlíme v rodinném domku a naše sousedka ve své zahradě má podél plotu živý plot, o který se nestará,takže větve nám sahají až do oken přízemní části domku. Nebyla by to až taková hrůza, ale před tímto plotem má nasázené smrky a obrovský modřín, které přesahují výšku našeho domu (dům je vysoký 10 metrů). Větve stromů sahají až na naši fasádu. Od podzimu do jara musíme v místnostech svítit, jehličí z opadavého modřínu máme úplně všude a když přijde silnější vítr tak jde strach. Se sousedkou jsme mluvili, ale nepřikládá k tomu takovou důležitost a již několik let nás oblbuje že s tím začne něco dělat, ale nic se neděje. Nechci to přivolávat, ale až se stane nějaké neštěstí tak bude pozdě. Prosím Vás tedy kdo by s tím mohl nějak pohnout. Předem děkuji za radu.

  1. Pospíšilová Jana

   Dobrý den přeji a prosím o radu, zda nějaký zákon či vyhláška řeší problém, jak daleko od plotu je možno vysadit na př. tůje. Máme malý pozemek cca 400 m2 a na naší jižní straně si soused vysázel Tůje asi 50 cm od plotu s tím, že bude plot udržovat ve výši plotu. Neděje se tak. Můžeme s tím něco udělat? V této části naší zahrádky je vlhko, nic mi tam neroste a se sousedem není kloudná domluva.

   děkuji za odpověď

 38. Jana

  Dobrý den ,

  mám podobný problém – soused před 15 lety zasypal veřejný kanál

  kanalizace u plotu a vysadil tam jedle 4 a smrk cca 0.8m od plotu což svoji výškou 9m velice stíní a tvoří tmavou 8m zeď podél plotu./ vých.

  strana/ není možná domluva pro ůdržbu přiměřené výšky cca 5m stromů..

  Jak se bránit – na vnitřním odboru města se jen usmějí a jak se šušká

  dají jen směšnou pokutu a věc se táhne léta.

  Jak se bránit proti těmto bezohledným lidem, aby neoptěžovali..

  Stromy jsou asi také v ochran. pásmu kanalizace -kdo by to měl řešit,

  aby se věci dali na pravou míru a my měli sluníčko a světlo …

  a ne aby o tom rozhodoval soused důchodce.

  děkuji Jana

 39. D. Hamouzova

  Dobry den, ve zkratce. Ja a moji dva sousede mame spolecnou studnu. Zdedila jsem po matce chatu. Studna je umistena na neutralnim pozemku, mam na jeji uzivani dohodu, ktera je ovsem napsana na matku. Chci se zeptat, jestli tato dohoda palti i pro me, popripade pri prodeji pro jineho vlastnika. Nebo jestli maji sousede pravo zakazat uzivani teto spolecne pitne vody. Dale to same pouze s vodou uzitkovou, je rozvedena po chate a sousede nechteji pripadnym zajemcum povolit jeji uzivani, je napsana Smlouva o jejim uzivani, plati pro 6 chat a na zaver teto smlouvy je dovetek, ze prevod na jineho vlastnika je mozny pouze se souhlasem vsech ostatnich zucastnenych stran, dohoda neni nijak pravne potvrzena, nebo notarem overena, mne to sice nezakazali, ale rikaji to zajemcum, kteri maji o koupi chaty zajem, ovsem "jen" nekterym, ty, co se jim libi, tem tu vodu sami nabizeji, zajima me, jestli maji na takove chovani pravo a co se s tim da delat. Dekuji za odpoved.

  1. Jitka Nováčková

   Dobrý večer. Já a majitalé sousedních pozemků jsme se dohodli, že se budeme podílet na vytváření územního rozhodnutí našich pozemků. Smlouva s projektantem bude na mé jménem a proto potřebuji smlouvu, kterou sepíšu s vlastníky, abych byla chráněna po finanční stránce, kdyby někdo z nich nechtěl zaplatit svůj podíl na projektu. Jsme 4 vlastníci a nechceme vytvářet družstvo proto Vás prosím o vzor smlouvy k této situaci. Děkuji za odpověď.Jitka Nováčková.

 40. Lenka

  Zeď mezi pozemky sousedů

  Musím říci, že máme hezkou okrasnou zahradu s bazénem. Musím také říci, že soused má na pozemku provozovnu s výrobou umělého kamene a tudíž skladiště materiálu, výrobků a odpadu. Abychom se nemuseli vzájemně dívat na naše pozemky, dohodli jsme se se sousedem, že vybudujeme 4m dlouhou zeď a kde nebude zeď, prkenný plot. Soused vyjádřil přání si o zeď opírat haldu písku a těžké kamenné desky. Proto jsme postavili z naší strany cihlovou zeď a z jeho strany železobetonovou stěnu, aby tu tíhu udržela. Soused přispěl zapůjčením míchačky, práce, starosti a financování zbyly na nás. Železobeton je asi 20cm široký a přesahuje k němu oproti původní podezdívce asi 10-15 cm. U nás jsou cihly a zbytek betonu. Po roce potom – letos na jaře, jsme souseda poprosili, aby jeden z nehlučnějších strojů – kompresor, nepouštěl k večeru, kdy jsme venku na zahradě. Kromě toho, že jsme se na to dozvěděli, že jsme svině apod., chce po nás zbourání zdi, která prý zasahuje do jeho pozemku. Přitom ten tlustý beton je tam kvůli němu, protože si tam skladuje materiál. Vše bylo ovšem dohodnuto jen ústně. Může nás dotlačit nějakým způsobem ke zbourání zdi, nebo ji máme šanci obhájit? Jak se máme zachovat? Děkuji, že mi odpovíte.

 41. Jarda

  Prosim moc o radu

  – čím se dají zničit jedle 10m u plotu , když se sousedem není řeč…

  Děkuji – kdyby byly kvalitmní zákony bylo by vše v pořádku .

  Jarda

  1. Pavča

   Zdravím.

   Já vím celkem o třech. Nasypat nejlevnější prací prášek ke kořenům, nebo měděné hřebíky zatlouci do kmenů (nezapomeňte uštípnout hlavičky)a za třetí rtuť ke kořenům,to je tutovka, ale šíleně pracně se shání. Ničení ZDAR

  2. klara

   zdravím, slyšela jsem že rondap – ten zničí vše. Navrtat dírky a nalít přímo koncentrát. Koupíte ve všech obi apod..Chudáčkům stromečkům zdar.

  3. alx

   Zákony jsou sice mizerné, ale takové ničení bezbranných stromů je ubohé a zbabělé. Navíc je poněkud krátkozraké, jelikož si říká o nějakou pikantní odvetu. Pokud se opravdu nelze rozumně domluvit, pak bych se osobně uchýlit k čestnější metodě boje…

 42. Gabriela

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Bydlíme v paneláku 1.patro, nad našim bytem v 2.patře bydlí rodina s dítětem ve věku 11 let. Náš sousedský spor se vleče více než 3 roky. Někilokrát jsme byli u Přestupkové komise na MěÚ, kde nám dali jednou za pravdu a soused dostal pokutu.

  Náš problém je takový: sousedé si položili na podlahu kachličky a v dalších pokojích asi nemají koberce, popř. mají linoleum anebo plovoucí podlahy. Již déle než rok je z jejich bytu slyšet každý krok, padání věcí

  na podlahu, hádky, dupání jejich dcery aj.. Při jejich úklidu si připadáme jako na provoze v nějakém závodě.

  Dohodnout se s nima není možné. Když jsme požádali příslušný odbor na MěÚ ve městě ve kterém bydlíme, provedla jejich pracovnice místní řízení v našem domě formou "z očí do očí". To znamená, že přišla v doprovodu s městskou policií a v přítomnosti mého muže a "oné" sousedky, kvůli které bylo místní šetření provedeno zvonila u jednotlivých sousedů a ptala se na "onu" rodinu. Samozřejmě, že sousedé byli vyplašeni a nikdo nic neřekl (s onou rodinou nikdo nechce mít spor, soused je alkoholik). Já osobně jsem potom oslovené sousedy obcházela a omlouvala se jim za šetření.

  Od několika sousedů mi bylo řečeno, že paní z MěÚ na ně působila velmi špatným dojmem a rovněž se zalekli "oné" sousedky.

  Obrátili jsem se na pana starostu, předali mu veškeré dokumenty, ale z jeho kanceláře jsme se dozvěděli , že neshledali nic proti čemu by

  měli zakročit. Ale naše stížnost je pořád na příslušném odboru otevřená. Přitom podle mého mínění byla velká a zásadní chyba, že paní z MěÚ provedla šetření takovým způsobem. Oslovení Sousedé by ji rozhodně na "onu" rodinu řekli víc, kdyby nebyla přítomna "ona" sousedka.

  V závěrečné zpávě z místního šetření jsme se dozvěděli, že "ona" rodina si má hledat výměnu bytu, popř. naše stížnost půjde ke Kraj. soudu.

  I když se vše odehrálo na jaře tohoto roku a dnes se 25.srpna 2004 nic se neděje. Na naše telefonické i ústní urgence na MěÚ, jak to vypadá s onou rodinou a její výměnou bytu, nam je vždy sděleno, že si pořád výměnu hledají. A nabízené byty k výměně od MěÚ nepřijali.

  Vím, že náš problém je více rozsáhlý. Ale nevíme co dále dělat.

  Paní sousedka, která bydlí vedle oné rodiny a hluk rovněž slyší, což byla potvrdit i na MěÚ se již znova angažovat nechce ze zdravot.důvodů.

  Prosím o radu, jak dále pokračovat a jestli úřednice z MěÚ provedla místní šetření správně.

  Děkuji Vám

 43. Stáňa

  Mám nového souseda, který se rozhodl obložit si dům dřevem-stropy,palubky,podlahy.Zakoupil fošny a každý víkend vyrábí z těchto fošen palubky,podlahová prkna a brousí, hobluje-používá vysokorychlostní stroje.Na domluvu reagoval tak, že to bude dělat třeba 20let.Je to naruš.užívacích práv hlukem(je to nesnesitelné a děje se tak v sobotu a v neděli)Jakým způsobem mohu u soudu dokazovat hluk.

  Trvalé bydliště mám já i soused v jiném okrese a chalupy jsou v okrese třetím.Ke kterému soudu musím poslat žalobu?V místě mého trv.bydliště, či v místě vlastní nemovitosti?

  Děkuji. Zoufalá chalupářka.

 44. Eva Machovcova

  Dobry den,

  hodlam stavet RD. Na sousednim pozemku jiz realizoval stavbu soused. Minimalni vzdalenost mezi sousednimi domy je stanovena 7m, minimalni vzdalenost jednotlivych domu od plotu nesmi byt mensi nez 2 metry.

  Soused ma mensi dum a vzdalenost od hranice meho pozemku je 4 metry.

  Oba pozemky jsou siroke 20,3m. Mohu zde realizovat dum o sirce 13,3m? Mohu dum o sirce 13,3m osadit blize k sousedovu pozemku, kdyz ma soused vzdalenost od spolecneho plotu 4m (napr. kdybych jej osadila 2,5 – 3m od splecne hranice pozemku)? Neplanuji mit zadna okna nebo balkon smerem k sousedovi, soused vsak zde ma balkon a francouzske okno a muj plan osadit dum blize k jeho pozemku se mu nelibi. Ma pravo do meho rozhodnuti zasahovat nebo je to jen veci stavebniho uradu?

 45. Eva Machovcova

  Dobry den,

  mam dotaz ohledne pouziti stanovene minimalni hranice sousednich domu od hranice pozemku. Hodlam stavet RD, na vedlejsim pozemku ma jiz dum soused. Minimalni vzdalenost sousednich staveb je stanovena na 7m, pricemz minimalni vzdalenost jednotlivych domu od hranice pozemku je 2m. Oba pozemky jsou siroke 20,3 metru. Soused ma vsak mensi dum, ktery je osazen 4m od spolecne hranice pozemku. Chci se zeptat, zda mohu realizovat dum o sirce 13,13m a zda jej mohu osadit blize k sousedovu pozemku (pocitam, ca. 3 metry od spolecne hranice). Sousedovi se to nelibi, protoze ma z teto strany balkon a francouzske okno, ja vsak na teto strane zadne okna ani balkon neplanuji, takze by jeho soukromi melo zustat zachovano. Ma soused pravo vyzadovat, abych dum osadila 3,5 m od hranice, nebo ho mohu osadit blize, pokud zachovam vzdalenost mezi nami 7m, tzn. min.3 metry od splecne hranice?

  Dekuji

 46. Ammanda

  Dobrý den,

  náš nový soused koupil část pozemku, který sousedí s pozemkem naším. Když jsme začali opravovat místy odrolený plot mezi těmito pozemky přišel k nám a řekl, že si tento plot koupil i s pozemkem, na kterým plot stojí. Má to prý vyměřeno a plot stojí na jeho pozemku. Tento plot však stavěl můj děda již před více než 70 lety a pochybuji, že opravdu pozemek pod tímto plotem je jeho. Proto jsme zanechali oprav a nyní nevíme jak máme zjistit jestli má soused pravdu či nikoliv. A pokud má pravdu jestli ten dědou postavený plot nepatří nám, když se o něj staráme už desítky let.

 47. Ammanda

  Sousedi i přes dostatek vody, kterým se chlubili v kopané studni o hloubce kolem 15 m, si chtěli nechat udělat vrtanou studnu o hloubce 29 m. Jelikož však soused z druhé strany má též kopanou studnu o hloubce 6 m a druzí sousedé (já) máme kopanou studnu o hloubce 8 m jsme jim souhlas k provedení vrtu nedali. Našim i důvodem druhého souseda byla možnost, že by se nám voda ze studny ztratila, jelikož vzdálenost jejich nové studny od naší by byla 8 m a od jeho 9 m. Nemáme možnost připojení na vodovod, proto naše záporná reakce na jejich chtěný vrt. Avšak povolení z úřadu jim bylo vydáno a vrt mohou provést.

  Nechápu, jak to, že i přes nesouhlas všech sousedů jim to bylo povoleno. A kdo potom bude moci za to, že se nám ve studni ztratí voda po jejich vrtu. Kde si potom můžu stěžovat a zda-li mi to vůbec k něčemu bude. Do vyjádření s naším nesouhlasem jsme dali důvod našeho nesouhlasu – možná ztráta vody v naší kopané studni.

 48. pepa

  Soused si vystavěl na střeše střešní okna ( budník).

  Je to přes ulici a kouká nám do dvora.

  Měl nás žádat o povolení. Děkuji za odpověď.

  1. Petra Koudelková

   Dobrý den,

   bohužel se mají nárok vyjádřit pouze majitelé pozemků(nemovitostí) přímo sousedících.

 49. irena

  Dobrý den, jaká práva a povinnosti má majitel stromů, zasahujících na sousední pozemek? Děkuji předem za odpověď.

 50. irena

  Dobrý den, jaká práva a povinnosti má majitel stromů, zasahujících na sousední pozemek? Děkuji předem za odpověď.

 51. Hanina

  Dobrý den, mám dotaz týkající se sousedských vztahů. Bydlíme v rodinném domku a přestože větve na mém pozemku nepřesahují k sousedovi,ten neustále trvá na tom abych u něj uklízel větrem zanesené listí.Jak se zachovat?

  Děkuji za Vaši odpověď

 52. Eva

  Zdravím Vás,bydlím v domě , který patří bytovému hospodářství- tedy v podnájmu. Bydlíme tam tři rodiny.Bydlím zde 21 let. Nikdy jsme ze sousedama neměli žádný problém, ale před rokem a půl se nastěhovala přítelkyně syna od sousedů. A tehdy to začalo, sice jsem to moc nevnímala, protože jsem dost tolerantní člověk. Ale v posledních třech měsících to vše vyvrcholilo tak. Jsem zoufalá, nemohu už ani spávat. Ta paní není vůbec přihlášená k pobytu, dělá si obrovské nároky. Co se týče baráku, pozemku kolem něj . Nehne vůbec prstem.Jenom kritizuje, uráží, dělá samé naschvály. Závidí nám, že máme garáž,atd…Dokonce podala souseda k přestupkové komisi, protože ji vadí, že odklízí sníh blbě atd…Zajímá mě jestli , člověk, který není přihlášený k pobytu, může dělat takové problémy? Děkuji Eva

 53. mirek

  Sousedé nám hazejí sníh z jejich strany silnice na naší stranu.Jedná se o rodinné domky

  a ve vyhlášce města je že každý majitel je povinen zajistit schůdnost chodníku.Tím pádem mi nemůžeme zajišťovat úklid sněhu.

  dá se s tím něco dělat? Děkuji.

 54. Martina Mrázková

  Prosím o radu co se sousedkou,která nepochopila,že domovní dveře by měly být z bezpečnostních důvodů zavřeny na "kulu".Říká,že jí je schválně zavírám před nosem,ale já vůbec netuším že tam je.Na dveřích je namontováno brano,na které také přispívala,ale dveře jsou zkřížené,tak musíme dveřím pomoci,aby doklaply.Jejich rodina má na dveřích do bytu kliku místo klasické kule tak chodí bez klíčů.Děkuji

 55. Soňa Nová

  Dobrý večer,

  mám problém se sousedem a prosím o radu.Již několik let nám vypouští na pozemek hadici se smradlavou vodou.Ve sklepě byla pořád voda ovocné stromy spadly.Neustále mu řikáme ať to k nám nepouští,ale bohužel pořád máme na zahradě smradlavé bahno.

 56. Veronika

  Dobrý večer,

  mam dotaz týkající se minimální vzdálenosti domu od hranice pozemku. Vím že vzdálenost je 2 metry. Chceme si postavit menší dům 5,5 x 9m, nyní na tomto místě stojí garáž + přístavky cca 5 x 8m a jsou postavené přímo na hranici pozemku. Kdyby s tim soused písemně souhlasil, že náš dům si postavíme taky přímo na hranici pozemku, můžeme garáž s přístavky nechat zbourat a stavbu realizovat?

  Děkuji moc za odpověď. Veronika

 57. Petra Svobodová

  Pořídili jsme si větší plemeno psa, kterého se náš soused bojí. Po delším vyhrožováním, že když si nezvýšíme plot tak nás dá k soudu, jsme se se sousedem dohodli, že plot zvýšíme. Soused nám dal písemný souhlas notářsky ověřený k tomu aby jsme si postavili celodřevěný plot do výše 2metrů. Sice jsme ho upozornili, že mu v tom případě bude plot stínit do zahrady, on však tvrdí, že mu to nevadí a souhlas dal. Mám však obavy, že si to dobře nepromyslel a po čase si začne stěžovat na stínění plotu. Budeme ho muset sbourat nebo má soused smulu když nám dal písemný souhlas?

  Za odpovědi moc děkuji.

 58. Petra Svobodová

  Stavíme celodřevěný plot mezi dvěma zahradami, musí lícová stana plotu být u souseda, nebo na to žádný zákon není a mi si plotek můžeme postavit z naší stany zahrady.

  Předem moc děkuji za odpovědi.

 59. Richard Holeček

  Dobrý den.

  Máme problém se sousedem mé tchýně.

  Jejich pozemky u okálů jsou odděleny dřevěným plaňkovým plotem o který pečujeme my. Nyní si soused na své straně plotu vysázel tůje ve vzdálenosti asi 0,6 m od plotu. Na naší žádost, aby tůje přesadil dál od plotu, neboť až vyrostou, budou větvemi zasahovat do plotu a znemožní jeho údržbu, což zapříčiní jeho zničení a jejich kořeny naruší základy plotu. Soused reagoval velmi podrážděně, že na svém pozemku si může vysadit co chce a že neexistuje žádná norma, podle které by měl tůje sázet.

  Ptám se tedy, jestli neexistuje nějaká norma, nebo způsob jak předejít postupnému zničení našeho plotu.

  Děkuji. S pozdravem R. Holeček

 60. Jiří Baloušek

  Chtěl jsem se zeptat jak daleko musím postavit RD od souseda, který má postavený RD 1,7 m od společné hranice a má na této straně 4 okna.

  Mám projekt RD, který vyjde v nejbližším bodě stavby od sousední stavby 6,85 m. Budu muset mít svolení souseda. Děkuji za odpověď.

 61. vendula

  Před rokem jsem se nastěhovala do panelového bytu.Sousedka vedle nás je velice hlučná (jak přes den, tak i přes noc). Je duševně chorá, stále hlasitě sprostě nadává a řve. Z výpisu z KN jsem zjistila, že byt je psaný na její rodiče. Nevím, zda v tomto bytě může vůbec žít sama a neohrozit tím víc své okolí. Na patře je 5 bytů a nejsem jediná, komu tento hluk vadí. Prosím poraďte mi co mohu proti ní dělat. Děkuji Vendula

 62. J.Hašek

  Vlastníme pozemek zděděný po otci, které se nacházejí 100 km od našeho bydliště, proto ho můžeme navštěvovat jen sporadicky.

  Před 10 lety si sousedka si na našem pozemku bez našeho vědomí postavila plot, čímž pozemek rozdělila na 2 části. Na jedné takto oddělené části vysadila stromky. Následně nám-vlastníkům zaslala dopis, kde oznamuje, že toto učinila, protože tuto část našeho pozemku prý užívá již 30 let, k čemuž prý měla souhlas našeho zesnulého otce (žádný doklad však neexistuje) a hodlá ji nadále využívat. Sousedka navíc v dopise uvádí, že pokud bychom dělali problémy, uplatnila by právo na vydržení.

  Může toto právo uplatnit?

 63. Aleš Provazník

  Soused se rozhodl, že mezi našimi

  pozemky postaví plný dřevěný 180cm

  vysoký plot, bez ohledu na to,

  jestli bude stínit nebo ne. Chtěl

  jsem se zeptat, co s tím, když

  tvrdí, že má na plot povolení od

  obecního úřadu. Na odpověď spěchám.

  Díky.

 64. Navrátilová

  Sousedův strom vzrostlý jasan roste asi 1,5 m od naší zídky. Větve přesahují do poloviny našeho dvora,padá listí, kousky větví, teď i velké haluze, které poškozují nejen můj majetek – střechu- ale také se začínáme bát o nás. Prosím o zákon, jestli existuje, zda může obecní úřad v místě přikázat tento strom majiteli pokácet. Ústí domluva se sousedem není vůbec možná. Děkuji

  1. pikolon milan

   Sousedův strom vzrostlý jasan roste asi 1,5 m od naší zídky. Větve přesahují do poloviny našeho dvora,padá listí, kousky větví, teď i velké haluze, které poškozují nejen můj majetek – střechu- ale také se začínáme bát o nás. Prosím o zákon, jestli existuje, zda může obecní úřad v místě přikázat tento strom majiteli pokácet. Ústí domluva se sousedem není vůbec možná. Děkuji

   Dobrý den Mám stejný problém jak vy . Mužu se prosím zeptat jak ste dopadly. Poradil vám někdo . Děkuji

 65. Navrátilová

  Může obecní úřad přikázat sousedovi pokácet hodně vzrostlý strom – jasan -, který větvemi zasahuje do půli našeho dvora, větve padají a ničí naše střechy a kdyžtak mi napište prosím č. zákona, abych to mohla na obci použít. Děkuji

 66. Klára

  Dobrý den, máme v nájmu nemovitost (jezdecká stáj) a část správní budovy. Také máme v nájmu převážnou část pozemků okolo stáje a budovy.

  V této budově má bydliště v 1.NP také pan K.

  Ten vlastní pitbulteriéra. Tento již mnohokrát napadl psy majitelů, kteří zde docházejí ke svým koním. Po posledním incidentu již nechce uhradit veterinární ošetření, ba naopak se začal ohrazovat, že on tady bydlí a tak jeho pes tady může běhat. Pes je necvičený, a tak máme strach, kdy se otočí taky proti člověku. Jak se můžeme bránit? Může pronajímatel vydat rozhodnutí o zákazu volného pohybu psů bojových plemen v areálu?

  děkuji moc

 67. Lucie

  Dobrý den, prosím o radu s naším problémem. Bydlíme v novém rodinném domku se zahradou a okrasným jezírkem o velikosti cca 6m. Soused má přímo za plotem 12 úlů se včelami, které létají přes naši obytnou terasu pít do jezírka. V teplých dnech, jsou obležené celé břehy stovkami včel, které neustále přilétají a odlétají. Rádi bychom u jezírka relaxovali, k tomu účelu bylo postaveno a však to nejde. Odpočinek u našeho jezírka vypadá stejně jako posadit se přímo před úly. Údržba jezírka a jeho okolí je tímto také omezená pouze na chladné nebo deštivé dny, kdy včely nelítají. Chceme se sousedem dobře vycházet, ale jak se máme zachovat, když nás jeho hmyz na naší zahradě omezuje přímo v nejpoužívanějším prostoru? Musím podotknout, že soused vystavěl plaňkový plot, abychom na úly alespoň neviděli, nicméně proti včelám nijak nepomáhá. Předem děkuji za odpověď

  1. Vladimira Dvořáková

   Dobrý den,

   přečetla jsem si Vás problém se včelama Vašeho pana souseda. Máme podobný problém. Náš pan soused má včelky a jejich úly přímo na plotě. Během dne do zadní části zahrady nemůžeme. Vždy jen pozdě večer či brzy ráno, jinäk jsou včely agresivní.

   Prosila bych o radu, jak daleko od plotu může soused mít úly? A zda je možnost podat někam případnou stížnost když s ním není domluva?

   Prosím o radu jak postupovat. Jsme bezradní, ale ovoce se v noci ani při umělém osvětlení trhat nedá. Děkuji. Vlad. Dvořáková

  2. Dana Langrová

   Dobrý den ,mám úpně stejný problém se sousedovýma včelkama jako vy.Taky je máme hned za plotem a když jsme souseda upozornili, aby chov omezil, přivezl si ještě maringotku se včelstvy z polí.Každý den na nás včely nalétavají a jsou i teď, v tyto horké dny hodně velmi agresivní.Ven už vycházíme jen po setmění.Prosím, jestli nám můžete poradit, jaká je hranice, kde soused může včely chovat, prosím poraďte nám.Děkuji Langrová.

  3. Tomáš Strnad

   Bez těch včel by jste tam žádné ovoce neměla

  4. josef hasal

   Dobrý den,Už deset let trvá spor se sousedem o cestě kolem mého pozemku,kde se na hranici nachází zdroj pitné vody, studna je roubená přímo u cesty která dřív sloužila povozům obilí atd. Dříve cesta byla široká a nyní kvůli parcelám se úžila nece-lých 3 metry.Nyní ji soused pronajímá stavební firmě, která sem jezdí nákladními auty s nákladem, ještě jezdí po zpátku tak mají sníženou viditel-nost jezdí, jak seto dá.

   Několikrát jsem tuto událost hlásil na obecným úřadu nic se neděje, že se bortí roubená studna tlakem nezpevněné cesty pod těškými vozy.

   Obracím se právě na vás o pomoc, co mám případem této věci dělat na koho se mám obrátit. Přdem děkuji Hasal

 68. Bohouš

  Dobrý den! V roce 1987 jsme koupili rodinný domek se zahradou. Za oplocenou částí této nemovitosti se nacházelo pole, přiléhající k této nemovitosti, o kterém jsem byl m.j. i sousedy ujištěn, že patří k zakoupené nemovitosti, proto jsem jej v dobré víře až do dnešních dnů využíval částečně jako zahrádku, částečně jako louku. Zahrádku jsem také (asi 120 čtverečmých metrů) zaplotil. Dnes však se ukázalo, že pole má vlastníka, který se k této nemovitosti nehlásil, nyní však zaslal doporučený dopis s nápisem "pokus o smír" a s vyčíslením jeho představ o jakémsi vyrovnání a odkoupení pozemku. Za údajný pronájem požaduje 6 Kč za metr, za odkoupení navrhuje 30 Kč za metr. Až do dne, kdy se mi ohlásil písemně, jsem neměl sebemenší tušení o tom, že pozemek nepatří k mé nemovitosti. Jak mám postupovat, prosím poraďte, na právníky nemám a vedle zdravotních problémů se ještě starám o nemocnou ženu. Za odpověď předem děkuji.

  1. Vávra

   Když jste dům kupoval, tak byl jistě vypracovaný soudním znalcem odhad. Ten zahrnuje vše co jste kupoval, zrovna tak, jako kupní smluva. Pokud není v kupní smlouvě ani ve znaleckém posudku uvedeno pole s patřičným parcelním číslem, nemůžete být majitel. Neříkejte, že jste nevěděl co kupujete!

   Užíval jste pozemek bez souhlasu majitele a ten se po roku 1989 má možnost přihlásit se a využívat svoji nemovitost. OPožadované částky jsou minimální, máte štěstí, že je majitel slušný člověk.

 69. Hana Slepičková

  Dobrý den, jsem vlastníkem rodinného domku, který je 3m od plotu. Soused má na svém pozemku 2 velmi vysoké lesní smrky ( cca 15 m ), které jsou od hranice pozemku rovněž vzdálené cca 3 m. Při každé bouřce či vichřici se však cítím ohrožená na životě a mám strach o svůj majetek, neboť se obávám vyvrácení či zlomení stromů a pádu na můj dům. Sousedé na mé žádosti o poražení stromů, které jsem ochotná spolufinancovat, neragují s tím, že za stromy při koupi domku zaplatili – jejich ohodnocení bylo součástí znaleckého posudku. Podotýkám, že naše čtvrť není u lesa a žádný soused podobné stromy nemá. Prosím o radu, zda se mám obrátit na městský úřad – na jaký odbor a zda tento správní orgán může rozhodnout o povinnosti porazit či alespoň zkrátit tyto stromy. Děkuji za odpověď, Hana Slepičková.

 70. Gabriela

  Dobrý den, problém mé rodiny začal před čtyřmi lety a pokračuje "v novém kabátě" stále.

  Bydlíme v bytě s malými pokoji a nízkým stropem. čtyři roky jsem bojovali se sousedy bydlící nad námi ohledně hluku – třískání, dupání jejich 10-leté dcery se psem aj. Po přestupkovém řízení se sousedé vystěhovali.Ale problém neskončil. Noví sousedé po 3měsíčních úpravách bytu se nastěhovali a k našemu údivu se hlučné jevy a pro nás již neúnosné jevy nadále opakují. Slyšíme každý krok, běhání jejich dítěte i když je mu teprove 2roky, třískání s dveřma. Po ústním upozornění na tyto jevy, nám soused ústně zakázal opět je ústně upozorňovat. Nevíme jak dále. Znova chodit po úřadech je hrozná a skličující představa. Já opět beru léky na uklidnění, manžel zvrací a má další zdravotní problémy.

  Dostali jsme radu, abychom si nechali změřit intenzitu hluku. Ale nevíme kdo to dělá, kdo by to platil a myslím si, že by výsledek byl

  přiměřený životu v panelovém domě.

  Prosím o radu.Děkuji Gabriela

  1. Katka

   Dobrý den,obraťte se na hygienickou stanici.Měli jsme podobný problém v minulém bytě a bylo vše zdárně vyřešeno.Hodně štěstí.

 71. Anna

  Ráda bych se zeptala na problematiku plotu a s ní související sousedské vztahy. Většina mých známých je toho názoru, že při stavbě a úhradě plotu každý zodpovídá za pravou a zadní část svého plotu z pohledu od zahrady. Jelikož toto neuznává náš nastávající soused, chtěla jsem se zeptat, zda je někde tato problematika ošetřena či popsána. Vždy se říká, co je psáno, to je dáno. Můj přítel tvrdí, že v zájmu dobrých sousedských vztahů se budeme podílet na úhradě i levé strany plotu. S tím bych asi neměla takový problém, ale kde je napsáno, že tento náš budoucí soused za několik let svou nemovitost neprodá a pak se může stát, že nový majitel bude mít na celou problematiku úplně jiný názor. Děkuji za Vaše názory.

  1. Radek Hodak

   dobrý den,mám zřejmě ten samý problém s plotem a sousedem.Nemohu se nikde dovtípit ohledně vlastnictví té které strany.Všichni tvrdí,že moje je pravá,přední a zadní strana při pohledu od příjezdové komunikace.Pokud víte víc,napište prosím.Děkuji.Hodak

 72. Josef Nechodom

  Dobrý den, sousedův starší domek sousedí přímo s hranicí mého pozemku a problém je v tom, že má postaven starý komín na bližší straně k mému pozemku a je hodně krátký a pokaždé když zatopí v kamnech, tak všechen kouř vane přímo na můj pozemek a to tak že nemohu ani otevřít okna. Je nějaký "zákon" v jaké vzdálenosti má být komín od mého pozemku a jak vysoký komín musí být?

 73. Aleš

  dobrý den, mám dotaz

  natěhoval jsem se do bytu, který nám přenechala jako státní byt tchyně. Byt jsme privatizovali za cca 100tis.Dnes se rozvádím a byt má cenu 1.4 mil. Jakou část mohu požadovat, když v bytě zůstala manželka a 2 děti. Tychyně bude asi prokazovat,že byt zaplatila ona. V době privatizace jsme na byt dostali peníze od ni. Ovšem platba byla uskutečněná až za 3 roky a to z mého konta.

  děkuji

 74. P.Pokorná

  Moji přátelé mají na svém pozemku postavenu garáž a přístřešek. Tyto stavby tu stojí už nejméně 40 let, ale oni od toho nemají žádné dokumenty. Soused ho udal, že to má postavené "načerno" a stavební úřad nařídil stavbu zbourat. Lze se proti tomuto rozhodnutí odvolat a kam?

  Děkuji za odpověď

 75. Petra

  Kamarád bydlí v rodinném domě na vesnici. Vedle něj stojí asi 50 let stará zděná stavba (jakási kůlna,k¨patří k tomu i malá zahrádka), jejíž majitel dávno zemřel ale má spoustu dědiců, kteří stavbu nikdy neviděli.Kamarád tuto stavbu využívá více jak 30 let bez jakýchkoli problémů.Ovšem sousedi z druhé strany mají o tuto stavbu z nepochopitelných důvodů zájem a tak objíždí dědice a sjednává cenu. Je možné, že by měl soused právo vydržení, pokud stavbu užívá více jak 10 let?

  Děkuji za odpověď

 76. Veronika

  Dobrý den!

  Prosím Vás o radu v případě nadměrného dupání sousedů. Bydlíme v 2.patře a nad námi bydlí paní s 12-li letou dcerou. Dupou tak, že se to nedá trvale vydržet. Ale stěhovat se kvůli tomu nechceme. Bydlíme zde krátce. Po 3 měsících bydlení v těchto podmínkách jsme šli velice slušně požádat o to jesli by se nemohly ztišit alespoň v nočních hodinách. Přes den to člověk nějak vydží, ale v noci (22-23hod je bežná hodina dupání), když druhý den vstává v 5hod do práce i klidný člověk začne zuřit.

  Paní sousedka nám sdělila, že nemáme zkušenosti s bydlením v panelovém domě (že dupání je normální) a že se sousedy co tam bydleli před námi problémy neměla. Ale to není pravda – mluvila jsem s bývalým majitelem bytu a ten trvdil, že měl stejný problém, ale bál se to sousedce říct, protože je známá jako nekompromisní a netolerantní. A tak se raději odstěhovali.

  Podotýkám, že to není normální dupání (vím, že v panelovém domě nemůže být naprosté ticho), ale to je přímo dunění a zvlášť když tam dcera pobíhá. Je to asi i tím, že mají všude plovoucí podlahu (bohužel asi položenou bez izolace) a na chodbě dlažbu.

  Prosím o jakoukoliv radu a názor.

  Předem děkuji.

  Veronika, Brno

 77. klara

  Dobrý den,

  měla bych dotaz týkající se štěkajících psů. Vlastním NO fenu, která nesnáší sousedku. Vždy když ji zbystří tak začne štěkat a nepřestane, někdy se mi podaří ji odvolat a jindy pro ni musím k plotu dojít. Přitom je to cvičená fena (mým koníčkem je sportovní kynologie) která se mi nejeví jako agresorka. Naposledy jsem měla se sousedkou incident ohledně mé štěkající feny. Sousedka mi řekla, že ji zastřelí jak bude štěkat. Fenka je nyní tříletá a velmi inteligentní – otvírá si branku ze zahrady do předzahrádky kde by právě mohla poštěkává po sousedce. Otvírá si vyjimečně, ale činí tak 2x do roka. Jinak si ji do předzahrádky beru sama pokud jdu provádět udržovací práce.

  Zajímalo by mě zda může nějaký úřad mě nařídit dát fenku pryč či ji nějak omezovat ve výběhu (děleném) po mém oploceném pozemku. Podotýkám že fena s ostatními sousedy (2) vychází a neštěká na ně, štěká pouze jako pes na běžné jevy (kočka,pes,pošťák apod.). Tato sousedka, kterou moje fena "nesnáší" je sociál a její děti kradou ve vesnici případně se nyní nacházejí v polepšovnách apod. Fenku jsem si pořídila i za účelem mé ochrany a mého majetku. Může mi tedy někdo dát pokutu či určit že můj pes obtěžuje sousedku (sama má NO)?

  Co v této věci mám dělat? Plot u kterého štěká je majetkem sousedky (asi 30m).

  Myslím si, že sousedka usiluje o odstranění mého psa za nějakým účelem. Moje fenka ačkoli ji cvičím k obraně majitele toto bere jako hru a nikdy by člověka nekousla – není typický hlídač, ale rozmazlený společník.

  Jak mám postupovat v případě otrávení psa vůči sousedce? Pořizovací cena věci-psa byla 10 000,- na což mám kupní smlouvu. Nyní jsem ve vzdálenosti metr od jejího plotu natáhla plot ve výši 70cm – pletivo, které fenka neskáče.

  Prosím, poraďte mi. Děkuji

  1. markéta

   sice je to už dlouho, ale kdyby trápení ještě trvalo, zkusila bych antištěk, je to přístroj, který odnaučí psa nevhodně štěkat a to na dálku, viz: http://www.kolumber.com/antibark.php , máme vyzkoušeno na sousedovic ovčákovi, ničil nás, ale už je klid.

   Markéta Praha

 78. mirka

  Sousedka si zasadila modřín necelých 50 cm od společného zděného plotu.Jsou to již 4 roky,

  kdy se snažíme,aby strom bud přesadily,nebo

  ho častěji udržovala z důvodu stínění do bazénu

  a hlavně z důvodu vyvrácení zděného plotu,tak je to snad ještě horší a jakoby naschvál s ním nic nědělají.To samé je s tůjemi,které má zatím

  jen asi 50cm nad plotem,chtěla jsem aby je zastříhla na 30-40cm kvůli údržbě latí na plotě

  a aby tu výšku již udržovala.Já jsem si dala

  kolem celého plotu nízké keře nebo rododendrony

  aby byl přístup k plotu kdykoli.Nechci se s ní soudit budem tam přeci stále bydlet,ale nevím jestli jí to mám sama pořezat nebo jestli by jí stačil dopis na který mi odpovíte.Ona vůči své povaze to dělá hlavně asi schválně.

  Děkuji předem za radu.Mirka

 79. Veronika

  Vážení, vím, že můj problém se asi nebude týkat nějakého práva – krom lidského… Ale prosím zkuste mi poradit, jak se v takové situaci zachovat. Bydlíme s přítelem v paneláku, který je v osobním vlastnictví nás všech. Každý kdo tu bydlí je majitelem svého bytu. Bydlíme v přízemí a tak jsme si pořídili kočičku. Otevírali jsme jí balkon a kdykoliv mohla chodit ven. To se ale nelíbilo sousedce, která si před balkonem pěstuje záhonky.. Není to její pozemek, je to pozemek nás všech, nicméně – má tam kytky. Jeden den nám vynadala, že jí naše kotě vyhrabává sazenice (v okolí domu lítá koček nespočetně, a také volně pobíhajících psů) no a druhý den jsme už naši kočičku neviděli.. Nemůžeme jí samozřejmě dokázat, že ji někomu dala, zavlekla ji pryč.. Ale nikdy se nestalo, že by se vzdálila od paneláku více jak pár metrů. Jsem zoufalá, třetí den nespím, hledám ji už čtvrtý den, píšu inzeráty, volám do rádia… Jsem přesvědčená o tom, že ji někomu dala, nebo ji někam nechala zavlíct.. Je to ještě kotě, nikdy se nestalo, že by šlo dál od balkónu jak pár metrů. A najednou, když začne vadit sousedce, zmizí… Jsem nešťastná, nespím, nejím, do práce jsem dnes pro opuchlé oči nešla… Nevím jak reagovat, jak se zachovat k sousedce, která to má tady pevně v rukách.. Nechala bez povolení nájemníku uřezat stromy, šeříky… To se také nesmí, nebo ano? Dělá si tady co chce, je to zlý člověk. Poraďte mi prosím, pokud na ni můžu nějak vyzrát.

 80. Zlata

  Dobrý den! Sousedé (i když s nimi přímo nesousedím) se cca před 30 lety připojili na moji studnu (cca 100 let stará), která je umístěna na mém pozemku bez jakéhokoliv zatížení. Vodovod je veden přes můj pozemek, přes st. silnici až do jejich domu. Neexistuje žádný doklad o tom, že někdo z mých právních předchůdců odebírání vody, natož vedení potrubí povolil. Městský úřad na základě šetření vždy rozhodl o odstranění potrubí a odebírání vody ze studny. Ovšem Krajský úřad vždy vrátil k dalšímu přešetření (toto kolečko trvá déle jak 3 roky). Sousedé tvrdí, že odebírání vody jim dovolil bývalý starosta (zemřel), ovšem žádný písemný doklad o tom není. Pozemek se studnou nebyl nikdy vyvlastěn. Sousedé si zřejmě mysleli, že když je tento pozemek zarostlý a neudržovaný, si mohou brát vodu. My jsem se o vodovodu dozvěděli až po té, co druh sousedky vyhrožoval násilím, když jsme zalévali naši zahradu. Prosím, můžete mi poradit, jak mám dále postupovat. Městský úřad odkázal sousedku na soud, ale ta bohužel jen podává nesmyslná odvolání na Krajský úřad, který neustále vrací záležitost k dalšímu šetření.Za odpověď předem děkuji.

  1. ing. Marek Kohout

   Příběh: Jedná se o studnu, která byla majetkem obce. Čerpali z ní místní.Studna se nachází na jednom pozemku místních.Tí před 30 lety dovolili ( písemný souhlas), abychom z ní mohli čerpat a vytvořili si trativod ( chataři z Prahy). Máme s jejich souhlasem postaven na jejich pozemku i betonový budník na čerpadlo). Před časem přišel majitel pozemku s tím, že máme budník zbourat do příslušného data a že před pěti lety studnu koupil. Zdá se mně to všechno prazvláštní. Proč nás neinformoval v době koupě.Začnu tuto věc prověřovat na katastru nebo stavebním úřadu, kdo je vlastníkem studny a mám pocit, že jsme na základě dokumentů stále věcným břemenem. Mohli by jste poradit, jak postupovat ? Co kdyby příslušný budník zbourali bez našeho svolení a odpojili nás od vody. Mám udělat videodokumentaci budníku ? Děkuji Marek Kohout

 81. eva

  loni jsem si vysadila 30 cm od sousedova plotu thuje( živý plot). Soused mi je vsak chemicky postrikal(skrz jeho plot)a thuje uhynuly. Mam fotku jako důkaz. Rovněž mi uhynula vzrostlá borovice ( 20 let, která byla rovněž zasazena u plotu, a zase stíní sousedovo "pole s ředkvičkama". Komunikace se sousedem není možná, dokonce mi vyhrožuje útokem jeho psa. Bojím se o další vzrostlé stromy a další mladé stromy a nevím, jak se bránit!. Děkuji za radu i odpověď

 82. Václavíková

  Soused má asi 2 m od hranice našeho pozemku vzroslou borovice cca 85 let starou, která zde byla již při stavbě našeho domu. Větve borovice narostly již natolik, že jsou nad střechu našeho domu. Jedná se o borovice s dlouhým tvrdým chvojím, které padá na naši střechu. Ze střechy se dostává do žlábků. Tyto žlábky jsou stále plné a voda ze střechy teče přes žlábky na fasádu. Požadovali jsme na sousedovi ořez větví tak, aby nepřesahovaly nad střechu, nad naším pozemkem nám větve nevadí, přestože je množství spadaného chvojí zančné. Soused ořez větví odmítá a argumentuje tím, že se jedná o strom, který nelze ořezem upravit. Prosím o radu jaký máme zvolit postup k nápravě, aby chvojí naší střechu domu neznečišťovalo v návaznosti nepoškozovalo okapové žlaby.

 83. Václavíková

  Soused má asi 2 m od hranice našeho pozemku vzrostlou borovici cca 85 let starou, která zde byla již při stavbě našeho domu před 25ti lety. Větve borovice narostly již natolik, že jsou nad střechu našeho domu. Jedná se o borovici s dlouhým tvrdým chvojím, které padá na střechu našeho domu a následně do okapových žlabů. Tyto jsou stále plné a voda teče ze střech přes žlábky na fasádu. Požadovali jsme po sousedovi ořez větví borovice tak, aby nepřesahovaly nad střechu, nad naším pozemkem nam větve nevadí, přestože je množství spadaného chvojí značné. Soused ořez větví odmítá a argumentuje tím, že se jedná o strom, který nelze ořezem upravit.

  Prosím o radu jaký máme zvolit postup k nápravě, aby chvojí naší stavbu neznečišťovalo v návaznosti pak nepoškozovalo okapové žlábky a fasádu našeho domu.

 84. Mackye

  Dobrý den,

  velmi prosím o radu. Bydlíme v řadovém domku, kde téměř všichni mají psy, takže si dovedete představit, že díky štěkotu to tu někdy vypadá jako v psím útulku. Chápu, že se s tím nedá nic dělat. Nicméně před rokem a půl si sousedi (ob jeden domek) pořídili štěně "zlatého retrivera". Před půl rokem jsem si dovolil upozornit na skutečnost, že pes poněkud vybočuje svým permanentním štěkotem oproti chování jiných psů a že to působí velmi rušivě (malé děcko, které se nám narodilo, jsme např. za celé léto nemohli dát ani na zahradu do kočáru). Byl z toho akorát incident, při kterém mi bylo sděleno, že pes právě dospívá a že je to v tomto období normální. V současné době je však situace ještě horší. Pes je větší, hlas silnější, štěká téměř celý den, majitelé se vrací podvečer ze zaměstnání. Navíc pokud jsou doma, většinou ho ani neokřiknou. Nejsem znalec psů, ale přijde mi to jako nevychované zvíře. Co mohu prosím pěkně v této věci podniknout, máme snad právo na trochu klidu. Neexistuje nějaké zařízení proti štěkání psů ? (mám na mysli něco jako plašič hlodavců, koček apod.)Díky moc.

  1. klokan

   Dobrý den, upřímě Vás lituji vím jaké to je naši sousedé mají čtyři psy-chovnou stanici a při společné zdi úplné neštěstí jak ve dne tak v noci 7 dní v týdnu a pro nás pobyt na zahradě je utrpení.Koupili jsme si plašič na psy ale bez účinku musel byt až u plotu a přesto nic a jak na to přišli majitelé tak to polívali vínem a vodou je sice vodotěsný, atále fungoval tak aspoň po zařízení házeli hrudy hlíny tak jsme to dali pryč. Jestli můžu doporučit tak to nekupujte ušetříte 1000KČ. V mém případě nevím jestli když mají registrovanou chovnou stanici musejí mít souhlas sousedů

  2. Martinela

   Dobrý den,

   obracím se na vás s velkou prosbou… Bydlím v panelovém domě a sousedé pode mnou si pořídili psa. Nebývají doma a pes si "vesele" štěká… Samozřejmě je to podobné i v jejich přítomnosti a nejhorší v noci, kdy se několikrát za noc štěkotem vzbudím. Zkoušela jsem s nimi o tom mluvit, ale vše je zbytečné, zkrátka pes štěká "No a co má být". Pro mě je to již nesnesitelné a proto jsem zkoušela nalézt na internetu nějakou radu, řešení, jak v takovéto situaci postupovat, jestli existuje nějaký zákon, vyhláška, která toto upravuje… Spíš než možnost nějakého řešení jsem nalezla několik příspěvků, v nichž se pisatelé svěřují s problémemem podobný tomu mému… nejsem v tom sama, přesto ta bezemoc je příšerná. Při hledání jsem náhodou narazila na tyto stránky a četla prosbu autorů příspěvků o Vaši pomoc…

   Chtěla bych Vás poprosit, zda mi můžete také poradit, jak postupovat v případě bezohledných sousedů vlastnících psa…

   Předem Vám velice moc děkuji.

   Martina, Praha

  3. markéta

   Jeslti to ještě trvá: zkuste antištěk, je to přístroj, který odnaučí psa nevhodně štěkat a to na i dálku, viz: http://www.kolumber.com/antibark.php , máme vyzkoušeno na sousedovic ovčákovi, ničil nás, ale už je klid.

   Markéta Praha

 85. Vančura

  Prosím o radu. Před několika lety jsem zdědil pozemky a následně vyšlo najevo, že na části takto nabytých pozemků vede obecní cesta. Doklady z katastru mluví jasně.

  Obecní úřad odmítá již 3. rokem tuto pravdu uznat a nuté mne k neustálému dokazování, že jsem majitelem. Vždy dám +/- stejné podklady, které vlastnictví prokazují a nic se neděje a čas se vleče.

  Prosím o radu, jak se zachovat, jedná se o cca 440 m2, na malé obci (cca 100 obyvatel). Děkuji za radu.

 86. Kocour David

  Dobrý den,

  chtěl bych poradit,jaké mám možnosti když sousedův domek stojí částí na mém pozemku.Tento jeho domek byl postaven cca před 50ti lety,já koupil před 5ti lety pozemek,kde část toho domu stojí.Zjistil jsem,že tento jeho domek není zaevidován na katastru a tudíž asi nemá ani stavební povolení.Jaké mám možnosti,abych mohl nechat odstranit tuto stavbu ze svého pozemku.

  Děkuji

 87. ondřej

  Dobrý den.

  několik let jsem měl se sousedem konflikty ohledně větví přesahujícíh na náš pozemek.Několikrát jsem mu napsal upozornění a on se snažil větve odstranit.Věkově to byl staší člověk a letos už neměl sílu a tak mi řekl tak si to pokácej.Jenomže zemřel a jeho dcera ,která žije v cizině mne teď obviňuje ,že jsem to udělal neoprávněně.Jednal jsem správně nebo jsem si to měl nechat písemně.

  Děkuji za odpověď

 88. Ludvík

  Na hranici se sousedem mám plot.Sustavně ho zatěžuje plechy a jiným nepořádkem.Chci se zeptat,jestli mám povinnost mít plot,či ne?A jak se mám bránit v rámci zákona sousedovu počínání.A mimo jiné i slovním urážkám,ze strany souseda,ohledně oplocení.

  Děkuji Zachariáš

 89. Ludvík

  Prosím o odpověď na dotaz hranice pozemků.Jaká jsoun práva a povinnosti obou sousedů,co se týče plotu.

 90. Lukáš

  Zdravím. Mám zahradu a na hranici stojí sousedův dům. Chci celou zahradu oplotit. Nevíte někdo, jak daleko, podle zákona, musí být můj plot od zdi sousedova domu? Kvůli opravám omítky apod… Děkuji. Lukáš D.

 91. Pavel

  Dobrý den,

  soused v řadovém rodinném domě má nahlášeno podnikání v "Kovoobráběčství".

  Má celý sklep vybaven soustruhy a bruskami, některé dokonce upevněny na společné zdi.

  Hluk a vibrace, které tato zařízení vydávají jsou dosti často nesnesitelné a zřejmě překračují povolené hygienické limity. bohužel činnost je prováděna nepravidelně,takže nějaké pozvání hygienické stanice a její měření je trochu nereálné.

  Navíc domluva se sousedem je veškerá žádná a domluvit se s ním nejde, chová se arogantně a snad i dělá naschvály.

  Můžete mi prosím poradit jakým způsobem bych měl postupovat, abych se domohl svých práv?

  Děkuji

 92. Jan Koll

  Dobrý den,

  Jsem spolumajitelem (1/2) rodinného domku. V přízemí bydlí soused (1/2), já v patře. Přes můj byt je přístup na společnou půdu. Musím souseda pouštět do bytu, aby se na půdu dostal?

  Předem děkuji o laskavou odpověď.

 93. Renáta

  Dobrý den,chceme si oplotit náš pozemek, ale na našem pozemku je vybudována studna, jež užívají sousedé našeho pozemku. Není známo, že by kdy existovalo nějaké věcné břemeno. Sousedka však nesouhlasí s oplocením, neboť se jí nelíbí, že nebude mít přístup ke studni. Jak postupovat, abychom mohly co nejdříve pozemek oplotit. Je nutný vznik věcného břemene, nebo by postačila nějaká písemná dohoda mezi námi a sousedkou? Samozřejmě jsme jí zdělili, že ji ke studni v případě potřeby pustíme, ale ona chce vše písemně. Zcela ji chápu, ale na druhou stranu mne to obtěžuje, neboť mě zdržuje v mých pplánech.

  Předem děkui za odpověď.

 94. Řeháčková

  Dobrý den, chtěli bychom se prosím zeptat jak je to s hranicí pozemků. Přímo za naší zdí dvora má soused pole a oboorává ho těsně až k naší zdi. Zeď máme podoranou, museli jsme ji opravovat. Teď jsme do ní udělali otvor a vedeme v něm svod okapu za naši zeď. Soused tvrdí, že to tam nesmí být, že je to jeho pozemek těsně až k naší zdi. Chceme se zeptat, jestli má sousedovo pole od naší zdi nějaký odstup a jakou délku musí dodržovat od naší zdi. Máme právo si těsně za zeď nasypat třeba kamínky, aby nemohl orat až ke zdi? Bojíme se, že se nám zeď úplně zhroutí. A můžeme mít vyveden ten svod okapu? Děkujeme za odpověď. Řeháčkovi

  1. Vávra

   Jestliže máte postavenou zítku na hranici svého pozemku, tak nemůžete dělat nic. Nemůžete zasahovat do práva vlastkíkovi pozemku, který je za vaší zdí.

  2. Vávra

   Proč jste postavili zídku až na samé hranici pozemku, měli jste počítat s odvodněním a údržbou. Proč by měl soused strpět, aby jste mu svedli vodu z vaší zídky na jeho pozemek. Chovejte se tak, jak chcete, aby se ostatní chovali k vám.

 95. Zdeněk

  Dobrý den, prosím o právní radu. Provádím půdní vestavbu v bytovém domě. Najmul jsem si firmu, ktará mi tuto vestavbu provádí. S touto firmou mám pouze ústní dohodu o provádění prací, ale samozřejmě i faktury za provedenou práci. Před časem se stala velmi nepříjemná věc. Pracovníci této firmy nechali na chodbě postavené sádrokartonové desky a sousedka si šla nahodit jističe na chodbu, přičemž po odklopení těchto desek, které před nimi stály ji srazili ze schodů. Sousedka utrpěla zlomeninu ruky a měla ji cca 4 týdny v sádře. Nyní nám její syn vyhrožuje žalobou. O umístění desek na chodbě jsem ani nevěděl. Jaký nám hrozí postih?

 96. Lukáš Houdek

  Dobrý den,mám dotaz týkající se sousedských vztahů. Soused si nainstaloval na svůj balkon kamerový systém, který je záměrně nasměrován na můj pozemek, kde monitoruje můj pohyb. Potřeboval bych radu zda je jeho chování zákoné. Předem děkuji za odpověď.

  1. Lenka Hanzlíková

   Dobrý den, prosím o radu. Na svém rodinném domě máme umístěné kamery které snímají pouze náš pozemek. Soused si myslí že ho snímáme. Již jsme mu řekli že ne.

   Obdrželi jsme dopis ve kterém stojí že musíme na městský úřad vysvětlit jak je to s těmi kamerami. Já si myslím že mám právo monitorovat svůj pozemek. Jak je to tedy s kamerami na domě.

 97. petr

  Dobrý den,prosím Vás mám dotaz týkající se sousedských vztahů.Rodiče mají postaven rod.domek s velkou zahradou. Část zahrady, kde byl ovocný sad přepsali na mne. Nyní chci na tomto pozemku stavět (13xcca45m)Takže z jedné strany by byli sousedé rodiče a z druhé strany naši sousedé.Sousedé mají postaven patrový r.dům necelé dva metry od hranice pozemku (s naším souhlasem)v přední části vedle mého pozemku. Já mám zájem stavět v zadní části mého pozemku (přízemní domek). Na podzim jsem se ptal, co by říkali na to, kdybych chtěl na pozemku stavět. Jen řekli, aby to nebylo hned vedle jejich r.domku. Stejně tam by to nebylo si myslím ani povoleno a ani bych to nechtěl. Jenže nyní na místě kde chci stavět, tak oni hned vedle si na svém pozemku chtějí nechat zapustit bazén.

  Chtěl bych se zeptat, jak se v tomto případě má – bude pokračovat a kdo má přednost?

  A zda mohou nějakým způsobem při dodržení předpisů zarazit stavbu?

  Předem Vám moc děkuji za radu.

  Přeji hezký den.

 98. Franková

  Dobrý den, bydlíme v bytovém domě hned vedle starého RD. Můj problém je to, že sousedé mají krb na bližší straně k našemu pozemku a každý týden v něm udí, všechen kouř vane k nám, takže nemůžeme přes víkend vůbec větrat. Je to pravidelně každý víkend od doby kdy se venku oteplí (např.od 14.30 hod. do 23.00 hod. nepřetržitého kouře a opékání) a to nemluvím, když mají ty své večírky od pátku odpoledne až do soboty do noci (za neustálého uzení a dýmení). Navíc na zahradě dělají hluk a to i opakovaně po 22.00 hodině. A volat každý týden městskou policii není vůbec příjemné. Je to opravdu sousedský teror a nedovedu si představit, že tohle budu muset snášet celého půl roku, jsem z toho úplně zoufalá a nešťastná a proto prosím Vás moc o radu co se s tím dá dělat!!

 99. Meissnerová

  Dobrý den,

  moc Vás žádám o pomoc a o rozuzlení našeho sporu ohledně rozpadající ze zíďky.Tvrdí,že jsme povinni postavit novou na naše náklady.Mám k dispozizi i plánek, kde je vše zakresleno.Nemám nic proti tomu, jen jsme si mysleli, že bychom se rozumně všichni domluvili a společnými silami a finacemi vše dali dokupy.Mám z toho hrůzu,protože začínají vyhrožovat, že to na ně za chvíli spadne a že by jsme s tím konečně měli pohnout.Jsme mladí a tak si jen myslím,že toho chtějí využít, aby je to nic nestálo a jen říkali co máme a nemáme dělat.Chtěla bych zjistit, zda je pravda v tom, že je ta oprava jen na nás nebo společná.Děkuji. S pozdravem Meissnerová

 100. ondračka

  Máme problém s rybářským svazem, který má asi 2 metry od hranice mého pozemku postavenou boudu, kde mají umístěný zřejmě nějaký pecek k výrobě tepla. Vývod kouřovodu je směrován směrem na můj pozemek. Jsou situace, kdy nemůžu vyvětrat v domě, protože kouř poté vniká do celého domu. Taktéž se stává, že mám zahradu zamořenou kouřem, což je velice nepříjemné. Taktéž se domnívám, že toto umístění topného tělesa neodpovídá požárním předpisům. Kde mohu tu

  to sitaci řešit? Dohoda s rybářským svazem není možná.

 101. ondračka

  Máme problémy s rybářským svazem, který má asi 2 metry od mého pozemku místěnou boudu, v které mají umístěné topidlo neznámého charakteru. Vývod kouřovodu je umístěn směrem na můj pozemek. Kouř mně dost obtěžuje, i když podle zástupce svazu, topí jen dřevem. Stávají se situace, že v domě nemohu ani vyvětrat, protože kouř vniká do domu otevřeným oknem. Taktéž pobyt na zahradě je někdy obtížný, protože kouř je na mé zahradě. Kde mohu žádat odstranění takovéhu stavu? Děkuji

 102. ondračka

  Máme problém s rybářským svazem, který má asi 2 metry od hranice mého pozemku postavenou boudu, kde mají umístěný zřejmě nějaký pecek k výrobě tepla. Vývod kouřovodu je směrován směrem na můj pozemek. Jsou situace, kdy nemůžu vyvětrat v domě, protože kouř poté vniká do celého domu. Taktéž se stává, že mám zahradu zamořenou kouřem, což je velice nepříjemné. Taktéž se domnívám, že toto umístění topného tělesa neodpovídá požárním předpisům. Kde mohu tu

  to sitaci řešit? Dohoda s rybářským svazem není možná. Děkuji

 103. ondračka

  Máme problém s rybářským svazem, který má asi 2 metry od hranice mého pozemku postavenou boudu, kde mají umístěný zřejmě nějaký pecek k výrobě tepla. Vývod kouřovodu je směrován směrem na můj pozemek. Jsou situace, kdy nemůžu vyvětrat v domě, protože kouř poté vniká do celého domu. Taktéž se stává, že mám zahradu zamořenou kouřem, což je velice nepříjemné. Taktéž se domnívám, že toto umístění topného tělesa neodpovídá požárním předpisům. Kde mohu tu

  to sitaci řešit? Dohoda s rybářským svazem není možná. Děkuji

 104. Rosičkovi

  Dobrý den,chtěli bychom se zeptat jak je to s hranicí mezi pozemky. Když sousedův dům je vzdálen asi 200m od našeho a jeho zahrada je až k naší zdi. Vybudovali jsme si tam neotiratelné okno které vede do našeho dřevníku asoused tvrdí že jsme se ho měli zeptat? Děkujeme za odpovéď ? Rosičkovi.

 105. Roscher

  Dobrý den,

  poradí nám prosím někdo se situací jako je ta naše? Máme řadový rod. domek kde vlevvo soused je přátelský a slušný, a sousedka vpravo moc ne. Chová kočky, které má stále vypuštěné a veškeré své potřeby chodí "dělat" na náš pozemek do kypré hlíny a písku, kde si hrajou děti. Tzn. že při sázení jahod nevíte, zda máte v ruce hrudku hlíny nebo h…. , lze to poznat až po čuchu, a písek ? Ten zapáchá až hanba. Minulý rok jsme sousedce na jaře přinesli 2 nasbírané kíble plné h…. a chtěli spor vyřešit, vyhodila nás se slovy, že když je chytíme ( kočky ), máme jim to vysvětlit a letos? Letos se spor vymknul kontrole a sousedka nám začla vyhrožovat. My chtěli řešit kočky a ona na nás zaútočila, že se před 20ti lety na našem domku konala neskolaudovaná stavba, a že i my nadále bez povolení přestavujeme interiér a že ilegální stavbu vně domu bude řešit ( sousedka pracuje ve státní správě na stav. úřadě ). Rád bych podotknul, že v domě žijeme třetí rok a že před 2Oti lety mi bylo 7 let a chodil do druhé tříty. Jak se bránit proti sousedce která spor nechce řešit a zároveň vyhrožuje svou pravomocí ?? S pozdravem Roscher, Chomutov

 106. Kristýna Klasová

  Dobrý den,

  máme neustálé problémy s naším sousedem, který hledá vše možné, co se mu nelíbí a chci se na Vás obrátit s dotazem ohledně plotu: náš dům z jedné strany sousedí s polem, okolo celého domu je dřevěný plot, teď jsme vysadili několik smrčků na vnější stranu plotu v části, kde za naším plotem je pole (takže smrčky nejsou na naší zahradě). Soused chce podat stížnost, že na to nemáme právo, přitom smrčky nejsou vysazeny na jeho stranu pozemku. Je dáno, že pozemek končí plotem a že se nesmí vysadit cokoliv na vnější stranu plotu? Předem moc děkuji za odpověď.

 107. Ametistova

  Dobry den,mame rodinny domek postaveny ve svahu.Soused nad nami zbudoval terasu oplocenou drevenym plotem.Tam dal 2branky a jeho syn tam kazdy den hraje fotbal.Vzhledem k tomu,ze kope o dreveny plot a drevena vrata,a toto vse je vzdaleno cca 2,5m od nasi zdi,slysime rezonujici rany v celem dome,o klidu na zahrade ani nemluvim.Jak je mozne tento problem resit.Dohoda asi nebude mozna.Predem dekuji za odpoved.Ametistova

 108. Daniela

  Mam problem se soudy. Před 3 lety jsem se přistěhovala do bytového družstva a vlastník mi začal dělat problémy. Nejdříve několikrát vyhodil pojistky(třeba 3x za sebou a to zrovna když jsem měla zaplé PC), pak vypnul na týden studenou vodu, jindy zase vypnul vodu uplně. Každá tato akce trvala vždy od jednoho dne až po dva týdny.

  Nechápu za co se mi mstí. Platby byly vždy v pořádku, noční klid taky neporušují a na mé pozdravy neodpovídá půlka domu. Už nevím, co mám dělat.

 109. Kateřina Jelenová

  Vlastník nedovolil vstup na svůj pozemek sousedovi, který si odsud chtěl očesat ovoce z přesahujících větví svých stromů.Toto ovoce z větví sousedových stromů si vlastník pozemku otrhal a ponechal. Když vlastník stromů požadoval vydání tohoto očesaného ovoce, soused jeho žádosti nevyhověl a vysvětlil mu, že považuje za svůj majetek nejen porosty na svém pozemku, ale také všechno, co přesahuje nad jeho pozemek. Kdo je v právu?A jaký je prosím rozdíl mezi užíváním a požíváním předmětu vlastnického práva?Které trestné činy mohou narušit sousedské vztahy?Jak se může vlastník bránit v případě, že dojde k neoprávněnému zásahu do vlastnických práv?Prosím i paragrafy, děkuji Jelenová

  1. Dokoupil

   Proč si majitel stromu dovolí neostříhat stromy a tím je udržetjen nad svým pozemkem? Obtěžuje tím souseda, není mu hanba chtít si otrhat ovoce z pozemku souseda. Jde také uklidit popadané nahnilé spadlé ovoce a listí z pozemku souseda? Nedožadujte se vstupu k sousedovi a upravte svoje stromy tak, aby nezasahovaly a neobtěžovaly sousedy a máte po problému. Vás mít za souseda, to musí být výhra.

 110. Milan Láslo

  Dobrý den,

  v starší zástavbě rodinných domků jsme získali část pozemku, na které lze ještě vybudovat rodinný domek a zbyde kousek na zahradu. Pozemek je od okolních pozemků již léta oddělen ploty jak vlastními,tak i v majetku sousedů. Zažádali jsme o stavební povolení a v rámci připomínek si jeden soused vyhradil připomínku. Mezi jím a námi je cca 15 let starý náš!! plot cca 1,5 metru vysoký a sousedovi bylo povoleno si na náš plot přichytit rákosový plot cca 1,8 metru vysoký. Jeho požadavek je následující: chce abychom na naše náklady vybudovali plot nový, 2,1 metru vysoký v celé délce a neprůhledný. Stavební úřad dle ústního vyjádření nám sdělil, že jeho požadavek je neadekvátní a že jej zamítne. Má jeho požadavek nějakou oporu v právu a může nás z tohoto titulu nutit k vybudování nového plotu dle jeho neadekvátního přání, případně může nás nějakým způsobem zdržovat ve vydání stavebního povolení? Je možno právně ošetřit, aby nám dále již nezpůsoboval problémy svými požadavky? Spor nelze řešit dohodou.

  Děkuji předem za Vaší odpověď.

  S pozdravem Láslo Milan

 111. milan

  Dotaz: Dobrý den. Darem jsem dostal část domu. Druhou část domu vlastní švagr. Přes spojovací dveře se i nadále dá chodit z jedné strany domu na druhou. Tento stav trvá již několit let. Může po mě dnes švagr žádat náhradu za to, že jsem používal některé místnosti, které jsou v jeho vlastnictví ? Žádná smlouva, ani ústní, ani písemná nikdy nebyla vyhotovena. Děkuji.

 112. milan

  Dotaz: Dobrý den. Darem jsem dostal část domu. Druhou část domu vlastní švagr. Podle výpisu z katastru nemovitostí není moje část domu zatížena žádným věcným břemenem. Na mém pozemku je sloup elektrického vedení, odkud vede vedení jak do švagrova části domu, tak jsem si nechal nově vybudovat i samostatné vedení do mojí části domu. Mimo jiné má na mé části domu krabičku s pojistkami. Musím se švagrem sepsat smlouvu o zřízení věcného břemene, pokud on chce i nadále používat stávající elektrické vedení? Nebo musím požádat o odstranění „jeho“elektrického vedení , které vede přes můj pozemek ? Protože tato situace trvá již několit let, můžu po něm požadovat peníze za to že má přívod elektrické energie přes můj pozemek ? Děkuji.

 113. Alena Šlégrová

  Obracím se na vás s tímto problémem. Užívali jsme společnou studnu, vybudovanou v r.1948

  a spol.vodovod. Zařízení zbudovali původně 4

  pak se připojili další 4, kteří se finančně podíleli na rekonstrukci a údržbě.

  Studna a pramen se nacházejí na pozemku vlastníka (cca 2OO m2)je to oploceno a on si

  v r.93 zbudoval v tomto prostoru svoji vlastní studnu, ze které bere vodu (těsně vedle naší stavby a ze stejného pramene). Nyní požaduje neúměrné nájemné "za pozemek", ale v podstatě si přivlastňuje jak naši studnu, tak zdroj vody a vyžaduje vlastně peníze za vodu a za to, že nebude dělat potíže. Dokumenty o investici do zbudování zařízení máme, ale jsou potíže s ostatními spoluvlastníky a tak zatím neproběhlo vodoprávní řízení.

  Vzniká zde právo vydržení vzhledem k dlouhodobému užívání vodovodu a studny a věcné břemeno? Jak bychom museli postupovat

  a kdo určí výši věcného břemene?

  Vlastník pozemku, jak jsme se dověděli, má celý pozemek pronajatý místnímu ZD a vlastně požaduje dvojí nájem z téhož.

  Na jaké finanční vyrovnání má podle zákona právo?

  Předem velmi děkuji za odpověď

  Alena

 114. Alena Šlégrová

  Obracím se na vás s tímto problémem. Užívali jsme společnou studnu, vybudovanou v r.1948

  a spol.vodovod. Zařízení zbudovali původně 4

  pak se připojili další 4, kteří se finančně podíleli na rekonstrukci a údržbě.

  Studna a pramen se nacházejí na pozemku vlastníka (cca 2OO m2)je to oploceno a on si

  v r.93 zbudoval v tomto prostoru svoji vlastní studnu, ze které bere vodu (těsně vedle naší stavby a ze stejného pramene). Nyní požaduje neúměrné nájemné "za pozemek", ale v podstatě si přivlastňuje jak naši studnu, tak zdroj vody a vyžaduje vlastně peníze za vodu a za to, že nebude dělat potíže. Dokumenty o investici do zbudování zařízení máme, ale jsou potíže s ostatními spoluvlastníky a tak zatím neproběhlo vodoprávní řízení.

  Vzniká zde právo vydržení vzhledem k dlouhodobému užívání vodovodu a studny a věcné břemeno? Jak bychom museli postupovat

  a kdo určí výši věcného břemene?

  Vlastník pozemku, jak jsme se dověděli, má celý pozemek pronajatý místnímu ZD a vlastně požaduje dvojí nájem z téhož.

  Na jaké finanční vyrovnání má podle zákona právo?

  Předem velmi děkuji za odpověď

  Alena

 115. Kovář Miroslav

  Laskavě prosím o stanovisko: soused, aby mu nebylo vidět do zahrady, si postavil 2 m vysokou rákosovou zeď. Stíní to na mé zahradě květiny. Domluva není možná, jak to řešit? Děkuji a jsem s pozdravem

  Kovář

 116. Eva Řezníčková

  Dobrý den,

  bydlím v bytovém domě a můj problém jsou příliš hluční sousedé. Jedná se o dvě rodiny, které mají malé děti a ty si hrají denně před domem. Přícinou je lenost rodičů, kteří nejsou ochotní s nimi jít na dětské hřiště, které se nachází za domem ani na procházky. Protože bydlím v 1. patře v letních měsících se zde nedá ani otevřít okno, protože pro hluk není slyšet vlastního slova. A to trvá téměř pravidelně až do 21. hodiny. S rodiči není možná jakákoliv domluva. Neexistuje prosím nějaké opatření, jak si zajistit po práci alespoň trochu klidu? Děkuji za odpověď

 117. Marcela Jarmarová

  Dobrý den,

  mám dotaz týkající se vzdálenosti stavby domu od hranice sousedního pozemku. Sousedním pozemkem je pole a zatím se neplánuje na něm žádná výstavba. Zajímá mě, zda od této hranice může stát stavba ve vzdálenosti 2m.

  Děkuji za odpověď

 118. zuzana

  Prosím o radu s tímto problémem.

  Bydlíme na větší vesnici v rodinném domku.Naše sousedka,která s námi sousedí domem i zahradou si přivedla domů na ustájení 2 koně.Ustájila je v zděné kůlně,která je 5 m od naší studny s pitnou vodou,kterou používají 2 rodiny.Máme obavy o znečištění studny,která je kopaná a kamenná a také nás v noci obtěžuje hlučnost koní,neboť ložnice je pouze 2m od zdi. Navíc kůlny jsou přistavěné k naší štítové zdi.

  Byli jsme překvapeni jejím jednáním,protože se ani nezeptala,zda s tím budeme souhlasit.A to nejen nás,ale i sousedů z druhé strany jejich rod .domku.

  Zajímalo by nás jak postupovat,když sousedská domluva není možna.

  Jedná se tedy

  -ohrožení pitné vody

  -hluk

  -pach

  -v jaké vzdálenosti může být uskladněný hnůj

  -zda může v rod.domku uprostřed vsi chovat koně

  -nemá vlasní štítovou zeď a jejich tzv.stáj je přistavěna k naší zdi.

  Děkujeme předem za radu. Kazíková

 119. zuzana

  Prosím o radu s tímto problémem.

  Bydlíme na větší vesnici v rodinném domku.Naše sousedka,která s námi sousedí domem i zahradou si přivedla domů na ustájení 2 koně.Ustájila je v zděné kůlně,která je 5 m od naší studny s pitnou vodou,kterou používají 2 rodiny.Máme obavy o znečištění studny,která je kopaná a kamenná a také nás v noci obtěžuje hlučnost koní,neboť ložnice je pouze 2m od zdi. Navíc kůlny jsou přistavěné k naší štítové zdi.

  Byli jsme překvapeni jejím jednáním,protože se ani nezeptala,zda s tím budeme souhlasit.A to nejen nás,ale i sousedů z druhé strany jejich rod .domku.

  Zajímalo by nás jak postupovat,když sousedská domluva není možna.

  Jedná se tedy

  -ohrožení pitné vody

  -hluk

  -pach

  -v jaké vzdálenosti může být uskladněný hnůj

  -zda může v rod.domku uprostřed vsi chovat koně

  -nemá vlasní štítovou zeď a jejich tzv.stáj je přistavěna k naší zdi.

  Děkujeme předem za radu. Kazíková

 120. zuzana

  Prosím o radu s tímto problémem.

  Bydlíme na větší vesnici v rodinném domku.Naše sousedka,která s námi sousedí domem i zahradou si přivedla domů na ustájení 2 koně.Ustájila je v zděné kůlně,která je 5 m od naší studny s pitnou vodou,kterou používají 2 rodiny.Máme obavy o znečištění studny,která je kopaná a kamenná a také nás v noci obtěžuje hlučnost koní,neboť ložnice je pouze 2m od zdi. Navíc kůlny jsou přistavěné k naší štítové zdi.

  Byli jsme překvapeni jejím jednáním,protože se ani nezeptala,zda s tím budeme souhlasit.A to nejen nás,ale i sousedů z druhé strany jejich rod .domku.

  Zajímalo by nás jak postupovat,když sousedská domluva není možna.

  Jedná se tedy

  -ohrožení pitné vody

  -hluk

  -pach

  -v jaké vzdálenosti může být uskladněný hnůj

  -zda může v rod.domku uprostřed vsi chovat koně

  -nemá vlasní štítovou zeď a jejich tzv.stáj je přistavěna k naší zdi.

  Děkujeme předem za radu. Kazíková

 121. renáta

  dobrý den,

  soused si nechal přesně vyměřit hranici jeho pozemku a přímo na té hranici staví plot. není nějak ošetřeno, že plot musí postavit minimálně půl metru od vyměřené hranice?

  Děkuji za odpověď. Rychnovská

 122. renáta

  dobrý den,

  soused si nechal přesně vyměřit hranici jeho pozemku a přímo na té hranici staví plot. není nějak ošetřeno, že plot musí postavit minimálně půl metru od vyměřené hranice?

  Děkuji za odpověď. Rychnovská

 123. Pavla Nečasová

  Hlavním důvodem našeho problému je původně krásná douglaska, kterou si soused zasadil metr od tarasu,který odděluje jeho pozemek od našeho. Po 30 letech vyrostl strom do výše téměř 12 metrů a stále roste i do šířky.

  Je to nevzhledné, částečně obeschlé monstrum,které nejvíce stíní v přízemí rodině mé dcery i mně a manželovi v poschodí.Po každé bouřce uklízíme velké množství šištiček , semínek,bodliček, při každém větším větru trneme, kdy nám ten strom rozbije střechu a okna v 1. patře.Už několikrát spadla na náš pozemek-tím místem denně procházíme (máme hlavně strach o pětiletého vnuka)větev- jednou dokonce dlouhá téměř dva metry.Z druhé strtany pozemku souseda roste několik obrovských nevzhledných douglasek a pochopitelně stejně obtěžují i další sousedy. Majitel douglasky je starší muž, s nikým v ulici nevychází a za žádnou cenu se nechce s námi všemi dohodnout. Na městském úřadu nám bylo řečeno, že nemáme žádná práva situaci změnit- prý, až ten strom na někoho spadne !?Máme opravdu tak absurdní zákony, že jeden problematickej morous má radost z toho, že se bojíme o barák a často i o život ?A strom roste a roste…Opravdu se nedá nic dělat s tímto člověkem a jeho stromy?

  Děkuji předem za odbornou radu.

  Pavla Nečasová

 124. Věra

  Dobrý den,

  skutečnost, která mne zajímá a na níž se Vás chci zeptat, se týká existence minimální vzdálenosti stavby od hranice sousedního pozemku. Ovšem pokud taková vzdálenost je vůbec legislativně upravena, neboť já osobně jsem nic obdobného v právních normách nenašla.

  Mí prarodiče již přes 30 let řádně staví a opravují dřevěný plot, který slouží jako hranice obou pozemků, a sousedí s lidmi, kteří si na svém pozemku vystavěli plechový plot (jako clonu), jehož sloupky jsou vsazeny do země do hloubky 30 cm, netuším, zda jsou zabetovány, a výšla plotu se pohybuje kolem 210 až 220 cm, čímž stíní plotu dřevěnému, který zelená a tlí. Navíc majitel tohoto plechového plotu se řádně nestará o pruh (široký cca 40 cm) mezi svým plotem a řádným hraničním plotem, a tudíž plevel prorůstá na pozemek mých prarodičů, kteří jej musí alespoň částečně odklízet.

  Děkuji Vám za odpověď, popřípadě za možný odkaz.

  S pozdravem

  Věra Kubů

 125. Jiří Vyhlídal

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdo je povinnen starat se o chodník, který náleží městu, např. v zimních měsících. Dům je ve vlastnictví majitelů bytových jednotek. Děkuji za odpověď, s pozdravem Vyhlídal

 126. Vypalova

  BYdlím v domě kde jsme dva spolumajitelé. Já vlastním 47,24%%. Chtěla bych si vyměnit okna v bytě který vlastním , ale druhý spolumajitel mi nechce dát souhlas pro stavebí ohlášení. Okna jsou asi 100 let stará a nevyhovující. porďte mi co udělat, protože firma, která má práci provádět čeká pouze nato kdy může začít. děkuji výpalová

  1. Vosecka

   Byblím v panelovém domě a chtěla bych si vyměnit okna ve svém bytě který vlastním.CHtěla bych vědět jestli musím mít souhlas všech vlastníku bytu a jaká povolení k tomu potřebuji.V celém domě je 64 bytových jednotek děkuji

  2. Vosecka

   Byblím v panelovém domě a chtěla bych si vyměnit okna ve svém bytě který vlastním.CHtěla bych vědět jestli musím mít souhlas všech vlastníku bytu a jaká povolení k tomu potřebuji.V celém domě je 64 bytových jednotek děkuji

  3. Vosecka

   Byblím v panelovém domě a chtěla bych si vyměnit okna ve svém bytě který vlastním.CHtěla bych vědět jestli musím mít souhlas všech vlastníku bytu a jaká povolení k tomu potřebuji.V celém domě je 64 bytových jednotek děkuji

 127. Vebman

  Dobrý den, vlastním pozemek, na kterém stojí dům, který vlastní soused (v domě však nebydlí). Jaká práva mám jako vlastník pozemku ohledně nájemného (dohoda je zde téměř vyloučena) a úpravy přístupu k domu (lze určit v jaké části pozemku se může pohybovat?). Zajímá mě také, jakým způsobem lze majitele stavby donutit k její opravě tak, aby neohrožovala okolí (odpadávající cihly, narušená stěna hrozící zhroucením).

  Na pozemku bych rád postavil vlastní dům – jaké podmínky musím splnit (odstup,…)?

  Předem velmi děkuji za pomoc.

 128. Jitka Šimarová

  Stavba plotu

  Máme 6 sousedů a oplocujeme náš pozemek ze všech 6 stran. Žádný ze sousedů se na výstavbě plotu nepodílel ani pomocí ani financemi. Zbývá nám poslední etapa 7 m plotu, kde mají sousedi svůj laťkový plot. Chceme postupovat naším plotem (nízká kamenná podezdívka + dřevěné tyčky)na hranici našeho pozemku, ale sousedi nám to nechtějí dovolit a trvají na tom ,že chtějí svůj laťkový plot ponechat. Souhlasí jen s tím, že mi od hranice odskočíme o 0,5m a oni také o 0,5m posunou svůj laťkový plot. Mezi těmito ploty vznikne území nikoho.

  Můžete mi prosím poradit, zda je tento jejich návrh zákonný? Navíc máme vyvedený plyn (skřínku) přesně do těchto míst a už jej nemůžeme předělat.

  Děkuji a prosím o urychlenou odpověď!

  Jitka Šimarová

 129. Michal V.

  Dobry den, Vcera jsem jel v hostivari na krizovatku kde byla cervena, prijel jsem a zastavil za posledni auto, asi po par vterinach auto predemnou zacalo pomalinku couvat pozvolna(silnice byla mirne z kopce), az se o me oprelo o moji SPZ jeho naraznik (kde se jen potrhala naka nalepka) asi vterinu pred narazem sem jen stacil na nej jednou zatroubit.

  Pote ridic vylezl a zacal mi rikat ze jsem do nej naboural..! Ja si to samozdrejmne nenechal libit. V aute se mnou jela moje kamaradka ktera vse videla, ridic co byl predemnou jel sam.

  Prijela policie a vyplnili jsme formulare i moje spolujezdkyne a pujde to do spravniho rizeni. Skoda na mem aute je prakticky 0,- Na jeho jen odrena nalepka ale on si do toho formulare urcite neco napsal.

  Chtel bych se zeptat jakym zpusobem se bude postupovat ve spravnim rizeni, slysel jsem ze se vetsinou haze vina na toho zadniho. Ma nejakou vahu ze jsem mel svedka?

  dekuji za odpoved

 130. Prokopová Jana

  Dobrý den,

  ráda bych Vás požádala o radu. Naše sousedka si koupila rodinný dům s pozemkem v roce 1981. Při vyměřování pozemku obcí před 2 lety se zjistilo, že má stávajícím plotem přihrazenou část pozemku, který dle katastru nemovitostí a výměru geodeta patří nám. Sousedka mi tvrdí, že pokud užívá pozemek 10 let, tak již náleží jí a ne nám. Sousedka nevlastní žádný dokumet, kde by bylo uvedeno vymezení pozemku dle stávajícího plotu. Vlastní pouze výpis z katastru nemovitosti z r. 1981, kde výměra v m2 souhlasí s výměrou uvedenou v současném výpisu z katastru. V naší obci již proběhlo soudní řízení v podobném případě, kdy pozemek patřil dle výpisu z katastru obci a občan FO také uplatňoval vydržení pozemku po 10 letech užívání. Vyhrála obec. Sousedka mi však tvrdí že tento případ se nás netýká protože je rozdíl mezi tím zda majitelem pozemku je obec či občan. Prosím Vás poraďte mi na čí straně je právo. Ráda bych tuto situaci nadobro vyřešila a měla tak jistotu, že se tato věc za pár let nebude řešit znovu ať už by plot měl stát jakkoli.

  Předem děkuji

  1. Hrdinová

   Měla jsem podobný problém, někdo nám před 12ti lety posunul geo-kolíky, plot se umístil tudíž asi o 2m chybně, při zaměřování se ke kolaudaci se to zjistilo a žádných 10let promlčení neplatilo, museli jsme pozemky vykoupit nebo další alternativa byla plot umístit podle skutečnosti.

   Milena

 131. Hrdinová

  Vlastním rozestavěný rodinný domek se zahradou, sousedé chalupu, kterou budou přestavovat na třípatrový penzion a k tomu dva pozemky, sousedící s naší parcelou, jeden stavební a mezi mnou a sousedem je ještě jejich zahrada. Vedoucí stavebního odboru mě nepřizval jako účastníka řízení k jejich přestavbě a odůvodnil to tak, že mezi jím a mnou je jeho zahrada. Já budu také kolaudovat a on je účastníkem řízení na mé stavbě. Současně vrtají studnu a ani k tomu mě nepřizval. Sdělil mi, že když se odvolám, že moji žádost odmítne? Jedná vůbec dle stavebních předpisů a stavebního zákona?

  Děkuji

 132. Hrdinová

  Prosím o radu. Vlastním rozestavěný rodinný domek se zahradou, sousedé chalupu, kterou budou přestavovat na třípatrový penzion a k tomu dva pozemky, sousedící s naší parcelou, jeden stavební a mezi mnou a sousedem je ještě jejich zahrada. Vedoucí stavebního odboru mě nepřizval jako účastníka řízení k jejich přestavbě a odůvodnil to tak, že mezi jím a mnou je jeho zahrada. Já budu také kolaudovat a on je účastníkem řízení na mé stavbě. Současně vrtají studnu a ani k tomu mě nepřizval. Sdělil mi, že když se odvolám, že moji žádost odmítne? Jedná vůbec dle stavebních předpisů a stavebního zákona?

  Děkuji

 133. Barbara Fraňková

  Prosím o radu. Bydlíme v řadovém domě a sousedé si nechali celý dům z obou stran zarůst popínavými rostlinami (tuším, že se jedná o přísavník). Bohužel se rostliny rozrůstají také po našem domě, což nás dost obtěžuje – rostliny už nám prorostly okapy a ničí nám omítku. Obtěžuje nás také hmyz, který z jejich zelené fasády vylétá (zvláště vosy) a samozřejmě na podzim padá listí na náš pozemek. Sousedé odmítají rostliny průběžně odstraňovat a tvrdí nám, že si je máme z domu strhávat sami…Zajímalo by mě, jestli máme právo po nich požadovat, aby popínavé rostliny odstraňovali z naší části domu.

  Děkuji za odpověď

  Barbara Fraňková

 134. Mátych

  Dobrý den,asi ne ale dnes pro mě

  Mám problém,soused na vedlejším pozemku staví tepelné čerpadlo země-voda.Aby měl tepelnou energii,tak se bere ze země z hloubkových vrtů,nebo v jeho případě z plošných kolektorů.Bohužel to ochlazuje vše v okolí.Proto začal včera se skrývkou ornice,aby měl kolektory kde položit,ve vzdálenosti cca 0-10cm od mého pozemku pro PE trubky pro primární energii TČ..

  Proto by mě zajímalo,v jaké vzdálenosti od sousedního pozemku lze provádět tyto aktivity.Místní stavební úřad to nezajímá,SŮ Val.Meziříčí vydal pouze stavební povolení na topení plynem,/jsem účastníkem stavebního řízení ,přímý soused/takže to mám na orazítkované papíru/Problém je v tepelném ovlivňování sousedních pozemků,nejen mně.

  Nikde jsem nezjistil,v jaké vzdálenosti od sousedních pozemků lze toto provádět.Předem děkuji za diskuzi,která se nebude týkat asi mě,ale i více takto postižených

  Mátych,

 135. Gabriela Šťastná

  Dobrý den,

  mám dotaz,bydlíme v rodinném domku a soused si 0,5 metrů od našeho plotu postavil králíkárnu.Veškeré splašky nám tečou na náš pozemek.

  Potřebovala bych vědět jaká je vzdálenost kterou musí soused dodržet od našeho plotu?

  Děkuji za odpověď

  1. cosma

   protoze se nejedna o stavbu ve smyslu veci pevne spojene zakladem se zemi nelze aplikovat ustanoveni stavebniho zakona;

   na dany pripad lze pouzit jiz zde zminovany §127 obcasnkeho zakona, kteri resi sousedske vztahy; kazdopadne dohoda se sousedem pokud neni mozna pak zaloba na zdrzeni se uvedeneho chovani

 136. Alena Mizerovská

  Vážení, prosím vás o radu co mám dělat, když sousedi pod mým bytem jsou silní kuřáci a věčně stojí na lodžii a vykuřují i z oken a já vtěchto vedrech musím mít otevřená okna, a veškerý kouř mě jde do bytu, a já potom kašlu, protože mě ten kašel dráždí průdušky. Když jim řeknu, že mě ten kouř vadí tak se mě posmívají. Začalo to před měsícem, protože jejich 16 letá dcera má dítě, a oni kouří z tohoto důvodu na lodžii nebo z okna. Já jsem vdova invalidní, mám dvě endoprotézy, takže jsem více doma hůře se pohybuji. Jsem z toho zoufalá, hlavně když si chci vyvětrat večer před spaním, a místo vyvětrání mám v bytě kouř z cigaret a kašlu. Oni chodí pozdě spát takže trpím do 1 hod v noci než přestanou kouřit. Moc někoho prosím, zda by mě poradil. Děkuji předem a jsem z pozdravem Mizerovská Alena.

 137. Jitka Št.

  Je někde stanoveno, jak daleko od plotu souseda mohou stát včelí úly? Díky za odpověď.

 138. Zíková Miloslava

  Dobrý den,přítel dostal v roce 2004 darem od svých rodičů stavení(zřízeno věcné břemeno do smrti rodičů),ve kterém společně bydlí.Má 2 bytové jednotky(naproti přes dvorek)Jednu nyní opravují-tam se nastěhují rodiče a ve druhé zůstane přítel.Ptám se:musejí se jeho rodiče podílet na financování oprav(alespoň části ve které budou bydlet)?A dále jak je to s pohybem jiných osob(hlavně sourozenců s rodinami a příbuzných)po stavení?Mohou se po stavení neomezeně pohybovat?Musí jim být umožněno přespávání v přítelově polovině?A dále ve stavení je mnoho starých krásných věcí(nádobí,nábytek…).Může je přítelova matka rozdat jeho sourozencům nebo tyto věci jsou výlučně přítele?Děkuji moc za odpověď!!!

 139. Miloš Matz

  Soused si pořídil psa, který hlasitě štěká ve dne i v noci a to 1,5 m od mého okna rodinného domku. Podal jsem stížnost na Magistrát, který mi sdělil, že musím prokázat úmysl majitele (tzn. že majitel chce aby pes štěkal). Bez prokázání tohoto úmyslu se nejedná ani o přestupek – rušení nočního klidu. Z hlediska hluku se podle platných norem hlukové projevy zvířat neměří. Přivítám jakoukoliv radu, abych se o něco lépe vyspal. Nehodlám psa otrávit, ani odnaučovat štěkat, chová se dost agresivně. Děkuji matzmilos@seznam.cz

  1. Kraus

   Už jsem odpovídal jedné paní shora. Pokud pes štěká v noci, jde o rušení nočního klidu a za psa odpovídá jeho majitel. Můžete také přivolat MP, která je povinna přijet a dále můžete podat podnět na přestupkovou komisi, popřípadě se odvolat, nebo podat žalobu k soudu. přeji úspěch. Kraus

 140. Švaňa

  Rád bych radu, jak reagovat na snahu sousedů v bytě pod námi. Mám pocit, že se snaží psychicky terorizovat mou ženu a to častými výtkami na neexistující problémy a poslední dobou také nadávkami a urážkami vůči naší rodině. Smůla je, že se to dosud nikdy nestalo před svědky a navíc to zbaběle nikdy nepoužili proti mě. Rád bych to nějak řešil ale diskuse s nimi není možná. zkusil jsem to a bylo mi řečeno, že si to mám přebrat sám a že jim to jedno. Navíc prý jsem důstojnické hovado (jsem voják) což o to to je mi vcelku jedno, ale na mě si nedovolí, protože se zřejmě bojí. Moje žena je však již delší dobu pod velkým psychickým tlakem a nedávno se přímo na schodišti zhroutila až jí museli pomáhat sousedé. Bohužel opět nikdo neviděl ani neslyšel ten slovní průjem mého souseda. Nevím si rady co s tím. Stížnost zřejmě bez důkazů nemá smysl, nebo ano? A k jaké instituci? Děkuji za jakoukoli pomoc. Švaňa

 141. Vladimíra Hendrychová

  Dobrý den, náš problém je v tom, že soused, ačkoliv má dostatek místa, tak si buduje přístřešek na dřevo v bezprostřední blízkosti (5 cm) našeho plotu, který tvoří mezník mezi oběma pozemky. Plot je nový, v souvislosti se stavbou do něho bude zatékat a tento bude zbytečně poškozován. Je stanovena minimální vzdálenost od plotu, která musí být sousedem respektována ?

  Děkuji Vl.Hendrychová

 142. Petr Antošík

  Máme rodinný dům umístěný v hranici se sousedním pozemkem. Soused si asi 40 cm od našeho domu zasadil živý plot – habr. Máme strach, že kořeny mohou narušit základy domu. Začalo nám vlhnout i zdivo. Nevíme, jestli není důvodem právě živý plot.

  Může si soused dovolit zasadit živý plot tak blízko našeho domu?

  Jak je možno situaci řešit?

  Děkuji za odpověď.

 143. Lenka Novotná

  Dobrý den, bydlíme v dvojdomku, sousedka pronajala v přízemí místnost obuvníkovi, který zde opravuje boty. Pracuje od pondělí do neděle, od rána ( 6.30) do večera ( 22 hod.). S určitými pauzami slyšíme jeho stroj, kterým opavuje boty. Slyšíme monotonní vrčení stroje, mírně se klepou stěny po celém domě, velice nepříjemné jsou nepatrné vibrace. Pokud si lehnu na zem nebo i do postele v druhém patře, cítím že se podlaha chvěje. I když se nejedná o problém s nadměrným hlukem, je to velmi nepříjemné hlavně o večerech a o víkendech, když si chceme odpočinout. Chci Vás tedy poprosit o radu, zda je možné nějak se proti tomu bránit. Děkuji Novotná

  1. Michal

   Pokud je Váš dvojdomek určen a zkolaudován jako bytová jednotka k bydlení není přípustné, aby místnost byla používána k podnikání. Obraťte se na Obecní úřad, nebo Stavební dozor. Michal

 144. Pavel Novák

  prosím o radu k řešení sousedských vztahů: sousedé mají soukromé zemědělství, statek u prostřed malé obce.Z kravína vytéká močůvka a skrze plot opouští jejich pozemek. Teče kolem mého plotu a obecní cesty. V blízkosti vchodu na můj pozemek cestu křižuje a vtéká do kanalizace. Znečištěná silnice i zápach mě silně obtěžuje!

  Poraďte mi prosím na koho se obrátit a jak problém řešit právní cestou.Jsou tímto porušovány nějaké zákony a nařízení? Děkuji

 145. mário

  Dobrý den:Potřebuji poradit mám hobbi elektroniku a modelaření.Ve dne často potřebuji vrtat vrtačkou ve stojánku.

  Což je slišet dole u sousedů a já nechci jít

  někomu na nervy proto se ptám: pomůže podložit stojánek vrtačky něčím měkkým? Děkuji za každou odpověd.

  )

 146. mário

  Dobrý den:Potřebuji poradit mám hobbi elektroniku a modelaření.Ve dne často potřebuji vrtat vrtačkou ve stojánku.

  Což je slišet dole u sousedů a já nechci jít

  někomu na nervy proto se ptám: pomůže podložit stojánek vrtačky něčím měkkým? Děkuji za každou odpověd.

  )

 147. A. Horáčková

  Dobrý den,

  moc ráda bych poprosila o radu. Soused si nedávno pořídil novou motorku, kterou každé ráno v 4:30hod. startuje přímo pod mým oknem ložnice (bydlím v přízemí). Vzhledem k tomu, že hluk motorky při startování je velice silný, okamžitě mne vzbudí a já už nemůžu usnout. Poprosila jsem tedy souseda, jestli by mohl motorku startovat když už ne na cestě, tak alespoň na chodníku (pod mým oknem ji taky parkuje). Jeho reakce byla, že mi uraženým a hrubým tónem vynadal, že nemám právo ho upozorňovat a jak jsem si to vůbec dovolila. Samozřejmě mé prosbě nevyhověl a klidně startuje v 4:30hod. dál. Ráda bych se zeptala, jestli se myslí rušení nočního i v případě, že se jedná o hluk před domem a jak bych měla postupovat dál, abych Výše uvedený problém vyřešila co nejdříve a dle zákonů.

  Předem děkuji za odpověď, A. Horáčková.

 148. Karel

  Rád bych si na hranici pozemku vysadil živý plot z thují, ale na této hranici má soused postavený dům. V dřívějších dobách zde bylo zřízeno věcné břemeno k vjezdu na náš pozemek, kudy si soused skládal brambory do svého sklepa. Toto věcné břemeno nevyužívá více jak 30 let. Žádám Vás o radu, zda mohu vysadit thuje a v jaké vzdálenosti od stavby. Děkuji. Karel V.

 149. Renata

  Prosím o pomoc,potřebuji poradit co udělat aby se tato situace již neopakovala.Na čerty chodili po naší vesnici dospívající děti(vím kdo) a hodili nám do zahrady dělobuch,který vyděsil mé psy,kteří se byli na zahradě venčit asi jen 5 min.Fenky se lekli a jedna z nich okamžitě utekla ven ze zahrady.Hned jsme jí jeli s kamarády hledat,ale bohužel jsme jí našli, až po čtyřech dnech mrtvou.Musela být k smrti vyděšená ,utekla od baraku devět kilometrů.Chtěla by jsem poradit jak je potrestat, už nikdy toto nechci zažít.Fenka byla chovná s PP a její hodnota nebyla malá.Všem ,kteří mě poradí co stím, budu moc ráda.Renata

 150. Renata

  Prosím o pomoc,potřebuji poradit co udělat aby se tato situace již neopakovala.Na čerty chodili po naší vesnici dospívající děti(vím kdo) a hodili nám do zahrady dělobuch,který vyděsil mé psy,kteří se byli na zahradě venčit asi jen 5 min.Fenky se lekli a jedna z nich okamžitě utekla ven ze zahrady.Hned jsme jí jeli s kamarády hledat,ale bohužel jsme jí našli, až po čtyřech dnech mrtvou.Musela být k smrti vyděšená ,utekla od baraku devět kilometrů.Chtěla by jsem poradit jak je potrestat, už nikdy toto nechci zažít.Fenka byla chovná s PP a její hodnota nebyla malá.Všem ,kteří mě poradí co stím, budu moc ráda.Renata

  1. Jirka

   Milá paní Renáto, mám stejné problémy s různými dělobuchy, petardami apod. a bylo mi řečeno ústy městské policie, že vlastně v době mimo noční klid se s tím nedá nic dělat a je to legitimní.Nedá se na to napasovat ani §127 OZ, a jedině zákaz vyhláškou nebo nařízením obce by tomu mohl pomoci. To je ale na léta.Máme smůlu, že žijeme ve společenství, které je takto mentálně omezené.Rád si také přečtu nějakou radu, jak toto účinně řešit.

 151. P.Krutil

  Prosím o radu jak postupovat úřední cestou.

  Bydlím ve starší zděné čtyřbytovce sousedka po de mnou doma šije (pracuje na smlouvu)její šicí stroj je hlučný a ruší nás i o víkendu,až tak by nám to nevadilo jenže já pracuji na směny a potřeboval bych se vyspat po noční.Je nějaká možnost jak práci doma zatrhnout,když se nelze dohodnout se sousedkou na vhodnějším čase práce nebo na výměně stroje za tišší.

  1. František Píštěk

   Prosím o radu jak postupovat úřední cestou.

   Bydlím ve starší zděné čtyřbytovce sousedka po de mnou doma šije (pracuje na smlouvu)její šicí stroj je hlučný a ruší nás i o víkendu,až tak by nám to nevadilo jenže já pracuji na směny a potřeboval bych se vyspat po noční.Je nějaká možnost jak práci doma zatrhnout,když se nelze dohodnout se sousedkou na vhodnějším čase práce nebo na výměně stroje za tišší.

 152. Petr A.

  Potřeboval bych poradit, jak se bránit proti sousedům, kteří DENNĚ ruší nájemníky hlasitou hudbou. Při upozornění, že si nájemníci nemohou odpočinout po práci nebo v klidu sledovat TV (musíte ji dát nahlas, protože přes hudbu TV neslyšíte), se vám sousedi vysmějí a jsou drzí, že si mohou do 22 hod. dělat co chtějí! Pochopil bych, že si každý hudbu rád pustí, ale je to KAŽDÝ den, 7 dní v TÝDNU! Stěžují si všichni nájemníci, ale nevíme kam se obrátit, aby byla zřízena náprava.

  Děkujeme za radu a pomoc.

  1. majka

   TAK TO BYCH RADĚJI POSLOUCHALA HUDBU NEŽ HNUSNÉ KNOURÁNÍ A VYTÍ VLČÁKA NAŠEHO SOUSEDA ,KTERÝ ŠTĚKÁ NA VŠE CO KOLEM LETÍ BUDTE RÁD ŽE SI MŮŽETE ZADARMO POSLECHNOUT HUDBU DNESKA JE FAKT VŠECHNO DĚSNĚ DRAHÉ PÁPÁ

  2. Lenka

   Tak koukám-to je ale chytrá a inteligentní majka.Její odpovědi jsou tak nepostradatelné.Jistě mnoha lidem pomohou.

 153. Blaman

  Dobry den, mam jeden dotaz ohledne sousedskych vztahu. Koupil jsem si do bytu boxovaci pytel a boxuji v odpolednich hodinach priblizne 30-60 minut denne mezi 14.-18. hodinou. Soused ktery bydli nademnou uz si prisel nekolikrat stezovat, ze kvuli tomu se mu otrasa cely obyvaci pokoj a nemuze sledovat svuj nove zakoupeny plazmovy televizor, tak by me zajimalo kdo z nas je v pravu? Prece se nemuzu omezovat kvuli jeho telenovelam nebo snad ano?

 154. Blaman

  Dobry den, mam jeden dotaz ohledne sousedskych vztahu. Koupil jsem si do bytu boxovaci pytel a boxuji v odpolednich hodinach priblizne 30-60 minut denne mezi 14.-18. hodinou. Soused ktery bydli nademnou uz si prisel nekolikrat stezovat, ze kvuli tomu se mu otrasa cely obyvaci pokoj a nemuze sledovat svuj nove zakoupeny plazmovy televizor, tak by me zajimalo kdo z nas je v pravu? Prece se nemuzu omezovat kvuli jeho telenovelam nebo snad ano?

  1. JUDr.Tomáš Polesný

   Vážený pane,panelový dům prostě není uspůsoben k tomu,k čemu slouží tělocvičny,posilovny…..a jiná sportovní zařízení.Navštěvujte fitka a podobně tam takový problém mít nebudete.A ještě něco,soused by Vám mohl pěkně znepříjemnit život,jelikož bydlí nad Vámi.Proto pozor!!9

 155. Michaela

  Dobrý den!

  Máme prroblém se sousedem. Koupili jsme RD loni na jaře a se sousedem jsou neustálé problémy kvůli cestě k naemu domu, které vede i kolem jeho pozemku. Zpočátku nám zakazoval vjezd užívat, máme však povolení z úřadu od předchozích majitelů. Nakonec jsme se nějak dohodli, že si nebudeme dělat problémy a budeme normálně vedle sebe žít. Klid byl pár měsíců. Souseda téměř nevídáme, ale pokud už ano, vyhrožuje udáním. Což už davkrát naplnil, poslal na nás poprvé jen životní prostředí, nyní už i finanční a stavební úřad, prošli nám celý pozemek, vše nafotili, zkontrolovali. Nikdo nám nasdělí, jaké k tomu mají právo. Je možné, aby na nás soused ze škodolibosti stále posílal kontroly? Můžeme se nějak bránit?

 156. Pavel Pytlík

  Dobrý den,

  chtěl bych znát právní názor na následující dotaz. Jsem majitelem domku, který je ohrožován velmi vysokými stromy, které se však nacházejí na pozemku sousedky, v bezprostřední blízkosti mého domu. Stromy dům ohrožují jestliže fouká silnější vítr a mám velmi vážne obavy, že dům může být případným pádem stromů těžce poškozen. Stromy jsou asi 50 let staré a jsou mnohem vyšší než samotný dům. Vždy, když přijde silnější vítr (a to i třeba při letní bouřce)jsme nuceni z obav o své zdraví opustit první podkrovní patro a přestěhovat se do přízemí. Na to, že mám na zahradě prakticky celý rok stín jsem si již zvykl a příliš mi to nevadí. Celou situaci se snažím se sousedkou velmi seriózně řešit již několik let. Ona mi vždy slíbí, že až získá příslušná povolení, nechá alespoň ty nejvyšší stromy porazit. Bohužel, vždy zůstane jen u slibů. Situace je již neúnosná, tak jsem jí sdělil, že uvažuji celou situaci řešit právní cestou. Ona si pozvala zástupce Lesů ČR a ten mi sdělil, že nemáme právo žádat odstranění stromů, i když nás ohrožují a že si máme dostatečně pojistit nemovitost (což jsem mimo jiné i z jiných důvodů udělal už před 30ti lety). To, že je jediná možnost, protože on stromy prohlédl, uznal, že jsou zdravé a tudíž nepovolí jejich poražení. Své stanovisko mi ale odmítl dát písemně. Sousedka tak získala argument, se kterým se dá těžko polemizovat. Sdělil jsem onomu zaměstnanci Lesů ČR, že dům pojištěný mám již dávno, ale že pokud by k něčemu došlo, tak nepředpokládám, že v zhledem ke stáří domu (byť je velmi dobře udržovaný), bych asi nezískal dostatek finančních prostředků od pojišťovny, abych mohl dům uvést do původního stavu. A to nemluvím a času a vynaloženém úsilí. V takovém případě, bych se domáhal náhrady škody na sousedce soudní cestou. On se mi doslova vysmál, že to klidně mohu, ale že i tak nic nevysoudím, na základě nějakého zákona o ochraně lesů, že prostě nemám šanci na úspěch.

  Nevím tedy, jak mám chránit svůj majetek, který nemohu ani řádné užívat.

  Děkuji za radu. Pavel Pytlík

  1. Mila Vondálová

   Vážený pane Pytlíku,

   reaguji na váš příspěvek. My máme stejný problém jako vy, stromy které nás bezprostředně ohrožují jsou cca 35 m vysoké a jsou asi 65 staré. Situaci se sousedem řešíme od doby kdy jsme dům koupili (8let) ale stále bezvýsledně. Opakovaně jsme žádali obecní úřad o radu, ale kvůli podjatosti našeho pana starosti jsme nedosáhli vůbec ničeho. Situaci radikálně řešíme až teď protože čekáme druhé dítě a náš první syn při každém větším větru a bouřce brečí a chce utíkat z domu. Na jaře jsme spravili podkroví.

   Nyní bych vám chtěla napsat jak postupujeme my:

   Kontaktovali jsme odbor životního prostředí (v okresním městě) kde jsme žádali o pokácení sousedových stromů. samozřejmě že oni nemohou rozhodnout ale alespon nám doporučili kontaktovat Agenturu ochrany krajiny a přírody ČR. Toto však nemůže učinit ani soukromá osoba ani okresní odbor ale pouze kraj. Takže nyní kontaktujeme krajský úřad – odbor živ.prostředí, se žádostí o zkontaktování Agentury…

   Se zprávou od Agentury budou naše kroky následující:

   ústně nebo telefonicky kontaktujeme souseda, pokud odmítne naše argumenty, musíme ho kontaktovat písemně doporučeným dopisem. Pokud jsme již všechny tyto kroky podnikli neúspěšně nezbývá nám nic jiného než se obrátit na právníka a soudní cestou docílit vykácení stromů.

   Naše omezování vzrostlými stromy je uvedeno v §127 občanského zákoniku.

   Byla bych vážený pane velmi ráda, kdyby jste se mi ozval na e-mail Mila.Vondalova@seznam.cz abych věděla jsk postupujete a mohli bychom si i vzájemně poradit.

   S pozdravem Mila Vondalova, okres Svitavy

  2. LUDĚK BALLON

   Vážená Mileno Vondalová. Máme sice menší problém než vy ale neméně nepříjemné jednání se sousedem. Jeho vysazené ovocné stromy kořeny prorůstají do naší nemovitosti a dochází k narušování zdiva. Rovněž i třešeň která přesahuje svým vzrůstem i výšku dvou podlažního domu silně zanáší okapy nehledě na stínění. Jakékoli dohody jsou bezvýsledné. Vysazené stromy jsou cca 1,5-2m od domu. Pokud dospějete k nějakému rozumnému řešení, předem děkuji za radu. Luděk Ballon 777 708034 Skrýšov okr Příbram

 157. Dvořáková

  Dobrý den,

  soused nám parkuje před pozemkem. Než jsme se tam nastěhovali tak tam byla taková směs všeho sklo, železo, křoví a nikdo tam neměl potřebu parkovat. Jen co jsme si to tam upravila aby to nějak vypadalo začal tam soused parkovat.Nejdříve mě to pořádně vytáčelo ale smířila jsem se s tím .Ale v zimním období kdy napadne sníh si ho soused z parkovacího místa vyhrne a vyhrnuje ho přímo na náš dřevěný plot . Plot se tímto ničí a tak vždy sníh odhrneme alespoň 10 cm od plotu ale druhý den nám ho soused opět zahází. Můžu se nějak proti tomu bránit aby nedocházelo k zbytečnému ničení plotu.

  Děkuji za odpověď

 158. Petr Mati

  Dobrý den, chtěl bych právní radu k sousedským vztahům. Bydlím na vesnici, kdy se do sousedního domu (zemědělská usedlost) nastěhovala. Vůbec nerespektují soukromí a to, že se někam přistěhovali. Již jsem jim byl 6x domluvit ohledně psa (velké salašnické plemeno), kterého umístili 3,5m od oken do mé ložnice a dětských pokojů, pravidelně tam parkují s vozidlem. Odděluje nás pouze pletivo v oplocení a tújky. To, že dělají kravál, jelikož usedlost opravují, já respektuji. Myslel jsem, že budou respektovat i oni nás, ale marně. Jak se mohu bránit proti hluku psa a startování a pojíždění vozidel, kolem oken několikrát denně i v noci.

  Děkuji Petr Mati

 159. Šárka Bednaříková

  Prosím o radu, soused č. 1 naházel sousedovi č. 2 na jeho pozemek sníh v délce cca 10 metrů a šíře 2 metrů, aby si udělal průchod ke svému domu. Tato šíře sporného pozemku byla před nedávnem zaměřovací firmou označena, že patří sousedovi č. 2 a byla ukrojena z pozemku sousedovi č. 1. Jedná se ze strany souseda č. 1 o schválnost, či přestupek když soused č. 1 jednoznačně značky hranice předmětného pozemku zná ? Sousedovi č. 2 nevznikla žádná škoda, přesto se cití být dotčen a své řeší s poilicií

  Děkuji

 160. Petra Houfová

  Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit, zda se dá bránit proti hluku od sousedů. Mají hlučnou pračku, která je slyšet po celém našem bytě. Prostě se před tím hlukem neschováme.Pere víc než 6 hodin v kuse a opravdu se to nedá vydržet. jsem z toho moc zoufalá. Už to trvá takhle 3 roky. Dokonce máme napsané v Domovním řádu, že pračka nesmí být hlučná. Jenže páni představení pro Společenství a dům tvrdí, že hlučná není, ale že je to jen velmi nepříjemné. Tak tomu opravdu nerozumím.

 161. Nováková

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s následujícím problémem.

  U oploceného pozemku majitelky nemovitosti a zahrady se nachází ještě z druhé strany za plotem cca 2 m široký travnatý porost, na který navazuje místní komunikace -silnice. O tento "zelený pruh trávy" se stará majitelka nemovitosti, seká ho, přestože již není jejím majetkem. Zároveň na tuto stranu pozemku má majitelka orientovaných několik oken.

  Naproti přes druhou místní komunikaci jsou postaveny další nemovitosti.

  Rodina – přítel, který navštěvuje dceru rodiny, pravidelně a velmi často, začal parkovat své osobní auto právě na tomto zeleném pruhu trávy.

  Jedno auto, které patří trvale žijící rodině, parkují na svém pozemku, dále mají k dispozici garáž na další osobní auto, pokud by nechtěli vjíždět přímo do garáže, mohou auto nechat zaparkované před vjezdem do garáže, přesto však stále na svém oploceném pozemku. Dále mají možnost auto zaparkovávat u spodní či horní části svého pozemku na veřejné komunikaci, přesto auto, návštěva – přítel dcery neustále parkuje na již zmíněném zeleném pruhu trávy přes ulici, u ohraničeného pozemku protější nemovitosti majitelky.

  Návštěvy, které pravidelně každý víkend jezdí k rodině na návštěvy, parkují také občas na tomto zeleném pruhu trávy.

  Třikrát byly majitelé nemovitosti žádáni, aby auto nenechával "přítel" u cizího pozemku, domluva však není možná. "Starousedlíci" nechtějí ustoupit nové majitelce nemovitosti.

  V obci není vyhláškou parkování nijak omezeno.

  Je možné v rámci sousedských vztahů, právních předpisů, zákona o provozu na pozemních komunikacích či nějaké jiné vyhlášky např. o ochraně životního prostředí, docílit úspěšného konce této nepříjemné záležitosti?

  A jak?

  Děkuji Nováková

 162. D.BENDUHOVA

  Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jaká je nejlepší možnost přepisu domu.S manželem jsme si opravili u rodiců celé přízemí a rodiče bydlí v 1. patře.Chtěli bysme přízemí přepsat na sebe.Ale mám ještě bratra,který žije u přítelkyně,takže nevíme,jestli by chtěl žít v domě v 1. patře.Váháme,jestli dům přepsat celý na mě a manžela,nebo jen naše přízemí a jak by to bylo,kdyby půlka domu byla bratra a druhá půlka moje? Ptám se hlavně kvůli opravám domu,popř.exekuci… Předem děkuji za vaši odpověd‘. Benduhová

 163. Iveta Semerátová

  Dobrý den, mám dotaz ohledně okna z koupelny.

  Okno je směrem k sousedům ale vzdálenost jejich pozemku od našeho je cca. 3m. Okno má mléčné sklo. Paní sousedka však nemá strach, že k nim bude vidět! Ale má strach, že knim bude slyšet!!! Má v takovém případě právo nám okno zamítnout? Jedná se o novostavbu. Děkuji

 164. Vladimír Vácha

  Dobrý den,

  měl bych dotaz ohledně hlučných prací v bytě.Před 2 lety se do garsonky nad námi přistěhoval mladý pár. Je asi samozřejmé,že to vyžaduje nějaký ten den úprav,oprav atd.takže člověk musí být tolerantní. Problém je v tom, že to pokračuje ještě v této době. Nevím, co může tak v malé místnosti ještě upravovat po 2 letech. Neříkám, že to je každý den,ale minimálně 2x do týdne určitě. Když to není kladivo, tak je to vrtačka, nebo nějaká fréza. Připadá mi, že se mu ta jeho práce po roce přestane líbit a jede nanovo. Nejhorší je to, že jsem směnař, takže když mám 1x za měsíc např.3 noční, je to záběr. Každý dává od tohoto problému ruce pryč (správa domů,Městský úřad-mezilidské vztahy),že prý se to řešit nedá.Stále každý argumentuje tím, že si od 6h do 22h,může dělat co chce.Já si myslím, že to není pravda.To by si taky mohl někdo v bytě zřídit kovárnu! Dá se tento problém nějak řešit? Děkuji.

 165. hánová hana

  Soused nasadil tůje asi 3o cm odplotu. Stromy se rozrústají jak do výšky/ 2,5O m/ tak i do šíře. Vzhledem k výšce stromů je v domě zima, sluníčko tam nezasvítí/dům je v řadové výstavbě/ na zahrádce nic neroste. Se sousedem není kloudná řeč, jeden den řekne, ať si to sami ořežem, druhý den přijde,že nic se řezat nebude a tak je to pořád dokola.Poraďte prosím, co s tím. přeci musí něco existovat. Děkuji za pomoc

 166. Oldřich Kohout

  Prosím o radu.

  Před několika lety začal soused mého pozemk stavět rodinný dům. Nikdy jsem nebyl přizván jako účastník stavebního řízení ani jsem nebyl informován o jeho zahájení.

  Soused na mém pozemku zaločil černou skládku, kam vyváží veškerý nepotřebný materiál.¨

  Domluva s ním žádná není a nyní již se k vyvážení odpadu nechce znát.

  Poraďte jak se mohu bránit. Obecní úřad mi sdělil, že jsem ke stavebnímu řízení nebyl přizván protože soused staví dům víc jak dva metry od hranice mého pozemku. Co se skládkou však neví souseda prý přinutit nemohou.

  Prosím poraďte co mám dělat

  1. Jamir

   Je to nesmysl. Ke stavebnímu řízení musí být přizvání všichni majitelé sousedních parcel.

 167. Zdenka Mikulaskova

  V roce 1989-90 jseme zřídili v domku el. přípojku od sloupu vedenou v zemi přes "antoníčka"(pro odečet stavu) k elektroměru na domě. Při této akci se k nám připojil soused se žádostí, že využije našeho výkopu a na našem pozemku si po dohodě s námi vedl kabel do našeho "antoníčka". Veškeré náklady jsme hradili my, soused nám pomáhal při stavbě "antoníčka", odečet se provádí z neoploceného pozemku souseda již 17 let po dohodě s ním a asi 1 m kabelu vede v zemi po pozemku souseda.Z "antoníčka" je připojení na sloup jedním kabelem.

  Vzhledem k tomu, že loni sousedi začali stavět a bude v domě další bytová jednotka, upozornili jsme je, že si musí zřídit pro další byt samostatné připojení kabelem, protože kapacita příkonu je omezená a nestačí.Oznámili nám, že to udělají pro celý svůj dům i novou bytovou jednotku, ale že nám nedovolí odečet z jejich pozemku a metr kabelu, který je u nich v zemi na pozemku musíme odstranit. Revizni správa byla v době dohotovení stavky řádně vystavena pouze na naše připojení.

  -Existuje zde po 17 letech právo vydržení?

  -Musíme přípojku k vůli kapricu sousedů přeložit?

  -Má Soused povinnost zajistit přístup pro odečet příslušnému pracovníkovi?Již teď tam nasadili keř, který bude bránit v odečtu.

  -Kdo bude hradit náklady na přeložení kabelu a "antoníčka ke sloupu". Nemají sousedi povinnost provést přeložení vlastním nákladem pokud jim teď po 17 letech začal 1 m kebelu v zemi vadit?

 168. l

  Dobrý den,rád bych se zeptal na jednu věc.Vloni při rekonstrukci domu a stavbě plotu jsem zjistili,že podle katastrální mapy vlastníme ještě 43m čtv. u souseda.Šli jsme za ním,ale jeho vyjádření bylo takové,že to už v roce 1981 řešili a že to jen bylo špatně zaevidováno.Dohodli jsem se tedy na tom,že by jsme si tuto čast pozemku odkoupili.Zaplatili jsme mu dohodnutou částku,kterou máme smluvně podepsanou.Nyní nám nastal ale problém,neboť při důkladném uklidu jsme našli od notáře z let 1971,že tato část pozemku již byla k tomuto domu darována s odstupní částkou (86kčs).Rád bych tedy od vás chtěl radu,co s tímto případem mám udělat,a zdali mám právo na vrácení dohodnuté částky,kterou jsem v minulém roce zaplatil sousedům.Předem děkuji za odpověď.

 169. Petr

  Dobry den,

  mame problem s nasim pejskem, ktery podbiha plot na souseduv pozemek – soused nam za trest zacal delat problemy – dle jeho vyjadreni je plot jeho vlastnictvim, ale opravu chce provest na nase naklady. Plot je ocividne spatne postaveny – z ostatnich stran zadne problemy nemame… Mame nejakou moznost se branit?

 170. Pavel

  Dobrý den,prosim Vás potřeboval bych poradit.Soused je podnikatel a chce naproti nám stavět velkou pilu na dřevo, protože vlastní les a zpracovává dřevo. Je možné se nějak bránit, aby to postavil někde jinde a ne přímo v blízkém okruhu? Potřebuje k tomu náš souhlas? Či na jaký odbor se máme obrátit a bránit se. Po postavení už by mohlo být pozdě a tento hluk nám bude na obtíž.Děkuji moc.

 171. IVANA NERADOVÁ

  Dobrý den,moc bych Vás chtěla poprosit o radu, náš soused si vysadil na samé hranici plot ze smrčků a podle nás přece když je bude stříhat nebo ořezávat tak bude chodit po našem pozemku.Tak jsem se chtěla zeptat zda není dána vzdálenost na výsadbu plotu jak daleko od hranice se mohou vysadit.Moc vám děkuji za vaší odpověď.

 172. Radka H.

  Dobrý den,

  prosím Vás o radu. Moje rodina má posledních pár let problém se svými sousedkami (jedna rodina). Sousedky nám neustále dělají naschvály (postavení vysoké kůlny hned u našeho pozemku ,umístění kytek hned u zdi našeho domu, takže při jejich zalévájí je v místnosti neustále vlhko a plíseň na zdech, vysoký plot hned u našeho pozemku apod.) Rodiče se snaží vše vyřešit domluvou, ale s nima to opravdu nejde. (několikrát jsem byla toho svědkem). Poslední věc, se kterou máme problém je, že jsme si pořídily novou fasádu na svém domě. Máme ji téměř hotovou, kromě strany, která je přístupná pouze z pozemku sousedek. Ty zásadně odmítají mého otce pustit na svůj pozemek a nedovolují mu tak, aby dokončil fasádu na svém domě.Tvrdí, že mají ze zákona právo mu vstup na jejich pozemek zakázat.Moji rodiče jsou již zoufalí, ale nechtějí vzniklý problém řešit soudní cestou. Prosím Vás o odpověď na mou otázku: Mají opravdu sousedky ze zákona právo odmítnout vstup mého otce na jejich pozemek, když si otec chce pouze opravit svůj majetek? Předem Vám děkuji za odpověď.

  Radka H.

 173. Josef

  Dobrý den,

  koupili jsme řadový RD a u plotu jsou vysázené tuje, které převyšují cca 1/3 výšku plotu. Prosím o radu, zda je někde uváděno,jak vysoké mohou být tyto tuje nad plotem souseda.Soused si stále stěžuje,že na jeho pozemek svítí slunce pouze do 12 hodin.

  Děkuji

 174. Miroslav Pietrula

  Dobrý den.

  Mám problém se sousedem ohledně stíní živým plotem.Již několikrát jsme tuto situaci spolu řešily a bylo mi řečeno,že bude proveden sestřch živého plotu tak aby nestínil na můj pozemek,ale další rok se nic neděje ale naopak mi bylo řečeno že to není pravda.

  Soused si zasedil živý plot 0,50m od mého plotu a v současné době dosahuje výška tohoto živého plotu do 4 metrů a tím stíní do poloviny mé zahrady,kde nemohu nic pěstovat a ani tam neroste tráva.Prosím jak dosáhnout toho aby soused zkrátil tento plot na přijatelnou míru jak požaduji tj.1,80 m, nebo onen živý plot odstranil uplně.

  Děkuji za odpověď Miroslav Pietrula

  1. Tomáš Richlý

   Dobrý den, nejsem právník, ale mám naprosto stejný problém se živým plotem jako máte vy. Zatím jsem se dočetl, že tento problém řeší Občanský zákoník § 127, kde však maximální výška živého plotu není uvedena. Pokud se Vám podaří zjistit k této problematice něco bližšího, případně to, zda je stanovena maximální výška živého plotu, kontaktujte mne prosím na mé emailové adrese.

   Děkuji za odpověď Tomáš richlý

 175. Aleš

  Dobrý den

  chceme koupit pozemek, který je v návrhu územního plánu jak stavební parcela. Zatím jde tedy o ornou půdu. Pozemek má šířku asi 13,5 metrů. Je to poslední pozemek v obci, který je určen k zástavbě. Majitel pozemku na levé straně (šířka 5 metrů) zvažuje, že by nám pozemek odprodal ale zatím váhá a nebude to hned. Zatím tedy musíme počítat pouze s tím, že máme jen ten jeden. Problém najednou ale vznikl s majitelem pozemku na pravé straně, který nám ho nutil za cenu stavebního i když tento jeho pozemek parcela dle územního plánu nebude. Asi jsme ho naštvali tím, že jsme tento pozemek odmítli koupit a začal vyhrožovat a dělat problémy. A to je právě ten problém. Náš dům má šířku 11 metrů a nevíme, jak daleko od hranice jeho pozemku můžeme stavbu umístit když je to vlastně pole. Dohoda s ním je nemožná tak nevíme co si můžeme dovolit. Všude se mluví o tom jak daleko musí být dům od hranice a dalších domů. Ale jak to je, když je vedle pouze pole?

  Děkuji za pomoc a radu.

  1. Jamir

   Dobrý den,

   řešil jsem podobný problém. Výsledek: Stavebník je povinnen dodržet zákonem stanovenou vzdálenost od hranice pozemku tj. 3,5 m. V případě že ta část stavby, která přiléhá k hranici pozemku neobsahuje obytnou část, je možné žádat o výjimku ze stavebního zákona o umístění stavby na pozemku. Hájil jsem se tím, že tam určitě nikdo stavět nebude. Paní na stavebním úřadě mi řekla, že nevím co bude za pět či deset let, takže dnes budu stavět tak, jak mi přikazuje zákon. Myslet si můžu co chci. V podstatě má pravdu. Takže nezbylo nic jiného, než nakreslit nový projekt a vzdát se představy krásného domečku a kreslit takový, který se hodí na pozemek a ne podle Vašich představ.

 176. Martin Ascherl

  Dobry den, pred tremi lety jsem si koupil byt v OV.Cast bytu je v podkrovi. Se souhlasem Společenstvi vl.b.j.jsem si na vlastni naklady instaloval do strechy tri stresni okna. V soucasne dobe se Spolecenstvi rozhodlo opravit celou strechu.Firma, ktera ma opravu provadet,nam oznamila, ze si na vlastni naklady musime okna nechat odmontovat a zase namontovat.Nesouhlasim s tim, protoze se domnivam, ze firma by mela po oprave vse uvest do stavajiciho stavu a demontaz a nasledna montaz oken by mela byt hrazena z fondu oprav.Navrhl jsem kompromis:uhradim si opravu sadrokartonu v byte pod okny, ktery se jiste pri rekonstrukci strechy a demontazi oken porusi a z fondu oprav by se hradila manipulace s okny. Moje sousedka, ktera je v pribuzenskem vztahu s jednatelem firmy, ktera by mela opravu provadet, nesouhlasi. Prosim o radu, jak byste danou situaci resil. S pozdravem Ascherl

 177. dana

  Dorý den, prosím Vás o informaci, kde seženu potřebné údaje, nebo přímo odpověď k následujícímu případu. Máme zahrad, u které je drátěný plot. Kolem ní vede obyčejná cesta, jezdí po ní obyvatelé 4 vilek, postavených naproti naší zahrady. Mezi zahradou a cestou je pruh trávy,který je majetkem obce.Na něj si začali obyvatelé vilek svážet polena dříví, klády… prostě skladiště, parkují tam svými auty, traktory a pod. Nevadilo by mi to pokud by nám nechali kolem našeho plotu uličku na projití a případnou údržbu plotu, např.nátěr, vyžínání trávy. To, že již máme na 3 místech plot zdeformovaný, myslím že couváním traktorů, je nezajímá. My nejsme na zahradě celý den, těžko jim dokážeme, že llot poškodili oni.Uvítala bych tedy radu, jakou vzdálenost musí dodržovat s uskladněnými věcmi i auty, nebo jakýkoliv odkaz na podobný problém. Děkuji Vám.

 178. Dostál Karel

  Prosím o radu ve stejné věci jako spousta jiných zde.Soused má na jihozápadní straně vysazenou souvislu alej tůjí cca 1 m od vzájemné hranice našich pozemků (cca 20 ks) o výšce cca 2 až 2,5 m.Tyto tůje stíní můj pozemek – postupně se vzájemně spojují (prorůstají) a vytvářejí souvislou neproniknutelnou stěnu.Z druhé východojižní strany je můj rodinný dům, který vrhá stín v době východu slunce až do cca 10 až 11 hod. Sluneční svit na obdělávanou plochu je tím omezen na dobu cca 2 až 3 hodin vzhledem k aktuálnímu ročnímu období.Soused tvrdí, že se jedná o živý plot.Můžete mi poradit jaká může být maximální výška tohoto tzv.živého plotu a zda může být téměř bez možnosti prostupu slunečního svitu? Dále se ptám jaký je rozdíl mezi těmito vysazenými tůjemi vzhledem k případné zděné zídce, na kterou by musel mít soused stavební povolení a která by následně způsobovala stejné problémy.Předpokládám, že na vybudování takovéto zídky by musel mít tento soused mé svolení. Děkuji za odpověď.

 179. dubcek

  rekonstruji strechu a nyni po zasazeni stresnich oken nastaly potize se sousedkou ktera si stezuje ze ji vadi ze jen z oken videt na jeji pozemek,z oken videt na jeji pozemek neni.Po kontrole stavebniho uradu mi bylo doporuceno abych prinesl pisemny souhlas od vsech sousedu ze muzu na svem dome myt podkrovni okna ktera jsou zakreslena i v planu na rekonstrukci.Proto se chci zeptat zda na toto stavebni urad a pani sousedka maji pravo a nebo jak mam dale postupovat nebo na koho se obratit.Diky za radu

 180. Mirek

  Dobrý den, moc prosím o radu. Až do minulého měsíce jsem v bytě žil s svým přítelem šťastně. Sousedské vztahy byly poměrně v pořádku. Kdo bydlí vedle nás prakticky vůbec nevíme. Ale před měsícem se do bytu nad nás přistěhovala nová "rodinka". Cele tři roky před nimi jsmě prakticky nikoho z bytu neslyšeli (ne snad, že by tam nikdo nebyl, ale nebyli tak hluční). Před měsícem to vše začalo – dupání. Původně jsme si říkali, že si na to zvyknem, ale bohužel to moc nejde. Když dupou ve tři hodiny odpoledne, tak nám to samozřejmě vadí, ale nic s tím neděláme, protože prostě jsou tři odpoledne. Otravné začíná být až to, když začnou dupat například od osmi do půlnoci. Bohužel našlapují na paty, což je opravdu velice znát. Když jim přítel v jedenáct hodin večer zaklepal na dveře s prosbou, že to dupání je už opravdu neskutečné, dostal odpověď "No na to si ale budete muset zvyknout, my máme malé děti, odpoledne vám ten dupot nevadí?" (myslím si, že je to jen výmluva, protože jsme do teď s nimi žádné děti neviděli a shora byl slyšet opravdu jen smích, čili jasná "párty"). Načež mu přítel odpovědděl, že teď je skoro jedenáct hodin večer a myslím si, že malé děti by už měly dávno spát. Dupání se ozývá stále a už jsme z toho oba zoufalí. Můžete nám prosím poradit, zda proti tomu můžeme podniknout nějaké kroky? Moc děkuji za odpověď.

 181. Michal

  Dobrý den.Chtěl bych se s vámi poradit…

  Začal jsem stavět na zahradě volieru pro papoušky,jedná se o klec velkou 2x2x4 metry.Budou v ní papoušci 2 a málo hluční.

  Voliera bude stát asi 3 metry od plotu kde soused v létě opéká a asi 3 metru od plotu má posezení.

  S jeho strany bude vol.uzavřená a mezi stromy,přesto mi soused začal vyhrožovat udáním a oháněl se že musí bít na to povolení.Dokonce mně slovně a fizicky napadl,přesto že jsme na vlastním pozemku a sousedé v okolí proti tomu nic nemají.

  Dnes posílal dopis na magistrát města a mám strach s jakou argumentou příjde.

  Poradíte mi jak se v této věci zachovat,co potřebuji k tomu abych nepřecházel zákon?Jaké jsou požadavky ke stavebnímu povolení(rozměry nebo základy)atd.Moc děkuji za radu..

 182. Michal

  Dobrý den,

  jsem nově nájemcem družstevního bytu. Potřebuji poradit s postupem při řešení problému s opakovaným vytopením našeho bytu sousedkou z horního patra.

  Vytopení je vždy menšího rázu, ale skvrny po vodě jsou po několikátém vytopení viditelné (zahnědlé okraje).

  Sousedka měla vždy po příchodu do koupelny (pod vanou), kam jsem přišel na kontrolu sucho (zřejmě včas stihla vytřít). Trubky společného odpadu jsou v pořádku a jde evidentně o problém s odpadem pod vanou.

  Tento problém měla i předešlá nájemkyně bytu a sousedka není schopná objednat instalatéry. Podotýkám, že já mám domácnost pojištěnou (KOOP – PRIMA)a sousedka ne.

  Jak postupovat ? Je možné z mého pojištění hradit opravu u sousedky? (což by bylo asi nejschůdnější).

  Děkuji za jakoukoli rozumnou radu.

 183. Dominika

  Chtěla jsem se zeptat jak daleko můžou být vysazeny stromy od mého zdiva.tzn.zadní strana mého rodinného domu je na pozemku sousedů.Náš dům dělí hranici jejich pozemku a mého.Jsou tam vysazeny jehličnany a mají to zhruba 1m od zdiva.Zdivo pak vlhne,protože dům není podsklepen a kořeny stromů zasahují až pod dům.Co s tím můžu dělat? Mohu je požádat o vykácení stromů?Děkuji za odpověď.

 184. Jitka Nováková

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně sousedských vztahů. Manžel má jako koníčka auta. Má jich několik které si ve volných chvilkách renovuje. To,ale nemůže překousnout náš soused. Neustále nám dělá nějaké problémy. Posílá na manžela městskou policii protože brousí. Nutno dodat,že brousil ve všední den odpoledne takže polisista řekl,že nedělá nic špatného a odjel.Dokonce přišel policista který bydlí u nás v ulici legitimoval se a řekl manželovi at si tady "neturuje" auto, že je hlasité.Poštval na nás snad všechny lidi z ulice (tady totiž nikdo kromě sekání zahrady,řezání dřeva atd. žádný hluk nedělá).Neustále ho obviňuje,že tady podniká na černo a má na nás všechno zdokumentované.Nikdy žádné než svoje auto nedělal.Nedělá každý den. Kdybych to spočítala tak dělá tak dva měsíce v roce.Čekám kdy sem někdo přijde,že tady křičí děti.Máme taky nějaká práva nebo se soused chová oprávněně?Nedávno si manžel podal žádost o stavební povolení ke stavbě garáže. Stavba je vzdálena od sousedova pozemku cca 7 metrů. Samozřejmě hned řekl,že bude bojovat aby jsme nic nepostavili. Druhý soused od kterého je stavba vzdálena 0,5 m nám stavbu povolil. Problém je v tom, že pracuje na městském úřadě (místostarosta) a tutíž lidově řečeno má prsty všude. Může naši stavbu nějak ovlivnovat? Vím,že je to hodně zmatený popis situace a proto vám předem děkuji za odpověd.

 185. Petr

  Dobrý den, koupili jsme starší RD k rekonstrukci a zjistili jsme že jeden ze sousedních pozemků (zemědělská půda) je v KN zapsán na 15 let mrtvého člověka. Otevřeli jsme dědické řízení abychom "měli sousedy" ale vzhledek ke složitosti dědického řízení se toto neúměrně prodlužuje. My máme projekt na rekonstrukci RD a nevíme jak postupovat pokud nejsme schopni získat souhlas sousedů, protože z jedné strany domu "žádného nemáme". Pouze pro ilustraci, pozemek o který se jedná je vzdálen od domu cca 8m a rekonstrukce domu s výjimkou nové terasy a oken bud epouze vniřní. Jak postupovat v jednání se stavebním úřadem?

 186. D.Křížková

  Bydlíme u rybníka, hned naproti nám na šířku silnice je vysoká kamenná zeď zahrady.Mezi těmito jednotkami žije rodina se psem. To, že štěká přes den – dobře. Ale je normální, že štěká v noci a brzy zrána a tím nám dělá neustálý budíček? Domluvy s těmito sousedy nejsou možné. Na prvním místě je pes a pak po delší pauze lidé. Chodíme spát s tím – vyspíme se dneska? bude klid? kdy zase začne štěkat? Navrhovali jsme jim, ať ho na noc zavírají. Řekli nám, že nemají kam, ale to není pravda, protože mají zezadu jejich domku malý dvorek, kde by pes mohl být. Noční štěkání je hlavně zjara do podzima. Tyto problémy se táhnout již třetí rok. Vloni to bylo nejhorší, protože jsme chodili opravdu unavení a nevyspalí. Letos to začíná znovu. Je proti tomu nějaká obrana?

 187. Novák

  Mám problém ze sportovním hřištěm které je umístěno přímo naproti našich oken 10m od nich.Děti hrající fotbal na hřišti stále překopávají ochranou stěnu která již byla vybudována za brankami.Je sice dost vysoká ale nestačí.V minulosti již několikrát bylo okno rozbité ale to nikoho nezajíma.Město nechce hřiště přebudovat ze sportovního na dětské z houpačkami skluzavkami a pod.Chci se zeptat jak je možné město donutit k úpravě hřiště.Jaké jsou stanovené normy pro dětská a spostovní hřiště.

 188. K. Janošková

  Dobrý den, prosím o radu. V roce 2004 vydražil otec zahradu včetně příslušenství, které tvoří studna. V současné době odebírá soused vodu z naší studny, přesto že má možnost odběru vody z městské vodovodní sítě. Pozemek ani studna nebyly v jeho vlastnictví. My studnu prozatím nevyužíváme. Nabídli jsme mu písemnou dohodu o odběru vody, kde jsme uvedli, že pokud budeme chtít studnu využívat my, ukončí do 1/2 roku odběr po písemném oznámení majitelem. Pokud tuto dohodu nepodepíše, můžeme mu přerušit okamžitě odběr vody? Nemá a nemůže mu vzniknout nárok na odběr vody vydržením? Děkuji za odpověď.

 189. Jana Dřevová

  Dobrý den.

  Prosíme o radu.Můj otec postavil v roce 1989 studnu na pozemku,který pokládal za svý podle rozměrů parcely určené geodézií.Bohužel po novém přeměření v rámci restitucí se ukázalo,že studna je cca o dva metry postavena na cizím pozemku.Majitel pozemku začíná dělat potíže a proto žádáme o radu,zda můžeme se bránit paragrafem 134 sbírka zákonů 40/1964.Nebo Nám doporučíte stavbu nové studny.Přeměření bylo provedeno v roce 1992

 190. MZ

  Dobrý den,

  prosím o radu.Sousedka si odkoupila část pozemku od obce (druhá část je stále obecní, ale mi na ní máme sklípek a pozemek užíváme), nechala si pozemek vyměřit a vyznačit kolíkem hranici.Nová hranice prochází mímo starý plot,přesto tento plot (který leží na sousední parcele) odstranila.Nyní jsou obě části bez oplocení a jak z řeči vyplynulo sousedka nový plot dávat nehodlá, max 20cm pás u země.

  1. je možné, aby sousedka odstranila plot, který fakticky leží mimo její pozemek?

  2. Nemusí svůj pozemek oplocovat?

  3. Jak nyní postupovat, když nechceme mít průchozí pozemek a chceme vědět, kde můžeme sadit a kde můžeme šlápnout?

 191. Novák

  Dobrý den, máme zeď s mamými dvířky, soused si odkoupil pozemek ve vlastnictví obce, chci se zeptat jak daleko může stavit od naší zdi.

 192. Dolores

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Rodiče mého přítele bydlí na malé vsi. Již zhruba 5let mají problémy se sousedem. Je to alkoholik a podle mě je i psychicky labilní. Několikrát zničil plot(krumpáčem rozkopal kamenou zídku), kterým s námi sousedí. Sprostě uráží rodinu přítele. Vyhrožuje jim dokonce smrtí. Napadl i otce, kterému rozbil hlavu kamenem. Při každém jeho "útoku" je přivolána policie, která doposud vše vždy jen zaprotokovala. Škůdci byl jen několikrát přidělen výkon veřejně prospěšných prací, které stejně nevykonával tak jak mu bylo uloženo. Ještě jsme nikdy naštěstí nebyla přítomna jeho hrůzných útoků. Chtěla bych proto vědět, jak se mohu při takovém útoku bránit a jakého postihu mohu žádat. Jestli by tyto občanské spory mohly v nějakém připadě dostát váhy trestně právní? A kam se hlavně mám obrátit pokud mám podezření, že policisté nemají snahu případ vyřešit? Mnohokrát Vám děkuji za radu! S přáním hezkého dne D.C.

 193. Hlena Lénertová

  Dobrý den,

  měla bych dotaz týkající se souhlasu , případně nesouhlasu sousedů s námi plánovanou rekonstrukcí střechy na našem domě. Se sousedy máme spojený dvojdomek z padesátých let. Sousedé v roce 1975 přistavěli 1. N.P. a zde druhou bytovou jednotku. Náš domek je zatím přízemní, ale protože se nám narodila druhá dcera, rádi bychom udělali novou střechu a pokojíčky v podkroví. Jelikož předpokládám, že bude třeba souhlasu sousedů, kteří jsou opravdu hodně zvláštní, a vyloženě nás nemají rádi a znepříjemňují nám život samými naschvály, ráda bych věděla co se stane v případě, že s rekonstrukcí nebudou souhlasit, neboť oni už ze zásady jistě souhlasit nebudou. Znamená to snad, že bychom nesměli dům vůbec upravovat, aby nám vyhovoval? Nebylo by se snad lepší odstěhovat? Střecha je v katastrofálním stavu, celou doby se o ni nikdo nestaral, a my zde bydlíme pouze 4 roky. Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Helena Lénertová

 194. Raya

  Vlastníme chatku na vlastním pozemku v zahrádkářské kolonii. Soused nás i ostatní zahrádkáře neustále obtěžuje tím, že vodu, která se mu po každém větším dešti nahromadí ve sklepě vypouští střídavě na jednotlivé pozemky okolo své chatky, podle toho, který ze sousedů tam zrovna je či není. V poslední době byl také přistižen, že tímto způsobem se zbavuje odpadní vody z jímky pod zahradní sprchou a do společné uličky mezi chatkami rozstřikuje naředěný obsah svého septiku. Pokud je při této činnosti přistižen, je hrubý a agresivní. Většina zahrádkářů jsou staří a nemocní lidé, kteří z něho mají strach. Jak mu tuto činnost znemožnit, když ve valné většině případů neexistují přímé důkazy, ale jen tvrzení jeho, proti tvrzení postiženého souseda? Podání trestního oznámení by bez důkazů zřejmě nemělo valný účinek, zvažovali jsme už i ohlášení odboru životního prostředí na Městském úřadu.

 195. JW

  Jako první budu stavět v nové lokalitě stavebních pozemku patrový rodiný dům. Sousední pozemky nemají ještě svého majitele. Jak mám řešit přizvání ke stavebnímu řízení? Samozřejmě svůj pozemek celý oplotím, musí mi potom nový majitele přispět na výstavbu plotu?

 196. Helena

  Naši sousedé si opravují sřechu.Až do dnešního dne

  nic zvláštního.Dnes odpoledne ale firma,která opravu sřechy provádí,začala montovat střešní okna 4 ks

  směrem na naši parcelu.Takže o nějakém soukromí už nebude ani řeč. Neměli by mít od nás souhlas ,zda nám to nebude vadit? Děkuji Vám Helenemg

 197. Helena

  Naši sousedé si opravují sřechu.Až do dnešního dne

  nic zvláštního.Dnes odpoledne ale firma,která opravu sřechy provádí,začala montovat střešní okna 4 ks

  směrem na naši parcelu.Takže o nějakém soukromí už nebude ani řeč. Neměli by mít od nás souhlas ,zda nám to nebude vadit? Děkuji Vám Helena

 198. Iveta

  Prosím poraďte jakou vzdálenost od sousedovo plotu musím dodržet pro vysazení živého plotu – thuje. Děkuji

 199. Jana

  Soused vůbec neudržuje svoji parcelu (zahradu), na té roste jenom plevel, který nikdo neseká, a tento se vyseměňuje na náš pozemek. Nejen, že sousední pozemek dělá v obci ostudu, ale nás obtěžuje neustálá nutnost čištění naší zahrady od plevele nalétaného od souseda. Jak lze tuto situaci řešit, když na naši žádost o posekání svého pozemku vůbec nereaguje. Musím podotknout, že nebydlí v obci, pouze zde vlastní pozemek, který ani nenavštěvuje. Děkuji

 200. Tereza

  Dobrý den, Z jedné strany pozemku máme plot (který je náš) z druhé strany lemuje náš pozemek obecní zeď, která je v katastrofickém stavu. Starosta se zde byl podívat a přislíbyl opravení zdi, ale pouze že se zbourá a natáhne se tam plot (samozřejmě přes plot bude vidět-přez zeď nebylo. Chtěla jsem se proto zeptat jestli má právo na to dát tam pouze plot, a nebo tam musí opět postavit novou zeď. Děkuji

 201. Petra L.

  Dobrý den, na kterou instituci se mohu odvolat v případě, že pořádková komise se nevyjádřila do 30-ti pracovních dnů ke konfliktu, který vznikl mezi sousedy. Resp. jak dále mám postupovat, abych získala vyjádření od komise k dané věci? Děkuji za radu.

  Petra

 202. Eliska

  dobry den, mam prosbu z jedne strany naseho domu ma plot soused jeho plot je ale velmi nizky a prskakuje k nam jeho pes, ktery nam moci na veci na zahrade a honi naseho psa, ale nejen to, jelikoz jsou oba domky vzdaleny od sebe mezi 8-10metry nemame ani soukromi, pred mesicem a pul jsme souseda upozornili na dany problem se psem, soused slibil ze na plot da sit, ale tak se nestalo, kdyz jsme tam sit dali my jeho zena se synem plot znicili, proto se ptam kde mam svuj neuspech se sousedem ohlasit, jelikoz je to jeho pes ktery knam skace. A dale pokud bych si chtela plot postavit na mem vlastnim pozemku, kolik je povolena viska dreveneho plotu (muze to byt 210cm?) a jaky odstup musim dodrzet od jeho plotu (kolik cm 50 cm?)s tim ze dreveny plot je na mem pozemku a nic neni betonove, dekuji za odpoved papa

 203. Svobodová

  Náš soused má dům na hanici pozemku,náš pozemek je široký 10m.Má k nám do dvora okno z kuchyně a chce si zvětšit okno z koupelny v patře.Z kuchyně je i přez zavřené okno slyšet veškerý provoz.Toto okno i otvírá.To samé je i z koupelny.Musím já poslouchat vše co se u nich dějě?Musím jim zvětšení povolit?Na stavebním úřadu mi řekli doslova,že si může udělat okno jaké chce a nemusí mít tam ani matné sklo a dát si tam jaké koli osvětlení a považují to jako šikanu z mé strany.Já si nemohu ani na svém dvorku s nikým popovídat protože je vše slyšet od nich i od nás.Děkuji Svobodová

 204. Caisová

  Sousedka si těsně podél mého plotu vysázela túje.Protože se jedná o řadový rodinný dům, má šíře zahrady pouze 8 m. Prosím o radu, do jaké výšky mohu výšku živého plotu tolerovat

 205. Dana

  Dobrý den, jsem cizinka

  měla bych dotaz týkající se nesouhlasu souseda se stavbou střechy na našem domě. Náš soused má dům 10,55 m vysoký a stoji 1,40 cm od hranici pozemku, náš dům má 10,90 m vysoký a stoji 1,95 cm od hranici pozemku. Soused stěžuje že musím odbourat střechu na 80 cm s důvodu toho že náš dům zatemnova zeď jeho doma, a z toho má plíseň na zdi, když plíseň byla na zdi jeho doma i do toho pokud nebyl postaven náš dům. Před půlroku my udělali studiu oslunění a denního osvětlení s toho vychází že sousedu ne poškodím když budeme mít dům 12,25 m vysoký. Soused na to vykašle a tverdi svoje. Na základe jeho stížnosti Stavební úřad zastavil naši stavbu a nutit nás k tomu že bych my razobrali postaveny 4 řada cihel a snížili spodní kraj střechy. Podle norem platných v ČR že bych odstranit plíseň – potrebno udělat hydro izolace a drenáž doma. Soused to dělat nechci a spoléhá jenom na slunéčko která s jeho důvodu dům vysoušet. Prosím mi poradit, jak se máme bránit? Předem děkuji za odpověď. Email: byt123@seznam.cz

 206. M.Nedbalová

  Dobrý den,

  můj dotaz se týká sousedských vztahů, které bohužel již nelze řešit vzájemnou dohodou, jak je všude zdůrazňováno.

  Jde o stabilitu zdi z jedné strany mého domu, kterou se snažím udržovat i přes její značné stáří. Soused však u této zdi vysázel pnoucí rostliny (přísavník), v poslední době i topol, černý bez a tyto všechny rostliny a dřeviny narušují svým kořenovým systémem stabilitu zdi. Oprava zdi z sousedovy strany není možná, je u ní naskládané palivové dříví a je důvodná obava, že se zeď časem zřítí. Domluva zatím byla bezvýsledná. Je možné, aby nějaký orgán (MěÚ, odbor živ. prostředí či jiný orgán) sousedovi toto počínání zakázal a uložil nápravu? Hlavně jde o odstranění živých rostlin a keřů těsně pod zdí i dříví, které zadržuje vlhkost. Předem děkuji za kladnou radu. S pozdravem M. N.

 207. Petra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je lhůta pro vydržení pozemku. Bydlíme od roku 1959 v rodinném domě s pozemkem, na který zasahuje sousedovic stodola. Z té na náš dvůr padaly střešní tašky, a tak soused se s námi dohodl, že střechu opraví. Nyní ale začal provádět rozsáhlejší opravy a tvrdí nám, že pozemek není náš, že tu byla obecní cesta, kterou jsme si podle něj neprávem zabrali. My jsme ale dům zdědili i se současně oploceným pozemkem, a proto nevíme, jestli je právo na naší straně. Děkuji za radu.

 208. medunova@centrum.cz

  Bydlím v řadové zástavbě s malou předzahrádkou. Soused asi 1-1,5 m od mého plotu a cca 3-3,5 m od domu vysadil jinan dvoulaločný, který v krátké době (oproti jiným stromům) dorůstá mohutných rozměrů. Strom nyní dosahuje již výšky dvoupatrového domku a větve přesahují na můj pozemek. Asi 1m na zemí se strom rozdvojil a vytvořil tak 2 mohutné koruny.

  Každý podzim mám problémy se spadanými žlutými, kožnatými listy, které není kam dávat.

  Měla bych, prosím, pár dotazů:

  1. jak daleko od mého plotu může být takto mohutný strom vysazen

  2. jak je to s kořeny tohoto stromu?

  3. je soused povinen opadané listí odklízet a nepůsobit tak problémy

  4. v jakém předpisu bych údaje o vysazování stromů našla

  Jsem z tohoto stromu nešťastná, brání ve výhledu z bytu a hlavně neustálý pohyb visících listů působí rušivě až depresivně. Při větrném počasí dochází k velikému výkyvu stromu. Nemám nic proti stromům, pokud jsou vysazeny rozumně a neobtěžují druhé lidi.

  Děkuji

  M.Medunová

  Děkuji Vám za odpověď

 209. ravana@atlas.cz

  prosim o odpoveď jak je to s financovánim společného plotu, který je na hranici pozemku se sousedem /podle jakého § a zákona postupovat/. Za odpověď mnohokrát děkuji.

 210. marsous@seznam.cz

  Dobrý den,

  můj dotaz se týká sousedských vztahů, které bohužel již nelze řešit vzájemnou dohodou, jak je všude zdůrazňováno.

  Jde o stabilitu zdi z jedné strany mého domu, kterou se snažím udržovat i přes její značné stáří. Soused však u této zdi vysázel pnoucí rostliny (přísavník), v poslední době i topol, černý bez a tyto všechny rostliny a dřeviny narušují svým kořenovým systémem stabilitu zdi. Oprava zdi z sousedovy strany není možná, je u ní naskládané palivové dříví a je důvodná obava, že se zeď časem zřítí. Domluva zatím byla bezvýsledná. Je možné, aby nějaký orgán (MěÚ, odbor živ. prostředí či jiný orgán) sousedovi toto počínání zakázal a uložil nápravu? Hlavně jde o odstranění živých rostlin a keřů těsně pod zdí i dříví, které zadržuje vlhkost. Předem děkuji za kladnou radu. S pozdravem M. N.

 211. Jana Hromková

  Dobry den ,i já mam problem se společným financováním plotu se sousedem.Před tím,než jsme začali stavět plot,soused nam řekl,že se potom vyrovnáme.Ted když je plot hotový,nechce přispět ani korunu.Slyšela jsem od své známé,že když mame vzpěry k nam do pozemku,plt je náš a soused se bez našeho souhlasu nesmí napojit,je to pravda???Děkuji

 212. Martina

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat ohledně živého plotu, který má soused za hranicí pozemku tzn. že jeho kmeny stromů (thuje) přesahují na náš pozemek a to cca o 20 cm o větvích nemluvě. To znamená, že je vysázel již na našem pozemku, thuje jsou 3 metry vysoké, nevadilo to předchozímu majiteli, ale nyní chceme stavět plot a nevíme si rady co se stromy, které jsou na našem pozemku. A těch stromů co přesahují na pozemek je cca 15. Proto bych se ráda zeptala, co mohu udělat s těmito stromy, když soused je prostě porazit nechce? Mám nějaké právo je odstanit, když jsou vysázeny na mém pozemku? Prosím o radu. Děkuji moc

 213. Jana

  Dobrý den,poradíte mi někdo jak na hlučného souseda pod námi,který má v bytě akvárium (asi)a nám v časových intervalech hučí celý byt 24 hodin denně???On má byt družstevní a my v OV,společenství vlastníků tu vede taková "dáma"která je s ním jedna ruka , takže od ní pomoc ani nečekáme.Přistěhovali jsme se před nedávnem a popravdě řečeno,jsme s toho už dost otrávení.

 214. Michal Šinákl

  Dobrý den. Prosím o radu jak na sousedku. Před lety ji opustil manžel, má 20 dceru která studuje a nenávidí celý svět, včetně nás, jejich sousedů. Je šíleně závistivá a kde může, tam uškodí. Vzhledem k tomu že bydlíme v paneláku , je vše slyšet. večer začne na naši adresu sprostě nadávat, mlátí dveřma, dupe, tluče do stěny( bez jakéhokoliv vyprovokování, je ticho člověk kouká na TV a ona začne ) . to se často opakuje několikrát za večer a hlavně i do noci, třeba do 2:00. ráno to začne nanovo. Sousedi jsou liknyvý a bojí se jí, předseda družstva také není připraven k činu. Prosíííííííííím pomozte nebo ji ……….

  děkuji

 215. Milan

  Dobrý den.

  Na jaře tohoto roku jsem se popral se sousedem a zbůsobil mu zranění zápěstí. V pracovní neschopnosti byl 15 dní. Lékařská zpráva kvalifikuje zranění jako lehké. V trestním řízení jsem dostal 15 měsíců podmínku a poškozenému zaplatit 1200 Kč. Se vším jsem souhlasil a peníze odeslal a považoval věc za vyřízenou.

  Včera mě navštívil soused a chtěl po mně 15000 Kč jako kompenzaci za ušlý zisk, jelikož podniká. Jestli mu peníze nedám, tak věc bude řešit v občansko-právním sporu a bude požadovat daleko větší částku.

  Prosím o radu jestli je pro mě lepší mu peníze zaplatit nebo věc dále řešit soudně.

  Děkuji za odpověď

 216. Lucka

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Bydlím v domku se zahradou a mám psa.Začal nám utíkat k sousedům.Má voliéru,je přivázanej,ale vždy se odtamtud nějak dostane.Soused už přímo řve.Měli jsme mezi zahradami pevný plot a pes nikdy neutekl,ale soused plot odstranil a natáhl tam místo toho síť,která není ani pořádně vypnutá a pes se tam bez problémů podhrábne.Nevím co mám dělat.Poraďte prosím.

 217. Pepa

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně thújí, který má soused vysázené za hranicí pozemku kdy jejich kmeny jsou již na našem pozemku a to cca 20 cm, o větvích nemluvě.Thuje jsou 3 metry vysoké. Chci zde stavět plot a nevíme si rady co se stromy, které jsou na našem pozemku.Co mohu udělat s těmito stromy, když soused je prostě porazit nechce? Mám nějaké právo je odstranit, když jsou vysázeny na mém pozemku? Co kdybych udělal plot za nimi, kdy by thúje již byly oficiálně na mém pozemku a pak je porazil? Prosím o radu. Děkuji moc

 218. Martin Dvořáček

  Dobrý den , bydlím v činžovním domě pro tři rodiny , náš soused jehož dům na náš bezprostředně navazuje dům odkoupil a rozhodl se svůj pozemek před domem oddělit plotem . V minulosti byl dvůr společný pro tři domy . Na tento dvůr je vjezd možný pouze z jedné strany a to bouhužel přes pozemek souseda neboť dvůr je ze dvou stran ohraničen zděnými šopami a z jedné strany našimi domy v řadové zástavbě . Soused nám postavením tohoto plotu , znemožnil vjezd na pozemek . Přístup na náš pozemek je v současné době možný pouze malou brankou u našeho domu. Tato branka je pouze 1.20 m široké a není možně tudy pronést či přepravit nic většího . Prosím o radu jak postupovat Děkuji

 219. Navratilova

  Dobry den,mame sousedku,ktrra nas neustale pozoruje dalekohledem a ma na nas neustale sprosté naražky.U přestupkové komise jsme neuspěly a ani u policie,Neustále nas provokuje a musíme kvůli ni mít zadělany žaluzie.Je to normalně psychicky asi narušený člověk ,ale nam nikdo nechce poradit jak mame s takovou sousedkou žít.

 220. jana ulmanová

  Dobrý den,

  počátkem roku 2007 jsme obdrželi stavební povolení a začali stavět, před náma je soused, který podepsal souhlas se stavbou a k tomu veškerou dokumentaci i přípojky. Nyní kopeme přípojku elektriky, která mírně asi 20 cm. zasahuje na jeho pozemek, ale vše podle nákresu. Bohužel se mu to začalo nelíbit a máme strach zda nám podepíše papír o věcném břemeni, kdy se to musí zaměřit a vložit do KN. Chci se Vás prosím zeptat jak postupovat v takovém případě a na čí straně je právo. Mnohokrát děkuji za odpověď a prosím spěchá to.

 221. Ilona Nedvědová

  Chtěla bych koupit chatu,ale je na pozemku jiného vlastníka,který tento koupil před 2 lety.Jde o pozemek v lese u rekreačního rybníka.S dřívějším vlastníkem nebyli žádné problémy,byla určena velikost pronajatého pozemku okolo chaty a nájem.Ale s příchodem nového vlastníka začali problémy-nejprve chtěl chatu od majitelů za symbolickou cenu 30000kč vykoupit,i když odhad je o několik stovek tisíc vyšší,když v tomto neuspěl,začali problémy.Vyřezal stromy kolem chaty,které ji dodávali soukromí a naházel je přímo k chatě.Také zakázal majiteli chaty jezdit do garáže,která je součástí chaty.Na dotaz o nájmu sdělil,že jeho právníci připravují novou smlouvu i novou výměru pronajatého pozemku u chaty,který bude minimální.Již rok se ale neozval ani neobjevil.U chaty je i vrt s vodou,který vždy k chatě náležel a je uveden i v odhadu jako součást chaty,o který chce vlastníka chaty také připravit.Prosila bych o radu,jaké bych měla práva v případě koupi této chaty(nachází se v lokalitě ke které mám osobní vztah),může si nový vlastník pozemku určit závratný nájem,nebo jsou pro toto nějaké limity,může zakázat používat pozemek přímo u chaty na kterém je ohniště a sezení,může požadovat odklizení kůlny se dřevem,která k chatě odjakživa patří s tím,že dřevo je jeho,protože je na jeho pozemku?Musí umožnit přístup k chatě?Má právo úplně vše výše uvedené a léty zaběhlé změnit,i když toto bylo zavedeno X let a s věcným břemenem tento pozemek kupoval?Mám strach,aby jednou nenařídil odstranit chatu z jeho pozemku,musím si na ni vzít půjčku.Je i toto možné?Prosím,poraďte mi,jestli bych měla vůbec nějaká práva,kdybych tuto chatu koupila.Děkuji I.N.

 222. P.Dolečková

  Dobrý den,

  jsme majiteli nemovitosti a na sousedním pozemku se nacházejí tři vzrostlé stříbrné smrky asi 18 m vysoké, vysazené 2m od hranice našeho pozemku a 5 m od našeho domu. Vzhledem k této skutečnosti a vzhledem k tomu, že se nacházejí na jižní straně , máme v této části domu tmu. Větve zasahují na náš pozemek, ale bohužel naše dlouholetá snaha domluvit se se sousedy nebyla úspěšná.

  S jejich vědomím jsme se obrátili na MĚÚ s žádostí o nařízení likvidace dřevin. Bohužel naše žádost byla dle správ. řádu 500/2004 Sb. usnesením odložena a to na základě zákona 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny pro nepříslušnost. Domnívám se však, že tento problém by měl být spíše řešen podle občanského zákoníku 40/1964 Sb. § 127. Byl postup MĚÚ správný? Která instituce je oprávněna o těchto věcech rozhodovat a kam se máme obrátit?

  Mnohokrát děkuji za odpověď Petra Dolečková

 223. Martin

  Pro uklidnění všech čtenářů, v mém sousedství bydlí 15-ti členná rodina cikánů. Všechny problémy, které jsem četl na diskusním fóru mám já a moje rodina, nevím zda to dělají naschvál, ale hluk, odpadky, kouř, štěkot psa, protékající žumpa, sprosté nadávky je pro ně zcela normální. Jediným jejich argumentem je to, že si mohou na svém pozemku dělat co chtějí, nikdo s nimi nehne. Takže vám všem přeji pevné nervy. P.S. ani si nemohu ogrilovat maso na zahradě, aby neřvali, co to tady smrdí!!!

 224. zdenek nemec

  Dobry den mam pejska na zahrade u baraku a soused mi ho porad chodi krmit a chodi si za nim vykladat v dobe kdy ja jsem v praci nebo pryc. ted bych si chtel poridit druheho s kterym bych se chtel zabivat sportovni kynologii ale nemuzu protoze ten pes musi ctit predevsim me aby poslouchal a nemuzu mu dovolit aby si bral zradlo od nekoho jineho. prosim poradte mi jak mam sousedovi zdelit ze je nemuze krmit. jiz nekolikrat jsem ho na to upozornoval ale on si z toho nic nedela a stale mi sem hazi jidlo.

 225. F.Step@seznam.cz

  Prosím o radu, na žádost souseda abysme opravili betonovou podezdívku pod plotem, jsem mu okamžitě vyhověla, odkopala z naší strany uvedený betonový taras

  dlouhý 16m lichoběžníkového tvaru, na jedné straně

  1,5m vysoký, na na druhé 1m, s tím, že zjara 2007 z jeho strany dojde k demolici a novému vybetonování základů

  a vystavění zídky. Najednou nás tam odmítl vpustit a

  zatarasil přístup naskladněným stavebním materiálem.

  Protože taras se zídkou z bílých cihel byl tak obnažen

  a životu nebezpečný, i přes vyzvání, že bude přistoupeno

  k provedení betonáže z naší strany a jemu tak zůstane

  stejná zídka jak byla, ale zajištěna proti tlaku hlíny.

  Nic nenamítal, až po 8 měsících požaduje odstranění původní podezdívky /tím by došlo k narušení nově betonáže/ včetně staré zídky. My navrhujeme i přes jeho schválnostní jednání, odstranit starou zídku, ale starou podezdívku z betonu jen opravit. Kdo v tomto případě má nárok uspět ve svých právech? Děkuji Štěpánková

 226. Alena Loučková

  Dobrý večer. Dne 23.11.2007 bylo zahájeno řízení o povolení stavby. Do dnešního dne se nám stavební úřad neozval. Ráda bych věděla jestli stavební úřad nějak nepochybil. Já nevím,ale takto by jsme mohli čekat třeba rok…i déle.Děkuji za odpověd. Loučková

 227. Lukáš Pavelka

  Dobrý den,

  potřeboval bych poradit s tímto problémem:

  Na hranici mého pozemku se nachází opěrná zeď, která odděluje můj pozemek od pozemku souseda.Uvedená zeď je v mém vlasnictví.

  Soused prováděl v blízkosti opěrné zdi stavební práce

  (výstavba chodníku ze zámkové dlažby) a zeď spadla.

  V současné době na mně požaduje urychlenou opravu zdi na mé náklady a uhrazení ztrát, které mu vznikli při pozastavení stavebních prací. Argumentuje špatným stavem spadlé zdi a odvoláva se na znalecký posudek.

  Samozřejmě mu nechci nic uhradit, protože si myslím, že je vina na jeho straně – zeď spadla díky prováděným pracím.

  Prosím, o radu jak dále postupovat.

  Doplňuji, že sousední stavba bude určena ke komerční činnosti – provoz hotelu.

 228. Martin Mikula

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat, zda má soused právo požadovat po mě vyčištění studny z důvodu "prosakování" sazí, které vylétavají z mého komína při topení uhlím. Studnu má přikrytou a na dvorku má zámeckou dlažbu. Z mého pohledu je ono prosakování absurdní hlavně když oba domy spolu sousedí cca 100 let.Ještě do nedávna on i zbytek vesnice topil uhlím.

  Další otázkou je, zda mám povinnost pořídit okap na část střechy, která těsně sousedí s jeho pozemkem.

  A ještě větší nesmysl mi přijde, že chce abych si zvýšil komín.

 229. Jiřina Hamplová

  Dobrý den.Soused má dům na hranici pozemku a nyní buduje podkroví se střešními okny.Ta jsme nechtěli,ale nakonec jsme ustoupili a dohodli se,že tato okna budou neprůhledná a neotevíravá /toto bylo i součástí stavebního povolení/.Soused toto však nakonec ignoroval,okna neodpovídají projektu /velikostí,umístěním/ a hlavně nesplňují ani požadavek neprůhlednosti a neotevíratelnosti.K nějaké dohodě se vůbec nechce znát.Jak máme postupovat?Požádat SÚ o státní dohled?A je tento povinen nás informovat o průběhu šetření?A v jaké lhůtě?Cítíme se podvedeni,sousedům jsme vždy vycházeli vstříc nad rámec našich povinností.Děkuji za odpověď.J.Hamplová.

 230. Jan Loewe

  Asi 50 m před domem, ve kterém bydlím, stojí výměníková stanice teplé vody. Tuto vým. stanici nedávno jedna firma rekonstruovala a provedla mimo jiné i nadstavbu a zvýšila budovu o 1 patro, ve kterém si zřídila kanceláře. Tyto kanceláře jsou ve stejné výšce jako byt, ve kterém bydlím a přímo proti mým oknům. Z oken kanceláří je vidět přímo do mojí kuchyně a obýváku a to je pro mne velice nepříjemné, neboť se nemohu v těchto prostorách svobodně pohybovat, mám neustále pocit, že mne někdo pozoruje. Když přijdu po noční směně s práce domů a to v zimním období, tak si musím rozsvítit světlo a tím se stává kuchyň i obývací pokoj z těchto kanceláří zcela průhledné. Už jsem musel postavit do určitého prostoru lednici, aby nebylo úplně vidět do obývacího pokoje, dále musím mít neustále okenní žaluzie a tím mám v kuchyni šero. Tato skutečnost mě velice stresuje a nevím, co proti této situaci mám podniknout. Prosím o radu. Děkuji.

 231. vaclav navratil

  Dobry den,

  Na sve zahrade jsem realizoval legalni HydroGeologicky vrt a cerpaci zkousku,cekam nyni na HG zpravu, se kterou bych rad zadal o stavebni povoleni studny. Sousedka pres 3 zahrady tvrdi, ze ji vrt vzal vodu, jini ale rikaji, ze letos maji malo vody vsichni v dane lokalite i pred mym vrtem.

  Sousedka rika, ze se se mnou i bude soudit a chce docilit "uvedeni do puvodniho stavu", coz ani nevim, jak bych udelal, vrt ma dve kvalitni zvodneni, abych je separoval, musel bych vrt zahazet betonem, coz neni puvodni stav…Nechce se me soudit, ale nechci ani vyhodit uz proinvestovanych 50tisic.

  Jake mam vyhlidky a moznosti? Muze sousedka dosahnout sveho a zamezit vydani stavebniho povoleni? Muze uspet u soudu? Maji snad na studny pravo jenom starousedlici majici dle nazoru HG odbornika nekvalitni kopane studny do 10m s podpovrchovou vodou, nachylne na vyschnuti, jak potvrzuji sami i jini sousedi…

  Dekuji

  Navratil

  vaclavnavratil@centrum.cz

 232. zdeněk Herman

  Dobrý den, prosím o radu, zda je nějakým způsobem řešitelná záležitost, že náš soused zasadil stromy cca metr od našeho společného plotu. Dá se předpokládat, že až vyrostou významně nám zastíní nejen náš dvorek ale i dům. jedná se o jihozápadní stranu. Dále se obávám, že se zvýší vlhkost na naší straně a v neposlední řadě určitě kořenový systém proroste na náš pozemek, kde můře porušit zámkovou dlažbu. Děkuji za radu

 233. Tomáš Nademlejnský

  Zajímá mne existuje-li právní norma na postavení stavebnicového zahradního krbu. Děkuji za info.

 234. Tomáš Nademlejnský

  Dobrý den, cca 1,5roku se táhne problém s volně pobíhajícím psem/německý ovčák/ bez dozoru. Na upozornění majitelka absolutně nereaguje, na přestupkové komisi nevědí co si počít, po podání trestního oznámení na policii Čr- policie předala věc MěÚ. Za tuto dobu 2x pes napadl ze zálohy děti/naštěstí bez zranění/, 2x policie, 0xžádný výsledek. Tedy pes respektive majitel si dělá co chce.

  Mám čekat až se stane neštěstí? Máme zákony na H….O?

  Mám X důkazů jak pes bez dozoru, košíku, vodítka pobíhá a majitel doma chrápe.

  PORAĎTE!!!!

 235. Andrija Mrakovčič

  Dobrý den,

  Prosil bych o radu. Můj soused na svém domě nemá okapovou rouru která odvádí vodu z jeho střechy do kanalizace. Je to tak že deštívá voda z jeho střechy teče na chodník. Jelikož jsme na svahu a můj dům je pod sousedovým, jeho voda teče a vsakuje se na mém chodníku a mám podezření že mi to způsobuje vlhost domu. Navíc soused na chodníku-majetku obce- vysázel 2 stromy, cipříš a vrbu a to přesně pod místem kde teče ta voda ze jeho střechy(asi aby vodu vsakovali). Zajímá mě zda je soused povinen mít rouru do kanalizace a jestli je tento stav jeho střechy závadný?

  Moc děkuji s pozdravem,

  Andrija Mrakovčić

 236. Miloš Tocaur

  Dobrý den, soused má po celé délce parcely vysázené stromy asi půl metru od hranice naší parcely. Stromy jsou vysoké, parcelu nám zastiňují, větve na naší parcele znečišťují listím a jehličím. Soused odmítá stromy vykácet. Jak mám prosím postupovat?

 237. Ida Kindlerova

  Může mi někdo poradit?

  Máme 3vchodový panelák, 42 partají, vše v osobním vlastnictví. Jsem členka výboru SVBJ a naší předsedkyni (50 let) jistý soused dal 2x pěstí do zubů, když jí byl bránil v odchodu z kanceláře. Ji stejnou věc udělal bývalé člence výboru před cca 8 lety. Tentokrát byl svědek jeho syn, a následně se i jeho žena předsedkyni omluvila, ale dotyčný "gentleman" (63 let), který o sobě vykládá, že je jediný opravdový muž v domě, vylíčil policii příhodu tak, že předsedkyni opzvali na obecní úřad, aby se mu přišla omluvit, přestože má lékařskou zprávu z pohotovosti. Tento soused neustle majitele bytů (vesměs důchodce) jak ústně tak písemně poštvává proti předsedkyni a nyní i proti mě (je mi 33 let), poslední "akcí" bylo, že několikrát naházel všem do schránek mnohastránkový pamflet o tom, jak okrádáme společenství a jak jsme upláceny firmou, která nám zateplovala fasádu apod. Psychiatr řekl,že jde o psychopata, ale co s tím, neví. Prosím, poraďte! Díky.

 238. Karel Kamenovský

  Dobrý den. Prosím o radu. Můj pozemek (zahrádka) je oplocen mým drátěným plotem. Soused si začal bez mého souhlasu a projednání vzhledu stavit ještě jeden svůj plot. Je dřevěný, vysoký 2 m, nevhledný z nekvalitních neopracovaných desek.Plotové desky jsou upevněny na podélné nosné hranolky z fošen situované k mému pozemku.Sloupky taky. Vše montuje v nenatřeném stavu a vypadá to celé hrozně. Říká, že si staví plot pro sebe a že z jeho strany si nebude přece dělat nevzhledný plot. Jedná správně dle zákona, dobrých mravů a dobrých sousedských vztahů? Děkuji za odpověď.

 239. Vychodilová

  Dobrý den,

  soused chce opravovat-zateplovat zeď svého domu (dlouhou téměř po celé délce pozemku), která je na hranici našeho pozemku. Chci se zeptat:

  1) jakým způsobem a jak moc předem je povinen nám svůj záměr oznámit? Je povinen nám písemně oznámit přesně, co by chtěl realizovat a dohodnout se s námi, zda s tím souhlasíme nebo ne?

  2) v našem případě se jedná o nemovitost sloužící k rekreačním účelům, takže přítomni rekonstrukci můžeme být pouze v období letní dovolené. Je soused povinen toto respektovat a přizpůsobit se?

  3) na zeď jeho domu je už léta z naší strany připevněn polootevřený přístřešek na uskladnění dřeva. Nechceme jej odstraňovat. Pokud by si soused chtěl zateplit dům i pod přístřeškem, má povinnost uvést jej do původního stavu?

  Děkuji Vám předem za odpověď.

 240. Lucie Szmaragowská

  Mám problém se sousedkou, která má částečně na mém pozemku plot v havarijním stavu a odmíta ho odstranit. Nejdrive jsem ji žádala sama, pak přes stavební úřad a nikdo s ní prý nemůže nic dělat. Existuje nějaká možnost jak situaci řesit? Zařídila jsem vyměření které sousedka nerespektuje a tím ji dokázala, že prokazatelne plot z části leží na mém pozemku a ona mi tím brání pozemek používat. Dále ma v hranici vzrostlý strom, který mi stiní na muj pozemek a větve přesahují přes plot. Kde řesit tyto prestupky podle paragrafu 127 občanského zákoníku.Mám 11měsíční dítě, které se bude časem po pozemku samostatně podybovat a bojim se aby nedošlo k jeho zranění. Jí jsem nabídla, že vše odstraním na vlastní náklady a a postavím taky na vlatní nákldy plot nový, s ničím ale nesouhlasí. Děkuji za odpoveď.

 241. Daniela

  Dobrý den, prosím,mohli byste mi poradit.Bydlíme na vesnici,sousedka naproti nám má 8 psů.Jejich štěkot už začíná být neúnosný,štěkají od rána do večera,někdy i v noci, budí nejen nás,ale i naše děcko.Se sousedkou je špatná domluva, již jsme si stěžovali na obecním uřadě, výsledek žádný.Chvíli je klid, pak se vše opakuje znovu.Máme podezření,jestli nemají hlad a zda jsou očkováni.Je nás víc,co má v ulici psi,ale nikomu tak neštěkají. Děkuji za opdověď kam se svou stížností obrátit.

 242. Petr Zadrazil

  Dobry den, v roce 1973 se dohodl muj deda, ktery jiz nezije s majitelem sousedniho pozemku o vzajemnych vymenach casti pozemku jedna se asi o 60m2 sepsali dohodu, ktera je na obycejnem papiru bez jakehokoliv razitka, ale jiz se jim to nepodarilo prepsat v katastru. Dnes se majitel, ktery se o cely svuj pozemek 35 let nestaral rozhodl svuj pozemek prodat a zada nazpet svoji cast pozemku a posunuti plotu o 3 metry. Ja mam jiz tuto cast zastavenou Altanem a kolnou na drivi a nerad bych o tuto cast prisel. Mam nejakou sanci aby me tato cast pozemku, ktera me podle katastru nepatri zustala? Lze pouzit v tomto pripade vydrzeni? Mam podporu a svedectvi 4 sousedu.

 243. Drahoslava Hauserová

  Uvažuji o členství v bytovém družstvu a s tím samozřejmě spojeným užíváním bytu tímto družstvem vlastněným.

  Můžete mi obecně říci, na co si mám dát pozor při podepisování smluv a jiných závazků u družstva? Co bych si měla ještě předtím ověřit?

  Nakolik jsou nově vzniklá bytová družstva (především Praze a blízkém okolí) riziková, resp. neobjevily se poslední dobou nějaké právní podvody v této souvislosti?

  Děkuji.

 244. Hana Lisová

  Dobrý den. Před naším pozemkem je silnice, která dle katastrálního výpisu je napsána na jistou paní, která je již 20 let po smrti. Problém je v tom: Paní si kdysi adoptovala chlapce který měl dceru….ta dodnes žije. Byli jsme za ní a ona říkala, že žádnou silnici nechce a kdykoliv nám vše podepíše. Problém je, ale v tom, že když se vykonávalo dědické řízení na onu silnici se zřejmě zapomnělo. Jinak si nedovedu vysvětlit proč je v katastru napsána na již zesnulou paní.My by jsme ji chtěli odkoupit a nevíme jak a hlavně s kým vše řešit?! Jestli i paní která je vlastně nevlastní vnučkou majitelky nám může silnici odprodat. Děkuji Vám velice za odpověď. Lisová

 245. Jiří Dejmek

  Dobrý den,mám rodinný dům,který tvoří hranici pozemku.Soused si přímo u zdi vytvořil záhonky,které jsou nad terénem.Když jsem se mu pokoušel vysvětlit,že zeď bude vlhnout,odmítl se se mnou bavit a pouze argumentoval tím,že si může u sebe dělat co chce a naopak začal vykřikovat ať si zeď opravím,že mu z ní na jeho pozemek opadává omítka.Pravda je,že omítka je již stará a sesypává se z ní písek.Pokud bych omítku opravil a i zateplil může mi na ní přilepit co chce?Chci se tedy zeptat kdo má v tomto případě jaká práva a povinnosti.Děkuji za odpověď.

 246. Radka Vilímková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda jsem povina přidat sousedovy na plot, který mezi námi postavil? Já jsem plot zatím dělat nechtěla a chtěl ho pouze on. Děkuji za odpověď.Vilímková

 247. Karel Novák

  Dobrý den,

  chtěl bych koupit stavební pozemek, ke kterému vede cesta, která patří několika vlastníkům. Pokud mi přístupovou cestu neprodají,musí mi k pozemku umožnit přístup? Je nutné zde zřizovat věcné břemeno,

  Děkuji

 248. Karla Niklová

  Dobrý den, moje matka žila se svým manželem (mým otcem) v družstevním bytě, jehož nabyli za dobu trvání manželství a oba vlastnili členská práva a povinnosti k DB (jakožto manželé). Po smrti otce, v rámci notářského řízení, má matka tento "byt zdědila". Nyní mou matku bytové družstvo žádá, aby se dostavila k převodu členských práv a povinností (snad ve smyslu pouze na ni) a zaplatila poplatek 2.000,- Kč. Je jejich postup správný? Můžete mi prosím napsat, na jaký zákon či vyhlášku se můžeme odvolat, nechceme-li tento krok podstupovat, ale aby zůstala zachována stávající situace (aby mohla byt užívat, jakožto členka BD, a "nepřišla" o něj).

  Mockrát děkuji za odpověď, Karla Niklová

 249. Pavel Novák

  Dobrý den,soused koupil pozemek uprostřed našich pozemků a nechtěl si koupit podíl na přístupové cestě. Podíl jsme zakoupili, jsme vlastníkem 4/6,vlastníci 2/6 také nesouhlasí s ježděním přes pozemek. Můžete nám, prosím poradit, jak se můžeme bránit? A může mu stavební úřad vystavit stavební povolení, když k pozemku nemá přístupovou cestu?

  Děkuji za odpověď

 250. tana

  Prosim o radu.Soused si přišel požadat o povoleni přistavby,aby si mohl zateplit strop,že mu promrza,ale on si tam děla dalši oka a terasu,k nam do zahrady,nam se to nelibi,protože nas bude mit,jak se řika(jako na dlani),mužema mu pozastavit stavbu,že stim nesouhlasime,jenom v připadě,že tam bude mit střešni okna?Od našeho plotku k němu je to asi 4m.,ale už nam tim naruši soukromi.Mužete mi poradit?S pozdravem

 251. Roman Bašta

  Dobrý den,rád bych získal informaci.V nové zástavbě řrd.si soused postavil asi 30cm od plotu na kterém se nepodílel jak fyzicky tak finančně budku na nářadí.No budku je to stavba asi 3m vysoká,2,5 široká a máme ji před okny kuchyně,kde nám částečně stíní ale hlavně vadí vzhledově.Je to dřevěná stavba dělaná po domácku,kde každé prkno je jiné a vypadá to dost divně,jako v nějakém gethu.Kdyby stavbu alespoň umístil do rohu pozemku,ale má ji přesně v prostřed.Mohu nějakým způsobem požádat o přesunutí stavby nebo jejího snížení?Děkuji za odpověď R.B.

 252. Hana Krivka

  Dobrý den, máme ve dvoře provozovnu truhlářství. Soused si na nás po 13 letech provozu začal stěžovat – nepovolená provozovna – kolaudační rozhodnutí máme z r. 1994 s razítkem nabytí právní moci – je možné, že stavební úřad chce po nás znovu řešit papíry po tolika letech? Když máme v ruce kolaudační rozhodnutí?Na základě tohoto jsme nechali vypracovat nový geometrický plán a zjistili jsme, že soused využívá naše pozemky, na kterých má černé stavby – přístřešky. Jak je možné ho to donutit zbourat? Dále – chceme zateplovat soukromý rodinný dům a firma musí za tímto účelem vstoupit na jeho pozemek, ústně se s ním rozhodně nedomluvíme, existuje nějaký zákon, podle kterého nás musí nechat vstoupit na jeho pozemek? Děkuji

 253. Martina Luciusová

  Dobrý den,

  prosím o radu. Bydlím v družstevním bytu v přízemí.Okna mám orientovaná pouze k sousedovi do zahrady, Soused má na pozemku vzrostlé listnané stromy, které měl už předtím, než se začal tento bytový dům stavět. Protože už od počátku byl proti výstavbě, v době, kdy se tento dům začal stavět vysázel podél plotu smrky cca 1,5 metr od sebe. Vzhledem k tomu, že tyto smrky už dosahují výšky více než 2 metry, domnívám se, že za nějakou dobu vytvoří nepropustnou hradbu a zamezí přístupu veškerého světla a v podstatě i tepla do bytu a zvýší tím i vlhost v bytě. Dá se tomuto stavu nějakým způsobem předejít? V podstatě dojde k výraznému znehodnocení bytu a možným zdrzdravotním rizikům. Měl by tyto stromy alespoň zastřihávat? A v jaké výši?

  Za radu děkuji

 254. Jiří Dejmek

  Dobrý den,mám dotaz ohledně hlavního vchodu.Jsem spoluvlastníkem družstevního domu,který má vchodové dveře dvoukřídlé.Svůj byt pronajímám se souhlasem bytového družstva.Nyní se předseda rozhodl (údajně po odsouhlasení většiny členů) zajistit zámkem druhou polovinu dveří aby prý se do pronajímaných bytů neustále něco nestěhovalo.Klíč chtěl původně rozdat jen mezi členy kteří byt nepronajímají,ale nakonec se prý dohodli,že ho bude mít pouze on a bude ho půjčovat proti záloze 200,- Kč a realitní kancelář,která se o náš dům stará.Domnívám se,že toto jednání odporuje hned několika.Omezování osobní svobody,požární předpisy atd.

  Prosím poraďte kdo je v právu,on si prý vše zjišťoval a ničemu to údajně neodporuje.

 255. petra zvonková

  dobrý den,mám jeden dotaz. Žiji z manželem a s dceramy v řadovém v rodinném domku. Chtěli jsme vyměnit střešní krytinu na kterou jsme měli povolení od pamatkářů, ale zjistili jsme ze při střešní krytině eternit musíme namontovat i střešní okna,aby jsme potom nemusely demontovat celou střechu kvůli střešním oknám.Bohužel na střešní okna už jsme povolení neměli. Okna jsme koupily a chtěly jsme opozděně zažádat o povolení. Ptala jsem se sousedu jestli souhlasí stím že si namontujem střešní okna ani jeden náš přímí soused stím neměl námitky, ale naše obsousedka stím mesouhlasí, že by jsme ji narušovaly její soukromí, že by jsme ji viděly na kousek zahrady. Proto se vás ptám jestli, kdyby to šlo přes soud jestly by Nám mohly nakázat demontaci střešních oken.

 256. Milan Polách

  Dobrý den ;

  Soused si pořidil psa, který přeskakuje náš plot. Soused říká žě si ho máme spravit když je náš .Po vyměně názoru začal tlouc desky nahoru na plot aby plot našponoval no vypada to hrozně tak bych se chtěl zeptat kdo si má plot spravit a jestli muže narušovat náš plot.Moc děkují za odpoveď

  Milan Polách

 257. Marie Křivová

  Vážení, prosím o radu.

  Dne 22. 4. 1994 bylo vydáno Mě úřadem, odbor územního plánování a st. řízení "Stavební povolení" – přístavba skladu řeziva.Dne 15. 8. 1995 bylo toutéž institucí provedeno na základě žádosti o kolaudaci místní šetření. Byly předloženy všechny vyžádané revizní zprávy. V protokolu o místním šetření je uvedeno, že stavba bude používána jako stolařská dílna.

  Na jeho základě bylo vydáno "Kolaudační rozhodnutí", které nabylo právní moci dne 5. 9.1995.Je zde uvedeno … povoluje užívání stavby- přístavba stolařské dílny a úprava skladu.

  Je toto kolaudační rozhodnutí napadnutelné a pokud ano, která strana udělala chybu a má nést důsledky.Nejméně ve dvou dopisech bylo stěžovateli odpovězeno st. úřadem, že stolárna je provozována na základě rozhodnutí okresního správního orgánu a tato rozhodnutí jsou opatřena doložkou nabytí právní moci.Činnost zde provozujeme v dobré víře,že všechny doklady máme v pořádku. Co má větší váhu, stav. povolení nebo kol. rozhodnutí?Děkuji.

 258. Marie Křivová

  Omlouvám se,neuvedla jsem, že soused si stále stěžuje na okr. st. úřadě, teď i na kr. st. úřadě, že činnost v dílně je provozována v rozporu se stavebním a kolaudačním rozhodnutím. Podle jeho slov, kdo chce podnikat, musí mít všechno v pořádku. Tak bychom rádi věděli, jak je to s námi. Děkuji

 259. Ivana Kantůrková

  Prosím o radu.Pozemek mezi naší zahradou a sousedovic zahradou je oddělen našim dřevěmým plotem. Soused však zahradu neudržuje, rostou mu na ní bodláky, svlačec a kopřivy, které se opírají a prorůstají naším plotem. Zjistili jsme teď , že prkna plotu jsou důsledkem toho poškozená, začínají hnít, přesto, že je plot pravidelně ošetřen nátěrem. Při ústní domluvě sousedovi mi tento odpověděl,že" to je příroda". Mohu žádat odstranění porostu a do jaké šířka od plotu by se neměl vyskytovat např. kompost / kompost je navalen přímo na naš plot/. Mohu tento porost odstranit sama, např. postříkáním plevele herbicidem kolem plotu ? Děkuji za odpověď

 260. Alena Beranová

  Dobrý den,

  mám dotaz, zda mohu sama odstranit větve thújí

  přesahujících od sousedů na náš pozomek a vrůstající

  do našeho drátěného plotu. Pozemek na kterém tyto

  stromy rostou patří jinému majiteli, než lidem kteří tam bydlí a tyto stromy vysadili. Ještě chci sdělit že tento náš plot jsme museli na své náklady udělat vedle dřevěného plotu sousedů, který je neudržovaný,

  a který jsme sami nejprve opravovali jelikož k nám

  neustále vnikal sousedův pes, a nakonec po urážkách typu že bychom ten plot mohli opravovat lépe jsme udělali vlastní.

  Děkuji.

 261. Eva Dunova

  Dobrý den, poraďte prosím, jak na sousedy, kteří kromě toho, že žijí nočním životem – rámus, dupání, TV, rádio, vytí a štěkání 5 psů, během celého dne až do 2 – 3 hodin do rána, vypěstovali kolem domu (máme s nimi ideální 1/2) obrovské kvantum krys (potkanů). Všude se povaluje po společných prostorách spousta nepořádku (rozbitých a starých nepotřebných věcí). Schodiště, sklepy, půda a zahrádka je plná jejich bordelu a krysích doupat. Mám miminko a tak se celkem bojím o jeho zdraví. My bydlíme v přízemí, tak nám hrozí veliké nebezpečí toho, že nám krysy vlezou až do bytu. Slyšíme je ve sklepě, bobky máme před vchodem do bytu. Krysy totiž běhají do sklepa na psí granule, co tam sousedi mají. Pak na zahradu do psích bud. A taky na chodbu, kde nechává sousedka zbytky žrádla, které si vozí z práce z kuchyně.

  Samozřejmě, že jsme se snažili xkrát s nimi po dobrém, ale oni se tváří, že snad ty krysy jsou naše.

 262. ILONA ŠERÁ


  DOBRÝ VEČER,PROMINTE, PROSÍM,ŽE VÁS OBTĚŽUJI.ALE CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT.MŮJ SYN BYDLÍ V NÁJEMNÍM BYTĚ JIŽ SKORO JIŽ 9 LET,/paneláku/.MÁJÍ 2 DĚTI,3,5LET A 1ROK.NYNÍ BYLI POZVÁNÍ NA MÚ KE KOMISI,PROTOŽE,PRÝ SOUSEDI/bezdětní/ si stěžovali,že děti dělají hluk,malá vnučka,že si hlučně hraje,že nemohou po nočních službách se vyspat.MOC VÁS PROSÍM O RADU JAK SE MOHOU BRÁNIT,JSOU MLADÍ A TAKOVÝ NEPRŮBOJNÝ A HÁDAT SE SOUSEDY SE NECHTĚJÍ.TITO SOUSEDÉ BYDLÍ POD NIMI.TOTIŽ U TÉ KOMISE SE DOZVĚDĚLI, KDO Z NÁJEMNÍKŮ CHODÍ DOMŮ KOLEM NICH APD./TO VŠE VĚDĚLY TITO SOUSEDÉ, CO PODALI TUTO ŽÁDOST,/ NA MÚ JIM BYLO ŘEČENO,ŽE SI MÁ MÁ SNACHA UVAŘIT VEČER,ABY SE VĚNOVALA V DOPOLEDNÍCH HODINÁCH DĚTEM/prý úřednice z MÚ to taky dělala,ovšem zapoměla,že my jsme si musely vařit večer z toho důvodu,protože jsme dávaly děti do jeslí/DĚTI PROSÍM NEMOHOU NĚKAM ZAVŘÍT,A NAVÍC VNUČKA CHODÍ JIŽ CELÝ MĚSÍS DO ŠKOLKY.A ještě jim na MÚ řekla,že jim na to dávají týden,jinak jedají k soudu.moc DĚKUJI ZA LASKAVOST I.ŠERÁ

 263. Jana Vaňková

  Dobrý den,

  sousední pozemek, který do teď byl jen louka, se stal stavebním. Já tu žiju 30 let, mám na svém pozemku vzrostlé stromy, staré i 50 let. Až se začne okolo stavět, může po mě někdo chtít stromy pokácet?? Jedná se mi hlavně o vzrostlou lípu, která je asi 7m od plotu, vzrostlý jasan, který je na hranici pozemků a ještě jeden strom, který je asi 2m od hranice pozemku. A jaké můžu mít já připomínky k výstavbě?? Můžu ovlivnit vzdálenost od mého pozemku a okna?? Rozhodně mě nijak netěší, že by na moji stranu měl někdo najednou okna.Děkuji za odpověď.

 264. M. Kohoutová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak se náš zákon kouká na sousedy,kteří neustále "šikanují" ostatní spolubydlící v panelovém domě, kde každý je vlastníkem nemovitosti. Náš problém: kontrola od sousedky jak jsme vytřili a ne jen my, kdo k nám jde na návštěvu, špehování za záclonou, volání městské policie, když někdo zaparkuje před vchodem(částešně na trávě, aby nepřekážel průjezdu jiných vozidel,vzhledem k nedostatku parkovacích míst, pomlouvání na společné chodbě, urážky nadávky prasata, parchanti, špíny) Okřikování a vyhazování dětí, kteří si hrají v prostoru mezi panelovými domy, braní kopacích míčů? Lze se bránit? Sousedská dohoda není možná, když mají nějaký problém řeší ho vždy s třetí osobou a ne s tou, které se to týká. Když něco řešit chceme jen na nás řve a uráží. Bydlíme tam už 6 let a už se to nedá dál snášet. Děkuji Vám moc za radu, pomoc. Jsme opravdu již zoufalý.

 265. Renáta Klichová

  Dobrý den, před 12-tilety jsme si vysadli okolo plotu (plot je náš a za naše peníze) thuje – nyní jsou vysoké cca 2 metry a vytváří nám tak soukromí při posezení na zahradě. Před měsícem si soused na svém pozemku ve vzdálenosti 10 cm od našeho plotu začal skládat do výšky cca 1,5 m dřevo. Tímto nejen hrozí, že se dřevo zbortí na náš plot, ale hlavně na thuje nepůjde světlo a my se obáváme, že tímto nám thuje začnou živořit a posléze uschnout. Je nějak stanovena pomyslná hranice v okolí plotu, aby nedocházelo k poškozování majetku druhých? Můžeme se nějak bránit – je pro tento případ nějaká pomoc v zákoně?

 266. jana kosova

  dobrý den, prosím o váš názor, je možné považovat za nadměrný hluk z bytu občasná hra s míčem nebo házení malým míčkem o zeď? nemůžeme se ani hlasitěji zasmát po 10,00 hodině, vše je problém a sousedka hned tluče do podlahy. hlukovou studii si nechce nechat udělat, protože je jí zřejmě jasné, že naměřené hodnoty nebudou přesahovat.

 267. Miroslav Peřina

  Dobrý den,

  soused nechává cca50-100cm za svým pletivovým plotem rust živý plot z thújí a nereaguje na pokus o domluvu. Jaká je, prosím, dovolená výše živého plotu? A můžu jeho thůje zastříhnout já?

  Děkuju,

  M.Peřina.

 268. Jitka Jarošová

  Dobrý den, nedávno si ke mě přišly stěžovat sousedky, že moje děti dělají velký hluk, že nad hlavou slyší dupání a ječení. Chtěla bych se tímto zeptat,jestli se můžou obrátit na nějaký úřad, v případě dalších stížností na hluk působený mýmy dětmi, mimochodem v denní dobu. A zda nám v tom pípadě něco hrozí, pokud jsme s manželem vlastníky bytu a členy družstva. A ještě 1 malý dotaz, stále platí, že od 22 hodiny začíná noční klid? Mockrát děkuji. Jitka J.

 269. Lucie Mik

  Dobrý den,

  omlouvám se jestli tato otázka už byla v diskuzním fóru ale pročítala jsem to a nic jsem nenašla.

  Před 20-lety postavil otec dřevěný plot.Nyní bychom ho chtěli opravit s tím,že ho zvýšíme cca 40cm.Musíme k tomu mít povolení a souhlas souseda?když vše děláme na našem pozemku?z druhé strany zahrady je plot s pletiva ten bychom chtěli nahradit dřevěným.Je potřeba také povolení?a souhlas souseda?Předem mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 270. Josef Mrovec

  Dobrý den,soused vstoupil v naší nepřítomnosti na náš pozemek a podél svého plotu za naší strany si vykopal žlab do naší trávy,aby mu nešla dešťová voda na jeho pozemek.Dá se proti tomu bránit,aby zde nevstupoval bez naší nepřítomnosti a bez našeho souhlasu konal jakékoliv úkony? Děkuji za brzkou odpověď

 271. Petr Kolesar

  Soused nemá na zahradní chatě okap a všechna dešťová voda stéka na můj dřevěný plot a pozemek.Samozřejmě tím trpí plot a voda mi ubíjí vše co je u plotu na okrasném záhonku.Existujr nějaký zákon jak bych mohl souseda přimět k tomu aby okap na střechu připevnil?

 272. Barbora Procházková

  Dobrý den. Bylíme v řadovém domě a dodatečně jsme se rozhodli předělat kryté garážové stání na garáž. Jelikož jsou domy na sobě "nalepené", je tomu tak i u garážového stání, které těsně sousedí s garáží našeho souseda. Tudíž nám stačilo vyměnit kovová vrata za garážová a postavit jednu stěnu po levé straně (zhruba uprostřed našeho pozemku pře domem). Jako zadní stěna nám posloužila stěna našeho domu a jako uzavření z pravé strany stěna sousedovi garáže. A právě u této stěny vznikl sousedovi problém, přestože jsme na ní nedělali žádně stavební úpravy a ani do ní nehodláme v budoucnu nijak zasahovat (kromně toho, že u ní budou stát police). Chtěla bych se zeptat zda má soused právo na vtup na můj pozemek za účelem kontroly stavu jeho stěny, popř.jejích oprav a za jakých podmínek mu to musím umožnit. Je to časově nějak omezeno (např.1x ročně) a měl by nás o to žádat písmnou formou? Velmi Vám děkuji za odpověď!

 273. Milan Mrkus

  Dobrý den,

  náš dům leží uprosted města, vedle městského parku.Od městského parku nás odděluje místní komunikace. V parku jsou vysázeny javory. Javory jsou vysázeny také vedle chodníku, který vede podél části našeho domu.

  Každoročně musím na jaro a podzim čistit okapy a střechu od plodů a listí městských stromů. Kdybych toto nedělal, tak mám za dva roky na střeše krásně zeleno. Navíc okapy a střecha určitě trpí a snižuje se jejich živosnost.

  Můžu po městském úřadu požadovat nějakou náhradu za tyto práce, či je dokonce jejich povinností okapy v ulicích přilehlých k parku čistit ?

  Co se týká stromů, které jsou vysázeny vedle chodníku, tak nám dost stíní. Máme opět nějakou možnost přinutit městský úřad, aby zakročil a něco s tím udělal ?

  Děkuji.

 274. Vlasta Maroszová

  Prosím o radu,jak mám dále postupovat. Zdědila jsem rodinný domek i spozemkem po mé mamince.Zjistila jsem ale,že sousedé léta vypouštějí splašky na území,které je z části obecní a jěště několika majitelů,ale které je v těsné blízkosti mé zahrady a navazujicího pole. Odpad je v břehu tohoto území a vzdálené od zahrady sotva 10 metrů,takže splašky stékají částečně do zahrady a zbytek na pole,kde je stále mokro a neroste nic pořádného.Upozornila jsem sousedy na tuto skutečnost a nabídla jim umožnit přístup na pozemek pro vykopání příkopu pro svod do nedalekého příkopu.Oni ale reagovali velmi alibisticky,že to vytéká na obecní území a oni tam nemohou nic provádět a že čekají až bude v obci vystavená kanalizace (hudba budoucnosti).Proto se ptám jestli jsou povinní nějak reagovat oni,když byli oslovení, nebo musím oslovit obec já, aby žačala jednat a jak má obec v tomto případě vlastně postupovat. Moc prosím o vaší odpověď.Maroszová Vlasta

 275. Jana M.

  Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Může si někdo udělat cestu z pole? V katastru nemovitostí žádná změna nenastala, pozemek je stále veden jako zemědělská půda. V současné době jezdí už až přímo u našeho plotu a nám se začíná plot propadat. Je možné nějak zabránit tomu, aby tudy někdo jezdil? Jiná příjezdová cesta k jeho pozemku vede, ale přesto využívá raději tuto nezpevněnou cestu, kterou neudržuje.

  Neměla by u plotu zůstat určitá vzdálenost, kterou by měl alespoň respektovat?

  Obecní úřad ani majitel pole, který ho pronajal soukromému zemědělci, se k řešení tohoto problému nemají a chtějí ať se s nim dohodneme sami. S daným člověk se dohodnout nedá, veškerou komunikaci na dané téma odmítá.

  Děkuji

 276. kvetoslava dolezalova

  Na své zahradě máme bazén, ale se sousedem se nemůžeme domluvit ohledně stínění stromu na zahradu a na bazén, který je znečisťován stromem. Jedná se o borovici vysokou asi 15 metru. Ze tromu padají šišky a ostré bodliny. Zahrada je tímto pořád znečištěna. Soused dělá, že se ho to netýká, ale my musíme ten nepořádek uklízet, neboť to vypadá na zemi jako v lese. Prosím, poraďte jaké řešení by bylo pro nás přijatelné. Děkuji.

 277. Martina Fialová

  Dobrý den, mám dotaz ohledně zastínění. Soused, se kterým nenáme dobré vztahy, si přikoupil pozemek sousedící s naším na západní straně podél celého domku. Domek je zhruba 4 m od plotu. Na tento pozemek chce vysázet rychle rostoucí topoly používané na topení a to již metr od našeho pozemku. Obáváme se jak velkého zastínění tak nepořádku z opadajícího listí. Jeho pozemek je část pole, vedený jako travnatá plocha. Je možné mu v tom nějakým způsobem zabránit?

 278. kvetoslava dolezalova

  Já jsem se ptala o radu jak máme tuto situaci se sousedem řešit a ne na to jestli tam byla spíš borovice, když píši, že má skoro 15 metrů, tak je každému jasné, že asi nevyrostla za 2 roky, takže nevím, proč tato nic neříkající odpověd. Mě se jedná o to co máme v našem případě dělat. Pořád uklízet sousedův nepořádek? Vám by se to jistě taky nelíbilo. Děkuji.

 279. ludmila vaněčková

  prosím o radu soused si vysázel smrky jako živí plot s tím že je bude zastřihávat ale stromy jsou již dost vysoké ale po upozornění kdy je zastřihne vubec nereaguje zatím to ještě tolik nezastinuje ale za ty2roky to už budou dost velké stromy které nám rostou tak přibl.10m.před našima okny dá se s tím vúbec něco dělat když se ze sosedem nedá domluvit?čiby jsme se měli obrátit někam jinam popřípadě kam?předem děkuji za odpověd

 280. Květoslava Hribiková

  Dobrý den. Soused v zahrádkářské kolonii si postavil na černo velikou přístavbu k zahradní chatce. Před tím, než požádal o dodatečné povolení sepsali jsme spolu dohodu, jelikož jeho přístavba nám stojí na hranici pozemku, že tak může stát a mi si můžeme k jeho přístavbě postavit pergolu. Přístavbu mu nyní po 7 letec zkolaudovali a on si podal stížnost, že mu vadí naše pergola. Směrem na náš pozemek si udělal okno a že se nechce dívat na "šibenici". Jediný problém je v tom, že jsme bohužel neměli na pergolu ohlášení. Zažádali jsme si o dodatečné povolení, vše doložili včetně dohody. SÚ nám pegolu povolil, soused se odvolal a jde to na kraj. Ze SÚ mi sdělila, že nám to z karje na 99% neprojde. Zaplatili jsme řádně pokutu za to, že jsme měli pegolu "na černo" ale dohoda je dohoda, kdy on si dle ní postavil barák na hranici našeho pozemku a nyní ji prakticky zpochybnuje. Dá se napadnou kolaudace jeho přístavby, která byla v červnu 2011? Děkuji moc za jakýkoliv příspěvek.

 281. mamka

  Dobrý večer,mám dotaz a zároveň prosbu.Je to více jak rok,kdy mě můj soused požádal,zda by si nemohl na nějakou dobu do místnosti kterou jsme nepoužívali uložit pár kusů nábytku z jeho kanceláře,že prý ji nevyužije a tak aby ji nemusel dále platit,že to jsou zbytečně vyhozené peníze,ale že k němu domů se tento nábytek už nikam nevejde a nemá ho kam dát.Tak jsme s manželem teda souhlasili a jelikož tento soused se s mým mužem přátelil,tak jsme nesepisovali ani žádnou smlouvu a jenom se ústně domluvili,že až si ho bude chtít vzít,tak že se s námi nějakým způsobem vyrovná.Nyní je to více jak rok a jelikož soused s mým mužem už přáteli nejsou ( hlavně kvůli intrikám ze strany souseda na mého muže,a také kvůli nějakým penězům,které nám dluží a nechce je vyplatit),tak najednou si soused vzpoměl,že má u nás ten nábytek a že teda jestli ho chceme tak že nám ho prodá a nebo,že si ho vezme a prodá ho na inzerát.

 282. mamka

  Dobrý večer,mám dotaz a zároveň prosbu.Je to více jak rok,kdy mě můj soused požádal,zda by si nemohl na nějakou dobu do místnosti kterou jsme nepoužívali uložit pár kusů nábytku z jeho kanceláře,že prý ji nevyužije a tak aby ji nemusel dále platit,že to jsou zbytečně vyhozené peníze,ale že k němu domů se tento nábytek už nikam nevejde a nemá ho kam dát.Tak jsme s manželem teda souhlasili a jelikož tento soused se s mým mužem přátelil,tak jsme nesepisovali ani žádnou smlouvu a jenom se ústně domluvili,že až si ho bude chtít vzít,tak že se s námi nějakým způsobem vyrovná.Nyní je to více jak rok a jelikož soused s mým mužem už přáteli nejsou ( hlavně kvůli intrikám ze strany souseda na mého muže,a také kvůli nějakým penězům,které nám dluží a nechce je vyplatit),tak najednou si soused vzpoměl,že má u nás ten nábytek a že teda jestli ho chceme tak že nám ho prodá a nebo,že si ho vezme a prodá ho na inzerát.

 283. mamka

  Pokračuji dále:To že by nám teda měl něco zaplatit za uskladnění nábytku,který ho déle jak rok nezajímal,a který tu měl uložený celou dobu zdarma,to se ani nezmínil.Tak jsem se jenom chtěla zeptat,musíme mu tento nábytek vydat aniž by nám za to uskladnění něco zaplatil a nebo,že ho tedy odkoupíme s tím,že mu ho platit nebudeme,ale že si ho necháme za to roční uskladnění zdarma.?Prosím o Vaši radu jak se v této situaci zachovat.Děkuji předem za odpověď a přeji hezký večer.Mamka.

 284. Jiřina Klatovská

  Dobrý den. Prosila bych o radu jak se bránit proti hluku,který vychází od sosedů z reproduktorů silně hrající hudby.Jedná se o hudbu typu REP .Dům je vzdálen jen 15 metrů a ozývající se pravidelné rány nám znepříjemňují život. Domluva po dobré není možná. Přivolaná policie nemá žádný nástrj,jak nám pomoci. Děkuji za odpověď.

 285. Jarda Janeček

  Sousedé postavili drátěný plot mezi železné sloupky.Při této příležitosti vybourali opěrnou zídku,čímž se nabourali do našeho pozemku v celé délce plotu v šíři poloviční síly zídky,tj, asi 7,5cm. Tuto zídku nechtějí obnovit.Jaké máme možnosti na obnovení původního stavu?

 286. Jarda Janeček

  Sousedé postavili drátěný plot mezi železné sloupky.Při této příležitosti vybourali opěrnou zídku,čímž se nabourali do našeho pozemku v celé délce plotu v šíři poloviční síly zídky,tj, asi 7,5cm. Tuto zídku nechtějí obnovit.Jaké máme možnosti na obnovení původního stavu?

 287. Jarda Janeček

  Sousedé postavili drátěný plot mezi železné sloupky.Při této příležitosti vybourali opěrnou zídku,čímž se nabourali do našeho pozemku v celé délce plotu v šíři poloviční síly zídky,tj, asi 7,5cm. Tuto zídku nechtějí obnovit.Jaké máme možnosti na obnovení původního stavu?

 288. josef hasal

  Dobrý den,Už deset let trvá spor se sousedem o cestě kolem mého pozemku,kde se na hranici nachází zdroj pitné vody, studna je roubená přímo u cesty která dřív sloužila povozům obilí atd. Dříve cesta byla široká a nyní kvůli parcelám se úžila nece-lých 3 metry.Nyní ji soused pronajímá stavební firmě, která sem jezdí nákladními auty s nákladem, ještě jezdí po zpátku tak mají sníženou viditel-nost jezdí, jak seto dá.

  Několikrát jsem tuto událost hlásil na obecným úřadu nic se neděje, že se bortí roubená studna tlakem nezpevněné cesty pod těškými vozy.

  Obracím se právě na vás o pomoc, co mám případem této věci dělat na koho se mám obrátit. Přdem děkuji Hasal

 289. Lucie Nováčková

  Dobrý den, prosím o radu.Bydlíme v bytovce, kde jsou čtyři byty.Jsme v přízemý a nad námi bydlí hluční sousedé ktěří mají hlučné psy.V malém bytě mají velikého labradora a o něco menšího křížence.Jejich štěkot je nesnesitelný,jak přes den tak v noci.A když jsou psi sami doma tak se honí, dupou a narážejí do dvěří.Opravdu nás to hodně obtěžuje a pořád nám budí naše 3- týdenní miminko.Také nám vadí nepořádek na chodbě, samé chlupy, loužičky a když je venku mokro, mohli bychom vytírat pětkrát denně.Poraďte nám prosím jestli se to dá nějak řešit.Děkuji

 290. Jana Kovářová

  Dobrý den,prosím o radu. Mí sousedé mají 3 děti, které se věnují hudbě. V kterouko-li denní dobu se věnují hraní – všechny na housle. Je to velmi stresující. Přestože dodržují noční klid, přes den je to strašné. Přijdete z práce, slyšíte vrzání. Chcete pracovat doma, slyšíte vrzání. Jít si lehnout večer dřív nebo si jen tak číst…. nemožné. Vrzání. Hrát v místnosti, která nesousedí s mým bytem, odmítají. Upozorňovala jsem je na dodržování Domovního řádu, bez úspěchu. Jejich jednání bylo řešeno i na domovní schůzi domu, kam se nedostavili. Domluva s nimi – není možná. Kdo nezažil, nepochopí. Prosím, poraďte. Děkuji.

 291. Anna Mrázková

  Zastupitelstvo obce si písemně stěžovalo na městský úřad, že prý na svůj pozemek vyhazuji odpadky, nemám ho oplocený a vařím doma drogy. Tento dopis byl psán ručně, bez podpisu a razítka. Reakcí OÚ je nařízení návštěvy komise, která přijde vše prověřit. Je možné vůbec takovýto dopis brát vážně? Neměl by spíše OÚ pátrat po pisateli dopisu a stíhat ho pro to, že píše jejich jménem?

  Děkuji za odpověď.

 292. Jan Jezbera

  Dobry den,

  Muj rodinny dum se nachazi v tesne blizkosti obecniho lesa. Pri zacatku stavby (cca 18) jsme problem zastineni resit nemuseli, nyni se ale stava kritickym diky vzrostlym stromum. Existuje nejaka norma na zastineni ‚lesem’? Je mozne pozadat majitele (lesy CB) o pokaceni nekolika stromu na kraji lesa?

  Dekuji.

 293. Anna Hlaváčková

  DObrý den, mám známou a ta trpí sousedskou šikanou a už je na pokraji svých sil, je na tom psychycky opravdu špatně, je ve vlastním bytě a její sousedi jí neustále šikanují a dělají naschváli. Má malé dítě cca 2 roky a když jde dítě spát pouštějí si nadměsně nahlas hudbu a nenechají ho vyspat ani v poledne ani večer, mluví na matku sprostě před dítětem a hrozí jí, už je z toho natolik vystresovaná, že se snaží co nejméně trávit čas doma a odchází i bez důvodně z bytu a vrací se co nejdéle. Byla na občanské poradně a řekli jí že se s tím nedá nic dělat. Je to pravda? Má vůbec šanci se nějak bránit? Moc děkuji za pomoc

 294. Milos Mertl

  Dobrý den,zastupuji zde autorizovanou firmu zabývající se problematikou hluku na dané téma. Se stížnostmi na hluk pronikající ze sousedního prostředí (byty, provozovny) se setkáváme denodenně, samozřejmě vše je nejlepší vyřešit dohodou s osobou od které se hluk šíří, nebo která je za zdroj hluku zodpovědná. Pokuď není s touto osobou dohoda a dále Vám působí škodnou hlukem, není jiného řešení než formou stížností, právní cestou nebo provedením protihlukových opatření. My se v tomto oboru zabýváme měřením hluku, vibrací, vzduchových a kročejových neprůzvučností(útlum hluku procházející stěnou a stropem). Provádíme také návrhy a řešení protihlukových opatření.

  Výsledkem naší práce jsou autorizované i neautorizované posudky, které můžete použít u soudu nebo při stížnostech na úřadech.

  Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám poradíme s Vaší situací.

  http://www.mertlakustika.cz

  Přeji Vám klidné a ničím nerušené prostředí.

 295. Vyzivu

  Vzajemne dohady se tykaji napriklad pristupu na pozemek, spory o hranice a take spory, ktere souvisi s imisemi. Imise v ramci sousedskych vztahu znamenaji, ze vlastnik pozemku by se mel zdrzet jakekoliv cinnosti, ktera omezuje nebo ohrozuje vlastnika sousedniho pozemku . 

 296. Alina

  Dobrý den, reaguji na váš dotaz, protože mám se sousedem podobný problém. Jako nejlepší řešení se jeví vzájemná dohoda, pakliže toto není možné, můžete se bránit právní cestou ve smyslu zákona č.40/1964 §127 občanského zákoníku, je však nutné zvážit vložené prostředky s výsledným efektem. Bohužel soused si může vysadit na svůj pozemek cokoliv a kamkoliv, třeba i těsně k hranici pozemku. Samozřejmě s výstavbou plného plotu by to bylo jiné, ale podle OTP na výstavbu by 2m oplocení bylo zcela jistě povoleno.

 297. JUDr.Miroslav Kotora

  Tdento problém by bylo nejvhodnější a nejsnažší řešit dohodou se sousedem. Pochopitelně jste v právu ve smyslu § 127 Obč. zákoníku. Soused se podle tohoto ustanovení musí zdržet jednání, které by nad přiměřenou míru obtěžovalo sousedy, a to i stíněním. Není podstatné jak vysoký je živý plot a zda jde o živý plot. Podstatné v daném případě bude, zda tento živý plot stíní Váš pozemek nad přiměřenou míru.Toto ustanovení tedy omezuje vlastnická práva, upravuje sousedská práva. Může však jít i o jiný druh obtěžování, např. hlukem, prachem, pachy atd. Pokud se se sousedem nedohodnete a soused nezkrátí živý plot na takovu výšku aby nad míru nevrhal stín na Váš pozemek, bude nezbytné se svého práva domoci soudní cestou.

 298. JUDr.Miroslav Kotora

  Doporučuji Vám se obrátit přímo na vlastníka pozemku, tedy na obec. Předpokládám, že obyvatelé vilek dřevo na obecní pozemek naskladňují bez vědomí a souhlasu obce a dochází tak k neoprávněnému užívání obecního pozemku. Na obci proto oznamte danou situaci a jak Vás toto skladování dřeva obtěžuje a poškozuje. Obec již v tomto přijme odpovídající opatření. I v případě, že by pozemek měl někdo od obce pronajatý za účelem krátkodobého uskladnění (to je běžné např. při dovozu písku) a toto naskladnění dřeva bylo z tohoto pohledu legální, nemůže pozemek užívat způsobem, který by Vás jakkoliv nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval a nebo způsoboval dokonce škodu.I v tomto případě věc oznamte na obci neboť zřejmě ani nevíte konkrétní osoby, které obdecní pozemek užívají.

 299. Filip M.

  Dobrý den.Mám dotaz, na naší zahradě jsme si vysázeli k plotu do rohu Thuje do tvaru "L" je to u silnice.Je to v malé vesničce takže komunikace není moc frekventovaná, ale soused který se nedavno nastěhoval vedle začal kvůli Thujím dělat problémy a trvá na tom, aby sme je pořezali kvůli tomu, že když vyjíždí na silnici tak má špatný rozhled.Nikomu jinému toto nevadí.Tak by mě zajímalo jestli nám může někdo přikazovat aby sme kvůli jeho neschopnému rozhledu vykaceli naše Thůje na našem pozemku. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 300. Jitka K.

  Dobrý den,

  se sousedem máme podobný probém. Před dvěma lety jsme postalili domek a už v průběhu stavby si na nás soused neustále neoprávněně stěžuje (hluk, nepořádek, prach). Bohužel jsme do projektu zapoměli zakrestli opěrnou zeď (1m vysoká), na kterou jsme zpětně podali dodatečné stavební povolení. Soused se stavbou nesouhlasí. Do odvolání uvádí nesmyslné a nepravdivé důvody. Dodatečné stavební povolení jsme od stavebního úřadu obdrželi, ale na základě sousedova odvolání se z krajského stavebního úřadu vyjádřili, že se mělo dodatečné stavební povolení řešit podle nového stavebního zákona a je nutné předělat dokumentaci. Máte prosím někdo podobnou zkušenost a dokážete mi poradit, jak se máme bránit?

  Dále bych se chtěla zeptat, zda má náš soused právo pořizovat si velice podrobnou dokumentaci z naší stavby a našeho pozemku.

  Děkuji moc za odpověďi.

 301. Kraus

  Myslím, že by bylo užitečné se obrátit na obecní nebo pověřený úřad a podat stížnost na rušení nočního klidu, což by mělo stačit. Také je možné volat Měst. Policii případně hygienu na měření hluku. Možností je více. Přeji úspěch Kraus

 302. Michal

  Vaši sousedé Vás mněli požádat o souhlas zasadit okna směrem do vaší parcely. Máte možnost požádat stavební úřad o zastavení stavby, nebo požádat aby sousedé dali do okna neprůhledná sklá jen průsvitné. Okna pak taková, aby nešla otevírat. Michal

 303. Michal

  Vaši sousedé Vás mněli požádat o souhlas zasadit okna směrem do vaší parcely. Máte možnost požádat stavební úřad o zastavení stavby, nebo požádat aby sousedé dali do okna neprůhledná sklá jen průsvitné. Okna pak taková, aby nešla otevírat. Michal

 304. Michal

  Vaši sousedé Vás mněli požádat o souhlas zasadit okna směrem do vaší parcely. Máte možnost požádat stavební úřad o zastavení stavby, nebo požádat aby sousedé dali do okna neprůhledná sklá jen průsvitné. Okna pak taková, aby nešla otevírat. Michal

 305. majka

  A PROČ BY MĚLI ?kDYŽ SI TAM PLOT NEUDĚLÁTE BUDOU VÁM UTÍKAT ZVÍŘATA ,NEBO DĚTI A BUDETE JE HONIT VY NE BUDOUCÍ MAJITEL PÁ PÁ

 306. Ludmila

  Mám stejný problém, s Vaší odpovědí souhlasím, jen bych chtěla vědět zda má oporu v stavebním zákonu od 1.1.2007 Děkuji

 307. tana

  prosim mam ten sami problem.Sousede si zažadali o povoleni přistavby,ale neřekli pravdu ,že budou mit okna a balkon smerem k našemu pozemku,mužem pozastavit stavbu?

 308. majka

  tak si na ně počíhejte ,uřízněte jim paty a oni budou muset choodit po špičkách a nebudou dupat pápá

 309. pajink

  Mám stejný problém, při prvním dítěti sousedů jsem to vydržel, ale s druhým dítětem je dupání "umocněno na druhou" a pořád se odhodlávám, že je na to půjdu už konečně upozornit(několikrát jsem zařval). Teď zrovna sedím u počítače v nejmenším pokoji mého bytu(platím třípokojový, ale tímto využívám jen jeden pokoj), protože to je jediné místo kde je klid, v ostatních pokojích se zrovna odehrává hotové peklo. Jen pro představu, honičky dětí sousedů probíhají po jejich "kvalitně" odizolované podlaze + dřevěných schodech, protože byt mají na patro(v nástavbě paneláku). Pořád si tak naivně říkám, že to těm sousedům musí snad docvaknout. Prý jediná varianta je hygienyk, změřit hluk a posléze u sousedů odizolovat podlahu, což mi v praxi připadá nereálné, takže člověk musí doufat, že sousedi jsou normální a nebo čekat, až děti odrostou (ale to dřív budete mít ubytování v psychiatrickém ústavu). Takže přeji Vám i sobě pevné nervy

 310. Jitka Nováková

  Tak to jsme na tom skutečně podobně. Náš soused má prý na mého manžela také vše podrobně zdokumentované a mé matce jakožto majitelce nemovitosti několikrát vyhrožoval, že na ní podá trestní oznámení….ač nevím za co. Nevím ani co má zdokumentované. Například dnes k nám přijel kamarád pro vlek na auta a milí soused vylítnul ven na ulici fotil si jeho auto a pak ještě manželovo auto. Na otázku proč to dělá nám bylo stroze odpovězeno,že nám do toho nic není…..Připadám si jako blázen. Zítra jdu na policii a zeptám se jestli nám takhle může zasahovat do soukromí natož nám ještě vyhrožovat.

 311. p.ll

  No, měla by jste tolerovat sousedské tůje do výšky 5 metrů.Pokud by ale přerostl, nebo by měl větší výšku, něž je podle soudu zakázáno, tak by jset se měla obrátit na sousedy, a promluvit si s nimu o tom…

 312. p.ll

  No, měla by jste tolerovat sousedské tůje do výšky 5 metrů.Pokud by ale přerostl, nebo by měl větší výšku, něž je podle soudu zakázáno, tak by jset se měla obrátit na sousedy, a promluvit si s nimu o tom…

 313. p.ll

  No, měla by jste tolerovat sousedské tůje do výšky 5 metrů.Pokud by ale přerostl, nebo by měl větší výšku, něž je podle soudu zakázáno, tak by jset se měla obrátit na sousedy, a promluvit si s nimu o tom…

 314. p.ll

  No, měla by jste tolerovat sousedské tůje do výšky 5 metrů.Pokud by ale přerostl, nebo by měl větší výšku, něž je podle soudu zakázáno, tak by jset se měla obrátit na sousedy, a promluvit si s nimu o tom…

 315. svormová

  Měla bych, prosím, pár dotazů:

  1. jak daleko od mého plotu může být takto mohutný strom vysazen

  2. jak je to s kořeny tohoto stromu?

  3. je soused povinen opadané listí odklízet a nepůsobit tak problémy

  4. v jakém předpisu bych údaje o vysazování stromů našla

  .

  Děkuji

 316. Šéfredaktor

  Dobrý den, obecně platí, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného. Kořeny stromu nebo přesahující větve můžou být odstraňovány ze svého pozemku pouze tak, aby to bylo ve vhodné roční době šetrně. Navíc, zde to vypadá i na tzv. imise, tzn. že soused Vás nesmí obtěžovat mj. i tím, že by nepřiměřeně zastiňoval Váš pozemek či dům a v takovém případě byste se mohli bránit soudní cestou a požadovat, aby soud uložil strom odstranit.

  Nikde ovšem není uvedeno v jaké vzdálenosti smí být strom od plotu vysazen apod. Co se týče odklízení listí, soused by jej odklízet měl. Na druhou stranu, pokud to nebude dělat dobrovolně, tak asi spíše to každý odklidí sám, než aby odklízení listí řešil soudní cestou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 317. Šéfredaktor

  Dobrý den, můžete se obrátit na obecní úřad, a domáhat se dle ust. § 5 občanského zákoníku ochrany u příslušného orgánu státní správy. Pokud dojde k závěru, že došlo ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, může předběžně zásah zakázat nebo uložit, aby byl obnoven předešlý stav.

  Jinak se budete muset zřejmě obrátit na soud, aby ten uložil Vašemu sousedovi povinnost odstranit rostliny. Není mi však jasné, kdo je vlastníkem zdi, což má samozřejmě na celou věc velký vliv.

  Mgr. Lucie Jindrová

 318. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud jste se oba na stavbě plotu dohodli, zřejmě byste se měli na nákladech podílet každý stejným dílem. Pokud se k této stavbě rozhodne jen jeden z vlastníků bez souhlasu druhého, měl by být plot postaven tak, aby nezasahoval do vlastnictví souseda – doporučuji nechat přesné hranice pozemku zaměřit geodetem. V takovém případě pak plot hradí samozřejmě ten, kdo jej postavil. Tuto konkrétní problematiku neupravuje žádný zákon.

  Mgr. Lucie Jindrová

 319. Marie Srbová

  Před cca 5 lety se naším novým sousedem stal člověk, jehož krédem je: "narodil jsem se proto, abych lidem znepříjemňoval život!". Takže znepříjemňuje….

  A teď k věci: od roku 1986 vlastním vodovodní přípojku a její měrná šachta je nyní na cizím pozemku. V tomto roce v květnu nám soused uřízl zámek a tento vyměnil za svůj. Vzhledem k tomu, že za šachtu nesu zodpovědnost, oslovila jsem SČVaK s tím, že bychom měli věc řešit společně. SČVaK (provozovatel) i vlastník vodovodu Vodohospodářská společnost se k věci dosud nepostavily dle svých práv a tudíž mi nyní hrozí odpojením, ačkoliv celých 21 let platíme odběry vody neprodleně. Můžete mi , prosím, sdělit, jaký postup v tomto případě zvolit? Eventuelně poskytněte příklad z praxe.

  Děkuji

 320. Šéfredaktor

  Dobrý den, asi bych doporučila nechat si vypracovat posudek od hygienika, a pokud ten řekne, že je to v rozporu s limity, domáhejte se práva u soudu.

  Mgr. Lucie Jindrová

 321. Jana

  Děkuji za odpověď,obracíme se teď na družstvo,popravdě řečeno do soudního sporu se nám nechce.Jsme zmatení tím,že on jako jediný v našem domě,má družstevní byt,jinak jsme všichni vlastníci.V domě je 24 bytů,máme krásný výhled,ale o něm se tu tvrdí že je blázen.Jeho pes nám tu vyštěkává od 6.00 ráno každý den.Soused,který tu bydlí už 10 let pod ním,ho na to několikrát upozorňoval ale nekonec prý blázna udělali s tohoto souseda.Né majitelé bytů,ale předsedkyně vlastníků jednotek.On je to starý pán a je s toho velmi nešťastný.Já jen nechápu,že je vůbec něco takového možné,aby jeden člověk otravoval život těm ostatním.

 322. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud dělá takový hluk v noci, zavolejte policii, ať ta zasáhne.

  Mgr. Lucie Jindrová

 323. Tomáš

  Dobrý den,pokud máte družstevní sepište stížnost a obraťte se s ní přímo na předsedu představenstva vašeho družstva.

  JUDr.Tomáš Veselý

 324. Michal Šinákl

  problem je v tom že ona přestane než policie přijede, delá to třeba 10 minut. jenže tím nás zbudí a tak dokola. Policie jenom něco sepíše a tím to skončí :(

 325. Michal Šinákl

  No to je taky problem, protože jak jsem psal, tak předseda je nekonfliktní a zavírá před tím oči. Nicméně máme vyjádrření od právničky družstva že ruší okolí s výzvou aby toho nechala. Asi je vám jané jak to dopadlo. řve ještě víc :(

 326. Šéfredaktor

  Toto je poměrně častý problém, který lze však jen ztěží řešit. I kdyby jste se bránili soudní cestou a měli nakonec v ruce rozsudek, např. že se paní XY zakazuje bouchání na stěny v době od – do – hodin, tak stejně výkon tohoto rozsudku by byl obtížný. Nakonec tak vždy půjde jen o dohodu mezi Vámi.

  Zkuste to nejdřív po dobrém. Nebo se domluvte s ostatními sousedy a někdy o víkendu, až nepůjdete nikdo do práce, se třeba po směnách střídejte a celou noc na ní zvoňte, apod. Sice si možná někdo teď řekne, jak Vám to můžu radit, ale podle zkušeností někdy zabere jen oko za oko. Bohužel.

 327. Šéfredaktor

  Dobrý den, buď vybudujte nový, pevný plot, anebo pořádný a pevný kotec. Asi se psovi nelíbí, že je přivázaný. Je ale na Vás, abyste to zabezpečila, za svého psa nesete odpovědnost.

  Mgr. Lucie Jindrová

 328. Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  na obdobné porosty se pohlíží jako na tzv. součást věci hlavní, tj. jako na součást pozemku. Jinými slovy: ačkoliv je k Vám zasadil soused, musel vědět, či alespoň vědět měl, že tak činí na pozemku, který mu nepatří. Právně vzato, nevidím tady žádný důvod, proč byste se těchto rostlin nemohl zbavit.

  Přesto bych Vám ale doporučil následující:

  Zkuste se sousedem ještě jednou promluvit a poučte ho o tom, že máte právo odstranit veškerý překážející porost, jehož kořenový systém se nachází na Vašem pozemku. Pro zachování loajálních sousedských vztahů pak Vašemu sousedovi navrhněte přiměřenou lhůtu pro přesazení všech předmětných rostlin na jeho pozemek. Pakliže takové přesazení nebude účelné nebo možné anebo soused nedodrží Vámi navrženou přiměřenou lhůtu pro přesazení, zbavte se překážejícího porostu jednou provždy (s čistým svědomím).

 329. Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  pro Váš případ existuje jedna praxí ověřená rada:

  Nic mu nedávejte!

  (…leda ještě jednu do nosu, ale tentokrát to udělejte tak, aby Vám to nikdo nemohl dokázat).

  A nikomu neříkejte, že jsem Vám tak poradil.

  :-))))

 330. Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na tom, jestli je stavebně a technicky možné Vámi uvedenou branku rozšířit, např. výměnou za větší. Pokud ano, je na Vás, abyste si takový přístup sami zajistili. Pokud to možné není (např. branka je mezi budovami a mezera mezi těmito budovami je právě na šířku této branky), můžete (pokud se nedohodnete, což však doporučuji) podat soudu žalobu na zřízení věcného břemene k pozemku Vašeho souseda.

  Mgr. Lucie Jindrová

 331. Šéfredaktor

  Dobrý den, bohužel nic jiného než přestupkovou komisi či trestní řízení Vám nedoporučím ani já. Možná pokud budete shora uvedené orgány stále "otravovat" dalšími stížnostmi a podáními, třeba je přesvědčíte, aby s tím, začaly konečně něco dělat.

  Mgr. Lucie Jindrová

 332. Šéfredaktor

  Dobrý den, právo je na straně souseda. Podle Vašich slov zasahujete do jeho vlastnických práv a i kdyby ten výkop měl zasahovat jen 1cm na jeho pozemek, musíte k tomu mít jeho souhlas. A to souhlas nikoli se stavebním povolením obecně, ale přímo s tím, že kopete na jeho pozemku. Je totiž otázka, jestli na nákresu bylo opravdu zřetelně vyznačeno, že se bude zasahovat do jeho pozemku. Navíc, pokud na jeho pozemku bude do budoucna umístěna i přípojka, či obdobné zařízení, je na místě uvažovat o uváděném věcném břemeni.

  Mgr. Lucie Jindrová

 333. Šéfredaktor

  Dobrý den, začnu asi tím, že do koupi takové chaty bych nikdy nešla. Není to o tom, že byste žádná práva neměla, ale spíše o tom, že když Vám bude chtít vlastník pozemku znejpříjemnit pobyt, tak se mu to určitě podaří.

  Jen si nejsem jistá, hovořila jste i o nájemní smlouvě ale zmínila jste se i o věcném břemeni. Pokud toto skutečně existuje a je zapsané v KN, je tímto omezením nový vlastník vázán. Pokud však není, tak de facto není vázán ničím.

  Sice možná existuje nájemní smlouva mezi původními vlastníky, nicméně Vy byste uzavírala úplně novou smlouvu s novým majitelem. Ten tak může změnit velikost pronajatého pozemku a samozřejmě i výši ceny nájmu. Může se tedy rozhodnout, že neuzavře nájemní smlouvu na tu část pozemku, na němž jsou kůlny, ohniště atd. atd., a tyto může odstranit.

  Nicméně přístup k nemovitosti mít musíte. Pokud ho neumožní dobrovolně (a není ani jiný způsob jak se k chatě dostat), můžete podat soudu žalobu na zřízení věcného břemene.

  Jak jsem ale již uvedla, vřele doporučuji takovou chatu nekupovat.

  Mgr. Lucie Jindrová

 334. no jasně že já

  proboha ty máš starosti,žádnýho dalšího čokla si už nekupuj,jeden stačí bohatě

 335. Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  to je spíše věcí Vašeho výcviku psa, a ne problémem souseda.

 336. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli se nemůžete dohodnout a každý trváte na svém, pak budete muset k soudu. Jinak to v tomto případě nejspíš nepůjde.

 337. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže se úřad neozval, můžete mít za to, že nemá námitek. Kromě toho je to Váš zájem, takže musíte jednat aktivně. Zvednout telefon a informovat se na úřadu, jak to vypadá s Vaší žádostí, přece není nic složitého.

 338. Karel Franko

  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat: Soused topí hnědým uhlím a starým nábytkem.Máme doma z tohoto spalování nehorázný smrad a popílek na zahradě.Vůbec si nemůžeme vyvětrat.Je možné se proti takovému sousedovi bránit? Nejsem jediný, kdo nadává.Prosím o radu.Děkuji Franko

 339. Mgr. Oldřich Topka

  K dotazu p. Mikuly : Dobrý den, sousedské vztahy bývají napjaté. K posouzení toho, co jsou nesmyslné požadavky a co je ještě v souladu s právní úpravou, by bylo třeba mít hlubší znalost celé věci. Pokud jde o topení uhlím, je to legální způsob, a jestliže máte vše technicky v pořádku, pak není důvod, aby jste sousedovi čistil studnu. Jestli si je tak jistý tím, co všechno máte podle něj udělat, může se obrátit na soud. Pochybuji však, že by jeho požadavky shledal oprávněnými. O informace můžete požádat i na obecním úřadu, např. na stavebním odboru.

 340. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tuto záležitost upravuje zákon č.86/2002 Sb., o ochraně ovzduší. §12 praví, že provozovatelé malých stacionárních zdrojů (tzn. i rodinné domky) jsou povinni

  a) uvádět do provozu a provozovat stacionární zdroje jen v souladu s podmínkami pro provoz těchto zdrojů…

  e) dodržovat přípustnou tmavost kouře a přípustnou míru obtěžování zápachem, a neobtěžovat kouřem a zápachem osoby ve svém okolí a obydlené oblasti…

  Můžete tedy podat podnět k orgánu ochrany ovzduší. Na prvním stupni jsou to obecní úřady (odbor životního prostředí). Bude-li shledáno, že dochází k porušování tohoto zákona, může být uložena pokuta a požadována náprava.

 341. Martin Mikula

  Mockrát děkuji za odpověď,

  ještě bych se chtěl zeptat, zda mám povinnost zrídit si na střechu okap

  Děkuju Mikula

 342. Monika Poseltová

  Dobrý den mám dotaz máme třetí barák ma kopcy a příjezdovou cestu z jedné strany lemuji baráky s plotem a z druhé má udělaný plot z lešeninovích trubek soused který nechce aby tam vubec někdo jezdil autem.Má ho přesně na hranicy s příjezdovou cestou.Sotva se tam protáhnem autem aniž by jsme si ho nepoškrábyly.Jak daleko má mít plot od příjezdové cesty?Která patří městu?Děkuji za radu a popřípadě kam se máme obrátit.

 343. Vladimír Sedmidubský

  Dobrý den paní Martino.

  V současné době řeším stejný problém,který jste popsala ve svém příspěvku "Živý plot na našem pozemku" 9.října loňského roku. Pokud jste dostala nějakou"fundovanou" odpověď, prosím Vás o velkou laskavost. Mohla byste mi ji přeposlat na vladimir.sedmidubsky@gmail.com

  Děkuji Vám za laskavost

  Vladimír Sedmidubský

 344. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tuto věc skutečně musíte řešit na SÚ. Ten by měl prošetřit, jestli při stavbě nedošlo k rozporu s projektovou dokumentací a případně věc řešit uložením opatření k nápravě nebo pokutou. Při podání podnětu můžete požádat o vyrozumění, ale je otázkou, jestli tak SÚ učiní. Další kroky řešte tedy přímo na úřadu. V krajním případě by jste se museli domáhat práv až u soudu.

 345. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pochybuji, že by se Vám podařilo nějakým způsobem dosáhnout toho, aby byla stavba odstraněna. Velmi pravděpodobně byla postavena s povolením stavebního úřadu a žádné velké šance na změnu stavu na Vaší straně nejsou. Budete to muset řešit sám, např. žaluziemi. Samozřejmě, že se můžete informovat na stavebním úřadu, ale žádné příznivé zprávy nečekejte.

 346. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, předjímat rozhodnutí soudu je sice možné, ale každé soudní jednání je individuální a 100% předpoklad Vám předem nikdo nedá. Vy budete mít v ruce veškerou dokumentaci včetně HG zprávy. Můžete se rovnou hydrogeologa dotázat, zda-li je možné to, co tvrdí sousedka. Ona by svoje tvrzení musela něčím podepřít, tzn. že by také musela předložit zprávu od znalců z oboru, že jí voda ubyla v souvislosti s Vaší studnou a to nebude snadné. Když podá žalobu, tak se prostě budete muset bránit, ale důkazní břemeno leží na ní. Eventuálně si pak sjednejte právní zastoupení. V případě Vaší výhry Vám právníka zaplatí sousedka.

 347. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zajděte na odbor životního prostředí a informujte se, jaká možná rizika Vám mohou plynout z růstu stromů. Zpravidla dojde ke změně vsakovacích a hydrogeologických poměrů, proslunění a stínění. Na to, aby jste se však mohl domáhat nějakého úředního (či soudního) rozhodnutí by bylo třeba, aby změna poměrů byla podstatná a odůvodňovala např. rozhodnutí o odstranění stromů. To, že by úřad vydal takové rozhodnutí pouze preventivně Vám nezaručím.

 348. Jan Loewe

  Nezlobte se, ale tohle mi bylo jasné hned a o žaluziích jsem se taky zmínil, tohle nepovažuji za fundovanou odpověď. Chtěl jsem poradit, jestli mám nějakou šanci žádat po firmě, které kanceláře patří o nějakou náhradu, nemyslím tím finanční, ale třeba umístit na moje okna folie atd. a kde bych se mohl se stížnosti obrátit. Jedná se přeci o narušení osobního soukromí a to trvalé.

 349. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, takový výrobek samozřejmě musí odpovídat příslušným státním technickým normám, ale samostatný právní předpis, který by upravoval tuto záležitost nehledejte. Spíše je nutné dbát na obecné požadavky ochrany vlastnických práv sousedů, zejména tedy vhodné umístění krbu tak, aby neobtěžoval sousedy nadměrným kouřem a popílkem.

 350. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, sám vidíte, jak obtížně se dovoláváte práv na úřadech. Zajděte tedy za právníkem a projednejte s ním možnost žaloby na soud. Ten by měl mít více autority a znalostí k vydání rozhodnutí, které by vedlo k nápravě stavu.

 351. Lucie Svobodová

  Dobrý den,od září roku 2007,řešíme problém se sousedem ve věci volného pobíhání psa.Tento pes nám již dvakrát napadl našeho psa,kterého vždy vodíme na vodítku.A dokonce začal útočit i na lidi.Zatím naštěstí ještě nikomu neublížil.Podali jsme to na přestupkovou komisi,kde jsme doložili podpisy všech majitelů bytů v našem domě a fotky a videa tohoto volně pobíhajícího psa.Soused se po vyjádření přestupkové komise odvolal s tím,že u psa stojí opodál.Tento pes nemá žádný výcvik a neposlouchá ani na základní povely.Psa pouští bezohledně dál.Máme strach chodit venčit vlastního psa a chodit ven s dítětem aby se mu nic nestalo.Co můžeme ještě dalšího dělat aby se pro nás tato nepříjemná situace s bezohledným sousedem rychle vyřešila?Děkuji

 352. Tomáš Nademlejnský

  Dobrý den,

  děkuji Vám za rychlou reakci, stav je následující, řadový dům s 10-ti samostatnými vchody a před domem pozemek se zahrádkami o výměře cca 40m2-nejsou přímo před příslušným domum-bohužel.

  Krb je umístěn cca 15m od domu a mám odzkoušeno, že kouř vycházející cca 5min než se rozhoří není cítit v domě ikdyž jsme nechali otevřeno vše, navíc vítr vane na opačnou stranu než je dům. Soused debil se prostě mstí, od zbylých majitelů mám kladný posudek, že jim stavba ani používání nevadí, navíc tento člověk je pouze UŽIVATELEM domu nikoliv MAJITELEM!!

  Nechci nikomu dělat naschváli, ale také nehodlám zbaběle srazit paty před takovým člověkem. Když mi tvrdí, že nemohou řádně větrat, protože….je to lež-oni mají zatažené předokení rolety i v 15hod odpoledne, když se vpodívám a nemusí být ani topná sezóna, z okna kolikrát ani nevidím dům o 100m dále!!!

  A on si bude stěžovat na můj krb!!!!

  Poraďte jak se zachovat!!!

  děkuji T.N.

 353. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jen pro informaci, žádný nárok na odpověď nikomu nevzniká, takže si ušetřete poznámky o tom, že jste nedostala odpověď!

  O závadný stav z hlediska stavebně-právních předpisů nejde (pokud jde o starší stavbu). Takže stékání dešťové vody na Váš pozemek se musí řešit občanskoprávní cestou. Pokud však nejde o veřejnou komunikaci (píšete, že jde o chodník). U té by měl tuto věc řešit vlastník komunikace. Vaše podezření by mohl potvrdit posudek od hydrologa, teprve pak by jste mohl účinně domáhat ochrany nebo přímo náhrady škody právní cestou.

 354. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nejprve se informujte na obecním úřadu, ten může v rámci ochrany pokojného stavu předběžně nařídit odstranění závadného stavu. Jinak se lze domáhat ochrany výkonu vlastnických práv přímo žalobou u soudu tak, aby bylo osobě uloženo zdržet se zásahů, v tomto případě tedy nejspíše znečišťování pozemku. Správné znění žaloby si nechte sepsat u advokáta.

 355. Tomáš Nademlejnský

  Dobrý den,

  můj problé se táhne oficielně od 12/2006, ale skutečně od přistěhování sousedů se psem a to je 2xdéle. Také jsem skončil na komisi, a po 2týdnech jsem zjistil, že věc dali pod koberec, protože se vůbec nic neděje, lhůta 60ti dnů od podání stížnosti je dávno pryč.

  Dnes mohu s klidný svědomím říct, že naše zákony a úřady stojí za HOVNO a se slušností dojde člověk akorát do PRDELE. Na takový hovada platí, že na hrubý pytel hrubá záplata a tím jsem se začal trochu řídit.

  Jestliže přijdete na důstojnější způsob dejte mi vědět.Děkuji

 356. no přece já no přece já

  Co se týká psů a jejich asociálních majitelů,kteří si je požizují do paneláků,a vy ostatní pak musíte poslouchat to věčný štěkání a před domem se vyhýbat jejich kakancům,protože jen každý slušný pejskař po sobě uklidí a takových se toto netýká….protože slušný pejskař má slušně vychovaného psa o kterém ani nevíte………

  Takže proti všem asociálům,kteří se neumějí chovat a vlastní čokla který otravuje život doporučuji podívat se na tento odkaz,

  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008021301

  Pouze poslední odstavec je to co takový nevychovaný majitel psa potřebuje

 357. Anna Střihavková

  Dobrý den, ráda bych se informovala na následující. Sousedé si zhotovili oplocení vysoké 2,5m z osinkocementových ploten. Ostatní část plotu zastínili také do výše 2,5m bílou netkanou textilií a tím nám zastiňují pozemek. Mají na to právo? Děkuji za odpověď

 358. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli jejich jednáním došlo k porušení nějakých stavebněprávních předpisů by musel posoudit stavební úřad.

 359. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jeho jednání naplní skutkovou podstatu přestupku nebo trestného činu, je možné podat podnět k příslušné instituci. Fyzické napadení je rozhodně protiprávní čin a je možné zvážit i trestní oznámení. Proti pomluvám je obrana poměrně těžká. Mohlo by se jednat o přestupek proti občanskému soužití, za které mu může být uložena pokuta (pokud úřad zjistí, že přestupek skutečně spáchal). Ale na jeho osobnosti a přístupu k ostatním lidem to nejspíš nic zásadního nezmění.

 360. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle toho, co píšete, přesahuje plot výšku 1,8 metru. V takovém případě musí mít ke stavbě plotu územní rozhodnutí, stavební povolení a odborně zpracovanou projektovou dokumentaci. Navíc takový plot musí stavět odborná firma, nelze ho budovat svépomocí. Současná úprava je zbytečně přísná, novela SZ počítá s jejím zjednodušením. Zatím ale platí uvedený stav, takže můžete podat podnět na místní stavební úřad. Ten by se měl takovým porušením stavebního zákona zabývat a uložit opatření k nápravě, eventuálně i pokutu.

 361. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zateplení RD je stavební úprava, která nevyžaduje ani ohlášení ani stavební povolení. Pokud by zateplení přesahovalo na váš pozemek, pak by k tomu měl mít Váš souhlas. Ale obecně platí, že něco takového mu zakázat nemůžete. Také není povinen přizpůsobovat práce nějakému vašemu časovému harmonogramu. Pokud jde o Váš přístřešek, neměl by bránit údržbě sousedního domu. Jestli ano, pak záleží především na tom, jak se dohodnete. Pokud k dohodě nedojde, Vy nebo soused se budete domnívat, že dochází k porušování zákona, může se kdokoliv z Vás obrátit na stavební úřad. Jako vlastníci sousedního pozemek jste však povinni umožnit sousedovi vstup na pozemek za účelem údržby domu. Pokud ne, může žádat stavební úřad, aby Vám byla splnění této povinnosti nařízeno.

 362. mandarinka nešťastná

  Hezké sobotní odpoledne pro všechny, kteří jste obtěžování psím štěkotem a vám, kteří poradíte. Stejně jako předešlí návštěvníci této stránky i já mám nepříjemné zkušenosti se sousedovic psi a i teď se mi klepou ruce když píšu. Sousedi od naproti mají tři jezevčíky, nevychované. Nevěnují se jim, nikdy je neokřikují a psi štěkají tak nepříjemným a chrchlavým štěkotem, že je mi na nic. Nikde se o tom nezmiňuji, ale tři roky se zároveň léčím z vážné nemoci, hodně to bolí a potřebuji spát a mít klid. Když je mi líp, potřebuji psát, pracovat, soustředit se, ale nic z toho není možné. Bydlím na vsi, na konci vsi a i vedle mají sousedi dva psi, ale to není nic proti těm naproti. Ve čtyřech barácích v sousedství je celkem osm psů. Hrůza a hrůza. Ve dne v noci, stále dokola. To se opravdu nedá a napadají mně fakt všelijaké myšlenky jak řešit. Co všechno by zmohl šerif- tedy starosta? Jaké mají pravomoci policajti? Prosím poraďte mi, nebo předčasně zešedivím. Se sousedy se nedá mluvit.

  Děkuji

 363. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v tom případě se musíte obrátit na soud se žalobou na zdržení se zásahů do výkonu vlastnického práva. Vlastnické právo k pozemku máte chráněno zákonem, a jestliže Vás věc výkonu těchto práv omezuje, měl by ji soud nařídit zjednání nápravy.

 364. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obrana před obtěžujícím štěkotem je v praxi obtížná. Podle §127 občanského zákoníku je vlastník věci povinen zdržet se všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného, což platí i o hlučných psech. Podle §3/2 občanského zákoníku by orgány měly dbát o to, aby nedocházelo k ohrožování a porušování občanskoprávních vztahů. Řada obecních úřadů však však tyto věci neřeší nebo neví jak. Jestliže štěkot obtěžuje více lidí v okolí, bylo by dobré se spojit a požadovat po radnici, aby věc řešila. Jinak zbývá nepříliš snadná soudní cesta.

 365. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud by se prokázalo, že byl pozemek držen v dobré víře a přesvědčení, že je oprávněným vlastnictví, pak by zde šance byla. Pokud nedojde ke smírnému řešení, pak o oprávněnosti držby a vydržení rozhodne závazně až soud. Návrh k soudu může podat soused nebo Vy. Ve Vašem případě by se jednalo o žaloba na určení vlastnictví pozemku nabytého vydržením.

 366. mandarinka nešťastná

  Děkuji za odpověď pane Topko. Tak nějak zhruba vím, co dělat. Ty paragrafy se budou hodit a vlastně i Váš článek.

  Jsem velmi nevyspalá a nešťastná, ale nevzdám to.

  Pěkný den, sl.Kateřina

 367. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, uděláte nejlépe pokud si vyžádáte návrh smlouvy o převodu členských práv a povinností a dáte ji zrevidovat advokátovi. Odměna za právní službu je ve srovnání s problémy (a cenou převodu), které mohou nastat u špatně sepsané smlouvy, přijatelná. I zde platí, že prevence je lepší než řešení následků. Zároveň Vám sdělí, co vše si ohlídat. Na to zde není dostatek prostoru. Měla by jste chtít výpis z katastru, potvrzení o poplatcích, o vyrovnání závazků, protokol o předání a převzetí bytu, osvědčení o tom, že převodce je skutečně členem družstva, výpis k družstvu z obchodního rejstříku, zjištění finančního "zdraví" družstva, popř. jak hospodaří, výše jeho závazků (úvěry, půjčky aj.), shlédnutí nájemní smlouvy převodce, aby jste si udělala obrázek o nájmu, přečíst si stanovy družstva a tak dále.

 368. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, prodej může uskutečnit vlastník. Pokud to nebylo v dědickém řízení vyřešeno, mělo by se zahájit dodatečné dědické řízení a pak uvést zápis na KN do souladu se skutečností. To ale nevyřešíte Vy, ale ti, kdo jsou dědici po zemřelé majitelce.

 369. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, hlavní právo je užívat své vlastnické právo nerušeně, ale tomu odpovídá povinnost nerušit výkon takového práva ostatních nad přiměřenou míru (viz §127 občanského zákoníku). Pokud nebudete schopni se rozumně dohodnout, pak se budete muset obrátit na obecní úřad se žádostí o ochranu pokojného stavu anebo přímo na soud se žalobou.

 370. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli jde výhradně jen o jeho aktivitu, pak po Vás nic takového žádat nemůže.

 371. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přístup k Vaší nemovitosti Vám znemožnit nemohou. Jsou povinni Vám ho umožnit. Věcné břemeno jen posílí Vaši jistotu v tom ohledu, že budete mít zaručen stálý přístup k nemovitosti.

 372. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ale vždyť členkou je a zůstane. Družstvo po ní nechce nic, čím by se její postavení nájemníka družstevního bytu zhoršovalo. Není tedy zřejmé, k čemu Váš dotaz směřuje a proč by neměla tento administrativní úkon podstoupit.

 373. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vy ho v přístupu na pozemek omezovat nemůžete. Naopak je to on, kdo by se mohl bránit a dožadovat se přístup na jeho nemovitosti. Třeba i návrhem na soud, aby bylo zřízeno věcné břemeno cesty.

 374. vladimír Růžička

  Dobrý den, máme pozemky začleněné do územního stavebního planu obce .Chtěli by jsme stavět chybí nám cesta, původní cesta která je na mapách zaregistrovaná je s tichým souhlasem obce z 90%zavezena.Přístup na pozemky je řešen 70let!!! tak že se jezdí po obecních pozemcích.Za ta léta se tem vyjezdila nová cesta, ale když jsme začali vyježděnou cestu/díry/spravovat poslali nám dopis z obce že nesouhlasí s touto černou stavbou.Zažádali jsme o vyřešení této svízelné situace ,odpověď přístup na naše pozemky máme po stávající cestě /zavežená zarostlá velkými stromy /nebo po již zmíněných obecních pozemcích za předpokladu dodržení cituji//Řešení musí být v souladu se stavebním zákonem a zákonem o pozemních komunikacích. Město v současné době neuvažuje o výstavbě komunikací v této lokalitě.//.Můžete nám poradit na koho se obrátit nebo jaký § zákona toto řeší. Děkujeme 7xt7

 375. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, dotazy se vkládají samostatně, ne jako odpověď na dotaz jiného tazatele.

  Jinak vyjádření úřadu je typická nic neříkající úřednická formulace. Požádejte o konzultaci na stavebním odboru krajského úřadu. Ale obec k zavedení komunikace nikdo nutit nemůže, takže žádné rychlé a účinné řešení neočekávejte.

 376. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podejte stížnost na stavební úřad. Ten musí posoudit, jestli staví nad rámec, který mu byl povolen nebo v rozporu s projektovou dokumentací. Pokud zjistí pochybení, měl by zahájit správní řízení o přestupku a uložit pokutu, v krajním případě nařídit odstranění závad (nebo stavby). Na druhé straně nelze předem potvrdit, že Vaše "ztráta" soukromí bude mít nějaký dopad. Nakonec většina lidí nežije na samotě a musí řešit sousedské vztahy.

 377. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podnět na stavební úřad podat můžete. Pokud ale nejde o "stavbu", která podléhá schvalovacímu územnímu řízení, pak mu do toho, kam si kůlnu umístí, nikdo mluvit nemůže.

 378. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vstup na pozemek souseda za účelem údržby vlastní nemovitosti stanoví přímo občanský zákoník (§127/3). Když soused nepovolí, lze se tohoto nároku domáhat soudně. Pokud jde o Vaši provozovnu, na kterou soused podal podnět, pak je jasné, že SÚ po Vás chce v rámci šetření doložit příslušné podklady. A ohledně černé stavby souseda, pak musíte učinit totéž co on, tedy podat stížnost na SÚ.

 379. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vy jste jen nájemce, takže sousedská práva, která náleží vlastníkovi (tedy družstvu) nemůžete vykonávat přímo Vy, ale musíte o řešení požádat Vašeho pronajímatele. Ten by se měl obrátit na obecní (městský) úřad a požádat o ochranu svých práv. Pokud mu jí však na úřadu neposkytnou, pak se bude muset obrátit na soud.

 380. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud byla stavba zkolaudovaná jako nebytový prostor k provozování živnosti, pak by neměl být žádný problém. Svědčí to o tom, že s tehdejší právní úpravou bylo vše v souladu, když bylo úřadem vše řádně zkolaudováno.

  To, že si soused stěžuje je jeho věc a zabránit mu v tom nijak nelze. Je na úřednících, jak se s jeho podněty vypořádají.

 381. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, povinnost mít plot není stanovena. Záleží na každém, jestli ho chce a jak si to sousedy ujedná. On je však povinen zabránit tomu, aby jeho zvířata pronikala na Váš pozemek a je možné se toho domáhat i u soudu. Pokud nejste schopni se dohodnout, pak jděte na obecní úřad a zjistěte, jestli by nepřispěli ke smírnému vyřešení sporu. Pokud ne, pak jděte k soudu. Jestli Vám to ovšem za to stojí.

 382. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak především to nejsou vůbec sousedé, kteří něco zakazují. To záleží na rozhodnutí stavebního úřadu a na tom, jestli shledá, že námitky sousedů jsou odůvodněné. Pokud by jste však nějaký stavební záměr provedli bez příslušných povolení, pak je zde možnost, že Vám nařídí odstranění závadného stavu. Takže to vše důkladně projednejte na stavebním úřadu, ať zjistíte jaké k tomu mají stanovisko.

 383. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, rozbor právních předpisů, které řeší tuto problematiku Vám zde neposkytneme. Ale pokud se domníváte, že jste rozhodnutím družstva poškozeni, pak se můžete obrátit na soud a požádat o určení neplatnosti tohoto opatření (resp. o neplatnosti rozhodnutí družstva, tedy jeho orgánů). Eventuálně můžete kontaktovat obecní úřad, ale nemohu zaručit, že Vám v této věci poskytnou nějakou účinnou pomoc.

  Ohledně požárních předpisů můžete kontaktovat HZS.

 384. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákony jsou sice často velmi důkladné, ale to jak daleko se má nacházet zeleň i kompost od plotu nikde stanoveno není. Na jedné straně by to mělo být tak daleko, aby to nepřiměřeně neobtěžovalo sousední vlastníky. Na straně druhé je však věcí vlastníka, jak se svým pozemkem nakládá a co a kde si na něm hodlá zařizovat (až na výjimky, např. stavební řízení aj.) a nikdo mu to nemůže diktovat. Pokud použijete herbicidy, pak je to Vaše rozhodnutí. Pochybuji, že Vás za kvůli zničenému plevelu bude soused někde napadat.

 385. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, takové přesahující větve odstranit můžete, ovšem pouze v období vegetačního klidu. Tohle období si můžete zjistit u odborníka v oboru biologie, ale zpravidla to bývá samozřejmě zimní období.

 386. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, donutit je k tomu, aby byly pořádnější a méně hluční nebude snadné. Proti něčemu se můžete bránit na obecním úřadu, popř. policii (např. rušení nočního klidu), ale proti něčemu jinému obranu vymyslíte těžko. Chov psů jim zakázat nemůžete, jejich osobnost, charakter a smysl pro pořádek také ničím neovlivníte. Takže celý problém projednejte na obci, popřípadě s pronajímatelem (jde-li o nájemní bydlení). Ten by mohl vyvodit důsledky z jejich chování, které ruší ostatní nájemce a zvážit jejich výpověď z nájmu.

 387. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, myslím, že zákonný výpovědní důvod by v této věci hledali velmi těžko a navíc, pokud by se syn s rodinou bránil u soudu žalobou o neplatnost výpovědi, velmi pravděpodobně by vyhrál. 1/3 obyvatel žije v panelových domech a to včetně malých dětí. Kdyby pronajímatelé mohli vypovídat nájmy jen proto, že někdo nechápe, že děti občas nadělají trochu hluku, pak by rodiny s dětmi nakonec neměly kde bydlet, což je samozřejmě nesmysl. Z jejich strany to působí spíše jako sousedská šikana.

  Ale bydlení v panelových domech vždycky bude o něco hlučnější a takové dohady budou trvat i nadále.

 388. Milan Holota

  Dobrý večer,chtěl bych se zeptat,můj syn bydlí v podnajmu a je mu a jeho družce vyhrožováno zabitím podnapilou osobou.Byt je ve vlastnictví jiné osoby u které je ten dotyčnýna ná vštěvě.Děkuji za radu. M. Holota

 389. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, práva a povinnosti jsou na obou stranách. Nezáleží na tom, že Vás netěší nový sousedé, lidé mají právo na bydlení. A pokud splní technické a stavebně-právní požadavky na výstavbu, pak jim bude povolena. Vy jako sousedka budete účastníkem územního i stavebního řízení a budete mít prostor pro podání námitek. Ale jestli budou účinné a jak dalece přihlédnout k Vašim požadavkům na odstup staveb, to nelze odhadovat.

  Pokud jde o stromy pak po Vás jejich odstranění nikdo požadovat nemůže, ledaže by hrozilo nějaké bezprostřední ohrožení majetků nebo zdraví, což ovšem nenastalo. Stromy tam již stojí roky a sousedé to musí respektovat.

 390. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, s tímhle Vám nikdo příliš nepomůže. Její chování by sice mohlo dosahovat intenzity přestupkového jednání proti občanskému soužití, ale to by řešila obec jen jako přestupek a v případě jeho prokázání ji maximálně uloží pokutu. Eventuálně je možné tyto podněty na přestupky podávat i opakovaně.

  Její charakter a osobnost to však v žádném případě nijak zásadně neovlivní, na to žádné paragrafy neexistují. To, že je nesnášenlivá se změní těžko. A pokud je vlastníkem bytové jednotky, pak ani není žádný právně účinný způsob, jak ji z bytu a domu dostat. Bohužel budete muset přítomnost této persony v domě snášet i nadále.

 391. Karel Dlouhý

  Jak si můžete přečíst ve starších odpovědích, tato problematika není jednoduchá. Noční klid je od 22 do 6 hodin, ale i přes den se nesmí rušit sousedé hlukem nad obvyklou míru. Na druhé straně určitý hluk způsobenými dětmi je normální.

  Mohou si stěžovat na ke družstvu nabo na městském úřadě.

  Může Vám být uloženo zdržet se nadměrného hluku.

 392. alena stockova

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, sousedi nad námi si v celém bytě udělali dlažbu nebo plovoucí podlahu. Mají rok a půl staré dítě. Oni nám určují, kdy budeme vstávat a kdy můžeme jít spát. celý den slyšíme dupání, posun nábytku a hraní s míčem nebo autáčkem. U nás to duní tak, že se nelze ani dívat na televizy. Raději odcházíme pryč. Dítě chodí spát ve 22 hod. Domluva ani prosba nepomáhá. Prý si máme uvědomit, že bydlíme v paneláku a oni kvůli nám lítat nebudou. Mám strach, že , když si půjdu stěžovat, tak potom teprve poznám, co je dupání, jak jsem byla upozorněna sousedy. Lze nám pomoci?

 393. Jitka Jarošová

  Ano a co je hluk nad obvyklou míru, že? Já ty děti nemůžu přece přivazovat ke křeslům, aby tiše seděly celý den a kazily si oči u televize. kor když jsou malé. jedné je 5 a druhé 2 roky. Kdyby běhaly po bytě celý den, tak neřeknu ani slovo, ale to že se tady párkrát proběhnou sem tam, nebo se poperou o nějakou hračku, to snad nemůžu považovat za nadměrný hluk.Ale jinak děkuji za Váš názor pane Dlouhý

 394. Helena Uhrová

  Dobrý den,máme stejný problém,MÚ ani výbor SVJ nepomůže.Sousedi jsou odolní,takže předseda SVJ řekl,že to nemá cenu si je zvát a něco jim říkat,protože to stejně neudělají.Již rok se snažím tuto problematiku řešit,ale s žádným výsledkem.Město pomohlo pouze s akustickou izolací pod plovoučkou v obyváku,ale sousedé na uspokojení města tam dali zřejmě něco nejlevnějšího,protože to moc nepomohlo a město to má tímto uzavřené.A teď dupou/chodí zřejmě po patách/i tam,kde měli izolaci stávající.Dupou tak, že jsou slyšet o dvě patra níže.Navíc mě dělají takové naschvály/hlavně v létě/,že klepou velké koberce z balkonu a oken bez předchozího vysávání,protože prach a chlupy ze psa máme všude.Nejhorší to je,když zaprší a oni pak klepou,tak to jsou okna plná prachu a i ty chlupy se na nich občas drží.Byla bych ráda,kdyby nám všem,kdo máme tyto problémy,aby nám odpověděl právník.Moc by mě to potěšilo,nechci se stěhovat.Bydlíme zde již 24 let.Zamýšlíme toto řešit odhlučněním stropu.Děkuji Uhrová

 395. Dagmar Krůčková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to z narušením soukromí. Soused si vybudoval půdní vestavbu ze střešními okny, ze kterých má veškerý přehled o dění v naší domácnosti.Abychom zamezili výhledu na náš pozemek a zachovali si soukromí, rozhodli jsme se o vybudování železné konstrukce po které se pnou stálezelené rostliny. Po konzultaci se sousedy a zároveň ze stavebním úřadem (bylo sděleno, že na tento projekt se nevztahuje stavební povolení ani ohlášení a výškově ani šířkové to není omezeno), tudíž jsme konstrukci vybudovali.Momentálně stavební úřad nám po stížnosti souseda nařídil dodatečně udělat stavební povolení nebo stavbu odstranit. Ráda bych se zeptala jak se máme zachovat po 100% obratu stavebního úřadu. A zda máme právo na zachování soukromí?

  Děkuji

  D. Krůčková

 396. Lubomír Šimek

  Dobrý den.Soused nechal přerůst tůje(živý plot)1,5m od mých oken.Tůje jsou přerostlé na výšku 5m.Dvě místnosti kde jsou okna jsou absolutně bez světla(celodenní tma).Pokus o domluvu není.Jaká je povolená výška a jak daleko od obytného domu.Děkuji Šimek

 397. Stavební úřad

  A není ono to náhodou tak, že ta sousedova borovice tam byla dřív než ten váš bazén?

 398. Stavební úřad

  Takže o existenci borovice jste věděli už v době budování bazénu. Tak to je potom těžko radit, co teď s jehličím v bazénu. Pokud se se sousedem nedohodnete, že vám bude chodit uklízet nebo že strom pokácí, tak vám nezbyde než se obrátit na soud, co jiného.

 399. Karel Dlouhý

  Pokud jste neuzavřeli mslouvu o úplatě za uskladnění, tak nábytek zadržovat nemůžete.

 400. právní vrba

  Stěžujte si na místním Obecním úřadu – udělají místní šetření, projednají v přestupkové komisi…

 401. Dagmar Potůčková

  Dobrý den, okolo novostavby jsme postavili plot. Na sousedním pozemku si sousedé postavili dům a na náš plot chtějí pověsit stínění. Nám se to nelíbí, nic na plot upevňovat nechceme. Jak oni mají na toto právo, popř. jak je to se společným plotem, když jej vybuduje jeden ze sousedů. Jaká jsou poté práva každého z nich.

  Děkuji

 402. právní vrba

  Podání na přestupkovou komisi obecního úřadu, přivolání Policie, viditelné pořízení záznamu excesu na video jako důkaz.

 403. Stavební úřad

  Žádná norma na stínění "lesem" neexistuje, požádat správce lesa o kácení sice můžete, ale vyhovět vám nemusí. Když jste žádal o stavební povolení, věděl jste, že stavba je v blízkosti lesa (nepochybně jste musel mít souhlas příslušného úřadu k umístění stavby v pásmu do 50m od lesa), a to, že stromy rostou, je obecně známá věc. Těžko se teď můžete domáhat nějaké nápravy, když jste si svoji situaci sám zavinil. Tvrdá realita.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>