Dohoda o rozvázání pracovního poměru

    Tento způsob rozvázání pracovního poměru vychází z jeho smluvní podstaty. Tak jako k jeho vzniku je třeba shodné vůle obou stran, mohou se tyto strany kdykoliv dohodnout, že provedou v jejich pracovněprávním vztahu změnu, nebo ho zruší. V celé úpravě způsobů rozvázání pracovního poměru hraje velice důležitou roli otázka doby právních následků a výpovědních lhůt. Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem určeným v dohodě.  Jedná se tedy o velmi flexibilní způsob.

Co se týče formy, uzavírají zaměstnavatel a zaměstnanec dohodu písemně a to pod sankcí této neplatnosti. V dohodě musí být uvedeny důvody rozvázání pracovního poměru, požaduje-li to zaměstnanec.

401 komentářů u „Dohoda o rozvázání pracovního poměru

 1. Dana

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat jestli mi náleží odstupné v případě, že bude můj pracovní poměr ukončen dohodou z důvodu převodu určité činnosti ze společnosti, pro kterou pracuji(společnost A) na jinou organizaci (B) – (u společnosti A se stávam nadbytečnou z důvodu org. změn. ??). U organizace B je předsedou představenstva ředitel společnosti A. Po ukončení pracovního poměru se společností A bych uzavřela novou pracovní společnost s organizací B a vykonávala stejnou činnost jako pro společnost A + něco navíc. Obě společnosti mají stejné sídlo.

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Dana Gabrišová

  1. Vladimír Skála

   Rád bych věděl, zda mi náleží odstupné, když se firma bude stěhovat z místa A v Praze do místa B na okraji Prahy, které je vzdáleno z místa mého bydliště 1 a půl hodiny jízdy. Adresa společnosti, která je uvedena v pracovní smlouvě bude změněna, ale název firmy se nemění.

   S pozdravem

   Vladimír Skála

  2. Jana Novotná

   Kdy mám nárok na odstupné a v jaké výši při rozvázání pracovního poměru dohodou, bez udání důvodů.

  3. Dana

   V jakém případě mám při ukončení pracovního poměru dohodou nárok na odstupné a počítá se výpovědní lhůta 2 měsíce i při dohodě, jak tvrdí můj zaměstnavatel?

   Děkuji za odpověď.

   S pozdravem

   Kulinová

 2. Fanda

  Dobrý den.

  Se zaměstnavatelem jsem skončil pracovní poměr dohodou.Při podpisu této dohody byly dohodnuty dva platy odstupného.S tím má nadřízená za přítomnosti dvou svědků souhlasila a formulací "požaduji dva platy odstupné" doplnila do dohody. Posléze vedení tuto rukou dopsanou dohodu nerespektuje.Pracovní poměr již skončil.Mohu s tím něco udělat?

  Děkuji za odpověď a radu.

 3. Lenka

  Dobrý den,

  Asi před třemi měsíci mi zaměstnavatel-jednatel firmy podepsal velmi dobrou referenci na mne. Týž den mi před odchodem domů předal napomenutí za špatnou práci. Asi sedm bodů, které podle mého jsou jen výmysl. Po dalším měsíci mi začal zaměstnavatel dávat nařízenou dovolenou. Bylo to k nevydržení. Choval se ke mě jak kdyby mě chtěl propustit.Nic co jsem udělala mu nebylo vhod. Když jsem se ho ptala, jestli má se mnou nějaké problémy, jestli jsem něco nesplnila, řekl ne. Vše je v pořádku. Po návratu z nemocenské mi řekl, že mám jít domů a přijít za dva dny. Totéž se opakovalo ještě dvakrát. Následujícího dne mi řekl, že mám jít znovu domů a za týden si přijít pro výpověď. Takže zase dovolená. Myslím si, že ani tolik dnů dovolené už nemám. Uposlechla jsem ho a šla domů. Další týden jsem šla do práce pro tu "výpověď", kde bylo napsáno. Výpověď: tímto Vám dávám výpověď z pracovního poměru dohodou dle §43. Místo na podpis obou stran nebylo. Jen pro zaměstnavatele. Já se měla podepsat dole jako převzala. Navíc mi doposud nepřevedl mzdu za září a to máme skoro listopad. Na odstupné můžu také zapomenout. Práci jsem si už našla, to nebyl problém, ale myslím si, že to není správné a hlavně to není podle zákona správně. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jestli mám zajít za právníkem a něco proti tomu podniknout. Jestli jsem v právu.

  Děkuji

  Lenka

  1. kolibřík

   Ahoj

   zajdi si na úřad práce. Právě pro tyhle důvody tam je právník, který Ti řekne přesně co a jak dělat. A dá ses s ním (Tvůj šéf) vyběhnout.

   Ahoj Kolibřík.

 4. Lucie

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,pokud dám zaměstnavateli výpověď formou dohody a on na ni nepřistoupí a ve smlouvě mám výpovědní lhůtu 2měsíce,ale jsem na jiném místě pracoviště,než jaké mám dáno ve smlouvě,mám nárok požadovat,abych ty dva měsíce byla na předešlém místě určeném ve smlouvě?Pokud budou chtít,abych zůstala na nynějším místě a nebudu s tím souhlasit,mohou mě propustit paragrafem 53?

  Děkuji Lucie

 5. Pavel

  Při nástupu jsem podepisoval pracovní smlouvu na ranní směny a zaměstnavatel mě nyní nutí do vícesměnného provozu.Jak se mohu bránit?

 6. Marcela

  Dobrý den…jsem zaměstnaná od března tohoto roku….začínala jsem dohodou o provedení činnosti a nyní jsem přistoupila na dohodu o provedení práce..Nechala jsem se zlákat tím, že mi zaměstnavatel bude danit jan část mého platu a zbytek doplácet na ruku…nyní mám pocit,že chce rušit oddělní na kterém pracuji…ústně jsme se domluvili i na dovolené….dohodu mám na dobu neurčitou…je možnost nějakého odstupného, když jí mám na dobu neurčitou a mám nárok na proplacení již zminované dovolené, která mi byla ústně slíbena?

 7. Lucie

  Dobrý den, po 8 měsících zaměstnání jsem ukončila pracovní poměr dohodou, poté jsem se šla nahlásit na úřad práce a zjistlila jsem že můj zaměstnavatel mě vůbec nepřihlásil, tzn. zdravotní atd. a po celou dobu zaměstnání jsem nedostávala prémie jako ostatní, odůvodňoval to tím, že jsem moc drahá a ostatní jsou zaměstnáni na černo. Na smlouvě jsem neměla razítko, pouze podpis. Na žádném úřadě mi nikdo nepomohl, pořád mi tvrdí, že kdyby tam bylo razítko, tak se to vyřeší lehce, jenže jsem zjistila, že v dnešní době razítko zaměstnavatel nemusí mít. Můžete mi nějak poradit prosím?Moc Vám děkuji

 8. Jana

  Chci dát výpověď dohodou k 31.08.2004, ale mám zlé tušení, že mi ji zaměstnavatel nepodepíše a bude požadovat 2 měsíční výpovědní lhůtu. Já mám ale již od 01.09.2004 dohodnutou novou práci.

  Co se stane, pokud ve 2 měsíční lhůtě nebudu docházet do zaměstnání. Hrozí mi nějaký postih, nebo náhrada škody? Děkuji za pomoc

 9. mc

  Dobrý den.

  Jsem zaměstnancem se sníženou pracovní schopností. Za jakých podmínek mě může můj zaměstnavatel dát výpověď?

  Za vaši odpověď Vám moc děkuji.

 10. Málková

  Jsem zaměstnaná jako prodavačka na dobu neurčitou, zaměstnavatel mi nevyplatil mzdu a požaduje abych nadála pracovala a mou výpověď nepřijal. Jak mám prosím postupovat? Děkuji

 11. Květa

  Dobrý den, potřebovala bych poradit,pracovala jsem ve firmě rok,kdy do dubna na mě zaměstnavatel bral dotaci z Úřadu práce.Tato pozice byla administrativního charakteru a při nástupu požadovali cizí jazyk,který jsem se začala učit od začátku roku.Poslední týden v srpnu mi bylo naznačeno, že začali hledat někoho jiného místo mne, protože jazykové znalosti nejsou na úrovni, kterou potřebuji.Jelikož jsem měla smlouvu na neurčito, požadovala jsem klasickou výpověď s odstupným.Na to ovšem nepřistoupili a že mi dají odměnu, která neodpovidala ani dvou platu.Na druhý den jsem jim dala své vzajemné ujednání, v kterém jsem po nich požadovala sumu, která byla adekvátní výpovědním měsícům, toto bylo zaměstnavatelem vyhozeno do koše.Zaměstnavatel mi začal vyhrožovat, že budu dělat jinou práci a další jiné výhružky. Nakonec jsem podepsala pod nátlakem jejich dohodu do které jsem si dodatečně nechala napsat důvod propuštění.Důvodem napsali zrušení prac. místa. po delší úvaze jsem zašla za právníkem a sepsali jsme výzvu o doplacení odstupného dle dohody o zrušení místa.Zpět přišel dopis od právníka zaměstnavatele, kde píše, že jsem je ke všemu donutila a že vše jsem dělala špatně a že místo nebylo vůbec zrušeno a mají jej obsazeno jinou uchazečkou o práci z úřadu, tudíž mi žádné odstupné nedají.Prosím o pomoc co mám v této situaci dělat.

  Děkuji

  Květa

  1. knorova zdenka

   Jak napsat vypoved ze zamnestnani kdyz sem ve 3 mesicni zkusebni dobe dekuji.Knorova Zdenka

 12. lenka Švédová

  Mám sníženou pracovní schopnost. Za jakých okolností mě zaměstnavatel může vyhodit ze zaměstnání? Musí mi ze zákona najít náhradní zaměstnání nebo to jde úplně normálně jako u kteréhokoliv jiného zaměstnance?

 13. Jana K

  Dobrý den,

  k 30.4. t.r. dostal manžel výpověď z důvodu zrušení prac. místa na pozici obch. referent.

  Teď jsem se dozvěděla, že do firmy, kde manžel pracoval má nastoupit asi od ledna nová prac. síla na stejnou pozici t.j. obch. referent. To znamená, že se zde zase vytvoří staronové prac. místo. Je zde nějaká lhůta pro obnovu stejného prac. místa? Doufám, že mi rozumíte. Myslím, že vše bylo domluvené proto, aby firma (fyz. osoba) mohla přijmout svého známého. Děkuji za odpověď Jana

 14. Maja

  Dobrý den,

  předala jsem zaměstnavateli žádost o rozvázání pracovního poměru-dohodou,k poslednímu dni v měsíci.Bylo mi vyhověno,jenže jsem před tímto datem nastoupila na nemocenskou.Má otázka zní: Skončí můj prac.poměr k tomuto datu,ikdyž budu v pracovní neschopnosti?Nemůže mi pak zaměstnavatel změnit mou výpověď a dát mi výpovědní lhůtu?

  Předem děkuji za odpověď

 15. Martina K.

  Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala jaké náležitosti musí mít výpověď pokud ji podám ve zkuševní době. Vím, že nemusím udat důvod odchodu, ale zajímalo by mne jak mám výpověď sepsat. Je nutné ji potvrdit podpisy obou stran?A mám uvádět svou adresu i zaměstnavatele.Za odpověď předem moc děkuji. M.

 16. Kateřina

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat od kdy mi platí výpověď, když zaměstnavatel výpověď napsal 31.12.04 a já jsem si jí na poště převzala 4.1.05

  Výpověď mi bylá dána z důvodu zrušení provozovny.

  Jaký mám nárok na finanční vyrovnání?

  (prac. poměr trval od 13.9.04 do ?)

  děkuji s pozdravem Kateřina

 17. Marcela

  Jaké mám možnosti k ukončení pracovního poměru. Nabízí se mi místo jinde. Chtěla bych se o ně ucházet. Mám nárok na odstupné u stávajícího zaměstnavatele. Stejně bych asi musela odejít. Nesplňuji zdravotní stav pro přijetí do služebního poměru. Děkuji Marcela

 18. Mamok

  Dobrý den, prosím o radu, pracuji patým měsícem v jedné nejmenované stolárně.V této stolárně se vyrábí pouze s dřevotřískových materiálů.Po uplynutí asi 1 měsíce se mi na rukách exzačal dělat hnisající em.Byl jsem u kožní a u svého obvodního lékaře, který mi napsal lékařskou zprávu, ve které se píše , že se mi zakazuje pracovat s dřevotřískou.Jenomže nastal problém, a to u zaměstavatele, který mi nechce uznat okamžitou výpověď ze zdravotních důvodů.Podle něj nemám nárok na okamžitou výpověď, a tudiž je zamítnutá, s tím že budu ve dvouměsíční výpovědní lhůtě.Prosím poradtě, jakým způsobem si vymoct uznání výpovědi. Děkuji moc

 19. Lenka Hromadová

  Přítel chce podat výpověd dohodou.Zaměstnavatel na toto nepřistoupil a trvá na dvouměsíční lhůtě.Pokud je důvodem například změna bydliště je nutne tuto lhůtu dodržet ? Děkuji za odpověd.

 20. iris

  v záři 2004 jsem podepsala PS na 3měsíce,pak ji zaměstnavatel prodložil do 31,12,2005 V listopadu jsem otěhotněla,v květnu mi lékař napsal neschopenku-problémy těhotenství,ihned 25.05.2005 mi zaslal zaměstnavatel(nemocnice) rozvázaní PP k 31.08.2005 Je ten postup správný,kdo mi zaplatí mateřskou?

 21. Michaela

  Dobrý den,

  pracuji v advokátní kanceláři, kde se mnou byly uzavřeny dvě pracovní smlouvy, neboť jsou zde dva advokáti a pro každého pracuji na 1/2 úvazek. Nebyla jsem na to při nástupu upozorněna, ale nakonec jsem souhlasila ikdyž se mi nelíbilo, že mi budou 2 x odečítat soc. a zdrav. poj. nehledě na to, že daň je u jednoho 15%% a u druhého 20%%.

  Ke konci zkušební doby mne chtěli propustit za to, že jsem nemlčela když mně koncipientka tzv. buzerovala (mé jednání bylo opravdu na místě a nebyla jsem vulgární). Po vysvětlení mi tedy dali šanci avšak jednomu z nich jsem musela podepsat výpověď s tím, že pokud bude vše O.K., že mi smlouvu v srpnu prodlouží a peníze za červenec mi dá na ruku (bez danění).

  Já však nevím, jak teď postupovat pokud budu chtít ukončit pracovní poměr. Je možné když to půjde přes dohodu, že skončím třeba i za týden??mám právo si říct při dohodě o odstupné? (a jak velké).Předem moc děkuji

 22. La Vita

  Dobry den,

  prosim o vysvetleni jak postupovat pri dani vypovedi zamestnavatelem bez udani duvodu.

  Narok na odstupne?

  Dekuji.

 23. Honza

  Dobrý den.

  Prosím pěkně …

  Chci rozvázat pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou, ve smlouvě o pracovních podmínkách je uvedena 2-měs. výpov. lhůta.

  1) Jakou mám šanci, že dohodu o rozvázání prac.poměru dohodou se mnou zaměstnavatel uzavře a podepíše?

  2) Mám šanci, kdy v obchodní oblasti jsem odpovědný za určitý měsíční "obrat" v Kč pro zaměstnavatele, což je tedy mou pracovní náplní a tím i uzavírání obchodních případů, ale před 2 týdny jsem byl tzv. "na koberečku" z důvodu slabých "prodejů" a tím i obratů a bylo mi POUZE ústně sděleno (za přítomnosti gen.manaž. a vedoucího obch. úseku) a dána možnost (šance) na zlepšení situace a tedy i mých "obratů" do konce měsíce SRPEN/2005 -> lze tedy touto cestou argumentovat a rozvázat pracovní poměr dohodou na základě této ústní domluvy a také z vlastního úsudku a ústního oboustranného slibu o tom, že šanci přijímám, ale nejsem schopen slib realizovat ke spokojenosti představ zaměstnavatele a mých vlastních a pracovních dispozic apod.?

  Děkuji.

  Honza

 24. Aleph

  Dobrý den,

  sepsala jsem se zaměstnavatelem ukončení pracovního poměru, a to formou dohody. Ráda bych se zeptala, zda-li je platná, pokud byla podaná z mé strany, a byla v ní pouze uvedena žádost o ukončení PP ke dni tomu a tomu, datum, podpisy můj i zaměstnavatele. Respektive bych ráda věděla, jestli ji mohu "stornovat". Děkuji za včastnou odpověď.

 25. Eva Hašková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, když v případě podání dohody o rozvázání pracovního poměru zaměstnavatel není schopný vyjádřit se. Dohodu jsem podala před týdnem a zatím se vůbec nic neděje. Nedali mi ani výpověď s 2 měsíci ani podepsanou dohodu. Existuje nějaká lhůta, na kterou má zaměstnavatel nárok při řešení tohoto problému? Děkuji mockrát za odpověď. Eva H.

  1. simona

   jsem v pracovní neschopnosti. Dala jsem svému zaměstnavateli výpověď a to tak- navrhla jsem dvouměsíční výpovědní lhůtu s tím ,že jestli to dovolý provozní důvody tak bych chtěla výpověď dohodou.Prosím je nějaká lhůta, na to aby mi zaměstnavatel odpověděl? Děkuji moc za odpověď.

  2. simona

   jsem v pracovní neschopnosti. Dala jsem svému zaměstnavateli výpověď a to tak- navrhla jsem dvouměsíční výpovědní lhůtu s tím ,že jestli to dovolý provozní důvody tak bych chtěla výpověď dohodou.Prosím je nějaká lhůta, na to aby mi zaměstnavatel odpověděl? Děkuji moc za odpověď.

 26. Lenka

  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat jak nejrychleji lze rozvázat procovní poměr ze strany zaměstnance.Zaměstnavatel mě nechce propustit ze zaměstnání, i když jsem si za sebe našla náhradu.Já jsem si již našla jiné zaměstnání, ale on mě chce v práci držet ještě 2 měsíce.Mám nějakou možnost jak okamžotě zrušit pracovní poměr?Děkuji za odpoveď.

 27. Svatopluk Černý

  Dobrý den.

  Zaměstnavatel mě nechce pustit z pracovního poměru.

  Stále na nás klade větší prac nároky a stále méně peněz.Jak z toho??YPotřebuji nastoupit

  do jinné práce.Firma je v konkurzu!Děkuji

 28. Kohoutek Pavel

  Dobrý den , chtěl bych se zeptat co mohu dělat pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na dohodu , ale musím odpracovat 2 měsíce a další zaměstnavatel nemůže na mě čekat.

  Důvodem mé vypovedi je plat protože pracuji za 59 hrubého a to jsem vyučen v oboru a ani firma nedodržuje zakoník práce ohledně pracovní doby a pod

  děkuji Kohoutek

 29. Vondráčková

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s dotazem. Část naší organizace má být převedena do nově vzniklé organizace. Musí být se zaměstnanci ukončen pracovní poměr ve stávající organizaci a uzavřen nový v nové nebo lze převést zaměstnance se všemi právy do nové organizace s tím, že budou i nadále platit pracovní smlouvy a platové výměry? A jak je to s výhodama, které mají zaměstnanci z Kolektivní smlouvy (tj. placení životních a pracovních výročí, dovolenou o 1 týde delší a pod.)?

  Prosím o odpověď.

  Vondráčková

 30. Veronika

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat zda po ukončení marodní si mohu vybrat zbývající dovolenou a poté hned dát výpoveď, která by měla probíhat formou dohody. Děkuji za odpoveď

 31. dana

  Dobry den,se zamestnavatelem na mou zadost podepsali dohodu o rozvázání prac.poměru.mam nejaké zdrav.problemy a tak se chci zeptat jak se resi situace, kdyz je rozvazani ke dni 30.1.2006 a ja bych den pote sla k lekari, kvuli svym zdravotnim problemum. Vztahuje se toto jeste na zamestnavatele ci nikoliv? dekuji

  1. Hana KUklová

   Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, řeším stený problém, nebo tedypodobný, pokud se něco dozvíte, můžete mi to prosím zaslat i na můj mail? hanka.kuklova@email.cz, předem moc děkuji Hanka K.

 32. PETRA

  Dobrý den,

  ve 3 měsíční zkušební době jsem byla na nemocenské po dobu cca 14 dnů. Prodlužuje se o tuto dobu zkušební doba? Děkuji.

  1. Z.B.

   Jsem ve zkušební době a je na mě vyvíjen nátlak abych odešla ve zkušební době.Nemohu to psychicky vydržet a proto hodlám odejít na neschopenku.Moje zkušební doba má skončit 30.11.2007, chci se zeptat, jestli kdyby moje nemoc trvala přes 30.11. a našla si nové místo až déle,zdali se prodlužuje zkušební doba o dobu nemoci a jestli bych pak ještě mohla odejít bez udání důvodu jako ve zkušební době, až bych skončila neschopnost nebo zároveň ukončit pracovní poměr dnem ukončení neschopnosti.Odepište mi prosím na e-mail:zdenka.balvinova@tiscali.cz.Děkuji

 33. Jirounková Jana

  Dobrý den. Potřebovala bych vědět,když mám sníženou pracovní schopnost o 20%% ,jestli musí zaměstnavatel respektovat papír od lékaře, který jsem dostala, že z důvodu mé nemoci nesmím u práce stát. Mám chodit střídavě na práci u které se musí celou pracovní dobu stát a já nejsem schopná to vydržet. Děkuji Jirounková

 34. Jirounková Jana

  Dobrý den. Potřebovala bych vědět,když mám sníženou pracovní schopnost o 20%% ,jestli musí zaměstnavatel respektovat papír od lékaře, který jsem dostala, že z důvodu mé nemoci nesmím u práce stát. Mám chodit střídavě na práci u které se musí celou pracovní dobu stát a já nejsem schopná to vydržet. Děkuji Jirounková

 35. Hedvika

  Dobrý den,

  chtěla bych Vás požádat o radu. Jako "pracovní smlouvu" mám mandátní smlouvu. Vzhledem k tomu, že jsem našla nové a pro mě vhodné zaměstnání, chtěla bych podat po 3 týdnech výpověď. Můžete mi poradit jak na to a jakou formou bych ji měla formulovat?

  Děkuji moc

  S podzravem

  Hedvika

 36. ilona

  kolik mi muze zamestnavatel naridit vybrani dovolene ,kdyz ja ji nepotrebuji ,mam narok na 20dni

  dekuji kolarova

 37. Veronika

  Hezký den všem. Měla jsem smlouvu do 31.12.05, ale od půlky prosince jsem na nemocenské s rizikovým těhotenstvím. Pobíram nemocenské dávky a chtěla asem se zeptat jestli v době nemocenské můžu žádat o živnostenský list a pokud ano přijdu o nemocenskou kterou pobírám dosud? Za odpovědi předem děkuji

 38. Denise

  V roce 2005 jsem se provdala za obcana USA v Praze.Nyni mi bylo udeleno Immigratin Visa.

  Jak podat zadost o rozvazani prac pomeru?

  Mela bych odletet v April 2006,musim splnovat nejakou vypovedni lhutu?

  Pred ukoncenim bych si mela vybrat pomernou cast dovolene?Nebo si ji nechat proplatit?

  Nevim jak spravne postupovat.Dekuji Denise LeBlanc

 39. Lenka

  Dobrý den, Nedáno mi přišel z našeho podniku dopis, že mému synovi byli již 3 roky a tak musím buď nastoupit do práce nebo dát výpověď. Synovi byli 3 roky již na začátku března, prosím jak mám napsat výpověď? Od podniku bydlím daleko abych se tam dostavila osobně, jestli je někde formulář ke stažení budu ráda. Děkuji

 40. Hana

  Dobrý den.Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak postupovat v případě rozvázání pracovního poměru dohodou k 31.3.06,jsem ale nyní v pracovní neschopnosti z důvodů rekonvalescence,ale nechci se již vrátit zpět do organizace.Mám zde sjednán pracovní poměr na dobu určitou,chci odejít z osobních důvodů,musím důvod oznámit.Děkuji

 41. bastlová

  dobrý den, mám dotaz.21.8.06mě končí nemocenská.Jsem po operaci páteře a LPK mě chce dát do plného invalidního důchodu.Zaměstnavatel se mnou rozváže asi pracovní poměr. Chtěla jsem se zeptat podle jakého §bych měla mýtvýpověd a jestli mám nárok na odstupné. Asi by byla výpověd ze zdravotních důvodů.A také kdy bych si měla požádat o inv.důchod, abych vzápětí nebyla bez peněz,jsem samoživitelka s 10.let.dítětem.Děkuji za odpověd

 42. Iveta

  Dobrý den, chci se zeptat, mám nemocenskou ve zkušební době, včera t. j. 25.4.2006 jsem odevzdala nemocenskou a dnes mi přišlo rozvázání pracovního poměru ve zkušební době bez udání důvodu, k 30.4.2006. Je toto rozvázání ve zkušební době v období nemocenské možné? Děkuji.

 43. Bufallo

  Dobrý den!

  Manželka poslala zaměstnavateli výpověď dle §43 dohodou s navrženou lhůtou 1 měsíce, aby si zaměstanavatel mohl najít novou pracovní sílu do prodejny. Ten ji však písemně nepřijal. Zpět došlo písemně, že zaměstnavatel nesouhlasí a že bude muset trvat na nově podané výpovědi, samozřejmě s dalšími dvěma měsíci výpovědní lhůty. Výpověď dohodou byla doručena zaměstnavateli 30.května 2006 s navrženým ukončením pracovního poměru k datu 30.června 2006. Znamená to pro manželku, že bude muset nyní sepsat novou výpověď, následně ji doručit zaměstanavateli a nová dvouměsíční výpovědní lhůta začně běžet až 1.července 2006 do 31.srpna 2006? Nebo snad platí datum doručení 30.června 2006 a výpověď dohodou, když zaměstanavatel nesouhlasí, se mění na klasickou výpověď dvouměsíční a manželka může ukončit pracovní poměr k 31.červenci 2006?

  Prosím Vás kohokoliv o kvalifikovanou radu, protože manželka je na pokraji psychického zhroucení. Za minimální mzdu mít zodpovědnost za zboží v hodnotě několika milionů jí také hodně vyčerpává. Navíc je s novým zaměstnavatelem dohodnutá s nástupem od 1.7.2006.

 44. Bufallo

  Dobrý den!

  Manželka poslala zaměstnavateli výpověď dle §43 dohodou s navrženou lhůtou 1 měsíce, aby si zaměstanavatel mohl najít novou pracovní sílu do prodejny. Ten ji však písemně nepřijal. Zpět došlo písemně, že zaměstnavatel nesouhlasí a že bude muset trvat na nově podané výpovědi, samozřejmě s dalšími dvěma měsíci výpovědní lhůty. Výpověď dohodou byla doručena zaměstnavateli 30.května 2006 s navrženým ukončením pracovního poměru k datu 30.června 2006. Znamená to pro manželku, že bude muset nyní sepsat novou výpověď, následně ji doručit zaměstanavateli a nová dvouměsíční výpovědní lhůta začně běžet až 1.července 2006 do 31.srpna 2006? Nebo snad platí datum doručení 30.června 2006 a výpověď dohodou, když zaměstanavatel nesouhlasí, se mění na klasickou výpověď dvouměsíční a manželka může ukončit pracovní poměr k 31.červenci 2006?

  Prosím Vás kohokoliv o kvalifikovanou radu, protože manželka je na pokraji psychického zhroucení. Za minimální mzdu mít zodpovědnost za zboží v hodnotě několika milionů jí také hodně vyčerpává. Navíc je s novým zaměstnavatelem dohodnutá s nástupem od 1.7.2006.

 45. Bufallo

  Zapoměl jsem v závěru mého dotazu poděkovat za případné odpovědi, takže Vám všem, kdo mi poradíte, VELMI, VELMI, VELMI, DĚKUJI

 46. POHÁDKA

  Zaměstnankyně nepožaduje odstupné – bude pracovat na stejném pracovišti s jinou firmou. Lze toto vyjádření zaměstnance zapsat v DOHODÉ ?

  1. Filipec

   Zaměstnavatel ukončil pracovní poměr dohodou 27.12.2007 ke dni 31.12.2007 stím,že dal firmu do pronájmu a převedl nás zaměstnance.Zajímalo by mě jestli máme nárok na odstupné a toto musí být uvedeno v dohodě?U nového zaměstnavatele pokračujeme bez přerušení.Děkuji LáďaV

 47. Barková Jitka

  Krásný dobrý den, mám jeden dotaz. Nastoupila jsem do zaměstnání 14.5.2006 a 28.5.2006 jsem zjistila, že jsem těhotná a musela jsem zůstat doma na nemocenské-rizikové těhotenství. Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr ve zkušební době? Moc děkuji za rychlou odpověď.Barková Jitka

  1. Vařeková Věra

   Rozvázání pracovního poměru ve zkušební době:Mám dotaz.Nastoupila jsem do zaměstnání l.8.2006 a v září 2006 jsem zjistila, že jsem těhotná a musela jsem zůstat doma na nemocenské.Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr ve zkušební době? Děkuji za včasnou odpověď.

 48. alice

  Dobrý den,bolí mě záda zdřejmě půjdu ve zkušební době na nemocenskou jak dlouho stím můžu marodit ikdyž už mě zkušební doba končí za týden.Jak dlouho mě budou platit,i přesto že mě končí brzy zkušební doba,a dál mě tam zdřejmě doktor nedovolí dělat.Děkuji moc za odpověď

 49. junek milan

  dobrý den

  pokud mi dá zaměstnanec ústní výpoveď dohodou

  jsem jako zaměstnavatel povinnen požadovat písemnou?

  psosím odpověď děkuji Milam Junek

 50. Vítová

  Je platná dohoda o rozvázání pracovního poměru

  zpětně? Konkrétně 3.10. 2003 podepsananá dohoda k 22.9.2003, kdy už pracovník nebyl zaměstnancem?

  Děkuji za odpověď

 51. Šárka

  Dobrý den,

  chtela bych se zeptat,jak presne to mam udelat s výpovedi.Jsem momentalne nemocna ale mam vychazky, coz znamena ze se muzu dostavit do prace. Moje nynější sefova (dale jen "A")prodava firmu jine pani (dale jen "B"). Pani A a pani B spolu maji smlouvu o tom ze vse musi zustat tak jak je i se smlouvami, takze se vlastne pro nas jako zamestnance nic nemeni jen hlavicka na smlouve. Ja chci ale zkocit v praci ale az koncem ledna. Takze ted kdyz podam vypoved dohodou pani A k datu 31.lednu 2007 pani B ji musi take prijmout. Ale ted by me zajimalo, jestli bude platit ma 3leta praxe kdyz jsem nastoupila 1.2.2004 a ukoncni prac.pomeru ukoncim 31.1.2007 nebo ji mam podat az k datu 1.2.2007 je to mjozne??Prosim odepiste…dekuji!!Potrebuju mit 3letou praxi a proto potrebuji vedet ten datum. A je to vubec mozne udelat kdyz ted marodim??

 52. Saghian

  Dobrý den, jsem cizinec, vystudoval jsem v ČR vysokou školu a pracuji v ČR déle než 3 roky. Ukončil jsem prac. poměr dohodou. V Zápočtovém listu mi zaměstnavatel, resp. personalista, odmítá uvést celkovou započítatelnou dobu zaměstnání, uvádí jen datum vzniku a zániku prac. poměru. Můžete prosím podrobněji rozvést, jaké náležitosti je zaměstnavatel povinný v Zápočtovém listu uvádět, případně odkaz na příslušné zákonní normy? Mohu se dožadovat vydání kompletně vyplněného Zápočtového listu právní cestou?

  Děkuji.

 53. Tomáš Samiec

  Dobrý den

  Chtěl jsem se zeptat, zda existuje nějaká výpověď dohodou, která není napadnutelná ze strany zaměstnavatele a zuaměstnavatel ji proto musí přijmout. Mám nové místo za lepší peníze a zaměstnavatel trvá na dvouměsíční výpvědní lhůtě předem Vám velice děkuji za odpověď

  1. Jaromir Machac

   Dobry večer,

   Mam ten samí problém,mohl by jste mi poradit jak na to?teda jestli vam dal někdo nejakou informaci?

   předem děkuji J Machac

   Odpověd prosim zaslete na emiel JaromirMachac@seznam.cz

  2. Jirka

   Dobrý den,prosím já bych potřeboval také poradit.Je zajímavé kolik lidí má stejný problém.Ta výpovědní lhůta je pěkná blbost.

   kral.jirik@centrum.cz

  3. Lucik

   Prosim vas jak ste to vyresili napiste me to jestli se to nejak obejit diky moc. Moc by ste me pomohli a ta lhute je opravdu na nic.

   Diky odpoved posilejte na lbeloba.@seznam.cz

  4. Fanda

   Mám ten samý problém.

   Nikde jsem nenašel odpověď, pokud si to posíláte mejlem, můžete to zaslat i mě?

   Předem děkuji.

   oxide@oxide.cz

  5. Honza

   Dobrý den, můžete napsat jak jste dopadl? Nebo co vám kdo poradil? Já jsem na tom podobně, v nové práci mám nastoupit sice až od července, ale teď v práci nechtějí o dohodě nic ani slyšet, jedině výpověď s lhůtou 2 měsíce.

   Odpověď prosím pošete na honza.hub@seznam.cz

   Děkuji.

 54. Zdena

  Když pracuji denní 12hod směny a mám 1x v měsíci noční12hod směnu počítá se to jako do třísměnného provozu,nebo musí být více nočních směn?děkuji Zdena

 55. Jan Dubsky

  Cau prosim kdo by my mohl zaslat vzor Zadosti o rozvazani pracovniho pomeru ze strany zamestnance. predem dekuji za poslane navrhy.

 56. gremlin

  dobrý den. nyní jsem v prac.neschopnosti už asi tři měsíce.Chtěla bych podat výpověď dohodou ze zdravotních důvodů.Musím mít potvrzení od lékaře a musí zaměstnavatel souhlasit?Když bude souhlasit musím mít ukončenou neschopnost?Našla jsem si práci, kterou mohu vykonávat.Děkuji za odpověď!!

 57. Sophie

  Cchi se zeptawt podle kterého paragrafu můžu uskutečnit výpověď ve zkušební době bez udaní důvodu. Děkuji za odpověď. Sophie

 58. Filip

  Chci v současné práci skončit, protože jsem si našel jinou práci, která mě bude konečně bavit, jenomže mám nastoupit za tři týdny k prvnímu… a nevím, jakým způsobem ukončit stávající poměr…

  V současné práci vycházím se všemi koegy i šéfovou za dobře, i když ona asi tuší, že mi ta práce nejde tak, jak bysme si oba představovali.

  Hlavně nechci, aby mi dávala nějakou výpovědní lhůtu.

  Děkuji za rady

 59. Karolína Grygarová

  Zaměstnavatel mě nezaplatil mzdu, má 20 dní zpoždění. Jsem samoživitelka a chci se zeptat jestli můžu skončit okamžitě, protože jsem si našla nové zaměstnání.

 60. Silvie Bílá

  Dobrý den,

  mám takový problém na pracovní smlouvě mám 8000 hrubého, ale můj celkový plat je 12000 čistého. těch 8000 mi chodí na účet a zbytek mi dává šéf na ruku. Chtěla jsem se zeptat , jestli je možné do potvrzení o příjmu napsat těch 12 000 nebo ne. Mému příteli to napsali má totiž obdobně. Potřebuji nutně vědět, jestli to jde. Předem mockrát děkuji za odpověď.

  S přáním krásného dne

  Silvie Bílá

 61. Lenka

  Dobrý den,

  můžete mi prosím poradit?

  Studovala jsem 3 roky při zaměstnání. Se zaměstnavatelem jsem podepsala smlouvu, že po ukončení studia další 3 roky ve firmě zůstanu. Zaměstnavatel mi dny, kdy jsem chodila do školy platil stejně jako kdybych byla v práci.

  Nyní už mám 1 rok po škole (tudíž 1 rok odpracovaný), ale chci dát výpověď. Znamenáto, že mu musím podle smlouvy doplatit ty dva zbývající roky. S tím samozřejmě souhlasím, ale nelíbí se mi to, že první rok studia jsem chodila do školy na celý 1 den v týdnu. Další dva roky to byly vždy asi 4 hodiny týdně. Tudíž podstatně méně.Myslela jsem, že když jsem si odpracovala ten jeden rok, tak se mi smaže první rok studia a doplatím ty dva zbývající. Zaměstnavatel to však bere průměrem, zkrátka celková částka třeba je 50000Kč a za každý měsíc, který odpracuji strhne nějakou poměrnou část.

  Může to tak dělat? Nebo mám pravdu i já?

  Moc děkuji a přeji krásný den

 62. Pája

  Dobrý den,naše firma se dostala do konkurzu.Nedal nám nikdo nic vědět a ke všemu jsme za uplynulý měsíc nedostali výplatu.Prý máme podat sami výpověď a výplata se bude řešit přes pracovní úřad. Ale že prý nedostanem ani příští měsíc výplatu. Jsem s dcerou, která již pracuje ale chtěla bych vědět co si mám počít, jestli mi nějak pracovní úřad může pomoci a kam se obrátit to přeci není možné být dva měsíce bez peněz.

 63. Romana

  Půl roku, po té, co jsem řádně ukončila pracovní poměr, mi přišlo, že účetní kontrolou bylo zjištěno, že jsem přečerpala 35ks stravenek a zaměstnavatel po mně chce uhradit 1850,- Je to vymahatelné?

 64. Ashley

  Dobry den,

  s nadrizenym jsem podepsala dohodu o rozvazani pracovniho pomeru, chtel abych pristoupila na castecny uvazek ale ja odmitla takze proto ta dohoda. Skoncit mam k 31.7. ale ustne jsme se domluvili, ze skoncim k 30.6. a v cervenci uz do prace nemusim a presto ho budu mit zaplaceny normalne, pry proto abych si zatim nasla jine misto. Doma jsem vsak zjistila, ze mi nadrizeny tu dohodu vystavil na §43, ale to uz neplati, je to 49. Je tedy ta dohoda neplatna? Je to soudne napadnutelne? Chtela bych ho pozadat o normalni vypoved s narokem na odstupne, protoze mi to nepripada fer. Myslite ze mam sanci? Dekuji za odpoved.

 65. Petra P.

  Prosím Vás poraďte mi někdo co mi zaměstnavatel musí dát za papíry po rozvázání prac.pomeru kromě zápočtového listu.děkuji ještě sem výpověď nepodávala.A jak je to s papírem na vyrovnaní daní které bude příští rok abych už zaměstnavatele nemusela schánět a jestli mi ho tedy může vystavit hned.děkuji

 66. Jidnřich Pilát

  Dobrý den,

  Má přítelkyně má sníženou pracovní schopnost a do zaměstnání má zajištěnou dopravu jen na ranní směnu. Pokud by šla na odpolední, nemá se jak dostat domů, leda že by šla 12 km pěšky – Slyšel jsem od macechy, že pokud má přítelkyně sníženou PS a nemá se zároveň jak dostat domů z odpolední, tak ji zaměstnavatel nemůže nutit k odpolední směně ale měl by ji vyhovět v ranních směnách popř. rozvázat s ní prac. poměr.

  Potřeboval bych vědět, zda-li může požadovat po svém zaměstnavateli zaměstnání jen v ranních směnách. Odpolední končí v 10:30 a poslední autobus k nám do vsi jede v 17:15 a vlak ve 20:10. Auto nemáme a nevíme jak dál.

  Nejhorší na tom je, že jdyž se přítelkyně v zaměstnání svého zaměstnavatele zeptá na tento problém nebo jen naznačí zájem o řešení tohoto problému, ihned se na ni prakticky rozkřičí a dnes ji řekl, že má jít v příštím týdnu na odpolední a více se s ní o tom bavit nebude.

  V odpoledních směnách přenášejí těžká břemena a přítelkyně trpí skoliózou a při nošení těžších břemen se ji křiví páteř a zaměstnavateli doložila od lékaře potvrzení o jejím zdravotním stavu.

  Poraďte nám prosím, co můžeme dělat, jak máme dál postupovat?

  Předem děkuji a s pozdravem Jindřich Pilát

 67. Zunka

  Chci se dohodnout o ukončení prac.poměru se svým zaměstnavatelem, ale kolegyně mi tvrdí, že mě nepustí, když budu potřebovat, ale až za dva měsíce. Chci se zeptat, jestli je to možné, že může dělat takovéto problémy nebo zda také musí přistoupit k dohodě?

  Odpověď mi pošlete, prosím, na zuzizula@seznam.cz

  Děkuji.

 68. Vendula

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit. Pracuji v malé firmě a podala jsem výpověď s tím, že můj přímý nadřízený mi podepsal dohodou k 31.8.2007. Majitelé si to ale rozmysleli a i při podepsání výpovědi dohodou mým vedoucím, to nechtějí akceptovat, že si mě tu podrží 2 měsíce do října.

  Můžu brát datum na smlouvě platný, jelikož v novém zaměstnání ¨se mnou díky tomu počítají od září, nebo majitelé můžou můj datum odchodu jen tak změnit.

  Předem Vám děkuji za opověď

  S pozdravem Vendula

 69. Petr Kolařík

  Dobrý den, nečetl jsem celou diskusi, ale nemělo by být ve vzoru dohody místo § 43 uveden § 49 zákona č. 262/2006 Sb.?

 70. Josef

  Dobrý den.Dne 31.7.2007 jsem v práci,bylo to v době marození(V známé fabrice)oznámil,že 3.8.2007 chci dát výpověd.Toho dne 3.8.2007 jsem šel tedy dát písemnou výpověd(Ještě jsem byl ve zkušební době) a vše proběhlo v pořádku až na to,že jsem měl zohýbané dvířka u skřínky jako kdyby se mi tam chtěl někdo dostat a něco odcizit.Problém je v tom,že ty dvířka mi firma naůčtovala 1168Kč s tím,že jsem si prý určitě zamkl klíče a zohybal jsem je abych se do ně dostal,ale to není v žádném případě pravda.Ty dvířka mi musel někdo zohybat v době kdy jsem po delší dobu marodil.Ten Pán co to má na starost mi tvrdil,že když jsem ty dvířka ohnul,tak jsem si přendal věci o 1 skřínku vedle,která byla v pořádku a ten Pán mi prý ty věci přendal zase nazpátek do té poškozené skřínky(Má náhradní klíč).Nazávěr chci říct,že jsem ty dvířka nepoškodil a věci do nepoškozené jsem v žádném případě nepřendaval.I kdyby to tak bylo jako že není,tak ten Pán se vlastně přiznal,že mi neoprávněně otevřel skřínku a přendal do jiné-Podle mě je to protizákoné a není to porvé už jednou když jsem marodil,tak mi ten samý pán vyměnil skřínku a přendal věci aniž bych o něčem věděl.Já jsem nikomu nic nepodepisoval,že bez mého souhlasu někdo může otevírat mojí skřínku a přendavat věci.Ve smlouvě mám jasně napsáno,že mi budou na můj ůčet posílat mzdu,ale dnes 3.8.2007 mi oznámili,že si mám 15.8.2007 přijít pro mzdu k ůčetní aby mi mohli ztrhnout těch 1168Kč za dvířka u skřínky.Už asi před měsícem jsem chtěl u této firmy ukončit pracovní poměr,ale přemluvili mě abych zůstal,že nemají lidi,tak mi to tet připadá jako pomsta za to že jsem jim 31.7.2007 oznámil že chci dát 3.8.2007 ukončit pracovní poměr.Nebo si to jen myslím a zohýbal mi ty dvířka někdo ze zaměstnanců jen tak.Prosím poradte mi co mám dělat ohledně těch zohýbaných dvířek u skřínky.Přece s tím nepůjdu za právníkem a těch 1168Kč je pro mě taky dost když jsem otcem 3 dětí.Moc děkuji za radu.S pozdravem Josef L.

 71. Borovec

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na maličkost, která by zajímala jistě spousty lidí, kterým právě běží 2 měs. výpovědní lhůta… Jaké pro mě plynou důsledky, když nebudu ve výpovědní lhůtě chodit do práce? Může mi zaměstnavatel psát "áčka" a následně mě vyhodit na §53?

  Mockrát děkuji za odpověď…

 72. Hana

  V roce 2000 jsem nastoupila do zemědělské akc.spol. a pracovala 2 roky, místo zrušily a nabídly mi tu samou práci, jenom na jiném pracovišti, kde jsem pracovala 3 roky, nyní i tento podnik ruší a mě nabízejí úplně jinou práci, kterou já odmítám. Mám nárok na odstupné, když nabízenou práci nepřijmu? Z čeho se vypočítává průměr odstupného, děkuji moc za radu.Hana

 73. Eva

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit.K poslednímu červenci jsem dostala výpověď dohodou a zajímalo by mě zda mám nárok na odstupné.A z jaké částky se odstupné počítá.

  Děkuji za odpověď

  Prosím o zaslání odpovědi na email: epak@seznam.cz

  S přáním pěkného dne

  Eva z Třebíče

 74. Josef

  Dobrý den.Dne 31.7.2007 jsem v práci,bylo to v době marození(V známé fabrice)oznámil,že 3.8.2007 chci dát výpověd.Toho dne 3.8.2007 jsem šel tedy dát písemnou výpověd(Ještě jsem byl ve zkušební době) a vše proběhlo v pořádku až na to,že jsem měl zohýbané dvířka u skřínky jako kdyby se mi tam chtěl někdo dostat a něco odcizit.Problém je v tom,že ty dvířka mi firma naůčtovala 1168Kč s tím,že jsem si prý určitě zamkl klíče a zohybal jsem je abych se do ně dostal,ale to není v žádném případě pravda.Ty dvířka mi musel někdo zohybat v době kdy jsem po delší dobu marodil.Ten Pán co to má na starost mi tvrdil,že když jsem ty dvířka ohnul,tak jsem si přendal věci o 1 skřínku vedle,která byla v pořádku a ten Pán mi prý ty věci přendal zase nazpátek do té poškozené skřínky(Má náhradní klíč).Nazávěr chci říct,že jsem ty dvířka nepoškodil a věci do nepoškozené jsem v žádném případě nepřendaval.I kdyby to tak bylo jako že není,tak ten Pán se vlastně přiznal,že mi neoprávněně otevřel skřínku a přendal do jiné-Podle mě je to protizákoné a není to porvé už jednou když jsem marodil,tak mi ten samý pán vyměnil skřínku a přendal věci aniž bych o něčem věděl.Já jsem nikomu nic nepodepisoval,že bez mého souhlasu někdo může otevírat mojí skřínku a přendavat věci.Ve smlouvě mám jasně napsáno,že mi budou na můj ůčet posílat mzdu,ale dnes 3.8.2007 mi oznámili,že si mám 15.8.2007 přijít pro mzdu k ůčetní aby mi mohli ztrhnout těch 1168Kč za dvířka u skřínky.Už asi před měsícem jsem chtěl u této firmy ukončit pracovní poměr,ale přemluvili mě abych zůstal,že nemají lidi,tak mi to tet připadá jako pomsta za to že jsem jim 31.7.2007 oznámil že chci dát 3.8.2007 ukončit pracovní poměr.Nebo si to jen myslím a zohýbal mi ty dvířka někdo ze zaměstnanců jen tak.Prosím poradte mi co mám dělat ohledně těch zohýbaných dvířek u skřínky.Přece s tím nepůjdu za právníkem a těch 1168Kč je pro mě taky dost když jsem otcem 3 dětí.Moc děkuji za radu.S pozdravem Josef L. Email jo.le@seznam.cz

 75. tomas

  Zaměstnavatel mi neodpověděl na moji žádost o rozvázání prac.poměru dohodou. Znamená jeho mlčení souhlas? Má nějakou lhůtu ve kt. se musí vyjádřit? Přechází tedy moje žádost o dohodu automaticky na výpověď a běží 2 měs. lhůta nebo musím podat novou výpověď?

 76. Šárka

  Potřebovala bych poradit, zaměstnavatel mi dal výpověď z organizačních důvodů, já jsem ji podepsala, od prvního dne následujícího měsíce mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Podařilo se mi najít si nové zaměstnání ještě v době běžící výpovědní lhůty a zaměstnavatel souhlasil s ukončením pracovního poměru dříve než po dvou měsících. Je tedy třeba sepsat nějaký dodatek k výpovědi o okamžitém ukončení pracovního poměru? Jakou formou by toto mělo probíhat?

 77. Marika

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo vyplatí odstupné v případě, že je na zaměstnavatele, který je v platební neschopnost, uvalen konkurz? Vím, že nárok na odstupné mám, ale jde o to, že ho zaměstnavatel asi nebude mít z čeho vyplatit. Přebírá tyto závazky stát, pokud se jedná o s r.o.?

  Předem děkuji za odpověď.

 78. LADA

  Chci se zeptat pokud uvedu důvody ve výpovědi

  pro které nemohu nastoupit do zaměstnání a mam

  nato doklad mám nárok na odstupné.

  Zaměstnavatel chce rozvázat pracovní poměr dohodou

  ale já jsi myslím že bych neměla nárok na odstupné.

 79. Linda Pokorná

  Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat, když jsem podepsala v době nemocenské dohodu o rozvázání prac.poměru, který má být ukončen 30.9.2007 zda kdybych marodila nadále i přez smluvenej den kdo by za mě platil nemocenskou a zda i tak po celé té době by mi byl prac.poměr ukončen.Děkuji za odpověd.

 80. Honza

  Zdravím mám takový problém. Mám práci na neurčito ovšem nebyl jsem spokojen proto když jsem dostal lepší nabídku neváhal sem. Se zaměstnavatelem jsem se dohodl na termínu kdy můžu odejít ( bylo to jiš po zkončení zkušební doby) a na novém místě oznámil datum kdy mohu nastoupit. Sepsali jsme smlouvu o rozvázání prac. poměru. ovšem šéf odjel na pracovní cestu a smlouva zůstala npodepsaná.. doufal jsem tedy že se podepíše hned po návratu ovšem nestalo se tak a šéf smlouvu nepodepsal, místo toho chce abych ještě další měsíc zůstal. Pokud ovšem zůstanu příjdu o nové místo. Proto bych rád věděl co mi konkrétně hrozí když už do práce jednoduše nepříjdu…v práci nemám žádnou hmotnou zotpovědnost jen navrhuji grafiku…poraďte spěchá…díky.

 81. Tomáš Frýdek-Místek

  dobrý den, dne 4.10. nám zaměstnavatel oznámíl že firma díky dluhům zaniká a on půjde do konkurzu a to do 3 týdnů, výplatní termín máme vždy k 25dni následujícího měsíce, k dnešku nám tedy nezaplatil výplatu za srpen a sám nám zdělil že nemá ani na výplatu za září protože má zablokované účty, sdělil nám že dostaneme výpověd k 1.11. 2007 a poté nám budě běžet 2 měsíční výpověd, dlužné mzdy nám prý bude platit pracovní úřad a to do 3 týdnů než začne konkurz,a protože máme smlouvu na neurčito ta nám pracovní úřad zaptlatí i odstupné, ale když jsem zašel za právníkem na pr.úřadě tak mi sdělil že stát dluhy za zaměstnavatele přebírat nebude a nic nám z dlužné mzdy nezaplatí dokuk neskončí konkurz a to může trvat i několik měsíců, na sociálním úřadě mi sdělili že nejsem nezaměstnaný a nic mi nedají má mě živit přýtelkyně, takže ted nevím co dál, děkuji za odpověd

 82. Ondřej Zika

  Dobrý den, pracuji jako prodavač v jednom obchodě a můj zaměstnavatel mě nutí chodit vybírat vstupné před atrakci,kterou si pronajal a říká, že když tam nepůůjdu, tak že mě vyhodí. že má na to právo, že atrakce má stejnou adresu jako je adresa kde mám pracovat. Má na to právo? A dále se chci zeptat, jakým způsobem mám postupovat,když bych chtěl ukončit pracovní poměr bez 2 měsíční výpovědní lhůty.Mohl bych proti zaměstnavateli použít to, že všem zaměstnancům napsal do pracovní smlouvy pouze minimum a zbytek nám dáva bokem načerno?Předem díky

 83. Pavel

  Dobrý den, dne 30.11.2007 mi končí pracovní poměr dohodou, momentálně jsem na nemocenské.

  Chci se zeptat, jestli se mi i v tomto případě prodlužuje pracovní poměr o dobu mé nemocenské.

  Dohodu o ukončení pracovního poměru jsem se zaměstnavatelem uzavřel 15.10.2007

  Děkuji za odpověď

 84. zmije

  Dobrý den,

  jak je v případě rozvázání prac. poměru výpovědí ze strany zaměstnance započítávána nemocenská. Pokud zaměstnanec v této lhůtě onemocní, prodlužuje se výpovědní lhůta o čas nemocenské? Tzn. více než 2 měsíce?

 85. černá zmije

  Dobrý den,

  jak je v případě rozvázání prac. poměru výpovědí ze strany zaměstnance započítávána nemocenská. Pokud zaměstnanec v této lhůtě onemocní, prodlužuje se výpovědní lhůta o čas nemocenské? Tzn. více než 2 měsíce?

 86. Martina Š.

  Dobrý den,

  mám uzavřený se zaměstnavatelem pracovní poměr na dobu neurčitou. Nyní se šéf rozhodl, že vyhází 3/4 zaměstnanců. Nechce to udělat legálně – pro nadbytečnost, protože by nemohl již od ledna přijmout nového zaměstance, kterého má již nasmlouvaného a již má s ním sepsanou pracovní smlouvu. Nyní mi zaměstnavatel předložil dohodu o ukončení pracovního poměru, kde je uvedeno, že jsme se na základě žádosti zaměstnance dohodli na uzavení dohody o ukončení pracovního poměru. Toto se mi nelíbí. Je to tak, že v případě, že toto podepíšu, již nemám nárok na odstupné? Dá se v případě, že podepíšu pod nátlakem, který je na mě vyvíjen, nějakým způsobem bránit? Již jsem se setkala s tím, že šéf vyhrožoval likvidací (ne fyzickou, ale společenskou – že neseženeme práci, že se o to postará nebo že děti nechá vyhodit ze školy). Děkuji za brzkou odpověď.

 87. Jan Pavlík

  Dobrý den,

  mám nárok na odstupné, když zaměstnavatel prodal firmu, ale my nadále pokračujeme v zaměstnání?? Děkuji za ochotu

 88. Michal Lesenský

  Dobrý den, zaměstnavatel mě dal výpověd z dvouměsíční výpovědní lhůtou ke dni 30.09.2007. Od 27.8.2007 marodím s pracovním urazem(zlomené zápěstí) a vypadá to ještě na dlouho, jde mě o to že zaměstnavatel mě poslal zápočtový list, já mu ho vrátil, protože tam je psané že ho mám vrátit a dnes mě ho poslali zpátky. Mám pocit že jsou povinni ho mít oni, aby mě tam až skončím marodku mohli dopsat do kdy jsem marodil, je to tak děkuji

 89. Peter

  Dobry den vazena redakcia, chcem dat zamestnavatelovy vypoved k 30.11.07 dohodou. Ak sa na tomto termine nedohodneme a aj napriek tomu po tomto termine uz nenastupim do prace ake by to malo pripadne dosledky? Odchadzam do zahranicia a preto je pre mna tento termin hranicny.Dakujem s pozdravom Peter

 90. Renata

  Dobrý den, pokud pracovní poměr v organizaci skončí k 31.12.2007. Vypočítává se odstupné z posledního čtvrtletí,tzn.říjen,listopad,prosinec? Nebo ze čtvrtletí III.? Musí se odstupné vyplatit s poslední výplatou,tzn.mzda za prosinec, vyplacená 10.1. a s ním i odstupné? Nebo se může odstupné vyplatit během ledna podle dohody o rozvázání pracovního poměru?Děkuji za odpověď.

 91. Petr

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli můžu ukončit pracovní poměr, když jsem dlouhodobě na nemocenské. Děkuji.

 92. Jana

  Tento rok měladcera 3 roky achci nastoupit v červenci znovu do práce. Musí mě zaměstnavatel přidělit stejnou práci a pokud by mě propustil, dostanu odstupné, když nabízenou práci nepřijmu.

 93. Michaela K.

  Dobrý den, potřebovala bych poradit: podala jsem výpověď k 16.10.2007 a zároveň uvedla do výpovědi, možnost ukončení prac poměru dohodou k 31.10.2007.Nyní jsem od 29.10 na nemocenská a zaměstnavatel mě 9.11 písemně vyrozumněl že přistupuje na dohodu.Je možné pracovní poměr ukončit k datu 31.10?Jak to bude pokud budu i nadále v pracovní neschopnosti?Děkuji.

 94. Aleš

  Dobrý den,

  zajímalo by mě prosim Vás, jestli je nutné v této smlouvě uvádět důvod rozvázání prac. pom., děkuji.

 95. radka benešová

  dobrý den,unáhleně jsem podepsala tuto dohodu,lze ji prosím jěště anulovatnnebo jiný způsop.Byllo to tak trochu pod nátlakem,že bych nakonec dala výpově´d sama.Pracuji jakko vrátná a zároveń detektiv dvanáct hodin,nemám možnost a ani nárok na obědy a přestávku.Fifma VidocQ Paardubice.Lze s tím něco dělat?

 96. Jana

  Dobrý den,

  jsem v pracovní neschopnosti a podala si žádost o rozv. prac. poměru dohodou do 31.12.Zaměstnavatel podepsal.Mohu být na neschopence až do zmíněného 31.12.?Mám ještě 21dní dovolené,musí mi jí zaměstnavatel potom proplatit?

 97. Aleš Grulich

  Dobrý den, byl se mnou rozvázán pracovní poměr ve zkušební době.

  Mám nárok den poté jít na nemocenskou?

  Vztahuje se na mě i přes zkušební dobu ochranná lhůta?

  Děkuji

 98. Iveta

  Pracuji ve státní správě,chci dát výpověď dohodou. jezdím denně 30 km do práce,mám osmiletou dceru na kterou jsem zůstala sama,potřebuji tedy zaměstnání v místě bydliště a něco se nyní vyskytlo.

  Existuje nějaký paragraf,kterým bych podepřela svou výpověď,aby přistoupili na dohodu?Předem děkuji za odpověď.

 99. Kateřia

  Měla bych prosbu.Hodlám ukončit pracovní poměr dohodou.Je možné ukončit PP např. k polovině měsíce, pokud nový zaměstnavatel protřebuje, abych se zaučila 14 dni na novém místě. Nový prac, poměr mi však vznikne až od nového měsíce.Pokud se se zam, dohodnu,musím se na tech 14 dni zagistrovat na úřadu práce?Děkuji

 100. Veronika

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Vím, že se mnou můj zaměstanavatel chce rozvázat pracovní poměr. Důvodem je to, že potřebuje ušetřit. Před nedávnem propustili kolegu, kterému dali dohodu, s tím, že když na ni nepřistoupí, budou mu dělat problémy (posílat kontroly apod.), hrozili mu i tím, že ho propustí za hrubé porušení pracovní kázně, což by vedlo samozřejmě k problémům při hledání dalšího zaměstnání. Nakonec podepsal. Je logické, že očekávám ten samý přístup. Zajímalo by mne tedy jak se proti takovémuto jednání mohu bránit. Pracuji tu již třetím rokem za minimální mzdu a rozhodně se mi takovéto jednání nelíbí…

 101. Anička

  Dcera ukončila pracovní poměr dohodou a zaměsnavatel jí poslal zápočťák bez hrubého a čistého výdělku.což

  podle mě je nesmysl protože nemají na pracáku ji z čeho vypočítat podporu. A jiný potvrzení o výdělku ji taky neposlaly. prosím poraďte mi co musí zápočťák obsahovat. děkuji.

 102. Václav

  Dobrý den,seděl jsem právě v ordinaci,když mi mistrová z práce zavolala,že nemám chodit do práce,že mi nařizuje 3dny dovolené.Má vůbec na takové jednání právo?Byl jsem jediný z celé firmy.

 103. Anna

  Dobrý den,

  chtěla bych podat výpověď z důvodu nedodrženi smlouvy: výplatní termín je 20-tího dnes je 26-tiho a peníze ještě na učtě nemam. Má zaměstnavatel nějakou ochranou lhůtu anebo ten týden stačí k tomu abych výpověď mohla podat z důvodu nevyplacené mzdy ? Předem děkuji

 104. T.Linková

  Dobrý den!

  Prosím poraďte mi.Jsem na RD,která mi končí v lednu2008(dcerka dovrší 3.rok narození).V lednu 2008 jsem se chtěla vrátit do zaměstnání.Od zaměstnavatele jsem se dozvědela že z reorganizačních důvodů mě nevezme zpátky.Nedávno jsem podepsala rozvázání pracovního poměru s dohodou,tím že zaměstnavatel rozváží pracovní poměr a že zavazuje mi vyplatit 2 měsíční odstupné.Ted mi volali že podepsaná smlouva je neplatná,jelikož oni rozváží se mnou pracovní poměr,tudiž tím pádem nemám právo na odstupné ale když RPPD podám já,pak mi zaměstnavatel může vyplatit odstupné.Je rozdíl když dávám výpověd nebo když rozvážím pracovní poměr dohodou?

  Děkuji za odpověd.

 105. Jaroslav Příhoda

  Jednal jsem ústně se zaměstnavatelem o ukončení pracovního poměru dohodou a 28.11.2007 jsem podal na personálním oddělení žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou k 31.12.2007.

  Má zaměstnavatel zákonnou povinnost se k této žádosti písemně vyjádřit ve stanovené lhůtě a jaké. Který zákon toto upravuje.

  Děkuji.

 106. Martin

  Dobry den, mel bych 2 dotazy:

  1) dohodl jsem se se zamestnavatelem na rozvazani prac.pomeru k urcitemu datu – vztahuje se na dobu do ukonceni pracovniho pomeru neco jako vypovedni lhuta (tj. prisel bych o benefity – ma na to spolecnost pravo?)

  2) je mozne okamzite ukonceni pracovniho pomeru ze strany zamestnavatele z duvodu hrubeho poruseni pracovni povinnosti pri sluzebni ceste do ciziny, ke ktere vsak doslo jiz v srpnu 2007, a to i kdyz byla jiz uzavrena dohoda o ukonceni prac. pomeru k urcitemu datu?

  Dekuji za odpoved, s pozdravem.

  Sedlacek Martin.

 107. Jana

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak mám dát výpověď zaměstnavateli. Pracuji ve firmě, která je ve městě asikm vzdálená od mého bydliště, kam jsem se přestěhovala s přítelem. S přítelem jsme se rozešli a já nemůžu najít podnájem a ani už ve zmíněné firmě pracovat nechci. Momentálně jsem na nemocenské. Mohu dát okamžitou výpověď z pracovního poměru? Může mě zaměstnavatel držet z důvodu stěhování v práci? A když podám výpověď v době nemocenské, odkdy začíná běžet? Děkuji

 108. Jana

  Chtěla bych se zeptat, zda můžu do rozvázání pracovního poměru dohodou, že bych chtěla PP ukončit třeba 14.12? Děkuji moc.

 109. O.Bouček

  Dobrý den,chtěl bych se optat zda-li je dostatečným důvodem podání žádosti o rozvázání prac.pom. to,že jsem na pracovišti nespokojený a mám nabídku na lepší práci za větší mzdu?předem děkuji za informaci.

 110. Lívia

  prosím o radu -mám rozvázaný pracovní poměr a přez veškerou píli a snaživost šíří zaměstnavatel o mě pomluvy

  novému zaměstnavateli a to z důvodů zlomyslného ublížení.Pomluvy šíří ústně,jaká je možná obrana?

 111. Martina Šk.

  Jsem na MD a od 05.2007 pracuji 20h týdně a mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou.Dítě nenavštěvuje školku ani jiné zařízení. Teď jsem se dostala do situace kdy nejsem schopna zajistit si hlídání po dobu práce a tak jsem zaměstnavateli navrhla výpověď dohodou.Ten ji však odmítl s tím že mě od.1.12.2007 běží 2měs.výpovědní doba.Já ale do práce 3.12. nepřišla a zaměstnavatel mi vyhrožuje za porušení pracovní kázně paragrafy .Poraďte prosím jak postupovat

 112. Josef černý

  Do doby 309.2007 jsem byl zaměstnán u soukromé firmy, a při skončení ani v této doby t.j.7.12.2007 mi zaměstnavatel odmítá přes doporučené výzvy vydat zápočtový list, rovněž tak mi dluží mzdu za do bu 5 měsíců. jinak podporu nepobírám, / mám výsluhu/, zatím to řeší OSSZ, tedy záp. list. Tedy jak lze řešit nevystavení zápočtového listu a nevyplacení mzdy? Děkuji

 113. Pája

  Dobrý den,potřebovala bych se zeptat:26.11.2007 mi skončila mateřská – 4roky.Už před koncem jsem byla u zaměstnavatele zjištovat jestli mě vezme zpátky.Slíbil že ano.Bohužel jsem nemohla nastoupit hned 3.12. do práce,domluvili jsme se se zaměstnavatelem na další týden tj.od 10.12.2007.Když jsem přišla v pondělí 10.12. do práce řekl mi že mě nemůže vzít,jelikož se mu neuvolní místo (paní která měla jít na rizikové těhotenství bohužel neodejde)i když jsem předtím ve firmě dělala,tak jsem měla nastoupit jako na své místo.Dostala jsem dohodu o rozvázání prac.poměru §49.Bez nároku na odstupné.Myslím že je to nespravedlivé,myslím že by mě měl vzít(slíbil-li to)navíc jsem odmítla nějakou nabídku-spoléhala jsem na své místo.A když ne, mám aspon nárok na odstupné…Prosím poradte,jsem bezradná.Děkuji.

 114. Iveta

  Dobrý den,došlo ze strany státu ke zrušení vlakových spojů, bohužel nemám teď možnost vracet se domu po směně,vlak který jezdil k nám již není,(poslední nejbližší vlak mi jede v půl jedenácté, a z nádraží to mám 6 km pěšky), na žádost o úpravu provozní doby jsou zamítavé postoje. Druhý problém je,že v provozovně ve které se nekouří bohužel máme z přilehleho baru neustále nakouříno, na toto reagují slovy "s tím musíte počítat", přes léto se dá větrat, teď v zimě je to na udušení.Chtěla bych dát výpověď a co nejdříve odejít, můžu dát okamžitou výpověď nebo musím ještě dva měsíce "nedýchat".Děkuji Iveta

 115. Monika

  Dobrý den, jsem nyní ve zkušební době a chci ukončit pracovní poměr výpovědí – zaměstnavateli jsem toto včera večer oznámila SMSkou. Ráno jsem byla s dcerou u lékařky, která mi vystavila "paragraf" na 16 dní. Proto jsem zaměstnavatele upozornila na tuto skutečnost s tím, že chci podat výpověď k 31.12., tj. kdy mi končí paragraf. Zaměstnavatel trvá na ukončení PP k 17.12., nějaký můj paragraf ho prý nezajímá. Trvá na tom, že do konce tohoto týdne podepíšu antidatovanou výpověď k 17.12. Má na to právo? Tento jeho postup se mi zdá protiprávní a nesouhlasím s ním. Děkuji moc za odpověď.

 116. Ketty

  Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské při rizikovém těhotenství. K 31.12.2007 mi skončí PP, který byl na dobu určitou. Od 5.11.2007 jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. Kdo mi bude od ledna vyplácet nemocenskou a mám povinnost se někde hlásit?

  Děkuji K

 117. cervinkova.v@seznam.cz

  Podepsala jsem Dohodu o rozvázání pracovního poměru bez toho, aby mi zaměstnavatel vyplatil trojnásobek platu. Domnívám se že, dohodu jsem podepsala:

  1)pod psychologickým nátlakem a za nápadně nevýhodných podmínek

  2)dohoda byla podepsána 21.12.07, avšak v textu dohody je uvedeno datum 28.12.07, což je datum, které ještě nenastalo

  Mohu na základě těchto důvodů zpochybnit platnost této dohody a navrhnout zaměstnavateli sepsání nové dohody se závazkem vyplacení odstupného?

 118. LUKAS

  dobry den chlej se prosim vas zeptat pracoval jsem u jedne bezpecnostni agentury ktrera hlida v marketu smlouvu jsem mel na dobu neurcitou .Firma potom zkoncila pusobyt na mem pracovysti a tak jsme dostali vsichni vypoved nabydli nam kezdymu 3 mesicni odstupne smlouva byla sepsana ze nam bude vyplaceno na UCET 28.023kc tak jsem se vas chtel zeptat jestli my meli vyplatit cele penize co jsem mel napsany na smlouve nebo jeste odecist dane a zdravotni socialnidekuji mockrat za vasi dpoved

 119. ada.meli@seznam.cz

  Dobrý den!

  Moje řádně uzavřená pracovní smlouva obsahuje pevné místo výkonu práce (tj. Pražská ul.355, Litomyšl 1).

  Zaměstnavatel se bude v lednu stěhovat do jiných kanceláří (Soukenné nám.28, Litomyšl 1)a nechce změnu místa řešit dodatkem a tlačí mě ke stěhování, což já z několika důvodů nechci. Vím a upozornila jsem ho s předstihem na několika poradách, že ani konkludentně místo nezměním a nebudu takto souhlasit. Přesto mi vyhrožuje soudem a tvrdí,že cca 300 metrů není důvodem k ukončení pracovního poměru (nabízela jsem dohodu). Podnikový právník se snaží donutit mě k doznání (když ne mailem, aspoň ústně před svědky), že svým přístupem dávám sama výpověď nebo, že se snažím zneužít dikce zákona ve svůj prospěch. Prosím o vaši radu a pomoc. Předem děkuji!!!

 120. vlastina10

  Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, podala jsem výpověd k 31.12.2007 měla jsem nastoupit do nového zaměstnání 2.1.2008 onemocněla jsem přes svátky ze zádama můžu marodit na firmu kde jsem byla zaměstnaná nebo mám jít na uřad práce. Děkuji

 121. Zuzana

  Prosím o odpověď. Zaměstnanec podal výpověď a jeho výp.lhůta končí 31.12.2007. Dne 31.12.2007 byl uznán práce neschopným. Ze ZP ho odhlásím s kody O+N a jak je to pri odhlasce ze OSSZ?

 122. Ilona

  Dobrý den, dala jsem zaměstnavateli výpověď s ukonč.prac.poměru k 31.12.07. Od 28.12.07 jsem v pracovní neschopnosti, která bude trvat pravděpodobně

  do 10.1.08. Z jakého období mi bude počítán průměrný

  čistý výdělěk.Děkuji moc za odpověď.

 123. Soňa Laserová

  Dobrý den,

  Chtěla jsem se zeptat, zda při podání výpovědi dohodou musím dát prvně žádost o ukončení pracovního poměru?

  Děkuji za odpověď

 124. Pitelkova Marie

  Dobrý den,prosím vás z jaké nemocenské budu placená "jestli % z roku 2007 nebo už se mě týká i novela pro rok 2008 když jsem byla hospita.v nemocnici 18.12.2007 a moje neschopnost stále trvá smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji Marie

 125. Gábina

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdysi jsem v jedné firmě dostala dohodu o rozvázání pracovního poměru dohodou a dostala jsem 2měsíční odstupné. Pokud bych se chtěla vrátit zpět ( je to už asi 4-5let) musela bych vrátit odstupné? Děkuji za odpověď

 126. Silvie

  Dobrý den přeji. Ráda bych věděla , zda mohu dát výpověd v době trvání neschopnosti nebo musím čekat na její ukončení. Děkuji Silvie, Brno

 127. Martina

  Jsem 10 dnu po 3 mes.susebni dobe ale chtela bych svuj pracovni pomer ukoncit.[Pracuji ve zdravotnictvi]Plati i v tomhle pripadu 3 mes.vypovedni lhuta???Pracovni pomer je sjednan po dobu materske dovolene predchazejici zamestnankyne.Dekuji za odpoved.

 128. Markéta

  Dobrý den, v práci jsem dala výpoveď dohodou k 31.1., která mi byla podepsána. Pracuji v kanceláři jako asistentka. Teď po mně ale chtějí výstupní zdravotní prohlídku u lékaře, kterého navíc sami určili. Na tuto prohlídku ale jít nechci. Mají na to právně nárok, nebo mám možnost odmítnout? Bojím se hlavně toho, že mě poté ze zaměstnání nebudou chtít pustit. Děkuji za odpověď.

 129. Pavlína

  Chtěla jsem se informovat, jak se postupuje, pokud chci setrvat na meřské s tříletým dítětem do čtyř let jeho věku. Chystám se žádat zaměstnavatele o prodloužení držení pracovního místa, ale v případě, že nebude ochotný na toto přistoupit, musím dohodu sepsat já, nebo zaměstnavatel? Plynou z této dohody nějaké lhůty nebo nějaké povinnosti pro mě?

  Díky a pěkný den.

 130. Zdeněk

  Hezký den. Prosím o zdělení,jakým způsobem mám dohodu o rozvázání pracovního poměru zaměstnavcateli doručit.

  Nevím jestli je třeba osobního jednání na personálním útvaru nebo stačí dohodu o rozvázání pracovního poměru zaslat doporučeným dopisem. Příklad: výpověď dohodou podám 29.1.2008 s ukončením prac.poměru k 29.02.2008. Do kdy musí odpovědět? Děkuji Zdeněk Bauer

 131. Martina Pastorová

  Dobrý den. Dne 20.12.07 jsem uzavřela se zaměstnavatelem dohodu o skončení pracovního poměru (§49 zák. č.262/2006 Sb.) Součástí dohody byl bod o vyplacení odstupného. Podle zákonů č.589/1992 sb. a 592/1992 sb. se z odstupného neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnavatel však odstupné zahrnul do mzdové kalkulace jako odměnu a odvedl tato pojištění a nyní tvrdí že se tento způsob odstupného se úleva ze zdravotního a sociálního pojištění nevztahuje. Mělo by se v tomto případě odstupné započítat do vyměřovacího základu obou pojištění, či ne?

  Děkuji

 132. Petr

  Rad bych se zeptal, v jake lhute je zamestnavatel povinnen dorucit zamestnanci zapoctovy list, ode dne skonceni pracovniho pomeru. Moc dekuji

 133. jitka

  Mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 29.2.08, když bych chtěla odejít k 31.1.08,jaký typ výpovědi mám použít.Děkuji

 134. Radka

  zaměstnavatel mi oznámilo,že se ruší naše pracoviště.v době,kdy jsem ještě neměla výpověď,jsem dostala nabídku práce od jiné organizave,která spadá pod stejné ministerstvo(zdravotnictví).Zaměstnavatel se o tom dozvěděl.Všem pracovníkům,kteří odcházeli k různým zaměstnavatelům,odstupné dal.Pouze mně a mým 2 kolegyním,kterých se nová nabídka práce týkala,odstupné nedal.Byla nám poslána písemná Dohoda o ukončení pracovního poměru-bez výpovědních důvodů.Tu jsme nepřijali a odpověděli jsme,že žádáme o uvedení výpovědních důvodů.Toto nebylo akceptováno,a byla nám poslaná opět stejná Dohoda. Vzhledem k tomu,že jsme potřebovali ukončit prac.poměr a byl poslední pracovní den(21.12.2008),tuto dohodu jsme podepsaly.Je možné domáhat se vzplacení odstupného?

  Děkuji

 135. Jana Nováková

  Zaměstnavatel mi 15.1. oznámil, že by se mnou chtěl rozvázat pracovní poměr dohodou ke 31.1. Můžete mi, prosím, poradit, zda mám nárok na 2 platy a trojnásobek měsíčního platu jako odstupné?Děkuji

 136. Andrea Polievkova

  Dobry den,

  zamestnavatel nam chce zmenit stanovenu 8 hodinovu pracovnu dobu na 12 hodinovu(kratky a dlhy tyden), s cim nesuhlasime. Je povinny v tom pripade nam dat vypoved z organizacnych dovodov aj s odstupnym, alebo nam moze znemit pracovnu zmluvu bez nasho suhlasu?

 137. Marek Bejr

  Dobrý den, přitelkyně dostala na konci tříměsíční zkušební doby (30.12.) dohodu o rozvázání pracovního poměru který byl oběma stranami dohodnut k 29.2.2008

  Vzhledem k tomu,že několik zaměstnanců bylo ze zdravotnich důvodů nuceno ukončit pracovni poměr, zaměstnavatel se dostal do situace, kdy by měl pouze jednoho pracovníka na 24hodinový provoz. Nabidl proto přítelkyni, že může v praci zůstat a dohoda by se stornovala.

  Chtěl bych se proto zeptat, jestli stačí napsat obyčejnou žádost o zrušení dohody o rozvázání pracovního poměru, popř. jaké musí mít náležitosti (ta žádost).

  předem děkuji za odpověď

 138. petr mandlik

  chtěl bych se zeptat a prosím o odpověď, zda když jsem 1.2.2008 dal výpověď dohodou ke dni 31.3.2008 a má přímá nadřízená mi ji podepsala a jedno vyhotovení poslala vedoucí perzonálního oddělení poštou,tak jestli je to platné a definitivní… děkuji

 139. Jitka Veselá

  Dobrý den přeji, firma kde jsem již tři roky zaměstnaná krachuje a končí svoji činnost dnem 31.3.07

  Pod nátlakem jsme byli nuceni podepsat výpověď dohodou. Aby jsme neodmítali dohodu podepsat bylo nám vyhrožováno tím, že nám nebude vyplácena prémiová část což je šest tisíc. (základ činí osm tisíc) K tomuto vyhrožování dochází u všech zaměstnanců při nucení k podpisu této smlouvy. Většina zaměstnanců podlehla obavám a dohodu podepsala. Domníváme se, že jde o vydírání. Je to tak? A dá se toto řešit soudní cestou pokud máme pořízen zvukový záznam?

  Děkuji moc za odpověď.

 140. Martina Velebilová

  Dobrý den,

  mohu podat výpověd´ z pracovního poměru a ještě lépe výpověd´ dohodou v době mé pracovní neschopnosti a to ze zdravotních důvodů? Děkuji Velebilová

 141. Martina Kučerová

  Dobrý den,

  jsem po dvou operacích plotýnky od 8.2.2008 uznána plně invalidní.Přestože jsem zaměstnavatele upozornila,že bych se do práce chtěla po uzdravení vrátit a že si mne proto může nechat v evidenci,chce mi dát výpověď.O tom,kdy budu relativně práce schopná se rozhodne v dubnu po odborném vyšetření(hrozí mi třetí operace).Dále mne čeká rozhodnutí posudkové komise OSSZ v září 2008.Má zaměstnavatel povinnost mě zpátky zaměstnat?Pracovala jsem jako adm.pracovnice.A za jakých podmínek mi může dát výpověď?Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.

 142. Iva Blažková

  Dobrý den,

  12.2. mi byla předložena dohoda o rozvázání prac. poměru kde bylo uvedeno, že pracovní poměr končí dnem 12.2. a k rozvázání prac. poměru došlo "dohodou smluvních stran". Nic bližšího uvedeno nebylo. Do plného starobního důchodu mi od tohoto dne zbývá 14 měsíců.

  Domnívám se, že důvodem k tomuto kroku byla má žádost o úpravu pracovní doby z důvodu zdravotních problémů syna, který je v plném invalidním důchodu. Žádala jsem o posunutí prac.doby o 1 hodinu před oficielní pracovní dobu. Tuto jsem zaslala zaměstnavateli i přes jeho ústní nesouhlas ještě doporučenou poštou, ale obávám se, že si ji záměrně na poště nevyzvedne. Mám detašované pracoviště mimo sídlo firmy (v jiném městě).

  5 dnů před obdržením této výpovědi jsem si dala žádanku na dovolenou, kterou již mám delší dobu zajištěnou. Zaměstnavatel podmiňuje podepsání dovolenky podepsáním předložené výpovědi.

  Ptám se:

  1) Jak mám reagovat na obdrženou výpověď?Po této zkušenosti nechci dále ve firmě zůstat. Mám možnost získat odstupní platy?

  2) Má právo zaměstnavatel při čerpání dovolené, respektive náhradního volna za práci přesčas při zpracovávání zakázky, vázat její odsouhlasení na podepsání výpovědi dohodou? Jak mám postupovat dále?

  3) Mám právo na změnu pracovní doby, když plně ivnalidní soběstačný syn s námi žije trvale ve společné domácnosti?

  4) Jak mohu zaměstnavateli doručit jinak mou žádost, když doporučenou poštu nevyzvedává?

  Za odpovědi děkuji předem

 143. Gabriela Mráčková

  Dobry den,prosim o radu,12.3.2008 mi konci materska dovolena,takze po 3 letech se chci vratit zpet do prace,ale zamestnavatel ma plny stav a chce mi dat vypoved.Jaky mam narok na odstupne,slysela jsem,ze je 3 mesicni vypovedni lhuta po kterou mohu nastoupit a k tomu dostanu 2 mesicni odstupne.Pokud mi nabidne vypoved dohodou,tak mam narok na 2 mesicni odstupne a musim to prijmout?Predem dekuji za pomoc

 144. Petr Kokes

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdo může podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru dohodu za zaměstnavatele. Jinými slovy, stačí souhlas mého nadřízeného? Děkuji PK

 145. Pavel Marišinec

  Dobrý den!Potřeboval bych poradit!Podal jsem výpověď dohodou dne 4.2.2008 ke dni 31.3.2008.Dnes mi zaměstnavatel oznámil,že s výpověďí dohodou nesouhlasí a chce dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu.U nového zaměstnavatele mám ovšem zajištěn pracovní poměr od 1.4.2008.Co když výpovědní lhůtu nedodržím a budu chtít nastoupit u nového zaměstnavatele od 1.4.2008?Mohu???A jak je to se zápočtovým listem?Děkuji

 146. Renata

  Dobrý den, 12.4.2008 mi končí rodičovská dovolená. Při osobním jednání jsem oznámila svůj záměr, vrátit se na pozici dle pracovní smlouvy. Nejdříve mi sdělili, že je obsazená, jinou pro mne nemají, takže dostanu výpověď pro nadbytečnost. Dohodli jsme se, že dostanu odstupné 3 platy. Měla bych nárok i na výplatu mzdy, když pro mne nemají práci a výpovědní lhůta poběží až do 30.6.2008? Poté mi nabídli telefonicky pozici, která neodpovídá pracovní smlouvě. Když ji nepřijmu,nedostanu prý odstupné. Je to podle zákona? Prosím o pomoc, jak mám postupovat. Mohu se dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou z organizačních důvodů a požadovat odstupné místo tří , pět a půl platu, když pro mne práci nemají. Mohu nastoupit do nového zaměstnání, když nebud mít zápočtový list? Děkuji

 147. Jarmila Vitálišová

  Dobrý den,žádám o radu.Byla jsem zaměstnána v jedné firmě jako recepční na ubytovně.Na smlouvu jsme tam

  byly dvě recepční,a správce ubytovny. Další recepční

  tam dělaly na černo.Pracovní poměr jsem měla na dobu

  určitou do 31.12.2007. Já jsem od 18.12.2007 v pracovní neschopnosti.Zaměstnavatel mi nevyplatil

  nemocenské dávky za leden a únor.Lístky na peníze jsem

  odevzdala včas.Zaměstnavatel mi to vysvětlil tím,že

  udělali na konci roku inventuru na ubytovně(prodávalo se tam občerstvení,vybíraly poplatky za praní a jiné)

  a že jim vyšla 17000Kč do mínusu a dokud se nestavím na firmě a nedám jim k tomu vysvětlení,tak že mi dávky

  nevyplatí.Zaměstnavateli jsem se k inventuře vyjádřila

  po telefonu i e-mailem,že jsemkasu denně předávala v pořádku,ale on zřejmě očekává,že se dostavím na firmu a inventuru podepíšu.A ještě mi napsal v esemese,že mi za tu inventuru může strhnout

  až 2,5 násobku platu.Nevím kam se obrátit ani na OSSZ mi neporadili.Jsem dva měsíce bez koruny.Děkuji za radu

 148. Lucie Schmalzová

  Dobrý den,

  během rodičovské dovolené jsem podruhé otěhotněla,nyní jsem již s mladším dítětem na RD a do zaměstnání se chystám nastoupit ve věku tří let mladšího dítěte. Má zaměstnavatel povinnost mě znova přijmout nebo se mnou může rozvázat pracovní poměr?

 149. Lenka Bucalova

  Dobrý den , chtěla bych Vás poprosit o radu.

  Mám sjednanou smlouvu na dobu určitou do 31.3.2008 a zaměstnavatel mě poslal dopis , že tento pracovní poměr skončí k 31.3.2008 abych si prý mohla včas najit zaměstnání .Od února jsem v pracovní neschopnosti a chtěla bych se touto cestou zeptat , jestli mě zaměsnavatel může ukončit pracovní smlouvu v době nemocenské a chtěla bych se zeptat jestli jsem stále v ochrané lhútě i kdyz budu maródit pravděpodobně delší dobu.Předem Vám moc děkuji za odpovědˇ.

 150. Lada Musilová

  Dobrý den, prosím o info, jak je to s výpovědní lhůtou při dohodě o rozvázání PP z org. důvodů, kterou jsme podepsali již v roce 2007 s ukončením PP 30.9.2008. Jedná se nám také o to, od kdy máme nárok na volno na hledání zaměstnání.

  Děkuji

 151. Josef Tobiáš

  Dobrý den

  při podpisu pracovní smlouvy jsem podepsal konkurenční doložku na půl roku po ukončení PP.nyní jsem ve výpovědní lhůtě a poté chci pracovat ve stejné profesi.avšak v prac.smlouvě není ani zmínka o finančním vyrovnáni během doby zakazující stejnou činnost. je tato konkurenční doložka platná ?

  děkuji za odpověď

 152. Claudie Claudie

  Dobrý den, zaměstnavatel ruší mé pracoviště. Chce mě převést na jiné pracoviště, kde je i jiný druh vykonávané práce, než mám uvedeno v pracovní smlouvě. Můžu převedení odmítnout, a tím pádem dostanu výpověď? Mám nárok na odstupné? Děkuji.

 153. Pavla Krejčová

  Dobrý den,

  Potřebovala bych se poradit ohledně "Dohody o skončení PP".Dne 11.4.2008 jsem svému zaměstnavateli doručila tuto dohodu a on aniž by se mi k tomu vyjádřil podepsal mi kopii této dohody,že ji převzal a bere na vědomí.Dnes je 16.5.2008 a doposud se mi k této dohodě nijak nevyjádřil.V dohodě jsem uvedla, že můj pracovní poměr bych chtěla skončit dne 30.5.2008.Musí se mi zaměstnavatel k mé žádosti nějakým způsobem a v nějaké době vyjádřit?Dále jsem se chtěla zeptat na mou dovolenou za odpracované dny…Mám právo na 10,5 dne dovolené.Má zaměstnavatel nárok na to mi tuto dovolenou odebrat nebo zkrátit?Děkuji za odpověď.

 154. Alena Mitrengová

  Dobrý den,mám tento dotaz:

  kolegyně má částečný inv. důchod,pracuje na 0,5 úvazek. Zaměstnavatel nyní po ní požaduje práci na celý úvazek,ta to ale odmítla. Byla jí nabídnuta dohoda o ukončení PP,bez udání důvodu. Má nárok na nějaké odstupné? mohla by mít v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele uveden důvod hrubé porušení prac.kázně? Děkuji za odpověď.

 155. Sáva Ulrych

  Dobrý den,

  dne 24.3.2008 všem zaměstnancům doručili výpovědi dohodou bez udání důvodu ke dni 29.2.2008. Zajímalo by mne, jestli je dohoda platná takhle zpětně. Zároveň byly zaměstnancům nabídnuty nové smlouvy se stejným zaměstnavatelem, ale jiným názvem firmy na dobu neurčitou a se zkušební dobou. U mne však došlo k omylu a uzavřeli se mnou smlouvu bez zkušební doby. Včera 28.5.2008 mi byla doručena výpověď ve zkušební době. Je smlouva platná, ikdyž se zaměstnavatel zmýlil? Děkuji

 156. Tomas Stary

  Dobrý den ,

  chtel jsem se zeptat m když ve firmě končím 30.90. 2008 , z jakých měsíců se mi bude počítat průměrný plat na výpočet odstupného ??

  Dekuji .

 157. Sandra Novotná

  Dobrý den,

  byla jsem uznána částečně invalidní. Musím tuto skutečnost hlásit zaměstnavateli a poskytnout mu kopii rozhodnutí ČSSZ včetně částky, která mi bude vyplácena? Děkuji.

 158. Blanka Kotková

  Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu. Zaměstnavatel mi podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru k 31.7.08.Dne 28.7.08 jsem omarodila a mám neschopenku do 6.8.08. Zaměstnavatel vyžaduje abych napsala předávací protokol a vrátila k 31.7.08 všechny věci.

  Ani si nepamatuji, že bych podepisovala nějaký papír o tom, že něco přebírám. Samozřejmě, že chci vše vrátit, ale nemám od doktora napsané vycházky a dojíždím do zaměstnání docela daleko. Jak bych měla postupovat dále, prosím! Děkuji za odpověď

 159. Jana Chupíková

  Dobrý den,jsem na rodičovské dovolené a jelikož máme tu možnost přivýdělku,nastoupila jsem po roce a půl na své původní místo.Odpracovala jsem jeden měsíc a mé místo (přepážka)se ruší.Má zaměstnavatel právo dát mi výpověd pro nadbytečnost,když jsem jinak stále na rodičovské dovolené?

 160. Petr Vašek

  Dobrý den,dnes t.j.11.8.2008,jsem obdržel výpověď dohodou od zaměstnavatele,kde bylo napsáno,ze moje strana(zaměstnanec)a zaměstnavatel jsme uzavřeli dne 11.8.2008 dohodu o ukončení prac.poměru dle §49ZP.Pracovní smlouva uzavřená dne 3.3.2008 končí dnem 31.8.2008,problémem je,že semnou o těchto datech(11.8.2008 a 31.8.2008) a o jakémkoliv ukončení prac. poměru nikdo z majitelů firmy nejednal,a je tlačeno na mou osobu k urychlenému podpisu této dohody,jinak jsem se ústně dohodl s vedoucím výroby,že až si najdu jinou práci,že si sám podám,výpověď dohodou,můj dotaz zní,jestli tato dohoda podaná zaměstnavatelem je platná,a jak se bránit případnému nátlaku k podpisu,a co vysvětluje §49ZP?Po najití stránek Zákoníku práce na netu mi nic tento §49ZP neříká,proto bych prosil o krátké vysvětlení.Moc Vám děkuji za odpověď.P.Vašek

 161. Blanka Mašková

  Dobrý den,

  31.5.2008 jsem se zamešstnavatelem podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru.V dohodě bylo uvedeno, že k dohodě došlo z organizačních důvodů a že mi bude vyplaceno 3měsíční odstupné.V příloze k dohodě mám uvedeno, že mi odstupné bude vyplaceno formou splátek každý měsíc v minimální výši 5000Kč do úplného splacení.Bohužel jsem od bývalého zaměstnavatele nedostala prozatím ani výplatu za květen a jen jednu splátku odstupného.Nyní tvrdí, že mi peníze dát nemůže, protože se do finančních problémů dostal kvůli mě, takže mám prý prostě smůlu.Mohu se obrátit na nějaký úřad a nebo musím požádat o pomoc právníka a nebo třeba exekutora?Předem děkuji za odpověď.Blanka

 162. Jiří Abramcov

  Zaměstanavatel /nad 25 zaměstnanců/ má bankou zablokované účty. Zřejmě tedy nebude schopen jakýchko-li výplat zaměstnancům. Kdo bude vyplácet nemocenské dávky v případě nemoci. Díky za odpověď.

 163. Lucia Stolarova

  Dobry den, som sice zo Slovenska a platia u nas trosku ine zakony, ale aj tak mi mozno budete vediet poradit. Od 16.9.2008 som v skusobnej dobe, ale rozhodla som sa odist, kedze som sa uz od viacerych zamestnancov dozvedela, ze majitelia nevyplacaju mzdu, ked tak iba 1.mesiac. V zmluve mam vsak uvedene, ze aj v skusobnej dobe musim dodrzat vypovednu lehotu 14dni a zaucit noveho zamestnanca (uz som s dvomi pracovala a zaucala ich), inak musim zaplatit pokutu 10.000sk, taktiez som bola informovana, ze neplatia ani socialku zamestnancov. Vymyslene to urcite nebude, kedze sa tu pravidelne meni personal a uz len pocas tychto par dni, dost ludi odislo. Aku strategiu by ste mi odporucili, mam este pockat, alebo odist? Mam nejaku sancu dostat svoju vyplatu? Dakujem.

 164. Chris Misty

  Dobrý den. Doručil jsem svému zaměstnavateli ŽÁDOST O ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU DOHODOU. Pokud termín na této žádosti nebude chtít zaměstnavatel dodržet, počítá se tato listina jako řádná výpověď s dvouměsíční lhůtou, či budu muset napsat výpověď jinou? A když je na ni razítko s datumem 30.9.2008, počítá se prosím za výpovědní lhůtu říjen a listopad? Děkuji za odpověď

 165. lara

  Dobrý den, k 31.10. jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a 1.11. nastoupila na dlouhodobou pracovní neschopnost . Zajímalo by mě, kdy jít na úřad práce, zda nyní nebo až po ukončení neschopenky, a zda jsem ještě nadále zaměstnancem, rozvázání mám, zápočtový list nikoliv. děkuji

 166. Adéla Říhová

  Dobrý den,

  kolegyně podala výpověď dohodou s měsíční výpovědní lhůtou, po domluvě se svým bývalým nadřízeným, který ve společnosti stále pracuje na jiné pozici a je místopředsedou představenstva, nedala ji svému přímému nadřízenému,který pracuje na jiné pobočce společnosti.Její nadřízený ji tuto dohodu odmítá uznat,protože ji nepodepsal on. Podpis statutára by měl mít určitě větší váhu? Děkuji za odpověď.

 167. Lukáš Salich

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat na radu.

  1)Dne 30.10.2008 jsem šel na nemocenskou, byl jsem na firmě odevzdat nem. lístek a dal svému šéfovi vzor výpovědi. Nic nebylo podepsané, ani datum ukončení nebylo vyplněno. Ten mi tvrdil, že teď jí nepříjme, tak jsem mu řekl, že až se vrátím s nemocenské že to vyplníme. Dnes mi volala účetní, že má před sebou mou výpověď k datu 31.10.2008 podepsanou jen šéfem a vůbec jí prý nezajímá že tam není můj podpis. Tudíž si to dopsal jak se mu hodilo. Zjistil jsem, že je chyba i v názvu, kde jsem napsal DOHODA O UKONČENÍ PRACOVNÍ ČINNOSTI. Chci se zeptat jestli je to platné nebo ne?

  2)Mám ještě kolem 20 dnů dovolené a do telefonu mi bylo řečeno, že si nemůžu určit, zda si jí chci vybrat nebo proplatit. Jasně mi řekli že jen proplatit, je to také pravda?

  Předem děkuji za odpověď.

 168. Iveta Trendlová

  Dobrý den,

  chtěla jsem poprosit o radu.Měla jsem PP na dobu určitou a v posledním měsíci jsem čerpala dovolenou a jak jsem se vrátila zpět do práce,tak mi bylo předloženo k podepsání upozornění ke koncu PP dne 30.11.2008.Toto upozornění jsem podepisovala 18.11.2008 a potom jsem si všimla, že na oznámení byl napsán datum zaměstnavatelem 12.11.2008.CHtěla bych se zeptal, kdyby šla na pracovní neschopnost před koncem PP,jestli mi bude zaměstnavatel něco platit, nebo se musím jít nahlásit na úřad práce.Děkuji předem za radu

 169. Jan Burke

  Dobrý den,

  Ke konci minulého roku jsme dostali já a asi dalších patnáct zaměstnanců okamžitou výpověd z důvodu restruktulizace ve které nám bylo přiznáno odstupné ve výši pětinásobku prům.měs.platu.Odstupné mělo být vyplaceno v nejbližším výplatním termínu. K dnešnímu dni nikdo nedostal odstupné ani výplatu za prosinec. Jedná se o s.r.o s rakouskými jednateli, kteří se již v čechách nevyskytují. Je nějaké řešení(kromě soudu který je v tomto případě beznadějný)jak tuto situaci řešit? Mám namysli jestli nějak pomůže třeba úřad práce(kromě podpory). Děkuji za odpověd.

 170. Eliška Sýkorová

  Dobrý den, chci se v těchto dnech dohodnout se svým zaměstnavatelem na rozvázání pracovního poměru, a to k 31. 3. 2009. Jak je to s mým nárokem na dovolenou??? Jestliže mi přísluší až při odpracování 60 dnů v daném kalendářním roce, mám na ni tedy nárok až od 1.4., tj. v době kdy už nebudu zaměstnancem?? Musí mi ji i přesto zaměstnavatel proplatit? A jaká délka dovolené mi přísluší? Jeden týden? Děkuji za odpověď.

 171. Petr Sněhota

  Dobry den.Měl jsem svou prvni praci,ve ktere jsem udelal nekolik chyb.po case jsem se dostal do nemocenskeho stavu a na vedení firmy jsem poslal nemocensky listek spolu s vypovedi.Se zamestnavatelem jsem se dohodl na rozvazani PP ke dni 31.12.avsak ne pisemne.Dne 31.12.jsem take ukoncil nemocenskou a opet vse zaslal na vedeni firmy spolu s pracovnim prukazem a povazoval vse za vyresene.Avsak 29.1.mi volal zamestnavatel a oznamil mi ze jsem stale zamestnancem a musim si vse co jsem stravil doma ode dne 31.12.nadpracovat a ze vedeni firmy se presunulo na jinou adresu tudiz nedostal mou vypoved,nemocensky listek ani prac.prukaz.Za prukaz musim uhradit castku ve vysi 50 000kc.ja se vsak domnivam ze strata prac.prukazu neni mou vinou,jelikoz jsem nebyl informovan o zmene adresy firmy.dekuji za kazdou radu

 172. vera hauerlandova

  Dobrý den,

  jsem zaměstnaná v akciové společnosti a za měsíc prosinec 2008 mi doposud nebyla vyplacena mzda. Termín splatnosti je stanoven vždy na 25. v měsíci, tudíž 25.1.2009 byl řádný termín pro výplatu mzdy za XII/2008. Nyní se proslýchá, že bude vyplacena pouze část mzdy, oficiálně zatím nebylo oznámeno nic. Protože nechci zůstat bez fin.příjmu a v současné době mám i jiné prac. nabídky, zajímá mne co nejlepší řešení této mé současné situace, konkrétně zda by bylo vhodné použít §56 odst.1 písm. b) ZP – Okamžité zrušení prac. poměru zaměstnancem, a případná úskalí tohoto řešení.

  Děkuji, s pozdravem, Hauerlandová

 173. Věra Trnková

  Syn podesal Dohodu o ukončení pracovního poměru

  k 28. 2. 2009, která mu byla předložena jeho zaměstnavatelem Lidl, v.o.s. Zaměstnavatel se odvolává na paragraf 49 Zákoníku práce. Dohoda byla zaměstnavatelem doručena 28. 2. 2009 bez předchozího upozornění na možnost ukončení pracovního poměru. V dohodě není uveden důvod výpovědi. Má syn nárok dodatečně požádat o odstupné? U společnosti Lidl v.o.s. pracoval 4 roky.

 174. Radim Tošovský

  K 30.12.2008 jsem rozvázal pracovní poměr dohodou.Součástí této dohody je také ujednání o vyplacení hrubé mzdy za mesíc listopad a prosinec 2008 ve výši XX.XXX,-kč.Zaměstnavatel mi ale tuto mzdu zaplatil o několik tisíc nižší, s odvoláním ,že jsem v měsíci listopadu čerpal zbývající dovolenou (15dnů).Je toto snížení oprávněné nebo je pro něj závazná dohoda?

 175. Markéta Krupicová

  Dobrý den,

  pracovní smlouvu jsem měla uzavřenou od 15.12.2008 na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební dobou. Dne 27.2.2009 jsem dala výpověď bez udání důvodu.

  Dle prac. smlouvy mi měla být mzda za měsíc únor připsána na osobní účet dne 15. března 2009. Den připadl na den pracovního klidu, a proto mi mzda měla být připsána již v prac. den přede dnem určeným k výplatě mezd – 13. března 2009 (dle prac.smlouvy).

  Mzda za poslední měsíc mi ještě nebyla na účet připsána a potvrzení, které potřebuji pro úřad práce k vyčíslení podpory v nezaměstnanosti, mi zaměstnavatel odmítá podepsat. Jak se v takové situaci mohu bránit?

  Děkuji Krupicová

 176. Jaroslava Daňová

  Dobrý den,

  mám takovou prosbičku. Stále pracuji v jedné soukromé firmě jako asistentka, ale bohužel mi tato práce nevyhovuje, proto si hledám novou. Chtěla jsem se zeptat, pokud dostanu jinou nabídku a chtěla bych odejít ihned, předložím zaměstnavateli dohodu o rozvázání prac. poměru, pustí mě??? Děkuji za odpověď

 177. Vladimir Hlubucek

  Dobrý den,

  ze stávajícího zaměstnání mě propustili na základě referencí od předešlého zaměstnavatele. Bylo jim řečeno, že mě propustili na základě podezření na alkohol. V rozvázání pracovního poměru bylo dohodou,nic o podezření na alkohol tam není. Je možné se jakýmkoli způsobem bránit?

  Předem děkuji za odpověď

  Vladimír Hlubuček

 178. Petra Ferklová

  Dobrý den, budu se stehovat na druhý konec republiky, ale zatím jsem nepodala výpověd. Nyní se mi ale podařilo získat v místě meho budouciho bydliště zajímavou práci, proto bych potřebovala z mé stavajicí práce odejít ke konci tohoto měsíce. Je nějaká šance, aby mi zaměstnavatel podepsal dohodu o ukončení PP? Napr. kdyz se jedná o stěhovani, nemam narok na to, aby mi nebranili v odchodu?Pokud me nepusti, v nove práci me neprijmou:-(

 179. petra jirsáková

  Dobrý den,mám dotaz.Jsem na rodičovské 2-leté dovolené která mi končí 15.12 2009.Můj zaměstnavatel,ale potřebuje abych nastoupila do zaměstnání už 1.12 2009.Mám přesto nárok o proplacení zbytku mateřské?Vím,že se při mateřské dá přivydělat,ale neznám všechny podmínky,např.zda mohu pracovat celých 8 hodin.Děkuji za radu.

  Petra

 180. Jarmila Maxantová

  Dobrý den, je možné uzavřít dohodu o rozvázání PP z důvodu organizačních změn v době mé pracovní neschopnosti? J8 bych souhlasila. Děkuji.

 181. Radim Zbojek

  Dobry den ke dni 31.7.2010 jsem dal vypoved dohodou, ale z duvodu zlomeniny jsem sel 4.8. na nemocenskou – z firmy mi poslali vypovedni list, ale i zapoctovy list coz moc nechapu…navic vyplatu za cervenec jsem jeste nedostal a moji byvali spolupracovnici uz 13.8. chtel bych se timto zeptat jak mam dale postupovat. Dekuji Zbojek

 182. Iveta Bastiová

  Dobrý den,

  Pracuji od 2/2010 jako účetní.Ve firmě jsme 3 se stejnou pracovní smlouvou,bez bližší specifikace.

  Pracujeme hodně přesčas,měsíčně cca 50 hod.,ale zam. nám přesčasové hodiny proplácí formou odměn – bez příplatků.Po 3 měs.,kdy jsem se vždy dožadovala správného zúčtování mzdy, mi zam. snížil platební výměr na minimální mzdu s tím, že mám dát výpověď dohodou, že mi ji ráda podepíše, že už má mých drzostí dost.Ostatní kolegyně mají platový výměr 13 000 a 15 000 Kč.V pracovní smlouvě máme, že přesčasy musí být písemně, ale to se neděje.Mám kopie docházky podepsané kolegyněmi, které potvrzuji odpracované hodiny. (Zam. je likviduje po zúčtování mzdy,docházku neeviduje dle těchto docházek)

  1. Mohu vůči zam. uplatnit §16 ZP ods 1.

  2. Je snížení platu na minimální mzdu porušením Vládního nařízení č. 567 z r. 2006 o tarifním zařazení zaměstnanců?

  3. Mohu podle § 56 odst. 1 písm. B) Zákoníku práce zrušit pracovní poměr pro neproplácení přesčasových hodin a s tím spojených příplatků

 183. Marek Beran

  Dobrý den.

  Mám zaměstnance, který mi přinesl v pondělí neschopenku z důvodu bolesti ramene. Dnes ve středu večer jsem ho přistihl v hospodě u šestého piva. Na neschopence vycházky nemá. Je toto důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru? Smlouva na dobu neurčitou a není ve zkušební lhůte. Děkuji za odpověď. Ing. Marek Beran

 184. René Čamek

  Dobrý večer,

  pracovní poměr jme se zaměstnavatelem ukončili dohodou k 31.12.2010. Zítra mám předat zaměstnavateli všechny věci, které mi byly svěřené a podepsat nějaké dokumenty. Chci se zeptat, jaké mi má zaměstnavatel předat při odchodu? Zítra jdu do práce naposledy!

  Předem děkuji za odpověď.

 185. Hana Kohoutová

  Dobrý den,

  21.2.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, nyní čerpám rodičovský příspěvek a nastoupit zpět do zaměstnání bych měla příští rok v únoru, ale zaměstnavatel zavírá firmu a já nevím na co mám nárok, jestli mám nárok pouze na 3měsíční odstupné, nebo se na mě vztahuje i 2měsíční nárok na mzdu. Dále jsem se chtěla zeptat, kdy by mi mělo být odstupné vyplaceno. Děkuji

 186. Jana Boušková

  Dobrý den, můj zaměstnavatel za mnou přišel minulý týden ve čtvrtek s tím, kdy mi sdělil, že už dále nemá na to, aby mě platil a že mám dvě možnosti. Zaprvé mohu jít na nemocenskou minimálně na měsíc a pak se uvidí a nebo bych musela okamžitě skončit. Odpověď po mne chtěl okamžitě. Řekla jsem mu, že mu řeknu druhý den,jak jsem se rozhodla. Jelikož jsem u něj zaměstnaná už 13 let a znám ho,vím že nikdy nenechal nikoho odejít dle zákona,tzn. že nikdy nikomu nevyplatil odstupné. Proto jsem se na pátek vybavila diktafonem.Řekla jsem mu,že na neschopenku v žádném případě nepůjdu,že tedy skončím,ale že mám nárok na odstupné a nebo na klasickou dvouměsíční výpovědní lhůtu. Z jeho strany mi bylo ovšem vyhrožováno, že mne můžu vyhodit a na základě hmotné odpovědnosti vymáhat škodu,kterou jsem mu prý způsobila.Tou škodou měl namysli dluhy na nájemních bytech,které jsem mu spravovala.Nyní jsem na nucené dovolené.Poraďte mi,jak se bránit.Nikdy mi neposlal vytýkací dopis.Prostě nic.

 187. Lenka Kutílková

  Dne 13.1.2011 jsem měla úraz, který byl vyhodnocen jako pracovní. Po tříměsíční léčbě jsem se dne 18.4. 2011 vrátila do práce, kde mi bylo obsazeno místo. Nebylo mi umožněno vykonávat svoji stanovenou pracovní funkci. Až dne 28.4.2011 vedení společnosti rozhodlo o přidělení mé práce nové zaměstnankyni, přijaté v době mé pracovní neschopnosti a mě byla slovně přidělena práce nová. Po dobu dvou měsíců co jsem zpět v pracovním procesu, se slovní změna náplně mé práce promítla do platového výměru, kdy dostávám pouze základní mzdu, bez nároku na prémie za ochotu, produktivitu, kvalitu a docházku. Vím dobře, že ikdyž si firma zrovna nevede nejlépe a tak platy se hodně snížili, každý zaměstnanec nějaké prémie dostává, jsem jediná o základu mzdy. Nevím si rady, nevím jak postupovat a co všechno si ke mě může zaměstnavatel dovolit? Beru to ze strany zaměstnavatele jako útok a nevím si s tím rady. Prosím poraďte.Děkuji

 188. Katka Nováková

  Dobrý den, dne 24.8.2011 mi končí MD a měla jsem se vracet do zaměstnání. Bohužel mi ale nabídli místo ve stejném městě, ale na jiné pobočce a s pracovní dobou, která je pro mě bohužel nemyslitelná, takže jsem jej musela odmítnou. Zítra tj. 15.7. mám přijít podepsat dohodu o ukončení PP, což nechápu proč tak brzy. CO kdyby se náhodou uvolnilo místo na mé původní pobočce, je možné tam nastoupit, i když bude podepsaná dohoda u ukončení PP a v případě, že ne, tak jak to bude probíhat na úřadu práce? Nebudu mít nějaký problém s registrací, pokud je PP poměr ukončen takto? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Nováková

 189. Lucie Vykydalová

  Dobrý den,17.8.2011 mi končí rodičovská dovolená po 6 letech, 18.8.2011 se mám vrátit do zaměstnání, má pozice byla 5 let v kanceláři na ranní směnu na dobu neurčitou, nyní mi zaměstnavatel nechce umožnit návrat na své místo, snaží se mi vnutit práci na nižší úrovni – práce u PC max.3hod denně, zbytek pracovní doby na pokladně nebo všude na prodejně, kde bude potřeba. Že si není jistý, zda mě kolegyně řádně zapracuje, pokud si to místo vynutím, tak na rovinu, jestli budu dělat chyby, tak půjdu atd. Nevím, zda takovéto jednání a tlačení někam nepřekračuje zákon. Mám nárok na svoji pozici zpět po 6 letech, když jsem šla z mateřské do mateřské a neodpracovala mezi tím ani jeden pracovní den? Jak se můžu bránit? Jaká je doba na řádné zapracování? Děkuji za radu.

 190. Jana Pátková

  Dobrý den,zaměstnavatel odmítá mou žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou se zmínkou uvedení ,,ze zdravotních důvodů,i přes potvrzení lékaře a požaduje dodatek o tom ,že jsem si zdravotní důvody nezpůsobila v této práci,s tím nesouhlasím já jelikož zdravotní problém mi nastal po těžké práci po třech letech u této firmy.Jak mám postupovat,abychom se dohodli?Potvrzení potřebuji z důvodu odchodu na úřad práce a zhoršování se mého zdravotního stavu,protože firma nemá jinou pozici s lehčí prací.Děkuji

 191. Alžběta Skálová

  Zaměstnanec zažádal o ukončení prac.poměru dohodou ke konkrétnímu dni a zaměstnavatel souhlasil, což je písemně zaznamenáno. Zaměstnanec však nevrátil služební pracovní prostředky (uniforma atd.), neučinil tak ani po telefonické, ani po písemné výzvě, kterou přijal. Ze své pracovní skříňky si nevyzvedl ani své věci osobní. Jak má (může)zaměstnavatel dále postupovat?

 192. Andrea

  Dobrý den ,zajímalo by mě jestli je při delší nemoci nějaká lhůta pro vyplácení nemocenských dávek,moje sestra je doma 3 měsíce a ještě nedostala peníze ani jednou-má teď problém s placením nájmu atd.Děkuji Andrea

 193. Aneta

  Dobrý den,

  do práce jsem nastoupila na konci února a nyní jsme se se zaměstnavatelem dohodli, že v pondělí ukončíme pracovní poměr dohodou. Dovolenou jsem měla krácenou z důvodu nastoupení do práce v únoru, ne na začátku roku. Zajímalo by mě, zda teď mám nárok vybrat si celý zbytek dovolené, nebo jestli se bude krátit znova kvůli tomu, že v práci nebudu do konce roku, ale jen do září. Děkuji za odpověď.

 194. Honza

  Dobrý den chtěl bych se zeptat:muže mi zaměstnavatel zadržet mzdu a nemocenskou,nebo mi ji vubec nevyplatit z duvodu osobního finančního dluhu vuči němu?

 195. vladimir susko

  Dobrý den chci se informovat jak dál postupovat.Přítelkyně se v práci ze zaměstnavatelem domluvili na výpovědi dohodou dne 11.5.2012 ke dni 20.5.2012. dne 19.5. přítelkyně omarodila a byla na operaci a dodnes je na nemocenské.Zaměstnavatel ji ted poslal výplatu s tím že ji proplatil nemocenskou jen za 2 dny na ostatní prý nemá nárok protože onemocněla po 11.5.teda při sepsání dohody.Jak dál postupovat když odmítá s ní další komunikaci.Nemocenská ještě nebyla ukončena děkuji

 196. petra nováková

  Dobrý den,

  prosím Vás, chtěla bych se zeptat, zda-li zaměstnavatel může se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr dohodou v době dočasné pracovní neschopnosti. A může OSSZ udělit pokutu za pozdní podání odhlášky?

  Děkuji Nováková

 197. Karel Vošatka

  Chtěl bych se zeptat,jestli mohu dát zaměstnanci okamžitou výpověď,když se mu nemohu dovolat na telefon k nástupu do zaměstnání.Nebo jestli ho mám ještě vyzvat písemně na jeho adresu o nástupu do zaměstnání.Předem děkuji za odpověď.

 198. Natalia Kotelniková

  Dobrý den, prosím o odpověď. Po 3-leté rodičovské dovolené jsem odpracovala 3 měsíce a odešla na dohodu o rozvázání pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti, a to k 30.6.2012. S poslední výplatou dostala jsem i odstupné. V letní měsíce jsem neměla hlídání pro dcerku ( do školky nastoupila až v září 2012), tak zůstala jsem doma a nehlásila jsem se na ÚP. Zaměstnání zatím nemám, proto chtěla bych se požádat o podporu v nezaměstnanosti. Můžete mi prosím sdělit, v mém případě počítala by se podpora z průměrného čistého měsíčního výdělku nebo mám nárok jen na cca 3500 Kč a od kdy a jak dlouho budu podporu pobírat, jestli jsem dostala odstupné za 3 měsíce od 1.7.2012? Nevím jestli jsem neudělala chybu, že nešla na ÚP hned po skončení pracovního poměru a čekala, kdy dcera půjde do školky. Děkuji.

 199. Václava Řimnáčová

  Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a bohužel jsem musela ukončit pracovní poměr dohodou, navíc jsem v léčení po úraze a čeká mě dlouhodobá pracovní neschopnost. Mám přerušit rodičovskou a jít na neschopenku, aby jsem nepřišla alespoň o peníze?? Poraďte prosím, do konce RD mi zbývají 3 měsíce.Děkuji za radu

 200. Ivan

  Clanek je z doby stareho Zakoniku prace (z.c. 65/1965 Sb.) , kde byla dohoda o r.p.p. pod §43. V §49 je podle noveho z.c. 262/2006 Sb.

 201. Ivan

  Dohoda je dohodou, protoze vyzaduje souhlas obou stran, takze pokud se zamestnavatel nebude chtit dohodnout (a ukoncit prac. pomer k nejakemu vami zvolenemu datu), zbyva vam pouze dat vypoved (coz je jednostranny ukon) a pobezi minimalne 2 mesice vypovedni lhuta. viz. §§49 a 52 zakoniku prace.

 202. Ivan

  Nemel, jelikoz clanek byl psan za platnosti stareho zakoniku prace 65/1965 Sb., kdy byla dohoda upravena §43.

 203. Gemer

  Dobrý den, pokud jde o ukončení pracovního poměru dohodou, tak máte nárok pouze na to, co jste podepsala plus dosavadní nároky jako dovolená atd. Pokud v dohodě není o odstupném zmínka, pak nemáte nárok na nic. –

  Jinak je v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z důvodu nadbytečnosti, rušení místa atd. nyní minimální výše odstupného 3 průměrné měsíční platy (ne tarifní, ale průměrné, do nichž se zahrnují i příplatky, odměny, bonusy atp.). Dnes firmy postupují tak, že v časové tísni donutí zaměstnance podepsat nevýhodnou dohodu, aby plné odstupné nemusely vyplatit, a to pod hrozbou přidělení horší práce, což doufám nebyl Váš případ. Můj to byl. Pěkný pozdrav do Třebíče.

 204. FreeDale

  Znamená to tedy, že článek je již neaktuální a potřeboval by novelizovat? Pokud někdo bude chtít ukončit pracovní poměr dohodou podle tohoto vzoru, může se mu tedy stát, že se bude odvolávat na zrušený zákon?

 205. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud důvody skončení pracovního poměru odůvodňují přiznání odstupného, je lhostejno, zda-li bude pracovní poměr skončen výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou, s tím, že v této dohodě tyto důvody musí být v dohodě vymezeny.

  Jedná se o případ tzv. organizačních důvodů, tzn. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část a nebo pokud se zaměstnanec stane nadbytečným. Druhým důvodem rozvázání pracovního poměru, pro který náleží zaměstnanci odstupné je stav, nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání.

  Pokud tedy podáte výpověď Vy jako zaměstnanec, odstupné nedostanete, pokud uzavřete dohodu s výše uvedenými důvody, máte na odstupné nárok.

  Mgr. Lucie Jindrová

 206. Šéfredaktor

  Dobrý den, stát samozřejmě takovéto závazky (pokud ovšem není zřizovatelem) nepřebírá. Budete se muset obrátit na ustanoveného správce konkurzní podstaty a doufat, že tento zpeněžením majetku společnosti něco získá a Vám alespoň částečně vyplatí.

  Připravte se ale na to, že to bude pravděpodobně nějaký rok trvat, pokud ovšem vůbec něco dostanete.

  Mgr. Lucie Jindrová

 207. Šéfredaktor

  Dobrý den, raději nedávejte okamžité zrušení ale uzavřete dohodu v níž organizační důvody vymezíte. Tak nepřijdete o odstupné. Jinak, pokud podáte po výpovědi okamžité zrušení, nahrazuje toto předchozí výpověď a není nutné psát dodatek k výpovědi.

  Mgr. Lucie Jindrová

 208. Šéfredaktor

  Dobrý den, musím upozornit, že Váš příspěvek není pravdivý. I v případě, že zaměstnanec se zaměstnavatelem uzavřou dohodu o skončení pracovního poměru z organizačních důvodů a tyto důvody v dohodě vymezí, nárok na odstupné trvá – viz ust. § 67 odst. 1 zákoníku práce.

  Mgr. Lucie Jindrová

 209. Šéfredaktor

  Dobrý den, pravidlo, že mlčení znamená souhlas právo obecně (až na výjimky) nezná. Skončení pracovního poměru musí být vždy provedeno písemně a to buď sepsáním dohody o skončení pracovního poměru, kterou obě strany podepíší, nebo podáním písemné výpovědi doručené druhé straně. Pokud se tedy zaměstnavatel k Vašemu návrhu včas nevyjádří, podejte výpověď. Žádné lhůty pro jeho vyjádření nejsou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 210. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud do práce jednoduše nepřijdete, hrozí Vám, že předchozí zaměstnavatel po Vás bude vymáhat případnou vzniklou náhradu škody, která mu může vzniknout právě tím, že za Vás neměl náhradu a např. mu utekly zakázky apod.

  Mgr. Lucie Jindrová

 211. Šéfredaktor

  Dobrý den, podle zákona č. 118/2000 Sb. máte takový nárok v případě, že mzdové nároky vznikly v období 6 měsíců před podáním návrhu na konkurz. Zaměstnavatel může požádat kterýkoli úřad práce. Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit nejvýše v rozsahu odpovídajícím splatným mzdovým nárokům za 3 měsíce rozhodného období, a to pouze 1x za rok. Zaměstnanec uplatní mzdové nároky u úřadu práce písemnou žádostí, v níž uvede jméno, rodné číslo, bydliště, označení zaměstnavatele, sídlo nebo místo jeho podnikání, výši uplatňovaných mzdových nároků, údaje potřebné pro výpočet daně z příjmů, dobu, za kterou je požaduje, a způsob jejich výplaty. Součástí žádosti mohou být i doklady, kterými může být prokázána výše uplatňovaných mzdových nároků.

  Mgr. Lucie Jindrová

 212. Šéfredaktor

  Dobrý den, neprodlužuje. To se děje pouze v případě výpovědi podané zaměstnavatelem.

  Mgr. Lucie Jindrová

 213. Mira

  Prosim vas o radu,jsem od 2.8.07 marod a zamestnavetel semnou rozvazal prac.pomer vypovedi v souvyslosti z provadenimi organizacnimi zmenamy k 31.12 07,ja ale budu marodit dal protoze mam pred operaci.Prosim vas jak je to s nemocenskymi davkami a kdo me bude dal vyplacet tyto davky nebo na koho se mam obratit.A jestly mel zamestnavatel na to pravo,se mnou rozvazat prac.pomer v prac neschopnosti.Dekuji mockrat za vasi odpoved

 214. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud výpověď podal zaměstnanec, nemá pracovní neschopnost na běh výpovědní lhůty žádný vliv. Opačný případ je u výpovědi podané zaměstnavatelem, kdy se v případě nemoci o tuto dobu výpovědní lhůta prodlužuje.

  Mgr. Lucie Jindrová

 215. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud nový majitel převzal společnost původního zaměstnavatele i s pracovněprávními závazky, jste stále v pracovním poměru. Není tedy proč Vám vyplácet odstupné. Ledaže by Vám dal zaměstnavatel výpověď z organizačních důvodů.

  Mgr. Lucie Jindrová

 216. Šéfredaktor

  Dobrý den, zaměstnavatel by opravdu Vám měl zápočtový list předat až po skončení pracovního poměru a to z důvodu, aby mohl sám přesně uvést, k jakému dni jste u něho pracovní poměr skončil a to potvrdit.

  Mgr. Lucie Jindrová

 217. Šéfredaktor

  Dobrý den, předně, termín "výpověď dohodou" je nesmysl, protože zaměňujete dva zcela protichůdné pojmy. Pokud zaměstnavatel neakceptuje skončení pracovního poměru dohodou k urč. dni a tuto dohodu nepodepíše, můžete skončit pouze podáním výpovědi a uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty. Pokud byste odešel i tak, vystavujete se nebezpečí, že by zaměstnavatel po Vás mohl vymáhat náhradu škody, která mu může Vaším náhlým odchodem vzniknout.

  Mgr. Lucie Jindrová

 218. Šéfredaktor

  Dobrý den, vypočítává se z předcházejího čtvrtletí, tj. za červenec, srpen, září. Aby se to vypočítávalo z měsíců 10 – 12, musel by pracovní poměr skončit až v lednu. Vyplácí se v nejbližším výplatním termínu, pokud se nedohodnete na výplatě v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu.

  Mgr. Lucie Jindrová

 219. Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, můžete. Vaše nemoc omezuje v podání výpovědi pouze zaměstnavatele a nikoli zaměstnance.

  Mgr. Lucie Jindrová

 220. Olga

  Dobrý den.Zajímalo by mě jak je to,když do žádosti o rozvázání pp dohodou napíšu že žádám o sdělení zda zaměstnavatel mé žádosti vyhoví do určitého datumu a on mi do tohoto datumu nepředá žádné odmítnutí mé žádosti.A ještě bych se chtěla zeptat co konkrétně si mám představit pod pojmem neplatná výpověď pro účely §70 a 71 ZP.

 221. radka benešová

  Dobrý den,oni už tu výpově´d dohodou měli připravené.Jednala jsem dost zbrkle a ani nevím jestli mám náro na odstupné,protože už te´d mají za mne náhradu.končím 31.12.O7.Děkuji za odpově´d

 222. Šéfredaktor

  Dobrý den, důvod v dohodě se musí uvést, požaduje-li to zaměstnanec.

  Mgr. Lucie Jindrová

 223. Šéfredaktor

  Dobrý den, jednou jste něco podepsala, tak je to podepsané. Mohla byste se max. u soudu domáhat neplatnosti, pokud to bylo např. pod nátlakem.

  Jinak se musíte dohodnout se zaměstnavatelem.

  Mgr. Lucie Jindrová

 224. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud Vám dal zaměstnavatel najevo, že souhlasí s ukončením pracovního poměru dohodou, záleží na Vaší vzájemné dohodě, k jakému datu bude pracovní poměr ukončen. Pracovní poměr těžko skončíte zpětně, neboť Vám již očividně plynou nemocenské dávky, které by v případě rozvázání pracovního poměru skončily.

  Mgr. Lucie Jindrová

 225. Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, na neschopence být teoreticky můžete. Pokud Vám bude zbývat dovolená, zaměstnavatel by Vám ji měl při skončení pracovního poměru proplatit.

  Mgr. Lucie Jindrová

 226. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud už u zaměstnavatele nepracujete, tedy nejste v pracovním poměru, nevztahuje se na Vás nemocenská. Ochranná lhůta se použije pouze u výpovědi a nikoli již u zrušení prac.poměru ve zkušební době.

  Mgr. Lucie Jindrová

 227. Šéfredaktor

  Dobrý den, ne, neexistuje. Pokud na dohodu nepřistoupí, můžete skončit pracovní poměr jen tak, že podáte výpověď s 2měsíční výpovědní lhůtou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 228. Šéfredaktor

  Dobrý den, skončit pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem můžete k jakémukoli dni, tj. např. k 15.11. Na úřadu práce se registrovat nemusíte.

  Mgr. Lucie Jindrová

 229. Šéfredaktor

  Dobrý den, jakákoli dohoda a tedy i dohoda o skončení pracovního poměru by měla být opravdu dohodou v pravém slova smyslu, v níž obě strany svým podpisem vyjádří svou vůli. Tedy, k podpisu Vás nikdo nutit nemůže (resp. neměl by) a pokud ano, tak prostě nepodepisujte, pokud nechcete. Pokud pracujete řádně, nemáte proč se bát případných kontrol. Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď, s jejímž odůvodněním byste nesouhlasila, můžete se bránit podáním žaloby soudu na určení neplatnosti takové výpovědi.

  Popravdě však spíše nerozumím tomu, proč v takovém zaměstnání, kde jsou špatné vztahy a min. mzda, dál zůstáváte a sama výpověď nepodáte.

  Mgr. Lucie Jindrová

 230. Lidka

  Zápočtový list by měl obsahovat iniciáli zaměstnance (jméno příjmení bydliště dosažené vzděláni apod.) i zaměstnavatele(název, právní formu, sídlo), délku zaměstnání, pracovní neschopnost( to by už ale neměla být povinnost od nového roku),srážky ze mzdy. A na souhlas zaměstnance (nebo pokud jde človíček na úřad práce tak to tam musí být) potvrzení o průměrném čistém měsíčním výdělku.

 231. Šéfredaktor

  Dobrý den, okamžitě zrušit pracovní poměr můžete jen v případě, že Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15ti dnů od výplatního termínu. Co se týče výpovědi s 2měsíční výpovědní lhůtou, zde důvody uvádět nemusíte.

  Mgr. Lucie Jindrová

 232. Šéfredaktor

  Dobrý den, dobu čerpání dovolené určuje zásadně zaměstnavatel. Nicméně dle § 217 odst. 1 poslední věta je dobu čerpání dovolené povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dní předem, pokud se se zaměstnancem nedohodne na kratší době. Tedy Vámi uvedený případ rozhodně není v pořádku. Pokud s tímto tedy nesouhlasíte, jděte do práce. Jiná otázka však je, jak budete bránit své nároky.

  Mgr. Lucie Jindrová

 233. Šéfredaktor

  Dobrý den, zákon zaměstnavateli žádnou takovou povinnost nestanoví. Je pouze na Vás, abyste si podpis zaměstnavatele na dohodě o skončení prac.poměru zajistil.

  Mgr. Lucie Jindrová

 234. Šéfredaktor

  Dobrý den, abyste mohla okamžitě zrušit pracovní poměr, musel by k tomu existovat některý ze zákonem stanovených důvodů a to buď zdravotní důvody nebo to, že Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu.

  Ve Vašem případě tak můžete požádat zaměstnavatele o skončení prac.poměru na základě dohody a to k urč. dni, nebo musíte podat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou; pokud tedy podáte výpověď nyní, skončí prac.poměr ke dni 29.2.2008.

  V době prac.neschopnosti výpověď podat můžete a toto nemá na výpovědní dobu žádný vliv. Omezení platí pouze pro zaměstnavatele, který Vám výpověď dát v době nemocenské nemůže.

  Mgr. Lucie Jindrová

 235. Šéfredaktor

  Dobrý den, na základě dohody o skončení prac.poměru můžete skončit pracovní poměr k jakémukoli dni. Tuto dohodu musíte se zaměstnavatelem uzavřít písemně.

  Mgr. Lucie Jindrová

 236. Šéfredaktor

  Dobrý den,

  ad 1) pokud uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o skončení prac.poměru dohodou k urč.dni, neběží (a ani není důvod) žádná výpovědní lhůta. Pracovní poměr jednoduše ke sjednanému dni skončí.

  ad 2) zaměstnavatel může okamžitě zrušit prac.poměr nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy se o důvodech pro skončení prac.poměru dozvěděl a nejpozději do 1 roku. Bylo by to možné (bez ohledu na již uzavřenou dohodu) pouze v případě, že by se o důvodu k okamžitému zrušení prac.poměru dozvěděl až cca v polovině října t.r.

  Mgr. Lucie Jindrová

 237. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  je možné, že v tomto případě se jedná o trestný čin pomluvy dle § 206 trestního zákona. Pokud máte pocit, že Vám jeho jednání může způsobit újmu nebo Vás jinak poškodit, můžete podat trestní oznámení. Ale stejně jako všude i zde záleží hlavně na tom, co je možné prokázat.

 238. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  Vy jako zaměstnanec nemusíte k podání výpovědi uvádět žádný důvod (na rozdíl od zaměstnavatele). Tedy, můžete podat výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, nebo můžete zaměstnavateli navrhnout skončení pracovního poměru dohodou k určitému dni. V případě dohody s tím však zaměstnavatel musí souhlasit.

 239. Redaktor - Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, mateřská a rodičovská dovolená jsou zákonem stanovené důležité osobní překážky v práci na straně zaměstnance. Ty by měl zaměstnavatel respektovat. Případně se spojte s oblastním inspektorátem práce pro Váš kraj, který může kontrolovat dodržování pracovněprávních předpisů u zaměstnavatelů a mohl by Vám poskytnout konzultaci.

 240. Redaktor - Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jak vyplacení dlužné mzdy, tak i vydání zápočtového listu se můžete domáhat žalobou u soudu. Jsou to totiž povinnosti stanovené zaměstnavatelům zákoníkem práce a jejich porušení je tedy porušením práv. Nejvyšší soud dokonce vydal rozsudek, podle kterého odpovídá zaměstnavatel za škodu, která vznikne zaměstnanci v důsledku toho, že mu nebyl vydán zápočtový list. Taková škoda vznikne například, když nový zaměstnavatel odmítne uzavřít se zaměstnancen smlouvu bez předložení potvrzení o zaměstnání.

 241. Bob

  je to jejich trik.. pokud podáte výpověď vy, přijdete o odstupné, které Vám musí poskytnout zaměstnavatel v případě, že Vám dá výpověď z "reorganizačních důvodů", když Vás nepřevede na jinou adekvátní práci…jeho min. výše je tuším že stanovena zákonem na ty 2 měs. platy, ale teoreticky na ně můžete zatlačit, že chcete víc , a že jim jinak nepodepíšete dohodu! Nicméně stávající podepsaná dohoda je platná a trval bych na ní v případě, že je tam ta klauzule o tom, že dostanete odstupné…takže : bud dohodou s uvedením klauzule o výši odstupném – co největším a důvody proč je uzavírána- to jest, že pro Vás nemá zaměstn. práci , a nebo Vám musí dát oni výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou + odstupné, což znamená, že nastoupíte normálně do zaměstnání a dokud Vám nedají písemnou výpověd budete pracovat a pobírat plat, dokud výpověď nepřevezmete….

 242. Bob

  dohodu nepodepisujte, přijdete o odstupné! případným zastrašováním se nenechte zviklat, kdyžtak řeště důvodné výhružky s PČR

 243. Bob

  jo jenže ta osoba psala jen o uzavření dohody A JÁ SE S VÁMI VSADÍM, ŽE TO BYLO BEZ VYMEZENÍ DŮVODŮ ( NADBYTEČNOSTI ),TJ. ŽE SE JEN PÍSEMNĚ DOHODLY NA SKONČENÍ P.P. K URČITÉMU DNI A TO PRÁVĚ PROTO ,ABY ZAMĚSTNAVATEL NEMUSEL NIC VYPLATIT…. TAKŽE PRAVDU MÁTE OBA :-)

 244. Redaktor - Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákoník práce stanoví možnosti, za kterých je zaměstnanec oprávněn okamžitě zrušit pracovní poměr. Ovšem důvody, pro které může zaměstnanec zvolit tento způsob ukončení pracovního poměru, jsou velmi omezené. Ve Vašem případě lze mít za to, že žádný takový důvod zde není. V případě výpovědi tedy poběží 2-měsíční výpovědní doba. Bude-li to možné, můžete se zaměstnavatelem uazvřít dohodu o rozvázání pracovního poměru, ve které si sjednáte den skončení poměru. To je nejrychlejší způsob.

 245. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  samozřejmě antidatování není v pořádku. Platí, že dokud není výpověď, resp. skončení PP ve zkušební době dáno písemně, není platné. Zaměstnavatel Vás nemůže nutit k podpisu nebo podání výpovědi. Nicméně, pokud jste ve zkušební době, může s Vámi skončit PP i zaměstnavatel, což předpokládám, že udělá.

 246. Monika

  Děkuji za rychlou odpověď. Ještě malý dotaz – má vliv paragraf na ukončení PP? Nebo musíme oba počkat až po vypršení 16ti dnů? Bude mi, v případě, že rozvážu PP např. 21.12., proplacen?

 247. Monika

  Zapomněla jsem ořipsat – dcera má 3,5 roku a stále na ni čerpám rodičovský příspěvek – bez přerušení.

 248. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže se nemůžete dohodnout, pak je vše o dost složitější, protože vaše vzájemné spory bude muset autoritativně rozhodnout teprve soud. Je pravdou, že přemísťuje-li se zaměstnavatel, jedná se o takovou organizační změnu, na základě které je možné dát zaměstnanci výpověď. Zároveň mu však náleží odstupné ve výši nejméně 3-násobku průměrného výdělku. Stěhování v rámci jednoho města však není takovou organizační změnou, aby odůvodňoval uvedenou výpověď. Jestliže zaměstnavatel nepřistoupil na ukončení pracovního poměru dohodou, pak Vám nezbývá než podat klasickou výpověď s 2 měsíční výpovědní dobou, ve které nejste povinna uvádět jakékoliv důvody. Můžete také podat podnět pro podezření na porušování zákoníku práce na oblastní inspektorát práce ve Vašem kraji.

 249. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže onemocníte do 7 dnů ode dne skončení pracovního poměru, jste v ochranné době a výše nemocenské dávky se vypočítává ještě z příjmů u bývalého zaměstnavatele. Na úřad práce se půjdete zaregistrovat až po skončení nemocenské.

 250. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  odstupné Vám náleží pouze v případě, že byl pracovní poměr skončen z důvodu, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část anebo stane-li se zaměstnanec nadbytečným; dalším důvodem pro vyplacení odstupného je zdravotní stav. Z jiných důvodů odstupné nenáleží.

  Píšete však, že "se domníváte", že jste dohodu podepsala pod nátlakem. Tak buď to víte nebo ne. Čím to chcete prokazovat?

  Co se týče toho data, není náhodou v dohodě uvedeno, že pracovní poměr končí ke dni 28.12.? To by bylo logické.

 251. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, s tímto dotazem se obraťte na poradnu, která se zabývá mzdovým účetnictvím nebo se informujte přímo na OSSZ.

 252. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nemusíte. Předpokladem skončení pracovního poměru dohodou je pouze sepsání dohody o skončení prac. poměru k určitému dni a její podepsání oběma stranami.

 253. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže nárok na dávky nemocenské pojištění vznikl před 31.12.2007, pak se jejich poskytování řídí podle předpisů v té době. Nemocenská Vám tedy běží podle předpisů, které byly účinné před 1.1.2008.

 254. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v tomto případě zaměstnavatel na vrácení odstupného nemá nárok. Nic vracet nebude.

 255. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pracovní poměr můžete rozvázat výpovědí samozřejmě i v době pracovní neschopnosti. 2-měsíční výpovědní doba poběží od měsíce, který bude následovat po měsíci, ve kterém doručíte výpověď zaměstnavateli. Důvody uvést můžete, ale nemusíte.

 256. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pracovní poměr můžete klidně ukončit výpovědí. Současný zákoník práce stanoví 2-měsíční výpovědní dobu (pokud nemáte se zaměstnavatelem sjednanou výpovědní dobu delší). Nebo se můžete pokusit uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru. Pak by žádná výpovědní doba neběžela a skončila by jste podle toho, jak se dohodnete. Což je rychlejší.

 257. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže vykonáváte práci asistenky, neměla by být výstupní prohlídka povinná. To se týká jen určitých profesí a to především z důvodů nároků z poškození zdraví při výkonu zaměstnání. Výstupní prohlídka by měla potvrdit, že u zaměstnance nedošlo k podstatnému zhoršení zdraví z důvodu výkonu práce u zaměstnavatele, od kterého odchází. Ani zákon ve Vašem případě neukládá zaměstnavateli povinnost Vám ji nařídit. Jestliže ji však uhradí ze svého, nemáte důvod se ničeho obávat. Pracovní poměr skončí dohodou k 31.1. a zaměstnavatel již nemůže jednostranně tuto vaši dohodu změnit. A výstupní lékařská prohlídka nemá vůbec žádný vliv na to, aby Vás odmítl "pustit" z práce.

 258. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, po dobu mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám držet původní místo. Po rodičovské dovolené (do 3 let věku dítěte) pak místo, které odpovídá Vaší kvalifikaci. Zaměstnavatel však již není povinen Vám poskytnout další rok neplaceného volna, jestliže nebude chtít. Může dokonce trvat na tom, aby jste nastoupila. K dohodě jsou vždy potřeba souhlas alespoň dvou stran.Takže jestliže nebude souhlasit a volno Vám nedá, nemusíte ani žádnou dohodu sepisovat, protože Vám nebude nic platná.

 259. Radka

  Dobrý den, odstupné vyplacené dle § 67 zákoníku práce se nezahrnuje do vyměřovacích základů pro odvod pojistného, proto se tato částka neuvádí v ELDP. Z tohoto odstupného je tedy odváděna pouze daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, proto se tato částka zahrnuje do příjmů v Potvrzení o zdanitelných příjmech.

 260. JULIUS BOJTAR

  DOBRY DEN DOSTAL SEM 2 VYPOVET ALE JELIKOS SME SE DOHODLI ZE SKONCIM K 6.6.08 TAK MAM NAROK NA 3m. ODSTUPNE KTERE SME PISEMNE DOHODLI ZE BUDE VYPLACENO POSLEDNI VYPLATVI TERMIN TO JE 15.7.08 ALE NIC SEM NEDOSTAL TAK SEM ZAVOLAL DO FIRMY A TAM MY REKLY ZE TO DOSTANU AS 15.8.08. CO MAM DELAT?MAJ NATO PRAVO KDYS SME SE PISEMNE DOHODLI NA JINEM TERMINU DEKUJU BOJTAR

 261. Martina Pastorová

  Dobrý den, mohu se zeptat na základě kterých právních předpisů stojí Vaše odpověď? Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění totiž hovoří opačně, co se SP a ZP týče. Odvod daně je samozřejmý.

  Děkuji

 262. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na 2 platy nárok nemáte. Na odstupné pouze v případě, že důvodem pro skončení prac. poměru je zrušení zaměstnavatele, jeho přemístění nebo Vaše nadbytečnost a tento důvod bude zároveň v této dohodě o skončení prac. poměru uveden.

  S dohodou však souhlasit nemusíte, je to čistě na Vás.

 263. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  výpověď je jen jedna. Nicméně u výpovědi běží dvouměsíční výpovědní lhůta, což nestihnete.

  Ve Vašem případě je tak jedinou možností sepsání dohody o skončení prac. poměru se zaměstnavatelem k 31.1. Je však otázka, jestli s tím bude zaměstnavatel souhlasit.

 264. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  po zaměstnavateli to sice chtít můžete, nicméně pochybuji, že Vám vyhoví, s ohledem na jeho současný postoj. Můžete tedy podat soudu žalobu na zaplacení dlužné částky – odstupného a to i když důvody v dohodě uvedeny nebyly. Musíte však u soudu prokázat, že tyto důvody nastaly. Ve Vašem případě jsem však toho názoru, že byste měla být úspěšná, protože budete navrhovat k důkazům výpovědi a dohody s ostatními pracovníky a vůbec ten fakt, že bylo pracoviště zrušeno.

 265. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zaměstnavatel má povinnost vydat Vám zápočtový list při skončení pracovního poměru, tzn. měl by Vám ho vydat ihned. Žádná lhůta jinak stanovena není. Pokud by jej nevydal vůbec, můžete se domáhat práva na vydání věci u soudu.

 266. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejlepší je samozřejmě osobní předání. Výpověď dohodou je nesmysl. Buď dáte výpověď a to je jednostranný úkon, s nímž zaměstnavatel ani nemusí souhlasit tedy natož odpovědět.

  Dohoda o skončení pracovního poměru je de facto smlouva mezi dvěma stranami, pokud zaměstnavatel dohodu uzavřít nechce, nemusí. Tedy ani na žádnou takovou nabídku nemusí reagovat ani odpovídat.

 267. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, musíte si uvědomit, že tím, kdo určuje pracovní dobu nejsou zaměstnanci, ale zaměstnavatel. Ten určuje a rozvrhuje pracovní dobu a to s ohledem na jeho potřeby a nutnost řádně organizovat práci. Na tuto změnu můžete přistoupit anebo si najít nového zaměstnavatele. Jestliže by jste odmítl podepsat změněnou smlouvu nebo dodatek k ní, pak by jste skutečně mohl dostat výpověď pro nadbytečnost s nárokem na odstupné.

 268. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud má tato Vaše nadřízená oprávnění k uzavírání obdobných dohod o skončení prac. poměru od zaměstnavatele, tak to je platné a dne 31.3. skončíte pracovní poměr.

 269. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud jsem pochopila, tak nabídku na zrušení dohody učinil zaměstnavatel, tudíž i on by měl iniciovat písemnou dohodu o zrušení dohody o skončení prac.poměru. Taková dohoda nemá žádné předepsané náležitosti. Teoreticky by postačovalo, pokud byste oba všechny výtisky dohody o skončení roztrhali.

 270. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, "výpověď dohodou" je nesprávný pojem. Buď je dána výpověď nebo je uzavřena dohoda o ukončení pracovního poměru. To jsou dva odlišné způsoby skončení pracovního poměru. Nátlak ze strany zaměstnavatele není v souladu s právním řádem (ani z morálního hlediska), ale děje se to velmi často. Jestliže navíc končíte z důvodu rušení zaměstnavatele, máte nárok na odstupné (3-násoběk průměrného výdělku). Pokud chcete na svou obranu podniknout nějaké právní kroky, bude nejlépe, když se obrátíte na advokáta. Ten celou věc podrobně vyhodnotí a zvolí další postup, popřípadě sepíče příslušná podání. Také Vám sdělí, jakou vypovídací hodnotu má zvukový záznam a za jakým účelem ho bude možné eventuálně využít. Kromě tohot můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce.

 271. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud jste zaměstnanec, můžete podat výpověď kdy chcete bez ohledu na Vaši prac. neschopnost.

  Termín "výpověď dohodou" je nesmysl.

  Buď dáte výpověď nebo zaměstnavateli nabídnete skončení prac. poměru dohodou.

 272. petr mandlik

  Děkuji za odpověď, zjistil jsem, že na to má nadřízená oprávnění nemá a hlavní vedoucí mi nechce tuto výpověď dohodou podepsat a ani napsat uknčení prac. poměru. pouze říká že to není problém, ale já mám strach, aby na konci března neřekli, že tu budu ještě měsíc.. co mám dělat??

 273. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže dostanete výpověď z důvodu zdravotních, muselo by se posuzovat došlo-li ke ztrátě zdravotní způosbilosti v souvislosti s výkonem práce nebo ne. Při nemoci související s výkonem práce totiž náleží zaměstnanci 12-měsíční odstupné (k tomu by byl ovšem nutný lékařský posudek). Jestliže se nejedná o nemoc z povolání, pak žádné odstupné zaměstnanci nenáleží. Po dobu pracovní neschopnosti jste v ochranné době, tj. nemůže Vám být dána výpověď. Problémy však budou hrozit po návratu do práce. Jestliže jste plně invalidní, pak je zřejmé, že došlo i k omezení celkové pracovní schopnosti. Invalidita znamená, že nemůžete již vykonávat práci v takovém rozsahu jako dosud a to zaměstnavateli samozřejmě nemusí vyhovovat. Jinou možností by byla dohoda se zaměstnavatelem na úpravě Vašeho úvazku, protože k invalidnímu důchodu si můžete klidně přivydělávat.

 274. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, především se nejedná o výpověď, ale o návrh na uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru.

  1) Jestliže nechcete ve firmě zůstat, pak dohodu podepište. Pracovní poměr bude rozvázán. Ovšem ne k 12.2., jelikož k tomuto dni jste dohodu neakceptovala, a zpětně to nelze. Musíte si dohodnout jiný den. Pracovní poměr tedy stále trvá. Na odstupné nárok nemáte, ledaže by byla dohoda uzavřena z důvodu organizačních změn nebo nemoci z povolání.

  2) Zaměstnavatel sice určuje, kdy bude zaměstnanec čerpat dovolenou, ale podmiňovat to tímto způsobem nesmí.

  3)Právo na změnu pracovní doby nemáte, musí vycházet z dohody se zaměstnavatelem. Pracovní donu určuje on. Měl by sice zohlednit osobní poměry zaměstnance, ale povinnost zkrátit Vám dobu nemá.

  4)Jestli poštu nevyzvedává, budete to muset zařídit jinak. Poslat písemnost třeba někomu z vedení, nebo přímo domů zaměstnavateli. Nebo osobně (i když jste z jiného města). A to buď Vy nebo někdo, kdo Vám to k němu zaveze a nechá si převzetí potvrdit.

  Jinak můžete podat podnět na oblastní inspektorát práce, ten může za porušení zákoníku práce ukládat pokuty.

 275. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli budete propuštěna pro nadbytečnost (nebo z tohoto důvodu uzavřete dohodu o rozvázání pracovního poměru), pak Vám bude náležet odstupné ve výši 3-násobku průměrného výdělku. Pokud jde o výpovědní dobu, ta činí 2 měsíce. V případě dohody žádná není, poměr skončí ke dni, který si sjednáte.

 276. Renáta Uhlířová

  Dobrý den, 12.4.2008 mi končí rodičovská dovolená. Při osobním jednání jsem oznámila svůj záměr, vrátit se na pozici dle pracovní smlouvy. Nejdříve mi sdělili, že je obsazená, jinou pro mne nemají, takže dostanu výpověď pro nadbytečnost. Dohodli jsme se, že dostanu odstupné 3 platy. Měla bych nárok i na výplatu mzdy, když pro mne nemají práci a výpovědní lhůta poběží až do 30.6.2008? Poté mi nabídli telefonicky pozici, která neodpovídá pracovní smlouvě. Když ji nepřijmu,nedostanu prý odstupné. Je to podle zákona? Prosím o pomoc, jak mám postupovat. Děkuji

 277. Gabriela Mráčková

  Mockrat dekuji,ale mam ještě dotaz.Zaměstnavatel se mnou jedna velmi ostre,ja bych rada nastoupila na 2 mesice + 3 nasobek vydelku,ale zamestnavatel tvrdi,ze musim odpracovat 2 a pul mesice,je to tak?A jeste nevim,malemu budou 3 roky 12.3.2008,ke kteremu dni musim nastoupit?Mam to radeji predlozit pisemne,ze chci na 2 mesice nastoupit a k tomu 3 vydelky?Nevim co mohu cekat,jejich jedani,je velmi neprijemne!Mockrat dekuji za pomoc

 278. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nastoupit musíte hned po skončení rodičovské dovolené. Zákon hovoří jasně. Jestliže dostanete výpověď pro nadbytečnost, poběží vám 2-měsíční výpovědní doba (§51 zákoníku práce) a náleží Vám odstupné (3-násobek výdělku §67). To máte již v předchozí odpovědi. Apokud jde o 2,5 měsíce, zaměstnavatel tím má na mysli nejspíš to, že výpovědní doba začíná běžet až v měsíci, který následuje po měsící, ve kterém dostanete výpověď. Jestli tedy dostanete výpověď hned v březnu, pak výpovědní doba poběží od 1.4. do 31.5.2008. Do té doby budete muset odvádět práci. Je otázka jakou, když pro Vás údajně žádnou nemá. Když Vám nebude moc dávat práci, pak půjde o překážku na jeho straně a bude Vám náležet náhrada mzdy. Jestli s Vámi jedná nekorektně, budete muset opravdu zajít za právníkem.

 279. Iva Blažková

  Pane Topko, děkuji za vaše stanovisko. Nicméně můžete mi poslat ještě doplňující vyjádření k bodu 1) Upřesňuji: Dám např. protinávrh k původně obdrženému návrhu na uzavření dohody o RPP, že souhlasím s rozvázáním PP dohodou ze strany zaměstnavatele, který skončí k určitému mnou stanovenému datu, s uvedením důvodu rozvázání prac. poměru a s vyplacením určitého počtu odstupních platů. Je to možné?

  K bodu 3) Nežádala jsem o zkrácení prac. doby, jen o její posunutí o hodinu směrem dopředu. Ale i tak se asi na vyjádření nic nezmění.

  Ještě jednou děkuji

 280. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, záleží na tom, jestli je nadřízený dostatečně oprávněn řešit pracovněprávní vztahy. Ale jako zástupce zaměstnavatele by tuto možnost měl mít. Za zaměstnavatele mohou takové věci řešit i někteří pracovníci, pokud to vyplývá z interních předpisů zaměstnavatele nebo je to obvyklé vzhledem k jejich pracovnímu zařazení.

 281. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, projděte si diskuze na téma pracovního práva. Již mnohokrát bylo řečeno, že pojem "výpověď dohodu" je právní nesmysl. Zaměstnavatel tedy Vaše podání vzal jako návrh dohody o rozvázání PP, ale neakceptuje ho. Pak musíte podat výpověď a plnit své pracovní povinnosti ještě po celou výpovědní dobu. Jestliže to odmítnete, můžete nejen dostat okamžité zrušení PP, ale navíc po Vás bude moci vyžadovat náhradu škody, kterou jste způsobil tím, že jste nesplnil své pracovněprávní povinnosti. Takže si to dobře rozvažte.

 282. Jiří Matuška

  Zamítne-li zaměstnavatel návrh dohody o rozvázání pracovního poměru ve lhůtě, mám nějakou možnost ukončení prac. poměru jinak než výpovědí? Třeba, že do práce již nenasoupím. Starám se o dítě 8 let? Můžu nastoupit do nového zaměstnání bez zápočt. listu?

  Děkuji

 283. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, potvrzení o zaměstnání není nutnou podmínkou nástupu do nové práce. Pokud budete propuštěna z organizačních důvodů, náleží Vám min. 3-násobné odstupné. Jestliže Vám nemohou nabídnout místo podle pracovní smlouvy, je to jejich problém, protože podle §38 odst.1 ZP Vám musí přidělovat práci podle smlouvy, tudíž výhrůžka ztráty nároku na odstupné je nesmyslná! Ve výpovědní době máte povinnost dostavovat se do práce. Když Vám ji ale nepřidělí, je to překážka na straně zaměstnavatele a náleží Vám náhrada mzdy. Můžete také uzavřít dohodu o rozvázání PP s tím, že si sjednáte vyšší odstupné, jak píšete. V případě problému kontaktujte právníka nebo Oblastní inspektorát práce.

 284. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je dán spodní limit podle minimální mzdy, tj. nejméně 40,-Kč/hodinu. Jinak výše omezena není.

 285. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obraťte se na Oblastní inspektorát práce, jedná se totiž o jasné porušování pracovněprávních předpisů. Zaměstnavatel není oprávněn Vám cokoliv zadržovat anebo Vás jinak omezovat ve Vašich nárocích. Inspektorát však za Vás dlužné částky nevymůže, to musíte jen Vy sama, popřípadě i prostřednictví soudu. Doporučuji, aby jste se obrátila na právníka. Podle toho, co píšete bude se zaměstnavatelem každá dohoda těžká. V krajním případě skutečně budete muset podat žalobu.

 286. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zaměstnavatel je povinen Vás přijmout na místo, které odpovídá Vaší pracovní smlouvě a kvalifikaci. PP s Vámi může ukončit až v případě, že takové místo pro Vás mít nebude. Propustí Vás z důvodu organizačních změn (pro nadbytečnost), za což Vám však náleží odstupné ve výši 3-násobku měsíčního výdělku.

 287. Lucie Schmalzová

  Děkuji za odpověď,ale chtěla bych se ještě ujistit – to platí i pro případ,že budu 5 let v kuse doma (se dvěma dětmi)? Myslela jsem,že zaměstnavatel má povinnost tzv. "držet místo" pouze tři roky od nástupu na MD.

 288. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to se týká rodičovské dovolené při jednom dítěti. Když máte následně druhé, pak Vám opětovně běží RD podle zákoníku práce. Po návratu z RD je zaměstnavatel povinen přidělovat Vám práci v souladu s pracovní smlouvou (§38 ZP).

 289. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zaměstnavatel Vám žádný PP neukončuje. Ten totiž skončí sám o sobě uplynutím doby, na kterou byl uzavřen. A Vaše PN na to nemá vůbec žádný vliv. Jestliže budete v pracovní neschopnosti i v době skončení PP nemocenské dávky budete dostávat i nadále.

 290. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, projděte si diskuze, o výpovědní době toho bylo napsáno již mnoho. Ohledně hledání nového místa platí ustanovení nařízení vl. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci: Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat.

 291. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže není v doložce sjednána kompenzace, pak by zaměstnavatel nemohl její plnění platně vymáhat, protože neposkytuje příslušné protiplnění. Od 1.1.2005 bylo ve starém ZP, a platí to i v novém ZP, že se poskytuje "odměna" za zdržení se činnosti. Takže záleží na tom, kdy byla uzavřena smlouva. Většinou platí, že vztahy upravené zákonem před jeho novelou se řídí předchozím zněním.

 292. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí nabídnout práci podle smlouvy, když takovou práci nemá, jde o překážku v práci na jeho straně. Jinou práci nejste povinen přijmout. Pak musí věc řešit zaměstnavatel a to např. tak, že Vám dá výpověď z organizačních důvodů. V tom případě Vám ze zákona náleží odstupné ve výši alespoň 3-násobku měsíčního výdělku.

 293. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zaměstnavatel není povinen Váš návrh na rozvázání akceptovat. Není stanovena žádná lhůta, do kdy by se měl vyjádřit. Ale od předložení návrhu uplynul více jak měsíc, tudíž je možné předpokládat, že ji nepřijal. Požádejte ho tedy o stanovisko k Vaší dohodě. Jestli ji skutečně nepřijal, pak budete muset podat klasickou výpověď. Ohledně dovolené platí, že tu část dovolené, na kterou Vám již vznikl nárok, je povinen Vám při skončení PP proplatit, pokud Vám ji ovšem neumožní vyčerpat.

 294. Pavla Krejčová

  Děkuji Vám za odpověď.Ještě se vyjádřím ke stanovisku zaměstnavatele.Před týdnem jsem svého zaměstnavatele požádala, aby se mi k mé žádosti vyjádřil řekl jen, že mi v tuto chvíli dát odpověď nemůže.Ale že má nadřízená mě pustit nechce, ale zaměstnavatel ano.Nevím, jaké stanovisko mám brát jako rozhodující.Musí mi toto rozhodnutí dát písemně?Děkuji za odpověď.

 295. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to není žádné konkrétní stanovisko. Dosud s Vámi nikdo žádnou dohodu neuzavřel. Písemné vyjádření žádat můžete, ale potvrzení o tom, že s Vámi dohodu nepodepsali pro Vás nemá žádný význam. PP trvá dál.

 296. Sáva Ulrych

  Ještě dodatek. Jestliže není platná dohoda z 29.2., je platná nová smlouva o zaměstnání? Odstupné nikdo nedostal, protože by přišel o práci, o peníze by se stejně musel soudit a získat práci na Jesenicku je výhra v loterii.

 297. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud má 1/2 úvazek, pak je jeho změna možná jen se souhlasem zaměstnance. Navíc je nutno vzít v potaz i zdravotní omezení. Ve většině případů, kdy pracuje osoba s ČID, nemůže tato odvádět plnou pracovní dobu, ale jen takovou, která odpovídá jejímu stavu. ČID je přiznán, jestliže poklesne schopnost soustavné výdělečné činnosti minimálně o 33%. Při snížené schopnosti tedy nelze požadovat výkon plné pracovní doby.

  Když změnu odmítne, musí to zaměstnavatel řešit. Buď jí nechat současnou práci a úvazek anebo jí dát výpověď z organizačních důvodů. U té je nárok na 3-násobné odstupné. Lze se i dohodnout, ale v dohodě je nutno uvést přesný důvod, aby byl zachován nárok na odstupné. Hrubé porušení v tomto případě by nebyl platný důvod výpovědi.

 298. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kdyby jste si prošla diskuzi, pak by jste zjistil, že "výpověď dohodou" je naprostý nesmysl. Buď jde o výpověď anebo o dohodu. Jestli jde tedy o návrh dohody o rozvázání PP, pak je dohoda platná jen, když na ní druhá strana přistoupí. A účinná je ode dne, kdy je podepsána oběma stranami, nelze ji tedy uzavřít zpětně.

  Pokud ve smlouvě nemáte uvedenou zkušební dobu, pak je to nedbalost zaměstnavatele, ale zrušit PP ve zkušební době Vám nemůže. Doručte mu oznámení o tom, že trváte na dalším zaměstnání a podejte žalobu o neplatnost výpovědi. Pokud se s ním ovšem nějak nedohodnete mimosoudně.

 299. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, z předchozího čtvrtletí, tj. od dubna do června. K 01.07.2008 se tedy spočítá Váš průměrný výdělek za tyto měsíce.

 300. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to by jste měla. Částečná invalidita svědčí o tom, že Vaše pracovní schopnosti jsou minimálně ze 33% omezené, tudíž nemůžete pracovat na plný úvazek a podávat stejné výkony jako neinvalidní zaměstnavatelé. To by samozřejmě zaměstnavatel vědět měl, něco takového zatajovat nemůžete. Oznamovat mu výši důchodu patrně nemusíte, ale je otázka přímo pro mzdovou účetní nebo OSSZ, jestli to není nutné v souvislosti s uplatňováním daňových úlev.

 301. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vy musíte dodržet léčebný režim a pokud nemáte vycházky, tak se těžko můžete dostavit do zaměstnání. A zaměstnavatel Vás naopak nemůže nutit tento režim nijak porušovat, což by mu mělo dojít.

 302. Oldřich Topka

  Dobrý den, píšete, že chodíte do práce k původnímu zaměstnavateli a to znamená, že z hlediska zákoníku práce u něj v tuto dobu vůbec nejste na rodičovské dovolené (když pracujete, logicky nečerpáte RD), neběží Vám tak ochranná doba a výpověď dostat můžete.

 303. Oldřich Topka

  Dobrý den, to jste si měl nejdřív projít zdejší diskuze, o tomhle je tu napsáno již mnoho a především o tom, jak velký nesmysl je "výpověď dohodou".

  Vy jste nedostal žádnou dohodu, ale její návrh. Datumy, o kterých píšete, Vám jsou tedy jen "navrhovány". Vy můžete k návrhu vznést své připomínky a námitky a jsou zde jen dvě cesty

  a) dohodu přijmete a podepíšete;

  b) nepřijmete, nepodepíšete – k tomu Vás nutit nemohou. Jde jen o to, jak moc jste sugestibilní a jestli podlehnete uvedenému "nátlaku".

  Když nebude uzavřena dohoda, pak nastupuje výpověď (od Vás nebo od firmy).

 304. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na Vašem místě není na co čekat. Musíte pohledávky vymáhat. Můžete mu (ale nemusíte) zaslat upomínku s tím, že když nezaplatí, půjde to soudní cestou a to se mu prodraží. Bude platit nejen dlužné částky, ale také úroky z prodlení, náklady právního zastoupení, soudní poplatek a vše může skončit exekucí, kdy zaplatí ještě další právní a exekuční náklady. Pokud nezaplatí, jděte za právníkem a podejte žalobu.

 305. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, samozřejmě by je měl platit zaměstnavatel, ale v takovém případě dočasné nesolventnosti je třeba se obrátit na OSSZ.

 306. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, slovenský zákoník práce neznám, zabýváme se výhradně českým právem. Zákony sice bývaly stejné, ale od roku 1993 došlo k mnoha rozdílům v zákonných úpravách mezi ČR a SR, v ČR od loňska platí zcela nový zákoník práce. Takže se obraťte na nějaký server o právu zabývající se slovenskou legislativou.

 307. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, poslal jste návrh dohody na rozvázání PP. V žádném případě to není výpověď a nebudete se to jako výpověď brát ani když zaměstnavatel na ni nepřistoupí. Tudíž datum v tomto ohledu žádný začátek výpovědní doby neznamená.

  Až bude jasné, že dohodu nepřijme, pak musíte podat nové podání, ze kterého bude nepochybně zřejmé, že jde o výpověď. Teprve to bude platný právní úkon směřující ke skončení PP z Vaší strany a v souladu se ZP.

 308. Chris Misty

  Velice Vám děkuji za rady. Jem mě udivuje, že nemám žádný prostředek na to, abych jako zaměstnanec mohl rozvázat PP okamžitě a přitom zaměstnavatel to právo má. A když se cítím v současné práci špatně, nemám možnost odejít okamžitě aniž bych se nedostal do problémů. Pak to musím řešit nemocí, nebo něčím na ten spůsob, jelikož v případě, že zůstanu v práci ještě ty dva měsíce, zaměstnavatel si vzhledem k šíři mých pracovních povinností jistě najde důvod k §53. Naschvál. Je to nespravedlivé!!!

 309. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  stejně jako zaměstnavatel máte možnost skončit PP okamžitě za splnění určitých zákonných podmínek.

 310. Chris Misty

  Ano, ale zaměstnavatel vyplácí mzdu včas a jinak také nic neporušuje. S mou přímou nadřízenou se od začátku "nemáme rádi" a tím, že jsem dal výpověď, je to ještě horší. Jsem si jist a také mi to nepřímo řekla, že pokud budu chodit dál do práce, najde si šéfová důvod pro §53. V podstatě mne nepřímo poslala marodit. Za jejím nadřízeným také jít nemohu, jelikož jsou nějak spřízněni a tuďíž nemám šanci, něčeho dosáhnout. Má situace je o to horší, že vozím lidi a nerad bych někomu ublížil svou nesoustředěností. Proto mi nezbývá nic jiného, než jít k lékaři a zkusit ty dva měsíce přečkat na neschopence. Tak tohle je má situace a jsem ve slepé uličce. Pokud mi někdo poradí, budu velice rád. Děkuji.

 311. Jaroslava Albertova

  Dala jsem vypoved z pracovniho pomeru dohodou a organyzace mi dala podepsat termin ukonceni pr. pomeru k 30.11. 08. nyni bych chteja od dohody odstoupit. organizace veak nesouhlasi. Mam nejakou sanci zustat nadale v pracovnim pomeru?

 312. Jaroslava Albertova

  Dala jsem vypoved z pracovniho pomeru dohodou a organyzace mi dala podepsat termin ukonceni pr. pomeru k 30.11. 08. nyni bych chteja od dohody odstoupit. organizace veak nesouhlasi. Mam nejakou sanci zustat nadale v pracovnim pomeru?

 313. Karel Dlouhý

  1. Nevkládejte dotaz jako odpověď na jiný dotaz!

  2. "vypoved z pracovniho pomeru dohodou" je nesmysl! Buď jste dala výpověď a po uplynutí 2 měsíční výpovědní lhůty pracovní poměr skončí.

  Nebo jste podepsala dohodu o skončení pracovního poměru k určitému datu.

  Odstoupení od dohody není možné, pokud organizace nesouhlasí.

  Tedy tak jak jste se dohodla, tak pracovní poměr skončí. Šanci zůstat v tomto zaměstnání nemáte, hledejte si jiné.

 314. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně – skončení pracovního poměru dohodou a podání výpovědi jsou dvě zcela odlišné věci. Navíc, pojem výpovědní lhůta se používá (jak již logicky plyne z názvu) pouze u výpovědi. Výpovědní lhůta navíc je vždy min. 2 měsíční.

  Fakt, kdo za zaměstnavatele co podepisuje je otázka kompetencí, o nichž já ve Vašem případě samozřejmě nic nevím.

 315. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zaměstnancem jste přestala být samozřejmě ke dni 31.10. – nyní již zaměstnaná nejste. Je na Vás, kdy na ÚP půjdete – kvůli případné kontrole doporučuji až poté.

 316. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  proč proboha dáváte svému nadřízenému jakýsi "vzor výpovědi"? Navíc, pokud se jedná o výpověď, tak zde je 2 měsíční výpovědní lhůta a především je potřeba Váš podpis. U dohody o skončení PP je jedno, k jakému datu je sjednáno skončení, ale taková dohoda musí být projevem souhlasné vůle obou stran a především oběma podepsána – jinak není uzavřena. Takže tak jako tak žádné platné skončení prac. poměru nebylo ani podáno ani uzavřeno.

  ad 2) dovolenou určuje výhradně zaměstnavatel – pokud Vám ji nedá (o čemž má samozřejmě právo rozhodnout), pak Vám ji musí proplatit.

 317. Karel Dlouhý

  "Měla jsem PP na dobu určitou" – do kdy? už ho nemáte?

  Já bych to pochopil tak, že máte pracovní poměr na dobu určitou do 30. 11. 2008.

  To, že Vám předal "upozornění", je v pořádku.

  Pokud budete v prac. neschopnosti, která bude trvat po 30. 11., nemocenské dávky Vám bude vyplácet stát prostřednictvím býv. zaměstnavatele.

  Když jste v prac. neschopnosti, nemůžete jít na úřad práce.

 318. Karel Dlouhý

  Při čerpání dovolené máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku (tedy za dovolenou nedostáváte mzdu, ale náhradu mzdy. Ta se také zdaňuje jako mzda.

  Tu náhradu jste dostal?

 319. Karel Dlouhý

  ZP: Dohoda § 49

  §49 (1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.

  §49 (2) Dohodu o rozvázání pracovního poměru uzavírají zaměstnavatel a zaměstnanec písemně, jinak je neplatná. V dohodě musí být uvedeny důvody rozvázání pracovního poměru, požaduje-li to zaměstnanec.

  §49 (3) Jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru vydá zaměstnavatel zaměstnanci.  Prostě pokud nechtěl skončit, tak tu dohodu neměl podepisovat.

  Nárok na odstupné by měl, pokud by v dohodě byly uvedeny "organizační důvody".

  Takže šanci nemá.

 320. Karel Dlouhý

  Požadavky zaměstnavatele jsou pochybné (uhradit castku ve vysi 50 000kc).

  Jinak ale platí:

  § 49

  §49 (1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.

  §49 (2) Dohodu o rozvázání pracovního poměru uzavírají zaměstnavatel a zaměstnanec písemně, jinak je neplatná. V dohodě musí být uvedeny důvody rozvázání pracovního poměru, požaduje-li to zaměstnanec.

  §49 (3) Jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru vydá zaměstnavatel zaměstnanci.

  Tzn. ústní dohoda je neplatná.

  Není jasné, jakou výpověď (to je něco jiného než dohoda) jste posílal.

  Posílal jste ty doklady doporučeně? Máte od nich podací ístek, abyste mohl reklamovat na poště?

 321. Roman M.

  Dobrý den.

  To jste nevěděla dva měsíce dopředu že se stěhujete? Možná kočujete jako beduíni ale pak nepodepisujte prcovní smlouvy na dobu neurčitou.

  Tuto věc jste měla průběžně konzultovat se zaměstnavatelem. Ukončit PP dohodou můžete ale zda se dohodnete to nevím.

  A nakonec ta vaše poslední otázka je vtipná ale to je asi tak vše co se na to dá říct, protože samotné stěhování ještě nezakladá právo na okamžitou výpověď.

 322. MANAGING DIRECTOR

  AD "Stěhování v rámci jednoho města však není takovou organizační změnou, aby odůvodňoval uvedenou výpověď."

  To prosím Vás znamená, že když se zaměstnavatel přestěhuje např. po Praze a zaměstnanci se zvýší dojezdová vzdálenost do práce např. o 2 hodiny denně, že to je změna, kterou musí zaměstnanec bez výhrad akceptovat a nemá nárok na odstupné?! Děkujeme Vám za brzkou odpověď.

 323. Karel Dlouhý

  Dotaz není jasný – "výpověď dohodou" je nesmysl -buď jste dal výpověď s 2měsíční výpovědní lhůtou, nebo jste se zaměstnavatelem uzavřel dohodu o skončení pracovního poměru.

  Nevím, co je to "výpovědní list".

  Pokud platí možnost, že jste se dohodl o skončení pracovního poměru k 31. 7. 2010, tak je v pořádku, že jste dostal zápočtový list (co na tom nechápete?). Pokud začala pracovní neschopnost 4. 8., to je ještě v 7 denní ochranné lhůtě, takže po 14 dnech budete mít nárok na nemocenské dávky (ale to nic nemění na skončení prac. poměru).

  Zaurgujte výplatu, pokud to nepomůže, budete muset podat žalobu k soudu.

 324. Radim Zbojek

  Dekuji, ano bylo to dohodou o skonceni PP, takze firma mi tech prvnich 14 dni uz nezaplati – tzn. uz nejsem zamestnancem (nemocenske listky sem daval na firmu)?

 325. Karel Dlouhý

  Ne, nezaplatí.

  Nemocenské dávky se vyplácejí až po 14 dnech prac. neschopnosti, ty dostanete (od státu), ale prvních 14 dnů je místo toho náhrada mzdy od zaměstnavatele – protože zaměstnavatele nemáte, tak nedostanete.

 326. Radim Zbojek

  Jeste jeden dotaz – muzu zajit na firmu, vyzadat si vypsane nemocenske listky a odnest je sam na OSSZ? Z jejich jednani mam takovy pocit, ze to poslou nejpozdeji co budou moci a to same i s vyplatou. (Ze pry vyplatu uz poslali na ucet, ale mi nic neprislo…)

  Dekuji

 327. Karel Dlouhý

  NENÍ!

  Okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele je upraveno v ustanovení § 55 odst. 1,2 zákoníku práce, podle něhož:

  (1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

  b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem."

  Podle mne žádný předpis vztahující se k jím vykonávané práci neporušil, natož zvlášť hrubým způsobem.

  http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/.cmd/ad/.c/307/.ce/14601/.p/12301/_s.155/708?prvky=&o=260&limit=50&index=0&POSTUP_ID=667&PRVEK_ID=1030:

  "Dojde-li k porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce v prvních 14 kalendářních dnech trvání dočasné pracovní neschopnosti, tj. v době, kdy zaměstnavatel poskytuje při dočasné pracovní neschopnosti náhradu mzdy, postupuje zaměstnavatel podle § 192 odst. 5 a 6 zákoníku práce. Zaměstnavatel může v takovém případě náhradu mzdy se zřetelem na závažnost porušení snížit nebo neposkytnout."

 328. Karel Dlouhý

  Pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, může dát výpověď i v době rodičovské dovolené (kdy jinak platí zákaz výpovědi).

  Máte nárok na odstupné (ve výši prům. výdělku za 3 měsíce).

  Něco navíc (2měsíční nárok na mzdu) asi ne.

 329. Milan Zeman

  Pokud Vás vyhodí, podejte do dvou měsíců žalobu ne neplatnost rozvázání pracovního poměru. Podle Vámi uváděných skutečností neexistuje důvod k Vašemu propuštění. Odpovědnosti se v uvedeném případě obávat nemusíte, pokud jste neporušila povinnosti z pracovní smlouvy.

 330. Karel Dlouhý

  Pokud máte v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce jenom uvedené město (bez konkrétní adresy), tak Vás na místo na jiné pobočce mohou dát.

  Dohoda o skončení prac. poměru – trvejte na tom, že pracovní poměr skončí 24. 8. 2011.

  Na úřadu práce nebude problém s registrací, ale budete mít nižší podporu.

 331. MANAGING DIRECTOR

  To závisí na tom,co máte zapsané ve smlouvě jako místo výkonu práce, aneb zda jste si nedávala při podpisu kvůli pr’vním neznalostem pozor?!

  Pokud tam máte jen obec (př. Praha),poté Vás v 99,9 procentech mohou přesouvat tak,jak chtějí oni a pokud nesouhlasíte, je to při ukončení bez odstupného, pokud tam však máte I ulici a číslo (např. Primární 1) a žádná další ujednání o tom, že Vás mohou přesouvat,poté Vám to bez dohody (s kterou můžete souhlasit,však s tím, že Vám vyplatí ods. PROTI PODPISU TJ. IHNED ZA PODPIS TJ. NE JEN PŘÍSLIB,BYSTE NEZŮSTALA BEZ PENĚZ) jen tak vypovědět nemohou.

  Dle toho, jak to máte a pro co se rozhodnete, Vám poté rozhodne ÚP. Pokud máte tu pro Vás výhodnější variantu a budete souhlasit s dohodou za podmínky vyplacení odstupného, nechte si čas na podepsání a mezitím se pokuste získat písemně stanovisko Vašeho+ centrální ÚP/MPSV, zda Vám to uzná jako vynucené ukončení PP s nárokem na podporu až od doby po doběhnutí odstupného, pokud nenajdete po tu dobu práci

 332. Katka Nováková

  Děkuji. Ještě jsem se chtěla zeptat, pokud bych sepsala ještě i žádost o ukončení PP dohodou (kterou by mi pak zaměstnavatel podpsal, potvrdil), kde by bylo uvedeno, že nemohu přijmout nabízené pracovní místo z důvodu, že nelze skloubit mou péči o dítě s pracovní dobou, pomohlo by mi to nějak, např. že by pdpora v nezaměstnanosti nebyla krácena? Předem děkuji.

 333. Katka Nováková

  Děkuji. Ještě jsem se chtěla zeptat, pokud bych sepsala ještě i žádost o ukončení PP dohodou (kterou by mi pak zaměstnavatel podpsal, potvrdil), kde by bylo uvedeno, že nemohu přijmout nabízené pracovní místo z důvodu, že nelze skloubit mou péči o dítě s pracovní dobou, pomohlo by mi to nějak, např. že by podpora v nezaměstnanosti nebyla krácena? A dohodu bych měla podepisovat zítra, ale mělo by tam být po mé žádosti uvedeno datum ukončení PP 24.8.2011.Předem děkuji.

 334. Katka Nováková

  Dobrý den, bohužel ve smlouvě je uvedeno pouze místo výkonu práce a to jen město, takže na odstupné nárok opravdu nemám. Bude mi tedy k něčemu to sepsání žádosti s uvedením důvodu a mám tedy dnes dohodu podepsat a nebo ještě počkat. Na dohodě bude uvedeno jako datum ukončení 24.8.2011, takže je nejspíš jedno, zda ji podepíši dnes a nebo později, ne? Předem díky.

 335. MANAGING DIRECTOR

  Pokud budete souhlasit s dohodou, nechte si čas na podepsání a mezitím se pokuste získat písemně stanovisko Vašeho+ centrální ÚP/MPSV, zda Vám to uzná jako vynucené ukončení PP s nárokem na podporu až od doby po doběhnutí odstupného, pokud nenajdete po tu dobu práci A ZEJMÉNA NIC NEPODEPISUJTE, DOKUD NEDOSTANETE ODSTUPNÉ,PROTOŽE MNOHO FIREM VÁM JEJ PŘISLÍBÍ, AVŠAK NEVYPLATÍ, TJ. Z RUKY DO RUKY ODSTUPNÉ ZA PODPIS, ABYSTE NESKONČILA JAK BEZ ODSTUPNÉHO, TAK BEZ PODPORY …

  VÍCE VIZ INICIATIVA OMBUDSMANA/VEŘEJNÉHO OCHRÁNCE PRÁV NA http://www.ochrance.cz/

  P. S. PREDAVAM MU PRO INFO STEJNA JAKO NA posta@mpsv.cz

 336. Karel Dlouhý

  V dohodě musí být uvedený důvod, pokud to pracovník vyžaduje. Čili ty vaše důvody nemusí být jern v "žádosti" , ale mohou být i v dohodě (zaměstnavateli to může být jedno, odstupné vám nenáleží).

  Jestli to pak úřad práce uzná jako vážné důvody skončení prac. poměru a nebudete mít nižší podporu, nedovedu odhadnout.

  Podpis dohody chce mít zaměstnavatel co nejdříve, asi aby věděl, že na tu pobočku, kam byste měla jít, má přijmout někoho jiného. Je to věc domluvy, zda vám budou věřit, že opravdu skončíte.

 337. Katka Nováková

  Ale já na odstupné mít nárok přeci nebudu, když se bude podepisovat dohoda o ukončení PP . Oni mi práci nabídli, ale já ji nemohu přijmout z důvodu dlouhé pracovní doby a proto jsme se dohodli na ukončení PP.

 338. MANAGING DIRECTOR

  Avšak oni jsou Vám přeci po mateřské povinni ze zákona nejprve nabídnout shodné povolání (mj. na jiné pobočce, to dle toho, jak máte ve smlouvě specifikováno místo výkonu práce) S PŮVODNÍ / SHODNOU PRACOVNÍ DOBOU, jakou jste měla před MD, tj. pokud Vám to chtějí změnit a Vy to nepřijímáte, mohou Vám dát pouze výpověď z organizačních důvodů s odstupným, tj. nepodepisujte dohodu!

 339. Karel Dlouhý

  Obecně máte být zařazena na práci podle pracovní smlouvy (nemusí to být původní prac. místo).

  Tedy pokud máte ve smlouvě "admin. pracovnice", nemůže z Vás udělat prodavačku nebo pokladní.

  Doba na řádné zapracování není nikde stanovena – neboť záleží na složitosti konkrétní práce.

 340. MANAGING DIRECTOR

  P. S. Leda takovou dohodu, kde bude odstupné tak vysoké jako u výpovědi z org. důvodů, navíc vyplacené před podpisem na účet se zprávou pro příjemce osdstupné / ev. ihned proti/při podpisu dohody.

 341. Lucie Vykydalová

  Ve smlouvě mám toto: pracovník provozu pokladen – administrativa (příjem zboží).

  Popis funkce:

  – Hlavním cílem je: – administrativní podpora provozních procesů

  – K dalším úkonům patří především: – včasně a bezchybně administrativně zpracovává doklady na příjmu zboží , – podílí se na zajištění včasného objednávání, při plném dodržení disposystému a současné aktualizace objednávkových seznamů zboží, – podílí se na jednotné přejímce zboží dle předpisů a standardů firmy, – podílí se na vyřizování reklamací zákazníků, – zajišťuje plynulé a pozitivní odbavení pokladen, – vyskladňuje,doplňuje a manipuluje se zbožím

  Smlouvu mám na dobu neurčitou, pracovní doba 40 hodin týdně. Než jsem nastoupila na mateřskou, vykonávala jsem tuto práci 6 let a má náplň byla administrativní, ve vyjímečných případech jsem zaskočila na půl hodiny na inforacích či pokladně, když byl velký nával lidí. Nyní mi nabízí zaměstnavatel místo, kde bude práce u počítače max.2-3 hod, zbytek na pokladně a na prodejně.

 342. Lucie Vykydalová

  Nevím, zda mám nějakou šanci se bránit, abych získala místo, které jsem vykonávala, jelikož jiné místo na 8 hodin denně u počítače tam není. Děkuji ucie

 343. Lucie Vykydalová

  Jaký na tuto situaci máte názor, myslíte si, že mám nějakou šanci vrátit se zpět na své místo? Děkuji za odpověď Lucie

 344. Karel Dlouhý

  Můžete navrhnout, aby Vám dal výpověď sám:

  Výpověď daná zaměstnavatelem

  § 52

  Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů

  e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

  S dohodou musí souhlasit obě strany – tedy buď slevíte Vy, nebo zaměstnavatel (ale toho k tomu nic nenutí).

 345. Jana Pátková

  Děkuji,a jestliže sama navrhnu toto řešení -jak velká je šance -že přistoupí?Nebude se tomu spíše chtít vyhnout kvůli odstupnému? Děkuji Pátková

 346. Karel Dlouhý

  Při výpovědi z tohoto důvodu odstupné nenáleží.

  § 67

  (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

  Tedy při výpovědi podle § 52 písm. e) není nárok na odstupné.

 347. Jana Pátková

  Aha,takže mi radíte přes vážné zdravotní problémy odejít jen tak bez jakéhokoliv potvrzení -že odcházím ze zdravotních důvodů?Kdy potom může někdo nárokovat uvedení zdravotních důvodů ,když dáváte tyto rady?Děkuji Pátková

 348. Karel Dlouhý

  Asi jsem zcela nepochopil, o co vám šlo v původní otázce.

  "Jak mám postupovat,abychom se dohodli?"

  Musíte v něčem ustoupit. Tedy zjevně dohodu tak, jak si představujete, s vámi neuzavře.

  Je zde ale ještě možnost:

  § 56 "Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

  Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

  a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce" (pak je nárok na odstupné).

  Podotýkám, že to je něco trochu jiného, než uvádíte – nevím, zda se ve vašem případě jedná o "vážné ohrožení zdraví", nestačí vyjádření od obvod. lékaře, musela byste požadovat převedení na jinou práci a zaměstnavatel nevyhověl (třeba proto, že ji nemá).

 349. Karel Dlouhý

  "zdravotní problém mi nastal po těžké práci po třech letech u této firmy" – tady záleží také na posudku lékaře (nejlépe odd. pracovního lékařství).

  Může to být nemoc z povolání – jejich seznam je uveden, pak je nárok na odškodnění.

  Pokud nejde o uznanou nemoc z povolání, ale něco jiného, tak nevím. Např. při vstupní prohlídce jste byla uznána schopnou pro uvedenou práci, pak jste pracovala třeba s přenášením břemen v rámci zákonného limitu, teď máte bolesti zad. Je otázkou, zda zaměstnavatel něco porušil a můžete po něm chtít odškodnění nebo to vyplývá z vaší tělesné stavby – tedy jste práci zvolila nevhodně a měla jste jít dělat něco jiného. (Toto uvádím jen jako příklad.)

 350. Jana Pátková

  Děkuji za odpověď -práce na kterou jsem byla původně přijata měla vypadat v tomto směru jinak,pak už jsem si nemohla vybrat ,ale každopádně děkuji.Pátková

 351. Jana Pátková

  Ještě bych to přiblížila jde o zhoršení hybnosti pravé ruky ,po 3 letém přenášení těžkých železných plátů-dále velké zhoršení zraku (cca 5 dioptrií-prašnost),k posudkovému lékaři mohu zajít,ale podle toho co píšete ,,o ohrožení zdraví,, nemá za normálních okolností šanci nikdo.Mě by to u mojí váhy 85 kg asi z důvodu slabé tělesné stavby nenapadlo.

 352. Karel Dlouhý

  Problém je zřejmě i v tom, že šlo by ukončit prac. poměr dohodou bez uvedení důvodů – ale toho se asi obáváte, že byste měla menší částku podpory.

 353. Jana Pátková

  Přesně jak píšete.Navíc mám strach kde v práci vezmou člověka se zdravotnímy problémy.Jsem samoživitelka s dítětem,peníze potřebuji.Pátková

 354. Jana Pátková

  Věc se vyřešila sama -dostanu plný invalidní důchod.Ptát se tady byla ztráta času.Tady se bohužel nesnaží radit postiženému zaměstnanci ,ale spíše ze strany zaměstnavatele,aby to měl co nejjednodušší….

 355. Karel Dlouhý

  Skříňku komisionálně otevřít, obsah sepsat, uložit.

  Na vrácení věcí podat žalobu k soudu.

 356. Lenka Konečná

  Nejlepší bude zavolat zaměstnavateli a zjistit, zda řádně předal na OSSZ příslušné podklady, případně ho požádat, ať se tam informuje. Pokud to nepůjde, tak se dotázat přímo na OSSZ, předpokládám, že bez problémů poradí popř. ověří, kde to "vázne".

  Myslím, že lhůta je do měsíce od obdržení podkladů, ale nejsem si jista. Každopádně 3 měsíce je moc.

 357. Andrea

  Děkuji za odpověď a ještě poprosím o zodpovězení jednoho dotazu.Když by šla sestra po nemoci na úřad práce z čeho se bude vypočítávat výše podpory?Z posledního půl roku,i s nemocenskou,nebo z čistého příjmu ,který pobírala před nemocí?Pracuje u firmy 2,5 roku.Děkuji

 358. Lenka Konečná

  Měla by se počítat jen z vyměřovacího základu, kam nemocenská nespadá. Ještě mě napadlo, zda sestra ke konci měsíce odevzdala zaměstnavateli potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, to se musí, pokud nemoc trvá i v dalším (dalších) měsíci. Pokud ne, tak není podklad pro výpočet dávky. Potvrzení vydává lékař. Předpokládám, že je stále v pracovním poměru, pokud ne, tak je to s dávkami jinak. Takže určitě kontaktovat zaměstnavatele a zeptat se.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>