Jaké pravomoci má revizor?

    &nbspTento vztah se řídí především vyhláškou Ministerstva dopravy a spojů č. 175/2000 Sb. o přepravním řádu. Obecně máte samozřejmě povinnost předložit platnou jízdenku, pokud tak neučiníte, legitimovat se revizorovi – lapidárně řečeno ukázat občanku. To jsou sice Vaše zákonné povinnosti, ovšem jádro celého problému je v tom, že revizor Vás ke splnění této povinnosti nemůže nijak právně donutit. V žádném případě Vás nemůže násilím nebo bezprávnými výhružkami nutit, abyste mu občanku, či jen lístek ukázali. Nesmí vás držet, omezovat, bránit v pohybu ani nutit, abyste s ním šli na policii nebo na ni s ním čekali. Pokud mu neukážete lístek nebo občanku, chováte se protiprávně, ovšem on nemá nejmenší šanci, jak Vám v tom právně zabránit.

    &nbspJiná situace je v případě, že s sebou má příslušníky policie. Pak samozřejmě tyto donucovací pravomoci za Váš přestupek mají oni v blokovém řízení, mohou Vás legitimovat, případně postoupí protokol ke správníku řízení.

    &nbspTakže shrnuto a podtrženo, vy sice MUSÍTE ukázat lístek nebo občanku, ale když odmítnete, revizor sám Vás k tomu v žádném případě donutit nemůže.

280 komentářů u „Jaké pravomoci má revizor?

 1. V.Krištof

  Mám dva sourozence a zdědili jsme byt po rodičích. (Bez závěti).Jeden sourozenec v tom bytě také bydlel a

  nesouhlasí s prodejem. Jakým způsobem probíhá zákonné vyrovnání, jestliže se onen bydlící sourozenec nechce

  vyrovnat a tvrdí, že byt je jenom jeho( I když může bydlet v domě partnera). A jestliže bude nějakým způsobem

  splácet dva podíly z bytu – jaká je minimální částka a doba do kdy se musí s ostatními vyrovnat. A co v

  případě nezaměstnanosti?

  Děkuji za odpověď Krištof

  1. M. Dymáček

   Vyrovnání v tomto případě bude řešeno před soudem s tím, že každý ze sourozenců má nárok na ideální jednu třetinu (předpokládám, že byt byl ve vlastnictví rodičů, a tedy na vás jako dědice přechází vlastnické právo k tomuto bytu). Obraťte se tedy se svým sporem na soud, který také určí případnou výši splátek dědice, který je proti prodeji a chce si byt ponechat. Tato výše bude určena vzhledem k jeho majetkovým poměrům, výši příjmu, atd. Pakliže svou povinnost stanovenou pravomocným rozsudkem (má nárok na řádné, popř. mimořádné opravné prostředky)nesplní ve stanovené lhůtě (její délka opět závisí na konkrétní situaci), nastupuje prostor pro exekuci,…stručně řečeno, celý spor se může táhnout dlouhé měsíce, a proto se tedy spíše pokuste o smírné řešení. Přeji hodně zdaru

  2. Honza

   Milý pane Krištofe,

   z Vašho dotazu plyne, že jste spolu se svými sourozenci zdědil byt po rodičích, a to nikoliv na základě testamentární dědické posloupnosti (tj. ze závěti), ale na základě intestátní dědické posloupnosti (tj. podle zákona).

   Odpověď na Vaší otázku závisí na tom, zda bylo dědické řízení skončeno a s jakým výsledkem. Předpokládejme tedy, že bylo skončeno. Notář, který vaše dědictví projednával (tzv. soudní komisař), resp. okresní či obvodní soud, který notáře ustanovil, Vám buď schválil dohodu dědiců o vypořádání dědictví (a v té by měl být také určen způsob vypořádání pozůstalosti – tj. kdo dostane byt a kolik bude muset ostatním dědicům vyplatit na úhradu jejich dědického podílu). A pokud jste nebyli schopni nebo ochotni se dohodnout, nezbylo by notáři nic jiného než tzv. potvrdit nabytí dědictví podle zákonných podílů…to je velice nepraktické řešení, protože se tím zakládá podílové spoluvlastnictví k veškerým součástem pozůstalosti, a tedy i k bytu. Pak byste jakožto zákonní dědicové (vy + 2 sourozenci) byli podílovými spoluvlastníky všech věcí z pozůstalosti (tedy i bytu), a to jednou třetinou. Tvrzení Vašeho sourozence, že byt patří jenom jemu, by v takovém případě bylo nepravdivé. V případě, že byste si nepřál, aby takové spoluvlastnictví dále trvalo, musel byste podat k soudu žalobu na rozdělení spoluvlastnictví..na základě takové žaloby by soud mohl byt přikázat do vlastnictví jen jednoho spoluvlastníka s tím, že ostatní by musel vyplatit, a pokud by nikdo nebyl schopen vyrovnání ostatním poskytnout, nezbylo by, než byt prodat a poměrně rozdělit výtěžek. Vše alezáleží na konkrétních okolnostech případu, a proto bych Vám vřele doporučil se obrátit na advokáta, předložit mu veškeré listiny (zejména dědické rozhodnutí). Na kalifikované právní pomoci se v majetkových věcech nevyplácí šetřit. Jednorázově byste sice měl na právní pomoc určité nemalé výdaje, ale tyto se Vám bohatě vrátí tím, že se vyhnete pozdějším komplikacím a tahanicím o majetek se sourozenci, což bývá zpravidla vyčerpávající, nákladný a také většinou dosti nechutný spor. Pokud dědickým rozhodnutím (schválením dohody dědiců o vypořádání dědictví) byl byt "přiklepnut" Vašemu sourozenci, a on Vám neplatí slíbené vyrovnání, můžete také postupovat cestou výkonu rozhodnutí. Dědické rozhodnutí je exekučním titulem stejně jako jiná soudní rozhodnutí…pokud tedy bratr neplatí, co platit slíbil, vyzvěte ho doporučeným dopisem k plnění, a pokud nebude platit i nadále, podejte návrh na výkon rozhodnutí…ale i tady platí mé doporučení ohledně toho, že se máte obrátit na advokáta…sám byste to (nejsa právníkem) patrně nezvládl.

  3. aaa

   Je zcela jedno, ze jste dedili bez zaveti, jelikoz jako zakonni dedici (deti) v prvni tride se stavate dedici ze zakona. Byla li predmetem dedictvi nemovitost a nebyla vyslovne urcena jednomu dedici, nabyvate ji do poddiloveho spoluvlastnictvi vsichni, nedohodnete li se jinak. V takovem pripade nastava pomerne obtizna situace nejsou li dedici ve svych nazorech jednotni. V pripade, jak ho vy popisujete, bude muset zrejme spor vyresit soud a prirknout zminenou nemovitost jednomu dedici za plnou nahradu podilu ostatnich. To, zda vas sourozenec muze bydlet v byte partnera je pro tuto kauzu irelevantni, nepodstatne.Rozhodne to, ze v byte bydlel vas sourozenec neznamena, ze je pouze jeho vlastnictvim. Forma a cas splaceni zavazku neni jednoznacne dana, je to veci dohody.Doporucuji Vam obratit se na pravniho zastupce.

 2. rohlik

  Ale jake ma pravo Policie sdelovat moje data MHD. Ja osobne bych to povazoval za zneuziti osobnich udaju. Takze Policii predlozim obcanku, ale policajti by nemeli revizorovi zdelit udaje o me osobe. A policii nenalezi kontrolovat listky MHD, tak Policie nemuze se mnou zahajit tresni stihani.

  1. Zdeněk

   Policie v žádném případě nezahajuje trestní stíhání, nýbrž správní-blokové řízení. Tzn., že policie je tu v podstatě pomocný prvek, který nahrazuje mezeru v zákoně, která neumožňuje revizorovi legitimovat Vás. O zneužití osobních údajů se zde nemůže jednat, neboť máte-li "legitku" na MHD, poskytl jste údaje Dopravnímu podniku, který v dané situaci "zastupuje" revizor, čili on jakoby Vaše data zná. Nesmí je ale poskytnout třetí osobě a to už si musí DP pohlídat sám.

  2. mirek

   Jezis co to je za blbost ? Prece kdyz jezdim na cerno tak rozhodne nemam legitku na MHD a pak jsem tedy urcite DP zadne osobni udaje nikdy neposkytl. A tedy asi i nemam zajem jim dobrovolne nejake poskytnout. Tedy se musi jednat o zneuziti osobnich udaju pokud to ucini policie.

  3. --Pepa--

   A co když ale "legitku" nemám a tím pádem přepravní společnost moje data nezná. Pak se bude jednat o zneužití osobních údajů?

   Když policie zahájí správní-blokové řízení, tak bych pokutu měl platit úřadu příslušné městské části a ne dopravnímu podniku… Nebo ne?

  4. Mike

   nějak jste všude pominuli, že policajt může ty údaje říct revizovovi, ale ten o ně musí písemně požádat! Což těžko uděla někde v tramvaji. Aspoň tak to je v zákoně o policii

  5. Mike

   nicméně, když jsem psal stížnost na Policii v tomto směru, tak mi kupodivu napsali, že se věc stala jinak a mnou tvrzené okolnosti se nestaly..

  6. David

   Od jiste novely to funguje takto:

   1. Nekdo (zde Revizor) ma podezreni, ze nekdo jiny (ten kdo se na vyzvu neprokaze listkem) porusuje jeho prava (zde prava DP – revizorovo zamestnavatele).

   2. V takovem pripade se muze obratit na libovolneho prislusnika policie s zadosti o pomoc – aby zjistil totoznost.

   3. Takto osloveny policista/tka je povinen totoznost dotycneho prokazat a sdelit zadateli.

   4. Na druhou stranu vy mate v te situaci stejnou moznost optat se policisty na totoznost toho, kdo tvrdi o Vas, ze jste porusil jeho prava. A on ho musi rovnez legitimovat.

   Tedy rozumejte tomu tak, ze to je obecny fakt, ktery neplati jen pro revizory, ale pro vsechny pripady, kdy se domnivate, ze osoba X porusila/porusuje Vase zakonna prava. Ve vsech techto pripadech se muzete takto obratit na libovolneho policistu a s udaji o totoznosti dotycneho nadale nakladat – napr. na nej podat trestni oznameni. Drive to bylo tak, ze jste ve stejne situaci musel podat tr. oznameni na neznameho pachatele.

   Jista vyhoda v teto uprave zde je, ale s trochou drzosti ji lze vyuzivat defakto k zjisteni osobnich udaju kohokoli. :(

  7. roman češka

   Vezmu-li váš dotaz odzadu. Trestní stíhání skutečně pro jízdu "načerno" policie zahájit nemůže, jelikož se nejedná o trestný čin. Dále jen krátce. Požádá-li revizor přítomné policisty o zjištění vaší totožnosti pro zajištění svých práv, resp. práva dopravního podniku, které mu vzniklo vaší černou jízdou, tedy práva na uhrazení poplatku za jízdné a postihu za jízdu bez lístku, policista je oprávněn mu sdělit údaje z vašeho dokladu totožnosti, které jsou dostačující pro vymožení práva oprávněné osoby, tedy dopravního podniku. Nesdělí mu vaše rodné číslo, ale jméno a příjmení a trvalé bydliště. K zneužití osobních údajů by došlo až při sdělení celého rodného čísla, popř. dalších údajů.

 3. Petra G.

  Dobrý den, prosím o radu co je výhodnější. Matka má 2 syny z nichž jeden se výrazně podílel na opravě domu a druhý je zabezpečený. Matka chce darovat dům prvnímu synovi. Nevíme jestli je výhodnější dům darovat a zaplatit darovací daň, nebo "vyčkat smrti" aby první syn dům zdědil a zaplatit daň dědickou.

  Děkuji za odpověď

  1. Mgr.Polášek Milan

   Tak zde se jedná již o přímé dědictví ze zákona.hovoříme o tomto a to tak, že není již dalšího dědice přímého.

   Daň dědická je již v tomto případě nevýrazná, ponechal bych věc postupem testamentu a to rozhodně přímému budoucímu dědici, či ponechal oba syny, jako dědice.

   Dědická dan u přímých příbuzných již není v platnosti.

   samozřejmě zde musíme hovořit, že syn – ové jsou genetičtí, resp. řečeno, že nybyly adoptováni.Zpravidla bývá, že se rodiče do budoucna k dětem nevysloví o tom, že byly adoptováni, pak jde o zrušitelné osvojení.Není možno tedy dědit ze zákona,ale formou testament. smlouvou, a to nesmí být zůstavitelem zpravidlea opomíjeno dědici tomu, který by měl na dědění ze zákona právní nárok.Došlo by pak k dalšímu postupu soudu, kdy by i omezil disp. k porávu nemovitosti, či již i omezil i prodej nem.

   Rozhodně odpověď shora je vedena dle Vašeho dotazu.

 4. Robert

  Dobrý den, chtěl bych s něčím poradit. V MHD mě kontroloval revizor, který ke mě přistoupil ukázal nějakou malou placku a ať mu ukážu lístek (který jsem teda měl :)). Já mu řekl jestli by mě mohl ukázat nějaký průkaz a on na mě spustil že mě nic ukazovat nebude…..atd. a ať s ním jdu za policií, já mu řekl že nikam nepujdu a tak on vyšel z autobusu a na zastávce byli připravení policisté, kteří si pro mě došli a řekli ať jdu s nima – tak jsem šel :(. Policisté mě na zastávce legitimovali (zatím mě teda ujel autobus) a řekli jestli mám lístek, já že ano, ale že bych chtěl vidět nějaký průkaz revizora – k tomu se plicie nijak nevyjádřila a vstoupil do toho ten revizor, který to začal nějak zamlouvat a že toho necháme a tak. Takhle jsme tam chvíli diskutovali až mě to už nebavilo, tak jsem ten lístek ukázal a odešel jsem. A tak bych chtěl vědět jestli se mě musí revizor nějak prokázat a co by se asi stalo, kdybych jim ten lístek neukázal – zatkli by mě ? Popřípadě, jestli můžu požádat policii, aby zkontrolovali revizora?

  Předem děkuji za odpověd.

  1. Mgr. Polášek Milan

   Ano, tak zde můžete použít Vaši " doměnku " v to, že se pohybuje na trati tzv. falešný revizor,- tedy nahlásíte mobilním telef- nedoporučuji, pokud hovor bude trvat déle než 50 sek., tedy přes tl. budku, na lince 158 – že sec na trati pohybuje falešný revizor.Jinak stran povinností spadá prokázat se občanovi do reviz. povinností.Ano je jeho povinností Vám předložit nejen kovovvou placku le též průkaz s jeho číslem , který se musí shodovat s vyznačeným číslem na tvz. placce.

   rozhodně jste neměl přerušit jízdu, měl jste pokračovat, neboť citovaný revizor / více jak nebyl revizorem/ , a to bez obav.revizor je povinen se Vám dvojím způsobem prokázat o tom, že je ve skutečnosti revizor.

 5. Milan Zadrobílek

  Mám nové zaměstnání od 1.11.2002 a zaměstnavatel mě nařizuje dovolenou mezi vánočními svátky. Nárok na dovolenou mi nevznikl a tak si prý musím vzít neplacené volno. To snad ale nemůže takto být. Děkuji zdvořile.

  1. Jana Komárková

   Pokud zaměstnanec ještě nemá nárok na dovolenou a

   chci mu poskytnout – neplacené volno nebo náhradní volno – je v tom nějaký rozdíl?

 6. Vladislav

  Zajímalo by mne zda úřady mohou po občanech požadovat doložení některých dokumentů zkopírovaných a nebo jsou povinní si sami dokumenty kopírovat v případě, že kopií potřebují? Na všech úřadech kde jsem v minulosti něco vyřizoval si potřebné dokumenty vždy kopírovali sami. Stává se mi ale, že sociální úřad občas po mne požaduje některé dokumenty okopírované s tím, že oni nejsou povinní kopírování provádět ale někdy si je kopírují sami.

  1. Mgr. Polášek Milan

   Vážený pane, zcela naprosto jste vedli skutečnost, že doklady k pořízení kopií vyžadují pouze matrikářky, – a to ne proto, že by Vám nedůvěřovali, žel tyto dokumenty již více do hlouby nemusí matrikářka pročítat zda souhlasí s obsahem.Proto do těchto dokumčentů spadají : rodné listy, oddací listy, úmrtní list, oddací list a takové zpravidla veřejné listiny, – jakož jsou pracovní neschopenka/je veřejnou listinou!/, vysvědčením, mat. vysvědčením, diplomem.

  2. Vladislav

   Mne hlavně zajímá zda úřady mohou po občanech požadovat aby některé dokumenty které potřebují donesli na úřad okopírované a v případě, že to někdo okopírované nedoloži jsou na úřadech povinni si to sami okopírovat. Může mi úřad odmítnout vyřízení nějaké záležitosti kdybych jim požadované dokumenty odmítnul doložit okopírované s tím aby si je podle potřeby okopírovali sami? Stává se mi, že sociální úřad občas po mne požaduje některé dokumenty doložit okopírované s tvrzením, že oni nejsou povinní kopírování provádět ale někdy si požadované dokumenty okopírují sami. Připadá mi, že to asi závisi na ochotě úřednice zda se ji chce kopírováním zabývat nebo ne. Zajímá mne rovněž zda se k této problematice kopírování dokumentů na úřadech vztahují některé zákony (které?).

 7. Vladislav

  Chtěl bych zkusit nabídnout plochu mojí soukromé internetové stránky k umístění placené reklamy ve formě bannerů a ikonek. Zajímá mne jaké jsou právní předpisy v této oblasti, např. zda k tomu bych potřeboval živnostenský list a zda si mohu cenu určovat podle vlastního uvážení.

 8. Martin Vrlik

  Mám právo požadovat po pošte náhradu za ztrátu zásilky, pokud mou reklamaci zamítla až po 30 denní zákonné lhůtě? Děkuji za odpověď.

 9. Juraj Kočalka

  HEZKÝ DEN VŠEM,KDO MI PORADI TU NEJOPTIMÁLNĚJŠÍ VOLBU.jE NÁS PĚT SOUROZENCŮ,VŠICHNI JSME UŽ OBDRŽELI PODÍL Z MAJETKU RODIČŮ,KTEŘÍ ŽIJÍ.NEJSTARŠÍ DŮM A POLE A LOUKY,DALŠÍ DŮM,POLE A LOUKY,JÁ NEDÁVNO POLE A LOUKY OVŠEM V POROVNÁNÍ S OSTATNÍMI S NEJVĚTŠÍ ROZLOHOU,MLADŠÍ SOUROZENEC DŮM POLE,LOUKY,NEJMLADŠÍ DŮM POLE.JA JAKO PRVNÍ MÁM NORÁŘSKY UVEDENA POLE A LOUKY DAROVACÍ SMLOUVOU UŽ NAPSANÉ NA SEBE OD RODIČŮ.DVA STARŠÍ BRÁCHOVÉ MAJÍ DOMY TAKY UŽ NAPSANÉ NA SEBE.A TED NASTAL PROBLÉM,ŽE BY JSEM MĚL TRI SOUROZENCE VYPLATIT.KDO ROZHODNE V JAKÉ VYŠI A KDY A JESTLI VŮBEC JE VYPLATIT,JÁ SI MYSLÍM ŽE NÉ.ONI UŽ MAJETEK UŽÍVALI DVACET LET A JÁ AŽ TEĎ POSLEDNÍ ČTYŘI ROKY.dOKONCE JEDEN SOUROZENEC UŽ DŮM,KTERÝ BYL STAVĚN SPOLEČNÝMI SILAMI RODIČŮ A DĚTÍ,PRODAL A S NIKÝM SE NEDELIL.

 10. Michal Šťastný

  Dne 8.8.2000 jsem zakoupil v prodejně A jako "koncový uživatel" harddisk s tříletou zárukou.Dne 11.12.2002 jsem tento reklamoval.Reklamace byla přijata, výrobek téhož dne schledán vadným.Jako náhrada mi byl ihned nabídnut nový harddisk, jenže od jiného výrobce a s jinými parametry, avšak podle názoru prodejce(!) se stejnou užitnou hodnotou.To jsem odmítl a pracovník vyřizující reklamace prohlásil, že má tedy na opravu 30 dní.Telefonicky mne 2.1.2003 uvědomil, že reklamcace byla vyřízena a že se mám dostavit.Dnes 8.1.2003 mi však byl nabídnut harddisk opět od jiného výrobce a opět s jinými parametry, podle prodejce s lepšími užitnými parametry.Ten jsem odmítl.Bylo mi sděleno, že výrobek je opravitelný, ale oprava se prodejci nevyplatí, tedy mi nabízí nový,lepší výrobek…

  Domnívám se však, že mám nárok na opravu a pokud je věc neopravitelná, mám nárok na odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz.Prodejce tvrdí, že nikoli, že on rozhoduje, zda mi výrobek opraví nebo zda jej nahradí výrobkem stejné nebo vyšší užitné hodnoty.

  Kdo má pravdu?Pokud já, jak mám postupovat?Rozhoduje občanský nebo obchodní zákoník?

  ps.11.1.2003 je sobota, tedy mimo prodejní dobu.Považuje se za poslední den z 30-ti denní lhůty patek nebo pondělí, tedy kdy mám jít věc vyřídit?

  Děkuji za odpověd

  1. Mgr. Polášek Milan

   Sdružení na obranu spotřebitelů- viz. výše…

   adresa: Rytířská 10,Pha 1 110 00

   tel. 224239940

   tel linka: 900969091 za 1 min. 6 Kč od 8 do 17 hod.

   víc : http://www.spotrebitele.info

 11. Honza

  Prosím o radu, jel jsem v tramvaji na černo a byl jsem chycen. Odmítl jsem se prokázat revizorovi jakymkoli prukazem. Proto byl privolan prislusnik policie. Tomu jsem obcansky prukaz pujcil a ten udaje z nej nadyktoval revizorovi – ovšem Špatně (napasal jine jmeno) !!! Revizor mi dal podepsat prohlášení se špatným jménem a já jsem toto odmítl podepsat s oduvodnenim, že to neni moje jmeno. On toto ignoroval s vyhruzkami typu my si vas najdem, nam neujdete. Po chvilce vyhrozovani rekl at tedy ukazu obcansky prukaz znovu, ale uz se blizila zastavka, kdy jsem mel vystupovat. Rekl jsem ze musim vystupovat on na to, ze ne, ze budeme v tramvaji… tudis jsem se díky strkanici dostal ven. Nyní mně přišel dopis se složenkou na to jine jmeno, kde zadaji o zaplaceni jiste castky. Zajimalo by mne zdali mam sanci tento spor vyhrat. Zdali ma nekdo pravo zmenit me jmeno?? A zdali ja mam povinost zaplatit?

  1. Mgr. Polášek Milan

   Vážený pane, neuvedl jste v jakém kontextu či inter. znamének došlo k chybnému zápisu jména.

   Předpokládám, na základě toho, že Vám došlo : výzva k zaplacení ,…….. neplatit ničeho. Nejste to právě Vy tím jmenovaným.Pakliže by se jednalo pouze o nějakou mírnou shodu, pak raději zaplatte.

   Zde se musím omezit, nebot jak jsem jiz podal, neni podáno více z vasí strany.

 12. Miloš Jirčík

  Bydlíme v městském bytě. Správce městského majetku pověřil pracovníka, který prováděl v bytě odečet spotřebovaného tepla, aby zároveň provedl aretaci ventilu. Po tomto zásahu není možné topení vypnout, pouze nastavit na minimální teplotu, která je podle nájemce osmnáct stupňů celsia.

  Má nájemce právo určovat jaká minimální teplota bude v bytě? Má nájemník povinost uhradit částku vzniklou takovýmto vynuceným topením?

  Děkuji za odpověď.

 13. Michal

  Před 14 dny jsem byl s použitím násilí zadržen v autobusu na konečné, kde jsem musel vydržet do příchodu městského strážníka, což trvalo asi 15 min. Vzhledem k tomu, že jsem neměl doklady ani peníze jsem byl absolutně zoufalý. Příchozí policist mne ověřil přes centrálu a mé údaje si revizor zapsal. Byla to hrozná zkušenost bezmoci. Asi bych mohl zažalovat DP, ale co si na nich vezmu? M.

 14. Blažej

  Může na mě bývalý zaměstnavatel uplatňovat náhradu škody resp. ušlý zisk a do jaké výše, když jsem nastoupil u konkurence a měl jsem v pracovní smlouvě konkureční doložku – rok nepracovat u konkurence – pod smluvní pokutou ročního příjmu. Jaké jsou zkušenosti z těchto případů?

 15. Pavel Grund

  Není mi jasná následující záležitost:

  Jsem vyslán na pracovní cestu do zahraničí, přičemž cesta trvá cca 12 hodin. Začátek práce je v pondělí ráno. Odjezd je tedy stanoven na neděli ráno. Celou neděli ztrávím na cestě, ovšem výkon práce je započat až v pondělí. Normální pracovní dobu mám 40hodin týdně Po-Pá.

  Přísluší mi mzda za neděli, a případně příplatek, nebo jen diety?

  Často také řídím jako řidič "referentského vozidla", mění to situaci, ajak ?

 16. O.E.Samstr

  Jsem příslušníkem Celní správy ČR.Pokud podám žádost o uvolnění ze služeb.poměru,běží mi 2 měs.výpovědní lhůta.POkud podám žádost,dejme tomu 15.března a nárok na "výsluhu"(rozumějte renta) mi vzniká po 10ti letech služby,tj. 15.květana.mám na ni nárok,když výpověď je podána před touto dobou?Je směrodatný den podání výpovědi nebo den skutečného ukončení poměru?

  Děkuji

 17. Michal

  Dobrý den.

  Nechali jsme pro naše zaměstnance zhotovit firemní trička a mikiny. Většina zaměstnanců přichází do přímého kontaktu se zákazníky, především v prodejně. Jedna z pracovnic ale zásadně odmítá toto oblečení nosit. Máme právo jí "pracovní" oblečení nařídit??? Nejedná se o pracovní oděv jako jsou např. montérky nebo nějaký ochranný oděv, ale spíš firemní oblečení s logem.

  Děkuji moc za odpověď.

 18. Jiri

  Chci se zeptat po jak dlouhe dobe mi povinnost zaplatit pokutu u MHD vyprsi. Dostal jsem jiz soudni predvolani. K pokute nabihaji i penalty?Dekuji za odpoved. Jiri z Prostejova

  1. tomas

   zajima mě totež mam predvolani mam ho vyzvednout nebo to jde nechat promlčet?????poradte????

 19. Dvorakova Z.

  Dobry den.

  Rada bych vedela, jak probiha dedeni ze zaveti. Muj pritel napsal zavet, ve ktere odkazuje vse mne s podminkou , ze v urcitem veku jeho dvou deti jim vyplatim danou castku.

  Byt ve kterem zijeme spolocne napsal na mne i se zarizenim.

  Je takovato zavet platna? Musi byt sepsana u notare? Slysela jsem neco o zmenach v dedeni. Pry se planuje zrusit zakon o dedeni( z rodicu na deti…) a bude se dedit jenom dle zavete ( koho si napisu do zavete, tak jenom ten bude dedit ). Je na tom neco pravdy a kdy by takovato zmena mela probehnout?

  Predem dekuji za odpoved.

  S pozdravem Dvorakova Z.

 20. Jiří Mizera

  Chtel bych se zeptat, co přesně spadá pod pojem výlučného vlastnictví jednoho z manželů a zda se dá nemovitost, která je nabyta jedním z manželů za trvání manželství vyloučit ze společného jmění. Záleží na tom, na koho je nemovitost v katastru nemovitostí napsána, nebo když je nabyta za trvání manželství a napsána na jednoho z manželů, přesto spadá pod společné jmění manželů? děkuji

 21. Lada

  Ráda bych věděla jestli má zaměstnavatel pravo sledovat své zaměstnance kamerou (pracuji v restauraci). Pokud někdo o tom něco víte, tak předem dik za odpověď.

 22. Vlada

  Dobry den,

  prosim o radu. Je-li clovek na Vysoke skole a bude mu jiz 30 let armada

  rika, ze ji nezajima zda clovek studuje ci ne, ale je povinen nastoupit na vojnu(to je jak na vojnu tak na civilku). Takze mu neumozni dostudovat pokud neprerusi nebo si to nejak nedojedna s skolou. Je mozne pak vymahat napriklad naklady spojene se skolou nebo je vubec mozne, aby tohle neumozneni studia armada mohla?

  dekuji Vasek K.

 23. Ondrej

  Mam takovy dotaz,vlastnim tanecni skupinu a potreboval bych podepsat pracovni smlouvy se zamestnanci + autorska prava ale tak aby nemohl odejit ke konkurenci,propagovaly nas a nemohly nas nejak poskodit.A veskera autorska prava byly na moji tanecni skupinu.A jak je to vubec s autorskymi pravy ohledne tanecnich skupin.Poradte mi prosim kde bych mohl nejaky predtisk teto smlouvy sehnad a nebo si ji budu muset sepsat sam?

 24. Iveta

  S manželem jsme žili 5 let v domku, který je napsaný na mě a mou dceru. Investovali jsme společně a on se rozhodl, že zkusí žít s jinou ženou, kvůli které se změní, přestane konzumovat alkohol a nebude prý agresivní. Chce si vzít všechen nábytek a společné věci a ještě chce vyplatit část peněz, které investoval do domku. Má na to nárok?

 25. PETR FARKA

  dobrý den.mám problémy a potřebocal bych poradit.jezdim na chatu k prarodičům,kde sousedé mají dva dobrmany,kteří v noci štěkají.není to stále,někdy nás to vzbudí jednou.ale někdy i pětkrát za noc.naše chata je vzdálena jen 8 m.od sousedovic pozemku.snaha o domluvu se sousedem je zbytečná.napište prosím,na čí straně je právo a co se dá dělat.děkuji.

 26. Miroslav Panenka

  Bydlení u dědy

  Dobrý den, prosím o Váš názor nebo radu. Asi před rokem a půl jsem se nestěhoval se svojí manželkou a třemi dětmi do bytu k dědovi (nyní 92 roků), manželka je dědova vnučka. Abychom se po smrti babičky o dědu starali a zároveň řešili bytovou situaci. Dům, ve kterém je byt byl v majetku města, dekret na byt a nájemní smlouva je na dědu. Správce majetku města s naším bydlením souhlasil, ale dekret na byt nebo nájemní smlouvu odmítl přepsat na nás. Pouze nás respektoval jako osoby ve společné domácnosti. Nyní došlo k prodeji domu soukromému vlastníku. Děda se chystá odejít do domova důchodců. Po celou dobu jsme řádně platili nájem a plnili veškeré povinnosti spojené s užíváním bytu. V místě máme všichni trvalé bydliště, nemáme žádný jiný byt a ani jinou možnost bydlení.

  Jaké je naše postavení vzhledem k novému majiteli domu? Může nás po dědově odchodu do domova důchodců z domu vystěhovat? Může nám vyměřit nové nájemné (tržní) bez ohledu na regulaci nájemného?

  Děkuji Vám za odpověď

  Miroslav Panenka

 27. Filip Janeček

  Měl bych na Vás dotaz – byl jsem nakupovat v hypermarketu a když už jsem zaplatil a odcházel, pracovník bezpečnostní agentury chtěl vidět obsah mého batohu. Já jsem odmítl, protože mi připadá nemorální koukat lidem do tašek a šel jsem dál. On ke mě přiběhl, chytil mě a zopakoval svou žádost na obsah batohu. Opět jsem odmítl a tím jsem ho evidentně naštval. Chytl mě za rameno a odvlekl někam do skladu. Chtěl mi vzít batoh, ale já jsem ho držel za zády a zeptal jsem se ho, jestli mu připadá normální koukat lidem do tašek. On řekl, že je za to placen a že jako člen bezpečnostních složek má na to ze zákona právo a ať se nevzpouzím, jinak že je oprávněn použít fyzické donucovací postředky. Řekl jsem, že jeho názor nesdílím a vstříc jsem mu nevyšel. To už mu došla trpělivost a udeřil mě pěstí do břicha, takže jsem se mu sesul k nohám a batoh pustil. On ho vzal, celý ho vysypal na zem a řekl "v pořádku", takže jsem musel všechno posbírat a dát znovu do batohu. Utrousil jsem při tom pár urážlivých slov na jeho adresu. Vstal jsem a dotázal jsem se, zda mohu odejít. On mě přitiskl ke zdi a řekl, ať si příště odpustím ty nadávky. Omluvil jsem se mu a on mě kopl kolenem mezi nohy, takže jsem šel zase málem k zemi. Když mě pustil, vypadl jsem otamtud. Ten chlap byl dost "udělanej", tak mě mělo hned napadnout, že jsem měl být hodný jak beránek a vše mu poslušně ukázat. Napište mi prosím, jak jsem se měl zachovat, kde udělal chybu on a kde já a co jsem povinnen ve vztahu k bezpečákům, jaké mají proti mě pravomoce a jaké mají celkově pravomoce vůči občanům. Domnívám se, že jediná "zbraň" proti nim je být silnější, aby na mě nestačili a abych se mohl fyzicky bránit (což v tomto případě nešlo, byl na tom fyzicky opravdu dobře).

  Děkuji

  Děkuji

  1. Hans

   Neco podobneho se mi stalo. Nejlepsi je ihned bezet na vedeni a nahlasit to. Pokud se bude vedeni chovat podobne, je treba zavolat policii a nahlasit prepadeni a pokus o ublizeni na zdravi a sikanu. Potom muzete klidne toho panaka sledovat dal a chodit za nim. Policie musi totiz na zaklade vaseho trestniho oznameni prijet. Ja jsem toto bohuzel jiz taky zazil, udelal jsem vyse popsane a ten clovek letel na hodinu s paragrafem 53

 28. kateřina

  Bydlím v nájemním domě, vlastník je soukromá fyzická osoba. Byt se nachází v posledním patře 4-poschoďového cihlového domu. Vlastník zahájil práce na půdní vestavbě, což oznámil nájemníkům vyvěšením v hlavní chodbě. Asi týden po zahájení prací jsem osobně mluvila se synem vlastníka a dohodla se na postupu o svedení kabelů vedoucích od mého satelitu umístěného na střeše. Dosud jsou tyto kabely vedeny po obvodové zdi domu, což vlastníkovi z estetických důvodů vadilo. Den následující po dohodě (nechám si v obyvacím pokoji vytesat díru do nepoužívaného komínu a svod povede tudy) odstřihl vlastník kabely a v následně byl arogantní a odmítal o tom mluvit. Rozhodla jsem se, že satelitní anténu umístím přímo před okno – pro mě nejlevnější, nejčistší a nejpohodlnější řešení. On mi zničil oproti dohodě moje vlastnictví. Co může udělat, když bez jeho svolení umístím anténu před okna? Dům není kulturní památka a nenachází se ani v historickém centru.

 29. P. Štípek

  Dobrý den, bydlím v paneláku, kde byla část bytů prodána přímo fyzickým osobám a část právnickým subjektům ( státním a obecním úřadům i soukromým firmám) hned po dokončení stavby v r. 1993 – tj. byty nebyly družstevní. Jednalo se o první případ takto prodaných bytů v panelovém domě v Liberci a možná i u nás.

  Pramenilo z toho několik problémů.

  Například jsme nemohli být osvobozeny od daně z nemovitosti u novostavby, protože některé byty byly ve vlastnictví právnických subjektů. Dále jsme prakticky nebyli schopni se sejít natož na něčem dohodnout. Při koupi nám byla přidělena firma jako správce, který zařizuje opravy, inkasuje zálohy služeb a provádí roční vyúčtování. Podle stávajících zákonů jsme měli vytvořit společenství vlastníků nemovitosti, ale žádnou ustavující schůzi jsme neměli a nevytvořily jsme stanovy atd… a těžko to někdo zorganizuje a když, tak tam přijdou max.4 lidi :-).

  Někde jsem četl, že i přesto se z nás stalo automaticky společenství – no nevim.

  Smlouvu o poskytování a vyúčtování služeb se správcem máme tedy každý sám ještě z roku 1993.

  Jeden spolumajitel dlouhodobě neplatil zálohy a správce nám tvrdil, že nemá právní páky k tomu, aby ho donutil k zaplacení a kdyby jsme vytvořily společenství- tedy právní subjekt, že by šlo lépe prosadit sankce na neplatiče. A od té doby se snaží tlačit na nás tím, že neuhrazuje některým spolumajitelům vyšší přeplatky ročních záloh a letos nám ani neposlal vyúčtování za rok 2002, protože podle zákona jsme měli společenství ustanovit.

  A já nevím, jak se v tom právně vyznat a jestli naopak můžu správci připomínat, že vyúčtování záloh by měl rozeslat do 4. měsíce a přeplatky a nedoplatky by se měli uhradit do 7.( popř. v případě reklamací do 8. ) měsíce následujícího roku.

  PS: Neplatič se sice mezi tím odstěhoval, ale problém zůstal a dluh po něm prý taky :-)

  Omlouvám se za délku dotazu , ale chtěl sem popsat výstižně situaci. Za případnou odpověď předem děkuji.

 30. Hana

  Jak nejlépe postupovat při výměně bytů. Oba jsou v osobním vlastnictví různé velikosti (1+2 za 1+3) bez finančního vyrovnání. Je potřeba nějaká smlouva? Jak postupovat při zápisu do katastru nemovitostí a je nutné zřizovat na oba byty znalecký posudek? Jak je to se zdaněním?

 31. Michal

  Prosím o radu, jak mohu co nejefektivněji postupovat za účelem vystěhování, případně získání alespoň jedné místnosti z bytu ???

  Jsem nájemníkem SBD, mám byt 4+1, ve skutečnosti 3+1 a nemám možnost v něm bydlet, protože byt obývá bývalá manželka mého otce, ještě se svou dcerou, a to bez právního důvodu.

  Věc byla již u soudu, který jsem vyhrál, ale vystěhovat jí nemohu bez náhradního ubytování. Z rozsudku není jasně patrno, že náhradní ubytování musím zajistit já, ale bez něj jí vystěhovat nemůžu.

  Byt tedy obývá žalovaná, její dcera a můj otec, z nichž každý má svůj pokoj. Žalovaná má možnost bydlení u své matky, která má též družstevní byt 4+1 a bydlí v něm sama, nicméně dohoda s žalovanou není možná! V momentální situaci mi jde hlavně o to, abych ve svém bytě získal jednu místnost pro sebe, z čehož vyplývá, že žalovaná by musela být se svou 15-ti letou dcerou, kterou má v opatrovnictví, v jedné místnosti, a tomu se brání a nechce mi ani jednu místnost uvolnit.

  A proto se ptám, jake mam pravomoce a jak mohu postupovat.

  Dekuji za odpověď.

 32. C Daniel

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, zda je možné, když se naše firma restrukturalizuje, a v oddělení ve kterém pracuji, se bude propouštět jeden člověk, může můj nadřízený argumentovat tím „že jsem v oddělení nejmladší, a proto odejdu“.

  V oddělení jsme celkem tři, máme stejné pracovní zařazení (já mám o něco nižší plat – o 1 rok kratší působení v odd.), každý z nás děla trochu odlišnou práci. Zdá se mi, že vedoucí preferuje moje dva kolegy ne pro nasazení a kvalitu práce, ale ze známosti.

  Děkuji za odpověď

 33. Petra Košinárová

  Dobrý den,

  Můj dotaz se týká výkonu civilní služby. Můj přítel nastupuje k výkonu civilní služby. Podle zákona si nesmí v průběhu této služby přivydělávat. Finanční prostředky, které od státu dostane (3200 Kč/měsíc) však v žádném případě nepokryjí ani základní potřeby (bydlení, stravu a ošacení).

  Můj dotaz tedy zní: jak může být můj přítel potrestán, pokud bude můj přítel při civilní službě zaměstnán na 1/2 úvazek a řádně z tohoto výdělku odvádět daně, sociální a zdravotní pojištění a zároveň bude řádně plnit své povinnosti týkající se civilní služby?

  Dále bych se chtěla zeptat, jestli má stát vůbec právo takto své občany omezovat (zakazovat jim získávat ve svém volném čase prostředky pro své životní potřeby prací).

  Děkuji za odpověď, Petra Plzeň

  1. Mgr.Polášek Milan

   Pro slečnu : petra odpovídám:

   vašemu, ikdyž logickému uspořádanému podání nelze t.č. v praxi vyhovět.

   Váš přítel pokud nastoupil na civ. službu má možnost dostat příspěvek na ošacení a stravovaní mu zprav. zajistí t.č. " umělý zaměstanavatel" – civ. služba.Rozhodně nesmí vykonávat jinou činnost takovou, jakou jste uvedla.Dostal by se do rozporu se zákone,m o civ. službě, a myslím si, že by i jiné orgány měli za to, že tento krok měl již dávno předem promyšlen a bezesporu by se ocitl v trestním řízení.

   Stran příspěvku nechť se obrací nejprve na svého " zamestnavatele", pak na odbor soc. věcí a zdravotnictví.

 34. B.Směšný

  Vlastním 6/8 budovy po rodičích,bratr1/8,švagr1/8.Chtěl jsem díl bratra odkoupit,ale brání mi a chce Více než má nárok.Bojím se budovu opravovat,abych nezhodnocoval jeho podíl a musel pak vyplatit více než byl odhad při rozdělení ,které je výše uvedeno.Co

  mohu a nemohu dělat ,zda opravovat či ne a jak postupovat,když se

  nemohu o odkupu dílu dohodnout.Podotýkám,že v budově bydlím

  pouze se svoji rodinou sám.

 35. Nyvla

  Dobrý den,

  mám dotaz jestli je možné právní cestou donutit bývalou manželku, aby mě zajistila náhradní byt, na který mám dle rozsudku jménem republiky ze dne 03.10.1997 v souladu s ustanovením § 712 odst. 3 o.z. právo. Obracím se na vás s tímto dotazem proto, protože od doby rozvodu bydlím s bývalou manželkou, jejím novým manželem a třemi dětmi ve společném bytě a situace se pomalu stává neúnosnou. Navíc bývalá manželka nejeví sebemenší ochotu mě náhradní byt zajistit. Zřejmě spoléhá na to, že se dobrovolně odstěhuji. Děkuji vám za každou radu, která by mě pomohla moji stávající situaci vyřešit.

  S pozdravem P. Nyvla

  1. Mgr.Polášek Milan

   Pro : Nyvlva@centrum.cz

   odpovidam:

   Manželka spoléhá velmi správně , jak jste sánm označil, na to, až se odstěhujete.Pamatuje na to i výriok ÚS v Brně.

   Ten kdo opustí společnou domácnost….atak podobně , plně i v tomto odpovídá, že pokud by jste se odstěhoval dobrovolně, manželka by de facto splnila to co ji ukládá zákon.A to je , naleznout Vám náhradní byt.Však pozor, pokud by jste byljiž znovu ženat, a měl rodinu, pak je povinna Vánm zajistit byt odpovídající vaším , zde již rodinným potřeám.Jinak zde odpovídá byt nejméně rozsahu: 1+1.

  2. V.Nýdrle

   Dobrý den,

   děkuji vám za vaši odpověď, která ve mě vzbudila trochu naděje co se mého problému týče. Upozorňujete na to, že kdybych byl ženat a měl rodinu, pak je povinna mě náhradní byt zajistit. Mám vážnou známost a znamená to, že kdybych se znovu oženil, tak má bývalá manželka podle zákonu povinnost mě byt zajistit? Nebo musí být splněna podmínka rodiny, tzn., že bych s novou partnerkou musel mít i dítě? Dále bych se chtěl zeptat, jakou lhůtu obvykle soud dává na zajištění náhradního bytu, jestliže by měla bývalá manželka povinnost mě ho zajistit. Také by mě zajímalo, jestli by nehrálo nějakou roli to, že má přítelkyně vlastní družstevní byt a má bývalá manželka o tom ví a mohla by to použít u soudu. Poslední dotaz se týká toho, v jakém zákonu a podle jakého paragrafu mohu najít, že v případě mého nového manželství mě je povinna bývalá manželka byt zajistit.

   Děkuji za vaši ochotu.

   S pozdravem a přáním hezkého dne

   V.N.

 36. Jana

  Před 4 lety jsme dostali část domku od rodičů,oni se odstěhovali.V tuto dobu jsme přepsali hrazení vody s vodovody a kanalizacemi přes banku.

  Nebyli jsme upozorněny vodárnami,že máme platit stočné.Máme smlouvu stejnou jako rodiče,pouze na placení vodného.Nyní nás vodárny požádali,aby jsme šli přepsat smlouvu.Nic nám také neřekli

  že máme platit stočné.Nyní nám přišla faktura na uhrazení stočného

  zpětně po dobu právní vymahatelnosti tří let.Je tu více domků,kteří

  žádné stočné neplatili,ani to po nich nikdo nevyžaduje.Tyto domky

  byli postaveny stejnou firmou a rodiče říkali,že tu není zkolaudovaná

  kanalizace,proto nikdy nic neplatili.Vodárny nemají doklad o kolaudaci

  a nevím podle jakých pravidel vodné po nás požadují a po druhých ne.

  Navíc si vodárny změnily číslo bankovního účtu a nám ještě k tomu

  přibyla částka za celý rok o zaplacení vodného.Jelikož nám peníze banka ztrhávala z účtu,ale ty se vraceli zpět.Ani nás neinformovali

  o změně jejich účtu.Mají právo takto postupovat?Máme doplácet na jejich nepořádek?Děkuji.

 37. Jana

  Navazuji na můj dotaz z 1.9.2003.Nevím jestli jsem dotaz napsala správně.Nebyla jsem zaregistrovaná.Děkuji.

 38. Petr Martin

  V únoru jsem si koupil počítač v jisté PC firmě na splátky od společnosti Cetelem. Zaplatil jsem pouze 5.000Kč jako zálohu z celkových 23.000Kč. Ještě nepřišla jediná složenka na zaplacení splátky.

  V Cetelemu mě bylo řečeno že se stím nemám zaobírat, protože ještě nedostali podklady od PC firmy.

  Existuje nějaká promlčecí lhůta?Nemůže se stát že mi později přijdou všechny složenky najednou (Cetelem ujišťoval že ne) ?

  1. Mgr.Polášek Milan

   Zde není třeba mít toliko obavu.

   Doručené složenky nejsou nejakym podkladem pro zdání, že se vyhýbáte placení za zboží.

   Rozhodne svou výzvu může učinit písemně, a to doporučenou cetsou prostřednictvím držitele poštovní licence.

   Rozumí se, že jste vyzval společnost k dodání tiskovin pro výkon predmetu plnení.

   telefonický hovor není podkladem pro uznání právního úkonu.

 39. Karolina Stránská

  Pracovala jsem měsíc a půl jako prodavačka v obchodě Fornetti. Pan majitel zjistil manko ve zboží. Podepsali jsme hmotnou zodpovědnost, tak nám poslal dopis, že si za manko strhnul z našich výplat a zároveň strhl peníze za výměnu zámků.Manko bylo 8.000KČ (cca 1.600KČ na os.). Na výplatní pásce mám čistý příjem 5.160KČ, ale na účet mi nepřišla ani koruna. Když mu zavolám, tak mi říká, že semnou nehodlá komunikovat a položí to. Co mám dělat? Prosím poraďte. Děkuji

  1. Mgr.Polášek Milan

   Dlke Vaší chronologie odpovídám:

   pokud jste sama něco psala zaměstnavateli, pak tyto i další jiné doklady vezměte s sebou a jděte na PoLICII CR:

   – učinte oznámení o nezapalacení mzdy

   – nato učinte tehoz dne, dop. nekdy nasledujici den ucinit oznameni na POLICII CR : domenku, že se stal trestý cin, z vase ho pohledu velice jdnotvarny.

   zamestnavatelikdyz nerecitujete jakou jste se dohodli splatit výše škody přesto opoměl na kogentní ustanovení zák. č. 99/1963 sb. , v pozdnim znení, tedy cit. řečeno v noveliz. znění, o.s.ř. – Občanský soudní řád skýtý mnoho podání: a to stran exekuce majetku i sražky ze mzdy.

   dle § 279 poč. § 276 o.s.ř. může zaměstnavatel strhnout toliko výše mzdy , však pouze 1/3 z čistého výměru mzdy.

   nelze tedy pojmout jenotvárně, že zaměstnavatel vykonal úkon neporávní, a nepodložený legislativní normou a právním řádem ČR.

  2. Mgr.Polášek Milan

   na Vas dotaz ze dne 15.9 t.r. jsem dnesního dne odpovedel.

  3. lLad. Daniš

   Nedat se a když už ho nechcete dát k soudu pro neplacení mzdy, sjednejte si Právní ochranu v pracovněprávních sporech, která za Vás zaplatí advokáta i případný soud, aniž by vás to finančně zruinovalo.A ještě získáte spolehlivého Právního poradce.

 40. Mgr.Polášek Milan

  Otázky na dotazy: věcí občanských – i trestních ZDARMA V8M přes den od 10.00hod do 17.00 v po- až pá odpovíme na telefoně č. 608 277635

  1. LR

   Dobrý den,

   prosím o radu, jak jednat v případě, kdy bych si chtěla dát do pořádku záležitosti s DPO.

   V minulosti, jsem jela párkrát bez lístku, poslední takovou jízdu jsem absolvovala asi před 4-5lety. Celkem mi bylo vystaveno asi 3-5 pokut, které jsem neuhradila.

   Na adrese trvalého bydliště se dlouhodobě nezdržuji a přerušovaně pobývám zahraničí. Má poslední návštěva v UK trvala 1,5 roku.

   V době, kdy jsem jezdila načerno, jsem byla mladicky nerozvážná a pod vlivem mého bývalého přítele, který razil teorii :"že to DPO z nás nemá jak dostat". Financí bylo málo, byla jsem na ÚP, a tak jsem to několikrát "riskla". Jsem si vědoma, že mě to nijak neomlouvá, a že to bylo dosti hloupé. V případě obesílky z DPO to má matka vracela se sdělením, že se už na adrese nezdržuji, že jsem v zahraničí. Poslední pošta mohla přijít naposledy před pěti lety.

   Vím, že to nebylo správné a mé svědomí není čisté. Zajímalo by mě, jak může DPO pokračovat ve vymáhání mého dluhu a do jaké míry už mohlo narůst penále+poplatky za soudní výnalohy.

   Existuje i nějaké promlčecí lhůta v případě, že nejsem k zastižení?

   Děkuji za jakoukoli radu či informaci.

   S přáním hezkého dne.

   ustaraná LR

  2. LR

   Dobrý den,

   prosím o radu, jak jednat v případě, kdy bych si chtěla dát do pořádku záležitosti s DPO.

   V minulosti, jsem jela párkrát bez lístku, poslední takovou jízdu jsem absolvovala asi před 4-5lety. Celkem mi bylo vystaveno asi 3-5 pokut, které jsem neuhradila.

   Na adrese trvalého bydliště se dlouhodobě nezdržuji a přerušovaně pobývám zahraničí. Má poslední návštěva v UK trvala 1,5 roku.

   V době, kdy jsem jezdila načerno, jsem byla mladicky nerozvážná a pod vlivem mého bývalého přítele, který razil teorii :"že to DPO z nás nemá jak dostat". Financí bylo málo, byla jsem na ÚP, a tak jsem to několikrát "riskla". Jsem si vědoma, že mě to nijak neomlouvá, a že to bylo dosti hloupé. V případě obesílky z DPO to má matka vracela se sdělením, že se už na adrese nezdržuji, že jsem v zahraničí. Poslední pošta mohla přijít naposledy před pěti lety.

   Vím, že to nebylo správné a mé svědomí není čisté. Zajímalo by mě, jak může DPO pokračovat ve vymáhání mého dluhu a do jaké míry už mohlo narůst penále+poplatky za soudní výnalohy.

   Existuje i nějaké promlčecí lhůta v případě, že nejsem k zastižení?

   Děkuji za jakoukoli radu či informaci.

   S přáním hezkého dne.

   ustaraná LR

 41. Mgr. Polášek Milan

  Sdružení obrany spotřebitelů změnilo pražskou adresu:

  nově sídlí na ul.Rytířská 10

  Praha 1 110 00

  tel. 224239940 fax 224239941

  provoz telefonní linky 900969091 za 1 min. 6 Kč a ajsou Vám ochotni vyjít vstříc v pracovní dny od 8 – 17.00 hod.

  více na http://www.spotrebitele.info

 42. Kateřina

  Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je nutné, aby se pracovní síla přijatá na dohodu o provedení práce (úklidová firma), zúčastnila školení o bezpečnosti práce. Děkuji za odpověď.

 43. Ivana Kuncová

  Mám pracovní smlouvu znějící na místo výkonu práce Praha. Zaměstnavatel požaduje, abych objížděla klienty. Odmítá mi však proplácet cestovní výdaje z toho důvodu, že cestuji jen po Praze. Je jeho postoj oprávněný? A jak by to bylo v případě úrazu? Měla bych nárok na pracovní úraz ve chvíli, kdy pojedu na jednání, ale nemám cestovní příkaz?

  Děkuji

 44. Vera

  Prosím o radu, jestli se po vypořádání společného jmění manželů po rozvodu platí daň z majetku. Jde o případ, kdy si jeden z manželů nechá družstevní byt a druhý dům.

  Děkuji za odpověď Věra

 45. Lukáš

  Rád bych se zeptal jak to je, když vás zadrží revizor a je za doprovodu městské policie.Ano vtomto případě máte zajisté povinnost předložit osobní doklady.Ale jak to je s ochranou osobních údajů?Může policista zdělit či dokonce dát k dispozici vaše osobní údaje třetí osobě aniž by jste ktomu dal jakíkoliv souhlas? Děkuji

 46. Marcela

  Dobrý den!

  Mám přítele ze Slovenska, žijeme spolu v Praze a chceme se vzít. Zajímalo by mne, co je potřeba k takovému sňatku a jestli tím přítel získá české občanství. Za informace Děkuji.

 47. V.Z

  Ke dni 1. prosince jsem dala výpověď svému zaměstnavateli, bez udání důvodu, ale důvod oba víme, nerozumíme si a došlo k vzájemné nenávisti. Následně 5. prosince jsem onemocněla. Během mé nemocenské, která ještě není ukončena, se rozpoutala hlubší potyčka mezi mnou a mým zaměstnavatelem. Cítíme k sobě vzájemnou nenávist. Chci již ukončit mou nemocenskou, ale nechci se vrátit do zaměstnání. Je to pro mě psychicky náročné, deprimující. Výpovědní lhůta končí 31. ledna 2004. Existuje nějaké řešení, abych se již nemusela vrátit do zaměstnání, aniž by to ohrozilo mou budoucnost? Stále mi zbývá měsíc práce, ale vím určitě, že bych to nevydržela

 48. Tommy Lee

  Touto cestou bych chtel pozadat o radu. Prosim poradte nekdo. Jedna se o transakci velke castky penez ze zahranici na konto v Ceske Republice a zbozi. Ma otazka? predevsim, odesilatele osobne neznam a on/ona nezna me. V zahranici hrozi zmrazeni konta s urcitou castkou penez takze se penize budou presouvat na konto v Ceske republice. Nevim jestli je na tomto neco protipravniho.

  Druha otazka, jen tak mimochodem. Vi tady nekdo, zda a jakym zpusobem se da zneuzit KOPIE cestovniho pasu, konkretne posledni strana.

  Thanks for your answers. Pospicha to. Dekuji moc predem

 49. Tomas

  Mel sem havarii s kradenym vozem a byl sem stihan policii chtel bych vedet jaky trest mi muze v teto situaci hrozit a pokud mozno za jaky cas se tento prestupek promlci? Slisel sem neco o jednom roce ale nejsem si jisty. Prosim poradte

  Dekuji Tomas

 50. lukas

  Dobrý den,chci se zeptat,zda revizor má právo mě zadržet ve vozidle

  tím, že mi zastoupí cestu a jestli mi smí říkat: "Pane,vy jste

  hloupej.",popř. jak se bránit,když mi pak napařil pokutu.A také

  co dělat, když zavolá policii a já přitom občanku mám a jakou pokutu mohou policisté udělit. Děkuji za

  odpověď

 51. Petr

  Muj bratr byl srazen autem na prechodu pro chodce. Ma rozdrceny kycelni kloub. Lecba je bolestna a dlouhodoba. Muze mi nekdo prosim poradit jake ma zadat na vinikovy dopravni nehody odskodneni? Pripadne, zda lze neceho dosahnout mimosoudnim vyrovnanim? Prip. jake jsou sance u soudu. Kolik radove muze vyrovnani byt?

  (Pozn. vinnik dopravni nehody je policista, v tu dobu nebyl ve sluzbe. Bratr je mentalne postizeny.)

  Dekuji za radu.

  1. Radka Bezslezinová

   Můj otec byl v listopadu 2006 účastník dopravní nehody, kterou nezavinil. Byla mu tedy způsobena mimo jiné i ztráta na výdělku.Jedná se o snížení průměrného výdělku, tím pádem měl nižší výdělek, dále třináctý plat nedostal pro dlouhodobou nemoc.Nevíme jak dále postupovat,nyní si vyřizuje trvalé následky po úraze a nevíme na koho se obrátit kvůli ušlému výdělku.

 52. Vlastik

  Dne 6.2.2004 byla kontrolována revizorem DPMO má dcera. Jízdenku měla řádně označenou, ale při kontrole si revizor povšiml, že na zadní straně je již označení z předešlého dne a uložil ji pokutu, jelikož jízdenka je dle jeho názoru neplatná. Hledal jsem v přepravních podmínkách DPMO http://www.dpo.cz) nějaký odkaz o takto označené jízdence, ale nic jsem nenašel. Je názor revizora správný?

 53. Petra

  Mam povinost platit dane,kdyz budu mit pridelono ICO, zadam o clenstvi v organizaci,ktera mi ho prideli pokud nema sve ICO.Zivnostensky list zatim nemam,planuji ho pozdeji.Dekuji

 54. Milan

  Potřeboval bych poradit s věcí darování nemovitosti,konkrétně stavební parcely.Je lepší ji od tchána koupit nebo darovat?A jak obě dvě záležitosti vlastně probíhají.Děkuji za odpověd.

 55. Nalim

  Takže jezděme vesele na černo stejně je DP drahej.Pakliže po vás revizor něco bude chtít a jen se třeba dotkne nebo zastoupí cestu.Buď lehněte na zem a jeho zavřou za napadení,nebo za omezování osobní svobody.Tak jako tak je v p….A tudíž ať žíjí černí pasažéři.

 56. Ales

  Moji zene se stalo to :

  jela busem omylem si cvakla jeden listek dvakrat, vlitli od busu revizori a zacali vyrvavat kontrola jizdenek..manzelka se podivala na jizdenku a co nevidi, mam ji cvaklou dvakrat, tak bohuzel zazmatkovala a sla si cvaknout jinou a ted co se nestalo revizorka po ni vyjela ze ji videla, ze ted cvakla a tudiz jela na cerno, tak at ukaze obcanku manzelka ze ne, a oni ze ji nepusti z busu a ridici prikazali aby zavrel dvere a nikoho nepoustel ze tato mlada pani jede na cerno a dokud nezaplati nebo neukaze obcanku, takze nikdo nevystoupi, chudak ta pani co chtela vystoupit…manzelka bohuzel obcanku ukazala ( mnela sebou 2 letou dceru)…

  No probiral jsem to s ni asi tisickrat a nasel jsem tam minimalne 2 pochybeni ze strany revizoru

  1. Neprokazani se plackou a prukazkou…

  2 . Omezovani osobni svobody..

  Dekuji za radu co stim ted ???

 57. monika

  uvažujeme o vydražení domu,který propadl jako zástava ve prospěch banky.jak je to v takovém případě s osobou,která v domě žije?co to pro nás bude, resp. může znamenat?

 58. Hans

  Dobry den,

  chtel bych se zeptat jak mam postupovat.

  22.10. 2003 jsem na cerpaci stanici koupil novou autobaterii. Nekdy mezi lednem a unorem mi baterie zamrzla, protoze auto stalo venku bez hnuti 7 dni – sluzebni cesta. Po rozmrazeni a dobiti fungovala opet normalne. Pro casovou vytizenost a pro opetovnou funkcnost jsem baterii nereklamoval ihned. Nedavno kdyz jsem byl opet na sluzebni ceste a auto stalo 4 dny bez hnuti, ted ale v teplem prostredi – uz je prece jaro :) jsem opet nenastartoval. Byl jsem proto baterii reklamovat. V prodejne mi rekli, ze reklamace vyrizuje pouze vedouci a ten se mozna objevi v utery (byl patek). Podruhe jsem tam byl v nedeli s tim, ze jsem si precetl zakonik, kde je stanoveno, ze osoba vyrizujici reklamace musi byt pristupna po celou dobu provozni doby prodejny. Nevim zda to plati i o non-stopu. Znovu jsem nepochodil. Trvala na svem. Kdyz jsem ji presvedcil, ze mam zrejme pravdu, vytahla reklamacni archy a chtela je vypsat. Tim nastal druhy problem. Pry musim mit doklad z pokladny. Je to sice i v zarucaku napsane, ze ho musim mit. Ale ja si myslim ze nemusim. Ani ho nemam. Zrejme jsem ho vyhodil v domneni, ze se jedna o ucet za benzin nebo nedopatrenim. Tudiz se ptam, musim ho mit nebo nemusim, i kdyz je to vyslovne napsano v zarucnim liste ze musim.

  Jak mam postupovat, kdyz mi vyrobce reklamaci neuzna. Tusim ze to smete ze stolu s tim, ze baterie byla hluboce vybita a ze neruci za spravnou funkcnost po dobu onech 24 mesicu.

  Jen pro upresneni. Elektrika v aute funguje bezvadne. Dobijeni je v poradku. Baterie ma kapacitu 66Ah a klidovy odber auta je 20mA. Myslim si ze takto je nemozne novou baterii uplne vybit.

  Dekuji za pomoc

 59. Ivan

  Dobrý den,

  měl bych nějaké dotazy ohledně prodeje produktu (služby) na Internetu,

  1)mohu být postižitelný, za obchodování na InterNetu rozesíláním e-mailů nabízejících pr./sl.,byť je to jen návod nebo rada a vybírat za to peníze?

  2)je-li i návod produktem s kterým mohu obchodovat?

  3)mohu rozesílat e-maily hromadným způsobem a oslovovat tak lidi?

  4)moha inzerovat v nejrůz. médiích?

  Prosím nevystavovat, byl bych rád za případnou odpověď – zaslat na maiw@post.cz.

  S pčáním hezkého dne,

  Ivan Materna

 60. Gabriel

  Dobrý den,

  mám následující dotaz. Pronajímám byt, který mám v osobním vlastnictví a nájemník mě žádá abych mu na městském úřadě povolil status trvalého pobytu. A můj dotaz zní: Vzniknou mu tím na byt, či jeho užívání nějaká větší práva? V nájemní smlouvě je jasně řečeno, že po skončení smlouvy nemám povinnost mu hledat náhradní bydlení.

  Děkuji, Gabriel

 61. Celebril

  Zajímalo by mne jak by se právně řešil spor zaměstnance a zaměstnavatele v případě, že zaměstnanec podniká a firma u které je zaměstnán si stejnou činnost zaregistruje také. V kolektivní smlouvě je uvedeno, že zaměstanci nesmí podnikat ve stejném oboru jako firma, jedině se souhlasem zaměstnavatele?

 62. Celebril

  Zajímalo by mne jak by se právně řešil spor zaměstnance a zaměstnavatele v případě, že zaměstnanec podniká a firma u které je zaměstnán si stejnou činnost zaregistruje také. V kolektivní smlouvě je uvedeno, že zaměstanci nesmí podnikat ve stejném oboru jako firma, jedině se souhlasem zaměstnavatele?

 63. Jan Novák

  Přeji pěkný den, mám jeden dotaz týkající se vyplácení cestovních příkazů.

  Jde o proplácení pohonných hmot při jízdě soukromým vozidlem pro služební účely.

  V zákoně 119/92 (novela k 1.1.2004) je napsáno že buď přiložím paragon z čerpací stanice nebo použiji pro výpočet údaj který poskytuje vláda ve vyhlášce č. 449/2003 Sb.

  Pro rok 2004 je u nafty tento údaj 21. 30,- Kč

  Dal jsem firmě tedy cesťák s paragonem a firma se brání mi takto vypočtený cestovní příkaz proplatit, protože bylo rozhodnuto že se bude držet vyhlášky a nebude proplácet cesťáky s paragony.

  Auditor firmy řekl, že pokud to firma již takto (tedy dle vyhlášky)dělá od počátku roku má to tak dělat i dál, a nemá proplácet cestovní příkazy s paragony (jde o rozdíl asi o 2 Kč na litru nafty).

  Ale zákon to říká jinak. Kdo má pravdu zákon nebo auditor?

  Děkuji za odpověd Jan Novák

 64. Richard

  Chtěl jsem se zeptat ? Dal by mi někdo radu jak vyrešit když mě v MHD zastaví revizori a za spatně otištěný lístek jsem mi chtěli udělit pokutu ovšem predložit ridičský průkaz policii jsem predložit musel , jak ted postupovat abych pokutu nemusel platit Diky , vina je totiž na strojkum ktery mi špatně označil jízdenku ale Dopravní podnik jí hazí na mě. je nějaká cesta když jsem se jim ještě neprihlasil .

 65. Petr Běhounek

  S manželkou nežiji již několik měsíců ve společné domácnosti. Máme spolu však dva syny ve věku 5 a 2 let. Chtěl bych se zeptat, zda je možné, aby soud i bez rozvodového řízení určil, jak často smím své děti navštívit a jet s nimi třeba na výlet či k příbuzným? Již proběhlo jedno soudní řízení, kdy soud svěřil syny do péče matky. V současné době jsou mezi námy ale takové vztahy, že manželka mě kolikrát nechce ani za dětmi pustit, natož aby mi je svěřila třeba na výlet do ZOO. Děkuji za odpověď. Petr Běhounek

 66. idoktor

  Zdravím

  jedná se o to, že jedna instituce zveřejnila můj e-mail na svých webových stránkách, a to aniž bych jím tento e-mail poskytl sám, a aniž bych dal k tomuto souhlas. Nepřeji si mít moji e-mailovou adresu na jejich webu. Problém je v tom, že můj e-mail je (s mým souhlasem) přístupný veřejnosti na jiných webových stránkách – jedná se o firemní e-mail na firemním webu. Pokud je tedy moje adresa svým způsobem veřejná, má ona instituce právo zveřejnit moji e-mailovou adresu na svých stránkách, aniž by předtím získala ode mne souhlas s takovým počínáním? Musí správce jejich webu na moji žádost odstranit link na moji adresu?

  Děkuji za odpověďi

 67. dana

  Musí být přestupek – údajné nerespektování příkazové dopravní značky – prokázán např. svědecky nebo fotografií ? Při zastavení vozidla Městskou policií jsem tento přestupek odmítla, protože se nezakládal na pravdě.

 68. Lukáš Krejčí

  Dá se brát mailová komunikace,jako např. objednávka zboží, potvrzení doby záruky na dodávané zboží, ujištění o provedení nějakého důležitého úkonu, prostě všechna závazná mailová vyjádření mezi dvěma stranami, jako zákonná forma, na kterou se dá později v případě soudního sporu odvolávat?Samozřejmě pouze pro případy,kdy máme k dispozici pouze výsledek mailové komunikace, né dokumenty,které jsou poslány mailovou cestou ale existuje i jejich tištěný,rukou podepsaný originál.

  Děkuji

 69. M.Hollanova

  Ukoncila jsem pracovni pomer. Je mi 46 let. Je mozne nepracovat a platit si socialni a duchodove zabezpeceni sama?

  Dekuji za radu.

  S pozdravem

  M.Hollanova

 70. Honza

  Prosím o radu. Poskytl jsem známému ručení na úvěr na koupi bytu. Přibližně po roce známy přestal platit, banka požaduje splátky po mně. Momentálně mi zřejmě nezbývá nic jiného, než zaplatit. Mám ale nějakou možnost bránit se v budoucnu tomu, aby banka vymáhala splátky po mně? Děkuji.

 71. Josef Žďarsky

  Dnes v v noci v rannich hodinach jsem byl napaden opilym muzem. Zpusobil mi zraneni hlavy a kolena a rovnez skodu na obleceni v celkove castce cca 2500 KC. Vsechno jsem neprodlene ohlasil na policii. Policie nijak zvlaste nespechala, i kdyz jsme ji volali dvakrat. Po pul hodine, kdyz jsem se dostal na zdravotni stredisko na pohotovost, me dostihla policejni hlidka a naprosto nevlidnym a nevybiravym zpusobem se me zacala ptat na okolnosti cinu. Jelikoz jsem mel celou hlavu potrisnenou krvi a otres mozku, poslal jsem je pryc s tim, ze se zitra stavim na sluzebnu podat trestni oznameni. Byl jsem osetren s doporucenim RTG lebky a kolena a poslan do nemocnice do okresniho mesta. Tam mi zasili trznou ranu na hlave a napsali zpravu pro policii. Dnes rano moji rodice navstivili vytrznika se snahou vyresit vse mimosoudni cestou. Po hodine hadani zaplatil 2500 KC. Muj dotaz zni, zda je mozne podat trestni oznameni s nejakym casovym odstupem(prip. s jakym), nebot je prevdepodobne, ze se muze napadeni opakovat. Jedna se o recidivistu, ktereho ode me dal udrzi pouze jakysi Damokluv mec v podobe zminovaneho trestniho oznameni, ktere mohu pripadne kdykoliv podat. Tazi se tedy, zda je to mozne a zda mi postaci k jeho podani zprava od lekare, svedci a skutecnost, ze jsem vse ihned ohlasil policii. Myslite, ze jsem postupoval spravne, co byste mi poradili. Dekuji mnohokrat za Vase pripominky. Žďarsky

 72. Jana Nováková

  Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně projektového příplatku. Na začátku roku mi společnost změnila místo výkonu a s tím jsem obdržela i dodatek ke smlouvě, ve kterém stálo, že mi náleží projektový příplatek (měl pokrýt pouze výdaje za cestovné). Smlouva byla po právní stránce v pořádku, žádný dodatek ohledně odebrání přílatku ve smlouvě nestál. Nyní jsem se vrátila na předešlé místo výkonu práce. Projektový příplatek mi byl odebrán, ačkoliv jsem o tom byla informována jak slovně, tak i změnou smlouvy. Prosím Vás o radu, zda zaměstnavatel porušil pracovní právo a popř. konkrétně v čem a jakými pokyny bych se eventuelně měla řídit. Mám si vyžádat změnu smlouvy? Všem budu velmi vděčná za příspěvky. Předem moc děkuji. Nováková

 73. Jana Nováková

  Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně projektového příplatku. Na začátku roku mi společnost změnila místo výkonu a s tím jsem obdržela i dodatek ke smlouvě, ve kterém stálo, že mi náleží projektový příplatek (měl pokrýt pouze výdaje za cestovné). Smlouva byla po právní stránce v pořádku, žádný dodatek ohledně odebrání přílatku ve smlouvě nestál. Nyní jsem se vrátila na předešlé místo výkonu práce. Projektový příplatek mi byl odebrán, ačkoliv jsem o tom byla informována jak slovně, tak i změnou smlouvy. Prosím Vás o radu, zda zaměstnavatel porušil pracovní právo a popř. konkrétně v čem a jakými pokyny bych se eventuelně měla řídit. Mám si vyžádat změnu smlouvy? Všem budu velmi vděčná za příspěvky. Předem moc děkuji. Nováková

 74. Ing. Zounová

  Pokud se nechá šestnáctiletý snoubec zplnoletnit soudem aby mohl

  uzavřít sňatek, tak nám na škole říkali, že zplnoletnění platí jen pro

  rodinné právo, jen pro ten sňatek, ale pro ostatní práva ne (např. že

  nemůže jít volit). A včera jsem se dočetla, že takový zplnoletněnec

  může sepsat záveť – občanský zákoník. Takže jak to s tím zplnoletněním

  je, pro co všechno je zplnoletněn?

  Děkuji za odpověď.

 75. Jan Fojtík

  Před necelými dvěma měsíci mi zemřel otec. Po jeho smrti moje osmdesátiletá matka (jeho manželka) našla v hotovosti cca 70 000 Kč. Tyto peníze odmítá přiznat a značnou část (asi 55 000Kč) již odeslala na různé náboženské spolky. Má notář řešící dědictví právo (povinnost?) zjišťovat, např. přes Českou poštu a nebo u adresátů, z nichž je mi známa polovina, odeslané sumy a mám právo žádat, aby tyto sumy byly zahrnuty do dědického řízení?

 76. TINO

  Zajímalo by mě, jestli je dítě do 15-ti let povinno u sebe nosit nějaký průkaz kde se uvádí datum narození, jméno a fotka. Já jsem jel s kamarádama na hory a přišel k nám průvočí a chtěl po nás nějaký ten průkaz a když jsme řekli, že nic takovýho nemáme tak jsme museli doplácet na normální jízdné a ještě přirážka za to že se musel dodatečný lístek vystavit ve vlaku. Tento předpis je na: http://www.cd.cz/static/tr10/tr10a.htm#TR10 článek 123

  1. Jan BAŠKA

   Zajimalo by mne jestly moje dítě 16 lete musí jít na polici a podat svědeckou vypvěd když ji přislo předvolání,

 77. Jirka

  Přečetl jsem si článek a žasnu. Takové nesmysly může vysrat krkem a dát na papír skutečně jen nějaký "fundovaný právník"-lempl, nejlépe advokát, který nic neumí, neví, vše přislíbí, za nic neručí, hlavně vyinkasuje těžké peníze, proti všemu se odvolává, stěžuje, dovolává ap., pro kterého "právo" je prostředkem křiváren a překrucování pravdy a ještě si myslí, že dělá něco záslužného. Díky katovým křivákům, jako je pisatel, který si ani neumí nastudovat zákon, natož rozumět právu a pak produkovat spravedlnost se mezi rozumnými lidmi množí vtipy na téma : "Co to je – 1.000 právníků na dně moře? – Odpověď: Dobrej skutek." Vzkaz pro autora článku-jdi dělat něco rozumného, na co máš, třeba zametat chodníky.

 78. Ondřej

  Dobrý den,

  Mám problém,chytil mě revizor v tramvaji. Nastoupil jsem a hledal jsem lístek k označení když jsem ho našel tak jsem šel ke strojku v tom mě začal kontrolovat revizor (tram pořád stála).Řekl jsem že jsi jdu označit lístek, on že už ho mám mít označený.Požádal měl o OP odmítl jsem,na další zastávce jsem potřeboval vystoupit kvůli přestupu, sdělil jsem to revizorovi on na to že si nevystoupím dokud mu nedám OP a rukou mi zabránil výstup.Poněvadž jsem jel do práce tak jsem mu dal ŘP a na další zastávce jsme vystoupili odmítl jsem zaplatit, vypsal pokutový bloček a dal mi ho podepsat, odmítl jsem.Mám nějakou šanci?

 79. Jan Smith

  Dotaz tykajici se pouziti falesne ID karty.

  Co se stane v pripade, ze se prijde na to, ze ID karta, ktera byla pouzita pro verifikaci plnoletosti, byla falesna? Hrozi pouze pokuta, nebo take trestni stihani?

 80. Švarc

  Přibližně před 10 lety jsem ve městě Most doběhl tramvaj a po zavření dveří mě požádala revizorka DP o předložení jízdního dokladu. Nestačil jsem ani označit jízdenku ale veškeré mé argumenty byli zcela zbytečné, dal jsem jí tedy OP a požádal o její legitimaci – bezúspěšně. Na DP Most jsem se také ničeho nedomohl a tak jsem celou věc hodil za hlavu. Bohužel jsem podcenil DP Most. Před několika dny mě oslovil exekutor s žádostí o uhrazení částky 38 000,- Kč za jednu jízdu na černo!!!! Neexistuje nějaká právní cesta jak z této prekérní situace ven? Promlčecí lhůta? Nejsem žádný chronický černý pasažér a ani tehdy jsem nehodlal cestovat na černo. Děkuji za jakoukoli radu. Švac

 81. Kopečný Vítězslav

  Dobry den,Vam preji.Chtel bych se Vas zeptat na situaci zda je opravneno davat vedeni Vetnamske soukrome trznice svoji boticku na auto zakazniku a vybirat za to pokutu.Jestli to neni omezovani osobni svobody.Pricemz na parkovisti nejsou zadne prikazujici ci omezujici znacky dopravni/svisle ci vodorovne/,a zda je povinno o pokute vydat ucet pokutovanemu.Jestli tento cely proces nenalezi treba mestke policii,zda se nedopousti trznice nezakonneho postupu

 82. Petr Vavroch

  Dobrý den, Koncem roku 2004 (listopad 2004) jsme měnili

  družstevní byt za jiný družstevní byt u jiného družstva a vše proběhlo v pořádku. Chtěl jsem se zeptat, jak je to potom s přeplatky a nedoplatky z ročního vyúčtování. Máme nárok na přeplatky z bytu kde jsme bydleli do listopadu 2004 za 01/2004 až 11/2004 a původní majitel dnešního "našeho" bytu za tyto měsíce nebo se převádí i toto a my musíme platit nedoplatek, který nevznikl naší vinou, tedy za dobu, kdy jsme zde ještě nebydleli? Předem velmi děkuji za odpovědi a rady.

  Petr Vavroch.

 83. luboš

  Chci se zeptat jak je to z dani dědickou kdy se plati přiklad zemře otec a zanecha posobě dosti velky majetek a zavět vektere to odkaže všechno dceři děkuji předem

 84. Jirka

  Vyjímečně jsem musel jet 21.2.2005 jednu zastávku MHD. Po rozjetí se ozvalo "revize jízdenek". Cvakl jsem si leč pozdě – uznávám. Došlo na na standartní dohadování, při kterém mi dokazovali, že jsem si pozdě cvakl lístek. Revizoři mi zabránili fyzicky vystoupit. Po dalších 2 zastávkách jsem s nimi byl ochoten vystoupit a předložit jim svoje doklady. Moje iniciály si opsali na svůj formulář, ale svoji placku mi ukázali z 1 metru. Nedali mi ani přečíst co jim mám na formuláři podepsat a bez podpisu si ho vzali. Já byl druhý den ochoten zaplatit na DP pokutu ve výši 500Kč. Chtěli po mě 513Kč a Já nezaplatil. Stěžoval jsem si na postup revizorů písemně.

  OTÁZKA: dodnes se mi neozvali, byl jejich postup v pořádku a po jaké době na mě přijde exekutor?

 85. Petr Jareš

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zda jsem jako osoba, která byla do své zletilosti v pěstounské péči, zařazen do I. skupiny (zůstavitel nesepsal závěť) se stejným nárokem na dědictví jako synové?

  Děkuji Jareš

 86. Milouš

  Matka ještě za svého života darovala domek sestře bez mého vědomí.Mám nárok na nějaké majetkové vypořádání?Matka již nežije.

  Děkuji

 87. Pavlik

  Také já jsem byl přistižen v tramvaji při jízdě načerno. Ochotně jsem zaplatil pokutu, ale po zhlédnutí bločku mě trochu zamrazilo. Platil jsem penále ze smlouvy. Jenomže já žádnou smlouvu neuzavřel! Pídil jsem se po internetu po odpovědi a dospěl jsem jen k teoretickému eskamotérství, pomocí něhož je v tomto případě uzavřena smlouva faktická. Vzhledem k tomu, že naše občanské právo stojí na zásadě smluvní, mám zato, že uzavřít takto smlouvu (pouze nějakým konáním, bez vůle být vázán a bez ohledu na moji způsobilost) by bylo možné jen pokud by to stanovil zákon. Ovšem stanoví tak pouze vyhláška (na základě pochybného zmocnění ministerstva) a to ještě pro mě dost zmateným způsobem. Může mi někdo objasnit, kdy vzniká smlouva o přepravě v tramvaji MHD? Mně z textu připadá, že pokud mám s sebou v tramvaji prázdný lístek(bez ohledu, zda jej orazím), smlouva je uzavřena. Kdybych nastoupil bez něj, tak žádná smlouva není. Díky

  1. Lukáš

   Smlouva o přepravě vzniká v tomto případě označením lístku ve strojku.

 88. karel

  V jakém rozsahu mi patri pozemek v osobnim vlastnictvi? Je to plocha pudorysu az do stredu zeme a az do vesmiru nebo je nejak vyskove omezena a jak? Resp., kdyz se rozhodnu vrtat vrt pro tepelne cerpadlo do hloubky vice nez 200 m, jsem stale na mem pozemku, nebo jiz vrtam do statniho. A kam az v takovemto vyskovem rozvrzeni sahaji hranice statu?

 89. Lenka

  Prosím o radu. Někde jsem se dočetla o možnosti vydržení věcného břemena po 10 letech užívání. Zajímalo by mě, zda 10 let užívání se sčítá i od různých majitelů anebo to musí být doba od vkladu do registru na jméno majitele, který chce toto věcné břemeno vydržit. A jaký je postup při tomto procesu a jak vysoké jsou náklady. Budu hradit tyto náklady já, jako žadatel anebo v případě úspěchu majitel pozemku, ke kterému chci věcné břemeno zřídit, který je už skoro 50 let špatně vyměřen a ještě bych ho finančně poškodila výlohami.

  V roce 1959 byla asi na základě mylného vytýčení hranice stanovena hranice pozemku a pozemek byl oplocen. My jsme dům na tomto pozemku koupili v roce 2001 a zjistili jsme na základě upozornění souseda, že plot je postaven o 6 m dále, než je zákres výměry pozemku v katastrální mapě a navíc že příjezdová cesta není obecní, ale rovněž majitele této "ošizené" sousední parcely. Na několik žádostí o odkoupení tohoto pozemku a příjezdové cesty majitel nereagoval. Jak radíte dále postupovat? Děkuji za radu a jsem s přáním krásného dne.

 90. Jarek

  Mám dotaz. Pravidelně cestuji tramvají a kupuji si vždy čtvrtletní jízdenky. Ovšem právě v den, kdy jsem si měl zakoupit další čtvrtletní jízdenku jsem toto opomenul a byl chycen revizorem. Nepomohlo dokládání kartičky s vylepenými čtvrtletními známkami a byla mi uložena pokuta 400Kč. Tu jsem na místě ze vzteku odmítl zaplatit a taktéž jsem ignoroval placení na ústředí MHD poté co mi přišel dopis k uhrazení pokuty, která již byla ve výší 1200,-. Co se mi může stát, pokud budu placení i nadále ignorovat?

  1. Lukáš

   Co se ti může stát? Co asi myslíš.. třeba že by ti DP pokutu odpustil za hezký úsměv? jen to běž rychle zaplatit, protože za chvíli to nebude jenom 1200, ale třeba 10000 za právní zastoupení, SP, smluvní úroky, atd. atd.

 91. Libor Sigmund

  Dobry den.Moj otec sa rozviedol a odcestoval do ameriky,kde trvalo pracoval a pred pol rokom nahle umrel.Zanechal byt pisany na jeho meno v Prahe.V tomto byte nikto nebyva a neplati inkaso.Z tohto dovodu odpojili vodu,plyn a elektriku.Este ked otec zil sme spolu pravidelne telefonovali.Po jeho smrti tam zostala jeho priatelka a tej sa nemozem dovolat.Neviem ako mam dalej postupovat.Prosim poradte mi co mozem urobit dalej.Ja pracujem a byvam v Marianskych Laznach.S pozdravom Libor Sigmund. Dakujem

 92. Vladimír Kvapil

  Vlastním živnostenský list a žádnou činnost na jeho základě neprovádím.Jsem zaměstnancem firmy,kde vyplňuji daňové přiznání,kde uvádím,že nemám žádné jiné příjmy.Mám povinnost vyplňovat,ještě jedno daňové přiznání týkající se pouze živnostenského listu a plyne mi z držení živnostenského oprávnění nějaká daňová povinnost?

 93. Mikešová Jana

  prosím o informaci, jaká je promlčecí lhůta na zaplacení poplatu za telefon,na pevnou linku kterou máme již 3 roky zrušenou mě nyní přišel uhradit doplatek za rok 2001 a 2002 ve výši 1200,- Kč.Musím to zaplatit? Dluhu si nejsem vědoma.

  Děkuji JM

 94. Vasek Sobol

  Určitě znáte karaoke party, kde si amatéři mohou zazpívat na hudební podklad s textem běžícím na obrazovce. Je spousta výrobců těchto podkladů a každý používá jiné metody k jejich výrobě. Nedávno mezi těmito výrobci proběhla diskuse o tom kdy se jedná o vytvoření díla(tedy onoho podkladu) a tento člověk se tedy stává autorem a kdy jde jen o hudební produkci, byť s textem běžící na obrazovce, kterou by měl onen "diskžokej" ohlásit na Ochranný svaz autorský. Děkuji

 95. P. Nerer

  Dobry den,

  Rad bych vedel jaky je postup pri dedeni bez zaveti. Moje sestra (bytem na Slovensku) a ja (bytem v Australii) jsme jedini pozustali po moji tete (bytem v Praze 3) ktera nedavno zemrela. Moje sestra ji dala bez meho souhlasu spopelnit a rozsypat bez obradu a bez ucasti. Tez vyklidila byt vcetne pnez a vkladnich knizek. Kde se da dozvedet kdo je spravce dedicstvi a jaky je pravni postup. Je potrebne se spojit s mistnim notarem a okresnim soudem? Diky za veskere informace.

  S pozdravem, P. Nerer

 96. petra oborna

  Na muj soukromy pozemek navezla stavebni fa hlinu a drt bez meho svoleni, jedna se o 100 cub. metru, odmitaji to vyvezt a nez je dostanu k soudu nebudou uz existovat. Muze jim stavebni urad zabranit??????? Vzdyt porusuji i jejich staveb. povoleni, neodvazeji tento odpad na skladku.

  Prosim poradte.

  Petra

  1. Lukáš

   Petro a myslíš, že se Tvůj příspěvek v této diskuzi drží tématu článku?

 97. martina

  Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, jak

  postupovat v případě, že se policie opakovaně

  nedostaví na výzvu rušení nočního klidu a

  veřejného pořádku ? Děkuji za odpověď.

  1. RIPI

   u městské je to pravidlo, doporučuji volat 158 a důsledně trvat na přivolání hlídky- povinnost dostavit se a konat je ze zákona o PČR… hovor je nahráván, zapísujte,kdy proběhl, jméno a číslo operačního důsojníka a pak se obracejte se stížnostmi na ředitelství, inspekci MV atd…stížnost, stížnost , stížnost

  2. RIPI

   u městské je to pravidlo, doporučuji volat 158 a důsledně trvat na přivolání hlídky- povinnost dostavit se a konat je ze zákona o PČR… hovor je nahráván, zapísujte,kdy proběhl, jméno a číslo operačního důsojníka a pak se obracejte se stížnostmi na ředitelství, inspekci MV atd…stížnost, stížnost , stížnost

  3. Luděk Hartman

   Mám na proti svému domu sportovní areál. Nelíbý se mi používání tohoto areálu na soukromé akce typu narozeninová párty,loučení s létem,firemní akce z jiných obcí atp. Při dotazu na zastupitelstvu mi bylo řečeno starostou obce,že cituji my si tady můžeme dělat co chceme.Několikrát jsem volal policii státní a nic se nestalo.Když byla akce už tak hlučná a policie přijela nezakročila tak jsem na hlídku policie vystartoval a řekl jsem jim jestli nezakročíte volám operačního důstojníka a nechám vás z akce odvolat.A vidíte najednou to šlo. Pak vám mladý hošík napíše ,že bude mít rozloučení s létem a bude hlučný ,no toje výsměch . Poradte mi jak mám proti tzv.mafii postupovat starosta je právník já si už nevím rady ,jak se mám proti tomuto bránit.Zvoní nám v noci na zvonek a otravuje nám to život.

  4. Luděk Hartman

   Mám na proti svému domu sportovní areál. Nelíbý se mi používání tohoto areálu na soukromé akce typu narozeninová párty,loučení s létem,firemní akce z jiných obcí atp. Při dotazu na zastupitelstvu mi bylo řečeno starostou obce,že cituji my si tady můžeme dělat co chceme.Několikrát jsem volal policii státní a nic se nestalo.Když byla akce už tak hlučná a policie přijela nezakročila tak jsem na hlídku policie vystartoval a řekl jsem jim jestli nezakročíte volám operačního důstojníka a nechám vás z akce odvolat.A vidíte najednou to šlo. Pak vám mladý hošík napíše ,že bude mít rozloučení s létem a bude hlučný ,no toje výsměch . Poradte mi jak mám proti tzv.mafii postupovat starosta je právník já si už nevím rady ,jak se mám proti tomuto bránit.Zvoní nám v noci na zvonek a otravuje nám to život.Já jediný jsem se nebál vystoupit proti té tzv.mafii.

 98. hanis

  Dobrý den.Dostal jsem pokutu v autobuse v Praze a neměl na zaplacení na místě.Ještě ten večer jsem odjel na moravu a měsíc v Praze nebudu.Na pokutě je napsáno,že se částka NESMÍ platit složenkou na pokladnu.Jak mám tedy pokutu zaplatit??Jestli to má vůbec cenu.Děkuji

 99. Viktor Hunal

  Dobrý den, jsem studentem medicíny. Potřebuji po škole získat stanovenou praxi pro složení příslušné atestace. Problémem je, že do praxe se mi započítává pouze doba po kterou jsem u zaměstnavatele v hlavním pracovním poměru. Nemocnice nemají peníze a o studenty po škole, bez praxe nemají zájem. Jsem ochoten tam pracovat i zadarmo. Ašvak když budu u zaměstnavatele pracovat v hlavním prac. poměru, musí mi ze zákona dávat minimální mzdu. Proto se chci zeptat zda by bylo právně v pořádku, popř. právně nenapadnutelné, kdyby mi zaměstnanavatel vyplácel minimální mzdu a já bych mu ji (svobodně, z vlastní vůle) vracel např. formou darů, příspěvků apod.? Je něco takového možné, popř. jak tento problém vyřešit? Vřele děkuji za Vaše náměty a rady a zůstávám s pozdravem.

 100. Daniel Bouril

  Vážení, obracím se na Vás se žádostí o radu. Nevíte, co myslí nařízení vlády 108/1994 příl. bod 1. "nezbytně nutnou dobou" pro ošetření apod.? Jedná se mi o to, že u nás ve fabrice máme hodně zaměstnanců s dělnickou profesí, jejichž pracovní doba je stanovena na cca 8 hod. od 600 do 1400. často navštěvují lékaře a do práce se již nevrací vzhledem k tomu, že to již nemá na tu např.1 hodinu cenu. Nevíte jak jim právně dokázat, že mají povinnost se do práce vrátit? Nehledě na to, že jejich mistr (náš zaměstnanec) jim tyto předmětné absence omlouvá s tím, že ani jemu se nevyplatí aby mu zaměstnanec přišel na poslední kousek pracovní doby. My tak vynakládáme zbytečné sumy peněz a tratíme na tom. Děkuji za každou radu a zůstávám s pozdravem.

 101. Pavel

  V lednu 2005 jsem prodal zbozi slovenske firme, ktera mi dodnes nezaplatila. Mam podepsanou fakturu, infrmace o firme atd. Tato slovenska firma stale prodava me zbozi ve svych prodejnach. Jak mam postupovat pri vymahani dluhu? Dekuji

  Pavel

 102. Pyszko Rostislav

  Dobrý den. Rok už splácím u ČMSS rodinný domek.

  Letos mi zemřela matka a zanechala jako dědictví rovněž rod.domek. Jsme na to dva, mám sestru. Ta ovšem na domek po matce nechce a ja ho prodat nechci. Jak tedy prodat můj stávající domek, když je zastaven u ČMSS a jak vyplatit sestru? Prý existuje i úvěr na vyplacení dědického podílu.

  Děkuji Pyszko.

 103. Bara

  Dobra den mam dotaz je zakonom upravene pouzit kaser na svoju obranu ake su pravidla pouzitia pri obmedzovani osobnej slobodi Dakujem

 104. Jana

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s žádostí o sdělení promlčecí lhůty u dopravního podniku.

  Zjistila jsem, že mám 5.nzaplacených pokut z roku 1999 o kterých jsem nevěděla.Nyní o nich vím a proto jsem se ctěla zeptat, zda-li je možné, že by byla promlčecí lhůta 5.let.

  Moc děkuji za odpověď.

  Jana

 105. Adolf Zmek

  Dobrý den,

  rád bych věděl, zda lze ze zákona převést původní záruční dobu u auta, které si koupím jako druhý majitel od autorizovaného prodejce (tedy ne v bazaru). Auto je vyrobené před pěti měsíci, tedy podle výrobce je v řádné záruční době. Kde mohu uplatňovat eventuelní vady, které vzniknou a mám na to vůbec nárok? Nebo platí záruka nová, za kterou odpovídá ten, kdo mi auto prodal? Děkuji za odpověď A.Z.

 106. Ing. Jan Falada

  Chtěl bych vědet, jak asi by měla vypadat nabídka (písemná) na část nemovitosti (5 spoluvlastníků a 7/8 nemovitosti)šestému spoluvlastníku (1/8, předkupní právo,který nechce prodat svůj podíl) tak, aby po určité době (30 dnů) jsme mohli většinový podíl nabídnout k prodeji přes RK?

  1. Marie

   To si opravdu nemyslím. Taková povinnost neexistuje. On dostane dar. A o dar se dělit nemusí…..

 107. Honza

  Dobrý den, chtěl bych se touto cestou zeptat, zda je možné dostát dohody o kompenzování náhrady(jiný byt, nebo finanční vyrovnání) spojené s ukončením, užívání bytu (pro čtyřčlenou rodinu velmi malého)se smlouvou na dobu neurčitou z výpovědí ze strany nájemníka. Jedná se o případ, kdy byl celý dům se státními byty odprodán jednomu soukromému zájemci (firmě). Mám zájem se i s celou rodinou přestěhovat do jiného bytu (OV). Majitel tohoto bytu(OV)t.č. v rozvodovém řízení má dost velké finanční požadavky, tak stanovil, že je možné část bytu zaplatit hotovostí a jako další část z ceny nahradit naším bytem(dům ve vlastnictví soukromém). Nezdá se mi ale, že bych mohl tuto transakci přislíbit. Vím, že toto přísluší vlastníkovi nemovitosti. Má otázka proto zní – existuje nějaká možnost, kdy, bych požádal vlastníka domu s naším bytem o možnost, že se k určitému datu i s dětmi odstěhujeme a to buď, že byt uvolníme úplně, nebo, že bychom měli zájem o výměnu bytu za byt jiný a my mu dáme za sebe náhradu – nového nájemníka. Bohužel, ale nevím jak mám v tomto postupovat. Co když majitel nebude s výměnou souhlasit? Je potom možné od něj žádat (dohodou)nějakou částku(to by pro nás bylo mnohem příznivější) za uvolnění bytu ve kterém máme smlouvu na dobu neurčitou? Vycházím z potřeby sehnání určité částky na doplacení nového bytu. Zároveň se bojím otevřeně majitele na nějakou variantu zeptat, abychom o byt nepřišli jen tak. Jelikož bydlím ve městě automobilů M.B nebude pro majitele domu žádný problém sehnat nového nájemníka. Všechny povinnosti nájemníka plníme. Není tedy absolutně žádný důvod k výpovědi nájemního vztahu ze strany vlastníka nemovitosti. Nevím jestli jsem otázku položil srozumitelně, ale za její zodpovězení předem velmi děkuji. Jde nám především o nějakou formu vyplacení. (náhradní byt, peníze), nechceme o byt v lokalitě, kde je velká poptávka po bytech jen, tak přijít. děkuji Honza

 108. Karel

  Prosím o radu: co dělat když mi revizor DP v Brně strčil dne 10.4.2006 pod nos odznak a já po něm žádál i průkaz revizora s tím že jen odznak nestačí.

  Na to mi bylo odpovězeno že jsem drzý a že průkaz se ukazuje jen na slušné požádání…bleskurychle ukázal a bleskurychle schoval průkaz,já mu řekl: že jsem nic neslušného neřekl.Revizor mi na to odpověděl že nemám být drzý nebo zažiju takový mazec, co jsem ještě neviděl.Podotýkám že jsem měl platný jízdní doklad.Svědky na to nemám a oni byli jak jsem později zjístil dva.Jednalo se tedy ze strany revizora o vyhrožování,myslím že DP Brna by si měl revizory lépe vybírat aby cestující v autobusu DP Brna nebyli v ohrožení.

  1. Maxmilian

   Revizoři v Brně, jsou tupé hovada, co by jsi chtěl. Setkal jsem se s tím, že bez bločku jim stačí klidně 100,-Kč. Taky zadržování silou, prostě borec neměl jízdenku, tak mu revizor bránil v opuštění tramvaje. Kamarád třeba cvakal, ale jak jsme přestupovali, tak asi blbec zahodil automaticky jízdenku, chytl ho revizor a chtěl občanku, jinak že ho nepustí z autobusu. Tak mu občanku dal a revizor mu jí nechtěl vrátit. No děs a hrůza, však se stačí kouknout co je to za typy, potetovaný "houmles". Taky chodí většinou dva, aby ti kdyžtak mohli hned namlátit. OSTUDA, HAMBA, STYĎTE SE REVIZOŘI !!!

  2. RIPI

   nejsou svědci smůla… můžeš podat oznámení na obec pro přestupek 49/1c zc. 200/1990, ale věc se odloží pro důkazní nouzi nebo zastaví pro totéž pokud někdo zahájí….

 109. Kamila

  Prosím o radu, v roce 1999 jsem si uložila peníze u družstevní záložny. V témže roce jsem peníze vybrala, bez zrušení členství. V roce 2000 záložna zkrachovala. Jaká si skupinka lidí se začala zabývat vynakládat snahu k získání finanční prostředky ze záložny zpět a domluvili se, že všichni uhradí částku KČ 2000 splatnou k 7/2000. Této skutečnosti jsem nevěnovala pozornost, neboť jsem žádnou pohledávku vůči záložně z uložených peněz neměla. Nyní v roce 2006, mi společnost, která pohledávky od družstevní záložny odkoupila, vyhrožuje soudem při nezaplacení oné částky. Poraďte mi co mám dělat? Mám raději zaplatit, nebo je již pohledávka promlčená? Děkuji

 110. petty

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,asi předpůl rokem,jeden můj blízký naboural auto,dostal podmínku a vzali mu řidičský průkaz.Nyní auto zcizil…co bude následovat?Děkuji za odpověď…nebo jaký je to čin?

  1. Soudce

   Ted je v prdeli, protoze kdo lze ten krade a kdo krade ten muze i zabit, no kazdopadne si to odsedi, nema krast

 111. Jarka Vaněčková

  Dobrý den,

  prosím Vás můžete mi říci zda mi může účtárna posílat pásku na adresu uvedenou ve smlouvě doporučenou poštou nebo jí má dávat na pracovišti do rukou oproti podpisu/výplatnice nepodepisuji/?

 112. hejhulák

  Pokuta v tramvaji.

  Před deseti lety a čtyřmi měsíci jsem jel načerno v tramvaji,chytil mi revizor.Dnes po tolika letech mi přišel dopis od soudu zároveň s exekučním rozhodnutím.Domnívám se že na tento přestupek se vztahuje amnestie.Pokud ano poraďte mi jak mám podat odvolání.

  Děkuji

  V.H.

 113. alzbeta

  Mám stejný problém. Chtěla bych se zeptat, jestli se dá nějak stáhnou soudní předvolání pokud jsem (sice se zpožděním) pokutu dopravnímu podniku zaplatila? Děkuji

 114. Pavel

  Jak zde bylo již mnohokrát napsáno, revizor nemá žádné zákonné prostředky na to, aby po Vás vyžadoval občanský průkaz či jíný průkaz totožnosti, pokud se neprokážete platným jízdním dokladem. Nesmí Vám ani bránit k odchodu nebo Vás nutit navštívit policenjí stanici, neboť by se dopustil trestného činu omezování osobní svobody podle § 231 TZ. Dnes ale často nastává situace, kdy revizor je doprovázen strážníkem obecní policie, který podle § 12e zákonu o obecní policii 553/1991 Sb, má právo zkontrolovat Vaši totožnost na žádost jiné osoby, jestliže tato osoba má na zjištění totožnosti právní zájem. Revizor samozřejmě právní zájem na zjištění Vaši totožnosti má, neboť jste se neprokázal platným jízdním dokladem a porušil tak především vyhlášku Ministerstva dopravy a spojů č. 175/2000 Sb. o přepravním řádu. Nyní ale nastává otázka, zda strážník obecní policie může sdělit Vaše osobní údaje revizorovi. Podle mého právního názoru nemůže, neboť by se dopustil trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji podle

  § 178 TZ, z čehož se dá tedy usoudit, že pokud se nezmění zákon, revizor je vůči Vám absolutně bezmocný.

  Pavel (student právnické fakulty)

  1. xy

   Příslušník policie sdělí pouze jméno, příjmení a místo trvalého bydliště případně místa současného pobytu, pokud jej sdělíte. Jiné údaje o Vaší osobě již nesdělí. Revizor má potřebuje pouze zjistit Vaší totožnost a tyto údaje mu stačí.

  2. RIPI

   ale to už jsou os. udaje. se kterými přislušník nakláda a rozhodně je nemůže "bajvočko" hned předat revizorovi…

  3. RIPI

   vyhlášku porušil, ale spáchal co? neni v ní nic o sankci….takže co spáchal? správní delikt? jaký? sankce?

   os. udaje zdelit nesmí, rozhodně ne na místě….

 115. Jana

  Chtěla bych se zeptat, v jakém rozmezí mi může být udělena pokuta, pokud pojedu načerno? A kolik se platí, zapoměla jsem si průkaz doma a jsem ochotna to později dokázat na nějakém jejich úřadě či kde? Je pravda, že by to mělo být ve výši okolo 50 KČ?

  1. Marek Nováč

   Dobrý den je mi 17 let a závodím auta a k mému koníčku potřebuji řidický průkaz skupiny B (osobní automobil),a chtěl bych se optat jestli se můžu nechat zplnoletit a mít právo si udělat řidický průkaz s povolením rodičů děkuji

  2. Marek Dubec

   Ahoj nad tímto jsem také hodně přemýšlím potřebuji řidický průkaz,ale nevím jestli to jde si ho udělat předčasně,tak mi prosím napis co ti nekdo odepsal děkuji

 116. Martina D.

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká je promlčecí lhůta dopravního podniku při nezaplacení pohledávek za jízdu na černo.Děkuji předem za odpověď.

 117. Lucík

  Chtěla bych se zeptat jeké kroky musím podniknout abych byla splnolatněna a mohla si vzát svého přítele?

 118. Sejkal

  Dobry den, chtel bych Vás požádat o radu ohledne postupu Dopravního podniku. Jednou me chytili v prostředku dopravního podniku revizoři při jízdě na "černo". Revizor však po mě nechtěl žádný doklad totožmosti a pouze se mě PTAL na osobní údaje-samozřejmě jsem mu nahlásil vymyšlené. Protože jsem měl u DP ještě jednu(již zaplacenou) pokutu nejspíš se dozvěděli, že jde o mou osobu. Teď po mě chce DP zaplatit pokutu. Nevím jestli má na toto právo. Právě proto Vás žádám o radu-mám DP zaplatit pokutu, která není vystavená na moje jméno? Za Vaši odpověd jsem předem velmi vděčný.

  1. RIPI

   A Z ČEHO SE DOVĚDĚLI ŽE JDE O TEBE, TO JE LEHCE NESMYSL…ÚDAJE SI MOHLY VYCUCAT Z PRSTU, NIC JSI NEPODEPSAL… JÁ BYCH NEPLATIL… TO BY POTOM REVIZOR MOHL UDĚLAT ČERNÉ PASAŽERY Z KOHOKOLIV OD KOHO SEHNAL OS UDAJE… A TY SE DNES "VALEJ" NA CHODNÍKU…

 119. Honza

  Dobry den

  zajimalo by me zda nekdo nese odpovednost za to, kdyz mi ze sousedniho baraku spadla pri vichrici na me auto, zaparkovane na parkovisti, strecha a automobil hrube ponicila.

  Predem dekuji za odpovedi

 120. Irena Marešová

  Dobrý den,lze zrušit darovací smlouvu k nemovitosti,pokud se obdarovaný nechová v souladu s morálkou?Po čase darujícímu zrušil trvalý pobyt a učinil z něj bezdomovce.Po určitou dobu se o darujícího staral,ale jakmile zjistil,že darující se podrobí operaci a nebude již na obdarovaném závislý,ani z něj nebude již mít žádný prospěch,využil jeho financí k opravě domu,zrušil mu trvalý pobyt a odmítá mu vydat i osobní všci.Děkuji za odpověď Marešová Irena

 121. Silvie

  dobrý den,

  chtěla bych se zeptat podle jakého zákona se řídí jmenování opatrovníka a jestli mně může například můj nadřízeny Magistrátu města nutit k tomu abych se opatrovníkem stala.

  a jestli mi můžete odpovědět jaká odpovědnost z opatrovnictví vyplývá. Předem děkuji za odpověď

 122. alžbeta

  chtěla by jsem se zeptat,zda je možné zplnoletnit i z jiného duvodu,než je snatek? Z jakého a za jakých podmínek?děkuju za odpověd.

  1. klara nesicka

   Dobrý večer,

   chtěla jsem se vás zeptat, zda je možné se nechat v šestnácti letech zplnoletnit, když jsem těhotná a chceme se s mím přítelem (16) vzít? Je k tomu zapotřebí svolení rodičů? Jak dlouho trvá takové zplnoletnění a kolik to stojí? Děkuji za odpověď.

 123. Josh

  Potřeboval bych poradit ohledně zploletnění mé přítelkyně, čekáme miminko, mělo by se narodit

  v říjnu, ale dozvěděli jsme se že jelikož přítelkyně není plnoletá muselo by být miminko napsané buď na mě a nebo na naše rodiče. To by byla otázka č1. jesli je to pravda.

  A otázka č2. zplnoletnění se provádí u okresního soudu? a kolik stojí. Děkuji.

 124. Názor autora, ač se deklaruje jako právník je zcela zcestný. Slyšel již autor něco o instituci nutné obrany a krajní nouze. Jistě ano. Avšak ví také autor, že existuje podobná instituce v právu občanském a nazývá se SVÉPOMOC. Názor, že může kdokoli jezdit beztrestně zdarma v dopravě a nic v podstatě neriskuje je opravdu zcestný. Stejně jako názor, že s okrádáním své firmy nemůže její zaměstnanec nic dělat (a jízda načerno je okrádáním).

  1. Kuba

   Hmmm … pán patří asi mezi chytrolíny. A co když cestující vlastní průkazku a pouze ji odmítá ukázat? V tomto případě se přestupku nedopouští – neokrádá MHD, takže pokud revizor využije svépomoci – konkrétně té fyzické, tak se on dopouští trestného činu. REVIZOR NA VÁS NESMÍ ANI ŠÁHNOUT! Uvědomte si, že na začátku celého dohadování se je cestující ve výhodě a je už na něm, jak ji dokáže využít.

   Osobně jsem neplatil pokutu ani jednou. Vše mám pojištěné tak, že jsem si na oko nechal ukrást legitimaci a když mi příjde od MDH výzba k zaplacení (holt agresivním revizorům se odolat někdy nedá), nahlásím, že se někdo prokazoval mou ukradenou průkazkou :) a jsem v klidu.

  2. přepravní kontrolor

   Hmmmm…. pán holt na nás revizory vyzrál.

   K tomu bych měl jen jedno. Jste zloděj a ještě k tomu hlupák, který se chlubí tím, jak okrádá.

   Paráda. Zkuste se nad sebou zamyslet. Určitě vy by jste se okrást nenechal… (jak jen si to ten zloděj může dovolit okrást MNĚ !!!!) Jen vám třeba někdy někdo vrátí to, co vy činíte DP.

  3. Anette

   NO, určitě máte pravdu, krást se nemá. Ale možná byste si nejdříve měl zamést před vlastním prahem a podívat se do vlastních řad. Byla jsem přítomna u rozhovoru paní a revizora v tramvaji. Žena neměla lístek, tramvajenku si totiž zapomněla doma a všimla si toho až tady (podle toho co jsme slyšeli my, kdo jsme stáli okolo). Očividně jí to bylo velmi trapné a tak se s revizorem ani nehádala, když jí napařil pokutu 500Kč! Ale pokud já vím, když někdo řekne, že nechal tramvajenku doma, revizor mu může dát pokutu maximálně 50 korun a požadovat, aby průkazku šel ukázat, ne? Nic víc, nic míň.

   Takže tohle tedy zlodějna není? No nevim, nevim…Podle mého názoru, požadovat po někom 10x víc než kolik má dotyčný platit, taky asi není úplně v pořádku, že?

  4. Jenda

   samozřejmě nemáte pravdu, ta cestující se měla prokázat osobními údaji, pokud tak neučinila nemohlo být s ní nic sepsáno a tudíž ani nemohla dojít ukázat průkazku. V takovém případě musí zapaltit na místě. tevizor nemůže dát na to co kdo tvrdí. Protože praxe jasně ukazuje že 9 lidí z 10 co údajně mělo průkazku doma jí tam nakonec nemlěo a přišli stejně zaplatit 500,-

  5. Anette

   A proč tedy on po ní doklady nepožadoval? Nevypadala, že by měla s takovouhle situací nějaké zkušenosti…

   (ale samozřejmě, neznám ji osobně a tak to taky mohla být třeba profesionální zlodějka, žeano..tak je to správně, chovat se k ostatním co nejhnusněji, aby to potom dopadlo co možná nejhůře pro postiženou osobu…bezva…)

  6. Anette

   no dobře, už se nehádám, zřejmě s tím máte osobní zkušenosti, což já nemám, takže mi zřejmě nezbude nic jinýho než držet hubu a uznat, že v něčem máte pravdu.:-)

   Vytunelování firmy je horší než jízda načerno, o tom nikdo nepochybuje.

   Nedokážu vysvětlit svoje pohnutky ohledně DP, ale co…

   Já jsem pro fair play, nevim, proč já bych měla být někde ,,zaškatulkovaná" jako zloděj, když není nic jednoduššího, než si koupit tramvajenku/lístek.

   A odbočili jsme od úvodní otázky ,,platit pokutu nebo ne" až někam do háje:-)

  7. RIPI

   to si snad každej blbeček přečte v metru na tabuli v přepravních podmínkách kolik ho to bude stát…

  8. RIPI

   a řešíme to, jak to u nás vypadá se zákonama…tady jde o prd, ale jsou lidi, kteří využívaj mezery v zákonech a "kradou" miliony.. a to nikoho nezajímá, neb jsou většinou provázáni i s politiky, kteří ty zákony dělaj…bla bla… a pak hlavně, že stát honí a postihuje "drobné zlodějíčky" – černé pasežéry… o to jde

   viz provatizace podniků, reforma ods atd atd… jedna velká zlodějna za dohledu státu…ale když jedete na černo tak Vás hned honěj.. a to bych mohl začit mluvit o exekutorech, kteří se na tom přiživej- ten zákon o nich je taky pěknej shit a podvod, kterýho zneužívaj a OKRÁDAJ LIDI viz, neadekvátní polatky, náklady exekuce atd atd…

  9. RIPI

   PRAVE ZE PAN JE CHYTREJ…. KAZDOPADNE KLOBOUK DOLU PRED VAMA… JA BYCH TU PRACI,VZHLEDEM K 0 MOZNOSTEM VYMOCI POKUTU NEDELAL ANI ZA NIC….ALE JE FAKT ZE PAR HLUPAKU A CIZINCU ZAPLAT…

  10. Anette

   A vůbec, co tady vlastně řešíme…jediný, co by nás mělo zajímat, v jaký výši mi revizor může dát pokutu, ne jak se z toho co nejlíp vyvlíknout…tohle je typicky český….Pokud wim, třebas ve Francii to snad ani neřešej…je to zkrátka automatický, tohleto placení…stejně jako třeba vypalovaní cdček a dvdček, Česko je v tomhle jedna z nejhorších zemí!

  11. honza

   Revizori jsou lide. Tedy normalni i blbci. Uznejte vsak ze MHD v Praze funguje OK. Pokud bych ja delal revizora budu normalni, proc ne? Blbce vsak vytocte, od toho tu je!

  12. Marek Novak

   …kdyz stratim obcanku a nahlasim to dostanu oproti tomu doklad, dejme tomu je o tom zapis v evidenci o ztrac. dokladech, nekdo druhy ji najde a prokaze se ji pri revizi…on zjisti ze je v tom registru? ne! vypise blok a jde…, hm?

  13. tomas

   Hmm ved sa rozhliadnite prosim vas okolo. Toto je svet tych co maju guraz a dokazu sa presadit. Si myslite ze tento svet je dokonaly. Rozhliadite sa radsej okolo seba a nie pozerat si len pod nohy. Neexsitujeb skoro ziadna spravodlivost a us z hladiska ludskosti by sa ten revizor mohol spravat.

  14. RIPI

   TAK, TAK…. ANYWAY taky metoda-ODCIZ. LITAČKA- PROTI AGR.REVIZ. DOPORUČUJI GLOCK 17…

  15. Anette

   čeho jste se dopustil? Krádeže. Když jedete třebas taxíkem, tak taky potom zaplatíte, ne? Když odebíráte plyn, taky za něj zaplatíte, ne? To jsou věci, za které se má platit pravidelně. Stejně jako za jízné.jezdíš každej de metrem do práce? Ok, ale zaplať. Tak to holt je…

  16. LPES

   No tak to bych tak zase nekecal takové prasečiny,protože v dnešní době taky už je přehled o stracených dokladech,tak nevím jestli to máš v hlavě v pořádku a trochu se nad sebou zamysli,co tady vůbec píšeš.

  17. RIPI

   NIC NENI ZCESTNÉHO… REVIZOR JE V TU CHVÍLI JAKO KDOKOLIV JINEJ NA DANÉM MÍSTĚ – CIVIL BEZ OPRÁVNĚNÍ NA COKOLIV… MÁM TEORET. POVINNOST MU NĚCO UKÁZAT, ALE NENI SANKCE/PAKA JAK ME DONUTIT….

   HODNĚ NADNESENĚ – HROZÍ MU OMEZOVÁNÍ OS SVOBODY A NUTNOU OBRANU MOHU POUŽÍT VŮČI NĚMU V PŘÍPADĚ NĚJAKÉHO NAPADÁNÍ, VYHROŽ, ZADŽOVÁNÍ….

   POLICIE MŮŽE ODE MNE POŽADOVAT PROK. TOTOŽNNOSTI ALE

   : 1.Z JAKÉHO TYTULU? VIZ. ZÁKON O POLICII CR, ČEHO JSEM SE DOPUSTIL? HM? JSOU TAM PŘESNĚ STANOVENY DŮVODY…JSOU SPLNĚNY, HM?

   2. NESMÍ UDAJE POSKYTNOUT REVIZOROVI NA MÍSTĚ!!! JINAK SE DOSTÁVÁ DO ROZPORU SE ZÁKONEM, TUŠIM ŽE NA OCHRANU OU… REVIZOR MŮŽE JÍT NA SLUŘEBNU A FORMOU PÍSEMNÉ ŘÁDOSTI SI JE VYŽÁDAT, ALE POCHYBUJU, ŽE TO UDĚLÁ…

   NÁMĚT K DISKUSI: ČEHOPAK JSEM SE VLASTNĚ DOPUSTIL, TÍM,ŽE SE VEZU BEZ LÍSTKU? JE TO NĚJAKÝ PŘESTUPEK? HM? NĚKDE JSEM ČETL NÁZOR ŽE NEEEE? TAKŽE CO MI KDO MŮŽE?

   A VE FINÁLE I KDYBY BYL ,TAK VE SPRÁVNÍM ŘÍZENÍ S ROČNÍ PREKLUZÍ SKUTKU,RŮZNÝMI METODAMI JAK JÍ DOSÁHNOUT, LIKNAVOSTÍ ÚŘEDNÍKU,MI KAŽDEJ REVIZOR MŮŽE AKORÁT TAK…

   JE TO POUZE MUJ PR. NAZOR…

   PŘÍSPĚVĚK NENÍ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NÁVODEM PRO NEPLACENÍ JÍZDNÉHO V METRU…PLATTE, PLATTE, PLATTE.. I ZA MĚ :-)

  18. Georgi Margaritov

   Netroufám si tvrdit, je-li autorův článek "zcestný", nicméně docela jistě vím, že nazývat svépomoc institucí a dovolávat se jí pro tento případ je naprosto scestné(!).

   Svépomoc je zde naprosto neaplikovatelná!

   Napadají mě hned tyto dva příklady a začnu z obecna:

   1.Svépomoc je institut(!), který umožňuje přiměřeným způsobem zasáhnout vlastními silami proti bezprostředně hrozícímu zásahu do subjektivního práva práva. Všimněte si, že jedním z pojmových znaků svépomoci je tzv. proporcionalita, neboli zásada přiměřenosti.

   Nedovedu si dobře představit, jakým přiměřeným způsobem byste chtěl donutit jiného člověka, aby se podvolil Vaší vůli a legitimoval se Vám, když Vás k tomu žádný právní předpis neopravňuje.

   2.Nebo jinak: To, že se cestující neprokázal platnou jízdenkou, s největší pravděpodobností znamená, že porušil závazek vyplývající mu ze smlouvy o přepravě, kterou s přepravcem uzavřel. To jistě tedy znamená, že se dopustil protiprávního jednání. Všimněte si, že zde nehrozí zásah do přepravcova práva, zde již notabene přímo došlo k jeho porušení! I proto je zde svépomoc zcela SCESTNÁ.

   (Věřte tomu, že by mi jistě nedalo příliš práce uvést další teoretické důkazy svědčící pro zdejší neaplikovatelnost svépomoci.)

   A k Vaší zmínce o krajní nouzi – no tak to chraň pánbůh. 😉

 125. Ales

  To je fakt smula Vcera si jdu takhle z obeda a zacne prset. Skocil jsem na trolej a chtel jsem se tech 300 metru svezt No a nebyl tam revizor? Ja mel u sebe jen 5 Kc co mi vratili ze stravenky a tak zavolal policajty. Nejak jsme se ale zakecali a tak to skoncilo jen vyplnenim "Zapisu o provedene prepravni kontrole" s udaji, ktere jsem mu nadiktoval a sel jsem.

  V praci mi ale tvrdi, ze je to neplatny doklad, protoze jsem mu jednak nedal zadny doklad totoznosti a nedoslo k overeni totoznosti ani ze strany policie. Dival jsem se na prepravni podminky a tam to uvedene neni. Jak to tedy je? Zaplatit nebo nezaplatit?

 126. Martin

  Skutecne nesmeji ? 😉 Podle §13 odst.3 pism c. zakona 283/1991 muze policista na zaklade zadosti jine osoby ktera ma na zjisteni totoznosti pravni zajem pozadovat prokazani tvoji totoznosti. Ten pravni zajem je prave treba v pripade revizora (DP), urazce na cti, neumyslnym poskozeni majetku atd.. proste ve vecech ktere jsou jen predmetem obcanskopravnich sporu, – nejedna se o prestupek ani trestny cin, a logicky ta osoba ma pravo znat tvoji totoznost -aby na tebe mohla podat zalobu. Tudiz z logiky veci vyplyva, ze muze predat osobni udeje ( jmeno, prijmeni, trvale bydliste a datum narozeni ) k cemu by asi jemu ty udaje byly.. on zadny pravni zajem nema. Rikam to proto ze jsem policista a udaje bych vesele predal. Pokud na zaklade tohoto odmitnete prokazat totoznost i policistovi, dopoustite se prestupku podle §47 odst.1 pism a) a mam pravo vas predvest kdzy budete delat zbytecny drahoty ( z cehoz vznikne nejaka hodinka promarnyho casu ) a pokuta az 1000kc.

  takze .. ze mhd nejezdi zadarmo je vec jasna snad vsem a fakt mi pride jako uplna zhovadilost badat nad zpusobama jak se vyhnout "spravedlnosti".. to je hodny jen osobam padlejm na hlavu nebo dementum.

 127. Moucha

  dnes mě chytil revizor a nadyktoval jsem mu nepravdivé osobní údaje..ale jméno správné…budu platit??nic jsem ale nepodepisoval a neukázal občanský průkaz…

 128. revizor

  co co tady píšete jsou ůplné bludy moc by meě zajímalo kdo vam mohl dát diplom když právu nerozumíte. Vás mít jako právníka tak se radši ve vězení zamknu sám.

 129. Alena

  Přeji dobrý den!

  Ráda bych věděla, jak dlouhá je promlčecí doba u MHD – syn před 10 lety dostal pokutu za jízdu na "černo" a od té doby s ním nikdo nic neprojednával.

  Děkuji A.

 130. iva krivankova

  Preji hezky den, mam dotaz ohledne smenky, na ktere je uvedeno zaplatit nejpozdeji do: zda tento vyraz cini smenku neplatnou. dekuji za odpoved.

 131. Jarda

  Meho syna chytili necely mesic po patnactych narozeninach , prvni mesic v novem skolnim roce s detskou tramvajenkou, kterou jsem mu zakoupil jako cele roky predtim . Moje chyba , ten pan byl tak dokonaly ze mu dal hned 500 pro nej snadna obet. Mohl mu rict rekni tatovi koupil ti spatny kupon, kup si listek .Ale to by udelal normalni clovek a ne revizor co asi nema deti a potrebuje si pomoc k nejake korune.Pro dopravni podnik v Praze podle vyjadreni jeho nadrizenych jednal velice spravne. Ted jeho cislo odznaku 7317 /956249 , pro pripad .

 132. Michal

  Musim se přiznat, že se občas stydím za vlastní národ, jsme tak příšerně vych*aní až to občas bolí…copak si berete chleba z obchodu bez placení? copak byste ukradli oblečení z prodejny? já doufám, že ne, takže v čem je problém, MHD nejezdí na vzduch a tak se musí platit to je jasná věc…navíc to zblitý slovíčkaření, který je tak charakteristický pro nás Čechy je fakticky ubohý, navíc se každej druhej dělník cítí jako právník…úplně vidim ty chudáky jak se snažej zamést pokutu s tím, že vůz řídila osoba blízká a myslí si jak jsou chytří…grrr vzbuďme se!

 133. black driver

  přesně tak, ono to tak funguje, jsou sice nas…, ale jejim to houby platný. A když mají nutkání mne zadržet či jinak bránit v pohybu, upozorním je, že se sami dopouštěj protiprávního jednání – a oni toho hned zanechaj.

 134. Milan Vagač

  Chtě jsem se zeptat,školu jsem nedodělal,našel jsem si docela dobře placenou práci a chtěl jsem se zeptat když budu splnoletněn co si můžu dovolit a co ne?A kolik to vůbec stojí koupit si takový jeden rok?

 135. Marek Novak

  dobry den, ma pravo poskytnout pilicta mestske policie osobni udaje zamestnanci mestske hromadne dopravy konkretne revozorovi, pote co mu je sami odmitnete poskytnout a je prave mestska policie privolana z duvodu lustrace? Tvrdi, ze pry na tom maji pravni zajem a proto jim muzou byt osobni udaje poskytnuty ze str. policie. Nechapu na zaklade ceho, jizdni rad, kde samotna jizda je podminena oznacenou jizdenkou je podle me jen vnitrni ustanoveni firmy, kde vstupem do volne pristupneho objektu ( vozidla ) se nedopoudtim zadneho prestupku a nemuze tak vzniknout pravni zajem…jen by me zajimlo kde je dnes pravda, dekuji predem za vysvetleni.

  PS:Smzr. mam sluzebni cisla policistu. A pro ty, kteri tady protestuji, chapu jizdu na cerno jako naprosto normalni v jakemkoliv kontextu…platim dane statu, ten penize rozdeli pro jednotliva mesta a mesta pak hospodari dale…sluzba pro obcana je i to, ze se tak na oplatku snadno dostane do prace a mohl tak platit zase dane…takovy retezec!!!…rekneme radeji kolotoc:)

 136. martina rojickova

  Dobrý den,mám obavy jak dopadnu po rozvodu,protože bydlíme ve dvougeneračním domku,jednu polovinu máme jako SJM a druhou manžel zdědil,to vím,že na ni nemám ze zákona nárok.Dělá na mě nátlak tím,že mi vyhrožuje,že pokud nepřistoupím dobrovolně na jeho podmínky,a neodstěhuji se do bytu jaký mi koupí,da u soudu návrh,aby se naše půlka prodala v aukci za jake-

  koliv peníze a ty se pak rozdělí na půl a já se budu muset vystěhovat kamkoliv.Chci se Vás proto zeptat jak se mám bránit,jelikož má právního zástupce,kterého já si nemohu dovolit jelikož jsem samoživitelka-1dítě a opravdu nemám zájem se stěhovat po pronájmech.Přeji hezký den,a děkuji za odpověd˘. M.Rojíčková

 137. Marek Nováč

  Dobrý den je mi 17 let a závodím auta a k mému koníčku potřebuji řidický průkaz skupiny B (osobní automobil),a chtěl bych se optat jestli se můžu nechat zplnoletit a mít právo si udělat řidický průkaz s povolením rodičů děkuji

 138. Tomas Martinik

  ..asi pred necelymi 14 dny prisel na adresu mych rodicu NEOPRAVNENE slozenka na priblizne 1100 Kc za jizdu na cerno. Pricemz tato slozenka mi prisla na adresu mych rodicu, kde uz 2 roky nebydlim, rok narozeni byl uplne jiny nez muj a podpis take nemohl souhlasit (kdyz jsem tam vubec nebyl). Kdyz jsem zavolal na na dopravni podnik ostrava, tak mi rikali ze to maji overene podle dokladu a ze tam musim prijet. Pokud to neprijedu, budou mi stale posilat slozenky. Mam pravo na uhradu nejakych vydaju spojenych s cestou, na odskodneni…? Jak bych mel postupovat, aby se to priste nestalo?

 139. Renata Oláhová

  Mám dotaz,mému příteli je 30let a mě bude 16.Chtěla bych se nechat zplnoletnit,aby jsme se mohli vzit.Musí být souhlas rodičů??A jaká by byla za to cena??

 140. JH

  Minulý týden jsem v metru předložil koupenou jízdenku revizorovi, ale byla po uplynutí limitu, samozřejmě následovala pokuta neměl sem u sebe peníze tak mi vypsal pokutu, ale revizor při vyplňování údajů mi napsal chybně město pobytu a směrovací čislo nebylo vyplněno vůbec. Je pokuta platná ?

  diky za odpověď

 141. Lenka Nováková

  Dobrý den, přišla mi pokuta z DPO na moje jméno a s mým datem narození. Adresa je špatná a č. občanského průkazu tam napsané není. V ten den sem ,,prý" neměla platný jízdní doklad. Nemám měsíčník, takže jim nemohu dokázat, že sem to nemohla být já…jak mám dále pokračovat, podle mě je nepřípustné vypsat pokutu bez občanského průkazu, takhle to mohl nahlásit kdokoli. Děkuji.

 142. AC

  V Plzni jsem nastupovala na tramvaj a protože jsem zaspala a spěchala do školy, měla jsem plný ruce práce s telefonem a sluchátkama…rychle štípnu lístek a operuju dál…a jak tam tak motám ty dráty tak přijde takovej bloňdáček, něco kolem čtyřicítky, a prý "kontrola jízdenek". Začla jsem zmateně šmátrat v kapsách protože jse nevěděla kam jsem ten lístek dala, čímž jsem ho zrovna nepřesvědčila:-) a tak následoval výstup, a pokec:-)a protože to byl fakt fešnej blonďáček tak jsem zkoušela ukecávat, beztak mám pro nekompromisní a přísný pány revizory slabost:-D Celkem jsem věřila že to dám, ptal se mě kde bydlim, s přítelem či bez…ale nedala jsem to:-D Vysvětlovala jsem že jsem klasickej chudej student, tak mě utěšoval že je to třeba to nejhorší co mě ten den potká 😀 holt když žádný kompromisy tak žádný kompromisy 😀 a ten pitomej lístek jsem už fakt nenašla…

 143. AC

  V Plzni jsem nastupovala na tramvaj a protože jsem zaspala a spěchala do školy, měla jsem plný ruce práce s telefonem a sluchátkama…rychle štípnu lístek a operuju dál…a jak tam tak motám ty dráty tak přijde takovej bloňdáček, něco kolem čtyřicítky, a prý "kontrola jízdenek". Začla jsem zmateně šmátrat v kapsách protože jse nevěděla kam jsem ten lístek dala, čímž jsem ho zrovna nepřesvědčila:-) a tak následoval výstup, a pokec:-)a protože to byl fakt fešnej blonďáček tak jsem zkoušela ukecávat, beztak mám pro nekompromisní a přísný pány revizory slabost:-D Celkem jsem věřila že to dám, ptal se mě kde bydlim, s přítelem či bez…ale nedala jsem to:-D Vysvětlovala jsem že jsem klasickej chudej student, tak mě utěšoval že je to třeba to nejhorší co mě ten den potká 😀 holt když žádný kompromisy tak žádný kompromisy 😀 a ten pitomej lístek jsem už fakt nenašla…

 144. Franken Sharp

  Pokuta od revizora má povahu občanskoprávní pohledávky, kterou lze vymoci na základě podání k místně a věcně příslušnému soudu. Soud na základě takového návrhu vydá platební rozkaz,který po uplynutí 15. denní lhůty má účinky pravomovného rozsudku, je tzv. v právní moci. Po uplynutí tzv.pariční lhůty je platební rozk. vykonatelný a stává se současně exekučním titulem. Což v praxi znamená, že o zbytek se postará exekutor nebo soudní vykonavatel.

 145. Franken Sharp

  Pokuta od revizora má povahu občanskoprávní pohledávky, kterou lze vymoci na základě podání k místně a věcně příslušnému soudu. Soud na základě takového návrhu vydá platební rozkaz,který po uplynutí 15. denní lhůty má účinky pravomocného rozsudku, je tzv. v právní moci. Po uplynutí tzv.pariční lhůty je platební rozk. vykonatelný a stává se současně exekučním titulem. Což v praxi znamená, že o zbytek se postará exekutor nebo soudní vykonavatel.

 146. David

  Přidám také jednu zkušenost. Nevím zda jsem byl v právu nebo ne ale pokutu jsem nekonec zaplatil na místě… Po masivní kampani DP ohledně SMS jízdenek jsem je také začal využívat. Přišlo mi to jednosušší než hledat drobné do automatu. Až jednoho dne jsem opět u turniketu v metru poslal SMS jízdenku. Pod eskalátory čekali revizoři a zkontrolovali mě. Síť v tu chvíli byla zřejmě přetížená a povrzující SMS přišla až po 15 minutách. Revizor tvrdil že mu nestačí ukázat čas odeslání (ikdyž ho nemůžu nijak zfalšovat), že dokud nepříde potvrzující SMS musím jak trotl čekat před turnikety…jinak jsem černý pasažér :-(. Dokládal to nějakým okopírovaným papírkem, prý přepravními podmínkami. O SMS jízdenkách jsem se dozvěděl z reklamních samolepek na dveřích metra a tam nic takového napsané nebylo…Tak nevím kdo byl v právu… Výsledek byl, že jsem zaplatil pokutu a opět hledám drobné do automatu na jízdenky.

 147. Ondřej Homola

  Zajímalo by mě, jestli fakt, že nejsem fakticky schopen označit po vstupu do vozu jízdenku (např. "cvikátka" jsou bez inkoustu), mě nějak ospravedlňuje při případné kontrole.

  Dále, v přepravním řádu je uvedeno, že cestující má označit jízdenku "bezodkladně" po nástupu do vozu. Zajímalo by mě, zda tento termín má nějaký z právního hlediska přesný význam. Kupříkladu jestli když mě někdo při vstupu podrazí nohy, než stačím vytáhnout jízdenku, porušuji tím už přepravní podmínky. Například nedávno jsem byl svědkem toho, jak revizor cca 20 vteřin po nástupu do vozu udělil pokutu jedné telefonující dívce, která nestihla ještě vytáhnout lístek. Co v takovém případně brání revizorovi, aby pokutoval kohokoliv, kdo se snaží zakoupit jízdenku od řidiče, mezitím co hledá drobné?

 148. Michaela Nováková

  Dobrý den,

  mám dva dotazy:

  1) Pokud je vypsaná pokuta dle neplatného občanského průkazu (např. pár měsíců prošlý, ale policista/revizor si toho nevšimne), je tato pokuta platná?

  2) Pokud je vypsaná pokuta dle občanského průkazu, který je nahlášen jako odcizený, může se osoba, jejíž údaje jsou na občance, proti této pokutě bránit?

 149. Lenka Pražáková

  Zajímalo by mě, co člověk může udělat, když jede ve 2ráno dom rozjezdem a do autobusu se nahrne asi šest revizorů, za zády policajti a začnou kontrolovat. Proti tomu nic.Ale aby autobus jel kvůli tomu 10min na zastávku,kde jinak bývá za 2 minuty a pak nám ujedou d autobusy na které přestupujem,hodinu se musí čekat na další,nehledě na to, že jeden revizor začal mlátit jednoho z cestujících a policajti řekli, že nic neviděli, že si to asi zasloužil…Kam se proboha už člověk může dovolat spravedlnosti???V autobude bylo asi 20 svedků, revizori nám nechtěli ukázat své průkazy,kde mají čísla a policajti řeknou neukazuj to neukazuj to…Co toto je…

 150. Václav

  Dobrý den, minulý týden jsem byl v Praze, zakoupil jsem si jízdenku za 100kč na 24 hodin. Odpoledne mne přímo v metru kontroloval revizor a beze slov mi jízdenku vrátil.O pár hodin později jsem byl opět kontrolovaný , revizor mi řekl že mám jízdenku špatně označenou a udělil mi pokutu. Jízdenku jsem označil,ale obráceně, šipkou k sobě a revizor říkal že tam není vidět datum. Lístek prý přiloží k pokute, ale na formuláři pokuty není vyplněné číslo pokuty.Mám nějakou šanci se ospavedlnit od pokuty ? Děkuji Václav

 151. Kamil Munzar

  Dnes jsem jel autobusem s jízdenkou za osm korun.Háček je v tom že my bylo patnáct před dvěma týdny a mně nedošlo že musím mít jízdenku za šestnáct.Nastoupil revizor a vyzval mně ať mu ukážu jízdenku,poté co jsem mu ji ukázal se na mně podíval a řekl že mně musí být víc než čtrnáct let,poté co mně vyzval k ukázání občanky my došlo že budu platit pokutu a tak sem začal improvizovat a řekl jsem že mi je čtrnáct a žádnej průkaz nemám.Ale revizor my pořád nevěřil a říkal že zavolá policajty,toho sem se lekl a přiznal jsem že mi je patnáct.Poté jsem byl vytáhnut z autobusu a revizor sepsal vše potřebné.Problém je ten že mi revizor nedal žádnou ztvrzenku k zaplacení a řekl mi že mi ztvrzenka přijde domů.já se bojím že to grázlové natáhnou a přijde mi to třeba za dva týdny a já budu muset platit 1000 kč.A proto se ptám je možno jít bez ztvrzenky zaplatit pokutu ? A je revizor povinen my ztvrenku dát?

 152. Mirka Dudova

  Syna v době, kdy mu ještě nebylo 15 let, údajně přistihl revizor při jízdě bez jízdenky. Teď po 5 letech se ozval dopravní podnik a chce pokutu uhradit. Během těch pěti let nás ani jednou nevyzvali k zaplacení,jako zákon. zástupci jsme o tom nevěděli, syn si nic takového nepamatuje. Synovi je nyní 19 let, studuje VŠ a vlastní příjem nemá. Kdo je povinen za něj pokutu uhradit? Jaká je vlastně promlčecí lhůta? Děkuji za odpověď.

 153. Šíma

  Dobrý den,

  Je odprodej pokut DP, čili naších osobních údajů, advokátním kancelářím v ČR po právní stránce v pořádku?

  Od DP jsem nebyl vyrozuměn, avšak dopisy nemusely být doručeny, jelikož naše pošta je velice nespolehlivá, což není až tak těžké prokázat. Díky tomu jsem dostal Ex na účet aniž bych o tom věděl.

  Můžu v tomto případě žalovat poštu za způsobenou škodu?

 154. Karel Svoboda

  Dobrý den,je mi 14 let,20.4 2010 mi došel doklad od společnosti Ingsped, po přečtení jsem zjistil že dne 28.8 2009 měla být se mnou provedena revize jízdenek v brněnském MHD spoji tramvaj číslo 2,já sem prí odmítl zaplatit jizné na místě,k němu byla přiložena složenka na 1016kč které podle toho dokladu mám zaplatit.

  Jenomže tam bylo nahlášeno moje minulé bydliště(sice trvalé ale v tu dobu už sem bydlel s otcem jinde) a já osobně jsem nikdy nebil zrevizorován s tím že bich nemněl platnou jízdenku.

  Na stránkach MHD Brno jsem vyčetl že "•V případě, že cestující neuhradí přirážku k jízdnému a jízdné na místě v hotovosti, vyžadovat od cestujícího prokázání totožnosti dokladem vydaným příslušným správním úřadem (§18a, odst.2, zákona 111⁄1994 Sb., §37, zákona 266⁄1994 Sb.). Pokud se cestující neprokáže dokladem totožnosti je revizor oprávněn vyzvat cestujícího k setrvání na místě do příjezdu policie a cestující je povinen to splnit."

  Takže by policie mělá mít záznam o přivolání.

  Poraďte.

 155. Vzeli

  Mého bratra před rokem chytl v metru revizor. Brácha byl zrovna na cestě na Roztyly kde jsi chtěl dobít Opencard. Roztyly jsou dvě zastávky od místa kde bydlíme. Revizor chtěl po něm údaje, brácha mu je řekl a snažil se mu vysvětlit, že si jede dobít kartu na Roztyly a ať jde klidně s ním, aby se ujistil. Revizor teda řekl, že je vše v pohodě a odešel. Po roce nám přišlo oznámení od soudu ať zaplatíme 7000 Kč aniž bychom byli někdy před tím upozorněni a aniž by se revizor k bráchovi vyjádřil, že ho tedy pokutuje a chtěl by po něm zaplatit pokutu a nebo mu dal lístek s informací, kde danou pokutu zaplatit.

  Co se dá s tímto případem dělat?

  Děkuji za odpověď.

 156. Radka Prášilová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně pravomoci revizora. Dcera (11 let) nastoupila do MHD v Pardubicích po té co si označila čipovou kartu zjistila, že nemá již na kartě dobité peníze, udělala chybu, nevystoupila a byla přistižena revizorkou. Dcera spolupracovala ukázala čipovou kartu s fotografií a se všemi udáji, na tomto základě dostala zápis o provedé kontrole, až do této chvíle vše, tak jak má být. Po té ji však revizorka vyzvala, že s ní musí jít na DP k ověření totožnosti, dcera pod tlakem uposlechla tam podepsala, že tam byla "dobrovolně". Jako svědka nechali podepsat její kamarádku (též 11 let). Nechápu proč, když měla revizorka vše k dispozici nutila děvčata, aby sní kamkoliv šly…myslím, že na to právo neměla, ani na to, aby nezletilé dítě cokoliv podepsalo, takový doklad je podle mě neplatný. Ano udělala chybu, pokutu zaplatím, ale toto jednání se mi nelíbí, nehledě na to, že by mohlo být vůči dětem kýmkoli zneužito.

 157. anonym

  Dobrý den, Chci se zeptat.Dnes jsem byl přichycen v městské hromadné dopravě, že nemám cvaklou jízdenku. Revizor mi vypisoval pokutu, avšak v kolonce "zdroj informací"(což je číslo OP) udělal chybu.Jméno a bydliště včetně datumu narození tam má správně nikde však rodné číslo. Je tato pokuta platná k mé osobě ? Nebo k "fiktivní" osobě která má číslo OP které je zapsané v pokutě ?

 158. Petr Smacil

  Chytla me revizorka a ja jsem u sebe nemel salinkartu, ukazal jsem ji ze mam jen platebni kartu se jmenem a ona si opsala cislo te karty. Udaje o datu narozeni a trvalem bydlisti jsem ji nadiktoval, ale zrejme z nepozornosti si zapsala uplne jine datum a bydliste, nez ve skutecnosti mam.

  Ma na pravo si opsat cislo karty? Resp. muze mi DP uvalit exekuci na ucet?

  Dekuji a omlouvam se, nemam hacky a carky.

 159. cc

  sedmnáctého jsem nastoupila s kamarádem na zastávce Mendlovo námestí do tramvaje, jela jsem do zastávky Poříčí. Ihned po nastoupení jsem zamířila k volnému sedadlu, protože po úrazu na lyžích nemohu stát, kvůli bolestem zad. Kamarád mi šel označit jízdenku, kterou měl u sebe v okamžiku, kdy se zavíraly dveře. V tom se k označovači jízdenek vrhla paní, která se později představila jako revizorka a nedovolila kamarádovi jízdenku označit. Se slovy:“Teď už ne“,odstrčila kamarádovi ruku od označovače jízdenek a zablokovala ho.Když jsme se proti tomu ohradili, hrozila, že zavolá policii a požadovala po mně vydání občanského průkazu. Hrozila nám, že nám nedovolí vystoupit a pod touto hrozbou jsem se přivolila dát jí občanský průkaz a podepsat se pod její zápis. Neměla jsem to dělat,ale bylo to pod nátlakem.

 160. Karla

  Dobrý den, ráda bych se poradila. Dnes při vystupování z tramvaje bez lístku mě odchytil revizor, čekal prostě na zastávce přímo před dveřmi tramvaje. Já vystoupila, on po mě chtěl lístek, samozřejmě že jsem mu ho nedala, ale znervózněla jsem a prostě si nechala naspat pokutu. Až zpětně jsem si uvědomila, že vlastně revizor, teda podle mého názoru, nemůže vyžadovat jízdní doklad na zastávce. (Proto asi tak trval na tom, ať si nastoupíme zpět do tramavaje.)Asi už je pozdě teď něco řešit, i když pokutu jsem ještě nezaplatila, ale vykládám si to správně, že prostě revizor překročil svoje pravomoce a moc dobře věděl, co dělá?

 161. sisa

  Napadli mě 3 revizoři,jeden mi vzal tašku s osobními věci, druhý mě držel a třetí jen stál a koukal. proto jsem chtěla hned přítommost policie. řekli že budu platit 400,- což je blbost. požádala jsem ať mě pustí a vráti tašku. a nic… po té jsem rázněji a s křikem svojí žádost zopakovala. Vznikla strkanice. Nemohu přeci ukázat jízdenku, když mi vzali tašku. pak mi tašku dali, jízdenku jsem ukázala. Jak se mohu bránit před útokem revizorů? Mají vůbec právo vzít mi tašku a šahat na mě?

 162. Jitka Zachová

  Nastoupila jsem do tramvaje, sedla si a hledala jízdenku. Když jsem ji našla, ihned jsem si ji šla označit, když v tom mne chytla revizorka za ruku a řekla, že už je pozdě, a že si to půjdu zaplatit na dopravní inspektorát a bránila mi svým tělem v pohybu. Přitom tramvaj neujela ani jednu zastávku. Cítila jsem se jako zloděj. Před tím jsem nikdy nejela načerno. Nechápala jsem, co si vůbec ta ženská dovoluje a o co jí jde. Nikdy jsem se nesetkala s takovým zacházením, je mi 31. Řekla jsem jí, že nic platit nebudu, že jsem na mateřské a neměla jsem v úmyslu jet načerno. Chtělo se mi až brečet a byla jsem v šoku. Nakonec řekla, že si vystoupíme, úplně na jiné zastávce, než jsem potřebovala vystoupit. Pak mi řekla, že tohle vůbec nemuselo být. Vzala si neoznačený lístek a nechala mne být. Cítila jsem se jako největší zlodějka a ještě po výprasku. Tak se chovají revizoři v tramvaji. Dne 23. 3. 2013, tramvaj č. 9, kolem 12h dopoledne. Zajímalo by mne, kde dají zjistit jména revizorů….

 163. Jitka Zachová

  Nastoupila jsem do tramvaje, sedla si a hledala jízdenku. Když jsem ji našla, ihned jsem si ji šla označit, když v tom mne chytla revizorka za ruku a řekla, že už je pozdě, a že si to půjdu zaplatit na dopravní inspektorát a bránila mi svým tělem v pohybu. Přitom tramvaj neujela ani jednu zastávku. Cítila jsem se jako zloděj. Před tím jsem nikdy nejela načerno. Nechápala jsem, co si vůbec ta ženská dovoluje a o co jí jde. Nikdy jsem se nesetkala s takovým zacházením, je mi 31. Řekla jsem jí, že nic platit nebudu, že jsem na mateřské a neměla jsem v úmyslu jet načerno. Chtělo se mi až brečet a byla jsem v šoku. Nakonec řekla, že si vystoupíme, úplně na jiné zastávce, než jsem potřebovala vystoupit. Pak mi řekla, že tohle vůbec nemuselo být. Vzala si neoznačený lístek a nechala mne být. Cítila jsem se jako největší zlodějka a ještě po výprasku. Tak se chovají revizoři v tramvaji. Dne 23. 3. 2013, tramvaj č. 9, kolem 12h dopoledne. Zajímalo by mne, kde dají zjistit jména revizorů….

 164. Tloudev Velbloud

  Dobrý den všem, pro stížnost na DPP hledám všechny oběti, kterým revizoři PROKÁZANĚ či PQROKAZATELNĚ zneužili osobní údaje. Pokud takovou osobou jste, prosím kontaktujte mě. Pokud o takové osobě víte, prosím dejte jí kontakt na mě. Šiřte mezi své známé. Kontakt na mě je mailová adresa h@n.cz

  Díky a jsem s pozdravem

  Ondřej Pachner, Praha

 165. Mike Mino

  Dnes jsem jel autobusem z Dýšiné u Plzně do centra města. Kupoval jsem lístek u řidiče za 50 Kč (je to méně než 5 km od města!) a dostal tři ,,papírky", které jsem označil. Po přestupu na městský bus to nebyly ani dvě zastávky a už mě kontrolovala revizorka. Byla ,,v pohodě", takže jsem myslel, že mě nechá vystoupit a já si lístek dokoupím, protože z těch tří co jsem měl v ruce bylo zřejmé, že jsem neměl v úmyslu podvádět. To jsem i podložil tím, že nejsem Plzeňák a místní zóny neznám. Jenže s tou domnělou lidskostí jsem se spálil, protože se ukázalo, že mi napaří pokutu, jako kdybych byl jasný podvodník a ta nehorázná padesátka, co jsem jim už nechal je nezajímala… Zpankikařil jsem a vyskočil v zastávce ven, ale ona mě chytila a to už jsem se uklidnil a počkal na policii. Přitom mi ale roztrhla celou košili a ještě poškrábala hrudník. Udělal jsem chybu, ale byla její reakce vůbec možná? Polici která přijela akorát obstarala opis občanky, ale zbytek události ji vůbec nezajímal…

 166. Tloudev Velbloud

  moje drahá polovička nedávno jela na černo a byla chycena revizory – i s policii ČR. Revizorům odmítla ukázat občanku, ale ukázala jí PČR, kterážto osobní údaje přeposkytla revizorům. Ovšem za svou zpupnost byla odměněna pokutou navíc ve výši 400,- za porušení přepravních podmínek – odmítnutí poskytnutí dokladu k prokázání totožnosti! Tedy dostala jednu pokutu 1000,- (dle mého oprávněně) a druhou 400,- Kč – dohromady 1400,- Kč. Dle přepravních podmínek je povinna – pokud nepředloží OP či jiný doklad totožnosti – buď následovat revizora na oddělění policie, nebo vyčkat příchodu strážníků. Toto učinila, a dle mého tedy žádné podmínky neporušila, a tedy druhá pokuta je naprosto neoprávněná. Navrch jsem se včera potkal s člověkem, který pochodil stejně – dvě pokuty za jeden přestupek. Mají na toto právo? Pokud ne, pak ještě hůře – stává se takto svévolný výklad zákonů mezi revizory DPP normou?

 167. anonym

  Dobrý den,

  zajímalo by mě jak by pan revizor reagoval, kdybych prostě při vyzvání mlčel a předstíral, že si ho nevšímam a bez jakéhokoliv projevu agresivity vystoupil z vozidla MHD a odkráčel pryč.

 168. Ivan

  Pokud jste uvedl pravdive udaje, ktere odpovidaji vasi osobe, tak urcite zaplatit. To ze revizor neoveroval udaje z vasi strany je jeho risk.

 169. Danča

  Když Vás chytí revizor, že jedete "načerno" a neuhradíte pokutu hned, vyplní bloček který Vám dá podepsat a teď by mě zajímalo pokud bloček nepodepíšu a pokutu neuhradím jest-li to může dojít až na exekuci? Můj názor je ten, že když není podpis není ani exekuční titul, tudíž nemůže DP jako oprávněný podat návrh na nařízení exekuce a soud nemůže rozhodnout usnesením o nažízení exekuce.V tom případě by dlužnou pohledávku pro DP nebylo možné vymáhat a tudíž by časem došlo k promlčení. Máte prosím někdo jiný názor nebo víte jak to ve skutečnosti je?Děkuji

 170. Ales

  Uvedl, ale je tam uvedena jen adresa a rodne cislo, tj. nic duverneho – RC se na fakulte zverejnuje v seznamu studijnich skupin. Takze z meho pohledu zadne overeni udaju neprobehlo.

  Proc teda platit? :-)

 171. RIPI

  NENÍ PODPIS… NEJSOU TEBOUSTVRZENY ÚDAJE NA BLOKU… NIKDO TI NIC NEMŮŽE…BLOK MOHL VYPLNIT KDOKOLIV…

  NEVIM CO JE SOUČÁST BLOKU, ALE JMENO, ADRESU A TEORETICKY I RODNÉ ČÍSLO SE DÁ ZJISTIT KDEKOLIV, VIZ PŘEDCH. PÍSPĚVEK O DATABÁZI ČÍSEL NA WEBU ŠKOLY….

  SHRNUTO.. NEPODEPSAL JSI / MAJ SMŮLU…

  ALE TOJE MŮJ PR. NÁZOR :-)

 172. LPES

  Kde žiješ,v dnešní době se brání každej,když ho někdo okrade a myslím si,že kdyby tebe někdo okrádal taky,tak budeš mezi prvníma co poletíš a budeš chtít vše aby ti zaplatili.Všichni pořád žijete v nějaké divné době.

 173. radio

  nechce se ti platit za něco co si spotřeboval?tak to budeš další malé české prase-studované.

 174. Honza

  ne každý má peněz dost, aby si pořád kupoval "drahé" lístky a nebo ještě dražší kupony. Po prázdninách jsem přijel do Plzně a hned prvni den, když jsem ještě neměl dobito me chytl revizor s policistou v zadech a za 600,- pak jsem si dobil kartu na mesic, pred 5 dnama mi vypršela a dnes jsem potkal revizora a za 600,- měl jsem takoý vztek, že už jsem nadával a on mi řekl, že jestli nepřestanu tak to bude za 1200,- jsem pekně nas*nej, v peněžence mam 10 korun (nemam ani na jídlo) a mam si platit pořád kupony. Doprkýnka ja studuju a naši nejsou nevyčerpatelnej bankomat. Promiňte, už jsem se zase nechal unést.

 175. LPES

  Nejezdi na černo a nemusíš řešit takové prasečiny.Tebe kdyby někdo okrádal,tak bych chtěl vidět,jak by si ses tvářil

 176. Dejvik

  Lidičky, já kupuju 4 roky v kuse čtvrtletní kupon, většinou se seknu o den, končí mi třeba 13. a další mám od 15. (14. mi už na ten den neprodaj) a revizor mě chytl už 2x přesně ve dni kdy sem bez průkazky. Takže 2x za 500. Přijde vám to fér? Vůči těm co neplatí nikdy mi to teda nepřijde vůbec fér.

 177. a

  To neni jen unas ale na celem svete …a nevidim duvod proc platit DP kdyz jiz jsem prispel z mych dani…Az prestanou vyhazovat miliardy oknem tak snad…

 178. neuvedeno

  no hele, to se si prosvihnul termin je ale jen tvuj problem. to fakt nemusi nikoho zajimat.

 179. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, smlouva o přepravě je sice soukromoprávní vztah, ale na druhé straně je zde i veřejný zájem. Tím, že nastoupíte do dopravního prostředku MHD mlčky uzavíráte tuto přepravní smlouvu. A Vaší povinností je zaplatit jízdné. Zároveň přijímáte i podmínky přepravního řádu a tarifu. Revizor sám o sobě nemůže požadovat občanku. To může policista. Ale protože revizor má na proklázání totožnosti právní zájem, mohou být údaje předány. Celá tahle věc je však vnímána nejednoznačně, zj. ohledně obecní policie. Jedna skupina tvrdí, že městská policie údaje předat nemůže, druhá, že je to analogické se zákonem o policii ČR a lze to. Nakonec můžete být jedním z průkopníků. Věc zažalujte a ukáže se na jakou stranu se ve Vašem případě soud přikloní.

 180. Franken Sharp

  Vážený pane Novák,

  cituji Vám vznik smlouvy o přepravě osob:

  Přepravní smlouva je uzavřena, jestliže cestující:

  a)využije svého práva k přepravě z jízdního dokladu tím, že nastoupí do vozidla jen s platným jízdním dokladem (dále jen „nástup do vozidla“) a dopravce začne požadovanou přepravu realizovat.

  Tot jedna z možností, jak uzavřít přepravní smlouvu.

  Ale toto je přeci jasné každému, ne?

 181. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v první řadě jde většinou o výhrůžky, které nejsou právně opodstatněné. Pokud se na vypořádání SJM nedohodnete, pak můžete požádat soud, aby vypořádání provedl za vás. Zjednodušeně řečeno máte nárok na 1/2 ze SJM, tj. na 1/4 domu. Při řešení bytových poměrů po rozvodu by se přihlíželo i k potřebám nezletilého dítěte. Pokud Vám hodlá skutečně koupit byt, pak by to mohlo Vaši situaci vyřešit a mohli by jste uzavřít dohodu. Taková nabídka nebývá příliš obvyklá.

 182. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, z tohoto důvodu Vám předčasné dosažení zletilosti povoleno nebude.

 183. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, DP Vám žádné cestovní náklady proplácet nebude. Ledaže by jste jim skutečně prokázal, že šlo o neoprávněný postup a v důsledku toho Vám vznikla škoda. To ale není nic jednoduchého.

 184. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  musíte podat příslušnému okresnímu soudu návrh na povolení uzavřít manželství. V rámci tohoto řízení budou účastníky pochopitelně i Vaši rodiče, jako Vaši zákonní zástupci.

 185. Franken Sharp

  Bohužel jste porušila přepravní podmínky. Na výzvu kompetentní osoby jste se neprokázala platným jízdním dokladem. Mimochodem tato situace se mi taky stala, ale měla úspěšný konec. Já jízdenku našel a proto jsem v pokladně zaplatil jen 100,- namísto 1000,-

 186. Franken Sharp

  Dobrý večer,

  samozřejmě, že je pokuta platná. Předpokládám, že revizor nepopletl Vaše rodné číslo. Na základě RČ Vás lehce exekutor vyčenichá…

 187. Karel Dlouhý

  Byli to policisté nebo městští strážníci?

  Volat na l58, zjistit další svědky, podat trestní oznámení.

 188. Milan Zeman

  Oznámením od soudu patrně myslíte platební rozkaz. Proti němu můžete do 15 dnů podat odpor, který odůvodněte a svá tvrzení doložte, což lze provést i pouze svědeckou výpovědí.

 189. Jan Cafourek

  To že Vašemu bratrovi revizor nedal Zápis o provedené přepravní kontrole je protiprávní a DP nemůže v tomto sporu uspět protože se tento výše zmíněný protokol podepisuje.

 190. Hana Rybenská

  Mě se stalo něco podobného – jela jsem ráno na zkoušku, která mi měla začít v 9:00. V sedm hodin ráno jsem poctivě poslala SMS jízdenku, čekala jsem a čekala a stále nic – nakonec jsem jela autobusem, abych vůbec zkoušku stihla. Kolem 9. hodiny jsem konečně obdržela SMS potvrzení jízdenky, která byla už půl hodiny prošlá. Na stránkách dopravního podniku je uváděno, že jízdenka má přijít v čase kolem 2 minut od zaslání, ale že tento údaj je jen orientační – takže se asi člověk nemůže nijak dovolat práva.

 191. Jan Cafourek

  Revizor byl v právu. Cestující je může vstoupit do přepravního prostoru až když mu přijde SMS jízdenka.

 192. Revizor Revizor

  Vážení Co se týče SMS jízdenky, tak v převážné většině je platná o něco málo minut déle a je nutné již s potvrzenou platnou SMS jízdenkou nastoupit až po té do MHD. Jinak Vám samozřejmě hrozí pokuta.

 193. Tloudev Velbloud

  revizor nebyl v pravu. Pod pojmem "pravo" si zrejme predstavujeme kazdy neco jineho. Prepravni podminky jsou jasne – zaplatis, jedes. nezaplatis – nejedes. tedy mas-li zaplaceno, muzes jet. To, ze nejaky bambulak bude tvrdit opak, vubec nic neznamena. To, ze si neco takoveho da DPP do podminek, nic neznamena. Pravo je za sve penize pozadovat prepravni sluzbu. O cekani se v zadnem zakone nemluvi. Tecka. Dalsi veci vsak je, umet si za timto svym pravem stat tvari v tvar supum mestskych linek..

 194. Tloudev Velbloud

  uz je asi pozde, ale:

  1/ sezente si kopii (na dpp) protokolu od revizora a pripadne policisty – bez OP musi vasi identitu overit policie.

  2/ poslete mail ci doporuceny dopis na kontrolni organ policie, aby vam sdelil, z jakeho dokladu cerpal policista c. (cislo uvedene na protokolu od policisty, ktery byste mela dostat spolu s papirem od revizora) pri kontrole dne xx v hodinu yy vasi osoby

  3/ dalsi postup zalezi na teto odpovedi.

  4/ prostudujte si soudni spis

  5/ sezente si pravniky a podejte trestni oznameni a zaroven zkuste zalobu na obnovu rizeni, pokud uz to je pravomocne rozhodnuti.

 195. Karel Fuksa

  Zdravím Karlo,

  podle mne si to vykládáte špatně. Je úplně jedno, kde se "pokuta" sepíše, jelikož se to stále vztahuje k Vaší cestě tramvají a smlouvě o přepravě osob uzavřenou mlčky mezi Vámi a dopravním podnikem. To, že v některém případě třeba již revizor neprokáže, že někdo vystoupil z tramvaje neznamená, že by dotyčný cestující byl v právu.

  KF

 196. Petr Novotný

  Dobrý den.

  Stalo se mi něco podobného. Vystupoval jsem z tramvaje a sotva jsem došel k přechodu pro chodce, tak se zamnou rozběh revizor, který vystupoval z tramvaje před námi a chtěl po mě lístek. Jak je možné, že mě může kontrolovat revizor na zastávce, když ani nejel ve stejné tramvaji, tím pádem neměl označen lístek, podle kterého, by mohl kontrolovat ten můj. Na pokutový lístek napsal, že jsem jel v té tramvaji, co jel on. Může mě vůbec kontrolovat revizor mimo dopravní prostředek, ve kterém vlastně semnou ani nejel??? Podle právníka dopravních podniků, prej můžou, ale je to právník revizorů, takže si nejsem až tak úplně jist zda můžou, proto ten dotaz.

 197. právní vrba

  … a svědky chování revizorů máte? nikdo to jejich chování nenatočil na mobil ? Jestli ne, tak je to tvrzení proti tvrzení, oni tři se na Vás domluví a bude se více věřit jim

 198. Maja K.

  Dnes se mi stalo něco podobného. Ráno jsem nastoupila s dítětem do autobusu a usadila se jako každý den na zadní místo k strojku na cvaknutí lístku. Vyndala lístek z kapsy, že jej označím(dělám to tak každý den), ale už jsem to nestihla. Revizorka doslova přiskočila a, že když sedím, tak už musím mít jízdenku označenou. Na argument, že bych to nestihla ani kdybych stála říkala, že bez označeného lístku sedět nesmím(nepřesvědčila jí ani sbírka lístků z předešlých dnů-vážně jsem načerno jet nechtěla). Totéž mi tvrdil i jakýsi nadřízený(ano, šla jsem si na její přehnanou rychlost stěžovat, jenže působil spíš jak její kámoš, tak co nadělám?). No nic, holt zaplatím , ale to si člověk vážně nesmí sednout na to, aby označil lístek, i když je ten strojek na označení hned vedle jeho sedačky?

  V přepravních podmínkách jsem nic takového nenašla.

 199. Tloudev Velbloud

  presne tak, ztotozneni policii je protokolovano. Tedy se obratte na policii a zadejte informaci, zda a kym jste byl toho dne na danem miste ztotoznen. A potahne se to leta, s tim pocitejte, vim o cem mluvim, neco podobneho resim.

 200. Marek rozbroj

  Toto není pravda! Není to tvrzení proti tvrzení! Na té pokutě je vždy podpis! A když to ten daný člověk nepodebíše, tak to znamená že nesouhlasil s pokutou! Tudíž když by se to řešilo, a ta originální pokuta bez podpisu by se musela ukázat! A bez podpisu je neplatná, tudíz by se nic nestalo!

 201. Mike Mino

  doplněk: lístky které mi prodal řidič v Dýšiné byly označený logem plzeňské MHD, takže jsem předpokládál že jde o integrovanou dopravu regionu. Bylo tam sice také jakési ,,V", vysvětlení by ale člověk pohledal… A jelikož jsem měl dva, tak to dvě cestám odpovídalo. Jenže na tu druhou už jsem potřeboval lístek bez ,,véčka", protože to znaemná prý vnější… Myslím, že sám řidič si to neuvědomil, ale revizorům to je jedno…

  Zpanikařil jsem mj. také proto, že cca před dvěma měsíci jsem nastoupil na provizorní zastávce (žádná trafika) do vozu a až poté si kupoval SMS jízdenku (venku pršelo, displej nereaguje když je mokrý a taky to byl fakt slejvák). Vytáhl jsem ale mobil hned co jsem si sednul, jenže v tu chvíli se na mě slítli 3 revizoři jako vosy…

  Tuto provní pokutu mi ovšem vedoucí revizorů po delší rozpravě naštěstí odpustil. Mj. i proto že v záznamech viděl, že jsem si SMS jízdenek za dva dny co jsem byl ve měste nakoupil asi deset. Každopádně plzenštví revizoři nejsou lidi!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>