Nedotknutelnost obydlí

    „Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.“ Toto je ustanovení prvního odstavce dvanáctého článku Listiny základních práv a svobod, které je pro úpravu tohoto problému naprosto klíčové. Není ovšem tak jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Sám pojem obydlí totiž v Listině nikde definován není. Není totožný ani s pojmem byt, ani bytový prostor ani žádným jiným pojmem definovaným ve zbytku právního řádu.  Zde musíme vycházet z principů, na kterých je Listina stavěna. A těmi jsou přirozená práva člověka. Jeho obydlí jako bytosti nemůže být charakterizováno žádnými technickými parametry. Z přirozenoprávního pojetí musí být za lidské obydlí považováno každé místo, kde člověk bydlí. Pod pojem obydlí ve smyslu článku 12 je tedy nutné zahrnout nejen byty, ale skutečně všechna obydlí. Např. i maringotka či domek z papírových krabic, ve kterém skutečně někdo bydlí je obydlím a podléhá ochraně, kterou mu Listina poskytuje. Stejně tak nerozhoduje, je-li ten, kdo v obydlí bydlí vlastníkem tohoto obydlí. Je nepodstatné, je-li to nájemník či majitel, podnájemník, ubytovaný student na koleji či pouhý host v hotelu přes jednu noc. Stále musí být respektováno jeho právo ne nedotknutelnost a do jeho obydlí nesmí vstoupit nikdo bez jeho dovolení.

    Existují však jako z téměř každého pravidla výjimky. Určitě se vyskytují situace, kdy by důsledné až ortodoxní respektování nedotknutelnosti natropilo více škody než užitku. Případy, kdy je možné do obydlí vstoupit bez souhlasu bydlícího popisují odstavce 2 a 3. Zásadně mohou být dovoleny jen na základě zákona. Jedním z případů je domovní prohlídka. Ta  je přípustná jen pro účely trestního řízení, a to na písemný odůvodněný příkaz soudce. Způsob provedení domovní prohlídky stanoví zákon. Jiné zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, jen je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku. Pokud je obydlí užíváno také pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, mohou být takové zásahy zákonem dovoleny, též je-li to nezbytné pro plnění úkolů veřejné správy. Klauzule „je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu ……“ je v Listině použita na více místech a představuje obecné kritérium, kdy je možné učinit zásah do určitého práva zaručeného Listinou. V tomto případě může jít například o situaci, kdy uvidíme, že v domě hoří a jsou tam lidé. Pak můžeme bez ostychu do nedotknutelnosti obydlí zasáhnout, vstoupit dovnitř a lidem pomoci k záchraně.
    Je ovšem nutné pečlivě zvážit, jedná-li se opravdu o situaci popsanou v Listině. Například v praxi na vysokoškolských kolejí je běžné až pravidelné, že v době, kdy jsou studenti mimo koleje (typicky přes období Vánoc), vstupují pracovníci správy kolejí do pokojů s tím, že kontrolují, zda tu studenti nemají nenahlášené spotřebiče. No to v žádném případě kritérium Listiny nesplňuje. Upozornění na protiprávnost takového postupu je ovšem většinou naprosto bez odezvy. Třetí odstavec se aplikuje spíše výjimečně a k zásahům do nedotknutelnosti bude z tohoto důvodu docházet jen zřídka.

23 komentářů u „Nedotknutelnost obydlí

 1. Miroslav Dvořák

  Pracuji jako spravce pocitacove site na vysokoskolskych kolejich. Skrze vsechny pokoje na patre vede sitovy kabel na kterem jsou jednotlive pripojky. Jestlize je na nejakem pokoji kabel narusen, je prerusen provoz site na celem patre. Jak mam postupovat, jestlize ubytovani v te dobe nejsou na pokoji?

  a) Cekat (napr. tyden), az bude ubytovany pritomen na pokoji. A nechat ostatnich 30 platicich uzivatelu odpojenych od site s vysvetlenim, ze je nutno pockat, az bude ubytovany pokoje pritomen?

  b) nebo pujcit si univerzalni klic a chybu napravit v dobe nepritomnosti ubytovaneho?

  Velice dekuji za sofistikovanou pomoc!

  Zdravi

  Miroslav Dvorak

  1. R.Vosahlo

   Vazeny Miroslave,

   ridte se predevsim platnym predpisem, ktery upravuje Vasi funkci spravce site. Pokud byste v souladu s nim mel cekat i dva tydny nez se ubytovana osoba na pokoj vrati, neda se nic delat krome toho, ze byste mohl usilovat o zmenu aktualniho predpisu. Samozrejme problemy ostatnich uzivatelu site budou padat prvotne na Vasi hlavu a proto bych Vam doporucoval dotycnou ubytovanou osobu nasledne kontaktovat a poradne preflaknout, abyste si trochu spravil naladu.

   S pozdravem

   Roman Vosahlo

 2. Radovan Pospíšil

  Bydlíme v nájemním domě, jehož majitelem je Obecní úřed. V domě je celkem 10 bytů. Jedni z nájemníku jsou naprosto bezohlední lidé, vyhledávající neustále konflikty s ostatnímy nájemníky. Hlavním problemem je skutečnos, že zmiňovaní bezohlední nájemníci neustále otevírají dokořán vstupnní dveřě a veškerá okna ve společných prostorách domu i v zimním období, kdy je venku teplota třeba i mínus 15 stupňů, čímž promrzá celý dům a všichni ostatní nájemníci mají vysoké náklady na topení, což je při dnešních cenách energie nezanedbatelné. Podotýkám, že se jedná o ženu, která nechodí do práce a je tedy celý den doma. Pokud kdokoli z ostatních nájemníků zavře, okamžitě výše uvedená opětovně jde všechny dveře a okna otevřít s tím, že na chodbě je "SMRAD" a je třeba vyvětrat. Máme my, nájemníci, nějakou možnost tomuto bezohlednému a nesmyslnému jednání učinit přítrž, když Obecní úřad (majitel domu) této situaci i přes stížnosti ostatních nájemníku nikterak neřeší, neboť výše uvedená je konfliktní typ. Konfliktné rodina je žena – nepracující a která je neustále doma, muž – zaměstnán (oba asi 45 let) a jejich dcera školačka 14 let.

  Děkujeme za radu a jsme s pozdravem

  v Července dne 18.02.2003

  Radovan Pospíšil + ostatní nájemníci

 3. Roman Vyšata

  Jsou tři vlastníci RD. Já jeden z nich. Co je vše potřeba k tomu, abych od jednoho z nich 1/3 domu získal (darování, koupě, převod?), on sám s tím souhlasí. Bohužel je to alkoholik a je zde obava z toho, že by mohla jeho díl dědit i třetí osoba(bratranec), který nejeví žádnou adtivitu k tomu, aby vypomohl k údržbě domu a svou část nemíní prodat. Předem díky za radu, s pozdravem p. Vyšata.

 4. Roman

  Jsou tři vlastníci RD. Já jeden z nich. Co je vše potřeba k tomu, abych od jednoho z nich 1/3 domu získal (darování, koupě, převod?), on sám s tím souhlasí. Bohužel je to alkoholik a je zde obava z toho, že by mohla jeho díl dědit i třetí osoba(bratranec), který nejeví žádnou adtivitu k tomu, aby vypomohl k údržbě domu a svou část nemíní prodat. Předem díky za radu, s pozdravem p. Roman.

 5. Mirek

  prosím vás jak je to pak s nedotknutelností obydlí v případě exekuce,musí být exekutor vpuštěn do bytu a může v nepřitomnosti otevřít byt???kde najdu nebo v kterém zákoně se o tomto vice dočtu,existuje nějaká zakonná ochrana před exekutorem a jeho postupem??děkuji

 6. magda

  Jsme rozvedeni, bydlím v rodinném domku, který jsem zdědila. manžel se v rozvodové smlouvě zavázal opustit byt jakmile nabde rozsudek právní moci, ale neudělal to s poukázáním na to, že byt, který měl slíbený mu městský úřad nepřidělil. Jelikož soužití s ním je konfliktní, i když přijede jednou za 14 dní, je v mém zájmu, aby se co nejdřív vystěhoval. Co pro to mohu udělat?

 7. jozef

  bydli semnou v mem dome muj syn, po nemz exekutori vymahaji dluh.mohou mi zabavit majetek????????????????????????????????

  dekuji za odpoved

 8. jozef

  bydli semnou v mem dome muj syn,ktery nema zadny majetek . po nemz exekutori vymahaji dluh.mohou mi zabavit majetek????????????????????????????????

  dekuji za odpoved

 9. Pavlína Bělehradová

  Již asi 20 let stojí naše plechová garáž na cizím pozemku, s jehož majitelem bylo pouze ústně dohodnuta tato stavba a majitel v té době nic nenamítal. Tehdejší majitel již delší dobu nežije a tento pozemek přešel po dědickém řízení do vlastnictví jeho synovce. Tento nyní pozemek bez našeho vědomí prodal a nový majitel po nás požaduje, abychom garáž do týdne zlikvidovali. Jaké jsou naše možnosti dalšího postupu? Vztahuje se na tento případ předkupní právo, pokud nebyla uzavřena žádná písemná smlouva? Má majitel právo požadovat likvidaci garáže do jednoho týdne, bez toho aniž by nás písemně informoval.Předem děkuji, s pozdravem Pavlína Bělehradová

 10. Ludek Kucera

  Navštívil nás doma exekutor. Jeho návštěva se odehrála v době mé nepřítomnosti, kdy byly doma pouze děti ve věku 18 a 10 let.Po olepení některého vybavení našeho bytu byl zanechán exekuční příkaz, kde se uvádí "Nařizuje se exekuce prodejem movitých věcí povinného, jejichž specifikace je uvedena v protokole o soupisu movitých věcí." Žádný protokol ale na místě zanechán nebyl.

  Je tento postup správný ? Může exekutor přijít sám jen se svým kolegou ?

 11. Michala Tumova

  Dobry den,

  chtela bych se zeptat na jednu dosti pro nas vaznou vec.

  Maminka vlastni byt,je psany pouze na ni……nabila ho pred manzelstvim a ma ho ted v OV.

  Znovu se vdala a ted byt prodava a kupuje baracek a jeji nynejsi manzel ji zacal delat problemy a nechce se odstehovat….byt je jiz u jedne Realitni kancelare a zajemce jiz slozil zalohu 100 000,maminka zase zalohu na baracek.

  Ma jeji nynejsi manzel pravo nejak zasahovat do prodeje bytu,pokud neni psany na nej?Je pouze na maminku.

  Samozrejmne,ze ma asi narok na nahradu bydliste,neb tam ma trvale bydliste.

  Dekuji mockrate za rychlou odpoved!!!!!!!Tumova

 12. Carda

  Jsem 5/6 majitelem RD ve kterém bydlím a chci si nechat udělat přípojku městské vody,jelikož mi studna v létě vysychá.Druhý majitel 1/6 podílu mi nechce přípojku povolit,i když tam nebydlí a dům vůbec nenavštěvuje.Můžete mi poradit, jak nebýt v létě opět bez vody? Děkuji.

 13. Dita

  Máme s manželem koupený byt v osobním vlastnictví,který t.č.pronajímáme mladému páru s dítětem.Žádají nás však o svolení k trvalému pobytu v tomto bytě.Ptám se jestli máme přistoupit na jejich žádost a jaké to pro nás nese rizika a také jestli existuje nějaký klíč k výpočtu výše nájemného. Děkuji

 14. h

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně exekuce.Máme na nemovitosti danou exekuci z duvodu neplacení hypotéky.Zároven je na tuto nemovitost podána žaloba puvodního vlastníka o neplatnost smlouvy.Lze tuto nemovitost nějakým zpusobem oddlužit.Máme 2 starší děti,exekutor nám zablokoval učty i srážky ze mzdy.Nevíte někdo kolik peněz muže zabavit ze mzdy-kolik je to pro 4 člennou rodinu-já momentálně jsem bez práce.Prosím mužete mi někdo poradit.Spěchá to.Předem moc děkuji.

 15. s

  Dobry den,chtela jsem se zeptat,jak postupovat v pripade cerne skladky na mem pozemku.koupila jsem minuly rok pozemek,ktery jsem oplotila.ale i pres oploceni mi sousede vyhazuji neporadek pres plot na muj pozemek.jeste od Vanoc tam lezi stromky,stare veci atd.dokonce,kdyz si u sebe na zahrade posekaji travu,hodi ji potom pres plot na muj pozemek.Netusim,jak proti tomu bojovat.jiz jsem byla upozornena,ze ja mohu dostat pokutu,pokud vsechen neporadek vyhodim jinam.mam poslat stiznost na obec?i kdyz neznam konkretni osobu,ktera je za to zodpovedna?nemam s timhle zkusenosti,muzete mi nekdo poradit?predem moc dekuji.

 16. dupnik

  kamarád za mě zaplatil jistou sumu já jsem mu ji nevrátil ted mi hrozí exekucí nemá žádný soudní příkaz nic je jeho hrozba reálná? děkuji za odpověd

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, ano, je. Nejprve však musí mít "v ruce" tzv. exekuční titul, tj. rozsudek nebo platební příkaz. Ten získá po podání žaloby soudu pro zaplacení dlužné částky. Pokud své tvrzení prokáže (záleží tedy na tom, jestli na to má důkazy), soud mu vyhoví. Na základě takového rozhodnutí soudu může podat návrh na exekuci.

   Mgr. Lucie Jindrová

  2. janhosik@seznam.cz

   Pokud nejsi hajzl tak mu to vrať a omluv se . Pokud nemáš tak splácej.

 17. Renata

  V roce 1998jsme zrušili SJM,roku 1999 byl dům převedem před notářkou na mě jako výlučného majiteledomu, zaneseno na katastr.Vše nabylo právní moci. Můj dnes již bývalý manžel,rozvod nabyl právní moci letos v září, v roce 2006 udělal dluh,a právní zástupce teto firmy mu napsal, že se jedná o spekulativní převod aby se předešlo zahrnutí domu do exekučního řízení. Je to možné?

 18. Vladimír Přibyl

  Dobrý den,jsem rozvedený bydlím v rodiném domku se svou bývalou ženou.Já mám 1/4 a bývalá žena 3/4domu.Máme syna,který je ženatý a bydlí se svou ženou.Trvalé bydliště má hlášeno u nás.Má nějaké dluhy.Můžu ho sám odhlásit z trvaláho bydliště,když tu vůbec nebydlí a má rodinu?Sám se odsud nechce odhlásit.Děkuji za odpověď Přibyl

 19. jan chod

  Chci se zeptat zda může má expřítelkyně,když se odstěhovala právo vstoupit do bytu,který bohužel vlastníme rovným dílem.Zda-li se na mě vztahuje Listina práv a svobod,když v tom bytě stále bydlím?A tedy zda si mohu vyměnit zámek?

 20. Vladimír Přibyl

  Dobrý den,jsem rozvedený a má bývalá manželka se kterou jsem bydlel v rodiném domku náhle zemřela.Zjistil jsem,že má půjčku a splácí ještě nějakou věc.Navíc,když zemřela tak jí přišla pokuta za nedodržení splátek.Máme dvě dospělé děti,které mají už své rodiny.Kdo přebírá tyto splátky?Musí se platit i ta pokuta?

  Děkuji Přibyl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>