Obtěžování hlukem či kouřem od souseda

    Sousedská práva jsou v právních řádech obsažena již od dob římského práva. V naší právní úpravě je stěžejní ustanovení obsaženo v občanském zákoníku, konkrétně v jeho 127. paragrafu. Obecné ustanovení použitelné na tyto případy obsahuje i samotná Listina základních práv a svobod v článku. 11 odstavci třetím : „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“ Konkrétnější úprava je ale obsažena v oněch ustanoveních občanského práva : „Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.“ Co se týče hluku, poskytuje náš právní řadu ještě  ochranu v podobě práva na noční klid. Časové rozmezí nočního klidu je definováno v zákoně č. 258/2000 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví, kde se noční dobou rozumí doba od 22.00 hodin do 6.00 hodin.

    Výčet problematických imisí učiněný občanským zákoníkem je ovšem pouze demonstrativní neboli příkladmý. Neznamená tedy, že pokud určitá imise není v tomto seznamu uvedena, není automaticky povinností rušitele se jí zdržet. Rozhodující je zde obecná formule „Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv“. Imisí může být například i pohled.

    Co ovšem můžeme proti takovému zásahu do svých práv udělat? Jedna z možností je samozřejmě s ohledem na ustanovení § 6 občanského zákoníku svépomoc. Jestliže hrozí neoprávněný zásah do práva bezprostředně, může ten, kdo je takto ohrožen, přiměřeným způsobem zásah sám odvrátit. Je zde ale třeba dát pozor na oprávněnost použití takového postupu. Musí skutečně jít o bezprostředně hrozící zásah a především odvrácení musí bát učiněno přiměřeně. Nelze tedy z titulu svépomoci hlučnému sousedovi rozmlátit reproduktory či podpálit dům. Obtěžování bychom sice odvrátili, ovšem o přiměřenosti řeč být nemůže.

    Z občanského zákoníku se nám dále nabízí použít § 5 : „Došlo-li ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, lze se domáhat ochrany u příslušného orgánu státní správy. Ten může předběžně zásah zakázat, nebo uložit, aby byl obnoven předešlý stav. Tím není dotčeno právo domáhat se ochrany u soudu.“ V případě sousedských práv bude tímto orgánem obecní úřad, na jehož území k zásahu do pokojného stavu došlo. Obecní úřad v případě, že skutečně došlo k zásahu do pokojného stavu ve správním řízení sousedovy zásah zakáže. Za porušení nočního klidu jako přestupek může obec udělit pokutu do výše 1 000 Kč. Pokud by rušení klidu bylo soustavné, je možné se obrátit na orgány ochrany veřejného zdraví, kterými jsou v tomto případě okresní hygienici. Pokud se prokáže překročení limitních hodnot hluku, které jsou sice proměnlivé, nejvyšší však 40 decibelů, je oprávněn hygienik uložit provozovateli takového zařízení pokutu až do výše 2.000.000,- Kč, v případě opakování dokonce může být pokuta uložena až do výše 20.000.000,- Kč. Obec může také pořádání hlučných akcí upravit svojí vyhláškou, v rámci které by rušitel mohl být postihnut sankcí do výše 30 000 Kč.
    Ochrany svých práv se samozřejmě můžeme domáhat i u soudu podáním žaloby, ve které se žalobce bude navrhovat vyslovení rozsudku, který stanoví sousedovi povinnost zdržet se rušení práv žalobce spočívající v obtěžování.

499 komentářů u „Obtěžování hlukem či kouřem od souseda

 1. Svačina

  Bydlím v Praze v činžovním domě. Velmi často prakticky denně nechává sousedka dva psy doma o samotě. Tito

  potom třeba i 12 hodin štěkají.Přes veškerou snahu není možné se s touto paní domluvit. Existuje nějaký zákon

  nebo nařízení podle kterého bych se mohl zařídit. Děkuji

  1. Hans

   Mel jsem podobny problem. V panelaku pod nami bydlela policejni rodina. Vsichni 4 byli policajti. Casto nebyli doma a zustal tam jen "policejni" cokl. Ten bud hnusne vyl nebo stekal. Stekot nam ani tak moc nevadil, hlavne pres den. Ten se schoval v beznem dennim hluku. Jenze pokud zacal v noci, kdy vsichni odesli na nocni, vyt. To bylo moc. Sepsali jsme stiznost, nechali ji podepsat od dalsich najemniku a predali na mestsky urad. Tam se nekde "ztratila". Kdyz se to opakovalo, zavolali jsme na sluzebnu tohoto souseda a nechali mu vzkaz, ze si ma prijit toho cokla uklidnit. Udelali jsme to parkrat, az nam to jednou vzal jeho nadrizeny. Dostal od nas pekne kapky, ktere hned predal na tohoto souseda. Od te doby si to soused zaridil tak, aby pes nebyl doma sam, hlavne v noci.

   Pokud je sousedka v pracovnim pomeru, mozna by tohle taky pomohlo. Jinak zkuste sepsat ztiznost, treba i opakovane

  2. lav

   No mozna by to bylo reseni.Ale spis bych na ne podal trestni oznameni po predchozi porade s pravnikem

  3. rambogodzilla

   Ty debile, prej jakej postih ti hrozí, já ti to řeknu: rozbiju ti držku tak, že tě nikdo nepozná ty bastarde!!!!!!!!!!

  4. plha

   Zabít psa ?

   Tebe zabít. A hezky pomalu ať si to užiješ.

   Když nesneseš psa, co jsi za blba ?

  5. Iveta Běhounková

   Dobrý den,

   Jsme majiteli pozemku, asi před rokem sousední dům koupili noví majitelé a nastěhovali se se třiceti psi, které chovají na chov, dále pak provozují psí hotel,výchovu psů a úpravnu psů. Chovají asi nejhorší plemeno na světě knírače jsou steklí a uštěkaní. Na všechny jeho aktivity má přerušeno živnostenské oprávnění.

   My se nemůžeme projít ani po zahradě protože psí štěkot nás provází všude a vždy. Štěkání je dlouho do noci a již v pět hodin ráno zase. Majitel nereaguje absolutně na nic. A úřady nám prý také nemohou pomoc. Nemáte nějaké zkošenosti, můžete nějak poradit?

   Děkuji Iveta Běhounková

  6. SL

   Pes je z právního hlediska věc – nic moc vám za to tedy nehrozí, ale v určitém případě se do toho můžou zapojit i ochránci zvířat.

   Další otázka je, jestli si po smrti toho psa majitel nepořídí dalšího – většího a hlučnějšího.

   Úvahy o tom, jestli za to ten pes může nebo ne nechám na Vás. Chápu, že je to cesta k řešení Vašeho problému, který způsobil někdo jiný.

   Podobně smysluplným řešením je za současného právního systému klasické české "ty do mě kamenem, já do tebe ještě větším kamenem". Pokud sousedův pes dělá hluk a soused to nehodlá řešit, oplaťte mu to. Například pokaždé, když pes začne štěkat, jděte k sousedovi a držte prst na jeho zvonku tak dlouho, dokud neotevře (=nevzbudíte ho). Když pes štěkat nepřestane, celou akci opakujte. Jestliže je soused extrémně tupý, tak místo aby vyřešil situaci se psem začne být agresivní – natáčejte "budíčky" na kameru. Pokud vás napadne, máte vyhráno. Bojíte-li se přímé konfrontace, zkuste majiteli párkrát vysklít okno kamenem zabaleným do papíru s nápisem "HAF HAF!". Pochopitelně se snažte nezanechat nikde otisky a pište pomalu tiskacím písmem. Stupidní způsob, ale co má člověk dělat…

  7. Michal

   Jestliže pes štěká večer po 22 hod. je to porušení nočního klidu. Je třeba sepsat stížnost a nechat podepsat dalšími aspoň dvěma sousedy. Pak stížnost doručit doporučeně na družstvo, které je ze zákona povinno zajistit nerušené užívání bytu. Také můžete požádat přivolanou policii o sepsání zkutečnosti o štěkání psa, jak ve dne tak v noci a vyžádejte si kopii policejního zápisu. Může se Vám policejní zápis hodit, protože ani družstvo nezná svoje povinnosti a tak se v družstvu stávají bezmocný a může se stát, že ve Vaší věci nic družstvo neudělá.(Majitel nebo správce domu dává souhlas nájemníkovi o chování zvířat v bytě). Pokud už se sousedka stala vlastníkem bytu, souhlas k chování zvířat dávají jehí sousedé). Pokud družstvo ve Vašem případě nic neudělá žádejte písemě odškodnění od družstva za neplnění povinnosti nerušeně užívání bytu. Máte nárok na přiměřené snížení nájemu, i za případné psychické zdravotní újmy pokud už mějaké potvrzení od psychiatra máte. Pokud také pes štěká i ve dne protože je sám a stýská se mu po majiteli, tak majitel se dopouští trestného činnu týrání zvířat. Pokud už budete mít zápis od policie, můžete rovnou a soubježně podat na majitele psa trestní stíhání týrání zvířat. Pokud si sama bez advokáta na to netroufnete, tak věc postupte Ochráncům zvířad. Přeji Vám ve věci úspěch Michal Hranáč Plzeň

  8. filip

   V klidu zabít, at se coklisti treba postavej na zadni. je to vec, takze zabit, rychle bezbolestne. Aby to nebylo trapeni zvirat. nekdy se podivejte jak se usmrcuje krava, nebo prase na jatkach…

  9. agsfdg

   My jsme sousedi… u nás to dělá jedna rodina taky:-((((

  10. anonym

   zeptam se na rovinu:

   Kdyz neni dotycny majitel ochotny to resit a koupit psovi treba elektricky obojek proti stekani, jaky postih mi hrozi za zabiti jeho psa?

   Je to trestny cin nebo prestupek?

  11. Krátká

   Dobrý den.Bydlím v paneláku.,v družstevním bytě.Sousedka má psa,který,pokud někdo není doma,nepřetržitě štěká až deset hodin v tahu několikrát týdně.Upozorňovalo ji na to více nájemníků,ale nedbá.Můžete mě poradit,na koho se máme obrátit?Děkuji.Krátká Zdeňka,Brno.

  12. alena

   Už 12 let mám nad hlavou fakt super sousedy – nejdříve předělávali svépomocně byt, takže po dobu 4-5ti let mi nad hlavou dunělo kladivo, pila, vrtačka..de facto budují dodnes, kladivo a hoblík je u v této domácnosti nástroj velmi oblíben, stejně tak vrtačka. Výsledek je ten, že dnes od 2 dospělých osob + 3 dětí (19-16 -11) do mého bytu duní (doslova !!!) každý krok, je slyšet každé slovo …poslouchám jedno každé čůrání z jejich wécka …bouchání dveřmi .. bušení do nábytku nad moji ložnicí (u nich dětský pokoj)..Hluk pokračuje do půlnoci, než děti usnou, pak pokračuje „pán domu“ po příchodu z práce a k tomu třeskot sprchy (kov o vanu) … větrák z WC řve po celou noc .. Policie jen krčí rameny …
   V posledních 4letech mi k tomuto hluku ještě navíc zaplňují byt hrou na jakousi trubku (a neustále jen, falešně, stupnice, sem tam falešná melodie. Z dalšího kouta zase duní kytara.. Ve svém bytě nemám kam utéct, abych měla trochu klidu. Tuto rodinu jsem opakovaně upozorňovala na hluk – odezva? – výsměch a hluk ještě zesílil.
   Po řešení na přestupkové komisi vydrželi „být hodný“ asi 14 dnů, pak mi vše vrátili i s úrokama.
   Vím, že jde o naschvály, ve svém bytě žiji sama, je mi 60 let, nemocné srdce + další zdrav.problémy s věkem spojenými. Asi 3 roky zpět( krátce po oné přest.komisi) – hospitalizace, vys.krevní tlak 190/175, v důsledku tohoto „soužití“.
   Z bolestí hlavy nevylezu.. Ušní ucpávky jsou na nic, slabé..
   Už nemám sílu toto řešit..nikdo to nechce řešit..nikoho to nezajímá…byty jsou v OV a každý zde si myslí, že si proto ve svém bytě může dělat co libo.
   Mám sice čím dál tím víc vražedné choutky, ale ne, nebojte, jen chci říc, jestli se lze divit lidem, co něco takového už dál neunesou a vyhodí např. panelák do povětří .. jako onem pán odkudsi, v noci, když celý dům spal? a následně jej všichni ještě označili za podivína, co měl být zavřený na psychiatrii .. a jinde další zase barák podpálí .. ?! Já se opravdu nedivím, že někomu jednoho dne bouchnou saze a panelák letí celý .. Sama jsem na konci sil.

 2. George

  Po rozvodu bylo mé bývalé manželce družstvem zrušeno právo na užívání bytu a já jsem výhradním nájemcem bytu.Ona se však nechce vystěhovat.Na družstvu mi bylo zděleno že mohu vyměnit zámky.To jsem udělal a moje býv.žena na mne podala žalobu.Jak mám postupovat dále a má ona nějaký nárok na náhradu ode mne?Mohu byt za stávající situace prodat?Děkuji

 3. Tomas

  Mam velky problem a potreboval bych poradit , mam fenku manchesterskyho teriera sou ji 4 mesice , pres den doma ( v panelaku ) steka , je sama doma mezi 8:30 – 15:00 , ze zacatku stekala vetsinu casu , stale se to zlepsuje , ale nastal problem se sousedy , nade mnou a jednim vedle me , ze pry je to k zblazneni jak steka a ze se to neda vydrzet , a ten nade mnou ze mu pry budu platit usly zisk ze zakazek protoze nema klid na praci , upozornuju ze ten pes tedka steka treba 5minut a pak toho na 1/2 hodiny necha , a takle se to nejak opakuje , takze bych chtel vedet jesli jsem v pravu ja nebo oni a jesli by se to dalo soudne resit a kdo by asi mel vetsi sanci na uspech , rikam ten pes nesteka v dobe nocniho klidu tj mezi 22:00 – 6:00 hodin , poradte mi prosim. Tocim si ji na kameru kdyz nejsem doma a pak se na to koukam tak vim ze zas tolik nesteka a ze nesteka celou tu dobu co je sama doma . Vyjadrete se k tomu prosim zajimaji me vase rady a nazory na celou vec , jeste jedna vec v baraku je psu vic kteri taky obcas stekaji ale ty temhle lidem nevadi ze pry to tolik neslysi .

  Piste mi prosim na email

  1. pepe

   Mě by to take vadilo to je snad jasny, kdyz tam takle steka porad po pul hodinovych prestavkach-je to od Vas drzost dat to k soudu!! Je to prece Vase vina a Vy tim rusite ostatni a ne oni Vas!!!

  2. Helča

   Ano, tak přesně kvůli tomuto problému jsem se dnes odhodlala navštívit tento server. S jedním rozdílem. Já jsem nájemník, který psa nemá. A nad námi bydlí sousedi, kteří psa mají.

   Pracuji na poloviční úvazek. Z domova odcházím před sedmou a vracím se cca v jednu hodinu. A jakmile vstupuji do dvěří svého bytu, rázem mě přejde radost, že jsem doma. Začne takové malé mučení. Jako když kape voda nebo něco podobného. Pejsek začně štěkovejt. A to cca 10 – 15 min vkuse, zhruba každou půl hodinu až každých 45 minut. Kdo to nezažil, neuvěří jaké to je. Čekám miminko a hrozím se toho, že s ním budu doma prakticky celé dni. A do toho nám bude štěkovejt tenhle rošťák.

   Zkusím za sousedy zajít. Obávám se však, že to k ničemu nebude. Jenže oni jsou majitelé. A protože jsem se o výcvik psů kdysi zajímala, vím, že tohle je většinou možné odstranit výchovou. Odborná literatura doporučuje: je-li Vás v rodině více členů, neopouštějte po ránu domácnost najednou. Odcházejte postupně. Ať pejsek není z ničeho nic sám. Dále, např. o víkendu můžete trénovat. Vyjděte ven, tak aby zůstal Váš miláček sám. Vyčkejte, až začně štěkat. A dodržujte zásadu, že se vrátíte, jakmile je pejsek chviličku ticho. Aby pochopil, že štěkot mu nepomůže. V případě problému se obraťte na zkušené chovatele.

   Pochopila bych, že něco takového může trvat třeba měsíc. Ale oni ho mají někdy od nového roku a intenzita pesjkovo projevů je stále totožná.

   Nebude-li zbytí, budeme se muset obrátit na příslušná místa. V tomhle se žít nedá. Takhle mučili zajatce. Že jim nechali celé dni kapat vodu nebo podobný ne úplně hlasitý, a však vtíravý a železně pravidelný zvuk.

   Helena

  3. Hans

   Ja nejsem pravnik. Musim vas trosku pokarat. A nejen vas. Dle meho nazoru pes nepatri do panelaku, ale na zahradu. Vim ze kazdy nema moznost mit zahradu, a ma rad psy, ale mel by brat ohled na ostatni vcetne psa sameho. Vam by taky urcite nebylo dobre cely den byt zamceny v byte po cely den. Schvalne si to zkuste. V dome, kde bydli muj bratranec meli taky jednoho psa. Ten taky hodne stekal. Nastesti byli lidi tolerantni a domluvili se. Majitele psa objevili nejake prasky nebo neco podobneho, ktere toho psa uklidnily. Takze nestekal. Zkuste se poptat na tyto prostredky. Jinak si dejte pozor, mohli by se sousedi domluvit (z popisu vypada, ze ten nad vama bude nervak) a sepsat stiznost. (viz NADMERNY HLUK)

  4. Ondřej kostík

   dobry den. Zamyslete se. Jak můžete vy pejskaři být tak totálně bezohlední. Vy si pořídíte pejska a okolí to musí podle vás trpět? Co je mi do vašeho psa. pokud nejste schopen se o něj staraat, nejste tedy způsobilý ho mít. člověk si v relativním klidu žije (ať v paneláku či někde jinde) pak si jeho bezohledný (či z nedostatku rozumu) pořídí psa a nedomyslí důsledky. pokud pracuji přes noc tak prostě nemám šanci se vedle takového souseda vyspat. to si milý pane myslíte, že máte právo tímto v podstatě rozhodovat o tom, jakou práci mohu vykonávat? Protože defacto ja se nemůžu pak kvůli vašemu pejsánkovi vyspat. to jen jeden z mnoha příkladů, nehledě na to, že i 10 minutový štěkot je vskutku velmi rušivým elementem. Zamyslete se pro boha živýho..

  5. Franta

   doufam ze uz ti ten pes chcip ty prase mas psa tak ho tahej do prace nebo ho neměj

 4. SirMerlin

  Mam velky problém se sousedy bydlícími v bytě podemnou.Je mi jasné že když si udělají "dikotéku" po desáté hodině včerní tak porušují zákon,ale jak je to po šesté hodině ranní???Pracuji pouze v noci a přicházím domu kolem osmé hodiny.To už se bohužel od sousedů ozývá hlasitě puštěné rádio nebo doknce televize a to tak,že si připadám jako bych u toho ležel hlavou.Snad každý uzná,že takto se spát nedá.Bohužel domluva pomohla poze v případě rušení nočního klidu,ale vedne se mi soused vysmál se slovy,cituji:"Máš smůlu blbečku,noční klid je do šesti.".Řeší zákon nějak tuto situaci???Mám šanci na klid na spaní?Nevadí to jenom mě,ale i ostaním okolním nájemníkům.Zajímal by mě váš názor jak tuto situaci řešit.

  1. jana

   Od stavebního odboru při MÚ jsme obdrželi oznámení o zřízení herny a baru s

   > nepřetržitým provozem v sousedním domě. V termínu jsme odůvodnili proč

   > nesouhlasíme. Jde o řadovou zástavbu z 1.pol.19stol., domy jsou přilepeny na

   > sebe, zdi nejsou odhlučněny atd. Na vydané povolení o prozatímním provozu

   > jsme v termínu podali odvolání ke Krajskému úřadu. Přesto je již herna v

   > provozu bez povolení a je rušen noční klid, nemluvě o znečišťování okolí

   > lidskými výkaly. Na stížnosti MÚ nereaguje, ani po 75 dnech od podání odvolání jsme nedostali, žádnou odpověď. Herna funguje dál, několikrát za noc jsme vzhůru a budí to i našeho ročního syna. Přivolaná policie bývá nepříjemná a odkazuje nás na MÚ.Myslím, že státní orgány, vše zdržují a čekají až uplyne zkušební lhůta, která byla stanovena na 3 měsíce, i když rozhodnutí nenabylo právní moci.

   > Můžeme se nějak bránit??

   > Předem děkujeme za odpověď.

   >

  2. Hornakova

   Vas soused je bezohledny krupan. Ma pravdu v tom, ze nocni klid je do sesti. To ale neznamena, ze od 6 si kazdy muze doma rezat cirkularkou. Hluk, ktery v byte produkuje, by nemel akusticky prekrocit hranice jeho bytu, a to kteroukoliv dobou. Pro mlaceni kladivem, vrtani a jine hlucne prace jsou vsude v civilizovanem svete vyhranene doby. V Cechach vladne bohuzel pozdni puberta a mit lokty a byt bezohledny je "inn". Doufam, ze se to jednou zmeni. Hlavne se nedejte.

   Dasa

 5. LIBA

  taky mam super sousedy. jezisek jim nadelil domaci kino. a to ted jede cely vecer,i po desate hodine.kdyz jsme tam byli ve dve rano,jestli by to mohli zeslabit (fakt nedalo kvuli hluku spat),rekli nam,ze mame divne usi. jsou arogantni a pani dela na bytovem druzstvu,takze si asi mysli,ze si muze doma delat co chce, poradte mi,co s nima. protoze vim,ze nam nevyhovi. diky,

  1. Robert

   Take mame bezohledne sousedy se psem a ta bezmoc kdyz vas nekdo odpalkuje s vymechem je fakt strasnej pocit. Pes steka clovek uz premysli jak toho psa vyridit- je v tom vsak nevinne, nervy na pochodu.

  2. Jana

   Zdravim Roberta a ostatni prispevatele,

   narazila jsem na Vase clanky o obtezovani sousedovym psem. Protoze stejny problem se sousedovym nemeckym ovcakem resime uz treti rok a cela nase rodina ma opravdu nervy v kyblu, chci se zeptat- jde to nejak resit? Marne shanime nejake protistekaci zarizeni, nebo cokoli, co by nam umoznilo zit trochu v klidu… Ale stejne si myslim, ze nam asi nikdo nepomuze.

   Jestli se mi nekdo ozvete, diky predem

   Jana

  3. Per Gessle

   Jsou to hovada. To znam, mne taky jeden debil porad dupe nad hlavou a co je horsi, i ten co bydli pod nami. K tomu vsemu jsou kamaradi. Citim se hrozne, fakt hrozne. Nekdy se mi nechce ani zit. Jsem verici clovek a o to je to asi jeste horsi, …. !!! Drzim Vam palce, ale poradit Vam neumim, protoze sam nevim, co s tim.

  4. gadgitka

   zastřelit, nic jiného. nade mnou bydlí socky, který nemakaj, chrní do oběda a pak pouští stereo na plný kule, dupou, rvou se, řvou a nikdo s nima nic neudělá. MÚ na to kašle, neb přiboudliny mají v tomhke státě pré

 6. JP

  Dobrý den,

  limity hluku jsou u nás následující

  50dB přes den venku -exteriér

  40dB od 22-06 venku -exteriér

  a 25 dB uvnitř za zavřenými okny – interiér.

  Pokud však budu chtít větrat místnost, musím okna otevřít. Potom platí limity 40 dB a ne stávajících 25 dB ? Není to trochu nelogické. Myslím si, že zde proti sobě stojí dva zákony. Omezování osobní svobody a max. povolený limit hluku. Mylsíte, že mám pravdu ? Mohu požadovat po OHS měření i při otevřených oknech s tím, že limit nad 25 dB je již nepřípustný ? Jak je to v evropské unii ?

  1. qqq

   No, nevím jak v EU, ale není místo definice "exterier" a "interirer" používano "venku" a "uvnitř" tedy "na volném prostranství" a "v uzavřeném obydlí"

 7. Repková

  V roce 1999 jsme zakoupili nemovitost – RD k přestavbě. Až dodatečně jsme zjistili, že soused má na kamenné zdi naší stodoly naveženou zeminu do výše 150cm,(srovnal si tak dvorek do roviny) která tlačí na zeď takovým způsobem, že je celá prasklá od sdola nahoru. ( polovina štítu díky tomu spadla) Navíc je zeď celá potrhaná proto, že má soused přímo u zdi vysázené dřeviny, které prolezly komplet zdí.Dostali jsme stavební povolení na rekonstrukci a vzhledem k havarijnímu stavu zdi jsme byli nuceni zeď 60 až místy 80cm širokou komplet v délce 13,5m zbourat. Na její znovu postavení jsme použili ztracené bednění 25cm široké, takže za zdí zůstal volný prostor. Nehledě k tomu, že ještě 0,5m za zdí původní stodoly podle zaměření geometrů je náš pozemek. Je samozřejmé, že se navážka sousedova dvora zhroutila a veškerý nepořádek(staré plechovky, popel, sklenice od léků atd.) jsme měli rázem na našem pozemku. Toto jsme odvezli, jenže nyní se díky dešti na již zkolaudovanou budovu opět sune navážka, soused do vzniklé prostory hází desky vlnitého eternitu, dlaždice a pod. Když jsme za ním šli, ať si toto odstraní a zeminu dvora zajistí tak, aby se nesunula na náš pozemek a neničila izolaci novostavby, ještě se na nás obořil, ať to koukáme zase zavézt, že už chce mít dvůr zase v pořádku, protože potřebuje vysázet růže. Zřejmě se domnívá, že se opět nahrne 150cm vrstva i na tento nový dům. Další věc je ta, že mezi našimi zahradami byla kamenná podezdívka místy zcela rozpadlá a na ní zrovna takový plot. Raději jsme volili možnost, že jsme ustoupili do svého pozemku a vybudovali novou betonovou podezdívku 25cm širokou i s dřevěným plotem. Soused toho okamžitě využil, vyboural původní plot a na naši podezdívku si o dřevěný plot opřel dlaždice a opět to celé zavalil zeminou. Takže se nám začal celý plot ohýbat a hrozí že praskne. Na naše urgence ohledně plotu a úpravy dvora vůbec nereaguje. Nechceme se s ním hádat a dělat scény na vesnici, ale už si vážně nevíme rady. Hrozíme se toho, kdy prorazí na zdi izolaci a do nového domu nám bude prosakovat mokro. Prosím poraďte jak co nejrychleji tomuto jednání zabránit, jednání není vůbec přístupný. Bohužel na výstavbu nové opěrné zdi po celé délce našeho domku nemáme již peníze (cca 13,5m), protože nás stavba naprosto finančně vyčerpala a ještě splácíme dost velký úvěr.

  Děkuji Vám předem za radu Repková Hana

 8. Jan

  Zakoupil jsem si zahradu, která je v těsné blízkosti akátového lesa. Jedná se asi o 40 let staré a narušené stromy, které jsou větry vyhnuty na stranu mé zahrady, kdy připadá v úvahu to, že při pádu stromu dojde k padení stromu na mou zahrudu a minimálně k poničení oplocení. Akátový les je na soukromém pozemku, majitel odmítá provést jakékoliv opatření. Prosím o radu, kdo je zodpovědný za způsobenou škodu na majetku při pádu stromu a zda je nějaká zákonná možnost donutit majitele k vykácení či zabezpečení stromů proti pádu.

 9. Milada

  Prosím o radu.Dcera je půl roku rozvedená a nemají majetkové vyrovnání,může dát dům který jsem ji darovala,napsat opět na mně , jako matce? Dům za trvání manželství zrenovovali.Milada

 10. Kopretinova

  Mám velký problém s nájemníky-neplatiči. Koupila jsem dům, který bych chtěla celý zrekonstruovat. Bohužel, dva byty obývají dva nájemníci, jedna strará paní, která bydlí momentálně u syna, a proto bych se chtěla zeptat, jestli má na byt právo její vnučka a druhá rodina je matka se třemi dospělými syny, kteří nehodlají pracovat, natož splácet nájem. Poradíte mi, jak tento problém vyřešit,co v nejkratší době?

 11. Kosňovská

  Bydlíme v přízemním bytě a pod námi se nachází bývalý prostor kočárkárny,do které je samostatný vchod. Soused a jeho pubertální přátelé si z této místnosti udělali garáž pro motorky typu Java 250 a neustále se je tam snaží "zdokonalovat", startují tam samotné motorky, barví je různými nátěry a "zútulňují si" i onu bývalou kočárkárnu. Z čehož vyplývá,že nadměrný hluk i pach jsou na denním pořádku,k čemuž máme jako "bonus" hudbu z jejich rádia a debaty na různá témata. Jelikož se to nachází vše ve sklepních prostorech,které jsou neodhlučněné, místy to vypadá jako bychom bydleli v garáži my. Městská policie ani majitel domu se řešení tohoto problému zříkají. Může nám někdo poradit, jak se tohoto stavu,který trvá skoro rok zbavit? Domluva ani nadávky nepomůžou, policie ani majitel domu také ne.

  1. Per Gessle

   Uz ste ten problem vyresili? Prosim, odpovezte mi. Mam podobne problemy. Diky

 12. Marta

  Dobry den,

  take ja mam problem se sousedy, kteri si nechali navest velké mnozstvi cerstveho hnoje na svuj pozemek. Lezi tam uz temer mesic a zrejme zustane lezet stale. Siri se z nej hrozny zapach, spousta much. V techto horkych dnech nemuzeme ani vetrat. Sousedum to asi nevadi, a nevadi jim ani to, ze to vadi nam. Neda se s nimi mluvit. Muzeme se nejak branit proti teto lidske hlouposti a bezohlednosti.

  Dekuji mnohokrat za odpoved.

 13. Jarda

  Obtěžování hlukem – řešení již na podzim 2003 ???

  Právě v tuto dobu bude Poslanecká sněmovna projednávat zákon 258 o ochraně zdraví a součástí bude i SNÍŽENÍ HLADINY HLUKU ZE SOUČASNÝCH 40 dB NA 35 dB !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (osobně musím přiznat, že 5 dB je opravdu hodně !!!! a konečně by to minuimálně z 80 %% vyřešilo ono obtěžování). Prosím všechny, které někdo neustále otravuje, aby apelovaly na naše poslance i senátory. Líná huba holé neštěstí potom bude platit na několik dalších let… !!! Informujte prosím další spoluobčany inzeráty, příp. i e-maily apod. Jen tak se podaří dosáhnout nějakého kompromisu. Pokud máte dotazy : jar@wo.cz. Děkuji předem všem slušným lidem. Jaromír Pečinka ml.

  1. Martina Nováková

   Dobrý den, právě jsem přečetla Váš příspěvek na http://www.právník.cz a hrozně mne Vaše informace o chystané změně v zákonu 258 překvapila. Chtěla bych se zeptat, zda už bylo projednáváno Vámi uváděné snížení hladiny hluku v Poslanecké sněmovně nebo ještě ne. Také by mne zajímalo, zda se změna týká i hladiny hluku ve vnitřních prostorách (25dB), případně kde se mohu dozvěděti více. Již tři roky jsme nesnesitelně obtěžování hudebním klubem vedle našeho domu a jsme prakticky bezmocní, protože hladina hluku je těsně pod povolenou hranicí. V ložnici se nedá spát a jsme už z celé situace a marného boje velmi unaveni. Díky za odpověď.

  2. JP

   Dobrý den,

   nevím přesně v jaké fázi se nachází novelizace zákona 258 (zkuste nejlépe telefonicky kontaktovat osobu z bývalých OHS (Okresních hygienických stanic), která se měřením hluku zabývá – od nich jsem informace čerpal i já).

   Problém s měřením hladiny zvuku je z důvodu, že naměřené hodnoty se vzájemně průměrují a výsledný efekt pak podle toho i vypadá (většinou do 40 dB venku a do 25 dB uvnitř). Nechal jsem si však poslat celý protokol měření a zde byly hodnoty mnohem konkrétnější (např. v době kdy téměř nehrály bylo 38 dB a naopak téměř 45dB). No a zde vstupují další faktory do hry. Zákon 258 porušený být nemusí (tzn. průměr), další paragrafy Občanského zákoníku (myslím 5 a 127) však říkají, že limity nesmí !! překročit povolenou hladinu hluku.

   Je tedy jedno zda někdo poruší zákon třeba jenom na minutu nebo vůbec !!! Z tohoto důvodu jsem i postupoval a najednou se dalo vše do pohybu. Doporučuji postupovat podobně. Ještě jedna poznámka : podstatně tvrdší kritéria platí pro ty, jež sousedí bezprostředně s diskotékou !

   JP

 14. Hans

  Mel jsem nedavno jeden problem. Stal jsem na miste, ktere je oznaceno jako chodnik. Je to u zadniho vchodu posty. Pres den tam bezne stoji postacke auto. Kdyz jsem vecer prijel pro mamku, ktera na poste pracuje, zustal jsem stat na tom miste a odskocil si do bankomatu. Bohuzel, kdyz jsem se vratil stali u meho vozu dva policajti a jeden se strasne dohadoval s mamkou o tom proc tam stojim. Ta se s nim nechtela bavit a tak jednoduse zabouchla dvere a vic se s nim nebavila. Dali mi pokutu (200Kc). Nebyl to problem. Jenze ja mel jen 1000,-. On mi rekl cituji:"Musite si to zajit rozmenit". Musim nebo nemusim si to zajit rozmenit. Taky mi nechteli vratit obcanku, ridicak a technicak. Divali se na me jako na blbce. Kdyz jsem jim rekl ze to chci zpatky proto, ze by se mohli za policajty jen vydavat tak jsem je urazil a byli dost nastvani.

  A co kdyz mi to reknou v obchode. Musim taky nebo nemusim. Samozrejme ze jsem to nerozmenil a on nakonec z te svoji buzertasky vytahnul 800,-.

  Pak se chci zeptat, jestli se musi policajti automaticky predstavovat predlozenim prukazu, nebo ho musi predlozit na me pozadani.

  1. vlk

   Rozměnovat si nemusíte a služební průkaz Vám nemusí vůbec předkládat pokud je ve služebním stejnokroji na kterém má odznak se svým "číslem". Když si ho napíšete, tak to pak při stížnosti je jako jeho jméno.

 15. Monika

  Dobrý den,vznikl nám nedopatřením spor s vodovody a kanalizacemi.

  Jsme vlastníky domu,který jsme získali před 4 lety darem od rodičů.

  Máme s vodovody smlouvu na placení 200 kč/měs. na vodné,kde nám měla banka z účtu strhávat tuto částku.Po dobu tří let bylo vše bez

  problémů.Roční vyúčtování bylo vždy v pořádku.Nyní nám přišel

  nedoplatek za celý minulý rok.Ačkoli nám naše banka hradila částku

  jako obvykle,stávalo se,že byla vrácena zpět na náš účet.Nikdo nám

  nedal vědět,že se částky neplatí.Až nyní jsme zjistili,že si vodovody

  změnily číslo účtu a proto se platby vracely zpět.Vznikl nám nedoplatek

  2400.-kč.

  Další problém nastal,jelikož nemáme zkolaudovanou kanalizační přípojku

  a dříve byla vedena voda do společného septiku se sousedy.Nyní nám

  bylo řečeno,že kanalizaci používáme a po dobu tří let máme zaplatit

  stočné zpětně!Je to prý doba právní vymahatelnosti.Nikde nemáme

  výzvu,aby jsme začali platit stočné.Nikdo nás neupozornil.Bylo nám

  řečeno,pokud není kolaudace kanalizace,že se stočné neplatí.

  Smlouvu jsme s nima uzavírali při přepisu domu.Vodovody nás měli

  sami upozornit,že se má stočné platit.S darovací smlouvou,máme

  odhad nemovitosti,kde se uvádí,že kanalizační přípojka vede pouze

  do septiku.Jak máme prosím postupovat?Děkuji.

 16. Jaroslav

  Zemřel mi otec a ja si od nej ze statni garsoniery odvezl do Prahy nejake veci a zacal jsem ji vyklizet,na mestskem urade mi bylo receno,ze musim byt(i kdyz neni napsan na mne a je statni) nechat vymalovat a uvect do perfektniho stavu(20 let tam nikdo nic neopravil a nebylo tam malovano dlouhou dobu tez) pry tam prijdou z uradu na kontrolu a pokud se jim to nebude libit garsonieru proste neprevezmou. Pripada mi to velmi absurdni,muzete mi poradit prosim jak postupovat a jestli jsou oni v pravu? Dekuji.

 17. Honza

  Prosím o radu co dělat.Bydlím v panelovém domě po rodičích asi rok,v posledním poschodí.Pustit si hudbu, nahlas televizi či rádio je velký proglém.náš soused, který bydlí pod námí je právník.Několikrát si byl stěžovat, jeho námitek jsem vždy rád vyslechl a hluk ztlumil.Netušil jsem že problémem není jen hluk ale i noční sexuální radovánky mě a mé přítelkyně.Udajně rušíme jejich večerní pokoj, a budíme jejich 6letého synka.Ptoto jsme od pana saouseda obdrželi dopis kde píše ať si zakoupíme novou postle a pro přítelkyni polštář na posu.Přešli jsem to celkem s humorem.Ale co se nestalo, přišli narozeniny a sněmi i oslava.Zase špatně, opět ráno o pul 8 pán u dveří že se to bude řešit jinak a odešel.Týden uběhl jako voda a dostal jsem dopis, kde mě vysloveně žádá o zavrácení stavu klidu jako při bydlení mých rodiču.Ale to nej, v případě, že ktomu nedojde, bude se to řešit u soudu.Co mám dělat a jaká mám práva.Předem díky Honza

  1. anonym

   Milý pane Honzo,

   plně souhlasím s chováním Vašeho souseda právníka. Vy jste v pohodě, protože bydlíte v posledním patře. Měl by jste si uvědomit, že člověk provozující hluk hudbou nebo sexuálními radovánkami ho snáší lépe než pasivní posluchač.

  2. Jan Burin

   Paklize soused je blb, a nedokaze pochopit to, ze nekdo jednou za cas neco oslavi (btw, proc bych nemohl slavit v pohodli sveho domova a musel pri tom jit utracet do baru, hotelu, hospody? Snad mam taky pravo na to delat si doma co chci a jednou za cas se to snad snest da), nebo ze si uziva sexu (holt nekteri z nas jsou hlasitejsi tak co, at pan pravnik nezavidi) tak je to pak tezke. Presne jak uz bylo mnohokrat receno, svoboda jednoho konci tam kde svoboda druheho zacina. Ovsem tolerance v takovychto vecech by mela fungovat imho trochu dynamicky, reknu si no soused to zas prepisk, nezabiju ho preci kuli tomu. Kdyz to neni denne

  3. reebekawolfava wolfawa

   jste blb. Pokud říkáte že hlasitý sex je dobrý. tamty nademnou jsou taky u něj hlučný…

   A prostě půjdou do prdele. Já se s nima srát nebudu jako ty předemnou. Aby všechno sváděli na mlou holkou co chodí do školky a dupali přitom i oni. Víte pane jednou si to k někomu jdete poslechnout a nebude Vás do smíchu. Vás hlučný bych dala do jednoho paneláku a at se tam třeba pozabijete. Ale nechte ty nehlučný na pokoji. Chceme mít klid.

  4. Per Gessle

   Kdyz slavis narozeniny, chod je slavit do zarizeni tomu urcenem-bar, hotel, diskoteka. To jsem taky rekl svemu sousedovi. Druhou moznost je-zkuste se prohodit a budes tak delat kraval dalsimu sousedovi. Snad Ti to bude tolerovat. Mnej se!

  5. lav

   Fandim tomu pravnikovi,doufam ze Vas odsoudi a nam da priklad ,jak se takovych bezohlednych lidi ,kteri delaji nocni oslavy v panelaku zbavit.

 18. Zdena

  Ve své podstatě se dá říci, že problém naší rodiny je stejný jako u SiraMerlina. Synovi našich sousedů vůbec nevvadí, že by se ostatní v domě chtěli např. nerušeně dívat na televizi, prostě to nejde. Já mám velké pochopení pro to, když si někdo pustí radio naplno, ale všeho moc škodí. A když celé odpoledne slyšíte řičení a dunění pod nohama, není to nic moc. To už člověku dojde trpělivost a odpovědí mu je: " Jestli mě nasereš, tak si to pustím ještě víc a není noční klid ". Velice by mě zajímalo jestli se dá s tím arogantním frackem něco dělat. Dejte mi prosím, alespoň nějaký návod.

 19. Erika

  dobrý den,

  chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně plynové kotelny. Bzdlíme v 5tipatrovém nájemním domě,dům je majetkem města a společnosti Tabys. My bydlíme v 1 patře bohužel přímo nad kotelnou,kotelna vydává pravidelné zvuky,(zvuk je asi hlasitý jako když jezdí výtah)na které jsme si jakžtakž zvykli. Jde o spínač který kontroluje teplotu vody. V loni v létě nám tam dali časový hodiny,aby to nespouštělo večír,ale pak je opět odstranili. Ale teď jsme úplně na dně,protože v kotelně se něco porouchalo, první 2 dny jsme byli ve velkém stresu,kotelna vydává zvuky podobné vrtání,je to v nepravidelných intervalech,během 5minut se ozve třikrát délka zvuku je asi tak minutu,pak je třeba 20 min.klid,ale spíš to spíná neustále. Takže naše noci jsou velmi únavné,jsme všichni nevyspalí,nervozní a znechucení. Samozřejmě jsme poruchu nahlásili,ale je to věc která jim nevadí,oni jí nesliší,takže stím nehodlají nic dělat. Je pravda,že jsem byla v kotelně a ten zvuk tam není tak hlasitý,rozléhá se nahoru do stropu,přímo k nám do ložnice a děts.pokoje. Chtěla jsem Vás poprosit o radu co mám dělat,jak se mám bránit.Navíc bydlíme v baráku který město postavilo před 5 roky,takže máme 3krát větší nájem. Je mi ze všeho nanic,můžete mi prosím poradit? Předem Vám moc děkuji Erika

 20. Honza

  Jak donutit zaměstnavatele k řešení problému hluku v konstrukční kanceláři. Nadměrný hluk obtěžuje všechny zaměstnance této kanceláře ale zaměstnavatel argumentuje slovy že pacovníka na stroji tento hluk obtěžuje také a on si nestěžuje. Toto trvá již dva roky.

 21. Michaela Černá

  Od loňského listopadu má matka problém se sousedem bydlícím nad ní s nočním hlukem(muzika typu tuc-tuc).

  Několikrát byla volána Policie jak státní tak městská, na jejich radu byla podána stížnost na Magistrát města, která věc vyřešila údajně pokutou. Mládenec ve věku 21 let však stále ruší. i když tvrdí, že on to není.

  Pokoušeli jsme se řešit to i pouhou domluvou, řešilo to i družstvo nájemníků, nikdo z dalších nájemníků s tím ovšem nechce mít nic společného. Na chodbě Vám řeknou, že to také slyší a obtěžuje je to, ale před Policií raději dělají mrtvé brouky.

  Matka je ve věku 67 let, nosí naslouchadlo, které na noc vyndavá a přesto to slyší, je po infarktu a denní spánek pouhých 2 hod. ji příliš

  neuspokojuje. Začala brát léky na sklidnění, neboť již psychicky nezvládá situaci. Na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že to ze strany mé matky není jen stařecký rozmar, opravdu ten hluk slyšíme všichni.

  Prosím Vás o radu,jak tuto situaci řešit. Děkuji

 22. Jiří Vopálenský

  Dobrý den, mám problém podobný předchozím dotazům: soused pode mnou si pořídil silnou reprosoustavu a vyluzuje na ní velmi "tvrdou hudbu" stylu "tuc-tuc". Tuto libůstku si dopřává sice jen v denních hodinách, ale za to intenzivně (6-8 hodin v kuse). Můj byt pak vyplňuje pomerně výrazné dunění. Před takovým akustickým vjemem se nelze obrnit ani chrániči sluchu (rezonuje podlaha i nábytek).

  Pracuji ve směnném provozu – občas tedy potřebuji spát i během dne.

  Na mou prosbu, aby zvuky (především zesílené basy) ztlumil, mi odvětil, že do soustavy investoval 30tis. a nebude teď hudbu poslouchat bez dunění (to prý není to pravé ořechové). Navíc mi s úsměvem ve tváři předhodil, že si může od 6:00 do 22:00 pouštět co chce a jak chce.

  Obrátil jsem se na osobu odpovědnou za problematiku domovního řádu a byl jsem nemile překvapen – vůči bezohlednému jednání jsem prý bezbranný. V denních hodinách mohu pouze "apelovat na zásady slušného chování."

  Je možné se nějak efektivně bránit (např. nechat si nějakým odpovědným orgánem přeměřit hladinu hluku v bytě)?

  Děkuji za odpvěď.

 23. Modrý Aleš

  Dobrý den, mám odobný problém jako v ostatních dotazech: sousedka nad námi je posedlá cvičením při hudbě (tuc-tuc). Toto cvičení provozuje v denních a podvečerních hodinách a to s takouvou náruživostí (8 – 10 hodin v kuse i s krátkými přestávkami). Bytem se rozléhá výrazné dunění od dupání při cvičení. Když jsem byl za ní s požadavkem, aby tuto činnost omezila, tak nám ani neotevřela. Byli jsme se informovat na městské přestupkové komisi a tam nám sdělili, že nám stímto problémem bohužel nemohou poradit.

  Existuje nějaký způsob jak se bránit proti bezohledným sousedům?

  Děkuji za odpvěď.

 24. Eva Marková

  Od začátku roku mě sousedka bydlící v poschodí nad mým bytem již počtvrté vytopila. V uplynulých 4 letech mě vytopila vždy nejméně jednou. Sousedce vyteče pračka, má zpuchřelé těsnění u sifonu, povoluje kohout pod vanou a ten pak protéká, usne a nechá puštěnou vodu, chybí jí hadička u WC, který pak protéká, pokud ho zapomene zavřít atd. Ve většině případů se tedy chová nezodpovědně. Vždy jsem hlásila pojistnou událost pojišťovně. Sousedka pojištěná není. Jak je možné se dále bránit?

 25. oxy

  Dobry den, bydlim v byte v osobnim vlastnictvi. Pod nami bydli pani, ktera ma svuj byt take v OV. Problem je v tom, ze jeji dcera zridila v jejich byte "provozovnu" cili v tom byte podnika. Ma tam 4 pletaci stroje, take k ni chodi vydelavat jeste dalsi dve zeny(NA CERNO). Jejich prace zacina v 6:00 a skonci v 17:00. Ty stroje delaji strasny rachot obzvlast v lete, kdyz jsou otevrene okna je to k nevdrzeni. Me je lito, ze syn musi vstavat jiz v 6 rano a kdyz prijde ze skoly, muze delat v klidu ukoly az po 17 hod. O vikendu pracuji take.

  Uz jsme se pokouseli se sousedy promluvit, vysledek je nulovy, pry nemam jak prokazat, ze tam podnika (do bytu, pry nikoho nevpusti, zamestnance nema, je to pouze navsteva) a pak, ze ve svem byte si muze delat co chce.

  Ted nevim kam se mam obratit, na zivnostenskem urade mi rekli, ze se jich toto netyka??? Na mestky urad? Vzdyt byty jsou odprodane do OV. Jedine na stavebni, zda ma zkolaudovany byt jako provozovnu ale jak mame dokazat, ze tam podnika, jedine, ze by prisli tehdy kdyz budeme doma a uslyseli to na vlastni usi. Dekuji za odpoved.

 26. Osickova

  mam dotaz ohledne toho zda je mozne ze narusuji pokojny stav sousedu

  tim ze, pri praci na dvore mam pustene radio – ne nahlas pouze jako

  kulisu pri praci, zda je mozne ze soustavne obtezuji sousedy

  nadmerným hlukem kdyz delam venku cca 4 hodiny denne od

  16hod. do 20 hod, o vikendu pouze v sobotu a to se jedna o

  drobne kutilske prace, popripade rezani dreva na topeni max 3 soboty v

  roce. Sousede tvrdi ze je timto rusim nad miru povolenou zakonem.

  Nutno dodat ze prace provadim prilezitostne.

  Dale se chci zeptat zda se da povazovat za ruseni nocniho klidu to ze

  sousede v noci ve 2 hodiny startuji auta a nakladaji bedny a provadeji

  ostatni veci, my si nechodime stezovat ale oni si

  stezuji stale nato ze neco delame za bileho dne a ze je to rusi.

  vzhledem k tomu ze se snazime se sousedy vychazet si na jejich

  aktivity nestezujeme ale oni se stale ohrazuji zakonem a pravem na klid

  dekuji za odpoved

 27. Martin

  Vážení přátelé, mám problém s nadměrným hlukem a vibracemi při výstavbě prodejny Lidl. Moje nemovitost je za cestou sousední stavební parcely, na které se denně PO-NE od 6-20 hodin staví prodejna Lidl. Při zhutňování podloží používají vibrační válec, který vibruje takovou silou, že se na omítce mé nemovitosti udělaly trhlinky. Prašnost a hlučnost mě nad míru obtěžuje po celý den. Jaká je šance a postup těmto nepříznivým vlivům zamezit. Je také možné požadovat opravu či náhradu vzniklých škod ? Děkuji předem za jakoukoliv odpověď, která mně pomůže.

 28. Petr

  Bydlíme v panelovém domě a máme dost velké problémy se sousedy nad námi.Jsou hluchoněmí a vytvářejí velký hluk.Hlavně hned z rána od 6hod kdy vstávají.Začínají běhat po bytě a hrozně dupat do podlahy.K tomu ještě vydávají hlasité skřeky.Přes den zase bouchají do podlahy kladivem.Asi tam něco vyrábějí?.Někdy i pozdě do večera.Noční klid podle zákona neruší,ale obtěžují nás hlukem přes den a hlavně ráno když bychom chtěli ještě spát jelikož ja chodím do práce až na 9hod a končím s prací pozdě večer.Máme malé dítě a to se taky přes den nevyspí a manželka také ne.Byty máme koupené v osobním vlastnictví takže si nemůžu vlastně ani nikam stěžovat,třeba majiteli.Myslíte že existuje nějaké řešení?Už dvakrát jsme jim napsali dopis, ale reagovali dost špatně způsobem,cituji "Co vy si vlastně myslíte?To děti dělají.Máme ptáka a ten křičí aj zpívá."Prostě hruza.Když jsem tam jednou zašel večer ze sousedkou že bouchají do podlahy tak to zapřeli že oni nebouchají.Děkuji za radu.

  1. Andrea

   Dobry den,

   ja Vam neporadim,jen Vam chci rici,ze mame uplne stejny problem(krome toho,ze nejsou neslysici,ale jsou z Moskvy).Taky mame byt v osobnim vlastnictvi a 12m. syna.Jsme z Ostravy.Jsme s manzelem bezradni,dokonce manzela fyzicky napadli,kdyz si tam sel stezovat.PROSIM,az najdete nejake reseni,budte tak hodni a dejte nam vedet.Moc dekuji A.

  2. holka

   REŠENÍ NENAJDETE,PROTOŽE V ČESKU NA TO SE….. UŽ VÍM,ŽE SI V PANELÁKU NEKOUPÍM BYT DO OSOBNÍHO VLASTNICTVÍ,PROTOŽE SI HO KUPUJETE SE VŠEMA NÁJEMNÍKAMA,ALE BUDTE V KLIDU,BYDLÍM V DRUŽSTEVNÍM BYTĚ A JSEM NA TOM STEJNĚ.ANI DRUŽSTVO ANI POLICIE A ANI MĚSTSKÝ ÚŘAD VÁM NEPOMŮŽE.VŠEM BUDETE PRO SMÍCH STEJNĚ JAKO JÁ.

  3. Hanka

   Tak to nás čekají pěkné časy, neboť se k nám do domu přistěhovali Ukrajinci. Nevíme přesně kolik jich tam je, ale začínají se tam scházet nějaké podivné skupiny a jejich opilecké "juchání"a dupání, těžko přejít bez povšimnutí stejně, jako hulákání z oken a na chodbě. Jeví se mi, že to je ale teprvě začátek.Tak nás ( i Vás ) potěš …, to bude na výdrž. Ale nedejme se !

 29. Eva K.

  Dobrý den, máme následující problém : Od té doby co se náš soused oženil téměř každý věčer (od 20:00 do neurčita) pálí ohíček u našeho plotu, kam si také přestěhovali zahrdadní "sezení" – opravdu až těsně k plotu takže kouř s ohýnku nám jde přímo do baráku a všichni přítomní (soused, jeho žena,sousedova matka a jejich hosté)nám vidí "až do žaludku" . A tomuhle vemu předcházel ještě útěk psa nové sousedky na náš pozemek a její totální nezájem o sitiaci toho nebohého zvířete (běhalo mezi auty na silnici !!!). Proto vás žádám o odbornou radu.

  Děkuji

  Eva K.

 30. Pokorný Milan

  Prosím o radu jestli je to možné. V bezprostřední blízkosti naší bytvoky je umístěna továrna zabývající se opracování strojírenských součástí. Do jisté míry byl stav doposud únosný. V nedávné době však došlo k probourání zdi, která je přímo naproti naší bytovky a vytvoření velkých vrat. Tyto vrata jsou však neustále otevřena a tak nepříjemný hluk z obrábění součástí doléhá přímo do našich oken vzdálenost cca 20m – 30m. V továrně se pracuje na dvě směny, takže máme o zábavu postaráno od 6.00 do 22.00. Nevíte prosím zda by se stím dalo něco udělat a jak na to? Děkuji všem za případné odpovědi. S pozdravem Pokorný

 31. Aleš Králíček

  Setkal jsem se s případem, kdy myslivec vyhrožoval mladým lidem, že jim na polní cestě vedoucí z obce do jiné obce (údajně v majetku myslivců, ale vím, že zcela jistě patří obci) zastřelí jejich psa, pokud nebude na vodítku nebo s náhubkem. Zajímá mne, jaké jsou vlastně práva těchto bohužel mnohdy slušně řečeno hloupých lidí a jak se dá proti nim bránit. Nedávno se stal případ, kdy myslivec zcela bezdůvodně zastřelil na poli vlčáka, který byl nedaleko majitelky, která se jej snažila přivolat k sobě.

 32. Alžběta

  Nebaví mne lidé, kteří si myslí, že jsou pány tvorstva. Můžou si takzvaně všechno dovolit, protože na ně ve skutečnosti nikdo nemůže. Bydlíme v činžovním domě s okny do dvora, který je rozparcelován do několika zahrad okolostojících rodinných domků. Bohužel zrovna nejblíž naším oknům vlastní zahrádku takový pan NĚKDO. Je přeci v pohodě když on s přáteli na své zahrádce pravidelně v sobotu paří do rána a obtěžuje svoje okolí. A je i v pořádku, když druhý den po té v neděli začne se zbíječkou odvrtávat kus zídky, kterou už nepotřebuje. Na moji intervenci, zda by mohl být alespoň v neděli klid mi odvětil, že kdy to má udělat. Ano pán tvorstva je velmi vytížený a já velmi unavená, neboť pracuji a studuji zároveň a toužím, alespoň v neděli po klidu. Chci proboha tolik? Asi ano pán tvorstva zbíjel na své zahrádce vesele dál a libozvučné to zvuky se i nadále linou do našich oken. Tak nevím jestli se mám hroutit nebo toho padoucha jít zastřelit. Tak děkuji za vyslechnutí, alespoň takto jsem se uklidnila. ( Do příště (:-) ) Co s tím?

 33. Martin Dvorak

  Dobry den, obracim se na poradnu s zadosti o radu v oblasti sousedskych vztahu.Bydlim v panelovem dome,moji sousede o patro niz jsou velmi hlucni,ale ne hudbou, ale zivotnim stylem.Mlady par,on ukrajinec, ona ceska,2male deti,babicka s ukrajinskym pritelem,2-3psy.Byt 3+1,pokoje s "kouli" misto kliky.Takze zaviraji bouchanim,na 2 az 3ti pokus se to povede.To je desne neprijemne,studuji VS a pracuji (oni ani jeden),vracim se pozde domu z prace a uvital bych se nekdy vyspat.Oni vstavaji dle slunce(okna na vychod),takze budicek kolem 6te ranami jejich vsech dveri byva na dennim poradku. Je to stresujici,rany jsou opravdu velice neprijemne.V byte nemaji koberce(psy preci jen moci)tak je slyset jakykoli pohyb,napr.behani vlcaku po byte.K jejich stylu patri dale neustale rany do radiatoru, nechapu proc…Stara pani se venuje vybirani popelnic,takze zapach ze psu,popelnic atd je vyrazne citit uz na chodbe domu.Pri vetrani se nejdrive koukam,jestli nevetraji oni,protoze to pak nema cenu vetrat.Zapach je na vyzvraceni.Zadam tedy o jakoukoli radu.Upozornoval jsem je na to,ale …:-( Jedna se o byt druzstevni,ale precedkyne druzstva je velice,velice, dusevne zalozena(s halvou v oblacich) a neda se cekat zadna akce.Ji jsem se stezoval opakovane a nic.-( Jen jsem rad, ze nebydli nade mnou.Dekuji moc za jakoukoli radu.

 34. Alex

  Zajímalo by mě, proč jsou české soudy tak strašně moc pomalé a co jim brání v cestě rychlejšího rozhodnutí. Před 4 lety jsme se nastěhovali s přítelem do paneláku. Já pracuji ranní a noční směny a přítel pracuje přes noc. Od samého začátku, co jsme se nastěhovali máme problém s nájemníky, kteří bydlí nad námi ( a nejen my ). Oba najemníci jsou těžcí alkoholici a pořád dělají nesnesitelný bordel ( hádky, rány… ) a to jak v noci tak přes den. Až teď po 4 letech dostali rozhodnutí k vystěhování ( a to kdo ví kdy bude ). Mají tolik záznamů na policii, dluhů u byt. družstva, že opravdu nechápu a nepochopím, co české soudy tak brzdí.

  1. Nicholas

   Nejllepsi reseni v teto zeme, kde zijou tolik lidi, ktery vubec nemaji ani viru, ani mozek, ani uctu a respect vuci ostatni, je jid osobne a det vasim sousedi tolik pres houbu aby stacilo alespon neco pochopit. V teto teto zeme JE to najelpsi reseni, muzete mi verit. Jenze jste, cesi, tak zbabely, ze radej ztravite 40 let nicenoho zivota a pockate, az vas soud vam pripravit papir ku podepsani, ze jo?

   S pozdravem,

   Nicholas

  2. Jana

   dekuji za radu nepockam na soudy a dam sousedum na tlamu nebo to jinak nevyresim.je to tak.

  3. kritik

   Nicholasi, ty jsi zcela upřímně demokratický blb. Mést do tváře 40 let, které jsi na vlastní kůži nezažil, to je mírně řečeno hulvátství. Apropo, zvu Tě k nám a jsem zvědav, jak dáš přes držku 14-ti cikánům bydlícím v sousedství…Schováš ocas mezi nohy a rychle zmizíš hrdino…

 35. Nicholas

  Dobry den,

  Firma Autotrak pod rizeny Mestke casti Prahi-6 opravuji nam chodnik, a, zrejme, delaji orbrovsky ramus. Vsechno se da pochopit, ale oni pracuji i ve vykendu. Kdyz dneska, v sobotu, zavolal jsem do jeji kancelari, samozrejme, nikdo telefon nezved – vdyt kazdy normalny clovek chci v sobotu a nedele se odpocinout. Ale mel jsem "stesti"- zavolal na jeji mobil – a predpokladne jedna s manazeru teto spolecnosti mi rekla, ze, doslova: "my jsme ale, pane, v Ceske republice, coz znamena, ze zadny zakony o ruseni klidu ve vykendu neexistuji, ze mamy zakazku od Mestke casti a musime toto dodelat vcas atd. atd". Kdyz jsem se zeptal, proc vlastne to delaji pres zdravi ostatnich, proc ostatni lidi musi tolik trpet, nedostal jsem zadny odpoved.

  Takze jsem pochopil tak, ze kdyz jsme v Ceske republice, muzou tobe plit do tvare, muzou znicit tvuj vykend, muzou rozesmat se tobe do oci s tim, ze "zadny zakony nejsou", je to tak? Ja vetsinu zijem ve Spojenich statech, ale tady pracujem – zastupujem Ceske umelci v zahranici, a mam rad Prahu. Ale nektery veci jsou naproste se neda ani vydrzet, ani pochopit. Konec koncu ma byt nejaky zakon, ktery zakazuji takovy ponizeni ostatnich obcanu?

  A navic, uz skoro rok NEjsme v Ceske republice, ale v Evropske Unii, a napriklad, ve Svedsku, v Nemecku je uplny zakaz ruseni verejneho klidu ve vykendu, obcas az do extremu, ale radej mit extrem, nez znicenou naladu, den a dokonce i soukromy.

  Doufam, ze neco budete mi moc poradit,

  Dekuji,

  Nicholas

 36. Petr

  Dobrý den, bydlíme v řadovém RD na kraji města.sousedé si pořídili před 6 lety psa, neštěkal, nyní si pořídili mimina-dvojčata-pes je zavřený v ohradě na dvoře a již rok neustále štěká když slyší ty sousedova mimina křičet. Pokud vyjdu já nebo sousedé na azhjradu tak štěká zuřivě na mne i na ty sousedy, jim asi vůbec nevadí že na ně štěká…pokud sousedé venku dělají na zahradě pes nepřetržitě štěká i 3 hodiny v kuse.Je to velký pes. Mám nemocnou matku, která může tak tak zajít na zahradu ale když ten pes pořád štěká to není možné. Odstěhovat se nemůžeme, na právníky peníze nemáme , poradí někdo? se souseda není domluva. prosím piště mi na mail.Každá rada drahá.

 37. Dagmar

  Máme souseda,který sice topí dřevem,ale kouř z tohoto paliva kouří nám do oken.My máme rod.dům na patro a tento komín je v úrovni 1.patra asi 9,5m od oken.Přes veškerá jednání se stavebním úřadem a životním prostředí nám nikdo nedokáže pomoci vyřešit tento problém,protože podle nich je vše v pořádku.My nemůžeme vyvětrat,být s dětmi na dvorku,protože oni topí 12 měsíců v roce.Když jsme se snažili s nimi toto vyřešit,bylo nám řečeno,že §127 OZ je pouze informativní a tak oni si budou vesele kouřit dál a my budeme zabednění v domě.Přitom mají plynové topení a z finančních důvodů tímto nemůžou topit.Proto prosím o radu,protože soud je již poslední řešení.Děkuji Dagmar

  1. Václav

   Já už jsem na toto téma psal výše – velmi s vámi soucítím , sám žiji s rodinou v podobné situaci (mimochodem, je velmi zajímavé, že argument "nemáme na plyn" zaznívá z úst lidí, kteří utrácejí značné částky za pivo v nádražním bufetu a cigarety, bez nichž nejsou vidět). Moje zkušenost s odborem životního prostředí byla podobná jako Vaše – tzn. byli jsme pro ně obtěžující, divní, měli plno výmluv a nakonec se nás pokusili obvinit z "narušování pokojného stavu". V záloze mám ještě okresního hygienika, možná byste se na něj mohli obrátit i vy. V případě, že není co ztratit, se jakýkoliv pokus vyplatí. A soustavný a vytrvalý tlak na sousedy.

  2. Josef Sochor

   Tak to jsem rád že jsme se tu sešli s tímto problémem je to jak přes kopírák topení v zimě snesu ale smrad ze sousedovic komína v letě když praží slunko a komín nám kouří přímo do podkroví to se s malým dítětem opravdu nedá.Skvělej nápad s tím okresním hygienikem zkoušeli jste to už někdo?Jestli je nějaká naděje?Jinak už zbyva asi urazit sousedovi hlavu u samý prd.le.

   Děkuji.

  3. Maca

   Nam to tiez robili susedovci a ked som ich ziadala aby s tym prestali,tak mi este hulvatsky nadali. Upresnim,ze oni si netopili aby jim bylo teplo,oni ve sve peci palili odpad,plasty a hadry.dvirka zavreli tak smrad necitilu ale my sme ho mali plny dom. Vraj maju pokazeny komin. Zavolala som policiu a verte ci nie, asi im ten komin opravili :-) od toho dna sa to viac nestalo i ked som bola pre nich uz len obycajna piiii, ale ich nazor na mna mi zdaleka ne adi tak ako ten ich smrad. No mala som stastie.

 38. Naty

  Uz temer dva roky pode mnou bydli dva lide.Jsou oba nezamestnani, zena ma devitilete dite, muz je jeho nevlatnim otcem.Nejen, ze opakovane porusuji nocni klid, chodi spat v sedm rano, to dite vstava samo do skoly (do druhe tridy), ale k veci.Strasne hlasite soulozi, treba i petkrat denne, osobni domluva nemozna, uz dvakrat jsem se snimi snazila somluvit, bezuspesne.Dite se zucastnuje jejich erotickych hratek,je jen za zdi. Sousede maji ruzne navstevy, pri kterych ostatni "zaucuji", cili provozuji swingers party. Poslala jsem stiznost na byt. druzstvo.Po temer trimesicni odmlce jsem tam musela zajit, jestli to nejak resi nebo ne.Poslali mi vyjadreni.Majitel bytu dostal vyrozumeni, aby doslo k naprave, jinak se to bude resit dal. Od ocekavane napravy ubehl uz mesic a pul a porad je vse pri starem..Chci se zeptat, jestli se toto da resit nejak radikalneji.Dekuji.

 39. Renata Zemková

  Mám sousedku, která neustále pere v pračce a to až do 22:00 někdy i déle. Její pračka je tak hlasitá, že obtěžuje sousedy ještě o 2 patra níž. Přitom tvrdí ona tvrdí, že noční klid je až do 22:00. Každý v domě se jí bojí, protože se chová velice hrubě. Jakékoliv domluvy pomohly (pokud pomohly) je na 1 praní. Ráno až do 8:00 přitom vyžaduje klid a nikdo nesmí ani bouchnout dveřmi, jinak je večer takový cirkus, že se nejmíň do 21:45 nedá ani poslouchat nahlas puštěná televize. Poraďte, prosím, co s tím?

 40. Peter

  S kamaradem mame kapelu(rockovou)a tudiz mame i zkusebnu.U nasi zkusebny bydli "mili" sousede(mimochodem,zkusebnu a jejich dum deli jeste potok a silnice)neustale si ztezuji,ze nemaji kvuli nam klid a ze je to rusi a uz asi 3/4 roku se s nimi dohadujeme.Muzu rict,ze kdyz kolem projede auto,tak je to mnohem hlasitejsi,nez kdyz zkousime.Kdyz jsme se jich ptali,jestli si to k nim muzeme jit poslechnout,tak nas domu nepustili.Nemuzete mi nekdo poradit co mame delat???Piste prosim na mail.DIKY!!!

 41. Halamka

  Nemáme dobré sousedské vztahy, bohužel máme se sousedem společnou studnu, přesně na hranici pozemků – každý má na svém pozemku polovinu a každý svou pumpu. Oba dva ze studně čerpáme užitkovou vodu, každý svým potrubím, do svého domu (my jsme 2 osoby, soused 6). Občas se stává, že voda ve studni poklesne pod úroveň sacího potrubí a nedá se čerpat. Nyní soused staví bazén, což jistě problém s nízkou hladinou umocní. Je nutný můj souhlas k výstavbě sousedova bazénu? Co mohu dělat? Děkuji za radu. Z. Halamka

 42. Bára

  Koupili jsme si před 5 lety dům na vesnici. Nemáme žádného domácího mazlíčka. Bohužel sousedé ano. Naše zahrada byla v hrozném stavu, než jsme jí dokázali upravit, ale nyní máme jiný problém. Kočky k nám chodí na toaletu. Nejhorší je, že nám kvůli tomu nevyroste ani zelenina a skalka je v hrozném stavu, protože vše zahrabávají. Je to hrozné každý den vybírat oné věci, když vlastně ani žádné zvíře nemáte. Nikdo na naše prosby nereaguje, i když jsme dle zákona v právu my. Sousedé příklad tvrdili, ať naučíme tu kočku číst a napíšeme ceduli, že k nám nesmí. A není to jen jedna kočka. Je jich minimálně 6. Co s tím.

  1. ira

   1) pořídit psa, kočky plašit čidlem pohybu (už se dají koupit i levně, kočka na záchod potřebuje klid

   2) kočky krmit (kde žerou neserou a pokud nejsou sousedům lhostejné, začne jim to vadit (budou mít strach, že je otrávíte, což nedělejte jsou na to §§, ale vypadat to tak může)

   kočku bohužel těžko něco naučíte…

 43. Pavel

  Naše rodina má dům, který byl dříve v naprosto klidné části vesnice, ale naproti přes ulici otevřeli hospodu, postavili parkoviště a zahrádku pro sezení venku. Z hospody se ozývá otevřenými okny hlasitá hudba až do 2 do rána, na zahrádce lidé sedí a křičí klidně do 1v noci, auta nechávají nastartovaná. Chci se zeptat zda se můžeme nějak bránit, policie odmítá přijet, s provozovateli se domluvit nedá. A přitom tato hospoda není vzdálena víc než 10m od našeho domu, kde se v noci nedá spát, kde se kolikrát nelze ani dívat na televizi. Děkuji za odpověď

 44. Silvie

  Bydlíme v 6 patře, a máme pod námi souseda,který mi příjde nevypočitatelný,pořád něco má proti nás. Prvně to bylo,že si stěžoval na hluk,když si můj mladší bratr 6 let hrál se svými kamarády doma a vytvářeli tak menší dupot,ale to malé děti většinou dělají.No,ale teď k tomu problému, jednou o půl 12večer jsem měla půštěné rádio ne příliš nahlas,ale byla jsem v pokoji,kde jde vše slyset i chození po podlaze. soused na mě zdola bouchal a dělalo to větší kravál tak,že to vzbudilo matku o dva pokoje dál a to mé rádio vůbec neslyšela. ráno přišel soused a řval po celé chodbě a před dveřmi, pak sme mu otevřeli a tam vyhrožoval vystěhováním a peticí se všemi podpisy z domu.Chci se tímhle dotazem zeptat,jestli měl soused právo nám vyřvávat před dveřmi a vyhrožovat peticí a vystěhováním,když to bylo jen jednou o půl 12 v noci a chci se ještě zeptat jestli má nějaké právo nás kontrolovat kdo nás navštěvuje,sám se nám k tomu přiznal,že ví kdo k nám chodí.Pracuje u Policie.(příjde mi to absurdní). Předem děkuji.

  1. Pavel

   Dobrý den,

   nebudu se zastávat Vašeho souseda ani Vás. Sami s manželkou bydlíme v panelovém domě POD rodinou, která má dvě děti, psa, kočku a ještě (nejsem si zcela jist) "postiženého" bratra jednoho z manželů. Vše je bohužel způsobeno konstrukcí panelových domů. To co se Vám zdá jako menší dupot, nebo rádio ne příliš nahlas jde přes panel jako přes zesilovač a člověk pod Vámi se může zbláznit. To že ve vedlejším pokoji není nic slyšet je klidně možné. Naše praktické zkušenosti jsou, že kdo nezažil neuvěří. Známí bydleli v posledním patře a taky si na ně stále stěžovali a neuvěřili, že dělají hluk až do doby kdy jim postavili nástavbu na domě. Teď si stěžují oni.

   P.S.

   Vše je o lidech. Statut soudního vystěhování naštěstí nebo ve vašem případě bohužel lze osáhnout (trvá to nějaký pátek a nelze jej samozřejmě vztáhnout na ojedinělou situaci, ale jde to)

  2. Silvie

   dobrý den, chtěla bych se zeptat co lze dělat,když je noc obtěžováná kokrháním kohoutem. Mám známe a ti bydlí v rodinném domku, které má dvě patra a je tam věcné břemeno, tedy 2 rodiny. nahoře matka a dcera a dole rodina syna s manželkou a 2 studujícími dětmi. rodina od vrchu tedy matka s dcerou mají kohouta a slepice. od listopadu min. roku je kohout umístěn ve sklepě,který je nad místností,kde je ložnice a tudíž se tam spí. každou noc už dva měsíce je noční klid rušen neustálým kokrháním a tedy se tam nedá spát. Chci se zeptat co se dá proti tomu dělat a jak se bránit.rodina je v konfliktu a nedá se snimi rozumně jednat. Předem děkuji za odpověď

 45. Jiřina

  V rodinn. domku – dvojdomku ul. Mašínova 15, P 8 byla zřízena restaurace – provoz.doba do 23 hod. Na zahrádnce si udělala restaurace sezení, a neustále se porušuje noční klid – od 22.hod. Lidé se nevyspí, děti se nám budí,policie neustále chodí na telef.občanů na dozor, ale nic nezmůže. Hygienici měrili hluk, ale v době kdy se nahlásili, samozřejmě byl v restauraci klid. Je to už k nevydržení! K čemu máme odpovídající orgány???!!!

 46. Šárka

  dobrý den, mám problémy se sousedy, kteří svého psa nechávají štěkat od 6 hodin ráno, co odejdou do práce, do zhruba 15 hodin, než příjdou z práce. Tento pes štěká opravdu non stop a přitom i někdy lítá po bytě jako splašený a hrabe do země. Jelikož jsem studentkou vysoké školy, kombinovanou formou, jsem celý týden doma a musím se připravovat denně. Na tuto činnost se opravdu nemohu soustředit a do školy chodím nepřipravena.Můj přítel se také nemůže soustředit na svou práci a nemluvím už o tom, když jsme nemocní. Již několikrát jsem o tomto problému se sousedy hovořila, ti mi ovšem řekli, že je to nezajímá, že není noční klid. Jsem psychicky na dně, nevím co mám dělat, trvá to již skoro 4 roky. Prosím poraďte, kam se mám obrátit, jaké jsou naděje na kladné vyřešení. děkuji

 47. Ivana

  Poradí mi někdo, jak se úspěšně vypořádal se situací, kdy sousedův štěkající pes totálně narušuje soukromí, spánek, odpočinek a rozumná dohoda se sousedem není možná? Sousedův pes štěká a vyje téměř nepřetržitě buď ráno od půl páté nebo do jedné v noci (podle toho, na jakou směnu soused odchází). Tato situace trvá již rok, víkendy a svátky nevyjímaje. Skutečně jsme se snažili opakovaně řešit vše domluvou, ovšem marně. Budu velice vděčná, dokáže-li mi někdo poradit. Ivana

 48. štěpanovský

  Bydlíme s rodinou v paneláku s byty v os. vlastnictvím.Otravuje nás denně několikahodinové hraní na klavír v sousedním bytě.Na naše upozornění bylo odpovědí "Zvykni si nebo se odtěhuj", prý mají talentované potomky a chtějí z dětí něco mít.Má někdo nápad ,co s tím? Podle zde uvedených příspěvků jsem nabyl dojmu, že správní orgán obce ani soud mi moc nepomohou.V tomto státě platí, pomož si sám.Děkuji předem za nápad, radu, zkušenost. Aroganci se mi nechce ustupovat

  1. Veronika Dvořáková

   Dobrý den,já mám místo hru na kytaru a zpěv dcery souseda.Člověk chodí do práce a v sobotu se těší jak si odpočine a schrupne si alespoň do půl desáté. Bohužel soused od osmi ráno trénuje na kytaru. Vzhledem k tomu, že tento soused má garsonku a já s ním sousedím ložnicí, je to opravdu nepříjemné. Dalším problémem je jeho dcera, která okamžitě po příchodu ze školy či kdykoli je doma sama pustí na "plné koule" muziku do níž zpívá a já to slyším jako by byla u mne v bytě. Neřeknu, kdyby to bylo třeba 2x do týdne, beru. Ale je to permanentně každý den. Byla jsem nemocná a musela ležet přes den v obýváku, protože v ložnici to bylo jak na koncertě. Na bouchání nareaguje, na zvonek neotevře.

 49. Pokorný

  Bydlím v panelovém domě, kde sousedi nade mnou strhli jedinou izolaci (která je stavební součástí) – jekor a na holý panel položili lino. V bytě duní každý jejich krok. O situaci jsem informoval sousedy a družstvo – bezvýsledně. Jaké mám podniknout kroky pro nápravu (myslel jsem, že pokud je byt družstevní a jedná se o stavební součást, měl bych začít družstvem). Jak mají podlahu odizolovat a jak mohu já odizolovat strop? Pomůže vůbec odizolování stropu, když se hluk nese i zdmi na kterých mají přivrtány vestavěné skříně ( je slyšet každé otevření a vrzání dvířek). Jaké mám možnosti se bránit, na koho se mám obrátit?

 50. @

  Musím Vás všechny zklamat, ale co se týká obtěžujícím štěkotem psů, není nikde odvolání. Z mé skušenosti jsem vyčerpal všechny možnosti, ale bez výsledku. Není právní podpora. Jediná rada je protiútok ještě větším hlukem.

 51. @

  Musím Vás všechny zklamat, ale co se týká obtěžujícím štěkotem psů, není nikde odvolání. Z mé skušenosti jsem vyčerpal všechny možnosti, ale bez výsledku. Není právní podpora. Jediná rada je protiútok ještě větším hlukem.

 52. jz77

  Jedinou zakonnou ochranou je pouziti $127 obcanskeho zakoniku. V pripade obrany pred rusivym psim stekotem je tento paragraf prakticky bezcenny, jak ukazuji zkusenosti mnoha postizenych. Urady nejsou ochotny pristoupit k reseni, ktere je pro majitele psu vzdy krajni – psa odebrat. Majitele psu nedonutite jejich milacky trestat-vychovavat. Elegantni reseni je obojek proti stekani (napr. CANICALM), coz ovsem opet vetsinou ztroskota na nevoli souseda.

 53. Vlastík

  Bydlím v panelovém domě. Nedělal jsem si iluze, že v tomto domě bude klid. Mám sousedku, která se několik let rozváděla se svým již dnes bývalým manželem.Mé děti byly malé, žena chodila na noční a potřebovala se vyspat. Bohužel, nešlo to. Hádky byly hlasité a do 02.00. hod. Po rozvodu se vše uklidnilo až do chvíle příchodu nového přítele. Již dva roky dojíždí na návštěvu za naší sousedkou a vylepšuje její bydlení. O víkendech v délce dvou let se ozývá vrtání, klepání a řezání. Na MÚ mi zdělili, že tito lidé mohou vrtat od 06.00 – 22.00 hod. Mám sedmiměsíčního syna, budí ho ten hluk, bojí se a hrozně pláče. Nevím si rady. Prosím o radu.

 54. Matin

  Je mi 13 let a chtel bych zazalovat jednoho chlapa za psychyckou ujmu na zdraví, omezování osobní svobody, pokus a krádez a vyhrozovani. V podstate za to, ze jsem ho natocil PS: je mu asi 40 let

  Neznám moc zákon tak se chi poradit jestli se dá za todle zazalovat

 55. Jana

  Dobrý den.

  Mám prosbu. Už 14 dní si náš soused po bytě nečím hází. Jako by si tam hrál se psem a házel mu nějakou těžkou hračku. Hází si s ní i ve 4:30 ráno, v so ráno, v noci je mu to fuk. Údery jsou v nepravidelných intervalech. Kdyby přišel hygienik tak toho mnoho nenaměří.

  Dá se s tím něco dělat? Děkuji J

 56. Martin

  Prosím o radu co dělat. Sousedi mají velkého psa, ktterý většinu dnes bez přestávky štěká, je venku v kotci a štěká na své majitele pokud oni jdou ven na zahradu tak štěká celou dobu co jsou oni na zahradě, a štěká na jejich dvojčata-mají děti. Na mne jako souseda když jdu ven štěkne jednou a dá pokoj. Co mám dělat nedá se tady bydlet, se sousedy se nedá domluvit. V noci neštěká.

 57. yvon

  Bydlíme na rušné hlavní třídě,klid je /byl pouze v jedné místnosti, která má okna a balkon do vnitrobloku. Majitel sousedního domu pronajal prostory s terasou,která je přímo naproti našeho balkonu firmě.Denně se zde schází střídavě 20 lidí a hlasitě diskutují až do 22.00,že je slyšíme i přes zavřená okna. Terasa je velká, jsou tam stolky,křesílka, vypadá to jako v zahradní restauraci, je to tím horší,že se všichni znají a překřikují se.

  Když je upozorníme, aby se utišili,tak nás pošlou…,že je klid až od 22.00.

  Prosím o radu,co s tím. Děkuji

  1. Bára

   Máme tady hodně podobný problém, ale dělat se s tím bohužel nedá vůbec nic, noční klid je bohužel jen od 22 do 6, mimo tuto dobu si, jak se zdá, každý může dělat jaký chce brajgl a nikdo s tím nic neudělá… Můžete sice apelovat na obyčejnou lidskou slušnost a ohleduplnost, ale pochybuji, že vám to zrovna u těchto lidí k něčemu bude:( My si v zimě lebedíme, jaký tu máme klid, ale jakmile se na jaře oteplí, tak se dají ven stolečky a židličky a už se chlastá a dělá čurbes a člověk si nemůže ani pustit televizi, protože slyší, jak se venku překřikují…

 58. M-77

  Mám problém se kterým si nevím rady.Bydlím v panelovém domě.Byty byly před několika lety jednotlivým nájemníkům prodány do osobního vlastnictví.Od té doby to vše začalo.Sousedi seshrora,kteří se k nám nastěhovali si začali uptavovat byt.Jejich vrtání,bouchání a dupání však nemá konce.Už to trvá několik let.Začnou s hlukem příkladně v neděli v 6,30 h.Při nedělním obědě se nám rozechvěje byt od vrtání či sbíječky.Ve večerních hodinách si pak pustí televizi naplno.Jeden z jejich rodinných příslučníků dupe jako kdyby to dělal schválně.Na mé upozornění však nereagují.Pokud si pustím televizi,musím ji zesílit abych ji vůbec slyšel.

  A sousedi odvedle? Ti si pořídili psa.Nějakou malou rasu.Ten je neustále zavřen na balkoně a štěká.Pokud vejdu na balkon tak na mě agresivně útočí.Otevřuli-si v bytě dveře na balkon tak okažitě spustí nepřetržitý štěkot.Připadá mi,jako by byl u nás v bytě.Návštěvy se nestačí divit.Také mám psa.Klidného.Když vyběhne na balkon tak si v klidu lehne a kouká po lidech.Sousedi samozřejmě ví o tom,že nám vadí nekonečný štěkot jejich psa-a ne jen nám.Sousedka psa zažene do bytu-ale ten je za pár vteřit zpět a to už ho nechá otravovat nám život.

  Co mohu dělat? Existuje nějaký předpis o tom,že aspoň v neděli mám práve se vyspat? Existuje nějaké pravidlo,že pokud se příkladně sluním na balkoně a usnu a vystartuje po mě agresivní pes,který se třeba jen sápe na zábradlí jedná se o narušení mého soukromí?

  Už jsem začal přemýšlet o tom,že byt prodám a přestěhuji se,ale co když to bude jinde ještě horší?Další naši sousedi jsou absolutně bezhluční,tolerantní a vycházíme spolu.Ale tyto dva nám byl čert dlužen.

  Děkuji Vám za pomoc.

 59. Jana

  Dobry den,

  v bezprostredni blizkosti meho bytu se stavi rozhlehla rezidence. Stavba ma trvat vice nez rok. Delnici na stavbe pracuji kazdy den, vcetne vikendu od 7 do cca 17h. Ackoli se mi to nelibi ani ve vsedni dny, chapu, ze se s tim budu muset smirit, ale nedokazu si predstavit, ze hlukem ze stavby budeme vsichni v okoli obtezovani po dobu vice nez jednoho roku i o vikendech. Muzete mi prosim poradit, na koho bych se mohla obratit a kde bych mohla zjistit, zda developer resp. zhotovitel smi pracovat i v nedeli od 7h? Po procteni § 127 obc. zakoniku o moc chytrejsi nejsem.

  Mockrat dekuji!

  Jana V.

 60. Lucie

  Dobry den Chtela bych se dozvedet jestli mi sousedi mohou za drevenym plotem topit ohen kdyz mame na dvore zaparkovana auta a oni jsou vzdaleni 3metry.A jeste kdy zacina nocni klid.Dekuji

 61. pavel

  máme dvouletého , velmi aktivního syna. čas od času, není možné ho uspat a on si hraje a směje se a pobíhá cca do 21.00vyjímečně pár minut po desáté. Naši sousedi na nás buší na zeď v devět večer a pokud to je po desáté, ihned v 10.01 tlučou zase, zatloukl jsem na ně zpět a opilý soused začal u nás vyzvánět notně podporován svojí partnerkou. Málem došlo ke rvačce.neděláme to schválně, sami chceme mít klid, ale naše dítě je plné energie a nechceme to řešit násilím. Soused byl vulgární a padaly urážky a přidala se další sousedka, která si ráda přisadí.Je tohrůza .Vím. že noční klid je po desáté ale malé dítě násilím umlčovat nebudu.

  Příště mu asi rozbiju ciferník – nebo jak se mám bránit?? Jsou jak hyeny a útočí v přesile.

  1. Lola

   To nemyslíte vážně. Sám jste bezohledný parchant a chcete někoho mlátit. Dvouleté dítě ná spát v 19,00. Váš soused by měl na vás poslar sociálku! A pokud neumíte uklidnit 2 leté dítě je to váš problém. Co se na to podívat z druhé stránky? Uspíte nevychovsného parchanta a někdo nad vámí ho bude neustále rušit běhámín po vašem stropě. To už budete posuzovat utčitě jinak. Vzpamatujte se a udělejte si úpravy na podlaze a bude klid.Ono nejde o to, že ruší večer, ale určitě litá jak pominutý i přes den a sousedé platí nájem tak jako vy a chtějí bydlet v klidu i přes den.

  2. pavel

   Děkuji za reakci milá Lulo. Cítím z Vás velkou zlost. Prostě jsem si postěžoval.Neměl jsem to dělat, opravdu. Naše dítě není parchant, tenhle výraz se používal pro nechtěné děti a my ho plánovali a společně přivedli na svět – i já byl chtěný. A co Vy?. Máte děti, Lulo?? Jste už asi starší a nervózní. Neměl jsem tam psát .Omlouvám se. Nikdo pod námi nebydlí, soused chlastá dál, ale už je pokoj. Náš synek prospívá dobře a přes den lítá venku, nebo na chalupě , po lese – snad na něj nepřijde polednice Lula.

  3. Renda

   Bohužel se musím Lucky v něčem zastat. Invektiva typu parchant není úplně na místě, ale pokud nejste schopni zvládnout dvouleté dítě jinou cestou než násilím, čehož se rád vyvarujete, nezbývá než konstatovat, že jste buď Vašemu dítěti neukázali správné mantinely, ev. jste volnomyšlenkáři nebo je Vaše dítě rozmazlené. Nic proti tomu, ať je důvod kdekoliv. Stále však platí, že jste za konání svého dítěte plně odpovědni. Řešení jste koukám našli, ať synek prospívá ve zdraví a soused v klidu.

  4. Zuzana

   Co to žvatláte za nesmysly? Jaké rozmazlené dítě, jaká nevychovanost? Vy jste úplně mimo. V zahraničí (a mnohem civilizovanějších zemí než je náš stát) je naprosto běžné, že jsou malé děti vzhůru i do půlnoci. Co je vám do toho? To úplně miluji, jak by někdo volal sociálku, když někdo nevychovává děti podle primitivní stádové společnosti. Já si zase doma ráda pustím metal na plné pecky a vypnu to přesně ve 22:00. Když se to někomu nelíbí, jeho problém. Právní úprava je taková, tak ať se odstěhují na samotu u lesa, když chtějí mít klid.

  5. tomy

   Mila Zuzano, holt te nikdo nenaucil spravnemu vychovani…jsi totalne bezohledna…je to asi skarede, ale preji ti neplodnost a at brzy umres a na svete zase bude o alespon jednoho absolutne neohleduplneho cloveka mene..

   Ono sousiti v panelovem dome neni o pravni uprave a nocnim klidu ale o ohleduplnosti, ale tohle nekteri lide nikdy nepochopi..

  6. jana

   to co jí přejete se obrátí proti vám vubec nechápu jak to můžete napsat.stydte se

  7. jana

   lolo jdi se nechat vyšetřit jestli jsi normální.kde jsi přišla na ty kecy co sem píšeš jak jste vy někteří lidi zlí to není ani normální.i když se na to podívaj z té druhé stránky k čemu to bude takhle málé dítě nikterak neovlivníte.jdi se vycpat chytrouško.pavle vás chápu je to těžký at se snažíte sebevíc jenže tamti chytrouškové maj jen svojí pravdu.

  8. buhuš vavra

   ty jsi ale????.co jsi to dovoluješ…asi si neměla děti……..každé jsou jiné tak jako dospělí…tebe je mi moc a moc líto ….že jsi ztrpkla…..máme problémy s lidmi jako ty….

   probud se kde žiješ….

 62. 7omy

  Můžu si během dne (12.00-21.45) pouštět hudbu nahlas? Sousedka řiká že na mě zavolá policisty. Mám to puštěné tak, že když zavřu dveře a jdu do vedlejšího pokoje tak je to tam trochu slyšet.

  Prosím pište na e-mail.

 63. Zuzana Šmákalová

  Dobrý den, v těsné blízkosti našeho domu je továrna, která většinou pracuje 24 hodin denně a to i v noci. Velmi náš obtěžuje její činnost, neboť strašně nahlas hučí. V noci se nedá spát při otevřeném okně. Většinou továrna nepracuje pouze v sobotu. Můžete mi poradit, co s tím? Děkuji

 64. Karel

  Soused chová na balkoně obytného domu 4 papoušky z toho 2 amazonany,tito papoušci po celí den znepřijemnují svím hlasitým křikem celé okolí.Okna našeho domu jsou ve vzdalenosti přibližně 10 metru od jeho tak zvané voliery.Prosím existuje zákon který by mu zakázal chovat papoušky na balkoně?

  1. Michal

   Pokud ve vašem domovním řádu nemáte zakotveno, že uživatel bytu či vlastník bytu může chovat zvířata nebo ptáky jen se souhlasem svých sousedu, nezoufejte! O chování zvířat nebo ptáků v bytě upravuje Občanský zákoník. Vy jste ale neuvedl, zda jste už souseda upozornil o křiku papoušků a že si to nepřejete. Pokud by přez Váš nesouhlas nejlépe písemný a s dalšími vašimi sousedy by papoušky neodstranil, dále by tak hrubě porušoval dobrá mravy v domě podle § 711 písm. c), kde se jedná až o výpovět z nájmu bytu s přivolením soudu. Vy jste o sousedovi uvedl jen že chová papoušky na balkoně obytného domu. Z toho není zřejmé, jesti Váš sousek je nájemník, podnájemník, vlastník bytu, nebo bydlí v druhém sousedním domě, kde je voliera vzdálena 10 metrů od Vás. V každém jednotlivém případě by pak šlo o trochu jiný právní postup jak se křiku papoušku zbavit.

 65. Karel

  Soused chová na balkoně obytného domu 4 papoušky z toho 2 amazonany,tito papoušci po celí den znepřijemnují svím hlasitým křikem celé okolí.Okna našeho domu jsou ve vzdalenosti přibližně 10 metru od jeho tak zvané voliery.Prosím existuje zákon který by mu zakázal chovat papoušky na balkoně?

 66. Vilém Prajka

  Dobrý den,bydlíme v RD,který bezprostředně sousedí s fotbalovým hřištěm. Problém je v nadměrném hluku a to jak při trénincích (4x týdně) tak při zápasech(2x týdně). Majitelem hřiště je obec,a nejen,že nám padají balony do zahrady ,ještě obec povoluje letní zábavy s hudbou pořádané ve vzdálenosti cca 50 m od našeho RD.

  Prosím o radu,co mohu dělat proti tomuto zcela likvidovanému komfortu bydlení a kam a na základě čeho bych se měl obrátit. Děkuji mnoho

  1. petr

   bojuji s tímto problémem už 3 roky a výsledky nejasné.

   Doporučuji stejnou stížnost na obecní úřad, polici, hygijenu, a okresní úřad stavební odbor. Když to nepomůže volejte novu. Ta hne . Hlavně ůderem 22.00 volejte polici.Pomůže i podat žalobu na předsedu sokola. A nebojte se tak jako otravují oni vás, otravujte přes úřady i je. Hodně zdaru

 67. Anonym

  Dobrý den, již poměrně dlouhou dobu si nevíme rady jak řešit problém velmi hlučných nájemníků areálu naproti našemu domu – nikdo neví co se tam děje, jací lidé se tam pohybují a proč tam někdy je celotýdenně celodenně a celonočně takový šílený hluk.

  Jediné jisté je ,že ti lidé mluví výhradně rusky případně slovensky. Do areálu také téměř nepřetržitě jezdí podivná auta, do kterých nastupují rusky nebo slovensky mluvící podivné dívky, které jsou také šíleně hlučné. Nebo se v tomto areálu provádějí různé patrně nelegální také velmi hlučné stavební práce v naprosto nevhodné době.

  Proto vás žádám o pomoc tedy pokud se s tím vůbec něco dá dělat.

  V zhledem ke zjevné nebezpečnosti daného areálu vás žádám o zachování absolutní anonymity.

  Děkuji za pomoc a pochopení

  NN

 68. zdeněk

  bydlím v zástevbě domů, která na sebe navazují a můj soused mne neustále obtěžuje hlukem hlavně v denní době jelikož je tak vychytralý, že po 10h. je relativně klid. nejraději o víkednu řeže dříví a postaví si pilu k našemu plotu aby to "řvalo" co nejvíce do toho ještě pustí motorovou pilu a do toho všeho štěká jeho pes. po slušných domluvách to bylo ještě horší. pes štěká soustavně a jelikož máme ložnici hned u plotu takže nám pes štěká za hlavou, dcera 10měs. už trpí psychoneurozou jen toho psa slyší začne brečet tak že není k utíšení. Na policii mi bylo řečeno,že pokud neruší noční klid nemohou s ním nic dělat a na Obecním úřadě nápodobně. Nevím na koho se už obrtit a zda je vůbec nějaké dovolání proti takovým sousedům, kteří úmyslně tyranizují s vým jednání své okolí. Měl by se už také někdo zamyslet na zákonem o nadměrném hluku o víkendu jak je to v cizině a zemích EU. prosím poraďte děkuji moc.

 69. Tomáš

  Občas doba něco kutím a potřebuju při tom i brousit za pomoci "flexi", která při tom samozřejmě vydává odpovídající hluk. Soused si stěžuje, že jej tím omezuju a ruším, a že překračuji povolené decibeli…Mohu být za toto nějak trestán, např. obecním úřadem, když si na mě půjde stěžovat? Podotýkám, že brousím opravdu jen občas, v poslední době max. 1x za týden, protože potřebuji něco dodělat.

  Předem děkuji za vaši odpověď nebo radu. Tomáš Z.

  1. kritik

   Vážený kutile domácí,

   tak si "kruci" pořiď dílnu…

 70. Jansa

  Dobrý den,

  bydlím v panelovém domě v družstevním bytě. Na patře bydlí alkoholička, která v bytě chová proti Domovnímu řádu dva psi, které nechává hodiny doma samotné často do noci a psi tak přes den i v noci stále vyjí a štěkají. Navíc se k bytu stahují cizí osoby stejné záliby v akoholu a často posedávají nebo spí na chodbě před mými dvěřmi. Na chodbě je velký zápach z cigaret a dalších těžko specifikovatelných zdrojů. Takže veškerý smrad mi jde do bytu a okno otevřít také nemohu, protože se mi do pokoje dostane smrad z okna inkriminovaného bytu. V domě byla nesčetněkrát hlídka policie i projednávání přestupků rušení nočního klidu na Městském úřadě.

  A teď problém. Bytové družstvo, které odpovídá za pokojný stav v domě, dává od případu ruce pryč a vymlouvá se tím, že nemá dostatečné pravomoce a oporu v zákoně aby problémovou nájemnici například vystěhovalo. Obecní úřad zase maximálně uloží pokutu, ale jinak háže odpovědost zpět na bytové družstvo. Co v takovém případě dělat?

  Jedná se o Bytové družstvo a Městský úřad Šumperk.

  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Jansa

  1. rex

   Družstvo nemá pravdu.Na policii můžete požádat o zápis problému a Městský úřad ji může soudně vystěhovat z bytu.

 71. T. Krofta

  Dobrý den,

  rád bych se na Vás obrátil se žádostí o právní radu podobného typu.

  Bydlím v menší obci nedaleko Brna. Náš rodinný dům sousedí s pozemkem sportovního areálu, který je v majetku Sokola. Na tomto pozemku stojí několik mohutných letitých Lip. Jedna z nich ovšem stojí v těsné blízkosti našeho domu. Několik mohutných větví přesahuje plot a sahají zhruba 5,5 metrů nad naší garáží, která má 6 metrů a je spojená s domem. S tím jsou spojené problémy, jakými jsou například neustálé znečišťování dvora spadaným listím a ničení střechy garáže spadanými větvemi stromu.

  Zajímalo by mne, zda se mohu nějak bránit (např. domáhat se ořezu větví sahající na náš pozemek), nebo na koho se mohu v obci vlastně obrátit.

  Moc Vám děkuji.

  S pozdravem Tomáš Krofta.

 72. Aleš Vejvoda

  Dobrý den, mám opačný problém a nevím si rady.

  mám sousedku která má ložnici v těsném sousedství s mím obývákem. Neustále jsem napomínán že např. v sobotu večer v 22:15 koukám na televizi, směji se komedii, nebo poslouchám hudbu.

  Zdůrazňuji – jedná se o běžnou hladinu zvuku (jsem mladý a problémy se sluchem rozhodně nemám)- žádné diskotéky ani nic podobného a nikdo jiný si nikdy nestěžoval.

  Chápu, že to může být nepříjemné, ale na rovinu – já jí nenutim aby místnost přilepenou zdí k mému obýváku využívala jako ložnici.

  Zní to sobecky, ale je to tak.

  Nejsem typ co by si rád dělal problémy a vyhledával konflikty, ale tahle dáma v důchodu už mi leze krkem.

  Prosím o Váš názor, jak je to s celou věcí a jak bych to podle Vás měl řešit děkuji.

  S pozdravem

  1. richard

   No, právě proto, že jste mladý a nemáte problémy se sluchem, byste asi klidně unesl, kdybyste trochu ztlumil sebe i televizi !?

  2. Aleš

   No stejně tak byste pak mohl říčt, že protože sem mladý ünesu se koupat treba v rece. protože sousedka už mi vynadala třeba za to že vrtám do zdi asi v pul třetí odpoledne, nebo že se nemam večer sprchovat, protože jí to ruší…

 73. Marcela

  Dobrý den!

  V nejbližší době bych si chtěla pronajmout byt.Zajímalo by mě,jak zamezit možným podvodum ze strany pronajímatele,na co si dát pozor,co všechno musí obsahovat smlouva o pronájmu a kdo ji musí dodat(nájemník nebo pronajímatel ? )?Děkuji

 74. Aleš Vejvoda

  Dobrý den, mám opačný problém a nevím si rady.

  mám sousedku která má ložnici v těsném sousedství s mím obývákem. Neustále jsem napomínán že např. v sobotu večer v 22:15 koukám na televizi, směji se komedii, nebo poslouchám hudbu.

  Zdůrazňuji – jedná se o běžnou hladinu zvuku (jsem mladý a problémy se sluchem rozhodně nemám)- žádné diskotéky ani nic podobného a nikdo jiný si nikdy nestěžoval.

  Chápu, že to může být nepříjemné, ale na rovinu – já jí nenutim aby místnost přilepenou zdí k mému obýváku využívala jako ložnici.

  Zní to sobecky, ale je to tak.

  Nejsem typ co by si rád dělal problémy a vyhledával konflikty, ale tahle dáma v důchodu už mi leze krkem.

  Prosím o Váš názor, jak je to s celou věcí a jak bych to podle Vás měl řešit děkuji.

  S pozdravem

  1. Steve

   Opatřit zeď z Vaší strany materiálem, který tlumí odrazy a tím i hluk. Ideální je molitan, ale přijatelnější je např nějaký gobelín. Zcela nevhodné jsou např. polystyrenové panely

 75. Pavla

  Dobrý den chtěla bych se poradit jestli se dá něco udělat když nás v noci budí štěkot psa.Bydlíme v rodiném domě na vesnici a přes ulici bydlí rodiny,která si pořídila malé štěně a nechává ho přes noc venku a ono to štěně stále štěká nebo kňučí,dalo by se to vdržet,kdyby to bylo třeba 5 minut ale někdy to je třeba hodina.Děkuji moc za radu jestli se dá něco dělat,protože domluva se sousedem není možná.

  Děkuji moc prosím piště na email děkuji moc

  1. asandrax

   to je toho kdyby jsi v praci pořadne makala tak spiš jak pařez

  2. Milan

   Takovou radu může poskytnout jenom omezený člověk. Na takové odpovědi myslím toto forum není. Radil bych ti, aby jsi si založil vlastní forum.

  3. ALČA

   TAK PROČÍTÁM TRÁPENÍ,KTERÉ NÁS TRÁPÍ A NAPADLO MĚ CO SI NAVZÁJEM POMÁHAT.NÉ NADÁVAT NÉ BÝT NÁSILNÍK.

   ALE JSILI SÁM NIC NEZMŮŽEŠ.UPOZORŃJI ÚŘAD,HYGIÉNA,NIC NEPOMŮŽE TO NEFUNGUJE.MI SAMI SI MUSÍME POMOC.

   CO SE SEJÍT A POMAHAT JEDEN DRUHÉMU.

  4. Michal

   Pokud pes v noci štěká nebo kňourá, majitel psa porušuje zákon o nočním klidu. Pokud soused nereaguje na upozornění o tomto přestupek, je třeba stížnost nahlásit na policii a žádat od policie kopii písemného zápisu. Majitel psa na upozornění policie je povinnen psa zajist tak, aby pes v noci neštěkal, nebo ho musí dát pryč. Pokud se tak nestane a štěkání psa v noci bude pokračovat je třeba stížnost s policejním zápisem dát přestupkové komisi. Pokud ani pak noční klid majitel psa nezajistí, musí se stížnost postoupit Okresnímu soudu k rozhodnutí. A to doporučuji, hned s žádostí o náhradu škod a věci s tím spojené.

  5. mm

   Vážená paní Váš problém chápu máme to samé se sousedem který má svého psa naučeného na to, že jakmile ho pustí do zahrady a my tam právě jsme, pes se vrhne na jeho chatrný dřevěný plot,který začne zuřivě škubat a vrčet což je velmi nepříjemné, zvlášt když to nečekáte.JEHO PES UŽ MĚ JEDNOU POKOUSAL, na to soused řekl, že jsem ho neměla dráždit. Přitom si ho vůbec nevšímáme. Po tomto incidentu se soused s námi přestal bavit, plot nespravuje a stěžovat si můžem tak jenom doma

 76. Betuš

  Bydlím v paneláku a sousedé nade mnou si každý večer pouští nahlas televizi. Běžně jejich excesy trvají tak do půlnoci. Jednou jsem se pokusila je upozornit, že mě jejich chování obtěžuje, ovšem vymetli se mnou s tím, že jim přeci žádná televize neřve. Ten večer pak koncertovali do dvou. Dočetla jsem se, že se proti tomu dá bránit změřením hlučnosti, ovšem obávám se, že by výsledek na potrestání nestačil. Jsem z nich zoufalá a věčně nevyspalá. Poraďte mi prosím!!

 77. Majka

  Máme velký problém se sousedy nad námi. Bydlíme v panelovém domě, sousedi nad námi neustále porušují domovní i noční klid – hlasitě dupou, vrtají od rána do večera, mlátí koštětem do podlahy, padají jim na zem těžké předměty a to vše bez ohledu na denní či noční dobu. Ani o víkendu či o st. svátku si to nedokážou odpustit. Několikrát jsme za nimi byli, párkrát neotevřeli a nakonec se vzdali. Vyběhli na nás s tím, že "máme fobii z hluku" a "se ODSTĚHUJTE DO BARÁKU, když vám to vadí" či "ve dne si můžeme třeba vrtat do alelujá" a koruna všeho "běžte se léčit na fóbii z hluku"! Nevíme, co máme dělat, nikomu jinému v domě nepřijdeme hlasití. Nenarušujeme domovní ani noční klid, vztahy s ostatními máme dobré. Předem děkuji za jakokoliv radu či názor.

 78. Kuba

  Dobrý den,

  bydlím v panelovém domě.Potřeboval jsem v neděli v 11 hodin dopoledne vyvrtat pár děr kvůli věšákům. Asi po 5 minutách mi na dveře klepe soused, že jeho syn má strach ať toho nechám tahle brzy po ránu. Chtěl bych vědět, jestli je vůbec možné se proti tomuto nějak bránit, protože zákon uvádí, že bych neměl nadměrným hlukem rušit souseda a zvlášť v období nočního klidu a klidu o svátcích a víkendech. Z práce se však vracím po 22 hodině a jediná doba kdy to můžu udělat je víkend.Pokud se vezmu volno, je možné to provést i v týdnu bez postihu? Jak lze v této situaci argumentovat? Co když soused zavolá policii? Děkuji za odpověď

  1. arbitr

   Co panikaříte? Jak máte velký věšák?

   1. Vrtat rychle, než přijde

   2. Policie je líná, ale nakonec přijet musí, to už máte zameteno

   3. Hned zase odjede, protože do bytu nesmí

   4. Doporučte sousedovi dětského psychologa, tam asi bude problém

 79. Iveta

  Dobrý den bydlíme v panolevém domě a nemůžem se domluvit se sousedy. Sousedé bydlí na námi a mají malé dítě, které je opravdu hlučné. Dokážu pochopit,že děti jsou prostě děti ale tohle někdy přesahuje určité meze. Rodiče vstávají brzy do práce kolem 4té hodiny, takže chodí i brzy spát. Sousedé nachávají své dítě(2 roky) běhat po celém bytě klidně do 22hodiny. Vím, že není noční klid ale pracující člověk se musí někdy vyspat. Chtěli jsme se s nimi dohodnout v klidu ale s nimi to nejde. Urazili se, nezdraví nás. Tak by mě zajímalo jestli se to dá řešit nějak jinak, protože domluva s nimi není možná. Jak můžeme mít večer alespoň trochu klidu? Prosím poraďte. Děkuji

  1. arbitr

   Ano. Preventivní kastrace a pro děti pasťák, tam už to zvládnou, a Vám neuteče jediný díl ničeho napínavého.

   Hezké dny.

  2. Studená

   Tak v tom nejsme sami, aspoň malá útěcha. Ovšem to nám spánku nepřidá. S debilem se člověk nedomluví. My už dokonce přemýšleli, že si začnem shánět byt jinde, protože co je moc, to je příliš.

 80. Magda

  Prosím o radu-sosedé v paneláku přestavují byt,přes týden jsem v práci ale v sobotu a neděli to už fakt nemužu vydržet.Chtěla bych si odpočinou a nemužu…už jsem uzlik nervu,každý víkend.Domluva nepomáhá neruší noční klid-a co klid o víkendu existuje něco takového?

  1. alex

   neděle a státní svátky jsou z pohledu zákona jako všední dny po 22:00. Takže aspoň v neděli je možné zjednat náprvu přes policii.

  2. MAGDA

   Je mi líto, Alexi, ale v tomhle se úplně mýlýte. Noční klid byl stanoven vyhláškou, a to každý den (bez ohledu na svátky) v době 22:00 – 06:00. V současné době ovšem žádná taková vyhláška neexistuje, byla bez náhrady zrušena. Proto také už není nikde v zákoně povinnost dodržovat noční klid a nelze se tedy na něj dovolávat. To, že PČR na podobná oznámení reaguje není proto, že by hájili noční klid, ale proto, že uvedené činy posuzují jako jiný delikt (např. výtržnictví apod.).

  3. Marije

   §47 odst. 1/b přestupkového zákona – rušení nočního klidu stále platí! Volejte Městskou policii a žádejte záznam – event. MÚ – stížnost k přestupkové komisi. Hlavně co půjde tak písemně a žádat odpověď – nepřijde -li do 30 dnů obraťte se se stížností na vyšší úřad – např. magistrát. Hodně zdaru.

 81. Elen

  Mám problém se sousedy nademnou.Já tancuji a pouštím si pouze přes den maximálně do 20:30..hudbu…je to potřeba k tomu čemu se věnuju.Neustale na mě klepou že není slyšet televize atd:všem sousedům před nima to nevadilo!Ale jim ano.Sem v právu já nebo oni když nenarušuji noční klid?

  Prosím odpovědi na e-mail.děkuju…

 82. Lukáš

  Dobrý den

  Potřeboval bych vyřešit jeden problém s obtížnými sousedy.

  Bydlím v panelovém domě v bytě v osobním vlastnictví.

  Sousedé nade mnou mají asi výrazně vyvinutý sluch, protože jim stále vadí můj domácí poslech TV a Domácího kina. Nebojte se, kdybych dělal domácí discoteky, tak bych Vám nepsal,

  Noční klid dodržuji, už jsem jednu oslavu svých narozenin řešil s policií, to jsme hluk dělali.

  Problém je v tom, že jim vadí když si něco pustím přes den,mimo noční klid. Jsou asi nervově labilní,protože jim pořád něco vadí.

  Nemohu si tu ani naklepat řízky.

  Pro mě je zajímavé, pokud opravdu někoho v domě ruším, že jsou to stále oni. a pořád se to opakuje. Bud začnou bouchat do topení nebo si rovnou za mnou přijdou vyřvat své pocity. Jak píši, zajímavé je to, že nikdo jiný za mnou se stížností, že ho ruším nechodí. Ostatní sousedi mě nikdy upozornit nebyli.

  Tak si z toho odvozuji, že nikoho neruším, ale asi pouze je.

  Jednání mých sousedů, bydlících nade mnou, se mi za tu dobu již stalo opravdu na obtíž. Jsou to asi nějací nevyrovnaní lidé.

  Prosím tedy o právní radu, už se musím nějak bránit. Obtěžují mě jejich výjevy o tom, at si doma poslouchám vše jen se sluchátky ap. že je opravdu strašně ruším. ( ale jenom je )

  Přemýšlím o nějakém trestním oznámení, ale nevím co si mohu dovolit.

  Poraďte mi prosím jak tohle vyřešit a obtěžování těchto bláznů se zbavit.

  Jejich jednáni mi narušuje můj jinak poklidný život v tomto bytě, už si memohu pozvat ani návštěvu, aby jsme tu nemluvili moc nahlas.

  Za radu předem děkuji.

  1. advanced

   Ahoj,

   mam naprosto totozny problem… je to otrava. nezbyva nic jinyho nez poustet hudbu kazdy den pred desatou, at si zvykaji, pacholci

  2. Jan Kotouč

   Dobrý den,

   reaguji na tento příspěvek, ale nebudu se vyjadřovat přímo k osobě pisatele, jelikož jeho případ osobně neznám, zareaguji obecně.

   Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

   Mi si pod okny hrají děti. Nepijí, nefetují jen si hrají s míčem a venčí psa.

   To vše do půlnoci. Každý den.

   Pro tyto děti musím být podobně nervově labilní otrava, jako pro pisatele jeho sousedé.

   Je to ovšem v tom, že mám dvouletého syna, který kvůli těm hodným dětem usíná po desáté, mám rizikově těhotnou manželku, která by si ráda otevřela okno dokořán, já bych rád vstával v 5 ráno, abych mohl být v 16.00 z práce.

   Drtivá většina těch milých hodných dětí je ze sociálních rodin, jejich rodiče jsou nezaměstnaní. Do práce nemusí, vstávat nemusí.

   Policisté se mi omluvili, že s nimi nehmohou nic dělat.

   Na úřad se chystám.

   Jen, odpusťte mi, prosím, že si nyní zapřeháním, ale už vím, aniž bych to samozřejmě schvaloval, co vede hromadné střelce k jejich činům.

   Nejhorší pocit je bezmocnost.

  3. pepe

   Vážený pane! Tohle vše máme zasebou úřady atd.atd.a nic.Bohužel sociální rodiny,nefakčenka ,romové a fetáci mají v tomhle státě zelenou.Vy jako slušný pracující občan máte smůlu.Bezmocnost to skutečně je a je to smutné.Přeji mnoho zdaru třeba dopadnete lépe než moje rodina.

  4. Petr

   Tak tak. Že si jiní nestěžovali, ještě nemusí znamenat, že hluk neděláte. Dle mích zkušeností je nejvíce slyšet od sousedů nademnou, což jak jste psal, stěžují si sousedi nad vámi. Ale neznám situaci u vás v domě, je možné, že pravdu máte vy.

  5. betyna

   Vážený pane,

   Vaše osobní vlastnictví končí tam, kde začíná osobní vlastnictví oněch "nevyrovnaných" sousedů. Předpokládám, že Vás svým tichem taky neobtěžují, takže právem očekávají, že vy je nebudete obtěžovat svým hlukem. Možná jim život znepříjemňujete už tak dlouho, že jim vadí jakýkoliv hluk včetně naklepávání řízků – neděláte to náhodou po nocích? A to, že si Vám nestěžovali ostatní sousedé, ještě nutně neznamená, že jim hluk od Vás nevadí. Mohou to být jen nesmělejší lidé, kteří se bojí přímých střetů a konfliktů. Mimochodem, i já bohužel bydlím v paneláku, takže přesně vím, co tam způsobuje kvalitnější přístroj TV, domácí kino, hudební věže, klavír, flétna, kytara, příslušníci "jiné kultury", atd.atd.

  6. pc

   "zajímavé je to, že nikdo jiný za mnou se stížností, že ho ruším nechodí. Ostatní sousedi mě nikdy upozornit nebyli. Tak si z toho odvozuji, že nikoho neruším, ale asi pouze je."

   To že nikdo jiný si nestěžuje samozřejmě vůbec neznamená že to nikomu jinému nevadí – většinou je totiž stěžování zbytečné (šance na úspěch téměř nulová, naopak hrozí že dotyčný vyhlásí boj (obtěžuje ještě víc, poškrábaná auta, hovna ve schránce atd.), šance na pomoc od úřadů mizivá).

   Slušné lidi obvykle není třeba na nic upozorňovat (protože se chovají tak že k tomu není důvod), ty ostatní také není třeba na nic upozorňovat protože "dyž máme tu demogracii tak si přece můžu dělat co chci".

   Pro pisatele

   – ptal jste se sám někoho jiného jestli přece jen neděláte příliš velký hluk ?

   – napadlo vás že se hluk šíří na různé strany různě a že je tedy možné že ostatní to tak hlasitě neslyší ?

 83. Arnost Hromek

  Dobry den, prosim poradte.

  Sousede maji dobytek, minuly rok zridili velky hnojnik, hromadu hnoje v naproste blizkosti meho pozemku, pod okny me loznice. Z hnoje se siri hrozny zapach a spousta much.V letnim obdobi nemuzeme vetrat, susit pradlo a pouzivat nasi zahradu.

  Jak donutit souseda dat hnuj na jine misto, ma obrovsky pozemek. Jake vzdalenosti musi soused dodrzovat. Jake zakony by me pomohly. Na koho se obratit. Jak postupovat, kdyz domluva je bezvysledna.

  1. romana

   Dobrý den,

   zkušenost mám se 450 slepicema v řadové zástavbě RD. Podala jsem písemnou stížnost na příslušný MÚ – na silný zápach a pohozené ostatky mrtvých slepic po pozemku, které se dostávají na můj pozemek atd. Sice se tím zabývali – pozvali právníka z MÚ, veterinární správu, hygienik se nedostavil, ale nakonec to dopadlo částečně v můj prospěch – zlikvidoval 400 slepic, ale do úředního dopisu mi napsali, že měl pouhých 50kusů! Z toho evidentně číší korupce, ale mě potěšilo, že nepříjemný soused alespoň finančně strádal a už konečně neprovozuje nezaregistrovaný kšeft.

   Takže zkuste stížnost na životní prostředí MÚ – nechte si potvrdit kopii stížnosti! Do 30 dnů se musí vyjádřit – jinak studujte zákony na internetu. Jak se podává stížnost je v Zákoně č. 500/2004 Sb.- Správní řád. Hodně úspěchů s korupčním, úředním šimlem. Romana

  2. Olga

   Dobrý den prosím poraďte.

   Sousedé mají dobytek. A také hnojník, který je zřízen v úplné blízkosti plotu s naším pozemkem. Z hnoje se šíří smrad a spoustu much. Jak donutit souseda dát hnuj na jiné místo, má veliký pozemek. Jaké musí soused dodržovat vzdálenosti a jaké zákony by mi pomohly? Děkuji

  3. Arnošt Hronek

   Dobry den, prosim poradte.

   Sousede maji dobytek, minuly rok zridili velky hnojnik, hromadu hnoje v naproste blizkosti meho pozemku, pod okny me loznice. Z hnoje se siri hrozny zapach a spousta much.V letnim obdobi nemuzeme vetrat, susit pradlo a pouzivat nasi zahradu.

   Jak donutit souseda dat hnuj na jine misto, ma obrovsky pozemek. Jake vzdalenosti musi soused dodrzovat. Jake zakony by me pomohly. Na koho se obratit. Jak postupovat, kdyz domluva je bezvysledna.

  4. Kocurek Dagmar

   Mam doraz na smrad,bojuji s urady CIZP,krajskym uradem a ministerstvem kvuli smradu v oblast Ostrava privoz,smrdi Biologicky rozlozena ztrava ze zelene,ktera je zpracovana na byvalych kalovych polich,nedovedete si predstavit ten smrad,namereno v oblosti spostu amoniaku ,ale 4 roky a nikam to nevede.Jak se to da resit?

 84. P.Krutil

  Bydlím ve čtyřbytovce,soused bydlící pod námi nesnese jakýkoliv hluk včetně chůze,obtěžuje nás neustálým tlučením na strop,nadávkami dětem že si venku hlasitě hrají,jakákoliv příchozí návštěva je mu trnem v oku.Uráží nás,ostatní sousedy a samozřejmě i příchozí návštěvy.Prosím o radu jak postupovat.Se sousedem nejde ani mluvit vždy začne nadávat a urážet.Stakovým člověkem se nejde normálně dohodnout.Pomoc Děkuji

  1. Studená

   Můj soused nahoře též tvrdí, že nedupe, ovšem buzení je zaručené. Moc toho nenaspíme.

 85. Smolík

  Dobrý den.Poradili by jste mi jak na zápach ze sousedčina chovu prasat koz slepic a to ve městě Brně v řadové zástavbě RD s hnojem pod okny panelových domů a s majitelkou, které s všichni bojí? Za odpověď děkuji Smolik Brno.

 86. P.Krutil

  Mám opačný problém soused pode mnou nás neustále napadá za hluk způsobený běžnou chůzí a hrou dětí.Děti jsou doma pouze odpoledne a rozhodně nejsou hlučné.Poraďte jak se bránit psichickému nátlaku souseda.Nesnese dokonce sni hru dětí venku a hrubě je slovně napadá.

  1. PedroKV

   vtrhněte k sousedovi v okamžiku, kdy budou vaše děti pobíhat doma. Třeba má pravdu a ono poslouchat dupání není nic moc. A pokud pravdu má, řešení je jednoduché-pod koberec nebo plovoučku dáte vrstvu nebo dvě 3mm mirelonu a ten kročejový hluk ztlumí.

  2. Studená

   Tak já se přidám, ono když vám soused nad Vámi dupe ve dne a pak Vás pravidelně vzbudí ve 12 večer a pak ráno po pátý, tak si za měsíc připadáte jak chodící mrtvola a nejradši byste vraždili. domluva nepomůže, neustále tvrdí, že nedupe a že přece nebude chodit po špičkách. Tak nevim, co je nedupání – že vás to budí o půlnoci?

  3. snek

   Mam stejny problem. Nade mnou bydli parta mladych lidi. Dupani celou noc. Domluva nemozna.

   Vas soused by samozrejme mel chodit po spickach, pokud vas v noci rusi. Nevim proc by ho to melo udivovat. Ja sam chodim potichu. Jsem tak nauceny, protoze vim, ze mame drevene stropy, ktere fuguji jako zesilovac.

   Otazkou je zda se vam podari mu to vysvetlit. Treba si jen neuvedomuje, ze dela hluk. Mozna byste mu mohli predvest ukazku jak to dupani zni.

   Pokud je to ovsem trouba, se kterym neni domluva a za vrchol muznosti povazuje dupani a hulakani, tak pambu s vami.

 87. Roman

  Vážení přátelé.Velmi s Vámi citím.Máme doma zrovna takové problémy jako vy ostatní. Hluční sousedé přes den i v noci a ještě ke všemu sprostí. Na úřady zapomeňte a na právníky také. Je to k ničemu.Už máme vše za sebou.Hodně času uteklo, plno peněz to stálo a hlavně těch nervů. Pokud máte problém se sousedy pod vámi, pak existuje alespoň částečná ochrana. Z hlediska vzdušné neprůzvučnosti si můžete odizolovat vaši podlahu.Nákladné, ale v tomto případě funční. Boužel v opačném případě, kdy máte sousedy nad Vámi ( Kročejový hluk ) pak vám třeba izolace podhledy nepomůže.Hluk se přenáší přímo vybracemi do kontrukce domu a tedy se šíří i zdmi. To by si musel odizolovat podluhu soused.Ale jak jej k tomu donutit? Úřady nefungují – to už jsme říkal. Tak snad jen se obrnět trpělivostí a začít válku tak aby byl z rušení víc v pr… než-li vy. Já jsme třeba muzikant a do dnešního dne jsme troubení na tubu bral jako poslední možnost, ale budu muset začít.(Bohužel to odnesou všichni v domě) Na slabší povahové nátury platí i psychický nátlak. Občas jim stropit ostudu na chodbě a udělat ze sebe psychopata. Pak si vždy dají chvíli pokoj. Hodně zdaru – bude to horší.

 88. Pavlína

  Mohl by někdo poradit,jak je právně upravené/pokud vůbec je/obtěžování hluku z letadel?Bydlíme ve městě, 3 km od malého letiště a pravidělně od jara do podzimu ,jakmile počasí dovolí nám nad hlavou létá malé letadlo tzv."andula"a vypouští parašutysty.Pokud by létali párkrát do měsíce,budiž,ale každý den včetně sobot a nedělí,od cca 9h až do 18 h večer je silná káva.Zajímalo by mě jestli je toto nějak upraveno.Může létat přímo nad

  městem?jak vysoko může letět?Nad námi pravidelně nabírá výšku a tak nám doslova "líže komín".Není sobota a neděle

  jako dny klidu nějak právně upravena ohledně těchto aktivit?Můžu říci,že už je to dost o nervy snášet to celé léto.Navíc je to každý rok horší,protože letů provádí víc a víc.Děkuji

 89. Martin

  Se ženou jsme si za těžký prachy koupili a v průběhu dalších let postupně zrekonstruovali byt v os. vl. v panelovém domě a bylo nám fajn. Bylo, neboť jedinný městský byt 3+1 vedle nás nejprve dostali a později za směšných !!!150.000,-Kč od města Chrudim!!! koupili do os. vl. cikáni. Denní a noční klid je od té doby v nenávratnu a my v prdeli. Řešením je, že byt prodáme těžce pod cenou a začneme znovu s mínusem nebo jim můžu rozbít hubu a platit jim navíc k daním, které na tyhle šmejdy platí každý, ještě léčebný výlohy => takže hodit si mašli nakonec vyjde jako jediný možný řešení. Proklínám tenhle pojebanej státní systém s nemožností bránit se a přeju si Čunka na každý úřad.

 90. jiří

  Dobrý den.

  Chtěl bych se zeptat co mám dělat.Mám chalupu soused který tam moc nejezdí a když přijede tak stejně nic neudělá.Týče se to jeho zahrady ze které nám visí převisy plevele a různých keřů a do výše se tyčí akáty které nám stíní do dvorku,nemluvě o tom že veškerý nepořádek a různý hmyz nám padá do dvorka.Z druhé strany nám pro změnu z jeho dvoru obrostla plevelem zeď naší chalupy a prorostlo nám to až na půdu kde se taktéž z toho plevele různý hmyz dostává na půdu.Jelikož i z venku jeho zahrada hyzdí i vzhled vesnice,napsal místostarosta již více dopisů na které dotačný soused nereaguje a sterostu to jaksi nezajímá,že ať si to vyřešíme, sami.Poraďte mi prosím jak mám postupovat,protože tam chci jezdit si odpočinouti a jelikož mám 2 malé děti a ty se tam bojí protože to je samý trní keré se nám plazí po zdech a samý hmyz a bojí se toho,proto že dvorek je dost malý. Moc děkuji za pomocnou radu.

  Můj e-mail: nemecnbox@seznam.cz

  S pozdravem Němec Jiří.

 91. Martina

  Naproti našemu domu se otevřel nonstop bar, ze kterého 24 hodin denně duní hlasitá hudba natolik, že se nám třepou okenní tabulky a není slyšet vlastního slova. Návštěvníci nonstopu si pouští hudbu typu techno, která se přenáší vybracemi, takže špunty do uší nepomůžou. S majitelem není domluva!!! poraďte co s tím. Můj mail gerisi@seznam.cz předem děkuji

 92. Pavel Mokrejš

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal jak je to s kouřením a obtěžováním kouřem od sousedů v panelovém domě?

  Bydlím v panelovém domě. V bytě pode mnou bydlí silní kuřáci – muž a žena. Z jejich balkónu a okna pokoje do mého bytu denně přichází množství cigaretového a doutníkového kouře. Toto je velmi obtěžující zvláště v noci, typicky v době 22:00-01:00h. Tabákový kouř mi zhoršuje alergicko-astmatické obtíže, se kterými se léčím a zakouřené prostředí mi znemožňuje usnutí před 01:00 hodinou v noci. Na opakovanou žádost o nekouření v době nočního klidu a snahu o domluvu reagují oba sousedé arogancí, urážkami a tvrzením, že ve svém bytě si mohou „dělat co chtějí“.

  Jsem z toho zoufalý, zhoršuje mi to alergicko-astmatické obtíže a do práce navíc chodím velmi nevyspalý.

  Jaká je možná a smysluplná obrana proti takovému jednání ?

  Velmi děkuji za odpověď

 93. lorin

  Dobrý den.Bydlíme v rodinném domě u Prahy.Na vedlejším pozemku bydlí v rodinném domě 18 osob (rodinná komunita majitelů heren).Prakticky obden je řev na zahradě a v zahradní boudě na hranici pozemku do pozdních nočních hodin.Tak 2x týdně je provázený hlučnou hudbou s diskotékou, která končí mezi 2-4 hod nad ránem.Policie je k ničemu. Navíc kdykoli je volám, slyším od vedle"už volali" a běží se schovat.Pak přijede do 5-10ti min hlídka, řekne mi, že zákony jim stejně neumožňují nic řešit, že má vše řešit Obecní úřad a zhodnotí, že je tam stejně klid.Naposledy mi po odjezdu hlídky a zhodnocení klidného stavu přistálo vejce na fasádě.Často mi střílejí světlice na dům-dobrý psychický teror.Obecní úřad je také na nic, pan starosta má z jejich herny příjem do Obecní pokladny, tak se tváří, že se nic neděje a říká,že jim stejně nemůže dát víc než 1000kč pokuty.To ale pokud se něco prokáže a oni si vždy vzájemně dosvědčí, že byl klid.Dvojí sousedé tam také chodí,takže si nestěžují.Další v naší těsné blízkosti se k nám přidali, ale početně je nás stejně méně, takže zase na nic.Ostatní řeknou, že se bojí nebo, že je to na nic, že mají vše podplaceno.Dokonce,při snaze řešit situaci jako svědek na přestupkové komisi, mě z obce obeslali na místo konání do vedlejší obce,takže je jasné na čí straně stojí.Minulý týden sousedé slovně napadli mojí matku-hrůza,jak jí nadávali.Vlastně řekli v závěru, ať jim náš barák prodáme.Vyjdeme na zahradu a komunita si hlásí"jsou tam",sedí na terase"atp.Ale nám říkají šmíráci a sousedům od vedle vometáci.Mám možnost řešit to přes Krajský úřad, když nejsem spokojena s postupem Obecního úřadu?Je to možné, i když je účastníků méně než 3O?Mám stejné právo na klidné bydlení v zástavbě rod. domů, když všude jinde je klid?Mám možnost využít hygienické meření hluku?Ředitel KHS mi sdělil, že měří jen technická zařízení a restaurace.Co mám udělat, aby se navýšila pokuta Obecní vyhláškou až na 30 000kč za rušení nočního klidu?Zákon a postup dle práva mě nepomohl vůbec.Primitivové s penězi mají v tomto státě,zdá se,zelenou.Přes 2 roky se snažíme a i když v jednom ze zápisů hlídky policie se píše, že jedna z podnapilých sousedek prohlásila, že nám to dělají cíleně, všichni na úřadě se tváří, že je vše OK.

  Za odpověď děkuji

 94. Jessie

  Dobrý den, máme trochu delikátnejsi problem. Bydlime v panelovem dome, okna pouze na lodzii.Sousede primo pod nami nas obtezuji nechutnym zapachem (tezko definovatelnym) a neunosnym mnozstvim hmyzu – mali hnedi poletavi broucci a moli. Ti brouci lezou ventilaci – spajz, koupelna, zaroven nalitavaji primo zvenku okny, v momente, kdy se ti pod nama rozhodnou vyvetrat. Mame je vsude, jsme z toho zoufali. Prosim o radu.

 95. panel007

  Na bydlení v paneláku mám tu nejhnusnější vzpomínku, především kvůli hluku. Hlučnost je údajně daná stavebními konstrukcemi a nejde s ní nic moc dělat. Pro normálního slušného člověka je to frustrující MUČIRNA, zvláště když narazíte na pár agresivních omezenců, případně blbců nebo bláznů. Držím palce všem, kdo se tam odtud chtějí dostat, aby se jim to povedlo. Jde to, jen se musí jednat. Přeju zdar a sílu.

  PS: díky paneláku pro mě slova normální a slušný získala zcela konkrétní obsah:-)

 96. Mirek

  Mám souseda kreténa, který má na zahradě neustále puštěné rádio. Ve dne je to ještě únosné, ale v noci je to velmi nepříjemné. Žádné domluvy ani hrozby nezabírají. Rádio hraje stále i když nejsou doma, ale třeba na dovolené.Potřebuji sehnat rušičku s malým dosahem, nebo způsob, jak to rádio zničit, aniž by mohl cokoli dokázat.

 97. Jirka

  Dá se nějak řešít když po ulici v obci jezdí každej den misti motorkáří na motorkách "Stadionech" které dělají opravdu nesnesitelný rámus….. je to starost obce nebo jednotlivých řidičů? děkuju

 98. občan

  Bydlím v centru obce. Přímo uprostřed hustě obydleného centra obce byl postaven sportovní areál, ale nedávno v tomto areálu majitel (je také spolumajitelem Třineckých železáren) začal provozovat koncerty a diskotéky a to ve venkovních prostorách. Dostal k tomu povolení obecní rady – do půlnoci v pátky a v soboty. Celá čtvrť si na tyto orgie stěžuje. Dokonce jsme na OÚ zanesli petici proti provozování hudební produkce do pozdních nočních hodin, ale starosta na nás nechce brát ohled a tvrdí, že to máme vydržet, nebo co by bylo ještě lepší – odstěhovat se. Na schůzce se zástupci obce nám bylo dokonce vyhrožováno zástupci majitele areálu (v přítomnosti starosty), že naše děti nebudou mít do areálu přístup, jestliže si nepřestaneme stěžovat (v areálu je jediné dětské hřiště v okolí a oblast je ycela zastavěna rodinnými domky). Nakonec jsme obdrželi slib starosty a zástupce majitele areálu, že budou hrát pouze do 22 hodiny. Bohužel když jsme si vyžádali tento slib písemně bylo nám řečeno, že nám dali své slovo a to se počítá. Samozřejmě o dalším víkendu hráli na plné pecky do půlnoci a v telefonu nám tvrdili, že o žádné úmluvě nikdo nic neví. Starosta zase tvrdil, že to máme vydržet a že nás nechápe (bydlí 5 km od centra u lesa). Policie kterou jsme už pár krát přivolali nemohla nic dělat, protože koncerty jsou povoleny obcí. Na hygienu nevoláme, protože během schůzky s majitely areálu a zástupci obce se proti nám několikrát oháněli tím, že si to klidně dají prověřit hygienou a nic se jim nestane, proto si myslíme, že na hygieně budou asi podplacení. Je nějaký legální způsob na dosažení klidu v noci?

 99. občanka

  Ve dvoře mezi našimi domy, se od 6,00 rána schází podivná individua, která zde popíjí alkohol, močí aj.jsou hluční, vulgární, nám na domy, stromy, s sebou mají psy různých plemen, bez náhubků, vč. bojových plemen.Poléhavají nám tu,někteří znaveni i spí- vedle si hrají naše děti na pískovišti. Toto trvá až do pozdních nočních hodin. Voláme městskou policii, která dojde, vypíše pokuty, oni se zdejchnou, ale za chvíli jsou zpět. Na naši otázku, ať zakročí rázněji, prý nemají pravomoce, starosta moc nepomáhá.Podotýkám, všichni di jednoho nezaměstnaní, na dávkách, někteří ani ne, nestihli se dojít zahlásit na úřad, nestihli to., takže je zde otázka, zač pijí, denodenně. Bydlí tu hodně mladých rodin s malými dětmi, také starobní, nemocní důchodci, ale nikdo nám nechce pomoci.Co poradíte? Děkuiji

 100. Veronika

  Otec mé matky si do našeho domu, který vlastní matka a on zde má tuším břemeno nebo tak nějak se tomu říká, prostě má právo zde bydlet přivedl bezdomovkyni a ubytoval ji ve svém pokoji, přes matčin zákaz jí stále dává jídlo, pouští ji do naší koupelny a podobně, netušíte zda nějakým způsobem překračuje zákon nebo jak tento problém řešit? děkuji

 101. zdenek

  Chtel jsem se puvodne zeptat a pozadat o radu, co s nonstop stekajicim psem, ale kdyz ctu, jak moc jsou stejne nestastni lide neuspesni…

  Pes uz asi tri roky obtezuje celou ulici, steká v sekundovych intervalech treba 10 hodin v kuse. Spat u otevreneho okna nejde, to same plati o uspavani deti. Nelze si uzivat zahradu, nebot pes steka a steka a steka. Pomuze napsat stiznost na mestsky urad? Nebo policii, soud? Diky, Zdenek

 102. Marta

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli náhodou někdo nevíte jak je to s povynností kosit trávu na svém pozemku. Bydlíme na vesnici v CHKO Bílé Karpaty a majitelka pozemku vedle našeho domu se o pozemek nestará. Je to samý plevel, pýř atd. Navíc to značně hyzdí pohled na vesnici. Starosta mi řekl že on nemá žádné prostředky, kterými by ji donutil si pozemek pokosit.

  Prosím o radu je to opravdu neúnosné.

  Piště i na e-mail martulebilkova@seznam.cz

 103. Jana

  V 8.00h jsem si přesouvala v místnostiz jednné strany na druhou komodu celkem malou v panelovém domě.sousedi co bydlí podemnou tak namě přiběhly jako jak si to představuji v 8.00ráno něco dělat tak jsem jim vysvětlila že noční klid neruším a že nechápu proč bych se měla omezovat když bydlím ve svém bytě.Potřebovala bych,ale odvás jestly by jste mi nezaslaly nějakou adresu na zákony kde si přečtu přesně jak a kdy začíná a končí noční klid abych se mohla nějak bránit moc děkuji Jana

 104. Renata

  Zdravím, můžete mi prosím někdo sdělit zda se dá zasáhnout proti sousedům respektive jejich neustále hulícímu komínu, následnému spadu do našich plic, oken zahrady ? Opět nastává období plynových masek, které nám přetrvává až do jara. Cihlu na komíně prosím vynechte:) Vážně je to hrůza, kam se na to hrabe zakouřená hospoda. Neměli bychom do boje proti kuřákům přiřadit i absolutní boj proti kuřákům z komínů? Díky za Vaše rady, když už nic nevyřeší, tak aslespon rozptýlí černé představy o budoucí rakovině plic mé nekuřácké rodiny. Renata

 105. TkadlecovaHanka1@seznam.cz

  V minulém životě jsme asi někomu hodně ublížili. Máme rodinný domek, v naší těsné blízkosti bydlí tři sousedi, kteří nám již 16 let dělají ze života peklo. Jeden soused je maniodepresivní voyer, vnikal na náš pozemek, vzal si svůj žebřík a koukal na nás do ložnice a do koupelny( po policejních žalobách se omezuje na tajné pozorování dalekohledem a focení), druhý má těsně u našeho plotu močůvku, kterou dlouhá léta "zapomínal" včas vyvézt- smrděli jsme nejen my,ale i naše peřiny a venku se nedalo přebývat(po hlášení na policii máme již 2 měsíce pokoj- zatím). Třetí sousedi mají dva psy. Jeden je uvázaný hned u našeho plotu a smrdí jak obecní kozel, druhý je hyperaktivní kokršpaněl,který dokáže neunavně štěkat celé hodiny.Domluvami u těchto lidí jsme ničeho nedosáhli.Máme jít zase na policii?Beru prášky na nervy a mám chuŤ odstěhovat se pod most.

 106. Josef

  Soudedé si na plot připevnili 2 m vysokou rohož. Díky tomu mám na zahrádce, kde pěstujeme zeleninu a jahody stín až do 11 hodiny dopolední. Dohoda není možná. Co s tím? Má na to soused právo? Nechci žádné soudní spory.

 107. RŮŽA

  MÁM DVOULETÉHO SYNA,KTERÝ BĚHA PO BYTE KDYŽ JDE DUPE JAKO SLON SAMOZŘEJMĚ,ŽE MU NEMOHU VYSVĚTLIT AT CHODÍ PO TICHU A NELÍTÁ A PROTO MÁME PROBLÉM SE SOUSEDY POD NÁMI KTEŘÍ BY PO NAS CHTĚLI ABY JSME SYNA "UVAZALI K TOPENÍ"SYN CHODÍ SPÁT KOLEM 21.HODINY NĚKDY I POZDĚJI TAK SE CHCI ZEPTAT JESTLI SE RUŠENÍ NOČNÍHO KLIDU VSTAHUJE I NA TAK MALÉ DĚTI,KTERÝM SE TO NEDÁ VYSVĚTLIT.VYHROŽUJOU NÁM POLICII,SOCIALKOU.JEŠTĚ CHCI PODOTKNOUT,ŽE JSOU TO LIDI,KTEŘÍ SI STĚŽUJOU NA VŠECHNO A POŘÁD.

 108. zoufalá

  Dobré odpoledne všem.Mám problém se štěkotem psa.Bohužel psa,kterého jsme "podědili"od příbuzného.Odstěhoval se pracovně mimo město a o psa se "nemůže" starat.Problémy nastaly ve chvíli,kdy jsme si s přítelem pořídili družstevní byt za cca třičtvrtě milionu a přestěhovali se.Doufali jsme ve společný klidný a šťastný život,leč opak je pravdou.Každý den po příchodu z práce najdu u dveří vzkaz,jak zmiňovaný pes po našem odchodu do zaměstnání na denní směnu zase štěkal.Sousedy upřímně lituju,když spustí,je to opravdu o nervy a vůbec se jim nedivím,že jsou na nás naštvaní.Včera jsme objednali obojek proti štěkání,snad to zabere.Pokud ne,opravdu nevím,jak budeme dál postupovat.Neznám bohužel nikoho,kdo by si jej byl ochotný vzít a protože respektuji práva sousedů na klid v domě,a to i mimo noční klid,možná mi nakonec nezbude nic jiného,než chudáka psa utratit.Už si s touto situací opravdu přestávám vědět rady.Nejvíc mě rozčiluju,že si člověk,který věděl,že se pejskovi, vzhledem k pracovní době,nebude moct věnovat,zvíře vůbec pořizuje.Přivítám jakoukoliv radu,jak jinak situaci řešit.Předem děkuji.

 109. moara

  Dobrý den!

  Mám dotaz ohledně psů v obchodech všeobecně – a především pak ohledně jejich přítomnosti v obchodech s potravinami a/nebo oděvy.

  S ohledem na skutečnost, že se mi poslední dobou stále častěji stává, že v některém z obchodů potkám volně pobíhajícího psa, a navíc ještě bez náhubku, chctěla bych se touto cestou dotázat, zda lze podobnému jednání nesvědomitých majitelů psů zamezit – a jakým způsobem.

  Krom toho, že takový pes může způsobit zranění osob, či jejich obtěžování – je jistě jeho přítomnost (jakož i jakéhokoli jiného zvířete) v podobných obchodech naprosto nežádoucí.

  Děkuji za odpověď.

 110. barbusik

  Dobrý den, ráda bych se svěřila s problémem, který mě trápí. V domě naproti mě bydlí voyer. Hodiny postává nebo sedí za oknem, pozoruje byty proti sobě a s oblibou používá dalekohled. Snažila jsem se s tím naučit žít, nevšímat si ho, mít věčně zatažené záclony, ale stejně mě to obtěžuje. Například když myji okna, nejdřív se chvíli dívá, pak na chvilku zmizí, vrátí se s jidlem, pohodlně se usadí a sleduje mě dalekohledem. Připadám si trapně, chodí se na byty proti sobě dívat jako do kina i s popcornem. Je proti tomu nějaká obrana? Co se dá v takovém případě dělat? (Samozřejmě kromě zatažení záclon.) Moc děkuji za odpověď.

 111. Markéta

  Dobrý den,

  mám určitě problém společný mnoha lidem a tím je pomlouvačná kolegyně. Naučila jsem se jí moc nevšímat a většinu problémů řešit mimo ni. Nyní se však ke mně dostala informace, že má kolegyně si nahrává na mobilní telefon naše rozhovory během její nepřítomnosti v místnosti. Bohužel nemám přímý důkaz, jde jen o informaci od lidí, před kterými se o tomto zmínila. Máme nějakou možnost bránit se takovému člověku?

 112. pavla

  vzali jsme si psa z útulku,je moc hodný, ale vždy když odejdeme do práce, tak pejsek,tak pul hodiny vyje a štěká. sousedé zž na nás zavolali dokonce policii. chtěla bych se zeptat, jestli nám ho můžou nějakým způsebem vzít?

 113. J.

  Chci se zeptat, zda existuje nějaká povolená hranice hluku, kterou nesmí přesáhnout doma používané přístroje, v našem případě konkrétně vysavač. Užíváme běžný typ sáčkového vysavače s hlučností 78 dB a samozřejmě vždy jen v běžných denních hodinách, přesto nám kvůli tomu sousedka vyhrožuje policií, protože ji tím prý obtěžujeme. Opravdu má k tomu právo?

 114. Světlana R.

  Dobry den, potřebuji se zeptat:od kolika do kolika je noční klid? Nad námi totiž bydlí sousedi, kteří každou noc nás nenechají v klidu se vyspat.Co s tím mužem dělat? Máme dítě, které musí ráno brzo vstávat do školy, a věčně se nemůže vyspat kvůli hluku nad námi. Předem děkujeme za odpověď.

 115. Alena

  Bydlíme asi 200m od čepací stanice Benzina. U ní je i mycí linka na osobní vozy. Asi před 4 roky inovovali tuto linku a její součástí je i sušička, která je velmi hlučná. Po stížnosti na OÚ došlo k jednání ,kde byly i zástupci hygieny.Zástupci hygieny konstatovali, že hluk je silný,nepřeměřili ani jeho hodnotu a doporučili jen při mytí zavírat vrata myčky.Od té doby dál pospoucháme nadměrný hluk u mytí každého třetího auta, při poruše automatického zavírání vrat i několik dní.Domníváme se ,že jde o jasné porušování normy stanovující přípustnou hladinu hluku z.258/2000sb.Potřeboli bychom poradit jak dále postupovat.

 116. x-woman

  Dnes se mi stala nepříjemná událost (tedy pro mě). Bydlím v klasickém paneláku a zrovna jsem se rozhodla, že bych měla začít cvičit na hudební nástroj častěji než doposud. A tak jsem tedy vytahala saxofon a začala jsem hrát. Po cca 15 minutách hraní přiběhl soused, který bydlí nad námi…

  Ani jsem se nestačila rozkoukat když ze sebe vysypal ať koukam přestat hrát a že už nikdy nemam hrát a když sem mu řekla že občas cvičit přeci musím tak odvětil ať si prý chodím hrát do lidušky, do školy a už odpochodoval zpět nahoru.

  Jen dodám, že za tu dobu, co zde bydlíme (tj. necelý rok) jsem hrála velmi málo, sotva 1x za měsíc (spíše ani to ne).

  Na druhou stranu pokud hraji tak sotva vydržím hrát celou hodinu a frekvence hraní se u mě do budoucna (protože přeci nemám nástroj jen pro to, abych si 1x týdně zahrála na zkouškách s kapelou a jinak vůbec netrénovala, to si nemohu dovolit už více) může pohybovat tak 1x týdně…

  Zajímalo by mě tedy, zda moje hraní nebude přesahovat nějakou mez (no pro něj subjektivně zjevně ano). Ještě dodám, že se sousedy na podlaží není žádný problém a to by měli být doma více než onen zmiňovaný soused, jelikož mají malé děti…

 117. Tereza

  Naše starší sousedka vždy od půlnoci do cca do 6ti do rána chrápe. Vzhledem k tomu, že bydlím v činžáku a ona má hlavu zřejmě vedle mé (jen přes tenkou stěnu), mám to z první ruky a nemůžu spát. S ní se o tom nedá mluvit, údajně chrápe kvůli tomu, že má astma. Já si postel přestěhovat nemůžu. Zajímalo by mne, zda se s tím dá něco dělat?

 118. Sklenda

  Moje maminka, 78 letá důchodkyně si stěžuje na hluk, který vydává nějaký přístroj. Nese se zdmi a není možno určit odkud. Sousedky ho neslyší, podle svých slov již špatně slyší. Protože jde o dům s pečovatelskou službou, řešili jsme toto s pečovatelkou, její nadřízenou, se správcem domu. Doporučili nám, řešit to přímo s lidmi. Napsali jsme dopis a dali do schránek (bydlí tam 40 nájemníků). Čekáme nyní na odezvu, případně na to, jestli hluk přestane. Pokud ne, co potom? Na koho se obrátit?

  mimochodem, hluk jsem slyšela i já, když jsem za tím účelem byla u maminky celý den a přes noc. Podobá se hluku jehličkové tiskárny, která jako by byla přímo u ní v místnosti.

 119. simona

  Dobrý den

  sousedi hrají na klavír kdy se jim za chce a deně hrají třeba i dvě hodiny. Chtěli jsme se s nimi dohodnout na nějakém kompromisu ale bylo nám řečeno,že si budou hrát kdy chtěj a jak chtěj. Můžeme proti tomuto něco dělat?? Byty nejsou města už sme je odkoupili.

 120. Milan

  Prosím o radu.Nejsem zrovna nejmladší 52 let a dostal jsem výpověd po 34 letech od zaměstnavatele. Výpověd měla končit k 31.12.2007, ale já jsem v listopadu byl 10 dnů v neschopnosti.Tak nekončím k 31.12.2207 ale k 31.1.2008.ZJIŠTTUJI TED, ŽE NEPOČÍTALI S MOJÍ NEPRAC.NESCHOPNOSTÍ, PROTOŽE MÍSTO ZRUŠENO NENÍ ANI NENÍ OMEZEN STAV ZAMĚSTNANC. JSEM NA PRÁCI SÁM. A UŽ MINULÝ TÝDEN JSEM ZAUČOVAL NOVÉHO ZAMĚSTNANCE NO MOJE PRAC.ZAŘAZENÍ.PROSÍM MOHU SE NĚJAK BRÁNIT, MÁ TO VŮBEC V DNEŠNÍ DOBĚ CENU, KDYŽ ANI NEZNÁM DOBRÉHO PRÁVNÍKA.DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚD.ODPOVĚDÍ MĚ POMŮŽETE I PSYCHICKY, PROTOŽE TO NEMOHU NĚJAK VSTŘEPAT.

 121. Petr Nesvatba

  Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu uplatňovat přestupek rušení nočního klidu, pokud doba nočního klidu není v současné době vymezena (vyhláška č. 13/1977 Sb. byla zrušena vyhláškou č. 20/2001 Sb.)? Případně jaká je obrana proti hlučným sousedům. Děkuji za odpověď.

 122. Pavlína Špačková

  Dobrý den, koupili jsme byt,s ostatními majiteli bytů založili společenství vlastníků.Před půl rokem se do sousedního bytu přistěhoval k majitelce její dospělý syn.Od té doby řešíme naše sousedské vztahy neustálým domlouváním, upozorňováním a prosbami o snížení hluku ze sousedního bytu.Syn majitelky si na společnou stěnu pověsil aparaturu a jelikož miluje hlasitý poslech hudby, jsme od té doby neustále obtěžováni nesnesitelným hlukem.Jediné čeho se nám do této chvíle podařilo docílit je to,že syn již omezil mejdany v noci.Naši žádost,alespoň o přemístění nábytku v sousedním pokoji nebylo ze strany sousedů vyhověno ani po té,co jsme udělali vstřícný krok a stěnu jsme nechali odhlučnit(o 47db).Sousedé tuto naši vstřícnost pochopili tak, že tedy mohou pustit hudbu ještě více nahlas.Majitelka bytu s námi ukončila komunikaci tím, že v této věci nemůže víc udělat,jen naší žádost tlumočit synovi, ten s mámi však nekomunikuje vůbec.Stejný problém mají ješte dva byty.Jak můžeme věc řešit?Děkuji

 123. Martina Prokešová

  Dobrý den,před nějakou dobou se do našeho domu přistěhovala rodina s mentálně postiženou již dospělou dcerou. Tato velice hlasitě a velice často sprostě nadává a vydává skřeky a pazvuky, které jsou slyšet ještě o dvě patra výše (a to bydlíme ve zděném domě, nikoli v paneláku). Samozřejmě chápeme nelehkou situaci této rodiny, nicméně hluk je opravdu neúnosný. V domě bydlí mnoho starších lidí, mnohdy těžce nemocných, kteří potřebují klid a jsou z tohoto opravdu nešťastní. Ovšem ani ti mladší nechtějí neustále u jídla, u televize, ve dne, v noci poslouchat řev, nadávky, vytí, skučení a podobné opravdu velmi hlasité zvuky. Rodina již byla několikrát upozorněna písemně i osobně členy výboru společenství vlastníků, nicméně situace je stále stejná. Můžeme si někde stěžovat, případně přivolat městskou policii, prostě nějak se dovolat klidu, když chování dotyčné je způsobeno jejím postižením a nedá se tedy pravděpodobně označit za záměrné?

 124. Lenka Hájková

  Chci se zeptat, máme rod. dům vedle průmyslové zóny, firma vedle nás má několik výrobních hal. V současné době budou stavět novou výr. halu jen 10 m od nás. Po dotazu na stavebním ji postaví. V žádosti mají uveden dvousměnný provoz, ostatní haly mají jednosměnný provoz ( který ale nedodržují, pracují na dvosměnný), se zkušeností víme, že hluk bude ještě větší. Máme nějakou možnost trvat na jednosměnném provoze, protože pokud bude jednou povolen dvousměnný provoz, již s tím nic nenaděláme. K našemu názoru se přidá ještě několik sousedů. Na hygieně nám bylo řečeno, že až halu postaví teprve potom můžeme věcmi argumentovat. Děkuji.

 125. KVETOSLAV ZYKL

  Chtel bych se zeptat.Bydlime v panelovem dome a cas od casu je potreba neco vyvrtat,posledni dobou jsme si delali novou chodbu a td.Ackoli vrtam pouze v denich hodinach-i o vykendu,soused me vynadal,ze uz to trva dlouho.A me by zajimalo,cim jsem se provinil.Nemuzu prece za to,ze je vrtani do panelu tak hlasite,jen chceme pekne bydlet.Co s tim?

 126. Ondrej Hejda

  Dobry den,

  poridili jsme si s pritelkyni byt v novostavbe (rezidenci) od realitni kancelare, ktery mame v osobnim vlastnictvi.

  Cela budova byla zkolaudovana v polovine roku 2007.

  V byte nas trapi hlucnost a to napr. z vodovodniho systemu, ktere pronika od nasich sousedu do nasi loznice a dale je velmi slyset veskery pohyb z vany u sousedu.

  Celou zalezitost reklamujeme u stavebni spolecnosti, ktera nese odpovednost za stavbu, ale neuspesne. Po 2 mesicich reklamace nam sdelili,

  ze steny jsou postaveny dle CSN normy a vse je provedeno podle stavebniho planu.

  Prosime Vas o pomoc

 127. Břeťa Latík

  Bydlíme v panelovém domě a soused nad námi chová zhruba 8 – 10 koček. Dříve při počtu 2 nebyl problém, nyní však se smrad rozléhá do většiny našich místností. Oslovil jsem souseda a na vlastní náklady (zatím asi 1000 Kč) jsem od něho ucpal všechny díry (kolem trubek nám dolů tekla moč od koček). Bohužel má třetinu bytu bez podlahy (má ji vytrhanou, že někdy bude, až bude mít peníze, dělat novou). Ptal jsem se ho na počet záchodků – má 2 kusy. On sám s tím nic dělat zatím nehodlá, i když další sousedé začínají reptat (smrad začíná být i na společné chodbě). Hodlám oslovit družstvo (jsme družstevní byt), hygienu a město, ale obávám se, že uvedené úřady pouze souseda upozorní a problém zůstane. Viditelně totiž již nic neprosakuje, jen to dost často začne smrdět tak, že musíme vypadnout z bytu. Naštěstí v ložnici problém zatím není, tak spát zatím můžeme. Poradí mi někdo, prosím?

  Díky Břeťa

 128. Lenka J.

  Dobrý den.

  Ráda bych položila dotaz ohledně rušení nočního klidu.

  Koupila jsem novou postavenou bytovou jednotku, která se nachází nad provozovnou bowlingu. 2x týdně (v pátek a v sobotu)zde pořádají diskotéky, přičemt dunění v celém domě je podle mého názoru neúnostné (přibližně do 4 hodin ráno). Byt je v tuto chvíli již zkoulaudován. Ráda bych se tedy zeptala, jestli lze na provozovatele uplatňovat néroky ohledně dodržování nočního klidu, případně podle jaké vyhlášky.

  Děkuji za odpověď.

  L.J.

 129. Lukáš Bartoš

  Dobrý den,

  nastěhovali jsme se s přítelkyní do 1+1 bytu v Brně-Lesné, kde je velké osídlení staršími spoluobčany. Hlavním problémem jsou dva manželé se zbytky sluchu přímo nad naším bytem, kteří si instalovali televizi přímo k topení. Celodenní televizní programy střídají jejich hlučné nadávky a rozhovory. Snažil jsem se řešit to prosbou a rozmluvou, ale byl jsem nepěkně odehnán, že se mám vystěhovat. Problém je ten, že to není rušení nočního klidu, i když televizi vypínají kolem půl jedenácté-jedenácté v noci. Prosím o pomoc (nebo špunty do uší, státnice za dveřmi a já jsem čím dál tím nervoznější). Děkuji předem za odpověď

  s pozdravem

  Bartoš Lukáš

 130. Yvona Kopčíková

  Dobrý den,

  bydlím v družstevním panelovém domě a chtěla bych se poradit,jak postupovat v této situaci:

  V bytě bydlí matka se dvěma dospělými syny.Jeden se synů zhruba ve věku 19 let je psychicky labilní a velmi hlučný ve kteroukoli denní i noční hodinu.Ruší sousedy boucháním do topení i jiných blíže neurčitelných předmětů a vydavánim hlasitých neartikulovaných zvuků.Na místě byla už několikrát policie,jejich možnosti prý však nejsou jiné,než nájemníkům domluvit.Sousedé sepsali stížnost ,kterou jsme podali na družstvo.Družstvo postoupilo stížnost na místní radnici,jejíž pracovníci si majitelku bytu předvolali k pohovoru.Výsledkem pohovoru bylo písemné vyjádření vedoucí sociálního odboru,nad kterým je možné se jen trpce pousmát- hlučný syn je psychicky labilní a nájemníci tedy mají projevit shovívavost.To je ale těžké požadovat po lidech,kteří se už přes rok pořádně nevyspali a každou další noc očekávají s napětím.Prosím o radu.

 131. martin pilar

  dobry den prosim o pomoc mam spor se svym sousedem ktery mne obtezuje nesnesitelnym zapachem ktery je z chovu zvirat ktere chova cca 4metry od meho domu. jedna se zejmena o prasata ovce kozy kraliky slepice a jine mam vubec nejakou moznost jak se branit?

 132. Libuše Hubáčková

  V bytě pode mnou žije prý vyléčený feťák(28 let) se svou matkou. Je v invalidním důchodu, takže přes den spí. V noci řve, jak šílené zvíře, nebo si hraje hry na PC s hudbou, nebo poušti hudbu. Stává se to tak 3x do týdne. S ním se nedá mluvit a matka tvrdí, že si stěžuji v domě jen já. Je to slyšet v širokém okolí, zvláště , když je v domě jinak klid. Je stále svéprávný. Jmenuje se Jan Jahoda a bytem nám.Hrdinů 9, Praha 4. Ráda bych jej zažalovala, ale nevím jak a kde. Občas-2x ročně jej odveze sanitka do Bohnic. Když si u matky stěžuji, tak mi v noci ještě sprostě nadává!

  Děkuji Hubáčková

 133. Pavel Mareš

  Dobrý den, mám dotaz ohledně obecního bytu.

  Jsem majitelem obecního bytu a má přítelkyně také, ale v jiném městě, kde společně žijeme a kde jsem nahlášen k přechodnému bydlišti. Můj byt využíváme k víkendovým návštěvám, jelikož zde mám rodinu. Chtěli bychom se vzít, tak se chci zeptat, zda-li existuje nějaká šance jak si i nadále ponechat oba byty i po uzavření manželství??! Případně jakým způsobem to provést, aby jsme o jeden z bytů nepřišli.

  Děkuji Vám za odpověd.

 134. ZuHud Hud

  Dobrý den,

  mám takový problém – bydlím v paneláku, ale pod náma bydlí sousedi, které bych spíše přirovnala k bílým cigánům. Téměř denně hraje hudba, která ruší náš klid. Hlasité zývání, třískání dveřma, a to i v noci, třeba i o půl 3 ráno. Hádky, hlasité tak, že si připadám, že stojí vedle mne v bytě. Policii jsem volala, po odjetí police sousedi naschvál dali rádio ještě více nahlas.Když jsem tam byla, a řešila vše domluvou, tak výsledek byl ještě horší. Dělají naschvály. Když jsem začala v bytě skákat, abych je obtěžovala taky, tak bohužel si dali rádio hlasitěji. Takže jsem nic nevyřešila – spíše to bylo ještě horší. A navíc to dělají tak, aby obtěžovali jenom nás. Hluk se nese nahoru více, než dolů. Takže sepsání petice taky nehrozí. Nejsou svědci. Nevíte někdo radu, jak s něma "vydrbat" aby dali pokoj?? Už se to jejich věčné tuc, tuc nedá vydržet. Někde jsem četla, že ten kdo je nahoře, má výhodu. Prosím pomozte. Pojistky mojí dole před bytem, neutekla bych do bytu.

 135. Monika Josisová

  Prosím o radu co máme dělat když v panelovém (státním) bytě máme jednoho mladého nájemníka který si nechává předělávat celý byt trvá to již víc jak měsíc a od rána cca od 6.30 do večera třeba i do 0.20 se z jeho bytu ozývá buď vrtačka,pila,zatloukání apod.Když si jdeme stěžovat tak nám otevřou jen dělníci (nájmník momentálně v bytě nezdržuje)a ty nás se slovy – pracujem pro pana Laušmana a ten nám nakázal dělat podle potřeby.Tyto dělníci také tahají po celém schodišti nepořádek a nechtějí si to po sobě uklízet.Máme i důvodné podezření, že stavební práce které se v tomto bytě provádějí (zboření dvou zdí které jsou vedeny jako nosné) jsou bez patřičného stavebního souhlasu realitní kanceláře,která náš panelák spravuje – vlastníkem je město.V našem domě je hodně malých dětí a situace je pro všechny nájemníky opravdu neúnosná.Obracím se na Vás tedy s prosbou o radu jak se bránit.Monika

 136. Monika Josisová

  Ještě bych ráda doplnila, že s p.Laušmanem jsou stále potíže od začátku co tu bydlí.Neuklízí chodbu když má službu a v noci za ním chodí jeho přátelé,pouštějí si hlasitou hudbu (z bytu jde cítit marihuana) a pořádají si tam mejdany až do ranních hodin.Sousedé v jeho blízkosti už si nedovedou spánek bez použití špuntů do uší ani představit (hned nad ním zase bydlí maminka s postiženou holčičkou která také trpí epileptickými záchvaty).Rozumná domluva nepomáhá a on se nám jen vysmívá do očí.Budeme proto vděčni za jakoukoliv Vaší radu.Monika

 137. Lenka Vyčítalová

  Dobrý den,měla bych dotaz.

  Soused má dva psy a už měsíc v kuse celou noc až do rána štěkají.Máme okno přímo k nim a v těchto vedrech se nedá spát se zavřeným oknem.Na koho se mám obrátit,aby mu nějak domluvil? Je to podivín a tak sem si jistá,že by se to domluvou nevyřešilo.Pomohla by např. policie,když ruší noční klid?

 138. Martin Hýbner

  Dobrý den, bydlíme v centru Brna v novostavbě. Asi 5 metrů od naší budovy a tedy i našich oken, začala soukromá firma stavět nový bytový komplex. Že začíná stavební ruch v 6.30 během pracovního týdne, se dá snést, ale poslední dobou pracují i o víkendu. V současnosti vrtají do země betonové piloty a začínají klidně v sobotu i neděli v po šesté hodinně ranní. I přes zavřená okna je to neskutečný hluk. Podotýkám, že stavba má trvat do prosince 2009. Je možné nějak se proti stavební společnosti bránit a mít o víkendu alespoň ráno klid? Děkuji moc za odpověď koho kontaktovat a kam podat případně stížnost.

 139. Rostislav Slováček

  Dobrý den hraji na hudební nástroj->bicí, a sousedi si neustále na něco stěžují hraji do 8 večer a to nadávají že hraji třeba o 5 minut déle chtěl bych se zeptat jestli proti mě můžou něco podniknout nebo ne bydlím v rodinném domě a místbost kde hraji není nijak spojena s jejich stěnami tudíž předpokládám že by to slyšet moc nemělo protože u nás doma to o 2 místnosti slyšet nejde tak se ptám co nejvíce informací o hraní by mi pomohlo děkuji…

 140. Marcela Winklerová

  Bydlíme v řadovém rodinném domě, chováme kastrovaného kocoura, který je zvyklý vykonávat potřebu na kočičím záchodě v domě. Ven ho pouštím okolo 11 hod., v 17 hod. chodí domů. Asi 1-2krát do měsíce se staně, že nepřijde a zůstane venku. Jedná se o obtěžování sousedů nad míru přiměřenou poměrům? Naše sousedka nás žádá, abychom kocoura chovali pouze v bytě. Náš kocour není jedinou kočkou, která se v okolí nachází, přesto ji sousedka přesvědčená, že jedině on chodí na její zahradu. Může po nás žádat, abychom kocoura nepouštěli vůbec ven?

 141. Cejková

  Dobrý den, náš soused v řadovém domku si v poslední době stěžuje, že ho obtěžujeme hlukem. Několikrát už nás v noci probudil, když nám strčil sirku do zvonku. Jednou jsme dokonce vůbec nebyli doma. Co máme dělat, mluvit se s ním nedá.

 142. Knuspi

  Ahoj,

  chtěl bych poprosit o radu. Bydlíme v družstevním bytě. Zhruba před 7 měsíci nás začal obtěžovat příšerný zápach kočičích exkrementů z horního patra od souseda. Poté kočičí moč dorazila v kuchyni dírou u topení na naši záclonu. Navštívil jsem souseda, přivítalo mě asi 8 koček (jen 2 kočičí záchody). Řekl, že je to náš problém, ale nechal nás ucpat všechny díry, aby se moč nedostávala k nám. Po krátkém zlepšení následovalo zhoršení. Dali jsme stížnost na družstvo. Za 4 měsíce mu družstvo napsalo řadu termínů, na žádný však nebyl doma a tak družstvo nemohlo prověřit stav v jeho bytě. Družstvo říká, že nic jiného udělat nemůže. Hygiena nám také nepomůže, veterina by se musela dostat dovnitř. Měli byste nějakou radu? Třeba pro družstvo – údajně podle nějaké vyhlášky mohou se s policií dostat dovnitř (oba byty jsou družstevní).Prosím.

  Díky

  Knuspi z Brna

 143. Thomho

  dobry den, nas soused provozuje na svem pozemku psi hotel. Na provoz tohoto hotelu se zacaly mnozit stiznosti zejm. na znacny hluk. Vec projednaval MEU, hygiena provedla pred vice jak mesicem mereni (vystup jeste nemame, ale je s podivem, ze psi zrovna v ten inkriminovany den byli relativne potichu …). Dale ve veci bude provadet setreni stavebni odbor MEU, nebot se zjistilo, ze soused nema stavbu psiho hotelu k dnesnimu dni zkolaudovanou o stavebni povoleni zadal jiz v roce 1994, kdy vsechny okolni sousedy ujistil, ze objekt psiho hotelu bude maximalne odhlucnen, ale realita je uplne jina … Chci se zeptat, podle jakych pravnich predpisu postupuje pri mereni hluku hygiena a stavebni odbor MEU, dale jakou sankci mu muzou udelit a na jake dalsi statni instituce se lze jeste obratit ? Co zivnostensky urad ci veterinarni sprava ? Nejde ve veci provozovani zivnosti v nevyhovujicim objektu o tr. cin neopravneho podnikani ? Dekuji za odpoved

 144. Zdenka Marková

  V rozmezí týdne na mne sousedka podala na MÚ 2 oznámení – ani jedno z nich se nezakládá na pravdě. Jakým způsobem ( mimo podání trestního oznámení , které skončí u přestupkové komise) se mohu bránit.

 145. Tomáš Sikora

  Sousedův syn si založil živnost na opravu a prodej motocyklů, které opravuje v garáži vedle domu.Tato garáž sousedí z mou zahradou a mým domem.Obtěžuje mě hlukem motorek, smradem výfukových plynů, výpary sprejů, kterými lakuje díly, cinkáním klíči a vyhrávání na rádiu. Toto léto jsme si v klidu nemohli posedět na zahradě. Mé malé děti se chytají za uši a brečí, když začne tůrovat ty svoje motorky. Když jsem mu řekl slušně svůj názor vysmál se mi a přestal se mnou komunikovat.Jak to mám řešit?

 146. Zuzana Švestková

  Dobrý den,

  asi rok bydlíme s manželem a 2 dětmi (4 roky a 16 měsíců)v družstevnm bytě. Včera nás "navštívil" soused, který bydlí pod námi, že naše děti dupou a že je to dupání velice obtěžuje. Vykládal nám, že manželka je nervozní, protože ji zřejmě vyhodí z práce, že vstávají do práce každý den v 5 hod. a že by se o víkendu chtěli vyspat, ale nejde to, protože je naše děti budí, že vychoval 6 dětí a nikdy s dupáním neměl problém a že když přijede zeť, tak si vozí špunty do usí, aby se vyspal. Děti vstávají kolem 7 hodiny, usínají kolem 20 hod. Starší dceři jsme už domluvili, ale malého syna bohužel usměrnit nedokážeme. Soused nám vyhoržoval, že to bude řešit přes samosprávu nebo přes přestupkovou komisi. Máme se toho obávat nebo nás pouze zastrašuje? Jsem z toho zoufalá, protože jsem nekonfliktní člověk. Děkuji za odpoveď.

 147. Daniela Lofflerová

  Dobrý den. Bydlím v panelovém domě, v bytě v osobním vlastnictví. Několikrát jsem se snažila řešit problém se sousedy domluvou, ale bohužel bez žádných úspěchů a ani trochou pochopení. Opravdu neexistuje žádná instituce, která by mi pomohla? Neustálý dusot nad hlavou, projíždění celého bytu na jezdící "kačeně" od topení do topení – jejikož nemají prahy. Je mi jasné, že se jejich ratolesti nebudou vznášet,ale po plovoucí podlaze chodit v dřevákách a po celém bytě jezdit, to už je ažaž. Několikrát jsem za nimi byla, ale výsledek žádný. Domov jsem vždy měla spojený s odpočinkem po náročné práci,kam jsem se těšila, ale nyní už jsem psychicky na dně, jelikož se to nedá vydržet. Sama mám jedno dítě a nikdy jsem neměla problémy tohoto druhu.

 148. kontakt liboek

  Chtěl byh obdžet na svůj email radu pávníka.Prosím!Mám sousedy,jejich pes vyje po jejich odchodu do práce a řve a řve,než se vrátí.Po stížnosti jim mi bylo řečeno,že to je radost z jejich příchodu.Po mém tvrzení,že tedy asi přichází domů celý den,mi sdělili že to není možné.TEČKA a dost,nic víc.Delší dobu jsem stále trpěl,pak jednou začal volat městskou,státní policii,proč ne?Však si ony darmožrouty platím ze svých daní.Nelze podle nich s tím nic provést,zákon to nefomuluje-údajně.Nevím.A tak se chci zeptat,bude-li tr.činem,když si pořídím výkonnější zbaň,bulteriér,nebo výkonnější vzduchovka a toho psa úmyslně sprovodím ze světa i před zrakem jeho majitele.Pak ať bulteriéra klidně utratí,až jim ho sežere.Ja nejsem slepec a tedy vlastně pak nevím k čemu by mi po této akci ten pes byl,leda sníst.Pracuji převážně v nočních směnách a v pacovní smlouvě mám:"že do práce přijdu řádně odpočatý,ne pod vlivem látek.Nevím,jestli to chápete,ale bez léků na spní to nejde a to zas porušuji pr.smlouv

 149. Jana

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, co mám dělat, když od vedlejšího rod.domu neustále od 7:00 až do 23:00 hod štěká pes? Štěká, ikdyž nejde nikdo kolem, ikdyž je všude klid. Nikdo neví na co štěká, ale je to opravdu nepříjemné. Samozřejmně, že ze sousedy jsme se zkoušeli domluvit, ale není s nimi řeč. Mě jenom udivuje, že sousedi jsou evidentně doma, a ani jednou nevyjdou ven, nebo neotevřou okno, aby psa nějak uklidnili, nebo okřikli. Vím, že ten pes za to nemůže, psy mám velice ráda, ale tohle opravdu nejde vydržet. je mi líto psa, protože to vypadá, že je celý den na zahradě a asi nemá co dělat, tak štěká, stále stejným tónem.Prosím, poraďte mi, jak mám tuto situaci řešit. Ten , kdo to zažil. mě jistě chápe. Dávám vinu sousedům, než psovi, ten pes nemůže vědět, že když štěká na nic, je to špatně! Když mu nikdo nedá najevo, že to dělat nemá. U sousedů nemá nikdo zájem s tim nic dělat! Posílají mě do pr….!děkuji

 150. Daniela Novotná

  Dobrý den,

  ptáme se Vás nejen za sebe, ale i za ostatní lidé, kteří žijí v panelových domech a trpí díky bezohledným sousedům. Jedná se o nepřiměřený zápach – nikoliv však z jídla, ale kouře a především výparů z kuchání divoké zvěře, preparování jejích ostatků, čištění kůže, vyváření lebek, ale i zápach moči a výkalů. Podle Občanského zákona č.: 40/1964 Sb. Věcná práva – Vlastnické právo § 127 ods. 1 se vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.

  Nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy kouřem, plyny, parami, pachy – dochází tedy k porušování tohoto zákona.Mě osobně vadí pohled na krev, a když se podívám z okna svého bytu, vidím tam vnitřnosti v kbelíku a igelit od krve,osobní jejich prádlo pověšené vedle právě stažené kůže a to mi věřte, že to zrovna příjemný pohled není.Podotýkám, že MÚ s tím nechce mít nic společného,máme si to prý vyřeřit mezi sebou,přesto že došlo už i k napadení.

 151. veronika volfová

  Dobrý den, přistěhovali jsme se do novostavby a pod naší ložnicí je kadeřnictví, zasahuje i do dalšího pokoje. Bohužel náš spánek končí s otevřením kadeřnictví v půl 7 ráno. Začne neskutenčný kravál, bouchání, hlasitá mluva kadeřnic – překřikují tečící vodu, slyšíme klapání podpadků, zvonění telefonů – prostě hrůza. Určitě není místnost dostatečně odhlučněná… Můžou pod námi podnikat, pokud nás takto obtěžují?

 152. Tomáš Votroubek

  Dobrý den,

  mám takový problém. Sousedi v bytě pod námi koupili synům bubny. Každé odpoledne ve všední den, i v sobotu a neděli odpoledne kluci bubnují, te´d k tomu začali i hrát na basovou kytaru. Tento hluk je v našem bytě nad nima strašný. Zkusil jsem se po dobrém domluvit a nepomohlo to. proto se ptám jestli proti tomuto bubnování nějaká ochrana v zákoně? Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den

 153. Pavel Honza

  Dobrý večer,

  Bydlíme v cihlovém domě a máme problémy se starou paní, která bydlí nad námi a ta pouští tak hlasitě televizi, že je slyšet hlasitěji televize z jejího bytu, než naše. Televizi pouští denně zhruba od 19-22hodin. Když už to nevydržím a zajdu za ní tak mi neotevře, když jí náhodou potkám a snažím se jí to říci tak se chová divně (téměř nesvéprávně), otočí se, rozběhne se pryč…Několikrát jsme to zkoušeli písemně, nabízeli jí že jí koupíme naslouchátka, ale nic nepomáhá. Lze tento psychický "teror" nějak legálně řešit?

  A ještě bych měl jeden dotaz ,který se týká divného chování oné paní, ona je sama nemá žádné příbuzné a člověk když jí vidí tak má až strach co se může stát, mám na mysli výbuch plynu, požár atd., naše obavy jsou způsobeny tím že máme podobně postiženou babičku(alespon na první pohled) a ta nemůže zůstat doma sama bez dozoru. Dá se s tímto problémem(časovanou bombou) něco dělat?

  Předem díky za vaši odpověd.

 154. Jakub Varga

  Dobrý den. Rád bych se na Vás obrátil se zoufalou žádostí o pomoc. Bydlíme v družstevním bytu v podnájmu a sousedka co bydlí pod námi si na nás neustále stěžuje, že rušíme noční klid a to konkrétně dupáním a posouváním nábytku. Jako čas ale uvádí dobu, kdy skutečně spíme a tudíž nemůžeme noční klid ničím rušit. Mnohdy si dokonce stěžovala, i když jsme nebyli doma. Nejhorší je, že kdykoliv má pocit, že tento hluk slyší, tak bouchá do topení a tím nás v noci budí. Neustále křičí do stoupačky jak ji v noci otravujeme a jak si klidně přes den, s prominutím, chrápeme. Družstvo od toho dává ruce pryč a i několikerý rozhovor s ní, který proběhl v čistě přátelském duchu, neměl výsledný efekt. Na družstvu se na ni hromadí stížnosti i od ostatních nájemníků a paní, která bydlela o 3! patra níž, se kvůli jejímu bouchání odstěhovala. Poté, co ji navštívil pán, co nám byt pronajímá, začala křičet do stoupačky, že jí nikdo nebude říkat co smí a co ne.Moc Vás prosím o radu co dělat.Děkuji Jakub Varga

 155. Katerina

  Dobrý den, moc prosím o radu, začínám být již zoufalá.

  CCa rok mám nového souseda, který bydlí v garsonce, která sousedí s mou ložnicí.Bydlím v panelovém domě, který je státní.

  Soused si nainstaloval aparaturu 5/1, s tím, že má v každém rohu bednu a celou noc si pouští hudbu.Neusne při tichu.

  Někdy slyším jeho televizi u sebe v ložnici, nebo muziku,večer, když už je relativně klid, line se od souseda dunící zvuk, který nelze odstranit ani přerušit.Já naopak potřebuji ke spánku ticho.

  Slyším ho i přes ušní ucpávky.

  Bohužel se sousedem se snažím celou dobu dohodnout, aby si uvědomil, že v panelovém domě bydlí i jiní lidé, kteří se potřebují vyspat.Marně.

  Když za ním přijdu, televizi sice ztumí, ale jen na chvíli a musela bych za ním chodit každý den.

  Mám hodně náročnou práci, a doma prakticky nemám šanci si odpočinout. Začínám být na něj alergická a napadají mě nejhorší myšlenky. Je nějaká možnost kromě odstěhování jak tuto situaci řešit? Děkuji moc za radu

 156. Ivana Nemcova

  Dobrý den, prosím o radu.Bydlím v pronajatém bytě 1+1 s nemocnou maminkou, nad námi bydlela starší paní, se kterou jsem neměla nikdy problém. Před 2 lety se však místo ní přistěhovala její vnučka s manželem a malou dcerou. Od té doby zažíváme každodenní dupání, jekot, hlasitý smích,štěkot psa a to často až do půlnoci, než jdou spát.

  Holčičce je skoro 7 let,rodiče jí nijak v řádění neomezují. Už několikrát jsem se s nimi pokoušela domluvit, abychom se aspoň po 22. hodině mohli vyspat, ale jsou velice arogantní a pak dělají schválně ještě větší hluk. Můžeme se nějak bránit? Už z toho jsme opravdu dost zoufalé. Děkuji.

 157. Zuzana C.

  Dobrý den,

  chtěla bych se vás zeptat, kdo řeší potíže s nadměrným hlukem v obci?

  Nedávno jsem se přistěhovala do jedné obce a bohužel jsem nevěděla, že přímo naproti mému pronájmu funguje jakási hudební zkušebna, kam pravidelně dochází punk-rocková skupina a hraje neskutečně vytrvale hlavně ve večerních hodinách, například od šesti do desíti. Vím, že noční klid je v deset hodin, ale musí být přece nějaký zákon, který říká, že má člověk v určité míře nárok na nějaký osobní klid i přes den (studium, spánek dětí a podobně).Jsem z toho už zoufalá, mám před maturitou a jsem nešťastná! Navíc si myslím, že toto dunění, které má máloco společného s muzikou, přesahuje povolené decibely, protože je slyšet i přes zavřená okna.Budova, kde brnkají, mi přijde jako provizorní a neodzvučená,tedy pro takovou aktivitu naprosto nevhodná. Mám šanci toto nějak vyřešit, na koho se obrátit? Věřím, že to neobtěžuje jenom moji osobu.úřad toto asi neřeší…?

  Mockrát děkuji za odpověď, s pozdravem Z. C..

 158. Aleš KLEMENT

  Dobrý den,

  prosím o radu ohledně jednoho nájemníka, který asi už 3 týdny každý den na dvorku rohového pavlačového domu ve kterém rovněž bydlím v odpoledních a večerních hodinách pálí staré dřevo. Když přijdu odpoledne z práce, je všude zápach z tohoto táboráku a jelikož mám špatně přiléhající dveře dostává se mi zápach i do bytu, takže nemohu ani otevřít okno pokud nechci mít kouř v bytě. Navíc si vždy přizve nějaké známé a konzumují alkohohol takže ve večerních hodinách je již nelze přeslechnout. Domluva nepomohla. Kam se mám obrátit o pomoc. Mám volat policii?

  Předem děkuji za odpověď.

 159. Jana Srnková

  Dobrý den, prosím o radu. Již rok bydlím s přítelem v panelovém domě, kde je vše slyšet. Chodím do práce kde pracuji 13h.a den, když se chci vyspat jako každý normální člověk, tak si tu od rána od 7h.sečou trávu a je tady hluk jakoby nám tu přistávali letadala. Když jsem volala na firmu, která to vše má na starost bylo mi se smíchem řečeno, že na jednotlivce nemůže být brán zřetel… Tak tedy nevím koho se mám obrátit. Takové jednání, bezohlednost vůči lidem. Mě když si přijde stěžovat člověk do práce na personál, tak mu taky nemohu říct, že na něj nebudu brát zřetel. Jak si tohle může ta firma dovolit???

 160. Jaroslav Hruška

  Dobrý den. Prosím co se dá dělat se sousedama, kteří neustále sekají své velké pozemky malými sekačkami a to vždy když neprší a to i v neděli třeba i do 21hod. Mám tu smůlu, že bydlím obklopen těmito lidmi ze všech stran. Slušná žádost mezi lidmi "sekání do 18hod a v neděli klid po celý den" mi neprošla.

  Předem Vám děkuji. Zdravím Vás

 161. Jitka Horká

  Dobrý den,

  nájemník v přízemí chová asi 7 koček a jednoho psa. Kočky neustále lezou do sklepa jak k nám do domu tak i vedlejšímu majiteli. Mám jako majitel domu šanci tento chov koček zakázat. Je to značně obtěžující zápach a kočičí exkrementy jsou všude.

  Děkuji za odpověď

 162. Pavel Vot

  Dobrý den,

  sousedi, kteří bydlí pod námi si koupili druhý byt, který v současnosti využívají jako hernu pro děti. Resp. jako hernu a dětské pokoje, kde děti sami bydlí. Pro nás to znamená neustálý hluk, který se nese z bytu pod námi. Běhání, házení si míčem, či skákání. Sousedi na prosby o nápravu nereagují. Tvrdí, že je byt využíván ke standardnímu bydlení a přeci nebudou dětem zakazovat si hrát. Předchozí majitel bytu měl také děti a problémy nikdy nebyly. Můžete mi, prosím poradit? Děkuji.

 163. Michaela Gogolová

  Dobrý den,

  již skoro 2 roky nás trápí sousedka,bydlí nad námi a každý den ve 22:30 koupe deti,jedno asi 8 let,druhe asi 2 roky,chápala bych,že děti nemohou spát,i když náš 2 letý syn už dávno spinká,ale ona poté třeba do 23 nebo do půlnoci,nechá děti mlátit do topení,třískat dveřmi atd……malého to už párkrát vzbudilo a já nemohu usnout a klidu se většinou dočkám až kolem 23hod.

  Je to opravdu na denním pořádku!

  Už jsme na ni i volala policii,neb mlátila svého syna,v baráku jsem se dozvěděla,že ho snad i dokonce chtěla vyhodit z okna,tuto informaci i s časem nám dal pán na recepci u nás v domě.

  Manžel už tam byl,ale bez úspěchu,paní nereaguje a já se chci zeptat,co se s tím dá dělat?

  Nechci zas nějaké tahanice,ale ráda bych trochu klidu,malej to už vnímá a ze začátku se toho bouchání bál…..vidím,že takových dotazů je tisíce:o(.Bydlíme ve st. bytě!

  Také paní dost na děti nádává,bez ohledu na noční hodinu.

  děkuji Gogolová

 164. Lenka Kokšalová

  Mám se sousedem společnou zet patřící ložnicím a je to utrpení každý den mám dovoleno spát tak do dvou hodin ráno ,pak to začne …chrápání je slabé slovo.Mám počit,že pustí zbíječku nebo se mi soused přestěhuje do postele.A to vůbec nemluvím o jeho dceruškách které k němu jezdí na víkendy ..řechtání a zpěv po půlnoci jsou normální.Se sousedem jsem si v klidu promluvila a chvíli byl klid myslela jsem že to půjde po dobrém,ale dlouho to nevydrželo.Jsem tak zoufalá,že jsem se rozhodla si společnou stěnu na své náklady odhlučnit.Nikomu tenhle zážitek nepřeji.Lea

 165. Gabriela Huplíková

  Dobrý den,

  2roky máme psa. Poprvé jsme ho nechali samotného, když měl 1/2roku. Druhý den nám soused vylíčil, jak moc vyl a kňučel. Psa jsme začali všude brát sebou. Popř.ho nechali u manželových rodičů. Syn začal chodit do školky, tak jsem se vždy sousedky ptala, co pes, vždy potichu, jen 1 prý kňoural, ale spíš to znělo jako dětský pláč, než jako klasické vytí. A to ho slyšela, jen v předsíni, jinde v bytě ho neslyšela. Ale jinak byl klid. Domluvily jsme se, že teda kdyby byl slyšet, ať mi řekne. Delší dobu byl klid. Včera soused na nás vyletěl, že nám pes už 14dní, v jednom kuse a celý den vyje, a že si sousedé stěžovali. Byl hrubý, vulgární, křičel a to vše před našim téměř 6-ti letým synem. Když jsem se mu snažila, normálně a lidsky, vysvětlit, že to není možné, že jsem celý den doma, jen těch asi 30min.jsem pryč, než odvedu syna do školky, tak mě poslal někam, manželovi začal tykat:"Hej ty, poslouchej…". Ptali jsme se znova sousedky, ta nám řekla opět to stejné.

 166. Gabriela Huplíková

  POKRAČOVÁNÍ…

  Paní, co bydlí nad náma nám řekla vlastně to stejné, co nám řekla sousedka od vedle. Bydlíme v bytě 2+1-kuchyň uprostřed, ložnice navazuje na sousedův byt, obývák na sousedčin. Do obýváku pes smí jen večer, když se díváme na TV, do ložnice vůbec. Takže fakt nechápeme, jak ho může slyšet výt. Nikdo ze sousedů si nikdy nebyl stěžovat, s každým v domě vycházíme, každého pozdravíme a na každý pozdrav odpovíme.

  Taky si nestěžuji na to, že mě téměř každou noc budí tím, že začne kašlat a chrchlat a kdo ví, co ještě. A to není první problém s tímto sousedem, už toho bylo z jeho strany víc, vždy bezdůvodně a vždy před Vánocema.

 167. David Škeřík

  Zdravím,mám dotaz.Příchod nového roku je pěkná věc a každý se na to těšímě,ale máme sousedy,kteří toho využívají až příliž a nechceme zbytečně rozpoutávat nějaké peklo a ničit sousedské vztahy,ale jejich oslavy jsou až příliž hlučné a jelikož máme malé dítě tak je to docela problém a chceme poradit co s tím máme dělat.Je stanovený nějaký čas začátku nočního klidu na nový rok??Jak mám postupovat při jejich nadměrném obtěžování hlukem.Děkuji.

 168. MIROSLAV VOLÁK

  Dobrý den, bydlím ve čtyřbytovém okalu. náš soused chodí po bytě schválně po patách,hlučně a klidně i ve 3 ráno. neřeším jeho spánek, at si spí kdy chce. v noci je slyšet v tomhle typu domu každý krok,-jako na chatě.ve dne si přiveze dceru a ta celý den mimo spánku po obědě běhá. když jsem mu slušně řekl že se moje žena potřebuje po noční směně vyspat, tak na to reagoval tak, že v 7 hodin večer pustil nahlas domácí kino ,věž, a na podlahu házel bez přestání nějakou gumovou věc, skákal jako smyslů zbavený.když umývá chodbu nebo jde po schodech do garáže,tak ho ani nikdo nemá šanci spatřit,jak je tichý. jen zaklapne dveře,tak začíná peklo.to potom i sousedi vedle řeknou že je to slušný člověk, a s rámusem nic nenaděláme,v tomto typu domu.jsem na pokraji toho že ho napadnu fyzicky protože tohle už se opravdu nedá vydržet.ale na to on nejspíš čeká.nevím jak dál.poradíte mi?děkuji

 169. Karel Janík

  Pár rad jak se postarat o hlučné psy. Některé rady jsem aplikoval již před léty, a věřte mi, že žijí spokojeně dodnes.

  Začnu od těch jednodušších. Majiteli řekněte, že pokud bude jeho pes neustále štěkat či jinak obtěžovat, že si ho odchytíte a prodáte nebo odnesete do nejmenovaného útulku v jiném kraji(co nejdál). Taky ho můžete darovat svým známým, které nemáte v lásce. Další možností je pořídit si, či aspoň vypůjčit (pod záminkou pohlídání psa)od kamaráda rasu , která se nesnáší. Třeba pitbula.

  Jedná z hlučnějších možností je koupit si sadu velkých Megapetard (červené). Odpálit můžete i dvě najednou v co největší blízkosti psa. Člověku to neublíží a pes začne jančit, a pokud není uvázaný, může i nadobro zdrhnout. Použít maskovací den 31.12.

  Pokud se to nepovede, pokus opakovat i vícekrát. Největší účinek to bude mít u dveří panelového domu. I s parádní ozvěnou. Majitel psa musí brát ohled i k sousedům – pokud to není egoista. Poslední možnost je krmit ho nenápadně čokoládou.

 170. Karel Janík

  Stačí kousek obden. Samozřejmě, že se musíte s tím psem skamarádit.

  A když ani to nepomůže – řekněte majiteli psa, že ho necháte utratit, a psa dáte do útulku.

  Pes, který neumí poslechnout na slovo, je k ničemu.

  Co se dělá, když se přemnoží prasata, zajíci či srnky ?

  A co se dělá, když se přemnoží lidi ?

  Pes jako takový nepatří do paneláku, ale má mít boudu a hlídat dům. Musí se zaměstnat, jinak zdivočí. A co nato říkají kočky? Lepší deset koček než jeden pes.

  A tou úplně nejposlednější možností je,

  Doctor lobotomy: HotDog.

  ˆˆ ˆˆ ˆˆˆ ˆˆˆˆˆ

  ˆˆ ˆˆ ˆˆ ˆˆ ˆˆ

  ˆˆˆˆˆˆˆˆ ˆˆ ˆˆ ˆˆˆ

  ˆˆ ˆˆ ˆˆˆˆˆˆˆˆˆ ˆˆ

  ˆˆ ˆˆ ˆˆ ˆˆ ˆˆ

  ___

  ‘—[___*>

  / /

 171. Jana Sojková

  Dobrý den, velmi prosím o radu. Žijeme v panelovém bytě, před pěti měsíci mne sousedka pod námi požádala, abych si vypnula vibrace na mob. telefonu, že ji ruší natolik, až se jí klepe lustr. Ačkoliv mě to svým způsobem šokovalo, vyšla jsem jí vstříc, jsem velmi nekonfliktní člověk a vibrace jsem vypnula. Bohužel, ona si stěžuje stále, opakovaně slovně napadá mou 13-ti letou dcerku, za mnou si nepřijde stěžovat nikdy. A stále je to to samé – ať si vypneme vibrace. Dcera z ní už má strach, nejednou se vrací domů s pláčem. Je možné, aby vibrace skutečně tolik rušily?(Mám je vypnuté, ale budík bez nich mne většinou nevzbudí, je mnohem tišší, způsobuje mi to poměrně potíže v zaměstnání) A pokud je to z její strany šikana, existuje nějaká možnost obrany? Začínám být zoufalá, prosím poraďte. Děkuji mnohokrát.

 172. Martin Malý

  Dobrý den,

  budu mít patrně opačný dotaz než většina dotazujících.

  Žijeme ve dvou v panelovém bytě,kde pod námi bydlí jistý pár,kterému se nelíbí,že údajně dupeme a mluvíme nahlas.

  Máme sice plovoucí podlahu,přesto však po ní chodíme v měkké obuvi a co se hluku týče,tak nekřičíme apod.Je jasné, že v panelovém domě je slyšet i běžná komunikace napříč byty,ale aby mě někdo chodil upozorňovat,že jsme slyšet jak se bavíme nebo chodíme po bytě je příliš,když vím,že se snažíme vyhovět jak můžeme.Není přece možné,abychom kdykoliv(i ve večerních hodinách)si soused bude "přát" přestali běžnou hlasitostí mluvit a chodit.

  Zajímalo by mě jak máme postupovat a kde končí oprávněnost jeho stížnosti a zdali buzerace z jeho strany nehraničí již s omezováním našich běžných lidských potřeb jakými bezesporu mluva nebo chození jsou?Zdůrazňuji,že z naší strany vůle se přizpůsobit je,ale rozhodně kvůli němu nehodláme šeptat a ještě více měnit náš denní režim jeho "přání".

  Děkuji za radu,či příp.odkazy.

 173. Alena Raisová

  Dobrý den,

  bydlím v nájemním bytě od města.Po dvou letech ,co tu bydlím se sem nastěhovali noví sousedé a začali používat jenu místnost,která je společná pro všechny nájemníky a kde jsou kamna na pevná paliva.Od té doby každý den zatápějí,bohužel mám ten komín přímo před oknem,takže okno nemůžu používat. Navíc,nevím co pálí,ale je to takový z prominutím smrad,že nemůžu v tu chvíli větrat vůbec nikde a jít s dětmi před dům je o zdraví.Jaké ksou moje možnosti?Můžu s tím vůbec něco dělat?Děkuji za odpověď.

 174. Kristina Dokulilová

  Dobrý den,

  většina lidí sem píše o radu,když oni jsou těmi,kterým vadí hluk-já jsem v opačné pozici.Nechci si stěžovat,jen poradit,kam sahají má práva a osobní svobody.

  Jsem muzikantka,bydlíme v řadovém domku,po pravé straně souseda.Podle zákona č.258/2000Sb.jsem se dočetla,že noční dobou se rozumí doba od 22.00hodin do 6.00hodin,kdy plně respektuji noční klid a nehraji na klavír.Problém ale nastal už když jsem chtěla hrát ve 13.30,protože sousedé mají dvouleté dítě a hra ho ruší,nemůže spát.Tady mě napadají hned2otázky-má soused právo zakazovat mi hru,když já klavír přestěhovat nemůžu,cvičit musím a oni si dítě mohou odnést do jiného pokoje a navíc hraji v normálním čase?Sousedé se nezdráhali a nastavili mi další lhůtu-od 12.00 do 14.00 nesmím hrát.Nevím, co můžu říct,plnoletá budu až za rok,ale práva má přeci každý člověk již od narození.Sousedé začínají ťukat na stěnu už kolem 19.hodiny.Přitom jsme jim několikrát vyčetli večerní hlučné orgie jejich dospělých dětí.

  Poradíte?

 175. JANA BĚLOVÁ

  Dobrý den,

  bydlím v domě se 6 byty. Jeden z majitelů bytových jednotek je většinovým vlastíkem, vlastní zde 3 byty, které pronajímá, sám však bydlí ve svém rodinném domě. Před několika měsíci pronajal 2 byty RÓmům, kteří se vrátili z Kanady po neúspěšné žádosti o azyl a přišli o své městské byty, protože po dobu pobytu v Kanadě neplatili nájemné. Tímto se jich město velmi elegantně zbavilo. Ačkoli jsem na vysoké škole měla takové předměty jako Multikulturní tolerance či Romistika, tak soužití s Romy je úplně o něčem jiném, než se nám předkládá. Jejich počet zde se stále zvyšuje, stále k nim někdo chodí. Poslouchají velmi hlasitě romskou hudbu nebo disco, pak se neslyší a musí na sebe křičet. Dále je každý z nich kuřák. Celý dům pekelně smrdí. Snažím se stále zapalovat vonné tyčinky, to bohužel nestačí. Mám načichlé oblečení, smrdí mi vlasy a když opustím byt, připadá mi, že smrdím, jako bych byla hodiny v hospodě. Dále neuklízejí společné prostory, naopak stále uklízím zašláplé vajgly

 176. JANA BĚLOVÁ

  V domě jsou dřevěné schody, tím, že zde odhazují nedopalky cigaret ohrožují celý dům vznícením. Měli rozbité okno (nevím, jestli jim ho rozbil někdo zvenčí), tak si tam dali karton. Vedle domu začali tvořit skládku nepotřebných věcí – např. válendu, dětský kočár atd. Na vše sněží, již to nepůjde užívat. Takže jsem nucena žít mezi vyloučenými lidmi, můj byt se stal neprodejným a připadám si jako v pasti. Vím, že existuje paragrav 127 Občanského zákoníku. Bojím se však s Romy dostat do konfliktu. Rovněž nevím, zda bych pak musela něco dokazovat jako podklad správního řízení. Mohu se nějak bránít, případně jako vlastník bytové jednotky v domě docílit vystěhování těchto problémových osob? Co je podkladem pro správní řízení, musím na ně volat policii?

  Děkuji za odpověď

 177. Pavel Rychlý

  Dobrý den,

  chtěl bych Vás požádat o radu jakým způsobem postupovat v následujícím případě.Ve čtvrti RD je nové sídlo stavební firmy, která svým hlukem (v pracovní době 7 – 16) obtěžuje všechny své sousedy.Jedná se o vrtání, broušení, řezaní, sváření a nevím jaké další možné a nemožné práce. Nejedná se o stavbu, či úpravu budovy – jsou to pravděpodobně nějaké přípravné práce pro jiné stavby v okolí, čili nekonečný příběh.

  Děkuji

  Pavel

 178. Franta Kloub

  Zdravím Vás, nedávno se pod nás v bytovém domě nastěhovala sousedka, která s poměrně krátkým cyklem chodí kouřit na balkon.Jsem alergik, má snoubenka astmatik a kouření nám opravdu vadí.nemáme možnost větrat, vyprané prádlo perem opět vzhledem ke smradu kterým načichne při sušení na balkoně.Existuje nějaká možnost tuhle situaci řešit ? ústní dohoda nepomohla…děkuji F.Kloub

 179. do to

  Dobrý den,

  mám problém s podnikem, který má sídlo právě v našem dvoře od rána do večera (včetně soboty a neděle) pustí na hlas dance music, repráky jsou nainstalování ve dvoře, ani 2 metre pod mým vnitřním oknem. Víc krát jsem byla za nimi, vždy snižilí hlas ale druhý den zase hudba znova.Prostě kašlu na mne.Chtěla bych se zeptat,jestli je to legální, že tam mají tyhle repráky.

  Děkuji

 180. Eva Landtová

  Dobrý den,

  můj přítel bydlí v panelovém domě a nad ním žije rodina ( muž s ženou a dvouma dětmi z toho jedno má asi tak 0,5 roku a druhé 3-4.)

  No a to druhé dítě které má 3-4 celý den ale opravdu celý den běhá po tom bytě a dupe. Přítel tedy jednou šel po noční směnně nahoru požádat paní jestli by si to dítě nemohla trochu usměrnit. Paní že ho teda trošku zkrotí… příště když můj přítel paní potkal tak se jí ještě omlouval že vůbec za ní došel s takovou prosbou. Samozdřejmně důpání neustávalo bylo to téměř pořát to samé. Přítel tam šel po druhé a to už mu paní odpověděla: A co s ním mám jako dělat když se furt vzteká? No v tu chvilku už přítel zvíšil hlas a paní vysvětlil že je snad jeho matka tak ať mu něco řekne.

  Dupání které je pravidelně od 6 – 21 aniž by jste se v klidu podívaly na televizi nebo nedejbože že by se vám chtělo vstávat později než zároveň s něma! prostě nemáte šanci.

  Chtěla bych prosím vědět jestli se s tímto chováním dá něco dělat když to očividně nejde domluvou.

 181. anonym

  Dobrý den,

  bydlíme s manželem v přízemním bytu v nových zástavbách a prozatím nemáme dítě, ale jsme v očekávání a nad námi bydlí ukrajinská rodina. Bydlí také v 2+kk stejně jako my, ale mají finanční potíže a hypotéku na byt velkou. Proto jeden pokoj pronajímají, bydlí v něm 2 ukrajinští dělníci, a ve druhém pokoji (obývák s kuchyní, cca. 25 m2) tedy bydlí vlastníci bytu – babička s dědečkem, matka a její 5-letý syn. Otec kluka zde nebydlí a 5-ti letý syn byl pravděpodobně počat s černochem.

  Každý večer se potýkáme se skákáním, dupáním, běháním, někdy i házením balónu.

  Zajímavostí je, že hluk začíná vždy úderem 20. hodiny. Několikrát za nimi již manžel byl, ale nepomáhá to. Že prý nedupou.

  Nevím co si počít, protože přece každé normální dítě by mělo chodit brzy spát, ale není výjimkou, kdy ještě po 23. hodině se nad námi běhá, skáče.

  Můžete nám prosím poradit, jak na to, když domluva nepomáhá a evidentně na ukrajině zásady ohleduplného chování neznají? Děkuji

 182. Eva Bártová

  Dobry den,

  je krasny relativne teply slunecni den, ja si schrupla pri otevrenem okne a probudilo me kaslani a paleni v krku. – to opet sousedi pres ulici topej. Maji komin asi o metr vys nez jsou ma okna. Siroko daleko nikdo jiny netopi. Kdyby aspon byl ten kour "normalni", ale je skoro zeleno zluty a vali se do ulice a do mych oken. Uz me to vazne nastvalo, vyfotila jsem to…

  Prosim o radu, jak v tomto pripade postupovat?

  Doporucit sousedum at si "zvysi komin…". Myslim si, ze to musi otravovat i me sousedy v dome, kteri maji okna ve stejne vysce jako ja.

  Je krasny slunecny den… a ja nemohu mit ani pootevrene okno :-(((

 183. Michaela P.

  Zdravím všechny, jak tak koukám, tak se všichni můžeme řetrhnout, psát dopisy, snaži t se domlouvat, tahat policii za ručičku,prosit úřady, obce a stejně k ničemu. vidím to tak, že buď člověk musí bydlet sám, nevím, kde bych na to vzala, nebo trpět, nebo skončit v blázinci. Lidská debilita byla, je a bude a s hlupáky nic nenaděláte. Já se nastěhovala do činžáku, kde mě realitní agentka ujistila, že nade mnou je sice byt, ael slouží jako sklad.Podotýkám, že jsem byla se spolubydlící na telefonu a ona mé dotazy tlumočila agentce. Vysloveně jsem se ptala na propustnost hluku ze sousedních bytů a bytem nad náma. Všechno zalhala,mrcha. Stěny jsou papírové, tudíž: nade mnou 91 letí důchodci, se jejichž dupotem, při kterém, se mi třese lustr, vstávám denně v 6h a "USÍNÁM" kolem půlnoci a to nemluvím o mlácení s dveřmi a kraválu. Nechápu, co tam celý den zavření dělají a dělat můžou. POde mnou TĚHOTNÁ a snad polohluchá sousedka, která je celý den doma a myslí si, že tu bydlí sama, jelikož cca

 184. Michaela P.

  cca do půlnoci jí huláká tv tak, že v celém bytě se rozléhá,na co kouká a rozumím slovu od slova,takže má tv je k ničemu a denně spím se špunty, které jsou vůči dupání a kraválu z tv imunní. Dole jsem byla a slušně požádala,aby alespoň po 22.h to dala do kupy, že ať si to jde poslechnout ke mně, že já pracuji a potřebuji fakt klid. Týden to bylo ok, teď znovu. jsem jedna z těch, kteří potřebují naprostý klid, hlavně po práci a co na spaní? Chodím domu se staženým žaludkem a strachem, že se z toho jednou zblázním. Na vlastní barák nemám, sama nedupu,ani nepouštím hlasitě tv,ani rádio,domluva s idiotama není a to jsem zvědavá, jak to dám,až se jí narodí dítě. To se zblázním. Majitel domu mi řekl, že jsem příliš citlivá na zvuky a on s tím nic nesvede.Prý policie. Jo.Ta s tím udělá prd a bůhví, jak by se mi sousedé odvděčili pak. Takže práva se nikdo nikde nedomůže. Mimochodem, je mi 27 a z takovýchle podobných nervů mám báječnou žaludeční neurózu.

 185. Pavla Jirsakova

  Dobrý den.

  Ráda bych znala Váš názor na tuto situaci. Bydlím v panelovém domě s umakartovým jádrem. O patro výše bydlí mladý muž,který chodí z práce domů v nočních hodinách (2–3). Bohužel, když příjde, tak to trvá cca 1,5 hodiny, než jde spát. Během té doby doma chodí do koupelny, koupe se (točí vodu), bouchá dveřma, občas mám pocit, že tam snad stěhuje nábytek, někdy si pustí nahlas hudbu či televizi, v neposlední řadě si občas přivede známost a musím poslouchat jejich bujarý sexuální život. Opravdu mě to obtěžuje, nemohu spát. Za pánem jsem několikrát byla, zda by se mohl stišit, ale zatím to nepomáhá. Jsem z toho zoufalá a hlavně nevyspalá. Prosím, poraďte mi. Děkuji

 186. Mias

  Dobry den , chtela jsem se zeptat co mame jako najemnici a clenove SDB delat ,kdyz soused se svou pritelkyni nas jakozto najemniky ohrozuji svym psem Pittbulem. Pes chodi volne po dome , ve sklepech , jiz napadl naseho labradora primo u bytu jelikoz byl volne pusteni v celem dome , bez nahubku a obojku. Pes v celem dome , kde je cca 60 najemniku kalí , čůrá nám na dveře.Pes je agresivní a zlý , vsichni sousedi se boji jak souseda ktery ma za sebou nekolik trestnich cinnu , tak slecny , ktera si do bytu vodi sve pochybne zakazniky , tak jejich psa! V dome mame male deti , stare lidi a opravdu se bojime vychazet z domu .Muzeme podat formou petice na SDB podnet k vylouceni ? Muze to nejak pomoci , je na tohle nejaky zakon ?? Dekuji

 187. Milan Praha

  Dobrý den, Více méně mám podobný problém.

  Nový byt, s novým sousedem nad hlavou. V podstě už měsíc "s ním" vstávám v šest ráno, aniž bych musel. Chrchlá, dupe, mlátí dveřma. To samé se opakuje cca o půl noci.

  Dvakrát jsem jej byl upozornit na jeho hlučnost v ranní a noční hodiny. bez úspěšně. Jsem rozhodnut to řeši fyzicky, jelikož z jeho postoje a přístupu k věci nevidím šanci v žádný posun, nebo sebereflexi.

  Jsou možné i jiné cest, než že to umravnim po svém?

  Díky Milan

 188. pavel toman


  Postavil jsem RD a vedle soused měl na pozemku Tatrovku a Bobíka. Nyní svuj park rozšířil o 2 bagry a 2 Tatry. Startování těchto aut každý den a i víkend nás obtěžuje.Jak se můžeme bránit proti jeho neohleduplnosti. děkuji za radu T.

 189. anonym

  Dobrý den,bydlíme s přítelem v pronajatém bytě,jehož vlastník je bytové družstvo,jako všechny byty v baráku. Máme problémy s hlučným sousedem pod námi,jenž nejspíš žije nočním životem,hlasitá hudba,tv.. Je to pár měsíců zpátky,co jsme u něj zvonili poprvé a slušně poprosili,jestli by si mohl trochu ztišit hudbu( to bylo ve dne),to nepomohlo,vyjádřil se s tím,že to přece nemůže být tolik slyšet (podotýkám,je to panelákový byt 1+1). Nechali jsme to být,ale poslední dobou hodně často v noci hlasitá hudba a to už jsme zašli za domovnicí,která ho už taktéž za nás dvakrát napomínala a doporučila,že příště se máme obrátit na policii,což by jsme také udělali,kdyby se to opakovalo. Jenže soused s hlasitou hudbou zatím přestal,ale namísto toho od něj až do ranních hodin slyšíme celkem hlasitě puštěnou tv,ale ne zase tolik,aby jsme se s tímhle obraceli na policii.Moc bych chtěla poprosit o jakoukoliv radu,jak toto řešit,jestli jít přímo na BD,nebo co pomůže,už si nevíme rady. Moc děkuju

 190. Hana Pechová

  Od té doby, co jsme se nastěhovali do tohoto bytu (4/2012), sousedi nad námi rekonstruují byt. Je to na palici…..vrtání, řezání, bouchání téměř denně. Jednou jsme měli na návštěvě tchýni s tchánem, v době oběda, kdy jsme seděli u stolu a jedli, sousedi vrtali tak, že jsme neslyšeli vlastního slova. Dokud jsem byla těhotná, tak mi to nevadilo….tolerovala jsem to. Ale dneska mi už čtyřikrát vzbudili miminko. Dá se proti tomu něco dělat, když to dělají přes den???

 191. karel karel

  Dobrý den,potřbovl bych radu!Já a má rodina bydlíme v přízemí.Ze všech stran činžáku 24hod.denně jsme obtěžováni hlukem.Parkují zde vozidla jak na běžném parkovišti i přes to že je pozemek kolem domu považován za chodník nebo vjezd pro zásobování.Policie toto řešit nechce nebo řeší s řidiči domluvou a problém stále pokračuje.Obecný úřad je také hluchý.Na správě silnic jsem žádal o umístění doprav.značek-zakazu stani a vjezd jen pro zasobovani přilehlích obchodu-zatím nic.Poradte prosím jak mám dál postupovat abych docílil zdárnému výsledku.Předem děkuji za kladnou odpověd.nashledanou Karel

 192. lucie

  Bydlíme rodinném domě,kde já s manželem vlastníme 3/4 a soused 1/4 domu.Dům je v podílovém spoluvlastnictví. Avšak soused využívá celou polovinu domu,zahrady,sklepy,půdu a společné prostory. Je to alkoholik a pravděpodobně i na palici.Neustále tříská,bouchá,dupe,štípe dříví,řve a to vše v bytě nad námi.Spí chvilku přes den a pak se oddává chlastu se svými kamarády bezdomovci,které u sebe nechá za flašku nebo cigára přespávat.Z bytu jde neuvěřitelný zápach.Tito"občané" se pohybují po domě a zahradě a vykonávají potřebu kdekoliv je napadne, dělají neuvěřitelný bordel.Vše co šlo už ukradli-dětem kola,vykradli náš sklep i garáž.Několikrát nás také soused vytopil vodou.Jednou dokonce tak moc,že jsme se museli na čas odstěhovat.Máme 3 děti a tak to opravdu není jednoduché.Asi nejhorší to je poslední 4roky.Už jsme opravdu na dně.Řešili jsme to po dobrém,ale i po zlém i přes policii a úřady-bohužel zatím to vypadá,že těmto lidem zatím přeje…

 193. jitka mrazová

  Dobrý den i já bych chtela touto cestou napsat co zažívám denně ze sousedy.Bydlím v 1.p paneloveho domu,nad námi bydlí slečna kolem 25roků,asi před rokem měla fetáka a ten ji mlátil,já měla poblytý okna,cca 3-4 za měsic(vždy jsem to uklízela já),nicméně jsem je upozornovala a nic.Kamaráda vyhodila a ted tam bydlí s dalšímy podnajemníky,měla jsem už asi 15x vytopenou koupelku,řvou jak krávy ráno,v poledne,večer i v noci,to že pořádají večírky tak to je na denním pořádku.Když je upozorním a oni mi otevřou tak se mi pomalu smějí do očí,policii jsem take volala ale ona, na co by otevírala…Takže Vy všichni co tu píšete vím velice dobře co prožíváte a nezávidím nikomu tuhle situaci,nevím co s ní,jestli chytit pod krk,nebo ji někde dát přes hubu.I to si myslím že je to málo.BEZOHLEDNYM lidem i toto je málo.J.M

 194. Pavla Laštovičková

  Dobrý den, já vím, že je to stále dokola ale bydlím v domě kde byly dříve 4 byty na dvouch patrech a půda. Půda patřila všem bytům, jednoho dne přišel jeden majitel bytu s tím at mu všichni svou část půdy dají a on ji nechá opravit. Nakonec půdu prodal a lidé co to koupili si tam udělali byt. Půda není samozřejmě určená k obývání takže jsou tam nižší podlahy než mezi ostatními patry a já strašně trpím, bydlela tu dříve babička která umřela a ja jsem se sem nastěhovala po ní. Sousedé kteří bydlí nademnou mají dvě děti a ty vůbec nejsou vychování. Ráno vstávám do práce a oni dupou, večer přijdu z práce v půl 8 a oni stále dupou, pak jdou spát kolem 9 a pak jejich matka začne uklízet a to trvá až do 1 hodiny ráno. Dupou tak že to úplně drnčí. Já samozřejmě chápu že děti si potřebují hrát ale je to dennodenně a já taky potřebuju svůj klid, po třech měsících co jsem držela jsem na ně v pátek vlítla a prosila je o to aby s tím něco udělali a oni na mě jen tupě zírali se slovy

 195. Petr Blanický

  Dobrý den,

  chtěli jsme se Vás zeptat, jelikož v tomto nemáme vůbec žádné zkušenosti.

  Bydlíme v panelovém domě přes rok a naše stará sousedka neustále pouští tak nahlas televizi,nebo radio, že je to slyšet u nás po celém bytě. Činí tak prakticky celý den i po 22 hodině a my jsme z toho opravdu zoufalí.

  I přes asi 8 prosebných dopisů,nabídky koupě sluchátek na naše náklady , po prosbě,že paní ze správy komunálního majetku paní také domluví, bohužel nic nepomohlo.

  Je to opravdu velice nepříjemné, zvlášť když přijdete po 10ti hodinách z práce a chcete mít klid. To samé je i o víkendech.

  Jednou jsme zavolali městskou policii – to bylo asi v 1:00 ale na pani se prostě nedozvonili. Pozvali jsme je k nám, aby si to poslechli, oni říkali , že je to opravdu nepříjemné, ale že si nejsou jisti, zda to je rušení nočního klidu.

  Jsme z toho opravdu zoufalí.

  Díky moc za jakoukoliv radu a pomoc

  Petr Blanický s manželkou

 196. Milos Mertl

  Dobrý den,zastupuji zde autorizovanou firmu zabývající se problematikou hluku na dané téma. Se stížnostmi na hluk pronikající ze sousedního prostředí (byty, provozovny) se setkáváme denodenně, samozřejmě vše je nejlepší vyřešit dohodou s osobou od které se hluk šíří, nebo která je za zdroj hluku zodpovědná. Pokuď není s touto osobou dohoda a dále Vám působí škodnou hlukem, není jiného řešení než formou stížností, právní cestou nebo provedením protihlukových opatření. My se v tomto oboru zabýváme měřením hluku, vibrací, vzduchových a kročejových neprůzvučností(útlum hluku procházející stěnou a stropem). Provádíme také návrhy a řešení protihlukových opatření.

  Výsledkem naší práce jsou autorizované i neautorizované posudky, které můžete použít u soudu nebo při stížnostech na úřadech.

  Pro bližší informace, poradenství, nebo objednání měření hluku a vibrací nás neváhejte kontaktovat.

  Přeji vám klidné a ničím nerušené prostředí.

 197. Tomáš

  Bydlím ve skeletovém domě (cca 1930) takže si asi dokážete představit co to obnáší. Jedná se konkrétně o souseda bydlícího o patro níže v bytě s podobnou dispozicí. Já jako student jsem si společně se dvěmi dalšími studujícími pronajal byt, který byl mnoho let neobydlený (dříve důchodkyní), byl také ve značně poničením stavu. Vyjma koupelny a toalety (obzvlášť hlučná) jsou všude velice staré pakrety, které jsou již sami o sobě velice hlučné. Soused si již několikrát stěžoval a dokonce mi vyhrožuje žalobou, protože mu vadí pohyb po bytě. Já i moji spolubydlící studujeme a pracujeme, tedy velkou část dne se v bytě nezdržujeme. Konkrétně já často přicházím domů kvůli zaměstnání až v pozdních nočních hodinách a je snad jasné, že vaření a užívání sociálních zařízení je nezbytné. Soused naše chování považuje za velmi obtěžující, totéž mohu řící obzvláště o najemnícách nad námi a okolních bytech, kde dokonce mají děti. Mě to až tolik nevadí

 198. Marek

  Dobrý den. Bydlím na vesnici v nájemním bytě, jehož majitelem je soukromý vlastník.Od souseda, který bydlí pode mnou,proniká do mého bytu velmi hlasitá hudba.Už jsem ho několikrát na toto upozorňoval , ale bez výsledku. Spíše na opak. Vypadá to, že to dělá schválně(stále častěji). Je to takový arogantní 21-letý hulvát, který si myslí, že si může vše dovolit. Na rodiče je sprostý, ti se mu vyloženě bojí něco říct.Nechci se s ním porvat(to jediné by však asi mělo cenu). Prosím poraďte. Děkuji

 199. reebekawolfava wolfawa

  Ahojky mám po dlouhé době taky dotaz.

  Už jednou jsem se odstěhovala kvůli hlučným sousedům na demnou kousek od tam do jiného paneláku. Po demnou nikdo nebydlel a tak byl klid. Pán to jen pronajímá. No a nastal problém zase. Pronajal to hlučným debilům. Jsou to mladí lidé kteří se neumí chovat natož slušně jednat.

  Byla jsem za nimi s prosbou aby to ztlumili. Byla jsem tam s mamkou a jejím přítelem a pán nás poslal do prdele se slovy "víte co jděte to prdele" Tak jsem to okamžitě nahlásila na byták a psala majiteli bytu. Pán majitel jim volal jen ale nepřijel. Poučení žádné chovají se stejně. Psala jsem druhý dopis majiteli a taky jsem zapojila do toho družstvo z paneláku. Prý psali majiteli dopis. Ale já tam žádné zlepšení neslyším. Pán si vyhrává jako na pouti. Baví se nahlas, do toho kecá televize a rádio ještě snad i. Tak sem byla i na přestupkové komisi. Tam musejí znát jména apod Protože moje sousedi podemnou nemají nikde jména.

 200. reebekawolfava wolfawa

  A tak mi pán na bytáku řekl že by vyzval pak pana majitele na komisy. Od něj informace mají.

  Jenže co kdy oni budou majiteli lhát?

  Údajně mréca s debilem chodí spát ve 22 hodin přitom tam svítí a je slyšet TV či hudba a hlasy.

  Jako nechápu jak můžou lhát? Já lež nesnáším přímo. Kdybych byla já důvěrnicí tak bych je na štvanici s majitelem vyrazila. Když se neumějí chovat. Hlavně ten její chlap- ten na nás štval jak kokot. Magor jeden. Myslí si o sobě jaké má hezké tělo ale v mozku tak leda z ledu kostku. Choděj chlastat, hulej a ona má údajně astma a kouří. Divné ne? I to že nikde nemají svoje jméno taky divné ne? Ke všemu dělají ráno naschváli, že sem přijíždí její nevěstě s dětma a je tam od rána do 20:00 h zhruba plus minus… večer pro zmenu ten její magor.Já bych takové zabíjela na místě, takové lidi nemají v paneláku co dělat.

 201. reebekawolfava wolfawa

  Co mám dělat s takovými lidmi které se neumí chovat a nemají ani slušné jednání? Co byste dělali vy?

  Děkuji moc. PS:

  ps:v paneláku mámu asi 3 důvěrníky, dva s tím nadělali hovno a nechtějí to řešit a třetí poslal dopis majiteli podle všeho a pak mi řekl co tamti dva."ZAVOLEJTE POLICII" Ale copak se člověk domůže když nedělají obří kravál? I tak jsou slyšet? Co teda mám dělat? Na soudy nemám.

  Děkuji moc.

 202. Petr křehlík

  Dobrý den,nastěhovali jsme se do bytu v panelovém domě.Sousedi nad náma mají mentálně postiženého syna,paní je s ním doma,nechodí do práce.A ten jejich syn v noci vydává takové zvuky.ŮŮŮÁÁÁ,ŮŮŮÁÁÁ.Pořád dokola.Doma se nedá spát,v noci se to nese po celém bytě,už se na to začli i budit děti.Dáváme si špunty do uší,ale je to dost slyšet i přes ně.Když jsme jim to řekli,tak paní odpověděla,že neví co sním.Co máme dělat?
  Děkuji za odpovědˇ.
  Petr

 203. Jana

  No tak to pěkně děkuji,protože máme skvělé sousedy,kteří jsou v pronájmu,schází se tu partička festival do rána.A zatím jsme na tom stejně jako vy.Zdar válce!!!!!!

 204. pepe

  Ano tuhle situaci znám.Jenom malej detail nad námi jsou v pronájmu smažky,fetuje se chlastá děsnej bordel ve dne v noci.Byt máme také po rekonstrukci a hledáme nový,nedá se to vydržet,nikomu to nevadí.Všichni na to serou,MIluji TUHLE ZEM!!!!!!

 205. Klára

  Milý Martine,

  naprosto s Vámi souhlasím a je mi Vás upřímně líto. My máme tady v Praze vedle souseda přistěhovalce, kterému nedochází, že žije daleko od moře, a chová se dost podobně. K šílenému nájmu si připočteme zničené zdraví a nevyspání, a vychází nám stejné řešení jako Vám. Navrhnout sousedovi (se kterým po každém jednání vyjde "Ano, já to nebudu už dělat", aby za pět minut začal znovu, obvykle ve tři ráno, když to jde dobře), aby s tím skutečně přestal, už se ani nepokoušíme. Policajti nepomůžou a ještě by nás nařkli z xenofobie. Oprávněně. A diví se snad někdo?

  Vytrvejte a hodně sil.

 206. pepe

  Musím vám oznámit,že jsme se odstěhovali.Nejsem v panelovém domě a mám konečně klid,ale stálo mě to nervů,nikdy více.Vzalo mi to 3-roky života.A nepomůže nikdo a je smutné,že slušný člověk ustoupí smažkám.Miluji náš pravní systém!!!!!!!!

 207. Olda

  Provozuji diskotéku a sousedé vzdálení od objektu 8m vzdušnou čarou si neustále stěžují na hluk a vibrace.Na čí straně je povinnost provést měření zda hluk škodí , obtěžuje a zda tam vůbec je.

 208. ghghh

  si vážně dement, že pochybuješ o tom, že ve vzdálenosti 8 metrů od tvojí diskotéky je hluk?tu

 209. Zdeňka Steckerová

  Máme vlastní dům na vesnici, který přes cestu sousedí s fabrikou, kovovýrobou. Přibližně 200 m od nás opět přes cestu postavili další halu.Elektrická vrata od nové haly mají neustále otevřená a je slyšet randál od brusek. Problémy byly a jsou i se starou halou, ale nějak jsme se spolu domluvili, že je budeme tolerovat. Byl slyšet randál na dvoře, ale teď nás obtěžují už i na zahradě. Nehledě na to, že jsme urychlili výměnu oken, neboť jejich bouchání lisů rušilo i televizi. Neustále nám říkají, že jsme se přistěhovali my, že oni jako fabrika tu byli dříve. Jenže dům tu stojí už půl století.Vyjádřit nás ke stavebnímu povolení k výstavbě haly nenechali.Jak se můžem bránit? Snažíme se být hodní, ale znechucují nám bydlení a téměř denně je probíráme. Přijde nám, že si jsou jistí, že si nepůjdeme stěžovat.Společně jsme to už řešili, ale výsledek byl vždy jen na chvilku. Jak to dopadne, když si půjdu stěžovat?

 210. alex

  Mám ještě horší skušenosti se sousedy a můj závěr z 3 leteho boje s nima přes nejrůznejší instituce je obecnější: Agresivní primitivové i bez peněz mají v tomto státě,určitě,zelenou.

 211. Zuzana Ř.

  Dobrý den pane Pavle!

  Právě se potýkáme se stejným problémem jako vy. Soused pod námi hulí ve dne v noci. Je tak silný kuřák, že musí v noci vstávat a chodí kouřit z okna. Samozřejmě kouř jde přímo do naší ložnice. Už dvakrát jsme ho žádali aby s tím přestal. Máme u sebe malé dítě a navíc jsem těhotná a kouř z cigaret mi nedělá dobře. Je vážně hrozné se nevyspat, nebo chodit celou noc zvracet, kvůli arogantnímu blbci!

  Jsem rozhodnutá, že pokud s tím bude i nadále pokračovat, půjdu na obecní úřad.Věřím, že toto musí prošetřit, protože on nás omezuje v podstatě nonstop.

  Přeji Vám pevné nervy. Zuzana

 212. Eva z Prahy

  Dobrý den, musím říct, že velmi moc dobře chápu Vaši situaci. K nám do bytovky se nastěhovala před 4 lety rozvedená žena se synem, který studuje vejšku. Již 4 roky se s ním hádame, ať nám přestane kouřit do okna. Jeho oblíbené je, že sedí v okně a kouří. A samozřejmě nechává 2 plné popelníky nevábné vůně na parapetu. Přes den je člověk v práci, ale když přijdu, v 11 večer si otevřu okno a mám zasmraděný byt, tak jsem dost rozlobená. Včera jsem mladíka potkala a ve vší slušnosti jsem s ním měla debatu co se týče jeho kouření a jeho kamarádů, kteří tam za ním chodí a dělají bordel. Nedalo se s ním mluvit. Měla bych prý chápat, že je kuřák. To že je astmatik, o tom se nehodlal bavit. Začal mi vyprávět ať na něj klidně zavolám policii, ať ho dám k soudu, že stejně neuspěju, protože on má právo, on si může dělat co chce. Nehodlal pochopit, že tam nežije sám, ale ještě se sedmi rodinami. Nakonec jsem řekla, ať si uvědomí, že existuje domovní řád. Jeho poslední slova zněla "na to ti kašlu, klidně ho napadnu, jdi do prdele". Tím to semnou ukončil debatu a odešel.

  Tak mi řekněte, je tohle vůbec možné, že se takhle někdo může chovat a navíc k ženě? Když jsem se to s ním snažila vyřešit po dobrém a on se takhle chová? Navíc mě upozornil, že jsem ho nikdy NEPOŽÁDALA. Což není vůbec pravda a popravdě, copak mám chodit žádat debila aby se choval nejen podle domovního řádu, ale taky podle lidských norem???? Všem doporučuji, ať si napíše na ministerstvo zdravotnictví o radu. Mě odpověděli po dvou měsících, ale mám informace, se kterými toho blbečka smetu.

  Držím Všem palce, protože vím, jak je těžké dožadovat se svých práv.

  Mnoho štěstí, Eva

 213. Zuzana Ř.

  Dobrý den!

  Mám podobnou zkušenost už za sebou.Když jsme bydleli v jednom domě plném důchodců, bydlel tam i pán co sbíral odpadky a nosil si je domů. Měl plnou půdu a byt odpadků a krabic. Ten smrad a ta havěť co nalezla k sousedům, no to bylo nechutné. Tuto záležitost vyšetřoval obecní úřad. Podali jsme stížnost, přišla na něj kontrola a on to musel vyklidit. Samozřejmě, že to pokračovalo, my se naštěstí odstěhovali. Každopádně jděte na Váš městský nebo obecní úřad. Nenechte se odbýt. Nafoťte si to. Natočte. Obraťte se na hygienu, příp.na soud. Jestli tam máte nějakou havěť abyste tam neměli krysy a nemoci. A pokud taky sbírají nějaké odpadky nebo krabice, aby Vám to tam nechytlo!

  Držte se!

 214. pj

  Musim rici, ze po tom co jsem nejakou dobu bydlel v novem dome, tak jsem jeste na panelak vzpominal rad.

  Bezne bylo slyset, jak sousede moci, napousti vodu atd. V tomto byl panelak mnohem lepsi.

  Ted bydlim ve stare zastavbe v centru. Po par klidnych letech se v patre nademnou usadili nejaci studenti, kteri ziji po nocich. Jak ti dokazi rozdunet strop bych neveril. Kdyz jsem jim chtel domluvit, tak na zazvoneni ani neotevreli dvere. Co mam delat nevim. Bohuzel nemam povahu, abych jim sel busit do dveri a rval na chodbe. Takze mam jiz nekolik mesicu otraveny zivot.

 215. pepe

  Naprosto souhlasím,panelák mi vzal minimálně 10-let života,hluk čurbes na chodbě a pár blbců.Jsem pryč tak dva měsíce,ale mám pocit,že konečně žiju.Normálně slušně žiju!!!!!Je to opravdu startovací bydlení pro mladé.Přeji hodně štěstí.

 216. Honza

  Zkus hledat po internetu schema na vysilacku na FM vlnach, neni to slozite zarizeni, soucastky sezenes v kazdem profi elektru (napriklad GM elektronics). Dosah techto zarizeni neni velky a sousedovy tim zneprijemnite zivot. Radio primo znicit nelze, leda kamenem nebo EM pulzem ale to je skoro scifi, ikdyz proveditelne (vybuch atomove bomby, silny elektromagnet)

 217. Hanka, Brno

  Cítím s Vámi a nacházím se v obdobné situaci. Bydlím v cihlovém domě, kde jsme si všichni koupili byty do osobního vlastníctví, společné prostory i okolí domu si sami udržujeme i uklízíme. Doposud to byl klidný a čistý dům. Domnívám se, že jsem docela tolerantní člověk, ale od doby, kdy vlastník bytu nad námi, pronajal byt příslušníkům jedné rozvětvené rodiny kategorie "tmavších umělců", nevím, jak jinak bych je nazvala – na Moravě se jim říká "světští", je to jako noční můra. Nevím sice kolik jich tam vlastně bydlí, ale to asi na věci nic nemění, protože jejich synové vydají za všechny. Mlácení dveřmi, až padá omítka, dupání, třískání, neustálý hluk, po podlaze se vozí na židlích, což lze bez problémů identifikovat podle zvuků samých i průvodního řevu, hlučné návštěvy bez ohledu na čas, kouř z cigaret a nedopalky po chodbách, nepořádek – rovněž papíry, nedopalky, použité kapesníky, žvýkačky aj.to, co patří do odpadkového koše jednoduše vyhodí z okna či na chodník. Na balkoně kromě plechů, stohů žídlí, nějakých kovových dílů, které co chvíli s rachotem padají je také hromada špinavého prádla, které občas přistane na našem balkoně, nebo pod ním. Před okny domu si udělali improvizovanou opravnu aut, takže tuto plochu obohatili o startování, vyklepávání, pachy autolaků, nátěrů a rozpouštědel, což zejména pro dolní patra je úžasná záležitost a zvláště obohacuje vzduch při větrání.

  Na slušné oslovení nereagují, jediným výsledkem je zvýšená drzost a pokřikování jejich potomků. Tato situace vytvořila v domě stresové a nepříjemné prostředí, zejména proto, že s těmito nájemníky nikdo nechce přijít do křížku z obav z případné odvety.

  Sama nejsem zcela zdráva, kdy po infarktu myokardu mi zůstala angina pectoris spolu s hypertenzními komplikacemi a i když jsem "skalní"optimistka, optimistické a hlavně účinné východisko z této situace nevidím.

  Proto přeji všem, kteří se s takovými problémy potýkají, aby pro řešení našli správné lidi, správné metody a hlavně jim přálo štěstí. A také pevné nervy.

  Každou dobrou radu přivítám.

 218. jp

  Mohl byste, prosim, laikovi blize upresnit, jak takovou rusicku sestavit? Pripadne kde ji sehnat.

  Myslim, ze byste tim prospel spuste lidi :)

 219. re

  sqvělšj – všechny frekvence patří státu. pokud je začneš rušit dostaneš se ne do křížku se sousedem, ale se státem a to moc šancí nemáš…. rušení radiových vln je vážnej trestnej čin.

  kdžto když ho zničíš je to jen přestupek.

 220. snek

  Doporucuji vypnout obtiznym sousedum pojistky. Bez elektriny jim stereo zarucene fungovat nebude. To je privede k rozumu.

 221. Prasopes

  Nebuďte vomáčky, normálně na ně nalítněte zeřezejte je a máte po prdeli ne? Se směju jak si lidi neuměj ani sami poradit s takovejma individuama! 8-D Nebo se složte finančně a zaplaťte si nějaký vojáky z ukrajiny nebo i od nás, kterejch je tu celkem dost a ty to udělaj za vás. a bude to jednou provždy vyřízený. Fakt z toho mam prdel že nevíte ja kto řešit, to ste tam fakt fšichni z nich podělaný nebo co?

 222. Prasopes

  A ta banda kašpárků s krycim názvem policie, tak je ještě věčí výsměch 8-D vod těch bych nechtěl ani hovno. Normálně na ně nalítněte. nevim co řešíte.

 223. Prasopes

  Jo jinak koukám, že jde asi o ženskou. To se tam toho neuměj chopit chlapi? Ženský tohle řešit nemužou to je jasný, ale chlapi se tam u vás bojej bezdomofců, nebo jak?

 224. občanka

  Stalo se, do rána ulomená zrcátka, rozbité okno, např. dnes tu byla MP 2 x , zdejchli se, ale nejdříve si klidně před nimi dopili své karbičky s vínem,převzali pokut.bločky a za mohutného smíchu odešli. Nyní jsou tu zase..

  Jinak pánové, každý nemá tu odvahu, či sílu se s nima hádat, jsou tak sprostí a neurvalí, poslali nás všechny do p..e, že tu je veřejné prostranství a šlus. Škoda, že ty pozemky nejsou naše, jen domy. A průměrný věk v domech je skoro 60 let, ikdyž se to začíná pomalu omlazovat..

 225. PesoPras

  Chlapče, chlapče, zní to hezky, ale musím to důrazně nedoporučit. My měli stejnej problém, taky se nám pod balkónem vyvalovali tihle týpci. Lidi z baráku furt volali obecní policii, ale ta je úplně na ho.no, nedokázali vůbec nic. Tak jsme s bráchou a jeho dvěma kámošema na ně vlítli a dali jim přes dr.ku. Odtáhli sice, ale mě něco říkalo, že to není konec. Druhej den večer se nám vloupali balkónem do bytu, ukradli elektroniku, vy.rali se do postele, nach.ali do lednice – fakt humus. Naše máma z toho měla úplnej šok, museli jsme jí na čas odstěhovat k tetě.

  A co myslíš, že se stalo? Lidi z baráku nám řekli, že jsme debilové, že jsme se na ně měli vy.rat, policajti odložili vyšetřování – prej pachatel neznámý. Pojišťovna nezaplatila zničenej rám okna, protože prej máme pojištěný jenom vybavení bytu a okno je součástí domu. Museli jsme navíc dát mříže na všechny okna, máma se tam bála bydlet – stálo to 50.000.

  Možná jsme si měli zaplatit radši ty bouchače, vyšlo by to levnějc… ale upřímně nevím, jak bych to udělal.

  A ta lůza se tam chodí válet stejně, když je s bráchou vidíme, nejradši bychom je zabili…

  Hochu, žijeme v demokracii a ta nechrání slušný před zlejma… A když vezmeš sravedlnost do vlastních rukou, staneš se psancem. Tahle zkušenost mi změnila život. Nedokážu se s tím vyrovnat. Jakmile dodělám školu, vypadnu.

 226. Jirka

  Dobrý den, myslím, že tento problém by neměl být až tak složitý…Starosta Vaší obce by ve věci měl zcela jistě konat, i pod trestněprávní sankcí… Vše by se mohlo dít v rovině správního řízení, z vašeho dotazu plyne, že by se mohlo jednat o přestupek dle §47b/1d zákona č. 200/1990 Sb., popřípadě o porušení zákona č.326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči. Přeji krásný den, Jirka

 227. Soňa

  Jen klid, u nás v domě je noční klid určen domovním řádem a je jiný než ze zákona tuším, že od 6.00 do 21.00 hod. Ověřte si jak je to ve Vašem domě, jste-li v právu, se sousedy se o tom nemusíte bavit. Já mám sousedy hrubšího kalibru, jak uvádím ve svém dotazu.

 228. jp

  No omezovat byste se samozrejme mela a to z toho jednoducheho duvodu, abyste nerusila zbytecne ostatni. Stehovat nebytek v osm rano (zvlaste pokud to bylo o vikendu) je neomalenost, pokud to muzete udelat jindy.

  Ze to bylo mimo dobu nocniho klidu je nepodstatne. Nevim proc si, nekteri lide mysli, ze mimo dobu nocniho klidu je povoleno neomezene dle vlastni libovule obtezovat ostatni. Samozrejme neni.

  Brani vam neco, zbyste se s onemi sousedy domluvila? Napriklad se jich zeptala kdy vstavaji a dle toho nacasovala sve domaci prace? Nikdo by se pak nemusel rozcilovat, psat na tuzna fora pod. Mozna se vam zda, ze hluk nedelate, ale pod vami to muze znit hrozne.

  Vim, o cem mluvim. Nademnou bydli take slusni lide. Ovsem tito slusni lide tak dupou, ze se mi houpe lustr. Kdyz jsem jim to rekl, tak to rezolutne popreli. Proste si to neuvedomuji.

 229. Jana

  To je sice hezké co mi tu radíte,ale ikdybych sem se snima domluvila tak jak vy říkáte tak to stejně bude k ničemu .A byt jsem si nekupovala od toho abych tam jen přespávala a nic nedělala ten byt je potřeba taky rekonstruovat.A i kdybych se snima domluvila kdy vstávaj tak asi neuspěji jelikož jim vadilo dopoledne když něco dělám,odpoledne,navečer no a teď i dokonce ráno tak mi poraďte ledaže bych si odnich nechala napsat rozvrh kdy vstávaj ne to byasi taky šlo a podle toho něco dělala.Není to pitomost.A navíc také chodim na třísměnnej provoz a tím pádem v týdnu nato moc času nemám.A oni zrovna tiší nejsou a nechodim tam zanima.

 230. filip

  Pro mě jste typický příklad osoby s kterou není možno jakkoliv jednat a dospět k oboustrannému kompromisu a dohodě. Máte svojí pravdu a svůj postoj, který je vaší jednoduchostí naprosto neměnný. Takových lidí je mnoho, je to katastrofa pro slušné lidi. Vy nejste zlá, či podlá pravděpodobně, ale svojí omezeností je s takovými lidmi jako jste vy velmi těžké soužití. Je to smutné. Snaha o domluvu a kompromis dělá divy…

 231. Jana

  Myslím si že soused je v právu ikdyž vám se to asi nelíbí,ale nic stim nemůžete dělat protože kdyby si tam dal dřevěný plot 2m vysokej tak to výjde na stejno.

 232. Mgr. Petr Juráň, advokát

  Záleží na tom, jak moc Vám rohož stíní. Obecně se stínění považuje za druh imise, která je způsobilá ohrožovat výkon práv vlastníky sousedních nemovitostí. Podstatné je, zda míra stínění překračuje úroveň přiměřenou poměrům.

  Pokud Vám kvůli této změně začala uvadat zelenina, zkuste podat návrh na obecní úřad o zakázání zásahu do pokojného stavu a uložení povinnosti navrácení v předešlý stav ve smyslu § 5 občanského zákoníku.

 233. Mirek

  Pokud je plot souseda , nic s tím neuděláte. Pokud je ovšem plot Váš, strhnout a vysvětlit, že si nepřejete , aby na Váš plot cokoli věšel

 234. Jana

  Bohužel domluva proběhla a kompúromis jsem už i dělala,ale tady je to asi zbytečné jeklikož by mi musely denně nobo týdně psát rozvrh hodin kdy a v kolik choděj spát či vstávaj asi nemáte sousedy nebo takové pproblémy jelikož bydlím sama tak si tohle bohužel musím řešit sama a když příjde chlap tak se musím umět nějak bránit.Každý má asi nato jiný názor.Ale jinak děkuji

 235. buhuš vavra

  FILIPE……..CO JSI ZA ČLOVĚKA,,,ŘEKNI MI KDE ŽIJEŠ A JÁ SE RÁD PŘESTĚHUJI…KDYŽ MYSLÍŠ ŽE JDE VŠECHNO DOMLUVOU….

  COŽ KDYŽ TĚ NĚKDO NEUSTÁLE PROVOKUJE A STÁLE TĚ POMLOUVÁ I STĚŽUJÍ SI NA TEBE ,DĚLAJÍ TI PROBLÉMI…JO SOUSEDSKÝ VZTAHY JSOU TĚŽKÉ…..I KDYŽ JE TO O LIDECH S NĚKÝM SE DOMLUVIT NEJDE….

 236. ppp

  Predstavte si, ze by nekdo dupal nad hlavou vam. Asi by vam bylo jedno, zda je to dite, pes ci dospely.

  Deti jsou samozrejme zivejsi, to urcite kazdy chape, ale vse ma sve meze. To musite zjistit, abyste sousedy nerusili nad rozumnou mez.

  Me nad hlavou take dupou. Vim, jake je to peklo. Kdyz je to obcas nic se nestane, ale ten neustaly pravidelny dupot je jak muceni cernochu na plantazich kapanim vody na hlavu.

 237. Jaroslav

  Tak vážená Růžo, já vaše sousedy naprosto chápu, protože mám nad sebou rovněž mladou rodinu se stejně starým chlapcem a plovoucí podlahou a on ten hluk a šramot když trvá hodiny, dny, týdny, měsíce, tak to jde tak trochu už na nervy. Naši sousedi jsou alespošň vnímaví a chlapec chodí spát tak kolem půl osmé večer alespoň 12 hodin je klid. Je to nepříjemná situace pro obě strany ale důležité je slušně komunikovat !

 238. pajink

  Velice dobre napsano. Mam stejny problem, deti sousedu mi kazdodenne dupou nad hlavou a fakt nevim co s tim budu delat, mam tripokojovy byt a pulku timto nemohu vubec pouzivat. A to, ze rodice to nemohou ovlivnit… ale urcitě je mohou trochu usmernit, ale v duchu moderni vychovy je prece nebudou omezovat. Kazdemu normalnimu cloveku musi byt jasne, ze na laminatove plovouci podlaze to musi byt sakra silene slyset a nemuzu zit na ukor jineho cloveka…

 239. monika

  mám také malé děti a stejný problém se sousedy.at se na mě nikdo nezlobí,ale dle mého je to bohužel normální,že ty naše prckové jsou tak hlučný a udupaný.at mi někdo poradí jak vysvětlit rok a pul letému dítěti at nedupe,nehází hračkama,nepadá mu láhev atd.usměrnit se prostě takhle malé děti nejspíš nedají.a stěžují si lidé,který sami děti nemaj a nezažili to.nad náma bydleli sousedi s malýma dětma a kravál a nikdy by mě nenapadlo tam jít bouchat na ně,protože vím,že většinou to prostě nejde myslím malé děti rok až tři,čtyry těm starším se to už vysvětlit dá.stačí když si děti jen jezdí po koberci autíčkama a dupaj kolenama tak co s tim máme je omezovat až tak,že si nebudou doma moc hrát?????

 240. Šárka Böhmová

  Děkuji vám všem – tyhle příspěvky mi pomohly překonat 2 roky "kapání na hlavu v podzemní kobce" – jak to tu někdo vtipně nazval.

  Nad námi bydlí pracující prarodiče, kteří už dva roky v kuse "hlídají" své vnuky (nyní už 3,5 a 6 let). Vnuci boří dům. Třesou se okna, televize musí být jo nahlas, aby je člověk přehlušel. Každodenní "budíček" je krátce po šesté, a pak to jede nonstop až do večera… Prosby byly málo platné, i přes to, že jsem byla rizikově těhotná, a ani pak, když mi budili mimino. Dostalo se mi odpovědí, že si musíme zvyknout, anebo když se mi to nelíbí, se máme odstěhovat.

  No – prima nápad ;o)

  Minulý týden jsme prodali náš byt (dvougenerační 5+1 se dvěma koupelnama, po kompletní rekonstrukci) a s nadšením jsme se zadlužili koupí 50 let starého, nezrekonstruovaného domku ve vesničce 30 km od města…

  Tak snad soused ve vesničce nebude mít potřebu každou neděli ráno v 7 kosit zahradu ;o)

 241. pajink

  to je pravda, že malé děti se těžko budou usměrňovat a já taky se 100 krát rozmyslím, než půjdu sousedovi zaklepat na dveře, ale existují přece možnosti aspoň ten hluk zmenšit, například hrací koberec pro dítě, na kterém si bude hrát a nebo, že si bude hrát v dětském pokoji. Bydlím v paneláku, kde dispozice bytu byla taková, kde obyvák je nad obyvákem souseda, dětský pokoj je nad dětským pokojem, ale teď s novou nástavbou, kde vznikly nad náma nějaké paskvilní multifunkční prostory, které toto pravidlo stejné dispozice bytů porušilo, tak proto vzniká tento problém, nehledě na to, že při stavbě těchto bytů se určitě z vysoka kašlalo na správné postupy při izolaci jejich podlahy.Ale je to taky znovu o lidech, když dětska se budou honit po bytě a rodiče je budou ještě k tomu povzbuzovat a nebo se jich naopak nebudou všímat, tak ať se potom nediví, když na ně někdo přilítne

 242. Pavel Procházka

  Po marném hledání na internetu jsem konečně zjistil jak na to:

  Bydlíte v panelovém domě? Máte problém se sousedem?

  Takže řešení:

  1. Buď po dobrém – většinou to nepůjde, domluvit se aby si zaizoloval podlahu, případně nedával plovoucí podlahu…

  2. Objednat si měření kročejového hluku – cena tohohle měření stojí 8000+DPH, oni to změří a když výsledky nebudou v souladu s normou ČSN (nebudou – v paneláku ne) , tak se obrátíte na stavební úřad (musíte mít výsledky toho měření), který to začne řešit (nevím jak dlouho to trvá) a nařídí aby majitel závadu odstranil a jestli bude mít položenou novou plovoucí podlahu tak po něm bude požadovat potvrzení, že podlaha byla položena odborníky – většina lidí si koupí lam. podlahu v supermarketu… a nedá pod laminát žádnou izolaci.

  No a peníze za měření můžete dostat z majitele přes soud (ale to je na dlouho).

  Tohle se mně podařilo zjistit, takže jestli máte stejný problém se sousedem jako já, tak mu oznamte tohle a myslím, že po dobrém to půjde.

  S pozdravem P.Procházka

  email: spaw@seznam.cz

 243. re

  předem by lidi kteří jakkoliv rouší své okolí (a je jedno jestli hlučnými dětmi, štěkajícím psem, nebo ti co si jen rádi nahlas pouštějí hudbu) neměli vůbec bydlet v panelácích.

 244. blanche

  souhlasím, takhle malemu diteti to proste nevysvetlite, jeste horsi je, ze na nas sousedka busila,v momente, kdyz zacalo nase ditko lezt, tj. okolo 8. mesice, a to uz vazne hlava nebere. dokonce jsme kvuli ni odstranili plovouci podlahu- bez nejakeho jejiho mereni hluku, zkratka jen z pouhopouhe ohleduplnosti, ale veskera nase snaha prisla vnivec, takze nam podlaha lezi jiz rok na balkone, sousedka se nezklidnila, a to jsme doma maximalne 3 hodiny denne, deti jiz chodi obe do skolky, vracime se kazdy den kolem 18hod., kolem 21hod jsou jiz v posteli a presto si PORAD stezuje, takze s radosti podlahu v brzke dobe polozime zpatky:o)pripada mi, jak kdyby driv snad ani lidi nemeli deti, nebo si na to snad nepamatuji? nebo ty jejich deti snad umeli letat, ze po te podlaze nedupali, nebo ja nevim…ale kazdopadne to mrzi, zvlast, kdyz se vazne snazite, abyste nekoho neobtezovali…

 245. hanka

  Já mám pouze byt 1+1, takže od hluku opravdu nejde zdrhnout. Nade mnou bydlí ve stejně velkém bytě rodinka se třemi dětmi a čtvrté je na cestě. Byt mají pouze pronajatý od majitele. S tím jsem se snažila domluvit, ale zatím se nic nezměnilo. Nájemníci jsou nepříjemní, nedá se s nimi domluvit. Ohánějí se tím, že to mám pochopit, ale kdo chápe mě, když moje dcera není schopná se vyspat do školy a pravidelné budíčky o víkendu i před šestou ráno jsou opravdu "na řepu". Nevím co dělat, jsem zralá na psychiatra. Poraďte někdo prosím.

 246. Šéfredaktor

  Dobrý den,občanský zákoník stanoví, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného,tj. také, že nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, atd. Zkuste se obrátit na hygienickou stanici. Ta by měla prověřit jak hlučnost tak i případné ostatní nežádoucí vlivy.

  Mgr. Lucie Jindrová

 247. TkadlecovaHanka1@seznam.cz

  Zdravím, mám ještě jeden dotaz ohledně sousedova obtížného kokršpaněla. Vzhledem k našemu zoufalství jsme se uchýlili k tomu, že jsme směrem k oknům(ale na našem pozemku) umístili houkačku. Když pes dlouho štěká,(sousedky to pozorují a ještě se nám smějí),zapnu houkačku na cca ě minuty- 2x – 3 x týdně.Zajímalo by mě, zda je tato obrana přiměřená.

 248. Petr Juráň (www.advokat-juran.cz)

  Psa rozhodně nenechávejte utratit. Bylo by to od Vás velmi nezodpovědné. Pokud jste se s bývalým majitelem dohodli, že si psa necháte, patří Vám a Vy za něj musíte nést odpovědnost. Zkuste ho převychovat nebo ho někomu darujte. Dejte si třeba inzerát. V nejhorším případě dejte psa do útulku. Uvědomte si, že pes štěká, protože nechce být doma sám a chce být s Vámi. To byste ho jen tak nechali utratit??

 249. pc

  Pokud by nepomohl obojek, ani byste nenašla někoho o kom 100% víte že se o psa opravdu postará, pak by utracení bylo nejzodpovědnější řešení. Dát psa do útulku by znamenalo že si ho vezme nějaký "milovník psů", tzn. člověk který staví práva psů nad práva lidí a nechápe že pes není bůh a že ostatní lidi mají také svá páva, že můžou mít jiné koníčky než psy, že můžou pracovat v noci a i přes den se potřebují vyspat, že můžou potřebovat klid kvůli nemoci, atd. A bezohledných/nezodpovědných majitelů psů je bohužel většina, takže dát psa do útulku by téměř jistě znamenalo jen to že bude obtěžovat někde jinde někoho jiného. Mít v sousedství věčně štěkajícího psa je opravdové peklo, kdo to nezažil nemá právo se k tomu vůbec vyjadřovat! Na internetu si můžete přečíst stovky podobných případů kdy se lidé snažili pomocí domluvy nebo úřadů bránit svá práva, ale neznám jediný případ kdy by někdo uspěl. Vlastně ano – občas v televizi ukáží případ kdy psa někdo otrávil, to je bohužel jediné fungující řešení, a zajímavé je že vždy jsou k tomu komentáře majitelů typu "jak někdo může být tak zlý a nemít rád psy a tohle jim udělat atd.", a vůbec si neuvědomují že za to můžou sami svou bezohledností k lidem ve svém okolí.

  Přeji Vám co nejrychlejší vyřešení Vašeho problému, v nouzi ani to utracení nedosuzujte (kromě toho přemnožená zvěř se také střílí a nikdo se nad tím nepozastavuje).

 250. Šéfredaktor

  Dobrý den, Vy sama podobnému jednání těžko zamezíte (pokud ovšem nebude majitel psa ochoten domluvit se). Záleží pak spíše na majiteli obchodu, jestli je ochoten psům vstup zamezit. Těžko můžete vlastníkům obchodů cokoli nařizovat, pokud to ovšem není v rozporu s veřejným zájmem, což lze v tomto případě ztěží aplikovat.

  Mgr. Lucie Jindrová

 251. pc

  V malé samoobsluze jsem viděl psa jak žere housky přímo z koše s pečivem. Bylo to jedno jak majiteli psa, tak majiteli obchodu (oba to viděli). Od té doby tam pečivo nekupuju.

 252. Tereza

  Nechci nic říkat, ale mně osobně víc vadí v obchodech nevychované a uřvané děti, které všude pobíhají, rozhazují a křičí. Jsou daleko horší než psi, a na rovinu, psa jsem v obchodě ještě neviděla, ale takovýchto dětí je plno.

 253. moara

  Podle vás není "veřejným zájmem" bezpečí a zdraví nakupujících občanů?!? Zajímavý názor…(Nemáte sama také psa?)

 254. Eva Nováková

  Já zas byla svědkem toho, jak se konkrétně v jistém second-handu na Národní třídě v Praze 1 vymočil pes. prodavačka i vedoucí se tomu srdečně zasmály, kaluž vytřely a vše uzavřely slovy, jak je ten pejsek roztomilý…

  Takže rovněž i já od té doby v tomto obchodě nenakupuji!

 255. kritik

  Bože…vy jste nejspíš strašně nerudná důchodkyně bez potomků…Jak můžete srovnávat psy a děti???!!!

 256. Zuzana

  A když to stejné pečivo žere člověk, tak je to v pořádku? Já se spíš štítím lidí jako vy, rasistů a specistů. Tak si nekupujte pečivo a pečte si doma. Zvíře není o nic míň než vy. Já bych se zase po vás štítila vzít košík.

 257. monika

  ááááá nějaký chytroušek tak to by byly paneláky prázdný.spíš by tam neměli bydlet lidi jako jste vy.asi nemáte děti,pořádně nežijete,jste sám(a) pořád si na něco stěžujete typicky nesnášenlivej soused.pořidte si děti okamžitě změníte názor to mi věřte a nebo se odstěhujte vy.když nad sebou bydlí rodiny s dětma tak aspon z mé skušenosti dupání NEŘEŠÍ.to,ale dokážou pochopit opravdu jen rodiny s dětma.co víc dodat myslim,že tyto debaty nemaj cenu.jeden bude tvrdit to druhý zas ono takže se nikam nedopracujem.

 258. Kaja

  Pokud se rodina snaží a dokonce až tak, že si demoluje byt, tak to je něco jiného.Ale když až do půl noci děti řvou a já to musím celé večeri poslouchat, tak to zas hlava nebere mě.Pardooon:o)

 259. Michaela Klimešová

  Bydlím rovněž v panelákovém domě, jedná se o dům městské části, do kterého jsem se nastěhovala zhruba před rokem. Když hlučí děti, máte alespoň malou šanci, že jednou z bytu odejdou. Já jsem "vyfasovala" sousedku "diblíka", paní v letech, která se však doma prochází v obuvi s tvrzenou podrážkou. Snažila jsem se o domluvu, marně. obrátila jsem se proto na městskou část, která vyslala komisi ke zjištění stavu. Komise se neobtěžovala zjišťovat hlučnost, bylo mi pouze sděleno, že paní má 17 let staré povolení k instalaci parket, tudíž má vše v pořádku. Byla jsem rovněž upozorněna na to, že ev. měření hluku mi nebudou nic platné, protože paní nemůže majitel nutit, aby podlahu upravila (viz povolení) a sám nehodlá tuto investici vynaložit. Vím, že to zní neuvěřitelně, ale opravdu se to stalo.

  Z neustálého klapání šílím. Bylo mi doporučeno, ať paní uprosím, jestli mi to vadí.

 260. Zuzana

  Jak můžete být taková hovada. Utraťte sebe a svoje děti a bude pokoj. Ten pes má větší inteligenci než takoví primitivové jako jste vy!

 261. Šéfredaktor

  Dobrý den, pro někoho je špatné psa do obchodu pustit, pro někoho nepustit. Samozřejmě, že psi by měli být na vodítku, ale to je věcí městské policie, aby tyto přestupky postihovala. Můžete jim dát podnět.

  A ano, psa mám a dokonce dva a jsem na to pyšná.

  Mgr. Lucie Jindrová

 262. Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, ale musí si to uvědomit sami majitelé, že tím mohou ztrácet zákazníky. A popravdě, více než pes v obchodě by mi vadilo zkažené zboží.

  Mgr. Lucie Jindrová

 263. Lenka

  Čo človek, to názor..Každý máme právo slobodne sa vyjadriť k veciam, ktoré nám vadia a nejakým sposobom obťažujú.V ľudskej spoločnosti ( tak ako ju nazvala s/p moara ), sú však nanešťatie aj takí vyhľadávači problémov ako je moara, ktorá asi nemá, čo robiť a rozpútava po internetových poradnách kampaň proti psom v obchode, ktorého stretla raz za život.(mne sa to ešte nikdy nestalo) Keď jej odpovie odborník a načrtne riešenie, tak nato arogantne odpovie, že pojde zas niekoho obťažovať do nečoklovskej poradne a je rozhorčená z toho, že jej podnet na takto závažný problém nebude riešiť minimálne Najvyšší súd…Čo pani/ slečna vlastne hľadá??? Nech si nato odpovie každý po svojom

 264. Luci

  Já sama mám, malinkého pejska, konkrétně jde o čivavu. Takového psa těžko můžete přivázat někde před obchoďákem a jít si v klidu nakoupit. asi by tam nebyl až bych se s nákupem vrátila. Takže když je to nezbytně nutné, tak ho sebou do obchoďáku vezmu. Nedávno mě vyhodili z Alberta v Plzni, Přesto, že tam chodím ,ten pán co tam hlídá mě zná, a až po půl roce se stalo tohle, bylo to evidentně na udání nějakého zákazníka. Ale souhlasím s tím, co tady již bylo napsáno, malé děti lítají, rozhazujou veci, mají špinavé ruce, na vše šahají …A to je v pořádku??? Já narozdíl od těch dětí, mám psa v ruce, nechodím s ním mezi regály s nebaleným zbožím. Nemluvě o bezdomovcích a jiných sociálních případech…to Vám nikomu nevadí? Já jsem si naprosto jistá, že můj pes je 0 100% čistější než spousta lidí co tam chodí. Ukázkový případ je malé Tesco v Plzni- to je to jak u popelnic, ne v obchodě s potravinami. Tak když má být zákaz pro pejsky, tak ať je i pro takové santusáky!

 265. moara

  Tak to je bez komentáře! Jste zaujatá – a Váš názor v tomto případě nemůže být relevantní.

 266. moara

  Asi bude lépe se s podobnými dotazy obrátit na nečoklařskou právní poradnu. Nebo hygienickou stanici…

 267. kritik

  Nejen v obchodech, ale hlavně na sídlištích by se s tím mělo něco dělat. Až jednou budete mít děti a vrátí se vám z venkvní procházky zaválené ve psích výkalech z dětského hřiště a v noci vás bude budit štěkot psů z okolních bytů, změníte názor…

 268. adrien adrien

  to: dana Nová …no na tohle bych se chtěla ohradit…jelikož pes ma v hubě daleko mín bakterii než člověk..a je to dokázané!!!! ja osobně se dalko víc štítím kupovat pečivo u čičmenu:)))

 269. Šéfredaktor

  Dobrý den, asi nejúčinnějším by mohlo být oznámení celé věci na Policii ČR. Možná už jen samotné šetření policií by mohlo dotyčného souseda poučit. Není to ale jednoduchá záležitost.

  Mgr. Lucie Jindrová

 270. Miloslav6

  Mam naproti svemu domu postavenou volieru se psem přímo naproti verandě a oknu do kuchyně pes je to velky když začne štěkat a to velmy často tak mě to doma obtěžuje mam normalně na to alergii začne se mi točit hlava stoupne mi cukr nevím jak si pomoci když majiteli něco řeknu tak se mi posmívá je mi 62 let

 271. Miloslav6

  před 5.lety si sused zřídil přípojku na zemní plyn a to bylo když ještě nebyl postavený plot dnes po zaměření meho pozemku jsem zjistil že sousedova přípojka jde po mem soukromem pozemku ja chci stavět vrata a plot ale nemohu udělat pylíře do země nebt tam je potrubí chtěl jsem aby si potrubí přeložil o metr dal řekl že nemam pravo po 5 letech neco takoveho po něm chtít žadný souhlas odemě nikdy neměl.poradte děkuji.

 272. Snoopy

  Tak sem nelez, když s tím máš problém. Spíš potřebuješ psychiatra…. ne právníka. Tvůj problém je nenávist ke psům – toť vše!

 273. Zuzana

  Pokud se spokojíte s vlastní pohodlností a životech lidského dobytka na sídlištích, tak se nedivte. Ano lidský dobytek, bydlí ve velkochovech, konzum, konzum, konzum, zábava, práce, kino, televize, to je váš život. Jo a ti psi za to nemůžou, za to můžou lidi, že týrají psi v bytech a když je jdou vyvenčit na 5 minut, tak se neobtěžují ani uklidit po nich. Lidi jsou zvířata, psi a jiní živočichové jsou chytřejší než hloupí a sobečtí lidi.

 274. alpin

  rikam ti znam te delas bordel neustale a jenom se vymlouvas,znam i tve sousedy prekvapko co,hrajes si tu na chuderku,zamyslet se nad sebou je tvuj problem….

 275. Šéfredaktor

  Dobrý den, kvůli vytí a štěkání zřejmě ne. Doporučuji to ale nějak řešit, protože takový nazlobený soused může být opravdu problém. Vím, že je to těžké, ale zkuste ho nějak zabavit, aby se mu po Vás nestýskalo. Co třeba mu pořídit kamaráda? :)

  Mgr. Lucie Jindrová

 276. Eva Stranska-Calhoun

  Dobry den,

  chtela bych se zeptat,jestli jsme povinni kazdy den a to i v Sobotu a Nedeli poslouchat hluk z prani pradla, hlavne zdimani. Sousedi nad nami perou kazdy den az do 22 hodin vecer. Jejich pracka vibruje, je to neprijemne a nam se klepou hrnceky v kredenci. Sousedka rika, ze nam do toho nic neni jak ona pere. Dokazali bychom to jeste pochopit kdyby meli male deti, ale oni tam bydli jenom ve trech a prece neni mozne aby potrebovali prat den a denne tolik pradla. Mame podezreni, ze pere jeste pro nekoho jineho. Mame vubec nejakou moznost se na ne stezovat anebo to musime trpet. Dekujeme.

 277. martin

  Ahoj, moje babička pouští psovi potichu rádio. Prý, že štěká kvuli tomu, že má strach a je mu smutno. Radio ho zabaví. Udájně to funguje:o) Vyzkoušejte;o)

 278. kaja

  manžel koupil byt za několik mil.a celé večeri posloucháme buchot dětí POD NÁMA a hádame se, koho to byl nápad koupit tento byt:o)!Žádné soukromí a spát musím chodit kolem půl noci i kdybych padala na hubu, protože sousedovic děti jsou kolem 22hod v tom nejlepším.Podle mě dítě potřebuje režim, ať do 20h třeba spadne barák, ale pak chce už každý svůj klid.Upozorňuji, že mám malé děti a ve svém vlastním zájmu(zachování intimního a jiného života s manželem)je šoupnu v osm hodin do postýlek a je u nás klid:o)

  Vřele doporučuji

 279. petra

  pokud na vás sousedi bouchoji přes cely den je jedno v kolik jdou děti spat a ja ještě prostě nepřišla na to jak dvouletemu díteti přikázat aby nelítalo.a věřte,že jsem s toho dost nervozní když vím,že ty pod náma jsou doma.pročítam články a zjištuju,že podobné problémi jsou skoro všude kde jsou malé děti tak si říkam jestli to náhodou není svým zbůsobem normální.děti sousedů u mých rodíčů dupou taky šíleně,ale nikdy si nešli mí rodiče stěžovat,protože vědí,že mi jako děti taky dupali byly jsme tři.

 280. Milan

  Dobrý den,

  myslím že řešením vašeho problému je FM Transmitter – přístroj, který na zvolené frekvenci (např. Radiožurnálu) vysílá Vámi zvolený signál – třeba ticho.

  Problém bude asi dosah, zde uvádí 3 – 10m, což je asi ve vašem případě málo. Ale zkuste zapátrat tímhle směrem.

  http://www.mironet.cz/DetailPage.asp?CD=90501656

  Přeji pěkný den

 281. Monilka Žáková

  Paní Jindrová,

  po přečtení několika Vašich odpovědí jsem se pustila do dalších a bohužel mě překvapuje, jakým způsobem zde odpovídáte na dotazy. Zvlášť tato odpověď se Vám podařila. Každému kynologovi vstanou vlasy hrůzou na hlavě a každý soused bude ještě nešťastnější.

  Poukazování – v jiných případech – na mezilidské vztahy je sice pěkné, ale když jedna strana nechce, tak s ní domluvou, rozhovorem apod. nehnete. Někomu se nedivím, že uvažuje o značně "drsných" opatřeních.

  Sama mám smutné zkušenosti s paranoidním sousedem, pak se štěkajícími psy i s hlukem od sousedů.

 282. miroslav blaha

  Opětně rada nad zlato,co tahkhle si pořídit více kamarádu…….vážená Lucie 2 psi je smečka a situaci ve většině případu ještě zhorší……držte se radši práva

 283. kaja

  Všechno chápu.Výchova je těžká.Taky nás bylo víc.Bohužel ale je to tak, že člověk si chce žít svůj život, který si chce zařídit po svém.Neni Vám k ničemu, když dáte vlastní dítě spát v osm hodin a pak posloucháte cizí děti.(píšu můj případ)Můj jeden syn je tak živé dítě, že jsme měli zákaz i do dět.koutků.Stálo mě to mnoho úsilí vytvořit mu režim.T.J.nedávat ho v poledne spát, v případě že usne, budit ho max.ve 14hod atd.Měsíc plakal, když musel v osm do postele a musela jsem to vydržet…Bydlení v paneláku je o ohleduplnosti.Beru to tak, že nikdo není zvědavý na řev mojich dětí a já zas na řev cizích.

  Můj názor je, že děti jsou z velké části ukázkou toho, jak výchovu zvládáme.Jsem učitelka v mat.školce a opravdu jde poznat, které dítě má přísne rodiče a kde rostou "samorosty".Největší službu mi udělala důslednost.Když něco řeknu, tak neustoupím, ani kdyby se uřval.Jsou mu 3 roky a už se o nic nepokouší.Tak radím na závěr důslednost a "vydržať":o)))

 284. J.

  Ono si nevyberete – nás sousedka (právě s malým dítětem, které také jako všechny děti křičí a dupe) udala na policii, že jejímu dítěti ubližujeme tím, že ve svém bytě chodíme a vysáváme. Je to opravdu fajn pocit, když Vám chodí vyhrožovat smrtí, pokud doma nepřestanete uklízet …

 285. Lúca

  Mám naprosto stejný problém. Hafule je skvělá, bohužel přehnaně na mě fixovaná, což je milé, ovšem když odejdu z domova … poslušně 10min je potichu, potom, dle souseda začne randál … Co omrknout nějaký antištěkací prostředek? Mě určitě nic jiného nezbývá. Jsem ve strašném stresu, protože si nedokážu představit, dát svého čtyřnohého miláčka pryč …

 286. Světlana R.

  Třeba teď v 00:30 je nad námi neskutečně hlučná diskuze!!!Klepme ale oni nás ignoruji a smějí se tomu ještě víc!!! Dítě nemůže usnout!!! A o sobě ani nemluvím!!!

 287. jp

  Citim s vami, mam stejny problem. Bohuzel, domluvit se muzete jen se slusnymi lidmi, pokud jsou to sprostaci, je to obtizne.

  Nejdrive se pokusit o slusnou domluvu, napsat jim dopis atd. Pokud nic z toho nepomuze, muzete zkusit jim otravit zivot tez, napr. vypinat pojistky apod.

 288. Šéfredaktor

  Dobrý den, noční klid je obecně stanoven mezi 22 a 6 hodinou. Buď můžete zavolat policii (pokud je hluk opravdu velký), příp. pokud např. bydlíte v družstevním bytě, obraťte se na představenstvo se stížností a žádostí, ať s tím něco dělají.

  Jinak je to ale poměrně častý problém, který je však často neřešitelný. Bohužel.

  Mgr. Lucie Jindrová

 289. Alla

  Řídit se podle časového rozvrhu svých sousedů, aby nedocházelo ke zbytečným hádkám … Hmm, dobrá rada, ale představte si, že by Vám takový rozvrh předložili VŠICHNI okolní sousedé a každý z nich by měl rozvrh jiný. Rázem byste zjistili, že ve svém bytě nemůžete dělat NIKDY NIC. Předpokládám, že právě z toho důvodu bylo stanoveno jednotné časové rozmezí, zmiňovaný noční klid. Neznamená to, že mimo něj je správné chovat se vůči svému okolí (sousedům) bezohledně, ale podřizovat se rozvrhu jiné domácnosti také není vždy možné. Snažit se vyhovět – ano, ale chodit se ptát sousedů, jestli si můžu přestěhovat skříňku nebo třeba naklepat řízky – to už je zase trochu moc.

 290. Václav

  Mám s podobným problémem tříletou zkušenost. Kdo nezažil, těžko chápe, jaké je to být rukojmím v rukou ekoteroristů – sousedů, kteří vám zájmu svého tepelného konmfortu mohou kdykoliv otrávit vzduch v baráku, pokud zrovna větráte, nebo přiotrávit malé dítě spící v kočárku na dvoře atd. atd. Je to stresující a psychicky náročné. Bohužel je v současné době situace nakloněná spíše jim, protože termín: "nesmí obtěžovat nad míru přiměřenou poměrům" je natolik vágní, že na jeho základě nikdo nezasáhne. Ačkoliv v kontextu smogu, který ti absolutní sobci zcela bez zábran produkují, je nějaké kouření opravdu směšnou záležitostí.

  Co můžete: zkusit se obrátit na místní odbor životního prostředí – moje zkušenost je, že je řešení tohoto problému velmi obtěžovalo, byli jsme pro ně asi trochu divní. Vše nakonec skončilo pokusem obvinit nás (!) "z narušování pokojného stavu", kteréžto obvinění pak zrušil až krajský úřad. Také se dá komunikovat se sousedy a vytrvalým tlakem je vést alespoň ke korekci jejich konání. Další možností je psát na toto téma osvětové články do místního tisku, stěžovat si nakloněnému Bursíkovi na mail atd. atd. A doufat, že to uhlí jednou dojde. Potěšilo mě, že nejsme sami, koho tahle záležitost trápí. Už jsme si tak začali připadat.

 291. alpin

  Prosím vás o čem to mluvíte?Stěžovat si?A komu?Moji rodinu donutila beznaděj opustit byt v panelovém domě.Nedovoláte se v tomto státě nikoho.I policie čr se vám bude smát do obličeje.

 292. k

  CHtel bych zit ve vasem idealizovanem svete. Mame za sousedy cerne. Nebudu se omlouvat – po 3 letech jsem 200% rasista. Neustaly hluk, bezne do 2 rana. Ve vchode spina, smrad, bordel. Nase dite se boji samo v loznici i pres den, natoz v noci. Cerni se nam jen smeji so xichtu. NA urade jsem byl ze zacatku 20x, nez sem rezignoval, policie sem jezdi obcas i 2x behem jedne noci. Rozhovor cernych s policii. POL: "Zadam abyste se ztisili…" CER: "Komu to rikas ty ku*vo, kolik ti je" POL: "Zadam Vas.." CER: "Di do prdele buzerante" POL: Takze se nezklidnite, sepiseme hlaseni" CER: "Di do p*ce". A policie odchazi. Cerni jsou si v tomto state vedomi sve absolutni moci a vi ze s nima nikdo nic neudela, dokud se nezmeni zakony aby postihovaly flakace a ludry.

  Jsem rad ze jsem obcanem tohoto zku*veneho statu kde pracujici se nemaji sanci dovolat prava vuci cernym, svinim co se vali na davkach z nasich penez a smeji se nam do xichtu.

 293. Petr Kocián

  Vážená paní magistro,

  máme v domě podobný problém a velmi mne zaujala Vaše odpověď: "pokud např. bydlíte v družstevním bytě, obraťte se na představenstvo se stížností a žádostí, ať s tím něco dělají".

  Mohla byste prosím víc vysvětlit, co znamená to "…ať s tím NĚCO dělají…"?

  U nás jedna rodina napadá druhou zejména proto, že se v sobotu a v neděli v době nočního klidu sprchují již před 6:00.

  Moc by mne totiž zajímalo, jaké máme, jako představenstvo, možnosti.

  Několikrát jsme s nimi jednali a pokusili se dohodnout, napsali jsme jim dopisy, aby se zdrželi chování, kterým se vzájemně obtěžují, atd.

  Nic z toho nezabralo a stale se na nás obrací, abychom s tím NĚCO dělali.

  Zdá se, že si pletou představenstvo s dřívějším všemocným domovním důvěrníkem, nebo se soudcem, který je rozsoudí.

  Řekněte mi tedy prosím, jak postupovat, když se obě rodiny cítí být v právu a ani jedna nechce ustoupit.

  Děkuji moc za odpověď

  Petr Kocián, předseda představenstva BD Košíře

 294. moara

  Vy jste "žena" (podle jména)?!? Musela jsem se kouknout ještě jednou. Měla byste se stydět, takhle se vyjadřovat o lidech, kteří jsou jen oběťmi systému a současné čoklí pakultury u nás. Je mi Vás líto!

 295. Sim

  Ano, všichni, kdo bydlí ve městech, pracují, baví se, dívají na televizi a chodí do kina jsou dobytek. Rozhodně bychom měli přestat ztrácet čas takovými nesmysly, přestěhovat se na vsi a začít sedlačit. Slečno jste roztomilá a až vám skončí puberta, třeba se na tento problém podíváte i trochu jiným pohledem. A psi? Ti opravdu za nic nemůžou. Ovšem na druhou stranu, když už s námi lidmi žijí, nepřipadá mi zrovna nejlepší, mít obavu, pustit děcka na louku před barák jen proto, aby mohl pejsek svobodně vykonat potřebu, kde se mu zlíbí a netrápil ho při tom náhubek nebo vodítko. Stačí dodržovat pravidla.

  Pokud je mi "proti srsti" sbírat výkaly po svém psu, tak si ho prostě nepořizuju. Co se týče psů v obchodě, myslím, že pokud mi to vadí a majiteli ne, tak tam prostě nechodím. Jestli bude mít více lidí názor jako já a obchodník přijde o významnou skupinu zákazníků, pak možná přehodnotí svůj postoj. Když to většině lidí nevadí, mám smůlu. Žijeme ve společenství, kde by měla rozhodovat většina. Jelikož lepší systém zatím neexistuje.

 296. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vaše sousedka za to opravdu zřejmě nemůže a pravděpodobně to nedělá naschvál.

  Asi Vám nezbyde opravdu nic jiného než stavební úpravy – tj. již navrhované odhlučnění stěny.

 297. Martin

  Velmi dobře znám a soucítím, sprostota, hluk, odpadky, nečinnost úřadů, lhostejnost celé většinové společnosti. A navíc se o tom nesmí mluvit, diskriminace jak vyšitá, nedostávám přídavky na děti a ještě ze svých daní je platím cizím výše popsaným. Dne opět hluk(dělbuchy) a štěkání psa.Pálení plastů a jiných odpadků. Vydžte a množte se, jinak nás převálcují!!

 298. dana Nová

  Jsou to všechno stejný šmejdi. Já jsem volala na MP, že sousedův čokl věčně štěká v noci a víte, co mi policakt řekl – můj pes taky v noci štěká. Nakonec slíbil, že mu domluví ve dne a stejně se nic nestalo.

 299. Jan Burin

  Kdysi jsem mel stejny problem, ale diky kamaradove rade, ktery s tim mel zkusenosti, jsem ho vyresil.

  Vycvicit pejska tak, ze ho nechate onech zminovanych 10 minut samotneho, pak se vratite, pak zase odejdete, vratite se zase o neco dele, treba za 20, 30 minut, casem si zvykne, za mesic kdyz ho nechate bez dozoru treba hodinu, mel by jiz byt tak vycviceny ze by nemel delat bordel.U me to zabralo. Preju hodne stesti

 300. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  hudební nástroje obzvláště v panelových domech jsou častým kamenem úrazu. Na jedné straně mohou být sousedi, kterým nebude vadit ani několikahodinové denní hraní, někomu bude vadit třeba 10 minut. A pak záleží na tom, co ten dotyčný bude pro úspěch svých stížností podnikat. Pokud hrajete jen přes den, pravděpodobně by úspěchu nedocílil, ale může to být obtěžující. Chápu Vás, že musíte cvičit, na druhé straně rozumím i tomu rozlícenému sousedovi, protože tyhle pocity důvěrně znám :)

  Nemůže vás však takto omezovat.

 301. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že jste byl na nemocenské na běh výpovědi nemá vliv. Výjimka by nastala tehdy, kdyby výpovědní doba měla uplynout v době, kdy jste byl na nemocenské. Pak by se tato ochranná doba do výpovědní nezapočetla a výpovědní doba by se prodloužila. To ovšem není Váš případ. Vaše úvaha o skončení poměru k 31.1.2008 tedy není správná. Jestli máte dojem, že zaměstnavatel porušil pracovněprávní předpisy, můžete podat podnět na oblastní inspektorát práce.

 302. Jiří Ara

  Dobrý den,děkuji za morální podporu.Jsem rád,že nás je víc,kteří se nebojí ozvat.

  S pozdravem Jiří Ara

 303. Marek B.

  Dobrý den,

  Evo z Prahy, máme stejný problém, ale nalila jste nám optimismus do žil. Jdu udělat to samé jako vy, nebyla by tam malá ochutnávka odpovědi z ministerstva :-)?

  Děkuji M.B.

 304. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ačkoli již přesná doba v zákoně vymezena není, pořád se v praxi uplatňuje ona známá 22 – 6 hod.

  Doporučuji nejprve domluvu, pokud nepomůže, zavolejte policii nebo podejte podnět na správní odbor Měú – přestupky.

 305. Jirka Hejl

  Dobrý den.Mám naproti domu lyžařský vlek a téměř každý den jezdí z rolbou po 22 hodině a zasněžuje většinou celé noci.Vlek je vzdálen asi 100 metrů a v noci nás to ruší a hlavně děti.Chtěl bych vědět jestli se s tím dá něco dělat?Děkuji za radu i odpověď.Jirka.

 306. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže nepomáhají domluvy a nelze se s nimi nijak rozumně dohodnout, můžete se v souladu s §5 občanského zákoníku domáhat ochrany pokojného stavu u obecního úřadu. Ten by měl posoudit, jestli skutečně dochází k narušování pokojného stavu a věc řešit např. zákazem. Další možností je přímo obrana u soudu. Mohli by jste se spojit s ostatními "poškozenými" sousedy a věc řešit s asistencí právníka. Svým způsobem Vám byla jeho jednání způsobena škoda spočívající v tom, že jste byli nuceni investovat do odhlučňovacích úprav.

 307. Luci

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat co můžu dělat se sousedy. Bydlím v paneláku, byt mám koupený, nade mnou bydlí dvě mladé slečny, které mají byt pronajatý. Bydlí tam 2 roky, neustále mají Disco, řvou, křičí,. přes den i v noci. Pokud je to do 22:00,tak se to snažím vydržet, ale bohužel se to pratahuje do nočních hodin. nereagují na prosby, upozornění, na nic. Jen se vysmávají. Majitel bytu mi řekl, že si to vymýšlím, nic s tím nedělá. Policii jsem volala 1x, stejně s tím nic neudělali. Je mi 20 let, jsem tak ve stejném věku jako ony,takže já smysl pro zábavu mám, ale co je moc, to je moc, chodím do školy, vstávám v 6 ráno, nevyspalá. večer chodím spát s vatou v uších, prosím poraďte mi co mohu ještě udělat, kam se obrátit. Je to nesnesitelné. Děkuji

 308. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tato situace je velmi nepříjemná pro všechny zúčastněné, zvláště, když se jedná o postiženou dívku a z prostého lidského pohledu je jasné, že to opravdu není záměrné. Stěžovat si na rušení pokojného stavu můžete (na městském úřadu), ale jakým způsobem nakonec budou úřady v této věci postupovat nelze určit. Je tu sice možnost uvažovat o odhlučňovacích úpravách, ale to znamená investice (navíc je otázka do jaké míry to bude funkční). Městskou policii sice volat můžete, ale to by tam nakonec mohla jezdit každý den a stejně není zřejmé, jak (a jestli vůbec) by to řešila. Ve Vašem případě je skutečně těžká každá rada.

 309. Jan Burin

  No to je sice z casti pravda, ale s takovym jednanim u cernych se setkavame velmi casto. Mnohem casteji nez u fetaku atd…

 310. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle není záležitost pro bezplatnou poradnu. Je to věc, která vyžaduje složité právní posouzení a vypracování návrhu na řešení. Srovnáte-li si však náklady, které vybudování takové haly stojí a že stavba byla povolena, tak se domnívám, že skupina několika jednotlivců se bude omezení provozu na jednu směnu domáhat velmi obtížně. Omezení počtu směn by výrazně zasáhlo do plánu firmy na návratnost investic a bude se jistě velmi účinně bránit.

 311. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, není zřejmé, že by jste měl potíže po právní stránce. To, že Vám někdo vynadal nic konkrétního neznamená. Žádné správní řízení proti Vám zahájeno nebylo, takže v tuto chvíli nemáte co řešit.

 312. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, celou věc musíte řešit s právníkem, se kterým celou věc projednáte osobně. Ten by měl dostatečně posoudit, jestli je vůbec reálné podat ve věci úspěšnou žalobu.Jestliže však stavba splňuje předepsané technické normy (což by potvrdil nebo vyvrátil soudní znalec), pak mnoho šancí na úspěch ve věci nemáte. Jinak dodržování norem hlučnosti kontroluje také hygienická stanice, ale pochybuji, že by koupání u sousedů nebo hlučnost vodovodního systému dosahovala mezních hodnot.

 313. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  právě díky tomu, že se jedná o byt družstevní máte podstatně větší šanci tento "spor" vyhrát, než majitelé bytů v OV. Družstvo jako vlastník bytu by mělo zjednat nápravu a jestliže ji onen soused neučiní a věc bude horší a tedy bude i více stěžovatelů, mělo by družstvo přistoupit k razantnímu kroku a dát mu výpověď z nájmu. Tlačte na ně, ať to řeší – jde o jejich majetek.

 314. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ohledně překračování hladiny hluku můžete kontaktovat hygienickou stanici, která může provést příslušná měření. Ohledně rušení noční klidu také můžete podat podnět na městský úřad. Jak účinný bude jejich zásah, však nelze odhadnout. Provozovatelé ve vidině zisku ze zábavních akcí často překračují úředně stanovené zákazy.

 315. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na tomhle místě tento problém nevyřešíme. Spíše než o právu, je tohle o mezilidské komunikaci. A řada spoluobčanů v důchodovém věku již o takovou komunikaci nejeví zájem, natož aby bylo možné se s nimi na něčem konstruktivním dohodnout. Můžete tedy podávat podněty a stížnosti, které mohou eventuálně vyústit v uložení pokuty. Ale pokud sami o sobě neupraví svůj postoj k okolí, mnoho šancí na změnu tohoto nepříjemného stavu nemáte.

 316. Yvona Kopčíková

  ještě dovětek – uvažovali jsme i o měření hluku vycházejícího s dotyčné domácnosti.Orgány pro ochranu veřejného zdraví ale v tomto případě nemohou pomoci,protože limity pro hladinu hluku v domácnosti údajně neexistují.Prosím pomozte nám tuto nepříjemnou situaci vyřešit.

  Za nájemníky domu členka výboru samosprávy Yvona Kopčíková

 317. ZuHud Hud

  Ještě doplním informace – byty jsou v osobním vlastnictví. Když si pouští hudbu, tak sousedka bydlící pod nimi nic neslyší. Ale já tím, že bydlím nad nimi, tak bohužel ano. Naděje, že se odstěhují je taky nulová. Celá rodina je arogantní, sprostá a agresivní. Na odhlučnění bytu peníze nemáme. V bytě máme koberce, pod koberci parkety. Chodila jsem v bytě i v podpadcích, ale taky to nepomohlo – spíš by se to mohlo ještě obrátit proti mě, že ruším kročejovým hlukem. Nevíte někdo nějákou radu?? Moc prosím. Třeba na něco někdo příjde, co by jim vadilo, a tím pádem je šance, že se sklidní. Za každou radu budu vděčná. Dokonce mi jednou kopali do dveří bytu a dali mi hov… pod rohošku. A to za to, že jsem přivedla souseku, aby si poslechla, jací jsou…….

 318. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v této věci skutečně nemáte žádné velké šance na úspěch. Postižený člověk za svou poruchu nemůže a je těžké sankcionovat jeho rodinu za jejich trápení. Řešením by mohla být třeba dohoda s dotyčnou rodinou o nějakém technickém řešení, které by mohlo pomoci k odhlučnění.

 319. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kontaktujte městský úřad. Tam můžete podat podnět k zákazu zásahu do pokojného stavu. Pokud nemá tento hospodářský odpad řádně zajištěn, pak je možný i přestupek na úseku životního prostředí, tedy požádejte o konzultaci na odboru životního prostředí.

 320. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, žaloba se podává k okresnímu soudu. Pokud nevíte jakou žalobu zvolit a jak ji sepsat, obraťte se na advokáta.

 321. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vaše vyjádření není zcela jasné. "Majitelem obecního bytu" nejste Vy, ale obec. Vy jste pouze nájemníkem. Ledaže by došlo k převodu bytu do Vašeho osobního vlastnictví. To by však oba byty byly ve výlučném vlastnictví a nikdo by Vás nemohl nijak omezovat.

 322. Pavel Mareš

  Dobrý den, doplnění k dotazu z 3.6.2008 špatně jsem se vyjádřil, majitelem je samozřejmě obec a to v obou případech, my jsme pouze nájemci a máme nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.

 323. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, s tímhle by jste se měli obrátit na obecní úřad. Tam by se měli pokusit nalézt řešení, nejlépe dohodou mezi Vámi a sousedy. Pokud to nezabere, pak je možné se domáhat např. řešení přestupku pro rušení nočního klidu. Ale žádný úřad, soud ani zákon nepovede ke změně v chování sousedů, pokud oni sami nebudou chtít. Proti aroganci je každá obrana těžká. Krajním řešením je pak žaloba.

 324. Petr Petr

  Proč se neobrátíte s uvedeným problémem přímo na vlastníka domu, tedy příslušnou domovní správu, či přímo Městský úřad, který jak uvádíte je vlastníkem nemovitosti???

  Nájemník totiž nesmí provádět stavební úpravy bez souhlasu majitele a navíc je majitel domu oprávněn požadovat, a uživatel bytu je povinen umožnit přístup do bytu v případě hrozící škody (bourání nosných stěn).

  Dále je zde i noční klid, který musí dodržovat nejen nájemník bytu, ale i uvádění dělníci. V případě rušení klidu se tedy můžete obrátit na městskou či státní policii (jedná se o přestupek, kde hrozí sankce).

 325. Monika Josisová

  Petře,na policici jsme volali už několikrát a víte jak to dopadlo?Jmenovaný p.Laušman totiž dříve pracoval u městské policie (než ho vyhodily kvůli problémům s drogama, byl dokonce i odsouzený za distribuci omaných látek)většinu mšst.policistů tedy zná osobně a ty mu buď jen domluví,nebo se stalo už dvakrát,že zazvonili u dveří a když jim nikdo neotevřel tak zase odjeli pryč :o(.Na město jsem se obrátila minulý týden s dopisem kde je vše podrobně rozepsáno a kde jsou podepsaní ostatní nájemníci paneláku tak snad to bude něco platné i když z předchozí zkušenosti kdy se na město obrátili sousedé,že dotyčná osoba nedodržuje domovní řád a také neuklízí chodbu,tak jim na to bylo odpovězeno,že najmou uklízečku která tu bude umývat chodbu pravidelně a o náklady se podělí všichni nájeníci (na což nikdo nechtěl přistoupit)a tím to celé skončilo.Je to nefér a já to tak nechci nechat přece něco musí existovat jak s ním zatočit.Hodně lidí se ho tady bojí je totiž velice agresivní a sprostý :O(

 326. Anna Vonaskova

  Velký hluk dětí v bytě nade mnou toleruji3.rok./ špatně odizolovaná podlaha/běhání,házení kuličkou i hodinu v kuse,šoupání židlemi atd../Před dvěmy lety si koupili sušičku,kterou pravidelně pouští,když de děti vzbudí po 16:30té hod.kdy přicházím z práce.Nad hlavou mám tankodrom přes2hod.nemůžu si dát v klidu,kávu,dívat se na TV,poslouchat radio a když mi není dobře,nemůžu si nikam vlézt, jít si lehnout,je nemožné!Rachot je po celém bytě.Domluva u mně v bytě s pánem byla taková,že mi řekl ať si koupím sluchátka nebo špunty do uší. Že si můžou dělat od 6h.až do 22h.co chtějí.Ráno pere,k večeru suší – pro mně nepochopitelné,do odpoledne by měla prádlo suché kdekoliv I BEZ SUŠENÍ.Suší i když je sluníčko.Jsem dost nemocná a chci mít trochu klidu,když přijdu domů.A to i v sobotu a neděli.Pamatuje prosím i na takovéto soužití mezi lidmi v domě Občanský zákoník? Děkuji

 327. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete se obrátit na městskou policii či přímo na obecní úřad – po praktické stránce, tedy aby psi přestali štěkat, to však efekt mít nebude.

 328. JOSEF POSTA

  Jelikož synovi nikde nedají žádný úvěr, požádal nás,zda bychom si pro něho nevzali televizor.Já jsem tedy souhlasil a televizi jsem si vzal na své jméno. Syn však po čtrnácti dnech televizi odnesl do zastavárny a úvěr mi přestal splácet. Cena televizoru byla 16.500,-Kč.Dosud nám dluží 10.500,-. Trvalé bydliště nemá,kontakt s ním není žádný.Ani žádnou smlouvu o tom, že televizor si vzal ,nemám.Rád bych věděl,zdali je nějaká možnost, jak zbylé peníze od něj získat.Zjistili jsme, že pracuje a výdělek má.Prosím o radu.

 329. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, noční klid je od 22.00 do 06.00, po této hodině ranní již mohou pracovat. Záleží na tom, jestli město upravuje tyto záležitosti nějakou vlastní vyhláškou a také na tom, jaké podmínky byly nastaveny ve stavebním povolení.

  Samozřejmě, že v této věci musíte kontaktovat městský úřad – stavební odbor a pokud jde o hluk ze stavebních činností je zde také hygienická stanice, která je orgánem veřejné ochrany zdraví a to i v oblasti hlukové zátěže.

 330. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, stěžovat si samozřejmě mohou, v tom jim nezabráníte. Ale žádné konkrétní limity pro míru hluku z domácnosti stanoveny nejsou, takže zde by se takové hodnoty měřily těžko.

  Policie nebo obec (přestupková komise aj.) by mohli zasáhnout pouze ve chvíli, kdy by šlo o rušení nočního klidu (nebo by se jednalo vysloveně o schválnost). Ale proti hluku v denní době nezmohou nic zásadního.

  Ledaže by podali žalobu na zdržení se zásahů do vlastnického práva nad přiměřenou míru. To by pak celou věc musel posoudit, vyhodnotit a rozhodnout soud.

 331. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tak s tím toho moc neuděláte. Jestliže jste si jisti, že to dělá on, můžete podat podnět obecnímu úřadu. Pokud mu to prokáží (a jestli vůbec), mohou jej sancionovat, ale to mu nemusí zabránit v pokračování takové činnosti. Zde jde především o mezilidské vztahy.

 332. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pouštění kočky ven rozhodně není možné považovat za obtěžování. Žádat Vás sice může – to je její právo, nicméně Vy jí rozhodně nemusíte vyhovět a osobně bych to ani nedělala.

 333. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle je na aktivitě vlastníka bytů – tedy družstva. Mělo by dojít ke zjištění situace na místě. Vstup do bytu by jim měl umožnit, jelikož vlastník je oprávněn kontrolovat stav pronajaté věci. Takže musíte na družstvo prostě tlačit, jelikož je to narozdíl od Vás nijak nepálí. A Vy jako nájemce s tím sám nic neuděláte.

 334. Aleš KLEMENT

  Nedávno jsem řešil podobný problém. Tůrování motorek pod okny, v létě při otevřených oknech jsem v bytě neslyšel vlastního slova. Je nutné obrátit se na stavební úřad a dále na úřad ochrany životního prostředí a nejlépe přiložit fotografie. Po podání stížnosti bude následovat návštěva pracovníků zmíněných úřadů a pokud je vše tak jak popisujete, z největší pravděpodobností dostane soused ihned pokutu. Je třeba stížnost opakovat a věřte, že po udělení několika pokut si to soused určitě rozmyslí. Upozorňuji předem, že je to "běh na dlouhou trať" a je potřeba trvat na svém. Mě trvalo asi jeden rok, než jsem dosáhl svého, ale stojí to určitě za tu námahu.

 335. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nevyhovující objekt nezakládá neoprávněné podnikání, to s tím nijak nesouvisí. Neoprávněnost je v tom, že je určitá činnost provozována bez příslušného (státního) povolení.

  Pokud jde o výčet právních předpisů a norem a případné výše sankcí, to si zjistěte přímo u úřadů, které se tím zabývají.

  Veterinární orgány by kontrovali péči o psy a plnění veterinárních předpisů, hlučností se zabývat nebudou. Živnostenský úřad by mohl zahájit řízení a uložit sankci za to, že nahlášená provozovna není způsobilá podle zvláštních předpisů (zj. stavební zákon).

  V případě, že úřady žádné účinné řešení neposkytnou, se budou muset vlastníci sousedních pozemků obrátit na soud, aby mu přikázal zdržení se nepřiměřených zásahů do jejich vlastnických práv.

 336. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  soused jen zastrašuje a i kdyby si myslel, že ne, tak stejně Vám těžko cokoli prokáže. Nicméně, v rámci dobrých sousedských vztahů byste se měla pokusit své děti co nejvíce usměrnit, avšak na druhou stranu zase ne tak moc, aby si nemohly hrát. To po Vás chtít nikdo nemůže. Sice je to o nervy bydlet pod rodinou s malými dětmi, ale chápu, že se hluk úplně omezit nedá.

 337. kontakt liboek

  nebo si taky pořídit psa(bultiéa) a jít s ním ven ve stejnou dobu jako sousedi.Ne,mam ten problem take,a eseni nemožne,neboť mím sousedem je syn pana advokata,pana Čunka.Když jsem s nim měl rozhovor ohledně jeho psa a štěkotu,řekl mi:"můj otec je statni zastupce"po mem sdělení,že se obratim na úřady.No,nezbylo mi nic jiného než stahnout ocas a říci mu,že:"můj otec je posunovač u drahy,a jako co?!" a nasledně poté zavřít dveře a trpět již dodnes!Poroč zakony nemyslí na tyto zaležitosti,když kdekdo a kdejake etnikum se ohani právy.Ja jsem ale asi bezmozek,protože jako pracující po nočních směnách nemám asi pávo se ani vyspat.Že?A to mam v piovinnostech,že pracovní směnu mám nastoupit řádně odpočinutý a bez použití omamných látek a tak,jenže aby tohle člověk vydržel by musel sežrat celou bednu plegomazinu-Těžké psychofarmakum,antidepresivum.Udělá z vás nepřítomnou trosku s vytékajícími slinami z koutku úst.

 338. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Vážený pane, Vám ani dobrý den nepopřeju, pokud pominu fakt, že se opravdu bude jednat o trestný čin, když takového psa zastřelíte; jestliže si chcete takto chce něco řešit na zvířeti, odpovídat Vám rozhodně nebudu!

 339. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tuto věc vyřešíte jedině stavebními úpravami a to odhlučněním podlahy nad vámi.

 340. Jája

  Dobrý den,

  chtěla bych zareagovat na Vaši odpověď na téma: "Štěkající pes."..Uznávám, že prohlášení pisatele o tom, že svého bojového psa po vykonání práce na druhém zvířeti sní je krajně neomezené. Bohužel však právě tito neomezenci se bezhlavě pouštějí do chování domácích mazlíčků, aniž by si cokoli o nich předem zjistili. Na vlastnicví psa konkrétní rasy, by tu měli být vypracované vědomostní testy jako například mají myslivci, nebo jak je tomu u Ř.P.Jsem majitelkou jedenáctiletého křížence v panelovém bytě a ještě před několika lety jsem si přes mínění mých rodičů myslela, že pes v bytě, pokud se dobře vybere není nic strašného.Vyrostla jsem na cvičišti..mý rodiče chovali a cvičili služební plemena jak dokládají i mé jizvy po rukávu.Miluju pracovní psy všech plemen, ale před pár lety si mí sousedi pořídili štěně.Spokojený inteligentní ovčácký pes. Ale ve své dokonalé inteligenci usoudili, že když jsou 12 hodin mimo byt, bude mu smutno a pořídili ještě jedno štěně.

 341. Jan Kubina

  No,myslím si,že likvidovat psa je až ta poslední možnost.Jak zde bylo poznamenáno v diskuzi,každý majitel by měl zodpovědně přistupovat k výběrz plemene psa.Take je dáno,že majitel psa je za něho zodpovědný,což by mělo být i z hlediska hluku,který pes vydává.Pokud bude dělat hluk člověk je postihován,pokud pes je to přehlíženo. Znamenáto snad,že pes je více než člověk?Každý má právo na pokojné bydlení a nikdo,včetně majitele psa jakožto souseda by mu ho neměl nepřiměřeně narušovat.Dokážu si představit,že pokud je pes umístěn výběhem k pozemku souseda a né majitele,dochází k dost značnému narušování práv souseda. Bohužel nikdo takovéto situace neření,ani úřady a ani český právní řád.Z tohoto vyplývá,že si mohou lidé strčit tak hlavu do písku aby byl zachován klid a pořádek.

 342. miroslav blaha

  Važená Lucie

  Nedalo mi to nereagovat,ten pán to doslova takhle nemyslel,aspon jsem to tak pochopil já,v podstatě už neví co dělat,takže nabídnul řešení,které myslel ironicky…….asi nevíte,že já jako posluchač štěkotu,se v praxi moc bránit nemužu,nebo je to na dlouhe lokte,docela by mě zajímala rada od Vás,jako pravníka a ne morální kázání toho pána,upozornětě a odpovězte mu v opačném případě v techto radách nemáte co dělat.

  s pozdravem Miroslav Bláha

 343. Jája

  Jakmile byli v bytě dva psi, tak se rozproudilo hotové peklo. Jelikož je to jedno z nejvytrvalejších plemen, začnou ráno v 8 hodin a končí večer v půl deváté, když se vrací jejich majitelé. Ve dvou se z nich stala smečka a předhání se v hlídání i trhání..majitelé je pochopitelně nikdy nedrezůrovali a tak je mají zavřené v chodbě, kde je velmi dobrá akustika a řev této smečky mám již pár let jako by byli u mne v pokoji. Na rozdíl od nich, mi před tím hlukem nemáme kam utéct, protože náš byt je jednopokojový. Mé dítě přestalo prospívat ve škole, manžel domů již raději ani nechodí, v zaměstnání mám problémy se špatně odváděnou prací. S psychickými problémy přichází i kožní ekzémy a po pár stížnostech majiteli domu, máme nyní občas utrženou poštovní schránku, po štěkotu občas naplno ruské písně (jsou to češi)a nevím zda vysypaná okenní tabule souvisela se stížnostmi.Už se vám takhle někdy rozpadla rodina, pro sobeckého souseda? Pak není divu, že když MÚ mlčí, uvažujete o jiné spravedlnosti

 344. Pepino K.

  Je velice zajímavé si také poslechnout kluky ze zkušeben, kteří sehnali takovou zkušebnu za kterou jsou byli ochotni i zaplatit a necítit se obtěžování nějakou skupinou lidí, která si prostě nikdy nepřestane stěžovat na hluk. Na 80% místnůstek, často velice špatně vybavených, nebo neustále vykrádaných tam kolikrát nejde pořádně ani rozehrát a ještě musí utrpět podobných řečí, nebo čelit pokusům, zákazům někdy i pokutám za své hudební produkce. Zajímavé příklady dementních sousedů, kteří sepisují své nudné petice jsou v Praze. Za statísíce pořízené odhlučené kluby jsou na tom obdodobně.

 345. Hana Červenková

  Katerino,je mi vás moc líto.Doma to máme podobné.Bydlí vedle nás manželský pár,ve věku kolem 50ti let.Ale od rána,asi od sedmi az do desíti do večera tu není chvílu klid.Musí dělat co největší hluk.Za celý den tu není chvilka klidu.Už jsem přemýšlela,že bych se odstěhovala k babičce.Tady bych se asi za chvíli zbláznila.:O((Vubec nevím jak to řešit.Domluvy jim bohužel nepomáhají.:o(

 346. Jiří Dohnal

  Vážení;prosím o radu jak účině postupovat proti rodině bydlící v bytě nademnou.Tato rodina hlídá svá vnoučata stylem;jse v našem bytě;dělejte si co chcete.Nejde o brek a ječení;ale o bouchání a dupání a to skoro neustále průběžně po celý den.Hlava této rodiny je shodou okolností též člen domovní samosprávy.Žádné domluvy nejsou možné.Přitom jsem fizicky natom tak dobře;že náprava by byla velmi rychlá;ale k tomu v žádném případě nechci přistoupit.Členové samosprávy a bytové družstvo stím nechtějí nic mít.Ještě je tujedna věc;naše družstvo chce koncem roku napsat počet osob;které se vbytě zdržují více jako 90dní;to též již více jak 3roky nedělají. Tím-to Vás všechny prosím o vaše rady a názory. Děkuji

 347. Lenka Kokšalová

  odhlučnit zed z Vaší strany a né ze strany odkud jde hluk jde .Udělala jsem to a mám svatý klid,jen musíte zvolit ty správné modré akustické desky a výpl Knauf.

 348. Jan Kubina

  Přeji hezký den

  Při přečtení článku si myslím – je to jen názor,že pokud se skutečně jedná o bežnou komunikaci,která není zaměňována křičením může toto neustále upozorňování hraničit s obtěžováním.Platí vyhlášky které stanovují noční klid.Pak jsou určité přípustné hladiny hluku,které jsou dány,kdy je to obtěžování a kdy né. Pokud se jedná o běžnou komunikaci a nejste si jisti oprávněností souseda je dobré se poradit na úřadě města či vznést dotaz na městskou polici,popsat jim situaci,případně se poradit s majitelem nemovitosti.Až z pohledu výsledků těchto dotazů lze činit ráznější kroky z pohledu nahlášení pro obtěžování.Napadá mne i možnost záznamu hluku v decibelech nějakým přístrojem ,který by sloužil jako podklad pro případné jednání a řešení situace ,který by podpřel Vaše tvrzení,že hladina hluku ve vašem bytě dosahuje běžných hodnot.

  Chtěl bych připomenout,že výše uvedené je jen názor.S pozdravem Kubina

 349. Karel Dlouhý

  Komín bývá obvykle na střeše – proto mi není jasné, jak ho můžete mít před oknem.

  Obraťte se na majitele domu.

 350. Lukáš Průcha

  Dobrý den,

  Potřeboval bych poradit s naší kadeřnictví, jelikož jakékoliv moje podněty bojkotuje. bydlíme nad kadeřnictvím. Navíc naše kadeřnice kouří a všechno jde k nám do bytu (stupačkama). To nemluvím ani o barvách a pachu z nich. Mě osobně by to bylo jedno, ale v lednu se nám má narodit malá a nechci, aby to čuchala. Pracovní doba od 6:30 – 18:00 přikřikování fenu, telefony, tahání židlí po dlažbě. katastrofa! Náš "byťák" to nechce řešit, ať si to vyřešíme občansko právním sporem. Takže opravdu nevím jak to mám řešit. Prosím poraďte někdo.

 351. Marcela Šmídová

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jestli máte odhlučněné zdi nebo stropy. My bychom potřebovali odhlučnit stropy a uvažovali jsme právě o modré desce, ale nevíme, jesli to má opravdu efekt, když nám nad hlavou celé dny dupou koně a padají různé těžké předměty na zem. Děkuji za odpověď.

 352. Lea Kokšalová

  odpovídám na dotaz p. Marcely Śmídové.co se týká té odhlučněné zdi ,moje spokojenost je tisíc procent .Neslyším ani hlásek ,byl to ten nejlepší nápad .A strop na ten se chystám na jaře protože se mi stěhuje můj vzorný soused zezhora a já mám panickou hrůzu z nových nájemníků.Určitě do toho běžte je to supr a budete se zase smát .Hodně štěstí Lea

 353. Milan Zeman

  Podle občanského zákoníku nesmí být soused obtěžován nad míru přiměřenou poměrům např. hlukem. Míra přiměřená poměrům je neurčitý právní pojem – jeho obsah je nutno posuzovat podle konkrétních okolností. Myslím si, že ťukání na zeď je minimálně stejně obtěžující, jako hra na klavír. Nařizovat Vám, v jakých lhůtách vůbec nesmíte hrát Vám nikdo nemůže, mohou Vás ovšem slušně požádat. Přitom se s nimi zkuste domluvit, zda by opravdu nemohli nechávat dítě spát v jiném pokoji.

 354. anonym

  Dobrý den, tak to vám opravdu nezávidím. Také přemýšlím, jak vyřešit podobný problém, akorát dupání začíná od 20 hodin a někdy nekončí ani o půlnoci.

  Přemýšlím o napsání dopisu sousedům, že jsem začala podnikat kroky s úřadem sociálního zabezpečení, které jejich chování přijde prošetřit…opravdu se na to chystám, protoýe to není normální a měly by fungovat nějaké základní pravidla ohleduplnosti, ale bohužel někteří lidé mezi námi to jaksi nechápou, jelikož mají asi nižší IQ.

 355. Jan Petr

  Mám to podobně,taky hluk špatně snáším,takže je i možnost,že je to nějaká psychická indispozice, ta nízká tolerance hluku.Ale pravdou je,že v současnosti je člověk přímo zavalen hlukem a žádné řešení jak se tomu bránit nikde nevidím.Přitom hluk je dost nebezpečný pro zdraví,celkově zvyšuje stress a snižuje imunitu organismu.

  Kdybych měl konrétně říct comi vadí,tak nejčastěji jsem se setkal s tím,že si nějaký jeliman nebo parta jelimanů v sousedství nahlas pouštěla techno až se z toho třásly zdi.

  A proti tomu nic nepomáhá,to je horší než když se vám v domě zabydlí kuny,těch se taky nezbavíte.A policie je v tomhle dost laxní,většinou se takovou stížností ani nezabývá.

  Takže co s tím?

  Ze zákona to řešit nejde,ČR svým právním systémem straní spíš kriminálníkům a jiné drobné verbeži,nějaké stížnosti slušných občanů na nadměrný hluk mají všichni na háku.

  Jediné řešení které mě napadá je,že by se všichni,co jim vadí hluk spojili,založili vlastní www stránky,organizovalise. lexo@klikni.cz

 356. právní vrba

  Stěžujte si u pronajímatele na podmínky nájmu, na toulavého psa zavolejte městskou policii nebo jinou odchytovou službu. Stěžujte si na obecním úřadě.

 357. alexandra dudková

  Dobrý den všem, právě dupající, bouchající, křičící rodinu a jejich děti nyní prožívám já. Je to opravdu strašlivé. Rodina bydlí pode mnou ve 4.patře. Mám svou ložinici nad jejich dětským pokoji, který se mění každý den i o víkendu od 6hodin ráno v džungli zvuků, bouchání, dupaní, řvaní … (Špunty do uší v tomto případě nefungují) Ve všední dny toto skončí tak kolem 7.30 a začne to opět odpoledne již kolem 17hodiny,kdy zahájí 3hodinnový maraton po bytě z jednoho konce na druhý . Děti jsou ve věku od 3 let az 5let, matka když na ně mluví, tak je jen řve a nebo je ignoruje. Minulý týden v sobotu v 7hod ráno po hodině teroru, jsem se odhodlala zazvonit a požádat, zda by aspoň v o víkendu nebyli hluční, jenže její odpověď byla v duchu totálního výsměchu a samozřejmě se nic na hlučnosti a slušnosti nezměnilo. Jsem už vyčerpaná a vynervovaná, protože si nevím rady.

 358. Anna Vonaskova

  Vážený pane,je vidět,že žádné dupající děti nad hlavou nemáte a máte svoje dupající děti. Jinak by jste se takto nevyjadřoval! Jde přece o toleranci.Děti nemusejí běhat po bytě celé hodiny ,mají se vyběhat venku.A potom je dnešní trend pořizovat si plovoucí podlahy.Nic proti tomu,ale odborné pokládce/tlumící desky/jsou na hony vzdáleny.Nechci urážet,ale záleží i na výchově,jakou do vás mladých vložili rodiče.

 359. právní vrba

  Začněte na Obecním úřadu, který je v 1. linii při řešení sousedských sporů. Postavte vysokou zeď. Zjistěte, zda soused neparkuje své stroje např. na orné půdě, která je určena jaksi pro něco jiného…

 360. Michal S.

  Ahoj Míšo.

  Vím přesně o čem mluvíš. Bydlíme už 3 roky s ženou v nájmu v bytovém domě, kde když jsme se nastěhovali, byl naprostý klid, poněvadž tu bydlela paní s 3letým klukem, a syn majitele domu s ní měl nejspíš poměr, tak se tu chodilo po špičkách. Když se rozešli, nastěhoval se pod nás jeho kamarád, co s ním bydlel v krajním bytě. Tyto byty mají společné dveře, které ale byly vždy zavřeny tak, aby byly byty odděleny. Nu a party začaly. Vzhledem k dřevěným podlahám, stropům apod. se při jejich hlasitých (ať už hudebních nebo mluvených projevech) nám tancovaly hrnky na poličkách, podlaha vibrovala atd. Pánové začali popíjet vínečko stáčené v PET láhvích. V dnešní dobe jsou PET láhve minulostí, nakupují rovnou v sudech, je jich tu několik, a chodí jen s džbánem jak ke studánce pro vodu. Navíc si pod okny naší kuchyně a ložnice udělali venkovní posezení, a když otevřou okna, pustí hudbu a začnou řvát, tak máme o parádní noci postaráno. Řešili jsme to nesčetněkrát s majiteli….pokr..

 361. Michal S.

  řekli nám,že to není možné, že je to tak slyšet. Tak jim říkám, přijďte nahoru si to poslechnout. Myslíš, že u nás někdy byli? No nic, zkrátím to, jsem alergický na jejich obličeje, na jejich hlasy, slyším vše o čem mluví, když posunují židle, kterými šoupou v noci jako při stěhování, když je na druhý den vidím,nejraději bych jim ukázal,za co stojí. Bavíme se o jejich věku 31 a 40 let. Dospělí lidé, co mají mozeček malého puberťáka. Teď máme 5ti měsíční dcerku, myslíš, že jejich akce skončily? Vůbec!!! Jsem též člověk, který potřebuje po práci klid, zdravý spánek. Proč myslíte, že tu píšu příspěvek takhle pozdě. Odpověď je jednoduchá. Když si pomůžu sám, můžu se rovnou stěhovat jinam, a momentálně za ty peníze v okolí nic není k mání. Kdyby bylo, tak rychle bychom byli sbaleni jako nikdy. Nechápu lidskou bezohlednost a hloupost. Zažil jsem mnoho, ale toto fakt nedávám. Tak snad bude líp, jednou…a Jinde…Snad brzy…

 362. reebekawolfava wolfawa

  To jsem měla doma taky. Před rokem. Musela jsem se odstehovat. A ještě mi tam pan důvěrnice řekla, že když se mi zo nelíbí at se do dvouch měsíců vystěhuju… že ona s nimi nebudde a nehce nic dělat a nemusí. Jako sorry ale já to měla koupené tak mě nemohla vyhodit pizda blbá.

  A co jako že to byla důvěrnice?No a co?No a co?

  Mě je to u prdele. Jsem odstěhovaná a mám klid. Jen doufám, moji sousedi kteří jsou ok se mají stěhovat tak doufám že pak místo nich nebude někdo blbý taky:(

 363. Veronika P.

  Uplne Vam rozumim. U nas je to to same, akorat, ze byt je vlastne nas, splacime ho z hypoteky. Pritel, ten ma celkem tvrde spani a chodi dost unaveny z prace. Ja jsem prave asi citlivejsi na hluk a jsem z toho zoufala. Domu se vubec po praci netesim, uz se tresu, jak zas vecer dam spunty do usi a stejne to nebude pomahat. Soused byl v celku v poradku cely rok, co zde bydlime, ale ted si nasel novou znamost a jeho slecna je proste priserne hlasita, porad se smeje, klidne ve dve rano, mam pocit, jako kdybych ji mela v mistnosti. Vetsinou je soused na nas arogantni a nejake upozorneni nepomaha. Nasla jsem nejake panely, ktere jdou pridelat ke zdi? Ale proc tak placat? Kvuli takovym debilum! .. Hrozne.. uz aby byly penize na baracek

 364. reebekawolfava wolfawa

  přestehovat se… jiný podnájem

  já tohle řešila skoro rok.

  Paní důvěrnice byla pěkná fůrie nic s tím nedělala. Naopak je pořád kryla….

  Oni ji lhali a ona jim věřila…

  Když si pustíte větrák v paneláku tak je to slyšet přeci,,,

  No a ona jim věřila že nic nepouštějí i to že nedupou.

  Já to mela nad hlavou skoro celý rok od rána do noci každý den…

  byli slyšet i v nočním životě, byli slyšet pořád,

 365. reebekawolfava wolfawa

  přestehovat se… jiný podnájem

  já tohle řešila skoro rok.

  Paní důvěrnice byla pěkná fůrie nic s tím nedělala. Naopak je pořád kryla….

  Oni ji lhali a ona jim věřila…

  Když si pustíte větrák v paneláku tak je to slyšet přeci,,,

  No a ona jim věřila že nic nepouštějí i to že nedupou.

  Já to mela nad hlavou skoro celý rok od rána do noci každý den…

  byli slyšet i v nočním životě, byli slyšet pořád,

 366. reebekawolfava wolfawa

  Dobrý den, u nás je to tosamé se sousedy. Dupají mi od rána přes půlnoc nad hlavou a je to nesnesitělné. Je to každý den a svádějí to na jejich malou holku a přitom dupají i oni. Byla jsem tam aby nedupali a dupají dál. Říkala jsem to paní důvěrnici dupají dál. Ta mi řekla že s tím nic nezmůže.

  Co mám dělat? Bydlím v 1 plus jedna byt není od města jsem vlastník a pořád když to jde utíkám k mámě a to přeci taky nejde.

 367. Lada Sochorová

  Dobrý den,pane Karle

  po přečtení Vašeho příspěvku jsem nabyla dojmu,že ho snad na chlup píšu já.Ted v tomto zimním období se k tomu přidalo čištění a dupání. Jak sousedé čistí boty od sněhu nebo posypových kamínků.O čem píšu Vám nemusím vyprávět.

  Proč píšu chtěla bych se s Vami spojit soukromě prostřednictvím e-mailu.Jak postupujete s bojem auta,chodník,policie atd.Ráda bych od Vás radu.

  Děkuji Lada

  ladazigulik@centrum.cz

 368. právní vrba

  Obstarejte si důkazy a požádejte soud o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví s tím, že celý RD a pozemky připadnou Vám a spoluvlastníka že "vyplatíte" – dáte mu 1/4 reálné prodejní ceny celého domu až se z něj vystěhuje a odhlásí si z něj pobyt.

 369. lucie

  Děkuji za odpověď. Také hodně zvažujeme tuto variantu,nic jiněho už asi nezbývá.Již jsme mu několikrát nabízeli finanční vyrovnání,ale nechce o tom slyšet.Je nám naprosto jasné,že se bude soudu vyhýbat,jako invalidní důchodce to pro něj nebude problém.Jak v takovém případě soud postupuje,dá se vůbec říci,jak dlouho potom může soud trvat? Má někdo zkušenost? Děkuji za případné rady,info…děkuji Lucie

 370. Pavla Laštovičková

  „to je máme uvázat k radiátoru“ Ne sakra to po nikom nechci ale děti musí mít nějaký řád, když jsem byla mala a bylo nas 6 vnoučat tak neexistovalo abychom dělali brajgl když děda večer koukal na tv. Nemluvě o tom že se to nese až do přízemí takže to vadí všem, když jdou po chodbě tak ty děti hulakaj a oni je ani neokřiknou, podemnou bydlí rodina kde maj taky malé dítě a to není vůbec slyšet, nehuláká a nejančí. Prosím dá se stím něco dělat? Domluva s nimi není a já přeci nebudu platit odhlučnění když je to jejich chyba, oni si tu půdu měli pořádně odhlučnit. Prosím pomozte.

  Děkuji předem

 371. reebekawolfava wolfawa

  jedině se odtěhujte.

  Já to taky tak vyřešila.Moje bývalé sousedi mi dupali nad hlavou každý den od brzkých ranních hodin do nekonečných hodin do noci protahovalo se to přes půlnoc. Pinda důvěrnice s tím nechtela nic mit společného podle mě se jich bála…

  A když už jsem se ozývala lítala za nimi tak mi vyhrožovali. Ta celý sranda byla že já se hnula oni taky najednou se stěhovali i debilové nademnou.

 372. Jana Polášková

  Dobrý den.

  Chci reagovat na příspěvek paní Lucie – bezdomovci u souseda. Bohužel mám velké obavy, že nám nyní nastává podobná situace jako u Vás.My tedy na rozdíl od Vás bydlíme v bytovce, kde jsou 4 byty. Každý byt má samostatný vchod a přidělenou část pozemku jako zahradu-ale ta je pouze v užívání, vlastníkem je město. Byty ale mají všichni ve vlastnictví. Teď k problému. Vedle našeho vchodu bydlela stará sousedka, která poslední roky života sbírala do bytu odpadky.Na zahradu toho moc naskládat nestihla, proto ani nejbližší okolí nic nevědělo o jejím "koníčku".Do bytu si nikoho neopouštěla a navenek působila jako vcelku normální, i když povahově problematická babka.Před několika týdny zemřela.Její rodina to byl pouze mladší bratr – bezdomovec.Děti neměla,ani blízké přátele. Její byt tedy připadl v dědickém řízení tomuto bezdomovci.Samozřejmě, že se do bytu nenastěhoval sám.Denně se tam pohybují různé pofiderní typy lidí,na naši zahradu už nám taky "dělají".

 373. Jana Polášková

  Pokračování – Na zahradu nanosili z bytu všechno sousedčino bohatství a je to tam už několik týdnů. Jsou mezi tím i zkažené potraviny, takže to smrdí a bojíme se potkanů.Navíc sousedka umřela doma, několik dnů tam ležela a všechny ty věci na zahradě smrdí i mrtvolně… Dříve jsme v létě všichni dokola mívali otevřené dveře, nikdo neměl obavy ze zlodějů nebo smradu. teď mají otevřené vchodové dveře jenom oni:-( Objektivně musím říct, že zatím kromě té neodvezené skládky tam není ani hluk ani nikdo nezaznamenal, že mu něco chybí. Ale jsou tam teprve pár týdnů, takže problémy se určitě dostaví.V bytě oficiálně přespává s majitelem jeden člověk, ale ti ostatní přátelé přichází, odchází, posedávají venku a už je to prostě narušení dosud poklidného života, který tu se sousedy žijeme. Je tu mix lidí různého věku, malé i větší děti. Opravdu se bojím, co přijde.Paní Lucie, jak Vaši situace vypadá – přece jenom váš příspěvek byl vložen už před nějakou dobou…Moc děkuji za odpověď a "zkušenosti"

 374. lucie

  Tak uplynula nejaka doba a co se u nas zmenilo? Soused se dostal do dluhu,exekuce a nakonec insolvence,kde skoncil i jeho podil na spolecnem dome.prave jsme poslali insol.spravci penize a vyplatili jsme jeho podil a ted uz jen na katastr a budeme majiteli celeho domu. Ale soused nadale zustava v byte a dela,jako,ze nic,neboucha,nevyhrozuje…jenze,jak ho dostat z domu?dekuji,Lucie

 375. Jana Polášková

  Dobrý den paní Lucie. Po delší době jsem mrkla na tuto diskuzi a čtu příspěvek od Vás. Vidím, že se situace alespoň trochu hnula dopředu a dům už je celý váš. Ještě aby se vystěhoval soused. Moc Vám přeju, aby jste to dotáhli do konce a měli konečně klid. Snad Vám v nějaké on-line poradně poradí, jak ho dostat pryč. U nás v bytovce se od léta změnilo celkem hodně. Bezdomovci museli uklidit zahradu od odpadků /samozřejmě až po několikerém našem naléhání/. Nejdříve vykopali obrovskou jámu, že do ní všechen ten bordel zahrnou. Muselo se to řešit přes m.policii. Nakonec to odklidilo město-možná jim to dali k náhradě,nevím. V bytě pak naštěstí zůstal bydlet jenom jeden bezdomovec /kamarád bratra sousedky/. Pak si tam nastěhoval ještě ženskou-taky bezdomovkyni. Hrozná dvojka! Jenom chlastají, hulí a občas si dost nadávají. Známí k nim už na návštěvy nechodí, takže je tu relativně klid.

 376. Jana Polášková

  Pokrač.Na podzim přijeli nějací lidé,prý jsou dědicové po bratrovi od sousedky.Bratr totiž umřel krátce po své sestře.Jeho příbuzní se chtěli podívat do byt.Bezdomovci se rozkřikovali,že v bytě zůstanou,že nemají kam jít.Tak dědicové odešli s nepořízenou.U nich je asi problém v tom,že pořád se táhne dědické řízení.Na katastru je psaná pořád jako vlastník bytu mrtvá sousedka.Víc jak rok od její smrti…Nedávno tu byli dědicové znovu i s policií,ale zase bezúspěšně.Bezďáci si bydlí dál.Mají už vypnutou elektřinu,plyn,ucpané WC.Z jejich věčně otevřených dveří jde hrozný smrad.Byli jsme tak přinuceni předělat naše venkovní posezení za roh,protože se to nehodilo dýchat.Otevřené konflikty s nimi sice nemáme,ale mám strach,aby u nich nezačalo třeba hořet,když jsou věčně v lihu a hulí jednu za druhou.Kdyžtak napište:polyfunkce@seznam.cz Jana

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>