Podnájem bytu – aktualizace

    Podnájem bytu, případně části bytu je upraven v občanském zákoníku, v ustanovení § 719. Může být sjednán na dobu určitou i neurčitou. Pro vznik tohoto právního vztahu právní řád předpokládá několik obligatorních podmínek. Předně, smlouva o podnájmu bytu musí být písemná. Také již z povahy věci je jasné, že předmětný byt musí být v nájmu. Nájemce z nájemní smlouvy se tedy stává pronajímatelem vzhledem k podnájemníkovi. Nutnou podmínkou vzniku podnájmu je ovšem souhlas pronajímatele. Tento souhlas už musí být obligatorně písemný a musí být určitý, tedy pronajímatel musí vyslovit souhlas ke konkrétní podnájemní smlouvě. Pokud by tyto podmínky nebyly dodrženy, smlouva o podnájmu by byla absolutně, od počátku neplatná. Navíc, nájemce by takto hrubě porušil své povinnosti a tato skutečnost by tak zakládala právo pronajímatele dát nájemci výpověď dle ust. § 711 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku, a to bez přivolení soudu.

    Co se týče zániku podnájmu, vzhledem k jeho vztahu k nájemní smlouvě nutně zaniká vždy se zánikem nájemní smlouvy i přesto, že by byl sjednán na dobu delší. Nejčastějším způsobem zániku bud způsob popsaný ve smlouvě samotné, zejména výpověď. Pokud se strany nedohodnou jinak, je výpovědná lhůta pro výpověď bez udání důvodu tři měsíce. Na rozdíl od smlouvy nájemní, nemá podnájemník při skončení podnájemního vztahu právo na bytovou náhradu. Samozřejmě se strany mohou kdykoliv dohodnout, že podnájem končí s okamžitou účinností. Zánik podnájmu nastane samozřejmě i smrtí podnájemce.

    Co se týče podoby smlouvy, je třeba samozřejmě přesně identifikovat účastníky, ale především přesně specifikovat, o který byt jde. Je potřeba naprosto exaktně popsat byt tak, aby se podle této identifikace dal na místě poznat. Pokud by specifikace nebyla precizní, smlouva by byla absolutně neplatná pro neurčitost. Je možné vypsat i seznam příslušenství. Výpovědní lhůta činí obecně dle zákona 3 měsíce, účastníci si však mohou dohodnout vlastní úpravu.

427 komentářů u „Podnájem bytu – aktualizace

 1. Kotkova

  Dobry den,

  mam uzavrenou smlouvu o podnajmu a vypovedni lhuta cini 2 mesice. Potrebuji odejit koncem mesice. Se souhlasem pronajimatele jsem za sebe sehnala nahradu. Nova smlouva se bude uzavirat az za 14 dni. Jak si mam zajistit to, ze mi to mezitim nahradnik neodrekne. Dekuji za informaci a preji hezky den.

  1. guest

   Dobry den. Neni jasne, proc se musi nova smlouva uzavrit az za 14 dni. Pokud je to mozne a vsichni jsou rozhodnuti, meli by uzavrit smlouvu hned, pricemz ucinnosti by byla stanovena na pozadovane datum. To by bylo asi nejjednodussi.

  2. Miloš

   doporucuji vzít si zalohu odpovidajicí 14 ti dnum tedy doby nez nahradnik podepise smlouvu novou nebo tu to zalohu sloziz u neutralní osoby

 2. Jirka

  Dobry den.Koupil jsem byt 3+1 od majitele,ktery ho dostal v restituci. V tom byte bydli najemnici,kteri meli podnajemni smlouvu na dobu neurcitou a reguloveny najem 1.370kc.V kupni smlouve nebyli najemnici napsani.Nyni muj problem je,ze najemnici nechtej podepsat novou podnajemni smlouvu na dobu urcitou,a porad tvrdi, ze jim nemohu zvisit najemne,kvuli regulovanymu majemnemu.Pritom chci po nich jenom 2.000kc.za mesic.Jake mam moznosti, prosim vas.Dekuji za odpoved a omluvte me za to, ze nemam hacky a carky,ale pisu z usa.

 3. Bohdan

  Dobrý den. Máme družstevní byt a v něm podnájemníky, kteří už dva měsíce nezaplatili nájem. Ve smlouvě o podnájmu je zakotveno, že mohou být do tří dnů po porušení smlouvy vystěhováni bez náhradního ubytování. Jak daleko můžeme v této situaci zajít ? Máme právo vystěhovat jejich majetek lidově řečeno na ulici ? Je možné nechat byt otevřít cizí osobou ? Potřebujeme asistenci policie ? Do jaké míry bude naše počínání "neoprávněné" ? Jak bychom měli v této situaci postupovat ? Děkuji moc za Vaši odpověď.

 4. Bohdan

  Dobrý den. Můj první dotaz se neobjevil na seznamu, proto ho raděiji píšu znovu. Máme družstevní byt a v něm podnájemníky, kteří už dva měsíce nezaplatili nájem. Ve smlouvě je uvedeno že je můžeme do 3 dnů vystěhovat. Jak máme v této věci postupovat ? Děkuji moc za Vaši odpověď.

  1. JUDr.Pavlicova Hana

   Vase vyse popsane chovani by bylo kvalifikovano jako trestny cin a hrozilo by vam trestni stihani. Nejdriv musite podat najemnikovi pisemnou vypoved a presne v ni popsat vypovedni duvody – ty musi byt pravdive,nikoliv ucelove smyslene. Najemnikovi m u s i byt vypoved dorucena postou na dorucenku.Pokud je zastupovan pravnikem tak musite vypoved poslat soucasne pravnikovi. Pokud budete celou zalezitost resit otviranim bytu a nasilnym vystehovanim , nejen ze budete muset najemnika pracne stehovat zpatky, ale jeste budete trestne stihan.Policie bude v tomto pripade povinna chranit vaseho najemnika .Doporucuji vam nechat se zastupovat advokatem.

  2. JUDr.Pavlicova Hana

   Vase vyse popsane chovani by bylo kvalifikovano jako trestny cin a hrozilo by vam trestni stihani. Nejdriv musite podat najemnikovi pisemnou vypoved a presne v ni popsat vypovedni duvody – ty musi byt pravdive,nikoliv ucelove smyslene. Najemnikovi m u s i byt vypoved dorucena postou na dorucenku.Pokud je zastupovan pravnikem tak musite vypoved poslat soucasne pravnikovi. Pokud budete celou zalezitost resit otviranim bytu a nasilnym vystehovanim , nejen ze budete muset najemnika pracne stehovat zpatky, ale jeste budete trestne stihan.Policie bude v tomto pripade povinna chranit vaseho najemnika .Doporucuji vam nechat se zastupovat advokatem.

 5. Monika

  Dobrý den,

  mám malý problém a jsem velmi ráda,že jsem narazila právě na vaše stránky..Bydlela jsem s přítelem v pronajatém 1+1se smlouvou na dobu určitou-1rok s tím,že pokud s námi nebudou problémy,smlouva bude prodloužena.Smlouva byla sepsána asi tak,jak má být-viz váš formulář,avšak chybělo to nejdůležitější-částku kč.Bylo dohodnuto ústně,že budem dávat6000kč,4000nájem,2000zálohy na energii.S tím,že pokud bude záloha na energii malá,po měsíci,kdy nám pronajímatel spočítá,kolik máme doplatit(zapisoval si stav měřáků na vodu a plyn)nám to nechá doplatit.No a pokud by jsme nespotřebovali tolik energie a nějaké peníze by z těch2tis. zbyly,nechá si je,nic nám vracet nebude.Vše jsme plnili dle smlouvy,bylo dohodnuté složit vždy 2 nájmy dopředu,a on nám pak podepsal papír-byl složen nájem za období od-do.Před ukončením smlouvy jsme zjistily,jak moc na hůl nás se svým nájmem majitel bere-on platil 900kč,ačkoli nám tvrdil něco jiného,a zařízení bylo poruchové,,byt by nejprve potřeboval řádnou opravu a až poté by se mohl pronajímat…Našli jsme si jiný podnájem.K 15.12 nám končila smlouva na dobu určitou,tak jsme se tedy přestěhovali.V říjnu,když jsme skládali nájem na období říjen-prosinec,se majitel ani slůvkem nezmínil o tom,že smlouva nám bude prodloužena,pouze podotkl že zvedá nájem o 500kč,jelikož se zvýšila záloha na topení(o 150kč pro něj,tak si ještě něco přirazil na nás)Byt jsme zanechali v původním stavu,jak nám byl předán,a k 15mu jsme mu telefonicky oznámili,že jelikož nám sám smlouvu neprodloužil a my nebudem čekat až nás vyhodí,že byt je vyklizen a zcela jeho..No a on se po měsíci ozval,že máme na bytu nedoplatky cca1500kč a že to chce splatit.A tedy se chci zeptat-chtěl li by toto řešit soudně,jelikož mi mu nic platit nehodláme-kdo vyhraje?Myslím že my,jelikož smlouva je neúplnná-bez částky určené na nájem nebo na zálohy..A vlastně ani zmínka o tom,že bychom mu měli něco doplácet v případě překročení limitu záloh..Myslíme,že prostě ze vzteku nás chce obrat o další peníze,jako to dělal celý rok.Žádné vyúčtování ani neposlal,pouze napsal částky které podle něj dlužíme.Poradíte mi?Děkuji předem Monika

  1. karel

   Rádi bychom radu.

   Bydlíme v 1+1 v praze 5 v bytě majitele a máme regulovaný nájem. Majitel dnes přišel a chce zaplatit doplatek za topení v několika tisících za dva roky zpětně. Rádi bychom věděli jestli na to má právo. Už jsme takto platili dokonce za 3 roky zpětně asi před dvěma lety. Když jsem jej požádal o vyůčtování, tak přišla s fakturama za plyn. Měla to vše rozpočítané na každý byt a zdálo se, že je to v pořádku, ale manželka říkala, že v televizi o těchto případech byla nějaká reportáž, tu jsem, ale neviděl, tak nevím co máme dělat. Děkuji za radu

 6. Zuzana

  Musi najemnik, ktery uzavre s podnajemnikem podnajemni smlouvu platit dane z najmu?

  Predem dekuji za odpoved.

 7. M.Hloušek

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda je nutný písemný souhlas družstva s podnájmem bytu. Máme podepsanou podnájemní smlouvu s družstevníkem. Je naše smlouva platná pokud nemáme písemný souhlas družstva s tím, aby družstevník byt pronajal.

  Naše smlouva je na dobu určitou. Rádi bychom ale z bytu odešli dříve. Pronajímatel ale vyžaduje smlouvu dodržet. Smlouva nehovoří o žádných lhůtách. Je zde nějaká možnost, jak opustit byt dříve? Dohoda s pronajímatelem zřejmě nebude možná.

  Děkuji

 8. Křivancová

  Dobrý den.

  1/Jaké mám možnosti dalšího postupu jako pronájemce, když se mi podnájemník z bytu k řádnému datu ukončení podnájmu vyplývajícího z písemné výpovědi nevystěhuje?

  2/Je možné účtovat podnájemníkovi úroky z prodlení za opožděné platby za pronájem, když toto nebylo obsaženo ve smlouvě?

 9. J.S.

  Dobrý den, mám dotaz ohledně potenciálního podnájmu jednoho pokoje v bytě v os. vlastnictví. V případě napsání smlouvy o podnájmu: je nutno ji nechat potvrdit u notáře /kolik to stojí/ nebo někde jinde nebo stačí smlouva s podpisy obou zúčastněných stran? Musí se podnájemce registrovat na Úřadě ohledně přechodného pobytu? Je nutno příjem z tohoto podnájmu jednoho pokoje zdanit u Finančního úřadu a za jakých okolností? V případě, že mám byt v osobním vlastnictví – musí být ke smlouvě o podnájmu uveden ještě souhlas majitele domu s podnájmem – v mém případě souhlas družstva vlastníků bytu nebo můj souhlas jako majitele bytu? Za odpověď předem děkuji.

 10. JK

  Dobrý den, jakým způsobem se odvádí daň z pronájmu družstevního bytu. Z čeho a jak se počítá? Děkuji za odpověď

 11. SL

  mám pronajatou nemovitost,bezplatne, pouze za udržování, od mého otce.žiji zde se svou přítelkyni a jejím nezletilým synem, bez reg. partnerství. jak formulovat nájemní smlouvu,aby se mohla přítelkyně přihlásit k trv.bydlišti? jako dalšího nájemce, nebo podnájemce?

 12. daniela

  pronajala jsem na půl roku byt se souhlasem družstva, sepsala řádnou smlouvu s podnikem, kterému jsem ho pronajala.Vše předala a odjela k dceři do zahraničí. Po třech měsících mi firma mejlem sdělila, že "co já na to, že by chtěli skončit" a od té doby neplatí. Přitom původně trvali na ročním pronájmu. Mám právo a možnost od nich požadovat smluvené nájemné až do konce sjednané doby? Děkuji mnohokrát.

 13. karel autrata

  Dobry den,Jsem majitel idealni poloviny rodineho domu.Chci pronajat svuj byt.Potrebuji souhlas od druheho majitele?

 14. Jarka

  Dobrý den,pronajímám družstevní byt.Po podpisu smlouvy a nastěhování,mi podnájemník (cizinec s trvalým pobytem v ČR),prinesl formulář Čestné prohlášení o poskytnutí ubytování k trvalému pobytu v ČR.Nevím zda je to potřebné a hlavně aby to nebyla obdoba Trvalého bydliště.Smlouvu má pouze na 1 rok.

  Děkuji za odpověd.

 15. Pavel

  Žil jsem 2 roky sám, kdy jsem bydlel v družstevním bytu a byl jsem členem bytového družstva. Když jsem se oženil, bydlel jsem s manželkou v daném bytu dalších 5 let. Poté jsem prodal členská právo a potažmo byt za 400.000,- Kč. K těmto 400 tis. jsme přidali společných 150.000,- Kč a koupili jiný družtevní byt, kde už jsme s manželkou společně členové bytového družstva. Byt jsme po 3 letech koupili do osobního vlastnictví za zůstatkovou cenu 40.000,- Kč.

  Nyní se rozvádíme a znalec odhadl cenu bytu na 700.000,- Kč. Manželka chce 1/2 celkové částky tj. 350.000,- Kč.

  Má na toto vůbec nárok, když je smluvně dokladovatelné, že jsem do manželství vnesl majetek – byt, za který jsem dostal 400 tis. Kč?

  Neměla by být tato situace řešena následně?

  700.000 – 400.000 = 300.000,- Kč

  300.000 : 2 = 150.000,- Kč

  Z toho plyne : můj podíl 550.000,- Kč a podíl manželky 150.000,- Kč.

  Za pochopení a odpověď předem děkuji.P. F.

 16. Eva Neubauerová

  Zdravím. Ráda bych věděla, je-li možné, aby při pronájmu části bytu, který je družstevní a já jsem člen BD, měl můj podnájemník trvalé bydliště v tomto bytě. Velice děkuji za Vaši odpověď. S přátelským pozdravem EN.

  1. Branny

   Trvalý pobyt ve Vašem bytě, potažmo domě, může mít nahlašený každý, komu dáte k takovému pobytu písemný souhlas na obecním úřadě.

  2. Zuzana Novotna

   Poskytnu-li souhlas k nahlášení trvalého bydliště svému partnerovi, který se mnou bydlí v bytě, kde jsem vlastníkem družstevního podílu, zakládá mu toto "trvalé bydliště" nárok na vlastnictví družstevního podílu v budoucnu?

   Např. při rozchodu, při mém úmrtí apod?

 17. Klára

  Co vlastne znamena, pokud je v inzeratu realitni kancelare napsano – prenechani (prodej) nájemni smlouvy od majitele. Jake to ma dusledky pro budouciho najemnika apod. Dekuji za odpoved

 18. Klára

  Co vlastne znamena, pokud je v inzeratu realitni kancelare napsano – prenechani (prodej) nájemni smlouvy od majitele. Jake to ma dusledky pro budouciho najemnika apod. Dekuji za odpoved

 19. Volkmerová

  Máme v nájmu družstevní byt 0+1, kde dřívější nájemník měl podnájemníka se svolením družstva. Tento podnájemník má na tomto bytě trvalé bydliště. Momentálně z vážných důvodů tento byt potřebujeme, jak postupovat v případě, že s podnájemníkem není možná dohoda?

 20. Eva Beránková

  Který zákon umožňuje dát výpověď konfliktnímu nájemníku a co pro výpověď je již konfliktní. Děkuji Ber.

 21. renata

  prosím oradu, co dělat. Rozvedla jsem se a měli jsme družstevní byt. Po rozvodu jsem manželovi na SBD podepsala, že byt si nechá, ale musí mi sehnat jiné bydlení. V současné době byt manžel prodal a koupil jiný, který je psaný pouze na něj a já i s dětmi jsme tam jako podnájemníci. Kde se mohu odvolat a mohu vůbec ještě zrušit to, co jem podepsala po rozvodu na SBd? Žiju s dětmi, které on si nepůjčuje, nejeví o ně žádný zájem.

  1. Karel

   mám pocit ze se na PRE po doložení smlouvy o nájmu bytu dá vyzadat duplikát faktury

 22. Daniela

  Stehujeme se do noveho domu do pronajmu, kde je stara kuchyn,ktera nesplnuje nase pozadavky.Se souhlasem majitele koupime kuchyn novou, zaplatime ji a majitel nam pri nasem odchodu castku vrati. Zajima me, jak to doplnit do smlouvy, aby nam pri odstehovani majitel nerekl, ze nam da treba jen polovinu. Poradte mi prosim. Dekuji.

 23. Daniela

  Stehujeme se do noveho domu do pronajmu, kde je stara kuchyn,ktera nesplnuje nase pozadavky.Se souhlasem majitele koupime kuchyn novou, zaplatime ji a majitel nam pri nasem odchodu castku vrati. Zajima me, jak to doplnit do smlouvy, aby nam pri odstehovani majitel nerekl, ze nam da treba jen polovinu. Poradte mi prosim. Dekuji.

 24. Jiří Kubásek

  Dobry den,

  bratr se po rozvodu vrátil ke své matce do domu v mém vlastnictví. Bydlí tu 3. rokem v právně neošetřeném podnájmu. Přispívá na SIPO a další společné náklady. Je "mírný" alkoholik, takže občas soužití není hladké a je nesolventní. Jaké práva mají obě strany ? Můžu ho jako majitel domu vystěhovat "na ulici", nebo musím nejprve s ním uzavřít smlouvu (kterou možná nebude chtít podepsat) a až při jejím nedodržování mu podnájem ukončit ? Dalším problémem je, že v nemovitosti jsem mu podepsal trvalé bydliště. Jaký obsah má tento terminus technikus ? Opravňuje ho k užívání bytu, jsem mu nějak právně zavázán ? Předem Děkuji za odpoveď. Jirka

 25. Pí. Dančáková

  Myslím, že by zde měl být uveden také aktuální stav měřičů telplé a studené vody, stav na elektroměru, plynu, otop a odpady. Doklady o zaplacení předešlého podnájemníka.

 26. Ria Vlasáková

  Dobry den,

  ziji s pritelem v byte, na ktery ma pritel podnajemni smlouvu. Ja mu na byt prispivam pravidelnou mesicni castkou nejdrive 8000,- Kc nyni 6000,-Kc. Ja jsem samozivitelka s jednim ditetem. Pritel ma podnajemni smlouvu na sve jmeno a najem pronajimateli plati on. Jde mi o to, ze nemam zadny oficialni papir, ze platim castku za byt(ktera v mem pripade neni zanedbatelna). V pripade, ze zadam napr. o pronajem obecniho bytu, chteji po mne potvrzeni, ze jsem radne dosud nekde platila, coz cinim ale nemam dokument. Jakou pravni listinou mohu tento stav upravit? Dekuji za info. Ria Vlasakova

 27. M.Bucharová

  Prosím o radu, pronajala jsem DB a podnájemník by chtěl mít na tomto bytě trvalé bydliště, k čemu mě to právně zavazuje?

  Děkuji za odpověď.

  1. JUDr. Ciproš

   Z bytu budete pravděpodobně vystěhováni, protože v něm nejste na jakémkoliv právním základě. Na byt nemáte nárok, a dostane jej zájemce, který je v pořadníku jako čekatel na byt na prvním místě.

  2. Petr

   přijdu o něj i v případě že bych zde žil déle než 3 roky a byl napsán v evidenčním listu jako spolubydlící? děkuji za rychlou odpověd

  3. JUDr. Ciproš

   Ano, vaše práva k bytu skončí v den skončení práv k bytu nájemce. Navíc bez jakékoliv náhrady. V případě prodlení s vystěhováním, vlastník nejspíše podá žalobu na vyklizení, čímž se Vám pouze zvýší další náklady. Evidenční list, ani Vaše případné trvalé bydliště není v tomto případě podstatné, protože Vám nevznikl s vlastníkem bytu jakýkoliv právní vztah. Vím, že je to obtížná situace, ale je to bohužel tak. Nezbývá než rychle schánět nový byt.

  4. JUDr. Ciproš

   Ano, i tak to někdy bývá. Musíte si uvědomit, že na byt nemáte opravdu žádný právní nárok, takže pokud by byl motivem skutečně zisk bytu, jak píše předchozí příspěvek, jedná se o zcela nesmyslný záměr.

  5. Karel

   Pane chytry, nejprve si prectete co se tu resi a pak odpovidejte, dekuji

  6. Pavel

   Je to obráceně, vy jste poškodili tu paní. Ta se vám asi poděkuje. To jste si nejspíš mysleli, že ji o byt připravíte, co? Skutek utek, musíte číst zákony, než něco uděláte.

  7. Petr

   Mám stejný problém ale zde se asi odpovědi nedočkáme ….

  8. Jirka

   Je mi Vas lito, ale podle vsech platnych predpisu Vas musim ujistit, ze jste lehkovazne naleteli.

   Jak jste mohli nechtit videt druh vlastnictvi bytu nez jste se na cemkoliv doholi a do cehokoliv zacali strkat penize. Pani sama byla v najemnem vztahu a tak s vami mohla uzavrit pouze podnajemni smlouvu, ovsem i kdybyste ji meli pisemne, tak tato zanika se zanikem najemniho vztahu, ze ktereho byla odvozena. Proto pokud pani o byt prijde, budete se muset vystehovat a to bez naroku na cokoliv. Bude jen na te hodne pani, jak se hodna projevi, az budete od ni chtit uhradu Vam vznikle skody…..

 28. Klára

  Dobry den chci se zeptat jsem v podnajmu a rozbil se bojler museli jsme koupit nový platila jsem ho já.Majitel by mi to mel uhradit on se semnou hádá že ne prosím nešlo by mi poslat nějaký papir mejlem abych přesvědčila.Děkuju Vám Kára

 29. Radek

  Rozvádíme se s manželkou a od soudu jsem dostal povinnost platit výživné na své 2 nezletilé děti 3.000,-Kč měsíčně. Můj příjem je cca 14.000,- Kč, ale v manželství jsme uzavřeli půjčky a musím splácet 10.000,- Kč měsíčně(manželka je odmítá hradit). Když zaplatím výživné a splátky půjček, zbyde mi 1.000,- Kč na měsíc, ale toto soudkyni vůbec nezajímalo.Mám se odvolat proti výživnému(ještě to nenabylo právní moci), nebo mám podat žalobu na manželku, aby hradila polovinu půjček(teď tvrdí, že o nich nevěděla).Děkuji Za odpověď.Spěchá

  1. katka

   Pokud věci, na které jste si půjčili, užíváte Vy, pane, pak těžko můžete po manželce chtít, aby Vám něco platila. Proběhlo majetkové vyrovnání?

 30. ŠÁRKA

  MÁM DOTAZ,

  OD LEDNA BUDU PRONAJÍMAT BYT.DOTYČNÁ SI TAM CHCE NECHAT NAPSAT TRVALÉ BYDLIŠTĚ.POKUD JÍ VYPRŠÍ PODNÁJEMNÍ SMLOUVA, BUDU MUSET, JAKO MAJITELKA BYTU, HLEDAT JÍ NÁHRADNÍ BYDLENÍ??

 31. Jiřina L.

  Marně hledám odpověď zda má nebo nemá povinnost pronajímatel uzavřít novou nájemní smlouvu za stejných podmínek – tzn. stejná výše nájmu v případě že: syn s partnerkou v nájemním bytě vymění byt s rodiči v družstevním bytě – tzn. přímí příbuzní, stejně velký byt a pronajímatel souhlasí. Děkuji.

 32. Pavel Pánek

  Dobrý den. Pronajímám byt manželům. Ke konci roku jim končí nájemní smlouva na dobu určitou. Chtějí se rozvádět, ale do teď žili spolu. V příštím roce bych byl ochoten byt pronajmout pouze dotyčné ženě, ale bez manžela. Jenže uzavřením nájemní smlouvy s jedním z manželů vzniká ze zákona společný nájem bytu manželi a manžel se samozřejmě odmítá z bytu odstěhovat. Šlo by tuto situaci řešit uzavřením pouze podnájemní smlouvy s dotyčnou ženou (např. prostřednictvím mého známého nebo příbuzného). Nebo i v tom případě vzniká "společný podnájem" jako u nájemní smlouvy? Předem děkuji za odpověď.

 33. Milan C.

  Jsem ve společenství vlastníků bytů. Můžu uzavřít podnájemní smlouvu?

  Nebo bude potřeba uzavřít nájemní smlouva?

  Děkuji za odpověď

 34. ILONA DIVISOVA

  V roce 2002 jsem zdedila po sve matce byt v osobnim vlastnictvi.Matka si mesicne prispivala na fond oprav,to vsak nebylo predmetem dedickeho rizeni, jelikoz jsem o tom nevedela /ziji v zahranici/. Od brezna 2002 platim poplatek za sluzby /otop,voda,odpad atd./ a tez si prispivam na fond oprav.V roce 02 se zde provedla oprava /stupacky/, kterou jsem financovala ze sveho,predlonskeho roku se zde provedla dalsi oprava /topeni/,na kterou jsem slozila zalohu 30000 korun a do dnesniho dne jsem nedostala zadne vyuctovani. Lonsky rok se zde davala nova strecha a a bylo mi telefonicky oznameno, ze zde mam dluh 14669 korun, zbytek ze zalohy 30000 kterou jsem slozila temer pred dvema roky a bylo mi tez oznameno pres treti osobu, ze pokud nezaplatim bude mi uctovana penalta, ackoliv mam ve fondu na opravy nasetrene jenom za sebe 17500 kc.O stavu meho fondu na opravy mne vsak nikdo neinformuje a neni mi predkladana ani zadna faktura vyuctovani. Pri oprave stupacek to doslo dokonce tak daleko, ze majitel firmy ktera opravy provadela si osobne prisel pro penize, kdo ho tam poslal mi dodnes neni znamo.

 35. Marta Malá

  nastehovala jsem se k dceři ktera po rozvodu dostala byt 3+1,přihlasila jsem sebe i moje 3 děti na bytovém družstvu,(platíme vše včas)a zažádala o trvalí pobyt.Zdělili my že mají v pořadníku spoustu žádostí o byt že my trvalí bydliště nedají.Strašně mě tím komplikují životot,otec neplatí alimenty a ja nemam díky nim nárok na příplatek na bydlení.Má na to městský ůřad právo?

 36. Dagmar K.

  Dobrý den,mám dotaz ohledně výpovědní doby. Mám sepsanou "dohodu mezi mnou a nájemcem o přenechání bytu do dočasného podnájmu", jak vyplývá je sepsaná na dobu určitou a je v ní bod, že "pokud nájemce bude uvedený byt před uplynutím sjednané doby potřebovat, skončí doč. užívání po uplynutí 6-měsíční výpovědní lhůty". Výpověď dříve chci dát ale já a moje otázka zní, jestli pro mě platí také 6-měsíční výpov. lhůta nebo pouze 3-měsíční dle §719 obč. zákoníku?

  Děkuji mnohokrát za Vaši pomoc a radu. S pozdravem D. Kučerová

  1. Branny

   Otázka výpovědi podnájmu upravena ve smlouvě má přednost před ujednáními v občanském zákoníku. Pokud výpověď z Vaši strany není ve smlouvě upravena platí podle § 719 ustanovení § 710 odst. (3). Pokud není vápověď upravena smlouvou, nájem skonči po uplynutí výpovědní lhůty, a to nejméně tři měsíce tak, aby skončila ke konci kalendářního měsíce.

 37. Trestík

  Chci se zeptat, zda pokud chci pronajmout byt v mém osobním vlastnictví, ve kterém si chci zachovat trvalé bydliště, mohu použít podnájemní smlouvy, Resp. jakou smlouvu mám volit, aby mi zajistila, že jakýchkoliv nájemník (podnájemník) v domluvené době opustí byt bez rizika soudních řízení.

 38. Jan H.

  Dobrý den, bydlím společně se 3mi studenty v podnájmu v plzeňském bytě. Ve smlouvě je psáno, že nájemné činí 7000,- + 3000,- záloha na zdroje. Celkem tedy odvádíme pronajímateli už déle jak rok 10 000,- měsíčne. Jako vyúčtování nám však po roce předložil kus papíru vytrženého ze sešitu, kde vlastním rukopisem napsal pravděpodobné údaje o výši spotřebovaných zdrojů (plyn, elektřina, voda, služby,…) – za rok nám vrátil 2000,- našeho údajného přeplatku, což je nesmysl (z celkové zálohy 36 000), protože v bytě šetříme jak se dá a navíc tam skoro nejsme. O jakýchkoliv originálech účtů za zdroje nechce pronajímatel slyšet. Co s tím? Jak by mělo takové vyúčtování vypadat? Máme právo na originály či kopie účtů bytu?

 39. František

  Dobrý den,

  bydlíme v nájemním bytě v činžáku. V roce 1985 nám bytový podnik instaloval etážové topení, protože vytápění ze společného topného okruhu bylo nedostatečné. Dnešní majitel na nás ale rozpočítává náklady na topení stejně jako nájemníkům, kteří využívají společných rozvodů tepla. Poukazuje na zákon 372/2001 Sb. pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii s tím, že jinou možnost nemá a že tak určuje zákon.

  Prosím o informace zda má právo vymáhat poplatky za služby které neposkytuje. Děkuji

  1. Kurfürstová

   Dobrý den,

   chtěla jsem se zeptat, jestli proběhla nějaká novelizace zákona 372/2001 Sb.

   Děkuji

  2. Mirka Matoušková

   Dobrý den,

   jsme majiteli bytu, ve kterém jsme si nechali odpojit centrální vytápění a udělali jsme si topení na elektriku. CHtěli bychom se zeptat, zda nám může tepelné hospodářství i nadále účtovat vytápění, které již od nich neodebíráme. V minulém roce jsme také teplo neodebírali, na indikátorech tepla jsme mněli nuly, sousedé nám písemně potvrdili, že máme vlastní vytápění (topili jsme krbovými kamny) a i přesto jsme platili 7000 za něco co jsme vůbec nevyužívali. Děkujeme za odpověď. Matouškovi.

 40. fm

  Mám sjednanou smlouvu o podnájmu bytu se svým zaměstnavatelem na dobu určitou, a to po dobu trvání pracovního (služebního) poměru. Z dostupných informací jsem se dozvěděla, že v nájemním vztahu pozbývá platnost doba trvání nájmu na dobu "určitou" v případě, že pracovní smlouva je sjednána na dobu "neurčitou". Platí toto i v podnájemním vztahu?

 41. Gabriela

  Jsem majitelkou domu kde pronajímám pět bytovích jednotek.Jeden z nájemníků nechce podepsat novou nájemní smlouvu a používá smlouvu od předchozího majitele.Je tato smlova platná.DĚKUJI

 42. Pavlína

  Dobrý den, prosím poraďte mi jak má vypadat smlouva o dočasném užívání bytu.

  děkuji Pavlína

 43. Eliška

  Dobrý den,

  mohli by jste mi prosím poradit?

  Já a můj přítel jsme v podnájmu v Praze. Uzavřeli jsme nájemní smlouvu, kde jsme se zavázali, že byt zrekonstrujeme. Pokud rekontrukce překročí určitou částku 36.000.-, tak nám výši nájmu sniží na určitou dobu o ty překročené finance – podloženo účty. Tak se stalo, nájem místo 4.500.- je nyní 689.- do 8/05. Ale teď jsem dali výpověď k 1.5.2005 s dvouměsíční výp.lhůtou – tzn.že 7/05 a 8/05 tam již nebudeme, tudíž nám nemohou prostř. dvou ponížených nájmů peníze vrátit. Tak jsme je ve výpovědi požádali o finanční vyrovnání,ale pronajímatel – Bytové družstvo, nám ty peníze nechce vrátit a navrhli ať svou výpověď stáhneme a ty dva měsíce dobydlíme, ale my jsme v jednání u hypoteč.banky, chceme kupovat byt. Výpověď stahovat nechceme a nebudeme, ale jak je to s těmi financemi – myslím si, že máme právo, aby nám ty peníze vrátili – jinak by se mohlo jednat o neoprávněné obahocování ne?..Prosím poraďte jsme v koncích. Děkuji mnohokrát!!

 44. Alice Piterková

  Dobrý den, ráda bych věděla, jaké výměny můžeme dělat v bytě bez souhlasu majitele. Máme nájemní smlouvu na byt v Praze a rádi bysme si obložili koupelnu, vyměnili vanu a umyvadlo. Vše na vlastní náklady. Majitel domu nám to ale nechce dovolit. Co můžeme v této situaci dělat. Předem děkuji za odpověď.

 45. P. Neumanová

  Dobrý den, ještě kdy jsem byla vdaná, si manžel bral úvěr, kde jsem se podepsala jako ručitel. Manžel úvěr neplatil a mě po dvou letech, co jsme si tento úvěr brali, přišel od soudu trestní příkaz, že ho mám zaplatit celý najednou. Nyní si s nimi dopisuji a požaduji znovu sepsat splátkový kalendář, s tím, že bych úvěr splatila já. Ale oni mi nabídli dost vysokou splátku, kterou nejsem schopna platit. Za celou dobu, co manžel úvěr neplatil, mi banka neposlala jedinou upomínku a ani mi nedala vědět, že manžel neplatí, abych začala tedy splácet já a teď na mě rovnou vyrukovali se zaplacením celého dluhu, nebo splácet takové částky, které prostě splácet nejsem schopna. Má na to ta banka právo, i když mě ani jednou neinformovala o tom, že manžel onen úvěr nesplácí??

 46. Martinek

  Ráda bych si ověřila jak to je: Chystám se koupit byt v osobním vlastnictví, beru si na to úvěr ze stavebního spoření, a pouze já budu majitelka. Mám druha, který doposavad bydlel u mě, v mém družstevním bytě, kde má i trvalé bydliště. S partnerem se občas pohádáme, pokoušela jsem se s ním i rozejít, ale nakonec jsme spolu vždycky zůstali. V družstevním bytě mi několikrát vyhrožoval že ho nemůžu vystěhovat, že tam má trvalé bydliště, a že když ho tam nechci ať mu něco najdu. Nerada bych udělala stejnou chybu podruhé. Když povolím svému příteli trvalé bydliště v bytě v mém osobním vlastnictví jaké z toho pro mě plynou závazky při případném rozchodu? Je možné mu ho zrušit? Jak postupovat když se nechce vystěhovat?

 47. Miluše

  Dobrý den,

  chtěla bych Vás požádat o pomoc. Můj otec je vlastníkem bytu ve sdružení občanů obytného domu. V bytě žije jeho maminka (naše babička) se kterou má sdružení velmi často potíže jelikož ustavičně a to někdy i na půl roku neplatí nájem a úhrada je poté požadována po mém otci jakož to vlastníkovi bytu. Nyní nám přišel dopis od předsedy sdružení že opět nebyl uhrazen nájem a vznikl také nedoplatek již 4.500,- Kč do fondu oprav který babička měla po dohodě (byl i předsedou sdružení sepsán splátkový kalendář – tak aby jí ulehčil) zaplatit, ale bohužel opět nic nezaplatila a k tomu již předseda požaduje 0,25%% úroku z prodlení. A toto nejsou všechny dluhy, babička dluží spousty peněz lidem z okolí které už nevrací ale i společnostem kde byla dána půjčka sepsána písemnou formou a tak jelikož v jedné místnosti mám věci (počítač, televizor..) se bojím aby mi nemohly v exekuci být tyto věci zabaveny. Proto jsem si zažádla o přepsání bytu na mně se všemi právy a povinnostmi a babička by byla u mne vedena jako podnájemnice. A to bych se vás chtěla zeptat zda by poté mohli exekutoři zabavit některé věci z tohoto bytu a zda jsem si ještě více "nezavařila"? Předem děkuji za vaší odpověď. S pozdravem Miluše N.

 48. Lucie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak máme s přítelem vyřešit naši situaci. Od listopadu bydlíme "na černo" v bytě 3+1. Majitel s námi nechtěl podepsat smlouvu, nám to nevadilo. Co se týče výše nájemného, platíme 6000,- vč. služeb. Teď ale po mém příteli vyžádal pod nátlakem podpis, že mu dlužíme 18000,-, i když jsme řádně platili. Od 1.8.2005 máme jít "jinam". Jak máme postupovat? Můžeme ho udat? Na policii nám řekli, že máme jít na Magistrát…Předem děkuji za odpovědi na email.

 49. Zuzana

  Dobrý den,

  ráda bych se Vás zeptala ohledne jedné věci, která se mi nezda byt zase az tak jasna. Bydlim v byte, kde majitelka (J.) neni vlastnikem bytu, ale najemnikem. Na zaklade nasi domluvy, mi nechala byt uzivat se vsemi jejimi osobnimi veci. Ja ji platim najem a na slozenky elektrinu. Pani J. ma problemy s majitelem cinz.domu, ktery chce aby se vystehovala a on tak mohl rozsirit byty svych synu. Jeji partner mi poradil, ze pokud bych zila ve spolecne domacnosti (presto,ze pani J. se zde ukazuje zridka a pouze na oko sousedům) mela bych z 1/2 nárok po třech letech na byt. A prave tenhle vyrok se mi moc nezda. A o to jeste vice, kdyz vim, ze pani J. neni majitelka bytu.

  Velice Vam dekuji za odpoved.

  S pozdravem,

  Z

 50. Pepa

  Dobrý den¨, rád bych se zeptal do kdy má být hotovo vyúčtování služeb za užívání bytu. Jedná se o byt v Praze v soukromém domě, který spravuje správcovská firma.

  Děkuji.

 51. Petr Atlas

  Chtěl jsem dát do podnájmu svůj družstevní byt a sepsal jsem si dle vzoru podnájemní smlouvu. Na družstvu ji však ani nečetli a dali mi smlouvu nakopírovanou s že ji mám vyplnit a jinou mít nemohu. Navíc za úkon schválení naúčtovali poplatek 1000 Kč. Je tento postup správný? Jsem nucen tento postup akceptovat?

  Jak může tato jejich předepsaná forma vyhovět mým požadavkům? Děkuji za kvalifikovaný právní názor

 52. Marie Langová

  30 let jsme bydleli v bytě který vlastnil majitel zaměstnance.Za tuto dobu nebyly v domě ve kterém jsme bydleli prakticky žádné oprvy.V únoru 2004 jsme dostali nabídku k odkoupení bytu,s odpovědí do 3 týdnu.Tuto nabídku i naší odpově%%d jsem osobně prodiskutovala s Ing.Křečkem a bylo mi sděleno,že tato nabídka je neplatná protože nemá všechny parametry.V říjnu 2004 byt koupili a stali se tak majiteli domu,bohužel nám to nikdo nesdělil,až v březnu 2005 nám písemně bylo sděleno,že zůstáváme najemníky podle smlouvy s byvalým majitelem,a byl nám dán pouze účet na který máme zasílat nájemné.Zajímalo by mne kdo plati opravy a vzměny součastí zabudovaných v bytě a v jaké častce.Dále je nám divné,že snámi nebyla sepsaná nová nájemní smlouva.Dům je 6ti bytovy a z toho 2 byty nebyly odkoupeny.Prosila bych tedy o odpověď jaké máme práva a jaké povinnosti.Děkuji za odpověď Marie Langová.

  1. Míša

   Dobrý den,prosím Vás o radu.Chci prodat s manželem byt v

   OV a proto jsme se rozhodli realizovat prodej prostřednictvím RK.Ale rozpor je v tom,že ja jsem podepsala exkluzivní smlouvu s RK o zprostředkování prodeje bytu,kterou jsem podepsala ale jen já,nikoliv manžel.Manžel mezitím podepsal smlouvu,rovněž exkluzivní s jinou RK,kterou jsem po dohodě s ním podepsala i já a

   teď nevíme,zda-li má ta 1.RK,kde je podpis jen můj, nárok

   rovněž na provizi(pokutu) za zmaření obchodu.Stručně řečeno,jestli je ta smlouva právoplatná i s jedním podpisem jednoho z manželů.Děkuji za brzkou odpověď.

  2. vacková iva

   Pokud byste měli zájem zavolejte na 728892265, mám dobré zkušenosti s těmito případy, řeknu Vám v zásadě jak se to řeší.Vacková

 53. Eva Bizková

  Dobrý den,

  potřebovala bych radu.Bydlela jsem 6 let ve společné domácnosti se svým otcem.Jsem rozvedená, pracující, mám 10 letou dceru.Před půl rokem jsem se odstěhovala k příteli, otec mi vyhazuje mé věci, vyhazuje mě z domu, kde má moje matka jednu třetinu vlastnictví zapsanou v katastru nemovitostí, chce ji přepsat na mne.Může mě jen tak vyhodit?Může mi vyhazovat mé a dceřiny věci? Tvrdí, že si dovede přítelkyni a já mě a mou dceru už tam nechce.Mám tam své i dceřiny osobní věci, psa za kterého platím poplatky a živím ho.Poraďte mi prosím.Nemám moc peněz na právníka.Děkuji

  Bizková Eva

 54. Zdena

  Dobry den, prosim o radu.bydlim v dome s majitelemOd 1.12.se k nam ma stehovat druh.Ne vsak k trvalemu pobytu!Toto jsem pisemne nahlasila majiteli.

  Rada bych sepsala s druhem smlouvu,ze nebude si na muj byt delat narok v pripade rozchodu.Jak formulovat smlouvu a jak postupovat.

  Děkuji

 55. Marie T.

  Prosim vas o radu. Pronajala jsem byt na jeden rok. Nájemní smlouva skončila 12.09.2005. Nájemník se ale odmítá vystěhovat z bytu a neplatí mi ani nájem. Poraďte mi prosim, jak mohu postupovat podle zákona, abych ho mohla co nejdříve vystěhovat. Může mi pomoci policie? Nebo to musím řešit přes soud? Nájemník užívá můj byt bez nájemní smlouvy a bez mého souhlasu. Děkuji.

 56. Lenka

  Pronajala jsem byt před dvěma lety pánovi s rodinou. Tato rodina dojížděla 30 km do školy a za sportem. Naše děti navštěvují společnou školu. Proto jsme situaci řešili k oboustranné spokojenosti – my našli spolehlivého podnájemníka a oni nemusejí dojíždět. Máme uzavřenou řádnou smlouvu o pronájmu, byt byl řádně předán s protokolem za přítomnosti realitní kanceláře. Celou dobu máme problém s jejich placení nájemného – měsíční zpoždění, částečné plnění. Nyní přestali s námi komunikovat a po několika výzvách jsem jim dala výpověď z nájmu, pro prodlení s platbama ( ve smlouvě je to ošetřeno) a zjistila jsem že tento pán – majitel firmy měl již v minulosti frimy v likvidaci, exekuce a opět má rozhodnutím soudu ze září letošního roku na svou osobu exekuci za sociálky na 800 000 Kč. Výpověď 1 měsíční převzal 5.10., kde byl vyzván, aby do 5.11. uvolnil byt. Co však mohu já, jako uživatelka družstevního bytu ( byt byl pronajat se souhlasem družstva) nyní dělat, když podnájemník se mnou nekomunikuje a zrejmě nehodlá byt opustit ani na placení nájmu nemá a mít nebude? Asi si nechám odpojit elektřinu, uzávěr je mimo byt, ale plynárny ani mě do bytu nepusti!!!! Děkuji za radu , jak regulerně tuto rodinu z bytu dostat.

 57. Markéta

  Dobrý den.Bydlím s přítelem v pronajatém bytě kde je voda a topení na plyn. Už po druhé se nám stalo že se nám rozbila karma. Poprvé nám to náš pronajímatel dal ihned do pořádku ale nyní už 3 dny nám opět nefunguje karma a tak se snažíme dovolat pronajímateli a oznámit mu to, ale jak osobní tak pracovní telefon nám odmačkává.Takže nám teče pouze studená voda a netopí topení. Chci se zeptat,jestli si můžeme na opravu karmy někoho sjednat sami, a pronajímatel nám to musí proplatit a nebo je oprava jeho starost.Dále by mě zajímalo, jestli kvůli tomu máme nárok na snížení nájemného. Děkuji

 58. Mirek

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat kdo je povinnen navrhnout novou najemní smlouvu jestli pronajimatel nebo najemce.Jedná se o to ze ma matka se vdala a odstěhovala se z bytu ve kterem jsem s ní bydlel a bydlim stale.Ale bohužel nevím jestli mam navrhnout novou nájemní smlouvu ja nebo pronajimatel.Samozřejmě že pronajímatel ví o tom, že se matka odstěhovala a vdala.

 59. Jitka

  Dobry den,

  prosim o radu. Tento rok nam byla vymena okna za plastova v byte 2+kk na zaklade objednavky pana majitele. Majitel po nas ted pozaduje 200 Kc kazdy mesic za uzivani plastovych oken. Jakymi argumenty se muzeme chranit?Dekuji za odpoved.

 60. Jitka

  Dobry den,

  prosim o radu. Tento rok nam byla vymena okna za plastova v byte 2+kk na zaklade objednavky pana majitele. Majitel po nas ted pozaduje 200 Kc kazdy mesic za uzivani plastovych oken. Jakymi argumenty se muzeme chranit?Dekuji za odpoved.

 61. Jana

  Dobrý den, prosím o radu.Jsem majitelem bytu v OV do kterého si chci přihlásit k trvalému pobytu svého přítele. Co mám udělat, abych ho v případě rozchodu dostala z bytu? Dostala jsem radu, že s ním mám uzavřít podnájemní smlouvu (jako by to byl cizí člověk)i s uvedenou cenou. Musím tento fiktivní příjem zdanit? Děkuji za odpověď

 62. Kováčová

  Dobrý den,

  po dobu trvání manželství,jsem se svým mužem byla hlášená k trvalému pobytu v družstevním bytě svých rodičů.S mužem jsem se rozvedla a poté na mě rodiče převedli družstevní podíl.Můj bývalý manžel má zde stále trvelé bydliště a nemíní se odhlásit,naopak vyhrožuje,že bude požadovat náhradní bydlení.Ani rodiče,ani já jsme s ním nikdy neuzavřeli nájemní smlouvu.Co s ním??????

  Děkuji za odpověď.

 63. Blanka Szirtiová

  Mám rozbitou karmu v koupelně.Chtěla bych vědět..jestli opravu hradí majitel

  děkuji

 64. Libuše Nápravníková

  Naskytla se nám vynikající nabídka pronájmu bytu 1+1,realitni kancelar tuto nabidku odmitla,jelikoz vlastník bytu nemá zapsanou kupní smlouvu.I přesto se nam nechce tak vyhodnou nabídku odmítnout.Poradte nám prosim,co vse potrebujeme zajistit a jak ma vypadat smlouva, abychom se vyhli moznym problemum. Dekuji

 65. martina

  Dobrý den,

  máme problém s podnájemníkem. Ve smlouvě má uvedenou platbu do 15. dne v měsíci, v případě že nezaplatí ani do 15. dne příštího měsíce, považuje se to za hrubé porušení nájemní smlouvy a můžeme okamžitě odstoupit od podnájemní smlouvy. Podnájemník musí do 7 dnů po doručení odstoupení od smlouvy vyklidit byt. A tady je kámen úrazu. Co když si nevyzvedne doporučenou zásilku (odstoupení od smlouvy) a nevystěhuje se. Je možno ho vystěhovat "před dům", a je někde řečeno, že v případě nevyzvednutí zásilky je možno zásilku po 15 dnech považovat za doručenou? Děkuji

  1. JUDr.Pavlicova H.

   Vypoved musite poslat postou doporucene.V pripade, ze dotycny ma pravni zastoupeni staci kdyz je vypoved dorucena jeho advokatovi.Nevyzvednutou zasilku neni mozno povazovat za dorucenou.Vystehovat najemnika nebo podnajemnika je mozne jen soudni cestou, jinak vam hrozi trestni stihani.Doporucuji vam nechat se zastupovat advokatem.

  2. Čech

   Názor : Pokud vám podnájemník nezaplatí nájem je to stejná jako když vás okrade.Vy si musíte taky dejme tomu platit své závazky ale to už nikoho asi nezajímá

   Takže je třeba jedna nekompromisně.

 66. Eva Netoličková

  Dobrý den,moje maminka v minulém roce pronajala byt, který je v jejím osobním vlastnictví.Smlouva byla sepsána dle Vašeho uvedeného vzoru, s pronájemcem se dohodla, že za dva roky od ní tento byt odkoupí, dohodli se také, že během této doby si byt upraví "dle obrazu svého". Nyní nastal problém s WC. Ikdyž nebylo ve stoprocentním stavu při předání bytu, bylo funkční. Nyní nám pronajimatel napsal, že bude nutná výměna WC a požaduje jeho zaplacení společně i s montáží. Má na finanční úhradu od maminky právo?

  Dále bych Vás prosila o radu, jak se bude po skončení 2 let pronájmu stanovovat cena, když byt bude po úpravách pronajimatelem vylepšen. Děkuji za Vaši ochotu nám pomoci.

  1. Miroslav Zamazal

   Podle toho,ve kterém družstvu jste a hlavně třeba řádně přečíst STANOVY Vašeho družstva a další interní předpisy.Pronájem bytu lze za určitých podmínek.

 67. Urbánková Anna

  Ve společné domácnosti bydlíme s tchánem má užívací právo na 13 domu, mužu požadovat 13 ze zálohové platby inkasa?

 68. Marika

  Pokud nejsou platné smlouvy nového majitele zůstávají v platnosti smlouvy minulého majitele a a na základě kterého právního ustanovení se tím to mohu řídit.Majitel chce nájemníky vystěhovat a vím že bez součinnosti soudu je to tresný čin ,prosím poraďte.

 69. V. Černá

  Ráda bych se zeptala: příbuzný pronajímá družstevní byl se souhlasem družstva. Podnájemnice ze začátku řádně platila nájemné, nyní však 2 měsíce zpoždění s platbami nájemného. Dlužnou částku sice zaplatí opožděně, ale ne v celé výši. Dá se v tomto případě dát výpověď. Není to poprvé co toto udělala, i když ujišťovala, že se to více nestane. Děkuji za odpověď Černá.

 70. Franko Jan

  Mám zájem o výměnu své garsonky za byt 3+1,oba byty jsou vlastnictvím OKD.Já i nájemce bytu 3+1 jsme bývalí horníci,tyto byty jsme získali v průběhu pracovního poměru u OKD,které si nyní nárokuje odstupné za povolení výměny 2.800,-Kč za m2.Je tento doplatek zákonný?

 71. Nikola

  Dobrý den,

  pronajimatel bytu, kam bych se měla stěhovat má byt v osobním vlastnictví a bude tam bydlet se mnou. Musí mít souhlas majitele domu, o tom že mi to může pronajmout? Prosím o rychlou odpověd, spěchám :) Moc děkuji a přeji hezký den

 72. J.Hubacek

  Zajímalo by mě jak se postupuje při vyločení člena BD.

  Člen je dlužen na nájemném – jeho dluh je jedno nájemné + penále které bylo splatné před pěti měsíci.Bohužel ho odmítá zaplatit.

  Představenstvo podalo návrh na vyloučení , které členská schůze schválila.

  Prosím poraďte co bude již s nečlenem dál , musí se vystěhovat? Nebo může žádat novou nájemní smlouvu pro nečlena družstva?

  Co když nezaplátí dlužnou částku ,může družstvo požádat soud o výpověd nájmu?

  Děkuji

 73. Igor

  Dobrý den,

  mohly mi někdo poradit ohledně odpočtu za teplo z ročního vyúčtování u rohových bytů? Jaký zákon spravuje tuto činnost a kolik to zhruba dělá procent?

  Děkuji

 74. Petra Lebedová

  Chci podnajmout byt 1+1. Podnájem chci uzavřít na dobu určitou 1 rok s možným následným prodloužením. K čemu mě zavazuje, pokud nechám podnájemnici, aby si nahlásila trvalé bydliště v tomto bytě? Nemohu mít problémy s odhášením tohoto trvalého pobytu?

  A za druhé musím mít písemný souhlas družstva s podnájmem?

  Děkuji za odpověď.

 75. Jarka

  Dobrý den.

  Jsem v podnájmu v bytě 3+1 v Litomě. a při nastěhování jsem zjistila že v kazdé místnosti je nad oknama plísen.V ložnici je dokonce i na celí zdi pod oknem.Chtěla jsem po majitelovy at teda oněco sleví nájem a on ještě dal vynu mě,že jsem tu plísen udělala já.Zdá se mi ten nájem 8200.-na tyto podmínky drahý.Chtěla bych poradit co mám dělat a stěhovat se zas nechci.Děkuji za odpověd

 76. Slávka Smrčková

  Dobrý den prosím Vás o radu-v naší podnájemní smlouvě není uvedeno nic o přeplatcích a nedoplatcích za roční vyučtování vody,plynu,tepla a elektřiny.Máme nárok na přeplatky,ikdyž jsou všechny platby záloh hlášeny na majitele bytu?Máme nějakou možnost se domáhat přeplatků,ikdyž nám je majitel bytu po celou dobu nájmnu,což jsou 2roky,odmítá vyúčtovat?Přeplatky jsou vyšší jak 10000kč. děkuji za radu Smrčková

 77. Eva

  Dobrý den,

  chtěla bych pronájmou družstevní byt. Družstvo souhlasí s tím, že budou měsíčně zvednuté platby za byt o 2.000,– Kč. Tato částka je v rozpisu vedena jako poplatek. Prý by měla být odváděna do fondu oprav. Je to možné?

  Děkuji za informaci.

  Eva Novotná

 78. Sarka Dlouha

  Dobry den

  Poradily my ze se mohu obratit na Vas s mym problemem. Rada bych Vas pozadal tedy o radu nebo informaci na koho se presneji obratit v takovem pripade.

  Napisu strucne muj problem.

  Ziji s mym manzelem v pronajatem byte temer druhym rokem. Prvnich 12 mesicu jsme platily pronajem v den urcity jak jsem se domuvyli s pani ktera nam ho pronajma. Jelikoz jsme prisly o praci a nastaly financni problemy, tak jsme prestaly platit najemne.

  Dluzime vic jak 8 mesicu za najemne.Pocitame vsak ze do budocna ji vse splatne zaplatime , ona vsak ponas chce abychom se vystehovaly.Nemame z ceho platit, nemame praci, ani pribuzne kekomu bychom sly a nebo se prestehovaly.

  Pani nema snami uzavrenou zadnou smlouvu, protoze ji po nas nepzadovala az pote kdyz zacaly problemy s placenim najemneho. Nema ani zadny doklad o nas , obcansky prukaz a podobne. Nastehovaly jsem se do bytu drive nez ponas chtela nejake papiry. Smlova o pronajmu byla rok platna ta uz ale prosla , pote nam dala jinou smlouvu kterou chce abychom podepsali, jeste jsem ji ale nepodepsaly.

  Jake my pravo mame aby nas pani ktera nam byt pronaja , tak zvane nevyhodila na cestu?

  Jak dlouho muzeme byt v pronajatem byte kdyz ho neplatime?

  Nemame kde jit a nemame praci ani penize.

  Cetla jsem neco o tom ze mame pravo zustat v byte , pokud mame takovy problem, a majitelka pritom vlastni nekolik bytu.

  Na ktere strane je zakon? Co je na tom pravdy ?Nebo jaky vubec je zakon? Kde se mohu docist vice ?

  Je to take jeji vina ze ponas prvne nechtela smlouvu, a potrebne dokumenty k pronajmu bytu?

  Neradi bychm se dostali do vetsich problemu, ale nemame opravdu kde jit a kde se prestehovat a penize nam sotva vystaci na jidlo.

  Dekuji Vam za radu nebo informaci predem a preji hezky vikend.

  Sarka Dlouha

  1. Ludmila Kotalova

   Prosím o radu. Mám dospělého a pracujícího syna, který bydlí se mnou v bytě a je zde hlášen na trvalé bydliště. Syn má velké dluhy, které neplatí a nepřispívá ani na domácnost. Mám strach, aby z výkonu soudního rozhodnutí mi nepřišli do bytu exekutoři a nezabavily věci, které jsou v mém vlastnictví, jelikož syn nic nevlastní.

   Chci ho nechat soudně vystěhovat, ale nevím jak.

   Děkuji předem za radu nebo informaci.

   Kotalova Ludmila

  2. Lída

   Vážená paní, to je opravdu problém. Vzhledem k tomu, že Váš syn má v bytě trvalé bydliště, exekutoři Vám mohou opravdu zabavit věci, které jsou Vaše, pokud to ovšem doložíte něčím takovým, jako je pořízení věcí na splátky (smlouva na Vaše jméno, platba Vaší kartou, atd.)pak jsou tyto věci Vaše a exekutor nemůže zabavit věci na zaplacení dluhů, které jste nezpůsobila Vy.

  3. Čech

   Být to u mne v domě tak letíte jak špínavé prádlo.

   Co si vůbec myslíte zkuste nezaplatit v obchodě tak vás zavřou.

 79. Sarka Dlouha

  Dobry den

  Poradily my ze se mohu obratit na Vas s mym problemem. Rada bych Vas pozadal tedy o radu nebo informaci na koho se presneji obratit v takovem pripade.

  Napisu strucne muj problem.

  Ziji s mym manzelem v pronajatem byte temer druhym rokem. Prvnich 12 mesicu jsme platily pronajem v den urcity jak jsem se domuvyli s pani ktera nam ho pronajma. Jelikoz jsme prisly o praci a nastaly financni problemy, tak jsme prestaly platit najemne.

  Dluzime vic jak 8 mesicu za najemne.Pocitame vsak ze do budocna ji vse splatne zaplatime , ona vsak ponas chce abychom se vystehovaly.Nemame z ceho platit, nemame praci, ani pribuzne kekomu bychom sly a nebo se prestehovaly.

  Pani nema snami uzavrenou zadnou smlouvu, protoze ji po nas nepzadovala az pote kdyz zacaly problemy s placenim najemneho. Nema ani zadny doklad o nas , obcansky prukaz a podobne. Nastehovaly jsem se do bytu drive nez ponas chtela nejake papiry. Smlova o pronajmu byla rok platna ta uz ale prosla , pote nam dala jinou smlouvu kterou chce abychom podepsali, jeste jsem ji ale nepodepsaly.

  Jake my pravo mame aby nas pani ktera nam byt pronaja , tak zvane nevyhodila na cestu?

  Jak dlouho muzeme byt v pronajatem byte kdyz ho neplatime?

  Nemame kde jit a nemame praci ani penize.

  Cetla jsem neco o tom ze mame pravo zustat v byte , pokud mame takovy problem, a majitelka pritom vlastni nekolik bytu.

  Na ktere strane je zakon? Co je na tom pravdy ?Nebo jaky vubec je zakon? Kde se mohu docist vice ?

  Je to take jeji vina ze ponas prvne nechtela smlouvu, a potrebne dokumenty k pronajmu bytu?

  Neradi bychm se dostali do vetsich problemu, ale nemame opravdu kde jit a kde se prestehovat a penize nam sotva vystaci na jidlo.

  Dekuji Vam za radu nebo informaci predem a preji hezky vikend.

  Sarka Dlouha

 80. Petra

  Dobrý den,manžel mi už 4 měsíce neplatí alimenty na 2 děti,částka činí 30 tisíc,k tomu mi dluží již odsouzený doplatekpo zvýšení alimentů 40 tisíc.Je OSVČ,vlastní 50%%s.r.o.Už jsem na něj podala i exekuci na podíl ve firmě,zatím se nic neděje.Může za něj platit dlužné alimenty matka.Děkuji

 81. Pavel

  Dobrý den. Dostal jsem před sedmi lety darem od otce rodinný dům. V prvním patře mám vybudován byt. Otec má v přízemí zřízeno věcné břemeno doživotního bezplatného bydlení a užívání nebytových prostor. Voda, plyn, elektrika, odpady jsou společné, pořád psané na otce. Protože jsem si našel přítelkyni a novou práci, tak se i odstěhoval. Otec po mě chce, abych pořád platila polovinu všech výdajů za spotřebovanou energii, navíc ještě poplatky za elektroměr a plynoměr, že on je platit nebude, že si zaplatí pouze svoji spotřebovanou energii. Má na toto právo?? Předem děkuji

 82. Lýdie

  Dobry den, mam pronajaty byt, pronajimatel ve meste nebydli 10 let a ani se nehodla vratit, rad by byt prepsal na me jmeno. Je to mestsky byt, na ktery ma pronajimatel dekret. Jakym zpusobem postupovat aby mesto na me byt prepsalo a ja mela dekret? V byte bydlim necely rok. Dekuji.

 83. dana pokorna

  dobry den chtela jsem se zeptat,vloni jsme se rozhodli že prodame nemovitost,ozvali se nam kupci a dohodli jsme se že tam budou zatim bydlet neš se sepišou kupni smlouvy a najem budou platit3000kč měs. v prosinci byl vklad na katastralni úřad a do 2měsicu mněli vyplatit kupni cenu.Nechali jsme vdomě veškere vybaveni aoni nám ho odmitaji vydat nájem neplatí a do dnešniho dne nam nevyplatili kupni cenu .Za celý pulrok s nami nemluvili my jsme je vyzívali at nemovitost vrati nikdy nereagovali,nyni když už nevi jak tak si vzali pravnika a chtěji nemovitost vrátit ale my už ji nechcem o nemovitost se řádně nestarali, ana polovinu nemovitosti bylo zřizeno věčne břemeno za našeho uživani proto jsme dali veškerou nemovitost k dispozici pravnikovi ktery je pravni zastupce dotyčné kde jsme měli břemeno vyplatit ,s tim nouhlasili ajakmile by vyplatili kupni cenu na učet advokata okamžitě by pul nemovitosti odblokoval.Nyni jsme v takove situaci že advokat poslal už navrh na exekuci a majitele chtěji nam nemovitost po pul roce co jsou už majitele od prosince vratit.Nevime jak to řešit že nas takto podvedli můžete poradit,DĚKUJI.

 84. Lada

  Dobry den.. zajimalo by me zda je mozny zanik uzivatelskeho prava v tomto pripade. ozenil jsem se v 1985 a ziskal byt po sve tete tedy uz. pravo knemu kdy ale vzhledem k snatku jsem hloupe nechal zapsat nas na uz. pravo oba. Pak jsem diky jejimu otci se vymenou dostal do vily kde byl majitelem 1/2 jeji otec a 2/2 jeji stryc. byla to vymena a tedy jelikoz slo o cinzovni vilu bylo uz.pravo napsano opet na mne a zenu tedy kazdy polovinu. Pozdeji aniz bych do toho mohl zasahnout jeji otec majitel 1/2 idelani vily daroval manzelce polovinu sve nyni ma stryc 1/2 otec 1/4 a manzelka 1/4 tak sel zivot a doslo k rozvodu. kde doslo na lamani chleba a ja pozaduji nahradu bytu nebot zena zada zruseni uz. najmu bytu. doslo vsak k prekvapeni ze soudkyne rozhodla ze dle paragrafu myslim 536-8 tedy sloucenim majitele s uz. pravem zanika pravo k uzivani bytu jiz byvale zene a jelikoz je uz. pravo nedelitelne zanika automaticky i me a ja muzu jit na ulici.Upozornuji ze mam dite v peci a nemohu si dovolit trzni pronajem. je podivne ze me zaniklo neco o cem jsem nevedel ze muze nova smlouva nebyla podepsana a ja daru nemohl zabranit. Nebyl jsem nijak vyporadan. situace je o mnoho slozitejsi a pravnik ktery me zastupuje jiz v poradi druhy si nejak nedokazi poradit existuje reseni? Dekuji

 85. p.o.

  mam kamošku ona je podnájemník smlovu má spísanu uživa byt a chchcem sa zeptat jestli má právo na preplatky v byte napr.za vodu.neni však v podnajme u mne ale zohnala si lebo chtela prič od manžela.ked jej majitel povedal že jej nedá preplatek za vodu tak chceme vědet jaké má právo na preplatky.vopred dakujem prajem pekný den.P.O.

 86. Ondra

  Dobrý den.Jsem rád,že sem narazil na Vaše stránky,jelikoš potřebuji nutně a naléhavě poradit.Měl jsem v podnájmu byt na Praze 4.

  Z důvodú nečekaných změn v mém životě,jako je rozvod,tím související vyrovnání,změna zaměstnání a vneposlední řadě zrada spolubydlícího kamaráda jsem se dostal do prodlení s platbou dvou nájmů.Přez snahu se dohodnout s majitelem bytu o nějakou rozumnou realizaci uhrady,jako jsou splátky než se dám do pořádku,se majitel zachoval tak,že bez mé přítomnosti uzamknul byt,prohodil zámek a mě tam zůstali veškeré veci od oblečení,elektroniky,dvou počítačú až po osobní doklady vše.Je to nepochopitelný postup,jelikoš mám sním sepsanou smlouvu a pokud mě chtěl kuli prodléní vystěhovát tak je ve smlouve nápsáno že výpověd písemní formou a dva měsíce předem.Navíc neoprávněně prohrabával mé osobní věci,manipuloval s nima,vpustil tam mého spolubydlícího kterému vydal věci,mé si ponechal a má odemne kauci ve výši 12.000 kč které moch odečíst jako náhradu nájmu.Teť semnou nekomunikuje a já nemám ponětí jek získat zpět své osobní věci.Momentálně jsem v situaci kdy mám zpousty splátek po rozvodu a splátky u známích kteří mi nabídli pomocnou ruku a potřebuji své veci zpět stím že bych splácel majiteli třeba na 3x splátky dlužnou částku.Děkuji za radu a přeji všem hodně zdaru.

  1. S.Sagr

   Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Územní pracoviště DOMAŽLICE

   Na základě ustanovení § 53b zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, ustanovení § 26d zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, oznamuje Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Územní pracoviště DOMAŽLICE, touto veřejnou vyhláškou vydání nedoručené písemnosti, týkající se plateb zdravotního pojištění Gaváč Ondrej Náměstí 1, 345 06 Kdyně

   – jelikož není znám pobyt nebo sídlo adresáta

   Písemnost č.j. 4240700135, 2140700134 ze dne 15. 3. 2007 je uložena v budově Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, Územní pracoviště DOMAŽLICE, Kozinova 299, 344 01 Domažlice .

   Uvedenou písemnost si adresát může vyzvednout v úředních hodinách:

   Pondělí 8.00 – 17.00 hod.

   Úterý 8.00 – 14.00 hod.

   Středa 8.00 – 17.00 hod.

   Čtvrtek 8.00 – 14.00 hod.

   Pátek 8.00 – 14.00 hod.

   Nebude-li výše uvedená písemnost vyzvednuta do 15 kalendářních dnů ode dne vyvěšení, považuje se poslední den této lhůty v souladu s ust. § 53b zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, za den doručení.

   Domažlice dne 5. 4. 2007

   Vyvěšeno dne: 12. 4. 2007

   Sejmuto dne: 30. 4. 2007

 87. Mirka Z.

  Dobrý den, jsme bytové družstvo o 18 členech (podílníci) a chtěli bychom ve stanovách zakotvit zákaz podnájmů bytů. Vzhledem k malému počtu družstevníků si nemůžeme podnájmy dovolit. Nebude však takový zákaz protizákonný? Je možné ve stanovách podnájem zakázat? Děkuji.

 88. Tomáš

  Dobrý den, můj dotaz se týká situace, kdy nájemci bydlící dle smlouvy o nájmu bytu (tržní nájem u majitele) nechtějí opustit byt v situaci týden po vypršení řádné smlouvy. Je již podepsána dohoda o předání a převzetí bytu a přesto byt stále nehodlají opustit. Jak mám tuto situaci řešit? Pomůže přivolání policie, resp. má policie ČR pravomoc je vystěhovat?Děkuji Tomáš Pelc

  1. Marie Suchankova

   Taky jsem takovou situaci musela resit.Policie v tomto pripade zadne pravomoce nema – je to obcanskopravni vec.Doporucuji vam prostrednictvi advokatni kancelare podat zalobu k obcanskemu soudu ten rozhodne o vyklizeni a najemnik je vystehovan soudnim vykonavatelem. Cele to trvalo 4 mesice, soudy uz jsou nyni podstatne pruznejsi v techto vecech nez tomu bylo drive.

 89. Martin

  Moji rodiče žijící v 3+1 ve družstvě vlastníků,přihlásili k podnájmu cizinku 31 let z dítětem 11 let,(družstvo vše schválilo)požádala je o to,aby získala pro chlapce kterého přivezla z ciziny vízum.Rodiče jí vyhověly.žena ani chlapec tam však nebydlí a není známo kde.Smlouva o podnájmu podepsaná není.Co s toho vyplívá?Rodiče mají obavy zda je žena nemůže nejakým způsobem připravit o byt,či si dělat nároky,jakékoliv.Mají se obrátit na cizineckou policiji a ohlásit to?Jakým způsobem mohou přihlášení těchto osob zrušit,pokud to lze?Děkuji za odpověď.

 90. Vendula

  dobrý den,zaplatila jsem tzv. kauci na byt-dva nájmy dopředu, s tím, že byt mi bude předám od 1.9.k užívání, bohužel do dnešního dne nemám byt ani vrácenou zálohu. Majitel bytu mi nezvedá telefony a nechává se zapírat přede mnou. Mám vůbec nějakou šanci dostat peníze zpět?

 91. Petra

  Dobrý den. Chci se zaptat, jakým způsobem – typem smlouvy – by bylo vhodné ošetřit tuto situaci. Já se třemi dívkami jsme se rozhodly si pronajmout byt, který však může být napsaný jen na jednu z nás. Ostatní ve smlouvě figurují jen jako "kolegyně". Ze smlouvy pro ně tak nevyplývají žádná práva či povinosti. Jak se ta jedna pojistí, že jí ostatní dívky nenechají na holičkách, neodejdou a ona nebude muset platit byt sama? Ústní dohoda není přípustná. Neznáme se.

 92. Jana

  Podnájemníci porušují smlouvu: nezaplatili již 4 měsíce, obsazeno více parkovacích míst, neudržují čistotu, hlučnost. Co dělat, když je smlouva porušena, tudíž ukončena a podnájemníci se nechtějí odstěhovat a nezvedají telefony.

 93. Lucie

  Dobrý den. Chci podat výpověď podnájemní smlouvy z důvodu nespokojenosti. Bylo mi ale řečeno, že mám 3 měsíční výpovědní lhůtu a tyto 3 měsíce musím platit nájem i když už tam bydlet nebudu. Opravdu na to má nájemnice právo?

 94. Janovský Václav

  Dobrý den.

  Prosím o radu. Můj podnájemník platí regul. nájemné 1120kč. po jednostranném zvýšení od 1. 1. 06 bude platit 1350kč. A já se ptám: můžu ke zvýšenému nájemnému přidat platbu fond oprav který činí 1000kč, nebo to musím hradit já jako majitel? Když to zaplatím já co mi zbyde na údržbu bytu? Přitom jsem inval. důchodce a sám bych potřeboval příjem z bytu na léky….

  děkuji za radu!

  ….

 95. nikita30

  prosím o radu měníme 2+1za 3+1,při čemž jsou to byty ve stejné lokalitě i kategorie,ale majitekl chce po nás 30,000jako odstupné,přičemž rozdíl v metrech je 20m čtver.

  prosím poradte manžel je zaměstnanec okd,děkuji spěchá to………

  1. JUDr. Ciproš

   Za 30tis. berte okamžitě. Skutečná cena místnosti navíc bude 100-400tis. kč podle lokality.

 96. Lena

  Dobrý den,chci se zeptat,jak postupovat,pokud pronajímám byt a nájemci-pár mladých lidí,každý z jiného města,chtějí trvalý pobyt.Mám byt v osob.vlastn.,na příslušém úřadě mi bylo řečeno,že přechodný pobyt už se nevydává,pouze trvalý,což mi nikdo nedoporučil povolit,s ohledem na to,že nájemníky po vypršení smlouvy potom nemusím z bytu dostat.Na druhou stranu chápu,že oni chtějí mít stálou a shodnou adresu.Smlouvu jsme uzavřeli prozatím na jeden rok.Měla jsem za to,že postačí dodatek ve smlouvě typu:"Prohlašujeme,že po vypršení smlouvy se z bytu odhlásíme a odstěhujeme atd…",ale na úřadě mi bylo řečeno,že něco takového v případě problémů neplatí.Takže se ptám,jak tuto situaci řešit??Předem děkuji za odpověď,Lena

  1. nemo

   Závazek odhlásit se z bytu po ukončení podnájmu zajistět smluvní pokutou.

 97. Miroslav Bureš

  Dobrý den, měl bych dotaz. Koupili jsme si dům a jsou v něm nájemnící, se všema máme nájemní smlouvu, která se převedla od dřívějšího majitele, tedy města. Jeden nájemník ale dělá pořád problémy, nájemní smlouvu s ním nemáme, ale jen Smlouvu o přidělení náhradního bytu. Paní se dříve rozvedla a město ji dočasně přidělilo tento byt, měla nárok na 3+1, u nás bydlí v bytě 2+1. Dalo by se s tím něco dělat, či ji i pomoct, aby dostala takový byt na jaký předtím měla nárok.

  Děkuji

  S pozdravem

  Miroslav Bureš

 98. Homolova

  Dobry den, je mi velice lito, ze musim pouzivat vasi poradnu, ale jsem zoufala.Stalo se mi tady toto: Muj otec se pred peti lety rozvedl s mou matkou a zustal bydlet v druzstevnim byte sam. Zhruba asi pred rokem, mel otec mrtvici a pote sam od sebe mi navrhl

  abych si vyridila souhlas matky na prepsani druzstevniho podilu jeji pulky bytu na mou osobu, s tim ze i on svou pulku napise na me. Toto jsme provedli podle obcanskeho prava. Po te asi za dva mesice kdyz uz byl cely podil muj jsem byt si prevedla do osobniho vlastnictvi. Zduraznuji, ze i kdyz byt je muj bydli tam otec stale s tim, ze najem si bude platit sam ja bydlim jinde. Otec zacal pred trema mesici me napadat, vyhrozoval zabitim a stim ze kdyz byt je muj platit nebude ani korunu. Zduraznuji , ze otec v dobe prepisu byl disevne zdrav coz mame lekarsky dolozeno. V posledni dobe zacal napadat i me ale i sve kamarady, ktere obvinoval, ze mu v byte kradou. Jak jej donutit platit najem. Nechtela bych jej vyhazovat na ulici. Byt platim za nej jsem na MD a uz to dal nemuzu utahnout. S manzelem pobirame i soc. davky. Poradte mi prosim chci jen vedet jak jej donutit platit.Popripade co s nim bude kdyz bych byt prodala. Moc dekuji za opdoved Homolova.

 99. Silvie Janošová

  Dobrý den, mám na Vás prosbu, potřebovala bych poradit, co mám dělat…Pronajali jsme si s manželem družstevní byt přes realitní kancelář a to, dle smlouvy, na dobu určitou od 14,10,2006 do 14,10,2007. Realitce jsme za zprostředkování zaplatili provizi ve výši 1 nájmu = 7500,-Kč.Nastěhovali jsme se, ale po necelých 14 dnech mi paní majitelka (resp.nájemce bytu, pronajímatel)poslala výpověď, z důvodů, že se potřebuje nastěhovat zpět..výpovědní lhůta 2 měsíce začala běžet 1,11,2006.Marně jsme kontaktovali realitku s dotazem a prosbou o sehnání jiného bydlení, když dostrali zaplacenou provizi…bohužel jsme nepochodili…sehnali jsme si nove bydlení a 17.12.2006 jsme se odstěhovali. Paní pronajímatelku jsem kontaktovala, aby si přišla převzít byt. Všechno proěhlo docela v klidu,dokonce ani nechtěla doplatit nájem za 7dní(k 10.dni v měsíci se platil nájem), co jsme tam byli navíc. Za dva dny mi volali z realitky, že milá paní, jelikož jsme ji neinformovali o tom, že odcházíme, chce zaplatit nájem až do konce měsíce. Bohužel jsem momentálně uplně bez fin.prostředků a realitka na mě tlačí, což mne taky udivuje, protože o nás se nepostarali, i přesto, že dostali zaplaceno, a najednou mají strašný zájem z nás zase tahat peníze.

  P.S. Paní pronajímatelka si taky týden na to vzpomněla, že má zničené staré linoleum a fleky na dřezu, i když jsme byli tenkrát v bytě dost dlouho, aby si všimla, tak nic neřekla a najednou…to by si taky mohla za rok vzpomenou, že…

  Předem děkuji za odpověd

  s pozdravem Silvie Janošová

  1. Hercíková

   Paní Janošová, vy jste si od majitelky nenechali podepsat, že přebírá byt v pořádku, že mezi s sebou nemáte žádné dluhy? Také se zde vždy napíše stav elektroměru, plynoměru, vody, aby nedocházelo k případným nejasnostem.

 100. Milan

  Chtěl bych poprosit o vzor smlouvy v této věci a pokud mi můžete poradit jestli je povinností částku získanou pronájmem družstevního bytu nějakým způsobem přiznávat a danit.Děkuji za odpověď Milan.

  1. Hercíková

   Podívejte se na http://www.pravnik.cz, kde najdete vzor nájemní smlouvy zadarmo. Na http://www.smlouvy.com najdete hodně druhů smluv a když si nějakou vyberete a odešlete SMS /dle pokynů/cena je 50,- Kč za tu SMS, tak vám příjde kód a pomocí něj se Vám zobrazí ta vybraná smlouva a můžete si ji opsat a nebo okopírovat. Na www. financecr.cz také najdete vzory některých smluv zdarma. Jistě, ale víte, že je nutné souhlas vašeho bytového družstva s pronájmem bytu. Některá družstva mají ve stanovách zakotveno např. že pronájem je povolen jen na určitou dobu např.1 rok, jiná družstva vyžadují od svých členů platit za pronájmy určité schválené částky. Toto si předem zjistěte. Je lepší budete-li po skončení roku /tj. od ledna do března/ zajít na FÚ pro daňové přiznání, které vyplníte a přiznáte částku za nájem, nepočítá se do toho to co je zaplaceno za služby /topení, elektrika, úklid společných prostor, vodu ap./např. za pronájem budete chtít 9000,-, z toho budou zálohy na služby např. 4500,-Kč, zůstající částku taky 4500,- budete měsíčně přiznávat. Budete klidnější, než kdybyste se bál, že to na vás někdo prozradí.

 101. Aleš

  Chci podnajmout byt 3+1. Podnájem chci uzavřít na dobu určitou 1 rok s možným následným prodloužením. K čemu mě zavazuje, pokud nechám podnájemnici, aby si nahlásila trvalé bydliště v tomto bytě? Nemohu mít problémy s odhášením tohoto trvalého pobytu?

  A za druhé musím mít písemný souhlas družstva s podnájmem?

  Děkuji za odpověď.

  1. Hercíková

   Nikdy nedávejte souhlas s nahlášením trvalého bydliště vaší podnájemníci. Už byste se jí nikdy nezbavil a až byste jí chtěl dát výpověď , bylo by to mbnohem komplikovanější. Pokud ta osoba nebude souhlasit, tak vy ji sám nemůžete odhlásit. Je nutné mít písemný souhlas BD s podnájmem. Na to nezapomeňte.

  2. vasek

   ahoj, ja osobne bych uz nikomu nedal souhlas k trvalemu bydlisti – mam s timto neblahe zkusenosti…!!!co se tyce druzstva – tak tam se ridte stanovami, jsou to interni pravidla a kazde druzstvo je ma jina…

 102. Koplice

  Loni v lednu jsem uzavrela prostrednictvim realitni kancelare smlouvu o podnajmu bytu. Mimo jine je ve smlouve uvedeno: "Soucasti najemneho dale neni dodavka tepla a elektricke energie do predmetu najmu. Najemce si samostatne uzavre odberatelskou smlouvu s dodavatelem techto sluzeb."

  Kontaktovala jsem elektrarnu a chtela smlouvu uzavrit, nicmene mi bylo sdeleno, ze predchozi najemce jeste smlouvu neukoncil a toto je podminkou pro uzavreni smlouvy nove. Nekolikrat jsem tuto informaci sdelila jak pracovnici realitni kancelare, tak primo majiteli (telefonicky)-kontakt na tuto osobu jsem samozrejme nemela. Pred 2 mesici elektrarna prerusila dodavku proudu z duvodu pohledavek (faktury chodily na adresu predchoziho najemnika, ktery je ignoroval). Majitel bytu mi do telefonu odpovedel, ze to je muj problem a ze ho to nezajima. Mam pravo pozadovat najemne zpet za dobu, kdy byl byt neobyvatelny? (V byte nebylo svetlo, topeni ani tepla voda a musela jsem si z toho duvodu najit nahradni bydleni). Elektrinu samozrejme zaplatit chci za celou dobu, kdy jsem v byte bydlela. Dekuji za odpoved.

  1. Hercíková

   Nikdy neuzavírejte náj. smlouvu bez dodávky tepla, el.energie, vody apod. Najděte si jiný byt, protože jak je vidět s majitelem se nedohodnete.Zkuste si domluvit s dodavatelem el.energie jestli by fakturu za tu dobu co jste byt užívala, nevystavil znovu a nedal Vám ji přímo do rukou, abyste ji mohla uhradit. Pečlivě uschovejte doklad o zaplacení. Podle toho co jste uvedla, tak bývalý nájemce moc nepřemýšlí, když si neukončil smluvní vztahy s elektr. společností. Mohlo by se mu to nevyplatit, protože kdyby Vy jste to nezaplatila, tak to po něm budou za čas chtít uhradit.

 103. Koplice

  Uzavrela jsem smlouvu o podnajmu, ktera se odvolava na paragraf 719 obcanskeho zakonika (podnajem). Ve skutecnosti se vsak podle me jedna o pronajem, protoze pronajimatel je primym majitelem nemovitosti. Nyni nastala situace, kdy budu muset nejspis majitele zazalovat (nebo vyuzit sluzeb pravnika). Muze byt smlouva prohlasena jako neplatna?

 104. renata

  Jsem rozvedená a neměli jsme žádné majetkoprávní vyrovnání. Bývalému manželovi jsem podepsala na družstvu, že on je jediným členem družstva.S bývalým manželem jsem ještě 5 let po rozvodu bydlela společně a vycházweli jsme spolu velice dobře. Pak náhle začal dělat problémy. Byt prodal a koupij jeden pro sebe 2+0 a druhý pro mě a děti 3+1 ( který je ovšem psaný také na něj). V tomto bytě nyní s dětmi ( jeho vlastnimi)bydlím již 3 roky. Řádně platím nájem i splácím úvěr na zateplení a výměnu oken. Bývalý manžel si však našel přes Internet paní s dětmi, která se k němu nastěhovala a nyný chce, abychom z bytu urychleně vypadli, že ho potřebuje pro sebe a tu paní. Je možné, aby nás mohl vyhodit?

 105. Šárka

  Dobrý den,

  máme uzavřenou podnájemní smlouvu s podnájemcem vždy na jeden rok , s tím, že se dodělává dodatek na prodloužení do konce následujícího roku. Je to rodina se 2 dětmi. Chtěla bych tuto podnájemní slouvu ukončit z důvodu porušení smlouvy. " ničení našeho majetku". Mužu tak učinit aniž bych jim musela schánět nějaké náhradní bydlení?

  1. JUDr. Pavel

   Podepsaná ujednání jsou platná, takže mu to musíte zaplatit.

 106. Eva Orságová

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně pronájmu bytu. Syn jel na 4 roky do ciziny a pověřil mě abych byt pronajala. Nevím jestli mám učinit prostřednictvím real.kancel. Kdybych to pronajímala sama na inzerát zase nevím jak sepsat smlouvu.aby v případě neplacení mohla toho dotyčného vystěhovat.

 107. Vladimíra Machková

  Dobrý den, prosila bych o vysvětlení, kdo je to pronajímatel? Jedná se mi ve vztahu – vlastník a nájemce. Tady chápu, že pronajímatel je vlastník. A nyní ve vztahu – nájemce – podnájemce. Je pronajímatel vlastník? Prosím o vysvětlení, nebo uvést literaturu, kde by mi byly tyto otázky zodpovězeny. Velmi děkuji. Vladimíra Machková

 108. potůček

  Cci se prosím zeptat může mě rada města vzít byt jen proto,že ho 10 let neužívám a měl jsem i nějaká prodlení co se týče placení nájmu,ale vždy jsem nakonec zaplatil.Město má důkaz,že byt neužívám jelikož tam nebyl žádný odběr energií ani vody.Tak co myslíte mají právo mi ho vzít.Děkuji za radu Jiří Potůček

 109. Jirka

  Mám pronajatý byt na Jihlavsku.Jsou to 2 malé místnůstky.To je v pořádku,ale…domácí bydlí nad tímto bytem a do radiátorů v mém bytečku pouštějí občas teplo pouze tehdy,když sami pustí kotel a zřejmě nějakým ventilem mi pustí to teplo dolů…navíc mají krb a tím si přitápějí,takže často ani nepouští kotel a sami si lebedí..Na mou urgenci p.domácí řekla,že oni mají teplo a já musím mít také,když jsem argumentoval,že jsem na teploměru naměřil 19 stupńů na chvíli zapli topení.Prý ví,že můj byt je asi o 2 stupně méně než u nich….-)a 22 stupňů je dost..protože by jim to zvýšilo náklady…platím 4000 za dva lidi se vším,ale jsme tam tak 2-3 dny v týdnu….Nedávno jsme zjistili,že nám zregulovali teplotu vody,protože karma jde samozřejmě přes ně a jednou mi..to dříve dokonce během koupání on vypl teplou.-)to jsem si zrovna myl hlavu..Teď se sice můžete jakž takž sprchovat,ale na nějakou horkou vodu na nádobí nebo koupání zapomenout…Prostě jen pustíte teplou jak ve školce.Plynový sporák má od počátku vyřazenou troubu a největší hořák na kamnech nefunkčními knoflíky.-).Nedávno jsem si stěžoval sms paní,protože zase byla zima.Ten večer přišel domácí a řekl,že nutně potřebuje do bytu udělat úpravu s komínem aby to lépe topilo.Já sice nesouhlasil ale on zvýšeným hlasem důrazně chtěl abychom nechali klíč od bytu nebo odemčeno aby tam mohl.Já dojíždím.Myslel jsem,že asi bude regulovat topení a chce si dole přeměřit jak to opravdu je.Přítelkyni se to moc nezdálo a říkala,že budou šmírovat byt..Po příjezdu jsem nikde nenašel vzkaz od domácích ohledně toho co dělal.Přítelkyně objevila obrovské množství prachu na nábytku a zařízení v pokoji kde spíme a kabel vedoucí za rozkladací gauč nebo co to je.Přímo za hlavou máme vysekanou díru kde je namontován větrák.Kabel vede do zdi za mou Tv a tam jde k nim…takže je to ovládáno od nich.-).Já se šel zeptat proč mi o tom neřekli a on se strašně rozčílil,že může ve svém, bytě dělat co chce.Prý nám z krbu budou pouštět teplo.Za 14 dní o ničem nevím,že by nějak běhal a mám obavy až jej zapne pokud jim bude hic:-) abychom se vyspaly při možném vrčení přímo za hlavou..ale za to je slyšíme mluvit a oni zřejmě nás také…a to je snad vše.Mají právo na to co se děje??Regulovat teplotu vody…ovládat přívod topení do bytu a pouštět kdy oni uznají,že je dole zima?Mimochodem byt je částečně průchozí chodbičkou totiž mohou kdykoliv projít do garáže jež je vedle bytu.Ale to nám říkali na začátku.To musím přiznat.

 110. Lukáš

  Dobrý den, prosím o radu. Koupili jsem byt v panelovém domě se státní dotací, tudíž jsme vlastníky, ale tento byt spravuje bytové družstvo. Tento byt, ale nemůžeme (jakoby) odprodat, ale můžeme převést vlastnické práva na jinou osobu. Máme možnost pronajímat tento byt, ale potřebujeme sepsat řádnou nájemní smlouvu. Prosím o zaslání vzorové nájemní smlouvy. Jestli máte zkušenosti s pronajímáním, prosím poskytněte mi souhrn důležitých bodů, které by měli býti uvedeny ve smlouvě a na které si dát pozor. Moc děkuji za spolupráci.

 111. Martin

  Je možné při pronájmu družstevního bytu (dle §9) si jako výdaj na dosažení příjmů uplatnit měsíční příspěvek do fondu oprav placený družstvu nebo si za každý rok musím od družstva vyžádat vyjádření k družstvem provedeným opravám a k podílu z těchto oprav připadajících k mému bytu? Děkuji za odpověď.

 112. kučerová

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, máme byt, který neuvyužíváme a přemýšleli jsme o tom,že bychom ho pronajímali. Zajímalo by mě tedy jaké procento se platí při odvodu daně a zda musíme mít živnost nebo stačí podat daňové přiznání i s těmito příjmy? Moc děkuji za odpov졡D, krásný den

 113. Pavla

  Dobrý den,

  ráda bych požádala o radu. Jsem členka družstva, byt, který pronajímám, ještě není v osobním vlastnictví a s družstvem mám tedy uzavřenou nájemní smlouvu. Členská schůze družstva odhlasovala, že v případě pronájmu bytu musím hradit jednou tak velký příspěvek do fondu oprav. Mně se to zdá diskriminující a chtěla bych vědět, zda se proti tomu mohu nějak bránit. Děkuji za odpověď.

  Pavla

 114. Jarmila

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda musí majitel bytu, který mne nechává bydlet poze za předpokladu, že se budu podílet na skutečně spotřebované energii(neplatím tedy žádný nájem), musí sepisovat podnájemní smlouvu?

  Bydlím zde už 5 let a nemám žádné problémy. Jsem ale nucena, sociálním odborem(pobírám soc.dávky), sepsat podnájemní smlouvu. Prý vyšli nové zákony a tato smlouva je bezpodnínečně nutná.Nestačí jen smlouva o užívání bytu?

  Další otázka zní, zda musím soc.pravovnici vpustit do bytu?

  Děkuji za odpověď (spěchá)

 115. Kozlová

  Dobrý den, dcera bude bydlet v podnájmu u kamarádky v rod. domku, kde bydlí též rodiče kamarádky a její bratr. .A bude hradit společné náklady na bydlení, energii a živobytí. Trvalé bydliště jí však zůstává původní. Bude touto smlouvou dostatečně prokázáno s ohledem na příspěvek na živobytí, že se nepodílí na úhradě nájmu a živobytí domácnosti na trvalém bydlišti?

  Děkuji.

 116. Vera

  Dobry den, pronajimame byt v OV a chceme se zeptat, jestli je nejaky problem v tom, ze ma pronajemce ve smlouve napsane trvale bydliste na adrese naseho bytu. Nekdo nam totiz rekl, ze si tato osoba na zaklade teto veci muze po trech letech cinit narok na nas byt.Co je na tom pravdy a meli bychom smlouvu upravit? Dekuji za odpoved.

 117. BERAN

  dobrý den

  chtěl bych se zepta jestli můžu vystěhovat nájémníka z mého bytu když řádně neplatí nájem a už jsem sním ukončil nájm. smlouvu a do ní jsem napsal že když ce nevystěhuje do 7 kaldářních dnů tak ho vystěhuji a věci uskaladní na jeho náklady !! to vše mi podepsal !!! děkuji

 118. Míša

  Žijeme s manželem a 2 dětmi u rodičů už 12 let syn je postižený, nemáme žádnou nájemní smlouvu ale zrekonstruovali jsme kuchyni koupelnu a na zehradě postavili sklep o velikosti 12×5 m .Platíme celé inkaso (energie,plyn voda ,telafon) rodiče neplatí nic. Teď se rzhodli že máme odejít .Jaké máme možnosti a co máme dělat?

 119. Viktor Malinkovič

  Z důvodů, uvedených v § 711/1 písm.c,d jsem dal nájemníkovi výpověď z nájmu k bytu. Tato výpověď byla poslána doporučeně a byla převzata – proti podpisu – plnoletým synem nájemníka, se kterým společně obývá nájemní byt. Výpověď byla tříměsíční a nájemník nevyužil možnost podat v zákonné lhůtě 60 dnů odpor proti této výpovědi. Na tuto možnost byl ve výpovědi výslovně upozorněn.

  Dnešním dnem již uplynula výpovědní lhůta – tedy skončila jeho nájemní smlouva k bytu – ale nájemník přesto nehodlá byt vyklidit.

  Dle mého názoru je to nezákonné jednání a proto bych rád věděl, jaké jsou možnosti a jaké kroky je třeba učinit, abych se domohl průchodu práva a nájemníka i proti jeho vůli vystěhoval.

  Dodávám, že v případě mého nájemníka a jeho zletilého syna nejde o tzv. sociální případ. Nájemník má celkem slušný důchod – ke kterému si ještě přivydělává. Může si bez problémů zajistit náhradní ubytování (k čemuž měl už možnost po dobu běhu výpovědní lhůty) a nemusel bych mu proto zajišťovat přístřeší.

  Protože je také vlastníkem garáže, domnívám se, že by bylo možno, aby si tam uskladnil po vystěhování z bytu své věci, než si obstará nový byt. Rád bych věděl,jak se provádí fyzické vystěhování i proti odporu nájemníka třeba za asistence městské či státní policie k zajištění pořádku a zabránění příp. násilnostem.

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Ing. Soukup Robert

   Vážený pane Malinkoviči, dobrý den,

   mohl bych se Vás zeptat co Vám bylo odpovězeno ? Jsem ve velmi podobné situaci, jako Vy a také si nevím rady s nájemníkem, který neplatí, výpověď řádně převzal a přesto se nehodlá vystěhovat.

   Děkuji mnohokrát za odpověď. soukup.robert@email.cz

 120. Alena

  Dobrý den, jsem nájemce bytu, který podnajímám. Smlouva byla sepsaná na dobu určitou jednoho roku do 31.10.2006. Ke konci ponájmu podnájemkyni zemřel manžel a ona dle jejích slov musela pracovat dvanáct hodin, aby si na nájem vydělala. Dodatek na prodloužení podnájmu jsem zaslala poštou, bohužel nebyl zaslán podepsaný zpět a já na to "zapomněla". Podnájemkyně v bytě bydlí nadále (do prosince 06 platila nájem řádně). Od ledna 07 se ale dostala do problémů a přestala platit, ani na možnost splátek nereagovala. V sobotu obdržela měsíční výpověď z bytu, s výzvou k zaplacení dlužného nájemného a služeb v částce 48tis.Kč, ale ona se mi vysmála, že z ní stejně žádné dlužné peníze nedostanu, protože nemáme sepsaný dodatek o prodloužení smlouvy. OTÁZKA: Co když dnes půjdu do onoho bytu a oznámím jí, že pokud zpětně nepodepíše dodatek, bude na hodinu vystěhovaná, změním dveřní zámky, případně zastavím dodávku energií, vody, tepla (což je součástí nájmu, který dluží)? Je toto právně přípustné? Případně existují na toto hloupé „opomenutí“ nějaké páky? Za odpověď předem děkuji

  1. Jirka

   Z přihlášení k trvalému bydlišti nevyplývají žádné právní ani materiální vztahy k předmětné nemovitosti, takže soudně ani právně by se nájemce ničeho nedomohl. Přesto v praxi např. v případě konfliktů a neochoty se např. vystěhovat po ukončení náj. vztahu apod. může z toho pro Vás být vleklý problém, protože policie ČR, pokud je přivolána, z údaje v OP vyvozuje jakési právo tam bydlet a nezasáhne ve váš prospěch. Vy se soudně domůžete svých práv na vystěhování nechtěného nájemníka, ale víte jak dlouho trvají v ČR soudy. Když tam není dotyčný přihlášen, můžete ho vyhodit a nikde se nedovolá. Tak to zvažte, mám s tím bohaté negativní zkušenosti a policistům vůbec nevadilo, že v prvnim odstavci zákona o přihlašování k trvalému pobytu je věta citovaná nahoře, že jde o evidenční údaj, ze kterého nevyplývají žádná práva.

 121. Zuzana

  Do bytu, který je v mém v osobním vlastnictví, se po ústní dohodě nastěhoval můj 23-letý syn /má zde i trvalý pobyt/. Po určité době však přestal platit náklady spojené s užíváním bytu, kam bez mého vědomí přivedl partnerku, oba nepracují. Jakoukoli komunikaci vedoucí k vyřešení situace odmítá, doporučené dopisy se vrací zpět.Dluhy včetně penále jsem uhradila, ale jak postupovat dál? Finanční situace se stává obtížná – jsem samoživitelka s nezletilým dítětem. Prosím poraďte, jak se nedostat do rozporu se zákonem a situaci vyřešit.

 122. Hanka

  Dobry den,

  mam dotaz,skoncila mi doba,na kterou je podepsana smlouva o pronajmu bytu,je lepe sepsat novou smlouvu nebo vytvorit dodatek smlouvy?

 123. Kateřina Marksová

  Chtěla bych poprosit o radu. Kamarád má koupený družstevní byt a chtěl by ho pronájímat, musí sepsat nájemní či podnájemní smlouvu??

 124. Holaňová

  Dobrý den

  chtěla bych se zeptat,nyní si kupuji členská práva u bytového družstva k bytu 3+1 (k 1.6.07) s tím, že stávající nájemci budou v bytě bydlet do 1.10.07, protože dostavují dům. Chci s nimi uzavřít podnájemní smlouvu se souhlasem družstva, jsou nějaká omezení v rámci navýšení poplatků (budou platit inkaso + navýšení na můj účet a já jako nájemce u družstva)např. pokud nyní platí inkaso vč. služeb 4500 kč mohu nájem stanovit na částku 7000 Kč ??

  Dále bych se chtěla zeptat, trvám na odhlášení jejich trvalých pobytů z předmětného bytu k datu převodu na družstvu. Nicméně paní tvrdí, že v domě vlastní (je nájemcem) družstevní garsoniéry, to by však znamenalo, že jejich odhlášení a přihlášení bude na stejné ulici i č.p., jak a kdo v případě sporu určí, ve kterém bytě má to trvalé bydliště ? Pak mi budou tvrdit že tam maji trvalý pobyt a nezbavíme se jich.

  Děkuji moc za Vaši radu.

 125. Backzpace

  Dobrý den,

  vlastním ideální polovinu domu, v němž jsou čtyři byty. Je třeba v případě jejich pronájmu souhlas druhého majitele? Jakým způsobem dochází k dělení výnosů?

  Jak se řeší, pokud druhý majitel obývá prokazatelně větší část domu? Je možné toto nějak finančně kompenzovat?

  Předem děkuji za odpověď.

 126. Berta

  Nájemník řádně neužívá byt, močí do postele, je stále pod vlivem alkoholu.Prosím o zaslání vzoru výstrahy o porušování řádného užívání bytu podle paragrafu 711 odst.C. Díky E

 127. Šuláková

  Dobrý den,prosím o radu.Před 18lety jsme tehdy s manželem dostali přidělený podnikový byt,jehož vlasníkem byl a je ČEZ,s tím.že se manžel upsal podniku na 10let,ty odpracoval a poté změnil zaměstnání,nicméně v jsme bydleli stále a problémy nebyly.V součané době jsme rozvedeni,manžel odešel a já v bytě zůstala se 2 dětmi,má ČEZ právo mě z bytu vystěhovat i přesto,že své závazky vůči bytu řádně plním?

 128. Bittnerová

  Dobrý den. Mám dotaz.Pronajímám byt, který mám v nájmu od bytového družstva. Bytové družstvo se rozhodlo, že jim musím z tohoto bytu začít platit poplatek 2.000,- Kč měsíčně. Jen z toho důvodu, že to není osoba v blízkém pokolení. Mimo jiné platím už bytovému družstvu zvlášť různé poplatky,které činní asi 2500,-. Vodu, elektriku platím samozřejmě zvlášť.Jsem povinna tuto částku hradit? Může si družstvo stanovit poplatky za pronájem bytu? Sám předseda družstva má napsaný na sebe byt a nebydlí v něm,pronajímá ho své dceři a její rodině, tak do dodatku napsal, že tento poplatek se nebude vztahovat na příbuzné!!!!Děkuji za odpověď

 129. František Nový

  Byljsem nájemcem městského bytu 1+1.Tento byt koupil občan do soukromého vlastnictví.Tvrdí,že smlouva,na neurčito s Městem je neplatná a žádá vystěhování,do týdne.Jinak,prý vyrazí dveře a mé věci vyhází na ulici.Má na to právo.Nájem platím novému majiteli.Novou Náj.smlouvu mi odmítl poskytnout.Je povinnen mi najít náhradní byt ,na dobu neurčitou,anebo,což tvrdí,že nějaký byt na půl roku?

 130. Martin Nekvapil

  Dobry den, jsem clenem Druzstva a vlastnim prava k bytu ktery neni v osobnim vlastnictvi.Byt chci pronajmout.Musim informovat drustvo?Popripade kdyz druzstvo neinfurmuji co mi hrozi?Ve stanovach je psane ze to musim oznamit.Muze mi to drustvo zakazat?Mam strach z toho ze mi druzstvo urci castku kterou budu platit jim.Maji na to pravo?Prosim o radu.

 131. Mirka

  Chtela bych poprosit o radu. Pred rokem jsem ukoncila pronajem bytu a odstehovala se. Pri predavani bytu mi byla vracena kauce. Ted po roce se ozval majitel bytu a chce zaplatit nedoplatky z rocniho zuctovani za roky 2005 a 2006 (za rok 2005 bylo zuctovani k dispozici v dobe ukonceni smlouvy). Po dobu podnajmu byl najem placen pravidelne a v ramci nej i castka pozadovana na sluzby. Ma majitel pravo neco zadat, kdyz podle smlouvy meli byt vsechny pripadne nedoplatky vyrovnany pri ukonceni smlouvy?

 132. J.Stuchlová

  Dobrý den, prosím o radu. Moji rodiče jsou majitelé bytu v panelovém domě, jehož správcem je bytové družstvo. Většina bytů je v os. vlastnictví. Avšak jeden z majitelů pronajal byt cizím státním příslušníkům. V bytě 3+1 žije zhruba 8-10 osob. Tito podnájemníci poškozují společné prostory(rozbité vchodové dveře, vytrhaný hromosvod…). Šplhají v nočních hodinách do svého bytu ve 3 patře po hromosvodu a oknech v mezipatře.Majitel ani družstvo na upozornění ostatních nájemníků nereagují. Poraďte, prosím, jakým způsobem lze daný problém řešit a kdo bude hradit vzniklé škody. Děkuji

 133. lucka

  Dobrý den,

  mám dotaz týkající se koupi nájemní smlouvy.Při koupi bytu se naskytla možnost koupit od majetele bytu jen nájemní smlouvu na byt,proto bych se chtěla zeptat na co si přitom dát pozor.

  před děkuji

 134. Václav Šeda

  Mám byt v osobním vlastnictví,který jsem pronajal na dobu určitou s možností dalšího prodloužení smlouvy.Před uplynutím doby nájmu jsem nájemníkovi zaslal novou nájemní smlouvu(doporučeně),ta se vrátila jako nevyzvednutá zásilka.Pokusy o kontakt telefonicky (nepříjmal hovory,následně odpojil telefon)osobně (neotvíral),písemně se nedaří.Byt užívá,ale neplatí nájem ani zálohy na služby.

  JAK SE HO NEJMÉNĚ BOLESTIVOU CESTOU ZBAVIT?

  Děkuji za odpověď

 135. Jánuš Bárta

  Vážení,

  správce našeho bytu provedl do 31.3.2007 vyúčtování

  zálohovaných plateb bytu za rok 2006.Dosud jsme neobdrželi přeplatek z tohoto vyúčtování.Jaký je zákonný termín pro zaslání tohoto přeplatku.Děkuji za odpověď!

 136. Marie

  Dobrý den, můj známý obdržel od MÚ výzvu k ukončení nátmu bytu dohodou. Je nájemcem bytu na dobu neurčitou, nájemné řádně platí, jeho manželka, se kterou dlouhodobě nežije, vlastní nemovitost (získaná v restituci), s ním v bytě nebydlí, není tam hlášena a ani není nájemncem bytu. S ním bydlí jeho dcera s rodinou, kteří jsou v bytě trvale hlášeni a platí veškeré zálohy (jsou uvedeni na rozpočtovém listě záloh od Realitní kanceláře, která byty pro město spravuje. Od června 2006 je známý vážně nemocen (léčí se na onkologii), tím pádem v bytě nepobývá a na základě sdělení Městské policie, která dělala kontrolu u něj doma, dostal onu výzvu. I když v té době byl opět na onkologii. Nyní se byty prodávají a mému známému byt k odkoupení nebyl nabídnut. Mají právo ukončit s ním nájem bytu a neprodat mu jej? Děkuji za odpověď

 137. petra

  Dobry den,chtela bych se zeptat,kdyz chci pronajimat byt v osobnim vlastnictvi,zda prijmy s timto spolecne musim danit nebo do urcite vyse prijmu nemusim podavat priznani.Kolik by dane delali,muzu si to nejak vypocitat sama?Taky by me zajimalo,kdyz byt pronajmu jak rikajic nacerno a najemce bude problemovy(neplatic atd..)zda se pote muzu nekde odvolat nebo mam jednoduse smulu,protoze ho nemam hlaseneho.

  Moc dekuji za odpovedi

  S pozdravem Petra

 138. Milada

  Dobrý den,

  pokud si vezmu do podnájmu člověka a vím, že má dluhy, nemůřu přijít o můj majetek???? Díly za odpověď. q

 139. Simona

  Dobrý den,

  Chci se zeptat co máme délat.

  Můj přítel bydlel v podnájmu, který nebyl legální, už rok bydlí jinde v bytě který je na smlouvu.Ted po roce ho začali majitelé dřívějšího bytu obtěžovat, dokonce vyhrožovat(že mají známosti, které mu způsobí fyzyckou újmu na zdraví) že chtějí 15 000Kč za elektriku.Mám o přítele strach samozřejmě se mu nechce dávat 15000Kč po roce a bez důkazů.Můžete nám poradit jak se zachovat a jestli mají na peníze právo??

  Předem děkuji

 140. Zdenek Skyba

  Dobrý den,

  moje dcera se v roce 1994 vdala za cizince, který po jejich svatdbě získal trvalý pobyt na území ČR. Od roku 1997 do roku 2004 byl mimo území republiky, po návratu cca 20 měsíců nepracoval. Tlak, který jsme vyvíjeli na to, aby si našel práci a přispíval na bydlení nesl velmi nelibě a toto se stalo hlavní příčinou vedoucí k narušení vzájemných vztahů v rodině.V bytě bydlíme spolu s manželkou a současně dcera se 2 dětmi a svým manželem-cizincem.Při podávání žádosti o získání občanství ČR jsme s manželkou uvedli do dokumentu to, že žadatel má umožněno bydlení v nmašem bytě.Písemnou dohodu odmítal uzavřít,ale ústně se zavázal kl tomu, že nebude bránit nám-prarodičům ve styku s vnoučaty a že se bude podílet na úhradě za služby spojené s užíváním bytu. Zeť plnohodnotně užívá zařízení bytu, užívá el.spotřebiče (jenom platby za el.energii zálohově představují cca 1930,-Kč měsíčně). Celkové náklady za bydlení za rok 2006 pro 6 osob představovaly 86.749,-Kč, bez poplatků do fondu oprav pak 66.049,-Kč. Vzhledem k tomu, že jsem již starobní důchodce a manželka jí zanedlouho bude rovněž, abychom pokryli veškeré tyto náklady najít zaměstnání. Samozřejmě, že o nějakém přispívání zetě na bydlení není ani řeči. Navíc narušené vztahy dospěly tak daleko, že nás hrubým a nevybíravým způsobem nadává, při užívání zařízení a vybavení bytu dělá naschvály, a dokonce v některých momentech nás omezuje v užívání kuchyně (táhni, co tu smrdíš ty krávo, atd.). To co slovně slíbil, že nebude bránit nám prarodičům v kontaktu s vnoučaty byl pouhý slib s cílen získat potřebný dokument.Vše vyústilo v moje fyzické napadení,což v současné době řeší Policie ČR.

  Prosím, poraďte nám jak máme postupovat, abychom dosáhli jeho odchodu z bytu. Děkuji spolu s manželkou za radu.

 141. Dohnal Martin

  Dobrý den,mám zájemce o pronájem bytové jednotky,ale ten požaduje povolit na adrese bytu trvalé bydliště.Smlouva bude na dobu určitou,ale nevím,zda při ukončení smlouvy nemůže nájemce požadovat v tomto případě náhradní bydlení, nebo jestli nevzniknou jiné komplikace?Děkuji

 142. Lenka

  Za účelem pronájmu konkrétního bytu jsme kontaktovali realitní makléřku, která nám poslala přes e-mail předběžnou zprostředkovatelskou smlouvu o pronájmu, v níž jsou uvedeny naše osobni udaje a klauzule, že máme do 17.7.2007 splatit na účet provizi RK a vytisklou a podepsanou smlouvu poslat zpět do RK. V případě, že provizi nesplatíme, máme považovat smlouvu za bezpředmětnou.

  Vzápětí se nám naskytla možnost levnějšího bydlení, tudíž jsme 16.7. konaktovali makléřku, že o byt již zájem nemáme. Provizi jsme neplatili a smlouvu nepodepsali. Makléřka však po nás nyní požaduje zaplacení faktury s částkou 3000 Kč ohledně nákladů na vypracování předběžné smlouvy a ostatních výdajů, které blíže nespecifikovala. O něčem podobném nebyla v předběžné smlouvě ani zmínka. Máme povinnost tyto náklady platit? Navíc je faktura vypsaná na úplně jinou adresu než je adresa RK a ani číslo účtu nesouhlasí s číslem účtu, na nějž požadovali splatit zálohu.

 143. Radka

  Žádám o radu. Do podnájmu jsme se stěhovali s tím, že elektroměr bude zapojený od nuly, protože pronajímatelka odhlásila elektřinu chvíli před tím, než jsme se na byt zeptali. Stěhovali jsme se v prosinci, vyúčtování se dělá snad k poslednímu březnu. Měli jsme nedoplatek 2200 Kč, ten jsme uhradili spolu s nájmem, a já jsem chtěla vidět fakturu za elektřinu. Pronajímatelka nejdřív psala, že nemá čas, pak že ji nemůže najít, pak že se stěhuje a zase nemá čas. V červnu chtěla nechat elektřinu přepsat na nás. Já jsem souhlasila s tím, že chci nejdřív vidět tu fakturu. Ona však pořád argumentuje tím, že elektroměr byl zapojený od nuly, a fakturu mi dosud neukázala (přestože nám ji měla ukázat její maminka, když jsme nesli peníze za nedoplatek). Nakonec napsala, že elektriku odhlásí k poslednímu v měsíci a my ať se staráme. Zatím to neudělala, ale dnes je posledního a já nevím, jestli zítra nebudem bez proudu. Mám tedy dvě otázky. Může odhlásit elektřinu bez toho, aby nám to oznámila včas tak, abychom si stihli všas zajistit další odběr? (Nájem platíme vždy včas – je včetně záloh.). Mám právo vidět fakturu za elektřinu? Předem moc děkuji za radu.

 144. Karel

  Zdravím všechny prosím poraďte, pronajal jsem si byt. Majitelka je prijemna pani, se kterou jsem se bez smlouvy dohodl o najemnem a vsem. vse probehlo bez problemu az do dnesniho rana kdy na dvere zazvonil kontrolor a ptal se na majitele. Rekli jsme mu vs epo pravde a podepsali cestne prohlaseni. Pani sice o byt prijde ale co bude s nami? Je nejaka sance tento byt ziskat? Stalo nas dost penez i usili vymalovat a upravit vse nezbytne po predchozich najemcich a jsme 4 dny prestehovani. Prosim o jakoukoliv radu protoze informaci o takovemhle pripadu je malo. Moc dekuji.

 145. Anna

  Dobrý den, chci se zeptat, zda musím sepsat podnájemní smlouvu, pokud bydlím v bytě, kde mám pronajatý pouze jeden pokoj, zároveň užívám také společné prostory. Platí tady stejná pravidla jako u běžné podnájemní smlouvy, o které zde hovoříte (výpověd. lhůta,…)? Musím k tomu mít souhlas majitele bytu (neznám ho), nebo stačí jednat s "pronajímatelem"?Díky za odpověď.

 146. BROUSKOVÁ MARTA

  PROSÍM O RADU,KAM SE OBRÁTIT A CO POTŘEBUJI NA PŘEPSANÍ PLYNU.CHCI SI NECHAT PŘEPSAT PLACENÍ PLYNU NA SEBE,JSEM ROZVEDENÁ,DŘIVE TO BYLO NA MANŽELA,ALE CHCI TO NA SEBE.DĚKUJI

 147. marie

  Dobrý den,prosím o pomoc.Jsme s manželem vlastníky bytu v kterém žijí moje matka a bratr,dohoda byla uzavřena ústně a vše i služby jsou na naše jména.Před rokem jsme dali souhlas k přihlášení trvalého pobytu na městském úřadě.Nyní tam bratr již nebydlí,byt navštěvuje jen občas za účelem osobní hygieny.Matka bydlí u přítele a také je v bytě občas.Protože jsou všechny platby na nás,tak vše hradíme a oni nehradí nic,pouze se nám vysmívají.Matka je navíc silně zadlužená lichvářskými půjčkami.Nyní chceme byt prodat,ale nevím jak mám docílit zrušení trvalého pobytu,když odmítají jakoukoliv dohodu.Děkuji pokud mi někdo poradí,jsem už zoufalá.

 148. jonaas

  Dobry den, prosim o zadost jak postupovat s nedoplacenymi pohledavkami za najem bytu. Osoby trvale nereaguji na vyzvy k doplaceni.

  Je jedina moznost to dat k soudu…nebo to resit pres soukrome exekutory?? Byl li byt pronajat prostrednictvim RK nemela by i RK podat zalobu na dane osoby?

  Dekuji

 149. Jakub Dvořák

  Dobrý den,

  potřeboval bych poradit v následující záležitosti:

  Bydleli jsme 13 měsíců v podnájmu, ale nájemce, který měl sám tento byt pronajatý, nás tam měl „na černo“. Nyní po roce po nás soudně vymáhá uhrazení částky 15.899,- Kč za spotřebu plynu. Má na to tento „nájemce“ nárok? S námi uzavřel pouze tzv. „smlouvu o pomoci při údržbě bytu a bytového příslušenství“ – kde je rozhodující věta v tomto sporu:

  „že se budeme v dohodnutém rozsahu podílet též na průběžných nákladech souvisejících s běžnou údržbou, s nezbytnými úpravami a s režií předmětného bytu“

  Druhým dokumentem o který se nájemce (žalobce) opírá, je tzv. „Dohoda o ukončení smlouvy“ – kde je rozhodující věta:

  „Vzájemné pohledávky mezi stranami byly ke dni … uhrazeny. Případné další závazky (přeplatky/nedoplatky za energie – elektřina a plyn …) byly rovněž vyrovnány k datu podpisu této Dohody. Případný přeplatek/nedoplatek za vodné bude uhrazen v závislosti na doručeném vyrovnání.“

  Pod tuto větu nájemce dopsal rukou (před podpisem) větu: „Zbývá uhradit spotřeba plynu a vody za období užívání části byt. prostor.“

  Dotaz teda zní – může po nás tento „nájemce“ požadovat uhrazení plynu? Podle našeho názoru – věta v „Dohodě o ukončení…“ odkazuje zase jen na „Smlouvu o pomoci..“ – ve které se píše o tom „že se budeme v dohodnutém rozsahu podílet na režií“. Podle ústní dohody jsme tomuto „nájemci“ platili měsíčně 6.600 Kč a podle jeho sdělení měla z toho být částka 600 Kč určená na zálohy na energie. Žalobce však i přes to po nás žádá uhrazení částky 15.899,- Kč což je roční vyúčtování za plyn. Má právo podle výše uvedených dokumentů – tuto částku po nás požadovat?

  Mockrát děkuji.

 150. Lázničková

  Dobrý den,prosím o radu o možnosti vystěhování podnájemníka z mého družstevního bytu. Uzavřela jsem s dotyčným smlouvu o pronájmu,kauce složena nebyla a hned za první dva měsíce nájemník nezaplatil.Ve smlouvě mám uvedeno,že nemá nárok na zajištění náhradního bydlení.Na ústní urgence prakticky nereagoval,vše se prodlužuje.Sepsala jsem tedy výpoveď z důvodu neuhrazeného nájemného s vystěhováním do 5 dní,avšak nic se neděje a vypadá to,že se odstěhovat nechce,platby stále oddaluje sliby.Nyní mám alespoň sepsáno uznání dluhu.Slyšela jsem,že Policie mi s vystěhováním nepomůže.Děkuji za radu.

 151. Silvie

  Dobry den, mohl by nekdo poradit, kde bych (nejlepe na internetu) nasla vzor upominky dluzneho najemneho?

  Predem dekuji.

 152. Martin

  Pronajali jsme si na základě smlouvy o podnájmu družstevní byt od člena družstva, se souhlasem družstva. Ve smlouvě o podnájmu nebylo uvedeno (což jsme si nevšimly a nebyly jsme na to upozorněni), že součástí nájmu je i platba za teplo, pouze platba za úklid, TUV, SV, odvoz odpadu. V článku smlouvy pojednávající o službách mimo nájem se hovoří pouze o elektrické energii a plynu. Družstvu platí pronajímatel zálohy za teplo spolu se zálohami za vodu a ostatními náklady. Nyní 9 měsíců po konci zůčtovacího období po nás pronajímatel požaduje doplatek za teplo ve výši ročních nákladů za teplo. Má na tyto náklady pronajímatel nárok, přestože po celou dobu trvání nájmu nepožadoval zálohy za teplo a tím nás utvrzoval v našem omylu, že platby za teplo jsou součástí nájmu? Z předloženého vyúčtování od družstva plyne, že za teplo pronajímatel má dokonce přeplatek.

 153. petr

  Dobrý den,koupil jsem od obce nájemní dům,v němž je pronajat byt na dobu určitou.Tato smlouva byla sepsána v roce 2004 s tím,že ji obec bude vždy o rok prodlužovat v písemném dodatku..Při koupi jsem obdržel pouze původní smlouvu,ale nejsou k ní žádné dodatky o prodloužení na další rok.Mohu dát výpověď z tohoto bytu?Nebo se smlouva automaticky obnovuje i bez dodatků?

 154. Martina V.

  Dobrý den,potřebovala bych poradit. Bydlili jsme v podnajmu uzavřenem na 1 rok.Majitelka se rozhodla že se do naše pronajmuteho bytu chce nastěhovat o zaří, tudiž nedodržela smlouvu uzavrenou na 1 rok.

  Ustně nam vypověděla smlouvu. Takže jsme tak učinili se spožděním 14 dnu.Majitelka byla o tomto informovana a nemela namitky. Ted nas vydirá že jsme ji nedali odstoupení od smlouvy.Myslim ze v tomto připade mela takto učinit ona kdyz nam ukončila dříve podnajemni smlouvu. Předem dekuji za odpoveď

 155. Bílý lukáš

  Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně vystěhování mého spolubydlícího z družstevního bytu, ve kterém jsem podle smlouvy jediným nájemníkem. Už půl roku můj spolubydlící neplatí žádne výdaje ohledně užívání tohoto bytu a tak jej využívá bezplatně a to i se svou přítelkyní. Doporučený dopis si ani nevyzvednul a proto bych proti němu chtěl podat žalobu na vystěhování z bytu. Bohužel však nemohu pochopit vzor, který jsem si sehnal na webových stránkách zákoníku. A tak žádám o radu, jak spolubydlícího vystěhovat nebo jak žalobu sepsat… Děkuji

 156. jana

  Dobrý den,

  jsem 7 let nájemcem státního bytu na dobu neurčitou.Stěhuji se na barák a ráda bych byt pronajímala.Platím i s inkasem 3 000Kč a za pronájmutí bych žádala 6 000Kč.Lze to a jak prosím postupovat.Také je podána žádost na koupi do os.vlastnictví,ale zatím se město nevyjádřilo.Děkuji za brzkou odpověd.

 157. bandynka

  Dobrý den,bydlím v bytě.který má pronajatý moje kamarádka.Byt spravuje realitní kancelář.Kamarádka se dohodla s RK,že pronájem bytu se přepíše na mě,že mi zůstanou stejné podmínky jako měla ona sama.Problémem ovšem je,že ona mám v tomto bytě trvalé bydliště.Ona mě požádala,aby si ho tam ještě mohla nechat,protože jí tam chodí důležitá pošta.Mám ovšem obavu,že pokud bude mít v bytě stále trvalé bydliště,že jí budu muset kdykoliv umožnit vstup do bytu atd..k čemu všemu jí to,že tam má trvalé bydliště vlastně opravňuje?

 158. Helena Bubelová

  Dobrý den,

  ráda bych Vás poprosila o radu. Žiji s babičkou v bytě, který je v OV. Babička má dvě děti a přála by si, aby tento byt po její smrti zdědila moje matka. Již má sepsanou závěť, podepsanou dvěma svědky, avšak není notářksy ověřená. V závěti uvedla, že by si přála, aby byt zdědila moje matka a aby vyplatila svému bratrovi pouze určitou finanční hotovost. Myslíte, že tento postup je dostačující nebo navrhujete jiné řešení? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.

 159. jana

  Dobrý den,mám záměr dát do podnájmu městský byt,obávám se však,že mi to bytový podnik zamítne.Byt potřebuji nutně podnajímat,protože se stěhuji k příteli a nebudem mít na to ho platit,zároveň však nechci o byt přijít,protože máme dospívající dceru.Pokud bych tu nahlásila třeba 2 spolunájemníky,jaké by jim vznikla práva na byt.Také Vás chci poprosit jakou částku mám uvádět ve smlouvách.V případě podnájmu mám uvádět navýšenou cenu nebo udat částku,kterou platím já(nájem+inkaso)a sepsat s nima dodatečnou smlouvu o navýšenou cenu a jak postupovat v případě nájemníků.Děkuji

 160. Marie M.

  Dobrý den paní magistro,

  ráda bych se zeptala zda je možné vypovědět smlouvu sprostředkovateli pokud jedná velmi nečestne vůči pronajímateli i budoucmu pronájemci.

  Předem Vám děkuji za zodpovězení dotazu M.M.

 161. Kateřina Pavlíková

  Dobrý den,

  prosím Vás o opověď. Nevím jestli je to tady zrovna aktuální a můžu se Vás na můj problém zeptat. 1. problém: můj pronajímatel si účtuje vodné a stočné, přestože voda teče z lesa a nejde přes žádnou čističku. Můžu se odvolat proti zvednutí nájmu, když byt je v nevyhovujícím stavu a my jako nájemníci z celého domu jsme na majitele podali stížnost?? Prosím Vás, pokud by to bylo možné děkuji moc.

 162. Lucka

  Moje babička koupila byt s lidma na neurčito, v domě dělají jenom zle všem nadávají a v noci se hádají,ruší noční klid.Už přijely i policajti.Můžeme je dostat s toho bytu když mají smlouvu na neurčito.Přece není povinost poslouchat ty lidi a nevyspat se prosím o odpověd

 163. Eugenia

  Dobry den,

  chcela by som sa opytat, ci by ste mi doporucili najom bytu v osobnom vlastnictve bez podpisania najomnej zmluvy – majitelia sa chcu vyhnut zdaneniu prijmu z prenajmu. Je mozne spisat dohodu o uzivani bytu s tym, ze ciastka, ktoru majitelia pozaduju za byt je dalej predmetom ustnej dohody? Velmi pekne dakujem.

 164. Pavla

  Dobrý den, potřebovala bych se poradit ve věci: Jak vystěhovat bývalého manžela(otčíma) mé maminky z rodinného domu, přičemž vlastníkem nemovitosti jsem já. Bývalý manžel mé maminky k dané nemovitosti nemá žádné vlastnické právo, pouze tady má nahlášené trvalé bydliště. S přepisem trvalého bydliště nesouhlasí a jedna z podmínek, abych mu trvalé bydliště odhlásila je taková, že nemovitost nebude nějakou dobu obývat, čehož se mi nepodaří nikdy docílit. V případě, že podám na příslušný soud Žalobu na vyklizení, jak taková žaloba vypadá? Je velká pravděpodobnost, že soud rozhodne v můj prospěch a mohu ho potom vystěhovat? S bývalým manželem mé maminky nelze bydlet, vyhrožuje nám a jeden incident řešila dokonce Policie ČR.Velice Vám děkuji za Váš čas a Vaší odpověd.Přeji příjemný den.

 165. míra

  Mám dotaz týkajícího se výpovědní doby podnájemní smlouvy. Zákonem jsou dané min 3 měsíce pokud tomu není jinak ve smlouvě. Je určena i horní hranice? Mohu pokud se dohodnu s nájemníkem stanovit výpovědní dobu i vyšší?

  děkuji za odpověď

 166. Jiří

  Dobrý den!

  Chtěl bych se zeptat zda mám jako pronajímatel nárok na fotodokumentaci bytu svého nájemníka aniž bych porušoval jeho občanská práva na soukromí nebo jiná ustanovení zákonem? Díky za odpověd

 167. Marcela

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na tuto věc: vyhlédla jsem si s manželem u jedné realitní kanceláře byt v novostavbě za příznivou cenu a neváhali jsme a hned jsem se di realitky vydali. Pan makléř nám dlouze o bytě popovídal a na závěr schůzky jsme podepisovali jakýsi formulář. Potom jsme však zjistili, že si byt můžeme koupit přímo od stavební firmy, tedy bez provize. Zavazuje nás k něčemu formulář, který jsme vyplňovali v té realitní kanceláři? Manžel tvrdí že ano. Děkuji za odpověď. Marcela N.

 168. Jirka J.

  Dobrý den, pronajímatel po mě vyžaduje klíče od bytu, kde jsem v pronájmu. Nelíbí se mi to, mám v bytě vlastní vybavení a cenné věci. Má na to vůbec právo? Děkuji za rychlou odpověď.

 169. Tadeáš O.

  Dobrý den, jsem nájemníkem družstevního bytu a rád bych pronajal byt třetí osobě.Byt nechci pronajímat načerno,tzn.,že by byla sepsána podnájemní smlouva, kterou si necháme odsouhlasit představenstvem SBD. Může mě SBD v mém úmyslu (pronajmout byt) nějak omezovat, kontrolovat či si klast nějaké podmínky?

  Má právo se starat o to zda a jak byly vyrovnány nedoplatky či přeplatky za roční vyúčtování tepla mezi mnou a podnájemcem? Platby za služby a teplo bych SBD platil já a to jak si to pohlídám a vyrovnám s podnájemníkem by snad už mohlo být každému jedno, ne? Tady jde především o mé riziko, aby mě podnájemník nespotřeboval víc než si platí,ne? Proto si myslím,že vyrovnání by mělo být už věcí mezi námi. Jsme domluveni, že by mě platil pevně stanovenou měsiční částku, inkaso by měl přepsáno na sebe! A peníze bychom si předávali na základě písemného předávacího protokolu:Je to chybou nebo je smlouva neplatná pokud smlouva předložená SBD neobsahuje smluvenou částku? Nevidím důvod to SBD sdělovat! Předem děkuji.

 170. Nataša

  Dobrý den,před lety jsme koupili od obecního úřadu bytový dům na podíly:238/1000,273/1000,489/1000.Nyní spoluvlastník podíl 238/1000 pronajmul.Nájemci hrubě porušují dobré mravy v domě,několikrát to řešila policie ČR,a to zde jsou v nájmu od 01.10.2007!!Potřebuji vědět jestli je k pronájmu podílu potřeba souhlas ostatních spoluvlastníků,a zdali je nájemní smlouva platná.Děkuji předem za brzkou odpověď.

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, trvalé bydliště má převážně evidenční charakter. Nicméně, vřele doporučuji, abyste kamarádku opravdu přesvědčila a ta si trvalé bydliště z bytu odhlásila. Pošta jí bude chodit tam, kam ona uvede a to bez ohledeu na trvalé bydliště.

   Pokud ona bude mít nájemní smlouvu prokazatelně ukončenou a Vy budete mít novou nájemní smlouvu, nemá bez Vašeho souhlasu do bytu žádný přístup a žádné nároky.

   Pokud si trvalé bydliště nebude chtít odhlásit, záleží spíše na vlastníkovi bytu, ten by měl mít zájem na této změně.

   Mgr. Lucie Jindrová

 171. Tonda H.

  I když můj dotaz je zcela mimo hlavní téma tohoto oddílu, přesto bych rád znal názor odborníků. Byty, ve kterých bydlíme, postavilo SBD v začátkem 70 let, ovšem na pozemcích, o které se dnes hlásí jejich původní vlastník(soukr.osoba). Spor se již táhne nekonečných 15 let a dnes je situace taková, že SBD v tomto sporu prohrává! Restituent nechtěl přistoupit na žádnou prodejní cenu, všem nám hrozí placení zřejmě tržního nájemného. Cítíme se velmi ohroženi! Těžko si kdo umí představit, že kromě nájemného budeme platit ještě za pozemek! Můj dotaz zní: Jak může tato situace ovlivnit prodejní ceny bytů? A jak k tomu příjdeme coby nájemnící? a co teprve až budou všechny byty převedeny doos.vlastnictví! Myslím, že SBD by nemělo byty do os.vl. převádět, pokud tak nebude i s pozemky pod budovou. Mám velké obavy, že na LV pak bude uvedeno, že budova stojí na cizím pozemku, nebo že není předmětem prodeje? To ani banky nebudou chtít poskytnout úvěr na takový byt!!! A vůbec,proč v těchto případech razantně nezasáhne stát? Vždyť takových případů musí být daleko více, stavby se stavěly za socialismu a nikdo se nikoho neptal, čí je pozemek, protože tenkrát byly všechny státu!!! Fak mě tato situace vytočila, protože dnes vůbec nevíme kam až může situace dozrát (do jakého extrému) a kdo se nás zastane v případě nějakého tvrdšího sporu! Stát to už ale určitě nebude!!! Děkuji za odpověď.

 172. Karla

  Dobry den, jsem vlastnikem db 4+1, jelikoz jsem sama, rada bych pronajala jeden pokoj, sdilet soc zarizeni a kuchyn. Chtela bych s podnajemnikem sepsat smouvu. Musim o teto zkutecnosti informovat druzstvo? Dekuji za odpoved

 173. Radek

  Dobrý den, jsem členem BD a mám zájem pronajmout byt od 01.12.2007 na dobu určitou. Podnájemci jsou manželé cizí státní příslušníci (z toho 1 má již v ČR trvalé bydliště), manželům se má v době podnájmu narodit dítě. Je v tomto případě možné očekávat nějaké komplikace, nemůže automaticky dítěti vzniknout nárok na nájem po jeho narození, případně ja toto ošetřit ve smlouvě o podnájmu.

  Předem děkuji za odpověď Radek

 174. Pavel

  Dobrý den,

  z určitých důvodu bych chtěl koupit byt-dům pro svá vnoučata, kterým je 10 a 9let. Chci , aby na ně byt-dům byl napsaný v katastru. Jak se to řeší?? Podepisují vše jejich rodiče?…Jak je to s případným prodejem v budoucnu, když je to napsaně na malé děti? Musí se čekat až do dospělosti dětí? Děkuji moc. P.

 175. Petr Novotný

  Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc. Bydlím v panelovém domě, kde jsou 2 vchody, 16 bytů v družstevním nájmu a 6 bytů v osobním vlastnictví, které se nacházejí v o 9 let novější nástavbě. Všichni jsme v jakémsi bytovém družstvu, kde platíme stejný fond oprav. A teď konečně k mému dotazu, tento rok v našem panelovém domě probíhalo pár oprav např. oprava trhlin u panelů, malování chodeb, výměna stoupaček, kompletní zateplení budovy + nová fasáda, výměna balkónů. Nic však v naší nástavbě s odůvodněním že u nás to není zapotřebí, jelikož je nástavba nová. Ptám se vás tedy, jestli můžu žádat po družstvu o snížení plateb na fond oprav nebo o jakési jednorázové vrácení peněz. Předem díky za odpověď. P. S. vím, že jsem to nedal do správné kategorie, ale nevěděl jsem, kam to mám zařadit.

 176. Renata

  Dobrý den.

  Měla bych takovou jednoduchou otázku. Můj problém spočívá v tom. že již od narození bydlím v bytě s maminkou a bratrem a tudíž maminka je vlastníkem bytu. Na nedávné schůzi (kde jsem nebyla, protože mám malé dítě, ale byla tam maminka) bylo domluveno, že se bude dělat nová zateplená fasáda na našem domě. Podotýkám, jsme panelový dům se čtyřmi vchody a každý vchod má 12 bytů. Asi po 5 dnech se u nás ve vchodě na nástěnce objevilo usnesení, která firma nám bude dělat fasádu, kolik to bude stát a kde na to vezmeme. Jelikož jsem nebyla na schůzi a nechtěla jsem otravovat miminku, aby mi všechno přetlumočila, co se tam odehrálo, zašla jsem si přímo za domovnicí. Ovšem její reakci jsem nečekala. Chtěla jsem, aby mi ukázala, by dokonce půjčila na prostudování všechny nabídky které ona dostala od firem, co dělají fasády, ale ona mě neustále odkazovala na nástěnku, kde je pouze celková částka a nic k tomu. Jde mi o to, jen vidět nabídky.Nakonec se se mnou domluvila, že musí zavolat na výbor, jestli mi vůbec může půjčit něco do ruky. Později mi zdělila, že firma,která nám tu fasádu budě dělat, si v žádném případě nepřeje, aby mi půjčovala jakoukoli smlouvu a pokud do ní budu chtít nahlédnout, tak může pouze vlastník bytu (tudíž moje maminka a ne já) a to na schůzi výboru. Chci se zeptat, jestli mám právo vidět jak smlouvu nebo jen nabídku, nebo veškeré dokumenty, co se toho týká. Moc tomu nerozumím, ale jedná se o částku přes 2mil.korun a tím pádem se zvýší fond oprav a myslím si, že mám právo vidět za co to budeme platit. a dále se chci zeptat, pokud to bude pokračovat a ona i nadále mi nebude vycházet vstříc, na jaký příslušný orgán se mohu obrátit a jestli vůbec něco zmůžu.

  Děkuji za odpověď.

 177. Patera

  Dobrý den,mám trvalé bydliště na vesnici,ale již delší dobu bydlím jinde.Obec se rozhodla vybírat stočné 400 kč na osoby které tam mají trvalé bydliště.V obci není vybudovaná ještě čistička a voda ze septiků teče kanalizací a pod vesnicí volně potokem do řeky.Požádál jsem o neplacení,zdůvodu,že tam nebydlím,bylo mi to zamítnuto a poslali mi šek na zaplacení.Prosim musím opravdu platit za něco co nevyužívám? ps: platím i za popelnice 350 kč a taky mi nic nevyváží.Děkuji,Patera.

 178. Petr

  Podál jsem si inzerát,že hledám firmu na provedení zednických prací,podlahy,dlažby,izolace,omítky,fasádu atd.Přijeli a ůstně mi potvrdili ,že jsou firma a tyto práce dělají.Napsali jsme si smlouvu o dílo a po dodělání jsme vyhotovili doklad o zaplacení a záruku za provedené práce.Za několik měsíců se vyzkytly závady a ty jsem chtěl reklamovat.Napsal jsem 3 X písemně reklamaci.Dotyčný ji osobně převzál a nereaguje na ni.Mám potvrzení od pošty na osobní převzetí.Nahlásil jsem to na ČOI a oni zjistili,že nikdy neměl ŽL,a proto,že sními nic nemůžou udělat.Doporučili mi obrátit se na živnosténský odbor,udělal jsem to a tam jsem předal dokumentaci a řekli,pokud nemá Žl,že mi nepomůžou,že se musím obrátit na soud.Já jsem si najal v dobré víře firmu,a jim se opravdu nic nestane?Není žádná instituce,která to nařídí?S čím se obrátit,když nic nepřebírají,děkuji,Petr.

 179. Simona

  Dobrý den, majitel nám zvedl od nového roku platbu za stočné(vodné nemáme, jelikož máme vlastní studnu).Měla by to být záloha (která je 6x větší než skutečné stočné) majitel prý vrátí rozdíl.Ale nebude to počítat podle vodoměru(máme ho v bytě), ale udělá to odhadem.Prý nemůže počítat podle vodoměru, když druhá bytovka, která má stejnou žumpu, nemá nainstalované vodoměry.Je to pravda nebo máme platit jen to, co skutečně protočíme?Děkuji

 180. Vojtech

  Dobrý den, mám v os.vlastnictví byt, který dále z důvodu ostěhování z dané lokality pronajímám. Nyní mám problémy se současným nájemníkem, který neplatí už třetí měsíc nájemné a zálohy na služby, jak je uvedeno v nájemní smlouvě. Jsem s ním dohodnutý, že se do měsíce odstěhuje. Měl bych k tomu dva dotazy.

  1. jak po něm mohu vymáhat dlužné nájemné? Daná osoba nemá žádné peníze. Napadlo mě, domluvit se s ním na splátkovém kalendáři, ale mám obavu, že by ho opět nedodržel.

  2. Nový nájemník má zájem o zřízení trvalého bydliště na adrese bytu, který mám v osobním vlastnictví, ale sám tam trvalé bydliště nemám. Jakým způsobem jde tohle vyřešit? Já osobně bych si tam trvalé bydliště zřizovat nechtěl.

  Děkuji,

  Vojtěch Hanousek

 181. Bohdan Klapka

  Dobrý den

  Prosím vás s úctou a očekaváním brzké odpovědi o radu!Téměř 4 roky bydlíme v pronajatém bytě.Majitelka má byt v OV.Sepsali jsme máj.smlouvu na 1 rok(notářsky ověřenou).Výše nájmu byla stanovena na 7000Kč.Musíme také na víc platit telefon,který nevyúžíváme a nemáme ho zapsám ve smlouvě(bylo nám oznámeno po sepsání smlouvy),dále nemáme novou smlouvu s naší strany byla iniciativa na sepsání nové,ale bez úspěchu,ve smlouvě máme uvedeno také vyrovnání záloh na energie,vyrovnání neproběhlo nikdy,za soustavného upozornování z nší strany o nápravu,nám bylo vyhrožováno vyhazovem.Včera nám byl majitelem vhozen dopis do schránky s oznámením,cituji-Z důvodu,že se všechno zdražuje vám od 1,1,2008 navyšujeme nájem na 8000Kč.Náklady za energie máme obrovsky nízké(plyn jsme za lonský rok nepustili ani jednou)!Má na to vše majitelka právo?!Jsme s tohoto jednání zdrceni!Děkuji mockrát za odpověd!

 182. pavla hybnerova

  Dobrý den,

  momentálně řeším situaci, při které bych potřebovala poradit. Jsem nájemce městského bytu, ve kterém momentálně bydlí můj syn se svojí přítelkyní. Pokud by si ona změnila adresu trvalého bydliště na tento byt, vznikla by jí na byt nějaká práva? např. právo odkoupení bytu, pokud by je město odprodávalo do os? anebo trv. bydliště nestačí a musí se řešit ještě jiné náležitosti?

  Děkuji

 183. Štěpán Andrle

  Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s podnájmem bytu dětem. Výše jsem se dozvěděl, že koupě bytu musí být schválena soudem a podepsána z. zástupci.

  Chci se zeptat, jestli je to schválení soudem nutné i u podnájmu.

  Děkuji

 184. Majka K.

  Dobry den!Prosim poradte mi-nam,co robit,ako postupovat!

  Sme zo Slovenska.Pracujeme tuna legalne,platime si samozrejme najom za 1-miestnost(plavacie podlahy,pekne byvanie….),ale -majitelka mi do dnesneho dna nedala najomnu zmluvu,je tomu 5-6mes.,alebo aspon prijmovy doklad-"stvrzenku" o zaplateni.Moj priatel sice najomnu zmluvu obdrzal po dohovore s majitelkou-ale az po par mesiacoch byvania a ma na nej uplne inu sumu ako plati,ja na zmluve samozrejme nefigurujem,je tam menej nez polovicna zadana suma-jednoducho niesme vobec ziadnym sposobom isteny-chraneny-za-svoje-peniaze.

  Blizie k obrazu:byvame v prerobenych suterenych miestnostiach pod urovnou vonkajsieho terenu 50cm,ja platim 3500+3500 priatel,vedla nas je miestnost kde byvaju a platia 2-ja taktiez bez najomnej zmluvy…,vedla cez chodbu su dalsie 3 obytne miestnosti po-2os.,1-2?os.,1-2?os.,bez zmluv.Ja potrebujem byvat a chcem platit ale kde mam istotu ze ma zajtra nevyhodi majitelka na ulicu?!

  PS.:

  Nas znami byva par poschodi nad nami,u tej samej majitelky,plati zo sestrou za 2-izb.byt 15 000/mes.a najomnu zmluvu ma napisanu rucne pricom ako dopisovala tuska pokracuje fixa-a jeden jeho znami ked tuto zmluvu videl-a ten pan sa v tom vyzna,podotkol:"ked pudes na toaletu,tak si s tou zmluvou…"

  Dopredu dekuji za odpovied!!!!

 185. Martin Novák

  Dobrý den, bydlím už dva roky v podnájmu u staré paní se kterou nemám sepsanou žádnou smlouvu. Dávám jí každý měsíc na ruku peníze a tím je to vyřešené. Teď se ale cosi změnilo a chce, abych do konce měsíce odešel. Já nemám samozřejmě kam, jelikož jsem student a v tomto období se horko těžko něco shání.

  Poraďte, jak řešit tuto situaci, jakou cestou se mám vydat?

  Předem děkuji za odpověď.

  Novák

  spicoli@seznam.cz

 186. Jitka

  Dobrý den,jsem samoživitelka s malým dítětem.Bydlíme se synkem v bytě který je v OV mých rodičů.(rodiče s námi nebydlí)-platím jim pravidelně nájem a jiné polatky.Je potřeba aby sem s rodiči uzavřela řádnou nájemní smlouvu v případě,že chci žádat o příspěvek na bydlení????A jaké náležitosti by ve smlouvě měly být???Děkuji J.

 187. Šárka Nevrlá

  Dobrý den,

  od roku 1989 bydlím v družstevním bytě v Praze, na nějž jsem dostala Smlouvu o dočasném užívání bytu, protože jsem v domě dělala domovní domovnici. Asi před pěti lety jsem domovnici na základě uplynutí doby kontraktu přestala dělat, ale když jsem žádala o Nájemní smlouvu, dát mi ji nechtěli se slovy, že mě z bytu nikdy nikdo nevyhodí a že můžu být ráda, že na Smlouvě o užívání bytu nemám vyplněnou kolonku s datem, do kdy se mám nejpozději vystěhovat. Dnes na mě ale vyrukovali s tím, že se do 14 dnů musíme s přítelem a dvěmi malými dětmi vystěhovat. Jsem zoufalá a nevím, co mám dělat. Mohou nás opravdu takhle z ničeho nic vyhodit na ulici?Máme velice malý příjem, je případě nějaká možnost, jak získat nějaký dotovaný byt od města? Děkuji mockrát za rychlou odpověď a jakoukoli radu!

 188. Iveta Brunnová

  Dobrý den mám dotaz..pronajímám byt ..jsme malé bytové družstvo.Žiji s přítelem a mými dětmi na jiné adrese než je mé trvalé bydliště.Jsem rozvedená,bývalý manžel neplatí výživné, tak sem podala žalobu,a on mi ted hrozí že mě udá na soudě, že byt pronajímám.Pracuji a pobírám sociální příplatek, který mám použít ve prospěch rodiny a nezaopatřených dětí.Proto se ptám, zda mě bývalý manžel může v tzěto věco nějak ublížit (přitížit)

  Děkuji předem za odpověď.

 189. Jiří Otta

  Dobrý den, bydlím 3 roky v najmu kdy s námi byla sepsána smlouva ale pravnik mel jen rozhodujici pravo na nebytove prostory jedna se o jeden objekt kde jsou bytove a nebytove prostory.Problem je ale v tom ze vlastniky objektu jsou čtyři majitele. Tri jsou pro to abych tu bydlel i nadale ale čtvrty ne.Tento čtvrty pronajimatel se obratil na pravnika a najemni smlouvu napadl jakžto neplatnou a dal nam vypoved z najmu. Nevim co v tomto pripade delat a zda rozhoduje pravo vetsiny.

  Děkuji Otta Jiří

 190. Janča

  Prosím o radu. Před 5 lety jsem se seznámila s přítelem, který se v té době rozváděl a já kupovala byt. Při rozvodovém řízení chtěli údajně u soudu nájemní smlouvu, která by vyloučila, že přítel byt vlastní a tudíž na něj manželka nemá právo. Sepsali jsme tedy v té době s přítelem nájemní smlouvu na 10 let s tím, že po rozvodu se zničí. Nyní se rozcházíme, žádala jsem přítele o vystěhování, ale on řekl, že půjdu já, protože má v ruce nájemní smlouvu mnou podepsanou. Tuto smlouvu bohužel nezničil a já nevím, jak postupovat. Děkuji za radu.

 191. Petr Kameš

  Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat,na jakou výši může majitel domu zvednout nájemné,vzhledem ke kvalitě bytu?Byt je 2+1 v obci,do bytu zatéká,jsou špatná netěsnící okna,sociální zařízení a další vybavení bytu je kolem 20 let staré.Díky za odpověd.

 192. Janča

  Prosím o radu. Před 6lety jsem koupila byt. Domluvila jsem se se známým, že ho bude obývat jen za poplatky služeb s tím, že mi jej zrekonstruuje a nebude platit žádný nájem navíc. Nyní potřebuji byt pro sebe, tento známý však požaduje úhradu za rekonstrukci. Podotýkám, že on převážně vykonával pouze práci a bydlel pouze za poplatky služeb, já hradila materiál. Mohu po něm požadovat zpětně průměrné nájemné za tuto dobu, když on požaduje vyrovnání za práci? Děkuji.

 193. josef tréšek

  Dobrý den,

  jsem majitelem domu s nájemniky s regulovaným nájemným.Jedna z nájemnic se o byt nestará a z něj se v především teplých dnech šíří do chodby zápach.Byt nebyl 20 let vymalovaný, je přeplněný nevynášenými věcmi a je problém přemluvit řemeslníky k opravě tohoto bytu.Po pohovorech chvíli větrá a potom se vrací ke starému způsobu žití.Doposud jsme vše řešili pouze slovně, ale bez výsledku, který by vedl k nápravě.Prosím o radu jak postupovat. Lze na základě těchto skutečností dospět k výpovědi nájemní smlouvy.Děkuji.JT

 194. Brož

  Dobrý den,jsem nájemcem družstevního bytu a tento byt jsem dále pronajal osobě z Ukrajiny,která by se chtěla v něm přihlásit k pobytu ,aby prý údajně mohla dostat pracovní povolení v CZ.Chci se zetpat ,zda mohou nastat nějaké komplikace,aby si tato osoba pak nedělala nějaké nároky na tento byt,když zde bude přihlášena?Děkuji

 195. Lenka Smetanová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsme nájemci bytu s regulovaným nájemným s nájemní smlouvou na dobu neurčitou. Dům ve kterém bydlíme 10 let se v současné době prodává. Má 3 bytové jednotky. Nový majitel – který ještě dům nekoupil chce ukončit starou nájemní smlouvu a sepsat novou, pro nás nevýhodnou smlouvu. Má na toto právo? Mám za to, že by měl nový majitel přebírat s koupí domu i veškerá práva a povinnosti se současnou nájemní smlouvou.Prosím o radu, jak máme postupovat a jaké mají práva nový majitelé domu. Děkuji Lenka

 196. Karel

  Jak důležité je datum na podnájemní smlouvě? Jak jsem vyčetl ze zákona, tak to není podmínka platnosti. Platí tedy, že smlouva je platná, i když je bez datumu?

 197. Michal Skočdopole

  Dobrý den,

  dva roky jsme s přítelkyní a ročním dítětem v podnájmu. Nyní se stěhujeme do svého bytu. V období vánoc se začala tvořit v místech stropních traverz plíseň a ta se rozšířila. Nyní po nás chce pronajímatel odstranění plísně a hrozí i vymáháním ušlých budoucích nájmů. Jelikož se byt nachází ve starém nezatepleném domě (nad námi je nezateplená půda), myslíme, že jsme plíseň nezpůsobili. Soudní znalec nám řekl, že vysoká vlhkost vzduchu (až 75%) je způsobena nefunkčností odvětrávání na záchodě, v koupelně a především v kuchyni, kde není digestoř. Tudíž je způsobená stavem domu. Účinější větrání okny nebylo možné z důvodu neschpnosti zajistit vhodnou teplotu v bytu pro dítě. Pronajímatele jsme informovali o problému "až" koncem ledna při předání výpovědi z nájmu. Pronajímatel se nyní hájí, že jsme mu o plísni řekli pozdě a že máme v bytu velké hodně kytek. Dále, že dvacet let řed námi takovýto problém nebyl, kdy zde bydlela starší paní. Je možné se tomuto bránit? Děkuji za odpověď.

 198. Lenka

  Dobrý den, pronajímám byt mladému páru, který chce podnikat a požádali mě zda můžou použít adresu bytu jako adresu pro živnost, že je to jen formalita? Může tím vzniknout pro mě nějaký problém, nebo je to opravdu jen formalita? Předem děkuji za odpověď.

 199. kamila Rezková

  Dobrý den,

  prosím o radu, jestli je nějaká šance jak nepřijít o státní byt po babičce. Babičce je 72 let a chtěla by aby po ní jednou její státní byt připadl na vnuka – 3 roky.

  Řešením by asi bylo přihlásit do jejího bytu mě či manžela (vnuka tak malého asi není možné tam přihlásit),

  ale má to háček, že my se budem stěhovat z tohoto města

  pryč a opravíme si starý rodinný dům, který si chcem koupit na hypotéku, tím pádem budem vlastníci jiné nemovitosti.

  V zákoně jsem četla , že nesmí být dcera či ostatní rodinný příslušníci , na které by pak

  mohl byt připadnout vlastníkem jiného bytu (nevím jestli

  se to vztahuje i na rodinný dům).

  Nebo je možné požádat o odkup do osobního vlastnictví? Děkuji mnohokrát

 200. jitka vávrová

  Prosím o radu. Jsem majitelka bytu v osobním vlastnictví.Před 5 lety jsem sepsala nájemní smlouvu s nájemníkem na dobu určitou 10 let. Nájem zde nebyl stanoven,jen povinnost placení poplatků za byt. Okolnosti byly takové, že jsem se s nájemníkem dohodla, že si byt zrekonstruuje na vlastní náklady a já nebudu požadovat nájem.Navíc-velké finanční věci jsem platila já(obklady,dlažba výměna oken,radiátory,tvárnice)on vykonával práci. Nyní se rozvádím, prozatím bydlím u manžela v domě,ale po rozvodu potřebuji někde bydlet. Potřebuji dokončit rekonstrukce, nájemník se však začal chovat spupně,vyměnil klíče a já se do bytu již nedostanu. Nehledě na to, že prohlásil, že se ještě 5 let neodstěhuje, protože má na to smlouvu. Pouze za předpokladu, že ho vyplatím-udělal si odhad rekonstrukce. Já však po něm nepožadovala nájem, naopak jsem po celou dobu doplácela i polovinu poplatků za byt.Prosím poraďte, jak postupovat. Děkuji.

 201. Eva Jelenová

  Dobrý den, v 2/07 jsem uzavřela smlouvu o podnájmu svého družst. bytu s firmou, která chtěla ubytovat 2 osoby. Ve smlouvě jsem původně měla uvedeno, že budou platit měsíčně 8 tis. (nájem+zálohy na služby dohromady), firma si však při podpisu smlouvy vyžádala rozdělit už ve smlouvě tyto položky na čistý nájem 6 tis. a zálohy 2tis. -prý to potřebuje pro své interní účely. chtěla jsem poprosit o radu,jaký čistý nájem mám zdanit – ten podle smlouvy nebo skutečný po odečtení skutečných prokazatelných záloh 4 tis. ? děkuji, E.J.

 202. Pavel U

  Podpisal som podnajomnu zmluvu bytu na 1 rok. Pronajimatel sa mi ale snazi zvysit podnajom po 1 mesiaci od nastahovania. Vyhraza sa vypovedou podnajmu (na vypoved ma pravo). Problem je v zmluve, kde je napisane ze ak nedojde k dodrzaniu doby podnajmu, necha si kauciu. Ma nato pravo? Pri podpise mi tvrdil ze je to pre pripad ak ja dam vypoved.

  Dakujem za radu.

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, pokud Vám k podnájmu nedá pronajímatel souhlas (což předpokládám), je takové podnajímání výpovědním důvodem z nájmu bytu a to i bez přivolení soudu. Pokud tyto osoby uvedete jako další osoby užívající byt, jde hlavně o to, že se jich potom nemusíte zbavit, neboť by nebyli ve vztahu k Vám ale k pronajímateli. A když by se nechtěli vystěhovat, nemáte zákonné prostředky je k tomu donutit. Co se týče částky, ta záleží na Vás, resp. na dohodě mezi Vámi a tou 3. osobou. Vím, že se byty načerno podnajímají, pokud ale máte závistivé a nepřející sousedy, nedoporučuji to.

   Mgr. Lucie Jindrová

 203. Miroslav Kadlec

  Pěkný den.Budu pronajímat, ženě s ročním dítětem, garsonku.Chtěla by, prý kvůli výši sociálního příspěvku mít trvalé bydliště napsané na adrese shodné s adresou garsonky. Přechodné bydliště prýˇ"sociálce" na vyplácení vyššího příspěvku nestačí. Trvalé bydliště má nyní napsané na adresu svých rodičů s kterými bydlí v domě. Jaký je v tomto případě rozdíl mezi trvalým a přechodným bydlištěm? Mám na mysli problémy vzniklé pro mě. Předem díky.

 204. Jana Hallová

  Prosím o radu. Pronajímám byt na dobu určitou. Nájemník neplatí již několik let nájemné. Nyní ho chci zažalovat. V nájemní smlouvě mám sepsáno, že mi byt musí nájemník za jeho přítomnosti zpřístupnit, pokud chci provést kontrolu bytu. Nájemník však na mé výzvy nereaguje, do bytu se nelze dostat. Poraďte mi prosím, jak postupovat a jak dlouho trvá soud z důvodu neplacení nájemného a následné vystěhování. Děkuji.

 205. Jiří Kaufman

  prosím o radu – do bytu, který řádně na základě náj. smlouvy užíva nájemce s reg. nájmem, se nastěhoval další nájemník. Jako pronajímatel tohoto bytu Vás žádám o radu zda mohu od nového nájemníka požadovat další nájemné,např.dodatkem k původní náj. smlouvy a zda pro mne nevzniknou nějaké komplikace s jeho vystěhováním (př. úmrtí původního nájemce). Děkuji

 206. Michal Mucha

  Dobrý den, jsem pronajímatel bytu a před 5 lety soud rozhodl o vystěhování nájemníka z bytu ,dle §711a a). V soudním rozhodnutí je,že musím sehnat náhradní ubytování. Jeden nabízený byt nájemník odmítl z důvodu vysokého nájmu. Mohu za nájemníka zažádat o městský byt? On sám si žádost nechce dát.Děkuji za odpověď.

 207. Andrea

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda v případě podnájemní smlouvy (v bytě jsem já nájemník a se souhlasem majitele zde byt společně užívají se mnou jiné osoby s nimiž já mám podnájemní smlouvu), jenž je sjednána na dobu určitou, platí ustanovení OZ obdobně jako u nájemní smlouvy (tj. pokud není u sml. na dobu určitou nájem prodloužen, prodlužuje se automaticky o stejnou dobu jako byl nájem sjednán, max. o 1 rok – pokud nejde o řešení soudní cestou…..) pro případ, že doba na níž byl podnájem sjednán uplyne a já (nájemnce) i protistrana (podnájemce) na smlouvu zapomenou a dále zde bydlí a smlouvu neprodloužili. Nebo zde nastává to, že nájemce i podnájemce mohou podnájem ukončit okamžitě – kdykoliv, protože zde již není smluvní důvod ani výpovědní doba…. (podnájem, stejně jako nájem byl sjednán na dobu 1 roku s výpovědní dobou 2 měsíce). Za odpověď děkuji. Andrea

 208. Kateřina Lazecká

  Prosím o zodpovězení dotazů:

  1. Jaká je OBVYKLÁ doba pronájmu komerční nemovitosti ( sklady, kancel. prostory) , ale i bytů. Lze pronajmout vždy na 1 rok s opcí ?

  2|.Podmínky pro vypovězení nájmu.

  3. Dále se chci zeptat , jakým způsobem lze vyjádřit nárůst ceny nájmu tzv. indexací.

  4. Jak zahrnout do smlouvy případné provedení úprav nájemcem.

  Děkuji mnohokrát za odpovědi

 209. Dana Žampachová

  Dobrý den,

  Přes realitní kancelář jsme prodali byt s podmínkou, že v bytě ještě můžeme do určitého data setrvat, jelikož stavíme dům a čekáme na jeho dokončení. K určenému datu máme předat byt za přítomnosti realitní makléřky. Dům je téměř hotov, jen firma, která nám má dodat protipožární dveře se opozdila proti původnímu termínu o 10 dnů. I přes tuto komplikaci jsme připraveni se z bytu řádně vystěhovat, jen máme problém s odhlášením se ze současného bydliště. Nemůžeme se totiž bez kolaudace ( bez protipožárních dveří nelze ) nahlásit do bydliště nového. Informala jsem tedy o této skutečnosti majitele bytu a ten začal okamžitě vyhrožovat právníkem. Existuje nějaká zákonná lhůta po předání bytu, do kdy musí být člověk odhlášen z trvalého pobytu?

  Děkuji za odpověď

 210. Petra Šterclová

  Dobrý den,

  podnájemkyně nám už 2. měsíc neplatí. Neustále si vymýšlí různé důvody.Má smysl jí hrozit soudem?Případně, co můžu dělat jiného?

  Děkuji Šterclová

 211. Andrea

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda v případě podnájemní smlouvy (v bytě jsem já nájemník a se souhlasem majitele zde byt společně užívají se mnou jiné osoby s nimiž já mám podnájemní smlouvu), jenž je sjednána na dobu určitou, platí ustanovení OZ obdobně jako u nájemní smlouvy (tj. pokud není u sml. na dobu určitou nájem prodloužen, prodlužuje se automaticky o stejnou dobu jako byl nájem sjednán, max. o 1 rok – pokud nejde o řešení soudní cestou…..) pro případ, že doba na níž byl podnájem sjednán uplyne a já (nájemnce) i protistrana (podnájemce) na smlouvu zapomenou a dále zde bydlí a smlouvu neprodloužili. Nebo zde nastává to, že nájemce i podnájemce mohou podnájem ukončit okamžitě – kdykoliv, protože zde již není smluvní důvod ani výpovědní doba…. (podnájem, stejně jako nájem byl sjednán na dobu 1 roku s výpovědní dobou 2 měsíce). Za odpověď děkuji. Andrea

 212. Petr Blahoudek

  K 31.12. jsem ukončil smlouvu o podnájmu. V ní je uvedeno, že platím XY Kč za nájem + 3000 kč za "plnění související s užíváním bytu (ústřední vytápění, dodávka TUV, osvětlení společných prostor, elektrická energie a vodné a stočné)". Na základě "vyúčtování SBD" žádá nájemce bytu po mě nemalou částku jako nedoplatek za vodu. Ikdyž ony 3000 kč nebyly použity pouze na výše uvedené, ale např. i na tvorbu fondu oprav (jak jsem se dozvěděl až z vyúčtování).

  Má nárok vyžadovat po mně zaplacení těchto nedoplatků?

 213. Milada Běčáková

  Dobrý den,podnájemník má nedoplatek inkasa vůči družstvu/právně já vůči družstvu/,který nechce uhradit.Ústně jsme se dohodli,že přeplatek mu bude vrácen, nedoplatek musí uhradit.Písemně to ve smlouvě nemáme.Za rok 2006 jsem přeplatek vrátila, za rok 2007 vznikl nedoplatek.Mám šanci u soudu?Děkuji.

 214. Milada Běčáková

  Dobrý den,k dotazu shora-1.poté,co zaplatím podnájemníkův nedoplatek,mám právní oporu a šanci vysoudit dlužnou částku na podnájemníkovi? 2.Mohu jednostranně zvýšit indaso/měsíc,když se podnájemník útnímu i písemnému kontaktu vyhýbá? Velmi děkuji.

 215. Petra Šterclová

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď ze dne 29.4.2008.

  Podnájemkyně nám utekla z bytu bez zaplacení dlužné částky. Ráda bych se ještě zeptala na následující:

  1. Pokud se rozhodnu pro podání žaloby, má nějaký vliv to, že od ní nemáme podepsaný Předávací protokol? (utekla dřív, než nám stačila Před. prot. podepsat)

  2. v bytě jsme zjistili drobné škody (poškrábané dveře, nefunkční vypínače apod.). Řeší se to případně v žalobě?

  3. Jak máme podnájemkyni nyní pohrozit, aby nám dala dlužnou částku? Je jedinou možností žaloba?

  4. Nevrátila nám klíče od bytu, vchodu, schránky apod. Co s tím? Zámek u bytu jsme již vyměnili, ale co dělat s těmi ostatními zámky? Přeci jenom – klíče od vchodu se týkají už všech lidí z domu..

  5. Má smysl dát návrh na vydání platebního rozkazu, když nemáme ve smlouvě tzv. Rozhodčí doložku?

  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  Petra Šterclová

 216. Roman

  chtěl bych se zeptat na to,když mi loni vypršela podnájemní smlouva a nová nebyla uzavřena jak lze se bránit tomu aby mě majitel vystěhoval,respektive jakou dlouhou výpovědní lhůtu mi může dát.Předem děkuji

 217. Lenka Bobotová

  Dobrý den, bydlíme třetím rokem v bytě, který babičky přepsala na mého strýce.Máme Smlouvu o Podnájmu a v březnu jsme koupili byt vlastní.Strýce průběžně informujeme o stavu této věci a teď, když jsme oznámili, že máme 3.6 byt přebírat, tak chce postupovat podle smlouvy..Ve smlouvě je bod, ve kterém je že "Nájemce i podnájemce mohou ukončit podnájemní vztah kdykolivzájemnou písemnou smlouvou." Vysvětlila jsem si to tak, že jim můžeme podat výpověď třeba ke konci 30.6 a v klidu se odstěhovat.Stím, že nebude trvat na 3 měsíční výpovědní lhůtě, o které je ve smlouvě taky zmínka.. Ale zřejmě jsem doufala špatně.Máme nějaké možnosti, nebo mu musíme ty 3 měsíce ještě platit?

 218. Dagmar L.

  Prosím o radu: Jsem nájemcem DB a chci ho pronajímat. Jaké je pro mě riziko, pokud bude podnájemní smlouva na dobu neurčitou? Děkuji. D.L.

 219. Jiri Rais

  Dobrý den. Sepsal jsem podnájemní smlouvu s majitelem družstevního bytu. Po několika dnech mě napadli sousedi, že byt obývám nelegálně, protože podnájmy družstvo zakázalo. Mohl by mi někdo poradit co mám dělat, když majitel bytu mi tvrdí že povolení s podnájmem má. Je možné že mě někdo ze dne na den vystěhuje?

  Předem děkuji za odpověď

 220. radka kozlová

  Dobrý den,

  uzavřela jsem podnájemní smlouvu na dobu určitou, dohodou s nájemcem jsme smlouvu prodloužili opět na dobu určitou. Nájemce (byt je družstevní) chce byt prodat a žádá mě o vyklizení bytu ještě před koncem sjednaného termínu užívání bytu.

  1) Má na to právo?

  2) Je možné, aby zrušil nájemní smlouvu s družstvem a tak by (třeba i předčasně) skončila i podnájemní smlouva?

  3) Musí být dodatek o prodloužení podnájmu vyhotoven dvojmo?

  Děkuji Radka

 221. Michaela K.

  Dobry den,

  bydlime v pronajatem byte, majitelem bytu je fyzicka osoba. Majitel nam zaslal vyuctovani ve kterem jsou zahrnuty poplatky za Fond oprav, Sprava domu + ucetnictvi, Sprava SVJ, Pojisteni domu, Fond oprav stani, Dan z nemovisti garaze. Predpokladala jsem, ze vyse uvedene polozky jsou jiz obsazeny v najmu. A do vyuctovani se zahrnuje elektrina, voda, teplo, uklid, odpad, vytah.Bohuzel smlouva nespecifikuje co presne poplatky maji zahrnovat.

  Diky za odpoved.

 222. S. V.

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak postupovat při výpovědi podnájemní smlouvy. Jsem majitelka bytu 3+1,který jsem pronajala v loňském roce na dobu určitou tj.na 5 let. Nyní se mi ale změnila má osbní životní situace a potřebovala bych byt zpět k bydlení. Mám dvě malé děti a jsem na mateřské dovolené, jsem rozvedená. Proto bych se chtěla zeptat, jak postupovat při předčasné výpovědi, jestli má paní , které byt pronajímám nárok na náhradní ubytovaní nebo byt. Ve smlouvě máme dáno, že nemá nárok na náhradní ubytování. Ale nevím, zdali to platí při předčasném ukončení , výpovědi. Moje situace je docela svízelná a bydlení bych potřebovala s dvěmi dětmi řešit.Děkuji za odpověď.Krásný den.

 223. S. V.

  Již jsem se o tom s podnájemníkem bavila, prý na výpověď nemám nárok a že se neodstěhuje. Můžu se do bytu klidně nastěhovat a bydlet tam s podnájemníky. Na tuto adresu svého bytu, který mám ve vlastnictví si budu muset přepsat trvalé bydliště , prototě v mém nynějším již to není dále možné. Jak poté řešit např. sociální dávky, jestliže nyní platí, že za společně posuzované osoby se hodnotí i cizí lidé, kteří obývají společnou domácnot. Pak by mi v tomto případě museli přispívat popř. na mé minimum, které mám s dětmi, což by bylo svízelné. Děkuji ještě jednou .

 224. Lubor Svestka

  Dobry den,

  v roce 2003 jsem s pisemnym souhlasem druzstva uzavrel v souladu s tehdejsim zneni obcanskeho zakoniku ustni smlouvu o podnajmu se svym podnajemnikem. Aktualni zneni obcanskeho zakoniku vsak vyzaduje pisemnou formu teto smlouvy. Jsem povinen opetovne se svym podnajemnikem uzavrit podnajemni smlouvu, tentokrat vsak v pisemne forme?

  Dekuji

  Lubor

 225. Karel Dlouhý

  Z bytu 4 + 1 v os. vlastnictví jsme se s manželkou odstěhovali do domku, zůstal tam bydlet syn. Protože je zaměstnán v Praze a tam má podnájem, rozhodl se vzít do podnájmu několik studentů VŠ (na září 08- červen 09).

  1. Má být smlouva o podnájmu (dle vzoru) uzavřena s každým z nich a jak uvést předmět podnájmu (rozlišit, které lůžko komu) nebo s jedním z nich jako zástupcem všech? On ve smlouvě nebude označen jako nájemce, ale jako uživatel?

  2.Ještě se nerozhodl, zda by si tam 1 místnost nechal k užívání. Pokud ne, znamená to (podle odpovědí na dotazy), že do bytu nemůže vstupovat bez souhlasu a přítomnosti podnájemníků a že si mohou vyměnit vložku zámku? (Analogicky přece na VŠ kolejích může dělat správa kolejí kontrolu kdykoliv.)

  1. David

   Pokud vám účtuje vodné a stočné, musí tak činit na základě faktury dodavatele vody a samozřejmě taky za podmínek, které jste si sjednali. Ve smlouvě byste měla mít ošetřeno, jak je to s vodou/plynem/elektřinou, stejně jako podmínky, za jakých může dojít ke zvýšení nájmu. Jste nějak domluveni na tom, co musí pronajímatel dělat pro údržbu domu/bytu a co za to případně chce?

 226. Karel Dlouhý

  3. Měl jsem představu, že se určí měsíční nájemné (např. 2000 Kč/osobu) a to bude obsahovat vše – příspěvek do fondu oprav za byt, výtah, topení, vodné, alektřina, plyn, internet (a nějaký zisk). Po přečtení odpovědí na dotaz jsem pochopil, že by mělo být rozděleno – na nájemné a na platbu za služby (přinejmenším kvůli daňovému přiznání). Je nutné, aby platby za služby byly zálohově nebo mohou být uvedeny paušální částkou? Problém vidím v tom, že po skončení podnájmu v červnu 2009 bude k dispozici roční vyúčtování záloh na byt za teplo, teplou a studenou vodu za kalendářní rok 2008, ale ne za 1-6/2009. (U elektřiny a plynu jsou měřidla, takže i když není v daném termínu vyúčtování, lze částku za spotřebu dopočítat.)

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, v případě, že se s nájemci nepodaří uzavřít dohodu o skončení nájmu bytu, má Vaše babička jedinou možnost, a to podat výpověď z nájmu bytu. Pro podání takové výpovědi však musí existovat některý ze zákonných důvodů uvedených v ust. § 711 an. občanského zákoníku (text viz naše stránky – Úplná znění – Občanské právo – Občanský zákoník).

   Mgr. Lucie Jindrová

  2. BC

   Jestli nájemci již po delší dobu dělají takový brajgl, že to silně obtěžuje ostatní, doporučuji dát jim výstrahu pro porušování dobrých mravů v domě a jestliže to bude pokračovat pak výpověď podle § 711 odst. 2 písm. a) OZ.

 227. Filip B.

  Měl bych dotaz: mám záměr uzavřít smlouvu o podnájmu družstevního bytu s cizinci pracujícími v ČR, ale narazil jsem na problém, že ve stanovách našeho družstva je, že podnájem je možný uzavřít pouze s občany české republiky s trv. pobytem v ČR. Je nějaká možnost, jak tuto záležitost zákonně obejít? A není to v rozporu s nějakámi zákony, jeví se mi to jako diskriminace, navíc se jedné o občana EU. Na družstvu mi řekli, ať o vyjímku nežádám, že jí ještě nikomu nepovolili. Děkuji za odpověď

 228. Kateřina Kouřilová

  Dobrý den, chci se přestěhovat do podnájmu a zajímalo by mě jestli si mohu vyměnit zámek nebo jak si zajistím, že se do toho bytu bez mého vědomí nikdo jiný nedostane. A pokud na to nemám právo, kdo mi nahradí případně vzniklé škody? Byt byl už před tím pronajímán a tudíž netuším kolik klíčů existuje. Děkuji za radu.

 229. Zdeněk Šalom

  Bydlíme (7osob z toho 1 tělesně a 2 mentálně postižení) v nevyhovujícím bytě 1+1 (poškozená okna a podlahy)v městském bytě.Podle jakého zákona a konkrétních paragrafů,kterými je možné argumentovat,je možné obrátit se na Bytový úřad města za účelem získání většího a odpovídajícího bytu.Děkuji

 230. Sylva Výtečná

  Dobrý den. Zajímala by mne (jako najemnika) platnost takové smlouvy, pokud neobsahuje částku výše nájmu, ale pouze zmínku o dohodě smluvních stran na výši úhrady za užívání bytu, jež nájemce hradí v hotovosti k nějakému datu. Potvrzení o přijatých platbách nájemného od pronajímatele nejsou. Jinak má smlouva všechny náležitosti. Může tímto být dotčeno uživatelské právo nájemníka, může pronajímatel zamezit přistup do předmětného bytu s odkazem na neplatnou smlouvu o pronájmu? Pokud ano, je takovou smlouvou můj majetek uvnitr bytu dostatecne chranen nebo je v ohrožení? Může být u takové smlouvz ohrožena i vratná kauce? Prosim poradte, dekuji.

 231. Lukas Ryba

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda si můžu bez vědomí majitele bytu (podnájem celého bytu v družstevním domě) dát alespoň poměrnou část nájmu do svého účetnictví. Trvalá adresa a tedy i adresa provozovny mi zůstane stále stejná, ale prý si mohu jen přihlásit vedlejší/druhou provozovnu. Jde mi hlavně o to, jestli se musím ptát majitele bytu, nebo stačí vedlejší provozovnu jen jednoduše nahlásit. Ve smlouvě o podnájmu je také uvedeno něco ve smyslu "výhradně k bydlení". Děkuji za odpověď.

 232. Roman Kamarýt

  Dobrý den,

  máme podnájemní smlouvu, ve které jsou včetně nájmu uvedeny poplatky za poskytované služby (elektřina,plyn,voda) formou paušální platby. Např. 10kč za 1kWh bez možnosti vyúčtování dle skutečné platby pronajímatele. Ceny se mi zdají dosti nadnesené. Je tento způsob účtování poplatků za služby možný? Předem děkuji za odpověď

 233. Markéta Janečková

  Dobrý den, několik let pronajímám část rodinného domu, v 1.srpna jsem byt pronajala novým nájemníkům a neustále s nimi mám problémy, v jejich nepřítomnosti mají neuslále otevřená okna (byt je v přízemí)nezamykají vchodové dveře, nedodržují úklid společné chodby na kterém jsme dohodli, hluk atd.. Přes opakovaná ústní upozornění, jsem jim poslala že okamžitě odstupuji od nájemní smlouvy a žádám vyklizení bytu do 31.10.2008!Z důvodu, že mi můžou zbůsobit jako pronajímateli značnou škodu… Děkuji za každou dobrou radu.

 234. Darina M.

  Dobrý den, prosím o radu. Přítel měl uzavřenou smlouvu o podnájmu na dobu určitou (1 rok), která skončila 1. 12. 07. Od té doby v podnájmu pokračoval, ale bez uzavření nové smlouvy o prodloužení podnájmu. S podnájmem skončil 1. 10. tohoto roku. Dlužil nájmy za 2 měsíce, které tento týden doplatil. Jenže, při platbě dlužných dvou nájmů mu domácí oznámil, že dluží 3 nájmy (i když víme že to není pravda) a požaduje po něm vymalování bytu, doplacení inkasa za TV a opravu olupující se tapety v koupelně. Při placení nájmu mu nikdy nedal doklad o zaplacení a čísla účtu pro možnost platby převodem se taky nikdy nedočkal, i když mu jej domácí sliboval několik měsíců. Na byt který pronajímal má stále napsáno trvalé bydliště, i když bydlí u přítelkyně. Teď příteli vyhrožuje, že pokud nezaplatí zbylou částku a nedá byt do původního stavu, podá věc k soudu. Má na toto nárok, pokud spolu žádnou smlouvu o podnájmu nesepsali? Jaké postihy domácímu hrozí ze strany finančího úřadu? 11 měs. neplatil daň.

 235. Pavol Vadkerti

  Dobry den. Mam riadnu zmluvu na prenajom bytu a v zmluve sme uvedeny ja a moj spolubyvajuci ako prenajimatelia. Problem je v tom, ze moj spolubyvajuci neplati. Je (bol) to moj velmi dobry kamarat a preto som mu to isty cas toleroval. Teraz sa vsak uz suma vysplhala na velmi vysoku a ja neviem ako z neho dostat peniaze. Najom sa podla najomnej zmluvy hradi prevodom na ucet a vsetky prevody som riadne platil ja s tym, ze ked bude mat peniaze tak mi to vrati. Nemam ziadne potvrdenia o zaplateni, iba vypis z uctu, ale ja mam dobry vztah s majitelkou a ak by to pomohlo mozeme vypisat doklady o zaplateni. V zmluve sa neuvadza, ze to musime platit na polku, ale kedze je to spolunajomca a je riadne zapisany v zmluve myslim, ze je to samozrejme. Existuje nejaky sposom ako z neho dostat peniaze? Velmi pekne dakujem.

 236. roman grzymek

  dobrý den chtěl jsem se zeptat.Dostal jsem státní byt do pronájmu v roce 1999 a to na dobu určitou 1 rok.Smlouvu jsem nasledně neprodloužil a odstěhoval jsem se k rodičům,tím pádem mi zanikl nárok na další nájem.Během tohoto nájmu mi vznikl dluh na nájmu asi ve výši 2000kč.jenže město po mně žádá nájem za další 3 roky včetně penále i když jsem nájemní smlouvu neměl a ani jsem prodloužení nepodepsal.apelují na to že jsem měl odevzdat klíče od zámku.Mají na to právo a také na ůročení 2,5promile denně což je likvidační za tuto dobu.Děkuji za odpověď.

 237. Tomas Traktor

  Dobry den,

  bydlime 4 v byte v podnajmu, u syna majitelky, ktera je v duchodu a bydli v obecnim byte a je vlastnikem bytu jineho a kreje tak pravdepodobne sve v podnikatelske aktivity.

  Nyni jsme ve sporu o nedoplatku na sluzbach, ktery vznikl tak, ze mi platime smluvenou castku zaloh, ale pani nas nahlasila jen dva, ackoliv jsme ve smlouve ctyri a presto ji, resp. synovi vznikl nedoplatek, nebot jeho zalohy byly ve skutecnosti mnohem mensi, soude podle skutecneho vyuctovani. Krome tohoto vyuctovani jsme obdrzeli i nejake Ensteinovske vypocty o tom, kolik nam usporila tim, ze nas nahlasila jen dva a tim pravdepodobne predpoklada, ze ji podporime v podvodu.

  Vyhrozuje neumernym zvysenim zaloh, vypovedi apod.

  Pravdepodobne se radeji odstehujeme, protoze to nechceme podporovat, ale obavam se, ze to teto pani bude prochazet i nadale. Existuje nejaky kontrolni urad, na ktery se muzeme obratit, aby takovym akcem ucinil pritrz, nehodlam se totiz kvuli tomu vlacet po soudech.

  S pozdravem,

  Tomas

 238. Tomáš Podlaha

  Dobrý den!

  Mám takový problém.Bydlím v podnájmu ve kterém mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou.Z finančních důvodů se musím náhle odstěhovat,protože si již tento podnájem nemohu dovolit,ale nájemce tohoto bytu (vlastníkem tohoto bytu je Město Prachatice) po mě žádá to,abych mu zaplatil ještě 3 nájmy,že ta smlouva nejde ukončit hned.O této skutečnosti jsem nebyl při podpisu smlouvy seznámen a vzhledem k tomu,že se v právu absolutně nevyznám,tak nevím co mám dělat.Navíc mi tvrdí,že se tam ted nikdo nemůže nastěhovat,i když si tam chce dosadit svojí sestru.Neexistuje způsob jak to udělat?Nevím co s tím dělat a ty peníze zaplatit prostě nemohu.

  Předem děkuji za radu.

 239. Václav Šuba

  Dobrý den. Máme uzavřenou nájemní smlouvu na dobu určitou jenže z finančních důvodů nemůžeme již byt dále obývat. Lze ukončit smlouvu s pronajimatelem předčasně aniž bychom museli doplácet nájem do data uvedeného ve smlouvě? Jakým způsobem to lze provést? Předem děkuji za odpověď.

 240. Simona Zverinova

  Chceme si pronajmout byt. Pronajímatel se nám obává nechat si na tento byt napsat trvalé bydliště. Z minulých příspěvků asi tuším proč. Mohl by si nějakým způsobem nechat ošetřit v nájemní smlouvě, že v případě výpovědi mu nebudeme dělat žádné problémy a z bydliště se odhlásíme ? Kam bychom si jinak měli trvalé bydliště jako manželé nahlásit,abychom neměli problémy s různými úřady, smlouvami, případně půjčkami?

 241. Petr Slepička

  Dobrý večer,

  potřeboval bych radu ohledně podnájmu na černo se smlouvou staženou z internetu. 9 měsíců jsem bydlel v bytě o kterém jsem věděl že je na černo, ale chtěl sem jistotu že mě z bytu nevyhodí a tak jsem stáhl vzor nájemní smlouvy, který jsme spolu s majitelkou posléze upravily a podepsali. Majitelka samozřejmě nechtěla aby ve smlouvě byla napsaná částka kterou jí za podnájem budu platit. Po skončení podnájmu mi poslala smsku že jí dlužím na službách 16 888,- a jak to budeme řešit.

  Rád bych věděl jestli je možnost že tato smlouva je neplatná, nebo jak bych v tomto případě měl postupovat.

  Děkuji za rychlou odpověď

 242. Radek Trojan

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat mám následující problém. Přibližně v polovině května 2009 jsme sepsal smlovu o podnájmu, která bude platit od 1.10.2009 do 30.9.2010 tedy na dobu určitou na rok.

  Chtěl bych od smluvy odstoupit případně ji vypovědět. Je to možné? kdybych dal výpověď třeba 22.7.2009 tak bude výpověď platit od 1.8.2009(tříměsíční výpovědní lhůta dle zákona) a nebo se dá výpověď podat až v okamžik kdy mi podnájem platí? kdyby platila výpovědní lhůta od 1.8.2009 do 31.10.2009 teda nájem bych platil pouze měsíc – nastoupil bych do podnájmu tedy od 1.10.2009 do 31.10.2009.

  Pronajímatel vyhrožuje soudem a že musím být minimálně 3 měsíce v podnájmu, protože výpověď z nájmu nejde dát když nájem ještě ani nezačal. Je to člověk co má podmínku a podniká v pronajímání bytů. Když se s tímto případně obrátím na soud pochodím – zdá se mi zbytečný platil o dva nájmy více když bych dal výpověď už dva měsíce před začátkem podnájmu.

  Děkuji za odpověď

 243. Martin Tománek

  Bydlíme 3 kluci v bytě 3+1. Moje přítelkyně by se chtěla ke mně přistěhovat a tím pádem bychom bydleli 4. Naše pronajímatelka nám však chce zvýšit nájem o 2000Kč/měsíc. Veškeré poplatky si platíme sami. Je toto zvýšení adekvátní a má pronajímatelka na toto zvýšení nájmu právo?

  Děkuji za radu

 244. Michal Kučera

  Dobrý den,

  jsem podnájemník bytu a hledám nového spolubydlícího. Protože hledám i mezi novými a mně neznámými lidmi, rád bych měl nového kolegu spolubydlícího právně podchyceného pro případ, že nebude platit nájem, že bude díky jeho užívání bytu byt poškozen či bude hrozit poškození, zkrátka pro případ, že se nebude chovat jako slušný nájemník. Existuje právní způsob? Za byt zodpovídám z platné nájemní smlouvy pronajímateli pouze já a nerad bych nesl odpovědnost za škodu, kterou může způsobit cizí člověk (doufejme ne). Na ústní domluvu mezi lidmi se bohužel spoléhat nechci. A propos, jak takového spolunájemníka přiměju k opuštění bytu v momentu, kdy to už jinak nepůjde? Z pohledu pronajímatele jsem za byt zodpovědný já a určitě nebude vstupovat do sporů mezi mnou a třetí osobou. Jak byste postupovali vy v mojí situaci? Omlouvám se za případné banální otázky, leč v této životní situaci se nacházím poprvé. Děkuji za radu.

 245. Pavlína Charvátová

  Dobrý den,

  v listopadu jsem ukončila smlouvu o podnájmu nebytového prostoru. Za měsíc listopad 2009 jsem také zaplatila nájemné a energie. Nyní (v lednu 2010) po mě pronajímatel požaduje úhradu tepla za měsíc listopad. Fakturu za spotřebované teplo mám pouze od pornajímatele. Mám nárok na nahlédnutí vyučtování od dodavatele tepla?

  Děkuji za radu

 246. Andrea

  Chtěla jsem požádat o radu v souvislosti s podnájmem. Mám pronajatý byt a dle dohody (i písemné) s pron. jej podnajímám, abychom společně uplatili celý nájem.Nyní se budu stěhovat a pronajímateli,stejně jako podnájemcům jsem dala výpověď. Ve smlouvě máme 2 měs. výp.dobu-je to možné takto sjednat ve smlouvě,tj. dobu kratší než 3 měs.?Jeden podnájemce výpověď (při osobním předání)odmítl převzít a dělá mi problémy. Výpověď mu pošlu poštou,v tom není problém-ve smlouvě je určen způsob doručování a zakotveno i to,že za doručení je považován den,kdy byly zásilka uložena na poště a adresát byl vyzván, aby si ji vyzvedl.Smlouva podnájemní je sjednána do 15.4.10 a prodloužení je možné o rok pokud někdo neoznámí, že smlouva končí( – termín byl však do 25.1.10 :-(-on mi to ale jednou sdělil ústně…).Ve smlouvě je dále uvedeno,že smlouva podnájemní končí spolu s koncem nájmu-je možné toto učinit?Podnájemce mi nechutně vyhrožuje a dále uvádí,že bude žádat náhradu škody.Za zprávu děkuji.Andrea

 247. radek pecinka

  Přítelkyně od září bydlela v Brně u jedné paní. Měla zde pronajatý jeden pokoj (s kamarádkou) a za něj platily každá 3000kč za měsíc. Bohužel neměli sepsanou žádnou smlouvu a byly zde pouze na slovní dohodu. Ke konci dubna se paní rozhodla že tam již nájemnice nechce a tak využila radikální řešení. Strčila klíče do zámku a odmítla obě slečny vpustit do svého bytu a nechala je na ulici!!Toto se stalo dne 24.4.2010 v podvečerních hodinách. Všechny věci měli u ní na bytě a tak byly odkázany sami na sebe. Přitom obe již nájem za duben měli zaplacený. Paní odmítla vrátit finance za zbytek týdne a dokonce ještě chtěla doplatky za elektriku. Suma sumárum, obě vyhodila na ulici týden před vypršneí zaplaceného nájmu,odmítla vrátit peníze a ještě něco chce navíc.Vím že beze smlouvy těžko něco uděláme, ale lze danou dámu nahlásit na FU?Nebo co mohu učinit,aby jí to jen tak neprošlo?nechci se smířit že by takové chování nebylo potrestáno.Děkuji za rady a pomoc

 248. Jiří Kovács

  Dobrý den,

  nejsem si jist, jestli to zde již zaznělo. Nově pronajímám byt a bylo mi řečeno, že podnájemník si na základě nájemní smlouvy může bez mého vědomí nahlásit trvalý pobyt v bytě. S vystěhováním nájemníka v budoucnu by potom mohl nastat problém. Je to skutečně tak, že si nájemník může nahlásit trvalý pobyt v nájemním bytě, i když mu nedám souhlas? Jak se to potom řeší? Děkuji a jsem s pozdravem Jiří Kovács

 249. Ivana Knapová

  Dobrý den,

  podnájemníkovi skončila tří měsíční výpověď z bytu.

  Nechal mi tam nějaký "nábytek" a "věci"-haraburdí.

  Můžu to po této lhůtě prostě vyhodit?!!

  A jestli ne, co má dělat?

  Děkuji za odpověď. Iva

 250. Milan Jirásek

  Dobrý den,

  CCa před 9ti měsíci jsme si s 2ma kamarády pronajali družstevní byt na dobu určitou. Před týdnem u nás byli tři lidé ohledně technické kontroly bytu a koukali na nás "jak tele na nová vrata" (stejně jak my na ně). Nedalo mi to a začal jsem se pídit. Vypadá to že člověk, který nám to pronajal nemá povolení od družstva tento byt pronajímat třetí osobě i když ve smlouvě je uvedeno že má (původně jsme mysleli že on je majitelem bytu a členem družstva ale podle výpisu z katastru ze 29.10.2010 je majitelem bytové družstvo). Jako bonus k tomuto se nám v jednom pokoji objevili štěnice.

  Podnájem byl zprostředkován realitní kanceláří, končí za 3 měsíce, nicméně bychom chtěli byt opustit vzhledem k okolnostem, co nejdříve..

  V pondělí se chci jít poptat na družstvo ohledně toho povolení, musí mi to říct? A dále mohu požadovat písemné potvrzení této věci? Pokud toto povolení nemá, mohu po realitní kanceláři požadovat navrácení provize za zprostředkování?

 251. tiko

  dobrý večer mam takový problem a nevím kudy kam:

  Přes RK jsem našel byt s majitelkou sem tedy podepsal smlouvu přímo v RK na (1rok) kde nám připravily smlouvu, hned ten den jsme se tam nastěhovaly se souhlasem majitelky, jenže ten byt je družstevní na družstvu jsme se dozvěděli že v minulosti měli s majitelkou problémy a že jsme v bytě neprávem, protože družstvo nedalo souhlas a ani majitelka nepožádala o svoleni nájemníku do podnájmu. Družstvo ji tedy obžalovalo a snaží se ji z družstva vyhostit a majitelka chce abysme se do třech dnu odtěhovaly bez vědomy že to příjde. Jenže ve smlouvě i když je neplatní je napsáno že (V případě ukončení platnosti smlouvy o podnájmu z důvodu neudělení souhlasu, je povinen podnájemce do 3 dnů od dne uplinutí 3 kalendářních měsícu ode dne platnosti a učinnosti smlouvy vyklidi a předat byt..) bydlime v bytě měsíc a do 3 máme vyklidit byt jé ta majitelka v právu, může nebo nemuže v těch 3 měsíci vyhostit podnájemce. děkuji mockrat

 252. Michaela

  Dobrý den

  chtěla bych se zeptat, když mám s pronajímatelem ústní dohodu už skoro přes rok a nikdy nebyli žádné problémy může teď pronajímatel přijít se smlouvou o najmu rok zpětně? a taky bych se chtěla optat když se podepsala smlouva o najmu ale na smlouvě není uveden datum podpisu je smlouva vlastně vůbec platná?

  Děkuji za odpověď

 253. Michaela Parkošová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má majitel domu právo nájemníkům nutit společnou anténu a společný internet, když s tím stejně nikdo z nájemníků nesouhlasí. Děkuji

 254. Michaela P.

  Dobrý deň,

  dnes pri platení nájme sme majteľovi oznámili, že predčasne končíme s nájmom(zmluvu máme do 1.9.2012). V zmluve máme uvedené, že výpovedná lehota sú 2 mesiace. Zálohu sme platili 16tisíc. Majteľ nám povedal, vraj to nie je ken tak, že z tej zálohu nám strhne ešte elektriku, čo je v poriadku, len potom pokračoval, že nám ďalej strhne za vymaľovanie bytu a nájom v mesiacoch kedy tu už nebudeme čiže siedmý a osmý mesiac. Výpovedna leho sú 2 mesiace čiže piatý a šiestý.

  Má právo nám zo zálohy strhnúť peniaze za vymaľovanie bytu a za mesiace,kedy tu už my nebudeme? (jedná sa o základ nájmu čo je 4100kč mesačne)

  Podľa mňa to je totiž zdieranie. V tomto sa nevuznáme a nevieme ako sa máme brániť.

 255. Lucie

  Dobrý den, ráda bych se zeptala: Již přes rok bydlím v podnájmu družstevního bytu. Dnes přišel pronajimatel, který mi přinesl papír : Žádost o povolení podnájmu, a požaduje popis toho,že každým rokem budu nad nájem platit i částku 2400 za to, že bydlím v podnájmu družstevního bytu. Jsou za to opravdu nějaké poplatky? Platí prinajímatel za mě něco navíc? Děkuji moc za odpověď.

 256. Jarmila Nováková

  Dobrý den,

  mám uzavřenou podnájemní smlouvu. Podnájemce přestal platit nájemné. Ve smlouvě jsme se dohodli, že v případě včasného nezaplacení podnájemného máme právo od smlouvy okamžitě odstoupit. Rovněž jsme se domluvili na výpovědní lhůtě 1 měsíc. Podnájemce teď ale tvrdí, že smlouva je v těchto bodech neplatná. Můžeme uplatnit alespoň 1 z uvedených ustanovení nebo má podnájemce pravdu a musíme postupovat podle Obč.Z.?

  Děkuji. Nováková

 257. Petr Walkert

  Dobrý den,

  bydlím v bytě RPG, nejsem nájemce, jsem napsán v evidenčním listě jen na služby a mám zde trvalý pobyt. Nyní jsem dostal byt po prarodičích a potřebuji se odstěhovat co nejdříve k nemocnému dědovi. U tohoto bytu je 3 měs. výp. lhůta.

  Chci se zeptat, zdali za ty 3 výp. měsíce musím nájem zaplatit já, když tady mám trvalý pobyt nebo nájemce, na kterého je napsaná nájemní smlouva společnosti RPG.

  Děkuji předem mnohokrát za odpověď

 258. Lucie Nohejlová

  Dobrý den,

  bydlela jsem rok ve spolubydlení. V říjnu 2012 jsem oznámila záměr se za čas odstěhovat. V lednu 2013 jsem oznámila výpověď smlouvy, která je tříměsíční, avšak v zájmu pronajímatele bylo jen vyměnit nájemníka co nejdříve, bez komplikací, což mi vyhovovalo. V bytě jsem od ledna nepobývala.

  Pronajímateli hradíme nájem, energie jsou přepsány na nájemce.

  V tomto podnájmu jsme byly 3 osoby, stěhovala jsem se pouze já. V zájmu prohlídek bytu jsem byla požádána odstěhovat se do poloviny února, což jsem učinila.

  Nájem i energie jsem zaplatila naposledy v únoru – nájem na březen, energie na únor.

  Nyní je ve sporu, zda bych měla platit energie za měsíc březen, kdy jsem v bytě fyzicky už ani pobývat nemohla a od ledna z mé strany k žádné spotřebě nedocházelo.

  V bytě pravděpodobně už od března pobýval nový nájemce, o čemž bohužel nemám evidenci.

 259. Jan Dvořák

  Dobrý den, chtěl bych se optat.

  V bytě mi skončila nájemní smlouva k 1.5 majitel stále nemá čas si najít čas, aby jsme podepsali prodloužení smlouvy. Já samozřejmě platím nájem dopředu a do 29.5 ho mám zaplacený.

  Mám strach, aby si to majitel nějak nerozmyslel a nevystěhoval mě ze dne na den, má vůbec takovou pravomoc, když mám nájem zaplacený a uložený sms, že souhlasí s prodloužením smlouvy?

 260. Petr Tluchoř

  Zajímá mě délka výpověďi podnájemní smlouvy. Musím dodržet stejně jako je u pronájmu minimálně 3 měsíce, nebo lze smluvně tuto dobu zkrátit např. na 1 měsíc? V různých diskuzích jsem našel různé výklady. Děkuji

 261. Bishop Berry Smith

  Dobrý den, Mr. & Ms.I tento post zpráva je, protože kombinace křesťanského sboru byla na mě hodná s úvěrem. Je to přes kamaráda Potkala jsem upřímný a velmi velkorysý křesťanské sdružení, které mi umožnilo získat tento úvěr. Vytvoření o finanční podporu před lety Když se mi podaří znovu usmívat díky tomuto křesťanské organizace, které mi právě dal půjčku ve výši € 30,000 a žiji s rodinou mám tento úvěr bez jakýchkoli obtíží, se sazbou 2%. on půjčit bez jištění některé výhody s mnohými z vašeho bankovního situaci. Radím vám, abyste si vybrat špatnou osobu, pokud opravdu chcete požádat o úvěr pro váš projekt a jakákoli jiná. nabízí mnoho výpůjční služby mezi zvlášť. Takže radím vám, aby vás kontaktovat a najít uspokojení pro všechny služby, které se jich zeptáte. Zde je jeho email: bishopberrysmith@hotmail.com

 262. Larry Fox

  Už jste se snažil získat úvěry od bank bez úspěchu? Naléhavě potřebují peníze dostat z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo zavedení vlastního podnikání? Získat úvěr od jednoho z předních britských úvěrových společností. Pro více informací kontaktujte prostřednictvím e-mailu: larryfox2016@hotmail.com

 263. Garcia J Sacramento

  Jsme křesťanská organizace vytvořená na pomoc lidem, kteří potřebují pomoc, jako je finanční pomoc. Takže pokud procházíte finančními potížemi nebo máte finanční potíže a potřebujete peníze na zahájení vlastního podnikání nebo potřebujete půjčku na splacení dluhu nebo placení z vašeho účtu na začátku dobré dohody, nebo se snažíte Získáte úvěry od domácích bank, kontaktujte nás dnes, e-mail: garciajsacramento@gmail.com pro Bibli říká: „Lukáš 11:10 každý, kdo žádá, přijímá, ten, kdo hledá, najde a klukovi se otevřou dveře. Nechte tuto příležitost vynechat, protože Ježíš je dnes včera stejný a navždy víc. Prosím to vážně a Bůh se bojí lidí.

 264. Ivan

  Podat zalobu na vyklizeni – byt je ve vasem vlastnictvi, zet nema zadny pravni duvod se tam zdrzovat – nesvedci mu najemni vztah ani nic podobneho.

  Kazdopande to v dusledku pravdepodobne bude znamenat i konec manzelstvi vasi dcery. Konzultujte kroky s advokatem. V pripade jakehokoliv napadani volejte Policii CR – muze utocnika z bytu vykazat.

 265. Blanka

  Milá Lucko, do toho bych nikdy nešla. Sice Vám prodá za smluvenou cenu nájemní smlouvu, která jistě není malá, ale byt NIKDY nebude váš. Raději bych sponzorovala svůj vlastní byt, než něčí jiný.

 266. Blanka

  Dobrý den…to bych si neriskla. Sice majetek je Váš, ale pokud na toho dotyčného bude vyslaná exekuce, exekutor i když na to nemá právo a jak to dneska chodí, zabaví i majetek Váš a Vy potom budete muset prokazovat soudu, že majetek patří do Vašeho vlastnictví a Exekutor na něj neměl právo. Stojí to za to?

  V televizi na to upozorňovali několikrát!!!

  A taky bych se bála, že ten dotyčný pokud má velké dluhy mi rozprodá můj majetek.

  Do toho bych nešla.

 267. Blanka

  Podle toho co píšete má právo vás tato firma vystěhovat. Tento byt je firemní! ČEZ ho pronajíma lidem, kteří u nich pracují a pracovat budou.

  Pokud nemáte smlouvu, kde je napsáno, že pokud váš manžel odpracuje 10 let má nárok užívat tento byt i nadále, nic s tim neuděláte a budete se muset vystěhovat.

 268. Karel

  O majetek prijít nemůzete, pokud mu neumoznite prihlasit trvale bydliste na vasi adresu. Pokud u vas jen bydli ale trvale bydliste ma jinde exekuce smi jit pouze tam kde to bydlise ma.

 269. Karel

  Vniknete do bytu za asistence policie (jinak porusiet zakon pokud vstoupite bez ni) a byt si prevezmete, a nechte ho vystehovat, popripade ho na vlastni naklady vystehujte a zadejte na men nahradu.

 270. marie

  určitě je slušnost uhradit případné nedoplatky za elektřinu,plyn,vodu.Vše se platí formou záloh,tak je jasné,že příjde vyúčtování a pokud by jste měla přeplatek jistě by jste byla také ráda,kdyby vám ho pronajímatel vrátil.

 271. Jakub Dvořák

  A i když nejsou ujednány podmínky a přesné částky? Ve smlouvě je pouze text, že se budeme podílet v dohodnutém rozsahu? Děkuji.

 272. Eva

  Mám podobný problém, smlouva byla na dobu určitou, ta už uplynula a podnájemník bydlí stále a dluhy rostou. Jak ho vytěhovat?

 273. Šéfredaktor

  Dobrý den, z Vašeho dotazu předpokládám, že jste členem družstva. Je zapotřebí podat tzv. žalobu na vyklizení. Obsahem této žaloby by mělo být, že jste nájemcem družstevního bytu vč. přiložení příslušné smlouvy. Dále by mělo být řečeno, od kdy a z jakého důvodu žalovaný byt užívá (např. dal jste mu k tomu souhlas). Nyní jste však daný souhlas vzal zpět a z toho důvodu nemá žalovaný žádný právní důvod k užívání předmětného bytu. Z toho důvodu navrhujete, aby soud rozhodl tak, že žalovaný je povinen byt č. .., v ul. ..,.. vyklidit a to do 15 dnů od právní moci rozsudku.

  Raději se však předem podívejte do stanov družstva, zda-li v těchto případech nevyžaduje nějakou součinnost představenstva apod.

  Pokud byste si i přesto nevěděl rady, doporučuji navštívit nějakého advokáta.

  Mgr. Lucie Jindrová

 274. Šéfredaktor

  Dobrý den, předně nevím, jestli máte na mysli nájemní nebo podnájemní vztah. V případě nájemního vztahu, musí být výpověď z nájmu bytu vždy učiněna písemně a musí být doručena nájemci. Navíc, z důvodu, že potřebuje byt pro sebe tak může učinit jen s přivolením soudu, tj. podáním žaloby. I pokud byste chtěli skončení nájemní smlouvy dohodou, měla by být tato písemná. Sice nevím, čím Vás může pronajímatelka vydírat, ale rozhodně nechápu, proč byste měli odstupovat od smlouvy, když byt potřebovala ona. Pokud by šlo o podnájem, tak i v tomto případě musí být dodržena dvouměsíční výpovědní doba.

  Mgr. Lucie Jindrová

 275. Irena L.

  Dobrý den,s dlužníkem mám stále problém a stále bydlí a zadarmo. V případě jeho vystěhování se jedná o trestný čin. Je nutné nahlásit na Policii problém a dále se nabízejí další možnosti : podat žalobu o soudní vystěhování( soudy ale nepracují stále tak svižně),nechat (za poplatek) odpojit elektřinu a tím jim znepříjemnit bydlení. Je možné jim také pokud to tedy smlouva nezakazuje nastěhovat do bytu dalšího nájemníka,nejlépe romsky či ukrajinsky mluvícího občana.Prostě vymyslet způsob,jak jim to znepříjemnit.

 276. stanislava kotsidisova

  mohu vystwhovat podnajemnika na ulici pokud je smlouva ukoncena nebo neplatna jde o neopravnene pouzivani bytu

 277. Šéfredaktor

  Dobrý den, především je nutné mít souhlas pronajímatele s podnájmem bytu třetí osobě. Pokud tento souhlas není dán, je taková podnájemní smlouva neplatná. Pokud byste to chtěla riskovat i bez tohoto souhlasu, je uzavření této smlouvy bez souhlasu pronajímatele důvodem k výpovědi z nájmu bytu a to i bez přivolení soudu. Pak byste neměla co koupit.

  Co se týče částky, pokud podnájemce bude s takovou částkou souhlasit a uzavřete takto smlouvu o podnájmu, je to čistě na Vaší dohodě.

  Mgr. Lucie Jindrová

 278. Šéfredaktor

  Dobrý den, podmínky uvedené v závěti nemají žádné právní následky. Záleží tedy na spíše na dohodě Vaší matky a jejího bratra. Protože jsou však oba neopomenutelní dědici, i kdyby o vyplacení finanční částky nebylo v závěti nic řečeno, stejně by tak bylo pravděpodobně postupováno. Podle mě je toto dostačující.

  Závěť nemusí být notářsky ověřená.

  Mgr. Lucie Jindrová

 279. Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na druhu uzavřené smlouvy a jejím obsahu. Nechápu totiž přesně o jaké zprostředkování jde, a co konkrétně porušuje.

  Mgr. Lucie Jindrová

 280. Šéfredaktor

  Dobrý den, uzavřít nájemní smlouvu ústně nedoporučuji. Navíc to ani právně není možné, neboť předpokladem vzniku nájemního vztahu je písemná forma nájemní smlouvy. V opačném případě nebude nájemní vztah zákonem chráněn.

  Je ale možné, aby jste uzavřeli smlouvu na nižší částku a ve skutečnosti platili víc, to je už jen na vzájemné dohodě.

  Mgr. Lucie Jindrová

 281. David

  Do takové situace bych nešel, neboť nemáte nikde jistotu, že časem pronajímatel nebude vymáhat vyšší nájemné s tím, že jste se tak ústně dohodli a že vás může pak bez milosti vyhodit. Co je psáno, to je dáno.

 282. Marie M.

  Děkuji za předešlou odpověď. Jde o smlouvu mezi pronajímatelem – zprostředkovatelem – pronájemcem. Pán nám nejdříve řek část, kterou bude chtít jako provizi, jenže ve faktuře ji zdvojnásobil. Poté mi vykládaljak bylo drahé zveřejnění na realitním servru, ale od podnájemce, jsem se dozvěděla, že to umístil na neplacený. Dále nám tvrdil že byl drahý právník, ale smlouva je úplně stejná jako na netu ani do ní nebyl schopný zakomponovat body, které jsem vyžadovala (Př. ne pes, kuřák…)pak nám vyfakturoval náklady na cestu i když víme že dojížděl vlakem.

  Děkuji M.M.

 283. David

  Z vaší otázky není jasné, jestli ten pán bydlí už jinde a do svého trvalého bydliště jen dochází a máte s ním problémy nebo jestli je tam nadále a vy ho jen chcete dostat pryč. Pokud se tam již delší dobu nezdržuje a je tedy prokazatelné, že ve skutečnosti bydlí jinde, obraťte se na váš obecní úřad a přes ně mu trvalé bydliště z titulu vlastníka nemovitosti zrušte. Pokud tato varianta nepřichází v úvahu, lze celou věc řešit soudně žalobou kterou zmiňujete. V takovém případě může ale soud rozhodnout i tak, že vám nařídí pro něj zajistit náhradní bydlení. Bral bych současně v úvahu fakt, že ten pán tam bydlí z nějakých důvodů (přistěhoval se k vaší matce) a že třeba nemá kam odejít. Pokud máte možnost navrhněte mu odstupné, které třeba přidá ke svým úsporám a pořídí si bydlení nové.

 284. Šéfredaktor

  Dobrý den, doporučuji v takovém případě podat soudu zmíněnou žalobu na vyklizení. Jejím obsahem by mělo být, že jste vlastníkem nemovitosti (je třeba doložit výpisem z KN), že začal užívat byt na základě souhlasu, tento souhlas však byl Vámi odňat a on tak užívá dům bez právního důvodu. Je i otázka, jestli se podílí na úhradě za služby spojené s užíváním domu; pokud ne, jde mu to také k tíži. Úspěšnost předpovědět nedokáži, ale z toho, co vím, předpokládám, že je velká. Je však i možné, že Vám soud uloží zajištění nějaké bytové náhrady, to spíš záleží na sociálním cítění soudce. Pak mu soud uloží rozsudkem povinnost se vystěhovat. Pokud tak neučiní dobrovolně, můžete podat návrh na výkon rozhodnutí a bude vyklizen i násilím za přítomnosti PČR.

  Mgr. Lucie Jindrová

 285. Šéfredaktor

  Dobrý den, předpokládám, že máte smlouvu o zprostředkování uzavřenu písemně. V ní by měla být částka za zprostředkování sjednána a zprostředkovatel by se od ní neměl odchýlit (pokud tuto možnost ve smlouvě nemáte sjednánu). Nárok na úhradu nákladů vedle provize má zprostředkovatel jen tehdy, bylo-li to výslovně sjednáno.

  Doporučuji zaslat zprostředkovateli písemně své výhrady.

  Mgr. Lucie Jindrová

 286. Martina Pavlíková

  Děkuji za ochotu odpovědět. Fakturu samozřejmě nedokládá. Voda teče z pramenu, který je v lese a dříve tento řád sloužil pro dobytek. Stávající majitel tohoto řádu, jak on tvrdí(je zároveň pronajímatel našeho bytu). Stav tohoto řádu je katastrofální a nevede ani skrz čističku. Septik vyvezl zatím pouze jednou a jen jednu cisternu a na základě toho se nám septik neustále vrací do sklepů…(Velice příjemné!!!)Domluva s majitelem celkem není, proto jsme sepsali stížnost na stavební úřad. Ve smlouvě to bohužel nemáme- ne čem jsme se dohodli..Jen údajně přislíbil opravu střechy, stoupaček, ale zima je již za dveřmi, tak nevím zda se řešení k něčemu pohne. Děkuji Vám.

 287. Šéfredaktor

  Dobrý den, jak jste uvedl, činí výpovědní doba min. 3 měsíce. Tedy, je upravena dolní hranice, ale nikoli hranice horní. Pokud Vám to nájemce podepíše, můžete sjednat i výpovědní dobu vyšší. Nezapomeňte však, že Vás se tato doba bude týkat taky a jednou byste mohl litovat, že se nájemníka nemůžete "zbavit" dříve.

  Mgr. Lucie Jindrová

 288. Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží hlavně na tom, kdy si takovou dokumentaci hodláte pořizovat a také za jakým účelem. Pokud to však bude se souhlasem nájemníka, kdy tento Vám za tímto účelem umožní přístup do bytu, je to samozřejmě možné. Vy sám ale do bytu bez vědomí nájemce vstoupit nesmíte, natož abyste zde pořizoval fotografie.

  Mgr. Lucie Jindrová

 289. Jiří

  V tom je právě ten problém. Nájemník mi přístup umožnit nechce a odkazuje se na svá práva o soukromí (mně jde pouze o pár fotek,aby zahraniční zájemce o mou nemovistost měl možnost vidět,jak byt vypadá). Má můj nájemce opravdu taková práva,že mi fotodokumentaci může odmítnout? Velmi děkuji.

 290. Šéfredaktor

  Dobrý den, občanský zákoník v ust. § 681 stanoví, že: Při podané výpovědi nebo 3 měsíce před skončením nájmu a předáním věci je nájemce nemovité věci povinen, není-li dohodnuto jinak, umožnit zájemci o pronajmutí její prohlídku v přítomnosti pronajímatele nebo jeho zástupce. Nájemce nesmí být prohlídkou zbytečně obtěžován.

  Tedy, pokud jste již výpověď podal, musí Vám přístup umožnit. Co se týče fotodokumentace, vysvětlete mu, že je i pro něj méně zatěžující, když si to jen vyfotíte, než aby k němu všichni zájemci osobně chodili.

  Mgr. Lucie Jindrová

 291. Šéfredaktor

  Dobrý den, v určitých situacích má nájemce povinnost umožnit pronajímateli vstup do pronajatého bytu. Je to však možné pouze za přítomnosti nájemce. Pokud nájemní vztah trvá, nemá pronajímatel právo po Vás klíče o Vám pronajatého bytu požadovat.

  Mgr. Lucie Jindrová

 292. Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na obsahu takového formuláře a především i na tom, zda-li jste již uhradili nějakou zálohu.

  Mgr. Lucie Jindrová

 293. Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží zejména na stanovách družstva, jak je zde podnajímání bytu upraveno. Nicméně je dobře, že jim to sdělíte.

  Co se týče plateb za dodávky vody a tepla, pokud to budete i nadále hradit SBD Vy, je pak Váše vzájemné ujednání s podnájemcem pouze mezi Vámi.

  Co se týče té vlastní smlouvy, ta samozřejmě nesmí obsahovat ustanovení, která by byla v rozporu se stanovami SBD. Ujednání o ceně je však čistě Vaše věc a SBD do toho nic není.

  Mgr. Lucie Jindrová

 294. Tadeáš O.

  vážená pí. Mgr.Jindrová, jak jsem zjistil moje smlouva je daleko podrobnější než ta vzorová na SBD. Jinak jsem se díky známe na SBD dověděl, že u jednoho nájemce někdo z představenstva vznesl připomínku na časté střídání podnájemníků! Proto mě zajímalo zda má tato připomínka nějaké opodstatnění nebo je to jen prostinké zaměření se jednoho člena představenstva na jednoho nájemce! Proto já byt nechci v žádném případě pronajímat na černo a měsiční zálohy budu taktéž platit já! Jinak Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den!

 295. Šéfredaktor

  Dobrý den, prodejní cenu bytů tato situace asi ovlivní (alespoň to předpokládám), kdy byty tímto stavem mají zřejmě nižší hodnotu. V současné době bude vlastník pozemku požadovat nájemné po SBD jako po vlastníku budovy; to se ale zcela jistě projeví i na výši nájemného. Pokud se SBD rozhodne byty převádět do osobního vlastnictví, není tato situace nějak rozhodující. Je spíše na Vás, nájemnících, abyste se společně domluvili a pokusili se SBD "dotlačit" ke koupi. Jinak ale prodávat tyto byty SBD klidně může.

  Mgr. Lucie Jindrová

 296. Šéfredaktor

  Dobrý den, záleží na stanovách družstva, jak tuto problematiku upravují. Rozhodně bych to ale doporučila.

  Mgr. Lucie Jindrová

 297. Šéfredaktor

  Dobrý den, smlouva je sice napsána na děti, ale v zastoupení jejich zákonného zástupce, který tuto smlouvu za děti také podepisuje. Tento úkon však musí být schválen soudem.

  Mgr. Lucie Jindrová

 298. Pavel

  Dobrý den,

  a proč soudem – něco složitého? Mě šlo o to, když by se třeba rozhodli odstěhovat a prodat nemovitost, tak do plnoletosti dětí nemohou, nebo zase jen přes soud?? Můžou nemovitost pronajímat? Nechci nemovitost napsat na matku dětí, ale na děti, ale zase bych je nechtěl nějak omezovat. Děkuji. P.

 299. Šéfredaktor

  Špatně jste mě pochopil, soud musí schválit už jen to samotné darování nemovitosti dětem. Jde o ochranu zájmů dětí. Soud musí schvalovat všechny "větší" právní úkony, které činí rodiče za děti, tedy zejm. převody nemovitostí apod.

 300. Šéfredaktor

  Dobrý den,

  žádat můžete de facto o cokoli, nicméně předpokládám, že Vám družstvo nevyhoví. Určitě by to odůvodnili i tím, že obdobné opravy plánují i u Vás atd.

  Mgr. Lucie Jindrová

 301. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  záleží i na tom, jestli se ve Vašem případě jedná o bytové družstvo nebo o společenství vlastníků jednotek. Obecně však takovéto informace může vyžadovat pouze vlastník, tedy Vaše maminka.

  Je sice hezké, že s dotazy nechcete "otravovat" maminku, ale pokládám za rozumnější zeptat se jí, než chtít hned věc řešit stížnostmi apod. nějakému orgánu.

 302. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejprve je otázka, jestli vlastník bytu – město, povolí oné slečně zřízení adresy trvalého bydliště. Nicméně i tak bude jen uživatelem bytu a nikoli nájemcem jako Vy. Právo na koupi bytu jí nevznikne.

 303. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud je "dítěti" 17 let a je schopno dostatečně pochopit význam a obsah smlouvy, měl by stačit jeho podpis na smlouvě a není ani potřeba podpis zákonného zástupce.

 304. Mgr.Michaela Ottová

  K Vašemu dotazu :

  ad1) – Pokud máte obavy, že nájemce opět ani po dohodě nebude plnit dlužné nájemné,a to ani formou splátkového kalendáře, navrhuji podat návrh na vydání platebního rozkazu na soud. Jedná se o poměrně jednoduché podání, které zvládnete učinit sám. Zaplatíte pouze za soudní poplatek,který je odvislý od částky,kterou požadujete v návrhu na vydání plateb.rozkazu.Pokud nebude plněno na základě vydaného plat.rozkazu,a žalovaný si proti němu event.nepodá odpor,je platební rozkaz plnohodnotným exekučním titulem pro případnou exekuci-zde vám zaručuji,že by již povinný plnit mohl určitě.

  ad2) Co se týče trvalého pobytu nájemce, k jeho nahlášení postačí novému nájemci, pokud si na městském úřadě vyplní žádanku o změnu trvalého pobytu,a tu doloží svojí nájemní smlouvou uzavřenou mezi Vámi a ním. Pokud by toto úřadu nestačilo(každý úřad si literu zákona vykláfá po svém), na zadní straně této žádanky můžete Vy,jakožto pronajímatel,dát souhlas s nahlášením TP Vašeho nájemce.

 305. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud nemáte sepsanou nájemní smlouvu, nejste chráněn předpisy o nájmu, tzn. ustanoveními o výpovědní lhůtě atp. Na druhou stranu, pokud dobrovolně neodejdete, nemůže Vás paní svévolně vyhodit, musela by podat žalobu soudu, kterou byste však prohrál, ale chvíli by to trvalo.

  Doporučuji domluvit se s ní na delším termínu vystěhování s tím, že jí jinak budete dělat problémy (nevystěhujete se).

 306. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  především, pokud platíte nájem, tak jen oproti dokladu o zaplacení, případně si doklad o předání a převzetí částky sepište Vy a ať Vám to pronajímatelka podepíše.

  Na vydání nájemní smlouvy ale trvejte.

  Co se týče způsobu sepsání, je úplně jedno, jestli je sepsaná tužkou, fixou nebo na počítači. Pokud má všechny náležitosti, má vždy stejnou váhu.

 307. Roman

  00 zmluva moze byt napisana rucne (ale musi splnat iste nalezitosti v tomto pripade Čs republiky

  Z toho co pisete za zda byt zrejme

  01 neplati dane (jej problem danovy urad=>pokuta)

  02 je vlastnickou danych priestorov ?asi ano, ale podla toho co ste napisali ide o prerobenu pivnicu takze to spada pod stavebny urad=> mala povolenie na prerabku ? je ta pivnica riadne skolaudovana a ma zmeneny ucel ?

  03 takze ostava tvrdy natlak (moje kreda na hazjlikov kladivom, kto do mna drevom a donho zelezom (v zmysle platnych zakonov). Je potrebne zdokladovat vas vydaj, ked nemate potvrdenie potom su ine moznosti diktafon (v mp3 prehravaci….) je to tvrde ale nepomozete si. V podstate doporucujem aj tak hladat si nieco ine, nenechat sa vydierat a ked bude blba tak existuje danovy a stavebny urad….:-)

  R

 308. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě Vám zřejmě nezbyde, než dát nájemci výpověď z nájmu bytu. Mám otázku, platí Vám nájem? Pokud ne, vyzvěte ho k úhradě za dobu posledních 2 let a pokud nezaplatí, zažalujte ho o dlužnou částku.

  Pak můžete použít jako výpovědní důvod § 711 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku. Tento způsob nevyžaduje přivolení soudu, ve výpovědi však uveďte všechny náležitosti, které zákon předpokládá (viz ust. zákona či náš článek Výpověď nájmu bytu …)

 309. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v případě smrti nájemce přechází nájem bytu na děti, rodiče, sourozence zetě či snachu, pokud prokáží, že s nájemcem žili v době jeho smrti ve společné domácnosti a nemají vlastní byt. Totéž platí i pro vnuky a osoby, které pečovaly o společnou domácnost pokud žili v bytě s nájemcem alespoň 3 roky před jeho smrtí.

  Pokud je tedy splněna některá se shora uvedených podmínek, přejde nájemní právo a tudíž se i zde "předkupní právo" užije.

 310. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podle ust. zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájmů, je pronajímatel oprávněn vždy k 1.1. zvýšit jednostranně nájemné a to dle výpočtu uvedeného v příloze tohoto zákona.

  Pokud však není byt možné pro závady řádně užívat, vyzvěte pronajímatele k odstranění závad. Pokud neodstraní, požadujte slevu z nájemného.

 311. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nájemné zpětně požadovat můžete a to ve výši obvyklého nájemného ve Vašem místě a to za dobu 2 let zpětně. U delší doby by v případě námitky promlčení u soudu byl úspěšný.

 312. Miroslav Kuchtík

  V 9/01/95 se přítel mé dcery přihlásil k trvalému pobytu do mého rodinného domu po rodičích.V roce 1999 se dcera vdala a vroce 2002 jsem dům převedl na dceru darovací smlouvou.Přez moje varování po nátlaku manžela 25/10/2002 uvedla dcera jako spoluvlastníka svého manžela.Bohužel 11/2007 došlo k rovodu,bývalý manžel chce po dceři 1/2 prodejní ceny /1,8mil./přez to ,že darovací cena na dceru byla 650tis.Můj dotaz:

  Mohu po bývalém zeti požadovat za dobu od 9/01/95 až 25/10/2002 neplacení nájemného,když včetně garáže užíval dům a neplatil ani inkaso ?Nemalé investice,které jsem do nemovitosti věnoval může dcera odečíst z požadované 1/2 ceny stávající nemovitosti?/PS: celou dobu až do současnosti nedával do rodiny žádné finance dokonce po nar.syna 2000 ani rod.přídavky/ Děkuji.

 313. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  teoreticky by bylo možné použít výpovědní důvod dle § 711 odst. 2 písm. a) obč. zákoníku, tedy že hrubě porušuje dobré mravy v domě. Zde je třeba předchozí písemná výstraha. Navíc, je těžké odhadnout příp. názor soudu, pokud by tato nájemkyně podala soudu žalobu na určení neplatnosti výpovědi. Záleží na tom, jak to obtěžuje ostatní nájemníky.

 314. Jan Konášek

  Dobrý den,

  1) Ohledně toho pobytu si nejsem jistý, ale já bych byl zdrženlivý, protože dostat pak nájemníka pryč by mohl být problém.

  2) Co se týče nájemní smlouvy, rozhodně jí nepište na dobu neurčitou, ale třeba na rok a potom ji prodlužujte.

  3) Jestli jsem správně pochopil tak jste v bytě jenž pronajímáte sám nájemníkem, a proto by jste si měl zjistit jestli ve vaší smlouvě není odstavec o tom, že když pronajmete byt někomu třetímu je to důvodem k vypovězení vaší náj. smlouvy.

 315. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pan Konášek Vám sice odpovídal, ale jeho odpovědi jsou velice nepřesné, proto se také připojuji k odpovědi.

  Předně, údaj o bydlišti má charakter pouze evidenční a rozhodně nájemníkovi, tím spíše ne podnájemníkovi nezakládá žádné právo na předmětný byt.

  Jedinou komplikaci byste mohl mít Vy ve vztahu k družstvu. Jakožto nájemce musíte mít od pronajímatele písemný souhlas k podnájmu třetí osobě. V případě družstevního bydlení tuto skutečnost upravují pravděpodobně stanovy. Rozhodně bych však tuto skutečnost družstvu nahlásila.

 316. Lenka Smetanová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsme nájemci bytu s regulovaným nájemným s nájemní smlouvou na dobu neurčitou. Dům ve kterém bydlíme 10 let se v současné době prodává. Má 3 bytové jednotky. Nový majitel – který ještě dům nekoupil chce ukončit starou nájemní smlouvu a sepsat novou, pro nás nevýhodnou smlouvu. Má na toto právo? Mám za to, že by měl nový majitel přebírat s koupí domu i veškerá práva a povinnosti se současnou nájemní smlouvou.Prosím o radu, jak máme postupovat a jaké mají práva nový majitelé domu. Děkuji Lenka

 317. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vaše úvahy jsou správné. Koupí domu, v němž existují dosavadní nájemní vztahy, vstupuje nový vlastník do postavení původního pronajímatele. Jako takový tak musí respektovat stávající podmínky nájemního vztahu. Pokud Vám nabídne novou nájemní smlouvu s odlišnými podmínkami, sdělte mu písemně, že ji neakceptujete a uveďte proč.

 318. Lenka Vackova

  Občané UK mají problém s místem podnikání – nájemní smlouva na byt musí být i s výslovně uvedeným podnikáním, aby dostali na cokoliv živnostenský list. Dokud nejde exekutor je to v pohodě 😉

 319. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, smlouva o podnájmu musí být písemná. Datum je v každé smlouvě uvedeno, aby bylo zřejmé kdy byla uzavřena a často také od kdy vlastně platí. Jestliže na ní není datum, neznamená to, že není platná. Jen je obtížnější pak stanovit začátek její platnosti nebo běh lhůt, které se smlouvou souvisejí.

 320. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud se zdrží pouze v rovině konstatování a nebude věc řešit právními prostředky, tak buďte v klidu. Jestli si je jistý svou pravdu, může se obrátit na soud. Ten by však stejně nejspíš ustanovil znalce, jehož závěry by musely odrazit stáří a vlhkost domu. To, že se předtím 20 let nic takového nedělo, je poměrně lichý argument. Čas běží, věci stárnou, opotřebovávají se a začínají se objevovat různé vady. Možná to spíš svědčí o nedostatečné péči pronajímatele o dům, než o pochybení nájemců.

 321. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  formalita to bude v případě, že nebudou nikde dlužit a nepůjde po nich exekutor. Pokud by měli takové problémy, může dojít k tomu, že za pár let až bude v bytě třeba jiná osoba nebo Vy, budete muset exekutorovi vysvětlovat, že oni už zde opravdu nebydlí, což může být nepříjemné. Nebo pokud při odstěhování se z bytu by tuto skutečnost nenahlásili na živn.úřadě, budete to muset řešit Vy. Jednoduše může být problém i nemusí.

 322. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud babička zemře, přejde na Vás nájem bytu pouze v případě, pokud prokážete, že jste v den její smrti s ní žili ve společné domácnosti a nemáte vlastní byt (tzn. ani dům). Nestačí tedy jen nahlášení trvalého bydliště, ale i faktické žití ve společné domácnosti, což ve Vašem případě neprokážete. Vnuk by dokonce v té společné domácnosti s ní musel žít déle než 3 roky.

  Obraťte se na příslušný obecní úřad s tím, že byste měli zájem o koupi tohoto bytu pro babičku. Vyhovět Vám ale nemusí.

 323. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podat výpověď z nájmu bytu určitě můžete a to z důvodu, že byt potřebujete pro sebe. Zde je nutná žaloba soudu. V tomto řízení se však finanční stránka věci neřeší. Na to je třeba samostatné řízení.

  Je otázka, nakolik toto zhodnocení bytu lze na nájem započíst.

 324. Jitka Vávrová

  Prosím ještě o radu, za kolik let zpětně může nájemník požadovat vyplacení za rekonstrukce a já náhradu za nájemné a doplatky za energie? Existuje zde promlčecí lhůta?

 325. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, daňové dotazy nejsou předmětem této poradny, informujte se přímo u finančního úřadu.

 326. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, neznám Vaši smlouvu, na základě Vaše pouhého tvrzení nelze přesně určit na co právo má a na co ne. Kauce obecně slouží jako zajištění plateb nebo k odstranění poškození v bytě. Není určena jako pokuta za skončení nájmu, ale někdo si to přesto ve smlouvě stanoví. Předložte smlouvu právníkovi k posouzení.

 327. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  termín "přechodné bydliště" se již delší dobu nepoužívá. Jednoduše máte adresu trvalého bydliště, která však nemusí být shodná s adresou, kde fakticky bydlíte. Vaše případné problémy s přihlášením jí do Vašeho bytu mohou být ty, že pak může být složitější tento údaj zrušit. Ničemu to však nebrání, i když stále mnoho lidí trvalému bydlišti přisuzuje význam, který vůbec nemá. Má jen evidenční charakter, nic víc.

 328. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na Vaši otázku již bylo zčásti odpovězeno v jiné diskuzi, kam jste vložila příspěvek. Soud bude trvat podle toho, jak velký je nápad případů na konkrétní soud. Případ tak bude řešen až na něj přijde řada, minimálně však půjde o měsíce, na to se připravte. Je jasné, že v Praze to trvá déle než např. v krajském nebo okresním městě.

 329. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete vyžadovat od stávajícího nájemce, aby za dotyčného platil vyšší zálohy na služby a uvést ho do evidenčního listu, jako dalšího uživatele bytu. Druhou možností je dohoda mezi stávajícím a novým o vzniku společného nájmu bytu. Součástí takové dohody (písemné) by bylo ujednání o výši nájemného. Nevýhodou je to, že pokud budete chtít dát výpověď, tak musíte prokazatelně doručit oběma a každý z nich se může bránit. Když se dohodnete s jedním na skončení, může dělat problémy druhý.

 330. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže nájemce neodůvodněně odmítá nabízené bytové náhrady, podejte návrh na výkon rozhodnutí soudem a soudní vykonavatel jej vyklidí i proti jeho vůli, dospěje-li k závěru, že Vy jste podmínku sehnat náhradní byt, splnil.

  Takhle by Vás mohl donekonečna omezovat tím, že se mu tam něco nelíbí – cena, velikost, …

  Na Vašem místě bych sehnala ještě 1 pronajímatele a pokud ani pak nepřistoupí, podejte návrh soudu.

 331. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže nebude platit déle než 3 měsíce, je to výpovědním důvodem dle § 711 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku a to i bez přivolení soudem. Žalobu pro zaplacení dlužné částky bych osobně podala až poté, co budete znát celkovou dlužnou částku. Pohrůžka soudem ale určitě neuškodí.

 332. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  neexistuje. Pochybuji, že by rozumný advokát podával žalobu soudu s vědomím, že věc se i bez toho do pár dní vyřeší sama. Na Vašem místě bych asi napsala majiteli bytu omluvný vysvětlující dopis s uvedením termínu, do kdy bude učiněna náprava. Tento dopis zašlete doporučeně a ponechte si kopii.

 333. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  vzhledem k tomu, že Vaše dotazy se nedají zodpovědět zde z důvodu značné obsáhlosti, doporučuji obrátit se na právníka, aby Vám tyto dotazy zodpověděl za odměnu.

 334. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, automatické obnovení nájmu bytu již od 31.3.2006 neplatí (§686a občanského zákoníku). Pokud to není výslovně sjednáno v podnájemní smlouvě, tak se ani podnájem automaticky neprodlužuje a skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán. Buď se uzavře nová podnájemní smlouva nebo se podnájemce vystěhuje.

 335. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, způsob vyúčtování úhrad za plnění poskytovaná s (pod)nájmem bytu by měla být přesně uvedena ve smlouvě. U těchto služeb se jedná o zálohy, které se pak zúčtovávají se skutečnou spotřebou. Úhrady do fondu oprav a služeb upravují stanovy družstva. Prostředky do tohoto fondu by měl hradit nájemce, který je členem družstva. Jejich výši si měl zahrnout do podnájemného. Mezi Vámi jako podnájemcem a družstvem v podstatě žádný vztah není.

 336. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tyto věci by měly být ošetřeny v podnájemní smlouvě. Obecně však samozřejmě platí, že vůči družstvu jste zavázána Vy a dlužnou částku můžete vymáhat po podnájemci.

 337. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ad 1. to nevadí, podepsaný předávací protokol je pro toto řízení nepodstatný

  ad 2. vedle částky za dlužné nájemné můžete požadovat i náhradu škody za poničené zařízení

  ad 3. můžete jí zaslat předžalobní upomínku, kde ji vyzvete k dobrovolnému uhrazení dluhu, jinak že podáte žalobu soudu

  ad 4. nevím, kolik máte nájemníků, osobně bych však zvážila pořízení nových zámků

  ad 5. tzv. rozhodčí doložka je pojem, který se této věci vůbec netýká a nesouvisí s ní. Ta se týká rozhodčího řízení a nikoli řízení soudního.

  Žalobu samozřejmě podat můžete.

 338. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže nemáte uzavřenu nájemní smlouvu, neexistuje nájemní vztah a tudíž neplatí pravidla pro nájem. Vy byt užíváte bez právního důvodu a pronajímatel Vám ani žádnou výpovědní lhůtu dávat nemusí a může požadovat, abyste se vystěhoval ihned. Neučiníte-li tak, může podat soudu žalobu na vyklizení.

 339. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zaměňujete pojmy dohoda a výpověď – oboje je něco zcela jiného. Ukončit nájemní vztah dohodou znamená, že uzavřete s pronajímatelem smlouvu o tom, že nájemní vztah skončí k určitému (libovolnému) datu.

  Výpověď je jednostranný úkon, a zde opravdu běží 3 měsíční výpovědní lhůta.

  Pokud se tedy na dohodě nedomluvíte (je to samozřejmě zcela dobrovolné), nezbyde než podat výpověď.

 340. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, hlavně nezapomeňte, že musíte mít písemný souhlas družstva, jinak by jste také mohla dostat výpověď. A podnájem si samozřejmě sjednejte na dobu určitou, s opakovaným prodlužováním (např. na 6 měsíců). Podnájem sjednaný na dobu neurčitou stejně zanikne nejpozději se zánikem nájmu bytu. Riziko je při dlouhodobém podnájmu je v hlavně v tom, že mohou nastat potíže s ukončením podnájmu.

 341. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ze dne na den vás sice nikdo vystěhovat nemůže, nicméně je opravdu možné, nájemce souhlas od pronajímatele k podnájmu nemá a v takovém případě by vaše smlouva byla neplatná. Požadujte po Vašem pronajímateli předložení listiny o tom, že má souhlas družstva k dalšímu podnájmu. Není-li takový souhlas, je Vaše podnájemní smlouva neplatná a v takovém případě si začněte pro jistotu hledat jiné bydlení.

 342. Jiri Rais

  Děkuji za odpověď, a rád bych se ještě v návaznosti na to zeptal, zda je možné potom po pronajímateli vymáhat škodu kterou způsobil (stěhování, dovolená na hledání bytu atp.)

 343. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Jestliže škoda vznikla v příčinné souvislosti s jednáním pronajímatele, tak ano, můžete. Můžete vymáhat veškerou škodu, která vznikla v souvislosti s hledáním a zajištěním nového nájmu. Nicméně, pozor na soudní řízení. Zde byste mohl být neúspěšný, neboť jste si předložení dokladu o souhlasu družstva s podnájmem nevyžádal. Snažte se tedy škodu vymoci mimosoudně.

 344. Dagmar L.

  děkuji za odpověď.Zajímá mě jěště, jaké konkrétní potíže by mohli být s ukončením podnájmu? Smlouvu přece můžu ukončit výpovědí bez udání důvodu s výpovědní dobou např.3 měsíce nebo dohodou. Podnájemce ani nemá právo na náhradní bydlení. Do smlouvy chci ještě dát možnost platnost smlouvy jednostranně ukončit okamžitě bez výpovědní lhůty z důvodů že je v prodlení s platbou, hrubě porušuje své povinnosti plynoucí ze smlouvy,porušuje pořádek v bytě nebo byt dále pronajme.

  Jaká jsou tedy rizika doby neurčité?

  Používá se při době určité výpovědní lhůta, nebo můžu přijít den před ukončením smlouvy a říct podnájemci ať se vystěhuje?

  Děkuji za odpověď.

 345. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, byt musí být vyklizen po skončení sjednané doby nebo po uplynutí výpovědní doby. Dříve Vás k odchodu nikdo nutit nemůže. Pokud jde o podnájem, pak platí, že ten končí nejpozději se zánikem nájmu bytu, i když je sjednán na dobu delší. Co máte na mysli tím, jestli má být dodatek k podnájemní smlouvě dvojmo, to není zřejmé. Je však logické, že dodatky ke smlouvě by měli dostat všichni její účastníci.

 346. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, platí se nájemné a úhrady za služby poskytované s užíváním bytu (voda, topení, odvoz odpadu, výtah, úklid společných prostor, komíny apod.). Fond oprav, daně a další jiná plnění, která nejsou uvedena ve smlouvě a pronajímatel si je vlastní vinou nezapočítal do nájemného, po Vás chtít nemůže. To jsou náklady, které má on jako vlastník a nemá je přenášet na Vás nad rámec nájemného.

 347. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  občanský zákoník v § 711a odst. 1 písm. a) přímo stanoví, že výpovědním důvodem je, potřebuje-li pronajímatel byt pro sebe. Tato výpověď je však vázána na soudní přivolení. Tedy, zašlete nájemci výpověď z nájmu a pak podejte žalobní návrh, příp. výpověď uveďte přímo v žalobě. Budete pak muset zajistit nájemci náhradní byt, tj. najít mu jiného pronajímatele, který s ním uzavře nájemní smlouvu.

  Výpovědní lhůta je 3 měsíce.

 348. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Nájemník samozřejmě lže – je to v jeho zájmu. Sdělte mu, že když se neodstěhuje dobrovolně na základě výpovědi a budete muset podávat žalobu soudu, bude ho to stát mnohem více peněz na nákladech soudního řízení.

  Společná domácnost neznamená, že spolu bydlíte, ale že spolu žijete, vaříte, nakupujete atd. Prostě vztah rodinný nikoli spolubydlící.

 349. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to na věci nic nemění. Podle jiného ustanovení by ani uzavřít nešla. Na práva a povinnosti se pak analogicky vztahují ustanovení o nájmu.

 350. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vznik a nároky z právního vztahu z podnájmu se řídí na základě přechodných ustanovení novely, která zavedla povinnou písemnou formu (107/2006 Sb.), předpisy platnými v době uzavření. Tudíž je platná Vaše původní ústní dohoda. Nic Vám ale nebrání v tom, aby jste jí dali písemnou formu.

 351. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, smlouva musí být ve věcech, o kterých píšete, co nejpřesnější. Od toho zde existují právní služby. Studenti budou podnájemci a bylo by lépe uzavřít s nimi smlouvu jednotlivě. Kdyby byla jedna "hromadná" smlouva, komplikovalo by to změny, ke kterým by docházelo např. jen u jednoho podnájemce. Ve smlouvě by samozřejmě mělo být specifikováno, co a v jakém rozsahu mohou využívat, úhrada nájemného a služeb, kontrolní oprávnění nájemce, vyhrazení si místnosti k užívání atd.

 352. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jak si sjednají nájemné a služby je jen na nich. Zálohová forma je sice obvyklá, ale nic jim nebrání sjednat si úhradu za služby i jinak.

 353. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  vážení tazatelé – zdá se, že stále nechápete, že na pronájem bytu města není žádný právní nárok, nehledě k tomu, že většina měst tyto byty odprodává a dost často ani nemá vhodné byty, které by Vám nabídla k pronájmu.

  Můžete však stejně jako všichni podat písemnou žádost městu a tu odůvodnit. Nebo se jednoduše přestěhujte zcela jinam k soukromému pronajímateli.

 354. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, výše nájemného, resp. způsob výpočtu, je podstatnou náležitostí smlouvy. Pokud není, je smlouva neplatná a byt je užíván bez právního titulu. Ovšem svévolně vstupu do bytu zamezit nelze, to se musí na soud podat žaloba o vyklizení (pokud tedy nedojde k dobrovolnému odchodu nebo jiné dohodě). To, co je v bytě, s tím nemá nic společného. To jsou věci nájemce (i když bez platné smlouvy) a zadržet je nelze (s výjimkou zadržení z důvodu nezaplacené pohledávky). Jestliže je smlouva neplatná, pak neplatí ani ustanovení o kauci a pronajímatel by ji měl vrátit.

  Pro více podrobností je nutný důkladnější právní stanovisko, můžete navštívit advokáta. Nejjistější obranou bude upravit smlouvu tak, aby odpovídala zákonu.

 355. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, když k bydlení, tak k bydlení. Povolení k tomu, aby jste v prostorách provozoval živnost Vám dáno nebylo. Živnostenský úřad navíc může po podnikateli požadovat, aby prokázal vlastnické nebo jiné užívací právo k provozovně.

  Píšete, že jste v podnájmu, s tím ovšem muselo vyslovit souhlas družstvo (které je vlastníkem bytu), jestli ne, je podnájem neplatný.

  Co si můžete uplatnit v účetnictví a co ne, to si zjistěte v poradně o daních a účetnictví, tohle není předmětem zdejšího poradenství.

 356. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, služby mají být účtovány podle skutečné ceny a spotřeby a nikoliv podle uvážení pronajímatele. Skutečné ceny si můžete zjistit přímo u dodavatelů. Případný zisk si má pronajímatel zahrnout do nájemného, nikoliv do služeb.

 357. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, od nájemní smlouvy lze odstoupit jen v případě, že není naplněn žádný výpovědní důvod podle §711 a 711a obč. zák. a hlavně jsou splněny podmínky §679/3 téhož zákoníku, tedy: Pronajímatel může kdykoli odstoupit od smlouvy, užívá-li nájemce přes písemnou výstrahu pronajatou věc nebo trpí-li užívání věci takovým způsobem, že pronajímateli vzniká škoda, nebo že mu hrozí značná škoda.

  Jestliže na to nijak nereagují, pak můžete podat žalobu o vyklizení nemovitosti, budete ovšem muset prokázat, že nájemní smlouva platně zanikla (bylo platně odstoupeno) a nájemci tedy nemají žádný zákonný důvod byt užívat. Mimo jiné tedy budete prokazovat, že skutečně došlo ke škodě (nebo alespoň hrozila značná škoda). Na Vašem místě bych se do toho bez advokáta nepouštěl.

 358. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jediné co Vám může pomoci ze spolubydlícího vymoct dlužný nájem, je podání žaloby soudu dluh vymáhat soudní (příp. následně exekuční) cestou. To, že jste platil Vy, prokážete snadno. Pak už jen prokázat Vaši domluvu o tom, v jaké výši se bude podílet.

 359. Pavol Vadkerti

  A musi to byt v pisanej podobe, alebo stacia svedkovia, napr. prenajimatel, resp. agent z RK?

 360. Pavol Vadkerti

  Este jedna vec. Ak sa rozhodnem to riesit pravnou cestou je lepsie podat zalobu na Slovenku alebo v Cechach? Prenajimany byt je v CR, ale obaja sme so SR.

 361. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Záleží na tom, co máte k dispozici – písemně vč. podpisu dlužníka je to samozřejmě vždy lepší, ale postačuje i svědecká výpověď.

 362. Jan Tůma

  Dobrý den,

  pokud se skutečně jedná o podnájem (osoba, se kterou jste jednal měla byt pouze v pronájmu), tak smlouva bude velice pravděpodobně neplatná, jelikož k platnosti by musel existovat písemný souhlas majitele.

  Pokud je "majitelka skutečně majitelka", tzn. je vlastníkem bytu a pokud nemáte ve smlouvě žádné ujednání o úplatě, respektive o nájemném, tak daná smlouva není smlouvu nájemní, ale smlouvou u výpůjčce a je dle zákona je bez úplaty (majitelka tedy nemůže požadovat zaplacení v podstatě jakékoliv částky)

 363. Jan Sevit

  Výpověď končí uplynutím lhůty, na kterou byl podnájemní vztah sjednán. Nebylo-li dohodnuto jinak, platí, že podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů s tříměsíční výpovědní lhůtou, lze sjednat i jiná doba. Podnájem sjednaný bez určení doby skončí nejpozději se zánikem nájmu. Po skončení podnájmu nemá podnájemce právo na náhradní podnájem.

  Zdroj http://www.advokati-pravnici.cz

 364. jana kalinčíková

  Dobrý večer,prosím mohu dát okamžitou výpověd´z bytu podnájemníkovi,který neplatí,nekomunikuje a nepouští nás do bytu,děkuji JANA

 365. R. Hrazdil

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na podobný případ, ovšem jde o matku s dítětem, po rozvodu žijícími samostatně ve státním bytě. Matka je velmi těžce nemocná s velmi špatnou prognózou v krátké době, dítěti bude 16 let, celou dobu žijí v tomto bytě.

  V posledních 3-4 letech (po diagnóze nemoci matky) se o matku několikrát týdně starala babička a ve všem jí pomáhala.

  Jaké jsou možnosti nepřijít o byt pro dítě pokud zůstane bez matky ? Jak postupovat ? Jsou např. nějaké možnosti opatrovnictví ze strany babičky ? Mohla by se do bytu nahlásit ? Je vdaná a žije ve společném družstevním bytě se svým manželem.

  K otci, který žije sám dítě nechce, tím by se asi navíc o byt přišlo.

  Děkuji za Vaši odpověď, bohužel situace se jeví akutní.

 366. Milan Jirásek

  Pokud toto povolení neexistuje, je smlouva neplatná. Mohu tedy byt opustit bez obav, že nastanou nějaké soudní tahanice?

  A dále na smlouvě (i když neplatné) je jediná informace ohledně kauce, v případě, že by mi ji odmítl vydat mohu ji na základě toho vymáhat?

  Předem velmi děkuji za odpověď

  Milan Jirásek

 367. Milan Zeman

  Bez písemného svolení pronajímatele (družstvo) nelze uzavřít podnájemní smlouvu. Při uzavírání smlouvy jste byl evidentně uveden v omyl. Vaše podnájemní smlouva je neplatná právě pro chybějící souhlas družstva. Zda nastanou soudní tahanice ví pouze nájemce, který Vás uvedl v omyl. Domnívám se, že ze strany RK jde o bezdůvodné obohacení, které Vám musí vydat, neznám ovšem přesné znění rezervační nebo zprostředkovatelské smlouvy.

 368. dasa kovalova

  Chci pronajmout byt,ale vlastníkem bytu je bytové družstvo.Potřebuji tedy od nich souhlas-platí se za to něco ? Musím to na konci roku dát do daňového přiznání ? A může tam mít podnájemník trvalé bydliště ? A jak ho potom donutím si to trvalé bydliště odhlásit ? Pokud bych udělala smlouvu pouze s ním,tak zvaně na černo do které bych napsala,že nedávám souhlas k nahlášení trvalého bydliště-kam by si ji tedy měl nahlásit ?

 369. Vítězslav Jaroš

  Bytové družstvo může za souhlas s podnájmem vyžadovat jednorázovou nebo opakovanou platbu v rámci administrativně technických poplatků např. souvisejících s administrací podnájmu a tyto poplatky může následně přenést člen družstva (nájemce) na podnájemníky.

 370. Notářské Služby

  Občanský zákoník upravuje podnájemní smlouvu ve svém § 719:

  (1) Pronajatý byt nebo jeho část lze jinému přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez určení doby jen s písemným souhlasem pronajímatele. Není-li splněna tato podmínka, je smlouva neplatná. Porušení této povinnosti se považuje za porušení povinnosti nájemce podle § 711 odst. 2 písm. b). Smlouva o podnájmu musí mít písemnou formu. Nebylo-li dohodnuto jinak, platí, že podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů ve lhůtě podle § 710 odst. 2.

  Z toho vyplývá, že platí podmínky ukončení podnájmu uvedené v podnájemní smlouvě. Na rozdíl od nájemní smlouvy, kde je nájemce chráněn a pronajimatel může mít s ukončením nájmu problém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>