Povolení uzavřít manželství nezletilému staršímu 16 let

    Ustanovení § 13 Zákona o rodině stanoví, že „manželství nemůže uzavřít nezletilý. Výjimečně, jestliže to je v souladu se společenským účelem manželství, může soud z důležitých důvodů povolit uzavření manželství nezletilému staršímu než šestnáct let. Bez tohoto povolení je manželství neplatné a soud vysloví neplatnost i bez návrhu.“ Z toho vyplývá několik důležitých závěrů. Za prvé nikdy, v žádném případě nemůže soud povolit uzavření manželství nezletilci mladšímu 16 let. Manželství takovým nezletilcem uzavřené by bylo s ohledem na ust. §17a odst. 2 nikoli neplatné, ale zdánlivé, tedy bez jakýchkoliv právních následků. V podstatě by se právně nestalo vůbec nic.

    Další věc, kterou je nutné si uvědomit, je výjimečnost případu, ve kterém lze manželství povolit. V § 13 jsou vyjmenovány náležitosti, zejména soulad se společenským účelem ( založení rodiny a řádná výchova dětí §1 odst. 2 ) a důležité důvody. Soud tedy bude pečlivě posuzovat konkrétní situaci. V žádném případě není na povolení právní nárok. Vše je na uvážení soudu.

    Z konkrétnosti posouzení vyplývá i fakt, že jednou udělené povolení nelze použít na jiný sňatek. Pokud by se po udělení povolení snoubenci rozešli a ten nezletilý z nich chtěl uzavřít manželství s jiným partnerem, bylo by nutné požádat o povolení nové. Vždy se vztahuje ke konkrétnímu případu.

    Co se týče důvodů, které bývají v praxi uváděny jako důležité pro opodstatnění žádosti o povolení uzavřít manželství, nejčastěji se vyskytují těhotenství snoubenky, dále že snoubenci již spolu mají dítě, že spolu žijí ve společné domácnosti apod. Soudy ovšem posuzují důvody nejen z hlediska osobních zájmů snoubenců, ale posuzují i zájmy společnosti a zejména zájem budoucích dětí z takového případného manželství. Podle judikatury (R 30/1976) „musí být u snoubenců především zjištěny takové vlastnosti, které opravňují k předpokladům, že založené manželství bude harmonické, pevné a trvalé. Snoubenci musí svou tělesnou a duševní vyspělostí , svým dosavadním životem, povahovými vlastnostmi a poměrem k práco dávat záruku, že jejich manželství bude plnit společenské poslání.“ Je tedy mylné předpokládat, že těhotenství snoubenky bude nutně automaticky dostatečným důvodem pro vyhovění návrhu. Celá problematika je mnohem komplexnější a vzhledem k závažnosti a významu manželství jako životního svazku nemůže soud rozhodovat zbrkle podle pouze jednoho kritéria.

    Návrh se podává okresnímu soudu, v jehož obvodu má nezletilý bydliště, je osvobozen od poplatku, jako účastníci vystupují nezletilý navrhovatel a jeho zákonní zástupci (nejčastěji rodiče) a k doložení tvrzených skutečností je nutné připojit nejlépe písemné důkazy : lékařské potvrzení o těhotenství, potvrzení ze školy, o udělení půjčky na byt, o pracovním poměru a pod.

12 komentářů u „Povolení uzavřít manželství nezletilému staršímu 16 let

 1. Jakub Niebauer

  Dobrý den měl bych dotaz mam 16ti letou přítelkini jsme spolu již 7měsíců a mame závažné rodiné problémi které se týkají její rodiču,její otec se jí vzadala ajejí matka již 2roky nemá zaměstnání a byt tudíž ji nemůže mít u sebe,mě je 19 let zatím nem´´am svůj vlastní byt ten budu mít v měsíci říjnu přítelkině je nyní umístěna v diagnostickém ustavu chtěl bych se zeptat jaké by byly možnosti na snatek aby má přítelkyně mohla být se mnou??popřípadě jestli by nebyla možnost jejího splnoletnění? předem děkuji za odpověd

  Niebauer

  1. Katarina

   Dobrý den nebo Ahoj,
   Já sama mám podobný problém. Také zjišťuji na internetu různé informace ohledně takového sňatku. Podle mě co jsem se dočetla tak máte s přítelkyní velkou naději, že vám soud schválí sňatek. Mě se váš problém zda závažný, ale budete musset oba asi prokázat jestli jste oba na manželství připravení a vyzralí.

 2. veronika chadrabová

  dobry den mam dotaz..mne 16let a memu priteli 23let ve sve podstate spolu uz zijeme…ja se svou matkou mam uz nekolik let rozpory a proto jsem byla sverena do vychovy otce na moji zadost u socialni pracovnice..bohuzel jsem zjistila ze muj otec je neschopny sehnat podnajem a proto jsem se prestehovala ke svemu pritely se kterym jsem 5mesicu a z toho u nej bydlim 3mesice..chtely bychom oba spolu byt a zit spolu,tedy jinak receno se vzit…proto se vas chci zeptat jestli by to slo a jakou mame sanci ze nam to soud zchvali???a kde bych si to s pritelem mela vse viridit..predem vam velice dekuji za vasi odpoved..

 3. lukáš jurkovský

  dobrý den měl bych dotaz je mi 18 let a chodím se svojí sestřenicí jí je 16 let jsme spolu už rok a půl roku spolu už bydlíme v mém bytě.no a sestřenice je ve druhým měsíci těhotenstí a chtěli bychom se vzít ale předtím musí zažádat o splnoletnění tak se chci zeptat jestli je nějaká ance že sestřenice bude splnoletněná…předem děkuji za odpověd

 4. Hana Trávníčková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli v případě, kdy soud někoho zplnoletní, má dotyčný i všechna ostatní práva a povinnosti jako plnoletý (např. je souzen jako plnoletý, může si udělat řidičský průkaz na auto, legálně si kupovat alkohol a cigarety apod.). Pokud ano, ve kterém zákoně je toto zakotveno?

  Děkuji za odpověď.

  1. Katarina

   Dobrý den
   Já sama řeším podobný problém. Co jsem se tak dočetla na internetu. Tak má zplnoletněná osoba pouze právo uzavřít sňatek a odstěhovat se od rodičů. Pro volební právo, prodej alkoholu a cigaret, řidičský průkaz apod. Toto zplnoletnění neplatí.

 5. Veronika Chadrabova

  dobry den psala jsem tu uz asi pred 3mesici a odpoved mi neprisla proto se ptam znovu prosim o vassi odpoved dekuji vam moooc:

  dobry den mam dotaz..mne 16let a memu priteli 23let ve sve podstate spolu uz zijeme…ja se svou matkou mam uz nekolik let rozpory a proto jsem byla sverena do vychovy otce na moji zadost u socialni pracovnice..bohuzel jsem zjistila ze muj otec je neschopny sehnat podnajem a proto jsem se prestehovala ke svemu pritely se kterym jsem 5mesicu a z toho u nej bydlim 3mesice..chtely bychom oba spolu byt a zit spolu,tedy jinak receno se vzit…proto se vas chci zeptat jestli by to slo a jakou mame sanci ze nam to soud zchvali???a kde bych si to s pritelem mela vse viridit..predem vam velice dekuji za vasi odpoved..

 6. iwetca

  Je mi 16, partnerovi 31.S partnerem mám vztah už rok. Tak se chci zeptat, jak jsme na tom my? Těhotná nejsem,ale miminko plánujeme, zatím spolu nežijeme, ale chceme(rodiče se nemohou dohodnout), přítel má práci, a velmi dobře placenou, já si také přivydělávám. Jen si myslím, že rodiče mi souhlas nedají. Bez něj to nejde, nebo jsou nějaké vyjímky, popř. jiní příbuzní?

 7. Veronika Soukupová

  Jiná možnost než sňatek pro "splnoletnění" nexistuje. Vaše přítelkyne musí podat na soudu žádost o povolení uzavření manželství. V řízení budou vyslechnuti jako svědci její rodiče, sociálka, ale i vy. Soud na základě předložených zpráv o rodinných a majetkových poměrech rozhodne, jestli Vaše přítelkyně může uzavřít manželství s Vámi, či nikoliv.

 8. Hana Koudelková

  U těchto záležitostí jsou většinou ve zvláštních zákonech stanoveny přesné věkové hranice bez ohledu na zletilost, u řidičáku se to liší i podle jeho typu, trestní odpovědnost jako dospělý je až od věku 18 let bez ohledu na zletilost, od 15 do 18 let odpovídá jako mladistvý (§ 74 TZ,§ 2 písm. d zákona o soudnictví ve věcech mládeže), volit lze také až od 18 let (čl. 18 odst. 3 ústavy). Za konzumaci alkoholu nemůže být trestán mladistvý, ale ten, kdo mu tyto látky podává.(§ 218 trestního zákona), prodej cigaret je jen přestupek, takže lze za něj uložit pouze pokutu.

 9. Hana Koudelková

  Jak vyplývá z článku, soudy jako důvod většinou uznávají těhotenství i společné bydlení, příbuzenství v tomto případě není překážkou, protože dle § 12 zákona o rodině je neplatné pouze manželství uzavřené mezi předky a potomky nebo mezi sourozenci. Takže si myslím, že rozhodně šanci získat povolení máte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>