Smlouva o půjčce – aktualizováno

    Smlouva o půjčce je velmi častým typem smlouvy. Běžně ovšem bývá uzavírána pouze ústní formou. I když zákon písemnou formu nepředepisuje, je písemné zakotvení práv a povinností smluvních stran velmi vhodné a to i když smlouvu uzavírají známí či dokonce příbuzní. Sepsáním se nikdy nic nezkazí, věci se pouze vyjasní. A to pro obě strany. Je nutné si uvědomit, že i dobré přátelství může skončit a věci, které se zdály jasné se najednou stanou předmětem sporu. Smrt může přijít stejně tak nenadále a není vůbec jasné, jak se zachová dědic. Písemné zakotvení je tedy vždy výhodné.

    Půjčka jako pojmenovaný smluvní typ v občanském zákoníku zahrnuje možnost (nikoli povinnost) věřitele požadovat po dlužníkovi za půjčku úrok. Tím se liší od výpůjčky, kterou vznikne vypůjčiteli právo věc po dohodnutou dobu užívat bezplatně, tj. bezúročně. Další definiční znak půjčky je, že předmět smlouvy musí být druhově určen. Druhově určená věc může být libovolně nahrazena jinou věcí stejného druhu (mouka, mléko, peníze), kdežto speciálně určená věc je jedinečná (socha, konkrétní obraz) a má význam pouze v tomto unikátním provedení. Nelze např. Leonardův obraz zaměnit za obraz Salvatora Daliho. Ve smlouvě o půjčce tedy jde o druhově určené věci, v naprosto drtivé většině případů o peníze.

    Ve smlouvě je vhodné velmi přesně určit způsob splácení, pokud má být půčka vrácena postupně, tj. prostřednictvím splátek, neboť právě to bývá pochopitelně oblast, kde může nejsnadněji dojít k neočekávaným sporům či komplikacím. Je také vhodné, aby se smluvní strany shodly i na postupu v případech, kdy by se dlužník od připraveného splátkového scénáře odchýlil a dohodnuté závazky zakotvily do smlouvy.

191 komentářů u „Smlouva o půjčce – aktualizováno

 1. Miluše

  Ale co se stane, když dlužník peníze nevrátí? V jakých termínech mám posílat upomínky? Kdy to mohu dát k soudu a co tím mohu získat?

  1. Franta Jetel

   Muzes napsat Jeziskovi, ale nezapomen, ze jednou za rok a jeste nesmis prosvihnout termin.

  2. Larry Fox

   Hledáte půjčku na velmi nízké úrokové sazby po celou dobu trvání úvěru?

   Už jste se snažil získat úvěry od bank, ale bez úspěchu? Nutně potřebují peníze dostat z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo zavedení vlastního podnikání?. Nabízíme dlouhodobé a krátkodobé půjčky s výše úvěru v rozmezí od 5,000 do 5,000,000.00 v nás dolary, libry šterlinků, euro, Kč, atd. s nízkou úrokovou sazbou ve výši 3% pro všechny části world.The aplikace je k dispozici pro žadatele, kteří mají 18 let a výše.

   Pro více informací prosím kontaktujte e-mailem: 24hourloanservice@gmail.com

   S pozdravem

   Larry Fox

  3. Jarousek

   Je dobre do smlouvy zanest uroky z prodleni. Nejlepsi je pocitat je z kazdeho dne prodleni (napr. 0,15%% z dluzne castky kazdy den). Kdyz se behem Vami unosne doby nedohodnete s dluznikem, zaslete mu upominku z celkovou dluznou castkou, kde budou pripocitany i uroky z prodleni.

  4. Nika :-)

   Je důležité zda si strany ve smlouvě určí dobu splatnosti. Pokud ano, můžete začít peníze vymáhat po uplynutí této doby. Je-li plnění ve splátkách, po nesplnění jakékoli splátky můžete dlužníka žalovat na splnění celé dlužné částky, pozor, ale jen do doby, kdy měl dlužník plnit další pravidelnou splátku. Pokud to nestihnete v této době a dlužník další splátku plní včas, toto právo na splnění celého dluhu zaniká. Třetí možností je, že ve smlouvě nebyla stanovena lhůta splatnosti. V tomto případě můžete podat návrh (kdykoli) na okresní soud pokud částka nepřesáhuje 100.000 Kč v bydlišti dlužníka, a pokud převyšuje 100.000 Kč u krajského soudu podle bydliště dlužníka. Tento návrh na určení doby splatnosti dluhu není žalobou. Nemůžete proto dlužníka rovnou žalovat, ale prvním krokem je podání návrhu na určení doby splatnosti. Soud určí tuto dobu a nahrazuje tímto dobu splatnosti, která ve smlouvě určena není. Na základě tohoto určení doby splatnosti soudem, můžete podat po marném uplynutí lhůty, kterou soud určí ve prospěch dlužníka ke splnění dluhu, žalobu na splnění dluhu..Uplynutím lhůty soudem určené počíná běžet promlčecí doba, která je obecná tříletá.

 2. Rybová

  Před dvěma lety jsem půjčila známému jistou částku peněz.Před svědkem jsme ručně sepsali smlouvu o půjčce.Bohužel se ještě ani neobtěžoval mi cokoliv zaplatit.Chtěla bych vědět co všechno musím splnit,abych to mohla dát k soudu dřív než uběhne promlčecí doba.

  A mám vůbec šanci získat peníze zpět?Znám jeho trvalé bydliště u rodičů,kde bydlel v době půjčky.

  Děkuji zajakoukoliv pomoc.Rybová

  1. Franta Jetel

   Nepujcuj penize, copak jsi banka? A pokud ano, tak se nediv, ze je nedostanes zpatky.

  2. shania

   Nemusíte splnit nic, pouze podat žalobu k soudu, jestliže jste sepsali smlouvu a neuvedli do ní datum vrácení, potom vy můžete ze zákona požadovat navrácení peněz den následující po dni, kdy jste je půjčila. Pozor ale na promlčecí lhůtu, ta totiž začíná běžet také den následující po dni, kdy se stala pohledávka splatnou, tedy den následující po dni, kdy jste peníze půjčila!!! Obecná promlčecí lhůta je 3-letá, proto si raději pospěšte.

  3. Marta

   Nejrozumnější je si vzít a zaplatit vlastního advokáta. Mám s tím vlastní zkušenosti,i když to stojí peníze (v této době Vás, potom toho dlužníka), přesto se to vyplatí.

 3. Jarousek

  Zajimalo by me kydz pujcim jako osoba penize jine osobe a ta nakonec svuj zavazek splni a ja z toho ziskam nejaky urok, zda musim platit nejakou dan(napr. z prijmu..). Dale by me zajimalo, zda by mela upominka obsahovat nejake specialni zalezitosti, kolik by se jech melo poslat a jak by nasledne mela vypadat soudni cesta.

 4. Milan

  Me by zajimalo, jestli staci, kdyz takovou smlouvu oba beze svedku podepiseme. Preci jen takovych papiru si muzu napsat trebas 20, podepsat nekoho jineho nemusi byt take takovy problem. Jak je takovy papir v pripade sporu platny, neni nutne ho podepsat a nechat potvrdit u notare? Diky

 5. Rosta

  Ano mas sanci dostat co ti podle zakona nalezi. Smlouva o půjcce ma pormlceci lhutu 3 roky od nejzasiho terminu splatmosti. Jinak promlceni upravuje § 100 a výše obc. zak.

 6. nikol

  Prosim o radu. Půjčuji peníza na odkoupení statního bytu, stím že za za ty pujčen půjčené peníze chci přenechat ten odkoupený byt. Pokud s tím máte někdo skušenosti, prosím o radu. Předem děkuji

 7. Petr Konečný

  Cit : "Smlouvou o půjčce přenechává věřitel dlužníkovi věci určené podle druhu, zejména peníze, a dlužník se zavazuje vrátit po uplynutí dohodnuté doby věci stejného druhu" …… U peněz je výklad, zda se jedná o druhovou věc jednoznačný. Existuje výklad o přesném určení věci, zda se jedná o věc druhovou (peníze) a věc speciální (konkrétní originál obrazu) ? Jak se bezpečně rozezná, věc druhová od speciální ? Příklady zde uvedené jsou příliš jednoznačné. Jaké konkrétní znaky nese věc druhová a jaké věc speciální ? Existuje v tomto nějaké závazné rozhodnutí ?

  1. Martin Eliášek

   Věc speciální nelze při zpětném plnění zaměnit, vracíte to co jste si vypůjčil (nejde o smlouvu o půjčce ale buď nájem nebo výpůjčku, to podle toho jestli úplatně nebo bezplatně). To jestli se jedná o věc speciální by mělo být patrno ze smlouvy, jestli chcete vrátit 30tun starožitných hodin jedná se zřejmě o věci druhové, protože vám zřejmě nesejde na tom, jaké konkrétní hodiny vám vrátí.

 8. Petra

  Dobrý den,

  jedná se o s.r.o. .Podnikatel si chce vzít bezúročnou půjčku.On je majitelem spol.,ale toto si chce dát v podstatě sám sobě.Jakou částku si nejvíce může poskytnout?

 9. Mirek

  Jak by mělo být znění smlouvy upraveno v případě, že dlužníci jsou manželé? Má půjčka nějaký vztah ke společnému jmění manželů? Pokud ano jak by toto mělo být vyjádřeno ve smlouvě? Děkuji.

  1. Šéfredaktor

   Lze to vyřešit tak, že na straně dlužníků budou ve smlouvě uvedeni oba manželé. Půjčka obecně zavazuje oba z manželů. Výjimkou je situace, kdy druhý z manželů prokáže, že o půjčce nic nevěděl a navíc ta bude ve výši nad rámec obvyklého hospodaření. Zákon předpokládá souhlas druhého z manželů. Tedy, věřiteli by mělo postačovat např. písemné potrvzení – souhlas druhého manžela.

   Mgr. Lucie Jindrová

 10. Šmída

  zapůjčil jsem jednomu známému finanční hotovost a to v pěti půjčkách, kdy smluva byla sepsána na stroji a pouze podepsaná mou osobou jako věřitelem a známým jako dlužníkem. Peníze jsem mu zapůjčil již před dvěma lety s uvedeným termínem splatnosti na smlouvě. Peníze mi však nevrátil. Mám nějakou šanci u soudu, že peníze získám zpět když podpisy nebyly ověřeny a smlouva je strohá na tři věty. Dále mi dlužník nabízel část pohledávky ale já jsem ji nepřijal jelikož nebyla celá. prosím o radu na právníka nemám peníze děkuji

  1. Šéfredaktor

   Smlouva o půjčce nevyžaduje ani ověřené podpisy ani sáhodlouhý obsah. Stačí, je-li z ní zřejmé, kdo komu co půjčil, že se dlužník zavazuje peníze vrátit a do jakého data. Ode dne následujícího po lhůtě splatnosti můžete dluh vymáhat a od tohoto data také běží promlčecí lhůta, která činí 3 roky. Do této doby musí být podána žaloba soudu. Pokud byste to nestihl, můžete žalovat i tak, ale vystavujete se nebezpečí, že pokud dlužník uplatní u soudu námitku promlčení, budete neúspěšný. Navíc, myslím, že byla velká chyba nepřijmout částečné plnění, neboť jste mohl získat alespoň něco, takhle hrozí, že nedostanete nic. Navíc, věřitel je povinen přijmout i částečné plnění a dlužník se tak tímto může u soudu bránit.

   Mgr. Lucie Jindrová

 11. Veronika

  Dobrý den. Poradíte mi, jak postupovat v siutaci, kdy byla půjčka poskytnuta pouze po ústní domluvě a existuje tak pouze doklad o převodu z účtu na účet? A jak v takovém případě běží promlčecí lhůta?

  1. Petr

   to byla chyba za kterou možná zaplatíte, pokuste se s dlužníkem podepsat dodatečnou smlouvu nebo směnku vše s původními daty, nebo dohodu o uznání dluhu pokud dlužník nekomunikuje a nechce vám nic podepsat tak bych vyzkoušel takovou menší fintu. Nedávno se mi stalo, že jsem omylem poslal peníze na cizí účet. Takže jsem zašel do banky a požádal o vrácení peněz s tím že se jedná o nevyžádanou platbu. Banka vyzvala majitele účtu a ten peníze vrátil. Pokud by je nevrátil tak lze postupovat soudní cestou a je velká šance že vaše peníze vám budou vráceny.

 12. daniel

  Dobrý den.Potřeboval bych poradit jak od stoupit od smluvy?Vzal jsem si pujču a chci jí zrušit…Prosím poradte jak se píše odstoupení od smlouvy…Děkuji…

  1. Šéfredaktor

   Předně musím upozornit, že odstoupit od smlouvy je možné jen tehdy, vyplývá-li tato možnost ze zákona nebo je-li to sjednáno ve smlouvě. Mělo by být písemné a doručeno druhé smluvní straně. Konkrétní obsah záleží na Vás, ale musí být zřejmé, že odstupujete od konkrétní smlouvy. Pokud bylo ve smlouvě sjednáno odstupné, je zároveň třeba je uhradit.

   Mgr. Lucie Jindrová

 13. Pavek

  Prosim o potvrzeni, zda mohu na zaklade teto smlouvy vymahat po dluznikovi penize… Nerad bych se do neceho pustil a neco opominul… Diky S pozdravem I. Pavek PS: Puvodne slo o pratelskou vypomoc, nyni vsak nechce dluznik splacet.

  Smlouva o půjčce

  Půjčující: Jmeno a prijmeni

  RC

  Trvale bydliste

  Vypůjčitel:Jmeno a prijmeni

  RC

  Trvale bydliste

  Dne x.x. 2007 xxxxx půjčila yyyyy částku

  100.000 Kč (slovy: jednostotisíc korun českých).

  Vypůjčitel yyyyy se zavazuje stanovenou částku splatit půjčující xxxxxxxx

  nejpozději do xx.xx.2007

  V případě neuhrazení dlužné částky ve stanoveném termínu narůstá dlužná částka každým měsícem o 1%

  Ve městě dne x.x.2007

  Podpis půjčujícího: Podpis vypůjčitele:

  1. Georgi Margaritov

   Dobrý den,

   rád se Vám pokusím formou názorného příkladu popsat Vaši situaci.

   Smlouva – řečeno komplikovanou právnickou řečí – je tvořena dvěma jednostrannými, vzájemnými a obsahově shodnými projevy vůle směřujícími ke vzniku, změně, zajištění či zrušení právních vztahů, které s těmito projevy vůle právní řád spojuje.

   Ačkoliv si to možná neuvědomujete, Vy, coby subjekt práva, denodenně uzavíráte smlouvy a to i navzdory tomu, že jste dosud nenabyl způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu. Např. když jdete do pekařství koupit třeba housky, (konkludentně) uzavíráte s prodavačem kupní smlouvu podle § 588an. obč.zák.

   Proč?

   No zkrátka, Vy máte povinnost zaplatit za housky a tomu odpovídající právo dostat je.

   Prodavač má právo na zaplacení kupní ceny a tomu odpovídající povinnost Vám housky vydat ve stavu obvyklém pro housky ;-).

   Ze zmíněného tedy jasně vidíte, že způsobilost k právním úkonům (resp. k uzavírání smluv) máte a to i přesto, že jste "jen" sedmnáctiletý.

   Důleité pro Vás ale je, že Vaše způsobilost k právním úkonům je omezena(!) a to co do rozumové a mravní vyspělosti odpovídající průměrnému sedmnáctiletému člověku. Toto omezení ze zákona odpadne dosažením zletilosti. (Takže ještě chvilku se zakládáním akciových společností musíte počkat ;-))

  2. Mrcik

   😀 dobrá tedy, akciovku založím až za rok 😀

   Tedy konkrétněji, šlo mi o to, že jsem chtěl kamarádovy (16 let) půjčit mé naspořené peníze (asi 14 000) a nejsem si 100% jist jeho důvěryhodností a proto jsem si chtěl pojistit vrácení peněz smlouvou o půjčce.

   Můj dotaz tedy zní, zda jsem právně způsobylí pro uzavření smlouvy o půjče ve výši řekněme do 30 000.

   Jo a děkuji za pěkné vysvětlení této problematiky.

  3. Georgi Margaritov

   Dobrý den,

   Pokud si nejste jistý důvěryhodností člověka, jemuž hodláte půjčit peníze, vřele Vám doporučuji mu je nepůjčovat.

   Vezměte to z té praktické stránky. Vy sice budete mít uzavřenu smlouvu o půjčce ve dvojím vyhotovení, což je nesmírně důležité, ale na druhou stranu uvažte, co všechno musíte podniknout pro to, abyste vydobyl svou pohledávku zpět. Silně pochybuji, že by se Vám pouhým předložením smlouvy o půjčce podařilo přimět svého dlužníka, aby splatil, co dluží.

   Vedle možnosti peníze z dlužníka vytlouci (což nedoporučuji vzhledem k všeobsažnosti trestního zákona) se nabízí trnitá cesta civilního procesu. A teď pozor! Vám je 17 a z tohoto důvodu máte rovněž omezenu i tzv. procesněprávní způsobilost. Pro Vašeho dlužníka platí totéž. Ad absurdum může soud do Vašeho soukromého sporu zatáhnout i dlužníkovy rodiče, ba co hůř, i Vaše. 😉 Ostatně umíte napsat a podat žalobu?

   Od dubna tohoto roku se participuji na řešení poměrně jednoduchého sporu ohledně smlouvy o půjčce, kde je předmětem plnění poměrně vysoká částka. Přestože smlouva byla jednoznačná a právně bezvadná, dodnes nebylo ve věci soudem rozhodnuto.

   Rada nad zlato:

   Nepůjčujte, nepůjčujte, nepůjčujte (leda že byste moc chtěl).

   😉

 14. Michal V.

  Dobrý den,

  chci se touto cestou zeptat, jaký je maximální mesíční úrok dle zákona, pokud je to tedy nejak zákonem omezeno. Předem děkuji za pomoc. Michal

 15. Michal V.

  dobrý den,

  měl bych ještě jeden dotaz… je možné ke smlouvě doložit takzvanou rozhodčí doložku? A když ano tak kam…? Děkuji za rady. Michal

 16. Petr

  ahoj, mám kamaráda, kterému pujčuji 100 000 korun a bude mi ručit autem… nevíte jak se to má napsat do vašeho vzoru? děkuji :-)

 17. bandynka

  Dobrý den,zakoupila jsem si dvě vstupenky na akci Cirque du Soleil v Sazka Areně.Emailem mi přišlo oznámení,že se představení ruší,a že mohu vrátit vstupenky na pobočce Sazky.Z ceny vstupenek mi ovšem srazí tzv.servisní poplatek,který činí 120/lístek-to bylo i písemně vyznačeno na vstupenkách.Takže:nejenže zruší představení z nepochopitelného důvodu,já musím jít vrátit vstupenky,ale navíc mě to bude stát 240 Kč.

  Mohu se proti servisnímu poplatku nějak bránit?Děkuji

 18. jajina

  Dobrý den, potřebuji poradit,

  přítel si vzal bez mého vědomí dvě půjčky, vždy u jiné banky. Chci ukončit tento vztah, ale mám strach, že nebude dlužné částky řádně platit a budu mít problémy. Důvod mých obav je ten, že má trvalý pobyt v zahraničí(EU), ale jako kontaktní adresu uvedl moji, dokonce i tel.číslo. Zkoušela jsem si zjistit, co se mi může stát, když nebude půjčky platit, bylo mi sděleno, že na kontaktní adrese ho budou hledat, ale srážky mu dají exekučně z platu. Ptám se, po kom je budou vymáhat, když změní zaměstnání a toto neuvede?? Mám hrozný strach z případné exekuce. Žiji ve svém bytě s dcerou a maminkou, přítel zde není hlášen. Měl dovoleno si v zaměstnání a v bance kvůli výpisům z účtu nahlásit jako kontaktní adresu naši. Netušila jsem, že to takhle dopadne a nahlásí ji i na půjčky. Mé jméno uvedeno není, ale sousedé vědí, že tady bydlel se mnou. Děkuji za odpovědi, jsem opravdu zoufalá.

 19. Klepal

  Dobrý den,

  půjčujeme si v rodině poměrně značný obnos na 1 rok a proto jsme se rozhodli sepsat krátkou smlouvu o půjčce. Chtěli bychom příbuzným navrhnout úrok z částky – slušný, ne zbytečně velký. V jakém rozmezí bychom se měli pohybovat? Platí se úrok poměrně – tzn. pokud částku splatíme za půl roku, bude to jen polovina ročního úroku?

  Děkuji za odpověď.

  Jaroslav Klepal

 20. Andrea

  Dobry den!V roce 2002 jsem prispela urcitou sumou na koupi bytu rodine meho tehdejsiho pritele.V dobre vire pokracovani vztahu jsem to brala jako spolecnou investici a neuzavrela zadnou pisemnou dohodu o vraceni v pripade naseho rozhodu.Pred 2 roky vsak k rozchodu doslo a ja se ptam,zda je mozne penize od pritele vysoudit nebo je vse jiz promlcene?Mam pouze vypis z uctu o zaslane castce na jeho ucet.Doted jsem zadnou oficialni cestou o vraceni nepozadala(pouze pres sms a e-mail).Dekuji

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, dluh se promlčí za 3 roky ode dne splatnosti. V tomto případě, kdy nemáte nic písemně, se bývalý přítel může bránit např. tím, že se z Vaší strany jednalo o dar atp.

   Asi bude nejlepší, pokud se co nejdříve spojíte s nějakým advokátem a společně se dohodnete na dalším postupu.

   Mgr. Lucie Jindrová

 21. Jaruška

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v roce 2004 jsem si půjčila částku 10000 Kč. Kamarád mi chtěl peníze darovat, byl do mne zamilovaný ale přesto jsem mu vystavila lístek. Že jsem si peníze půjčila ale neuvedla jsem tam datum splatnosti. Kamarád tvrdil, že tedy stačí, když mu je vrátím do deseti let.Chtěla jsem začít splácet ale zaplatila jsem jen 500 kč a ocitla jsem se v prac. neschopnosti bohužel ani né svojí vinnou. A nemohla jsem dále splácet, z finančních důvodů, Vím, že ta částka není nák vysoká ale starám se ještě sama o dceru.Po celou dobu jsme se stýkali ale v létě kamarád zjistil, že jsem si našla přítele. Po necelých 3 letech mi přišel platební rozkaz, že musím vše uhradit i dalších 10000Kč za jeho právního zástupce. Je možné se nák proti tomuto odvolat, měla jsem za to, že tedy dohodnutých deset let mam na splácení.Mám i na tato tvrzení svědka ale bohužel je to dcera, jestli se dá počítat za svědka. Děkuji za odpověd Jaruška

 22. Milena

  Dobry den,

  pokud chci smlouvu o pujcce notarsky overit znamena to, ze ji musi obe osoby podepsat primo u notare, nebo staci, kdyz tam donesu jiz podepsanou smlouvu?

  diky moc za info

  M

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, záleží na tom, co chcete ověřit, jestli listinu nebo podpis; předpokládám však, že Vám jde o ověření podpisu.

   Notář (nebo úředník na MěÚ) musí vidět, že tu listinu podepisujete, aby tak mohl co ověřit. Tedy, je nutné, abyste listinu podepsali až před ním. Jinak by neměl co ověřovat.

   Mgr. Lucie Jindrová

 23. Prouzová

  15. října dal manžel zálohu na nákup auta, peníze poslal údajně třetí osobě po svém spolupracovníkovi p.Polákovi, který mu nabídl možnost nakoupení auta od jeho známeho. Bohužel nesepsali žádnou smouvu, nákup se nekonal. jedná se o částku 10 000,-kč. Celý následující měsíc oddaloval nákup, tak jsem chtěla,aby p.Polák vrátil peníze. Tuto skutečnost opět oddaloval, až jsem donutila manžela aby p.Polák alespoň podepsal amlouvu, že peníze převzal a za jakým účelem, bohužel jsme tam nenapsali určité datum do kdy má peníze vrátit.Ani do smlouvy s manželem nenapsali adr.pouze podpis a r.č. Jak dále postupovat? Už týden se jej snažím dohonit nebere tel. a přestal chodit i do práce. Jak máme stylizovat smlouvu a půjčce.Je možné požadovat úrok z půjčky, i když není zanesen ve smlouvě? Děkuji za odpověď.

 24. Jana

  Dobrý den,

  mám dotaz. Půjčila jsem příteli bez dokladů přes 70 tisíc, které mi slíbil vrátit za všech okolností – trvání i skončení vztahu. Zápůjčka trvná již skoro 3/4 roku. Doposud se k tomu nemá. Oznámila jsem mu tedy , že jsem připravena to oznámit na policii a až nyní je svolný sepsat nějaký doklad a splátkový kalendář.

  Můžete mi poradit v náležitostech a správném postupu tohoto úkonu, aby byl v případě přetvrávajících problémů tento krok právně uznán?

  Děkuji

 25. Pavel Křesťan

  Dobrý den, mohu se zeptat jak je, že Providet i jiné firmy si účtují i více, nevím přesně kolik, ale dejme tomu tak 50% za půl roku nebo rok.., když níže jste psal/a že maximum je 10%? Děkuji

 26. Lenka K.

  Dobrý den, mám dotaz. Před 2 lety jsem si uschovala u svého otce přes 300.000,-Kč. V průběhu dvou let jsem si 100.000,- vzla zpět na různé nákupy. Bohužel žádný doklad o úschově nemám.Nyní nastala situace, že se otec od matky odstěhoval a mě řekl, že má teď dluhy a teď mě žádné peníze vrátit nemůže. Otec je OSVČ. Prosím Vás o radu, jak mám postupovat? Můžu si zažádat, a příp. kde, o ocenění firmy? A pokud vím, že má účet u ČSOB, můžu nějakým způsobem zjistit, kolik financí má na účtu? Děkuji Vám za odpověď.

 27. Hannah

  Dobry den, svemu byvalemu priteli jsem pujcila 185 000,-. Na tuto pujcku jsme sepsali smlouvu o pujcce tak, ze v pripade rozchodu je povinnen mi onu castku uhradit.Po case jsme se rozesli a nyni se zaplaceni vyhyba. Chtela bych se zeptat jake mam moznosti, zda tato smlouva jako takova, sepsana mezi nami dvema a moji mamou je platna a jak mam dale postupovat?

 28. Petra

  Dobrý den,půjčila jsem bývalé kamarádce určitý obnos,který mi z počátku dle smlouvy a směnky splácela.Tuším,že promlčecí lhůta je 3 roky.Neprodlužuje se kroky částečných úhrad?Směnka má také promlčecí lhůtu 3 roky. Děkuji za radu

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   pokud je ve smlouvě uveden splátkový kalendář, promlčují se postupně jednotlivé splátky a to po 3 letech. Pokud ovšem ve smlouvě splátkový kalendář uveden není, promlčí se dluh do 3 let od data uvedené splatnosti.

 29. Greplová

  Dobrý den,

  je možné napsat smlouvu o půjčce finanční hotovosti 1 300 000,- dodatečně např. za rok ? Musí být v ní určena doba splatnosti a stačí podpisy úředně ověřit bez uložení smlouvy u notáře ? děkuji moc za odpověď

 30. Jana Pláničková

  Prosím o radu. Před třemi měsíci jsem se rozvedla. Podle smlovy, kterou jsme sepsali jsem dostala 300 tisíc za byt který se měl prodat za 600 tisíc. Nyní mi přišlo od právníka rodičů bývalého manžela že jim dlužíme 100 tisíc, které nám půjčili před asi čtyřmi lety na zařízení bytu 60 tisíc na auto a 120 tisíc na fyrmu mého manžela, kde jsem pracovala (bez výdělku)Smlouva je sepsána pouze na těch 120 tisíc. Manželovy zůstalo auto, byt včetně zařízení (odhad. cena 1mil. Kč) a fyrma. Bojím se aby bývalý manžel s rodiči nesepsal dodatečně nějaké smlouvy. Chtěla jsem pouze v klidu s dcerou bez starostí žít. Můžete mi prosím poradit moc děkuji.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   záleží na datu splatnosti, jestli třeba už není tento závazek promlčen. Pokud je však druhá strana zastoupena advokátem, Vám to vřele také doporučuji.

   Bez znalosti listin však nejsem schopna relevantně odpovědět.

 31. Jiří Vítek

  Dobrý den,

  jeden můj známý si ode mne na týden půjčil doklady. Jak jsem zjistil později, stihl si na ně půjčit cca 150 000. Zjistil jsem také, že je za podobný podvod v podmínce. Všechny smlouvy jsem si stačil nafotit, když je zapomněl u nás doma.

  Jaké kroky mám nyní podniknout, aby byl tento trestný čin řádně vyšetřen?

  Jsou ofocené smlouvy získané zásahem do osobního vlastnictví uznatelný důkaz?

 32. Aleš

  Dobrý den, lze tuto smlouvu uzavřít i mezi FO a PO? Případně musí z takové smlouvy pak vyplývat úroky? Děkuji

 33. petra

  Dobrý den, moje rodina se dostala do absurdní situace a nevíme co stím. Mojí švagrové, která se opravdu jevila slušně a spořádaně jsem půjčila vloni na jaře 300.000,- bez smlouvy, s tím, že mi je určitě vrátí do léta a pak když je nomohla vrátit, tak slíbila do konce roku 2007. Nic takového se nestalo. Dokonce to vypadá tak, že na půjčku už zapomněla.. Nechce ani uzavřít dodatečně smlouvu o půjčce. Jsem nešťastná a nevím co mám dělat. Takto mojí švagrové naletěl i můj taťka, ktrý jí půjčil 180.000,- prosím poraďte mi co se s tím dá dělat? Moc děkuji. Petra

 34. Eva P.

  Dobrý den,měla bych dotaz,zda stále platí,že též půjčka pro zaměstnance od zaměstnavatele může být bezúročná a zároveň nepodléhá žádné jiné dani,především dani darovací? Děkuji

 35. Jitka

  Dobrý den,

  je možné finanční půjčku vyrovnat darem nemovitostí?

  Když mám smlouvu o poskytnutí půjčky a splatností do 2 let, můžu darovat nemovitost v hodnotě finanční částky ?Jakou smlouvou to lze řešit ?

  Děkuji moc za odpověď

 36. Bára

  Dobrý den!Pujcila jsem svemu exmanzelovi financni hotovost 60 000,- s tim,ze mi do 2 tydnu vrati 65 000,-.Je na to sepsana smlouva s vracenim do urciteho data.Je to uz cca 2 mesice a nic se nedeje,jen rika,ze ty penize nema.Jsem samozivitelka se 3 detma a tak bych se chtela zeptat,jak mam postupovat,aby naklady na toto vymahani pujcky byly co nejmensi…Mockrat Vam dekuji!

 37. danuše petrželková

  Dne 14.12. měl syn autonehodu,kterou nezavinil.Oba účastníci se dohodli,že policii volat nebudou a zhodnotili škodu do 50 tis. s tím,že platba půjde z povinného ručení viníka.Tentýž den jsem odvezl auto do.zn. servisu.Sepsal smlouvu z datem vyhotoveni 31.12.2007. a předběznou cenou 50 tis. ani po opakovaných dotazech v prosinci jsem se výši ceny nedovědel a auto nebylo v termínu opraveno.V průběhu ledna jsem se 3x dotazoval na cenu a opravu,která stále nebyla hotová.Až 16.1 mi bylo sděleno,že oprava bude stát 70 000, po hodině 76 000.Když jsem řekl,že si na kontrolu ceny přivedu soudního znalce bylo mi řečeno ať s ním nechodím,že to možná pojišťovna zaplatí celé,ale auto že mi až do zaplaceni nevydají. Upozornil jsem je i na to,že nemají právo na zaplacení rozdílu v ceně.Vedoucí servisu údajně stále čeká na nový propočet pojištovnou.Auto potřebuji, chtěl bych vědět jestli můžu servisu naúčtovat pronájem auta a zda mi mohou auto zadržovat.

 38. Renata

  Dobrý den, před více jak 3 lety jsem své velmi dobré přítelkyni půjčila v několika částkách poslaných z účtu na účet větší obnos peněz. Nesepsali jsme žádnou smlouvu ani u toho nikdo nebyl. Došlo mezi námi k rozepři a chtěla bych peníze nazpět. Bývalá kamarádka se mi vysmála a prohlásila, že jsem jí je darovala a že už je vše stejně promlčené. Je šance dostat peníze nazpět, třeba i soudní cestou? Děkuji za odpoveď.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   pokud nemáte písemnou smlouvu ani žádného svědka, bude vše stát jen na Vašich tvrzeních. Je pravda, že doklad výpisem z účtu o tomto převodu je podstatným důkazem, nicméně byste musela prokázat, že se opravdu jednalo o půjčku (a ne o dar) a především sjednanou dobu splatnosti, protože ta má vliv na promlčení, které činí 3 roky. Zvažte tedy, co budete schopna u případného soudu prokázat, popř. se obraťte na advokáta.

 39. Jitka Šlosarčíková

  Dobrý den,

  před 4 lety se můj tehdejší přítel rozhodl vyplatit mého bývalého manžela z našeho bytu. Činil tak pouze z vlastní vůle a já sama jsem ho několikrát upozorňovala, že v případě našeho rozchodu nebudu nikdy schopna mu tak velkou částku splatit. Nabídla jsem mu pouze možnost trvalého přihlášení se, což neučinil. Naše soužití trvalo cca přes rok (po tuto dobu mi na společnou domácnost nikterak nepřispíval). Poté, co se odstěhoval, začal vznášet požadavek na vrácení peněz. V rámci dobrých mravů jsem mu samozřejmě přislíbila, že mu peníze, v případě, že budu nějaké mít, vrátím. Nabídla jsem mu měsíční zasílání jisté částky, to však odmítl s tím, že chce sumu celou. To však není v mých silách a možnostech. Před nedávnem se na mne obrátil s požadavkem podepsání smlouvy o půjčce, což jsem odmítla. O žádné peníze jsem jej nikdy nežádala a žádné mi také nepůjčil. Prosím o Váš právní názor a radu jak postupovat dále.

  Mnohokrát předem děkuji J. Š.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   rozhodně mu teď nic nepodepisujte. Pokud ale začnete splácet, znamenalo by to pro něj důkazní výhodu v případném soudním řízení. Je otázka, nakolik je schopen tyto skutečnosti před soudem prokázat. Nevím, na čí straně by mohl stát váš bývalý manžel jako případný svědek. Pokud však neznám podrobnosti, těžko můžu odhadovat případný úspěch.

 40. Rostislav Kana

  Dobry vecer, prosim o radu pujcil jsem si u banky a nespalcel a nijak sem to neresil. A dnes mi prisel platebni rozkaz kde je napsano, ze mam zaplatit dluznou castku spolecne s uroky 22% za posledni 3 mesice a odmenu pravnikovi dohromady asi 60000 a jestli jsem to spravne pochopil zaplaceno ma byt do 15 dnu od prevzeti. Podavat odpor nehodlam protoze ty penize jim dluzim, ale bohuzel tolik penez nemam. jak mam ted postupovat? Mam se pisemne vyjadrit soudu nebo zalobci, ze svuj dluh uznavam a sam navrhnout formu zaplaceni. Je jeste nejaka moznost domluvy, zaplatit ve splatkach nebo uz me nic jineho nez exekuce neceka pokud tedy nezaplatim

 41. Jiří

  Dobrý den,

  půjčil jsem příteli peníze a o této půjčce jsme sepsali smouvu. Bohužel se však stala chyba, neboť je na ní špatně zadáno datum, smlouva je datována o cca 4 měsíce dříve než byla uzavřena (přítel mi tedy dluží déle, než odpovídá skutečnosti), tehdy si toho nikdo nevšiml. Rovněž na ní nejsou uvedeny rodná čísla, jinak je zcela v pořádku. Přítel nyní po uplynutí doby splatnosti otálí se splacením dluhu a já se obávám, že je možné tuto smlouvu napadnout. Omezuje to nějak mé možnosti dluh vymáhat? Jak mám dále postupovat?

  Děkuji za Vaši odbornou pomoc.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   sice budete mít dokazování trošku komplikovanější, nicméně takovou smlouvu, resp. plnění z ní lze vymáhat.

   Smlouva o půjčce totiž nemusí mít písemnou formu.

   Dejte si jen pozor na případné promlčení.

   Rodná čísla rozhodně na smlouvě uvedena být nemusí.

   Písemně ho vyzvěte k zaplacení a dejte mu urč. lhůtu. Pokud ani pak nezaplatí, podejte žalobu soudu.

 42. Jan

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jakou šanci mám vyhrát soud v mém případě. Před rokem jsem půjčil dnes již bývalé přítelkyni, jež se ocitla ve finanční tísni, 96tis Kč. Sepsali jsme smlouvu dle vašeho vzoru, pod kterou jsme se oba podepsali. Avšak ona již rok nedodržuje výši ani termín měsíčních splátek, dohodli jsme se na částce 2tis, každý měsíc. Navíc jsem ve smlouvě úmyslně neuváděl žádné penále z opoždění splácení, žádám jen vrácení částky, kterou jsem jí půjčil. Dnes mi již dluží na splátkách 14tis Kč, neustále ji musím telefonicky urgovat a ona jen slibuje, že zaplatí, že si vezme půjčku a celý dluh uhradí. Výdělek v zaměstnání má, i přes to nedodržuje smluvní podmínky. Kolik by stálo případné podání žaloby u soudu? Případně jak nyní postupovat? Děkuji za odpověď na můj dotaz. S pozdravem Jan

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, podejte návrh na vydání platební rozkazu. Přiložte originál smlouvy, popište, kolik bylo splaceno a kolik žádáte ještě zaplatit. Když soudce shledá věc jasnou vydá platební rozkaz. Dlužník se proti němu může odvolat. Jinak musí zaplatit. Když ne, tak se podá návrh na exekuci a exekutor už si najde optimální způsob, jak dluh vymůže. Dluh ovšem naroste o soudní výlohy a náklady exekuce. Soudní poplatek za žalobu o zaplacení 14 tisíc bude činit 600,-Kč.

  2. Jan

   Velice děkuji za Vaší odpověď. Jedinou věc, kterou jsem zapomněl do mého dotazu napsat. Jestliže je ve smlouvě v právech a povinnostech smluvních stran uvedeno: "Nesplní-li dlužník v termínu splátku, může věřitel žádat o zaplacení celé své pohledávky". Myslíte, že je tedy možné soudně vymáhat celých 96tis anebo jen částku týkajících se opožděných splátek (dosud zmíněných 14tis)?

  3. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, ze znění ustanovení jasně vyplývá, že je možné požadovat zaplacení celého zbylého dluhu.

 43. Martina Traplová

  Dobrý den.Potřebuji radu jak postupovat v případě vrácení finanční půjčky.Jsem již dva a půl roku rozvedená.Můj bývalí manžel si v průběhu našeho manželství půjčil od sve matky 50 tisíc korun na koupi osobního auta.Po rozvodu si auto nechal a jeho matka chce vrátit peníze.Samozřejmě uhání i mě abych jí polovinu půjčky vrátila já.Auto je psané na jeho jméno,ale řidit nesmí z důvodu jeho nemoci,tak že nevím jak s autem naložil.O tuto půjčku jsem jeho matku nežádala já ale bývalí manžel a proto jsem ani jeho matce nic nepodepsala i když ona se snažila mi nějaký papír nechat podepsat.Majetko právně jsme se vyrovnali mezi sebou pouze ústně.Teď mě on a jeho matka neustále uhání o vyrovnání polovin různých půjček o kterých jsem ani nevěděla,že si někde vypůjčil.Už jsem zaplatila polovinu půjček kde vím,že jsem s nimy souhlasila i já a kde figuroval i můj souhlas písemně.Má bývalí manžel nárok vymáhat na mě poloviny půjček pod které jsem se nepodepsala?Většinou jsou to půjčky od jeho rodičů.

 44. Ilona

  Dobrý den

  otec půjčil v r. 2004 svému nevlastnímu bratrovi značnou sumu..cca 550000Kč se splatností do ledna 2005. Ten vzal peníze a zmizel na 4 roky do ciziny(bývalý SSSR), adresu mu mezitím vypověděli na radnici (oficiální bezdomovec) a teď se vrátil a bydlí u babky. Smlouvu o půjčce sice podepsal, ale patrně je to nanic…nehlásí se a platit se mu evidentně nechce, telefony zapírá. Dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji

 45. Petr Novák

  Dobrý den, mám teď díky své hlouposti problém a nevím co s ním. Dělám u podnikatele a vše jsem mu já i ostatní zaměstnanci věřili. Měl nějaké finanční problémy a potřeboval půjčit. Má známou paní co dělá pro Provident a tady tím způsobem jsem si půjčil 15 000. Dokonce to i splácel až do začátku června. Mezitím měl další problém a já trouba mu na to skočil, půjčil jsem si z GE Money Multiservis 180 000. A aby toho nebylo málo tak do práce mi přišla kontrola na kasu a tam chyběly peníze(,protože si je šéf večer odvezl)a bylo mi řečeno, že to buď dorovnám anebo trestní oznámení. Tak jsem zaplatil ze svého. Tak teď momentálně je dlužná částka 245 000. Na všechny tyto "akce" mám aspoň 4 svědky, ale žádnou smlouvu a ostatní zaměstnanci jsou na tom stejně.Momentálně nikomu nezvedá mobil a vyhýbá se. Dá se to nějak řešit?

 46. Jan hubinský

  Dobrý den před časem se můj známý dostal do finanční tísně potřeboval půjčit.Já jsem mu půjčil 170000kč.Půjčka byla bezůročná a byla splácena měsíčně po 4000kč vždy do 20.dne v měsíci.Na smlouvě jsou jména dlužníka i věřitele také rodná čísla i adresy.Splatnost byla do 20.5.08.Smlouva byla sestavena na základě vzoru z internetu:

  Smlouva o půjčce

  uzavřená ve smyslu ust. § 657 a násl. zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, v platném znění,

  mezi níže uvedenými smluvními stranami

  1.Věřitel:

  2.Dlužník:

  Článek I.

  Účel smlouvy

  1. Věřitel půjčuje touto smlouvou dlužníkovi v hotovosti finanční částku ve výši stosedmdesát tisíc Kč (slovy).

  Článek II.

  Splatnost půjčky

  Dlužník se zavazuje uhradit věřiteli půjčenou finanční částku specifikovanou v článku I této smlouvy (pro účely této smlouvy dále jen „půjčka“) hotově v místě bydliště věřitele takto:

  dále pokračují data o splácení na konci jsou podpisi a závětečná ustanovení.Lze na základě této slmouvy peníze dostat zpět?

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   samozřejmě, že lze tento dluh vymáhat. Smlouva o půjčce nemusí být ani písemná.

   Podejte žalobu místně příslušnému soudu.

 47. Marek Kuzník

  Dobrý den,

  můj dotaz je malinko složitější. Je možné uzavřít smlouvu o půjčce, kdy budu dlužníkovi poskytovat každý měsíc finanční částku? Stručně: druh+družka, hypotéka na dům, 1 vlastník: družka, splácení společné, moje účast v případě rozchodu nevymahatelná.

  Podrobnější popis bych podal mailem. Moc by mi pomohl názor odborníka, v horizontu let to půjde k milionu a já si s tím nevím rady.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, smlouvu o půjčce lze sjednat i s opakujícím se plněním, není nutné, aby byla částka poskytnuta jednorázově. Pokud ovšem potřebujete s takovou smlouvou poradit nebo si jí nechat přímo sepsat, pak to je záležitost pro placené právní služby, nikoliv pro bezplatnou poradnu.

 48. Jakub Švejnar

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jestli ve smlouvě o půjčce podle § 657 část VIII., hlava 5 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník lze požadovat úrok a nebo jestli to musí být dle § 658.

  Uzavřel jsem totiž smlouvu o půjčcce podle § 657, že mi ji dlužník peníze vrátí do určitého data spolu s nějakým úrokem /úrok byl nabídnut dlužníkem, tato skutečnost tam ale není uvedena/ (do jaké procentuelní výše je toto považováno za lichvu?). Dále pokud by mi dlužník peníze spolu s úrokem nevrátil do určeného data, je požadován úrok ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení (čili 5 Kč/den, částka byla 10.000,- Kč)

  Myslíte, že se dá u soudu uspět?

  Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Jakub Švejnar.

 49. Radim

  Dobry den, v lednu jsem pujcil kamaradce 200 000 Kc, s tim, ze jsme ve smlouve neuvedli datum splatnosti. Kamaradka me poslala v unoru 40 000, dale me sdelila, ze ted penize nema, ze je me ale bude splacet 3000 mesicne od listopadu. Cekat 4,5 roku se me moc nechce a plus penale. Dale si myslim, ze by to mohlo byt po 3 letech promlcene. Nejdriv bych mel poslat doporucenou vyzvu k uhrade k datumu to vim, ale co ji mam do te vyzvy uvest? Napr. at je posle do 14 dnu nebo mam se domluvit na splatkovem kalendari, ale to asi do doporucene vyzvy asi nepatri, ze? Aby zacalo bezet penale. Ale co jiz zminene promlceni. Nebo mam dat zalobu. Co byste me doporucovala?

 50. Josef MRKOS

  Přeji pěkný den,

  chtěl bych se zeptat (požádal mě kamarád o půjčku peněz, nejedná se o žádnou závratnou částku (5000 Kč), ale nerad bych o ně přišel), jestli zde nenajdu vzor smlouvy podle, které bych mohl napsat smlouvu o půjčce.

  Předem děkuji, s pozdravem Ing. Josef MRKOS

 51. mirek nový

  Dobrý den,

  je možné požadovat po dlužníkovi vyjma úroku z prodlení současně úrok z půjčky, který by byl požadován od náslesdujícího dne po datu splatosti půjčky do jejího zaplacení neboť ve smluvě nebyl úrok uplatňován? Údajně soudy uznají výši dvoj až trojnásobku úrokové sazby půjček bank.

  Děkuji za odpověď.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, pokud nebyl úrok sjednán přímo ve smlouvě, pak platí úrok z prodlení podle nařízení vlády č. 142/1992 Sb., a žádný další úrok uplatňovat nelze.

 52. stepan mayer

  budu mit asi nestandartni dotaz, ale předpokládejte že někdo má mé rodné číslo a číslo občanského průkazu s polu s podpisem a adresou, obě věci byly uvedeny na nerealizované smlouvě o spoření. Někdo by na tyto by si na mé jméno půjčil určitou částku u "lichvářské firmy" typu provident, jaké bych vůbec měl šance se efektivně bránit následné exekuci za nesplácení této půjčky?

 53. Josef Štítek

  Dobrý den,půjčil jsem po velkém přemlouvání známému pět tisíc,ačkoliv jsem věděl,že to zněj budu tahat dlouho,sepsali jsme jen směnku a dohodli jsme se,že nevyplníme částku a pokud mi to do týdne nevrátí,můžu si vyplnit částku podle sebe,uplynul půl rok a peníze do dnes nemám,proto vás prosím o radu,jaké kroky mám udělat a jestli je to platný doklad popřípadě i pro soud.Děkuji za radu.Štítek

 54. Jaroslav Novotný

  Dobrý den,

  před rokem jsem půjčil svému otci 250tis, bohužel se mi z něj nedaří tuto částku dostat. Jsou to pořád výmluvy, že nemá, přitom má. Podařilo se mi ho donuti ke schůzce, je lepší nechat si podepsat směnku, nebo smlouvu u notáře? Dát datum půjčky datum podpisu, nebo datum půjčení peněz?

  Předem děkuji za odpověd.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   jestliže bude otec ochoten, doporučuji nechat si notářem sepsat dohodu o uznání dluhu se svolením k vykonatelnosti. To je nejlepší způsob zajištění pohledávky. Jestliže totiž budete pak chtít vymáhat, nemusíte podávat žalobu soudu a složitě prokazovat a roky se soudit, ale můžete jít rovnou za exekutorem.

  2. karel sucharda

   Půjčil jsem býv.kolegovi z práce na smlouvu o půjčce

   20 a 40 tisíc.Bohužel jsem nevěděl,že je vlastně nemajetný,a nyní stále více závislý na alkoholu,pracuje jen občas,většinou ho vyhodí,neplatí zdr.pojištění,

   a pokud pracuje oficielně tak mu strhávají,vymahačské

   společnosti peníze za nezaplacené půjčky a pojištění,

   zbyde mu jen 7 tisíc,což mu na ubytování v ubytovně a

   jeho život nestačí,takže i stále půjčuje a vyhýbá se

   oficielní práci,pouze dělá na černo.

   Ve smlouvě o půjčkách je datum vrácení srpen 09,takto

   sliboval,že až slatí dluhy,vezme si 60 tisíc půjčky a splatí dluh.Asi mu žádná organizace nepůjčí,či ani se

   nebude snažit.

   Prosím o odpověď,co mám dělat nyní(občas mu dám kontakt

   na práci,což stejně nerespektuje)a jak postupovat,v září 09,kdy bude jasné,že se k placení nemá.

   Chystá se prý i na práci v zahraničí,aby se věřitelům vyhnul,-jak peníze vymáhat z ciziny?

 55. Jana Divisova

  Dobry den,

  v nasi rodine se vyskytl problem a ja nevim, jak s tim dal. Moji rodice se rozesli (nebyli oddani) a mamka si pujcila od otce 40 000Kc se smlouvou a splatnosti 2 roky. Otec me ale kontaktoval, ze kdyz cituji "ty penize z ni dostanu" tak si je muzu nechat. Tak mi je tedy matka poslala. Ale nyni, pul roku po splatnosti byl soud. Se slovy, ze pisemna smlouva se musi pisemne odvolat musi mamka zaplatit otci vcetne soudnich vyloh cca 100 000Kc. Ty to penize nema, takze se to bude tykat predevsim me, budu ji muset prispivat. Ja studuji a otec mi plati vyzivne. Da se s tim vubec neco delat? Nebo radeji zaplatit a smirit se s tim. Dekuji velmi za odpoved.

 56. Lucie Lucie

  Dobrý den.Přítel si vzal od banky 150000 na 4roky. Problém je v tom, že polovinu z této částky půjčil svému nejlepšímu kamarádovi. Do teď se to neřešilo. Jelikož se ale příští rok stěhujeme každý jinam,tak nemáme jistotu, že nám to bude splácet-i teď ho k tomu musíme tlačit. Sepsala jsem tudíž smlouvu o půjčce, podle vzorů na internetu, kde jsem shrnula vznik půjčky,…. chtěla bych se zeptat, kdyby nám přestal platit, jak tuto smlouvu o půjčce nejlépe ošetřit, tzn.: co se týče úroků-zda v této smlouvě musí být uvedeny, nebo je tento úrok ze zákona dán a dále, pokud by tuto smlouvu podepsal, ale nechtěl jít k notáři – ověřit ji, jak nejlépe toto vyřešit, kdyby došlo k případnému sporu. Stačí k podpisům připojit čísla dvou dokladů? Nebo jakým způsobem by se to dalo nejlépe vyřešit. Prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

 57. Roman Novotný

  Dobrý den, velmi by mě zajímalo jaké mám možnosti a jakým způsobem nejlépe pokračovat ve vymáhání pohledávky od bývalé přítelkyně. Jedná se o dvě půjčky na 140 000Kč a 1000 000Kč, trvání je cca 4 roky. Na obě je podepsaná smlouva s uvedením rodného čísla dlužníka a prohlášením že vše co je v smlouvách uvedeno si řádně přečetla, všemu rozumí a podepsala bej jakéhokoli nátlaku. Tuto nemám notářsky ověřenou. Protože jsem se před 2 lety rozešli a já chtěl celou věc uzavřít, požadoval jsem splacení. Ještě podotýkám že smlouvou je upravena i výše procent (ne penále) z půjček a splatnost není dána po měsících, ale cca za necelé dva roky jednorázovou platbou, včetně úroků. Jenže se vzhledem k jejímu chování, urážky, nadávky atd. obávám že pak na to mít nebude. Již nyní je celkový dluh na částce 375 000Kč. Vzhledem k tomu že mám asi roční (rok jsem je neuháněl, proto již prvním SMS budou 2 roky) SMS- kovou korespondenci (doložitelné v mobilu) s ní a jejím současným přítelem o zájmu splatit dluh

 58. Pavlína Kolářová

  Prosím mám dotaz. Má maminka chce prodat nebo darovat garáž.Nejedná se o rodinného přísl.Co je daňově výhodnější? Co znamená neúplatný převod a zda se dá použít v tomto případě použít? A zda jako důchodce má nějakou slevu na dani z příjmu.Musí být odhad? Mockrát děkuji Pavlína

 59. Andrea Suchovská

  Dobrý den,chci Vás poprosit o radu.Manželství prochází delší dobu krizí,a proto chci podat žádost o rozvod. Včera mi manžel řekl,že si vyřizuje s 1-2kamarády půjčku ve výši až 2 mil.korun a chce začít někde podnikat,tedy nový život.Mám strach,co bude pak,pokud z různých důvodů nebude(nebudou) dluh splácet? Co mohu od toho čekat já do budoucna,přestože se rozvedeme,ale půjčku uzavře ještě v době manželství?Jsem bezradná a víc se k věci nechce vyjadřovat. Předem děkuji!

 60. Simona

  Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dospat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

 61. Simona

  Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dospat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

 62. Simona

  Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dospat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

 63. Simona

  Dobrý den v 11/2007 jsem půjčila kamarádovi nějaké peníze, dohodli jsme se, že o půjčení hotovosti sepíšeme smlouvu u jeho právníka, bohužel k sepsání smlouvy nedošlo. Domnívám se, že neměl v úmyslu mi peníze vrátit.. Je nějaká šance dostat peníze nazpět. Děkuji za odpověď.

 64. Kristýna Nová

  Dobrý den, prosím o radu jak postupovat. V březnu 2008 jsem půjčila známému 40.000,-Kč. Splácení jsme si dohodli na 4 splátky + byly stanoveny úroky z celkové půjčky a úroky z prodlení za každý den. Smlouva byla sepsána, a ověřena notářem. První splátka měla proběhnout 20.1. 2009 jenže "dlužník" dodnes nic neposlal. Na SMS mi přestal reagovat. Nevím zda mám už teď nějak postupovat nebo až při splatnosti poslední splátky (tj. 20.4.2009). Předem moc děkuji za rady

 65. Renata

  Dobrý den

  dne 8.4.2006 jsem půjčila 80 000 Kč,- svému známému.Sepsali jsme smlouvu o půjčce, kde splatnost byla sjednána do 1.12.2007 s měsíčními splátkami 4000 Kč.Do dnešního dne jsem neobdržela žádnou splátku, kromě jedné na začátku, která činila 15 000.-. Ve smlouvě je sjednána i pokuta z prodlení ve výši 1 promile z dlužné částky/každý den. Prosím o radu jak postupovat dále a zda není již smlouva promlčena.

  Děkuji Renata

 66. LENA

  Dobrý den,

  v srpnu loňského roku jsem pod tlakem a v dobré víře půjčila známé 20.000Kč s tím, že mi je do dvou dnů vrátí. Jelikož se jednalo o půjčku pod psychickým nátlakem, nebyla sjednána smlouva ani podepsána směnka. Mám pouze potvrzení z banky o výběru dané částky, po nějaké době jsem zjistila, že ten samý den, kdy jsem jí peníze půjčila já, vrátila společným známým stejnou částku. Před poskytnutím půjčky jsem byla uvedena v omyl co se účelu půjčky týče a spolehlivosti dlužníka. Teď po 10 měsících jsem konečně dostala aspoň polovinu. Bohužel jsem se v rámci této půjčky sama dostala do druhotné platební neschopnosti a vznikla mi tím škoda ve formě nuceného ukončení podnikání a neschopnosti splácet své pohledávky vůči poskytovatelům. Je nějaká šance, v mezích zákona, jak dostat své peníze zpět? Je možné vymáhat druhotně vzniklou škodu? Jak byste postupovali? Díky za rady

 67. Alena Jančová

  Dobrý den mám takový problém,byla sem nucena,kvůli sporům v přítelově rodinně podepsat jeho otci smlouvu o půjčce.Smlouvu sem podepsala,ale při konrole jsem zjistila,že je ve smlouvě chybně uvedeno moje rodné číslo,když jsem na to druhou stranu upozornila,že chci opravu,bylo mi řečeno,že to nehraje žádnou roli a že důležitý je můj podpis.Chci se proto zeptat je taková smlouva platná a nebo můžu se nějak bránit a bud požadovat opravu a nebo se ohrazovat tím,že smlouva není platná.Předem vám moc děkuji za odpověd.Můj email je alenajancova@post.cz

 68. Roman Patočka

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. S bývalou přítelkyní mám sepsanou smlouvu o půjčce na "3 000" datum splatnosti bylo do 1.4.2009. do teď jsem peníze neviděl a nějaká snaha ze strany expřítelkyně to řešit se také nekoná, proto se chci zeptat jaké právní kroky mohu učinit aby byla nucena mi peníze vrátit. Děkuji.

 69. Hana K

  Dobrý den, potřebuji se zeptat před časem si ode mě přítel půjčil postupně 34 tis a nesplatil ani kč a ještě dalších 127 tis na které jsem si vzala půjčku od spořitelny. Nyní má problémy s bankami,kartami, nikde nesplácí, nekomunikuje po mbl, nevyzvedává si dopor. dopisy.Bojím se že na něj bude uvalena exekuce třeba na plt, neboť mimo auta nic nemá a já o své peníze přijdu také.Můžete mi poradit co mám dělat? Obě půjčky mám od něj podepsané s ověřeným podpise. Nyní nekomunikuje ani se mnou.Mámdvě zaměstnání abych mohla půjčku splácet.V dobré víře chce člověk druhému pomoci a naletí. Přítel nemá po výplatě ani kč vše prohraje v automatech nebo zaplatí nějaký dluh.Děkuji za odpověď.

 70. Ondřej Múčka

  Dobrý den

  Chtěl jsem se zeptat,jak mám udělat smlouvu,když někdo nemá adresu trvalého pobytu-automatický má adresu mětského úřadu,kde bydlí.Mám použit adresu mětského úřadu,kde má trvalé bydliště a nebo místo ní rodné číslo a číslo OP.Předem děkuji za odpověď.

 71. Milan Jirásek

  Dobrý den,

  postupně jsem kamarádovi napůjčoval cca 25tis. Kč.

  S tím že bude postupně splácet. Zatím jsem ale neviděl ani korunu… Bohužel nemám smlouvu ani směnku. Nicméně mám svědky.

  Chci s ním dodatečně podepsat smlouvu nebo směnku na tuto částku.

  Chci se zeptat co se týče smlouvy o půjčce, musí se uzavírat u notáře nebo stačí mezi námi? Směnka pokud jsem to správně pochopil stačí mezi námi.

  Pokud odmítne podepsat je ta částka nějak právně vymahatelná?

  Další dotaz se týká toho co z těchto dvou možností je rychleji vymahatelné? Směnka nebo smlouva?

  Pokud bych uzavřel smlouvu o půjčce jak je to s penále za neplacení jednotlivých splátek?

  Předem děkuji za odpověď

  S přáním hezkého dne

  Milan Jirásek

 72. Radek Novotný

  Dobrý den.

  Mám takový problém, půjčil jsem kamarádovi 15.000Kč s tím že jsme sepsali smlouvu o půjčce a všemi náležitostmi, kdy do určitýho termínu mi měl splatit dluh ale nesplatil. Následně odcestoval do Spojených států a zde bude neurčitou dobu pobívat a já mám obavy že mi ty peníze nevrátí, že se tímhle způsobem vyhne něakýmu postihu, i kdybych provedl další právní kroky proti němu.. Mohli by jste mi poradit jak se zachovat a postupovat,aby jsem ty peníze od něj dostal zpět, jak se s takovou situací vypořádat..? Děkuji za odpověď

 73. Alena Dittrichová

  Dobrý den, bývalému příteli jsem půjčila postupně 40 000 Kč. Nemám doklady o tom na co peníze použil. Ale jsme dohodlý, že částku mi bude splácet. Chtěla bych moc poradit, jak mohu tuto smlouvu o půjčce sepsat a zda bude právně platná, pokud mi nebude dluh splácet. Také mi prosím poraďte, zda si tuto smlouvu máme nechat někde ověřit. Moc Moc děkuji za odpověď. Mail: Aragornicka@seznam.cz

 74. Nikol Pažoutová

  Dobrý den,

  půjčila jsem svému bývalému příteli 85 000 Kč. Měl to splatit v březnu 2010, ale nic jsem z něj nedostala a vubec nekomunikuje. Kontaktovala jsem právníka, ale ten mi řekl, že pokud má spousty dalších dluhů (což on má), je šance na získání peněz malá. Také jsem zjistila, že v době, kdy jsme smlouvu podepisovali, měl už trvalé bydliště které bylo na smlouvě změněné (na městký úřad). Chci se zepatat, jestli by toto mohl znamenat problém. A dále, jestli má tedy smysl zkusit vymáhat částku soudní cestou, protože bude složité zjistit už jen to, kde se právě nachází. Také jsem přemýšlela o firmách vymáhájící pohledávky, ale přijde mi, že to jsou jen podvodníci a že by asi částku stejně nevymohli… Co myslíte, jaké je v tomto případě nejlepší řešení? Děkuji, Nikol (nikipa@email.cz)

 75. Guardian Finance Company guardian

  Vzhledem k ekonomické krizi, Guardian Finance Company přišla s plánem pomoci méně privilegium, finančně oslabení, špatný příjmy, nezaměstnané a malých podnikatelů, kteří hledají pomoc a další rekapitalizaci.

  Guardian Finance Company v současné době nabízí soukromé, obchodní, firemní i osobní půjčky s minimálním zájmem; cenu pouhých 3% během jednoho roku až 30 let doby splácení trvání do kterékoliv části světa. Dáme z úvěrů v rámci minimálního rozsahu £ 5,000.00 maximální £ 500,000,000.00

  Budeme rádi, když nám tyto informace v případě zájmu.

  1) Celé jméno:

  2) Stát:

  3) Půjčka potřebné množství:

  4) Doba trvání úvěru:

  5) Telefon:

  6) Povolání:

  Poskytujeme rychlé rozhodnutí, a může zařídit podmíněnou nabídku do 48 hodin. Všechny odpovědi by měly být předány na naši adresu firemním e-mailům: gfservice@live.co.uk, nebo si můžeme Vám naše webové stránky, kde můžete nás kontaktovat. Jakmile obdržíme tento detail, budeme zpracovávat vaše úvěr ke schválení.

  S pozdravem

  Dr. Daniel Dylan

  Guardi

 76. Bishop Berry Smith

  Ahoj,

  Jste v nouzi úvěru ?? Můžete získat své problémy řešit, když běží k němu. Jsem žena, Susan Randy. Z United stavu Ameriky, minulý týden v pondělí, jsem hledal úvěr zaplatit své účty, tak jsem se ocitl v rukou různých podvodů a byl podvod jiným věřitelem, ne-li pro dámu Sadaih, který je dobrý přítel moje představit mě na biskupa Berry Smith (CEO) Bishop Berry Smith domácí úvěr, a on mi pomohl s půjčkou ve výši $ 500.000, bez stresu. Takže Moji dobří lidé na světě, můžete ho kontaktovat prostřednictvím e-mailu: bishopberrysmith@hotmail.com

 77. Lucie Komarkova

  Dobrý den, před 2 roky jsem si vzala stavební úvěr od buřinky na rekonstrukci bytu který vlastní bývalí přítel, rozešli jsme se , odstěhovala jsme se už a nechce mi vyplatit. Mám pouze smlouvou o úvěru s učtami za materiál které jsem museli doložit na základě poskytnutí úvěrů. Lze vymáhat od něj aspoň něco? Když teď splaciim něco zceho vlastně nemám nic…
  Děkuji za odpověď
  L. Komárková

 78. Danny Oscar

  Hledáte naléhavou půjčku? Mám pro tebe dobrou zprávu! Nabízíme půjčky od 5 000 EUR do 30 milionů EUR s 2% úrokovou sazbou za rok. Úvěry na rozvoj podnikání, osobní půjčky, půjčky na auto atd. Jsme certifikovaní, důvěryhodní, spolehliví, efektivní, rychlí a dynamičtí, kontaktujte nás na e-mailu: dannyoscar6@gmail.com

 79. Jana Mabrouk

  Ahoj zlato. Stále hledáte pomoc. Podívejte se dál, protože senátor Walter je ochoten a pomuže vám s pujckou, pokud se setkáte s podmínkami. Dostala jsem od nej cástku 1 500 000 Kc za bankovní splátku bankovního dluhu. Pokud budete potrebovat pomoc, kontaktujte ho s touto adresou níže a budete s to i svedkem. Senatorrpwalter@hotmail.com

 80. INFO CASH CRAFT LTD

  Vážení investoři / finanční hledající. Jsme registrovaný soukromý investor / věřitel úvěru! Potřebujete FINANČNÍ POMOC? Jste ve finančním nepořádku NEBO dluhy? Nabízíme půjčku ve výši 3% úrokové sazby v období od 1 roku do 30 let na dobu trvání splácení jednotlivcům a společnostem, které potřebují finanční pomoc, do kterékoli části světa. Vydáváme půjčky v rozmezí od $ 5,000.00 do $ 500,000,000.00, měny: USD, CAD, KWD, CZK, OMR, SGD, RUB, GBP, AUD, MYR, ZAR, IDR, UAH, PHP, EURO. Naše půjčky jsou dobře pojištěny pro maximální bezpečnost je naší prioritou, Ztrácíte spát v noci, když se obáváte, jak získat legální půjčku? Jste v chudobě? Potřebujete finanční pomoc pro založení podniku? Můžeme vám pomoci finančně. Pomůžeme vám překonat tyto finanční překážky. Osobní zájemci OR firmy by se měli na nás obrátit prostřednictvím: Email: {info.cashcraft84@gmail.com}

  1. Celé jméno:
  2. Kontaktní adresa:
  3. Potřebné částky úvěru:
  4. Doba trvání úvěru:
  5. Přímé telefonní číslo:

  S pozdravem,
  INFO CASH CRAFT LTD
  Společnost E-mail: {info.cashcraft84@gmail.com}

 81. Margarete alexandra

  Slibuji, že se podělím o toto svědectví Úvěr Vzhledem k tomu, že v životě potěším Boha, musím hledat půjčku on-line Nebyl jsem schopen dostat půjčku, protože jsem na černé listině kvůli mému špatnému úvěrovému skóre Běžel jsem z práce a ztratil jsem svůj dům Byl jsem na ulici frustrovaný bez přístřeší nebo jídlo, až do jednoho věrného dne jsem našel svědectví internet, jak tato společnost pomáhala lidem s půjčkami, tak jsem se snažil bohužel můj úvěr byl udělen bez jakéhokoli zajištění uplatněného $ 200,000,000,000USD, jsem velmi šťastný, protože věřitelé vás zaslouží, pokud potřebujete spolehlivého věřitele a strach z věřitele Boha kontaktovat nyní. zde je email: pastorpamela23@gmail.com

 82. galvan anthony

  ryan christopher (ryanchristopher643@gmail.com)
      Jsem soukromý úvěr věřitel, který poskytuje životní příležitostné půjčky. Potřebujete naléhavou půjčku k vymýcení vašich dluhů nebo potřebujete kapitálový úvěr na zlepšení vašeho podnikání nebo investování? Byli jste odmítnutí bankami a jinými finančními agenturami? Potřebujete konsolidační úvěr nebo hypotéku? Nehledejte víc, protože jsme v minulosti našli všechny vaše finanční problémy. Zapůjčujeme finanční prostředky jednotlivcům, kteří potřebují finanční pomoc, kteří mají špatný úvěr nebo potřebují peníze na zaplacení účtů, investovat do podnikání ve výši 3%. Chci používat toto médium, abych vás informoval, že poskytneme spolehlivou a příjemcovskou pomoc a budeme ochotni Vám nabídnout půjčku. Takže kontaktujte nás dnes e-mailem na adrese: ryanchristopher643@gmail.com

 83. Valdines Amaral da Silva

  Hledáte podnikatelský úver, osobní pujcky, bydlení, studentské pujcky studentu, konsolidacní pujcky, nezajištený úverový rizikový kapitál; Atd .. Nebo odmítl úver od banky nebo dohody jeden nebo více financních duvodu. Je pravdepodobné, že vaše duvera Toto rešení! A pastýri soukromí veritelé pujcují spolecnosti a jednotlivce v nízké a cenove dostupné sazbe ve výši 2%. Máš zájem? Kontakt po prepoctu úveru do 48 hodin. KONTAKTUJTE NÁS (valdinesamaraldasilva@gmail.com)

 84. Jerry

  Ahoj přátelé Jsem šťastný, že jsem dostal úvěr od Ken John, jsou to nejlepší, co jsem kdy viděl, protože se snažím získat půjčku, můžete je poslat e-mailem, pokud potřebujete půjčku prostřednictvím: kenjohn12361@yahoo.com

 85. vision Asset Finance

  Dobrý den, dámy a pánové,
  Potřebujete urgentní půjčku na zaplacení účtů, potřebujete nezajištěné půjčky, hledáte podnikatelský úvěr? Osobní půjčky, úvěry na bydlení, půjčky na auta, studentské půjčky, úvěry na konsolidaci dluhů, rizikový kapitál atd. Odmítl jste úvěr od falešné úvěrové společnosti? Vytvořili jsme finanční příležitost, abychom společnosti a jednotlivcům poskytli nízkou a cenově dostupnou úrokovou sazbu ve výši 3%. Máte-li zájem o naléhavé půjčky? Kontaktujte nás prosím dnes prostřednictvím e-mailu: info@vissionassetfinance.com
  a získejte svůj úvěr dnes.

 86. Pavel Fér

  Garantuji Vám 24hodinovou půjčku. použijte v rámci kontaktu s námi nyní, Pro rychlou aplikaci, Použití v rámci; Úplné jméno: Úvěr Částka potřebná: Úvěr Účel: Úvěr Doba trvání: Telefonní číslo: Adresa / země:
  Děkuji.

  Pavel Fér
  email: pavelfer4@gmail.com

 87. Petr Juráň (info@advokat-juran.cz)

  Dobrý den,

  z Vašeho dotazu není zřejmé, o jaký úrok se jedná. Máte-li na mysli běžný úrok (jako odměnu za poskytnutí půjčky, apod.), nesmí jeho výše odporovat dobrým mravům. Trošku jinak se to posuzuje u závazkových vztahů podle občanského zákoníku a jinak u závazků podle obchodního zíkoníku. V zásadě ale doporučuji vycházet z běžných úrokových sazeb u bank.

  Pokud jste měl na mysli úrok z prodlení (tj. sankce za prodlení se zaplacením), platí také, že je rozhodující dohoda smluvních stran. Pokud nejsou úroky z prodlení dohodnuty, platí úroky z prodlení stanovené právním předpisem (nařízení vlády č. 142/1994 Sb., v platném znění).

 88. Petr Juráň (info@advokat-juran.cz)

  Ke smlouvě můžete rozhodčí doložku samozřejmě připojit. Je to celkem vhodné. Zpravidla se vkládá někde na konec smlouvy, např. do závěrečných ustanovení. Pokud byste měl zájem, mohu Vám vzor rozhodčí doložky zaslat.

 89. Šéfredaktor

  Takto sepsaná smlouva je v pořádku. V případě vymáhání soudní cestou by možná mohl problém nastat u úroků z prodlení, pokud se jedná o občanskoprávní vztah. V takovém případě totiž smluvní úroky nemohou být vyšší než úroky zákonné. Ty jsou ve výši repo sazby stanovené ČNB zvýšené o 2 % a platné pro příslušné kalendářní pololetí.

  Mgr. Lucie Jindrová

 90. Šéfredaktor

  Dobrý den, podle Reklamačního řádu prodejní sítě SAZKA TICKET, platného od 10.6.2005, neodpovídá společnost SAZKA, a.s. za uskutečnění akce. Zároveň je v tomto řádu uvedeno, že v případě vracení lístků, bude z ceny odečten tzv. servisní poplatek.

  Koupí lístku vyjadřujete souhlas i s tímto řádem.

  Mgr. Lucie Jindrová

 91. Georgi Margaritov

  Dobrý den,

  vůbec ničeho se nebojte. Vy sama jste si přece žádnou půjčku nebrala. Vždyť by to bylo úplně postavené na hlavu. Vy jste do žádného takového závazkového právního vztahu nevstupovala a tudíž jej pochopitelně nemůžete porušit. Vám žádná odpovědnost za přítelovu insolvenci nevzniká. To, kde má uvedenu kontaktní adresu, Vám může být více méně jedno.

 92. jajina

  Mockrát děkuji za odpověď.

  Abych upřesnila obavy, tak vůbec nevím, kde všude si peníze vypůjčil, od jakých dalších "kamarádů" na půjčování peněz. Mluvila jsem s jeho kamarádem, který o některých jeho finančních situacích ví, a vystrašil mne, že má snad rozpůjčované peníze na všechny strany, a že nebudou chodit za ním, ale za mnou. Mám strach o svou dcerku a o maminku, která nám ve všem, tedy i finančně pomáhá. Kdyby k nám měl někdo takový přijít pro peníze, nedokáži ani domyslet, co by se jí stalo. Její zdravotní stav není dobrý. Ještě jednou Vám děkuji za odpověď.

 93. Šéfredaktor

  Dobrý den, to vše záleží zcela na Vás a na Vaší vzájemné domluvě. Jinak ale pro případné soudní řízení činí maximální horní hranice tzv. repo sazbu + 7 %; v tomto pololetí to je 9,75 %.

  Mgr. Lucie Jindrová

 94. Šéfredaktor

  Dobrý den, nutné to není. Je to spíše vhodné pro Vaši jistotu a pro případný soudní spor.

  Mgr. Lucie Jindrová

 95. Šéfredaktor

  Dobrý den, rozhodně podejte proti platebnímu rozkazu odpor (viz poučení na rozhodnutí). Namítejte, že je dluh již promlčený; tedy pokud uplynuly 3 roky mezi dnem, kdy jste si peníze půjčila (datum uvedený na listině) a dnem podání návrhu soudu. Záleží však na obsahu té listiny; jestli je to smlouva (s podpisy obou) nebo jen jakési potvrzení. Pokud to je smlouva, musí být všechny změny a ujednání písemné; zde by tedy ústní dohoda o termínu splatnosti za 10 let nehrála roli. Pokud to bylo jen potvrzení, mohla by být smlouva považována za uzavřenou ústně, tedy i ujednání o splatnosti. V takovém případě byste mohla dceru za svědka (pokud ovšem není malé dítě) navrhnout. Rozhodně se však braňte, pokud totiž prohrajete, tak ty částky budete povinna hradit tak jako tak, tedy i když to zkusíte a když ne.

  Mgr. Lucie Jindrová

 96. Pavel Křesťan

  Dobrý den, mohu se zeptat jak je tedy možné, že Providet i jiné firmy si účtují i více, nevím přesně kolik, ale dejme tomu tak 50% za půl roku? Děkuji

 97. Šéfredaktor

  Dobrý den, můžete to řešit sepsáním buď smlouvy o půjčce, v níž bude uvedeno, kdy k půjčce došlo, v jaké výši, datum splatnosti, datum uzavření smlouvy a Vaše podpisy. Nebo může být sepsáno tzv. uznání dluhu dle § 558 obč.zákoníku. V něm dlužník prohlásí, že uznává dluh vzniklý z ústní smlouvy o půjčce ze dne … ve výši 70tis. Kč a že se zavazuje tuto částku uhradit nejpozději do … nebo uvést splátkový kalendář. Na konec se uvede datum sepsání a jeho podpis.

  Mgr. Lucie Jindrová

 98. Šéfredaktor

  Dobrý den,

  zde je rozdíl v tom, že tyto společnosti (ale i banky) s Vámi uzavírají smlouvu o úvěru, tedy smlouvu podle obchodního zákoníku. A zde je úprava od zákoníku občanského odlišná. Občanský zákoník stanoví striktně max. výši úroků z prodlení a to dle nařízení vlády č. 142/1994 Sb. Obchodní zákoník však umožňuje jít i nad tuto výši vzájemným ujednáním ve smlouvě.

  Mgr. Lucie Jindrová

 99. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  k nějakému ocenění jeho firmy, či zjišťování zůstatku na bankovních účtech zatím nemáte žádný právní důvod.

  Nejprve je nutné získat tzv. exekuční titul, tedy rozsudek nebo platební rozkaz a na jejich základě po otci dluh vymáhat a to třeba z jeho účtu.

  Je třeba podat příslušnému soudu žalobu na vydání finanční částky proti otci. Je však otázka, nakolik budete schopna svou pohledávku prokázat, pokud ji otec bude popírat.

 100. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  smlouvu o půjčce mohou mezi sebou uzavřít i fyzické či právnické osoby. Ujednání o úrocích z prodlení není povinnou náležitostí takové smlouvy a smlouva takové ujednání obsahovat nemusí. Pokud by k prodlení došlo, má věřitel právo za zaplacení úroků i bez takového ujednání, neboť toto právo je stanoveno přímo zákonem a výše úroků se řídí prováděcím předpisem č. 142/1994 Sb.

 101. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží především na tom, jestli jste schopna tuto půjčku prokázat, např. svědeckými výpovědmi, či zda jste tyto peníze zaslala převodem z účtu a máte tak výpis z banky. Napište jí výzvu, ať zaplatí dlužnou částku do urč. dne a to pošlete poštou doporučeně nebo na doručenku, případně předejte osobně a nechte si na kopii podepsat převzetí. Případnou reakci – dopis, sms, e-mail si uschovejte. Pokud nezaplatí, můžete se buď obrátit na soud, případně na policii s trestním oznámením. Podstatné je však to, jestli se vše podaří prokázat. Totéž platí i pro otce.

  S ohledem na výši částek doporučuji navštivit nějakého advokáta a poradit se s ním na nejvhodnějším postupu.

 102. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  když přejdu to, že naprosto vůbec nechápu, jak můžete komukoli půjčit své osobní doklady, je třeba tuto situaci řešit co nejrychleji.

  Co nejdříve dojděte na policii i se všemi listinami a u nich sepíšete trestní oznámení na dotyčného "známého".

 103. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, smlouvu můžete sepsat i dodatečně. Pokud jste věřitelka, doporučuji sepsat uznání dluhu, v němž Vám dlužník podepíše, že má vůči vám dluh ve výši 1,3 mil Kč z titulu ústní smlouvy o půjčce ze dne … a že se zavazuje vrátit tyto peníze do …

  Notáře nepotřebujete; ověření podpisů být může a nemusí. Vzhledem k výši částky bych to doporučovala.

  Doba splatnosti by určena být měla.

 104. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  taková smlouva sepsaná jen Vámi je platná. Problém by však mohl nastat v určení data splatnosti. Stanovit splatnost k datu rozchodu může být velmi problematické. Bude třeba, aby u soudu jednoznačně řekl datum rozchodu. Doufejte, že si nenajme advokáta, protože ten by to mohl zkomplikovat.

  Každopádně, bývalého přítele písemně vyzvěte k úhradě dluhu a stanovte mu náhradní lhůtu k plnění. Pokud nezaplatí, podejte žalobu soudu.

 105. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na Vašem ujednání. I mezi jinými osobami může být sjednáno, že bude poskytnutí půjčky bezplatné, tj. bezúročné.

  Půjčka jako taková žádné dani nepodléhá. Dani darovací už vůbec ne, protože nejde o dar, nýbrž o půjčku.

 106. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podejte soudu žalobu pro zaplacení dlužné částky. Soudní poplatek za podání žaloby činí 4% z vymáhané částky.

 107. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud nechcete podávat odpor, tak jakékoli vyjadřování se soudu je zbytečné. Doporučuji Vám kontaktovat žalobce a pokusit se s ním dohodnout na splátkovém kalendáři; jinak Vás čeká exekuce.

 108. Míla Radová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jako spoluzadatel uveru jsem obdrzela platebni rozkaz na castku 750000 Kc z duvodu nesplaceni uveru u CS.S bankou jsme se dohodli na zajisteni pohledavky zastavni pravem ve prospech banky bytem. Pokud nabude platebni rozkaz pravomocneho rozsudku, bude na tento byt uvalena exekuce nebo ji exekutori mohou vymahat i jinym zpusobem? Dekuji za odpoved.

 109. JAROSLAV ZANDAL

  Dobrý den, dostal jsem platební rozkaz, jelikož jsem v roce 2002 ručil a dotyčný člověk přestal splácet. Nyní mám uhradit skoro 100 000,-. Žalobce jako jeden z důkazů uvádí výzvu ke splacení dluhu ze dne 25.06.2007. Tuto výzvu jsem ovšem nikdy neobdržel, protože na adrese na kterou byla tato výzva doručována nemám někdy od roku 2003 trvalé bydliště. Chtěl jsem se zeptat, zda má cenu podávat proti platebnímu příkazu odpor, protože jsem na danou situaci samozřejmě nemohl reagovat, jelikož jsem o výzvě ke splacení dluhu vůbec nevěděl. Dále jsem se chtěl zeptat, zda je žalobce povinen, pokud výzva nebyla doručena z důvodu, že je adresát na uvedené adrese neznámý (což znamená že jsem se převzetí nijak nevyhýbal), zjistit si mojí skutečnou adresu. Tímto způsobem mi ovšem bylo zcela znemožněno právo se bránit.

 110. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žalobce není povinen zjišťovat vaši skutečnou adresu, ani nemá jak. Naopak Vy máte určitě ve smlouvě ustanovení o tom, že jste Vy povinen změnu adresy oznamovat. Ve smlouvě či obch. podmínkách také určitě bude ustanovení o doručování; např. že se za doručené považuje odeslání na poslední známou adresu apod.

  Váš případ však neznám, takže Vám nemohu doporučit ani podání ani nepodání odporu. Zkusit to ale můžete.

 111. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tato půjčka je sice vymahatelná, nicméně s ohledem na splatnost, kdy promlčecí lhůta uplynula v lednu 2008 je nutné vzít v úvahu velkou možnost, že dlužník vznese námitku promlčení – pak by otec zřejmě spor prohrál. Škoda, že to otec neřešil dříve.

 112. Ilona

  a nešlo by ho žalovat za podvod, popř. zpronevěru? Že neměl v úmyslu peníze nikdy vrátit? Děkuji.

 113. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak tohle musíte řešit co nejrychleji. Spojte síly s ostatními a sjednejte si advokáta (jde o nemalé částky, právník se Vám vyplatí), ať začne pohledávky vymáhat soudní cestou. Pokud nezaplatí ani po vydání rozsudku o zaplacení a má nějaký majetek (nejlépe nemovitý), pak by jste se mohli hojit z exekuce. Kromě toho můžete podat i trestní oznámení, i když v těchto případech se vždy velmi obtížně prokazuje, že měl podezřelý v úmyslu peníze nevrátit.

 114. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak to by jste byla první, komu by se něco takového podařilo. V případě trestných činů, které byly prokázány Policií ČR, totiž žalobu nepodávají občané, ale státní zastupitelství.

 115. Petr Novák

  no on se ještě před týdnem ozýval a stále tvrdil, že to dorovná a najednou už mi nezvedá mobil. Kolegovi z práce dluží něco kolem 1,5mil a s ním komunikuje tedy občas a ten po něm chce aby mu přenechal hospodu za ten dluh, ale šéf má stále nějaké výmluvy,proč ne a tak.Hospodu má dobře zaběhlou, ale v pronájmu na dobu neurčitou.Ale jinak šéf nemá žádný jiný majetek.Kolega má tedy štěstí, že s ním už dříve podepsal směnky, a já nic:(

 116. Marek Kuzník

  Děkuji za odpověď, potřeboval jsem právě zjistit, zda je to možné. S využitím placené služby v tomto případě počítám.

 117. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ustanovení§ 658 obč.z. hovoří o úrocích do data splatnosti. Pokud tyto úroky nebyly ve smlouvě sjednány, nemůžete je požadovat.

  Nicméně, jakmile se dostane dlužník do prodlení, máte právo ode dne následujícího po splatnosti požadovat tzv. zákonné úroky z prodlení, jejichž výši stanoví nařízení vlády č. 142/1994 Sb. – od 1.7.2008 činí jejich výše 10,75 % ročně.

 118. Jakub Švejnar

  děkuji za odpověď, čili je možné požadovat úrok z prodlení, i když smlouva o půjčce byla sjednána podle § 657?

  Do data splatnosti byl také stanoven úrok – do jaké výše se jedná o lichvu? Je považováno za lichvu i to, když je úrok nabídnut dlužníkem? Když nebude tedy požadován či bude požadována část?

  Pro úplnost uvádím celou smlouvu bez údajů souvisejícími s osobami:

  Smlouva o půjčce

  (podle § 657 a násl. Občanského zákoníku)

  x, r. č. 00, bytem x

  a

  y, r. č. 00, bytem y

  uzavřeli níže uvedeného dne tuto

  smlouvu o půjčce

  Článek I.

  x, níže uvedeného dne, y částku 10.000,- Kč (slovy Desettisíckorun).

  Článek II.

  y se zavazuje půjčenou částku vrátit do 10.4.2006 spolu s úrokem ve výši 100 %.

  Článek III.

  y podpisem této smlouvy potvrzuje převzetí částky 10.000,- Kč.

  Článek IV.

  V případě prodlení s vrácením půjčky zaplatí y vedle půjčené částky a úroků také smluvní pokutu ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení.

  V z dne 4.4.06

  Věc řešena policiím,podána obžaloba Okr.stát.zast

 119. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle §563 občanského zákoníku platí, že pokud není sjednána doba splatnosti, pak je dlužník povinen splatit dluh den poté, co ho věřitel k zaplacení vyzve.

  V první řadě záleží na tom, jestli věc vyřešíte nějakou dohodou, třeba právě tím, že jí schválíte splátkový kalendář (s vyšší splátkou). Pokud však řešení nenaleznete a ona dluh nesplatí, můžete podat žalobu o zaplacení s návrhem na vydání platebního rozkazu a ten pak případně vymáhat exekučně (když dobrovolně nezaplatí).

 120. Radim

  Dobry den, a kdyz me rekla ze vic me splacet nemuze nez 3000 mesicne, jak je to pak s promlcenim. Nejlepsi by asi bylo zajit za advokatem a s nim sepsat smlouvu o splatkovem kalendari? Mam obavy s promlceni.

 121. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže je sjednán splátkový kalendář promlčují se vždy jednotlivé splátky. Doporučuji však dojít buď za advokátem nebo ještě lépe za notářem, který může rovnou sepsat smlouvu s tzv. doložkou vykonatelnosti, což znamená, že pokud by nesplácela, mohl byste dlužnou částku rovnou exekuovat bez nutnosti zdlouhavého soudního řízení.

 122. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, takový vzor zde nemáme, ale rozhlédněte se jinde na internetu, takových vzorů najdete hodně.

 123. Petr Petr

  Musel by jste prokázat, že jste o půjčce nevěděl a že smlouvu uzavřela bez vašeho vědomí jiná osoba. Pokud by se vám toto stalo jednalo by se navíc o trestný čin (podvod, poškozování cizích práv), kdy by bylo vhodné kontaktovat policii a vaši účast na dané věci vyloučit (např. expertiza ručního písma – podpisů atd.).

 124. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  především, pokud Vám má dluh splácet po částech, tak tam nezapomeňte uvést, že se sjednávají splátky pod tzv. ztrátou výhody splátek, což znamená, že v případě neuhrazení byť jediné splátky se dluh stává splatným najednou. Nejlepší by bylo dojít k notáři a sepsat u něho dohodu o přímé vykonatelnosti – pokud na to přistoupí je to to nejlepší, jak to můžete vyřešit.

 125. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  musím říct, že zde jste selhal především Vy. Jestliže je již soudní rozhodnutí pravomocné, neuděláte s tím nic. Musel byste u soudu dosvědčit, jak to bylo. A jestli se vám to nepodaří, docela vaši matku lituji.

 126. Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  a máte alespoň od něho podepsané potvrzení o převzetí peněz?

  Pokud ne, tak jak prokážete, že k půjčce došlo?

 127. Simona

  Bohužel nemám, k sepsání u jeho advokáta jak slíbil

  nedošlo. Podal na mě trestní oznámení ve kterém mimo jiné přiznal, že jsem mu částku půjčila, aby mohl zaplatit dluhy.

 128. Lucie Lucie

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď. Bohužel jsem Vaši radu už nestačila do té smlouvy dát. Už jsme to s ním podepsali. Co teď? První splátku zaplatil o den později, s tím, že nám dělal naschvály a teď nezaplatil pro změnu vůbec. Co se s tím dá dělat momentálně. Prosím o radu, jak postupvat. Smlouva je podepsána jen mezi věřitelem a dlužníkem a jedním svědkem, který ověřuje jejich pravost. Je nějaká možnost, jak ty peníze z něho dostat? Ve smlouvě máme napsáno, že pokud nebude platit, budou se úroky účtovat podle ceníku banky.

  Děkuji za odpověď

 129. Franken Sharp

  Dobrý den,

  u tohoto závazku je promlčecí doba tříletá a počíná běžet ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. To znamená, že 2.12.2007 máte tzv. nárok a můžete jej uplatnit u soudu.Toto právo u soudu uplatněte do 2.12.2009!Poté je půjčka promlčena. Doporučuji, pokud se v právních věcech nevyznáte, obrátit se na kvalifikovanou pomoc. Nebo mně kontaktujte na skapejska@seznam.cz

 130. Franken Sharp

  Dobrý den,

  soud může ze závažných důvodů na návrh některého z manželů zúžit společné jmění manželů. Na základě toho soudního rozhodnutí by byla půjčka vyňata ze společného jmění manželů.

 131. Milan Zeman

  Zde pomůže jedině podání žaloby k soudu a následné nařízení výkonu rozhodnutí (exekuce).

 132. Milan Zeman

  Ve Vámi popsané situaci doporučuji předběhnout ostatní věřitele (banky) podáním žalobního návrhu a následným návrhem na nařízení exekuce. Domnívám se, že bude možné nařídit srážky z platu,ovšem záleží na výši jeho příjmu. Doporučuji, aby Vám návrh sepsal advokát podle přesného znění smluv o půjčkách.

 133. Milan Zeman

  K identifikaci smluvní strany postačí rodné číslo a číslo OP, adresa není nezbytným údajem.

 134. Milan Jirásek

  Napadl mě ještě jeden dotaz, jak nejlépe ošetřit, aby se snadno dokazovalo, že splátka nebyla splacena?

  Mám do smlouvy uvést, že peníze mají být na mém účtu v ten a ten den?

  Ještě jednou díky

  M. Jirásek

 135. Milan Zeman

  Také smlouvu o půjčce si můžete uzavřít bez účasti notáře. Rychleji vymahatelná je směnka, neboť se můžete domáhat vydání směnečného platebního rozkazu, což je dost účinný institut. Pokud odmítne podepsat, je částka vymahatelná soudní cestou, ale budete prokazovat, že k půjčce došlo, zde bude soud vyslýchat Vámi uvedené svědky. Penále za nezaplacení jednotlivých splátek upravuje nařízení vlády – jedná se o úroky z prodlení, stanoví se jako výše repo sazby ČNB platné poslední den předchozího kalendářního pololetí + 7% a tato výše se od 1.7.2010 nemění (před tímto datem se měnila každého půl roku – záleží tedy na skutečnosti, kdy jste peníze půjčil).

 136. Milan Zeman

  Směnka podle vzoru je v pořádku, ovšem na Vašem místě bych zcela vypustil odstavec o rozhodování v rozhodčím řízení. Je nadbytečný, nárok lze uplatnit u soudu a celé řízení je spojeno s krátkými lhůtami.

 137. Milan Jirásek

  Tak a poslední otázka, snad už.. Musí mít směnka 2 kusy? Tzn označení "Originál" a "Kopie"?

  Díky

  M.Jirásek

 138. Milan Zeman

  Ve smlouvě musí být uvedeno, že přenecháváte expříteli peníze a jeho závazek Vám je po určité době vrátit. Lze uvést, že závazek uhradí ve splátkách. Úroky sjednávat nemusíte. Pokud bude smlouva řádně podepsaná, bude soudně vymahatelná.

 139. Guardian Finance Company guardian

  Vzhledem k ekonomické krizi, Guardian Finance Company přišla s plánem pomoci méně privilegium, finančně oslabení, špatný příjmy, nezaměstnané a malých podnikatelů, kteří hledají pomoc a další rekapitalizaci.

  Guardian Finance Company v současné době nabízí soukromé, obchodní, firemní i osobní půjčky s minimálním zájmem; cenu pouhých 3% během jednoho roku až 30 let doby splácení trvání do kterékoliv části světa. Dáme z úvěrů v rámci minimálního rozsahu £ 5,000.00 maximální £ 500,000,000.00

  Budeme rádi, když nám tyto informace v případě zájmu.

  1) Celé jméno:

  2) Stát:

  3) Půjčka potřebné množství:

  4) Doba trvání úvěru:

  5) Telefon:

  6) Povolání:

  Poskytujeme rychlé rozhodnutí, a může zařídit podmíněnou nabídku do 48 hodin. Všechny odpovědi by měly být předány na naši adresu firemním e-mailům: gfservice@live.co.uk, nebo si můžeme Vám naše webové stránky, kde můžete nás kontaktovat. Jakmile obdržíme tento detail, budeme zpracovávat vaše úvěr ke schválení.

  S pozdravem

  Dr. Daniel Dylan

  Guardi

 140. Guardian Finance Company guardian

  Vzhledem k ekonomické krizi, Guardian Finance Company přišla s plánem pomoci méně privilegium, finančně oslabení, špatný příjmy, nezaměstnané a malých podnikatelů, kteří hledají pomoc a další rekapitalizaci.

  Guardian Finance Company v současné době nabízí soukromé, obchodní, firemní i osobní půjčky s minimálním zájmem; cenu pouhých 3% během jednoho roku až 30 let doby splácení trvání do kterékoliv části světa. Dáme z úvěrů v rámci minimálního rozsahu £ 5,000.00 maximální £ 500,000,000.00

  Budeme rádi, když nám tyto informace v případě zájmu.

  1) Celé jméno:

  2) Stát:

  3) Půjčka potřebné množství:

  4) Doba trvání úvěru:

  5) Telefon:

  6) Povolání:

  Poskytujeme rychlé rozhodnutí, a může zařídit podmíněnou nabídku do 48 hodin. Všechny odpovědi by měly být předány na naši adresu firemním e-mailům: gfservice@live.co.uk, nebo si můžeme Vám naše webové stránky, kde můžete nás kontaktovat. Jakmile obdržíme tento detail, budeme zpracovávat vaše úvěr ke schválení.

  S pozdravem

  Dr. Daniel Dylan

  Guardi

 141. Lenka Brázdová

  Dobrý den,

  půjčila jsem větší obnos peněz, sepsala jsem s osobou jen ruční smlouvu, kde jsou naše jména s podpisy a rodná čísla s datumem splatnosti. Pokud jsem peníze do tohoto datumu nedostala, mohu s touto smlouvou nějak naložit?

  Děkuji za odpověď

 142. Guardian Finance Company guardian

  Vzhledem k ekonomické krizi, Guardian Finance Company přišla s plánem pomoci méně privilegium, finančně oslabení, špatný příjmy, nezaměstnané a malých podnikatelů, kteří hledají pomoc a další rekapitalizaci.

  Guardian Finance Company v současné době nabízí soukromé, obchodní, firemní i osobní půjčky s minimálním zájmem; cenu pouhých 3% během jednoho roku až 30 let doby splácení trvání do kterékoliv části světa. Dáme z úvěrů v rámci minimálního rozsahu £ 5,000.00 maximální £ 500,000,000.00

  Budeme rádi, když nám tyto informace v případě zájmu.

  1) Celé jméno:

  2) Stát:

  3) Půjčka potřebné množství:

  4) Doba trvání úvěru:

  5) Telefon:

  6) Povolání:

  Poskytujeme rychlé rozhodnutí, a může zařídit podmíněnou nabídku do 48 hodin. Všechny odpovědi by měly být předány na naši adresu firemním e-mailům: gfservice@live.co.uk, nebo si můžeme Vám naše webové stránky, kde můžete nás kontaktovat. Jakmile obdržíme tento detail, budeme zpracovávat vaše úvěr ke schválení.

  S pozdravem

  Dr. Daniel Dylan

  Guardi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>