Svěření do výchovy jiné fyzické osoby

    Pokud rodiče nemohou vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost, ať už z objektivních či subjektivních důvodů, je možné svěřit dítě jiné osobě. Zákon o rodině nabízí několik možností, které se v praxi užívají v situacích různého druhu. Jde o pěstounskou péči, státem podporovanou a placenou službu dlouhodobého charakteru, dále osvojení jako nejhlubší formu náhradní výchovy, ale také svěření do výchovy jiné fyzické osoby podle §45. Tento institut plní v našem právním řádu funkci primárně přechodného řešení. Pokud je na straně rodičů dítěte překážka či problém dlouhodobějšího charakteru, je vhodnější uvažovat právě o některém z jiných typů náhradní, nejlépe rodinné výchovy. Pokud ovšem je naděje, že se dítě bude moci do svého původního rodinného prostředí vrátit, či není jiný typ náhradní výchovy vhodný či je jiný opodstatněný důvod pro takové řešení, je namístě uvažovat o řešení podle §45. Může jít například o situaci, kdy jediný žijící rodič utrpí autonehodu a je nucen po několik měsíců zůstat v nemocnici. Pak bude nejčastěji vhodné svěřit dítě do výchovy jeho babičce, která se o něj dočasně postará.

    Charakter instituce svěření podle §45 je dán charakterem situací, na které se bude aplikovat. Rodiče (či poručník, pokud rodiče nejsou schopni být zákonnými zástupci dítěte) nadále rozhoduje o podstatných záležitostech ohledně dítěte. Jiná fyzická osoba rozhoduje pouze o těch běžných. Stejně tak co se týče zastupování. Přesný rozsah práv a povinností fyzické osoby k dítěti vymezí při rozhodnutí o svěření soud. Jiné fyzické osobě obecně nenáleží za výchovu dítěte odměna (jako je tomu v případě pěstouna).

    Dítě je možno svěřit i do společné výchovy manželů. Zemře-li jeden z manželů, zůstává dítě ve výchově druhého manžela. Po rozvodu manželů rozhodne soud o výchově dítěte; do rozhodnutí soudu společná výchova trvá. Do výchovy jen jednoho manžela je možno dítě svěřit pouze se souhlasem druhého manžela. Tohoto souhlasu není třeba, jestliže druhý z manželů pozbyl způsobilosti k právním úkonům nebo je-li opatření tohoto souhlasu spojeno s překážkou těžko překonatelnou.

65 komentářů u „Svěření do výchovy jiné fyzické osoby

 1. Pavlíčková

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala. Můj děda má dva syny a manželku. Ta není matkou ani jednoho z nich. Jednoho ze synů si osvojila a druhého ne. Teď se odstěhovali do domova důchodců a jde o jejich byt. Má ten osvojený nárok na větší část bytu? Nebo mají oba dva stejný nárok?

 2. Olšanska

  Dobrý den,

  Mému manželovi zemřela bývalá žena se kterou měl dceru. Bývala tchýně zažadala o osvojení, chtěla jsem se zeptat kdo ma na dceru právo, jestli otec nebo babička?

  Děkuji

 3. Ivana

  Dobrý den

  Ráda by jsem věděla jak to postupně probíhá.

  Podali jsme s manželem návrh na svěření nezl.–17 let do naší výchovy.

  Oba jsme pro holčinu cizí.

  Má bližší vztah s naším synem.

  Svěřila se nám, že jí doma rodiče dlouhodobě týrají jak fyzicky tak psychicky.

  Okamžitě jsme zahájili kroky a na sociálce jsme podali návrh na svěření do naší výchovy.

  Její rodiče s tím souhlasí.

  Jak dlouho to trvá než soud rozhodne a co bude vyšetřovat?

  Holčina je ve velice špatném stavu hlavně psychicky.

  Rádi by jsme aby již to bylo za námi. Holčina řekla, že už rodiče nechce nikdy vidět A jaké máme šance na svěření. sociálka ví, že holčina bydlí u nás a pravděpodobně rodiče jsou rádi, že se jí zbavili. děkuji

  Ivamna

 4. Eliska

  Dobry den, ziji s pritelem neco pres 3 roky mame spolu uz dceru, ale od malinka vychovavam i jeho syna, ktereho ma sverene do pece. Matka byla nejakou dobu nezvestna. Samozrejme od zacatku nic neplati, protoze maji spolu jeste dceru, ktera je sverena predbezne do pece prarodicu(manzelcinych). Dceru si pravidelne bereme na vikendy. prazdniny, mohu i rici, ze je financne podporujeme nedavame jim penize, ale kupujeme potrebne veci… Jeho manzelka deti nevidela 3 roky, priteluv syn mi rika mami a ja ho beru jako sveho syna.. Jde to, ze bych si ho sverila ikdyz ma otce? A ma vubec jeho manzelka platit na syna penize kdyz mi neplatime na dceru, nebo ma platit na dceru i syna? Je to trochu zmatene, ale snad me pochopite. Mcktar Vam dekuji za Vasi odpoved a prosim kdyby to slo na email : ella.j@seznam.cz

 5. Lili

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, jestli je možné, abych byla svěřena do péče mé sestřenice. Máma mi asi 3 roky opakovaně psychicky i fyzicky ubližuje. Shazuje mě také před ostatními členy rodiny, vymýšlí si o mě dost špatné věci a jediní kdo mi věří je táta, který však žije v Rakousku, a sestřenice, která má ovšem pouze 18 let. Je ve 4. ročníku na gymnáziu, já v 1. Obě máme přijatelné známky takže pokud jde o tu "záruku řádné výchovy", myslím, že by nebyl problém. Byla by nějaká šance, aby tohle vyšlo?

 6. Pavlína

  Dobrý den,chci vás poprosit o radu, v srpnu lonského roku,mi zemřela dcera po které zůstalo nezletilé dítě, podala jsem tedy návrh o pěstounskou péči bohužel do této doby na vnučku nedostáván ani korunu.Zajmalo by mě jestli soud musí rozhodnout do určité doby nebo jestli mě můžou nechat bez prostředků.Už je to 5měsíců a nepomáhá ani to že uhánim sociálku.Děkuji za pomoc

 7. Silvie Ginterová

  Dobry den,

  rada bych se zeptala, zda je mozne v zaveti urcit osobu, ktere ma byt svereno dite do pece po me pripadne smrti. Vychovavam s pomoci mych rodicu 2-leteho syna, jeho otec je cizinec, zije v cizine, nejsme ve styku, na dite neplati. Lze nejak zabranit tomu, aby v pripade me smrti syna sverili biologickemu otci, se kterym nema zadny vztah ? Lze v zaveti stanovit konkretni osobu (jinou nez jeho biologicky otec), ktera bude spravovat majetek, ktery by po me syn zdedil, do jeho dospelosti?

  Dekuji, Ginterova

 8. Stanislav Zonek

  V 9/2006 bylo vydáno přeběžné opatření o výchově vnuka. 15.1.2007 byl vnuk soudem odejmut z výchovy matky a svěřen do výchovy dědečka(mne) který je, cituji"povinen a oprávněn nezletilého vychovávat…ve věcech ostatních je povinen si vyžádat souhlas rodičů." Výživné nepobírám od žádného z rodičů(nepracující).Žiji s družkou 14 let a ted´se budeme brát.Budoucí žena pracuje na 5,5hod úvazek, abychom zajistili řádnou výchovu klučiny- je předškolák.Chci svěření vnuka do pěstounské péče. Nezájem rodičů o dítě(1x návštěva matky),jejich trvalý pobyt na úřadě, místo pobytu neznámé,žádná nebo minimální komunikace s nimi,nepracující,možná příležitostně,matka se styku s námi vyhýbá, máme podezření že"něco bere"(hubená a flekatá).

  Máme šanci malého získat?Jaké jsou podmínky pro svěření dítěte?

 9. Barbora Machová

  Měla bych dotaz na svěření nezletilé osoby po smrti obou rodičů, je možno toto ošetřit v závěti, kdy u notáře se sepíše kdo bude vychovávat jejich dítě po případně smrti obou rodičů (ostatní příbuzní nepřichází v úvahu z důvodu vysokého věku), je možné stanovit osobu, která by nebyla z okruhu rodinných příslušníků?Děkuji za odpověď.

 10. Marcela Kovářová

  Mé neteři bude 12 let.Žije s matkou a jejím několikátým přítelem.Matka má ve svých 31 letech odpracovaný cca 1 rok(nemá ani zákl.vzděl.),přítel také nepracuje a navíc je to alkoholik.Neteř strádá,je hladová,zhoršila se ve škole,koktá.U svého otce má nově zařízený svůj pokoj,celá rodina pomáháme jak se dá,jediný kdo je v pohodě, je její matka.Problém je v tom,že neteř je na matku strašně fixovaná(jak už to bývá u takových dětí),navíc dle mého názoru má potřebu jí hlídat.Ustávali jsme to,dokud bydleli pod mými rodiči-vše bylo pod dohledem a neteř se i najedla,moje matka se s ní učila(byla na dvojkách).Teď se odstěhovali(je to 3 měsíce).Dozvídáme se různé věci z doslechu,neteř zpracovávají,všechno dusí v sobě a ve škole už je na čtyřkách.Už se na to nedá koukat,brzdí nás jen to,že ona sama,ač to ví, tak svou matku stále brání,je to strašně složité,byl by to román,kdybych všechno napsala.Je to uzlíček nervů.Buďte tak laskav a poraďte, kde a jak začít tohle řešit. Děkuji moc za Vaši odpověď

 11. Věra Žišková

  Dobrý den,mám 6ti letou vnučku,soudem je určena střídavá výchova mezi otcem(syn) a matkou – nebyli manželé.U matky vnučka strádá po všech stránkách,životní podmínky příšerné a syn s tím nějak nehodlá nic dělat.V MŠ také od začátku říkají že jsem si ji měla do své péče vzít já.Mám jako babička reálnou možnost?Děkuji za odpověď i radu.

 12. jan stránský

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, zda mám povinnost dávat syna matce, když bylo svěřeno mně v předběžném opatření, protože se o něj nestarala… Děkuji z aodpověď.

 13. Kristýna Fedáková

  dobrý den chtěla jsem se zeptat na to když se nyní soudím o dceru a otec ma kriminální minulost a je podána na něj další trestné oznámení jestli je možnost,že dceru dostane.A také,že si jeho matka zažádala o dceru do své péče.Pro dcerku mám všechny podmínky a chodím do práce a chtěla bych ji mít u sebe.Otec dítěte mi titiž vyhrožoval a musela jsem podepsat papíry,že bude na mateřské,a když jsme se rozešli tak mi ji sprostě vzal a u soudu řekl,že jsem ji opustila a to není pravda,jsou na to i světkové.jeho matka má taky vhodné podmínky,ale dítě přeci patří k matce a ja nic špatného nedělám.je náka naděje,že svou dcerku dostanu je ji 21 měsícu děkuju moc za odpověď.S pozdravem Fedáková.

 14. Jakub Niebauer

  Dobrý den mám 16ti letou přítelkini její rodiče jsou rozvedený její otec se jí zřekl,že jí nechce a její matka nemá již 2 roky zaměstnání tudíž nemá byt a prostředky pro jeí výchovu,jaká šane by tu byla na to aby má přítelkině mohla být svěřená do mé péče? mě je 19let mám byt,práci a prostředky na to abych se o ni dokáza postarat co bych pro to potřeboval aby mi byla svěřená? předem děkuji za odpověd

  Niebauer

 15. Pavla Pospíšilová

  Dobrý den.je mi 16 let a nechci už bydlet u rodičů.jelikož se s matkou stále hádáme a já se pak neumím na nic soustředit a už toho mám dost je to zkrátka už nesnesitelné.a není to jen chvilková záležitost trvá to už nějak přes rok.chtěla bych jít k babičce a ta souhlasí s tím že k ní můžu jít bydlet. co pro to mám prosím vás udělat?předem děkuji za odpoveď :)

 16. Jitka Rapantova

  Dobry den, chtela bych se zeptat, ziju s pritelem a ten ma z prvniho vztahu dite, s byvalou pritelkyni se rozesly kdyz byly jejich synovi 3 mesice. Od te doby se pritel se svym ditetem nevidel a ani ho nevida.Jsou mu ted 4 roky. Plati radne vyzivne na syna. Jeho byvala pritelkyne si nasla partnera za kteryho je uz rok vdana a jeji novy manzel podal navrh na soud o nezrusitelne osvojeni syna. Muj pritel s tim souhlasi ale chceme se zeptat zda-li bude taky zprosten od placeni vyzivneho, jestli to je automaticky, kdyz bude mit jeji novy manzel jejich syna v rodnim listu i zapsanyho matrice. Dekuji

 17. Dana Kočková

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda je možné v závěti určit osobu, které má být svěřeno dítě do péče po mé případné smrti. Dceři je 5 let, vychovávám ji sama, jsem svobodná, biologický otec není uveden v RL dcery, nikdy jsme spolu nežili, nejeví o dceru zájem, nenavštěvuje ji, neplatí výživné, o které jsem ho také nikdy ani nežádala, nejsme v kontaktu. Lze nějak zabránit tomu, aby v případě mé smrti syna svěřili biologickému otci, se kterým nemá žádný vztah a který není, jak jsem již zmínila, zapsán v RL? Lze v závěti stanovit konkrétní osobu, v mém případě mou matku, které bych chtěla svěřit dceru do péče a spravovat majetek, který by po mé smrti dcera zdědila, do její dospělosti?

 18. Martina Martincová

  Dobrý den,velmi stručně napíši oč se jedná.Přes rok jsem s dcerou žila s přítelem,s nímž jsem neplánovaně otěhotněla.Přítel o očekávané dítě žádný zájem neprojevuje,řekl že není jeho,takže budu žádat po narození soud o určení otcovství.S přítelem jsem se rozešla z toho důvodu,že psychicky týral především moji dceru,ale též mne,a moji dceru navíc neustále sexuálně atakoval.S dcerou jsem kvůli tomu navštěvovala psychology.Z tohoto důvodu jsem od něj odešla.Ex přítel děti nikdy nechtěl,o své dítě neprojevuje sebemenší zájem,nicméně protože je uražený že jsem se s ním rozešla a chci na něj podat trestní oznámení za psychické týrání dítěte a sexuální obtěžování,tak mi vyhrožuje,že pokud se prokáže že je otcem,požádá soud o svěření dítěte do své péče,protože on je dost majetný a tak má pocit že má soud předem vyhraný.Avšak tento člověk má záznamy i nějakých trestních deliktů a též byl v psychiatrickém léčení.Je šance,že přes to všechno mu soud svěří jeho dítě do péče?

 19. Martina Martincová

  Dobrý den,velmi stručně napíši oč se jedná.Přes rok jsem s dcerou žila s přítelem,s nímž jsem neplánovaně otěhotněla.Přítel o očekávané dítě žádný zájem neprojevuje,řekl že není jeho,takže budu žádat po narození soud o určení otcovství.S přítelem jsem se rozešla z toho důvodu,že psychicky týral především moji dceru,ale též mne,a moji dceru navíc neustále sexuálně atakoval.S dcerou jsem kvůli tomu navštěvovala psychology.Z tohoto důvodu jsem od něj odešla.Ex přítel děti nikdy nechtěl,o své dítě neprojevuje sebemenší zájem,nicméně protože je uražený že jsem se s ním rozešla a chci na něj podat trestní oznámení za psychické týrání dítěte a sexuální obtěžování,tak mi vyhrožuje,že pokud se prokáže že je otcem,požádá soud o svěření dítěte do své péče,protože on je dost majetný a tak má pocit že má soud předem vyhraný.Avšak tento člověk má záznamy i nějakých trestních deliktů a též byl v psychiatrickém léčení.Je šance,že přes to všechno mu soud svěří jeho dítě do péče?

  1. Karel Dlouhý

   Dobrý den,

   těžko se dá předem odhadnout výsledek soudu. Ale domnívám se, že vzhledem k tomu, že jde půjde o kojence resp. malé dítě, tak je meněí pravděpodobnost, že bude svěřeno otci, než kdyby mu bylo třeba 12 let.

 20. Andy

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Můj muž má stání u soudu kvůli alimentům na dceru a úpravu styku s dcerou, kterou podala matka. Ale současně chceme podat návrh na úpravu svěření nezletilé osoby otci.Můžeme požádat soud o odročení (jakou formou),z toho důvodu, že chceme podat návrh na úpravu svěření nezletilé osoby do péče otci. Nebo má manžel nejdřív podstoupit soud kvůli alimentům a úpravy styku a poté teprv podat ten návrh na svěření do péče.Děkuji

 21. Jan Sládek

  Prosba o odpověď: Studentka střední školy ve 2. ročníku po dosažení 18. roku věku byla vystěhována pěstounem bez možnosti náhr. ubytování. Může takto pěstoun postupovat , když se ještě svěřená osoba připravuje na budoucí povolání? V případě, že ano, jaké možnosti student má?

  Děkuji za odpověď.

 22. Franta Soural

  Dobrý den je mi 17 let respektive za měsíc bude. Už je to tři roky co se rodiče rozvedli a ja po celé tři roky mám s matkou problémy.Nemůžeme spolu vyjít – psychicky mě deptá, terorizuje a ponižuje.V současné době toto dosáhlo vrcholu a já odmítám to dál snášet(nebo spíš nechcu tohle trpět). Chtěl bych se zeptat zda-li je možné abych byl svěřen do péče jedné známé ve věku 36 let i když matka by nesouhlasila? Děkuji za odpověď.

 23. Jolana Kromwohl

  Dobrý den, prosím o radu jak mám postupovat: mám dvě děti o jedno se starám osobně – přes den chodí do školky, já sama pracuji, mám velmi malý byt, a druhé dítě mě nyní vychovává moje matka. Manžel mě opustil. Nejsem prozatím rozvedená.

  Jak mohu oficiálně – úředně to druhé dítko nechat v péči matky po delší dobu? Myslím tím úřední svěření do péče, ev. jaký jiný způsob mi můžete navrhnout. Nechci se dítěte v žádném případě vzdát, avšak kdyby bylo třeba, předám je matce oficiáně i na delší dobu. Moje vyhlídky na lepší životní pomínky jsou tak jako u řady dalších občanů někde daloko přede mnou.

  Dítě je u mé matky v bezpečí (vychovala nás víc-mám i sourozence) tedy má ve výchově dětí praxi. Já si opotřebuju vydělat na byt i na vše ostatní. Za současné situace bychom doma – já a dvě děti – živořili. Stát jak jistě víte, moc rodinám s dwětmi nepomůže.

  Prosím o jakoukoli radu či alepsoň nasměrování.

  JK

 24. Pavel Loun

  Bývalá manželka vychovává naší 12 letou dceru. Dcera je u ní velmi nespokojená a za každou cenu chce jít bydlet ke mně. U matky nijak nestrádá, učí se dobře. Velmi si však dcera stěžuje na matčino chování vůčí ní a také na chování matčina přítele. Oba ji neustále něco zakazují a berou věci, ponižují a psychicky deptají. Matčin přítel mou dceru i několikrát uhodil. Byl jsem s dcerou u psychologa. Ten vypracoval posudek a sám dospěl k názoru, že dcera zažívá u matky psychický teror a dcera jejího přítele nesnáší, chce bydlet u otce. Psycholožka prý tak rozhodnuté díté již dlouho neviděla. Takže plně stojí za mnou. Dcera mě v posudku hodnotí velmi kladně. Na mé straně je i dceřina třídní učitelka. Dcera sama napsala dopis, kde své trápení popisuje a chce bydlet u otce. Dcera má vždy strach se vracet zpět po víkendu k matce. Chtěl jsem se zeptat, jaké jsou šance, aby mi byla dcera svěřena do péče pokud jí je 12 let, doma zažívá psychické týrání a ona sama velmi chce bydlet u otce. Děkuji.

 25. františek hacker

  Nášeho syna zapsala do rodného listu jedna paní,jako otce jejího syna.S naším synem se nestýkáme,ani nevíme, kde se nachází.Pro určení otcovství ho hledá soud a nemůže ho zřejmě nalézt.Nyní nám přišlo od soudu,že pro určení jeho otcovství,po nás budou žádat naše DNA.Existuje prosím nějaký zákon,který by tuto povinnost nám ukládal?

  Děkuji za odpověď

 26. Iveta Španělová

  Dobrý den. Prosím o radu.Moje dcera 22 let má 14ti měsíčního syna,o kterého nemá zájem se starat. Bydlí s námi ve společné domácnosti, je svobodná, otec není uveden.Chtěli bychom mít vnuka v pěstounské péči, neboť se o něho staráme od narození my. Zajímalo by mě, zda by nebyl umístěn do dětského domova a mohli bychom ho mít v péči ihned.Pokud ano pobírali bychom na něho nějaký příspěvek? Děkuji.

 27. Erik Tuma

  Dobrý den. chtěl bych se zeptat mam podezření že má bývala žena bere drogy a tím skodi ve výchově naší nezletile dceři 4,5roku

  proto jsem se chtěl zeptat jaké kroky mam udělat aby to bylo prošetrene a popripade abych získal svou dceru do své pece předem děkuji za odpověd

  Tuma

 28. Vendula Vaňková

  Dobry den ,dne 17.12 2010 nám probehl soud o sveření me nezletilé dcery do peče otce ktery byl navrhovatelem a bylo mu ze strany soudu vyhoveno .Ze strany soudu i socialní pracovnice jakož to matka jsem nemela zadnou podporu ,otec jako uživatel marihuany ( u soudu slíbil že už užívat nebude)ji dostal do peče .Dcera k nemu chce jit jen kvůli tomu že ji vydíra ze se odstehuje daleko a ze ji uz nechce vydet můžete mi prosím poradit jak bych mela postupovat předem velice DEKUJI

 29. Lenka R.

  Dobrý den,

  jsem vdova, z manželství se zesnulým mám 3 malé děti. Žiji s přítelem ve společné domácnosti, který se se mnou o děti řádně stará, a chtěla bych nějak právně ošetřit, aby mohl za děti rozhodovat např. ve věcech jako je školka v přírodě a podobně, zdravotní pojištění, podepisovat lejstra, prostě aby měl stejná nebo srovnatelná práva a povinnosti jako já. Zároveň bych chtěla nějak zajistit, kdyby se se mnou něco stalo, aby přítel dostal potom děti do péče, a ne např. příbuzní zesnulého manžela (z přímých příbuzných je naživu jen jeho otec, kterému je přes 70) nebo aby nemuseli do ústavu. Je nějaká možnost, jak toto právně ošetřit? Přítel je cizí státní příslušník s trvalým pobytem v ČR.

 30. Jiří

  Žiji rok s družkou a jejími 2 dětmi (2,5 a 4 r) v ČR. Děti se narodily v SRN a biol.otec se vzdal dohodou před rozvodovým soudem v Německu rodič.práv (neplatí výživné).O děti nejevil a nejeví zájem více než 1 rok. S družkou se nemůžeme vzít, protože ze SRN zatím nemáme dokument "BRUSEL II). Mohu si s družkou nyní osvojit děti nebo je společně získat do péče s ní? Jde o to, že zaměstnavatel neuznává náš statut rodiny či domácnosti za relevantní pro úlevu ve snížení platu dle Zákona 221/1999 Sb, § 67, odst. 1. Naopak dostatečně relevantní byl náš stav rodiny(domácnosti)chápán,kdy byl do "rozhodného příjmu" kalkulován i můj plat, tedy dokonce z rozhodného obdbí r. 2009,kdy jsem ještě ani s družkou a jejími dětmi nežil.Stav byl uznán při zamítnutí přídavku na dítě dle § 11 a § 17 zákona č. 117/1995 Sb. Tento nesoulad ve výkladu zákona postihuje a poškozuje zcela evidentně mou rodinu. Prosím o komentář, odpověď nebo výklad. Děkuji. J.P.

 31. jaroslava Kocourkova

  Dobrý den,

  Prosím o radu,Letos jsem si vzala do péče jako třetí osoba od sestřenice Klučinu ve věku 16 let z DDÚ jelikož jeho Matka neměla zázemí a předpoklady aby se o něho mohla nadále starat chlapec se do DDU přihlásil sám, já sama mám své dítě a již děti nemohu mít.Jde o to že soud probehl a rozsudek kde jsme se vzdali všech práv na odvolání,mi dělá starost jelikož mě opusti přítel a já jsem tet na vše sama,chtěla bych hlapce do pěstounské péče tak bych se chtěla zeptat jestli je možnost sepsat návrh nový ? Jde do učení a to každopádně bude něco stát výdaje jako oblečení ,hygiena,kapes­né,kroužek,at­d.. každopádně jsem stím nepočítala že se muže tohle sát alE stalo se a o chlapce nechci přijít máme velké pouto mezy sebou a můj syn je na neho zvyklí bere ho jako za bratra jsem stoho neštastná a nevím co mám delat prosím poradíte mi na koho bych se mela obrátit a zda bych si ho mohla žádat do PP ?? ROZSUDEK JE STÁLE PLATNÍ ALE VZADLI JSME SE ODVOLÁNÍ ..

 32. Pavla Štrambachová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kolika let se může dítě rozhodnout ke kterému z rodičů chce být přiděleno? popř. kolik musí mít dítě let aby se na to u soudu vůbec bral ohled? předem děkuji za odpověď

 33. lenka hegenbartová

  Dobrý den chtěla jsem jen poradit ve slozité situaci přítel dostal do péče dvě dcery a bohužel já jsem u lékařů a jiných institucí cizí člověk přemýšleli jsme o osvojení jak postupovat a co vše to obnáší Děkuji

 34. Jana Svobodová

  Dobrý den, chci se zeptat kam je umíštěno dítě, které je odebráno rodičům, než rozodne soud např. o tom, že bude svěřeno do péče babičce? Zajímá mě jestli je do rozhodnutí soudu u rodičů nebo jestli je umístěno v dětském domově.

  Děkuji za odpověď. S pozdravem

  Jana Svobodová

 35. lastovička

  Dobrý den,mám dcerku v péči a hodláme vycestovat do zahraničí,mám zajištěnou práci a dcera školu,bydlení taky. Žádala jsem otce o souhlas,který mi odmítl poskytnout,tak jsem požádala soud. Nyní mi otec dcery vyhrožuje že chce rodina požádat o dcerku do péče. Podotýkám že otec pije, nepracuje,nemá kde bydlet,ani dcerku nenavštěvuje a neplatí výživné na ni ani na dva syny z minulého manželství,proběhlo už řízení a dostal podmínku,ale stále neplatí.

  takže se ptám jestli mi může soud zabránit ve vycestování s dcerkou a jestli může do toho zasahovat sestra bývalého,studuje totiž dálkově práva a vyhrožují mi že si zažádají o dcerku do péče. Co mám dělat? Jsem zoufalá od dítě se starám a vydělávám peníze.

 36. daniel

  Před 3,5 lety mi byl soudně svěřen vnuk do péče. V prvním čtvrtletí tohoto roku jsme udělaly s dcerou dohodu, na základě, které ji vnuka vrátím. Když dcera v dubnu – květnu měla pocit že zvítězila, začla měnit dohodu. Zjistila si, že od sociálky bude mít dle ní dost peněz a nemusí dál pracovat. Pracovala pouze na černo, nedávala mi za sebe domluvené peníze na vnuka celou dobu alimenty a já se o vnuka starala, nakupovala atd. Ještě se nechala živit a třičtvrtě roku z roku jsem jí platila nájem a zrekonstruovala byt, že vše splatí.Nedostala jsem ani předvolání k soudu, pry nemám poštovní schránku,ale všechny dopisy vždy přišly, kromě tohoto. Soud rozhodl v její prospěch a já když četla, co u soudu uvedla, byla to samá lež. Stačila jsem se odvolat, ale ona požádala o poředběné opatření do její péče, tak,že jsem nucena ji ho předat. Opět uvedla samé lži, že jsem ji ho nechtěla půjčovat atd. Vše věcí sousdé a potvrdí. Mám šanci uspět. Děkji

 37. Petra V..

  Dobrý den potřebovala bych nějaký vzor na ŽÁDOST O SVĚŘENÍ DÍTĚTE DO PÉČE můžete mi prosim poradit..??

 38. jarda hr.

  dobry den,nejdriv by mel mit narok otec a pak rodina,tr.otec,matka ale jsou tam hacky tr.jak zije otec a jeho podminky a pak dalsi opatrovnik.mam podovni problem ale taky musim vse prez advokata.zatim naschle.pak pisnete jak to dopadlo a treba i vy me pomuzete.

 39. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, některé soudy jsou přetížené a vyřizování případů je tedy zdlouhavé. V řízení o péči o nezletilé by ale měl postupovat přeci jen o něco svižněji. Můžete podat podnět na průtahy řízení přímo k předsedovi soudu, který věc vyřizuje. To by mohlo vést k urychlení. "Sociálka" nemůže jednat do doby než bude vydáno rozhodnutí, proto ji uháníte marně.

 40. Pavlína

  Dobrý den,chci vás poprosit o radu, potřebuji vědět na co mám nárok při svěření dítěte do pěstounské péče jestli mám nárok na pěstounský příspěvek od doby kdy rozhodnul soud a nebo jestli mi tento příspěvek měli vyplácet hned a jestli měli udělat předběžné opatření.Na sociále říkali že kdybi dítě bilo svěřené do péče jiné osobě tak bi tento příspěvek dostávala ale že u mě to nejde.Dcera zemřela už před 8měsíci a já nedostávám ani korunu prý mi daj spětně za tři měsíce pouze přídavky na dítě i když vnučka je umě trvale hlášená od září.Soud na to sice přihlídl, ale memůže dělat nic s tim že sociálka neudělala předběžné opatření.Zajmalo by mě jestli nÁm nákou šanci se soudit se sociálkou že díky ní mi nic nevypláceli.Děkuji předem za pomoc

 41. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak v tomhle případu Vám vysoké šance nedávám. Tohle Vám soudem neprojde.

 42. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ohledně výživného a vůbec vztahů k nezletilým se můžete obrátit na oddělení sociálně-právní ochrany dětí u městského úřadu. Tam Vám poskytnou potřebné informace, popřípadě i instrukce pro další postup v celé věci.

 43. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům. Vy ji druhému rodiči nemůžete nijak omezovat a to ani ustanovením v závěti.

 44. Věra Skoumalová

  Dobrý den,rok a půl se starám o své vnučky,dvojčata dva a půlletá,dcera se o ně starala sporadicky.Soudem mě byla svěřena do péče.Dcera se cítí ukřivděna,že nedostane rod. příspěvek a dávky náležicí nyní mě.Nemám jak jí vysvětlit,že jí nemohu živit.Nemá zájem si hledat zaměstnání.

 45. Berta Nováková

  Když první pokus Vám při výchově dcery nevyšel, nechť ten druhý s vnučkami je o mnoho úspěšnější. Hodně štestí!

 46. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obraťte se na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu. Tam posoudí možnosti dalšího postupu, eventuálně Vám pomohou s příslušnými podáními na soud. Podle §45c zákona o rodině pěstoun při péči o osobu dítěte vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Nemá vyživovací povinnost k dítěti a právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti má jen v běžných věcech. Má-li pěstoun za to, že rozhodnutí zákonného zástupce dítěte není v souladu se zájmem dítěte, může se domáhat rozhodnutí soudu.

 47. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  neuvedla jste, čeho chcete dosáhnout.

  Pokud chcete svěřit neteř do své péče, činí se tak na základě rozsudku soudu po podání návrhu. Na Vašem místě bych však tuto možnost projednala nejprve s odborem péče o dítě. V soudním řízení se také zřejmě nevyhnete znaleckému posudku, což obvykle není pro dítě nic příjemného.

  Zvažte, zda se neobrátit raději na advokáta, který Vám s celou věcí pomůže.

 48. Marcela Kovářová

  Dobrý den, moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Ano neuvedla, napsala jsem to dost zmateně.No dosáhnout bych chtěla toho,aby neteř žila se svým otcem, kde má vybudované své zázemí a kde by se měla dobře.Tráví s ním a jeho partnerkou 3-4 dny v týdnu, ale pak se musí vrátit "domů".Vím něco málo o znaleckých posudcích a to je taky jeden z důvodů,proč jsme to zatím nerozjeli naplno.Je to hrozná situace.

 49. EVA KAMENICKA

  Dobrý den,mám 4 děti 13let,9 let 6 a 4 roky.můj problém je s nejstarším dítětem.

  přestal chodit do školy,ale že by byl záškolák,ale vymýšlí si zdravotní potíže atd.má spoustu neomluvených hodin,jeliž škola se rozhodla omluvenky psané rodiči neuznávat pro časté absence.

  dostala jsem již pokutu 500kč a ted to došlo do fáze kdy to škola řeší se socialními odbory a pilicii.péče o ostatní děti je v pořádku.

  chci se zeptat co může následovat a pokud dojde k odebrání staršího syna,jestli můžu přijít o ostatní děti.

  a jestli mohou být svěřeny otci ikdyž žijeme ve společné domácnosti.děkuji

 50. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ať tedy její otec podá návrh na svěření dcery do své péče.

 51. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, o tom by rozhodl teprve soud. Můžete požádat o konzultaci na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu. Tam dohlížejí na ochranu dětí, a když zjistí skutečnosti, které svědčí o poškozování jejich práv, měli by Vám vyjít vstříc.

 52. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, bránit matce v kontaktu se synem svévolně nemůžete, pokud nemáte od soudu potvrzeno, že je styk s ní omezen nebo zakázán z důvodu ochrany zájmů dítěte. Pokud takové opatření vydáno není, pak jí kontakt odpírat nemůžete. To by se mohlo obrátit proti Vám.

 53. Jakub Niebauer

  povinost nemáte vy jste niní zákoný zástupce pokud tak rozhodnul soud nebo se tak stalo v předběžném opatření,jestli že ze strany vaší manželky došlo k zanedbání výchovy tak vy nemáte povinost dávat syna vaší manželce.

 54. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, dítě nepatří jen matce, otec má stejná rodičovská práva. Soudy však častěji přisuzují dítěte matkám. Pokud otec uvádí údaje, které nejsou pravdivé, pak je nutné, aby jste našla co nejvíce důkazů, která jeho tvrzení vyvrátí. Můžete také zvážit, jestli si nenajmete advokáta. Sice to něco stojí, ale zvyšuje to Vaše šance na úspěch a advokát bude lépe vědět, jaké argumenty použít a jak se úspěšně bránit nepodloženým tvrzením otce. Radu by Vám mohli poskytnout i na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu. Kromě toho jste si měla projít zdejší diskuze, na toto téma jsou zde již stovky odpovědí.

 55. Ladislav Karička

  dotat: Mám Dluh više 5000kč,Soud má být 7.10.08.Pokud pošlu dluh přes banku a ksoudu přinesu potvrzení z banky bude se brát nato ohled? děkuji.

 56. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  o svěření do péče se hovoří v souvislosti se vztahy mezi rodiči a dětmi a rozhodně tento institut nelze použít ve vztahu k přítelkyni.

 57. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  no, nejprve by bylo vhodné si s matkou a babičkou promluvit; bez nich toho moc neuděláte. Navíc, jestliže s tím matka souhlasit nebude, pak je to problém a věc by se zřejmě musela řešit soudně, což nedoporučuji. Zkuste se rozumně dohodnout a navrhnout řešení pro obě strany a uvést výhody, které to bude mít.

 58. Pavla Pospíšilová

  matka s tím právě že nesouhlasí :( ..a dohoda s ní není možná už jsem to zkoušela několikrát..ale děkuji za odpoveď :) a nešlo by to řešit nějak přes taťku?jako že by třeba ty papíry nebo tak podepsal on a matka by do toho neměla co zasahovat?předem děkuji za odpověď

 59. Sylva Večeřová

  Podle § 72 zákona o rodině osvojením zanikají vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a původní rodinou, tedy i vyživovací povinnost.

 60. Lubomír Balga

  Stejně jako u svěření dítěte do péče se berou v potaz,nejen sociální poměry,ale především vliv prostředí na správný rozvoj dítěte,tak i v případě úpravy vztahů vůči dětem z hlediska případného styku s nimi, se také přihlíží k některým okolnostem. Takže na Vašem místě bych zašel na patřičný sociální odbor( myslím,že je to problematika Péče o dítě ),kde Vám jistě poradí,jakým žádoucím směrem se obrátit, tak aby v případě,že by mohlo například dojít k ohrožování mravní výchovy mládeže, bylo takovému jednání preventivně zabráněno.

 61. Martina Martincová

  Děkuji za odpověd,ještě k těm sociálním poměrům-může mi být dítě odebráno jen na základě toho že otec dítěte má miliony,kdežto já vydělávám pouze desítky tisíc?Abych upřesnila-nežiji s dětmi(momentálně tedy zatím s jedním dítětem) v žádném luxusu,ale bydlíme v čistém,velmi slušně zařízeném bytě,máme co jíst,chodíme značkově oblékané,dceři platím školku a kroužky,o dceru se starám a věnuji se jí s maximální péčí,nepiji,žádná společenská zařízení jako hospody,bary diskotéky apod.nenavštěvuji,takže rozhodně nejsme žádná sociálně slabá rodina která by se neuživila.Může soud přihlédnout pouze k tomu že otec dítěte má miliony a já ne,a jen na základě toho mi odebrat dítě?Je tedy pravda,že já mám ještě nějaké dluhy,řádově v desítkách tisíc,ale ty poctivě splácím.Navíc podnikám převážně z domova,takže dětem mohu věnovat max.péče.

 62. Ludmila Musilová

  Dobrý den.Před rokem mi býl svěřen vnuk do výchovy.Můj dotaz se týká zdali si můžu vnuka přepsat do pěstounské péče.Matka(dcera)čeká druhé miminko a ani s tímto nevím jak dopadne , nebotˇnemá žádné trvalé a ani jiné bydliště.Otec vnuka sedí ve vězení , takže nedostávám ani alimenty od něho určené soudem.Nejsou z dcerou sezdání a otec už má dálší dítě.Chtěla bych vnukovi zabezpečit kvalitní poměry.Bylo mi řečeno , že bez souhlasu dcery nemůžu dítě umístnit ani do školky.Dítě vychovávám sama už dva roky.Bude mi moci být svěřen i když nejsem vdaná?Děkuji za odpovědˇ.

 63. Hana Milácová

  Dobrý den aby jste mohly osvojit dítě musí být starší jednoho roku a musí být souhlas obou rodiču. Souhlas se nevyžaduje pokud se rodiče dítěte zřeknou nebo pokud se 2 měsíce po porodu o dítě nezajímají a nebo pokud o dítě nejeví trvalí zájem minimálně půl roku. Podmínky pro osvojení jsou, že musíte být manželský pár, přiměřený věkový rozdíl, dobré materiální podmínky a zajištěny dobré výchovné podmínky. Potom je u vás dítě nějakou dobu a v té době na vše dohlíží odbor péče o dítě. Ptají se i dítěte jak se u vás cítí atd. Musí o tom rozhodnou soud a osvojenec poté vstupuje do všech právních vztahů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>