Určení otcovství

    Určení rodičovství obecně je v zákoně č. 94/1963 Sb. o rodině věnována hlava třetí. Zatímco určení mateřství upravuje jediný paragraf 50 (ovšem i při určení mateřství mohou a vznikají spory !), otcovstvím se zabývá celý zbytek třetí hlavy. Systém stojí na existenci právních domněnek. Pro určení otcovství jsou tři, v přesně daném pořadí. Teprve pokud je vyloučena domněnka vyšší, je možné se zabývat se další v pořadí. Není nijak možné určitou domněnku přeskočit.
    Rozlišujeme určení otcovství a jeho popření. Samozřejmě vyvrátit lze teprve domněnku, která je na konkrétního otce aplikována.

    První domněnka vychází z účelu manželství a předpokládaného v praxi obvyklého stavu. Narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce manžel matky.
    Narodí-li se dítě ženě znovu provdané, považuje se za otce manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne potom, kdy její dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.
    Při počítání času, který je rozhodující pro určení otcovství, má se za to, že manželství toho, jenž byl prohlášen za mrtvého, zaniklo dnem, který byl v rozhodnutí o prohlášení za mrtvého určen jako den smrti.

    Druhá domněnka, která nastupuje v případě, že je první vyloučena nebo otcovství z ní vyplývající popřeno,  považuje za otce muže, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů učiněným před matričním úřadem nebo soudem. Prohlášení nezletilého rodiče o otcovství musí být učiněno vždy před soudem. Souhlasným prohlášením rodičů lze určit otcovství k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato.
    Prohlášení matky není třeba, nemůže-li pro duševní poruchu posoudit význam svého jednání, nebo je-li opatření jejího prohlášení spojeno s těžko překonatelnou překážkou.

    Nedošlo-li k určení otcovství podle předchozích ustanovení, nastupuje domněnka třetí, pode níž může dítě, matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud. Za otce pak se považuje muž, který s matkou dítěte souložil v tzv. „kritické“ době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují (např. úplná impotence).

    Existuje i řada v podstatě procesních pravidel upravujících průběh určování otcovství podle této třetí domněnky. Není-li domnělý otec naživu, podává se návrh na určení otcovství proti opatrovníkovi, kterého soud ustanovil. Jestliže navrhovatel v průběhu řízení zemře, může v řízení pokračovat druhý, k návrhu oprávněný. Do šesti měsíců po smrti dítěte mohou podat návrh na určení otcovství též potomci navrhovatele, prokáží-li právní zájem na tomto určení. Zemře-li v průběhu řízení muž, proti kterému návrh na určení otcovství směřuje, pokračuje soud v řízení proti opatrovníkovi, kterého ustanoví soud. Zemře-li v průběhu řízení muž, který o sobě tvrdil, že je otcem, a nepokračuje-li v řízení dítě nebo matka, soud řízení zastaví.

    Každá z uvedených domněnek může být samozřejmě u soudu popřena. O ustanoveních zabývajících se popřením otcovství ale pojednává samostatný článek.

332 komentářů u „Určení otcovství

 1. lucie

  mám 4 letého syna jeho otec nechtěl uznat otcovství.proběhl soud a otcovství uznal bez testů.ted jsem od něj dostala dopis že si chce nechat udělat testy a pokud s tím nebudu souhlasit tak to dá k soudu.chtěla jsem se zeptat jestli to může udělat. a jestli to můžu odmítnout.dále bych se chtěla zeptat:na jeře se chci vdávat a v rodném listě syna bych chtěla mít napsaného nynějšího partnara ten se o něj stará od 1 roku o právě on je pro něj tatínkem.jestli mi muže někdo poradit budu moc ráda.předem děkuju Lucie

 2. Jan

  před půl rokem jsem chodil s holkou,se kterou jsem měl pohlavní styk..brala prášky,ale jednou vynechala,řekl bych že i schválně,protože mi pořád lhala..asi po týdnu po styku mi začala tvrdit,že je těhotná.Domluvili jsme se na tom že půjde na potrat,protože mít dítě se nehodilo ani jednomu z nás..tvrdila mi že byla na potratu,ale kvůli tomu jsme se rozešli..teď po asi 6ti měsících se mi ozvala,že je těhotná a že to dítě co čeká je moje..lhala mi,tajila mi to 7 měsíců…co mám teďka dělat?žiju si svůj život,vyhrožuje soudem a chce ze mě vydírat peníze..prosím poraďte,děkuji Honza..a nevím ani jestli je moje,mezi tím spala s jinýma (podváděla mě)..

  1. marek

   cau mam podobny problem muzes mi napsat jak si to vyresil dik

  2. Pavel

   Zdravim tě Jane,jsem na tom úplně stejně,asi s tim rozdílem,že jsem vůbec neměl šanci řešit potrat.S tou princeznou jsem nikdy nechodil.Asi čtyřikrát jsem s ní spal a to fakt v dlouhym období.Takže ji vůbec neznal a třeba po měsících jsem jí potkal a ona se nabízela.O práškách mluvila vždycky.O tom,že je se mnou těhotná mi řekla,až když byla 4,5 měsíce v tom.To už potrat nehrozí a ani ho nechtěla samozřejmě.Je to takový lízátko nakrátko.Já jsem si jistej,že sem do ní neejakuloval,ale kdo ví-kapénky lásky a je to.Už mám za sebou první kolo soudu.Vyjádřil jsem pochybnosti o mém otcovství.Soud nařídil testy,který musím uhradit zatím zálohou deset tisíc.

  3. Regina

   Ahoj! Mame s pritelem podobny problem. V alkoholovem opojeni se vyspal s holkou a ta otehotnela, ona pak prisla stim, ze je tehotna a ze si dite necha, on ji, ale rekl ze dite nechce,nabizel i testy otcovstvy, ale odmitla, nechce s ni mit nic spolecnyho, nabizel velky financni obnos ale slecna si jela svoje. Ted je diteti 3 roky a slecna vsude chodi a vypravy, ze je on jeji otec a diteti blbne hlavu, ze je to jeji tata, porad mu pise sms, kdy ma narozky, vystoupeni a aby koupil darek atd… Prosim, poradte nam. Prijde mi, ze ho slecna vydira. Dekuji za odpoved.

 3. lena

  Dobry vecer,

  jsem v jinem stavu s muzem, se kterym jsem mela kratky pomer (cca 2 mesice). Bohuzel, jsem zjistila, ze tento muz pro me a dite je absolutne nepripustny z osobnich duvodu. Ma pravo tento muz po narozeni ditete zasahovat do zivota ditete navrhem o urceni otcovstvi soudne i pres to, ze mam noveho partnera, ktery je ochoten se k diteti priznat a oba nas zabezpecit a vytvorit tak ucelenou rodinu.

  Dekuji za Vasi radu

  Lena

  1. Jjj

   Dobrý den, mohu se zeptat jak jste to vyřešili? Mám stejný problém.. měsíc před porodem a strašný strach ze když současného přítele dám do rodného listu bude tam ten dělat PROBLÉMY.. celé těhotenství se nezajímal ani o můj stav ani o stav dítěte.. Děkuji předem za odpověď

 4. Michal

  Dobrý den, budu si brát rozvedenou ženu s dítětem. Chtěl jsem se zeptat, jeké na dítě budu mít práva, až se vememe. Jako jeho opravdový otec?

 5. Lidka

  Dobrý den, jsem těhotná, nezaměstnaná a o dítě se po porodu budu starat sama, protože otec neprojevil zájem… Chtěla jsem se zeptat na nutnost udání otce do rodného listu dítěte, proč je to nutné a co to znamená pro mě, dítě i otce… Děkuji za odpověď

 6. Milan Metelka

  Jsem ženatý a moje svobodná přítelkyně se mnou čeká dítě.Nemá žádné nároky na určení otcovství,a finanční výpomoc,chce si naše dítě vychovat sama.Pouze chce, aby se dítě jmenovalo

  mým příjmením.Je to možné,případně musím dát souhlas? Děkuji za odpověď.

 7. Kristýna flenderová

  Dobrý den, můj otec má nemanželské dítě se ženou, která není vdaná a v rodném listě jejich syna není nikdo uveden. Otec o dítěti nevěděl, teď, když jsou jeho synovi tři roky, chtěl by získat rodičovská práva a plnit rodičovské povinnosti. Ona mu vyhrožuje, že pokud pujde k soudu, bude muset zaplatit alimenty zpětně. je to pravda, i když o existenci dítěte nevěděl? Je v invalidním důchodu. Děkuji za odpověď.

 8. LUCKA

  Dobrý den. Potřebuju radu. Mám 14měsíční dceru a žiji u rodičů. Otec mé dcery vidí malou zhruba tak 1x za několik měsíců- prý nemá čas.Peníze mi nedává.Když se malá narodila,tak mi koupil pár věcí do výbavičky a kočárek. Když jsem ho požádala o peníze,tak nikdy neměl. Ted je mezi náma konec. A on mi vyhrožuje,že mě dá k soudu. Že chce dceru vídat časteji a chce si ji brát na nějaký čas k sobě. Nejsme oddáni a on není určen jako otec v křeštním listě ( je tam „otec neznámý“). A chtěla bych se tedy zeptat.může to takhle dát k soudu a má šanci dostat dceru? Můžu popřít že je otcem? Můžu vůbec udělat něco proto,aby malou už nikdy neviděl? Děkuji předem Lucka

 9. Lenka

  Jsem vdaná, ovšem s manželem spolu již nežijeme, ale rozvod ještě není vyřízen. S přítelem bychom chtěli dítě, mám pouze strach, aby dítě nebylo automaticky právně přisouzeno manželovi. Dá se proti tomu něco dělat? Děkuji za radu.

  1. Lukáš

   Dobrý den,

   máme stejný problém který se naskytl u Vás chci se zeptat jestli Vám někdo odpověděl jestli to jde zařídit i jinak než aby bylo dítě napsané na manžela přítelkyně

   Moc Vám děkuji za odpověď

   S pozdravem

   Lukáš

 10. Lenka

  Dobrý den, synovi jeho bývalá přítelkyně sdělila že je otcem jejího ročního dítěte. Již proběhlo určení otcovství ale na jiného muže které vyznělo v její neprospěch teď to tedy zkouší na syna. Pokud je skutečně otcem rád by se o dítě postaral jak bude v jeho silách jen mu jaksi chybí ta jistota. Můžete nám prosím poradit jaké má možnosti. Jak bez soudů určit otcovství, zda se dá využít již hotových testů a kolik jej to bude stát. V případě že by se prokázalo jeho otcovství, je možné aby byl žalován o výživné i zpětně když o svém otcovství nevěděl?

  1. Jarmila

   Dobrý den,

   čekám miminko se ženatým mužem. Ráda bych, aby uznal otcovství a dítě mělo jeho příjmení. Pokud to učiní může se jeho manželka nějak o tom dozvědět z úřadů?

 11. Lenka

  Dobrý den, synovi jeho bývalá přítelkyně sdělila že je otcem jejího ročního dítěte. Již proběhlo určení otcovství ale na jiného muže které vyznělo v její neprospěch teď to tedy zkouší na syna. Pokud je skutečně otcem rád by se o dítě postaral jak bude v jeho silách jen mu jaksi chybí ta jistota. Můžete nám prosím poradit jaké má možnosti. Jak bez soudů určit otcovství, zda se dá využít již hotových testů a kolik jej to bude stát. V případě že by se prokázalo jeho otcovství, je možné aby byl žalován o výživné i zpětně když o svém otcovství nevěděl?

 12. Michala Truhlarova

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s nadějí nějaké rady v mé situaci.Jsem těhotná (6 měsíců), s přítelem spolu žijeme již více než dva roky. Před měsícem jsem teprve byla rozvedena, v rozsudku o rozvodu mám uvedeno, že s manželem žijeme více než dva roky odděleně, nyní jsem se ovšem dozvěděla, že přesto

  otcovství bude náležet mému bývalému manželovi, chtěla jsem se zeptat, jestli neexistuje jiná cesta než nový sňatek, jak se domoci otcovství ještě před narozením toho malého?

  Děkuji předem za jakoukoliv radu

 13. Preisnerová

  Dobrý den. Po dvou letech jsem se 02. 01. 2006 konečně rozvedla. 18. 02. 2006 jsem se podruhé vdala a ke 14. 06. 2006 očekáváme potomka. Pochopila jsem správně, že uznaným otcem dítěte v rodném listě bude můj druhý manžel a to i přesto, že jsem počala v září, tudíž v době trvání 1. manželství ?

  Děkuji Vám za odpověď.

  Šárka Preisnerová

 14. Štěpánka

  Jak mám postupovat?Po 4 měsíční známosti jsem se svým partnerem otěhotněla.Když jsem mu však tuto skutečnost sdělila,zachoval se pro mě zcela nepochopitelně a sdělil mi, že není na otcovství připraven.Protože mi je 32 let a jedná se o mé první dítě, rozhodla jsem se, že si dítě ponechám a vychovám jej sama.Když jsem poslala bývalému partnerovi dopis, aby přijel, že na matrice uděláme společné prohlášení o přiznání otcovství odepsal mi, "že jsem mu ukradla spermie" atd. Nechápu toto jednání a proto Vás prosím o radu, jak mám dále postupovat, zda se mám obrátit na soud, co bude následovat a jak se bude dítě po narození jmenovat. Mohu mu dát svoje přijmení? Jsem 6 měsíců těhotná. Děkuji za podání informace.

 15. Anka

  Před asi 10 měsíci jsem zjistila, že manžel má milenku.Později jsem se dozvěděla že je těhotná, porodila a doba měsíců souhlasí, kdy jsem zjistila,že má manžel milenku.Žít v nejistotě nechci, ale ani nevím jak se dozvědět pravdu, jestli otcem dítěte je opravdu můj manžel,který vše zapírá,a nechce mi v tom nijak pomoct.I tvrdí, že sní nikdy nic neměl.Mám to dát k soudu?Když opravdu nebude jeho,jak se soud zachová vůči mě.Děkuji

 16. Petra Marvanová

  Dobrý den,

  velice Vás prosím o radu. Jsem v 6. měsíci těhotenství a otcem dítěte je muž, se kterým jsem se před dvěma měsíci z vážných osobních důvodů rozešla a manželé nejsme. Nyní žiji s partnerem, který mé těhotenství akceptuje, bude vytvářet ty nejlepší podmínky pro výchovu dítěte, avšak zatím nehodlá podstoupit na matrice souhlas s otcovstvím, což za tuto krátkou dobu chápu a nechci na něj vyvíjet nátlak. Proto se chci zeptat, jestli je nutné určit do rodného listu biologického otce dítěte, pokud já s tím nesouhlasím a ani si nepřeji, aby mezi ním a dítětem byly jakékoli citové a právní vazby? Případně, jaké jsou možnosti uvedení otce v rodném listě dítěte? A dále se chci zeptat, jak zabránit psychickému vydírání, při němž tento muž (biologický otec) si nárokuje výchovu dítěte a vyhrožuje soudním určením otcovství, přičemž nesplňuje základní sociální podmínky pro výchovu – nemá zaměstnání, nemá vlastní bydlení ani ostatní materiální a životní podmínky pro výchovu dítěte?

 17. Romana

  Dobrý den,jsem na konci 8 měsíce těhotenství, v březnu se mi zabil při autohavárii přítel,vzít jsme se chtěli až po narození děťátka.Začala jsem si vyřizovat MD,hlavně bych chtěla docílit aby byl přítel zapsán v rodném listě a dítě mělo jeho příjmení,co proto musím udělat?Bylo mi řečeno, že testy DNA budou provádět až v roce dítěte,ale nikdo mi nevysvětlil proč!Taky nevím jak to v tomto případě bude se sirotčím důchodem?Budou mi ho posílat až po tom roce, nebo mi ho pošlou i zpětně? Mnohokrát děkuji za radu.

 18. lusy.m

  Dobry den rada,bych jse na neco zeptala,chodila jsem zjednim chlapcem a ted cekam miminko.Co mam delat nechci ho udavat jako otce jelikoz mi vyhrozuje ze mne zabije a chtel mi naridit soudne potrat coz jelikoz nejde,to uz vim!Ale poradte mi zda pokud ho neudam jako otce sveho ditete,tim neprijdu o nake penize!On mitvrdi ze kdyz ho neudam budu na tom financne lepenez kdybych hopry udalamuzete mi poradit dekuji mnohokrat!Mnela bych jeste jednu vec a to jestli mame naky narok na naky prispevek kdyz jsem ted doma!dekuji za odpovedi mockrat vam dekuji s pozdravem lucie

 19. T.Von.

  Vážení,

  obracím se na vás s velikou prosbou o radu a pomoc se závažným osobním problémem. Snažil jsem se tuto věc vyřešit sám, ale bohužel druhá strana mi nevyšla vstříc.

  Tohoto roku, jsem udržoval intimní styk se ženou romského původu. Naše vzájemná dohoda zněla, že půjde pouze o fyzický vztah založený na sexu a jakožto moderní člověk dnešní doby jsem na tom neviděl nic špatného.

  Tento vztah nebyl citový a ani nijak závazný až do doby, kdy jednoho dne tato žena přišla a suše mi oznámila, že je v jiném stavu. Styk nebyl bohužel nijak chráněný, protože mě několikrát ubezpečovala, že děti mít nemůže, čemuž jsem naivně důvěřoval.

  Situace je následující. Dítě si chce nechat a její rodina mi několikrát telefonicky vyhrožovala násilím. Nejspíš mne čeká soud o vyměření výživného po narození dítěte. Vím, že se k soudu musím dostavit, ale obávám se fyzického napadení od druhé strany. To, že jsem děti ani vztah nechtěl mohu dosvědčit. Mám šanci se nějak bránit?

  Předem děkuji za vaši odpověď.

  S pozdravem T.V.

 20. markéta

  Potřebovala bych prosím Vás poradi..mám 6-letého syna ..do kolika let se dá určit otcovství???

 21. markéta

  Potřebovala bych prosím Vás poradi..mám 6-letého syna ..do kolika let se dá určit otcovství???

 22. Renata

  Dobry den,

  Jsem maminka 5-ti mesicniho synka.Otec se odmyta jakzmkoliv zpusobem o syna starat.Premyslim ze ho dam k soudu a zajimalo by me,co to vlastne obnasi a jak to vetsinou dlouho trva a co proto musim udelat.

  prosim o rychlou odpoved.

  dekuji

 23. Iveta

  Prosím o radu,mám 6měsíčního synka a do rodného listu jsem neudala otce,našla jsem synkovi tatínka a chtěla bych,aby byl zapsán do rodného listu,co vše mám proto udělat,děkuji za odpovědi!

 24. Vasek

  Dobry den. Prosim o radu a pomoc. Moje byvala pritelkyne je tehotna a biologickym otcem jsem nejspis ja. Byvala pritelkyne nechce po me otcovstvi (nechce abych ji nic platil), ale ja to chci pisemne. Existuje nejaka predepsana smlouva? Pokud ne co vsechno smlouva musi obsahovat aby byla z pravniho hlediska uznatelna.

  Dekuji za odpoved

 25. Hrubá Petra

  Dobry den

  Obrátila jsem se na Vás z problémem který nastal.Je mi 30 let ještě do nedávna jsem si myslela ze mi otec zemřel v mých dvou letech,ale nedávno jsem se dozvěděla,že můj otec je uplně někdo jiny.Můžu i v mém věku žádat o testy otcovství.Má matka je už mrtvá a svého biologického otce znám i když není v mém rodn´m listě.Dékuji za odpověd Hrubá petra

 26. Tara

  Máme dotaz při narození novorozence jsme si nechali udělat DNA, které jsme potřebovali v pap. formě potvrdit pro rodinné spory příbuzenstva… . Víme dobře že dítě má 100%% otce a matku NÁS a proto jsme si dobrovolně nechali udělat DNA pro otcovství. otcovství vyšlo negativně. jak je to možné, kde je chyba ? jAK DÁLE POSTUPOVAT, KDYŽ OBA VÍME , ŽE JSME JIDINÍ MOŽNÍ RODIČE A SPLODITELE DÍTĚTE ?

 27. Hana

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li lze požápo náhodném stykudat o otcovství ještě před narozením.

  Matka provdaná v roce 2002 účelově za cizího státního příslušníka, se kterým nikdy nežila ve společné domácnosti,přesto porodila dítě s cizím mužem po náhodném styku asi osm měsíců po sňatku dítě.

  U soudu o svěření do péče a určení jména dítěte, kdy manžel byl neznámého pobytu uvedla, že manžel není biologickým otcem dítěte.

  O rozvod požádala v roce 2003, ale vše bylo zastaveno z důvodů nezaplacení soudního poplatku.

  Nyní je opět těhotná, v září rozvedená,ještě to nenabylo právní moci, termín porodu má v únoru, "manžel"má hlášený pobyt, kde se nezdržuje a žádnou poštu nepřebírá.

  Bio otec by byl rád zapsán v rodném listě se souhlasem matky v rodném listě.

  Je jiná možnost než uzavření manželství před porodem?

  Děkuji předem za odpověď.

  S pozdravem

  Hana

 28. Hana

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li lze požádat o otcovství ještě před narozením.

  Matka provdaná v roce 2002 účelově za cizího státního příslušníka, se kterým nikdy nežila ve společné domácnosti,přesto porodila dítě s cizím mužem po náhodném styku asi osm měsíců po sňatku dítě.

  U soudu o svěření do péče a určení jména dítěte, kdy manžel byl neznámého pobytu uvedla, že manžel není biologickým otcem dítěte.

  O rozvod požádala v roce 2003, ale vše bylo zastaveno z důvodů nezaplacení soudního poplatku.

  Nyní je opět těhotná, v září rozvedená,ještě to nenabylo právní moci, termín porodu má v únoru, "manžel"má hlášený pobyt, kde se nezdržuje a žádnou poštu nepřebírá.

  Bio otec by byl rád zapsán v rodném listě se souhlasem matky.

  Je jiná možnost než uzavření manželství před porodem?

  Děkuji předem za odpověď.

  S pozdravem

  Hana

 29. Lída

  Prosím poraďte co dělat.Jsem 25let vdaná, dcera má dnes 24let, manželství funguje bez problémů ale před 3lety vyrukovala tchýně s tím, že ona ví, že dcera není manžela, nejde o nic jiního než o majetky které by prý ona po něm zdědila.Tchýně upřednostňuje děti své dcery a podle toho se celý život chová a intrikaří.Tehdy jsme to s mužem hodili za hlavu a řekli si, že babička není normální ale bohužel to zachází stále dál, roznáší o dceři, že je vypočítavá mrcha a dělá jí problémy i v práci, zná její kolegini a tu se snaží poštvat proti ní.Zvažuji podat na tchýni žalobu, jen nevím kam a jak to formulovat.To, že je dcera manžela, tak o tom ani já a ani on nepochybujeme.Moc děkujim za radu. Přeji hezký den Lída Kadlecová, Brno.

  1. karla

   Prosím poradit. S manželem máme smlouvu o sdružení.Nyní jsem se zádama na neschopence. Někdy však jdu kouknout večer jak to v práci vypadá.Zjistila jsem však že manžel krátí tržby po nahlédnutí do koše s odpadkama. Co mám dělat. Začal ted´hodně jezdit k rodičúm, mám dojem že něco chystají. Chová se již nějaký rok divně. Děkuji

 30. Petr

  Dobrý den,

  může žena podat žalobu na určení otcovství kdykoliv? Třeba i 5 let po narození dítěte?

 31. Tereza

  Jsem v sedmém měsíci těhotenství otcem dítěte je cizinec který nežije v čechách. Nevím jak pokračovat dál nechce uznat otcovství. Napište prosím radu předem děkuji.

 32. Denisa

  Dobry vecer mam prozbu zda mi muzete podrobneji zdelit jak od prvniho soudniho stani to vlastne probiha urceni otcovstvi..podala jsem navrh jelikoz se otec k memu synu nehlasi tvrdi,ze neni jeho v rod,liste neni..nevim co me ceka dekuji za odpoved.

 33. lenka

  Chtěla bych se zeptat.Otěhotněla jsem měsíc před svatbou s otcem dítete,ale protože vztah nevyšel a rozvádíme se,dítě se narodí po rozvodu.Musím uvádět kdo je otcem,když bylo počato před svatbou??

 34. lenka

  Chtěla bych se zeptat.Otěhotněla jsem měsíc

  před svatbou ,ale protože vztah nevyšel

  a dítě se narodí po rozvodu,je nutné udávat

  kdo je otcem dítěte,když bylo počato před

  snatkem??

 35. Zděnek

  Dobry den. Prosim o radu a pomoc. Moje byvala pritelkyne je tehotna a biologickym otcem jsem ja. Byvala pritelkyne nechce po me otcovstvi (nechce abych ji nic platil), ale ja to chci pisemne. Existuje nejaka predepsana smlouva? Pokud ne co vsechno smlouva musi obsahovat aby byla z pravniho hlediska uznatelna.

 36. Janča

  Dobrý den,jsem maminkou 1,5leté holčičky,při jejím narizení byl do rodného listu vepsán můj bývalý manžel,který byl na základě testů DNA vyškrtnut.Biologický otec,kterého jsem znala 3 měsíce,se o dceru nikdy nezajímal,ani během těhotenství ani po porodu,zúčastnil se pouze jednoho soudu,kterého jsem se já zúčastnit nemohla,a před kterým mně určil za holku,která dá každému.Na testy DNA nepřišel a nyní mi není známa ani jeho adresa.Našla jsem si nového přítele,kterého bych si chtěla vzít a on by rád vzal dceru za vlastní,tak se chci zeptat zda ji musí adoptovat nebo ji může na matrice přiznat za biologickou,když v rodném listě otec uveden není.Děkuji za radu.

 37. pavel

  Dobrý den, chtěl bych poradit, po třech letech se ozvala bývalá kamarádka že jsem otec jejího dítěte, podle testů otcovství jsem vyšel jako otec, jak se bránit po tak dlouhé době?? a lze se nějak bránit?? po celou dobu 3 let se neozvala a ani nic nasvědčovalo že bych měl být otcem, v té době žila s jiným partnerem.

  děkuji za odpověd.

 38. pavel

  Dobrý den, chtěl bych poradit, po třech letech se ozvala bývalá kamarádka že jsem otec jejího dítěte, podle testů otcovství jsem vyšel jako otec, jak se bránit po tak dlouhé době?? a lze se nějak bránit?? po celou dobu 3 let se neozvala a ani nic nasvědčovalo že bych měl být otcem, v té době žila s jiným partnerem.

  děkuji za odpověd.

 39. Jan Rippel

  V mem manzelstvi se narodil exmazelce syn, ktery vim na 1000%, ze neni muj. Podal jsem stiznost u soudu v Trutnove a bylo mi receno, ze asi nemam sanci, protoze generalni prokurator to zamitne v zajmu ditete. Daval jsem stiznost proto, ze jsem zenu videl s mym byvalym kamaradem Zdenkem Novakem z Usti nad Labem a to spolu soulozili. Ja bych se rad dozvedel jestli mohu nechat udelat zkousku DNA s narizenim soudu a jestli by mi to bylo neco platne.

  Spozdravem Jan Rippel.

  Muj kontakt – rykatado14@yahoo.es

 40. dana

  před 16 lety jsem otěhotněla a otec dítěte nechtěl být uveden ze závažných rodinných důvodů,výživné platil,ale v posledních 6 měsících už neplatí,je možné i po takové době soudně určit otcovství a jaký je postup,děkuji za případnou pomoc,snad už někdo tak hloupý jako já byl

 41. kateřina

  Manžel má dítě za svobodna.Matka dítěte tvrdí že je zapsán jako otec dítěte v rodném listě.Manžel sice uznal otcoství i bez zkoušky DNA.CHci se zeptat jeli možné toto uskutečnit i bez jeho souhlasu.Děkuji za odpověd.

 42. Vlaďka

  prosím o radu mám 4 letou holčinu a chtěla bych vědět jestli po tolika letech mohu ještě udat otce dítěte. Vykašlal se na mě kvůli tomu že jsem otěhotněla ale teď čeká novou rodinu a i když ví že už má dítě tak to své přítelkyni neřekl. nevím co dělat moc díky

 43. Pavel

  Dobrý den.Přišlo mi pozvání k soudu kde mám prohlásit, že jsem otcem dítěte. Jak mám u soudu podat žádost, že bych chtěl test DNA. Kolik stojí DNA a kde se provádí aby to bylo pro soudní řízení přijatelné? Děkuji za odpověď. Mail: p.P08@seznam.cz

 44. Iveta

  Dobry den.Mam syna je mu 4roky a chtěla bych zapsat jeho otce do rodného listu,jeho otec nechtěl byt zapsán do r.listu,protože je ženaty. Chtěla bych se zeptat jak a kde se mám informovat,jestli budu platit a kolik za testy DNA.A jestli je to možné po čtyřech letech ho nechat zapsat.

 45. Veronika

  dobry den,objevila jsem po dlouhem hledani vase stranky a timto jsem vas chtela pzadat o radu.pracuji jako osvč od roku 1999.platim si zdravotni i socialni pojisteni.nemocnekse pojisteni jsem si zacala platit od unora roku 2007.nyni jsem tehotna 11.tyden.zvazuji co dale.pokud vse pujde dobre,chtela bych pravoat do konce zari,protoze dele mi me povolani muj stav nebude dovolovat(delam kosmetiku).termin porodu mam 21.1.2008.chci se zeptat,co pro me bude s financniho hlediska nejvyhodnejsi udelat.cetla jsem hodne clanku a vetsinou holky radili jit na urad prace.zustavat ovsem vedena jako osvc,palatit pojisteni a byt na nemocenske miprijde z financniho hlediska desne,vzhledem k tomu,ze clovek potrebuje nasetrit spoustu penez pro dite.to mi prijde ale celkem potupne,proto se vas ptam,co dal??????????????predem dekuji dekuji za radu

  Veronika Zlin 26let

 46. Veronika

  dobry den,objevila jsem po dlouhem hledani vase stranky a timto jsem vas chtela pzadat o radu.pracuji jako osvč od roku 1999.platim si zdravotni i socialni pojisteni.nemocnekse pojisteni jsem si zacala platit od unora roku 2007.nyni jsem tehotna 11.tyden.zvazuji co dale.pokud vse pujde dobre,chtela bych pravoat do konce zari,protoze dele mi me povolani muj stav nebude dovolovat(delam kosmetiku).termin porodu mam 21.1.2008.chci se zeptat,co pro me bude s financniho hlediska nejvyhodnejsi udelat.cetla jsem hodne clanku a vetsinou holky radili jit na urad prace.zustavat ovsem vedena jako osvc,palatit pojisteni a byt na nemocenske miprijde z financniho hlediska desne,vzhledem k tomu,ze clovek potrebuje nasetrit spoustu penez pro dite.to mi prijde ale celkem potupne,proto se vas ptam,co dal??????????????predem dekuji dekuji za radu

  Veronika Zlin 26let

  verunka.sarova@email.cz

 47. honza

  Mám dotaz,s manželkou nežijeme 3roky,brzy se budeme rozvádět,ale dozvěděl jsem se,že chce mít další dítě.Jak to vlastně je,budu muset na ně platit nebo jinak být k ní vazenej?

 48. Lucie

  Dobry den,

  chtela bych Vas pozadat o radu, jsem vdana, ale s manzelem neziji, bydlim s pritelem, s kterym cekam dite, rozvod do porodu nestihnu, ale chteli bychom s pritelem, aby byl v rodnem liste uveden jako otec ditete. Je toto mozne a jakym zpusobem?

  Dekuji predem za odpoved

  Lucie

 49. Iveta

  Dobrý den,manžel měl milenku,která je nyní těhotná,nechce s ní být,ale otcovství je ochotný přiznat.Chci vědět na co vše má ona nárok po něm požadovat.Nejsme rozvedení.

  1. Petr Juráň (www.advokat-juran.cz)

   Jestli jste nebo nejste s manželem rozvedeni, není z pohledu matky vůbec podstatné. Váš manžel je otcem jejího dítěte, vůči kterému bude mít vyživovací povinnost. Váš manžel tedy bude muset platit výživné dítěti k rukám matky, a to až do doby, než se dítě bude schopno samo živit.

   Matka má dále nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce ve smyslu § 95 zákona o rodině – "Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím."

 50. Lucie

  Dobrý den, zajímalo by mne,jestli je možné mít zapsaného do rodného listu dítěte jméno otce dítěte, i když otec nepodepíše otcovství na matrice. 6e je otcem dítěte nepopírá, ale není schopen to jít na matriku podepsat. Děkuji za radu, či odpověď. Lucka

 51. Lilianna

  Dobry den,

  rada bych Vas pozadala o radu ve veci postupu uvedeni spravneho biologickeho otce v rodnem liste me 3,5 mesicni dcery.

  Jsem cca 14let provdana za svycarskeho statniho prislusnika.Poslednich nekolik let nase manzelstvi funguje pouze formalne. Muj manzel ma temer 2roky stalou partnerku a ja se svym partnerem uz i dcerku.Jelikoz jsme byli informovani, ze za stavu pretrvavajiciho manzelstvi se otcem stava automaticky muj manzel, je proto uveden v rodnem listu.Jakym zpusobem mam zahajit soudni rizeni o popreni otcovstvi? Vsechny strany o to shodne a velmi stoji.

  Je k tomu zapotrebi pravni pomoc a na koho se nejlepe obratit (jsem z Prahy-Vychod), a nebo je mozno k tomuto ucelu dohledat napr. na internetu nejakou standartni a dostacujici formulaci a tu odeslat primo okresnimu soudu?

  Jaky je dalsi mechanismus tohoto procedere a jak je v praxi priblizne casove narocny?

  Za strucnou a jasnou odpoved Vam mnohokrate dekuji, Lilianna S.

 52. Leyla23

  Dobrý den,

  jak je možné zjistit zda můj manžel (cizinec) nemá němanželské dítě? Jde pak možné jej smluvně vyloučit z dědictví ? Nebo je jiná cesta jak ustanovit dědici pouze naše tři manželské děti.

  děkuji

 53. Miluska

  Dobry den,muj bratr ma syna s byvalou pritelkyni, plati dost vysoke alimenty, od rozchodu ma pochybnosti jestli je dite jeho. Chtel by si nechat udela zkousky otcostvi, ale aby to bylo pres soud. Prosim poradte jak to ma udela a v kolika letech ditete. Dekuji Cumicek@seznam.cz

 54. jana

  Dobrý den, žiji s mužem ve formálním manželství a přišla jsem do jiného stavu. Těhotenství ovšem nebylo plánované, s otcem dítěte se nebudu nadále stýkat a zároveň nechci způsobit problémy svému zákonnému muži (se kterým se zřejmě rozvedu) – je možné z rodného listu vůbec vyloučit otce, označit ho za neznámého či podobně? Děkuji, JL

 55. IVA

  potřebovala bych radu jestli mám jako samoživitelka právo na právníka jak se kdysi říkalo ex-ofo?jelikož opravdu nemám peníze na právníka a začínám mít pocit že jak vás nezastupuje někdo kdo rozumí právům víc než obyčejný člověk jste nahraní.já se soudím 3 a půl roku o určení otcovství k 9 leté holčičce a nejsem schopna se dovolat spravedlnosti.děkuji za vaši radu

 56. Jan

  Dobrý den,před osumnácti lety se mi narodil syn,s přítelkyní jsme se znali pouze měsíc,nerozuměli jsme si a tak se rozešli.Po čtrnácti dnech mi oznámila,že je těhotná.Se synem se nestýkám celých osumnáct let,platí alimenty a v listopadu 2007 mu bude osumnáct.Nedávno jsem se dozvěděl,že školu nedokončil,začal pracovat,ale teť prý začal opět navštěvovat první ročník učňáku.Chtěl bych se zeptat jak dlouho ještě budu platit alimenty,snad z něj nebude "věčný študent"?Děkuju moc za odpověď.

 57. František

  Před 4lety jsem se seznámil s bývalou přítelkyní.

  Provozoval jsem s ní sex. Pak jsem se s ní cca. půl roku neviděl. Když jsem jí potkal řekla mi , že je těhotná a že to dítě je mé. Začal jsem s ní žít a narodil se nám chlapeček. Po dvou letech soužití a řádného otcovství , jsem se s přítelkyní rozešel.

  Rok na to jsem v pracovně procházel starou dokumentaci a nešel jsem dokument Prohlášení otcovství pro městský úřad kde je napsaný jiný muž a je tam vypsáno rod. číslo adresa číslo občanky a podpis a stejné údaje mé bývalé přítelkyně /matky dítěte/ . Tento dokument mě zcela zničil mé iluze , že jsem otcem. S bývalou přítelkyní jsem mluvil a ta mi řekla , že to prý vím že to není můj kluk…

  Chci Vás požádat o radu, rád bych si udělal testy DNA a rád bych věděl zda se dá otcovství zrušit , když vím

  kdo je skutečným otcem dítěte a otec se již tímto dokumentem doznal i s podpisem. Bývalé partnerce platím výživné a nemám již důvod žít v iluzích že jsem otec , navíc se partnerka odstěhovala 400km dál a vídat dítě je skoro nemožné. Dá se otcovství zrušit když je znám skutečný otec ?| Ditěti jsou 3roky – Děkuji za radu – můj mail je viksena.k@seznam.cz

 58. lucie

  Dobrý den, zajímalo by mne,jestli je možné mít zapsaného do rodného listu dítěte jméno otce dítěte, i když otec nepodepíše otcovství na matrice. zemrel,tutiz není schopen to jít na matriku podepsat. Děkuji za radu, či odpověď. Lucka

 59. Drarekt

  Prosím o radu , žil jsem s přítelkyní která porodila syna jelikoš jsem myslel že je můj tak jsem podepsal odcovství , po testech DNA se ukázalo že nejsem otec. Prosím o radu jak od odcovství odstoupit, syn má1,5 měsíce. děkuji

 60. Martin

  Dobry den, timto dopisem Vas prosim o radu. Zil jsem po dobu 2 let s zenou, po celou dobu co byla se mnou nemohla prijit do jineho stavu. Pristihl jsem ji kdyz mi zahybala, jelikoz jsme nebyli svoji, tak jsem se jednoduse odstehoval a nas vztah jsme uloncili. Ona otehotnela. Po roce na to me zapsala jako otce ditete. Soud se se mnou vubec nezaobiral jestli je, nebo neni moje. Rekli mi ze v tomto pripade je otcem ten kdo zil s matkou v poslednim roce. Nemohl jsem s tim nic udelat, jelikoz jsem na tom nebyl dobre po financni strance. Tudiz jsem si nemohl dovolit lepsiho pravnika, nez soudem prideleneho. Po celou tu dobu spolu nezijeme. I kdyz jsem si jisty ze dite neni moje, radne platim vyzivne. Diteti je ted kolem 7 let. Matka ted zada jednorazove vyzivne kolem 70 000kc a dalsi zvyseni. Potreboval bych poradit, jestli je mozny udelat neco pro to aby soud znovu otevrel pripad a jak docilit krevni zkousky, popripade jestli je mozne vyvratit otcovstvi DNA testy. Prosim poradte na e-mail: x-matt@seznam.cz. Predem moc Dekuji!

 61. Blanka

  dobrý den, chci Vás poždat o radu. Žila jsem s přítelem a otěhotněla jsem. Před narozením syna jsme se rozešli. Otce jsem z jistých důvodů neudala. Mému synovi je už 6 let. Jak doba plyne a finanční nároky se zvyšují rozhoduji se o udání otcovství. Nechtěla jsem do toho jít jen z důvodu, že bych na to neměla nervy se tahat po soudech. Mám ale pocit, že už toho schovávání bylo dost. Mohu udat otce mého dítěte?

  A jak? Děkuji

 62. Marie

  Dcera je těhotná, je svobodná. S otcem nenarozeného dítěte nežije, nezná jeho současný pobyt, chce ho však po porodu uvést jako otce. Jakým způsobem by měla postupovat?

 63. Andrea Šlosárová

  Dobrý den, mohu jako dospělá dcera chtít určení otcovství, když v mém ranném dětství bylo vyvráceno za velmi nečestných podmínek a můj otec emigroval do USA. Prosím za radu jak to mám udělat a platí-li se za právníka, nemám moc peněz. Děkuji.

 64. Andrea Šlosárová

  Dobrý den, mohu jako dospělá dcera chtít určení otcovství, když v mém ranném dětství bylo vyvráceno za velmi nečestných podmínek a můj otec emigroval do USA. Prosím za radu jak to mám udělat a platí-li se za právníka, nemám moc peněz.

  Děkuji za odpověď.

 65. jari

  Dobrý den,žiji s přítelkyní asi dva roky.Čekáme spolu dítě,které by se mělo narodit až 307 den po ukončení jejího manželství(nabytí právní moci rozvodu).Jelikož nastali možná menší problémy a porod by se měl vyvolat3stý den od nabytí právní moci jejího rozvodu.Je možné dát jméno po mě aniž by musel souhlasit její bývalý manžel? Děkuji…

 66. Petra

  Dobrý den,mám problém a chtěla bych poradit.Jsem vdaná jenže vztah neklape tak jak má chtěla jsem požádat o rozvod a našla jsem si milence.Jenže než jsem se k něčemu rozhoupala tak jsem zjistila že jsem těhotná jsem si skoro jistá že manžela to není jenže on vyhrožuje že mi ho vezme atd. Zajímalo by mě zda se dá určit odcovství před porodem a jak.Děkuji za odpověd.Petra.

 67. HANA MALA

  DOBRY DEN,JSEM V SESTEM MESICI TEHOTENSTVI.S OTCEM DITETE NEZIJI A ANI SE NESNAZI ME JAK FINANCNE A ANI PSYCH.PODPORIT.PRAVNIK MU PORADIL,ZE MI NEMA ANI PRISPIVAT A ANI CHODIT K PORODU.MZSLITE SI,ZE JE TOHLE NORMALNI RADA PRAVNIKA?DO RODNEHO LISTU HO CHCI UDAT,ALE NESOUHLASI STIM.PORADTE CO MAM DELAT.DEKUJI ZA ODPOVED.

 68. ivana

  Prosím o odpoved.Zvýšila jsem si výživné na syna,který ukončil předčasně školu,je nyní na Uřadu práce.Za měsíc mu bude 18let.Zažádala jsem si o zvýšení výživného,kdy mi bylo navýšeno o 1500kč.Exmanžel je z toho pohoršen..ditě nikdy nenavštevoval a proto vyhrožuje,že si udelá zkoušku DNA…zřejmě soudně.Chtěla bych vedet,zda syn musí souhlasit?!A jestli ho k tomu muže nekdo donutit.

 69. V

  Pěkný den, jsem svobodná budoucí maminka.S přítelem jsme 8 let. Svatbu zatím neplánujem. Otec dítěte je ale někdo jiný. Přítel by chtěl uvést sebe jako otce. Biologický otec se otcovství zříká (neoficiálně, nemáme nic na papíře). Nejsme spolu už vůbec v kontaktu. Můžeme s partnerem uplatnit druhou doměnku otcovství a oba se prohlásit za rodiče? Pokud by se biologický otec rozhodl, třeba po pár letech, uplatňovat otcovství, může? A může požadovat testy DNA, které budeme muset podstoupit? Snad jsem vše napsala srozumitelně. A ještě jedna otázka. Chtěla bych, aby mělo mimi příjmení po partnerovi. Je v tom nějaký zádrhel? Moc děkuju za odpověď. S pozdravem V+

 70. Lenka

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, aby otec požádal o určení otcovství pokud s tím matka dítěte nesouhlasí. Mám roční dceru, která nemá v rodném listě otce uvedeného.Chci aby to tak zůstalo i nadále, ale můj bývalý přítel (otec dítěte) chce, aby byl jako otec uveden a požaduje testy DNA.Nechci, aby měl na dceru jakýkoliv právní nárok i za cenu toho, že na ní nebude platit alimenty. Jedná se o člověka s nechvalnou minulostí, trestaného a drogově záviského. Má právo si nechat testy udělat a do rodného listu dcery se nechat zapsat i přes můj nesouhlas? Děkuji za radu.

 71. vasut

  me byvale pritelkyni se narodila dcera….vsem trvdi, ze je moje, ale ja se ted dozvedel, ze mi byla neverna v dobe poceti. v rodnym liste ditete jsem urcen jako otec. dite je stare 2 mesice.pokud si necham udelat test paternity a prokaze se, ze dite moje neni, muzu byvalou pritelkyni zalovat? protoze psychicka ujma nejen ma, ale hlavne me rodiny bude opravdu velka. nesnasim lzi a pretvarku, takze to nechci jen tak nechat byt.muzete mi poradit?dekuji

 72. lukas

  dobry vecer,chtel bych se zeptat a poradit se..zil jsem s pritelkyni,ktera se semnou rozesla..po dvou mesicich od rozchodu mi oznamila,ze je tehotna..chce po me polovinu na vybavu ditete atd..zajimalo by me,jestli na to ma pravo..nejsem si jist,zdali jsem otec,muzu u soudu zpochybnit otcovstvi?nechci ji fin.podporit,dokud si nebudu jist,jde To?dekuji za odpoved Lukas

 73. Radka

  Dobry den, mam pulrocniho syna ktery se narodil v nemanzelskem svazku v Anglii. Otec je nigerijskeho statniho obcanstvi a narodnosti. Syn ma jmeno meho partnera. Zijeme ve spolecne domactnosti temer dva roky. Nas vztah neklape a tak jsem se chtela zeptat kdyz testy paternity vylouci jeho otcovstvi, co bude nasledovat, a jake ma naroky na dite.

 74. Karel

  Dobrý den,rád bych se zeptal na řešení mé situace,oženil jsem se před 13 lety,vyženil jsem dva syny,dle rodných listú nejsem otec ani jednoho z nich,nyní jsme už 2 roky rozvedeni,nyní se na mne obrátila má exmanželka s tím že jsem otcem jednoho ze synů požaduje na něho alimenty a vyhrožujei soudem o určení otcovství a testy dna,s tím že tyto testy ještě budu platit já.Vyhrožuje mi že budu ještě platit na ní protože ona je nyní na pracovnim uřadě a žije na kraji životního minima.Nejsem si jistý zda vůbec má smysl se nějak soudně bránit já.Může se vůbec něco takového stát v této zemi a právním státě.Předem vam moc děkuji za odpověď.Karel

 75. Lucie

  Dobrý den,mám 3-měsíční dcerku.Otec dítěte nepodepsal otcovství na matrice,ani nemá sebemenší zájem.Rozhodla jsem se o určení otcovství soudně plus určení výživného.Jen nevím jak je to časově a finančně náročné.Můžete mi prosím napsat co všechno proto musím udělat a jak je to náročné? Děkuji Lucka

 76. Lukáš Jansa

  Dobrý den,potřebuji se zeptat jestli mám naději si vysoudit mojí dceru do mé péče.Chci se rozejiít s moji přítelkyní která neustále chodí po hospodách a vrací se domů v opilém stavu pozdě a nekdy i brzo ráno.Prosím odpovězte s pozdravem Lukáš Jansa

 77. Aneta

  Dobrý den,chci se zeptat-rozvádím se,s manželem už dlouho nežijeme,v současné době čekám miminko s přítelem.Nesplníme lhůtu 300 dní od rozvodu i když rozvedená už bych měla být.Jak je to se zapsáním dítěte do RL,na matrice mi řekli,že pouze soudně,ale prý můžeme s přítelem podepsat nějakou dohodu před matrikářkou o tom,že on bude zapsán jako otec když jím ve skutečnosti je.Děkuji za radu

 78. Barbora

  Chtěla bych se zeptat, když otec dítěte neuznal na matrice dítě za svoje a po nějaké době zpronevěřil peníze a utekl, mám nějakou možnost domoci se určení otcovství bez jeho přítomnosti a ještě takový malá poddotaz, existuje právník – žalobce ex offo?

 79. Věra

  Dobrý večer,moje sestra se rozvádí po 10letém manželství.S manželem má skoro 10letou holčičku.Momentálně všichni bydlí u jeho rodičů,ale sestra se rozhodla z tama odstěhovat,protože ji tam psychicky týrali.Jenže nastali problémy,kdo bude mít dceru do rozhodnutí soudu na staros a manžel s jeho rodiči ji nechcou sestře dát a tvrdí,že když tam má napsané trvalé bydliště,tak na ni mají právo oni a že jsou peněžitě zajištění,aby ji jim soud svěřil do péče.Chtěla bych se vás proto zeptat,jetsli je možné aby se sestra i s dcerou odtěhovala přes jejich nesouhlas.Dcerka by chtěla být s matkou.Bydlení má zajištěné

 80. Eliska

  Dobry den, ziji s muzem, ktery neni jeste rozvedeny a to uz neco kolem 3 let, mame spolu dceru a dale se staram o jeho dite ktere ma s manzelkou(je nam sverene) Rozvadi se uz tri roky, ale stale se nic nedeje. Nekolikrat neprisla k soudnimu jednani tak se to pozastavilo po trech mesiich jsme to obnoviy, ale jeste nic neprislo a to je leden a my jsme to podavaly v cervnu. Navic jsme se dozvedely, ze je tehotna se svym pritelem, nevime jak to resit, jelikoz bydi v Trutnove a my jsme v Praze. Na socialce nam taky nikdo nedokazal poradit a penize na pravnika nemame. Manzelka na syna nic neprispiva a pres rok jsme o ni nic nevedly az ted kdyz se ozvala, ze je tehotna. Psychycky uz to nezvladam, chceme se vzit, ae soudy to asi nezajima. Jeden u soudu rekne, ze je rozvedou a bez manzelciny pritomnosti a pak kdyz tam prijde tak mu rekli, ze to nejde, poradte prosim na ella.j@seznam.cz Dekuji mockrat za Vasi radu

 81. david plasil

  chtel bych vjedet jak se pozna otec kdyz si neni jistej ze dite je jeho?myslim jakej je ten postup jestly treba odebrani slin nebo jak to vsechno funguje?

 82. Jana

  Dobrý den,jsem vdaná a čekám dítě.Před 8měsíci jsme měli s manželem krizi a měla jsem přítele, který si teď myslí,že to dítě bude jeho. Může bez mého svolení žádat o testy?A co to bude znamenat pro mě?Manžel souhlasí s tím,že nechceme žádat o určení rodičovství.Děkuji za odpověď

 83. Jana V

  prosím o radu, pokud jsem v rozvodovém řízení, a ve čtvrtém měsíci těhotenství s přítelem mohu ho udat jako otce? stačí když manžel prohlásí že dítě jeho není, a já přítele s jeho souhlasem uvedu jako otce v rodném listě? rozvod do porodu nestihnu, poradte prosím jak nejlíp postupovat.

 84. Zdenek

  Dobry den,chtel bych se zeptat.Moje byv.pritelkyne,ktera ceka moje dite me chce uvest do rodneho listu.Njsem si,ale jist zdali je dite moje.Musim podepsat na matrice otcovstvi nebo jak postupovat?co se stane,kdyz jej nepodepisu?dekuji za odpoved Zdenek

 85. simicovjir

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na radu,jsem vdaná ale s manželem už 3roky nežiji,manžel založil novou rodinu a s partnerkou má 3letou dceru.Já jsem si také našla nového přítele,a čekáme spolu miminko.co musím udělat pro to aby dítě nemělo přijmení po manželovi ale po příteli??

 86. Pavel Sitař

  Dobrý den,

  26.7.2007 se mně a mé přítelkyni narodil syn, oba jsme svobodní, přítelkyně mne proti naší domluvě odmítla uvést do rodného listu jako otce dítěte a v rodném listu tedy otec není uveden. V minulém týdnu došlo k našemu rozchodu. Mám obavy, že bývalá přítelkyně má v úmyslu zamezit mému kontaktu se synem a jako otce nechat zapsat někoho jiného.Prosím tímto o radu jak mám postupovat, abych dosáhl svého zapsání do rodného listu jako otce a na základě toho se mohl případně právní cestou domáhat kontaktu se svým synem. Děkuji. S pozdravem

  Pavel Sitař

 87. ˛jitka kulhánková

  Mám takový problém – potřebovala bych zjistit, kolik mi má přispívat otec dítěte.Je to britský občan a tvrdí, že má hrozně málo peněz…asi 700 liber měsíčně…Mám 3 měsíce do porodu a bojím se, jak to všechno finančně zvládnu.Momentálně jsem na nemocenské a na mateřskou nastoupím přibližně za měsíc.Kolik po otci můžu žádat? Musím někam s dítětem na testy DNA? mám to řešit přes nějaký sociální odbor nebo přes britskou ambasádu? Mám strach,že se bude chtít od nás distancovat…

 88. peter

  Chci vas pozadat o radu. Zil jsem s pritelkyni temer 2 roky a v te dobe otehotnela. V 5 tem mesici tehotentsvi,ale utekla a psala ze si zmenii zmenila telefon i bydliste a zacala me pisemne i telefonicky vydirat abych se o dite nezajimal. Podal jsem na ni tr oznameni a v unoru vloni o zalobu na urceni otcovstvi v Brne. Po pul roce mi doslo ze soudu ze to predavaji na soud kde ma matka ditete trv pobyt do Blanska. Po dalsim pul roce konecne probehlo 1 jednani soudu, nyni v lednu a soud rozhodl, ze zastavuje rizeni bez nahrady skody, protoze byvala pritelkyne se mezitim vdala a vloni v listopadu si nechala na matrice zapsat jako otce ditete sveho noveho manzela. Podle mezinarodniho prava o diteti a ,ceske ustavy a Listiny zakl lid. prav mam prece pravo na geneticke testy a vedet zda je dite moje a starat se o nej a videt ho. proc soud vubec nenaridil geneticke testy , kdyz jsem s ni zil pres 2 roky a do 5 mesice jejiho tehotenstvi ?

  pred rokem jsem podal tr oznameni na byv pritelkyni za vydirani abych se nezajimal pry o sveho syna a zadal jeji psychiatr vysetreni protoze trpela schozofrennimy stavy a vidinami a byla agresivni slovne i fyzicky, dodal jsem jim spoustu dukazu jako jeji emaily i sms kde mi o tomto sama pise,ale skoncilo to pouze u prestupkove komise. vse jen kvuli diteti aby mi pry zabranila ho videt. jak je mozne ze soud prodliva pripad urceni otcovstvi tak dlouho az nakonec dojde u uvedeni a souhlasnemu prohlaseni ji a jejiho manzela na matrice jako otce ditete ? jak je mozne ze kvuli rpodleni soudu bych mel prijit o sveho syna ?? Muzete mi prosim poradit jak mam dal postupovat ? dekuji

 89. peter

  jeste bych jsem zapomel dodat ze pri narozeni byl v matrice otec neuveden o dite jsem se zajikimal i prostredn jejiho gynekologa atd atd,ale z jeji strany bylo jen vyhrozovani a vydirabni. Az nasledne po roce si nechala zapsat jako otce ditete sveho noveho manzela .synovi bude ted v cervnu 2 roky a ja ho ani nevidel a ani nevim zda je muj. Ona se mi vysmiva, stale me kontaktuje na me webove strance pod cizimi nicky, hani me a vysmiva se . mam zato ze jsem jeden z mala otcu co se zajima o sve dite a misto aby poprel ze je otcem, tak se k nemu hlasi,ale neni prece mozne abych prisel o sveho syna jen proto, ze soud nedela co ma, prodliva pripad po dobu jednoho roku a mezitim si ona naopise jineho otce. To je prece protiustavni i podle zakl listiny lidskych prav a mezin zakonu o diteti, ktere ma pravo znat sveho otce (rodice) a stykat se s nim.

 90. ivan rejdík

  Dobrý den ,rád bych touto cestou požádal o radu. Jsem ženatý , v současné době probíhá rozvodové řízení , s manželkou nežiji téměř dva roky. S mou přítelkyní čekáme dítě – ona je rozvedená ale miminko se nám narodí sice těsně ,ale ještě ve lhůtě 300dní po jejím rozvodu. Chceme se vzít ,Bohužel můj rozvod se protahuje a tak to vypadá ,že podle zákona bude jako otec dítěte určen bývalý manžel mé přítelkyně. Chci se touto cestou zeptat ,jestli existuje nějaký jiný způsob jak bych mohl být jako otec dítěte zapsán já, již při jeho narození ,když se nestihneme vzít a nechceme rovněž čekat na popření otcovství ze strany bývalého manžela až po narození dítěte? Mám na mysli například souhlasné prohlášení obou rodičů na matrice ještě před narozením dítěte . Děkuji za odpověd ivanir@seznam.cz

 91. Lenka Svobodova

  Dobry den, jsem svobodna matka a me rocni dite nema uvedenyho otce v rodnem liste. S rodinou se nestykam. Chtela bych vedet, co by se s ditem stalo v pripade meho umrti, nehody apod. Jestli je mozne napsat nejakou zavet,komu chci dite sverit.

  Nechci aby me dite skoncilo nekdy v detskem domove a nebo u cizich lidi. Muzete mi prosim poradit co je mozne udelat?Jak probiha popripade adopce? Nebo co vsechno by se delo, kdybych biologickeho otce chtela uvest a zapsat do rodneho listu? Dekuji

 92. Jan Noha

  Dobrý den, mám tak trochu neobvyklý dotaz. Před 10 lety jsem začal žít se svou stávající družkou. Ona měla v té době již tříletého syna. V jeho rodném listě nebyl uveden otec. Jako otec jsem se tam nechal zapsat já. Ale moje přítelkyně ode mě odchází k synovu biologickému otci. Chce napsat synovi do rodného listu tohoto pána. Všichni tři jsme s touto změnou srozuměni a chceme ji provést. Jak je možno postupovat? Za informace předem děkuji.

 93. marek jediny

  dobry mel sem 2 stani pani vdana mi rekla ze ma se mnou dite ja ale vubec nevim kde ke mne prisla vse popiram muzete poradit co bude dal marek.bbk4h

 94. Lucie Mádlová

  Dobrý den,můj manžel žil asi před deseti lety s družkou, se kterou měl dvě děti. U druhého ale ani neví jistě jestli je otcem,protože za ním přišla až nějakou dobu po jejich rozchodu a tudíž ukončení společné domácnosti,do rodného listu se ale bohužel nechal zapsat. Platí na ně výživné,ale nevídá se s nimi,protože si to jeho bývalá nepřeje a on neví ,jak se bránit,protože aspoň o své první dítě by zájem měl,nějakou dobu ho taky vychovával. Žijí s ní a jejím přítelem,kterého považují za svého otce. Ona po mém manželovi teď chce,aby jim mohla změnit příjmení (které mají doteď po ní),protože se za svého přítele,s kterým žije bude vdávat…tak aby měli úplnou rodinku… Tu,kterou my budeme ze svých financí sponzorovat! Můžeme proti tomu vůbec něco dělat? A když už má platit,tak chce snad své dítě taky vídat a něco pro něj znamenat! Na koho se obrátit?

  Děkuji předem za odpověď,Lucie

 95. Michal Krejcirik

  Dobry den potreboval bych poradit,chci nechat udelat znalecky test DNA ve veci urceni otcovstvi,bydlim v Brne na koho se mam obratit.dekuji

 96. Nikola

  Dobry den, budu se opakovat stejne jako x dotazu na tomhle webu. Vite nedokazu pochopit jednu vec. Jsem v rozvodovem rizeni a se svym soucasnym pritelem, cekame na zari miminko. Jak je mozne, ze otec bude zapsan v RL muj byvaly exmanzel?? Z nejakeho duvodu se prece rozvadime, navic mame v papirech udano, ze spolu vice nez rok nezijeme, tak jaky pak to mame zakon o rodine, kdyz vim s kym cekam dite a presto miminko bude mit zapsane jine jmeno!!!Opravdu nestaci nekde na magistate ukazat papiry, ze otec je muj soucasny pritel??? Dekuji za odpoved

 97. Jana Botíková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat neuvedla jsem otce do rodného listu, ten ale nedávno zemřel. Jak vyřešit tuto situaci, kdy jsme uvažovali, že by se do rodného listu dal zapsat.

 98. Markéta Spáčilová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné zrušit otcovstí. Čekám dítě se svým manželem a rozvádíme se. On je otcem, ale popírá to. Bude jako manžel uveden jako otec. Vím, že požádá o zrušení otcovství, ale testy DNA jeho otcovství potvrdí. Je nějaká možnost, aby nebyl uveden jako otec? Vím, že by dělal zbytečné problémy.

 99. Petra Frešová

  Dobrý deň,

  som tehotná a žiaľ už bývalý priateľ mi neverí, že s ním. Bohužiaľ mi tým pádom nechce ani prispievať na rozne vyšetrenia(mám súkromnú lekárku) a ani na výdaje spojené z tehotestvom. Rada by som sa spýtala, či po porode ho možem uviesť do RL ako otca,požadovať test DNA a ak uvidí, že je to jeho dieťa, požadovať na základe všetkých účtov čo budem mať spojených s tehotenstvým o vyplatenie polovičky a zároveň o výživné.ďakujem

 100. Vladka Berková

  Dobrý den.Mám takovou prosbu. Mám se svým ex-přítelem 4letého syna,který má příjmení po něm. S ex-přítelem už nebydlím,má zrušené trvalé bydliště. Chci,aby se syn jmenoval po mě. Otec mě v lednu fyzicky napadl,neustále pije,nemá kde bydlet,nemá práci ani peníze. Vím,že bude dělat problémy a nebude s tím souhlasit kvůli své mužské ješitnosti. O syna jeví zájem tak jednou do měsíce. Děkuji za odpověd.

 101. Jaromir Galasek

  Dobry den,

  nedavno me pritelkyne oznamila ze je se mnou tehotna, ackoliv jsem ji vzdy durazne upozornoval ze nechci byt otcem a ona me ubezpecovala ze bere antikoncepci. Pote co me to oznamila jsem ji sdelil, ze nejlepsim resenim by byl potrat, coz ale odmitla. Ja jsem ji odpovedel, ze pokud to dite bezpodminecne chce, ma si ho nechat, ale ze ja s tim nechci mit nic spolecneho. Pritelkyne se nato urazila a ze me da k soudu. Moje otazka: muze me dat k soudu, kdyz jsem uz od roku 2002 svycarskym obcanem a ziji ve Svycarsku? Muze me dat k soudu a prinutit, abych udelal DNA test a podepsal otcovstvi?

 102. Tomáš Komečný

  Dobrý den!! Potřeboval bych poradit. V roce 2005 jsem měl poměr s zenou a v 9/2006 se jí narodila dcera. V rodném listu je uveden její bývalý manžel. Pátrala po mé osobě a úspěšně mě vypatrala. V zákonné lhutě 6 měsíců podala soudu návrh na určení otcovství a zkoušky DNA. Její bývalý manžel podal žádost o odepření otcovství.Když se podle DNA prokáže, že já jsem otec. Chtěl jsem se zeptat:

  -Musím být zapsám v rodném listu, když nechci??

  -Muže chtít výživné po spátku??

  -Jak se počítá vyživní z mého platu nebo z celkového rozpočtu rodiny?

  -Mohu odepřít zkoušky DNA i když budu soudně vyzván?

  -Kolik stojí soud o určení otcovství a zkoušky DNA a kdo to hradí? Navrhovatelka nebo pak já když budou testy shodné s dítětem.

  Děkuji za odpovědi.

 103. andel666

  Dobry den! Na podzim v roce 2007 jsem mel kratky pomer s jednou slecnou.Druhy tyden po nasem prvnim setkani me oznamila,ze prisla do jineho stavu i pres pouziti antikoncepcnich pilulek.Ja ji rekl,ze by nebylo vhodne si dite nechat a ona si rozhodla dle sveho.Moc jsem ji s neveril,ze by to byla pravda a nevenoval uz tomu pozornost.Po nasem rozhovoru me sdelila,ze ode mne nic nechce ,a ze se k tomu nemusim ani hlasit jen abych to vedel.Od te doby jsme se nevideli az do minuleho tydne.Bohuzel pro me je opravdu v jinem stavu.Nevim jak z teto situace ven.Nechci mit sve jmeno uvedeno v rodnem liste ani byt tahan po soudech kvuli urceni otcovstvi.Prosim ,poradte co mohu udelat aby vse bylo ke spokojenosti vsech bez nejakych prutahu.Dekuji

 104. Tomáš Komečný

  Dobrý den!!

  Chtěl jsem se zeptat, zda je možné podat soudu určení otcovství i po uplynutí 6 měsíční lhůty. Třeba i po 2 letech narození dítětě? Nebo lhůta 6 měsíců je tam jen formální a matka muže právo na otcovství uplatnít kdykoli po uplynutí 6 měsíců? Dále jsem se chtěl zeptat. Pokud je v rodném listu uveden jiný muž nž já a tem popřel otcovství rok po narození dítětě. Mohu jako biologický otec být soudně uveden do rodného listu když nechci? Ovšem nevím co napsal soud mu. Jelikož ta dotyčná mi nechce ukázat rozhodnutí soudu muže, který otcovství popřel.

  Děkuji za odpověd.

 105. Jaroslav Radek

  Dobry den, ja a moje pritelkyne cekame v zari narozeni potomka. Pritelkyne je 14dni rozvedena, jeji byvali manzel je rakusan. dle zakona je do 300 dni po rozvodu zapsan jako biologicky otec v RL byvali manzel. Chtel bych se zeptat jestli by otcovstvi v RL resila svatba pred narozenim ditete. Dekuji za odpoved

 106. Sarka Nedorostova

  Dobry den,

  Muj byvali manzel je nemocny (rozstrousena skleroza) a bojim se kdyby se nahodou neco se mnou stalo, ze by se o naseho syna nepostaral a umistil by ho do detskeho domova. Je nejaka moznost urcit jako dalsiho opatrovatele moji matku (synovu babicku), aby o tom muj byvali manzel nemusel vedet, nebo, aby byl dalsi opatrovnik muj nynejsi manzel, ktery se o nej stara od malicka. Syn byvaleho manzela ho zna jenom z navstev, ktera je jednou mesicna tak na pul hodiny v moji pritomnosti (jelikoz je maly, tak ho nebavi)

  Dekuji za odpoved

 107. Petr Pleva

  Může mě soud donutit, abych byl zapsaný v RL? I když nesedí termín porodu a jsem neplodný. Malá bude mít už dva roky a stále nevím jak se mám bránit. Dík za odpověď.

 108. Tomáš Komečný

  Dobrý den!!

  Chtěl jsem se zeptat, zda je možné podat soudu určení otcovství i po uplynutí 6 měsíční lhůty. Třeba i po 2 letech narození dítětě? Nebo lhůta 6 měsíců je tam jen formální a matka muže právo na otcovství uplatnít kdykoli po uplynutí 6 měsíců? Dále jsem se chtěl zeptat. Pokud je v rodném listu uveden jiný muž než já a tem popřel otcovství rok po narození dítětě. Mohu jako biologický otec být soudně uveden do rodného listu když nechci? Ovšem nevím co napsal soud mu. Jelikož ta dotyčná mi nechce ukázat rozhodnutí soudu muže, který otcovství popřel.

  Děkuji za odpověd.

 109. Hana

  Dobrý den chtěla bych poprosit o radu.Od ledna roku 2007 s manželem nežiji,ale nejsme rozvedeni mám přítele s kterým jsem těhotná manžel se chce vzdát otcovství.Jsou i v tomto případě nutné testy DNA?A je možné aby dítě mělo v rodném listě uvedeno mé rodné příjmení?Děkuji

 110. eva posltova

  Dobry den, mam trochu komplikovany dotaz. Moc prosim o radu, od roku 1995 jsem vdana za obcana Nemecke narodnosti. Vdavala jsem se v Dansku, manzelsvi v nemecku bylo uzano. V cechach jsem nikdy nezadala o povoleni k snadku. v roce 2005 se mi narodil syn jehoz otce jesem uvedla v rodnem liste. ted mam s byvalym pritelem otcem ditete spor, otec chce syna do jeho pece.Coz samozrejmne nedopustim,muj dosavadni manzel nikdy nepozadal o zamitnuti otcovstvi.Kdo je tedy dle zakona otcem? Mohu u soudu prohlasit domenku, ze pravoplatnym otcem je muj manzel, prestoze jak se zda manzelstvi neni dle ceskeho zakona pravoplatne? Popripade kam se mohu obratit o pomoc vyreseni me zalezitosti? moc dekuji.

 111. ivana Lem

  Dobry den,

  az pred smrti sveho tatinka jsem se dozvedela, ze moje dve mladsi sestry nejsou jeho deti, a ze pod natlakem,ze prijde o me, se nechal napsat do jejich rodnych listu. Je mozne i po tolika letech pozadat soud o zjisteni praveho otcovstvi? Muzu soud pozadat o DNA test i kdyz tatinek uz nezije?

  Predem dekuji,

  Ivana

 112. Roman

  Dobrý den,

  před 8 lety jsem byl na základě proběhlého soudu o určení otcovství určen jako otec a zapsán do RČ dítěte.

  Nyní bych chtěl udělat testy na určení otcovství-nejsem si zcela jist, že dítě je moje. U soudu mi bylo ale řečeno, že i když se prokáže, že nejsem otcem dítěte, tak i nadále budu muset na dítě platit. Je to pravda?

 113. Radek Marusan

  Dobry den, lhuta 6 mesicu je platna jen pro popreni otcovstvi nebo i pro urceni otcovstvi? Tz. pokud nebudu do 6 mesicu od narozeni ditete uveden v RL nebo podana zadost u soudu o urceni otcovstvi, s tim ze budu uveden jako domely otec, muzu byt po teto dobe urcen otcem?

  Dekuji

 114. Alena

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Otec mé 3 měsíční dcery je německé národnosti. Trvalé bydliště má v Německu. Nebyli jsme oddáni a nežijeme spolu. Své bývalé přítelkyni vyhrožuje únosem jejich 3 letého syna do Německa, nebo odebráním syna matce a předání do ústavu. Dopustil se také násilného trestného činu a čeká na rozsudek soudu. Z tohoto důvodu jsem ho neuvedla jako otce mé dcery. Vyhrožuje mi, uráží celou moji rodinu a psychicky týral mé 2 děti, které mám ve své péči. Klade si nemožné podmínky každodenně dceru vídat. Jsem povinna mu toto umožnit? Mohu se nějak vyhnout zápisu otce na matrice a německém velvyslanectví? Děkuji Vám za odpověď.

 115. Hana Mesteková

  Ráda bych se dozvěděla, zda jako matka, zatím ještě nenarozeného dítěte, mám právo neuvést jméno otce do RL dítěte a tím ho zbavit veškerých práv a povinností vůči dítěti.

  Děkuji

 116. denisa kleinova

  Dobry den.Chtela jsem se zeptat.Jak se pise navrh na zmenu otcovstvi.jsem v rozvodovem rizeni.S manzelem zijeme odloucene.Jsem tehotna se svym nynejsim pritelem,a dite co cekam je jeho.Chtela bych ho udat jako otce do rodneho listu.Chtela jsem vas poprosit o radu jak navrh napsat.Predem dekuji.

 117. Veronika Rauchova

  Dobry den, dcera ma tri mesice..jeji otec me doposud financne nepodporil..zapsan do rodneho listu bude v nejblizsim moznem terminu..zajimalo by me,jestli po podpisu na matrice je povinen mi uhradit polovinu nakladu,co se tyce vybavicky na dite? Dale naklady s mym tehotenstvim?jeste by me zajimalo jaka je lhuta vyrizeni nakladu s mym tehotenstvim az do slehnuti?zaloba byla podana v listopadu 2007.Dekuji za odpoved

 118. Jana Novotná

  Dobrý den,ráda bych se otázala,zda je možné právně zajistit,aby se o narozeném dítěti-vlastním vnoučeti dozvědli i prarodiče ze strany otce,který chce před nimi věc utajit a k dítěti se znát nechce.Určení otcovství a vše kolem toho je nám známo,ale chtěla bych aby dítě mělo babičku a dědečka,protože se domnívám,že by o něj skutečně stáli,a kdybych se mýlila, tak i přesto se domnívám,že mají právo vědět,že existuje jejich jediné vnouče.

 119. jaroslava Soukupová

  dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je možno uvést do rl jiného otce než biologického? biologický otec nemá o nás zájem a nynější přítel by byl rád zapsán jako otec do rl. miminko ještě není nerozené.pravý otec se na ničem nepodílel co se týče přípravy na příchod a ani nevím kde je.Děkuji

 120. Maria

  Dobry den.Chtela bych se zeptat jakym zpusobem lze poprit otcovstvi po 17letech.Manzel mel soud zhruba pred 15lety,kde byl urcen otcem ditete i kdyz matku vubec neznal,v inkriminovanou dobu byl mimo republiku(byl v armade) a tehdejsi testy ukazali vysledek 8 z 10.Soudem tehdy bylo urcene vyzivne 250 Kc,ted matka zada o zvyseni.Manzel porad tvrdi,ze dite neni jeho,u soudu ho ani nepoznala,po stani ukazovala fotku syna a ten nema zadne spolecne rysy s manzelem.Jelikoz mame spolecnou rodinu a dale mozne dedictvi,chteli bychom znovu provest testy otcovstvi.Po 15 letech technologie provedeni testu je urcite presnejsi.Dekuji za odpoved.

 121. hana koutná

  dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz dam v porodnici zapsat do RL otce ditete, bez toho aniz by to bylo jiz jim schvaleno, jak dlouho to pak muze zpetne podepsat nez se poda zaloba ?? on si totiz mysli ze to muze podespat kdykoliv v zivote ditete zpetne. to doufam ze je tam nejaka lhuta, jinak by ty maminky byly pekne dlouho v nejistote !! predem dekuji za odpoved. hanka.

 122. lucie sejkorová

  Mám čtyřletou dceru,které jsem po narození neurčila otce.Nyní mám nového přítele,který není biologickým otcem dcery,ale chce jím být určen,ale je ve výkonu trestu.Je to možné a co pro to máme udělat?Děkuji za odpověď.

 123. Faraon

  Chtěl bych se zeptat jak dlouho trvá procedura určení otcovství v případě, že o něj zažádám? Jedená se o případ ,kdy budu veden v RL jako otec a dítě se zřejmě narodí do lhůt 300 dní po rozvodu.

 124. Vlastimil Němeček

  Prosím o radu! Moje tchýně se narodila v roce 1951. V knize na matrice z toho roku není uveden otec. V roce 1952 se její matka provdala a v téže položce ve stejné knize je napsáno , že budou užívat společné příjmení a toto příjmení bude užívat i zde zapsané dítě.Což je tchýně. Kdo je otec zde není vůbec zapasané. V roce 1964 byl tchýni vystaven rodný list, na stejné matrice a v tomto RL je již otec zapsán a je to manžel, za kterého se provdala její matka v roce 1952. V současné době již rodiče tchýně nežijí. Bratr tchýni nyní napadá, že není jeho vlastní sestrou a že má jiného otce a dědí tedy neprávem. Nechal si vystavit RL tchýně a na stejné matrice vystavili RL, kde je otec proškrtnutý. Kde se stala chyba. Tuto matriku jsme osobně navštívili ale nedokázali nám pomoci. Děkuji

 125. Jana Zbořilová

  Dobrý den,

  prosím o radu a jak nejlépe postupovat bez zbytečných průtahů soudem: dne 7.4.08 jsme se s manželem rozvedli, nabytí právní moci je k 3.5.08.Již 6 měsíců jsme spolu nežili.Jsem nyní těhotná s novým přítelem, termín porodu připadá na 28.10.08.Četla jsem zde, že musí uplynout 300dnů po rozvodu, jinak bude otcem určen bývalý manžel.Proč tomu tak je, když již před rozvodem jsme spolu nežili?Nemůže být stanovena nějaká výjmka, kdy můžu zapsat bez soudu svého přítele, který je otcem dítěte do RL dítěte?

  Děkuji a přeji pěkný den

 126. Jakub Zach

  Dobrý večer,měl bych prosbu.Kamarádka se kterou jsem měl před 15měsici poměr mi řekla,že je se mnou těhotná.Chvilku jsem s ní bydlel ve stejné domácnosti,ale nefungovalo to a rozešli jsme se.V domněnce,že jsem biologický otec ( neustále mě o tom ujišťovala ) jsem jí podepsal,že mě může udat do rodného listu dítěte.Po narození mi ale dítě nebylo podobné a nechal jsem si udělat od firmy DNA testy test ( bohužel jsem prosekl 6 měsíční lhůtu ) a test jsem si nechal udělat po delší době.Otcem nejsem a byl jsem 0% vyloučen jako biologický otec.Nyní platím alimenty na cizí dítě a nevím co mám dělat dále.Mohu s ní udělat nějakou dohodu?Jde vymazat mé jméno z rodného listu dítěte,když s ním nemám vůbec nic společného?

 127. Ivana Kamenska

  Dobry den,

  prolezla jsem diskuze ke zminene tematice, ale nepochopila jsem uplne prubeh.

  Pokud v rizeni o popreni otcovstvi ja, manzel i biologicky otec souhlasne prohlasime, ze manzel neni otcem ditete, musi byt biologicky otec zapsan v RL ditete, nebo muze zustat neuveden a jen vymazan manzel?

  Biologicky otec o dite nestal a ja ho nechci do neceho nutit. Na druhou stranu nechci manzela zatezovat DNA testy, kdyz rovnez za nic nemuze.

  Dekuji.

 128. petr novak

  mam zapsane 2 deti již dospelé a vim že nejsou moje.dosáhnu zrušení otcovství? je mozno zalovat matku o výživné? ci jinak za podvod. vzdycky kdyz se rozvadela tak tvrdila ze nejsou moje a kdyz si to rozmyslela tak zas moje byly.

 129. Misha Zzz

  Dobrý den, když má svobodná žena dítě a nenechala zapsat do RL dítěte žádného otce, může kdykoli nechat zapsat nebo je na to nějaká lhůta? Má přítele, ale dítě s někým jiným (možných potenciálních otců je asi pět)… co když např. za pět let jednoho z nich označí jako otce, může dotyčný odmítnou testy DNA a odmítnout, že je otcem??

 130. Marta Kovářová

  Dobrý den, prosím o radu

  Můj bratr se rozešel s přítelkyní,která mu dva měsíce nato řekla,že je těhotná.On se k ní vrátil ale zjistil,že těhotná nebyla a těhotenství byla pouze záminka k obnovení vztahu.Každopádně hned po obnovení vztahu vysadila antikoncepci a opravdu s ním otěhotněla.Bratr se s ní opět rozešel kvůli tomuto podvodu a řekl jí,ať si dítě nechá vzít,že ho nechce. Ona se rozhodla opačně s tím,že po bratrovi nebude chtít finanční ani psychickou pomoc,že dítě bude vychovávat sama.Toto řekla před svědky.V těhotenství se stala psychicky labilní,vyhrožovala i svou smrtí pokud se k ní nevrátí,byla z tohoto důvodu i hospitalizována.Dítě se narodilo před měsícem a ona bratra zapsala do RL.Matka je z USA,má zde trvalý pobyt.Je možné se zpětně u soudu odvolat na to,že on dítě nechtěl,ona přišla do jiného stavu podvodem,před svědky tvrdila,že po něm nic chtít nebude atd. a zříci se placení 1/2 výbavy na dítě,pojištění dítěte a všeho,na co má podle zákona právo?Moc děkuji za odpověď

 131. Roman

  Dobrý den,

  mé bývalé přitelkyni se narodilo dítě a tvrdí že jsem otcem.Já bych chtěl udělat test otcovství.Chtěl bych se zeptat kde tento test mohu nechat udělat tak aby obstál u soudu a kolik stojí,a v případě že se prokáže že nejsem biologickým otcem,mohu požadovat peníze za test DNA po matce dítěte?Jsem z Brna-venkov

  Předem děkuji

 132. Petra Kozelská

  Dobrý den, v dubnu 2008 jsem se rozvedla a v té době také otěhotněla s novým přítelem. Chci aby dítě mělo příjmení po novém partnerovi.Protože jsem v době 300 dní po rozvodu musím podat žalobu o popření otcovství. Mohu tuto žádost podat ještě před narozením dítěte na soud, aby mohl být partner zapsán hned do rodného listu? Děkuji za brzkou odpověď.

 133. Lenka Erbenová

  Dobrý den, můj přítel je zapsaný do rodného listu dcery jeho bývalé přítelkyně. Teď si, ale není jistý, zda je holčička jeho. Šesti měsíční lhůta ještě neuplynula. Když jsme se koukali po možnostech DNA testu, zjistili jsme, že jsou dva anonymní (5000,-) a znalecké určení otcovství (20 000,-). Před podáním návrhu na zrušení otcovství chceme test DNA, pokud je holčička jeho není problém. Jaký test máme zvolit, aby byl průkazný u soudu? Stačí test anonymní?

  Děkuji za odpověď Lenka

 134. Hana

  Dobrý den,prosím tímto o radu jak postupovat v případě, že dcera byla donucena podepsat před porodem souhlas s otcovstvím, přestože již věděla, že otec nebude s nimi žít. Zároveň musela souhlasit, že dítě ponese jméno po otci. Jelikož jí bylo vyhrožováno, ze strachu o sebe a dítě toto podepsala. Teď, 14dní po porodu, otec skutečně nežije s dcerou, ale nesouhlasí se změnou jména v rodném listu. Nevím, proč by dítě mělo nést jméno otce, který se bude jako otec jenom tvářit a zřejmě bude dceři jenom komplikovat život, aniž by měl skutečný zájem o dítě. Je nějaká možnost minimálně přepsat jméno v RL, v nejlepším případě také popřít otcovství?

  Děkuji za odpověď.

 135. jan neuman

  Dobrý den rad bych vas požadal o radu mam z byvalou přitelkini dceru ale podle DNA testu nejsem otcem a na dceru plati jeji biologicki otec ale nikde nechce figurovat jako otec a ani dcera ho nezna tim padem ani já timto vas žadam o radu co mam dělat??

 136. petra

  dobrý den..mám dotaz,otec mého 10letého syna žádá mě o svolení určení otcovství.nežijeme spolu a syna mám ve vlastní péči. Musí mít mé svolení nebo nikoliv.Děkuji za odpovědˇ.

 137. Marek

  Dobrý den, v rodném listu mám zapsáno otec neuveden. Chtěl bych se zeptat, zda je možné u příslušného soudu dohledat spis o určení otcovství, když vím, že proběhlo, ale neznám výsledek ani jméno dotyčného. Problém je, že soud proběhl někdy v roce 1979 – 1981.

  Děkuji.

 138. M. Černá

  Dobrý den,

  17. 8. 2008 mi zemřel otec. Jsem jedna z jeho jediných dvou dcer. Avšak ani jedna nemáme svého biologického otce v rodném listě. V době našeho narození žila naše matka s jiným mužem, z tohoto důvodu je v rodném listě někdo jiný. Nicméně je zcela jisté, že náš otec je výše zmíněný. Osvojeni též nejsme. Je ještě možné tuto věc po otcově smrti řešit? Mohu z hlediska dědictví prokázat v tuto dobu testem DNA mého biologického otce (důkaz pro test DNA bych měla)? Zaslechla jsem ale, že změnit jednoho z rodičů v rodném listě jde pouze do půl roku roku dítěte, narozena jsem ale v roce 1965.

  Prosím o radu. Předem děkuji.

 139. Karel Hlustik

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli že u soudu se prokáže že dítě není moje musel bych dál platit výživné?Jestli ano tak bych se mohl obrátit na Řecký soud?Jelikož mám dvoje občanství.Děkuji za odpověď.

 140. kajman

  Dobrý den rad bych vas požadal o radu mam z byvalou přitelkini dceru ale podle DNA testu nejsem otcem a na dceru plati jeji biologicki otec ale nikde nechce figurovat jako otec a ani dcera ho nezna tim padem ani já timto vas žadam o radu co mam dělat??

  a ona nema zajem někde otce udavat da se obratít někam na soudy,aby ho musela přiznat podle všeho já nemam jineho řešeni pokud on se sam nepřihlasi k otcovsti DĚKUJI MOC ZA RADU.

 141. Vadim Richtr

  Jak se stát otcem na papíře a získat práva ? Jak postupovat obráceně než většina tazatelů ?

  Já mám obrácený problém, chci být otcem, původní již nechce, ale matka to vše blokuje, to je největší problém.

  1. Syn v předškolním věku, se narodil za trvání manželství mé bývalé přítelkyně s jiným mužem,on je zapsán v rodném listě, ví o všem, neplatí alimenty,prý občas má zájem za synem(snad mým) zajít, letos se mi ozval, chtěl dát vše do pořádku, on by se zbavil svého závazku a já by jsem se stal papírově otcem

  2. matka nechce svolit s genetickými testy

  3. bývalá přítělkyně po rozvodu chvíli žila se mnou, pak mě před rokem vyhodila, hned si našla dalšího přítele, tomu prý vadím, říká, že nemáme ani jeden na nic nárok

  3. peníze jí dávám od prvního roku chlapce, dost

  4. dle ní mám právo platit, jinak nic

  5. návštěvy 2x/měs.- 2 hod.se můžeme vidět za její přítomnosti, se synem si rozumím,

  Můžete poradit?

 142. Martina Martincová

  Ptám se za kamarádku která je momentálně bez internetu-má dítě s bývalým přítelem,s nímž nežije.Otec dítěte v těhotenství zájem o dítě neměl,dítěti je nyní osm měsíců.Ačkoli otec dítěte o jeho narození věděl,nikdy žádný zájem neprojevil.Matka dítěte si

  nepřála aby byl otec zapsán v rodném listu,takže ho jako otce neuvedla.Nyní otec dítěte po osmi měsících podal žádost k soudu že chce být určen a zapsán jako otec dítěte,matka s tím nesouhlasí.Má otec možnost po takové době být určen jako otec,když o dítěti věděl a nevyužil stanovenou lhůtu šesti měsíců aby mu bylo otcovství určeno?

 143. Petr Kalfiřt

  Po sedmiletém manželství jsme se rozvedli.Nyní mi exmanželka zdělila že naše šestiletá dcera není moje,biologickýho otce mi nechce říct a já musím platit dál. Od neuroga mám výsledky že jsem od dětství neplodný. Musím platit na cizí dítě.

 144. Lucie Fibrichová

  Dobrý den, můj manžel má z prvního manželství nyní 15tiletého syna, o kterém se domnívá, že není jeho otec. Syn o mého manžela jeví zájem jen pokud potřebuje peníze. Čekáme narození našeho prvního dítěte a zajímá nás, zda můžeme dát k soudu návrh na popření otcovství (lze to vůbec v 15ti letech dítěte?) a pokud se prokáže, že syn opravdu není jeho, může pak být manžel z jeho rodného listu "vymazán" a dál nebude mít nárok na dědictví? A jaký má dále prokázání této skutečnosti vliv na další placení výživného?

 145. Michaela

  Dobrý den, dostala jsem se do nepříjemné situace. Jsem těhotná a můj (teď už bývalý) přítel a otec dítěte nechce být zapsán do RL, dokud si neudělá testy otcovství. Tvrdí, že po testech bude na dítě výživné platit. Vzhledem k tomu jakým způsobem se mnou do teď jednal, mu ale nevěřím. Potřebovala bych tedy poradit jak postupovat, aby splnil, to co slibuje, testy si skutečně udělal a začal výživné platit. Mohu ho uvést do rodného listu, jako otce i když on si to nepřeje a žádný papír mi nepodepíše? Nechci, aby moje dítě mělo v RL mělo uvedeno: Otec neznámý, když já jsem si jistá kdo otcem je. Mohli byste mi prosím poradit, co mám tedy dělat, zda ho dát k soudu nebo co jiného? Jsem z této situace zoufalá. Děkuji za odpověď!

 146. marketa zednickova

  Sestra má dítě s bývalým přítelem,s nímž nežije.Otec dítěte v těhotenství zájem o dítě neměl,dítěti je nyní osm měsíců.Ačkoli otec dítěte o jeho narození věděl,nikdy žádný zájem neprojevil.Otec dítěte si

  nepřál aby byl zapsán v rodném listu,že není jeho.Nyní otec dítěte po osmi měsících podal žádost k soc.pracovnici že chce být určen a zapsán jako otec dítěte do rodneho listi a vidat ho ,sestra s tím nesouhlasí.Má otec možnost po takové době být určen jako otec,když o dítěti věděl a nevyužil stanovenou lhůtu šesti měsíců aby mu bylo otcovství určeno??a kdyz ho nevida ma sanci uspet ?

 147. marketa zednickova

  Sestra má dítě s bývalým přítelem,s nímž nežije.Otec dítěte v těhotenství zájem o dítě neměl,dítěti je nyní osm měsíců.Ačkoli otec dítěte o jeho narození věděl,nikdy žádný zájem neprojevil.Otec dítěte si

  nepřál aby byl zapsán v rodném listu,že není jeho.Nyní otec dítěte po osmi měsících podal žádost k soc.pracovnici že chce být určen a zapsán jako otec dítěte do rodneho listi a vidat ho ,sestra s tím nesouhlasí.Má otec možnost po takové době být určen jako otec,když o dítěti věděl a nevyužil stanovenou lhůtu šesti měsíců aby mu bylo otcovství určeno??a kdyz ho nevida ma sanci uspet ?

 148. marketa zednickova

  Sestra má dítě s bývalým přítelem,s nímž nežije.Otec dítěte v těhotenství zájem o dítě neměl,dítěti je nyní osm měsíců.Ačkoli otec dítěte o jeho narození věděl,nikdy žádný zájem neprojevil.Otec dítěte si

  nepřál aby byl zapsán v rodném listu,že není jeho.Nyní otec dítěte po osmi měsících podal žádost k soc.pracovnici že chce být určen a zapsán jako otec dítěte do rodneho listi a vidat ho ,sestra s tím nesouhlasí.Má otec možnost po takové době být určen jako otec,když o dítěti věděl a nevyužil stanovenou lhůtu šesti měsíců aby mu bylo otcovství určeno??a kdyz ho nevida ma sanci uspet ?

 149. Jana Košťálová

  Dobrý den, moje dcera otěhotněla s mužem, který byl již několikrát trestaný mj. pro ublížení na zdraví a i ji v době jejich vztahu i těhotenství několikrát napadl. Za celou dobu těhotenství ji nepřispíval na výdaje s tím spojené / velmi rizikové těhotenství/ a nepřispěl ani na výbavičku či zařízení pojíčku pro dítě.Vzhledem k těmto okolnostem, jeho kriminální minulosti a velmi násilnické povaze ho dcera odmítla zapat jako otce do RL / otec neuveden/ a

  snaží se mu co nejvíce vyhýbat. Dcera se velmi bojí nejen o sebe ale hlavně o dítě. Má strach, že by takovýto muž měl vychovávat její dítě. Poraďte prosím co máme dělat a kam se obrátit a zda má on nějaké šance u soudu, pokud by se na něj obrátil uspět. V současné době je po odpykání 4,5 let odnětí svobody v podmínce, nepracuje a peníze má pouze z krádeží.

 150. Petr Čičmiš

  Dobrý den,

  Mám si neřešitelný problém,s bývalou přítelkyní jsme si pořídili miminko.Vzhledem k tomu že přítelkyně nebyla ještě s bývalým manželem rozvedena,dítě má v rodném listě automaticky ze zákona napsaného jako otce jejího bývalého nikoliv mně,tudíž já jako otec dítěte neexistuju.S přítelkyní jsme se bohužel rozešli,když bylo malé 6měsíců.Domluvila se s bývalým manželem,že po něm nebude chtít žádné alimenty jen když si malou nechá napsanou na sebe,aby zamezila tomu,abych já mohl požádat o otcovství dítěte.Tím mi k malé zavřela cestu,protože podle našich zákonů nemám jediný nárok umožňující mi styk s dítětem které oficiálně není moje,což velmi nelibě nesu.Vzhledem k tomu jak se české zákony a soudnictví staví k testům DNA se ptám.Mám vůbec nějakou šanci docílit toho,abych mohl být zapsán do RL dítěte,respektive domoci se nějak toho abych malou mohl vídat?Rád budu platit výživné jen když malou uvidím,zatím ji dávám peníze na účet který jsem jí založil když se narodila.Děkuji.

 151. Novák Jiří

  Dobrý den,

  měl bych dotaz, zda jde řešit nějak následující situace.

  Přítelkyně je vdaná a tudíž po narození dítěte (které je ale moje) byl zapsán do rodného listu jako otec manžel přítelkyně. Teď bychom chtěli začít společný život a chtěl bych být oficiálním otcem dítěte já. Je nějakým způsobem možné tohoto docílit?

  Mockrát děkuji za odpověď.

 152. Antonín Musil

  Dobrý den,

  mám takový problém. Před asi tři lety jsem začal chodit s přítelkyní která byla v té době těhotná. To dítě jsem napsal na sebe. Bohužel jsme se rozešli a ona se mě teď snaží různě vydírat. Rád bych věděl zda je možné nějakým způsobem zažádat o zrušení otcovství. Znám dokonce i otce dítěte. Děkuji velmi za radu.

 153. Petr

  Matka se opakovaně odmítá dostavit se synem na testy DNA, které jsou nařízené soudem. Existuje zákonná možnost, jak matku donutit, aby test s dítětem podstoupila?

 154. ALICE MALIKOVA

  Dobry vecer, chtela bych se zeptat jesly je mozne dodatecne dopsat otce do rodneho listu meho ditete bez jeho vedomi. dekuji za odpoved alice

 155. Andrea Stenglová

  Může se muž bránit v době pokud se dítě ještě nenarodilo?Pokud je známo,že matka měla vztah s několika muži zároveň a teď s jistotou tvrdí, že dítě čeká s jedním určitým.Jak se má muž zachovat,po narození pokud chce otcovství popřít.

 156. Miroslava Ponizilova

  Dobry den.chci se zeptat.pred 7lety se mi narodil syn.otec je napsany v rl,u soudu vse potvrdil.ted jsem podala zadost o zvyseni alimentu.v loni se otec ozenil a ted mi komplikuje zivot tim ze chce vymazat minulost a chce testy dna.ja mu 7let nedelam problemy a syna nevidi,nestara se a ani radne neplati.musim s testama souhlasit?prece nemuze me donekonecna vydirat?dekuji

 157. michaela porschova

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat mám dceru 6let v rodném listě má napsaného svého biologického otce. žiji již několik let s novým partnerem, chceme byologickému otci navrhnout, aby se vzdal otcovství, neplatí alimenty a nestýká se s dcerou. jde to nějak i když uběhla ta 6měsíční lhůta?? slyšela jsem, že ano, ale nevím jak.. a v případě že ano, tak když se toho otcovství vzdá a do rodného listu se napíše můj partner, může to pak biologický otec nějak zvrátit? třeba novým návrhem, nebo něco takového?? moc díky za pomoc už jsem z toho celá zoufalá..

 158. Martina

  Dobrý den, píši za svou kamarádku, které se před páru dny narodil syn. Malý v RL nemá uvedeného otce a ona má již nového přítele. Původní domělý otec si dělá nároky na malého, ale jen proto, aby matku zničil, nikoliv, aby se o ně postaral, natož tak, aby platil. Již z předchozích vztahů i manželství má děti, na které neplatil výživné a také byl za toto odsouzen. Mimo jiné má hromadu dluhů a exekucí. Kamarádka nechce uvádět otce do rodného listu, ikdyž nový přítel se o ní stará a malého má jako vlastního. Může domělý otec žádat o zapsání do RL. Jak by to probíhalo, když by s tím matka nesouhlasila.Kdyby se prokázal opravdu jako otec, kdo by hradil soudy? A je pravdou, že malý, ač čerstvě narozený, by po domělém(možná otci) zdědil dluhy? Dá se nějak vyhnout určení otcovství, když chce bránit své dítě před jeho dluhy? Stále jí vyhrožuje, na pořízení výbavičky se nepodílel a dokonce žije v jejím domě, kde ona sama nebydlí a již několikrát se měl vystěhovat. Jsme zoufalí měla by se radovat.

 159. Kateřina Š.

  Dobrý den,jsem na těchto stránkách poprvé…Začnu tedy od začátku,měla jsem v r.2006 přítele,se kterým jsme spolu chodili,měli jsme se i brát,ale poté jsme měli vážné potíže a rozešli jsme se.Rozešli jsme se,když jsem byla ve 4.měsíci.Ten muž se od té doby nikdy neozval,vždy jen po mých otázkách sliboval a nikdy nepřijel.Odmítl jít se mnou na matriku a nechat se do RL zapsat jako otec (to mi napsal v SMS zprávě,kterou již bohužel nemám),několik let se neozval a poté jsem jej kontaktovala sama,zda-li by nedal tomu prckovi šanci.Setkání dopadlo přímo katastrofálně,rozbrečel se,že můj syn byl omyl a že ho nikdy nebude chtít vidět atd.,o alimentech,či nějakých návštěvách vůbec nebyla řeč.Já jsem se synem sama,bydlíme v garzonce a rozhodla jsem se,že synovi nebudu a nechci upírat jeho kořeny a nechci mu zapírat jeho otce,který se jen schovává a dělá,jako by žádného syna neměl.Rozhodla jsem se tedy věc dát k soudu,co vše mám sepsat,jak to mám sepsat?Bývalý přítel o návštěvy zájem mít nebude.

 160. veronika

  Dobrý den, moje rodiče jsou bezpodíloví manželé 35 let, před 7 lety matka podepsala otci nějakou smlouvu (nemá kopii,ověřený podpis), která se týká jeho firmy ve smyslu, že do firmy neinvestovala žádné peníze a nebude tudíž nic nárokovat). Krátce poté odešel otec za jinou ženou (dosud se nerozvedl).Firmu (pilu, katr) koupil před cca 8 lety za 3 milióny (peníze si půčil, zplatil vše ze společných peněz. Matka chce nyní požádat o rozvod – má nějakou šanci smlouvu zpochybnit? Kde můžeme získat kopii smouvy (krom otce), aby se zjistilo co v ní stojí. Děkuji za odpověď.

 161. Lenka Skořepová

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o Vaší radu, rozvedla jsem se se svým manželem a našla si nového přítele, s ním jsem otěhotněla a narodila se mi holčička, bohužel mi nového přítele nechtěli uznat jako otce dokud můj bývalý manžel neprohlásí že dcerka není jeho, ten bohužel nebyl k zastižení (neznám jeho nové bydliště) a tak mi domů přišlo rozhodnutí, že se musím dostavit s dcerkou na test DNA, zda je můj přítel její otec, pokud bych se nedostavila hrozila mi pokuta 50tisíc, což jsem udělala, otcem byl prohlášen můj přítel, ale před pár dny mi domů přišel dopis, s tím že musím zaplatit 20tisíc za testy DNA!!! Lze se proti tomuto nějak odvolat? Já si testy nevybrala, byly mi nařízeny a nikdo mi neřekl o tom že bych je měla platit! Děkuji za info a přeji krásný den Lenka

 162. Jana Nováková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na zapsání otce. Může žena po porodu dítěte uvést jakékoliv jméno osoby jako otce?

  Můj kamarád má problém v tom, že mu jedna slečna tvrdí, že její narozené dítě je jeho a on si je jistý tím, že tomu tak není. Může dotyčná bez jeho souhlasu napsat jeho jméno do kolonky otece? Je nějaká doba promlčení, že když není jméno otce vyplněno, že se tam dá kdykoliv dopsat a v podstatě kohololiv bez jeho vědomí?

  Předem děkuji za odpověď.

 163. Kamil Dvořáček

  Dobrý den,

  prosím o radu, jak nejlépe postupovat v případě zapsání mého otcovství do rodného listu dítěte a uznání otcovství a všeho, co s tím souvisí.

  Rozešli jsme se s přítelkyní, když byla v 5. měsíci těhotenství. Po narození dítěte mě nezapsala do rodného listu a nyní to nadále odmítá.

  Prosím o radu, jak je možné otcovství dosáhnout a co je vše k tomu potřeba.

  Předem děkuji

 164. Andrea Jelínková

  Dobrý den,mám syna,je mu rok a půl. Během těhotenství ani po porodu otec dítěte nejeví zájem. Byly jsme na testech,kde se prokázalo,že je otec. Není zapsaný v rodném listě a stále o syna nejeví žádný zájem. JE možné,aby i po tomto nějakým způsobem žádal o určení otcovství on? Máš šanci uspět? Bylo by možné,aby soud v takovém případě nařídil střídavou péči? On má svou rodinu,.je ženatý. Děkuji moc předem za radu.

 165. Jana Novotná

  Hezký den jsem svobodná matka a s přítelem zatím spolu žít nebudem za 3 měsíce se nám má narodit syn.Můžeme už ted na vzájemné dohodě a bez průtahů požádat soud aby už ted určil otcovství,kdo bude o dítě pečovat a pod.

 166. Petr Poláček

  Dotaz na právníka! Jedna slečna, která údajně se mnou má dítě, což je málo pravděpodobné, ale přesto není jistý, po dvou letech se rozhodla, že mě nechá zapsat do RL dítěte jako otce. O dítě nemam zájem, i kdyby bylo moje, protože vztah, co jsme se slečnou měly byl jen na jednu noc, a také v tu dobu ona měla i další vztahy jak jsem se potom dověděl. Nikdy jsem se s dítětem ani s matkou nestýkal, i když jsem věděl o jeho narození. Nevím zda ona sama ví kdo je otcem dítěte, třeba jen zkouší štěstí u mě. Potřeboval bych poradit, jak se mam vyhnout otcovství. Pokud mi přijde dopis, aby jsem šel na úřad potvrdit otcovství, musím vyzvednout ten dopis, a musím tam vůbec jít? A pokud by mi bylo nařízeno soudní určení otcovství, musím já uposlechnout, nebo nemusím se dostavit k testu DNA? Jak dlouho bych to mohl odkládat, a jaký postih od strany státu bych mohl dostát? Předem děkují za odpověď.

  A ještě by mě zajímalo, jak velké by byli alimenty z minimální mzdy, když k tomu mám vlastní rodinu

 167. Erika Čákorová

  Dobrý den,

  moc prosím o radu. Sestra má nemanželské dítě, otec ale tvrdí, že dítě není jeho..Celá věc se dotala až k soudu, ten mu nařídil testy otcovsvtí…Nyní přišel výsledek, že dítě není jeho…jak je to možné, když sestra v tu dobu s nikým jiným nebyla? Mohou být testy otcovství podplacené? Jaký je ideální věk dítěte pro tyto testy? Moc děkuji za odpověď, celou rodinu nás to moc trápí

 168. Nikola Tothova

  Dobry den chtela bych se zeptat.Měla jsem přítele a po rozchodu jsem zjistila,že jsem těhotná.Zkoušel všemožné abych dala dítě pryč apod.Poslední sms byla,že mi otcovství nepodepíše a v RL uveden nebude! Vše pro miminko jsem si pořídila sama a jen chci aby byl uveden v RL jako otec,protože otcem je a aby platil na své dítě co má.Nevím proč by mělo malé o toto vše přijít a otce má tak proč ho neuvést.Otázka tedy zní na co vše z jeho strany mám nárok?a co když prostě otcovství popře a nepodepíše?dekuji za odpoved

 169. oldřích kříž

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně zjištění nároku na otcovství. Jsem těhotná již v e 4měsíci a s přítelem čekám miminko, ale měli jsme mezi s sebou nějaké problémy a byli od sebe něž jsem zjistila,že jsem těhotná a někoho jsem poznala,ale vzhledem ke zjištění těhotenství jsem to oznámila svému příteli se kterým jsme si dali nějaký čas od sebe a moc se na mimčo těší,a bude uveden do rodného listu.Ale nastal problém s novým přítelem,který mi dělá problémy že je určitě jeho a chce ted test otcovství přitom žiji se svým přítelem a já po něm nic nechci jestli má nárok na otcovství.když nebude nikde uveden…

 170. jarda kit

  dobry den,chtel bych se zeptat do kdy je mozne se nechat zapsat do rodneho listu aniz by k tomu byl potreba soud.malej ma rok a otcem jsem.dekuji

 171. Lucie B.

  Dobrý den,chci se zeptat zda má můj bývalý partner nárok na dítě když není uveden v RD a není ani biologický otec.A zda toho může čí nemůže něják dosáhnout.Žili jsme spolu když jsem otěhotněla a nějákou dobu i poporodu od narození se považoval za otce i já to tak chtěla ale byli mezi námi partnerské rozepře tak jsme se rozešli.Ted mám nového přítele a chceme aby se nestýkali.Děkuji

 172. Nikola Matyášová

  Dobrý den, prosila bych o radu. Moje babička přepsala před rokem svému synovi (mému otci) dům. Nyní bychom si s manželem chtěli tento dům zrekonstruovat. Nevíme jestli je přepis domu na nás možný, když otec dům vlastní teprve necelý rok. Prosíme jaké jsou podmínky tohoto přepisu? A jakým poplatkům přepis podléhá? Děkujeme za odpověď.

 173. Barbora66

  Dobrý den,

  prosím o zodpovězení dotazu ohledně věci: zajímalo by mne, když neudám v rodném listu otcovství a tudíž budu jako svobodná matka, jestli budu mít kráceny či úplně zrušeny jakékoli dávky v mateřství? Myslím tím mateřskou a rodičovský příspěvek a jiné dávky?? Nevím totiž přesné názvy dávek a příspěvků, které mohu dostat či od státu žádat.

  Děkuji za odpověď.

 174. Pavla Holičová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je u soudu možno požádat o testy otcovství po šesti letech. Pokud ano, tak jakým způsobem. A pokud by se popřípadě dalo vzdát otcovství a alimentů. Přítel není psán ani v rodném listě, bývalá přítelkyně ho tam neuvedla. Když ji přítel pohrozí, že si nechá udělat testy, tak se zděsí a zbledne. Podle nás nemá čisté svědomí. Děkuji za brzkou odpověď.

 175. Linh

  Dobry den,

  moc prosim o radu.Moje kamaradka nedavno porodila holcicku,po 2dnech zesnula.Otec ditete neni zapsan do rodneho listu.Je mozne dostat dite do pece otce nebo prarodicu?Pokud ano..Tak jak?Ma vubec rodina pravo na dite?

 176. veronika meisnerova

  Dobrý den potřebovala bych poradit, během týdne porodíme s přítelem děťátko, problém je v tom že jěště nejsem rozvedená, rozvod má proběhnout až v dubnu, chtěli bysme vědět jaká je šance aby měl příjmení po svém otci a tudíž i v rodným listě.

  předem moc děkuji, Verča z Prahy

 177. Dana Čihovská

  Dobrý den, synovi je bude v létě 6 let. Jeho biologický otec mi sice podepsal otcovství na matrice, ale následně jednal tak, že jsem ho do rodného listu syna neuvedla. Ubezpečoval mě, že stejně nebude mít na placení alimentů a že bydlí na ubytovně, prostě spousta výmluv na vše. Po porodu jsem mu dala vědět, že je syn na světě, ale ani se na něj nepřijel podívat, nepřispěl na výbavu, nezajímal se o nás. Ve 2,5 letech syna jsem si našla přítele. Žijeme spolu, podílí se na výchově, přispívá na domácnost, prostě máme spokojený vztah, v listopadus se nám narodil společný syn. Užíváme si život jako plnohodnotná rodina.Zatím jsme neřešili ani svatbu ani zápis do rl. Před měsícem se ozval biologický otec a chce syna vídat. Nesouhlasím s tím, je to pro nás naprosto cizí člověk, kterého jsem šest let neviděla a nemám k němu žádnou důvěru. Chci se zeptat, jestli můžu bez soudní cesty nechat uvést přítele, s jeho souhlasem, do rl syna a zda ex může žádat o zápis do rl, jaká má nyní práva? Díky D.

 178. Lída Muchová

  Dobry den chtěla jsem se zeptat jestli soud nakáže testy DNA i když se bývalí přítel k otcoství přiznává a uvedl to i do vyjádření k žalobě že je otcem moji dcerky nebo jestli bude stačit když otcoství přizná i před soudem…V rodném listě zapsaný není jen z toho duvodu že se stále oháněl tím že má právo odmitnout zapsání do rodneho listu ale podle mě to byl jen tah aby oddalil placení alimentů.

 179. Michaela

  Dobry den jemnuji se misa chtěla bych poprosit o radu muj byvyli manžel ruši otcovstvi ,a ja si chci vzit tet meho přitele se kterym mam Lukaška 8 mesicu A Majky ma 2 a pul roku ale neni jeho .Chcic se jen zeptat jestli musim určit soudem když by chtěl byt otec Majkyho .Budu se jmenovat Kralová
  a on by se jmenoval Matula jen žadadam a chci vedet jestli by slo aby měl přijmení mehu muže co si vemu .A jestli by se zmenil i rodny list .a Nedej buže kdyby sme se rozvedli musel by platit alimenty .dekuji chctěla bych aby byl otec Majkyho ale kdyby se mezi nai neco stalo aby neplatil alementy a jestli se musi zmenit rodny list dekuji .odpovedet na Imeil : mismat84@seznam.cz

 180. Míša

  Dobry den měla bych otázku byla jsem těhotná přítel mi nevěří že to není jeho nezapsal se do rodného listu při si počká na DNA teď na mě sociálka tlačí ohledně otce já bych chtěla požádat o testy ale nemám na to a on se k tomu nemá tak nevím co mám dělat děkuji

 181. marek36

  dobry den….muzete mi nekdo poradit s testy dna?po dlohodobem premlouvani me rodiny a kamaradu,bych potreboval poradit s testy dna na meho syna….verim,ze neni muj,ikdyz ma ex mi stale tvrdila,ze ano…jenze po rozchodu,kdyz si nasla noveho pritele mi parkrat zavolala v alhoholovem opojeni a smala se,ze platim na dite,ktere neni moje…

 182. iveta

  Budete dostávat na co máte nárok, ale po určité době Vám výživné bude chybět. Otce můžete nahlásit třeba za rok.

 183. Mgr. Petr Juráň, advokát

  Můžete požádat soud, který Vaši věc rozhoduje, aby Vám ustanovil právního zástupce (v takovém případě za Vás zaplatí odměnu advokáta stát). V případě, že s tímto neuspějete, můžete se obrátit na Českou advokátní komoru, aby Vám určila právního zástupce, který Vás bude zastupovat za sníženou odměnu nebo zcela bezplatně. V obou případech bude muset prokázat své neuspokojivé majetkové poměry.

 184. Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, je to možné, pokud lze uplatnit jednu z tzv. domněnek otcovství, tedy pokud se dítě narodí od uzavření manželství do 300 dní po jeho zániku, je otcem manžel matky. Dále se za otce považuje muž, který s matkou souložil v době mezi 180 a 300 dnem od narození dítěte. Pokud není otec naživu, podá se návrh na určení otcovství proti soudem ustanovenému opatrovníku.

  Tedy, podejte návrh soudu na určení otcovství a zároveň s tím návrh na ustanovení opatrovníka v této věci z důvodu, že otec dítětě již nežije.

  Mgr. Lucie Jindrová

 185. Šéfredaktor

  Dobrý den, podejte podnět nejvyššímu státnímu zástupci, aby tento podal návrh na popření otcovství. Doložení DNA testů je více než vhodné. Pokud státní zástupce dojde k závěru, že popření otcovství je v zájmu dítěte, podá tento návrh soudu. Je dobré uvést biologického otce dítěte, pokud jej znáte.

  Mgr. Lucie Jindrová

 186. Šéfredaktor

  Dobrý den, do 6ti měsíců od doby podepsání otcovství se můžete obrátit na soud s návrhem na popření otcovství, což doložíte testy DNA.

  Mgr. Lucie Jindrová

 187. Šéfredaktor

  Dobrý den, takto určit otcovství lze souhlasným prohlášením obou rodičů.

  Mgr. Lucie Jindrová

 188. Šéfredaktor

  Dobrý den, podejte soudu žalobu na určení otcovství k nezletilému synovi. Rovnou to spojte s návrhem na úpravu styku a určení výživného.

  Mgr. Lucie Jindrová

 189. Blanka

  Dobrý den, předem Vám děkuji za odpověď a chci se Vás ještě zeptat ohledně toho návrhu na úpravu styku a určení výživného. Biologický otec nikdy ( od narození mého a "jeho syna" ) neprojevil zájem a to myslím doslova. Byl stíhán za neplacení alimentů dalších svých dvou dětí, dokonce co vím tak byl za to i ve vazbě. Zajímalo by mě jestli by měl právo se stýkat s mým synem? Mě osobně by to bylo dost proti srsti. Děkuji

 190. Šéfredaktor

  Dobrý den, jako otec dítěte na to samozřejmě obecně právo má. Pokud však chcete po něm hradit nějaké výživné, naopak on by měl mít právo svého syna vidět. Pokud se nedomluvíte a on si na syna bude činit nějaké velké nároky, obraťte se na soud právě uvedenými návrhy.

  Mgr. Lucie Jindrová

 191. Helena

  Aha, tak peníze by jste chtěla, ale to, na co má právo otec, tomu už se bráníte. Být vámi, nechám to tak, jak to je. na to jste měla myslet dřív, že finanční nároky dítěte budou stoupat. A to je mu teprve 6 let.

 192. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud se otec dítěte sám dobrovolně k otcovství nepřihlásí, nezbyde, než podat soudu žalobu – návrh na určení otcovství.

  Mgr. Lucie Jindrová

 193. Blanka

  Co konkrétně podle Vás znamená, činit si nějaké velké nároky. Žiji už pět let s přítelem a on s mým synem vychází velice dobře. Bere ho jako vlasní dítě. A není to samozřejmě příjemné ani pro něj. Když si to tak přemílám v hlavě nevím jestli mi to k něčemu vůbec bude. Biologický otec syna měl problémy s placením výživného na jiné dvě děti a i s háněním práce. Myslíte, že z něho nějaké peníze syn někdy uvidí.Jak je to dnes s placením alimentů, když otec neplatí, "má snahu" a dluží. Vyplácí to stát a otec to dluží státu nebo je to jinak.

  Děkuji Vám za odpověď.

 194. Šéfredaktor

  Dobrý den, Vy sama jste řekla, že chcete biologického otce dítěte uvést. Mám však dojem, že si tím nejste jista. Záleží na Vás, jestli to budete chtít řešit a začnete "běhat po soudech" nebo jestli to prostě necháte být a budete v klidu. Oboje má svoje pro i proti. Být já ve Vaší situaci, asi bych to nechala být.

  Jinak, dlužné výživné můžete vymáhat např. soudní cestou prostřednictvím exekuce apod.

  Mgr. Lucie Jindrová

 195. Šéfredaktor

  Dobrý den, můžete podat žalobu soudu na určení otcovství. Advokát není v tomto řízení povinný. Pokud ho budete chtít, samozřejmě mu budete platit odměnu; v jaké výši záleží na něm. Pokud si ho nemůžete dovolit, můžete podat žádost soudu na jeho ustanovení a jeho náklady by pak hradil stát.

  Mgr. Lucie Jindrová

 196. P

  Právo na určení otcoství a testy DNA mám. Nicméně vzkaz pro slečnu Lenku, nepřeji si aby jste si vymýšlela a takto na inrternetu poškozovala mé jméno. Co se drogové závislosti a trestanosti týče. Považuji to za velice uražející a k tomuto tvrzení nemáte sebemečí podložení. Je smyšlené a nepravdivé. Děkuji.

 197. Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, pokud oba prohlásíte, že je dítě Vaše společné, bude Váš přítel uveden v rodném listu dítěte. Zde se také rozhodnete o jeho příjmení.

  Mgr. Lucie Jindrová

 198. BlackMatrix.

  Problém v tom žádný není. Pokud je v rodném listu dítěte zapsán otec, tak jiný muž se může dožadovat určení otcovství pouze prostřednictvím Nejvyššího státního zástupce. NSZ pak smí o určení otcovství rozhodnout pouze pokud by to bylo v zájmu dítěte.

 199. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  máte štěstí v tom, že jsou dítěti teprve dva měsíce. Popřít otcovstí u soudu můžete totiž jen do 6ti měsíců ode dne určení otcovstí, tedy ode dne, kdy jste na matrice prohlásil, že je dítě Vaše. Je tedy třeba jednat rychle.

  Pokud byste to nestihl do 6ti měsíců, šlo by to také, ale je to velice komplikované a dost často není vyhověno.

 200. vasut

  Ano, o tech 6ti mesicich jsem se docetl. Me by hlavne zajimalo jestli se muzu nejak soudne branit proti takovemu narceni jako ze jsem otec, kdyz to vubec neni pravda. Uz jen to, ze sem se dozvedel o nevere. To, ze by dite nemuselo byt me, to bych asi neustal. a ma rodina by to nesla dost tezce. jen byvala pritelkyne si muze byt hodne jista kdo otec je. ona musi vedet v jaky dobe mela jiny pomer. a i kdyz mi muze rict, ze okolo doby poceti zadny pomer nemela, tak ja uz ji neverim ani slovo. Ja mam takovy pocit, ze jsem nekde cetl clanek, zena tam uvadela otcem ditete sveho pritele i pres jeji jistotu ze to byl uplne nekdo jiny….dale se tam myslim psalo….za takoveto chovani je trestne.potreboval bych o tom vice informaci

 201. Hana

  Komentář pana P je více než vtipný… Ale ano, jsme rádi, že nás uvedl do obrazu a že již víme,že paní Lenka si vymýšlela a že jeho jméno výše poškodila :-))))))

 202. BlackMatrix.

  Právo na určení otcovství asi v tomto případě zatím má. Ale pouze za určitých okolností. Nikoli bezpodmínečně, jak se zdá z odpovědi šéfredaktora.

  Odpověděl jsem v diskusi u příbuzného článku.

 203. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

  Dobrý den,

  Vaše přítelkyně po Vás opravdu může požadovat polovinu nákladů na pořízení výbavičky, tzn. náklady na slehnutí. Pokud soudu prokáže, že v době otěhotnění s Vámi žila, soud jejímu návrhu vyhoví. Pokud by se pak dodatečně zjistilo, že otcem je někdo jiný, mohl byste se po něm následně domáhat toho, co jste "za něj" uhradil.

 204. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže není skutečným otcem, pak by mu k dítěti neměly náležet žádná práva. Je ovšem otázkou, jak se tato věc posuzuje podle anglického práva, které se v mnoha věcech podstatně liší od práva českého.

 205. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zatím se jedná patrně pouze o psychický nátlak ze strany bývalé manželky. Takže v tuto chvíli se těžko můžete bránit předem. Soudní obrana má smysl hlavně ve chvíli, kdy je proti Vám podán nějaký návrh. Je otázkou nakolik si je Vaše exmanželka jistá. Pokud se výživného na exmanželku týká, zákon o rodině říká, že je možné, ale rozvedený manžel nebo manželka, kterému má být výživné přiznáno, musí být neschopen se sám uživit. To, že je bývalá manželka na pracovním úřadu, v žádném případě neznamená, že není schopna se sama živit a už vůbec ne, že by jste jí musel platit výživné.

 206. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v této záležitosti by Vám měly poskytnout konzultaci pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí na obecním (městském) úřadu. Zde by jste mohla obdržet i potřebné podklady. Určení otcovství a stanovení výživného můžete požadovat společně v jednom návrhu. Jedná se o žalobu o určení otcovství k nezletilému dítěti a o úpravu jeho výchovy a výživy. Jako navrhovatelka jste osvobozena od soudního poplatku. Náklady by jste tedy měla mít minimální. Pokud se rychlosti soudního řízení, můžete doufat, že by se nemělo táhnout příliš dlouho, jelikož se jedná o péči o nezletilého.

 207. simicovjir

  pokud jste na mateřské,mělo by být řízení zdarma,ale trvá to trochu dýl,musí ho donutit k soudu přijít a pokud nepodepíše,tak můžou nařídit testy bud krevní,nebo dna,a on vám bude muset zalpatit vše zpětně,v četně výbavičky a výživného na vás.také jsem tím prošla,trvalo mi to dva roky než jsem se domohla práva

 208. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, šanci na svěření dcery do péče samozřejmě máte. Musíte podat návrh na soud, ve kterém budete požadovat, aby byla dcera svěřena do Vaší výchovy. Musíte uvést skutečnosti, které Vás k tomuto návrhu vedou a být schopen svá tvrzení před soudem také dostatečně prokázat. Tyto rodinné spory bývají někdy dost složité na prokazování, takže doporučuji, aby jste si zjednal právní zastoupení.

 209. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže se dítě narodí do 300 dnů ode dne zániku manželství (a u Vás navíc ještě k rozvodu nedošlo), bude za otce považován Váš manžel. Ten také bude zapsán do matriky jako biologický otec. Aby mohl být Váš přítel oficiálně uznán za otce, bude nutné, aby proběhlo soudní řízení. Je totiž nutné vyvrátit první domněnku otcovství, kdy se za otce ze zákona považuje manžel. Podnětem k zahájení je žaloba o popření otcovství k nezletilému dítěti, které se narodilo v době mezi 180 dnem od uzavření manželství a 300 dnem po zániku tohoto manželství (to už snad rozvedeni budete). Tuto žalobu můžete podat vy jako matka nebo Váš manžel. Řízení před soudem může být jednodušší, jetliže vy, manžel a Váš přítel při dokazování souhlasně prohlásíte, že manžel není otcem. S pravomocným soudním rozhodnutím o tom, že Váš bývalý manžel není otcem dítěte, se pak dostavíte na příslušnou matriku, kde s přítelem učiníte souhlasné prohlášení o určení otcovtsví. Váš přítel bude uznán otcem a zapsán do RL.

 210. Eliska

  Neco podobneho jsme meii a stacilo pozadat soud o predbezne opatreni pred i po dobu rozvodu. Na trvalem bydlisti nezaezi, hlavne at uvede co ji rodice manzela delaji a ze to dcera nenese psychycky dobre a soud vydava predbezne opatreni. Na socialce Vam poradi blize at si tam sestra zajde jde to docela rychle. Preju mnoho stesti

 211. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejvíce informací o konkrétních postupech zjistíte na www stránkách laboratoří, které DNA testy nabízejí.

 212. aaa

  zajímalo by mne, zda je možné určit otcovství ještě pře narozením dítěte… pokud ano, jak…

 213. BlackMatrix.

  Jsi vdaná, uplatní se první domněnka otcovství. Není co řešit (pokud Tvůj manžel do šesti měsíců po narození potomka toto nezpochybní).

 214. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  k podpisu Vás nikdo nutit nemůže; záleží na Vás, jestli dítě takto dobrovolně přijmete za své.

  Pokud to neučiníte, je pravděpodobné, že přítelkyně podá soudu žalobu na určení Vašeho otcovství.

 215. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že nejste rozvedená celou věc poměrně komplikuje. K tomu, aby mělo dítě příjmení Vašeho přítele, bude nutno se obrátit na soud. Musí se popřít otcovství manžela a souhlasně prohlásit otcovstí přítele. Je to cesta zdlouhavá, ale musíte ji podstoupit. O radu se můžete obrátit také přímo na matriku na městském úřadu, kde vás budou přesně informovat, co k zápisu příjmení dítěte bude nutné předložit.

 216. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže nedošlo k souhlasnému prohlášení rodičů o určení otcovství, budete se muset obrátit na soud se žalobou na určení otcovství. Jestliže bude znít rozsudek ve Váš prospěch, požádáte pak na matrice o zápis do rodného listu dítěte.

 217. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pročtěte si diskuzi, zjistíte, že neexistuje žádný přesný odhad výše výživného. Každý případ se posuzuje individuálně. Pokud jde o výživné ze zahraniční, které není hrazeno dobrovolně, pak Vám může pomoci úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. K tomu budete ovšem potřebovat rozhodnutí, kterým je otci uloženo platit výživné. Radu, jak v celé věci postupovat a jak se domoci určení otcovství (z čehož by pak plynula výživovací povinnost) Vám podají na oddělení sociálně právní ochrany dětí na městském úřadu ve Vašem bydlišti.

 218. Aleš Hořínek

  Dobrý den.

  Testy otcovství (DNA analýzu) si můžete nechat udělat i soukromně. Jsou však dobrovolné a nikdo k nim nemůže být nucen. Pokud však mají veškeré náležitosti (vyplněné a podepsané odběrové formuláře, otisky prstů,případně fota) jsou považovány jako listinný důlkaz a mohou být přijaty soudem jako základ pro rozhodování ve věci. Doporučuji se informovat na příslušném soudu. Tím, že nejsou přikázány soudem, se však značně zkrátí celá kauza, neboť nemusí probíhat celé kolo vybírání a pověření soudního znalce, zaslání spisu, obesílání zúčastněných, čekání na možná odvolání atd. Seznam znalců je k nahlédnutí u každého soudu. Pokud byste chtěla nějaké další informace, ozvěte se. S pozdravem Ing. A.Hořínek, soudní znalec v oboru zdravotnictví – DNA analýza , 1.LF UK Praha – http://www.paternity.cz

 219. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Váš dotaz je velmi dlouhý a hlavně složitý. Jednoznačnou odpověď bez znalosti podkladů a průběhu celé věci Vám na tomto místě nepodáme. Obraťte se na advokátní kancelář, nejlépe se specializací na rodinné právo. Svá práva (na určení biologického otcovstí, na kontakt s dítětem atd.) totiž budete muset i nadále hájit u soudu a právní zastoupení zvýší Vaše šance na úspěch v tomto rodinněprávním sporu.

 220. peter

  Diky za odpoved. Vim ze to cele vypada slozite,ale moje otazka je prosta … Ma v nasem state vubec muz pravo na sve dite ?? A jak muze soud ignorovat mou zadost o geneticke urceni otcovstvi jen proto ze si nejaka zenska napise do rodneho listu a na matrice jineho otce ?? To je snad uz protiustavni a protipravni…

 221. Aleš Hořínek

  Dobrý den.

  Určení otcovství před narozením dítěte je dnes již technicky možné, ale je zde jedno velké ALE. K testu kromě vášeho stěru či krve, bude potřeba i biologický vzorek plodu. A zde je ten etický problém. Odběr amniové tekutiny (AMC)okolo 16-19 týdne, či CVS (10 týden)je spojem s rizikem potratu plodu (okolo 1%). Rozmyslete si tedy, zda toto vyšetření vůbec podstoupite. Pokud ano, budete se muset někde podrobit odběru AMC či CVS,…. Jinak lze provést test ihned po porodu z pupečníkové krve, pak kdykoliv během prvních týdnů života dítěte. Davno již tedy neplatí ona pověra, že testy otcovství nelze provést dříve než v 6 měsících. Není to již dávno pravda! Lze je udělat kdykoliv.. S pozdravem Ing. A.Hořínek, soudní znalec v oboru zdravotnictví – DNA analýza , 1.LF UK Praha – http://www.paternity.cz

 222. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě musí nejprve manžel nebo matka dítěte popřít, že je otcem a poté Vy prohlásit, že jste otcem.

 223. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, postupovat budete velmi obtížně, protože celá věc se bude muset řešit soudně. A navíc se budete muset obráti na státní zastupitelství, protože lhůtu pro popření otcovství jste promarnil. Nejedná se tedy o žádnou jednoduchou záležitost, kdy pouze zajdete na matriku a údaj v rodném listu se snadno přepíše. Ochrana zájmů dítěte je velmi striktní. Bližší instrukce si vyžádejte přímo na matrice městského úřadu.

 224. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestli ještě běží soud, pak Vám těžko někdo určí, jak vše bude dál. Jestli nemáte advokáta, tak si ho rychle najměte. Když Vám bude otcovství přiznáno, čeká Vás spousta let placení výživného.

 225. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ke změně může dojít se souhlasem obou rodičů, ale pokud by manžel byl proti, musí se k soudu. Podle §49 zákona o rodině platí, že nedohodnou-li se rodiče o podstatných věcech při výkonu rodičovské zodpovědnosti, rozhodne soud. Jestliže tedy Váš manžel nebude souhlasit, bude muset ex-manželka podat návrh na to, aby soud svým rozhodnutím nahradil souhlas otce se změnou příjmení dítěte. Soudy však takovou věc připouští jen ze závažných důvodů. Jestli by soud k tomuto závěru dospěl nebo ne a změnu by povolil, nelze předem jednoznačně určit.

 226. Marie Cmajdálková

  Dobrý den ,moc Vás prosím o radu,jsem vdaná ,ale s manželem od října 2006 nežijeme ve společné domácnosti,manželovi trvalo dlouho než podal žádost na rozvod,ale nyní je na soudu žádost podána,čekáme jen na předvolání k soudu,do června by měl soud měl proběhnout…Já mám ,ale problém,že mám přítele,se kterým čekám v červu dítě,chtěli bychom ,aby se dítě hned po narození mělo příjmení po příteli, a tak bychom se vyhli všichni soudu,nestačí jen písemná dokumentace o popření otcovství manžela,aniž bychom museli zase k soudu???děkuji

 227. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, v platném znění, obsahuje tuto domněnku otcovství, tak to prostě je. Záměry legislativců a tvůrců předlohy zákona hodnotit nebudu. Jde tedy o domněnku otcovství, kterou lze ale vyvrátit. Jen se to neděje jednoduše někde na matrice, ale otcovství musí být popřeno u soudu. Když v rámci řízení Vy a skutečný otec souhlasně prohlásíte, že je dítě vás dvou a manžel prohlásí, že otcem není, pak by mělo být všechno relativně snadné i rychlé. Pro návrh na určení otcovství si můžete zajít na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na Městském úřadu. Cesta je to trochu krkolomná, ale svého dosáhnete. Na matrice pak předložíte rozsudek a do RL bude zapsán pravý otec.

 228. Nikola

  Dekuji Vam za odpoved, jen by me jeste zajimalo, zda se to da vyridit jeste pred narozenim ditete nebo musime pockat az do jeho narozeni.

 229. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  i v této situaci můžete podat žalobu soudu na určení jeho otcovství. Soud v této věci ustanoví opatrovníka za zemřelého.

  Určení otcovství bude mít význam zejm. v dědickém řízení.

 230. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud ho nechcete uvést jako otce, tak bude muset stejně proběhnout řízení o popření otcovství. Pokud Vy v tomto řízení uvedete, že s popřením souhlasíte, testy DNA by se neprováděly.

 231. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže se k otcovství nehlásí musíte podat žalobu o určení otcovství. Soud si už podstatné okolnosti zjistí a rozhodne. S touto problematikou Vám podrobně poradí na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu.

 232. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle bohužel nevyřešíte jen na základě Vašeho přání. Jestli nebudete mít k dispozici souhlas otce, budete se muset obrátit na soud, aby tento souhlas otce nahradil soudním rozhodnutím. Teprve soud zváží veškeré okolnosti případu, odůvodněnost a závažnost požadavku. Teprve se soudním rozhodnutím, které bude ve Váš prospěch (resp. dítěte), můžete podat žádost o změnu příjmení na matriční úřad. Tam by již mělo vše proběhnout hladce.

 233. Alcides Grance

  Dobry den,jsem cizinec a jsem otec ceskeho ditete, s pritelkini jsme se rozesli nedavnou a ona mi nenapsala na matrice jako otec ditete ale ja ji jsem zaplatil alimenty 4 roky a prakticky do dneska platim alimenty ale ona odmita mi zapsat jako otec ditete.muzu ji zalovat, abych mel pravo na dite.Muzu prokazat s testem DNA pri zalobe ze jsem otec? a co se stane s ni pokud popira ze jsem otec ale test DNA prokaze ze jsem opravdovy otec ditete pri zalobu? Dekuji za radu.

 234. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  a Vy si myslíte, že "ke spokojenosti všech" znamená, jednoduše bez Vás? To snad ne.

  Pokud jste otcem a ona Vás jako otce uvede a bude se domáhat soudně určení Vašeho otcovství, budete otcem se všemi právy a povinnostmi, které otcovství přináší.

  Bez průtahů by znamenalo, že se k otcovství přihlásíte dobrovolně – na vašem místě bych však chtěla test DNA, který by vaše otcovství jednoznačně prokázal.

 235. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, po uplynutí této lhůty může návrh na zahájení řízení o popření otcovství pouze nejvyšší státní zástupce a to v případě, že to vyžaduje zájem dítěte. Vymazání a zápis otce do rodného listu nelze pouze na základě prohlášení matky. Více informací si vyžádejte na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu.

 236. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, manžel je považován za otce vždy. Budete muset podat žalobu na popření otcovství. Když s biologickým otcem souhlasně prohlásíte rodičovství, pak bude za otce uznán on a bude zapsán do RL. Příjmení dostane Vaše, ovšem to, co máte nyní a ne Vaše rodné. Až budete mít (po rozvodu) své původní příjmení, pak si požádáte o změnu na matrice. O podrobnostech se informujte přímo tam.

 237. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obraťte se na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu (popř. na úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně). Z ničeho není zřejmé, že by Vaše manželství nebylo platné. To, že jste "nepožádala" o povolení sňatku v ČR, neznamená, že manželství neplatí. Změnu otcovství by jste musela řešit soudně a to ještě prostřednictvím nejvyššího státního zástupce, protože ten jediný může změnu, po tak dlouhé době od narození dítěte, navrhnout, ale to jen ze závažných důvodů. Jinak pro detailnější rozbor případu si najměte advokáta.

 238. Roman

  ještě dovětek – s matkou dítěte nežiji a nikdy jsem nežil a ani jsme nebyli svoji, matka je nezvěstná a dítě vychovává její babička

 239. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vy o to žádat soud nemůžete, ani to už není v ničím zájmu. Pro DNA test, který si můžete nechat udělat sama bez soudu, však potřebujete DNA obou srovnávaných osob, což u zemřelého otce půjde ztěží.

 240. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  po porodu je třeba podat soudu žalobu na popření otcovství manžela a pak souhlasně s přítelem prohlásit, že je dítě přítele. Pokud si nevíte rady s tím, jak to sepsat, obraťte se na advokáta.

 241. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, otec být v RL (pokud se nejedná o manžela) zapsán nemusí.

 242. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud otce do RL neuvedete, je na něm, aby podal soudu návrh na určení svého otcovství. Doporučuji obrátit se na advokáta, který Vám v této situaci může pomoci.

 243. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud jste žalobní návrh již podala, vyčkejte na jeho rozhodnutí; příp. se domáhejte sdělení, v jaké fázi se věc nachází. S tím souvisí i dotaz ohledně povinnosti úhrady 1/2 nákladů – pokud to neuhradí dobrovolně, stejně budete muset vyčkat na rozhodnutí soudu, který mu tuto povinnost může uložit.

 244. Ten, kdo ví.

  Pan Petr žil s přítelkýní necelých pět měsíců, a to ještě ne vcelku.Z jeho strany docházelo k psychickým a fyzickým útokům, po partnerce vyžadoval i potrat. Proto byla jeho přítelkyně nucena ho po čase v zájmu ještě nenarozeného dítěte opustit jako těhotná. Následovala msta za odchod od něj a pokračuje dosud, a to postupem času i přes různé instituce. Ona je nyní vdaná a dítě vyrůstá v úplné a milující rodině.

  Proto k dotazu výše: právní zájem dítěte nemůže být takový, o jaký usilujete pane "Peter", a to pátrání po dalším otcovství, pokud již byl otec dítěte určen a svou roli otce plní na sto procent,ať již biologickým otcem je či nikoliv. A tohle vše platí i bez ohledu na to,zda byl běh událostí podle scénáře Vašeho či mého.

 245. Ten, kdo ví.

  Ano, muž v našem státě má právno na své dítě.

  Soud neignoroval žádost o genetické určení otcovství, jen je zamítl, protože otcovství již bylo určeno, a to souhlasným prohlášením, které má jako druhá domněnka při určování otcovství přednost před domněnkou třetí.Nejvyšší státní zástupce může dát návrh na popření otcovství vzniklé souhlasným prohlášením, není-li muž, uznaný otcem, otcem biologickým, ale to pouze v případě, vyžaduje-li to zájem dítěte, tzn. pokud se např. otec uvedený v rodném listě o dítě nestará, nežije s ním apod.Takže pokud si, jak píšete, "nějaká ženská"-zřejmě vaše expartnerka, zapíše do rodného listu otce,není to pouze rozhodnutí její, ale i rozhodnutí toho otce, který se k otcovství hlásí a který o dítě pečuje. A proto je k vaší smůle nadbytečné pátrat po dalším otcovství, když rodina funguje tak, jak má, ať již biologickým otcem jste nebo ne, což sám dle vašeho textu nevíte.

  Ne vše, co se nám nelíbí a s čím nesouhlasíme, je tedy protiústavní a protiprávní.

 246. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže před matrikou oba souhlasně prohlásíte, že dítě je přítele, bude tento zapsán do RL dítěte a považován za jeho otce.

 247. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  toto půjde velmi obtížně, resp. moc nadějí na úspěch Vám nedávám. Musel by podat podnět Nejvyššímu státnímu zástupci, aby tento podal návrh na popření jeho otcovství. Jestliže však neznáte biologického otce, a nevíte, že např. vydělává 2x více než manžel, je téměř jisté, že nejvyšší státní zástupce tento návrh nepodá; nebylo by to v zájmu dítěte, ale pouze v zájmu otce, což ho vůbec nezajímá.

 248. Maria

  Moc dekuji za odpoved. Snad by slo takove dite aspon vydedit vzhledem k tomu, ze se nikdy v zivote jeste ani nepotkali…

 249. Jana Klimešová

  Dobry den, zajimalo by me, zda muze soud probehnout jeste pred narozenim ditete o urceni otcovstvi, jestli mohu na sveho exmanzela podat zalobu jeste pred jeho narozenim. Rozvedla jsem se v breznu a na konec srpna cekam miminko se svym pritelem, dekuji.

 250. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Ano, vydědit toto dítě by bylo jistě možné – je třeba sepsat listinu o vydědění a uvést v ní některý z důvodů uvedených v § 469a obč. zákoníku. Doporučuji tuto listinu sepsat u notáře a vložit ji do registru závětí.

 251. f.rono@seznam.sz

  Dobry den,zajimalo by mě,kdy můžu podat na soud papír o změnu jmena meho nenarozeneho syna,a co k tomu budu potřebovat.V dubnu jsem se rozvedla a čekam tet spřitelem ditě.Ale mam termin porodu v srpnu a pořad mi ještě nepršelo 300 dni po rozvodu.Na matrice mi řekli, že musím podat žádost na soud až se dítě narodi.Dote doby než mi vyprši doba platnosti.Kdy teda mam podat žádost o změnu přijmeni sveho syna, aby se jmenoval po přiteli a ne po byvalem manželovy,a co k tomu budu potřebovat.děkuju

 252. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to Vám měli sdělit na matrice, od toho tam jsou. Poradna tu není proto, aby nahrazovala práci úředníků.

  Kdyby jste se s přítelem do doby porodu vzali, pak by syn dostal příjmení po rodičích a pokud by by jste nepřijala příjmení manžela, pak na základě Vaší dohody. Jestli oddána nebudete, pak budete muset podat žalobu o popření otcovství vůči manželovi, nechat proběhnout soud a před soudem rovnou souhlasně prohlásit rodičovství Vás a přítele. S pravomocným rozsudkem (a dalšími přílohami) pak můžete žádat změnu příjmení v rodném listu.

 253. Petr Petr

  Jestliže před matrikou oba souhlasně prohlásíte, že dítě je přítele, bude tento zapsán do RL dítěte a považován i tedy za jeho otce. Jelikož je ve výkonu trestu dalo by se to řešit cestou notáře, který by vašeho přítele ve věznici navštívil a zde sepsali prohlášení o otcovství.

 254. monika Kubelová

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat jaké pro mě plynou důsledky,pokud neuvedu biologického otce do RL?Přijdu o nějaké dávky sociální podpory?Miminko se ještě nenarodilo,ale budu na něj sama.

  Moc děkuji za brzkou odpověď.

 255. Ondřej Urbanec

  dobrý den

  Já jako biologický otec dcery slečny Sejkorové, kterou mám díky naprostému nezájmu matky, defakto od roku a třičtvrtě do dnes ve své péči, bych se rád zeptal, jaké mám podniknout kroky Já, když mne matka do RL zapsat odmítá?

  A co bych měl udělat nechá-li matka zapsat do RL někoho jiného?

 256. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to je otázka, která vyžaduje prostudování tehdy platné legislativy a důkladné prověření jednotlivých zápisů do matriky. A to je nad rámec této poradny.

 257. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud Vám nestačí zdejší rozsáhlé poradenství a v odpovědích jste se nezorientovala, pak jděte raději rovnou na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadě a požádejte o osobní konzultaci.

 258. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vaše šance jsou mizivé. Musíte se obrátit na státní zastupitelství a seznámit je s Vaším problémem. Jediný, kdo totiž může podat návrh na popření otcovství po marném uplynutí 6-měsíční lhůty, je nejvyšší státní zástupce. A ten tak učiní pouze pokud shledá, že je to v zájmu dítěte, nikoliv v zájmu nepravého rodiče. K podání takového návrhu dochází zřídka, a když už k němu dojde, pak rozhodnutí soudu, které by vyznělo ve prospěch nebiologického otce, je velmi výjimečné.

 259. Stanislav

  Dobry den mám stejný problem zajímalo by mě jak jste dopadl. ja si nechal udelat test v 9letech syna se stejnym vysledkem. Nevím jestli je nejaka šance na výhru Děkuji za odpověd

 260. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to by jste musel podat podnět na státní zastupitelství, protože návrh na popření otcovství může ve Vašem případě podat již jen nejvyšší státní zástupce. A ten tak učiní jen velmi zřídka a za výjimečných okolností. Doporučuji tedy konzultaci na nejbližším státním zastupitelství.

  Ale i kdyby jste uspěl, nárok na dosud vyplacené výživné nemáte a nikdo Vám již ty peníze nevrátí. Takže "žaloba" vůči manželce bude zcela neúčinná.

 261. Petr Petr

  Bez vědomí otce dítěte jej dodatečně do rodného listu zapsat matka same nemůže. Může však podat návrh soudu ohledně určení jeho otcovství.

 262. Petr Petr

  To, že by někdo přišel do jiné stavvu podvodem slyším poprvé. Nějaký styk nezi mužem a ženou, nejlépe pohlavní, musel přece dobrovolně proběhnout, nebo ne.

  Tím, že bude u soudu, třeba i se svědky, tvrdit, že dítě nechtěl a že přítelkyně otěhotněla "podvodem" se rodičovské odpovědnosti nevyhne.

 263. Petr Petr

  Jako důkaz před soudem je nutno nechat test provést soudním znalcem (musí být opatřen kulatým razítkem).

 264. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  dcera by musela podat soudu žalobu na popření otcovství otce – jestliže však podlehla nějakému vyhrožování již jednou, lze předpokládat, že tomu tak bude i nyní. Musela by se přestat bát, protože to nebude příjemné řízení.

 265. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kroky by měla učinit hlavně její matka a podat žalobu o určení otcovství biologického otce. Jestli je dítě starší 6 měsíců a Vy jste byl hned od počátku uveden jako otce, pak můžete jedině podat žádost na popření otcovství na státní zastupitelství, protože po uplynutí této lhůty může návrh na popření podat výhradně nejvyšší státní zástupce a to jen tehdy, pokud shledá, že je to v zájmu dítěte. V praxi k tomu zastupitelství přistupují jen výjimečně.

  Pokud ještě neuplynulo 6 měsíců od narození (nebo ode dne, kdy byl určeno Vaše otcovství), můžete si žalobou o popření otcovství podat ještě Vy sám.

 266. kajman

  On je tam problem že ona nema zajem otce nekde uvadět a on ani oto nestoji je možnost to řešit soudne aby otce musela přiznat či ne děkuji moc za radu.

 267. Petra Grogerová

  Dobrý den, poprosila bych o radu. Potřebuji podat žádost o popření otcovství, ale vůbec nevím, co vše by tato žádost měla obsahovat.

  Proto Vás moc prosím, zda by jste mi mohli poradit, popřípadě poslat nějaký vzor tady této žádosti o popření otcovství. Moc děkuji Grogerová

 268. Hana Koudelková

  Myslím, že můžete podat podnět k nejvyššímu státnímu zastupitelství, aby podal návrh na popření otcovství dle § 62 zákona o rodině, ale to jde použít až po uplynutí lhůty k popření otcovství, ale nejdřív po uplynutí lhůty k popření otcovství matkou, která činí 6 měsíců od narození dítěte, a navíc nejvyšší státní zástupce podá tento návrh, jen pokud je přesvědčen, že to bude v zájmu dítěte. Možná že máte šanci, pokud prokážete, že se otec, který je zapsán v matrice, nechce o dítě starat a že jste ochoten narozdíl od něj platit výživné. Taky budete muset prokázat, že jste skutečným biologickým otcem, což znamená předložit výsledek testu DNA. Můžete se dále zdarma informovat na studentské právní poradně na právnické fakultě univerzit v Brně nebo Olomouci.

 269. Novák Jiří

  Dobrý den,

  děkuji za rychlou odověď. Po přečtení žaloby předpokládám, že by mohl být asi problém v tom, že zatím nebylo zažádáno o rozvod, to asi celou situaci značně komplikuje že?

  Děkuji za odpověď.

 270. Roman M.

  Rozvod není nutnou podmínkou, vy jako "otec" máte dle listiny právo na rodiný život k čemu patří i úřadné uznání Vašeho otcovství. A asi chcete s matkou dítěte spolu dále žít takže je to i v zájmu dítěte. Jako představa že žije se svím tátem ale v rod.listu má jiného člověka je dosti úchylná i na české soudy.

 271. Novák Jiří

  Děkuji za odpověď.

  Ano, jde především o dobro dítěte, chci aby mělo normální život s jedním otcem a předešlo se tak veškerým zybtečným komplikacím.

  Ještě bych měl poslední otázku. Nejde v tomto případě pochopitelně o peníze, udělám to at to stojí co to stojí, ale netušíte kolik takový soud (soudní jednání, žaloba..) stojí?

  Ještě jednou děkuji.

 272. Roman M.

  To je za "litr" ale nejvíc bude stát ten znalecký posudek.

  Ten znalecký posudek není nutný, je pravdou že by mněl uspět u každého soudu ale je dost drahý.

  K určení otcovství může postačovat že se v době splození dítěte se manželé spolu nestýkali a vy že jste se s matkou stýkal (sexuálně) ako jediný. Toto účastníci u soudu potrvdí výpovědí a případným testem otcovství (neznaleckým- ten je tak o polovinu levnější).

  Provádění důkazů a jejich síla se posuzují různě na různých soudech.A místní advokát tyto poměry zná a může Vám poradit.

  Na závěr :

  Pokud chcete tu žalobu sepsat sami tak alespoň nechte ať jí advokát skontroluje a on vám poradí jaké důkazy je nutno soudu předložit. Za jeho služby dáte asi "litr" ale pokud to ušetříte "litrů" pět za posudek tak se to vyplatí

 273. Roman M.

  Ano pokud je to v zájmu dítěte. Ale váš případ asi není.

  Váš dotaz se opozdil o 3 roky.

 274. pavel horak

  prosim te tondo dej mne prosim vedet jak sy stimto problemem dopadl co ti odpovedely dekuji moc bo mam stejny problem a nevim jak dal diky pavel

 275. Ludek Rukales

  Zdravím potřebuju radu.Má bývala přitelkyně čeka dítě je v 7měsíci řekla mi to až ted už spolu nejsme.Po mě chce at sem v rodnem listě jako otec zapsán stím že mi podetíše papír že se zdava všech naroku na ditě takže alimentu.Pro mě by to asi ted bylo tak nejlepši ale myslím že v rodnem listě když nechci byt zapsan tak nemusim děkuju za rady

 276. Milan Zeman

  Manžel může popřít otcovství u soudu do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o narození dítěte.

 277. Andrea Stenglová

  A pokud to není manžel – jen náhodný přítel? Není to tvrzení proti tvrzení. To by mohla ta žena ukázat na kohokoliv v republice a tvrdit, že je otcem jejího dítěte. Jak se bránit v takovém případě?

 278. Milan Zeman

  V takovém případě se otcovství určuje souhlasným prohlášením rodičů před soudem.

 279. Milan Zeman

  Domnělý otec o zapsání do RL může požádat soud o určení otcovství. Dluhy by po otci ovšem nedědil, neboť dědictví je možné odmítnout, což by při předluženosti matka bezpochyby učinila.

 280. Milan Zeman

  Pokud smlouvu podepsala otci, řekl bych, že jinak než od otce ji neseženete. Pokud však smlouvu nesepsali u notáře, bude u rozvodového soudu jednoduché smlouvu zpochybnit, neboť byla pravděpodobně uzavřena v úmyslně vyvolaném omylu.

 281. Maria Tiserova

  Dobry vecer chtela jsem se zeptat zda musim povolit skousku krve jako matak deti? dekuji

 282. Karel Dlouhý

  Soud nemůže určit otcovství neexistujícího dítěte. (Svobodná matka dosud nejste.)

  Pokud jste schopni se dohodnout, pak po narození dítěte přijdou oba rodiče na matriku a bude otcovství určeno souhlasným prohlášením rodičů.

  Na tom dalším se můžete dohodnout spolu a sepsat dohodu.

 283. Andrea

  Tak můžu Tě ujistit,že ať dělá co dělá,tak uvedení v rodném listě se nevyhne, pokud to tak opravdu chceš! Stačí podat k soudu žalobu o určení otcovství a u toho se zároveň řeší svěření dítěte do péče a výživné. Pokud to neudělá dobrovolně,tak soud mu nařídí testy otcovství a rozhodnutí soudu jsou závazná a zákonem krytá a daná,takže tomu se nevyhne! Ale musíš taky počítat s tím,že i když Ti malé bude třeba svěřeno do péče,tak otci můžou být povoleny návštěvy či střídavá péče. A to může být důvod,proč se někdo vyhne soudua přistoupí na mimosoudní vyrovnání finanční. Protože věř mi,že není nic horšího,než odevzdávat později pravidelně dítě člověku o kterém víš,že o dítě nestojí a dělá Ti to jen naschvál! To se pak trápí matka a dítě taky,protože děti nejsou hloupé a vycítí to,ať už se případně ten dotyčný přetvařuje jak chce! To stojí za zvážení myslím, nechci Tě ovlivňovat,ale než se do něčeho pustíš,pořádně si to zvaž! Přeji hodně štěstí!

 284. Karel Dlouhý

  Otcovství je určeno souhlasným prohlášením rodičů učiněným před matričním úřadem (nejlépe v místě narození) nebo u okresního soudu obvykle určeném podle trvalého bydliště dítěte. Souhlasným prohlášením rodičů lze určit otcovství k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato. K souhlasnému prohlášení může dojít kdykoli během života rodičů. Prohlášení musí být učiněno oběma rodiči dobrovolně, ústně, srozumitelně a zcela konkrétně.

 285. Milos Milos

  Ahoj, ja jsem v te same situaci. Holka se kterou jsem si vrznul pred 11-ti lety na diskotece me ten kontaktovala . Pry mam s ni dite. Nevim co dal. Jak jsi prosim te postupoval? muj email.- jsemkapacita@seznam.cz

 286. Petr Poláček

  Ahoj. A kde probůh ona byla před tím, asi celých 11 let toho brouka do hlavy chtěla nasadit desítky jiným chlapu co. Hele, moje rada vůbec se s ni nebav.Přeruš jakýkoli kontakty. A ať tě ani nenapadne jít s tím k soudu jako prvního. Ať si ona podá pěkně návrh na určení otcovství. A pokud by náhodou se stálo, že fakt budeš otcem, nic by jsi neplatil za DNA testy, nebo aspoň nějakou malou část. Pamatuj že tady není ani prohrávající ani vyhrávající strana, jak někdo tvrdli. Je to v její zajmu zjistit zda jseš nebo nejseš otec, tak ona bude muset testy z větší pravděpodobnosti platit. Dobrý právník ti s tím pomůže. 11 let je moc dlouhá doba, prostě můžeš u soudu tvrdit že ji neznáš,nepamatuješ si na ni, a tímpadem pokud budeš popírat všechno, čeká tě mírnější závěr. Myslím tím kdyby náhodou jsi byl otcem, a prokáže se to na testech a budeš mít 99,8% že jsi otcem, už můžeš podat odvolání, a nakonec dobrý právník ti může vysoudit o hodně nižší alimenty.Pak pisni jak jsi dopadl.Držím palce.PP

 287. DNAtest.CZ

  Pokud nechceš spoléhat jen na vychytralost právníků (nezapoměň, že pokud bude dítě tvoje, může vysoudit alimenty až 3 roky nazpátek), tak se s ní dohodni na DNA testu. Zjistíš průkazně, zda-li jsi biologickým otcem či nikoliv a pak se můžeš rozhodnout, jak se k tomu postavit. Zda platit, soudit se, nebo se jinak dohodnout bez nákladů na soudy a právní tahanice.

  Pokud se bude zdráhat jít na test, tak to zřejmě jenom zkoušela. Avšak jistý si být nemůžeš. Test je jednoznačně spolehlivá odpověď.

 288. Miroslav vereš

  Jak se stát otcem na papíře a získat práva ? genetickými testy.Jen by mně zajímalo kde to vzala? že musíš jen platit co pak to máš soudně jestli ano tak by to znamenalo že jsi otcem že je to i papírově.

  osobně si myslím že to tak není a že tě tahá za nos a

  to dost slušně.1 podej si žádost o genetické testy

  u soudu a předlož i to že platíš za děcko uveď i částku,nezapomen že sním máš návštěvy 2x/měs.- 2 hod za její přítomnost. jestli se potvrdí že je to tvoje děcko máš právo na práva otce a to i na papíře

 289. Andrea Prokopová

  Dobrý den, Jardo, udělají vám to bez problémů. My to

  Dělali u syna, když měl skoro 3 roky, jen jsme doložili rodné listy a musela jsem napsat na úřadě prohlášení, že s tím jako matka souhlasím.

 290. DNAtest.CZ

  Není možné uvést jméno otce bez jeho souhlasu! Ale můžete samozřejmě požádat soud o určení otcovství, pokud máte "teoretického" kandidáta. Po testu otcovství soud určí, zda-li jej zapsat, či nikoliv.

 291. DNAtest.CZ

  U soudu požádat může, avšak zaprvé: soud nemůže donutit ženu a dítě k testu otcovství (teoreticky ano, ale prakticky se to nedělá), zadruhé: promlčecí lhůta namítání otcovství je tři roky věku dítěte, od roku 2014 to bude prodlouženo na šest let věku dítěte. Což obojí pravděpodobně nepomůže v tomto případě.

  Pokud je žena svolná komunikovat, zkuste ji přesvědčit na "komerční test" paternity a zjistěte, jaká je skutečná situace – nikoliv jen "dojem" z její reakce…

 292. DNAtest.CZ

  Pokud partner není v rodném listě ani není biologickým otcem, je vůči dítěti pravděpodobně ve vztahu cizí osoby. Jeho šance na získání dítěte je velmi malá až nemožná. Snad jedině v případě vašeho selhání či úmrtí by mohl soud přihlížet k jeho zájmu se o dítě starat jako váš druh. Ale i to považuji za málo pravděpodobné.

 293. DNAtest.CZ

  Pokud jde o znalecké testy, nedokážu si představit, že by byly podplacené. U některých neznámých nebo malých laboratoří snad, ale pokud si vyberete některou z největších a nejkvalitnějších firem, nemusíte se spolehlivosti obávat.

  My například v citlivých případech pečlivě instruujeme klienty, jak zacházet s testem, aby mohli vysledku spolehlivě věřit. Druhý partner se totiž v některých případech může pokusit test zmanipulovat i jinak, než podplacením laboratoře.

  Dítě se dá testovat kdykoliv – DNA člověka se nemění. Klidně i den po narození. A v některých případech i v průběhu těhotenství. Budete-li potřebovat vědět více, najdete to na našich stránkách (www.DNAtest.CZ) nebo zavolejte na naši zelenou linku.

 294. DNAtest.CZ

  Je to velmi obtížné! Mámě několik stovek podobně postižených mužů.

  Pokud žena (matka, zákonný zástupce dítěte) nesouhlasí, nemůžete si udělat ani test otcovství. Nemáte tedy v ruce téměř žádný důkaz, že dítě je vaše. Soudy matku násilím nedonutí k odběru vzorků a tudíž i námitka otcovství u soudu je těžko řešitelná. Někteří zoufalí otcové zkoušejí anonymní testy bez souhlasu matky, aby se aspoň dověděli pravdu – zda je dítě jejich. To však znamená porušení zákona a mít přístup k dítěti.

  Bohužel při současné feminizaci soudů tato situace, kdy otec má zajem se starat o dítě (kde není uveden jako otec v RL) není rozumě řešitelná…

 295. DNAtest.CZ

  Podobně jako u lékaře (až na výjimečný právní paskvil, který nutil oba rodiče) stačí u zkoušky DNA většinou souhlas jednoho z rodičů (zákonných zástupců).

  DNA testy otcovství se už ve většině případů dělají (bezbolestně) ze slin dítěte a otce, nikoliv z krve.

 296. marcel nováček

  Pokud není přítel zapsán jako otec v rodném listu není povinen platit alimenty je to jen jeho dobrá vůle.Ať přestane platit a dokazování že je otec bude na jeho přítelkyni .Svůj postup konzultujte s právníkem

 297. DNAtest:CZ

  Obraťte se prosím na právníka z oblasti rodinného práva ve vašem okolí.

  Pokud otec není zapsán v rodném listě je pro něj dítě cizí a nemá na něj žádné právo. Nejprve je nutno požádat soud o určení otcovství (a i k tomu se hodí genetický test, který otcovství potvrzuje) a následně o svěření do péče. Dokáži si však představit, že pokud jsou i jiné důkazy o otcovství (společné bydlení partnerů, společní přátelé a další doložení partnerství) mohl by soud svěřit dítě ještě před určením otcovství rodině otce. Avšak je to pouze spekulace a záleží na výkladu soudu, který preferuje zájem dítěte. Projeví-li tedy otec zájem a bude-li mít test otcovství například od nás, jistě to bude velkou výhodou pro rychlé určení dalšího osudu dítěte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>