Výpověď daná zaměstnancem

Formu výpovědi stanoví zákoník práce. Výpověď musí být dána písemně a doručena druhému účastníku, jinak je neplatná. Sankce neplatnosti je zde přímo uvedena, takže vzhledem ke speciálnímu pojetí neplatnosti v pracovním právu výpověď jinak než písemně v souladu se zákonem provést nelze. Výpověď, která byla doručena druhému účastníku, může být odvolána pouze s jeho souhlasem; odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním je třeba provést písemně. Zatímco zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů výslovně taxativně vyjmenovaných v zákoně, může zaměstnanec dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Byla-li tedy doručena výpověď druhého srpna, počíná lhůta běžet od prvního září. Výpovědní doba je stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí 2 měsíce.

Pokud výpověď dává zaměstnanec, nemusí v ní uvádět důvody, které jej k podání výpovědi vedly. Na výpověď danou zaměstnancem se nevztahují ustanovení o tzv. ochranné době.

961 komentářů u „Výpověď daná zaměstnancem

 1. Rosťa Paule

  Dobrý den,

  když dává zaměstnanec výpověď ze zdravotních důvodů, může být skončen pracovní poměr hned, nebo musí taky být dodržená dvouměsíční lhůta?

  díky

  1. jiri humlicek

   Dobry den , jirkadrak@atlas.cz

   potřebuji dát výpověd ze smlouvy na připojení a provozování internetu ktera ma udajne 3 mesíční výpovědní lhůtu.

  2. Ivan Janíček

   Dobrý den,chci dát výpověď ze smlouvy na provozování internetu,která má údajně 3měsíční výpovědní lhůtu.

  3. Opletalová

   Dobrý den,

   když dám výpověď zaměstnavateli

   (v době, kdy jsem na neschopece)ze zdravotních důvodů, skončí můj pracovní poměr ihned, nebo musí být dodržena dvouměsíční výpovědní lhůta? Je nutný doklad od lékaře?

  4. Fero

   Ahoj Rosta,

   neumim ti odpovedet, ale jestli se nasel nekdo kdo ti dal na tvoji otazku odpoved, nemohl bys me to dat vedet. Resim totiz zrovna to same co ty a tohle by mne moc, moc zajimalo.

   Budu rad kdyz ti to nebude delat problem.

   Moc diky. Fero.

  5. Martin Štefan

   Rád bych se dozvěděl zda při podání výpovědi ze zdravotních důvodů musí být dodržena dvouměsíční výpovědní lhůta,nebo zda je možné odejít ze dne na den.Potvrzení od lékaře mám v tom smyslu,že nemohu vzhledem k mému zdr.stavu dále vykonávat tuto funkci.Už jsem si sehnal i druhou práci,kde mám nastoupit ihned.Bojím se však,jestli by mi mohl můj současný zaměstnavatel dělat problémy?Děkuji

  6. sarka stachova

   prosim o radu kdyz davam vypoved ze zdravotnich duvodu jaka je vypovedni lhuta dekuji

  7. Alena Kucakova

   Dobrý den, prosím o odpověď : ukončím pracovní poměr ze zdravotních důvodů. Musí být dodržena 2 měsíční výpovědní lhůta? A mám nárok na odstupné?
   Děkuji.

 2. Doležalová

  K poslednímu dni v měsíci květnu jsem podala zaměstnavateli výpoveď a ještě mi zbývá 5 týdnů řádné dovolené. Dva dny před podáním výpovědi jsem vstoupila do dlouhodobé pracovní neschopnosti. Tato neschopnost mi neumožní v průběhu výpovědi vybrat řádnou dovolenou. V případě, že zaměstnavatel nebude chtít dovolenou proplatit, jak mám postupovat.

  Děkuji za odpověď Doležalová

  1. Zádrapová Pavla

   Od 27.4.2005 je známá na pracovní neschopnosti. Ke 30.6.2005 rozvázala pracovní poměr dohodou. Nevyčerpala v tomto roce žádnou dovolenou. Má nárok na proplacení nevyčerpané řádné dovolené za období od 1.1.2005-30.6.2005? Pracovní neschopnost trvá a bude asi dlouhodobá.

 3. Eva Havlíčková

  Mám konkrétní dotaz. Přítel (kuchař) ukončuje pracovní poměr (k 22.1.04) a nevybral si za poslední rok ani jeden den dovolené, má právo na vyplacení? Mohu tento požadavek uvést ve výpovědi?

  Děkuji za odpověď

  1. zakonik prace

   § 54

   (1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit, jestliže

   a) podle lékařského posudku nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel jej nepřevedl v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku na jinou pro něho vhodnou práci,

   b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů po uplynutí její splatnosti.

   (2) Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

   (3) Zaměstnanec, který okamžitě zrušil pracovní poměr, má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za výpovědní dobu.

   § 55

   Okamžité zrušení pracovního poměru musí zaměstnavatel i zaměstnanec provést písemně, musí v něm skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným, a musí je ve stanovené lhůtě doručit druhému účastníku, jinak je neplatné; uvedený důvod nesmí dodatečně měnit.

 4. Jordák Martin

  Zajímalo by mě zda-li mohu dát svému zaměstnavatelovi okamžitou výpověď bez udání důvodu.

  1. Jana Petrová

   Pracuji 4,5 roku a nyní jsem se rozhodla jít na roční pomaturitní studium jazyků. Dala jsem výpověď a zajímalo by mě zda se pak mám přihlásit na úřad práce a pokud ano, zda mě dají nějakou podporu, nebo se budu muset živit z vlastních úspor?

  2. Karel Janák

   Zajímalo by mě zda mohu dát zaměstnavateli výpověď okamžitou z důvodu nespokojenosti na pracovišti a neohodnocení mé pracovní síly tak abych už nemusel ihned nastoupit do práce momentálně jsem na neschopence děkuji předem za odpověď

  3. Mirka Melčová

   Dobrý den, potřebuji poradit s okamžitou výpovědí.Momentálně jsem na nemocenské. Potřebuji odejít z práce ze dne na den a nevím,jak mám napsat tzn. okamžitou výpověď. Děkuji za odpověď! Melčová Mirka

  4. jirina faitova

   Jsem jednatelem u FI s.r.o., bez podílu a chci toto jednatelství ukončit.

  5. Jitka Vítová

   Jsem jednatelem ve firmě s 30% vkladem a současně zaměstnance s řádnou pracovní smlouvou. Chci ukončit jednatelství. Jaká odměna mi náleží?

   Děkuji za odpověď.J.Vítová

  6. MV

   To snad můžete, ale když chcete dát okamžitou výpověď, jistě máte důvod. :-) a pokud mtáe důvod, není proč se zaň stydět. :-)

   Jinak doporučuji uzavřít dohodu. Ovšem za předpokladu, že se se aměstnavatelem dohodnete – proto dohoda. :-)

  7. Jaroslav Křeček

   Zajímalo by mě zda mohu dát zaměstnavateli výpověď k určitému dni, bez udání důvodu.Podávám-li výpověď poštou, do kolika dní je mi zaměstnavatel povinnen odpovědět?

   Děkuji za odpověď.

  8. Jaroslav Křeček

   Zajímalo by mě zda mohu dát zaměstnavateli výpověď k určitému dni, bez udání důvodu.Podávám-li výpověď poštou, do kolika dní je mi zaměstnavatel povinnen odpovědět?

   Děkuji za odpověď.

 5. Jan Menší

  Zajímalo by mne také, zda může zaměstnanec dát zaměstnavateli okamžitou výpověď a za jakých podmínek.

  Má právo ukončit okamžitě prac. poměr, pokud se jedná o matku s dvěmi děti a jedno dítě má méně než 10let a manžel náhle opustil rodinu. Matka se tedy musí starat o děti a současný pracovní poměr ji neumožňuje postarat se o rodinu.

  Děkuji za pomoc

  1. Erika

   Dobrý den,
   chci se zeptat jak je to když jsem chodila na ranní směnu a po roce mi davají odpolední. Mám 3 letého syna a nezvládám to. Dala jsem výpověď,ale nadřízený mi řekl,že platí i pro mě 2 měsíce. To mám toho malého nechat doma odpoledne samotného?
   Děkuji
   Erika

 6. mikulas andel

  hezký den,

  je možné ukončit pracovní poměr ze strany zaměstnance okamžitě? i ze zdravotních důvodů? na něco podobného se ptá předešlý příspěvek, ale neznám odpověď … děkuji mockrát za radu :)

  ma

 7. Lenka Nesládková

  Zajímalo by mě, zda mohu podat k 30. 6. 2004 ukončení pracovního poměru bez udání důvodů. Od l. 7. 2004 mi běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Musí uznat zaměstnavatel mou výpověď, když zároveň s výpovědí jsem 30.6.2004 nastoupila na pracovní neschopnost?

  Děkuji

  Lenka Nesládková

 8. Lucie Zouharová

  Dobrý den, potřebovala bych právní radu, týkající se mé současné situace:

  Mám pracovní smlouvu – trvalý pracovní poměr s firmou, která mi koncem dubna sdělila,že bude rušit kancelář a chce mi dát výpověď z prac. poměru dohodou. S tím jsem nesouhlasila, písemně sem odpověděla, že budu akceptovat výpověď pouze dle § 46 odst. 1 písm a). Firma kancelář přesto zrušila a já nyní nemám :

  – žádnou výpověď -nezkončený prac. poměr

  – žádnou výplatu k 15.4.,15.5. a 15.6.

  – nemám zápočtový list, čili se nemůžu nahlásit na úřad práce ani nastoupit do zaměstnání.

  Zaslala sem doporučený dopis firmě na který nikdo nereagoval.

  Prosím o radu, jak dál postupovat, chci dát výpověď dle §54 b,prosím o zaslání vzoru této výpovědi a od kdy se výpověď počítá (od data doručení nebo od prvního dne nadcházejícího měsíce)?

  Děkuji

 9. Martina

  Dobrý den,

  jako úplný laik v celé záležitostí výpovědí bych Vás chtěla požádat o informaci. Přítel uzavřel 12. 7. 04 pracovní smlouvu, bohužel zaměstnavatel si činní větší nároky, než je ve smlouvě uvedeno. Proto by chtěl dát přítel okamžito výpověď. Je možné, aby skončil ze dne na den? Zkušební dobu má 3 měsíce. Tu v žádném případě nesplnil. Jde mi o to, zda v takovémto případě běží výpověď také až od prvního dne následujícího měsíce.

  Děkuji za odpověď

 10. Lukáš

  Zajímalo by mě jestli můžu ukončit ze dne na den pracovní poměr, který mám zatím uzavřený na dobu 5 měsíců, ale jsem ve tří měsíční době, tak se chci nato zeptat, jak to je díky za odpověď

 11. Pavel Jirka

  Dobrý den,

  Prosím o radu,můžu dát okamžitou výpověď zaměstnavateli bez udání důvodu? Mám nabídku jiného zaměstnání , proto bych chtěl skončit okamžitě ( v budoucím zaměstnání nemůžou čekat 2 měsíce),a jestliže ano podle jakého § ZP? Děkuji za rychlou odpověď .

  1. A, Zahradník

   Mám stejný problém. Zaměstnavatel pro svou nschopnost ztrácí zaměstnance a těm kteří si našli jiné i lépe placené místo brání výpovědní lhůtou v odchodu. Mezi tím tito lidé přicházejí o nvá zaměstnání. A stávající zaměstnavatel si s nimi může dělat co chce, protože ví, že oni musí platit náklady na živobití. A. Zahradník

  2. kato

   okamžitá výpověď ze strany zaměstnance

   Dobrý den,

   Prosím o radu,můžu dát okamžitou výpověď zaměstnavateli bez udání důvodu? Mám nabídku jiného

   zaměstnání , proto bych chtěl skončit okamžitě ( v budoucím zaměstnání nemůžou čekat 2

   měsíce),a jestliže ano podle jakého § ZP? Děkuji za rychlou odpověď .

 12. Martina Zeilerová

  Mám problém potřebuji dát výpověď a nevím , jak ji napsat. Nejsem zaměstnaná mám jen dohodu o pracovním poměru na dobu určitou a to do 31.12.2004. Chtěla bych končit k 31.10.2004. Děkuji Zeilerová

  1. Eva Markova

   Prosím o vzor podání výpovědi z pracovního poměru dohodou do týdne. Děkuji

  2. Eva Markova

   Prosím o radu jak začít provozovat vlastní živnost.Děkuji

 13. Tomáš

  Jak napsat výpověd z pracovniho poměru aby byla zajistěna dvou měsíční výpovědní doba a zaměstnavatel nemohl praconi poměr ukočit sám dříve???

 14. Pavel

  Dobrý den,

  mam dotaz ohledne vypovedi.Jsem absolvent-zamestnavatel na me pobira z Uradu prace (UP) dotace.Uz jsme meli sepsanou vypoved dohodou z duvodu organizacnich zmen a sice nadbytecnosti, k urcitemu datu a bez vypovedni lhuty.Zamestnavateli bylo na UP udajne receno, ze duvod, ktery jsme uvedli (org. zmeny) neni pro nej dobry a musel by celou dotaci, kterou na zamestnance pobiral vratit.Je to mozne???Poradte, jaky duvod uvest nebo zadny neuvadet apod.

  Dekuji mnohokrat

 15. Tomasbob

  Dobry den,

  U meho sucasneho zamestnavatele jsem si znicil zada v krizove oblasti a nema pro me jine pracovni zarazeni nez na jakem pracuji dnes.

  Prace mi take nevyhovuje kvuli zadum, tak by me zajimalo, jestli, kdyz budu chtit dat vypoved ze zdravotnich duvodu, mam narok na odchodne ve vysi dvou mesicnich prumernych vydelku.

  Mnohokrat dekuji za odpovedi

 16. Andrea Kočvarová

  Dobrý den,

  chci se zeptat, zda je možno dát u zaměstnavatele výpověď bez udání důvodu a bez výpovědní lhůty např. k 30.11.2004 ?

  Děkuji

 17. pavel

  mam pravo dat vypoved kdyz mi zamesnavatel nevyplatil vyplatu k 15dni nasledujiciho mesice dal ji az 18 den mesice pro upnost mzdu za prosinec2004 jsem dostal az 18unora?dekuji za odpoved

 18. Kveta Slováková

  Dobrý den,

  Mám naléhavý dotaz, můj přítel si našel lukrativnějsá práci u jiné fimry, ale před oznámenít se zranil a bude muset nastoupit na neschopenku. Proto se táži, jestli je možné podat i přesto výpověď, i když bude podána ve stejný den, jako vystavení neschopenky lékařem. Jestli bude plynout 2 mesíční výpovědní lhůta. Mockrát Vám děkuji za odpověď

 19. Alana

  Je-li člověk vázán v podniku smlouvou z důvodu studia při zaměstnání na 5 let a při nedodržení k finanční náhradě,je při výpovědi z důvodu nevyužití kvalifikace této náhrady zproštěn?Kdo posuzuje oprávněnost výpovědi z důvodu nevyužití kvalifikace a lze pracovní poměr s tímto důvodem ukončit dohodou?

 20. Renata

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat.

  Ráda bych dala výpověď zaměstnavateli. Chtěla bych jí poslat poštou. Pokud budu mít razítko s datumem na podacím lístku 31.5.05, lze toto považovat za podání výpovědi a výpovědní lhůta poběží od 1.6.05?

  Nebo musí být dodána do 31.5.05, aby lhůta běžela od 1.6.05.

  Děkuji za odpověď.

 21. petr čihák

  Chtěl bych se zeptat na nárok na dovolenou.Byl jsem v pracovní neschopnosti od 1.1.2005 do 5.4.2005. Po uschopnění jsem dal výpověd s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Tak bych se chtěl zeptat na jakou část dovolené mám nárok. děkuji Petr Čihák.

 22. Stana

  Prosím o zodpovězení dotazu:je možné udělit zaměstnanci§53 pro zanedbání povinností v souvislosti s plněním svých prac.úkolů,když v pracovní smlouvě nemám danný pracovní úkol uveden?

 23. MIchaela

  Dobrý den, mám úplně stejný dotaz jako pan Paule. Jako je to s výpovědí ze zdravotních důvodů.

  Děkuji

 24. BARA

  Zajímalo by mě, zda má zaměstnavatel právo napsat zaměstnanci do výpovědi podmínku, že nesmí přejít ke konkurenci a pracovat v oboru.

  Děkuji.

  1. GLove

   Nejsem právník, ale domnívám se, že nemá. Muselo by asi být ukotveno již v pracovní smlouvě.

 25. Lída

  dobrý den,jsem na rodičovské dovolené(dítěti je 2,5let)dostala jsem nabídku práce od jiné firmy.po dobu RD jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.po nástupu z RD bych dostala nadbytečnost.vzhledem k tomu,že nechci být bez práce bych potřebovala sepsat dohodu s nárokenm na odstupné ještě nyní.to se mému nynějšímu zaměstnavateli nelíbí.dá mi pouze dohodu.chci se zeptat kde si mohu stáhnout vzor této výpovědi dohodou s ukončení pracovní poměru s nárokem na odstupné a jestli může být do 14dní?prosím o odpověď?

  1. Michala

   PROSÍM O ZASLÁNÍ VZORU VÝPOVĚDI ZAMĚSTNANCEM, VÝPOVĚĎ DOHODOU,

   DÍKY MOC A PŘEJI HEZKÝ DEN

   MICHALA

  2. Mácová

   Žádám o zaslání vzoru výpovědi dohodou. Předem děkuji.

 26. šafářová

  Dobrý den, ráda bych věděla za jakých podmínek mohu ukončit prac. poměr ze zdravotních důvodů a za základě jakých dokumentů tak mohu učinit.

  děkuji

 27. Jaroslav

  Zajimalo by mě jestli mam nárok na odstupné a kolik platů po ukončení zkušební doby.

 28. Veronika

  Dala jsem výpoveď poslední den zkušební doby, zaměstnavatel mi dosud nevyplatil peníze za nevybranou dovolenou (dělá to 5 dnů). Řekl, že jsem si ji měla vybrat (což ale ve zkušební době nešlo), že mi nic proplácet nebude. Zajímalo by mě, jak postupovat.

 29. pavel

  zaměstnavatel mi nevyplatil dvě výplaty, já jsem podal okamžitou výpověď, ten ji však jako doručenku nepřevzal. Ke kterému dní se počítá výpověď jako platná? Na koho se mám obrátit, když zaměstnavatel dluží výplaty, proplacení řádné dovolené a odstupné? ps. 6.6.2005 dle pošty adresát nezastižen. Uloženo na poště do 21.6.2005, zásilka se mi vrátila dne 24.6.2005-doručení výpovědi.

  děkuji za odp.

 30. Lubomír Šefl

  Dobrý den,doslechl jsem se,že můžu u zaměstnavatele podat okamžitou výpověď když mi nebude poskytovat to,co můj zaměstnavatel budoucí.To znamená třeba volné víkendy,vyšší plat atd.Je to pravda?Děkuji.

 31. Zaneta

  Dobry den,

  rada bych vedela,kde sezenu ukončeni pracovniho pomeru ze strany zamestnance s vypovedni lhutou v anglickem jazyce nebo jestli ho mate vy,tak jestli mi to muzete poslat.Dekuji

 32. Blažková

  Dobrý den, mám dotaz. Zaměstnavatel mi neposkytl 14 denní dovolenou kterou jsem mu ohlašovala už v Květnu. Potřebovala jsem dovolenou abych se postarala o svou mámu která bude po operaci. Řekl mi že mi dá maximálně týden. Teď v sobotu mi vykradli automobil a potřebovala jsem si oběhat policii kůli dodatku do výpovedi a pojišťovnu a to mi také nechce poskytnout. Nevím co mám dělat. Přemýšlím o výpovědi.

 33. A, Zahradník

  Měl bych dotaz, zda je možné pokud jsem si našel nové,lépe placené a o stupeň vyšší pozici místo a můj předchozí zaměstnavatel trvá na rozvázání pracovního poměru s výpovědní lhůtou.Ukončit tento pracovní poměr dříve než uplyne výpovědní lhůta.

  Děkuji Zahradník

 34. Martin Kušnir

  Dobrý den,

  měl bych 2 otázky. První zní zda může být výpověď dána okamžitě nebo zda se musí čekat na dvou měsíční výpovědní lhůtu a zda se dá použít

  § 51 nebo jaký se uvádí do výpovědi z prac.poměru.

  S pozdravem

  Martin Kušnir

 35. Mikeš Jaroslav

  Dobrý den.Předem děkuji za odpovědi a názory.V říjnu 05 dosahuji duchodového věku.Zaměstnavatel ve stejnou dobu,ruší pracovní místa na pracovišti.Mám nárok na odstupné?Ještě jsem nepožádal o ukončení pracovního poměru z duvodu odchodu do důchodu.Naco mám podle zákona právo.

 36. kato

  okamžitá výpověď ze strany zaměstnance

  Dobrý den,

  Prosím o radu,můžu dát okamžitou výpověď zaměstnavateli bez udání důvodu? Mám nabídku jiného zaměstnání , proto bych chtěl skončit okamžitě ( v budoucím zaměstnání nemůžou čekat 2 měsíce),a jestliže ano podle jakého § ZP? Děkuji za rychlou odpověď .

 37. Dagmar Drobíková

  K 31.8. odcházím z nynějšího zaměstnání, existuje dle Zákoníku práce volno na hledání nového místa? Někdo říká, že 2x 4 hodiny ve dvouměsíční výpovědní lhůtě. Nemohu to najít v textu ZP. Který by to mohl být paragraf.Děkuji

 38. Mirka Toušová

  Dobrý den,

  Prosím o radu,můžu dát okamžitou výpověď zaměstnavateli bez udání důvodu? Mám nabídku jiného zaměstnání , proto bych chtěl skončit okamžitě ( v budoucím zaměstnání nemůžou čekat 2 měsíce),a jestliže ano podle jakého § ZP? Děkuji za rychlou odpověď .

 39. Mirka Toušová

  Dobrý den,

  Prosím o radu,můžu dát okamžitou výpověď zaměstnavateli bez udání důvodu? Mám nabídku jiného zaměstnání , proto bych chtěl skončit okamžitě ( v budoucím zaměstnání nemůžou čekat 2 měsíce),a jestliže ano podle jakého § ZP? Děkuji za rychlou odpověď .

 40. Křistek Ondřej

  Potřeboval bych poradit jak dát okamžitou výpověď kvuli novému zaměstnání Nemohu čekat 2 měsice

  Prosím o rychlou odpověď

  Děkuji

 41. Michal

  Dobrý den,

  Prosím o radu stejně tak jak bylo uvedeno v několika otázkách čtenářů tohoto serveru.Potřebuji dát okamžitou výpověď zaměstnavateli, jednak z důvodu stěhování a jednak díky nabídce jiného zaměstnání , proto bych chtěl skončit okamžitě ( v budoucím zaměstnání nemůžou čekat 2 měsíce).Dá se na základě mých důvodů dát okamžitá výpověďně a dle jakého paragrafu ZP? Děkuji za rychlou odpověď .

  Michal

 42. Martina Čermáková

  Dobrý den, mám otázku týkající se výpovědi z prac.poměru.Prac.sml.mám na dobu neurčitou, v minulých dnech jsem obdržela výpoveď s tříměsíční výp.lhůtou z důvodu reorganizace s účinností od 1.10.2005. Ve výpovědi je též uvedeno, že mé prac.místo bylo zrušeno již 12.7.2005 a zároveň to, že v době trvání výpovědi jsem povinna vykonávat svou práci.Ale jakou, když prac.místo bylo zrušeno. Jeví se mi to jako odporující samo sobě? Ze sociálního fondu máme zaměstnanecké výhody, mezi něž spadá i 13-tý a 14-tý plat, vyplácený v prosinci.Podmínkou je odpracovat 2/3 z daného pololetí.Byla jsem sice ujištěna , že pokud nebudu v prac.nechopnosti a splním tento požadavek, budu mít nárok i na tuto odměnu.Ale není to opět ze strany organizace špatně formulováno nebo naopak formulováno v můj neprospěch, vyplácet 14-tý plat zaměstnanci bez prac.místa. Budu mít nárok v době výpovědi na placené volno k hledání nového zaměstnání, popřípadě na jaké další " výhody " mám nárok.

  Děkuji Martina Čermáková

 43. Martina Čermáková

  Dobrý den, mám otázku týkající se výpovědi z prac.poměru.Prac.sml.mám na dobu neurčitou, v minulých dnech jsem obdržela výpoveď s tříměsíční výp.lhůtou z důvodu reorganizace s účinností od 1.10.2005. Ve výpovědi je též uvedeno, že mé prac.místo bylo zrušeno již 12.7.2005 a zároveň to, že v době trvání výpovědi jsem povinna vykonávat svou práci.Ale jakou, když prac.místo bylo zrušeno. Jeví se mi to jako odporující samo sobě? Ze sociálního fondu máme zaměstnanecké výhody, mezi něž spadá i 13-tý a 14-tý plat, vyplácený v prosinci.Podmínkou je odpracovat 2/3 z daného pololetí.Byla jsem sice ujištěna , že pokud nebudu v prac.nechopnosti a splním tento požadavek, budu mít nárok i na tuto odměnu.Ale není to opět ze strany organizace špatně formulováno nebo naopak formulováno v můj neprospěch, vyplácet 14-tý plat zaměstnanci bez prac.místa. Budu mít nárok v době výpovědi na placené volno k hledání nového zaměstnání, popřípadě na jaké další " výhody " mám nárok.

  Děkuji Martina Čermáková

 44. Hana Ticha

  Mám možnost ihned změnit zaměstnání,jsem učitelka na Gymnáziu a mám neustálé pracovní konflikty se svým nadřízeným, hraničící s diskriminací a nerovným zacházením. Potřebuji nastoupit od 1.10.2005 na nové místo, je možná okamžitá výpověd, děkuji Tichá

 45. Brdek Jaroslav

  Má zaměstnavatel povinost odpovědět na řádně podanou výpovědˇa v jaké lhůtě děkuji

 46. Blažek

  Prosím o informaci:

  Pokud se dává výpověď z pracovního poměru, uzavřeného na dobu určitou, je výpovědní lhůtá odlišná od 2 měsíční výpovědní lhůty? Nebo, pokud chce skončit dříve, musí podat výpověď dohodou?

  Děkuji.

 47. Hana Benová

  Dobrý den,

  Ukončila jsem pracovní poměr dohodou,následně jsem vstoupila do dlouhodobé pracovní neschopnosti. Nevybrala jsem 6 dní dovolené. Na dotaz kdy mi bude dovolená proplacená mi bylo řečeno,že až po skončení nemocenské. Je toto správný postup?

  Děkuji za odpověď.

 48. dana

  dobrý den, chci se zeptat, zda je mozne dat okamzitou vypoved? Muj zamestnavatel me slovne hrube napada a ma na me prehnane naroky,stale delam prescas a nejsem za to placena. mam fixni plat a v platovem vymeru mam napsano,ze se pocita i s mimoradnou praci pres cas, ale mimoradne je kazdy den, ve svatky a vikendy. Je mozne se nejak hajit,kdyz muj zamestnavatel "hresi" na tom, ze on ma na vsecko pravniky a ja chudy zamestnanec nemam na nic… predem dekuji

 49. dana

  dobrý den, chci se zeptat, zda je mozne dat okamzitou vypoved? Muj zamestnavatel me slovne hrube napada a ma na me prehnane naroky,stale delam prescas a nejsem za to placena. mam fixni plat a v platovem vymeru mam napsano,ze se pocita i s mimoradnou praci pres cas, ale mimoradne je kazdy den, ve svatky a vikendy. Je mozne se nejak hajit,kdyz muj zamestnavatel "hresi" na tom, ze on ma na vsecko pravniky a ja chudy zamestnanec nemam na nic… predem dekuji

  1. Věra Zíková

   Dobrý den!

   Před uplynutím sjednané doby může pracovní poměr na dobu určitou skončit dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době.

   Skončení pracovního poměru výpovědí:

   Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Zákon nestanoví žádné další podmínky pro platnost výpovědi.Platí jen podmínky obecné, tj. písemná forma výpovědi a doručení výpovědi druhé straně. Není třeba žádné zvláštní formy. Postačí, aby zaměstnanec zaměstnavateli písemně sdělil, že s ním „rozvazuje pracovní poměr výpovědí“ (a eventuelně uvedl důvod, pokud ho uvést chce).Pak stačí výpověď už jen podepsat a doručit zaměstnavateli. Výpovědní doba je dvouměsíční.

   Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem:

   Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr ve dvou případech:

   ­ jestliže nemůže podle lékařského posudku konat práci bez vážného ohrožení zdraví a zaměstnavatel jej do 15 dnů ode dne předložení lékařského posudku (kvalifikovaného lékařského posudku, nikoli pouze doporučení)nepřevedl na jinou vhodnou práci

   ­ jestliže zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů po uplynutí splatnosti mzdy

   Pakliže nejste ve zkuš.době, kdy lze ukončit pracovní poměr bez udání důvodu, se mi ve Vašem případě tedy jeví jako reálné dvě možnosti: 1)V prvním případě podat žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou (dle §43 ZP) k Vámi navrhovanému dni a potom se zaměstnavatelem tento den konzultovat a pokusit se na něm shodnout. To platí v případě, že budete chtít skončit dříve než k 31.1.2006, ve Vašem případě co nejdříve.

   2)Pokud zaměstnavatel nebude souhlasit s dřívějším skončením pracovního poměru, nezbývá Vám nic jiného než dát výpověď z pracovního poměru (dle § 51 ZP) s dvouměsíční výpovědní dobou a předat do 31.11.2005, aby výpovědní doba mohla začít od 1.12. a skončit 31.1.2006.

   Více možností Zákoník práce bohužel nenabízí.

   S pozdravem ing.Věra Zíková

   PS: více info najdete na http://www.roberthalf.cz/www/cz/skonpp_zam.asp

 50. Tomáš Lenoch

  Jsem v pracovní neschopnosti a zajímá mě zda můžů poslat zaměstnavateli výpověď s 2měsíční lhůtou. Problém spočívá v tom že zaměstnavatel mě ze zaměstnání nechce pustit proto se ptám jestli stačí výpověď poslat dodporučeně zaměstnavateli a jestli on když ji přijme tak dává souhlas k výpovědi nebo jestli ji musí podepsat aby výpověd byla platná. Žádám Vás o vysvětlení.

 51. Lucie Vojířová

  Dobrý den, má vedoucí mi zatajila, že můj spolupracovník má otevřenou tuberkulozu. Na tento popud jsem chtěla ukončit pracovní poměr dohodou k 30.11.2005, ale bohužel má vedoucí s výpovědí nesouhlasí prý musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu. Tak jsem se chtěla zeptat jestli má na toto jednání právo. A já nemám tudiž šanci ukončit pracovní poměr dříve i přestože by to bylo mé přání, protože jednání mé vedoucí se mi nelíbí.

 52. Procházka

  Chtěl bych se zeptat jakým zpusobem mohu obejít 2 mněsíční vypovědní lhutu při podání výpovědi pokud se sfirmou nedomluvým na dohodě.A pokud bych udával duvody zdravotní musím předkládat nějaké např.zdravotní zprávy atd.? Děkuji za odpověď Procházka

 53. Dana

  Dobrý den, v nové práci po mě žádaji zápočtový

  list.Od ukončení studia jsem pracovala pouze

  jako brigádnice.Byla jsem také hlášena na

  Úřadu práce.Můžete mi prosím poradit jak

  situaci řešit?

 54. Radka Hesounová

  Pracuji jako prodavačka, momentálně marodim. Můj zaměstnavatel má problémy s FÚ. A chce do toho zapléct i mě. Hmotnou zodpovědnost jsem nepodepsala. Chtěla bych podat výpověd. Poraďte, jak mám postupovat. Děkuji

 55. Emilija

  Jsem v pracovní neschopnosti a potřebuji dát ze zdravotních důvodů výpověď a už do zaměstnání nenastoupit.Prosím o radu,jak postupovat.Děkuji.

  1. Divoký Pepe

   Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu (§51 zákoníku práce). Vyhotovte písemnou výpoveď, podepište ji a prokazatelně doručte zaměstnavateli buď poštou do vlastních rukou nebo osobně (v tomto případě si však nechte od zaměstnavatele potvrdit její převzetí pokud možno razítkem, datumem a podpisem oprávněné osoby). Easy.

 56. robert

  dobry den,chci se zeptat, jestli je nutne uvadet duvod vypovedi po roce a pul a jestli se nemocenska zapocitava do dvoumesicni vypovedni lhuty.dekuji

  1. Divoký Pepe

   Důvod výpovědi musí uvádět zaměstnavatel, nikoli zaměstnanec. Nemocenská nemá vliv na běh výpovědní doby.

 57. Martina

  Jsem na MD a zaměstnavatel ukončuje činnost ve své provozovně,kde jsem před nástupem na MD pracovala.(zaměstnavatel končí z finančních důvodů).Můžu dostat výpověď a případně nemám nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.

  1. Divoký Pepe

   Dle §48 odst. 1 písm. d) zákoníku práce nesmí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Ustanovení §49 však upravuje výjimky z této ochranné doby. Výše uvedený zákaz výpovědi se tak nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci pro organizační změny uvedené v §46 odst. 1 písm. a) a b). Jedná se o výpovědi z důvodů rušení či přemísťování zaměstnavatele nebo jeho části. Tudíž, výpověď dostat můžete (ale musí v ní být uveden některý z výše uvedených důvodů), nárok na dvouměsíční odstupné v obou těchto případech vzniká.

 58. A.

  Měla bych dotaz, zda je možné pokud jsem si našla nové,lépe placené a o stupeň vyšší pozici místo a můj předchozí zaměstnavatel trvá na rozvázání pracovního poměru s výpovědní lhůtou.Ukončit tento pracovní poměr dříve než uplyne výpovědní lhůta.

  1. Divoký Pepe

   Předpokládám, že u Vás nejsou dány důvody pro okamžité ukončení pracovního poměru dle §54 zákoníku práce a nejste již ve zkušební době. V tomto případě, pokud zaměstnavatel odmítá přistoupit na dohodu o skončení pracovního poměru, máte smůlu a nezbývá Vám nic jiného, než dát výpověď s 2 měsíční výpovědní dobou. Nicméně najdou se ostřílení borci, kteří po neśpěšných pokusech o dohodu prostě do zaměstnání přestanou docházet. V tomto případě zaměstnavatel reaguje okamžitým zrušením pracovního poměru z důvodu hrubého porušení pracovní kázně ze strany zaměstnance a často mu tento důvod uvede i o zápočtového listu. Zaměstnavatel má také v tomto případě možnost vymáhat po zaměstnanci škodu, kterou mu tímto zaměstnanec způsobil.

 59. Mirka Brozova

  Dobry den,

  dostala jsem vypoved od zamestnavatele bez udani duvodu.Polovina firmy se prodava,ale ICO a vse zustava stejne.Chteji si na me misto dosadit svoje lidi.Mam narok na odstupne?Co kdyz pujdu marodit,mam narok na odstupne po ukonceni marozeni?

  Děkuji a přeji hezky den Brozova

  1. Divoký Pepe

   Ustanovení §44 odst. 2 zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce (dále jen "zákon") říká, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů výslovně stanovených v § 46 odst. 1 zákona, přičemž výpovědní důvod musí ve výpovědi skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem, jinak je výpověď neplatná. Pokud jste tedy sutečně od svého zaměstnavatele dostala výpověď bez udání důvodu, jedná se o výpověď neplatnou. Ustanovení § 61 zákona upravuje nároky z neplatného rozvázání pracovního poměru. Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy. Tato náhrada přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil (prokazatelně) zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby. kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru. Je třeba mít na paměti především ustanovení § 61 odst. 3, rozvázal-li zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec netrvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával, platí, pokud se ze zaměstnavatelem nedohodne písemně jinak, že jeho pracovní poměr skončil dohodou uplynutím výpovědní doby, pokud byla dána neplatná výpověď. Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí může zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Tato lhůta je propadná (prekluzivní). Pokud jste tedy dostala od zaměstnavatele výpoděď bez udání důvodu, je tato výpoveď neplatná. Je ale pouze na Vás, zda budete trvat na dalším zaměstnání, pokud ano, písemně a nejlépe poštou do vlastních rukou oznamte zaměstnavateli, že výpověď považujete z výše uvedených důvodů za neplatnou a trváte na dalším zaměstnávání v souladu s pracovní smlouvou. Od okamžiku tohoto oznámení, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Poté ve lhůtě 2 měsíců od okamžiku, kdy měl pracovní poměr neplatnou výpovědí skončit, podejte u místně příslušného soudu žalobu na neplatnost výpovědi. Přičemž má-li být zachována lhůta pro podání žaloby, je třeba, aby byla ve stanovené lhůtě soudu doručena.

   Nárok na odstupné vzniká pouze v případě, že Vám dá zaměstnavatel výpověď z tzv. organizačních důvodů (§46 odst. 1, písm. a),b),c)). Tyto důvody jsou:

   – ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část

   – přemisťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část

   – stabe-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách (tzv.nadbytečnost).

   Nárok na odstupné také vzniká v případě, kdy skončení pracovního poměru dohodou z výše uvedných důvodů.

   Pracovní neschopnost nemá vliv na běh výpovědní doby ani na vyplacení odstupného.

 60. AJA

  Dobrý den,

  když dává zaměstnanec výpověď, měl by mít nárok na nějaké volné hodiny v týdnu za účelem hledání nového

 61. Zítková A.

  Dotaz

  když dává zaměstnanec výpověď ze zdravotních důvodů, může být skončen pracovní poměr ined, nebo musí taky být dodržená dvouměsíční lhůta?

  díky

 62. Míra

  Manželka podala dne 24.3.2006 výpověd "dohodou "zaměstnavately písemně a doufaly jsme že jí pustí k určenému datu.Zaměstnavatel výpověd převzal ale stím že se musí rozhodnout zda ji pustí dohodou nebo jí dá 2 měsíční výpovědní lhůtu.Ze se jí prý ozvou do 31.3.2006.Má na takové jednání nárok..Písemnou výpověd potvrdily razítkem" Došlo dne 24.3.2006" a podpis oprávěné osoby.Díky za odpověd

 63. Berková

  Dala jsem v zaměstnání výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která mi končí posl. dubna.Zjistila jsem, že jsem těhotná-neplánovaně, dítě si chceme nechat. Není mi dobře a lékař mi doporučil neschopenku. Platí moje výpověď a kdy se uskuteční? Mám nějaký nárok na peněžitou pomoc v mateřství od zaměstnavatele, i když jsem dala výpověď?

 64. Martin

  Prosím vás je možné žádat okamžitou výpověd když mi firma výplatu poslala o měsíc déle. děkuju za odpověd

 65. Michaela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu dát výpověď k 1.4.2006, když jsem od 28.3. – 5.4. na nemocenské. Děkuji za odpověď

 66. Jeneb

  Zajímalo by mě zda-li mohu dát svému zaměstnavatelovi okamžitou výpověď bez udání důvodu.

  Pokud ne, co může zaměstnavatel učinit, pokud skončím okamžitě bez udání důvodu. Dále chci pokračovat na ŽL.

 67. stach

  dobrý večer.Zajímá mě jestli můžu dát zamětsnavateli okamžitou výpověd.Za odpověd předem dekuji.Stach

 68. Pavel

  Mám nárok na výběr řádné dovolené v době kdy dám výpovědˇ s dvouměsíční lhůtou a v jaké délce (během lhůty) v poměru k odpracovaným měsícům v roce a počítá se doba v podání výpovědi nebo doba vypršení lhůty u podniku jsem 10tý rok.Děkuji za odpovědˇ.

 69. hana schondorfová

  Může ředitel školy vyhodit z práce pro nadbytečnost/málo žáků/pracovnici,která má dovršitv lednu 2OOO7 důchodový věk,přestože je kvalifikovaná? Do kolektivu letos byla přijata nekvalifikovaná a bez výchovné praxe. Rozvázání prac.smlouvy chce uskutečnit již v lednu O7. Děkuji za odpověd

 70. hana schondorfová

  Může ředitel školy vyhodit z práce pro nadbytečnost/málo žáků/pracovnici,která má dovršitv lednu 2OOO7 důchodový věk,přestože je kvalifikovaná? Do kolektivu letos byla přijata nekvalifikovaná a bez výchovné praxe. Rozvázání prac.smlouvy chce uskutečnit již v lednu O7. Děkuji za odpověd

 71. hana schondorfová

  Může ředitel školy vyhodit z práce pro nadbytečnost/málo žáků/pracovnici,která má dovršitv lednu 2OOO7 důchodový věk,přestože je kvalifikovaná? Do kolektivu letos byla přijata nekvalifikovaná a bez výchovné praxe. Rozvázání prac.smlouvy chce uskutečnit již v lednu O7. Děkuji za odpověd

 72. hana schondorfová

  Může ředitel školy vyhodit z práce pro nadbytečnost/málo žáků/pracovnici,která má dovršitv lednu 2OOO7 důchodový věk,přestože je kvalifikovaná? Do kolektivu letos byla přijata nekvalifikovaná a bez výchovné praxe. Rozvázání prac.smlouvy chce uskutečnit již v lednu O7. Děkuji za odpověd

 73. hana schondorfová

  Může ředitel školy vyhodit z práce pro nadbytečnost/málo žáků/pracovnici,která má dovršitv lednu 2OOO7 důchodový věk,přestože je kvalifikovaná? Do kolektivu letos byla přijata nekvalifikovaná a bez výchovné praxe. Rozvázání prac.smlouvy chce uskutečnit již v lednu O7. Děkuji za odpověd

 74. hana schondorfová

  Může ředitel školy vyhodit z práce pro nadbytečnost/málo žáků/pracovnici,která má dovršitv lednu 2OOO7 důchodový věk,přestože je kvalifikovaná? Do kolektivu letos byla přijata nekvalifikovaná a bez výchovné praxe. Rozvázání prac.smlouvy chce uskutečnit již v lednu O7. Děkuji za odpověd

 75. Petr Vytlačil

  Prosím poraďte mi co všechno je potřeba pokud se rozhodnu začít podnikat v poskytování připojení na internet.Šlo by konkrétně o vysílače v bezlicenčním pásmu.

 76. Hana Winterová

  Dobrý den, prosím o zaslání vzoru Výpovědi z pracovního poměru dohodou. Děkuji Hana Winterová

 77. Pavla

  Dobrý den.Jsem na mateřské dovolené.Zaměstnavatel mně nechal podepsat papír že se vrátím po třech letech.Rozmyslela jsem se a chtěla bych zůstat s dítětem do 4let doma.Bylo mi zděleno že zaměstnavatel nesouhlasí.Můžu dát výpověd.Nevím jak mám postupovat a k zaměstnavateli se již nechci vrátit.Předem děkuji.

 78. Vlasta Nováková

  Zajímalo by mě zda-li mohu dát svému zaměstnavateli okamžitou výpověď bez udání důvodu(zdravotní důvody). Pracovala jsem od začátku roku 3 měsíce, a další tři měsíce asi budu ještě v pracovní neschopnosti. Na kolik dní dovolené mám nárok když výpověď bude od 1.7.2006? Nárok na dovolenou mám 20 dnů. Děkuji za rychlou odpověď.

 79. Bohumila Krzáková

  Dobrý večer,mám dotaz jsem od 1.5.2006 ve 2.měs.výpovědi .Mám zdravotní potíže,má vliv neschopnost ,že jsem ve výpovědi? Neprodlužuje se výpověď o dobu neshopnosti?Moc děkuji za rychlou odpověď.

 80. Rychliiik.22

  Dobry den,zajimalo by me, na kolik dni dovolene mam narok jako kuchar (pracuji kratky a dlouhy tyden) ve smlouve mam k dovolene § 102

  Diky za odpoved

 81. Karel Bedan

  Dobrý den,

  v současné době jsem jeden ze dvou jednatelů spol. s r.o. Chtěl bych ukončit svou jednatelskou činnost, za kterou pobírám na základě smlouvy odměnu. Jakým způsobem (formulářem) to mám udělat, co všechno msdím zajistit a jaká je výpovědní lhůta. Nevím, jestli na ukončení tohoto poměru nejsou jiné podmínky než na ukončení klasického prac. poměru. Děkuji za odpověď, Karel Bedan

 82. Josef Bartoš

  Jsem zaměstnán jako řidič mezinárodní kamionové dopravy.Již při nástupu jsem zaměstnavateli předal mnou sepsaný seznam závad které jsem na tahači a návěsu zjistil s tím že ostatní dopíšu a upřesním po první jízdě,což se stalo.A nyní k meritu,je jasné že závady odstraněny nebyly a došlo kněkolika poj.událostem právě z důvodů špatného tech.stavu,vzhledem k tomu že by zaměstnavatel nemohl uplatnit vyplacení fin.částky z pojištění kvůli neopravené či neodstraněné závadě na pojištěném zařízení,psalo se vše že jsem něco způsobil já a šlo to na pojištění z hmotné odpovědnosti,nyní mi zaměstnavatel již 2 měsíce nevyplatil tzv diety,které jsou součástí mzdy a prohlásil že mi je vyplatí až po zaplacení pojištění.Zdá se mi to být nezákonným postupem z jeho strany a proto chci tento pracovní poměr urychleně ukončit.A tak bych rád znal §ZP na který se v tomto případě mohu odvolat.Předem děkuji za radu.

 83. jana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s výpovědní lhůtou ve školství? Podávám 10.6 výpověd, platí též dvouměsíční lhůta nebo je pro tuto oblast nějaké specifikum ?

  Děkuji.

  Hezký den Březinová J.

 84. jana

  Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s výpovědní lhůtou ve školství. Podávám výpoveď k 10.6. 2006. Nejsou v oblasti "školství" určitá specifika pro výpověď? Děkuji Březinová J.

 85. Durmanová Olga

  dobry den.Jsem zamestnana od 5.4. tedy jsem ve zkusebni dobe a podala jsem dnes31.5. vypoved k 16.6.pred tim jsem byla vedena na uradu prace a zamestnavatel na me dostal od UP dotaci.nasla jsem si druhou praci a mam nastoupit od 19.6.zamestnavatel me nechce jen tak pustit,ze si musim za sebe najit nahradu,jinak budu odpovedna za neobsazene prac.misto,tedy zodpovedna za usly zisk.je to pravda,nebo na me jen neco zkousi?

 86. Silvia

  Nastoupila jsem 3.4.2006 a do dne 1.6.2006 jsem nedostala výplatu.Tím bych se chtěla zeptat kdy je nejlépe podat výpověď a jak za ti dva měsíce získat výplatu.Jsem ještě ve zkušební době!

  Děkuji za odpověď

 87. Jana

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to v případě výpovědi ze strany zaměstnance s čerpáním dovolené. Mohu si v době dvou měsíců, kdy je již podaná výpověď dobrat všechnu svou zbývající dovolenoU? Děkuju za odpověď. Jana

 88. Michaela

  K 11.6.Jsem ukončila prac.poměr dohodou s tím,že za měsíc květen jsem si vybrala 5dní dovolené.Moje výpočty i stím co mám na poslední pásce jsou,že mám o začátku roku nárok na 8,5 dní +1den staré dovolené.Pracovala jsem na směny 12h deně krátký dlouhý týden.Můj zaměstnavatel mi tvrdí,že za celý rok máme pouze 14 fizických dní místo 20 nebot pracujem na ty to směny takže mám nárok na necelých 7 dní.Co je na tom pravdy?Děkuji za odpověd

 89. Michaela

  Co vše potřebuji na přihlášení na pracovní úřad?Přihlásí mi,když mi bývalý zaměstnavatel ještě nedal zápočtový list?Ukončila jsem pracovní poměr v půli měsíce mám ho dokonce měsíce zaplacen socialní atd.?Do kolika dní se musím stihnout přihlásit od ukončení pracovního poměru?Děkuji za odpověd.

 90. Karalová Kristina

  MANŽEL DOSTAL VÝPOVĚD Z NADBYTEČNOSTI. PRACOVAL JAKO POSUNOVAČ U ČD 20 LET.ZAJÍMÁ NÁS JAKÉ MU ZUSTANOU VÝHODY? NAPŘÍKLAD JESTLI MÁ NÁROK NA REŽIJNÍ KARTU?

 91. Eva Kolouchová

  Dobrý den,

  když dává zaměstnanec výpověď ze zdravotních důvodů, může být skončen pracovní poměr hned, nebo musí být dodržena dvouměsíční lhůta? Je třeba doložit zdravotní posudek?

  Mnohokrát děkuji za odpověď

 92. Renata Martinková

  Dobrý den. Podala jsem zaměstnavateli 2 měsíční výpověď a během výpovědní lhůty jsem nastoupila na nemocenskou. Zajímalo by mě, jestli se tímto prodlužuje moje výpovědní lhůta. Děkuji předem za odpověď.

 93. Lucie

  Dobrý den, chtěla bych podat vypověd z prac.poměru ,mam dvou měsíční výpovědní lhůtou. Chtěla bych si ponechat možnost stáhnutí výpovědi, pokud si to rozmyslim a chtěla bych to podchytit i písemně,tedy na výpovědi. Je možné uvést tam větu, že zaměstnanec může výpověd např. do 1 měsíců od podání stáhnout a zaměstnavatel toto stažení výpovědi přijme. Nebo něco podobného?? Děkuji za odpověď.

 94. Pavel

  Dobrý den.Dostal jsem nabídku na lepší práci a nový zaměstnavatel má o mě zájem hned teď.Jenže můj zaměstnavatel mě nechce pustit.Chtěl jsem se zeptat co se s tím dá dělat?Prosím poraďte mě.Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Pavel Žák

 95. Veronika Huňová

  Dobrý den,

  Chtěla jsem se Vás zeptat jestli nevyhovující pracovní prostředí, které je zdraví škodlivé může být důvodem pro okamžité zrušení PP.

  Děkuji za Vaši odpověď

  S pozdravem Veronika Hu

  ńová

 96. Pavel Kolka

  Dobrý den,

  chtěl bych Vás také tímto poprosit o odpověď na shora uvedenou otázku – ve smyslu výpovědi tzv. "na hodinu" ze strany zaměstnance! Předem děkuji za odpověď.

  S přátelským pozdravem

 97. S. Mikulášková

  Dobrý den, mám dotaz jak postupovat při podání výpovědi dohodou. Byla jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti žádala jsem o invalidní důchod, byl mi zamítnut. Mé zdravotní problémy jsou s játry krční páteří léčím se na neurologii jsem diabetik a mám vysoký tlak, zároveň se léčím na imunologii. Po příchodu do práce mě s balení cukrovinek přeřadili na práci na lis kde lisuji součástky do šanonů. Tato práce mi vůbec nevyhovuje neboť musím sedět v jedné poloze a nevydržím to ohledně krční páteře načeš nemohu užívat léky protože mám poškozená játra.Prosím jak mám formulovat výpověď, aby mě propustili hned dva měsíce bych to nevydržela.Předem moc děkuji za odpověď Stanislav Mikulášková.

 98. Václav Pelouch

  Prosím někoho z Vás o radu. Potřebuji dát výpověd z pracovního poměru a chci se dohodnout na termínu ukončení poměru. Jenže zaměstnavatel mi dává dvou měsíční lhůtu a ještě si stanovuje podmínky jinak mi dá okamžitě §53 a po tom dvakrát netoužím a špatný posudek. Je pro mě nějaká naděje???

 99. Bárt Petra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mohu dát okamžitou výpověď zaměstnavateli, tj. výpověď kratší než 2 měsíce, bez udání důvodů

 100. Dagmar

  Můžu dát výpověď s okamžitou platností?Myslím tím právně.Je to za určitých podmínek možné?

  Děkuji Dagmar

 101. Eva

  Dobrý den,

  chtěla bych požádat o radu. Dnes jsem podat výpověď,

  ale na personálním oddělení mi paní řekla, že mou

  výpověď nemůže převzít, že jí musím dát přímo

  nadřízenému. Ale můj nadřízený má dnes dovolenou.

  Jak mám tedy postupovat?

  Děkuji

 102. jk

  Dobrý den. Našel jsem si lepší práci, ale v původním zaměstnání mi nechtějí pustit dohodou a řekli, že mi budou dělat problémy, abych si pro papíry přišel za 3 měsíce, a že mi budou psát áčka, přesto že jsem měl hlášenou dovolenou. Musím tedy ty dva měsíce výpovědní lhůty ještě chodit k nim do práce? abych se nedostal do problémů? řekli že mi dovolenou nedají a ani neproplatí a na pracák se nehlásit taky nemůžu…jak postupovat? na novém místě mi bez zápočťáku nemohou přijmout.

 103. Tomáš Ulrych

  Dobrý den,

  zajímá mne, je-li nějaká možnost vyhnout se "sankci", která byl stanovena v pracovní smlouvě v případě mého odchodu v kratším termínu, než jsem se zavázal při podpisu pracovní smlouvy. Zavázal jsem se neodejít po dobu 2 let. Ona sankce je úhrada údajných nákladů na mé zaškolení ve výši 100.000,- Kč. Nyní jsem u firmy 16 měsíců a opravdu potřebuju co nejdříve odejít.

  Za radu předem děkuji.

  s pozdravem

  Tomáš Ulrych

 104. Tomáš.M

  Dobrý den, prosim o radu jak se zachovat v teto situaci… Dne 21.7.06 jsem predal zamestnavateli výpoved kde neuvadim duvod me vypovedi… pouzil jsem vzor z tohoto webu.

  Nasledujici tyden od 24.7. do 31.7. jsem mel dovolenou.Dnes 1.8. po prichodu do zamestnani jsem byl vyvolan s tim ze zamestnavatel vypoved nedostal do svych rukou a nepodepsal ji.Ovsem vypoved mnou predana sla do rukou vedouciho realizace, cili memu primemu nadrizenemu.Firma je S.r.o. a v soucasne dobe je na me uplatnovan tlak ze vypoved zacne platit az od konce srpna, vzhledem k tomu ze jsem nepredal vypoved primo do rukou "majitele" firmy.Bohuzel nikde v zakoniku prace neni zminka o tom jak jednat v pripade predani vypovedi v ruznych uskupenich firmy (s.r.o., a.s.) — z toho mi vyplyva ze v pripade zamestnani u a.s. bych mel predat vypoved predsedovi predstavenstva? To se mi zda jako nesmysl…Dale neni zminka, jak postupovat pri predani vypovedi… tj. mel jsem si prevzit podepsanou kopii? Nebo jakym zpusobem mohu ted dokazat ze vypoved jsem predal 21.7. (svedky mam, bohuzel ne prime – pouze lidi kteri o mem predani v den 21.7.06 vedeli), kdyz v soucasne dobe zamestnavatel tvrdi ze je platna az od dnesniho dne? V pisemne vypovedi je samozrejme datum kdy byla sepsana a zaroven i datum ukonceni zamestnani podle vypovedni lhuty 2 mesice… Ale v pripade ze zamestnavatel tvrdi ze ji nedostal, nebo vubec neprijal, jak se mam branit? Timto mi zneprijemnuje prestup do konkurencni firmy kde jsem byl prijat na zaklade prijimaciho pohovoru.Dekuji za odpoved.

 105. Petr Hadač

  Dobrý den,

  chci se zeptat, jestli mám tu možnost si vzít paragraf v práci, když se stěhuji do nového bytu. Děkuji,

  1. Zdeněk Bican

   Prosím o radu:zda mám nárok na paragraf z důvodu stěhování.Děkuji mockrát za odpověď Bican

  2. Žáček

   Dobrý den chci se zeptat , jesli mám nárok na paragrav pokud se stěhuji víc jak 200km od daného místa pobytu a práce děkuji.

 106. petr wolf

  chtěl bych dát vypověd ale muj zaměstnavatel mě nechce propustit.jak mam napsat výpověd.děkuji petr wolf

 107. S

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, na možnost, jak okamžitě ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem. Smlouva je sepsaná na dobu neurčitou. Od 1. září bych měla podepsat smlouvu s novým zaměstnavatelem. Sehnala jsem si i lékařské potvrzení, že současnou práci nemohu vykonávat. Pokud mě nepustí a já poruším pracovní řád tím, že příště už nepřijdu, jsou povinni mi dát zápočtový list? Mohu to řešit také tím, že si nechám napsat neschopenku? Co mi při těchto možnostech hrozí? Děkuji předem za odpověď.

 108. Vláďa

  Dobrý den když davá zaměstnanec vypověď z důvodu stěhovaní může byt hned nebo tam platí dvou měsíční výpověďní lhůta?? děkuji nashledanou

 109. Marek

  Prosím jak mám formulovat výpověd ze zaměstnání kdy chci zkrátit dvouměsíční lhůtu dohodou.Marek

 110. Jana

  Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a ráda bych ukončila pracovní poměr se zaměstnavatelem výpovědí. Mohu ji uknčit pokud jsem v pracovní neschopnosti a jak to je s dvou měsiční zkušební dobou?

  Děkuji Jana

 111. Ivana Fajfrová

  Dobrý den, prosím o radu. Dne 24.08.2006 ode mě nadřízený převzal výpověď, kde jsem uvedla že pokud to bude možně skončím dohodou k 30.9. a nebo klasika dvouměsíční. Do kdy je zaměstnavatel povinen mě odpověvěď a pokud tak neučiní mohu odejít k 30.9.2006?

  Děkuji

 112. Tomáš

  Doubrý den,chtěl bych se zeptat jak stáhnout zpět výpověď.Byl jsem domluven s novým zaměstnavatelem,ale bohužel domluvu nedodržel,takže bych chtěl zůstat ve firmě,v které pracuji teď.

  Předem děkuji Tomáš

 113. Roman

  Dobrý den,

  když dám výpověď ze zdravotních důvodů,můžu skončit pracovní poměr hned nebo musím taky dodržet dvouměsíční lhůtu?

  děkuji

 114. Kamil Rada

  K 27 dni v měsíci říjnu jsem podal zaměstnavateli výpoveď a ještě mi zbývá 2 týdny řádné dovolené. Dva týdny před podáním výpovědi jsem vstoupil do dlouhodobé pracovní neschopnosti. Tato neschopnost mi neumožní v průběhu výpovědi vybrat řádnou dovolenou. V případě, že zaměstnavatel nebude chtít dovolenou proplatit, jak mám postupovat a mám nárot na proplacení?

 115. Andrea

  Dobrý chtěla bych se zeptat,kde bych sehnala vzor výpovědi z obchodního zastoupení,nikde jsem ho nenašla….děkuji!

 116. Milan Štefl

  Prosím o radu,můžu dát okamžitou výpověď

  zaměstnavateli bez udání důvodu. Mám výhodnou

  nabídku kde nemůžou čekat 2 měsíce.Děkuji

 117. Petra Habáňová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit.Pracuji v zaměstnání třetím rokem a to již s čtvrtou pracovní smlouvou na dobu určitou.V posledních dvou smlouvách jsem uvedena jako zástup za mateřskou a zajímalo by mě, kolikrát ještě zaměstnavatel může tuto výjimku v mé pracovní smlouvě uplatnit.

  Děkuji,Habáňová

 118. Lenka Nováková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, když dá zaměstnanec výpověď ze zdravotních důvodů, může být pracovní poměr ukončen ihned nebo musí počkat na 2 měsíční výpovědní lhůtu. Děkuji za odpověď L. Nováková

  1. Josef

   Po 9-15,15-21/ Ut 9-15,15-21 atd. So 9-21,Ne9-21.Jakou pracovni dobu mám napsat do pracovní smlouvy/dvousměnná,pružná atd./ Děkuji.

 119. alice

  DOBRÝ DEN ještě bych se chtěla teptat,ve smluvě mám napsaných 6,5 hodiny a chcou pomě i noční a já nemůžu,teď jdu marodit a končí mě za 14 dní smlouva,jak dlouho můžu marodit,když mě smlouva končí,mám sté práce odrovnaný zada,atojím 6 až 10 hodin na nohách,děkuji moc za odpověď

 120. Věra Schipalová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby můj zaměstnavatel odmítnul přijmout výpověď z pracovního poměru danou zaměstnancem. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, výpověď dávám klasicky uplynutím dvouměsíčný výpovědní lhůty. Tato skutečnost se již v minulosti stala.

  Ješte bych se chtěla zeptat, jestli je možné, aby příplatky za práci ve státní svátek byly uznány jen v případě splnění normy stanovené zaměstnavatelem a v případě nesplnění se příplatek, který by měl činit 100%% za práci o svátku, nevyplácí v plné výši a je vyplácen hotově, ne do výplaty.

  Za Vaši odpověd děkuji.

  Věra Schipalová

 121. Jarys

  Dobrý den,

  chci se zeptat, jak má vypadat výpověď z obchodního zastoupení nebo kde najdu její vzor. Děkuji za odpověď

 122. Martin

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat zda můžu dát okamžitou výpověd. Mám smlouvu na dobu určitou do 31.12.2006. Uspěl jsem ve výběrovém řízení a v nové práci chtějí abych nastoupil 7.12.2006. Majiteli firmy jsem to řekl 28.11.2006. Jaký je nejlepší postup. Problém je, že šéf pořád klade nějaké podmínky a dělá problémy. Mám ještě 10 dnů dovolené pomůže to něco mám nárok na uhradu te dovolené když ji nevyberu? předem děkuji za odpovědi.

 123. Martin Kubát

  Dobrý den, chtěl bych ve svém zaměstnání skončit ihned, ale zaměstnavatel nechce přistoupit na rozvázání pracovního poměru dohodou. Je nějaká jiná možnost?

  Děkuji s přáním hezkého dne, Martin Kubát

 124. Jan Rolínek

  Dobrý den, mám novou práci a chci dát okamžitou výpověď. Jsem nespokojen s vedením firmy a její nesolventností.Nechtějí se domluvit na spolupráci ohledně mého odchodu z firmy.

 125. Hanka Hajdušková

  Dobrý den,

  mám dotaz, který se zde zřejmě opakuje, ale nikde jsem nenašla odpověď. Jak vypadá výpověď ze zdravotních důvodů a jaké jsou podmínky při této výpovědi?

  Děkuji Hanka

  1. ladislav kundera

   Dobry den.Prosim vas,aby mi byla vyplacena (renta) Kdo dava vypoved a jakou?(ze zdravotnich duvodu)Zamestnanec nebo zamestnavatel? Mam chorobu z povolani.Vpripade zeji poda zamestnanec ma narok pote na tak zvanou rentu? a jakou formou by byla vyplacena ,nebo jeji pruběh.

 126. danka

  prosím o zaslání vzoru výpovědi zaměstnance s dvouměsíční lhůtou.Dále bych se chtěla zeptat:pro dalšího zaměstnavatele potřebuji doložit tuto výpověď potvrzenou nynějším zaměstnavatelem,že byla přijata.Mám napsat 2 výpovědi,s tím že mi jednu,potvrzenou vrátí,nebo je na to nějaký potvrzovací formulář,který se dává automaticky???

 127. Zdena Randová

  Dobrý den,podle zaměstnavatele mám fixní plat,který se skládá ze základní mzdy a prémií.Vzhledem k tomu,že se jedná o fixní plat,nemáme prý nárok na proplacení svátků.Děkuji

 128. Milan

  Dal jsem zaměstnavateli výpověď z finančních důvodů a on mi nedal do konce měsíce výplatu mohu změnit výpověď na okamžitou a odejít s odstupným ? Milan

 129. Jana

  Podala jsem řádnou výpověvěď,ale bohužel přijdu o dovolenou, protože v mém zaměstnání je velice obtížné si dovolenou vybrat. Musí mi jí zaměstavatel proplatit?

  Za odpověď moc děkuji

  1. michal

   záleží na dohodě ze zaměstnavatelem jakým spusobem se dohodnete pokud vám nedá dovolenou je povinen vám ji vyplatit

 130. Koudelková Miroslava

  Použila jsem vzor rozvázání pracovního poměru dohodou, ale ve vzoru není uveden správný paragraf. Podle nového zákoníku je to paragraf 49, ne 43. Bylo by třeba udělat opravy. Děkuji. Koudelková

 131. Hana Oklešťová

  Dobrý den, prosím o zaslání informací jak napsat výpověď zaměstnavateli.

  Klasickou 2 měsíční výpověd. lhůtou.

  Moc děkuji.

  Mám prosín nárok na dovolenou,kolik dnů? V našem zaměstnání máme také dodatkovou, když odpracuji 4 měsíce, ale 3 dny jsem byla s dcerou na OČR.

  S pozdravem Oklešťková

 132. Kučerová

  Chci dát výpověd,dvouměsíční,pomozte mi prosím jak ji napsat,a na kolik dovolené mám nárok předem moc děkuji Kučerová

 133. Richter

  Syn má výplatní termín 15. dne v měsíci. Zaměstnavatel mu zasílá mzdu na účet zpravidla vždy se zpožděním, často i několika měsíčním.

  Dle Zákoníku práce – $ 56 odst. 1 b) může podat okamžitou výpověď jestli mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15-ti dnů po uplynutí termínu splatnosti.

  Z bankovního výpisu za minulý měsíc vyplývá, že mzdu do konce ledna neobdržel. Může tedy syn podat okamžitou výpověď a má nárok na odstupné dle $ 56 odst. 2? Jsou v tom ještě nějaké jiné podmínky?

 134. Kosarová

  Dobrý den,

  mám pracovní poměr uzavřený na dobu určitou a to do 31.12.2006. I nadále ve společnosti pracuji zahájila jsem i školení ve firmě v rámci zvyšování kvalifikace. Nyní se mi naskytla příležitost lepšího zaměstnání. Mohu dát okamžitou výpověď. Nemám nic podepsaného ani zvyšování kvalifikace, ani novou smlouvu, která je podepisována již podruhé na rok.

  Děkuji

 135. Václav Simbartl

  Dobrý den,

  když dává zaměstnanec výpověď ze zdravotních důvodů, může být skončen pracovní poměr hned, nebo musí být také dodržena dvouměsíční výpovědní lhůta?

  Díky za odpověď

  1. Jarmila Novaková

   svemu zaměstnavateli jsem dala vypověd dohodou ke dni 28.2 2007 z duvodu podnikaní a nebyla přijata ,dali mě vypovědní lhutu dva měsíce s tím že,muj pracovní poměr končí ke dni 30.4.2007 rozhodla jsem se podnikat z duvodu ze jsem skoro každý druhy měsíc nemocná mam spatné prudušky a prace ve vlhku a zymě mě opravdu nedělá dobře je mozné odejít dříve než v teto době kterou jsem dostala.Treba se zdravotních duvodu jsem opět nemocná a není to přijemné.Děkuji za odpověd

  2. Jarmila Novaková

   SvÉmu zaměstnavateli jsem dala vypověd dohodou ke dni 28.2 2007 z duvodu podnikaní a nebyla přijata ,dali mě vypovědní lhutu dva měsíce s tím že,muj pracovní poměr končí ke dni 30.4.2007 rozhodla jsem se podnikat z duvodu ze jsem skoro každý druhy měsíc nemocná mam spatné prudušky a prace ve vlhku a zimě mě opravdu nedělá dobře je možné odejít dříve než v teto době kterou jsem dostala.Třeba se zdravotních duvodu jsem opět nemocná a není to přijemné.Děkuji za odpověd

 136. Vlastimír Marek

  Prosím Vás o odpověď na můj problém: Mám se zaměstnavatelem podepsanou smouvu na dobu neurčitou. Firmě se momentálně nedaří a dnešního dne mi bylo oznámeno, že mi posílají k podpisu pracovní smlouvu na dobu určitou na 3 měsíce. Pokud tuto změnu smlouvy neakceptuji, budu dál zaměstnán na dobu neurčitou a musím dostat řádnou výpověď a odstupné ?

 137. Romana

  Dobrý den,jsem zaměstnána se smlouvou na fixní plat,zaměstnavatel odmítá platit přesčasy,kterých je opravdu hodně.Má na to nárok? Není ochoten ani přistoupit na vybrání náhr.volna.

  Děkuji R.Tichnová

 138. Monika

  Prosím o radu. Přítel řeší rodinnou situaci odchodem od rodiny.Odchod bude muset řešit okamžitou změnou bydliště do jiného kraje a rozvázání pracovního poměru bez podání dvouměsíční vypovědi.Má nějakou šanci domluvit se se zaměstnavatelem o okamžitém odchodu třeba v průběhu jednoho týdne?….Děkuji za odpověd.

 139. Marie Benešová

  V prosinci se mnou zaměstnavatel sepsal pracovní smlouvu na dobu urcitou /listopad 07/

  Dostala jsem platový výmer dle zákonne tabulky.Ode dne uzavření dohody jsem pracujici duchodce,praovní pomer jsem neprerusila.nyni se zamestnavatel rozhodl,ze vsem prac.duchodcum

  snizi plat na 1.pasmo tabulky.praci vykonavam stale stejnou a moje pracoviste mne potrebuje.U mne rozdil cini 7000.-Kc.Pracuji ve Sl.nemocnici v Opave,lekarne.Ma na tento postup narok?Jak se mam zachovat?Muze porusitdanou smlouvu? Dekuji za odpoved.

 140. Míša Rumpálová

  Dobrý den, zajímalo by mne, zda mohu podat výpověď v době pracovní neschopnosti. Již teď vím, že tato nebude ukončena k poslednímu v měsíci a tak ji nemohu podat osobně. Lze ji zaslat poštou současně s neschopenkou? Může se stát, že ji zaměstnavatel nepřijme?

  Děkuji

  1. Lada Kucerova

   Dobrý den,zajímalo by mne,zda mohu podat výpověď v době pracovni neschopnosti.

 141. Veronika

  Chtěla bych se zeptat,když jsem dala výpověď 31.1.2007 k 31.3.2007 mám dvouměsíční vypoveď.Jedná se mi o to,že jsem od 5.3.2007 nemocná a ředitel mi vyhrožuje,že si tento měsíc březen budu muset nadělat.On má na toto nárok??Děkuji za odpověď Veronika

 142. jurenkova dana

  dobry den prosim o zaslani informaci jak napsat vypoved zamestnavateli k určitému datu,když zamestnavatel souhlasí dekuji

 143. Klímová Kateřina

  Dobré odpoledne, když chci rozvázat pracovní poměr ze zdravotních důvodů, bude se muset dodržet výpovědní lhůta 2 měsíce a nebo může být pracovní poměr ukončen ze dne na den?

  1. Petr Černý

   Dobrý den.Rád bych věděl za jakých podmínek mohu dát zaměstnavateli výpověď ze dne na den a jestli to jde i ze zdravotních důvodů.

 144. Zuzana Dušková

  Mám 4letého syna a po 7 měsících v zaměstnání jsem zjistila,že nejde spojit výchovu syna a práci na dvě směny. Mohu se opírat o §241 když chci rozvázat pracovní poměr dohodou? Děkuji za odpověd Dušková

 145. Milan Bludský

  Dobrý den jen jsem jse chtěl zeptat jaký má práva zamněstnanec když jdal výpověd,třeba na hledání jínýho pracovního místa a tak dále

 146. Petr

  1.)Zaměstnavatel uzavře se zaměstnanci vždy při nástupu pracovní smlouvu, kde v hlavičce smlouvy uvádí jméno firmy(společnosti),sídlo,IČO. Po určité době však dojde ke změně adresy sídla firmy. Firma tak již má jiné sídlo a v dosavadních pracovních smlouvách je však uvedeno staré sídlo firmy. Jsou pracovní smlouvy platné?

  2.)Stejný případ jako výše, ale navíc si firma upravila název ze s.r.o. na spol. s r.o. a kdy v původních prac.smlouvách je uváděno jen s.r.o. Jsou tyto pracovní smlouvy i nadále platné?

 147. Plevačová Gabriela

  Dobrý den,prosím o radu.Manžel musí ze zdravotních důvodů odejít z práce a zaměstnavatel ho nutí dát výpověď dohodou.Má nárok na odstupné nebo na to aby mu zaměstnavatel našel jinou práci ? Manžel bude od května v částečném invalidním důchodu.Děkuji za odpověď,pokud můžu prosit co nejrychlejší,protože ve čtvrtek 5.4.jde manžel do práce kvůli té výpovědi. Plevačová Gabriela

 148. Vladimír

  Pokud chci dle § 56 písm.b)zákoníku práce, okamžitě zrušit pracovní poměr, protože mi zaměstnavatel nevyplatil do 15 dnů mzdu, vzniká mi dle § 56 odst. 2 zákoníku práce, právo na odstupné dle § 67 zákoníku práce, ve výši trojnásobku a nebo dvanáctinásobku?

  1. julie

   dobrý den chtěla bych poradit jsem v částečném invalidním důchodu a mám pracovní smlouvu na dvacet hodin týdně pracuji v obchodě tudíž i v sobotu počet hodin nepřekročím poněvadž mám někdy jen 2hodiny jindy 3atd.chtěla bych vědět jestli mám nárok na sobotní příplatky.děkuji

  2. julie

   dobrý den chtěla bych poradit jsem v částečném invalidním důchodu a mám pracovní smlouvu na dvacet hodin týdně pracuji v obchodě tudíž i v sobotu počet hodin nepřekročím poněvadž mám někdy jen 2hodiny jindy 3atd.chtěla bych vědět jestli mám nárok na sobotní příplatky.děkuji

 149. Eva Řeháková

  dobrý den,Chci okamžitě zrušit pracovní poměr z důvodu že mi zaměstnavatel naposledy vyplatil mzdu 30.1.2007,v současné době marodím,Jak to mám udělat,aby mi nevznikly nedoplatky na zdrav. a soc. poj,když se nechám uschopnit k 6.4.2007.Mám ze zaměstnavatele strach a proto výpověď chci poslat doporučeným dopisem,ale nevím jak se dozvím že mou výpověď dostal a veme na vědomí??Také požaduji odstupné a to nejméně trojnásobek.V jakém případě mám nárok na ještě vyšší odstupné,v zákoně je to špatně vysvětleno.Jsem samoživitelka s dvěma dětmi a za dva měsíce jsem se dost zadlužila.

 150. Jana M

  Potřebuji poradit ohledně pracovní smlouvy! Ve smlouvě mám napsáno, že se sjednává na dobu určitou a to do 3.4.2007. A dneska za mnou přišla sekretářka, ať podepíšu novou smlouvu na dobu určitou do 3.10.2007. A to jsem odmítla, protože už za mnou měla přijít vpředevčírem a tudíž bych teď měla mít smlouvu na dobu neurčitou. Mám pravdu??? Jenže včera za mnou byl zaměstnavatel a donutil mě smlouvu stejně podepsat! Mám chuť dát výpověď :-( Děkuji za odpověď

 151. Iveta

  Dobrý den,

  mám problém. Chtěla bych podat výpověď z polovičního úvazku. Mám dohodu o pracovní činnosti. Výpovědní lhůtu mám 15 dní. Kdy bych musela tuto výpověď podat, aby pracovní poměr zkončil k 30.4.2007? Děkuji za odpověď

  1. alena kulhánková

   Dobrý den,

   mám problém. Chtěla bych podat výpověď z polovičního úvazku. Mám dohodu o pracovní činnosti. Výpovědní lhůtu mám 15 dní. Kdy bych musela tuto výpověď podat, aby pracovní poměr zkončil k 30.4.2007? Děkuji za odpověď

 152. Andrejka

  Dobrý den,chci se zeptat-měsíc chodím na brigádu…ve smlouvě mám napsáno do 31.8.2007 a chtěla bych odejít…řekněme od 1.5.07 bych chtěla zkončit…ptže maturuji a nestíhám se připravovat do školy….jak mám podat výpověď?SPĚCHÁ,PROSÍM POMOZTE…předem děkuji za pomoc

  1. Falco

   Ikdyž je to na dobu určitou tak uvěďte důvod (maturita,studie) a písemnou formou podle vzoru viz. výše jí podejte zaměstnavateli.

 153. lucka

  dobry den potrebuji poradit jsem ve zkusebni dobe se svoji majitelem moc nevychazim delam pro nej prvni posledni a je mi to k nicemu furt jen rve,vyhrozuje mi ze mi zapise vsechno do zapoctovyho listu i kdyz ja vim ze nema co nic spatneho jsme neudelala jen mu tad dru.mam strach odejit a jeste mi rek ze chce poradnou vypoved a ne jen tak nakou obycejnou muzete mi nejak pordait jak ji amm tedy napsat?dekuji vam uz sem bez radna a chteal bych hned vypadnout

 154. Aneta

  Pracuji jako úřednice v Infocentru,tudíž mám pracovní dobu 5 dní v týdnu.Pokud by po mně zaměstnavatel chtěl abych šla do práce ve státní svátek, mám nárok na 100 procent příplatku mzdy??

  1. Ježková Renata

   Chtěla bych se zeptat, pokud půjdu ve státní svátek do práce, mám nárok na 100% příplatku mzdy?

 155. Tom

  Dobrý den ,

  Chtěl bych se zeptat jak napsat ( uspořádat) výpověd dohodou mé zaměstnavatelce?? Nikdy jsem nic takového nemusel řešit

 156. Kamila

  Dobrý den, chci se zeptat, když podám zaměstnavateli výpověď s dvou měsíční výpovědní lhůtou, musí se mi písemně vyjádřit, že s touto výpodědí souhlasí?

  1. Falco

   Nemusí s ničim souhlasit,akorát je o dohodě jeslti dohodou(ze dne na den) nebo Vámdá odstupný a třetí varianta 3 měsíce výpovědní lhůta.Jinak on souhlasit musí,nemůže Vás držet:)

 157. Luis

  Dobry den mám problém v práci s vypovědí našel jsem si novou praci v holandsku a odjezd je za měsíc a půl na dohodu firma nepřistoupila tudíž nestihnu vypovědní lhutu napadlo mě že bych si vzal na ty dva tydny dovolenou je to možne nebudou s tím problemy když bych byl zaměstnany v holandsku a tady ještě mi běžele pracovni smlouva?

  Děkuji za odpověď.

 158. Lenka Nováková

  Spolupracovník před 4 měsíci do zaměst.,kde požadují čistý TR.byl přijat, přestože byl v podmínce.Vedoucí věděl o podmínce,a řekl že si to zdůvodní.Na pracoviš-ti (SUZ MV a PČR) byl svědkem předávání drog,hlásil to svému nadřízenému,bál se následků a zároveň probíhalo vyšetřování na pracovišti.Předmětem bylo užívání drog. Vedoucí řekl vše podřízené,která neváhala napsat anonym řediteli a údajně také na MV(přiznala se),ve kterém poukazovala na jeho TR.Důvod byl,se ho zbavit.Anonym dal věci do pohybu. Po noční službě, při odchodu z pracoviště,byl na něj vyvíjen nátlak,aby rychle podepsal výpověď dohodou,než přijdou zaměstnanci na směnu.Byl zmaten,nebyla mu dána příležitost se seznámit s obsahem výpovědi,ani neobdržel kopii a neví, jestli výpověď dal zaměstna-nec jemu, či naopak.Podepsal.Až když se vyspal a trochu vzpamatoval,mu došlo,co udělal. Je v pracovní neschopnosti.Jak teda zrušit výpověď z pracov.poměru dohodou a jaké má mít náležitosti?Psychic.je na dně!

 159. Katka

  Prosím vás chtěla bych dat vypověd dohodou za měsic chci jet do holandska a nemužu nikde najít žadny solidni formulář poradí mi někdo??? Děkuji

 160. Adriana Růžičková

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jak pokračovat v případě, pokud osobně doručíte zaměstnavateli platnou výpověď dle $43 (tuším) a on odmítne potvrdit její převzetí? Na konci měsíce může tvrdit, že žádnou výpověď neobrdžel, protože z Vaší strany není žádný důkaz. Stačí poslat výpověď doporučeně poštou? Nebo existuje jiná možnost?

  Děkuji za odpověď.

 161. Adriana Růžičková

  Omlouvám se za svůj omyl. V předchozím dotazu se jedná o výpověď danou zaměstancem s korektní dvouměsíční výpovědní lhůtou.

 162. Hávová Jaroslava

  Naskytla se mi možnost výhodnějšího zaměstnání. Potřebuji odejít co nejdříve. Dohodou to asi nebude možné. Chtěla bych vědět jak dlouhá je výpovědní lhůta

  a jestli je možné podat výpověď třeba k 15.dni v měsíci,nebo k libovolnému dni v měsíci, nebo jen k 1.dni v měsíci.

  děkuji moc Hávová

  1. Ing. Lenka Vaňková

   Paní Hávová, výpověď můžete dát ke kterémukoliv dni v měsíci. Výpovědní lhůta činí dle zákoníku práce 2 měsíce a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli. Tj. pokud by jste výpověď podala kterýkoliv květnový den, bude Váš pracovní poměr ukončen k 31.7. Výpověď musí mít písemnou formu a její vzor je možné nalézt na internetu.

   S pozdravem L.Vańková

  2. Hávová Jaroslava

   Děkuji za odpověď,moc jste mi pomohla

   Hávová

 163. Petra Stupková

  Dobry den,

  stala se mi takova neprijemna vec. Koupila jsem si novy telefon a stary jsem se rozhodla prodat na internetovem bazaru. Cenu jsem urcila, po precteni inzeratu nabizejicich stejny model, na 4 tisice. Ozval se mi pan, ze ma vazny zajem, odeslala jsem tel. na dobirku. Protoze se po trech dnech neozval, kontaktovala jsem ho, zda balicek v poradku dosel. Tvrdil, ze u nej neni. Po tydnu mi hlasil stejny stav. Zavolala jsem na "jeho" postu, kde mi rekli, ze balicek zde lezi jiz tyden pripraveny k vyzvednuti. Opet jsem mu psala, rikal, ze si ho vyzvedne. Po dalsich trech dnech jsem ho zadala, at ho, pokud si to rozmyslel, alespon odmitne a posta mi ho doruci do dvou dnu zpet. Napsal, ze tak udelal, podala jsem tedy opet inzerat, ozvalo se mi nekolik lidi. Je to opet 5 dni a telefon nedorazil. Znovu jsem volala na postu a balicek tam stale lezi, nikdo ho zpet neposlal. Do vyprseni lhuty pro vyzvednuti zbyva jeste zhruba tyden, takze musim zrusit inzerat a podat ho az budu mit opet telefon doma.

  Zajimalo by me, zda se da nejak pravne branit proti temto lidem. Kdyby si pan balicek nevyzvedl a poslal ho zpet, nijak bych to neresila. Ale takhle lezi mesic zbytecne na poste, on mi lze, a ja prisla o nekolik vaznych zajemcu a tim i o penize.

 164. Milada C

  Dobrý den, dostala jsem výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a tříměsíčním odstupným. Bude se mi na úřadu práce počítat průměrná mzda pro výpočet podpory za poslední 3 měsíce včetně odstupného?

 165. Eva Albrechtová

  Při odchodu do starobního důchodu měla bych písemně ukončit pracovní poměr?

 166. Jana

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestliže si chci vybrat náhradní volno za státní svátek,kdy jsem byla v práci,mám nárok pouze na jeden den nebo na jeden a půl dne?Děkuji.

  06.06.2007

 167. Jana

  V lednu tohoto roku jsme jako zástupci odborové organizace uzavřeli kolektivní smlouvu se zaměstnavatelem.Chtěli bychom udělat nějakou změnuv kolektivní smlouvě.Zaměstnavatel tvrdí,že to lze až po roce platnosti kolektivní smlouvy.Je to pravda?

  06.06.2007

 168. Pavla

  Dobrý den,

  dotaz: pracujeme ve skladu, máme podepsat hmotnou zodpovědnost.Co se stane v případě, že ji dva lidi podepíší a já ne. Může mne zaměstnavatel přeřadit na jinou práci? Nebo co z celé věci může zaměstnavatel vyvodit? Děkuji

 169. Petra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat – ve firmě se jedna provozovna rušila, ale stále je veden ve stavu zaměstnanec který je v pracovní neschpnosti. Pokud by po nemoci nastoupil, stává se nadbytečným-není pro něj práce, protože provozovna v jeho výkonu práce zanikla. Můžeme dát výpověď pro nadbytečnost? Kolik je odstupné? Jde se vyvarovat nějakým způsobem výpovědní lhůtě? Děkuji.

 170. Martha

  Dobrý den,jsem na nemocenské a podala jsem žádost o rozvázání PP dohodou ke konci měsíce.Pokud se zaměstnavatel nijak nevyjádří,trvá dále pracovní poměr?Děkuji.

 171. Anna

  Dobrý den, Prosím o odpověd na problematiku změny sídla společnosti X pracovní poměr.

  Zaměstnance má pracovní smlouvu, kde je přesně napsáno "místem výkonu práce se stanoví sídlo firmy"( bez uvedení přesné adresy).

  Společnost se nyní stěhuje do jiného města vzdáleného 6 km. Jako zaměstnanec odmítám do nového sídla dojíždět, považuji to za závažnou změnu v pracovní smlouvě. Mám nárok na odstupné?

  Děkuji.

 172. Jana Nováková

  Dobrý den, jsem ve zkušební době a chci dát výpověď – podrobnosti nebudu rozvádět. jde o to, že jsem nastoupila v březnu tohoto roku.. a na smlouvě mám uvedeno že se odkazuje na paragraf 28 – což je ještě dle starého zákoníku práce – znamená to , že je smlouva,( která má dále uvedený správný paragraf dle nového zákoníku práce u přesčasů, ale u mzdy je zase starý paragraf) neplatná??? Předem moc děkuji za odpověď.

 173. Petr Nový

  Dobrý den,

  můžete mi poradit, chci odejít ze stávajícího zaměstnání a zbývá mi ještě 20 kní dovolené. Je mi firma povinna alespoň část dovolená poskytnout ve výpovědní lhůtě?

  Díky

 174. Stuchlíková

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je brán z hlediska mzdy lázeňský pobyt – jestli si zaměstnanec musí vzít dovolenou nebo se léčba daná pojišťovnou proplácí jako nemocenská nebo zaměstnavatel vyplatí normálně plat. Děkuji

 175. Petrová

  Pracuji ve školství. Chci podat výpověď s datem ukončení pracovního poměru 31.8.2007. Může mi zaměstnavatel odmítnout ony dva měsíce výpovědní lhůty s odůvodněním, že na připadají prázdniny?

 176. Říhová

  Zaměstnavatel mi dluží mzdu za 3 měsíce, je to soukromník a prý nemá zaplacené zakázky od zákazníků. Bojím se, že při rozvázání pracovního poměru od něj už nic nedostanu. Jak mám dál postupovat,

 177. Andrea Mičolová

  Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. 20.3.2007 jsem podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. 14 dní na to jsem zjistila, že jsem těhotná a od 12.4. 2007 jsem nastoupila do pracovní neschopnosti, ve které jsem dotěď. V době podání výpovědi jsem byla již ve 4 týdnu těhotenství, o kterém jsem nevěděla a těhotenskou knížku jsem dostala 27.4.2007. Příští měsíc 21.7.2007 budu muset přerušit pracovní neschopnost, kvůli svatbě a zajímalo by mně zda se bude následující pracovní neschopnost opět zasílat na tutéž organizaci. Na "Sociálce" mi bylo řečeno, že pokud jsem byla v době podání výpovědi již těhotná, jsem v ochranné lhůtě 6 měsicůa tudíž se má poslat nemocenská opět na stejnou organizaci. Můj bývalý zaměstnavatel mi, ale tvrdí, že to neplatí, protože jsem dala výpověď já jim a né oni mě a že nemám nárok na ochranou dobu 6 měsíců. Proto prosím o radu.

  Děkuji moc

 178. lenka

  Dobrý den, mám problém s tím, že v pracovní smlouvě mám psáno, že mám odpracovat 40 hodin týdně. Na měsíc červenec jsem chtěla dovolenou od 1.-8.7.(chodím víkendy i svátky). Vedoucí mi místo toho napsala 5 dní volna , 3 dny dovolené a na zbytek měsíce jdu vždy 5 dní v kuse a mám pouze jeden den volna. Dá se to nějak řešit na základě smlouvy? děkuji Lenka

 179. Jana

  Dobrý den,

  mám na Vás prosbu, zda mohu podat dvouměsíční výpověď z pracovního poměru v době, kdy jsem na neschopence. Do nového zaměstnání potřebuji nastoupit k 1.9.2007.

  Děkuji za odpověď.

 180. Zdenka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li se v případě podání výpvědi ze zeměstnání ( zaměstnancem) počítá den odeslání na poště nebo den doručení/převzetí zaměstnavatelem. Děkuji, Zdenka

 181. Pobucky

  Pracuji ve školsví.K 31.8.2007 chci odejít na jíné místo ve školství.Maám ještě 26.dní dovolené ,.Kdy mám dát výpověď

 182. Novák

  Pracuji jako učitel ve školství. Od 27.8.2007 bych chtěl učit na jiné škole. Jak mám postupovat ( výpověď, čerpání dovolené – tento rok odpracováno 6 měsíců ( bez 14 dnů nemocenské )? Děkuji za opdpověď.

 183. Ivana P.

  Dobrý den,jsem v modelingové agentuře,mám podepsanou smlouvu na rok,ale jelikož jsem vstoupila do špatné agentury,chci odejít.Jak lze odstoupit od agenturní smlouvy?

 184. V.sedivy

  Zdravim,potreboval bych rychle poradit.Pracuji ve fyrme a chci odejit,mam uz najitou jinou,ale je tu problem.Do noveho zamestnani muzu nastoupit ihned,ale v praci kde stale praciji me nepusti,jen po dvou mesicni lhute.Mam narok na vypoved s dohodou a jak ji mam prosadit?Mam vubec pravo?

 185. VIESNEROVÁ JARKA

  Dobrý den,potřebovala bych potadit.Pracuji ve firmě a chci odejít,mám už najitou jinou práci,ale je tu problém.Do nového zaměstnání můžu nastoupit od 1.8.2007,ale v práci kde stále pracuji mě nepustí,jen po dvou měsíční lhůtě..Mám nárok na výpověd s dohodou?Jak ji prosadit?Děkuji za odpověd

 186. Zdeňka

  Prosím o radu jak zaplatit zaměstnancům mzdu ve státní svátek, jestliže odpracují pouze čtyři hodiny.

  Mají dostat zaolaceno čtyři hodiny a 100% a také státní svátek?

 187. Zdena

  Prosím o radu. Našla jsem si novou práci s podmínkou nástupu k 1.8.2007, podala jsem výpověď již dne 23.5.07 ale pouze dohodou k 31.7.07. Nyní mi dohodu nechtějí uznat a prý mám podat řádnou výpověď s 2měsíční výpovědní lhůtou.Ale do nové práce musím nastoupit již 1.8.07.Mám nějakou šanci se odvolat nebo jak postupovat aby na mou dohodu přistoupili.Děkuji78

 188. Irena

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat při skončení pracovního poměru. Dne 1.10.2007 mám nastoupit do nového zaměstnání. Můj nynější zaměstnavatel je na dovolené až do 18.8.2007. Mám obavy, aby mě zaměstnavatel uvolnil. Pokud by mě neuvolnil dohodou, musela bych dát výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která by ale běžela až od 1.9.2007 a tudíž bych nemohla nastoupit 1.10. do nového zaměstnání. A i kdybych rovnou podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou ještě do konce července, tak, aby běžela od 1.8., tak se obávám toho, že když je můj současný zaměstnavatel na dovolené, že mu nebude včas doručena (byla by mu doručena až po 18.8.)a opět by výpovědní lhůta běžela až od 1.9. Satčilo by, aby byla doručena účetní? Jedná se o malou organiazaci s externí účetní.

  Ještě bych měla jeden dotaz – je možné si ve výpovědní lhůtě vybrat dovolenou? Mám nárokna 21 dnů.

  Děkuji za odpověď.

 189. Lea

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s lékařskou výstupní prohlídkou ppři ukončení prac. poměru. Je nutné ji absolvovat? Děkuji

 190. Renata Šujanová

  Dobrý den,potřebovala bych potadit.Pracuji ve firmě a chci odejít,mám už najitou jinou práci,ale je tu problém.Do nového zaměstnání můžu nastoupit ihned,ale v práci kde stále pracuji mě nepustí,jen po dvou měsíční lhůtě..Mám nárok na výpověd s dohodou?Jak ji prosadit?Děkuji za odpověd

 191. Jana Tauferová

  Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání a ve skušební době jsem neplánovaně otěhotněla.Do konce zkušební doby zbývá ještě měsíc.Práce je náročná časově i psychycky.Chtěla byh to zaměstnavateli oznámit co nejříve,ale mám obavy že mě vyhodí.Děkuji.

 192. Štádler David

  Dobrý den,

  Ctěl by jsem se zeptat zda je podle nového zákoníku práce započítávána doba na neschopence do výpovědní lhůty. Tj pokud dám výpověď a poběží mi dvouměsíční výpovědní lhůta a popřípadě po měsíci onemocním třeba na 2 týdny, tak se výpovědní lhůta prodlužuje o dobu nemoci nebo je pořád dva měsíce.

  Mockrát Vám děkuji za odpověď.

 193. Jana

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat:manžel pracuje od 1,4,2007 jako stavební dělník Jenže mu tato práce po zdravotní stránce nesvědčí tak dal ke dni 30,7,2007 výpověď.Jeho zaměstnanec do dnešního dne nereaguje na ukončení pracovního poměru a upozorňuje manžela co má neomluvené hodiny.Jak mame postupovat dál aby tento spor byl ukončen děkuji

 194. Lucie K.

  Dobry den, pred dvema tydny jsem nastoupila na materskou dovolenou a nyni bych chtela dat vypoved. Pri cteni zakoniku prace jsem pochopila, ze je to mozne, nicmene zustavam stale pod hlavickou zamestnavatele, pres ktereho jde materska? Jak to bude po skonceni materske? Dekuji

 195. markéta F

  chtěla bych se zeptat jestli lze dát výpověd ze strany zaměstnance ze dne na den a jesli ano tak podle ktarého paragrafu?

 196. Pavlína Matěková

  Dobrý den, podala jsem výpověď,a že bych potřebovala ukončit pracovní poměr k 31.8. z toho důvodu že mi vážně onemocněla maminka, trvalé bydliště mám u ní, což je vzdálené do mého přechodného aspoň 300km, ale nechtějí mě pustit dřívě než se nezaškolí někdo nový. Dá se to nějak udělat, aby mě pustili k 31.8.??Prosím o co nejdřívější odpověď na email: MatekovaPavlina@seznam.cz, děkuji.

 197. MagdaKanska@seznam.cz

  Dobrý den

  od prosince loňského roku jsem v pracovní nechopnosti

  – firma u které jsem pracovala k lednu 07 částečně zanikla, změnila název, IČO a část zaměstnanců převedla na nové pracovní smlouvy.Pracovní zařazení a místo působení zůstalo stejné.

  Moje místo je již obsazené jinou pracovnicí.

  Já jsem ještě vlastně zaměstnanec již zanikající firmy.

  Mám po ukončení PN nárok na odstupné a nebo musím přejít k nově vzniklé firmě???

  Předem děkuji za odpověď.Kánská

 198. Martin

  Dobrý den, prosím Vás, chtel bych dat vypoved a bojim se abych nedostal 2 měsice vypovědní lhutu da se to nejak obejít abych mohl do nove prace nastoupit ke dni kdy jsem si to nasmlouval u noveho zaměstnavatele? prosim o odpoved na email: ereklama@seznam.cz

 199. Roman

  Dobrý den

  chtěl bych se zeptat, podal jsem výpověd a mám ještě nějakou nevybranou dovolenou….mám právo si jí vybrat i když mi vedoucí řekl, že mi ji proplatí a já s tím nesouhlasím? Chtěl bych si jí vybrat.

  mail: rom24se@seznam.cz

  Děkuji

 200. Jakub

  Dobrý den,potřeboval bych poradit.Jsem zaměstnán ve firmě z které chci odejít,našel jsem si jinou práci,ale je tu problém.Výpověd je možná jen s 2měsíční lhůtou.DO nové práce je nástup možný ihned.Je nějaký jiný způsob jak odejít?mail:skandel@seznam.cz

 201. D.S.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na odstupné, když rozvážu pracovní poměr ze zdravotních důvodů( jsem zaměstnaná v MŠ jako kuchařka, jsem astmatička a lékař mě doporučil změnit zaměstnání, protože pracuji ve vlhkém prostředí a vlivem par a vlhka se u mě zhoršil zdravotní stav).Děkuji za vaši radu.

 202. Stána

  Chtěla bych se zeptat ,jsem ve dvou měsíční výpovědí lhůtě a ve firmě končím 31.10.07 může mě firma nutit

  na přesčasové hodiny, které stejně neplatí.Děkuji za odpovědˇ.

 203. Michal

  Dobrý den. Chci se zeptat, zda zaměstnavatel může z nějakého důvodu odmítnout zaměstnancem správně podanou výpověď.

  Zda zaměstnanec musí mít výpověď podepsanou od zaměstnavatele, když mu ji bude předávat osobně.

 204. Petr

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat na to, jestli mám nějaké pravomoce se obhájit proti zaměstnavateli, který mě chce propustit na paragraf 53, když jeho důvody jsou pouze vymyšlené jen aby mě mohl okamžitě propustit, v podniku pracuji již 10 rokem a za celou tuto dobu jsem se ničeho špatného nedopustil, akorát v poslední době jsem začal mít potíže se šikanou na pracovišti ze strany svého nadřízeného a ten se mě chce takto s pozice zbavit, přitom nemá žádné správné důvody k tomuto kroku, ale je ve výhodě, že je mým nadřízeným a já nevím kde se mohu odvolat, zda-li je to vůbec možné.

  Předem děkuji moc za odpověď.

  1. aida

   Je mi líto, ale bohužel Vás nepotěším. Mě se stala stejná situace. V teoretické rovině se můžete soudit, a pokud uspějete, výpověď bude neplatná, tzn. že budete nadále zaměstnancem ve firmě, kde Vás nechtějí, takže šikana bude pokračovat, dokud to sám nevzdáte. Také náklady spojené se soudním řízením nebudou malé a není podmínkou, že Vám budou uhrazeny i když vyhrajete. Nejlepší rada, kterou Vám dám je, abyste se na firmu která nedoceňuje Vaši 10 ti letou práci, vykašlal. Hlavu vzhůru a pusťte se do hledání nového zaměstnání. Jistě někde Vaše schopnosti ocení. Mnoho štěstí a.ida@email.cz

 205. petra

  dobry den. mam otazku. zadala jsem o ukonceni pracovniho pomeru k 30.9.2007 a to mi zamestnavatel povolil, ale dneska mi jeho ucetni oznamila, ze pomer musi ukoncit k 27.9.07, ze prej to k 30.9. nejde. Vysvetlila mi to tak, ze nejdu v nedeli do prace, proto to musi ukoncit uz ve ctvrtek. Ze prej by musela na socialce prokazovat, ze jsem ten posledni den,coz je nedele v praci byla. Ale me to pripada naprosta blbost a nesouhlasim s tim, protoze vikendy stejne nevykazuje. Muzete mi nekdo poradit,jak to vlastne ve skutecnosti je a kdo ma pravdu?Dekuji moc

 206. Marie

  Dobrý den, chci se zeptat, zda je zaměstnavatel povinnen proplatit výstupní prohlídku u lékaře při ukončení zaměstnání. Ještě by mě zajímalo, zda se do dvou měsíční výpovědní lhůty započítává nemocenská_ Děkuji

 207. ludmila

  Potřebuji vědět, jestli se výpovědní lhůta daná zaměstnancem prodlužuje o dobu trvání pracovní neschopnosti, nebo čerpání ošetřování člana rodiny v této 2-měsíční výpovědní lhůtě, nebo jesli běží bez ohladu na toto dál.

 208. Antonín Procházka

  dobrý den..Chtel bych se zeptat jsem ve zkusebni dobe a onemocnel jsem se zady a zamestnavatel mi napsal ukonceni pracovniho pomeru..Muze mi dat ,,padaka,, ve zkusebni dobe,kdyz jsem nemocny????Dekuji za odpoved..Muj email je czprochy@seznam.cz

 209. Vresin

  Dobrý den, zaměstnavatel mi vyplácí minimální mzdu a zbytek dohodnuté částky mi vyplácí tzv. "na ruku". Chci dát výpověď dohodou, s dřívějším datem ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel ale prac. poměr dřív ukončit nechce. Můžu se nějak odvolávat nebo obhajovat, aby mi dohodu podepsal? Děkuji.

 210. martina Filakova

  chci se zeptat.dala jsem vypověd zaměstnavateli k 31.10 takže ukončení pracovního poměru bude 31.12.Důvody byly špatny přistup nevhodne chovaní.Zaměstnavatel se omluvil a chce sjednat napravy,nejsem si ale jim jista,tak se chci zeptat zda můžu ponechat vypověd běžet a třeba 20.12 se rozhodnout že ji třeba stahnu tedy zruším.děkuji

 211. Iveta

  Dobrý den.Mám dotaz.Pracovní smlouva mi končí 31.10.07 a jsem v pracovní neschopnosti u velkého podniku.Jak to se mnou bude v případě trvání mé neschopnosti dále?Musím se někde nahlásit pokud mi zaměstnavatel pošle výpověď?co mám dělat?Děkuji Iveta

 212. Tereza

  Chtěla bych se zeptat,firma ke konci roku končí bude úplně zrušena.Výpověď dostanu k 31.12.2007.Je možné jít od 1.1.2008 na nemocenskou a kam bych poté měla odnést marodní lístek když už firma nebude existovat?Děkuji.

 213. Lucie

  Dobrý den,

  dne 31.10.2007 mi končí smlouva na dobu určitou, kterou se zaměstnavatelem vždy po 1/2 roce obnovuji. V současné době však již smlouvu nechci prodloužit, jak mám tedy postupovat? Je v tomto případě nějaká výpovědní lhůta? Nebo stačí když nepodepíši prodloužení smlouvy o další půl rok? Děkuji za odpověď.

 214. lastovka

  Zajimalo by mne,zda mi musí zaměstnavatel ve výpovědní době umožnit vybrání zbylé dovolené.Zbývá mně ještě několik dní dovolené.Chtěla jsem si alespoň část vybrat,ale zaměstnavetel mi řekl,že to nebude z provozních důvodu možné a trvá na jejím celkovém proplacení.Má na to právo?

  mail:mavrza@seznam.cz

 215. Jana Hladinová

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak správně dát zaměstavateli dát výpověď, když bych chtěla, aby nový pracovní poměr začal 1.3.2008 děkuji za odpověď

 216. Honza

  Dobry den,

  zvazuji podat vypoved, definitivne budu rozhodnot 30.10.07. (s 2 mesicni vypovedni dobou bych byl tedy od 1.1.08 volny)

  Lze zaslat vypoved doporucenym dopisem na sidlo firmy? Akutalne pracuji jinde, nez sidli firma.

  Kdyz ji zaslu 30.10.07 doporucene na sidlo firmy, tak by mela 31.10.07 dojit k zamestnavateli.

  Neni mozne, ze si dopis zamestnavatel prevezme dopis pozdeji a ja tim ztratim cely mesic?

  Dekuji moc za info!

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, pokud budete posílat výpověď poštou, doporučuji zaslat ji na doručenku, abyste měl k dispozici přesný datum převzetí. Pokud však zaměstnavatel převezme dopis později, může se stát, že opravdu ztratíte celý měsíc. Záleží na datu převzetí a ne odeslání.

   Mgr. Lucie Jindrová

 217. Ilča

  Chtěla bych se zepat,zda mohu podat výpověď v době neschopnosti,neboť situace je taková,že pro šikanu se již nechci vrátit k zaměstnavateli a potřebuji rozvázat prac.poměr ihned.Navíc jsem se dnes dozvěděla,že donutil podepsat zbytek kolektivu,abych byla finančně postižena za prac.nekázeň.Ale já neporušila vůbec nic,jelikož se zbytek kolektivu bál o své finance,tak pod nátlakem toto podepsali,jak mě bylo sděleno.Děkuji za odpověď.

 218. ILONA

  MŮŽE MI ZAMĚSTNAVATEL V DOBĚ, KDY MI BĚŽÍ VÝPOVĚDNÍ DOBA DÁNA ZAMĚSTNANCEM, DÁT TŘEBA OKAMŽITÉ ROZVÁZÁNÍ PRAC. POMĚRU ZA NĚJAKÝ PŘESTUPEK V PRÁCI?MŮŽE SE VÝPOVĚDˇ PODÁVÁNA ZAMĚSTNANCEM ODEVZDAT ZAMĚSTNAVATELI V DOBĚ TRVÁNÍ PRACOVNÍ NESCHONOSTI ZAMĚSTNANCE? DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚDˇ

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, okamžité zrušení pracovního poměru může být dáno bez ohledu na to, jestli je již podána výpověď.

   V době své pracovní neschopnosti můžete podat výpověď.

   Mgr. Lucie Jindrová

 219. Veronika K.

  Dobrý den,

  jsem zaměstnána na HPP, chtěla bych dát zaměstnavateli výpověď dohodou, pokud zaměstnavatel dohodu nepřijme, je ještě nějaká možnost ukončení pracovního poměru bez celé dvouměsíční výpovědní lhůty?děkuji za odpověď

 220. Lenka

  Chtěla bych se zeptat, když zaměstnanec podal dne 11.10.2007 výpověď z pracovního poměru s dvou měsíční výpovědní dobou, tzn.že pracovní poměr mu bude končit k 31.12.2007. Dne 15.10.2007 přinesl neschopenku. Prodlužuje se mu výpovědní doba o dny, které bude je práce neschopen? Děkuji

 221. Milan

  Dobrý den , podaljsem výpověď ve znění :

  Rozvazuji pracovní poměr ke dni 1.11.2007

  Zaměstnavatel toto podepsal že souhlasí.

  Lze tedy brát to že pracovní poměr k tomuto datu končí ?

  Děkuji

 222. Martina

  Dobrý den, jsem ve 3. měsíci těhotenství a zároveň ve zkušební lhůtě.Jde o to,že práci,kterou vykonávám vykonovávat v těhotensví nemohu,tudíž mi doktor vystavil neschopenku.Potřebuji vědět,jak dlouho mi bude vyplácet dávky v prac.neschopnosti,když má odpracované 2 měsíce a jestli mi bude vyplácet mateřskou.Děkuji.

 223. Ivana Rosová

  Dobrý den,

  Chci podat výpověď k 1.11.2007 s dvouměsíční výpovědní lhůtou, mám nárok na 13. plat? Děkuji za odpověď

 224. Martina

  Potřebovala bych vědět, zda-li bude zaměstnavatel vyplácet nemocenské dávky až do doby, než z mojí neschopenky přejdu na mateřskou i přesto, že mám odpracované pouze 2 měsíce. Předpokládám, že pokud se zaměstnavatel dozví, že jsem v jiném stavu, rozváže se mnou pracovní poměr. Jde mi o to, odkud mi budou vypláceny dávky nemocenské, posléze v mateřství.

  Děkuji

 225. Kratochvíl J.

  Dobrý den,

  ve Vašem vzoru výpovědi bych potřeboval poradit s problémem data:

  …dává podle § 51 zákoníku práce výpověď z pracovního poměru založeného pracovní smlouvou ze dne ???(1), takže pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby dnem BLABLA.

  (1) Jaký den se myslí? Den kdy DÁVÁM VÝPOVĚĎ nebo DEN UZAVŘENÍ SMLOUVY? Jsem z toho zmatený. Když dám den uzavření smlouvy, jak by logicky bylo předpokládáno, když se postupně čte "z pracovního poměru založeného pracoví smlouvou ze dne BLABLA", tak pak mě nesedí věta následující "takže pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční doby" – to by znamenalo, že samotná pracovní smlouva platí jen ty 2 měsíce. Ale den uzavření smlouvy není přece příčinou (jenž vyjadřuje slovo "takže") uplynutí 2-měsíční výpovědní doby. To mě vede k tomu, že bych tam měl dát den kdy podávám výpověď, ale to zase není den, kdy jsem uzavřel smlouvu. Z hlediska skladby věty mi připadne tento vzor nesprávný a nesmyslný.

  Prosím o Vaši radu, aby má výpověď byla z hlediska právního v pořádku.

  Děkuji

 226. Kotlaba

  Dobrý den,

  potřebuji dát do konce měsíce výpověď, avšak jednatel s.r.óčka (zaměstanvatel) je na dovolené.

  Komu výpověď předat, aby byla platná a od 1. následujícího měsíce začala pršet 2 měsíční výpovědní lhůta?

 227. Irena

  Dobrý den. Ráda bych poprosila o radu, jak postupovat při řešení výpovědi. Jsem již rok v pracovní neschopnosti, díky pracovnímu úrazu. Ten se mi stal v září loňského roku, při manipulaci s těžkou krabicí. Až v květnu jsem podstoupila operaci ramene, do té doby si mě lékaři "přehazovali". K mé smůle toto "přehazování" trvá i nyní, protože se bolesti nezmenšily a rameno je pro mě stále stejně nepoužitelné. Je mi 28 let, díky úrazu jsem musela prodat své dva koně, protože jednou rukou bych tento těžký koníček nezvládla a užívám lehká antidepresiva, neboť mě tato situace dovedla psychicky na úplné dno. Jsem z této situace nešťastná a nevím jak postupovat, na co mám nárok a kdo mi vrátí to, o co jsem přišla? Nejsem zdravá a neschopenka mi končí. Poradíte prosím??? Moc děkuji

 228. Petr

  Dobrý den, měl bych na Vás dotaz.

  Dne 15.10.2007 jsem uzavřel pracovní smlouvu na pozici skladník. Dne 17.10.2007 jsem se stal práce neschopným. Jelikož práce skladníka nenaplnila mé očekávání, tak jsem byl nucen hledat zaměstnání znovu. Tentokrát se hledání povedlo velmi rychle a já mohu nastoupit do nového zaměstnání od 1.11.2007. To znamená, že musím dát v práci výpověď ke dni 31.10.2007. Pracovní neschopnost mám do 31.10.2007(včetně). Proto se na Vás obracím s dotazem je-li vůbec možné podat výpověď v zaměstnání v tentýž den co končí moje pracovní neschopnost. Vím, že výpověď ve zkušební době zaměstnancem musí být doručena zaměstnavateli nejméně tři dny pře datem rozvázání prac. poměru, proto také pošlu výpoděď již 26.10.2007 poštou doporučeně. Nevím jestli si mám nechat ukončit prac. neschopnost ke dni 30.10.2007 abych mohl 31.10.2007 dát formálně výpověď.

  Prosím poraďte mi, jak bych měl v této záležitosti postupovat. Předem děkuji za odpověď

 229. Pavel

  Dobrý den, dne 30.11.2007 mi končí pracovní poměr dohodou, momentálně jsem na nemocenské.

  Chci se zeptat, jestli se mi i v tomto případě prodlužuje pracovní poměr o dobu mé nemocenské.

  Dohodu o ukončení pracovního poměru jsem se zaměstnavatelem uzavřel 15.10.2007

  Děkuji za odpověď

 230. Ivaskurkova

  Dobrý den potřebovala bych rozvázat prac.poměr dohodou ke dni 31.10.2007 podle nového zákoníku prácea nevím přesný vzor děkuji za odpověd

 231. Zdeněk

  Dobrý den.

  Lze dát okamžitou výpověď, pokud zaměstnavatel neplatí přesčasy a práci o víkendu? Není toho mnoho, spíš bych toho chtěl využít jako záminky. Problém ovšem je, že nikde o těchto presčasových hodinách neexistuje žádný záznam a také nechci, abych musel využívat svědectví svých spolupracovníků, protože si myslim, že by jim to uškodilo.

  Předem děkuji za zodpovězení.

 232. Romana

  Dobrý den,

  zaměstnavatel se dostal do vážných finančních potíží a začal propouštět. Nezaplatil mi mzdu za září (splatná dle smlouvy 15.10), mám nařízeno nezdržovat se v prostorách kanceláří (zároveň sídlo společnosti). Stručně řečeno, prostory společnosti jsou vystěhovány a nikdo se v sídle společnosti nevyskytuje. 31/10 se mám sejít s předsedou představenstva ohledně ukončení pracovního poměru (paragraf 52, organizační důvody …). Vzhledem k tomu, že komunikace se zaměstnavatelem vázne, obávám se, že nikdo ze zástupců společnosti na schůzku nedorazí. Firma neplatí, proto bych se chtěla pojistit a ev. okamžitě zrušit pracovní poměr. Prosím, jak to funguje v případech, kdy okamžité zrušení PP pošlu poštou doporučeně a na doručenku, ale nikdo si zásilku nevyzvedne? Bude PP skončen? Dále mám ještě dotaz, zda je možná i varianta dostat výpověď z organizačních důvodů (2+3) a v průběhu výpovědní doby dvou měsíců okamžitě zrušit PP z důvodu neplacení mzdy?

  Děkuji Vám za odpověď.

 233. Ludmila K.

  Dobrý den. Manžel je nyní v pracovní neschopnosti, ale dnešním dnem (30.10.07)chce dát "klasickou" výpověď, tj. s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Jeho pracovní poměr by tím pádem měl končit 31.12.2007. Zajímalo by mně, jestliže ukončí neschopenku dejme tomu v průběhu prosince, zda na konci tohoto měsíce opravdu jeho pracovní poměr skončí, nebo, se mu ta výpověď posouvá o dobu, co byl v pracovní neschopnosti.

 234. Tereza

  Dobrý den,

  chci se zeptat na platové zařazení ze zákona, které náleží bakalářce porodní asistence, která může vykonávat svoji profesi bez odborného dohledu a současně má i registraci jako nelékařské zdrtavotnické povolání v tomto oboru. Jedná se o pracovní poměr ve fakultní nemocnici, tj. mzda by měla být dle platných tabulek pro státní zaměstnance. Za odpověď předem děkuji

 235. Helena

  Dobrý den,

  prosím o informaci – v případě, že se budu vracet z rodičovské dovolené do zaměstnání může zaměstnavatel změnit mzdový výměr v případě, že se nebudu vracet na stejnou pozici.

  Děkuji H.

 236. Jarka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat, když mi podnik dluží dvě výplaty. Jsem přijata na dobu určitou, dneska mi končí pracovní smlouva, ale vedoucí se mnou počítá dál. Ale už několik vedoucích pracovníků z podniku dalo výpověď. Mám malé dítě, které je teď nemocné, ale bojím se vzít si ošetřování, kromě toho bydlím ve městě, kde nemáme trvalé bydliště, protože bydlíme v podnájmu, takže na pracovní úřad musím dojíždět 60 km. Rodiče bydlí také daleko, prostě si teď nevím rady…

 237. Andrea

  Dobrý den, můj přítel je 10 měsíců v pracovní neschopnosti.Dnes mu přiznali částečný invalidní důchod. On se do zaměstnání vrátit nemůže, protože ze zdravotních důvodů není schopen už tuto práci vykonávat.Bude tedy asi muset podat výpověď. Zajímalo by mne jesli se může se zaměstnavatelem domluvit a rozvázat pracovní poměr k určitému dni (např.k 30.11.2007) nebo tam poběží dvouměsíční výpovědní lhůta?V prosinci mu přestane být vyplácena nemocenská.Může se tedy zaevidovat na úřad práce a bude mu vyplácena podpora po dobu 6 měsíců?Důchod mu vyplatí zpětně až za několik měsíců a jinou práci zatím nemá.Děkuji za odpověď.

 238. Antonín

  Dobrý Den chtel jsem se zeptat na okamžité zruseni pracovniho pomeru ze strany zamestnance. V Pracovni smlouve mam stanovenou mzdu ktera je splatna 28 dne nasledujiciho mesice po vykonavani prace ale zamestnavatel mi dava mzdu nepravidelne jak se mu to hodi az na 4 krat az do 28 dalsi mesic nez bych mel dostat opet novou mzdu. muzu proto zrusit okamzite pracovni pomer? dekuji za Radu

 239. Antonín

  Dobrý den

  dekuji Vám za odpoved, tedy to pro mne znamena ze kdyz mi minuly mesic opozdil mzdu o 20 dnu a to se tak opakuje uz cely rok muzu mu podat pisemne vypoved a okamzite zrusit pracobni pomer? Prosim Vás mam jeste dotaz jak by jste postupovala kdyz podate tu vypoved a ukoncite pracovni pomer a zamestnavatel vás nebude chtit doplatit. prece jenom u nej mam 2 mzdy coz je cca 60tis dekuji

 240. Petr

  Dobrý den Prosím Vás o radu. Jake jsou moznosti kdyz po ukonceni pracovniho pomeru zamestanvatel nedoplati mzdy ? dekuji za radu

 241. Filemona

  Je pravda, že když podepíšu pracovní datum až po termínu nástupu do zaměstnání, je zkušební lhůta neplatná a zaměstnavatel mě nemůže vyhodit

 242. tatianak@seznam.cz

  chtěla by jsem se zeptat zda je možné podat okamzitou vypoved bez udani důvodu. dekuji za zodpovezeni dotazu

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, abyste mohla okamžitě zrušit pracovní poměr (pokud ovšem nejste ve zkušební době) musí existovat jeden ze dvou zákonných důvodů dle § 56 ZP ; tj. ze zdravotních důvodů nebo proto, že Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu. Jiný platný a zákonem upravený způsob není (když nepočítám uzavření dohody se zaměstnavatelem).

   Mgr. Lucie Jindrová

  2. Dr.Niemann

   není to možné.A je to přímo v rozporu s právními předpisy.Nejlepší ve vašem případě je podat písemně výpověˇdle 51zak.A doručit ji zaměstnavateli.Počkat na reakci.Zaměstnavatel provede kopii a výpověď převezme a na kopii Vám dá podpis.Pokud tak neučiní okamžitě proveďte doručení výpovědi přes poštu s doručenkou,ta zajišťuje že výpověď zaměstnavatel už musí převzít.V ten moment máte zajišťěny dva měsíce,kdy Vás zaměstnavatel musí nechat v práci po dobu výpovědi vyplácet Vám mzdu a vy můžete se na práci z vysoka vysrat.Po uplynutí výpovědní lhůty Vám zaměstnavatel vydá potvrzení o zaměstnání a Vy se ho zeptejte,jestli se mu to Vyplatilo.

  3. Staněk

   není to možné.A je to přímo v rozporu s právními předpisy.Nejlepší ve vašem případě je podat písemně výpověˇdle 51zak.A doručit ji zaměstnavateli.Počkat na reakci.Zaměstnavatel provede kopii a výpověď převezme a na kopii Vám dá podpis.Pokud tak neučiní okamžitě proveďte doručení výpovědi přes poštu s doručenkou,ta zajišťuje že výpověď zaměstnavatel už musí převzít.V ten moment máte zajišťěny dva měsíce,kdy Vás zaměstnavatel musí nechat v práci po dobu výpovědi vyplácet Vám mzdu a vy můžete se na práci z vysoka vysrat.Po uplynutí výpovědní lhůty Vám zaměstnavatel vydá potvrzení o zaměstnání a Vy se ho zeptejte,jestli se mu to Vyplatilo.

  4. novy@seznam.cz

   není to možné.A je to přímo v rozporu s právními předpisy.Nejlepší ve vašem případě je podat písemně výpověˇdle 51zak.A doručit ji zaměstnavateli.Počkat na reakci.Zaměstnavatel provede kopii a výpověď převezme a na kopii Vám dá podpis.Pokud tak neučiní okamžitě proveďte doručení výpovědi přes poštu s doručenkou,ta zajišťuje že výpověď zaměstnavatel už musí převzít.V ten moment máte zajišťěny dva měsíce,kdy Vás zaměstnavatel musí nechat v práci po dobu výpovědi vyplácet Vám mzdu a vy můžete se na práci z vysoka vysrat.Po uplynutí výpovědní lhůty Vám zaměstnavatel vydá potvrzení o zaměstnání a Vy se ho zeptejte,jestli se mu to Vyplatilo.

 243. Anička

  Dobrý den, dostala jsem dvouměsíční výpověď k 31.12.2007 s třiměsíčním odstupným.Chtěla jsem se zeptat, kdyby se náhodou naskytlo nové pracovní místo k 31.11.2007, jestli bych měla nárok na třiměsíční odstupné?

 244. Eva

  Dobrý den, moje otázka je možná trošku záludná s ohledem na zaměstnavatele, ale naskytla se mi lepší pracovní příležitost a potřebovala bych odejít co nejdříve.

  Pracuji v jednom sportu jak o administrativa, předtím jsem tam pracovala jako prodavač a smlouvu mám taky na prodavače. Administrativní pracovnici mi nabídli už v únoru a někdy v červenci jsem se ptala na smlouvu na administrativu, protože vím, že existuje a měla bych ji mít. bylo mi řečeno, že to není nutné. Myslíte, že jim teď můžu říct, že tu práci vykonávat nebudu, protože na to nemám smlouvu? A když mi ji budou cpát, nejsem povinna ji podepisovat, když tu práci dělat nechci? je mi jasné, že mě mohou strčit zpět na krám prodávat, ale já vím, že potřebují administrativu.

  Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den

 245. Jakub

  dobrý den chci se zeptat jsem do konce mněsíce ve skušební době a mám neschopenku, je možné dát výpověd´ v době nemoci nebo musím ukončit pracovní neschopnost

 246. Tonda

  Dobrý den,

  chci se zeptat kolik dnů absence může zaměstnavatel

  napsat,než ukončí pracovní poměr se zaměstnancem.Moc děkuji

  Tonda

 247. Pavla

  Dobrý den,

  stáhla jsem si vzory výpovědí z prac.poměru ze strany zaměstnance,kde je napsáno ve smyslu ustanovení paragrafu 51 zákoníku práce. Další verze je podle paragrafu 50 odst.3 zákoníku práce. Prosím o radu,co se pod jednotlivými paragrafy skrývá. Abych věděla, co vlastně podávám. Moc děkuji za vysvětlení.

 248. Lucie

  Dobry den,chtela jsem se zeptat,prave odchazim z jednoho zamestnani do druheho,vypoved jsem dala ja ale ted jsem zjistila ze jsem v jinem stavu,tak bych chtela vedet jestli me muze novy zamestnavatel vyhodit ve zkusebni dobe (kdyz treba pujdu na rizikove) a jestli mam nejakou ochranou lhutu od byvaleho zamestnavatele?děkuji

 249. Petra

  Dobrý den, chci se Vás zeptat jak je to se společným jměním manželů.

  Manžel ještě před svatbou získal od svých rodičů darovací smlouvou pozemek. Vzal si hypotéku na své jméno(já jsem uvedena jako ručitel)ještě před snatkem, část domu byla postavena před snatkem, nyní už jsme manželé a dům dokončujeme (hrubá stavba) – já budu ze svých finančních prostředků zařizovat veškeré vybavení domu, při kolaudaci bude dům napsán na nás oba. Chci se zeptat pro případ kdyby došlo k rozchodu jestli máme nárok každý na polovinu nebo jak se tyto případy pak řeší? děkuji za odpověď

 250. eva

  Dobrý den,slysela jsem ze se mnou zamestnanec nemuze rozvazat prac.pomer pokud marodim mene nez 14 dni(jsem ve zkusebni dobe),tak by me zajimalo zda se mnou muze rozvazat pracovni pomer pokud pujdu na materskou 15 dni pred ukoncenim zkusebni doby?Dekuji

 251. Ivana

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak může zaměstnavatel postihnout zaměstnance, když mu nepříjde do práce a nemá to omluvené? a co z toho pro zaměstnance vyplývá, zda ho to může ohrozit do budoucnosti?Děkuji

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, jiným způsobem než dohodou se Vám to takhle rychle nepodaří. Můžete podat buď výpověď a to dle § 50 zákoníku práce s tím, že běží 2 měsíční výpovědní doba; pokud tedy stihnete podat výpověď (a zaměstnavatel ji převezme!) do konce listopadu 2007, můžete skončit prac.poměr nejdříve k 31.1.2008.

   Nebo můžete zaměstnavateli nabídnout skončení prac.poměru dohodou a to dle § 49 zákoníku práce.

   Mgr. Lucie Jindrová

 252. Jana

  Dobrý den, mám dotaz týkající se změny jména zaměstnance. Potřebovala bych poradit, pokud zaměstnankyně změní jméno, jestli mám psát novou pracovní smlouvu, nebo stačí formou dodatku. Děkuji

 253. Jindřich Sysel

  Dobrý den.

  Můj obvodní lékař a i lékařka z ORL mi navrhli abych změnil pracovní zařazení či změnil zaměstnání.

  Rozhodl jsem se proto dát výpověď ze zdravotních důvodů.Někde jsem četl že bych měl mít potvrzení o tom že jsem pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu povolání.Pracuji ve strojírenství jako Obsluha CNC strojů.Chtěl jsem se proto zeptat co k tomu potřebuji a jak by měla vypadat tato výpověď.Případně bych byl rád když mi pošlete vzor na loner84@seznam.cz.

  Díky moc za pomoc :)

 254. Daniela

  Dobrý den,prave jsem nastoupila do noveho zamestnani,a zbyva mi cca mesic do konce zkusebni doby.Pred tydnem jsem zjistila ze cekam miminko,tak by me zajimalo za je mou povinnosti to oznamit,jestli ma zamestnavatel pravo se mnou rozvazat prac. pomer a kdo by mi teda platil nemocenskou..dekuji za odpoved..

 255. Jana

  Prosím o radu, jaké náležitosti musí obsahovat výpověď z pracovního poměru, když jí chci dát já zaměstnavateli. Ústně jsem zaměstnavatele informovala o mém rozhodnutí, chtěla jsem dát výpověď dohodou, ale zaměstnavatel na dohodu nepřistoupil a požaduje 2 měsíční výpovědní lhůtu.

  Jde mi konkrétně o datum.

  Příklad: Dávám výpověď z pracovního poměru ke dni 30.11.2007

  Musím ve výpovědi zmiňovat datum 31.1. 2008, kdy vyprší 2 měs. výpovědní lhůta?

  Děkuji Jana

 256. Malli

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Když mi 31.10.2007 skončil pracovní poměr a dítě omarodilo 22.11.2007.Jsem evidovaná na úp.Kde mám uplatňovat neschopenku.Děkuji za odpověď.

 257. Malli

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Když mi 31.10.2007 skončil pracovní poměr a dítě omarodilo 22.11.2007.Jsem evidovaná na úp.Kde mám uplatňovat paragraf.Děkuji za odpověď.

 258. Alena Parikova

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám dle zákona nárok na uplatnění okamžité výpovědi a na odstupné, když mi zaměstnavatel vyplatil mzdu za 07/2007 až 17.9.07 (datum odeslání). Bězný výplatní termín máme ale 30. násled. měsíce, tedy 30.8.07. V tomto případě nedodržel zákonnou lhůtu pro vyplacení mzdy, ale nevím, do jakého termínu a zdali mohu já svůj nárok vůči zaměstnavateli uplatnit.Příp. zda by mi postačil jako důkaz termínu zjištění výpis z banky. Děkuji za odpověď.

 259. Klaudie

  Podala jsem výpověď zaměstnavateli, neboť jsem měla domluveno nové zaměstnání, které se neuskutečnilo. Mohu vzít svou výpověď ze zaměstnání ještě zpět , když nezačala běžet výpovědní lhůta? zaměstnavatel mi řekl že to nejde. a že výpověď je platná ode dne podání. děkuji

  1. Šéfredaktor

   Dobrý den, vzít výpověď zpět, resp. ji odvolat, můžete pouze se souhlasem zaměstnavatele. Jinak to možné není.

   Mgr. Lucie Jindrová

 260. Martina

  Dobrý den.Stěhuji se z jednoho města do druhého.Budu dávat výpověď ze zaměstnání.Platí pro mne standardní výp.lhůta,nebo existuje paragraf,podle kterého mne musí zaměstnavatel uvolnit.Např.dohodou.

 261. Petr Novotný

  Dobrý den, mám na vás takovou pro mne zapeklitou otázku. Nastoupil jsem do práce, kde mi naslibovaly hory doly, ale nadaly mi podepsat pracovní smlouvu s tím, že se na ní pracuje. Po mém naléhání mi ji po 3 týdnech donesly, ale ke svému úžasu jsem zjistil, že podmínky jsou zcela odlišné od návrhu na výběrovém řízení. Onu smlouvu jsem po přečtení odmítl podepsat dodělal pracovní den a oznámil, že končím. S odchodem nebyl problém, ale zase žádné tzv. papírování neproběhlo. Teď se bojím, že mi nevyplatí mzdu za 3 týdny, co jsem tvrdě odpracoval :o). Rád bych se vás tedy zeptal co s tím, abych nepřišel o mzdu. Předem díky za odpověď.

 262. Jana Nováková

  Dobrý den, mám dotaz. Mohu okamžitě zrušit pracovní poměr a mám ze zákona nárok na odstupné, když mi zaměstnavatel za poslední předešlé 2 měs. srazil ze mzdy částku za stravenky, ty ovšem nedodal? Děkuji za odpověď a zdravím.

 263. Hana Bartheldyova

  Chci se zeptat, podle jakého paragrafu může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci ve zkušební době.

  Děkuji

 264. Jana Nováková

  Dobrý den, ještě bych se chtěla zeptat…pokud se nevyplacení části mzdy děje opakovaně, 2 měs. lhůta se počítá ode dne vzniku prvního případu nebo vzniká opakovaně vždy při výplatním termínu? Děkuji za odpověď.

 265. Maky

  Dobrý den,

  chtěla bych zeptat zda má zaměstnavatel nárok požadovat vrácní klíčů od pracoviště a vstupních dveří v době, kdy jsem v pracovní neschopnosti a ve výpovědi. Výpovědní doba mi končí dnem 31.12.2007. PN však stále trvá.

  Zaměstnavatel mě doporučeným dopisem sdělil, že vzhledem k trvání PN mu způsobuji závažné provozní problémy. Dožaduje se sdělení diagnozy a přibližnou délku trvání PN. Podle dotazu u svého ošetřujícího lékaře, mi bylo sděleno že diagnózu sdělovat v žádném případě nemám.

  Má na toto můj stávající zamšstnavatel právo? Pro informaci sděluji, že jsem nástup na PN včas oznámila a o svém zdravotním stavu jsem informovala svého přímého nadřízeného. Vzhledem k trvání zdravotních problému nejsem schopna jako laik odhadnout po jak dlouhou dobu bude ještě PN trvat.

  Děkuji

 266. Maky

  Dobrý den,

  navazuji na Vaši předchozí odpověd a pouze upřesňuji. Výpověd jsem podávala já k 31.10.2007. Od tohoto data jsem současně v PN. Zaměstanavatel mojí výpověď převzal osobně a rovněž o PN byl informován. Nicméně můj dotaz směřuji k problému týkajícímu se předání klíčů od pracoviště k 31.12.2007. V dopise uvádí i možnost že si klíče osobně vyzvednou u mě doma a po předání klíčů mi bude zrušena odpovědnost.

  Po špatných zkušenostech se zaměstnavatelem se obávám aby mi předal veškeré doklady týkající se ukončení pracovního poměru (zápočtový list). V jaké lhůtě je povinen zaměstnavatel uvedené doklady předat, či zda je může zadržet.

  Děkuji

 267. Karel

  Dobrý den, zajímalo by mne (v zákoníku sem to nenašel) jestli když podávám písemně výpověď, tak musím mít dve kopie a jednu si ještě nechat podepsat zaměstnavatelem, aby později netvrdil, že sem žádnou nikdy nepodal? Nebo celá výpověď znamená sepsat tento papír, podepsat ho a odevzdat a to je vše a žádný společný dokument se pak nepodepisuje? Mockrát děkuji za odpověď

 268. Zdeněk

  lze okamžitou výpověď doručit písemě poštou, nebo tato lze dát jen osobně? A od kdy by byla v prvním případě platná, ode dne podání, nebo doručení. Může mi zaměstnavatel srazit ze mzdy případné škody tímto způsobené. Zaměstnavatel mi v minulém měsící neproplatil pár hodin přezčas a práci cca 5 hodin o výkendu, ale o tomto asi nikde nebude veden záznam. Tu sobotu mi oznámil takto: V sobotu budeš mít v "XXX" hod. na "určitém" místě "takový a makový" stroj a uděláte "tohle". Lze za toto dát okamžitou výpověď, když tato práce nebyla zaplacena, ale asi taky o tom nikde nebude žádný záznam. Potřebuju vypadnout, protože jsem dal výpověď, běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta, a šéf mi dělá naschvály. Není tato probíhající výpovědní lhůta problém, kdybych chtěl dát okamžitou výpověď? Děkuji za zodpovězení

 269. Pavel

  Dobry den,

  chtel bych dat vypoved k 31.12. Protoze mam dovolenou pred koncem roku, tak bych chtel vypoved poslat postou doporucene s potvrzenim o prevzeti. Nevim, jak budou odpovedny pracovnici ( personalni ci sef ) pred koncem roku v praci. Nestaci pro datum vypovedi razitko posty s prosincovym datumem?? Nebo vypoved plati az pri podpisu odpovedneho pracovnika…to znamena, ze kdyby si nikdo neprebral postu v prosinci, tak by vypoved bezela az od unora??? Jak to prosim je. Diky moc

 270. Lucie

  Dobry den chtela jsem Vas poprosit o vzor vypovedi dane zamestnancem zamestnavateli na stanovene datum ale ne dvoumesicni dekuji.

 271. Marie

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda se dá dát výpověd´z důvodů stěhování v co nejkratší době. Tak asi do 2 týdnu. Jde o stěhování přes celou republiku. A pokud by to tak nešlo jak je to s paragrafem 53? Vymaže se mi po nějaké době? A pokud ano po jaké době a co pro to mám udělat. Novou práci už mám i zajíštěnou jen nevím zda mne propustí v dosavadní práci, protože šéfová s tím dělá velké problémy….

  Děkuji za odpověd´… Marie V.

 272. Nela

  dobrý den, tento rok jsem podstoupila operaci a měla 3x chřipku, celkem jsem marodila asi 2 měsíce a mému zaměstnavateli se to nelíbí a navrhl mi poloviční úvazek, což je pro mě neakceptovatelné. Myslím, že pak bude následovat výpověď. Dle mého názoru by se, ale mohlo jednat o diskriminaci. Může mi dát výpověď z tohoto důvodu?

  děkuji

 273. Petr

  Dobrý den,

  pokud nesouhlasím s organizační změnou, kterou provedl zaměstnavatel, a z ní plynoucí změny náplně práce, mohu počítat s tím, že je zaměstnavatel povinnen pokud z tohoto důvodu podám výpověď, vyplatit mi odstupné -> tzn. 2 měsíční výpovědní lhůta + 3 platy odstupného.

  Dá se za změnu považovat, že jakožto vedoucí týmu, jsem vedl doposavad tým 3 lidí a nyní bych měl vést tým 4 lidí, kterému přibyla navíc zodpovědnost za činnost, kterou doposavad vykonávali 3 jiní zaměstnanci. Název mé pracovní pozice se nemění, nicméně lidé, které bych měl vést, mají změněn název pozice a zcela jistě budou podepisovat novou náplň práce. Případně, jak mám postupovat, pokud chci získat odstupné? Musím počkat, až mi dá zaměstnavatel výpověď sám?

  děkuji za odpověď

  Petr

 274. Táňa Matušková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestliže jsem dala v práci výpověď dohodou, ale zaměstnavatel mi neumomožnil odjít v mnou stanoveném datu, jak to mám vyřešit. jestliže nastoupím do nového zaměstnáná bez zápočtového listu. Jinak totiž moje místo obsadí, namúžou na mě tak dlouho čekat

  Děkuji za odpověď

  Matušková

 275. Táňa Matušková

  Je možné, tady když zaměstnavatel nesouhlesí s výpovědí k mému datumu mu ji poslat pošto o okamžitém ukončení pr. poměru. Náhradu má za mě zatím na půl úvazku. Nebo jak tuhle situaci řešit, protože jinak zůstanu bez práce a to si nemúžu v mé situaci dovolit

  Pracovní poměr by mi zaměstanavatel ukončil, ale kolegyně /jsme v kanceláři 3 na stejnou práci/ potřebuje v lednu týden dovolené, jelikož dálkově studuje.

  ještě jednou děkuji za odpověď

 276. Petra V

  Dobrý den,

  dala jsem výpověď a nyní jsem nemocné, je možné, aby můj zaměstnavatel prodloužil mou výpovědní lhůtu o dobu mě nemoci? Předem děkuji za odpověd

 277. Milada D.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, podle jakého paragrafu mám dát výpověď, když mi zaměstnavatel soukromé firmy již 4 měsíce nedává žádnou mzdu. Můžu skončit pracovní poměr ihned?

  Děkuji

  1. Redaktor - Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, podle § 56 zákoníku práce může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po termínu výplaty (tj. po dni, který máte sjednaný pro výplatu mzdy). Okamžité zrušení musí být písemné a musí obsahovat konkrétní důvod. Lhůta pro okamžité zrušení činí 2 měsíce ode dne, kdy se zaměstnanec dozví o důvodu (tj. nevyplacení mzdy). Z vašeho dotazu vyplývá, že zaměstnavatel neplatí opakovaně, tudíž okamžité zrušení pracovního poměru můžete podat. Pracovní poměr skončí ihned a neběží žádná výpovědní lhůta. Navíc je pro tyto případy v zákoně stanoven nárok na odstupné ve výši nejméně 3 násobku průměrného výdělku. Dlužnou mzdu je možné uplatnit žalobou u soudu. Lze také zvážit podání návrhu na vyhlášení konkurzu na zaměstnavatele.

 278. Petra M.

  Dobrý den, nedostávám výplatu včas a tím pádem bych mohla dát výpověď dle § 54. K tomuto paragrafu se vztahuje i § 59. Mohli byste mi ho, prosím Vás, více vysvětlit, neboť výplatu dostávám v hotovosti, ale nemám potřebné doklady o zaplacení. Jediný doklad co mám, je vyplacená část mzdy za 2/2007 a to ze dne 18.4.2007. Tak by mě zajímalo, zda se ten §59 může vztahovat i na tuhle výplatu. Děkuji za odpověď.

  1. Redaktor - Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, podle § 56 zákoníku práce můžete okamžitě zrušit pracovní poměr, jetliže Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů ode dne výplatního termínu. Toto zrušení však musíte zaměstnavateli doručit ve lhůtě 2 měsíců od dne, kdy jste se o důvodu pro okamžité zrušení dozvěděla. Jestliže v dotazu uvádíte měsíce únor a duben 2007, tato lhůta již marně uplynula a okamžité zrušení by bylo neplatné. Pak můžete podat běžnou výpověď s 2 měsíční výpovědní dobou. To jestli je mzda vyplácena v hotovosti či na účet není pro celou věc podstatné.

 279. Petra M.

  Uvedla jsem nesprávný §54, ale samozřejmě má být §56. Jde mi hlavně o to, že budu mít asi problém v dokazování, neboť např. mzdu za 8/2007 jejíž výplatní termín byl 30.9.2007 jsem dostala částečně zaplacenou 12.10.2007 – na to doklad mám, ale ten zbytek byl vyplacen později – tady bohužel doklad nemám, je jen souhrnná výplatnice mezd, kde jsou uvedeni všichni zaměstnanci, co mají mzdu v hotovosti a jejich podpisy o převzetí, ale bez datumu o převzetí. V tomto vidím "asi háček". Od února bych totiž potřebovala nastoupit do nové práce.

 280. Petra M.

  A i když mi byla výplata za 9/2007 vyplacena po 15 dnech po termínu, ale nemám k tomu důkaz – podepsaný doklad o převzetí hotovosti, tak mám asi smůlu, i když firma moc dobře ví, že byla vyplaceno pozdě.Děkuji za odpověď.

 281. Jitka Nováková

  Dobrý den.K 31.1.2008 mě skončí pracovní poměr.Chci se zeptat,co se stane s dovolenou,kterou si určitě asi nestihnu vybrat.Je tady možnost,že by úplně propadla bez peněžní úhrady? I v takovém připadě,že bych například musela jít marodit a tím pádem mě dovolená také zbyla nevyčerpaná.Děkuji

  1. Redaktor - Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, v případě skončení pracovního poměru má zaměstnanec právo na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za nevyčerpanou dovolenou (§ 222 zákoníku práce). Zaměstnavatel Vám tedy nevyčerpanou dovolenou proplatit musí.

  2. Jitka Nováková

   Dobrý den,ještě mám jeden dotaz.Mám 7 dní lonšké dovolené,kterou si chci vybrat do konce kalendářního roku.Zaměstnavatel mě ale v nastoupení dovolené brání a proto se ptám,zda mám nějaké právo tuto dovolenou získat.Děkuji

 282. Lenka N.

  Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o zodpovězení následujícího dotazu. V listopadu jsem podala klasickou výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, takže pracovní poměr skončí 31.1.08.Pokud by mi zaměstnavatel vyplatil mzdu po zákonném termín (tj. více než 15 dnů po výplatním termínu) mohu ještě využít možnosti okmžité výpovědi? Nebo jakým způsobem bych se vůči zaměstnavateli mohla bránit? Není vyjímkou, že výplaty chodí teprve až v 15denní lhůtě po výplatním termínu. Dále by mě zajímalo, zda mi zaměstnavatel ve výpovědní době může udělit paragraf za neplnění úkolů. Od té doby, co jsem výpověď podala, jsou na mě kladeny stále větší a časově obtížně zvladatelné úkoly.Děkuji.

  1. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

   Dobrý den,

   na možnost okamžitého zrušení pracovního poměru nemá vliv to, zda-li jste ve výpovědní lhůtě nebo ne. Pokud Vám tedy nebude výplata řádně vyplacena, můžete okamžitě zrušit prac.poměr, jak jste uvedla.

   Pokud by Vám mzdu vůbec nezaplatil, domáhejte se její úhrady soudní cestou.

 283. Jana

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, neomuvená absence je důvodem ze zaměstnavatele strany k okamžitému rozvázání PP se zaměstnancem, že? Chci se tedy zeptat, zda okamžitá výpověď zaslaná poštou má obsahovat i zápočtový list? Děkuji

  1. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

   Dobrý den,

   zde by záleželo na posouzení každého konkrétního případu.

   Jednodenní absenci bych za důvod k okamžitému zrušení PP nepovažovala; vícedenní už ano.

   Co se týče zápočtového listu, není nutné jej posílat přímo už s tím okamžitým zrušením. To můžete až později.

 284. Jitka Nováková

  Dobrý den,ještě mám jeden dotaz.Mám 7 dní lonšké dovolené,kterou si chci vybrat do konce kalendářního roku.Zaměstnavatel mě ale v nastoupení dovolené brání a proto se ptám,zda mám nějaké právo tuto dovolenou získat.Děkuji

 285. Josef ORSÁG

  Dobrý den. Dnes jsem dal výpověď u svého zaměstnavatele a jelikož jsme se nebyly schopni domluvit na výpovědi dohodou, tak jsem dostal 2 měsíční výpovědní lhůtu, ale potřeboval bych to ukončit dřív. Pro neomluvenou absenci bych měl dostat výpověď hned, tak bych chtěl vědět, jestli když budu mít neomluvenou absenci a propustí mě tedy dřív, než za 2 měsíce, jestli budu mít potom nějaký záznam nebo paragraf, který by mi uškodil při nástupu do jiné práce? Děkuji moc za odpověď…

 286. Jana

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Na výpovědi, kterou mi zaslal zaměstnavatel mám ukončený PP k 16.11, ale výpověď mi došla až dnes.Takže to asi znanemá, že za dobu kdy jsem nebyla zaměstnana, aniž bych o tom věděla budu muset platit úřadu pojištění?Jak tuto situaci mam řešit na pracovním úřadě a je povinost zaměstnavatele zaslat mi zápočtový list nebo se o něj musím přihlásit?

 287. Petra

  Dobrý den chtěla bych se zeptat. Když mi zaměstnavatel dal výpověď k určitému datu a já si našla novou práci, aniž bych byla evidována na UP. Bohužel za mě nikdo pár dní neplatil pojištění. Lze tedy zajít na UP s tím, že mám nové zaměstnání a sama si v době kdy jsem nebyla zaměstnána pojištění zaplatit?

 288. Pavel

  Dobry den.Rad bych poprosil o radu, jak mam postupovat, pokud potrebuji okamzite uvolnit z prace a zamestnavatel nechce pristoupit na dohodu. Nekde jsem slysel, ze kdyz zamestnavateli oznamim, ze uz mam podepsanou novou smlouvu s jinym zamestnavatelem k urcitemu datu, tak mi nesmi branit v odchodu. Co je na tom pravdy ? Potreboval bych poradit, jak mam postupovat, jelikoz pristi tyden musim opustit CR a tudiz nemohu cekat az mi vyprsi dvoumesicni vypovedni lhuta. Please, help me !!!

 289. Werrunka

  Zdravim,

  měla bych dotaz.. Přítel dostal 9 měsíční praxi, kterou mu poskytuje soud.. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné ukončit okamžitě pracovní poměr, když tam není spokojený.. Bylo mu řečeno, že výpovědní lhůta je 2 měsíce. Je to pravda ? Nevíte někdo? .. Vim, že u normální práce to tak je, ale když se tohle bere jako praxe… Přijde mi to trochu na hlavu postavené.. Děkuji za odpověď .. :-)

 290. Sitius

  Dobrý den mám dotaz, nastoupil sem do práce domluvili jsme se na dohode o provedení práce, za urcitou hodinovou sazbu, ale ten den kdy sem mel podepsat smlouvu to jest po 4 dnech v praci me zamestnavatel rekl ze mam jit domu ze bych nebyl prinosem pro jeho firmu(nezdalo se mu ze nechci pracovat vic jak 8 hodin), kdyz sem mu rekl ze klidne pujdu,ale ze rozhodne pocitam s tim ze mi zaplati ty 4dny co jsem tam odpracoval tak mi rekl, ze mi je urcite nezaplati.Mam sanci na nejakou napravu?Děkuji na odpoved Student Tomáš.

  1. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

   Dobrý den,

   pokud Vám nezaplatí dlužnou odměnu do řádného výplatního termínu, a to ani po písemné výzvě, podejte žalobu soudu na zaplacení této částky.

 291. Pavel

  Dobrý den,

  zaměsnavatel mi hrozí okamžitým zrušením zrušením pracovního poměru z důvodů které jsou smyšlené. Já sám jsem podával výpověd již před měsícem ale zaměstnavatel ji odmítl převzít. Napište mi zda mohu po měsící zaměstnavateli poslat tu výpověď kterou odmítl převzít nebo zda na ní musí být datum stejné jako na doporučeném dopise.

  Děkuji

  Zprávu mi prosím napište také na paul.carass@seznam.cz, je to pro mne velmi důležité, mám totiž již noovu práci a potřeboval bych do ní nastoupit

  1. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

   Dobrý den,

   pokud již před měsícem Vám zaměstnavatel odmítl převzít výpověď, tak moc nechápu, proč jste mu ji již před měsícem neposlal poštou. Poslat mu ji znovu můžete, ale data byste změnit měl, protože se změní.

   Co se týče okamžitého zrušení, sice uvádíte, že důvody jsou smyšlené, ale na druhou stranu chcete nastoupit do jiné práce.

   Já osobně bych došla za zaměstnavatelem a dohodla bych se na skončení PP dohodou k urč. dni.

 292. Luděk Adam

  Dobrý den chci dát vypověd z pracovního poměru s dvou měsíční lhůtou.Zaměsnavatel mi vyhrožuje nevyplacením osobního ohodnocení což dělá asi 50% mzdy.Co mi poradite?napadá mě jen asi pracovní neschopnost.

 293. NUSL jOSEF

  Firma, u které pracuji, končí činnost k 31.12. 2007.Tudíž jsme dostali výpověď podle § 52 odst. a) ZP,kde výpověď činí dva měsíce,tím pádem pracovní poměr končí 29.2. 2008.Jak tedy budou probíhat ony dva výpovědní měsíce, když firma nebude vlastně existovat?

  Přesto bude pokřačovat ve stávající činnosti pod jinou firmou, a to tak, že majitelem firmy bude manželka majitele. Ta by nás dál sice zaměstnávala, né však jako své zaměstnance, ale pro nás takovým způsobem, aby jsme se o veškeré platby jako jsou daně, zdrav. poj. atd. se starali sami.(Nikdo, ale z nás není momentálně majitelem Živnostenského listu.) Prosíme tedy o radu, jak se máme zachovat a popřípadě jak postupovat. Předem Vám děkuji.

 294. Vojta Konečný

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, jestli existuje nějaký způsob, jakým je možné obejít dvouměsíční výpovědní lhůtu. Jsem přijat do nového zaměstnání, ale u stávající pozice je problém s její zastupitelností. Zaměstnavatel mě z ní proto neuvolní dříve než za tuto dobu, což může být překážka pro nové zaměstnání.

  Děkuji

  Vojta Konečný

 295. Ladislav

  Dobrý den,jsem v současné době v PN,chtěl bych podat výpověď dle §50 1.1.2008.Mám ještě 14 dní dovolené pro rok 2007.Při eventuelní možnosti ukončení PN na konci ledna 2008 můžu následně tuto dovolenou vybrat před uplynutím výp.lhůty?Jak mám postupovat při žádosti o poskytnutí dovolené.Má zaměstnavatel právo mi dovolenou neposkytnout?

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, nejvíc záleží na tom, jak se dohodnete. Čerpání dovolené totiž určuje zaměstnavatel, a nikoliv zaměstnanec. Zaměstnavatel Vám ji tedy poskytnout může, ale nemusí. Jinak Vám při skončení pracovního poměru vzniká nárok na "proplacení" nevyčerpané dovolené, což znamená náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

 296. Katka

  Dobrý den,

  můžete mi prosím říct zda mám do výpovědi dané zaměstnancem s dvouměsíční výpovědní dobou uvádět §50 nebo §51? Vy uvádíte §50, ostatní většinou §51.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, zaměstnanec může dát výpověď i bez uvedení důvodů, což vyplývá z § 50 odst. 3 zákoníku práce. Výpověď musí být písemná a je nutno ji doručit druhé straně (§ 50 odst. 1). § 51 pak stanoví, že výpovědní doba činí nejméně 2 měsíce a kdy tato doba začíná a končí.

 297. vladka

  Dobry den. Mam ve smlouve uvedenou 3 mesicni vypovedni lhutu. Potrebuji ovsem dat vypoved s lhutou 2 mesicni. Lze to takto udelat?PREDEM DIKY

  1. Šéfredaktor - Mgr. Lucie Jindrová

   Dobrý den,

   zákoník práce stanoví, že výpovědní lhůta činí MINIMÁLNĚ 2 měsíce. Tedy, pokud si zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou mezi sebou lhůtu delší, platí tato delší lhůta. Vždy však platí, že tato výpovědní lhůta musí být stejná jak pro zaměstnance tak pro zaměstnavatele.

   Ve Vašem případě tak budete muset respektovat onu 3 měsíční lhůtu.

 298. Franta

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zaměstnavatel nechce vzít výpověď dohodou k 17.12.07 a já mám zajištěnou práci jinde.jaké mě hrozí sankce když do původní práce nenastoupím.

 299. Karel Tyl

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám postupovat, když mi zaměstnavatel už třetí měsíc nevyplati mzdu podle sjednaného platového výměru. Jedná se o prémie, státní svátek a bezdůvodné absence. Dokonce mě již před třemi měsící odhlásil na OSSZ a přestal platit i zdravotní pojištění. Chtěl po mně, abych mu podepsal novou pracovní smlouvu s novým platovým výměrem, ale nepodepsal jsem ji. Zaměstnavatel mě ale vyplácí podle jeho nového výměru.

 300. remda

  Dobrý den. potřebovala bych poradit.pracuji jako servírka, ale mám značné potíže se zády.Můžu si dovolit dát výpověď ze zdravotních důvodů? A šlo by to bez výpovední lhůty? děkuji

 301. zdenča

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit-jsem zaměstnaná, ale našla jsem si lepší práci. Zajímalo by mě, jakým způsobem dát výpověď, a jedli by nebyla možnost v tomhle případě úlevy od výpovědní lhůty. Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, úleva od výpovědní doby neexistuje. Máte-li možnost, tak uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru, ve které si dojednáte i den skončení práce a žádná výpovědní doba Vám v tomto případě nepoběží. Jestli jste náhodou ve zkušební době, tak můžete zrušit pracovní poměr bez udání důvodu. Ani zde žádná lhůta neběží.

 302. Liba

  Chtěla bych se zaptat, jak je to s nárokem na dovolenou po dobu výpovědní lhůty. Pokud podám výpověď do konce prosince zdali se mi započítávají dva měsíce-leden a únor-při běžící výpovědi do nároku na dovolenou, která v běžný kalendářní rok činí 25 pracovních dnů. A jak je to pokud nestačím dovolenou i loňskou vybrat do konce února, zdali mám nárok na proplacení dovolené. Děkuji za odpověď

 303. Tomáš

  dobrý večer napsal jsem vypoved

  podle § 50 zákoníku práce dávám výpoved z pracovního poměru založeném na základě pracovní smlouvy ze dne 1.9.2007

  navrhuji ukončení pracovního poměru dohodou ke dni 31.12 .2007

  chci se zeptat když nepřistoupí na navrh tak mi bezi 2 měsíční vypověd

 304. Věra Sdeláčková

  Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, nyní my běží 2měsíční výpověč od zaměstnavatele, který ukončuje svou činnost. Jedná se o soukromého podnikatele u něhož jsem jediným zaměstnancem. Jsem samoživitelka, mám 7letou dceru, mám nárok na odstupné a do kdy má být vyplaceno. Děkuji za odpověd

 305. Anna.A.

  Dobrý den,

  jsem občan tzv. "tret. států", v průběhů prac. neschopností jsem podala výpověď-prac. poměr konči ke konci 02/2008. V lednů skonči povolení k pobytů v ČR(prac. pov. ale mám do 10.03.2008).Takže musím odcestovat abych na ČR velvyslanectví vybavila vízům nový (chybou zaměstnavatelé do květná musím vízům prodlužovat mimo ČR a to každ. 3 měsíce). Může se ale stát že ho třeba i nedostanu anebo že budu čekat dlouho takže se do zaměstnání nebudu schopná vrátit do konce února.O situaci je zaměstnavatel informován-nabídla jsem ukončení prac. poměrů ke dní kdy konči povolení k pobytů-nevyjadříl se.Otázka jé za prvé budu ja mít nějaké problémy s ohledem na to že se každopádně chci vrátit do ČR jakmyle mí to bude umožněno ? Pokud v lednů skonči pobýt, konči automatický i pracovní poměr ? Jé nějaký paragraf který pod. situací upravuje ? Může se zaměstnavatel dopustit přestupků pokud i nadálé zaměstnává cizince kterému pobýt v ČR skončil ? Předem děkují za odpověď.

 306. BOBO

  Jsem na neschopence a můj zaměstnavatel me zaslal formou doručenky výpověd,na tuto doručenku já nereaguji.Má to pro mě cenu, dělat mrtvého brouka a nechat dál doručenku na poště?Jsem zaměstnán 7 měs.děkuji a přeji všem hodným lidičkám klidný a veselí zbytek roku 07.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   pokud víte, že je tím dopisem právě výpověď, můžete jejím nepřevzetím docílit prodloužení pracovního poměru a to zejména v době před koncem měsíce. Zaměstnavatel Vám totiž tuto výpověď musí prokazatelně doručit a pokud si ji na poště nepřevezmete, není doručená a nemůže začít běžet výpovědní lhůta. Zaměstnavatelé pak obvykle předají výpověď osobně.

 307. Roman H.rqC

  Dobrý den chtěl bych se zeptat za jak dlouho se musím zaevidovat na úp.po skončení prac.poměru.A jestli je to povinné nebo stačí zaplatit zdravotní pojištěni,jedná se o 14 dní než nastoupím na nové místo

 308. Pert

  Dobrý den, chtěl jsem se prosim zeptat na diety,které jsou mi posílané na účet, příchází obvikle měsíc +- po jejich zúčtování. Je to dostatečný důvod k okamžité výpovědí dle §56 ? děkuji Petr

 309. EM

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se prodlužuje zkušební doba o dny, kdy je zaměstnanec na nemocenské ?

 310. Pavel Martinec

  Dobrý den

  Předal jsem zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru v 12/2007 shodnou se vzorem na těchto stránkách ( uvedl jsem ale chybně §51) a uvedl koncem výpovědní lhůty k 29.2.2008.

  Dále jsem do výpovědi uvedl : „ Současně navrhuji ukončení pracovního poměru dohodou ke dni 31.1.2008“, tedy o měsíc dříve.

  Výpověď kompetentní personalista převzal a kopii mi orazítkoval a podepsal, ale bez vyjádření stanoviska k mému návrhu.

  Existuje nějaká formální povinnost zaměstnavatele se k takovému návrhu písemně vyjádřit ? Popř. existuje pro toto nějaká časová lhůta?

  Osobně jsem se smířil s 2 měsíční výpovědní lhůtou, ale razítko a podpis bez jednoznačného nesouhlasného stanoviska za strany personalisty přímo na výpovědi nebo na jiném dokumentu bych mohl také vnímat jako souhlas s návrhem, tedy s ukončením PP dohodou ke mnou navrženému datu.

  S pozdravem

  Pavel Martinec

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   převzetí Vámi podané výpovědi personalistou a její "orazítkování" je pouze dokladem o převzetí výpovědi (obdobně jako převzetí na poště). V žádném případě to však nemůže být považováno za souhlas s nabízenou dohodou. Taková dohoda by musela být uzavřena písemně a to mezi Vámi a zaměstnavatelem a nikoli jen personalistou. Navíc dohoda o skončení pracovního poměru je vzájemným souhlasem obou stran s takovým způsobem ukončení vzájemného vztahu.

   Co se týče lhůty k vyjádření, zákon žádnou takovou lhůtu nestanoví; zaměstnavatel ani nemá povinnost se k takovému návrhu vyjadřovat.

 311. Jana Rysová

  dobrý den potřebuji poradit.

  Na neurochyrurgii ve fakultní nemocnici v Hradci Králové,mi doktor doporučil změnu zaměstnání a zaměstnavatele,jinak mi hrozí operace a snad i trvalé následky(už jsem s tím i dlouhodobě marodila).Zrovna před koncem roku jsem si našla nové zaměstnání kde mi nabídli pracovní poměr na dobu neurčitou(u současného mi končí 24.04.2008 a nikdo mi nezaručí,že smlouvu prodlouží) a kde se vyhnu tomu abych si zdravotní problém prohlubovala.Do telefonu mi zdělili,že na dohodu nepřistupují.Klíče a ochranné pomůcky si převzali(na vystupním listu).

  Mám posílat ještě okamžité ukončení pracovního poměru?

  Který lékař vystavuje posudek o oprávněnosti výpovědi ze zdraavotních důvodů.Obvodní lékař mi napsal doporučení,který vypsal neurolog z FN HK,zaměstnavateli to nestačí

  Děkuji za odpověď

 312. Aleš Krejčík

  Dobrý den, chci se zeptat, 1.10.2007 jsem nastoupil do pracovního poměru se smlouvou na dobu neurčitou a zkušební dobou 3 měsíce. 21.12.2007 mi byl předložen DODATEK k pracovní smlouvě, že se doba nerčitá mění a dobu určitou a to od 1.1.2008 do 31.3.2008. To jsem podepsal. Nicméně 27.12. po zvážení okolností jsem přinesl výpověď, která podle mne byla ještě ve zkušební době, s ukončením pracovního poměru k 31.12.2007. Jenže zaměstnavatel mi tvrdí, že je výpověď neplatná, že podepsáním dodatku mi vznikla nová pracovní smlouva bez zkušební doby a tudíž tu musím být dál a jestli chci podat výpověď, tak pouze dohodou po určité době. Prosím o pomoc, mám novou práci a potřeboval bych nastoupit co nejdříve. Děkuji

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, smlouva se Vám změnila, ale s účinností až od 1.1.2008. Takže Vaše zrušení pracovního poměru ve zkušební době by mělo být platné. Jestliže však zaměstnavatel bude trvat na svém nezbyde Vám nic jiného než žaloba.

  2. Aleš Krejčík

   Dobrý den, nyní sem byl u zaměstnavatele s tim, že výpověď platná je a oni mi oznámili, že výpověď již roztrhali, poraďte prosím co mám teď dělat?

  3. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   předpokládám a doufám, že máte kopii onoho zrušení PP ve zkušební době a to buď s podepsaným převzetím zaměstnavatelem a nebo podacím lístkem či doručenkou z pošty. Pokud ano, prostě nechoďte do práce, protože prac. poměr skončil. Pokud by Vás žalovali, snadno byste u soudu prokázal, že prac.poměr už skončil.

   Pokud nic v ruce nemáte, ani žádné svědky, kteří by byli u toho, když jste to zaměstnavateli předával, můžete to zkusit i tak, ale už je zde riziko. Sice malé, ale přesto je.

 313. David Pohl

  Dobrý den, zaměstnavatel nám nově upravil pracovní rozvrh. Místo stávajících osmi hodin musím chodit na 15,5 a 17 hodin denně. Je to možné?

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   není možné, aby pracovní doba byla ve Vámi uvedené výši. Pokud tomu tak opravdu je, obraťte se na příslušný inspektorát práce, protože zaměstnavatel porušuje zákonná ustanovení.

 314. Josef Havránek

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda může být výše mzdy zaměstnavatelem určena pouze procentuelně nebo musí obsahovat nějakou pevnou složku?

  Děkuji za odpověď

 315. Renáta Kramperová

  Dobrý den,

  byla jsem na rodičovské dovolené, po 3 letech jsem zaměstnavatele požádala o neplacené volno do 4 let věku dítěte, které bylo vzato na vědomí, ale nedostala jsem žádné písemné vyjádření. Toto období končí v dubnu 2008. Pokud bych chtěla nyní pracovní poměr ukončit, musím podávat normální výpověd s dvouměsíční výpovědní lhůtou, nebo platí jiná pravidla? (Je velmi pravděpodobné, že zaměstnavatel bude velmi stát o to, abych v práci pokračovala.)

  Moc díky za odpověď.

 316. Marta Salátová

  Dobrý den,prosím o zodpovězení mé otázky,jak je to s právy a povinnostmi ve výpovědní lhůtě?Výpověď jsem podala já s 2měsíční výpov.lhůtou,v té době jsem již byla na neschopence,vedoucí mi výpověď podepsal,marodit budu celé 2 měsíce. Zajímá mě,když bude vedoucí po mně chtít,abych přišla do práce něco udělat,vysvětlit,jestli mám povinnost mu vyhovět?Jsem diabetička,mám velké zdr.problémy,děkuji za odpověď.E-mail:MartaSalatova@seznam.cz.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   bez ohledu na to, jestli jste ve výpovědní lhůtě nebo ne, pokud jste na neschopence, nemůže Vás zaměstnavatel nutit chodit do práce.

 317. eloška

  V zaměstnání jsem byla skoro deset let.Loni k 31.10.2007 jsem dala výpověd.Každý rok jsem brala třináctý plat,mám nárok za lonský rok na odměnu,když jsem v lonském roce odpracovala jen deset měsíců?

 318. Josef Lehký

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jaké sankce mi hrozí při porušení dvouměsíční výpovědní lhůty. Kromě okamžitého zrušení pracovního poměru z důvodu závažného porušení pracovní smlouvy, možnosti uvést mou absenci v zápočtovém listu, je i možnost že by mohl žádat náhradu způsobené škody? Je zákonem stanovena maximální částka kterou může zaměstnavatel požadovat? Může mi zaměstnavatel krátit poslední plat i když budu mít řádně odpracovaný celý měsíc, právě z důvodu absence z mé strany?

  Mám již domluvenu jinou práci, ale musím nastoupit na začátku února a se zaměstnavatelem jsem se nedohodl. Dnes jsem podal výpověď dle § 50 zákoníku práce (viz váš vzor) a zaměstnavatel ji přijal. Ale právě z výše uvedeného důvodu nemohu dodržet výpovědní lhůtu.

  Prosím o sdělení maximální výše sankcí, které může zaměstnavatel vůči mě uplatnit.

  předem děkuji za odpověď a prosím o zaslání kopie odpovědi na mail JLehky@seznam.cz

  Ještě jednou děkuji

 319. PL

  Hezký den přeji,

  zaměstnavatel se mnou odmítá komunikovat o mém odchodu ,navíc mě začíná v práci diskriminovat a šikanovat , jednání s ním je velmi nepříjemné ba příliš nemožné.

  Stačí k tomu , aby začla má výpověď platit , zaslat mojí výpověd doporučeně poštou na firmu?Bojím se , že zaměstnavatel bude zapírat , že mu něco takového přišlo.

  Předem děkuji za včasnou odpověď prosím,spěchá.

 320. Jana

  Dobrý den,

  od 1.1. jsem přestoupila v rámci firmy na jiné oddělení. Chtěla bych se zeptat jak je to s výpovědní lhůtou, když jsem podepisovala pouze dodatek ke smlouvě. Pokud bych chtěla odejít z důvodu, že práce není taková jak jsem myslela a nemám dobrý pocit z angličtiny ze které mě ani nikdo nezkoušel, je zde nějaká možnost odejít dříve? Předpokládám, že 3-měsíční výpovědní lhůta zde asi není. Na dohodu zaměstnavatel nereaguje zrovna přívětivě.

  Děkuji za odpověď.

 321. Václav

  Dobrý den!

  Údajně musí zaměstnavatel zaměstnanci ve výpovědní lhůtě poskytnout prostor a volný čas,aby si byl schopen najít novou práci(pohovory apod.)!Je to pravda???Pokud ano tak v jakém rozsahu a za jakých pomínek!?

  S přáním hezkého dne

  Václav Findeis

 322. Martina

  Dobrý den,

  máme v evidenci zaměstnance, kterému dle pracovní smlouvy končí zkušební lhůta k 31.1.2008. Zaměstnanec dne 2.1.2008 nenastoupil do práce, a od 7.1.2008 je v pracovní neschopnosti, Jak máme postupovat, pokud chceme s tímto zaměstnancem ukončit pracovní poměr ve zkušební lhůtě?

 323. Marie

  V březnu 2006 jsem nastoupila na do nového zaměstnání.Ústní dohoda se zaměstnavatelem byla na 6,5 hod.,pracovala jsem na ranní směnu a 2x týdně na odpoledne do 18 hod.Jsem samoživitelka,mám 7 letou dceru o kterou se musím starat.Když jsem podepisovala pracovní smlouvu,nechápala jsem,proč tam je uvedena prac.doba 8 hod./denně.Zaměstnavatel mi řekl,že to je jen formalita a že platí dohoda těch 6.5 h.Vše fungovalo do konce r.07.Teď mi bylo sděleno,že musím pracovat 8 hod./denně, z toho 2x – 3x týdně do 20 hod.Dokonce mi zaměstnavatel tuto skutečnost vzkázal po kolegyni.Já nemohu na tyto podmínky přistoupit,dceru musím vyzvedávat ze školy,učit se s ní,musí chodit brzy spát a hlavně nemůže být sama doma.Na to,abych si platila opatrovnici,nemám prostředky a také si chci vychovávat dítě sama, potřebuje mě-rozvodem velice trpěla.Co mám dělat?Mohu příkaz zaměstnavatele neuposlechnout a trvat na naší dohodě?Mám čekat, až mně dá výpověď.Já sama ji nechci dát, protože práci potřebuji a do dnešního dne jsem tam byla spokojená.Prosím, poraďte mi.Děkuji.Marie

 324. mirri

  Dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat zda můj dnes již bývalý zaměstnavatel postupoval v souladu se Zák.práce. Pracovní poměr jsem uzavřela k 1.1.2007. V období zkušební doby jsem dlouhodobě onemocněla, do zaměstnání jsem nastoupila až v polovině 6/07.Přesto, že zaměstnavatel v době nemoci ani následně po té neukončil PP dohodou jeho chování se od nástupu diametrálně lišilo a troufnu si říci, že jsem od tohoto okamžiku pociťovala osobní zášť a šikanu.Rozhodla jsem se proto, že ukončím PP výpovědí ke dni 31.12.07 s výp. lhůtou 2 měs.Navíc od 26.10.07 jsem byla znovu v PN pro nedoléčení.Z pochopitelných důvodů jsem tedy neměla chuť ani důvod se do zaměstnání vrátit. Tuto PN jsem ukončila k 27.12.07 kdy do konce kal.roku mi zbývalo 18 dní nevyčerpané řádné dovolené.Spolu s ukončením PN jsem tedy zaměst.zaslala doporučený dopis se žádostí o čerpání dovolené v délce 2 pracovních dnů, s řádně vyplněnou dovolenkou a sdělením že zbytek dovolené prosím proplatit v řádném výplatním termínu měs.12/07.V období nemoci jsem však byla zaměst.písemně dop.dopisem vyzvána k vrácení klíčů od pracoviště spolu čip.vstupním kódem do domu.Přesto, že PP i PN stále trvala, na uvedenou výzvu jsem reagovala a klíče jim vrátila. Dnes mi byl doručen zápočtový list spolu s dopisem ve kterém můj dnes již bývalý zaměst. uvádí, že vzhledem k hrubému porušení pracovní kázně dle §38 Zák.práce v platném znění protože jsem nenastoupila do práce po ukončení PN, posuzují mi 2 dny za neomluvenou absenci.Využívají proto ustanovení dle §223 Zák.práce a krátí mi nárok na dovolenou v délce 6 dní.Zbývající dny nevyčerpané dov. mi proplatí.Je mi známo, že v trvání PN již mé prac.místo obsadil zaměstnavatel novým pracovníkem.Proto nemohu souhlasit s tvrzením, že se jedná o úmyslnou neomluvenou absenci.Celou záležitost považuji za účelovou s úmyslem se mi mstít.Omlouvám se za objem mého dotazu, ale předpodkládám, že podobné chování se pro většinu zaměst. (soukr.firem) stává normou.

  Děkuji Mirri

 325. Urbik

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat jestli má zaměst. právo na zadržování mých osobních věcí po skončení prac.poměru a uvádět termín do kdy si věci vyzvednout? Dopisem mi oznámili, ať si osobní věci vyzvednu osobně, ale já s nima nechci mít nic společného.Byla jsem přes 2 měsíce v PN a se zaměstnavatelem jsem si dopisovala. Je možné pro vyzvednutí věcí zplnomocnit jinou osobu např. ověřenou plnou mocí.Pokud ano je zmocněnec povinen se uvedenou PM pouze porkázat, či jí musí nechat zaměstnavateli.

  Děkuji

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, můžete někoho zplnomocnit. Jestli si bude zaměstnavatel chtít plnou moc nechat, jako důkaz o vydání věcí, tak si ji sepiště klidně vícekrát. Není jasné, proč píšete "dotaz na zadržování věcí", když Vám nikdo nic nezadržuje, naopak jste k vyzvednutí věcí vyzývána, ale Vy nejste schopna si je vyzvednout sama. Zaměstnavatel tím žádné povinnosti neporušuje. Z ničeho neplyne, že by Vám kdokoli zadržoval Vaše věci a bránil Vám v jejich užívání.

 326. Šárka

  Dobrý den!

  Mám dotaz týkající se mého manžela.Pracuje téměř 2 roky u jedné firmy, v níž má dobré jméno, respektive patří mezi nejlepší, přesto se rozhodl ukončit tuto práci. Našel si novou pro něj perspektivnější,navrhl proto zaměstnavateli ukončení PP dohodou, na to zaměstnavatel nepřistoupil.Podal tedy výpověď. Manžel má ještě nárok na řádnou dovolenou, 19 dní, kterou by si rád vyčerpal,ale od 1.2.08 mu již poběží výpovědní dvouměsíční lhůta. Prosím, poraďte mu co a jak má udělat. O proplacení dovolené však nestojí.

  Děkuji

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   manžel si může dovolenou vyčerpat i v průběhu výpovědní lhůty, nicméně i zde stále platí, že o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Pokud mu tedy čerpání dovolené neumožní, bude povinen mu ji po skončení pracovního poměru proplatit. Je také možnost, pokud se bude jednat o na sebe navazující pracovní poměry, aby se oba zaměstnavatelé dohodli na převedení této nevyčerpané dovolené.

 327. Luděk

  Dobrý den,Ke dni 1.8.2007,jsem nastoupil do nového zaměstnání,ale práce nesplňovala mé požadavky,tak jsem podal výpověď ke dni 28.11.2007 nejprv dohodou,na tu mi však zaměstnavatel nepřistoupil,jedině na dvouměsíční podle zákona.Ke dni 31.01.2008 v práci budu končit,do té doby jsem však nevybral jediný den dovolený.Chtěl bych se vás zeptat,jestli mam na nějakou nárok a přesně kolik,neboť se výpovědí krátí.Ještě chci dodat,že mam nerovnoměrně rozvržené směny.A ještě jedna věc,moje vedoucí mi napsala noční směnu z 31.01.2008 na 01.02.2008.Může toto požadovat,když 1.2.nastupuju do nového zaměstnání?Děkuji Vám moc za Vaši odpověď.

 328. Wally

  Zdravím, ukončuji pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, pracuji u něj něco pčes 7 měsíců, řekl mi, že pokud nebudu chtít nastoupit prý zákonnou tříměsíční výpovědní lhůtu , tak mu budu muset jednorázově zaplatit trojnásobek mého průměrného měsíčního platu, chtěl jsem se optat, jestli je takovýto postup z jeho strany zcela v pořádku. děkuji

 329. zuzana

  Dbrý den pracovní poměr jsem uknčilapo vzajemné dohodě §49 k 31.8.2007.Novou pracovní smlouvu mám vystavenou od 28.5.2007 orazitkované a podepsané novým zaměstnavatelem z nástupem 1.9.2007 na to stejné pracovní místo na dobu neurčitou.20.8.2007 jsem si zlomila zápestí.21.8.2007jsem byla odnest nemocenský listek a osobně říci mistrovéjaký bude postup léčby.Mistrová ma také stejný přestup od jednoho zaměstnavatele k druhému.Telefonicky jsem informovala i nadřizeného me mistrové že ji budu informovat o mé lečbě.Dne 10.102008jsem nahlsila je lečba ukončeá 13.1.2008.Řekli mi jaké doklady si mám donest.Když jsem si přišla na druhý den vyřizovat přichodový list jiný nadřizený mi ústně zdělil že snižujou stavy zaměstnanců a že jsemm navíc a nedala vědet co semnou je.Tak odstupují od prcovní smlouvy .Osobně mi zapřeli že jsem byla telefonicky snima v kontaktu.že to nemám jak doložit že jsem je informovala.Ale z telefonních výpisů se dá zjistit ž jsem volala svým nadřízeným a oni mne p dobu nemocenské Mám nějakou naději se branit. Předem děkuji

 330. Karel Tyl

  Dobrý den, k 2. lednu jsem dal zaměstnavateli výpověď z pracovního poměru podle §56, odst.1, písm.b) ZP. Zaměstnavatel mi již tři měsíce neplatil mzdu ve správném mzdovém tarifu a jako vedoucí pracovník jsem měl daleko menší mzdu než moji podřízení. Tuto výpověď mi nechce uznat a jeho právní zástupce mi zaslal dopis, abych nastoupil zpět do práce, ale já trvám na své výpovědi a zaměstnavatel mi nechce vydat potřebnou dokumentaci k tomu, abych se mohl zaregistrovat na ÚP. Dále nesouhlasí ani s odstupným, na které mám podle tohoto zákona nárok. Neměl by mi zaměstnavatel vydat veškeré doklady o době zaměstnání a zápočtový list a o platnosti výpovědi bude rozhodovat soud? Navíc mám podezdření, že do zápočtového listu napíše nesprávnou výší dosavadního výdělku, jako to udělal u všech předešlých zaměstnanců. Inspektorát práce nemohl provést kontrolu, neboť u něho byli už dvakrát a další kontrolu mohou provést až podle ročního plánu. Chtěl bych dostat zpět své peníze * odstupné. Poraďte mi prosím, jakým způsobem mám nadále pokračovat, mám rodinu a teď ani nevím, z čeho mi ÚP vypočítá podporu, když nemám ZL. Děkuji Tyl K.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, především se nejedná o výpověď, ale o okamžité zrušení pracovního poměru. Nejspíše Vám nezbyde nic jiného než podat žalobu, na základě které by soud rozhodl o tom, že Vaše okamžité zrušení pracovního poměru je platné. Kromě toho se musíte dožadovat i vyplacení dlužných mezd a odstupného, na které máte při skončení pracovního poměru tímto způsobem nárok, včetně příslušné dokumentace, kterou je zaměstnavatel povinen Vám vydat, zj. tedy potvrzení o zaměstnání (dříve tzv. zápočtový list). Doporučuji předložit celou věc advokátovi, případně se obraťte na občanskou poradnu ve Vašem městě (nebo požádejte o pomoc na právním oddělení úřadu práce). Hlavně jednejte co nejrychleji.

 331. Biloš Br

  Je možné dát výpověď v době těhotenství ?

  Manželka je zaměstnána od 6.2.2006.

  Pravidelně obnovovana smlouva po 1/2 roce na dobu určitou.

  V srpnu 2007 – začátek těhotenství – zdravotně závadné pracoviště pro těhotné – nutný nástup na nemocenskou (rizikové těhotenství).

  Dne 11.1.2008 doručeno Oznámení o ukončení pracovního poměru k 31.1.2008.

  Je to podle zákona možné nebo je jednání zaměstnavatele protiprávní? Existuje nějajká ochrana v době těhotenství – mateřské dovolené? (Od 9.1.2008 nastupuje manželka mateřskou dovolenou)

  Děkuji za odpověď.

  Miloš

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, ve vašem případě, nejde o výpověď, ale o to, že zaměstnavatel Vaší ženě pouze oznamuje, že jí končí doba určitá a tím také pracovní poměr. Ochrana v době těhotenství a mateřství sice existuje (není např. možné dát výpověď), ale jestliže se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, tak ten uplynutím doby prostě skončí bez ohledu na těhotenství nebo mateřství. Peněžitá podpora v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění, vypočítaná z příjmů. Vaše žena bude ještě v ochranné 6 měsíční lhůtě a bude splňovat podmínky pro přiznání nároku na PPM.

 332. lenka caskova

  Dobrý den,

  od 14.5.2007 jsem pracovala jako barmanka v herně Playbox. Odešla jsem z důvodu chování majitele k pracovníkům a neustálým neschodám. nepracuji tam od 5.11.2007 . Majitel mi nechce vystavit výpověď protože tam mám dluh 20tis a podepsanou směnku na 50tis. prý kdyby mi dal výpověď dohodou,tak se ta směnka automaticky ruší a neměl by jak ze mě dostat peníze nebo-li splátku.A nebo by mi musel dát prý 53 a to já si ve svých 21let nemůžu dovolit. Jelikož nemůžu ani na pracovní úřad ani jinam do práce nemůžu mu to splácet.Novou práci bych měla,ale bez smlouvy mě nevemou. Děkuji!

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, to, že zaměstnavateli něco dlužíte, neznamená, že by Vás měl "držet" v pracovním poměru. Máte-li vůči němu nějaké závazky, tak by měly být vymahatelné, i když u něj nebude zaměstnaná. Co myslí, tím, že by se směnka skončením poměru automaticky zrušila, nevím. Směnka je tzv. abstraktní cenný papír, který je platný bez ohledu na důvod a okolnosti jejího vystavení (tj. i existence či neexistence pracovněprávního vztahu). Podle současné soudní praxe by mělo být zajišťování závazků z pracovních vztahů vyloučeno.

 333. Urbik

  Dobrý den, dne 10.1.2008 jsem Vás prosila o Váš názor a odpověď, ale té jsem se zatím NEDOČKALA. Můžete mi prosím odpovědět? Váš názor je pro mě dost důležitý. Děkuji

 334. Mirri

  Dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat zda můj dnes již bývalý zaměstnavatel postupoval v souladu se Zák.práce. Pracovní poměr jsem uzavřela k 1.1.2007. V období zkušební doby jsem dlouhodobě onemocněla, do zaměstnání jsem nastoupila až v polovině 6/07.Přesto, že zaměstnavatel v době nemoci ani následně po té neukončil PP dohodou jeho chování se od nástupu diametrálně lišilo a troufnu si říci, že jsem od tohoto okamžiku pociťovala osobní zášť a šikanu.Rozhodla jsem se proto, že ukončím PP výpovědí ke dni 31.12.07 s výp. lhůtou 2 měs.Navíc od 26.10.07 jsem byla znovu v PN pro nedoléčení.Z pochopitelných důvodů jsem tedy neměla chuť ani důvod se do zaměstnání vrátit. Tuto PN jsem ukončila k 27.12.07 kdy do konce kal.roku mi zbývalo 18 dní nevyčerpané řádné dovolené.Spolu s ukončením PN jsem tedy zaměst.zaslala doporučený dopis se žádostí o čerpání dovolené v délce 2 pracovních dnů, s řádně vyplněnou dovolenkou a sdělením že zbytek dovolené prosím proplatit v řádném výplatním termínu měs.12/07.V období nemoci jsem však byla zaměst.písemně dop.dopisem vyzvána k vrácení klíčů od pracoviště spolu čip.vstupním kódem do domu.Přesto, že PP i PN stále trvala, na uvedenou výzvu jsem reagovala a klíče jim vrátila. Dnes mi byl doručen zápočtový list spolu s dopisem ve kterém můj dnes již bývalý zaměst. uvádí, že vzhledem k hrubému porušení pracovní kázně dle §38 Zák.práce v platném znění protože jsem nenastoupila do práce po ukončení PN, posuzují mi 2 dny za neomluvenou absenci.Využívají proto ustanovení dle §223 Zák.práce a krátí mi nárok na dovolenou v délce 6 dní.Zbývající dny nevyčerpané dov. mi proplatí.Je mi známo, že v trvání PN již mé prac.místo obsadil zaměstnavatel novým pracovníkem.Proto nemohu souhlasit s tvrzením, že se jedná o úmyslnou neomluvenou absenci.Celou záležitost považuji za účelovou s úmyslem se mi mstít.Omlouvám se za objem mého dotazu, ale předpodkládám, že podobné chování se pro většinu zaměst. (soukr.firem) stává normou.

  Děkuji

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, pokud jde o čerpání dovolené, není zaměstnanec tím, kdo si toto určuje. Sice jste zaměstnavatele o dovolenou požádala, ale on není povinen Vaší žádosti vyhovět. Bohužel toho využívá ve Váš neprospěch. Jestliže máte pochybnosti o správnosti jeho postupu, můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce. V krajním případě by jste se mohla hájit u soudu.

 335. Magda Manska

  Dobrý den

  Nyní jsem ukončila dlouhodobou pracovní neschopnost.

  – firma u které jsem pracovala k dubnu 07 částečně zanikla,podle obchodního rejstříku zrušila i většinu činností, část zaměstnanců převedla na nové pracovní smlouvy k nově vzniklé firmě.( vední firmy je v podstatě stejné)Pracovní zařazení a místo působení zůstalo stejné.

  Moje místo je již obsazené jinou pracovnicí.

  Já jsem ještě vlastně zaměstnanec již zanikající firmy.Mám stále jen původní pracovní smlouvu a ani mne nikdo neinformoval že firma vlastně už není.

  Mám nárok na odstupné a nebo musím přejít k nově vzniklé firmě???

  Předem děkuji za odpověď.Kánská

 336. Mirri

  Dobrý den,

  ještě bych na Vás měla jeden dotaz. V případě že můj pracovní poměr skončil k 31.12.2007 a výplatní termín mzdy je u zam.každého 10. v měsíci (ve mzdě jsou rovněž obsaženy nemocenské dávky).Dnes je 18.1.08 a já jsem ještě neobdržela od zaměstv. mzdu za 12/07. Co v tomto případě mohu udělat, popřípadě kam se mám obrátit? Mohu se domáhat "úroků z prodlení".Nejedná se o změst. v platební neschopnosti ani konkurzu. Děkuji za odpověď

  1. Věra Hofmanová

   Chtěla bych vědět, jak mám postupovat,že mě jednatelka za 12/2007 nevyplatila mzdu ve ve výši 7.925,- Kč.Můžete mě poslat nějaký vzor na žalobu o zaplacení mzdy.Děkuji Vám předem.

 337. Radek Jasek

  Dobrý den,

  v textu vzoru výpovědi zde na serveru pravnik.cz je uvedeno "…dle ust. § 50 an. zákoníku…". Prosím o vysvělení významu zkratky "an.". Děkuji.

 338. katka slívova

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli existuje nějaký paragraf nebo něco, kde je napsáno jakou dobu předem se musí zaměstnanec omluvit z práce, že nepříjde. Zaměstnanec mi měl nastoupit na noční směnu ve 22.00 a v 21.30 mi od něj přišla sms že do práce nepříjde. Zajmalo by mě jestli mu to musím omluvit, nebo mu můžu dát napomenutí. Moc děkují za odpověď

 339. Mirri

  Dobrý den,

  V případě že můj pracovní poměr skončil k 31.12.2007 a výplatní termín mzdy je u zam.každého 10. v měsíci (ve mzdě jsou rovněž obsaženy nemocenské dávky).Dnes je 21.1.08 a já jsem ještě neobdržela od zaměstv. mzdu za 12/07. Co v tomto případě mohu udělat, popřípadě kam se mám obrátit? Mohu se domáhat "úroků z prodlení".Nejedná se o změst. v platební neschopnosti ani konkurzu. Děkuji za odpověď

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, nejprve zaměstnavatele vyzvěte k zaplacení a pokuste o smírné řešení. Když nebude reagovat anebo nebude souhlasit, čeká Vás delší cesta. Budete muset podat žalobu o zaplacení dlužné mzdy. Můžete požadovat také příslušenství, tj. úroky z prodlení a náklady soudního řízení (event. právního zastoupení). Kromě toho můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce. Ten sice mzdu pro Vás nevymůže, ale může uložit sankci.

 340. Lenka Tichá

  Dobrý den,chtěla bych se informovat na pár věcí týkající se pracovní smlovy a výpovědi.Manžel měl sjednanou smlouvu na dobu určitou a to do 31.12.2007.V prosinci bylo zaměstnancům řečeno,že novou smlouvu budou podepisovat v měsíci lednu.Je 21.1.a stále nedostal k podepsání novou pracovní smlouvu,do zaměstnání dále řádně dochází.Protože mu bylo nabýdnuto jiné zaměstnání rozhodl se pro podání výpovědi.CHtěl se dohodnout se zaměstnavatelem na výpovědi dohodou,ten mu ji však nepodepsal.Jak v takovém případě postupovat?Je vůbec zaměstnán i když nemá podepsanou prac.smlouvu?(U této firmy je zaměstnán půl roku).Děkuji za odpověď

 341. Jiří Čalkovský

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,jak by mně mohl zaměstnavatel potrestat(v případě že mi dá dvouměsíční výpovědní lhůtu)a já bych nechodil do zaměstnání(nemám hmotnou zodpovědnost).Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, mohl by Vás "potrestat" například tím, že by Vám okamžitě zrušil pracovní poměr. Důsledek? Kdyby jste se musel registrovat na úřadu práce, neměl by jste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Kromě toho po Vás může eventuálně vymáhat škodu, kterou jste mu svým jednáním způsobil.

 342. Ondřej Hajda

  Dobrý den,

  k 31. prisnci mi skončila pracovní smlouva. od 3. ledna jsem nastoupil do nového zaměstnání, takže jsem nepovažoval za nutné, se někam hlásit (pracovní úřad nebo sociální úřad). jenže zaměstnavatel pracovní smlouvu stále odkládá z různým odůvodněním. zašel jsem se zeptat na pracovní úřad a tam mi řekli že stačí, když budu mít pracovní smlouvu uzavřneou třeba od 28. ledna, jakože budu zaměstnaný aspoň jeden den v měsíci. kdo mi ale zaplatí zdravotní a soc. pojištění? jak bych měl v tomto případě postupovat? nevím jestli donutím zaměstnavatele, aby mi dal prac. smlouvu, tak aby zahrnovala aspoň jeden den v lednu.

 343. Kamil Novotný

  Dobrý den, hrozí mi, že dostanu výpověď od zaměstnavatele, avšak je mi jasné, že se bude snažit obejít povinnost vyplatit odstupné. Prý je jedna z možností, že bude výpověď argumentovat zrušením pracovní pozice. Je to skutečně možné? Dá se proti tomu nějak bránit? Popř. jsou nějaké další varianty, které by s cílem nevyplacení odstupného mohl zkoušet?

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, pokud by bylo Vaše místo zrušeno a Vy by jste byl propuštěn z těchto organizačních důvodů (§52 písm. c) zákoníku práce), pak by jste měl nárok na odstupné (§67). Jinak může hledat způsob jak Vám např. okmažitě zrušit pracovní poměr pro závazné porušení povinností aj. Jestliže dojde k něčemu s čím nesouhlasíte, budete se muset soudit.

 344. HELENA HAVLOVÁ

  DNE 18.1.2008 JSEM DALA VÝPOVĚĎ Z PRACOVNÍHO POMĚRU PODLE §50 ZP BEZ UDÁNÍ DŮVODU.UVEDLA JSEM ŽE PRACOVNÍ POMĚR SKONČÍ UPLYNUTÍM VÝPOBĚDNÍ LHŮTY DVOU MĚSÍCŮ TJ.31.3.2008. ZAMĚSTNAVATEL MI TOTO PODEPSAL,ALE ZA PÁR DNŮ MI VZKÁZAL ŽE SI ZA MĚ NAŠEL NÁHRADU A PO JEJÍM ZAUČENÍ MĚ PROPUSTÍ I DŘÍVE. MÁ NA TO PRÁVO,NEBO MUSÍ DODRŽET DATUM SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU UDANÉ VE VÝPOVĚDI?

 345. Dominik Fupšo

  Dobrý den,

  Prosím o radu.Dostal jsem nabídku lepšího zaměstnání.Tak jsem se rozhodl rozvázat prac.poměr dohodou.Ale zaměstnavatel ji nepřijal.A výpověď s 2měs. lhůtou si nemůžu dovolit jelikož nový zaměstnavatel na mě 2měs. Nepočká.Tak se chci nechat vyhodit kvůli porušení prac.řádu(nedocházení do práce),naše pí.Personální mi řekla pokud to udělám dají mi zápočtoví list až za 2měs.,a taky mě můžou zažalovat.Ale nevím za co.Tím že se nechám vyhodit je nějak nepoškodím, protože mě přeřadily z mého stroje na úplně jiný, kde chcou abych se zaučoval, a na mé předchozí místo už mají náhradu. Do kdy mi musí vrátiť zápoč. List? A jsem v právu v případném soudním sporu?děkuji

 346. Hana

  Dne 15.8.2007 se mi stal pracovní pracovní úraz, který i přes moji žádost se mnou sepsán nebyl. Bylo mi řečeno zást.ved., že mi to stejně uznáno nebude, jelikož nemám pracovní obuv. Podotýkám, že tuto jsme od zaměstnavatele ani neobdrželi. Úraz se mi však stal proto, že na pracovišti byl nepořádek, který někdo ze zaměstnanců udělal a po sobě neuklidil. Proto při výkonu práce jsem tak nešťastně uklouzla, upadla a velmi vážně si poranila kotník. Protože jak výše zmíněno, z.ved.odmítla úraz sepsat, nastaly nyní velmi závažné komplikace. Protože jsem se mylně domnívala, že je to jen zvrtnuté a do práce nastoupím co nejdřív, nehlásila jsem to ani u lékaře jako prac.úraz.Bohužel situace došla tak daleko, že jsem měla nemocenskou doposud a byla mi ortopedem navržena operace, pro kterou se mám rozhodnout do měsíce.

  Kotník je však nadále velmi bolestivý, ale i přesto jsem se rozhodla do práce nastoupit hlavně také proto, že to mám od domu jen pár kroků. Řekla jsem si,že to vyzkouším a pak uvidím co dál… Jaké bylo mé zděšení, že je na mém místě místo za nástup tak zřejmě již na stálo přijata osoba blízká jednoho se zaměstnanců a já mám být přeřazena ne velmi vzdálené pracoviště – kde je nutné dojíždění.I když máme všichni v pracovní smlouvě, že můžeme být přeřazeni a "MUSELY" jsme to podepsat, jinak bychom práci nedostali, zdá se mi v mém případě, že je to velmi neseriózní jednání a je mi naprosto jasné, že mne tak doslova donutili podat výpověď dohodou – nejdřív mi však dali dovolenou….

  Ne, že bych o tom nepřemýšlela při svých zdravotních potížích a rozhodovala se co dál… Ale musím také přemýšlet o tom, co se stane jestliže, se moje potíže budou dále zhoršovat a nebudu moci např.podnikat, vykonávat jinou práci nebo co bude pokud skončím na ÚP.

  Jak mám tedy postupovat? Mám výpověď dohodou podat

  s tím, že uvedu, že je to ze zdravotních důvodů?

  Děkuji za radu a odpověď.

 347. DaMu

  Vzhledem k tomu, že nejsme spokojeni s prací našeho zaměstnance, navrhli jsme mu ukončení prac.poměru dohodou. On ji kategoricky odmítl a chce, abychom mu vyplatili odstupné, což my po všech jeho podrazech nejsme ochotni, proto upřednostňujeme dohodu. Zaměstnanec tedy zareagoval tak, že se jde "poradit za doktorem" (samozřejmě naprosto zdravý) a odešel. V tento den měl pochopitelně vykonávat svou práci, ale on se celý den již neukázal a ani nedal vědět, zda má pracovní neschopnost či jiné důvody, pro které nepřišel zpět do práce. Prosím Vás, je toto možné považovat za hrubé porušení prac.kázně nebo ne?? Existuje zákonem stanovená lhůta, ve které zaměstnanec musí nahlásit důvod své nepřítomnosti v práci či doložit příslušné potvrzení?? Jak se vypořádat s takovým "grázlem"?? Mockrát děkuji za odpověď, velmi mě to trápí.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, konkrétní lhůta dána není. §206 zákoníku práce stanoví, že "Je-li překážka v práci zaměstnanci předem známa, musí včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Jinak zaměstnanec uvědomí zaměstnavatele o překážce a o předpokládané době jejího trvání bez zbytečného průtahu.". Zvlášť hrubé porušení povinností není nikde v zákoně koknretizováno. Posuzuje se vždy individuálně a vodítkem je soudní praxe. Jedná se např. o krádeže na pracovišti, napadání zaměstnanců či vedení, dlouhodobá neomluvená absence apod. Okamžité zrušení pracovního poměru tedy není zcela jednoduché. Vždy musí být dán takový důvod, který by byl zaměstnavatel schopen obhájit u soudu v případě žaloby. Odchod z práce a jednu neomluvenou absenci by soud jako hrubé porušení nejspíše neklasifikoval.

  2. Lenka Zemanová

   Dobrý den,zajímá nás, do kdy je povinen zaměstnanec nahlásit nepřítomnost na pracovišti a to z jakéhokoliv důvodu.

   Děkuji

 348. petra ondrova

  Dobrý den,mám na Vás prosbu o radu,dnes jsem podala majitelovy výpověd,klasicky s 2 měs.výpovědní lhůtou,on si ji převzal,ale odmítl ji podepsat,samozřejmě,že když to pošlu poštou,tak už si to do konce tohoto měsíce nevyzvedne,neb je to starý pán a na poštu chodí velmi zřídka,jak mám v tomto případě reagovat? Mám svého právníka,ale kdyby to šlo po jeho,tak ho roznese na kopytech a já chci odejít více méně v dobrém!Pracuji více jak 300hod měsíčně a to můj hlavní důvod odchodu

  Děkuji s pozdravem Ondrová

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, píšete, že máte svého právníka, proč se tedy se svým dotazem neobrátíte přímo na něj?

   Tím, že zaměstnavatel výpověď převzal, je vůči němu účinná. To, že ji odmítl podepsat, s tím vůbec nesouvisí a na platnost výpovědi to nemá vliv. Tudíž výpověď byla platně podaná se všemi důsledky z toho plynoucími.

 349. Zdenka Svobodová

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda může zaměstnaná žena dát okamžitou výpověď z pracovního poměru z důvodu péče o dítě, dle jakého § a za jakých podmínek..

  Mnohokrát děkuji za brzkou odpověď…

  Svobodová

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, výpověď můžet dát kdykoli a to i bez udání důvodu. Ukončení pracovního poměru je Vaše rozhodnutí a jestli nechcete, tak ho nezdůvodňujte. Výpověď upravuje §50 zákoníku práce a výpovědní doba je dnes 2-měsíční. Můžete se zkusit dohodnout na rozvázání pracovního poměru, to by Vám tato lhůta neběžela a práce by skončila ke dni, který si sjednáte.

 350. Karel Slánička

  Chtěl bych se zeptat,jestli se mi prodlužuje výpovědní lhůta,když během ní onemocním a jestli tedy musím nasluhovat stejný počet dnů,jako trvala praconí neschopnost.Výpověď jsem podval já.Děkuji za odpověď

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, v tomto případě se běh výpovědní doby nepřerušuje. Pracovní poměr skončí po uplynutí lhůty bez ohledu na to, jestli jste v práci nebo v pracovní neschopnosti.

 351. Pavla Nováková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 26.11.2007 jsem nastoupila do zaměstnání na dobu určitou a zkušební dobou 3 měsíce. Bohužel 8.1.2008 jsem onemocněla a hned mi přišla výpověd ke 14.1.2008. Je možné dát výpověd když jsem na neschopence? A jak je to s tím, kdybych ted otěhotněla, když jsem na nemocenské, kdo by mi potom platil? Děkuji moc za odpověd.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, zrušit pracovní poměr lze ve zkušební době i v době pracovní neschopnosti. Naopak k tomu dochází právě proto, že zaměstnanec krátce po nástupu onemocní. O nemocné zaměstnance pak zaměstnavatelé logicky nemají zájem. Nemocenská Vám poběží i nadále až do doby ukončení pracovní neschopnosti. Pak si můžete najít práci novou nebo se zaregistrovat na pracovním úřadu.

 352. Miroslav Brabec

  Dobry den, uzavřel jsem klasickou pracovní smlouvu na dobu neurčitou s tříměsíční zkušební dobou. Tři měsice už byly překročeny(o cca 7 dní), ale zatim jsem nepodepsal žádný dodatek smlouvy nebo novou smlouvu. Objevilo se dalši zaměstnani a já uvažuji o výpovědi "ze dne na den" jako ve zkušební době. Mohu ihned skončit nebo pro mě už platí dvouměsíční výpovědní doba? Díky za odpověď.

 353. Petsla

  Dobrý den, dne 1.10.2007 jsem byla zaměstanána na dobu určitou a to na 1 rok. Dostala jsem nabídku lepší práce a podala jsem výpověď zaměstnavateli. Zajímalo by mě, zda platí 2 měsíční výpovědní lhůta i v době určité nebo lze tuto smlouvu zrušit pouze dohodou mezi oběma stranami?Děkuji za odpověď.

 354. petr mandlik

  přeji hezký den a mám dotaz: 1.2.2008´jsem dal výpověď dohodou ke dni 31.3. má přímá nadřízená mi jí podepsala a následně jsem ji poslal na ředitelství do rukou perzonální pracovnice.Dostal jsem pouze dopis, že firma neshledává zásadní proti, ale souhlas, potvrzení, že ke dni 31.3.2008 končí můj pracovní poměr, jsem nedostal a ani není na cestě. co mám dělat

 355. Jiří Paul

  Dobrý den,

  dal jsem ve firmě po 10 letech výpověď, odpracoval 2 měsíce ve výpovědní lhůtě, dokonce jsem si nevybral dovolenou a byl v práci přesčas a za odměnu mi zaměstnavatel dal pouze třetinu poslední mzdy, tj. životní minimum a ještě mi hrozí, že po mě bude vymáhat úhradu penále, které prý dostal za mojí špatně odvedenou práci! Podotýkám, že mi nikdy nesdělil, že by byl s mou prací nespokojen. Má právo vymáhat po mě nějaké peníze?

  Děkuji za odpověď, s pozdravem J.Paul

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   naopak Vy máte možnost vymáhat po něm a to i soudně doplatek mzdy, proplacení nevyčerpané dovolené a proplacení přesčasů. Vyzvěte ho, ať Vám to zaplatí a upozorněte ho, že jinak podáte žalobu. Nezaplatí-li do urč. data, podejte žalobu.

 356. Martin B.

  Dobrý den.

  podal jsem výpověď z pracovního poměru na začátku února a díky tomu má výpovědní lhůta končí až 30.4. Já ale potřebuji nastoupit do nového zaměstnání již 31.3. Mám nějakou možnost, když dohoda se zaměstnavatelem není reálná? Nemohlo by mi například pomoci to, že v současné době vykonávám částečně jinou práci, než mám v pracovní smlouvě? Děkuji

 357. Helena Černá

  Dobrý den,

  ke konci měsíce února 2008 mi skončí rodičovská dovolená, svého zaměstnavatele jsem koncem roku písemně upozornila na návrat do zaměstnání, ale ten nereaguje. Bylo mi zatím ústně sděleno, že se mnou firma dále nepočítá, a na mou pozici (profesi) nikoho nepřijímá a jinou práci pro mne nemají.Výhledově prý připraví výpověď.Podle sdělení kolegů byla má pozice obsazena obratem po nástupu na mateřskou dovolenou a tým dokonce před půl rokem rozšířen o dalšího člena. Jak je to s takovou výpovědí, výpovědní lhůtou a případným odstupným?

  Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, jestliže dostanete výpověď pro "nadbytečnost", pak poběží 2-měsíční výpovědní doba. Navíc Vám náleží odstupné ve výši 3-násobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel není povinen Vám nabídnout přímo stejné místo jako jste měla, ale musí Vám nabídnout pozici, která odpovídá Vaší pracovní smlouvě a kvalifikaci. Jestliže však Vaše místo stále existuje, ale je obsazeno jiným, pak by jste měla šanci uspět se žalobou proti zaměstnavateli.

  2. Helena Černá

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Moje místo samozřejmě existuje, je ale zabrané "perspektivnějšími" a dokonce několika mužskými pracovníky nemajíce potomků. Neformálně mi bylo sděleno, že důvodem nepřijetí je také skutečnost, že mám děti a nemohu tedy absolvovat tolik služebních cest a práce jako dříve, a že pro mne "kancelářskou práci" nemají. Na reakci, že do starostí o děti jim nic není a že jsem připravena nastoupit v plném rozsahu jako dříve odpověděli návrhem ukončení prac. poměru dohodou (tu ale nechci přijmout). Vím, že bych mohla jít i do soudního sporu, ale kdo by chtěl pracovat dále ve firmě, kde se musí soudit o místo a kde mu dali jasně najevo, že o něho nestojí.

   Jak je to se skutečností, když pro mne firma nemá práci, ale zároveň mi poběží 2. mesíční výpovědní lhůta? Tím že mi zajisti práci v době výpovědi a pracovní podmínky vlastně popřou skutečnost, že pro mne práci nemají.

   Děkuji za reakci.

 358. Jiri Petrla

  Dobrý den,

  je možné podat výpověd z důvodu nevyplacení mzdy (okamzite zruseni pracovniho pomeru) pokud za 12/2007 byla vyplacena jen nepatrna cast mzdy (zaloha)? Drive byly prodlevy mezi vyplacenim mzdy i vice nez mesic coz by na lhutu pro podani vypovedi timto zpusobem stacilo ale od nabyti teto skutecnosti jiz ubehly cca 4 mesice.

  Děkuji!

 359. PŘEMYSL HAVEL

  Dcera dala výpověď dle § 50 s dvouměsíční výpovědní lhůtou která končí 31.3.2008.Má právo po zaměsnavateli žádat o volno /neplacené/ na hledání nového zaměstání.Případně zda má nárok mu oznámit, že např. 18.3.2008 si vybírá neplacené volno.Může ji odmítnout volno dát?Předem Vám děkuji

 360. PŘEMYSL HAVEL

  Když dá zaměstnanec zaměstnavateli výpověď, platí i tomto případě že má zaměstnanec ve výpovědní lhůtě nárok na volno při hledání nové práce?Nebo to platí pouze když výpověď dá zaměstnavatel.

 361. Bohuslava Podolská

  Dobrý den, 30.4.2008 je stanoven odchod do důchodu.

  Nástup do starobního důchodu hodlám posunout až na ¨30.11.2008 s tím, že od 31.10.2008 si vyberu nárokovanou řádnou dovolenou. Mohu tak učinit?Jak mám postupovat, když mě bude nutit zaměstnavatel odejít 30.4.2008 do star.důchodu-

 362. ZDENĚK STOKLAS

  Dobrý den.Podal jsem výpověď dle§50 a nyní jsem ve výpovědní lhůtě.Pracovní poměr končí 31.3.2008.Co se stane když nastoupím na neschopenku, která bude trvat do 31.3.2008.Můžu již od 1.4.2008 nastoupit do nového zaměstnání?A mám nárok na proplacení nevybrané dovolené?

  Předem Vám děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, když nastoupíte na neschopenku, tak se nic zvláštního dít nebude. Prostě budete nemocný. Pracovní poměr pak skončí uplynutím 31. března. Pokud budete stále v pracovní neschopnosti, nemocenské dávky Vám poplynou i nadále. Jinak nový pracovní poměr s nástupem od 1.4. můžete samozřejmě uzavřít již teď.

 363. Pavel

  Dobrý den

  chtěl bych se zeptat jak by to dopadlo když se nedomluvím se zaměstnavatelem na výpověd dohodou ale měl bych klasickou výpověd s 2 měsícema,ale šel na ty 2měsíce marodit,ale zároveň jsem pracoval jinde jako živnostník.

  Děkuji za odpověď

 364. Ivo Hartman

  V navrhované pracovní smlouvě mám uvedeno, že výpovědní doba činí 1 měsíc a počíná běžet od prvního dne následujícího měsíce … V § 51 ZP je uvedeno, že výpovědní doba je minimálně 2 měsíce. Je možné zkrátit ve smlouvě výpovědní dobu pokud s tím budu souhlasit? Pokud by došlo k podpisu takovéto pracovní smlouvy (s 1 měsíční výpovědní lhůtou), znamená to že smlouva je neplatná protože porušuje ZP?

 365. Pavel

  Dobrý den chlět bych se zeptat jak by to bylo v případě kdybych dostal výpověď od zaměstnavatele ale nechtěl ji přijmout, a zároveň jsem mu dal písemnou výpověď já.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   výpověď je jednostranný úkon a nevyžaduje schválení druhé strany. Vy jí tedy nemusíte přijímat a přesto platí.

   Pokud mu dáte také výpověď, nic se tím nezmění.

  2. Pavel

   děkuji za odpověď co by stalo když zaměstnavatel nepřevezme doporučený dopis s výpovědí je tato výpověď platná.

  3. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Druhé straně musí být výpověď prokazatelně doručena, tedy ji musí převzít. Abyste si toto převzetí zajistil, doporučuji dát ho zaměstnavateli osobně a na kopii si nechat podepsat převzetí.

 366. Ondřej Smítal

  Dobrý den, muj zaměstnavatel mi podepsal výpověď z pracovního poměru ve smylsu 51§, jen by mě zajímalo pokud již mam podepsanou výpověď k datu 15.2. musím tedy čekat 2 měsíce ve výpovědní lhuTě nebo se pracovní poměr již rozvázal.

 367. Pavel

  Dobrý den¨

  chtěl bych se zeptat dneska jsem předával výpověď ale zaměstnavatel mi neotvíral tak jsem ji zavezl vydoucí provozu která mi potvrdila kopii o převzetí.Plátí dnešní datum k tomu abych mohl za dva měsíce odejít.

 368. Miloslav

  Dobrý den.

  Mám podepsanou smlouvu panem X, který byl v době podpisu smlouvy jednatelem firmy Y, u které jsem zaměstnán. Nyní mi ale pan X tvrdí, že mi výpověď nepodepíše, protože již není jednatelem firmy Y. Na stránkách justice.cz je ale přitom stále vedený jako jednatel firmy Y. Dále tvrdí, že neví, kdo je nynější jednatel firmy Y a jiný kontakt na vedení firmy Y nemám. Nevím, jak v tomto případě postupovat a komu a jak dát výpověď tak, aby byla korektně předána a právoplatná. Mohu výpověď poslat s doručenkou na adresu sídla firmy? Bude v tomto případě považována za předanou? Předem děkuji za odpověď.

 369. Jakub

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat zda mě zaměstnavatel může držet v zaměstnání déle jak 2 měsíce po podání výpovědi zaměstancem. Mám totiž ve smlouvě odstavec, pokud jsem absolvoval nákladné školení musím setrvat ve firmě 2 roky. V ZP je, že může požadovat delší setrvání ve firmě nebo náhradu za školení. Má tedy zaměstnavatel možnost si vybrat nebo jen zaplatím a jdu po 2 měsících? Potřebuji vzhledem k novému zaměstnání odejít nejpozději po 2 měsících.

  Má zaměstnavatel právo odmítnout výpověď?

  Děkuji

 370. Petr Slouha

  Pokud chci dát zaměstnavali výpověď, doporučuje se jako nejspolehlivější dodat mu ji osobně a od zaměstnavatele si dát potvrdit převzetí. Jak postupovat v případě, když zaměstnavatel(ředitel)odmítne potvrdit převzetí a také není výjimkou, že

  většinu dní týdne není přítomen ve firmě.

  Je dostačující pokud převezme výpověď na poště (jako doporučenou poštu) sekretariát firmy nebo ředitelova

  asistentka?

 371. Jakub

  Dobrý den,

  mám ještě dvě otázky.

  Má nějaký vliv následující poznámka "vzhledem k uzavřené smlouvě max. odchod cc 6-7 měsíc/2008" pod podpisem zaměstnance na výpovědi podané zaměstnance, kterou zaměstnavatel dopsal rukou na moji kopii výpovědi? Jinak bych totiž nedostal potvrzení o převzetí.

  Je má výpověď platná a běží stále výpovědní lhůta 2 měsíce?

  Moc děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, není zřejmé, co má ta poznámka znamenat. Výpověď je jednostranný právní úkon. Jestliže je na ní učiněna nějaká poznámka od druhé strany, nemá to vliv na její platnost.

 372. Jiří Knotek

  Dobrý den,chci podat výpověď ze strany zaměstnance pracuji 5 let v podniku kde se svařuje a já nemám svářecí osvědčení pro tento druh svařování zaměstnavatel o tom ví a mlčí zatím nemá náhradu ale já už si sehnal lepší práci jinde v oboru kde mně pošlou hned na doškolující kurz potřebuji ale odejít co nejdřív jinak jí ztratím . Mému vedoucímu už sem ústně sdělil že hodlám odejít ale jelikož nemá náhradu tak to vypadá na dvouměsíční trápení .Já bych se chtěl dohodnout myslíte že mám šanci? Děkuji za případnou odpověď a radu. Jiří Knotek

 373. Miloš Novotný

  Dobrý den, jsem rozhodnutý podat u svého stávajícího zaměstnavatele výpověď. Jsem si vědom toho, že dvouměsíční výpovědní lhůta začíná běžet až následující měsíc. Chci se jenom ujistit pokud budu konkrétní. Znamená podání a potvrzení převzetí mojí výpovědi 31.3.2008, že od 1.4.2008 mi už běží výpovědní lhůta.

  Děkuji za odpověď. M.Novotný

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   ano. Výpověď začíná běžet prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Pokud tedy bude výpověď doručena v březnu (tj. i 31.3.), začíná běžet výpovědní lhůta 1.4.

   Doporučuji však nenechávat to takto na poslední chvíli; nikdy nevíte, jestli pak seženete někoho oprávněného k převzetí výpovědi.

 374. Katka Nová

  Poslala jsem zaměstnanci výpověď s tím, že rozvaji pracovní poměr k datu XY bez výpovědní doby. Zaměstnavatel výpově´d takto přijal. Všude zde píšete o nunté výpovědní době, jedná se v tomto případě tedy také o jednostrannou výpověď nebo již dohodu? Lze učinit výpově´d bez zákonné výpovědní doby, pokud s tím zaměstnavatel souhlasí? Děkuji.

 375. Vaclav Šíp

  Dobrý den

  Chci dát výpověd svému zaměstnavateli, již mám sehnanou novou a lepší práci, jen se bojím že můj stávající zaměstnavatel když mu dám na stůl výpověd tak mne pustí až po výpovědní lhůtě ale to už mi to nové zaměstnání uteče a navíc mi to zaměstnavatel v těch dvou měsících zavaří, jelikož mou mzdu tvoří složky ve formě odměn. Není třeba možné rozvázat pracovní poměr ihned, třeba z důvodu že můj stávající zaměstnavatel mi vyplácí mzdu po 15. dni v měsíci? (I když ji vyplácí ale pravidelně kolem 20. dne?) Je toto dostatečný důvod k okamžitému rozvázání prac. poměru ze strany zaměstnance?

  Děkuji

 376. Irena Kolveková

  Dobrý den. Zaměstnavatel mi předložil novou pracovní smlouvu 27.3.2008 na změnu pracoviště. Pracoviště mám v současné době ve F-M, v nové smlouvě, která je datována od 1.1.2008 je uvedená Ostrava. S touto změnou nesouhlasím a chtěla bych podat v dubnu výpověď. Vzniká mi touto změnou nárok na odstupné a jak mám formulovat výpověď abych odstupného dosáhla. Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, když podáte výpověď, nárok na odstupné mít nebudete. To by Vám výpověď z organizačních důvodů (a proto, že Vám již nemůže přidělovat práci podle pracovní smlouvy, tj. ne ve FM, ale v Ostravě) musel dát zaměstnavatel anebo by jste z tohoto důvodu rozvázali PP dohodou. Pak by nárok na 3-násobné odstupné vznikl.

 377. Lada Kvapilová

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli musím dát zaměstnavateli písemnou výpověď,když mi končí pracovní smlouva 30.6.a nemám zájem dál pracovat na tomto místě,protože si hledám jinou práci.Děkuji mic za odpověď.

 378. Karel

  Dobrý den,

  zaměstanavatel neustále zpožděně nevyplácí, nebo vyplácí jen částečnš mzdu. Mohu v tomto případě dát výpověď na základě paragrafu 54 Zákoníku práce, pokud zaměstnavatel nevyplatí mzdu 15 dní po termínu ?

  Je pravda, že pokud zaměstnavatel vyplatí zálohu, nelze se na tento paragraf odvolat ?

  Konkrétní případ:doplatek mzdy za prosinec 2007, 8.2.2008, 30 dní po termínu, záloha mzdy za leden 2008 26.2.2008, 23 dní zpoždění, doplatek mzdy za leden 2008 6.3.2008, 32 dní zpoždění, mzda za únor 2008, dosud nevyplacena, k dnešnímu dni 24 dní zpoždění. Děkuji za odpověď.

 379. Tomáš Czudek

  Dobrý den. Dne 17.3 jsem u zaměstnavatele podal výpověď a výpovědní lhůta 2 měsíce by měla začít běžet v dubnu. V případě, že bych ještě v březnu nastoupil na nemocenskou, začne běžet výpovědní doba 1.4? nebo se po dobu nemoci odkládá začátek výpovědní lhůty? Za odpověď předem děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, pracovní neschopnost podanou výpověď ani běh výpovědní doby nijak neovlivňuje.

 380. Jana T.

  Dne 13.3. jsme řádně přijali od zaměstnance výpověď, kde jako výpověďní důvod uvedl, že jeho práce není řádně oceněna. Během této doby došlo k tomu, že mu jiný, vedením k tomuto kroku neoprávněný zaměstnanec nabídl, že by si ho možná vzal k sobě. Na základě tohoto příslibu zaměstnanec napsal dne 18.3. dopis nazvaný "Stažení výpovědi z pracovního poměru". Jako vedení jsme však výpověď zaměstnance uvítali, protože se jednalo o zaměstnance nespolehlivého. Zareagovali jsme dne 27.3. ve smyslu, že jeho výpověď jsme dne 13.3. převzali, řádně zaevidovali a jeho "stažení výpovědi" neakceptujeme. Z tohoto důvodu mu skončí pracovní poměr po uplynutí zákonem stanovené výpovědní doby, tedy 31.5.2008. Postupovali jsme správně? Jsem přesvědčena, že nejsme povini akceptovat stažení výpovědi, nicméně bych chtěla mít jistotu, že jsem neudělala chybu. Předem velmi děkuji za odpověď. Jana Tryjová

 381. hkhs

  Dobry den, v pracovni smlouve mam rozsah prace 40h tydne (zadne blizsi urceni zadnou smernici ani kolektivni smlouvou). Se zamestnavatelem byla uzavrena dohoda o zmene rozvrzeni pracovni doby kvuli studiu na 40h ale pouze Po-Čt. 31.3 mi byla predana vypoved teto dohody a ze platnost je od 1.4. je toto mozne?Existuje nejaka pravoplatna vypovedni lhuta pokud se jedna o vypoved ne smlouvy ale takoveto dohody? Eventuelne podle jakeho paragrafu? Dekuji za odpoved

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, žádná taková výpovědní doby. Podle §40 ZP se každá změna obsahu PP může uplatnit jen po dohodě stran. Jednostranně tuto dohodu zrušit nemůže, takové zrušení dodatku je neplatné. Když se však nedomluvíte, budete se muset bránit právní cestou a to bude celkem složité.

 382. Vendula

  Dobrý den, téměř po 4 letech v zaměstnání jsem navštívila svého obvodního lékaře, který mě doporučil na psychiatrii vzhledem k silné depresi. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti. Chtěla bych Vás požádat o odpovědi na následující otázky:

  1. Mohu zaměstnavateli zaslat v době pracovní neschopnosti výpověď?

  2. Vzhledem k tomu, že má pracovní neschopnost bude nejspíš trvat i po dobu výpovědní lhůty a nejsem si jistá, co by se mnou návrat do zaměstnaní udělal, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem je možné předat zaměstnavateli pokladnu, ke které mám podepsanou hmotnou odpovědnost? Je možné toto vyřešit prostřednictvím jiné osoby na základě plné moci?

  Děkuji za odpověď.

 383. Eva Jiřičná

  Dobrý den,podala jsem výpověď ke konci února t.r.Zaměstnavatel mě přemluvil,abych zůstala za určitých podmínek,které ovšem nedodržel.Písemné stažení výpovědi jsme nepodepsali,jednalo se o ústní dohodu, tudíž je podle mého názoru platná výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou,která uplyne na konci dubna.Hodlám trvat na výpovědi a odejít k tomuto datu.Je tento postup možný?Děkuji.E.J.

 384. Alena Matoušová

  Dobrý den,ze zaměstnání jsem odešla ve zkušební době po třech měsících.Můj bývalý zaměstnavatel mi za únor vyplatil mzdu,která je menší než minimální mzda.Vypočítal mi 17 Kč na hodinu.Jak se mohu bránit a musí mi tuto mzdu doplatit?A jak je možné,že mu za tyto "praktiky" nehrozí žádný postih?Můj případ totiž není jediný.Pro takového zaměstnavatele neplatí zákony?Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Matoušová

 385. Lada Kvapilová

  Dobrý den,pracovní smlouva mi končí 30.6.08 a já vím,že mi bude prodloužena.Z mé strany ji prodloužit nechci,chci k tomu datu odejít,protože si hledám nové místo.Chtěla jsem se zeptat jestli mi může zaměstnavatel dát neplacené volno na hledání místa,nebo musím využít své dovolené.Děkuji za odpověď Kvapilová

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   v tomto případě bude záležet především na Vaší vzájemné domluvě. Pokud Vám dá volno – budete mít volno, pokud ne, požádejte o dovolenou. Zde je jiná situace, než při podání výpovědi zaměstnavatelem, kdy Vám musí ve výpovědní lhůtě umožnit volno k hledání nové práce – to však není Váš případ.

 386. Dana Ševčíková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat u nás ve firmě se hodně začalo propuštět a kolegyni dali výpověď stím, že bude mít dvouměsíční výpověď a k tomu ještě tříměsíční odstupné/pracovní smlouva na dobu neurčitou/ já si myslím, že je to nesmysl buď jedno nebo druhé, ale chci se zeptat, když bych dala výpověď, protože se objevilo jiné místo, mohla bych odejít hned, nebo bych musela odpracovat ještě ty dva měsíce, protože tak dlouho mi to místo držet asi nebudou.Děkuji Ševčíková

 387. Lenka Olšáková

  Dobrý den,

  chtěla bych se jen ujistit, zda mohu se zaměstnavatelem rozvázat pracovní poměr s dvouměsíční výpovědní lhůtou dle §51 Zákoníku práce i pokud jsem v součastnosti práce neschopna.A práce neschopna budu i v den podání výpovědi 30. dubna.

  Tedy jestli se mi výpovědní doba nezačne počítat až následující měsíc po ukončení pracovní neschopnosti.

  Děkuji za zodpovězení dotazu.

 388. Michal Pytlíček

  Dobrý den,

  22.4. přišel zaměstnanec s tím, že by se chtěl dohodnout na ukončení PP ke konci dubna. Toto mi, jako nadřízenému nevyhovuje, takže jsme se nedohodli a zaměstnanec podal výpoveď. U té by měla dle ZP běžet od 1.5. dvouměsíční výpovědní lhůta. Dnes mi zaměstnanec sdělil, že od 1.5. nehodlá přijít a že ho 2 měsíce výpovědní doby nezajímají. Jaké mám možnosti, pokud hodlá odjet pracovat do zahraničí a neobdržený zápočtový list a ho tedy v tuto chvíli netrápí? Je možné alespoň krátit mu plat za duben, který ale zřejmě odpracuje?

  Děkuji

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, mzdu mu svévolně krátit nemůžete. Pokud nenastoupí do práce ve výpovědní době, můžete mu po uplynutí několika dnů (soudy v judikatuře uznávají již 5 neomluvených dnů) okamžitě zrušit PP. A pokud Vám jeho jednáním vznikne škoda, pak můžete požadovat její náhradu.

 389. hana zapletalova

  DOBRÝ DEN,MUSÍ ZAMĚSTNAVATEL PŘISTOUPIT NA VÝPOVĚD DOHODOU?11 MĚSÍCŮ JSEM MARODILA A MÁM ČDI,PO MĚSÍCI V PRÁCI TO NEZVLÁDÁM A CHCI DÁT VÝPOVĚD K 31.5.08.DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 390. Alžběta Koupalová

  Dobrý den, prosím o odpověď, zda je platná výpověď zaměstnavateli v době pracovní neschopnosti zaměstnance. Případně zda běží výpovědní lhůta nebo je po dobu PN pozastavena do doby návratu do práce, pokud jsem podala výpověď před začátkem pracovní neschopnosti.

  A. Koupalová

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, pokud podal výpověď zaměstnanec, pak pracovní neschopnost nemá na běh výpovědní lhůty žádný vliv, nijak ji nestaví ani nepřerušuje. PP skoční uplynutím výpovědní doby bez ohledu na to, je-li zaměstnanec v práci nebo na nemocenské.

 391. Petr Černý

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když mám v pracovní smlouvě, že práci, kterou dělám pro svého zaměstnavatele, nesmím vykonávat pro nikoho jiného bez vzájemné domluvy. Můžu okamžité ukončit hlavní pracovní poměr, když v tom oboru začnu pracovat na Živnostenský list? Děkuji

 392. Martina Petříčková

  Dobrý den,

  mám smlouvu na dobu určitou do konce června, už nyní vím, že chci odejít. Prosím poraďte, existuje nějaká možnost odstupného?

  Vím, že nejspíš ne, ale děkuji za odpověď.

 393. Milan Černík

  Dobrý den,

  je pádným důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem dle ZP § 56 odst. 1b) nevyplacení cestovních náhrad (konkrétně stravného) do 15 dnů po výpatním termínu? Má zaměstnanec na cestovní náhrady nárok automaticky při vyslání na pracovní cestu mimo pracoviště sjednané v pracovní smlouvě?

  Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, nárok na cestovní náhrady vzniká ze zákona. Ovšem tato plnění se nezahrnují do mzdy, tudíž na ně nelze vztáhnout důvody pro okamžité zrušení PP, kde se jedná o nevyplacení mzdy nebo její části. Při nevyplacení náhrad je možné podat stížnost na Oblastní inspektorát práce. Pokud je zaměstnavatel nevyplatí dobrovolně, lze je vymáhat soudně.

 394. ano nym

  Dobrý večer chtěl bych se zeptat jesli si ve výpovědní době mohu vybrat dovolenou, nebo jestli mi bude proplacena v mé poslední výplatě po ukončení PP. děkuji

 395. Michaela Košová

  Dobrý den, začnu trochu ze široka.Před dvěmi měsíci koupila firmu, ve které pracuji jiná, zahraniční firma,nám(zaměstnancům) bylo zděleno, že pro nás se nic nemění,bohužel to byl výmysl.Nová firma nám vzala,nebo posunula výhody,které u předchozí byly a navíc, což je můj hlavní problém, nám tento měsíc nevyplatili mzdy k 12. v měsíci , jak stanoví smlouva.Prý zapomněli!Nejprve byli 15.5. všem přeposlané sms jak toho litují a posléze nám paní manažerka přišla osobně vysvětlit, jak se tato ,,nepříjemná chybička" mohla vůbec stát.Řekla nám, že peníze přijdou v pátek 16. nebo dnes 19.5.,ale ouha…většina lidí už má výplatu na účtech a jen já nic,dokonce už mají mzdu i kolegové, se stejnou bankou jako mám já…tímto prodlením mi vznikají problémy:neuhrazené trvalé příkazy, nezaplacené splátky a v neposlední řadě též existenční problémy, můžu se nějak bránit?Podle zákona můžu prý dát výpověď(s nárokem na odstupné platy) až po 15 denním prodlení,ale co mám dělat třeba po 10 dnech?děkuji

 396. Jarmila Čermáková

  DDobrý den chtěla jsem se zeptat.Jsem zaměstnaná od 1.10.2007, 2 měsíce marodim a chtěla bych podat výpověd.Mohu podat výpověd když marodim.Děkuji Čermáková

 397. Lucie Honsová

  Dobrý den,

  nedávno jsem po 3 letech skončila v práci z důvodu zrušení mého místa, jinou práci mi nenabídli. Zajímá mě, zda teď, když se dozvídám o pár týdnů později,že mě údajně vyhodili z důvodu toho,že jsem byla nejslabší článek a prý jsem si hledala práci jinde, že můj vedoucí se několikrát podíval na pc a prý údajně našel,že si hledám pracovní pozici, zda je reálné podat na tohoto pána trestní oznámení – pomluva?? Děkuji

 398. Josef Kazík

  Dobrý den. Chci se zeptat, jaká mi hrozí sankce od zaměstnavatele v případě že nenastoupím do práce?

  Od 1.5. mi běží výpovědní lhůta, byla mnou podaná výpověď, teď jsem v pracovní neschopnosti do 2.6. Od tohoto data bych už do zaměstnání nenastoupil, mám jinou práci. Zbývá mi ještě 7 dní dovolené. Do jaké výše může požadovat zaměstnavatel nějakou náhradu?

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, může s Vámi okamžitě rozvázat pracovní poměr. A škodu, kterou mu způsobíte tím, že nesplníte své pracovní povinnosti si vyčíslí podle toho, jaké náklady mu vzniknout tím, že musí zajistit práci někým jiným, za to, že nevytvořil hodnoty, které jste měl, popřípadě i za zisk, který mu v důsledku toho ujde. Výši odhadovat nemohu, záleží na konkrétních okolnostech. Z Vaší strany by tedy došlo k jednoznačnému a závažnému porušení pracovní smlouvy, takže musíte počítat s následky.

 399. Tomáš Czudek

  Dobrý den. Měl bych dotaz. V měsíci březnu jsem podal výpověď a lhůta 2 měsíců by tedy měla končit dne 31.5.08, ale už od 4.4. jsem na nemocenské a tento stav trvá a bohužel i bude trvat po 31.5. Skončí mi takto PP v původním termínu?(a v případě, že ano, jak by to bylo z vyplácením nem. dávek?) Nebo až po skončení nemoci? Nebo má nemocenská nějaký vliv na výpovědní lhůtu? Což by pro mě nebylo dobré, jelikož od 1.7. už mám domluvený jiný pracovní poměr a nemocenskou ukončím pravděpodobně do poloviny června.

 400. Pavel Mlynář

  Je možné podat výpověď (zaslat poštou) zaměstnavateli v době, kdy je zaměstnanec v pracovní neschpnosti? Mění to nějak situaci, která by byla kdyby v pracovní neschopnosti nebyl?

 401. Martin Žižka

  Dobrý den, mám dotaz jestli mám nárok na odstupné při výpovědi dohodou danou zaměstnavatelem.Děkuji

 402. Yuliya

  Dobrý den. Chci se zeptat, jaká mi hrozí sankce od zaměstnavatele v případě že nenastoupím do práce?

  Od 1.6. mi běží výpovědní lhůta. Od 1.07 bych už do zaměstnání nenastoupil, mám jinou práci.

  Jsem cizinka z Ruska. Muzr to myt nejaky vliv na dalsi rozhodnuti uradu prace? Dekuji!

 403. petra dvorakova

  Dobrý den,

  mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu určitou a chtěla bych skončit dříve,než je ve zkušební době,mohu tak učinit?

  Děkuji

 404. Květa Pelechová

  Dobrý den,

  mám na vás dotaz zaměstnavatel mě zaměstnal na dobu určitou ta je do 30.6.2008.našla jsem si jiné zaměstnání a nevím jakým způsobem dát výpověď. Ve smlouvě mám dvouměsíční výpovědní dobu. Platí i zde dvou měsíční výpovědní doba? Nebo je zde jiná možnost?

  Mockrát vám předem děkuji

  Pelechová

 405. darek vrňák

  Dobrý den,prosím zda by jste mi mohli poradit:mám pr.smlouvu na 40hodin týdně tzn.okolo 168hodin za měsíc,přitom pracuji min.200 až 250hod měsíčně,na výplatní pásce mi píšou právě pouze těch 168hod,mám právo ukončit okamžitě pp a mám nárok na odstupné?

  Děkuji za pomoc

 406. Ivana Sikorová

  Dobrý den.Mohu dát okamžitou výpověď pokud mi zaměstnavatel vyplácí mzdu dle ZP opožděnou o 10dní,avšak podle pracovní smlouvy opožděnou o 25dní?Ve smlouvě mám splatnost k 15tému následujícího měsíce.(Příklad:Výplata za duben 2008 přišla na účet až 10.června 2008)Jestliže ano,mám v tomto případě nárok na nějaké odstupné?Pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 30.6.2008.Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   DObrý den, máte-li termín výplaty sjednán přímo ve smlouvě, pak se 15 dnů počítá od tohoto dne. Pokud je stanoven ve mzdovém výměru nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele, pak se počítá od 1. dne následujícího po měsíci, ve kterém mělo být placeno.

  2. Ivana Sikorová

   A jak je to tedy s odstupným? Smlouvu mám teď prodlouženou do 31.12.08. Pokud se opožděné termíny výplat budou stále opakovat,mohu dát tedy okamžitou výpověd.Náleží mi v tomto případě nějaké odstupné? děkuji.

 407. Michaela Kuhtreberová

  Zdravím,

  pokud chci podat výpověď v červnu, pak do textu výpovědi napíšu, že ukončuji pp ke dni 31.8.2008 nebo ke dni 30.6.2008?

  Děkuji, Míša

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, Vy poměr neukončujete. Skončí až uplynutím 2-měsíční výpovědní doby, která začne běžet v měsíci, který následuje po měsíci, kdy jste výpověď podal.

 408. Ester Pracuchova

  Dobrý den, mám dotaz. Otec pracuje u jedné firmy již přes 25 let. Po nástupu nové vedoucí dochází již více než půl roku k šikaně, kterou prošetřoval i ředitel firmy, avšak do dnešního dne nepřišla žádná odpověď. Otec je celou dobu po nástupu nové vedoucí přeřazen na méně kvalifikovanou práci a tím je i méně platově ohodnocen.Spoluzaměstnanci,kteří s ním pracují a jsoiu u firmy cca rok,mají více peněz a vykonávají práci, na kterou nemají kvalifikaci. Otec již tuto situaci nevydržel,proto dal výpověď z prac. poměru dohodou a jako důvod důvod uvedl šikanu na pracovišti.Ze strany nadřízených mu bylo nevybíravým způsobem naznačeno,že má od šikany ustoupit,ale to neudělal a stál si za svým.Dnes mu přišla z práce nově sepsaná výpověď, kde je napsáno, jen dohodou k 30.6.2008,jak si otec přál, ale o šikaně zde není ani zmínka. Moje otázka zní. Lze dostat odstupné z důvodu šikany,která je důvodem odchodu?A má podepsat výpověď,kterou mu poslal zaměstnavatel?Jak má otec dále postupovat?Děkuji

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, šikana není žádný zákonem stanovený důvod pro vznik odstupného. Takže žádné odstupné nedostane. A pokud jde o výpověď, pak chybu udělal on, protože zaměstnavateli podat nesmyslnou písemnost. "Výpověď dohodou" je sice lidový, ale právně zcela nesmyslný pojem. Buď se podává výpověď (jednostranný úkon) anebo návrh na rozvázání PP dohodou (tu samozřejmě musí odsouhlasit oba), jde tedy o dva zcela odlišné způsoby skončení PP. Takže zaměstnavatel takové nesmyslné podání ani nemusí brát v potaz. To, co mu poslali, je patrně jen návrh dohody o rozvázání PP, kde se důvod uvádět musí jen, když to žádá zaměstnanec. Na dohodu otec samozřejmě přistoupit může, ale nemusí.

 409. J. Páchová

  Dobrý den,

  rozvázala jsem pracovní poměr se svým zaměstnavatelem dohodou ke dni 30.6.08. Od 25.6.08 do 6.7.08 jsem v prac. neschopnosti a 8.7.08 nastupuji do nemocnice na operaci (nesouvisí se současnou nemocí), po které budu ještě asi 4 týdny doma v léčení. Vím, že od 30.6. nebudu již v pracovním poměru a následná dohodnutá práce mi kvůli prac. neschopnosti nevyšla. Mám se jít nahlásit na úřad práce 7.7., kdy budu jeden den zdravá a nebo až po ukončení druhé prac. neschopnosti někdy kolem půlky srpna?

 410. Vlastimil Hlavačka

  Chtěl bych vědět jestli mohu okamžitě zrušit prac.poměr dle paragr.56 odst.1b – nevyplacení mzdy zaměstnavatelem.

  Jsem totiž ve výpovědní lhůtě.Mám dohodu o rozvázání prac.poměru dohodou dle paragr.49 ,podepsanou 19.5.2008

  a prac.poměr mě končí 31.7.2008. Výplatní termín je 15. kalendářní den měsíce.V současné době jsem v prac.neschopnosti.

  Výplatu za měsíc květen 2008 jsem dostal na účet dne 2.7.2008 ve výši 72 % (dle výplatní pásky). Samozřejmě mám obavy,

  že zbývající dvě výplaty (červen,červenec 2008) a chybějící částka už mě nemusí být vyplacena ,případně zase pozdě a méně.

  Chci proto vědět jak mám postupovat.

 411. Michal

  Dobrý den. Chtěl bych se Vás zeptat. Jestliže dám zaměstnavateli výpověď, že ze zdravotního důvodu nemůžu dále vykonávat práci (od lékaře), vztahuje se na mě také 2 měsíční výpovědní lhůta? Nebo můžu ukončit PP okamžitě. Děkuji Michal

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, výpovědní doba platí pro všechny. Okamžitě zrušit PP by jste mohl jen v případě, že by jste předložil lékařský posudek (lékařská zpráva nestačí) a zaměstnavatel by Vám nenabídl do 15 dnů jinou vhodnou práci – §56 písm. a) ZP.

 412. David Grygárek

  Dobrý den, potřeboval bych poradit, dneska jsem dostal zápočtový list a mám v něm napsáno: předchozí zápočtový list nedoložen. Bohužel jsem ho tenkrát zapomněl přinést a pak se na to zapomnělo, je to nejaký problém ???

 413. Naděžda Pytlíková

  Dobrý den. K 7.7.2008 jsem podala výpověď. Zaměstnavatel mi ji podepsal, ale dal mi dvouměsíční výpovědní lhůtu. Ta mi začne běžet od 1.8.2008. 31.7.08 chci jít na nemocenskou a zůstat na ni až do konce zkušební doby a když si nenajdu jinou práci po ukončení PN, nahlásím se na ÚP. Můj dotaz je, jestli dostanu dávky v nezaměstnanosti. Odpracované mám už 2 roky. Děkuji za odpoveď.

 414. Karel Vaněk

  Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou.

  Moje manželka podala k 30.6.2008 výpověď s dvouměsíční lhůtou a odjela na dovolenou. Dnes byla poprvé v práci a dostala oficielní email, kde je napsáno, že nemá nárok na prémie za měsíc červen z důvodu podání výpovědi.

  Má na to zaměstnavatel právo? Prosím o odpověď.

  Děkuji Karel Vaněk

 415. Ladislav Ambros

  Dobry den, jsem zamestnanec v tezkem provozupracuji tu jiz 3 roky. Dal jsem v cervnu vypoved s 2 mesicni vypovedni lhůtou. Tj. ze mi PP konci 31.8.Mam zarizenou jinou praci mnohem lepe placenou ale musim nastoupit 1.8. Zamestnavatel se nechce dohodnout na okamzitem propusteni. S tim ze jsem rekl, ze prinesu od doktora papir o tom ze nemuzu delat v tezkem provoze prach, hluk a podobne/Delam taviče zeleza ve slevarne/ Mi na to jen s usmevem odpovedel ze me da nekam kde prach neni. A ze me proste nepusti driv i kdybym mel nekde umyvat okna. Jde z jejich strany vylozene o naschval. Ja jim na pecich kde me potrebujou delat nebudu. Diky potvrzeni od doktora a stejne me drive nepusti. Pres 53 jit nechci rovnou mi rekli ze se semnou budou soudit o uslej zisk. Jak muzu ja ukoncit pomer drive?Muzu jit marodit zbytek PP ale tim si nepomuzu protoze bez zapoctoveho listu me nezamestna budouci zamestnavatel. A ve slevarne mi nedaj zapoctak driv nez 31.8.Jak PP ukoncit drive?Vyplatu zasilaj vcas.

 416. Karel Cveček

  dobrý den přeji, prosím, mohl by jste mi poradit jak stylizovat okamžitou výpověď z PP z důvodů nutného ošetřování člena rodiny (maminku). Pracovní poměr mám na dobu neurčitou a 2 měsíční výp. lhůta nepřipadá v úvahu, neboť starat se o maminku musím okamžitě. Děkuji Kája

 417. Marcela Raková

  Dobrý den,

  chtěla bych dát výpověď, zaměstnavatel nám se zpožděním vyplácí mzdu, můžu já mu dát výpověď a okamžitě odejít?

 418. Lenka Brzybohatá

  Dobrý den,

  moc bych Vás poprosila o radu.Můj manžel pracuje podle smlouvy v zelenině jako prodavač za minimální mzdu a počet hodin má psaný tak jak to má být podle zákona.Ve skutečnosti ale pracuje denně 11hodin a plat dostával podle tržby.Bohužel "kamarád" u kterého manžel pracuje mu začal postupně plat snižovat a práci přidávat jak to tak bývá.Manžel si chce otevřít od října vlastní živnost,ale je mu jasné,že pokud tento úmysl oznámí o 2 měsíce dříve,tak za celý měsíc (nebo alespoň ten druhý) nedostane určitě nic a nebo mu za těch skoro 240odpracovaných hodin vyplatí zam.peníze které jsou ve smlouvě,tzn.min.plat.Pokud tedy manžel podá výpověď až k říjnu a už do práce nenastoupí,může to mít pro něj nějaké následky?Teď mě napadlo,může manžel podat výpověď teď a sepsat se zaměstnavatelem třeba dodatek ke smlouvě,že on se zavazuje mu vyplatit během té doby co poběží výp.lhůta nějakou pevnou částku? Pak by mohli být spokojeni oba dva.Moc děkuji za odpověď a omlouvám se za tak dlouhýdotaz

 419. Karel Cveček

  dobrý den přeji, mám teoretickou otázku – nabydu větší částku peněz např. z dědictví – musím nadále chodit do zaměstnání, mohu jít do důchodu (do předčasného o 3 roky dřív mě ještě 5 r. zbývá), zkrátka jak si užívat a přitom neporušovat žádný předpis či dokonce zákon. děkuji Kája

 420. Luděk Štěrbáček

  Dobrý den. V ZP je uvedeno, že výpovědní doba činí nejméněně dva měsíce.V pracovní smlouvě mám uvedeno: Smluvní strany se dohodly, že výpovědní doba činí pro zaměstnavatele i zaměstnance tři měsíce. Mohu podat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou nebo se musím řídít dle prac. smlouvy? Předem děkuji za odpověď.

 421. ivana sedlářová

  Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak podat zaměstnavateli výpověď, pokud vím, že osobněmi ji nepřevezme a při zaslání doporučeně poštou uvidí mé jméno odesílatele a taktéž ji tedy nepřevezme poště. Co s tím?

 422. Soňa Krátká

  Dobrý den, mám 2 otázky: Se svým současným zaměstnavatelem jsem uzavřela rozvázání PP dohodou (dána zaměstnancem) s tím, že odcházím do nového zaměstnání. Během výpovědní doby jsem otěhotněla (docela absurdní). Zvažuji stažení výpovědi, ale nevím, jak to dopadne a tak se chci zeptat na několik případů s tím souvisejících:

  A) Kdo, pokud nastoupím do nového zaměstnání, bude hradit MD (z jakého platu se bude vypočítávat?) Může nový zaměstnavatel v rámci vstupní prohlídky vyžadovat vyšetření, zda jsem těhotná? B) Stažení výpovědi nebude akceptováno, já odejdu na pracovní úřad a na MD nastoupím do 6 měsíců od ukončení stávajícího PP – jak to bude v tomto případě s vyplácením MD? Děkuji za Vaše cenné odpovědi.

 423. Robert

  Dobry den. Chci podat klasickou výpověď k tomuto měsíci, ale majitel firmy odjel na dovolenou a vrátí se až následující měsíc. Bude výpověď platná pokud ji zašlu poštou na adresu firmy. Jelikož je vedení na dovolené převzít zásilku mohu pouze já nebo kolega. Děkuji za odpověď

 424. Tomáš Vaľočík

  Dobrý den.cChtěl jsem se zeptat jak dlouhá je výpověďní doba, pokud dá výpověď zaměstnanec?Díky za odpověď

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   výpovědní doba je stejná jak pro zaměstnance tak pro zaměstnavatele a činí 2 měsíce, nestanoví-li prac. smlouva lhůtu delší.

 425. Roman Blisa

  Dobrý den!Dne 12.8.2008 mi zaměstnavatel(velká organizace)vložil na účet nemocenskou za červen 2008.Ve smlouvě je termín výplaty 15.pracovní den,v tomto případě 21.7.2008.13.8.2008 jsem napsal Okamžité zrušení pracovního poměru k 31.8.2008 dle §56,písmene b) s použitím §59 Zákoníku práce s tím,že dle §67 mi náleží odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.Zaměstnavatel mi napsal,že to neakceptuje,abych se dostavil podepsat dohodu a že mi v žádném případě nenáleží odstupné.Kdo je v právu a jak postupovat dále,nebo na koho se obrátit?Případně jaké mi hrozí sankce,když 1.9.2008 nepřijdu do práce?Děkuji za odpověď.Roman Blisa

 426. Roman Blisa

  Nutno ještě dodat,že jako důvod neakceptace zaměstnavatel udává,že mé důvody pro podání Okamžitého zrušení pracovního poměru pominuly vložením hotovosti(nemocenské)na můj účet.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, doporučuji v celé věci kontaktovat advokáta a požádat ho o právní stanovisko, což jste ale měl udělat, než jste se pustil do téhle "hurá akce". Vy jste totiž okamžitě zrušil PP podle §56/b ZP, ovšem ten se týká nevyplacení mzdy, její náhrady nebo její části. Nemocenské je však státní dávkou ze systému nemocenského pojištění, tudíž není mzdou a její včasné nevyplacení není důvodem k okamžitému zrušení PP. Takže podle všeho jste se velice unáhlil. Ovšem zaměstnavatel není ten, kdo může prohlašovat něco o tom, že zrušení neakceptuje. Pokud ho chce napadnout, pak musí podat žalobu o jeho neplatnost, protože jediný, kdo může vydat závazné stanovisko o tom, jestli okamžité zrušení platí nebo ne, je pouze soud. Když tohle zaměstnavatel neudělá, nastoupí domněnka, že PP skončil ke dni, kdy bylo zrušení PP doručeno zaměstnavateli.

   Vy můžete nakonec dopadnout tak, že zůstanete bez práce i bez odstupného

 427. Monika Mifková

  Dobrý den 01.04.2008 jsem nastoupila do zaměstnání, zde jsem podepsala pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.09.2008. Od 26.06.2008 jsem v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství). Termín porodu je stanoven na přelom leden únor.Chtěla jsem se Vás zeptat jak to bude po porodu co se tyče mateřské a rodičovské dovolené.Musím se jít nahlásit na úřad práce po porodu nebo se na úřad práce mám jít přihlásit až po uplynutí mateřské?Budu mít nárok na rodičovskou dovolenou?Mnohokrát děkuji za odpověď a za radu.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, rodičovskou dovolenou budete čerpat a dostanete rodičovský příspěvek. Na úřad práce se můžete jít zaregistrovat podle vlastního uvážení, ale musíte počítat s tím, že jestli Vám najdou nějakou práci, máte doma dítě a musíte mu zajistit hlídání (školku, příbuzné aj.). Jsou zde navíc stanovena i omezení, na jako dlouhou dobu je možné umístit dítě do 3 let do MŠ, aniž by jste přišla o příspěvek. Podrobnosti by Vám měli sdělit na úřadu práce, který řeší také státní sociální podpory.

   Ohledně mateřské (PPM) si projděte diskuze na http://www.pravnik.cz/forum/cat-15.html.

 428. Július Milý

  Dobrý den,

  Chci se zeptat, zda je možno podat okamžitou výpověď z důvodu neplnění si povinností zaměstnavatele vůči zaměstnanci.

  Jedná se o to, že jsem podle pracovní smlouvy zařazen v pracovním poměru jako elektromechanik.

  Povinnost zaměstnavatele je obnovovat mi v určitých časových intervalech školení, které mi v průběhu prac. poměru ukončilo platnost. Kromě toho, že vykonávám aj přes vědomí zamestnávatele tuto činnost tzv. "načerno" a odmítám brát odpovědnost za mnou provedenou práci, přičemž jsem si vědom, že to nejde, no dostávám prcovní úkoly které s mým pracovním zařazením nemají nic společného.

  V pracovní smlouvě je ale uveden háček, že:

  "Zaměstnanec bude pracovat jako: pracovník určený pro přípravné a dokončovací stavební práce, elektromechanik."

  Dá se to chápat, že mohu vykonávat veškeré odborné stavební práce dle potřeb zaměstnavatele? Dají setyto argumenty použít ve výpovědi? Pole jakého paragrafu, pokud jsem to v 56 nenašel?

  Předem ďekuji za odpověď, JM

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, správně jste si všiml, že tohle jako důvod okamžitého zrušení PP v §56 ZP stanoveno není, tudíž to není možné, takové zrušení PP by nebylo platné. Pokud chcete skončit PP, pak jedině dohodou anebo klasickou výpovědí.

 429. pavla žižková

  Dobrý den, potřebuji poradit s okamžitou výpovědí.Momentálně si dobírám poslední dny dovolené. Potřebuji odejít z práce ze dne na den a nevím,jak mám napsat tzn. okamžitou výpověď. Děkuji za odpověď! Žižková

 430. Petr Moj

  Dobry den, chci se zeptat, zda staci dorucit vypoved (dohodou) memu nadrizenemu, kdyz ten ji potvrdi jako PŘEVZAL? Bude tato dohoda platna? Jde mi o to, zda kdyz bude vypoved prevzata k 28.9., ale managerem podepsana bude az pozdeji (v prubehu rijna), jestli bude vypovedni lhuta bezet od 1.10. a nebo az od 1.11. A jeste jednu radu. Obavam se, ze zamestnavatel nebude chtit na dohodu pristoupit (zkusenosti kolegu), jaky je 100% zpusob doruceni vypovedi zamestnavateli?

  1. Karel Dlouhý

   Musíte si ujasnit, zda dáte výpověď (jako jednostranný právní akt), nebo návrh na skončení pracovního poměru dohodou – výpověď dohodou je nesmysl, viz odpovědi na dotazy. Když se obáváte, že zaměstnavatel nebude chtít na dohodu přistoupit, tak to s ní nezkoušejte! Napište si výpověď podle vzoru a nejpozději 30. 9. 2008 ji předejte svému nadřízenému a na kopii si nechte potvrdit převzetí. Pak výpovědní lhůta poběží od 1. 10.

   Pokud máte obavy, že ji nebude chtít převzít a potvrdit převzetí (třeba že by ji vzal a i s kopií roztrhal – pokud to tak někomu udělal), lze si k aktu předání pozvat svědka třeba i s videokamerou a natáčet si to "Pane vedoucí, tady Vám předávám výpověď a prosím o potvrzení jejího převzetí."

 431. Jitka Musilová

  Dobrý večer. V 07/2008 jsem čerpala 3 dny dovolené. Ve výplatě jsem však její vyúčtování neměla a firma mě platila měsíční mzdou, jako bych pracovala celý měsíc. Přitom v evidenčním listu jsem dovolenou podepsala. Je toto důvod k okamžitému ukončení prac. poměru zaměstnancem dle §56b? Je možné tuto výpověď zaslat poštou?Pokud ano, které datum je platné-doručení a převzetí nebo odeslání? Děkuji.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, tohle není důvod pro okamžité zrušení PP.

 432. Věra Oprendekova

  Dobrý den prosím Vas chci se zeptat jsem rozvedená a mám dítě 16 let potřebují dát okamžitou výpověd mam na ní nárok když jsem samoživitelka a nezletilé dítě,potřebují totiž ihned nastoupit jinde do práce a oni mi chtějí dát 2 měsíční výpověd. DĚKUJÍ Oprendeková

  1. Karel Dlouhý

   § 56 zákoníku práce stanoví:

   "Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

   Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

   a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo

   b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1)."

   Pokud u Vás není některý z těchto důvodů, můžete dát jenomvýpověď podle §50 odst.3 "Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.", kde je výpovědní lhůta 2 měsíce. (Nemůžete nastoupit jinde do práce, pokud řádně neskončíte svůj pracovní poměr.)

 433. Věra Fenzlová

  Dobrý den,

  ráda bych se poradila – mám prac.poměr na dobu určitou – do nástupu paní ..jméno. po mat.a rodič.dovolené.Podávám výpověď z PP bez udání důvodu-tedy 2 měsíční výpovědní lhůtu.Pokud by se paní… vrátila – nastoupila v době trvání výpovědní lhůty do zaměstnání-co má přednost?

  Smlouva a její skončení dle zák. práce-myslím 3dny po jejím nástupu(prosím opravte mě,pokud se mýlím),a jak se tyto dny počítají?(příklad přijde 2. – tedy můj PP skončí 4.-tého?

  Nebo budu muset dodržet výpovědní lhůtu 2 měsíce?

  Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď Fenzlová

  1. Karel Dlouhý

   Uvedu na příkladu: paní X. má rodičovskou dovolenou do 20. 10. 2009 (kdy budou dítěti 3 roky). Vy teď dáte výpověď z pracovního poměru, pokud ji organizace převezme ještě 30. 9. (stačí, když ji dáte svému nadřízenému a na kopii si necháte potvrdit převzetí), tak dvouměsíční výpovědní lhůta skončí 30. 11. 2008. Může se stát, že se paní X. rozhodne skončit rodičovskou dovolenou už při 2 letech věku dítěte (což může) a organizaci oznámí (třeba 2 týdny předem), že rodičovskou dovolenou končí čerpat 20. 10. 2008 a do práce nastoupí 21. 10. 2008. V tom případě Váš pracovní poměr na dobu určitou končí dnem 20. 10. 2008 (žádné "3 dny po jejím nástupu" v zák. práce nejsou), a to bez ohledu na podanou výpověď. (Stejně tak může Vám běžet výpovědní lhůta a můžete dříve skončit prac. poměr dohodou.)

 434. Marian Tomíček

  Dobrý den,jsem zaměstnán od 1.7.08 a dle pracovní smlouvy je den výplaty mzdy k 15. Dostal jsem prozatím jen část mzdy za měsíc červenec a jinak nic. Jakým způsobem mohu rozvázat pracocní poměr a jak se domůžu nevyplacené mzdy.Musí zaměstnavatel podepsat ňákou dohodu o tom, že mi dluží mzdu??

  Děkuji za odpověď

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, nic podepisovat nemusí. PP se dá okamžitě zrušit podle §56 ZP, ale pouze do 2 měsíců ode dne, kdy se zaměstnanec o důvodu pro zrušení PP dozví. Pokud tuto lhůtu nedodrží, nebude okamžité zrušení právně účinné.

   Dlužné mzdy je možné se domáhat u soudu žalobou o zaplacení.

 435. Martin Pieš

  dobrý den, když podám výpověď k 3. dni v měsíci, jak dlouho bude trvat výp. lhůta? Bude ukončena koncem 2. měsíce, nebo bude přetrvávat až zase do 3. dne nového měsíce? děkjui Martin

 436. Michael Jung

  dobrý den,

  chtěl bych se prosím optat na nutnost dodržet dvouměsíční lhůtu, pokud předložím výpověď ze strany zaměstnance. Jaké jsou postihy za případné nedodržení této lhůty a okamžitý odchod ze zaměstnání v soukromém sektoru.

  Dále bych se chtěl optat, zda lze jako důvod pro okamžité zrušení pp považovat fakt, že mi do služebního automobilu byla bez mého vědomí nainstalována gps sledovací služba (kdy v kolik a kam jsem jel) a až po více jak měsíci sledování mi tento fakt byl oznámen (nutno podotknout že bez problémů s plněním předepsaných tras). Rád bych tento fakt k okamžitému ukončení pp z mé strany využil.

  děkuji mnohokrát

  Michael Jung

 437. Věra Fenzlová

  Dobrý den,

  Prosím o radu:pracuji pro spol.A, účtuji o spol.B na základě smlouvy mezi oběma společnostmi.Na pracovišti jsem byla slovně urážena(výrazy:debil,pako,hovado) ředitelem společnosti B.

  Navíc jsem byla svým přímým nadřízeným osočena z nevhodného chování(má odpověď na urážky:nebudeme na sebe křičet,ani se urážet)

  Při konfrontaci u mého zaměstnavatele-nejvyššího orgánu spol.A uvedený ředitel spol.B z urážek přiznal pouze "pako" a odmítl se mi omluvit.

  Již jsem podala výpověď bez udání důvodu.

  Dotaz:1. mám nějakou šanci na odstupné či nějaké vyrovnání např. za psychickou újmu, či je něco jiného(nátlak z dalších stran,zpochybňování každého mého slova)?

  2. Jak se mám postavit k případnému jejich návrhu na skončení PP dohodou? – neuzavřu si tím cestu k nějakému případnému fin. odškodnění?

  Děkuji.

  Ještě Vám chci poděkovat, protože každý nepomáhá obyčejným lidem, i když je to "jen" radou – a ty jsou dnes k nezaplacení.

  S pozdravem Fenzlová

 438. Anděla Surovková

  Dobrý den,prosím o radu.V roce 2006 jsem odešla na MD.Zaměstnavateli jsem v roce 2007 předložila výpověď dohodou-přestěhování z místa pracoviště.Nicméně na tuto dohodu on nepřistoupil,tím pádem pp trval dále.V 01/2008 jsem obdržela výpověď danou zaměstnavatelem s 2výp.lhůtou bez udání důvodu.

  Chci se zeptat zda je tato výpověď platná když jsem v ochranné lhůtě a zda mi bude v dalším těhotenství vyplácet PPM.

  Předem děkuji.Surovková

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, výpověď v době mateřské a rodičovské dovolené je možná jen v případě, že dochází k rušení zaměstnavatele nebo jeho stěhování, které vybočuje z mezí původního místa výkonu práce (jde tedy o vzdálenější přesun, ne např. pouze o stěhování v rámci stejného města). Pokud tyto okolnosti nenastaly, pak výpověď platná není. To ovšem musí potvrdit soud na základě Vaší žaloby o neplatnost výpovědi. Pokud ji nepodáte, PP skončí, protože se na skončení PP, kterému jste se nebránila, bude hledět jako by bylo platné.

   Do doby vzniku dalšího nároku na PPM se může změnit řada důležitých faktorů, to, jestli budete mít nárok nebo ne, nelze tedy předčasně potvrdit.

 439. Karel Cveček

  Dobrý den, prosím mám následující dotaz: vedení podniku zřídilo tzv. kuřácký koutek, lépe řečeno kuřárnu v prostorách jinak neoddělených od prostor, kde běžně vykonávám práci, tzn., že se pohybuji v zakouřeném prostředí, kde není ani žádné větrání. Na moji stížnost, že mi zhoršené prac. podmínky škodí, mi zaměstnavatel neodpověděl. Prosím, může to být důvod k okamžitému ukončení pracovního poměru z mé strany, nebo jsem nevyčerpal všechny možnosti ke zjednání nápravy (např. stížnost na hygienu atd)? Děkuji, K. Cveček

 440. Marie Svobodová

  Jsem zaměstnaná ve státní správě na dobu určitou. Byla mi sjednaná pracovní smlouva na dobu určitou na jeden rok. Po roce se doba určitá prodloužila na jeden rok. Tento rok se doba určitá prodloužila o další rok (třetí rok).

  Jsem jako zástup za mateřskou dovolenou, z tohoto důvodu mám na dobu určitou. V pracovní smlouvě nebylo o zástupu za mateřskou dovolenou nic řečeno. V tomto roce změnový list tuto informaci o zástupu obsahuje (ještě jsem to nepodepsala).

  Musí pracovní smlouva obsahovat při nástupu informaci o zástupu za zaměstnance na mateřské dovolené?

  1. Karel Dlouhý

   Zák. práce: § 39 (1) "Pracovní poměr trvá po dobu neurčitou, nebyla-li výslovně sjednána doba jeho trvání.

   §39 (2) Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.

   §39 (3) Ustanovení odstavce 2 se nevztahuje na případy, kdy dochází k pracovnímu poměru na dobu určitou

   b) z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance."

   Píšete, že jste to tento rok prodloužila, ale že jste nic nepodepsala – to mi není jasné. Domnívám se, že prac, smlouva tu informaci obsahovat nemusí. Jinak 2 roky to může být vždy, a až pak s uvedením "zástup za MD".

 441. Stanislava Vlastníková

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak mám postupovat s výpovědí.Po dlouhé nemoci jsem se chtěla vrátit zpět do práce,zaměstnavatel mi oznámil,že moje místo které mám ve smlouvě již nedostanu,mohu dostat náhradní,ale problém je v tom,že nová pozice nevyhovuje mému zdravotnímu stavu,po dvou operacích nesmím nosit nic těžkého,tudíž není jiné místo pro mně na původním pracovišti,nehledě na to,že by můj příjem klesl o 3tisíce měsíčně s čímž také nemohu souhlasit.Poradte mi prosím nejlepší řešení,zda mám nárok na odstupné,když dám výpověd sama,nebo jak mám s výpovědí postupovat,abych na to nedoplatila,moc Vám děkuji.

 442. Jiřina Podaná

  Dobrý den,jsem v pracovní neschopnosti,se zaměstnavatelem nevycházím,přesto jsem se s ním dohodla,že mi podepíše ukončení pracovního poměru dohodou.Chtěla jsem do žádosti napsat,že chci aby pracovní poměr skonšil k datu ukončení neschopnosti,ale on tvrdí,že to není možné,že prý musím uvést přesné datum.Kdo mi ale bude vyplácet nemocenské dávky,pokud bude PN trvat i po tomto datu? Děkuji

 443. Jiřina Podaná

  Ještě k mému dotazu.Nemocenskou vyplácí svým zaměstnancum zaměstnavatel.Pobírám ČID-neovlivní ukončení pracovního poměru výplatu nemocenské tato skutečnost?Děkuji

 444. Veronika Tretterová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výstupní prohlídku. Můj přítel skončil v práci a zaměstnavatel po něm vyžaduje výstupní prohlídku, jinak mu nevydá zápočtový list. má na to zaměstnavatel právo? musí navštívit lékaře firmy, nebo může svého obvodního? Děkuji

 445. Monika Korálová

  Dobrý den, chci dát výpověď z nynějšího zaměstnání co nejdříve. Je důvod k dřívější výpovědi, něž dvouměsíční lhůty, fakt, že se o víkendu nemám jak dostávat domů po směně? Vůbec nic mi o víkendu v tu hodinu nejezdí. Poslední spoj jede o hodinu dříve než mi končí pracovní doba. Dřívě mě vozil spolupracovník ze stejné směny, ale ten už u této firmy přestal tento měsíc pracovat.A i přes týden musím navíc hodinu a půl čekat ve městě, než mi něco pojede.A v zimě to bude neúnosné a čekat 2 měsíce nemůžu. Prosím o radu, jak a co mám udělat. Děkuji

 446. Mirka Melčová

  Dobrý den, potřebuji poradit s okamžitou výpovědí.Momentálně jsem na nemodenské a potřebuji odejít z práce ze dne na den a nevím,jak mám napsat tzn. okamžitou výpověď. Děkuji za odpověď! Melčová

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   k tomu, abyste podala zaměstnavateli okamžité zrušení pracovního poměru musí existovat nějaký zákonný důvod uvedený v § 56 zákoníku práce – stručně řečeno buď zdravotní důvody nebo neplacení mzdy zaměstnavatelem. Jiný zákonný důvod neexistuje.

 447. Tomáš

  Dobrý den dnes jsem dal výpověd s 2 měsíční výpovědní dobou. Chci se zeptat jestli mohu nastoupit na prac. neschop. před započatím vypovědní doby a zda se potom tato vypov.doba neprodlužuje o dobu kterou jsem bych na neschopence,jestliže by byla ještě ve výpovědní době.děkuji

 448. Jan Hanuš

  Dobrý den,jsem voják z povolání a chci podat výpověď.Ve vzorech co jsem si našel na internetu je téměř vždy uvedeno : "ve smyslu ustanovení § 51 zákoníku práce dávám výpověď z pracovního poměru ……" Problém je,že nevím jestli ten stejný zákoník platí i pro vojáky z povolání.Myslím,že ne.Nevím tedy,jak to mám udělat.Za každou radu vám předem děkuji.

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   měl byste vědět, že na Vás se zákoník práce vůbec nevztahuje. Vaše pracovní vztahy upravuje z.č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání. Ten také obsahuje ustanovení § 19 odst. 1 písm. k), který hovoří o možnosti podat žádost o propuštění ze služebního poměru. Služební poměr zaniká uplynutím šestiměsíční lhůty, která počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujcího po doručení žádosti, není-li dohodnuto jinak.

 449. Mirka Melčová

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mohu dát výpověd a odejít hned,když mám doma dítě do sedmy let a jestli se pak mohu hlásit na pracovní uřad.Myslim si,že to tak asi nepůjde.Děkuji Melčová

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   pokud byste si přečetla ostatní příspěvky, snadno byste zjistila, že po podání výpovědi musíte vyčkat na uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty. Věk dítěte s tím nesouvisí.

 450. Ivana Jechová

  Dobrý den – požádala jsem o ukončení PP dohodou k 30.11. a formulář předala své nadřízené, která převzetí potvrdila podpisem. V dohodě jsem výslovně požádala o vyjádření do 30.10., abych měla čas podniknout další kroky. Ona ale na vedení poslala dohodu pozdě a oni mi zavolali, že s ní nesouhlasí, až 31.10.2008. Nyní již nemám čas podat řádnou výpověď, což mi hrozně zkomplikuje život – nejen že přijdu o novou práci, ale musím se vystěhovat z bytu v Praze. Výpovědní doba by totiž běžela až od 1.12.do 30.1.2009, protože jsem ji nestihla podat v domnění, že mi na ni zaměstnavatel přistoupil. Byla dohoda podána správně? Mám právo skončit podle podmínek v dohodě? Děkuji za odpověď. Bára.

 451. Simona Koubová

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s prosbou o radu. Podle vzoru, který jsem našla na internetu, jsem sepsala návrh na rozvázání pracovního poměru spojený s výpovědí. Ráda bych se zeptala, zda je zaměstnavatel povinen mi tuto listinu podepsat a co svým podpisem vlastně stvrzuje. Chápu správně, že jde pouze o stvrzení přijetí tohoto dokumentu? Je nutné přinést 2 výtisky, 1 pro zaměstnavatele a 1 pro mě? Dále by mě zajímalo, zda existuje lhůta, po uplynutí které je zaměstnavatel povinen vyjádřit se k mému návrhu.

  Za odpověď předem děkuji.

  S pozdravem Koubová

  1. Karel Dlouhý

   Dotaz je nejasný, pletete dohromady dvě různé věci.

   1. Můžete dát výpověď jako jednostranný právní akt, výpovědní lhůta je 2 měsíce (od 1. dne měsíce následujícího po převzetí této výpovědi zaměstnavatelem), zaměstnavatel se k ní nijak nevyjadřuje.

   Tedy originál předáte zaměstnavateli a na kopii si necháte potvrdit převzetí.

   2. Nebo můžete dát návrh na ukončení pracovního poměru dohodou, a to k termínu, na kterém se dohodnete. Tam musí být podpisy obou stran (dvojmo – pro každého jeden exemplář). Pokud se nedohodnete, tak pracovní poměr neskončí. Lhůtu na vyjádření zaměstnavatel nemá.

   V praxi bývá vhodné to předjednat se svým nadřízeným.

 452. Simona Koubová

  Dobrý den, děkuji za Vaši odpověď, a doplňuji svůj dotaz o vysvětlení. Na internetu jsem našla vzor smlouvy ve znění : "Tímto žádám o rozvázání pracovního poměru dohodou tak, aby můj pracovní poměr skončil ke dni.. V případě Vašeho nesouhlasu s návrhem na rozvázání pracovního poměru dohodou považujte tento dokument za řádnou výpověď a pracovní poměr tak skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní doby jak je uvedeno ve smlouvě. Je možno takovýto vzor použít nebo je nutno sepsat návrh na rozvázání PP a až v případě nesouhlasu pak výpověď jako samostaný dokument? Ještě jednou děkuji za Váš čas, s pozdravem Koubová S.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, doložku o tom, že v případě nepřijetí dohody se má písemnost považovat za výpověď, je platná. Je ovšem třeba v návrhu stanovit termín pro přijetí dohody. Pokud do stanoveného data nebude dohoda přijata, nastoupí režim výpovědi. Jinak by totiž mohly nastat nejasnosti co a kdy vlastně nastalo.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Odkaz, který jste zde uvedl, je na zákon č. 65/1965 Sb., což je starý zákoník práce, který platil do 31.12.2006, tudíž ostatní čtenáře odkazujete na neplatný zákon! Od 1.1.2007 platí nový ZP č. 262/2006 Sb., kde je dohoda skutečně pod §49. Příště si tedy nejprve důkladně zjistěte, na co odkazujete, ať nematete ostatní.

   Jinak vzor dohody najdete na internetu.

 453. milan havlik

  Dobry den,

  dostal jsem vypoved pro nadbytecnost: 2 v.l. + 3 platy dle $67.

  V prosincove vyplate jsme vzdy dostavali 13.plat.

  Mam takovy smutny dojem, ze kdyz jsem ve vypovedi nedostanu 13.plat, ikdyz vypoved nepadla z me strany…

  Mam narok na 13.plat?

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, neznám podmínky pro výplatu 13. platu a z dotazu také nevyplývají (bývá to uvedeno především ve smlouvě nebo platovém výměru). Tudíž nemohu určit, jestli ho dostanete nebo ne. Jestliže splníte podmínky pro nárok, dostat byste ho měl. Ale jestli jde pouze o nenárokovou složku, která je závislá na vůli zaměstnavatele, pak Vám ho přiznat nemusí.

 454. Blazena Nováková

  Podala jsem návrh na ukončení PP dohodou. Zaměstnavatel přislíbil, že návrh podepíše po poradě úseku a PP skončí nejpozději k 31.12., bude-li to možné i dříve.Poslední pracovní den v měsíci 28.11. návrh stále nebyl podepsán a já jsem nevěřila, že k tomu dojde. Podala jsem ten den výpověď, neboť jsem nechtěla riskovat, že budu muset setrvat v PP ještě celkem tři měsíce.I tato dvouměsíční lhůta znamená, že s největší pravděpodobností přijdu o slíbené místo.Domnívala jsem, že se zaměstnavatelem mám ještě možnost domluvit se na nějakém přijatelném řešení. Bylo mi ovšem řečeno, že tím, že jsem podala výpověď, nemá zaměstnavatel jinou možnost než nechat doběhnout dvouměsíční výpovědní lhůtu. Je to pravda? Mohu v tomto ještě podniknout nějaké kroky?

 455. Jarmila Kozbachová

  Zdravím Vás,

  před půl rokem jem nastoupila do svého prvního zaměstnání, které se zpočátku zdálo jako velice lukrativní. Podepsala jsem pracovní smlouvu a dělala práci, která mě opravdu bavila. Bohužel nastaly problémy ze strany zaměstnavatele, po 2 měsících jsem neviděla ani korunu a zaměstnavatelem mi bylo řečene, že budu pracovat jenom 2 dny v týdnu. Na toto jsem nemohla reagovat jak jinak než výpovědí, na kterou zaměstnavatel kupodivu bez problémů přistoupil a podepsal. Od té doby jsem na PÚ. S tím že neuvidím žádnou výplatu jsem se už smířila(do teď ani koruna) ale stala se mi horší věc, přišel mi poštou nedoplatek za soc. poj. ve výši bezmála 10 tis. v době kdy jsem byla zaměstnaná. Upozornila jsem na to úřad v našem městě. Bohužel pani na úřadě už je 2 měsíce marod, mezitím mi přišla výhružka exekuce, vydala jsem se na okresní úřad. Tam se mnou jednali jako s tím největším lhářem! Dosud nemá zápočtový list. V telefonátu od paní z úřadu se zdá zaměstnavatel jako férový muž —

 456. Jarmila Kozbachová

  který tvrdí, že zápočtový list poslal doporučeně a že já lžu. Tedy, mám v ruce smlouvu, mám v ruce výpověď, nemám zápočtový list, dosud jsem neviděla žádnou výplatu a hrozí mi exekuce za dluh na sociálce, v době kdy jsem byla zaměstnaná. Mě to přijde jako uplně jednoduchý případ ale připadám si jako kdybych neměla žádná práva. Už nevím co mám dělat, když mi na úřadě řeknou 10krát "kde máte zápočťák? Ten jste musela dostat!" Už opravdu nevím co mám dělat.

  Omlovám se za tak dlouhý, na dvě části rozdělený příspěvek ale musela jsem to napsat.

 457. pavel matej

  Dobrý den,

  Chtěl bych ze záčátku říci jen pár slov před položením dotazu.

  Odvádíte opravdu skvělou práci na vašem webu. Mnohé zde mi byo vysvětleno a člověk se v tom začíná konečně lehce orientovat.

  Chttěl bych ukončit pracovní poměr ze zaměstnavatelem a to nejlépe tou okamžitou cestou.

  Pracuji zde již přes jeden rok a naskytla se mi práce v jiné, lepší firmě. Muj šéf je co se týče doplácení různých příplatku (diet a pod) velice nedbalí a musím o ně vždy několikrát upozornit abych je dostal. Pravda, jsou to jenom malé částky, ale napadlo mě jestli by se to nemohlo použít jako důvod k okamžité výpovědi.

  děkuji za reakci a jsem s pozdravem

 458. Lubomír Hajas

  Dobrý den,

  Jak se dá postupovat v případě, že chci rozvázat pracovní poměr, ale zaměstnavatel odmítá podepsat výpověď, zápočtový list?

  Díky

 459. Jan Maňák

  Dobrý den,

  zaměstnavatel mi sdělil, že se mnou chce ukončit pracovní poměr. Řekl mi, že buďto přistoupím na dohodu, kde se vzdám nároků na odstupné a 2 měsíční výpovědní lhůtu, v opačném případě vyhrožuje okamžitou výpovědí dle paragrafu 53. Já však nikdy nedostal žádnou důtku ani stížnost. Co mohu dělat?

  Děkuji

  Jan Maňák

 460. Petr Orlovský

  Pracuji ve firmě více jak rok, mám smlouvu na dobu neurčitou, momentálně jsem asi 3 týdny na nemocenské .V průběhu těch 3 týdnů se uzavřela jedna prodejna ,druhou bude majitel uzavírat na konci Dubna.

  Proto bych se rád zeptal, jaké mám možnosti při dáni výpovědi zaměstnavatelem.?

  Jaké mohu požadovat odstupné,na jaké mám právo?

  Výpověď,nebo výpověď dohodou?má to vliv na přihlášení se na ÚP?

  Jakou výpovědní lhůtu mi může dát zaměstnavatel,když jsem na nemocenské a je možné(snad ne),že má nemocenská bude delší jak existence firmy.?

  Z minulého roku mám asi ještě 3 týdny dovolené(kterou jsem si v návalu práce nemohl vybrat).

  Při mé nemocenské navíc firma má uzavřenou pojistku o doplácení mzdy do výše 100%,kde se bojím aby tomu tak bylo při úpadku firmy. – protože jak mi bylo řečeno tak zbývajících 40% x měsíce nemocenské budou vyplaceny až po ukončení nemocenské.Kdybych dostal v nějaké výši odstupné, je možné se přihlásit na UP a Soc.?děkuji za odpověďi.O.P

 461. andrea HODÁŇOVÁ

  Dobrý den,

  otci bylo naznačeno, že dostane výpověď dle § 52 a) zákoníku práce. Je mu 59 let, před dvěma lety prodělal mozkovou mrtvici a půl roku má přidělen částečný invalidní důchod. Ve výkonu práce jej nic neomezuje.U zaměstnavatele pracuje 45 let. Má pár let před důchodem, z čehož je zoufalý. Co je pro něj v tuto chvíli nejvýhodnější? Zažádat o předčasný odchod do důchodu, o plný invalidní důchod nebo jít na úřad práce nebo něco jiného? Velmi vám děkuji za odpověď.

 462. Karel Jindra

  Dobrý den,

  je možné si při změně zaměstnavatele "pojistit", že mě po podání výpovědi nový zaměstnavatel skutečně přijme, tím způsobem, že se uzavře pracovní smlouvu u nového zaměstnavatele ještě před podáním mé výpovědi? (Samozřejmě s nástupem v náležité časové posloupnosti až po skončení předchozího prac. poměru.) Jak je vhodné toto jinak řešit? Určitě se jedná o vážné "ohrožení", které se dotýká každého, kdo mění zaměstnání. Děkuji za odpověď.

 463. Roman V.

  Dobrý den,

  podal jsem výpověď:

  1. můj přímý nadřízený mi ji nechce přijmout, s odvoláním, že jí musí podepsat za zaměstnavatele jednatel firmy, který je cizinec a je momentálně v zahraničí a přijede cca až za týden

  2. stále jsem nedostal peníze na účet, pokud mi je zaměstnavatel nepošle včas, mohu už 16 den po splatnosti (řídí se dnem, kdy peníze dostanu nebo je pošle?) využít okamžité výpovědi bez ohledu na to, že zaměstnavatel třeba nakonec výpověď přijme? Mám v takovém případě nárok na 3-měsíční odstupné a mohu odejít okamžitě? Počítá se do průměru i nezaručená část? Podle kolektivní dohody dostávám rovněž příspěvek na životní pojištění, mám na něj rovněž nárok v rámci odstupného?

  Předem děkuji za odpovědi.

 464. Jaroslava F.

  Dobrý den, z předešlých článků jsem se dočetla že je možné podat okamžitou výpověď pokud se mohu odvolat na §56. Jsem ale v takové situaci že zaměstnavatel mi vyplatil část mzdy (1.000,-) v měsíci kdy je mzda splatná, ale zbytek mzdy vyplatil až po uplintí 15-ti dnů následujícího měsíce. V zákoníku se píše, že zaměstnanec může okamžitě ukončit PP jestliže: odst. b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Čili tento § uplatnit nejspíš nemohu, že? Jen se potřebuji ujistit. Předem děkuji za odpověď.

 465. Lucie Plesková

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda v případě výpovědi ze strany zemastnance může zaměstnavatel odmítnout trvání dvouměsíční výpovědní doby. Chtěla bych dát výpověď s tím, že pracovní poměr skončí po uplynutí dvouměsíční výpovědný doby, ale bojím se, že zaměstnavatel řekne, že už tedy chodit nemusím – může toto udělat? Děkuji Vám za odpověď

  1. Karel Dlouhý

   Nemůže to udělat – resp. pokud Vám nebude přidělovat práci, máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

 466. milena pitlachova

  Dobrý den.Dotaz zní,jestli mohu podat jako zaměstnanec výpověd s okamžitou platností na den,pokud další výkon povolání nedovoluje můj zdravotní stav a mám to potvrzeno neurologem.A hlavně jakým způsobem a kdy mám podat.Až mi zkončí nemocenská ráda bych vybrala zbytek dovolené a potom se nahlásila na úřad práce.Můžu se potom hlásit na úřadu práce?A jak donutím zaměstnavatele,aby mě pustil na dohodu?Jsem na nemocenské již 2 měsíce a do práce se ze zdr.hlediska vrátit nemohu.Přijímali mě na zkrácený úvazek před rokem a půl,již s čast.inv.důchodem,který mám na páteř a s tím nyní marodím.Práci již nezvládám pro velké bolesti,protože oproti pracovní náplni se kterou jsem nastupovala,mám nyní přidanou práci za kolegyni,kterou vyhodili.Také mě zajímá,jakým spůsobem mi potom vyplatí zaměstnavatel zbylou dovolenou cca 19 dní.Děkuji moc za odpověd.PP je na dobu neurčitou Pitlachová

 467. Tomáš Drábek

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jestli mohu podat výpověď dle §56 b), v případě,že zaměstnavatel mi má vyplátit mzdu za únor ke dni 10.3., poslal mi jen část 25.3. a do dnešního dne, 2.4., mi ještě zbytek neposlal. Mám nárok na podání výpovědi dle již zmiňovaného paragrafu? Mám nárok na odstupné?

  Děkuji za brzkou odpověď.

 468. Edita Zlámalová

  Dobrý den. Zhoršil se mi zdravotní stav a mám potvrzení od svého MUDr. závodní preventivní péče, že nemohu nadále svou práci vykonávat. Podala jsem tento posudek svému zaměstnavateli s tím, že mi má umožnit do patnácti dnů nástup na jiné pracovní místo a nebo mohu dát 16.den výpověď dle §56. Je to tak? Chci se zeptat, zda mě může zaměstnavatel nechat přezkoumat můj zdravotní stav u jiného lékaře, když nemá svého závodního firemního lékaře. Na preventivní prohlídky jsem chodila vždy ke svému lékaři výše uvedeného. Tzn. 2x za 5let. A když ano, tak co s tou dobou 15dnů, která už běží? Zda se prodlouží a nebo anuluje novým posudkem? Děkuji

 469. Anna M.

  Dobrý den, prosím o radu.

  Chtěla bych dát výpověď tak, aby mi pracovní poměr skončil v pátek 21.8. Výpověď chci podat nejpozději do konce května. V červnu a červenci poběží 2-měsíční výpovědní lhůta dle ZP. Já však chci v zaměstnání setrvat až do toho 21.8. Mohu si ve výpovědi určit datum ukončení PP, když bude dodržená zákonná výpovědní lhůta – tj. MINIMÁLNĚ 2 měsíce? A musí to zaměstnavatel akceptovat?

  Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji vše dobré.

 470. radce propusten

  Ucelené právní informace na téma okamžité zrušení pracovního poměru dle §55, výpověď danná zaměstnavatelem a odstupné, “výpověď dohodou” včetně komentářů k nekalým praktikám zaměstnavatelů je možné nalézt na portálu http://www.propusten.cz

 471. Jana Křížová

  zajíma mne jestli muj zamnestnavatel porušil zákon jestliže nepřijal mou vypoved?? řekl mi tet na vás nemám čas nemám čas to studovat Zkuste mi zvavolat zítra v 9hod.výpoved jsem chtela podat dnes 30.7. a zítra je jiš konec mesíce

 472. Zuzana Švestková

  Dobrý den,

  manžel (řidič kamionu) dal v práci výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou. Chtěl by ale skončit o 1 měsíc dřív, protože zaměstnavatel mu dává najevo, že je pro něj neperspektivní zamětnanec, když je ve výpovědi a nedává mu práci, jako ostatním zaměstnancům. Tzn. ostatní posílá za hranice a on je doma nebo jezdí po ČR, takže si nevydělá žádné peníze. Minulý měsíc mu navíc přišla o 17 dnů později výplata, než je výplatní termín. Může se nějak bránit a má možnost od něj odejít dřív? Děkuji za odpověď.

 473. Nikolaj Lesev

  Můj zaměstnavatel dluží zaměstnancům mzdu za 2 měsíce. Doporučil nám se obrátit na Úřad práce s žádostí o proplacení těchto mezd. Lze dát po podání žádosti na Úřad okamžitou výpověď pro neproplacení mezd do 15 dní od jejich splatnosti nebo podáním žádosti na Úřad tato možnost zaniká?

 474. Kateřina Lasáková

  Dobrý den, zaměstnankyně se domluvila na dvouměsíční výpovědní době, ale hned třetí den nastoupila na nemocenskou. Má zaměstnavatel právo, aby zaměstnankyně nadpracovala tuto lhůtu, kdy je na nemocenské, tudíž, aby se nezapočítávala do výpovědní doby.

  Jak se má postupovat?

 475. Martina Jandová

  Dobrý den,k 2.10.09 jsem podala výpově´d s 2 měsíční výpov. lhůtou.od 5.10.09 jsem nastoupila na nemocenskou kvůli nemocným zádům.Ráda bych věděla zda mi zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr i když jsem podala výpověď první a jsem na nemocenské.A ještě bych ráda věděla zda mi mohou bez mého vědomí či jakéhokoliv podpisu snížit plat a převést mě na nižší funkci,když nemají žádnou písemnou stížnost ani jsem nebyla písemně pokárána.pouze se ředitelka s mou nadřízenou o mě bavily když jsem byla na dovolené a na to mi snížili plat.A nejspíš při svém rozhovoru sepsaly na mé pracovní výkony stížnost,kterou já jsem nečetla ani neviděla.Moc děkuji za odpově´d

 476. Zuzana Brunclíková

  Dobrý den,

  chci se zeptat, 29.10.2009 mne zaměstnavatel "donutil" podepsat "Dohodu o rozvázání pracovního poměru" s tím, že co se týče finančního vyrovnání nebude problém, ale do dohody neuvedl důvody rozvázání poměru, protože by z nich bylo jasné, že mam nárok na odstupné. Dočetla jsem se, že pokud chce zaměstnanec uvést důvody – měly by tam být sepsány. Tak se chci zeptat jestli je ještě nějaká šance jít za ním a vyžadovat od něj výpověď přepsat a napsat novou s uvedenými důvody vyhazovu.Dále nám ve firmě zaměstnavatel už cca 3 měsíce nevyplácí mzdu, tento měsíc – tedy výplata za říjen, která měla výplatní termín 14.11. stále nebyla vyplacena – jsme jako zaměstnanci nějak státem chráněni a i já při výpovědi??? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem

  1. Karel Dlouhý

   Jaký "vyhazov", jaká výpověď? Vy jste přece nedostala žádnou výpověď.

   Skončení pracovního poměru dohodou je něco jiného.

   Pokud Vás nutil násilím, měla jste zavolat na linku 158.

   Pokud byste donucení prokázala, byl by právní úkon neplatný – ale to asi těžko dokážete.

   Nevyplácení mzdy – vymáhejte soudně resp. se obraťte na Úřad práce.

   (Ale myslím si, že když nevyplácí mzdu, tak nemá smysl u něho pracovat.)

 477. Radek PASTOREK

  dobry den

  pokud bych chtela podat okamzitou vypoved dle§56 b)nebot muj zamestnavatel nedodrzoval zako o narizeni srazek ze mzdy ,ktere mely byt provadeny mohu uplatnit tento § s narokem na odstupne ,nebot to trva jiz od 8/09 a nenecha si to vysvetlit a ani se nehodlaji se mnou o tom bavit,presto jsem se spojila ex.uradem a mou verzi potvrdily.dekuji za odpoved

 478. Dana Jablonková

  Dobrý den, prosím o radu..

  Dala jsem zaměstnavateli výpověď z PP.. , končím zde k 31.12., od 18.12. bude vyhlášena celozávodní dovolená. chci se zeptat, pokud bych marodila do doby, než bude celozávod. dovolená, prodlouží se mi o ty dny výpovědní lhůta? Tj. budu si muset o dny, o které budu marodit naddělat poté výpovědní lhůtu?

  Děkuji za odpověď

  Jablonková

 479. Petr Ušela

  Dobrý den. Zajímalo by mě, jak dlouhá je výpovědní doba v pracovním vztahu na dobu určitou, když bych se jako zaměstnanec rozhodl dát zaměstnavateli výpověď. Děkuji za vaši odpověď.

 480. Kateřina Sedmíková

  Dobrý den,

  vztahuje se dvouměsíční výpovědní lhůta i na při práci na dobu určitou? Děkuji…

 481. Filip Nekvinda

  Chci se zeptat zda se vypovedni lhuta zapocitava do odpracovanych dnu ??

  Priklad : K 1.1.2010 mam odpracovano 11mesicu v pracovnim pomeru a k tomuto datu jsem dostal vypoved , chtel bych tedy vedet zda se mi vypovedni lhuta zapocitava jako pracovni pomer? Pokud ano mel bych mit na konci vypovedni lhuty (tedy 28.2.2010 ) odpracovano 13 mesicu v pracovnim pomeru a tedy bych mel mit narok na podporu ze strany pracovniho uradu. Je to tak ?

  Nebo mi pracovni pomer konci k 1.1.2010 kdy sem dostal vypoved a tedy nemam narok na podporu protoze mam odpracovano pouze 11 mesicu .

  Dekuji za odpoved … F N

  1. Karel Dlouhý

   Po dobu výpovědní lhůty pracovní poměr trvá a chodíte do práce. Tedy se započítává.

 482. Kamila K.

  Pokud dám sama výpověď, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? A nebo mi na úřadu práce řeknou, že jsem dala výpověď já, tudíž nemám na nic nárok?

  Děkuji za odpověď.

 483. Lenka Babková

  Dobrý den,jsem na neschopence již druhý týden,chtěla bych podat výpověď,dočetla jsem se,že ji podat můžu a zaslat zaměstnavateli poštou,nejlépe doporučeně s dodejkou,aby byl vidět datum přijetí výpovědi,ale chci se zeptat,kdy výpověd začíná běžet a jak má tato výpověd vypadat.Někde jsem se dočetla,že začíná běžet v den přijetí výpovědi,ale sorávně by to mělo být až první den následujícího měsíce,prosím,poraďte mi,jak je to správně..a počítá se tedy do výpovědní lhůty i to,že jsem na neschopence? To znamená,že když pošlu výpověd,přijmou ji např.7.4.2010,odkdy běží a počítá se mi,kdy mi prac.poměr skončí? Má mít výpověd podaná v neschopnosti stejné náležitosti jako podaná v prac.prosecu? Musí mi ji podepsanou vrátit? Děkuji za informaci.

 484. Jakub Točoň

  Dobrý den, dal jsem výpověď a teď bych ji chtěl stáhnout¨. Mám dvouměsíční výpovědní lhůtu a tak se chci zeptat jestli je to možné. Děkuji za odpověď Jakub

 485. Marie Adamcová

  Dobrý den,

  již delší dobu dostávám výplatu více než 30 dní po výplatním termínu. Za poslední 2 odpracované měsíce mi mzda nebyla vůbec vyplacena. V případě, že podám výpověď z výše uvedeného důvodu s nárokem na 3 měsíční odstupné, jakým způsobem budu výplatu a odstupné vymáhat? Firma v nejbližší době skončí v likvidaci, již bylo podáno několik insolvenčních návrhů. Finanční prostředky k vyplacení mezd nejsou. V jakém pořadí se při likvidaci vypořádávají nároky zaměstnanců?

 486. Peter M.

  Dobrý den,

  1.

  prosím o radu – chtěl jsem dát zaměstnavateli výpověď, začal jsem tedy dohodou, kterou jsem "gentlemansky" připravil dopředu i s přijatelným datem pro obě strany, podepsal jsem ji a předal mu ji. Zaměstnavatel si dohodu sbalil a od té doby se mnou nekomunikuje. Mám obavu, že ji podepíše až v den, který je tam určený, ale já to nebudu vědět předem, nebo že mi o dvacet dní později řekne, že u něj dělám dávno zdarma, protože pracovní poměr neexistuje. Jak donutit zaměstnavatele, aby mi dohodu vrátil nebo aby mi jasně řekl, zda s ní souhlasí nebo nesouhlasí, nebo aby mi předal v ten osudný den informaci, že už pro něj nepracuji??? (vítejme v Česku :-))

  2. Klasická výpověď s dvouměsíční lhůtou – jsem si vědom toho, že když ji pošlu, tak zaměstnavatel si ji nemusí hned převzít, vlastně si ji nemusí převzít vůbec (u nás běžná praxe). Fyzicky výpověď nechtějí převzít (pracovnice na podatelně to má zakázané). Jak donutit zaměstnavatele, aby mi dal na výpověď "štempl" a paragu?

 487. Miroslav Š

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat zda musím chodít do prace když jsem podal okamžité zrušení prac. poměru §56 ods.1 b. Zaměstnavatel mi dlohodobě snížil mzdu bez písemného dodatku a proto jsem použil tento §. Poslal jsem to zaměstnavateli doporučeně s dodejkou a ta se mi vrátila podepsaná. Můžu to teď brát za doručené a nemusím již nastoupit do práce? Zaměstnavatel mi trvdí že mne nepustí dokud si nenajde náhradu.

  Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

  Miroslav.

 488. Bc. Zdeněk Pilný

  Dobrý den,

  modelová situace: Pan X.Y. podal 28.ledna výpověď bez udání důvodu, pracovní poměr by končil 31. března. Zaměstnavatel ji s výhradami podepsal, nicméně se spolu dohodli na další spolupráci a výpověď byla stažena. 27. března však zjistil zaměstnavatel "vážné nedostatky" v pracovních činnostech pana X.Y. a udělil zaměstnanci důtku. Nyní běží tomuto zaměstnanci lhůta 1 rok, kdy nesmí porušit pracovní kázeň. Je možné v této lhůtě znovu podat výpověď podanou zaměstnancem?

  1. Karel Dlouhý

   Je to nějaké popletené.

   "Zaměstnavatel ji s výhradami podepsal" – výpověď je jednostranný právní akt, zaměstnavatel jen podepisuje její převzetí (na kopii, kterou má zaměstnanec) – co znamená s výhradami? že ji převzal jen částečně ??

   "udělil zaměstnanci důtku" – nelze, kárná opatření byla již dávno zrušena

   jedině co může je předat upozornění na neuspokojivé pracovní výsledky (vytýkací dopis)

   "1 rok, kdy nesmí porušit pracovní kázeň" – tak byly to neuspokojivé prac. výsledky nebo porušení kázně?

   zaměstnanec může dát výpověď kdykoliv bez uvedení důvodu

 489. Petra J.

  Dobrý den,

  minulý pátek 22.10.2010 jsem byla u zaměstnavatele ohledně ukončení pracovního poměru. Na začátku ledna 2011 chceme totiž s přítelem odjet za prací do zahraničí. Zaměstanavatel mé rozhodnutí akceptuje a na můj návrh, že dokonce měsíce přijdu s "papírovou" výpovědí k podpisu, řekl, že to nebude potřeba, že on o mých plánech ví, že pracovní poměr můžeme rozvázat dohodou v prosinci.

  Pracuji ve stavební firmě, která má v dnešní době velmi nevyzpytatelnou budoucnost, pracovní poměr mám uzavřený na dobu neurčitou s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Prosím o radu, jak mám správně postupovat? Mám přijmout "dohodu"? Nemůže se mi vymstít tak, že mi v prosinci šéf řekne NE a mě se bude teoprve od ledna počítat výpovědní lhůta?

  Nebo mám dát zaměstnavateli ještě do konce měsíce podepsat "běžnou" výpověď s výp.lhůtou?

  Velice děkuji za ochotu a přeji pěkný den! :o)

  P.J.

  1. Milan Zeman

   Nikdo Vám neprozradí, jestli Vám zaměstnavatel v prosinci dohodu o ukončení pracovního poměru podepíše, to ví jen Váš zaměstnavatel. Můžete však uzavřít dohodu, že Váš pracovní poměr skončí 31.12.2010 dříve než v prosinci. Pokud chcete mít jistotu, že pracovní poměr skončí k 31.12.2010 podejte výpověď ještě tento měsíc, jinak výpovědní lhůta vyprší až 31.1.2010.

 490. Denisa Krejčová

  Dobrý den,ráda bych se s Vámi poradila,co by pro mě bylo nejvýhodnější a na co mám také právo, pokud bych dostala výpověď ze strany zaměstnavatele. Mám smlouvu na neurčito, jak dlouhá by měla být výpovědní lhůta v pracovní smlouvě uvedené nemám. Důvodem nebude žádný problém z mé strany, spíše bych řekla, že jsem již nepotřebná. Děkuji předem za odpověď. Denisa Krejčová

 491. Jindra Z.

  Dobrý den, mám dotaz ohledně proplácení přesčasů. Při pohovoru jsem si dohodl určitý plat. Ovšem při nástupu mi byla k podpisu předložena pracovní smlouva, na které byla uvedena částka poloviční, ale že ve skutečnosti budu dostávat celý dohodnutý plat. Ten jsem také dostával (na výplatní pásce je polovina uvedena jako „základní plat“ a druhá polovina jako „prémie“). Poté jsem ovšem zjistil, že proplácení přesčasů se počítá ze té „základní mzdy“ uvedené na smlouvě. Za 1 hod přesčasu mám tedy asi poloviční mzdu než za 1 běžnou hodinu. V ZP je uvedeno „Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci část platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku…..připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas…“, což chápu tak, že se přesčas má počítat z průměrné mzdy, tedy mzdy včetně prémií. (O nároku na prémie ale v prac. smlouvě nic nemám.) Má tedy zaměstnavatel pravdu a přesčasy proplácí v souladu se zákonem nebo ne? Pokud ne, mám nárok dát okamžité zrušení pracovního poměru? Předem děkuji.

 492. Jaroslav Král

  Dobrý den,

  nyní jsem přišel na nesrovnalosti ve výplatních páskách od června tohoto roku. Mohu zrušit pracovní poměr okamžitě, když mi zaměstnavatel nevyplatil náhradu za mzdu v červnu letošního roku a když je dána lhůta 2 měsíců od důvodu, kdy jsem se o možnosti k okamžitému zrušení poměru dozvěděl?

  Děkuji.

  Jaroslav

 493. Krystýna Nová

  Dobrý den, potřebovala bych poradit, jaké mám možnosti. Chci si najít jinou práci, ale dopředu nemohu dát výpověď, potřebuji jistotu, že novou práci mám. Vím, že když podám výpověď, beží mi 2 měcíce výpovědní lhůta, a to by na mě v nové práci samozřejmě nečekali. Zaměstnavatel mě dohodou určitě nepustí, takže by mě zajímalo, jak bych tuto situaci mohla vyřešit. Podat výpověď s tím, že by běžela výpovědní lhůta a jít na nemocenskou? Na nemocenské chodit do nové práce? Pokud to jde, nebo je jiná možnost, předem velmi děkuji za jakoukoliv radu!

 494. F.M.

  Dobrý den, rád bych se zeptal: Pokud zaměstnavatel nechce podepsat výpověď dohodou a nutí zaměstnance pracovat ještě dva měsíce (výpovědní lhůta), tak jaké jsou možné důsledky toho, kdyby zaměstnanec prostě přestal chodit do práce. Děkuji

 495. Jitka břízová

  Dobrý den, pracuji ve městě vzdáleném 140 km od trvalého bydliště. Manžel má dobrou práci v místě trvalého bydliště, takže stěhovaní nepřipadá v úvahu. Máme 2 leté dítě, které ještě nechodí do školky.

  chci dát výpověd z důvodu péče o dítě do 4 let věku, jelikož mám problém s péči o malou když jsem v práci.

  Jak sepsat výpověd za a/ bez výpovědní lhůty

  b/ s výpovědní lhůtou

  nevím, který paragraf pro tento důvod napsat.

  děkuji za radu

 496. Michal

  Dobrý den,

  vím, že se tato diskuze týká výpovědí ze strany zaměstnance, ale přesto mám dotaz opačného rázu. Náš zaměstnavatel posílá čas od času lidem domů doporučené dopisy jako výtky k práci (nijak a ničím nepodložené), kde uvádí, co podle něj měl člověk udělat špatně. Pokud pošle člověku třetí dopis, člověk dostává okamžitou výpověď a prakticky ten den musí vrátit klíče od práce a už tam nesmí přijít. Navíc k tomu dostane paragraf. Dříve §53, dnes je to myslím §55. Výtky se týkají zpravidla nevhodného chování (jak už jsem uvedl, nijak nepodloženého) či chyb při práci, které ale nijak nikoho neohrožují ani nepoškozují. Je toto vůbec možné??? Nebo je zaměstnavatel povinen dát i takto dvouměsíční výpovědní lhůtu.

 497. Jiří Lechovský

  Dobrý den, zajímalo by mne zda je možné se při skončení pracovního poměru (výpověď) vyhnout dvou měsíční výpovědní lhůtě, v případě, že podám výpověď s tím, že jsem si již našel novou práci( popř. zda je nutné tuto skutečnost nějak doložit) Předem děkuji za odpově´d

 498. Jitka břízová

  Dobrý den, tento měsíc mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Nastupuji do práce vzdáleném 140 km od bydliště, takže jsem nucena dát výpověd z důvodu péče o dítě do 4 let věku.

  Chci odpracovat celou výpovědní lhůtu, ale co když dcera nebo já onemocním. Výpovědní lhůta vyprší, pracovní poměr zkončí, ale jaká bude výše podpory, když se potom půjdu hlásit na ÚP? Z čeho se mi bude podpora počítat? Někde jsem četla, že musím odpracovat min. 21 dní, jinak budu mít podporu v nezaměstnanosti jen minimální, vypočítanou z průměrného platu v národním hospodářství. nebo se mi bude počítat z průměrného platu v zaměstnnání? Co když odpracuji jen pár dní a pak budu na neschopence? Např. nastoupím 24.5. do práce a 30.5. onemocním, pak budu celou výpovědní lhůtu nemocná. Z čeho se bude tedy počítat podpora?

  já se byla ptát tady na místním UP a tam tvrdili, že stačí pruměrný plat, který mi napíše můj zaměstnavatel. A že je jedno, jak dlouho budu chodit do práce. co je tedy správně??

 499. Lukáš Dlouhý

  Dobrý den, mám dotaz ohledně předání výpovědi. Jde mi o to, jestli musím doručit výpověď přímo zaměstnavateli, nebo se za "okamžik doručení" výpovědi považuje i to, když jí doručim vedoucímu výroby, popřípadě mistrovi, protože zaměstnavatel nemá sídlo v místě výrobny. Předem děkuji za odpověď

  1. Karel Dlouhý

   Výpověď lze předat nadřízenému (a na kopii si od něho nechat potvrdit převzetí).

 500. Renata J.

  Dobrý den,

  prosím o radu, jak ukončit okamžitě pracovní poměr. Manželovi skončila v říjnu 2010 prac. smlouva na dobu určitou. Po opakovaných urgencích na sepsání následné smlouvy mu zaměstnavatel sdělil, že pracovní poměr přešel na dobu neurčitou. S manželem dosud však novou smlouvu nesepsal, manžel nic nepodepsal. (Mzdu zaměstnavatel proplácí, pojistné odvádí.) Navíc zaměstnancům nařídil dvousměnný provoz, ale při 42,5 hod./týdně, min. 2x měsíčně sobotní, případně nedělní služby – bez příplatku.

  Nyní se manželovi naskytla možnost nového zaměstnání. Existuje způsob, jak ukončit pracovní poměr okamžitě bez výpovědní lhůty? Na dohodu zaměstnavatel nepřistoupí. Děkuji.

 501. Petra

  Dobrý den, ráda bych se zeptala,jak sestylizovat výpověď a jestli uvést důvod (péče o děti ve školním věku), abych nebyla krácena na podpoře v nezaměstnanosti. Zda můžu výpověď napsát i dohodou (a uvést důvod)nebo ji musím napsát jako výpověď ze strany zaměstnance, z vážných důvodů. Mám tři děti a na výpovědi jsme se ze zaměstnavatelem dohodli. Jsou často nemocné a bývají často doma samé,také má dojít k prodloužení pracovní doby, což je pro mne nevyhovující. Můžete mi prosím i odpovědět,na jaké příspěvky by měla žena v domácnosti nárok (pokud bych se rozhodla pro tuto možnost), i přesto, že manžel chodí do práce? Děkuji.

 502. Petr Novák

  Dobrý den.

  Pracuji už 1 rok u firmy jako řidič autobusu.

  Chystám se dát výpověd na 2 měsíce.Dohodou mě nepustí.

  Mám fixní plat,ať odpracuji 150 hod,nebo 250hod za měsíc,+prémie které mi zaměstnavatel ale nemusí vyplatit,důvod si vždycky najde,zatím je však vyplácí.Jak podám výpověd,přestane mi vyplácet prémie,nebo je bude alespoň krátit,i když budu i dále normálně chodit do práce.Důvod samozřejmě neuvede.Zajímalo by mě,jestli v tomto případě je možno ukončit prac.poměr okamžitě z důvodů nevyplacení mzdy do 15 dnů.

 503. Petra Bludská

  Dobrý den, prosím chci se zeptat zda má zaměstnavatel právo nepřevzít výpověď od zaměstnance s dvou měsíční výpovědní lhůtou, která končí ke dni 30.9. 2011. Při podání výpovědi mi bylo řečeno, že s výpovědí nebude problém. Nyní mi bylo ale řečeno , že výpověď nepříjmou. Chtějí po mě abych tam byla ještě 6 měsíců (z důvodu zaškolení nových laborantů) a pak že výpověď příjmou. Mají na toto jednání právo. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď Petra Bludská

 504. Patrik Süssmilch

  Formu dání výpovědi jako mě zaměstnance chápu. Když ji podám do konce srpna poběží mi celé září a můj pracovní poměr skončí posledním dnem v říjnu.

  Já mám však problém s tím, že nevím jestli během těch dvou měsíců nějakou jinou solidní práci najdu, nyní by bylo několik možností, ale bohužel je zde ta dvouměsíční výpovědní lhůta.

  Kdybych tedy po té výpovědní lhůtě musel jít na Úřad práce, což bych tedy nechtěl, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem dal výpověď zaměstnavateli já?

  A hlavně mám dlouhodobé problémy se zády (ještě jsem však nikdy nemarodíl), ale doktorka mi nějaké léčení doporučuje. Kdybych měl potvrzení od lékařky, že tuto práci vykonávat nemohu je to pro mě k něčemu dobré? Dělám totiž velmi fyzicky namáhavou práci. Tahám plné sudy vína, což je 62kg X krát denně a mnoho další težké manuální práce.

  1. Karel Dlouhý

   Pokud dáte výpověď bez závažných důvodů vy, je podpora v nezam. nižší.

   Můžete s lékařským posudkem (pokud je jasně uvedeno, že nesmíte vykonávat dosavadní práci) požadovat převedení na jinou práci, event. pokud nevyhoví, můžete zrušit prac. poměr.

  2. Luca

   jAK TO JE S PODPOROU V NEZAMESTNANOSTI,TIM ZE ZAMESTNAVATEL PORUSUJE PRACOVNI SMLOUVU,A JA DAM VYPOVED Z DUVODU NEPLACENI MZDY V TERMINU…

  3. Luca

   Dobry den,

   chci se zeptat,pracuji u firmy 3roky a par mesicu.Zhruba dva roky nan zamestnavatel neplati vyplatu tak jak ma,ale po terminu,a ve smlouve mame ze nam mzda bude chodit na ucet a vetsinou si ji vybirame na prodejne.Takze porusuje pracovni smlouvu.Chtela bych ukoncit pracovni pomer s 2mesicni vypovedni lhutou,jelikoz mi dosla trpelivost,ale nevim jak to bude nejlepsi.Dohodou to nechci,chci dat vypoved z me strany a aby vypoved mela obsazeny duvod proc tak cinim,nebo je lepsi reseni ktere by jsem mela udelat???Dale se chci zeptat kdyz dam vypoved tak na uradu prace dostanu 6mesicu jen 45%platu,jelikoz ja jsem nic neporusila nejde to ukoncit nejak jinak aby mi na pracovnim urade dali vetsi podporu 65%,55%,45%.Dekuji za odpoved Lucie

 505. alzbeta tomikova

  Dobrý den.Dnes jsem oznámila zaměstnavateli,že chci ukončit pracovní poměr.Oznámil mi,že mám 2 měsíční výpovědní lhutu.Našla jsem si nové zaměstnání a za 5 dnu musím nastoupit.Co se stane,když přestanu do práce chodit?jaký mi hrozí paragraf a zda budu mít v budoucnu problémy?Děkuji

 506. Stanislava Metelková

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda je možné podat výpověď když jsem na mateřské dovolené?Dozvěděla jsem se,že naše firma nabízí možnost podání dobrovolné výpovědi s tím,že dostanou odstupné,ale nevím zda to platí i když jsem na mateřské dovolené.Vrátit se tam už nechci,ale mám v podstatě ještě celou 3 roční mateřskou před sebou.

  Děkuji za odpověď

  1. Karel Dlouhý

   Pokud dáte výpověď Vy (což můžete kdykoliv), nedostanete odstupné.

   Mateřská dovolená trvá 26 týdnů (ne 3 roky).

   "možnost podání dobrovolné výpovědi" je nesmysl.

   Můžete uzavřít dohodu o skončení prac. poměru, v níž bude uvedeno, že je to z organizačních důvodů a že dostanete odstupné. Pak vám pracovní poměr skončí. Nebudete na rodičovské dovolené, ale "v domácnosti" a pobírat rodičovský příspěvek.

  2. Vladimír Šťastný

   Dobry den,chtel bych se Vas zeptat co mam delat kdyz sem podal zadost o ukonceni prac.pomeru a nebylo mi vyhoveno.uvedl sem, ze musim pomoci s peci o nemocneho otce, a tim padem musim byt na blizku.chtel sem se s zamestnavatelem dohodnout do 31.8.2011,pisemne sem ji predal pred 14-ti dny.poradte prosim co mam ted delat.dekuji

 507. Vladimír Šťastný

  Dobry den,chtel bych se Vas zeptat co mam delat kdyz sem podal zadost o ukonceni prac.pomeru a nebylo mi vyhoveno.uvedl sem, ze musim pomoci s peci o nemocneho otce, a tim padem musim byt na blizku.chtel sem se s zamestnavatelem dohodnout do 31.8.2011,pisemne sem ji predal pred 14-ti dny.poradte prosim co mam ted delat.dekuji

  omlouvam se, nedal sem to jako novy prispevek.RE

 508. Vladimír Šťastný

  zdravímd p.Dlouhy,a není tam nejake misto v zakone,ze me nesmi zadrzovat.mam profesi jako ridic MKD,a v mesici sem 4dny.a tata ted na tom neni dobre a chci praci nekde pobliz domu,jestli mi rozumite.kdyz bych predlozil zdravotni posudek neusnadnilo by to,to neuznaní vypovední dohody.a nebo jit s ním do soudu,vzhledem k tomu jak se ke me zamestnavatel choval.predem dekuji za odpoved

 509. Lenka B.

  Dobrý den,nevím si rady s ukončením PP.Dne 1.9.jsem nastoupila do práce,ale protože je fyzicky náročná,rozhodla jsem se tam už nechodit.Bohužel jsem ale nenašla odvahu tam ani zavolat,ani zajít říct,že chci skončit a z firmy mě taky nikdo nesháněl,když jsem nepřišla na směnu.Pracovní smlouvu jsem při nástupu nedostala,mzdová účetní říkala,že až tam bude ředitel(asi kvůli podpisu),já ji podepsala už 30.8.2011.Teď jsem si našla v internet.zákoníku práce, že výpověď má být druhé straně doručena zpravidla 3 dny předem.Chtěla jsem si výpověď už napsat a zítra ji odnést,ale nevím,zda v ní musím

  uvést prac.zařazení(smlouvu mě nenechala mzd.účetní přečíst,pouze mzdu)a k jakému dni by PP končil,zda bych nemusela ještě 2 nebo 3 dny odpracovat.Poraďte,prosím.Děkuji

 510. frantisek tichy

  dobry den chtel bych se zeptat jestli je mozne ukoncit pracovni pomer okamzite z duvodu stehovani stehuji se do mesta vzdaleneho 120km a nemohl bych dojizdet do zamestnani a zamestnavatel me bohuzel nepusti pouze s 2 mesicni vypovedni lhutou jde to nejak obejit dekuji za odpoved

 511. lenka Nová

  Dobrý den,

  Pracuji u firmy na Dohodu o pracovní činnosti, kde je uvedeno ,že výpovědní doba činí 15 dnů a začíná dnem, kdy byla výpověd doručena a, že okamžité zrušení je možné jen v případech, kdy lze zrušit pracovní poměr. Tato dohoda je na dobu neurčitou. Jaká je výpovědní doba a pokud mohu dát okamžité zrušení za částečné vyplácení mzdy. Děkuji za odpověd

 512. Monika Küstrová

  Dobrý den,

  Dnes jsem se dověděla, že jsem byla zaměstnavatelem navrhnuta k výpovědi.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Nyní jsem od 16.2.2012 v pracovní neschopnosti. Může mi zaměstnavatel zrušit pracovní poměr? Vím, že za mě již přijal náhradu. Děkuji

 513. Monika Küstrová

  Dobrý den,

  Dnes jsem se dověděla, že jsem byla zaměstnavatelem navrhnuta k výpovědi.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Nyní jsem od 16.2.2012 v pracovní neschopnosti. Může mi zaměstnavatel zrušit pracovní poměr? Vím, že za mě již přijal náhradu. Děkuji

 514. Vladislava Šustková

  Zaměstnanec podal ze své strany výpověď z pracovního poměru, který mu končí 31.7.2012. Dne 15.7.2012 nastoupil na nemocenskou. Lze dne 31.7.2012 řádně ukončit pracovní poměr i v průběhu neskončené nemocenské?

 515. vit simek

  dobry den,

  ukoncil sem pracovni pomer,

  jsem z prahy a moje byvala firma ma sidlo ve zline..

  chci se zepttat jestli je mozne aby mi firma poslala zapoctovy list na moji adresu do prahy..?

  oni me totiz nuti si pro nej dojet maximalne do zlina..

  zajima me jestli pro ne nepline nejaka povinnost ..

  dekuji simek

 516. kiwi

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mi může dát zaměstnavatel výpověď před skončením smlouvy na dobu určitou. smlouva mi končí 31.10.2013, firma však musí rapidně snížit počet zaměstnanců. děkuji

 517. kiwi

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mi může dát zaměstnavatel výpověď před skončením smlouvy na dobu určitou. smlouva mi končí 31.10.2013, firma však musí rapidně snížit počet zaměstnanců. děkuji

 518. Falco

  Mohl bych Vám doporučit aby jste si vymyslela důvod a jej napsala do výpovědi.Např že musíte odjet nebo něco podobného + hezky to vysvětlit,tím většinou dají na dohodu a nemusíte tam trávit 3 měsíce.

 519. Falco

  Dobrý den,pokuď se vám tam opravdu nelíbí tak mu výpověď dejde ihned.Pokuď jste ve zkušební době,pouze napište—>Dobrý den já …… Vám dávám výpověď k …. bez udání důvodů(prootže je to ve zkušební době,tak nemusíte dávat důvod) a podpis.<—Pokuď to máte opravdu ve zkušební době,tak s tim on nic udělat nemůže!!!

 520. Pete

  Dobrý den, a přoč by dávala výpověď ve zkušební době? To je nesmysl. Ve zkušební době se dává tzv. zrušení pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnance.

  Zravím

 521. kaubel

  Dal jsem zaměstnavateli výpověď, ale pak jsem onemocněl. Kdy skončí můj pracovní poměr, bude to konec výpovědní lhůty podle mé výpovědi nebo ukončení mé pracovní neschoposti?

  Děkuji.

 522. Kasperova

  Dobrý den, jednoho dne jsem přišla do zaměstnání a firma byla vystěhovaná. Zaměstnavatel zmizel a dluží mi mzdu za 3 měsíce. Výpověď jsem nedostala. Jak mám dál postupovat? Děkuji.

 523. Renata Š.

  Dobrý den,potřebovala bych potadit.Pracuji ve firmě a chci odejít,mám už najitou jinou práci,ale je tu problém.Do nového zaměstnání můžu nastoupit ihned,ale v práci kde stále pracuji mě nepustí,jen po dvou měsíční lhůtě..Mám nárok na výpověd s dohodou?Jak ji prosadit?Děkuji za odpověd

 524. lisalova.alena

  chtěla bych podat žádost orozvázání prácovního poměru.ale nevím jaký je paragraf. ale ve smlově mám že musím odejít do dvou měsíců od podání smlouvy.děkuji Lísalová

 525. Helena Benešová

  Příjemný den. Odpovíte na dotaz z jiného úhlu – výpověď daná zaměstnavatelem? Jsem ve výp.lhůtě ZP §52c) do 30.9.07. Nová prac.nabídka se rýsuje již od 9.9. Mám nárok přesto na odstupné a v plné výši? Velmi děkuji za Váš čas a ochotu mi odpovědět, příp. na adresu: caro.slun@seznam.cz

  H.Benešová, Litvínov

 526. Jana

  Pokud zaměstnavatel vyžaduje (a měl by!) výstupní lékařskou prohlídku, je nutné ji absolvovat. Pokud se ale i přesto z nějakého důvodu nechcete absolvovat výstupní lék. prohlídce, měla byste zaměstnavateli podepsat na žádanku o provedení výstupní prohlídky, že jste se odmítla podrobit. Pokud jste nevykonávala práci, která je zařazena do rizikové(hluk, psychická zátěž, alergizující látky atd.), což se většinou pozná podle toho, zda jste pravidelně absolvovala pouze periodické preventivní prohlídky nebo některá další odborná vyšetření(oční, audio, alerg. anamnéza…), dá se říci, že jde pouze o formalitu, kterou se zaměstnavatel chrání. Dlužno říci, že se nejedná o manýry zaměstnavatele, jak vám co nejvíce znepříjemnit odchod, ale o nutnost vykázat tyto prohlídky při kontrolách Inspekce práce a Hygieny.V opačném případě hrozí zaměstnavateli pokuty.

 527. Šimková

  Dobrý den, jsem ve zkušební době a po měsíci jsem začala marodit. Dostala jsem nabídku jiné a lepší práce. Nevím jak mám postupovat s ukončením pracovního poměru ve zkušení lhůtě když marodím, aby vše navazovalo k nástupu do nové práce.

  Děkuji