Výživné mezi manžely

    Výživné mezi manžely předchází všem ostatním typům výživného. Pokud bude osoba oprávněná nárokovat po někom výživné, vždy to v prvním případě bude manžel. Teprve pokud ten nebude schopen vzhledem ke svým možnostem, schopnostem a majetkovým poměrům výživné hradit, je možné obrátit se na další povinné (rozvedený manžel, rodiče, děti, ostatní příbuzní).

    Rozsah vyživovací povinnosti je ze všech typů největší. Známe výživu nutnou, přiměřenou i slušnou. Výživné mezi manžely však musí mít takový rozsah, aby hmotná a kulturní úroveň manželů byla zásadně stejná. Není tedy předpokladem pro tento typ výživného (jako u mnoha jiných typů) odkázanost na výživu, ale situace, kdy hmotná a kulturní úroveň není zásadně stejná. Kdykoliv se tato úroveň manželů bude lišit, vzniká povinnost manžela s vyšší úrovní druhého vyživovat. A to bez ohledu na to, jestli je druhý manžel v nouzi či nějaké chudobě. I když bude mít jeden manžel příjmy 250 tisíc měsíčně a druhý 800 tisíc měsíčně, tak přestože o žádné neschopnosti se živit nemůže být řeč, musí být příjmy mezi manžely vyrovnány. Je to dáno povahou a významem manželství a principiální rovností, jednotností a nerozdílností manželů.

    V naprosto drtivé většině případů je výživné plněno dobrovolně. Ovšem vyskytují se i případy, kdy manžel s většími příjmy (většinou to bývá muž) odmítá druhému manželu sdělit výši svého výdělku, natož z něho něčím přispět s tím, že je to jeho věc a druhý manžel je schopný uživit se sám. Často také pouze jeden manžel ze své výplaty platí náklady společné domácnosti a tím snižuje svou hmotnou úroveň (na to je ovšem speciální §19 o povinnosti hradit náklady společné domácnosti). V těchto případech je namístě, aby se oprávněný manžel dožadoval výživného. Nejprve je třeba požádat povinného manžela. Pokud se situace nezmění, nebo se změní nedostatečně, je vhodné obrátit se na soud. Ten určí výši výživného podle kritérií § 96, tedy přihlédne k odůvodněným potřebám oprávněného, jakož i k schopnostem, možnostem a majetkovým poměrům povinného. Důležité je také pravidlo, že výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy. Pokud oprávněný manžel povinného například podvádí či se k němu hrubě chová, soud vezme tyto skutečnosti samozřejmě v úvahu a zahrne je do posouzení daného případu. Výživné je možné přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení.

    Žaloba se podává okresnímu soudu. Místní příslušnost je dána bydlištěm žalovaného, a nemá-li bydliště, je příslušný okresní soud v jehož obvodu se zdržuje. Má-li žalovaný bydliště na více místech, jsou jeho obecným soudem všechny okresní soudy, v jejichž obvodu bydlí s úmyslem zdržovat se tam trvale; vedle obecného soudu žalovaného je k řízení příslušný také soud, v jehož obvodu má žalovaný své stálé pracoviště. Žalobce je u této žaloby osvobozen od soudního poplatku.

97 komentářů u „Výživné mezi manžely

 1. Jarmila Fluhsova

  Vážení,

  jsem 8 let vdaná, 6 a 1/2 roku jsem byla na "mateřské dovolené" a můj manžel mě tzv. živil. Tzn.měla jsem pro své potřeby můj mateřský příspěvek a vše ostatní platil manžel. Tato situace se změnila v okamžiku, kdy jsem začla chodit do práce. Manžel nechtěl přistoupit na můj návrh společných financí, kdy jsem navrhovala společný účet a samozřejmě přístup obou k financím. Manžel chce mít svůj plat pod kontrolou, vydělává 20-25.000,- měs. platí poplatky za dům a jídlo. Což číní zhruba 13.000-14.000,- měs. Zbytek peněz nevidím. Vydělávám cca.10.000,- měsíčně a platím všechny potřeby dětí (7 a 5let), MŠ, ZŠ, oblečení, dárky, jízdenky, kola, lyže… volný čas. Myslím si, že by manžel měl rovněž přispívat na fin.nákladnější věci nebo dovolené. Když ho o něco požádám, řekne, že na to nemá! Velmi by mne zajímalo jestli bych si v této situaci mohla zažádat o úpravu vyživovacích povinností. Do práce jsem šla proto abych fin.situaci doma vylepšila, ale mám pocit, že je to pro mne složitější než když jsem byla v domácnosti. Manželovi by samozřejmě nejvíce vyhovovalo, kdyby mohl sám hospodařit se všemi rodin.penězi, což mi připadá velmi nerovnoprávné.

  Děkuji za odpověď J.Fluhsová

 2. I.Motlíková

  Před dvěma lety jsem opustila manžela, jelikož se rapidně zhoršovaly naše vztahy, manžel byl vulgární, agresivní, padaly výhrůžky apod…našla jsem si podnájem a snažila se s manželem domluvit na rozvodu. Dosud jsme bohužel nebyli schopni se domluvit na majetkovém vyrovnání.Manžel stále užívá náš společně zakoupený byt, nábytek (měla jsem ještě před svatbou), zatímco já platím velké peníze za miniaturní pronajatý byt. Vzhledem k tomu, že za dobu společného soužití jsem většinu nákladů platila já, nemám ani žádné úspory. Máme asi přibližně stejné platy, nicméně já mám díky pronájmu mnohem větší náklady – mohu zažádat o výživné? Nebo existuje nějaké odškodnění=vyrovnání za to, že jsem nemohla (resp. bála se) užívat společný byt? Pokud zažádám o rozvod (měl by být bez problémů, manžel je již jednou rozvedený, tehdy byl v poradně označen jako agresivní psychopat se závislostí na alkoholu) a později o soudní vyrovnání, jaké jsou moje vyhlídky? (Manžel měl před svatbou státní 1+1, ten jsme vyměnili za státní 3+1 a po svatbě jej koupili do společného vlastnictví). Vybavení bytu jsem měla ještě před svatbou… Děkuji

 3. Věra

  Vážení, mám dotaz.Jsem rozvedená a mám 1 dítě.Manžel platí na dítě 2000 Kč měsíčně.Jsem nezaměstnaná a proto jsem si žádala na sociálním o doplácení do životního minima.Tam mi to bylo zamítnuto.Oddůvodnili mi to tím, že si musím u soudu ještě podat žádost,aby manžel platil výživné i na mě.Jeho příjmy,ale nejsou tak velké,aby mohl platit výživné i na mě.Co mám tedy dělat.

  1. Radka

   Pani Vero, nereste, zda ma ci nema vas byvaly manzel prijmy na to, aby platil vyzivne i na Vas. Jdete na podatelnu, a tam vas odkazi do prislusnych dveri, kde s vami sepisi navrh na stanoveni vyzivneho pro rozvedenou manzelku. Zalezi na soudu, jak rozhodne, ale kazdopadne vy budete mit pravomocne rozhodnuti o vyzivnem na Vas a budete si moci zazadat na obvodnim urade o doplatek do zivotniho minima. Zdravi Marta

  2. Kristian

   Alebo taky najst si zamestnanie a zvysit svoju zivotnu uroven. Je to tak? Zaziadat sa da vsetko, ale vstko treba dolozit

 4. Anna

  Manžel si me vzal s dítětem, které nebylo jeho v době manželství se nam narodilo dalši dítě. V maželství nám byl přidělen státní byt 1+3 nájemní smlouva je napsaná na nás oba. Chtěla bych se zeptat jak řešit situaci s bydlením aby jsme neměli stejné bydliště

 5. petra

  Muze mi prosim nekdo poradit,jak dale postupovat v mem pripade?Jsem jiz 5 let rozvedena,rozvodem a po vzajemne dohode,predem sepsane u notare,zustala dcera(dnes sedmileta)v me peci.Exmanzel pro svou trestnou cinnost{zproneveru}byl odsouzen k 2,5 letum odneti svobody.Trest si odsedel a dnes je jiz 2 roky na svobode.Pracuje,ale nelegalne,proto jeho prijmy zapisovany nikde nejsou.Tudiz je oficialne nema.U soudniho stani ve veci Vyzivneho pred i po rozvodu souhlasil s castkou 1500.-Kc vyzivneho na dceru mesicne.Za celou tu dobu mi ale krome jedne splatky 67.-Kc.,pred nastupem trestu a priblizne 200.-Kc.z vykonu trestu,neposlal na dceru zadne vyzivne.Na policii mi oznamili,ze po nem preci nemohu chtit vyzivne,kdyz je ve vykonu trestu a nema to z ceho platit.Na policii me poslali ze socialniho uradu,kde se mi do zivot.minima nepocitalo 1500,-Kc,ktere mi exmanzel platit mel,ale neplatil,proto mi poradili,abych zasla na policii a podala trestni oznameni,ktere semnou ale nikdo nesepsal,protoze mi zdelili,ze exmanzel je ve vykonu trestu a tudiz by to bylo k nicemu.Neplatil ale ani pred tim,kdy platit mohl a ted kdy uz je z vykonu trestu na svobode,neplati zase.Ja jsem byla do 3 let veku me dcery na materske dovolene,kdy mi socialni odbor doplacel do zivotniho minima.Pak jsem se po materske dovolene vratila do prace,zacala sama opet vydelavat a byla jsem schopna vydelat na sebe i dceru.Nyni ziji s dcerou v zahranici,coz exmanzelovi zrejme vyhovuje,protoze i kdyz uz je z vykonu trestu na svobode a ma statisicove dluhy,zavinene vyhradne jeho osobou,dluhy nikomu nesplaci.Pokud by pracoval,okamzite by se mu stahovaly penize exekucne na vyzivne a vsechny pohledavky k jeho osobe.Chtela jsem se proto zeptat,pokud by mi mohl nekdo poradit,jestli mohu neco podniknout pro to,aby exmanzel zacal konecne na dceru radne vyzivne platit,protoze k dnesnimu dni jeho dluh na vyzivnem presahuje 100.000.-Kc.Exmanzel se udajne netaji tim,jak nad vsemi veriteli vyzral tim,ze nepracuje legalne a tak se bojim,ze jsem stale v neresitelnem problemu.Muze byt nejaky problem v tom,ze nyni neziji v Ceske republice?A jak bych mela postupovat,aby konecne zacal platit?Dekuji predem za odpoved.

 6. alena 23

  Jsem Alena a mam 2 letou dceru.S pritelem jsme manzele nebyli a po 2 letech jsme se rozesli.Meli jsme sepsanou dohodu ohledne vyzivneho na dceru a to 1.500,-.On je nezamestnany ale pracuje nacerno,tudiz se jeho prijmy nikdy nevedou.Jsem stale na materske a ikdyz doted vyzivne plnil tak mi pred mesicem misto 1.500,- dal pohych 800,- s tim duvodem,ze vic nema,pritom to tak neni.Na socialce mi rekli,ze to mam dat k soudu a zazadat si o soudni upravu vychovy a vyzivy a take si zazadat o to aby platil i na me,protoze to doposud nedelal,platila mi to socialka.Chci se zeptat,co vse k tomu podani potrebuji a zda si muze takto svevolne zmenit alimenty,kdyz dohoda je platna jinak.Dekuji.

 7. Karel

  Jsem ženatý 13 let a mám 39. Vždycky jsem každou korunu odevzdal na společný účet. Vydělávám o 50 – 100 %% více než moje žena. V poslední době jsem zjistil, že manželka utrácí více než zdrávo. Tedy – moje osobní spotřeba za měsíc je cca 500,- Kč. Kdežto její v rozmezí 5.000,- – 12.000,- Kč (což je více než její plat). V roce 2003 měla průměrnou osobní spotřebu 12.000,- Kč měsíčně! Letos si dopřála kosmetickou operaci, která přišla na 62.000,- Kč. Nekouřím a takřka nepiju alkohol, za módu a kosmetiku neutrácím, milenku nemám. Toť vše opakem mé ženy. Nejedná se zde o onen rozdíl ve hmotné a kulturní úrovni obou manželů? Mám možnost s tím něco udělat? Kromě blokace platební karty a pár facek? A rozvod? Hm, máme dvě malé děti, nechci jim ublížit. Pokud jsem idiot, tak to klidně napište, už si to začínám stejně myslet.

  Děkuji za věcnou odpověď a upřímnost.

 8. Lizzie

  Poraďte mi, prosím když se zažádá o výživné mezi manžely, a soud stanoví částku, platí toto od doby podání návrhu u příslušného soudu nebo od doby, kdy soud rozhodne? V našem okrese je prodleva až dva roky i více. /Zajímalo by mě, i jak je to u výživného na nezl. dítě, prodleva je ta samá./ Ze zákona je dána stejná životní a kulturní úroveň, ale příliš dlouho to trvá. Děkuji

 9. Lada 602 721 421

  Mám velkou prosbu. Rodiče spolu žili ve spokojeném manželství celkem 26 let. Za tu dobu si koupili 2 auta, dům který opravili a dle názoru odborníků i velmi zhodnotili..Ale jednoho dne náš táta odešel, vzal si osobní věci, televizi, kameru a jedno auto (dražší- Hyundai) a napsal jen sms na rozloučenou. Nikomu neřekl kam jde, proč odchází.Po nějaké době se opět objevil. Nějakou dobu to fungovalo(přijel, odjel).Už nám i sdělil kde pracuje, občas nám vzal i telefon, ale nyní co jsme s maminkou došly na to, že je v tom jiná žena s námi úplně ukončil jakýkoli kontakt.

  Dobře stalo se, ale problém je v tom, že maminka měla před 2 lety úraz. Podnik ve kterém pracovala jí nechce dát ani korunu jako odstupné.Právník dělá mrtvého brouka, protože nemáme na jeho zaplacení. Mámu nikde nechtějí protože má ZPS, sociálka jí ničím nepřispívá, navíc má 2 roky před důchodem a to nejhorší táta jí přestal posílat finance na zaplacení inkasa.Máma v podstatě žije z toho co prodá, co jí dáme, ale tato situace už je neudržitelná.Já i sestra máme hypotéky a děti.

  Prosím Vás jak máme teď postupovat!!! Přece není možné, aby mu to procházelo. Kam máme jít, kde hledat pomoc. Prosím poraďte.

  Děkuji Vám.

 10. Milla

  Dobrý den, chtěla bych poradit v následující věci. Již delší dobu jsem nezaměstnaná a nyní jsem si musela zažádat u soudu o výživné od bývalého manžela. Kdybych si teď v krátké době našla zaměstnání, dá se tento návrh na výživné nějak zrušit? A jak?

  Díky za odpověď.

 11. sarkak

  po jaké době neplacení výživného se může podat žaloba. je pravda, že pokud se jednou za půl roku

  výživné zaplatí, nebude žaloba uplatněna?

  díky za odpověď

  Šárka

 12. Michala Tumova

  Dobry den,

  muj dotaz se tyka ma maminky neb nema peistup na internet!

  Pred 8 lety se vdala,mela jiz na sebe napsany byt 3+1,ktery ma v OV,vlastnila ho tedy jiz pred manzelstvim.Jeji nynejsi muz,vzhledem,ze maji urcite problemy,zacal ted komlikovat rozjednany prodej zninovaneho bytu.

  Maminka ho prodava a vse je jiz v rizeni….predkupni smlouva+slozena zaloha za kupovanou nemovitost!

  Argumentuje tim,ze ma u ni trvale bydliste a ze se z bytu nehne,pritom mu maminka nabidla jine bydleni v baracku,ktere odmitl….jsou porad manzele.

  Ma na toto jednani narok?

  Nebo muze maminka jit na druzstvo a odhlasit mu trvale bydliste bez jeho souhlasu?

  Ma narok zasahovat do prodeje bytu,pokud mu nepatri a je maminky na kterou je napsan?

  Take dela problemy,kdyz se s nim maminka chce domluvit na mimosoudnim vyrovnani u notare.

  Za spolecneho manzelstvi kupili pozemek na ktery si vzali pujcku a maji jeste jednu pujcku,kterou maji za spolecneho manzelstvi.

  Maminka mu navrhla,ze mu prenecha pozemek,tutiz si pujcku pry splati a chtela,aby se druha pujcka platila napul a on na to nechce pristoupit.

  Nelze preci,aby dostal pozemek a jeste prenechal mamince pujcku,kdyz bere 10 000 mesicne a ma jeste vydaje za sporeni a jizdne atd.a on bere kolem 30 000.

  Kdyby to slo k soudu,pujde asi veskery majetem na pul a maminka by musela mit nejake zivotni minimum na preziti!

  a take resi,ze prispiva do domacnosti a kolikrat ho nezajima situace maminky,kdy s nim resi ruzne financni vydaje….ma prece urcitou vyzivovaci povinost k mamince,pokud jsou manzele!!!!!!!!!

  Dekuji mockrate za rychlou odpoved na muj dotaz.

  Tumova

  1. Endrychova Jana

   Dobry den.Ja mas stejny problem.S manzelem se rozvadime ale on se nechce odhlasit z bydliste,pritom byt mi darovali mý rodice.Nevite teda jak bych mohla odhlasit z bydkiste manzela?dekuji za odpoved.EndrychovaJ@seznam.cz

 13. Blažek

  prosím nevíte jak má tato dohoda vypadat?? jsme manželé 16 let a máme tři nezletilé děti.. děkuji

 14. Jirka

  Dobrý den. Prosím Vás o informaci, jakým způsobem lze uplatnit Výživné mezi manžely, pokud mé známé odcestoval manžel cca před 20 lety na Kubu, ale je stále ženat s mojí známou? Ta nyní pobírá základní důchod. Prosím i o informaci, zda-li nevíte, kam se přesně obrátit a kolik mohou činit náklady spojené s tímto případem? Předem moc děkuji za radu.

 15. Petra

  Zajímalo by mě, zda je muž povinnen platit výživné na bývalou partnerku, se kterou má dítě. Bývalá přítelkyně je v současné době na mateřské dovolené, synovi jsou 3 roky a dostává výživné na syna 1500,- a na sebe 1500,- . Do kdy tato povinnost trvá a ve kterém zákoně je možné se o tom více dozvědět?

 16. Ladislav Cingr

  Dlouhodobe pracuji v zahranici moje ex manzelka si pozadala o zvyseni vyzivneho okresni soud. Soudu jsem dolozil doklady kolik a kdy posilam na dceru penize. Jelikoz jsem mel puvodne stanovene vyzivne 1000 Kc , zvyseni jsem se nebranil. Ale podotknul jsem ze na dceru posilam kazdy mesic o 600 Kc vice a platim ji veskere Aktivity a dovolene atd. Soud navrhl aby jsme se dohodli a dohodu dorucily na Okresni soud. Tedy jsme se dohodli na zviseni o 1 000 Kc tady na 2000 Kc. Jelikoz si ma ex manzelka o zyseni pozadala v roce 2004 nyni pozaduje abych ji oplatil dalsich 18 000 kc jako dorovnani do dnesniho dne od roku pozadani o zvyseni vyzivneho. Pozaduje dorovnani do 2000 Kc od roku 2004. Chci se optat zda ma narok pozadovat toto dorovnani.Kdyz po dohode mezi nami soud rozhodl na zaklade dohody ze vyzivne na dceru bude 2000 Kc mesicne. Muze pozadovat dorovnani a ma na toto narok? dekuji za vasi odpoved. A preji pekny den. Ladislav Cingr.

 17. Vilda

  Dobrý den, kamarádka se právě rozvedla. Je možné, že by její manžel teď po rozvodu mohl žádat o výživné? Děti nemají, manž. bylo bez problému po 2 měsících rozvedeno a žádná vyživ. povinnost stanovena nebyla. Děkuji

 18. Jana

  Manžel se před osmi měsíci odstěhoval do pronajatého bytu. Má vztah s jinou ženou. V bytě, který opustil, jsem zůstala bydlet se synem (začínající OSVČ). Byt jsme koupili společně s manželem, ten se odhlásil z plateb za služby, má zde trvalé bydliště. Platby přešly na mě. Se synem bychom se měli podílet polovinou na společném nájmu, tzn., já i syn 3500,-Kč/měs. Můj manžel mi posílá měsíčně 1.500,-Kč jako polovinu splátky úvěru na byt. Do fondu oprav nepřispívá.

  Vzhledem k tomu,výdělky mého syna jsou někdy vyšší, někdy nižší, někdy smluvenou částku na nájem má, jindy ne. Mě z výplaty, po zaplacení dalších srážek, zůstane 1.700,-Kč.

  Ráda bych věděla, zda mohu žádat o příspěvek manžela do fondu oprav, ev. na slušné živobytí. Rozvedeni nejsme, nemohu ani manžela z bytu vyplatit či mu zajistit bydlení. Při variantě, kterou manžel navrhoval již v lednu – vyměnit stávající společný byt za dva jednopokojové byty, připravila bych o bydlení syna, který má zde trvalé bydliště a ještě není schopen (stejně jako já) samostatně hradit nájemné kdekoliv.

  Co dál? Je nějaké řešení?

  Děkuji.

 19. Ohainková

  Dobrý den,moc prosím o radu.Bývalí manžel má soudně určeno platit na syna měsíčně 2000kč.Problém je v tom,že od roku 2005 platí jak chce.Jednou zaplatí a pak 3x ne.Mohu na něj podat trestní oznámení,když mě dluží na výživném 13000kč a to je částka za půl roku?Nestalo se,ale že by nezaplatil celý půl rok.Moc děkuji za odpověď Ohainková

 20. Romana

  Dobrý den, mám již zletilé dítě, které dosáhlo v letošním roce 23 let. Byly s ním výchovné problémy a učební obor studoval téměř 6 let. V současné době navštěvuje večerní formu vzdělávání, kdy školu navštěvuje 3x do týdne, v celkovém počtu 11 hodin (týdně). V průběhu dne nedělá nic a proto by mne zajímalo, zda jsem povinna mu na výživné stále přispívat. Předem děkuji za odpověď.

 21. Pavel

  Článek je zajímavý, dotazy v doskusi jsou k věci… Jen bych se chtěl zeptat, proč na ně nikdo erudovaně neodpoví? Když řeknete A, měli byste být připraveni říci B. Když otevřete téma a k němu zřídíte diskusi, neměli byste nechávat otázky bez odpovědí, to už si můžeme rovnou najít vrbu…

 22. Izabela

  Dobry večer.byvali pritel plati na mou 3 letou dvetu vyzivne 2000 kc mesicne.Za jak dlouho si muzu pozadat o zviseni vyzivneho??Dekuji vam.

 23. Izabela

  Dobry večer.byvali pritel plati na mou 3 letou dceru vyzivne 2000 kc mesicne.Za jak dlouho si muzu pozadat o zviseni vyzivneho??Dekuji vam.

 24. Lucie Thiemová

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat jak je to s vybavením dětí na víkendové pobytu u druhého z rodičů a dále na třítýdenní pobyt o prázdninách.Bývalá žena mého manžela jejich 7 leté holčině nedává žádné oblečení , i když výživné ve výši 2500,-Kč měsíčně je řádně placeno,naopak si holčina od nás pořád nějaké nové oblečení odnáší.Prosím poraďte co s tím?Díky

 25. míla

  Dobrý den,potřebovala bych poradit s touto situací. Můj přítel se r.1989 oženil v ČR s Němkou (žijící v Německu) a odstěhoval se s ní do Německa, kde žil do r. 2004. Jeho žena ho po 8 letech manželství opustila kvůli jinému muži. Přítel tam pak dále žil ještě 7 let sám. V roce 2004 se vrátil do ČR.Během posledních 2 let pobytu v Německu zakoupil v ČR pozemek a financoval na něm stavbu své firmy.Se svou ženou není rozvedený. Nyní bychom si chtěli po 2 letech zařídit společnou domácnost, což znamená zakoupit byt nebo rodinný domek.Existuje prosím nějaká možnost, jak tuto situaci vyřešit či ošetřit bez rozvodu přítele tak, aby pro mě byla co "nejvýhodnější"? Jinými slovy, abych měla nějakou jistotu, že v případě našeho rozchodu, neskončím bez střechy nad hlavou. Děkuji a zdravím, Míla.

 26. Ester

  Dobrý den,žiju s manželem a dvěmi malými dětmi.Máme i nemáme společné peníze,protože manžel si drží svůj zvyk z mládí,kdy jeho peníze putují do obalky,kterou má doma/ze které si mohu prý kdykoliv brát-beru si cca2000měs./ a já,z mé mateřské/rodičovský příspěvek+přídavky na dvě děti -8500Kč/ platím jídlo,léky,oblečení i mé osobní věci.Zajímá mě,jako vyživovací povinnost on vůči mě má,když mé osobní výdaje,jsou mmnohem menší/spočteno na 3244.K jeho osobním výdajům přičítám i 1360 VZP a 1491 OSSZ+další osobní výdaje,jako povinné ručení,benzín…Tudíš jeho osobní výdaje činí 6045Kč.Nebudu vypisovat,co to obnáší,je to vždy půlka společného vydání+jeho samostatné výdaje.Mě zajímá,jestli jeho vyživovací povinost je doplatit mi zbývající částku,která činní 2801Kč.

 27. Pavlína

  Dobry den muj přítel má díte z předchozího vztahu uz 3 roky spolu nežijí přítel platí alimenty u soudu to není ani podáno bývalá už 2 měsíc nedává jejich díte prosím poradte na kluka jsem si zvykla i já trápí nás to děkuji

 28. alena

  potřebuji se dotázat zda-li sepsáním závěti manžela odstraním z dědictví manželovo nemanželské dítě.Děkuji

 29. Melanie

  Ziju v zahranici a mam 17 letou dceru ,ktera zije s otcem, na konto ji mesicne posilam penize .Jeji otec ktery se 2 roky pohyboval v zahranici ,chce na mne vyzivne a zakaz kontaktu..Mam invalidni duchod,a zahranici jsem taky nezamestnana.Soud probehl v Nemecku , a cesky soud mi zdelil ze je to neplatne.Tak trva na tom abych prijela do Ceske Republiky.Jsem povinna se dostavit? Dekuji

 30. kuuz

  Dobrý den.Manžel se chce po Vánocích rozvést a ja bych chtěla být v obraze co může proti mne podniknout.Bydlíme spolu dům sme nabili už v manželství chci se zeptat mám nárok na polovinu baráku a jestli by mi to musel vyplatit kdybych tam nechtěla zůstat bydlet..Pak jsem bez práce slyšela jsem že by mne musel platit výživné chtěla bych vědět kolik by ho to stálo.A v manželství sme zdědili i auto mám na nej taky nárok?A letos sme vzali hypotéku může mi zni dát polovinu ale asi stím že ji budu pak taky splácet.Děkuji Vám moc za pomoc

 31. Melanie

  Mam na Vas jeste jednu otazku.Kdyz se musim osobne dostavit k soudu a bydlim 150 km daleko v zahranici-mam narok na zaplaceni cestovneho?Dekuji predem

 32. Milena

  Dobry den mám dotaz,přítel má v péči desetiletou dceru,je 3 roky rozvedeny jeho bejvalá manželka již pul roku nezaplatila vyživné což je 500kc,tento měsíc poslala pouze 500kc,je přítel povinen jí dceru pujčovat?do té doby než si srovná dluh?děkuji

 33. Jika

  Dobrý den.

  Bývalý manžel dluží od roku 1996 na 3 děti částku téměř 450 000. Nevím kde bydlí, ani kde pracuje, proto nelze uplatnit exekuci na plat. Několikrát je podáno trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. Již byl ve výkonu trestu pro zanedbání povinné výživy. Nyní je v celostátním pátrání hledaných osob.

  Máme nemovitost v SMJ, kde má bývalý manžel nahlášeno trvalé bydliště, kde se však nezdržuje. Na jeho polovinu nemovitosti jsou uvaleny 2 exekuce a jedno nařízená soudcovského zástavního práva.

  Zajímalo by mě, zda na exekuci za nepacení výživného mají nárok i děti(nezletilé v zastoupení matkou). Pokud ano, jakým způsobem. Předem děkuji za odpověď

 34. jana

  Manžel podníká,vydělává si víc než já.Momentálně nevím jeho příjem,já mám 7500,starám se o dceru,které bude letos 15 let.Chtěla jsem se zeptat,jestli mám nárok na výživu.Také,kdybychom se rozvedly jestli mám nárok na výživu od manžela.

 35. Martina

  Dobrý den, potřebovala bych poradit,

  Před půl rokem se manžel odstěhoval se synem a s přítelkyní + 2 její děti do pronajatého bytu. Já, s druhým synem jsem zůstala bydlet v domě s hypotékou, který vlastním s manželem na půl asi jeden rok. Máme rozdělené SMJ . Jsem 12 let v domácnosti bez příjmů. Manžel platí hypotéku 20 tis. a energie, ale odmítává mi dávat další peníze na živobytí. Je podnikatel a jeho příjmy jsou cca. 70 tis. Měsíčně. Prosím poraďte mi jak mám dál postupovat . Děkuji

 36. Eva Maděryčová

  Dobrý den,

  je mi 20 a jsem stále studentka. Rodiče jsou rozvedení, bydlím s matkou a straší sestrou v jedné domácnosti,otec na nás obě platí výživné 2500 Kč,na nic jiného prakticky nepřispívá.Chodíme se sestrou obě na brigádu,z čeho si platíme oblečení a jiné drobné věci(+ já školné). Mamka platí samozřejmě nájemné,vodu, elektřinu,jídlo a věci potřebné pro domácnost.Jsem s přítelem už 2 a půl roku a chtěli bychom spolu bydlet.Zajímalo by mě,jak by se změnilo výživné,pokud se jako studentka chci osamostatnit. Přítel už nestuduje, vydělává, každopádně není možné, aby za mě vše platil.Na koho se případně mohu obrátit?Pokud možno, nechtěla bych, aby to muselo jít přes soud. Děkuji za radu.

 37. Joana

  Dobry den, rada bych se zeptala zda-li ma moje znama narok na vyzivne od manzela, ktery prestal platit na domacnost a ona zustala bez prijmu a je v invalidnim duchodu? Premyslela, ze by nekde vypomahala ale jako invalidni duchodkyne nemuze je to tak? dekuji Vam za odpoved. Joana

  1. Louisa

   It’s because you haven’t spent new years in Canada with a bunch of crazy Canadians! Mani/pedis, really cheesy movies, and horrible ka3&;kea#82r0ohow can ya beat that?? I do hope yours is much better this year though! But if you wanna take a trip, your always welcome on this side! December 30, 2011

 38. Květa

  Potřebovala bych poradit s tím jak postupovat v případě,že můj přítel platí výživné na rozvedenou manželku,která již pár let žije v domácnosti s někým jiným.Chtěli bychom soudně zažádat o zrušení tohoto placení,ale nevíme jakým způsobem to napsat.Mohl by nám někdo poradit pokud s tím měl zkušenost.Děkuji za jakoukoliv pomoc.

 39. andrea

  Dobrý den, chtěla sem se zeptat, žiju s přítelem a se svou 8letou holčičkou můj přítel je bez práce delší dobu. Má 3 děti s bývalou přítelkyní, platí na děti 2000kč měsíčně, teď je bez příjmu tak posílá alimenty pokaždé jinak vysoké ale posílá. Své děti neviděl už skoro dva roky, ona mu je nechce dávat, koliktrát sme jeho bývalou kontaktovali a ona o tom nechce ani slyšet. Co bychom měli proto udělat abychom je mohli vídat. Děkuji

 40. Milena

  Dobrý den,potřebuji poradit kam se má manžel obrátit pro radu.S bývalou manželkou má 11letou dceru,která k nám ráda jezdí na víkendy,ale změnilo se to,když její matce doma nastali finanční problémy,má od exetura nutný prodej domu,od té doby začala její matka dceru proti nám štvát a vydírá,že nám jí půjčí jen za peníze.Dcera nikdy nebyla na škole v přírodě,chtěli jsme jí zaplatit,ale opět její matka řekla,že jí nepustí.Na to že je dceři 11let,si nic jako dítě neužila,s matkou na dovolené nejzdí,s námi je každý rok a letos prý s námi nepojede.Nevíme jakým stavu je její celá rodina.Prosím kam se může manžel obrátit,aby jsme tý holce mohli pomoct..moc děkuju

 41. Jiří Mejzlik

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když čekám s jednou holkou, kterou ani moc neznám dítě, tak jestli musím platit výživné té holce? Na dítě samozřejmě budu platit, ale na ni doufám ne, předem děkuji za odpověd

 42. Stanislav Jureček

  Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu, jak mám postupovat v následují situaci:

  jsem ženatý, s manželkou mám 4 letou dceru a tříměsíční dceru.

  Chci požádat o rozvod a chtěl bych vědět, jak mám postupovat ve vyřízení výživného mých dětí a jestli mám vyživovací povinost i k ženě, která je v současné době na mateřské dovolené a pobírá rodičovský příspěvek 7.600 Kč měsíčně. Manželka nechce na žádné dohody přistoupit.

  Můj měsíční příjem je průměrně 18.OOO Kč čistého. Jak postupuje soud při určení částky výživného.

  Děkuji Vám za odpověď.

 43. Lenka Havriščuková

  Dobrý den,

  s bývalým partnerem jsme žili 2 a půl roku a máme 10-ti měsíčního syna.Bývalý partner vyhrožuje unesením dítěte.Chtěla bych podat žádost o svěření dítěte do vlastní péče.Otec dítěte se o něj nestará a holduje alkoholu.Ráda bych věděla,jak mám postupovat při této žádosti a co jiného bych mohla ještě udělat.Předem velice děkuji

 44. Dagmar Mojžíšková

  Moje maminka opustila manžela, pro neshody s nevlastní dcerou, se kterou žili ve společné domácnosti. Docházelo zde k hrubostem a bohužel i k násilí. Rozvést se nechce a její manžel, zase nechce opustit dům, ve kterém vyrůstal a který nyní patří jeho dceři.Maminka je ve starobním důchodu, který nyní činí zhruba 5300,-kč. Její manžel je rovněž ve starobním důchodu, který je zhruba 13000,- kč.Maminka se snaží si přivydělat roznášením letáků, ale vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu, nevím, jak dlouho to ještě vydrží. Chtěla bych vědět, jestli má nárok na výživné od manžela.

  Předem děkuji.

 45. Pavel

  S manželkou mám jedno vlastní dítě a jedno dítě které měla manželka za svobodna jsem si osvojil (neadoptoval). Osvojené dítě (6 let) nemá v rodném listě uvedeného otce ale já na něj uplatňuji úlevu na dani. Budu muset v případě rozvodu muset platit výživné i na toto osvojené dítě?

 46. martina

  Dobrý den, mám před svatbou a jsem nájemkyně státního bytu v kterém žiju společně se svým 18tiletým synem. Můj budoucí manžel je rozvedený a po rozvodu přišel o byt a v současné době má trvalý pobyt hlášený na úřadě městské časti tzv. jako bezdomovec. Zajímalo by mě, jestli se po svatbě stává automaticky nájemníkem mého bytu nebo k tomu musím dát svolení a přihlásit ho do bytu a nebo nechat vše tak jak to je doposud?

 47. Petr Lindr

  Dobrý den, synovi je 23 let a stále bydlí s námi ve společném bytě, kde má trvalé bydliště. Nedonutíme ho však aby přispíval na domácnost i přesto, že má vyšší příjem než já. Šlo by mu například zrušit zde trvalé bydliště? popř.jak dokázat, že nepřispívá na domácnost? Mockrát děkuji za odpověď.

 48. Jana Nováková

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Manžel mi sdělil, že se od nás chce odstěhovat.Má plat cca 25 000 čistého a já jsem na MD s jedním dítětem – 9 měsíců.Nyní mám rodičovskou ve výši 7600.Chtěla jsem se zeptat jestli má manžel vyživovací povinnost i vůči mě, vzhledem k tomu, že jsem nyní na MD.Řikal, že mi bude dávat na měsíc 5000.Je tato částka adekvátní k výši jeho platu?Bydlím v RD s rodiči, kterým musím platit také nájem.Mé celkové poplatky se vyšplhají cca na 4000,- , ale ještě budu muset živit sebe, dceru a domácnost zaopatřit.Děkuji.

 49. Jan Plech

  Dobrý den, mám takový dotaz,máme zletilou dceru a chtěl bych se zeptat, jestli jsme povinni platit na ni výživné, když se odstěhovala k příteli do bytu a nemá dostudovanou školu.Podotýkám,že se rozhodla sama a dobrovolně.Jak to tedy je??Díky za odpověď.

 50. dagmar novotna

  Dobry den, muj manzel plati na syna z predchoziho manzelstvi 4000 mesicne,na vyzivnem se s byv.manzelkou sami dohodli. Nyni tento 6ti lety syn nastoupil do skoly,ex manzelka zada zvyseni vyzivneho. Pritel je soukromy zivnostnik,posledni mesice s platem ke 30 000 hrubeho,jako soukromnik ma vsak vyssi odvody. Syna miva 1 -2x v tydnu a kazdy druhy vikend, taktez s nami travi nejaky tyden o vanocich a o letnich prazdninach.Spolu mame nyni 5ti mesicni dite,ja jsem na materske. Pritel krome mzdy zadny vetsi majetek ani uspory nema. Muze jeho byvala zena uspet se zvysenim vyzivneho a muzeme mi proti tomu neco delat?

 51. Jana Janská

  Dobrý den,můžete mi prosím poradit?Jsem podruhé vdaná již 10 let.Z prvního manželství mám 2 nezletilé děti.Po celou dobu manželství se manžel brání vyživovací povinnosti, nikdy mi nepřispíval na stravu,domácnost ani děti.Vždy jsem si našla nějaký další přivýdělek, ale v dnešní době obě mé děti studují na střední škole a finanční náklady vzrostly.Mé příjmy nestačí na pokrytí všeho.Manžel podniká,neznám výši jeho příjmů,nicméně jsou natolik vysoké,že mi nebyl přiznán nárok na přídavky na děti,čímž se má příjmy snížily.Kam se můžu obrátit o pomoc?Pokud manžel nereaguje na mé argumenty, která instituce mu vyčíslí výši příspěvků na rodinu?Děkuji za odpověď.

 52. Marek Sling

  Muj dotaz se tyka vyzivneho na manzelku. Na zacatku listopadu 2008 nase 8tydenni dcera zemrela na udusenim zvratky, v te dobe jsme spolu uz nebydleli asi dva tydny, protoze mne manzelka vyhodila z bytu. Zastavam nazor, ze manzelka zanedbala peci dcery, cely tyden pred tim nez se to stalo pila kazdy vecer a pres moje namitky odmitala prestat vcetne koureni v pritomnosti dcery. Nyni se odvolava na psychicke potize a vydira mne. Po zaplaceni hypoteky, prispevku do fondu druzstva a meho najmu mi zbyde zhruba 10 000 Kc mesicne. Ona pobira materskou z Velke Britanie zhruba 14 000 mesicne. Muze si delat narok na dalsi financni prispevek? Podle meho by mela jit pracovat, misto v Londyne ma a dobry plat take a ne mne neustale vyuzivat. Odvolava se na § 24b zák. o rodině kde tvrdi, ze nas nerozvedou.

 53. monika k.

  dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám právo na výživné ještě před rozvodem a co pro to musím udělat.manžel mi teď dává na děti 6000 kč a já mám čistý příjem 5500 kč.manžel bere 26000-29000 čistého měsíčně. na pokrytí nákladů na bydlení,dětí a jídla mi to nestačí,můžu po něm žádat alespoň 5000 kč a na jak dlouho.máme 2 děti děvče 13 roků asyn 6 roků. děkuji monika

 54. robert kovar

  Dobrý den. Jsem v rozvodovém řízení. Odešel jsem od manželky kvůli opakované nevěře. Jednou již dala sama žádost o rozvod (když si našla přítele), ale urovnali jsme to. Bohužel za 3 roky poté se to nezměnilo a podal jsem žádost o rozvod sám. Výživné na dítě (13 let) mi bylo stanoveno na 4500,- Manželka má minimální mzdu, já nadprůměrnou. Nyní na mě chce podat žalobu na výživné na manželku. Má svůj profil na seznamce (s určením že hledá vážnou známost). Mám také důkazy o tom, že během doby co jsem odešel z bytu (cca 2 roky) se stýkala s jinými muži. Nemám samozřejmě důkazy o tom že s nekým spala, nicméně mám korespondenci z jejích chatu a podobné věci. Uspěje i s tímto chováním pří žalobě? Je potřeba důkaz o intimním poměru, nebo je toto dostačující? Veškeré své povinnosti plním, mimo výživné dceři přispívám i na další aktivity. Děkuji za Vaší pomoc.

 55. Pavel Janota

  Návrh pro výživné mezi manželi lze podat bez poplatku.Hrozí žalovanému nějaké jiné plnění?Aktuálně jsem obdržel žalobu + usnesení soudu ať se vyjádřím k návrhu.V případě,že soud uzná oprávněnost žaloby,budu platit nějaké poplatky?Žalovanou zastupuje advokát.

 56. Linda Poláková

  Dobrý den. Rozvádím se a manžel vyhrožuje různými věcmi, mimo jiné tím, že bude požadovat na sebe výživné, protože se mu snížila tím, že není se mnou, životní úroveň. Nežijeme spolu ve společné domácnosti několik měsíců. Mám dvě děti, svěřené do své péče a platím nájemné v bytě. Rozvádím se proto, že nebyl schopen finančně zabezpečit rodinu ač mu v tom nic nebránilo. O vše jsem se většinou finančně musela starat sama a mít i několik prací a vydělávala jsem za dva. On byl většinu času na Úřadu práce, případně pracoval, ale práce mu opakovaně nevyhovovala, tak dal ve zkušební době výpověď a onemocněl několikrát v ochranné lhůtě. Navíc se v jednom období tajně zadlužil, což později vyšlo najevo – měl problém s automaty. U poslední práce vydržel rekordně již rok, ale v součsné době je ve stavu dlouhodobě nemocných. Je možné, aby v případě, že by na sebe požadoval výživné mohl uspět? Děkuji za odpověď.

 57. jaroslav zlesak

  Dobrý den.Syna máme ve střídavé péči.Chtěl bych se zeptat zda je možné bez předchozího rozhodnutí soudu platit po dovršení synovi plnoletosti výživné na jeho účet ,když soud v době jeho neplnoletosti rozhodl platit k rukám matky.Děkuji za odpověď.

 58. Jiřina Řičicová

  Dobrý den, mám dotaz, který se týká výživného na dvě děti. Manžel souhlasil s výživném 10.000 korun měsíčně na obě dvě děti. Je živnostník a minulé období neměl přiznaný výdělek ani 120.000 kč za rok. Od tohoto měsíce má nové zaměstnání, kde by měl mít zhruba 70.000 kč za měsíc hrubého, ale opět jako živnostník – rozšířil si živnost. Byla jsem s ním u jeho právničky a ta mi zdělila, že ikdyž jsme se na výživném dohodli a manžel souhlasí, že soud výši výživného nepřizná, protože bude zkoumat jeho výděleky a bude se ptát, kde na to vezme, když nemá ani 120.000 za rok. Ráda bych se zeptala, jestli je to pravda, slyšela jsem totiž, že soud nezkoumá okolnosti, když se dva dohodnou. Děkuji za odpověď.

 59. Jan Nosek

  Dobrý den.Mám problém,se kterým si bez právní pomoci asi neporadím.Z mého předchozího manželství, které bylo rzvedeno soudem v roce 1993 mám se svojí bývalou ženou syna.Na něho mi soud určil výživné ve výši 1.000,-Kč a dále 300,-Kč na výživu rozvedené manželky.Vše jsem řádně platil a to v době,kdy s má bývalá žena znovu vdala. Neinformovala mne o tom v době,kdy to bylo třeba. Přesto jsem se s ní domluvil ústní dohodou,že částku 1,300.-Kč,budu platit nadále na našeho syna jako výživné.Částku platím neustále.Asi v roce 2005 mě bývalá manželka požádala, zda bych souhlasil s tím,aby můj syn měl změněné příjmení jejího současného manžela.Souhlasil jsem, protože i syn chtěl si toto příjmení změnit,protože žil v nové rodině s novým souozencem.Výživné jsem platil i nadále, zbaven jsem jej nebyl.Přesto mně v současné době kontaktovala manželka a žádá po mě větší příspěvek,s odůvodněním.že syn půjde studovat vysokou školu.Synovi je 20let,žije v nové rodině,se mnou se nestýká.Jak mám postupovat ?

 60. alena kučerová

  Jsem rozvedená a mám určeno výživné na dceru ve výši 2000Kč (j iž 9let stejné) a na druhou dceru,-která se narodila ve lhůtě po rozvodu,tudíž není výživné stanovené v rozsudku o rozvodu- mám písemné prohlášení otce,ověřené notářsky, že platí 1000Kč. již od června manžel neplatí,co mohu dělat?můžu žádat o zvýšení? je 2000Kč adekvátní na 11leté dítě,když má manžel vysoký plat? (ředitel)

 61. alena kučerová

  Jsem rozvedená a mám určeno výživné na dceru ve výši 2000Kč (j iž 9let stejné) a na druhou dceru,-která se narodila ve lhůtě po rozvodu,tudíž není výživné stanovené v rozsudku o rozvodu- mám písemné prohlášení otce,ověřené notářsky, že platí 1000Kč. již od června manžel neplatí,co mohu dělat?můžu žádat o zvýšení? je 2000Kč adekvátní na 11leté dítě,když má manžel vysoký plat? (ředitel)

 62. alena kučerová

  Jsem rozvedená a mám určeno výživné na dceru ve výši 2000Kč (j iž 9let stejné) a na druhou dceru,-která se narodila ve lhůtě po rozvodu,tudíž není výživné stanovené v rozsudku o rozvodu- mám písemné prohlášení otce,ověřené notářsky, že platí 1000Kč. již od června manžel neplatí,co mohu dělat?můžu žádat o zvýšení? je 2000Kč adekvátní na 11leté dítě,když má manžel vysoký plat? (ředitel)

 63. alena kučerová

  Jsem rozvedená a mám určeno výživné na dceru ve výši 2000Kč (j iž 9let stejné) a na druhou dceru,-která se narodila ve lhůtě po rozvodu,tudíž není výživné stanovené v rozsudku o rozvodu- mám písemné prohlášení otce,ověřené notářsky, že platí 1000Kč. již od června manžel neplatí,co mohu dělat?můžu žádat o zvýšení? je 2000Kč adekvátní na 11leté dítě,když má manžel vysoký plat? (ředitel)

 64. miluše dušková

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jak mám postupovat abych od bývalého manžela dostala dluh za výživné který mi dluží předem děkuji

 65. vlada

  Dobrý den,od roku 2001 platím na rozvedenou manželku výživné zjistil sem že výživné se platí pouze 3 roky po rozvodu,jestli ano už ji přeplacím 12 let je možné žádat o zrušení výživného a navrácení přeplacených peněz?

 66. Šéfredaktor

  Dobrý den, výživné a úprava styku s dítětem může být určeno jak soudním rozhodnutím, tak i dohodou mezi rodiči. Pokud se mezi sebou dohodli, že on bude platit určitou částku na výživné a ona mu umožní styk s dítětem, musí oba tuto dohodu plnit. Pokud ji jeden z nich neplní, může ten druhý podat soudu návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti. Zde soud určí styk s dítětem. Pokud by pak druhý tomuto styku dle rozhodnutí soudu bránil, může být podán návrh na výkon tohoto rozhodnutí. Soud může uložit pokutu až do výše 50tis. Kč a to i opakovaně.

  Mgr. Lucie Jindrová

 67. Šéfredaktor

  Dobrý den, pokud je uveden v jeho rodném listě jako otec nebo ho osvojil, tak jej z dědictví ani tak neodstraníte.

 68. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, občanský soudní řád stanoví, že je-li nařízen výslech účastníka, je tento účastník povinen se dostavit. Jestliže se nedostavíte, může Vám být udělena pořádková pokuta. Proto soudu určitě včas zašlete dostatečně odůvodněnou omluvu z jednání. Můžete také uvést veškeré skutečnosti, které by jste k celé věci chtěla soudu sdělit. Jestliže u soudu nebude přítomna, budou se Vám hůře hájit Vaše práva. Je tedy možné zvolit si obhájce, který se o soudní jednání postará za Vás.

 69. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vše co jste získali v manželství je ve společném jmění manželů. To se týká domu, automobilu i ostatních věcí. Stejně tak jste společně odpovědni za dluhy, tedy i za hypotéku. Hypotéka je závazek, dluh, takže Vám manžel těžko dá její půlku. Naopak Vy budete spolu s manželem odpovědná za to, že ji řádně splatíte (a to i po rozvodu). Společné jmění manželů můžete vypořádat dohodou nebo ho může vypořádat soud. Když nebude vypořádáno do 3 let od zániku společného jmění, nastupuje právní domněnka o rozdělení SJM. Pokud se výživného pro Vás týká, to náleží rozvedenému manželovi jen tehdy, není-li schopen se sám živit. Soud může rozhodnout i o výživném pro manžela, který se převážně nepodílel na rozvratu manželství a rozvod mu způsobil závažnou újmu. Jestli je tohle zrovna Váš případ, nemohu posoudit.

 70. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na druhu sporu, obecně ale platí, že neúspěšné straně ve sporu je soudem uloženo zaplatit náklady řízení druhé straně, tedy i cestovného.

 71. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  máte nárok na výživné po dobu trvání manželství i po rozvodu.

  Za trvání manželství v takové výši, aby hmotná i kulturní úroveň obou byla zásadně stejná.

  Po rozvodu pokud nejste sama schopna se živit, můžete žádat o přiměřenou výživu dle jeho schopností.

 72. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  samozřejmě můžete podat návrh na exekuci pro dlužné výživné. Nicméně je otázka, nakolik bude úspěšná s ohledem na ostatní jeho dluhy.

  Pokud jste rozvedeni, není nemovitost v SJM i když neproběhlo vypořádání. Pokud je doba od rozvodu více než 3 roky, máte nemovitost v podílovém spoluvlastnictví. Z toho důvodu máte k jeho podílu na nemovitosti předkupní právo.

 73. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se nechcete rozvést, můžete podat soudu návrh na stanovení vyživovací povinnosti pro Vás jako pro manželku.

  Je však otázka Vašich příjmů. Uvádíte, že jste v domácnosti a bez příjmů. Ale proč si nevyděláváte, jste invalidní? Na to se bude soud ptát. A pokud nemáte důvod proč jednoduše nepracujete, bude soud vycházet z pravděpodobného výdělku s ohledem na Vaše vzdělání a region.

 74. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, alimentační (vyživovací) povinnost rodičů trvá od narození dítěte do doby, kdy je schopno se samo živit. Jestliže studujete, je to považováno za dobu, kdy se ještě sama neživíte a neovlivňují to ani brigády. To, že chcete žít s přítelem na věci také nic zásadního nemění. Jen v případě svatby by místo vyživovací povinnosti rodič-dítě nastoupila vyživovací povinnost mezi manžely. A pokud se chcete domáhat nějakých nároků ohledně výživného vůči otci (např. zvýšení), musíte podat žalobu.

 75. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, může podat soudu žalobu na určení výživného pro manželku. Manželé totiž mají mít zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň.

  Jako invalidní důchodkyně si přivydělávat může.

 76. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, optimální bude, když budete věc řešit přímo s pomocí právníka. Když totiž nedojde k dohodě o ukončení výživného mezi ex-manžely, pak se musí podat žaloba o zrušení vyživovací povinnosti vůči rozvedené manželce. Uvedou se v ní rozhodné skutečnosti a tvrzení, proč by mělo být výživné zrušeno. Jestliže je totiž schopná se sama živit, pak není důvod, aby dál cokoliv na svou osobu dostávala. Eventuálně můžete jít do sporu i bez asistence právníka, ale sníží se tím Vaše šance na úspěch.

 77. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to je těžké. Vy jí pomáháte už jen tím, že ji berete na dovolené apod. Matce rozhodně žádné peníze za "půjčení" nedávejte. Skoro mě napadá, pokud s vámi dcera vychází, požádat soud o svěření do péče (tedy pokud o to máte zájem) a můžete to odůvodnit právě existenčními problémy její matky ale i tím, že takto matce "ulehčíte".

 78. Milena

  To nás už taky napadlo…myslíme si,že by se u nás měla líp..my si pouze myslíme,že dcera je tam jen jako finanční prostředek(výživné),její matka stále dává žádosti o zvýšení výživného,ale právě tím,že dceři kupujeme a platíme mimoškolní věci,oblečení atd,tak větčinu soud tyto žádosti zamítl..víme,že jen chce peníze matka do rukou a dobře víme,že na ní je nepoužije..takže kdyby jsme se rozhodli vzít si Markétu do péče co musíme udělat??Stačí pouze napsat žádost k soudu??A co by v té žádosti mělo hlavně mělo být??Moc děkuju..

 79. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  před projednáním rozvodu samotného soud nejprve řeší otázku svěření do péče a určení vyživovací povinnosti na nezletilé děti. Při tomto určení vychází z příjmů obou manželů, věku dítěte, počtu vyživovacích povinností a dalších skutečností. Jestliže vaše současná manželka požaduje výživné i na sebe, nechte ji, ať podá soudu návrh na určení tohoto výživného.

 80. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, ona nastávající matka po Vás již nyní může požadovat zaplacení 1/2 nákladů na pořízení výbavičky na dítě. Stejně tak se může domáhat toho, abyste jí hradil výživné po dobu dvou let.

 81. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podejte soudu návrh na svěření nezletilé do Vaší péče a rozveďte tam všechny skutečnosti, které jste zde popsala; to, že ona je bez příjmů a nemůže tak na rozdíl od Vás dceři zajistit slušné bydlení, Vy máte zázemí, je u Vás ráda atd. Důležitý bude také názor sociální pracovnice, která by měla navštívit domov matky a váš a udělat si tak obrázek o dané situaci.

  Pokud je dcera schopna již formulovat své názory a víte, že by chtěla být u vás, zkuste navrhnout soudu, ať se jí zeptá (třeba odděleně, ne v jednací síni atd.) nebo navrhněte znalecký posudek (to však bývá drahé a navíc je to poměrně zátěž pro dítě a ne vždycky bývá vhodný).

 82. Jiří Mejzlik

  Děkuji za odpověd, jen jsem to napsal špatně pač si nejsem storpocentně jistý jestli to dítě čeká se mnou, protože prvně mi tvrdila, že to čeká s bývalým a pak z ničeho nic začla říkat, že se mnou, proto se zeptám ještě jednou: Mám ted čekat až mě napíše do rodnýho listu anebo to bez mého souhlasu nelze? A platit zatím nic také nemusím až po soudu bo po testech DNA? Děkuji za odpověd

 83. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podejte místně příslušnému okresnímu soudu návrh na svěření dítěte do péče a zároveň požadujte určení výživného pro nezletilé dítě.

 84. Petr Petr

  Jelikož jsem si dítě osvojil přešly na vás veškeré povinnosti jako by jste byl biologickým otcem dítěte. Je nutno si ale uvědomit, že osvojením dítěte zanikají veškeré původní příbuzenské vztahy a biologický otec tedy přestal být z právního hlediska otcem a zanikla mu i vyživovací povinnost.

 85. Petr Petr

  Pokud se rodiče nedohodnou, nezbude než aby se vaše matka obrátila na soud. Ze zákona vyplývá, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah. Rozsah soud stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná.

 86. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  uzavřením manželství vzniká ze zákona společný nájem bytu. Na to však otázka trvalého bydliště nemá vliv. Vy byste jej měla pronajímateli nahlásit už jen z povinnosti hlásit každou změnu v počtu osob v bytě bydlících.

 87. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, jestliže v bytě bydlí, tak se Vám těžko podaří tento údaj o trvalém bydlišti zrušit, navíc, i kdybyste jej zrušil, naprosto nic to pro vás neřeší. Jestliže nejste schopni jej přesvědčit k tomu, aby platil dobrovolně, začněte to řešit jinak – nedávejte mu jídlo, neperte mu atd. atd. a nepomůže-li to, domáhejte se u soudu jeho vyklizení z bytu.

 88. Petr Petr

  Zákon o rodině nespojuje trvání vyživovací povinnosti rodičů k dětem s věkem dítěte, neboť tato povinnost trvá až do té doby, než je dítě schopno živit se samo. Pokud tedy dcera sama opustila školu s tím, že již dále studovat nebude, vyživovací povinnost zanikne, protože dítě studovat nechce a může se tedy živit samo (nejlépe prací). V případě, že by ukončení placení výživného vyvolalo nějaké problémy, můžete u soudu podat žalobu týkající se zrušení povinnosti výživné platit.

 89. Petr Petr

  Zda jmenovaná se zvýšením výživného uspěje vám neřeknu, neboť to bude záležet na rozhodnutí soudu. Hlavním důvodem pro zvýšení výživného je změna poměrů od poslední doby kdy k úpravě, či stanovení výše výživného naposledy došlo. Pokud soud tedy dojde k závěru, že ke změně poměrů došlo, výživné upraví.

 90. Milan Zeman

  Pokud nedojde k dohodě, rozhodne o výši výživného soud. Zbaví Vás sice vyživovací povinnosti k bývalé manželce, ovšem výživné Vašemu synovi spíše zvýší, neboť vysokoškolské studium s sebou přináší zvýšené potřeby.

 91. Milan Zeman

  Pokud nechce platit a máte výživné pravomocně přiznané soudem, doporučuji podat návrh na exekuci. Také můžete podat trestní oznámení pro spáchání TČ zanedbání povinné výživy. Zde existuje institut účinné lítosti, který umožňuje pachateli do vyhlášení rozsudku dluh uhradit a tím se vyhnout trestu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>