Hosting zadarmo ? Nekalá soutěž !!

Je to možná otázka nedostatečných zkušeností s hospodářskou soutěží, která je u nás se všemi svými aspekty přeci jen ještě příliš mělce zakořeněná, nebo možná všeobecně povrchním právním vědomím, ale případů nekalé soutěže se vykytuje neustále příliš mnoho. Účel podnikání, tedy dosahování zisku, se pro některé subjekty stává cílem, který jsou odhodláni dosáhnout za použití jakýchkoliv cest, mnohdy bez ohledu na jejich právní povahu a soulad se zásadami příslušných právních předpisů a dobrých mravů hospodářské soutěže. V prostředí internetu a podnikání v oblasti s ním související se prohřešky proti nejrůznějším pravidlům objevují nejen často, ale také zcela nezakrytě, jako by snad ani žádné námitky proti takovýmto nemravným a současně nezákonným praktikám nemohly dávat smysl. Setkáváme se s hanebnými spamy snažícími se přetáhnout zákazníky na základě defamujících nepodložených informací, neustálým pomlouváním pod rouškou „zpravodajství“, s nepřípustnou srovnávací reklamou, parazitování na pověsti apod. Pachatelé takových činů pak bez jakýchkoliv zábran hovoří o běžném konkurenčním boji či soutěžních praktikách. Ovšem pozor! Něco jiného je s někým soutěžit způsobem, který je v souladu se zákonem a dobrými mravy hospodářské soutěže a něco jiného je chovat se jako hulvát a nehorázně podvádět, jen pokud tím sobě prospěji a druhé poškodím.

    Problém zřejmě spočívá ve skutečnosti, že pro realizaci první z popsaných metod je třeba něco skutečně umět, něco dokázat a být opravdu dobrý. Vyhrávat má ten, kdo je nejlepší, kdo dokáže snižovat náklady, kdo dokáže být spolehlivý a odpovědný, kdo si svých zákazníků váží a kdo se chová tak, aby byli spokojení. Ovšem jsou i tací, kteří tohle nedokáží, protože na to zkrátka nemají nebo se jim nechce se o to snažit. Pokud jsou navíc i dostatečně podlí, nezbývá jim nic jiného než se uchýlit ke zlým praktikám nekalé soutěže, prostřednictvím nichž se snaží svou neschopnost kompenzovat. Ztrátu, kterou nemohou dohnat obvyklým konkurenčním bojem v rámci pravidel a zásad slušnosti pak dohánějí ranami pod pás a bezpáteřními tahy, kterými podkopávají konkurenčním subjektům nohy, dusí jejich rozvoj, poškozují jejich zákazníky, pověst i jméno a získávají tím neoprávněný prospěch pro sebe.

    V poslední době se k již dost frekventovaně užívaným druhům nekalosoutěžního jednání na internetu přidal další. Bezúplatné nasycení trhu. Není to případ speciálně vymezený (stejně jako spousta dalších) jako zvláštní druh nekalé soutěže v obchodním zákoníku, ovšem jednoznačně splňuje podmínky generální klauzule v ustanovení §44 obchodního zákoníku. Často se laik mylně domnívá, že pokud nelze konkrétní jednání podřadit pod nějakou zvlášť vymezenou skutkovou podstatu stanovenou zvláštní částí úpravy nekalé soutěže, o jednání v rozporu s právem nejde. To je ovšem nesmysl. Tyto případy, stejně jako jakékoliv jiné, musí podmínky generální klauzule splňovat. Každé jednání, ať už zvlášť popsané nebo nikoliv, aby bylo klasifikované jako nekalosoutěžní musí vyhovovat oněm třem notoricky známým předpokladům : 1) jednání v hospodářské soutěži, 2) rozpor s dobrými mravy soutěže a 3) způsobilost přivodit jiným soutěžitelům nebo spotřebitelům újmu.

    V případě jednání, o kterém je zde řeč a které se tak vesele rozvíjí, jde o to, že méně známé či neznámé hostingové společnosti nabízejí svůj produkt, konkrétně webhosting, zadarmo. Tím chtějí vstoupit na trh, získat pověst, obchodní jméno, okruh zákazníků na úkor stávajících poskytovatelů. Ovšem tím, že nabízejí hosting v takovém rozsahu a způsobem přístupným naprosto každého způsobují, že ostatní poskytovatelé jsou v tu chvíli v podstatě vyšachováni, neboť trh se nasytí a zbylí konkurenti v podstatě nemohou soutěžit. Je zcela evidentní, že bezplatný poskytovatel jedná s úmyslem pouze nekale přetáhnout zákazníky jiným subjektům a poté své produkty zpoplatnit. Je zcestné uvažovat o tom, že by bylo jeho cílem skutečně navždy poskytovat webhosting zdarma.

    V minulosti se, včetně zahraničí, stavěli k cenám nepokrývajícím ani náklady mnohem přísněji, než dnes. V současné době je pohled na věc o něco benevolentnější. Ovšem tak agresivní krok, jako poskytování produktu zcela zdarma a v takovém rozsahu a dosahu, nenajde právní oporu nikde na světě ani dnes, a zřejmě ani nikdy v budoucnu. Známa je sousta případů z judikatury, kdy takové praktiky museli jejich realizátoři opustit, neboť byly jednoznačně shledány nekalými. Skutečně je třeba odlišit situaci, kdy se třeba při vstupu na trh či uvedení nového produktu poskytuje nějaká přiměřená sleva či zadarmo například nějaká doplňková služba apod., což nekalosoutěžní není, od případu, kdy se poskytuje produkt ve velkém až neomezeném rozsahu zcela bezúplatně, což evidentně může vést k nasycení trhu a vyřazení konkurentů ze soutěže. Agresivní soutěžitel by pak získal na úkor ostatních zákazníky, z nichž alespoň část by „ze zvyku“ po následném logickém zpoplatnění produktu u něj zůstala.

    Na tomto místě je ještě vhodné připomenout dva podstatné charakteristické rysy jednání v rozporu se zásadami hospodářské soutěže. Jedná se o potencialitu a objektivnost. Potencialita znamená, že rozhodující pro posouzení určitého případu je způsobilost přivodit újmu, nikoliv újma samotná. Tedy není nutné prokazovat, jestli nebo snad dokonce jaká přesně vznikla škoda či jiná újma. Stačí, když sporné jednání bude mít takovou povahu, že by mohlo být potenciálně takové újmy příčinou. Objektivnost zase vyjadřuje, že jednání se posuzuje bez ohledu na subjektivní stránku jednajícího. Tedy jednoduše řečeno je naprosto nepodstatné, jestli soutěžitel chtěl nebo nechtěl, nebo zda věděl či nevěděl o právní povaze svého jednání. Není rozhodující, zda měl skutečně v úmyslu někoho poškodit nekalou soutěží. Rozhodující je jedině to, jestli k takovému činu došlo.

    Kromě mnoha soudních rozhodnutí je pro uznání případů bezúplatného nasycení trhu nekalosoutěžními opora i v odborné literatuře věnující se nekalé soutěži. Závěr tedy je, bohužel pro poskytovatele webhostingu takovýmto neblahým způsobem, jednoznačný. Bezúplatné nasycení trhu JE nekalá soutěž dle §44 a jako takové je zakázané. Je nepochybné, že pokud se situace v této oblasti nezmění a poskytovatelé budou tyto praktiky nadále používat, mohou, možná, pokud se někdo z poškozených soutěžitelů rozhoupe k akci, očekávat pro sebe velmi nepříznivé následky v důsledku soudního rozhodnutí.

81 komentářů u „Hosting zadarmo ? Nekalá soutěž !!

 1. josef

  Web hosting zdarma slouzi k osahani spolecnosti poskytujici sluzbu,

  ziskani prehledu o dostupnosti a vytizenosti linek ap.

  po otestovani cca 3 -6 mes je mozno pristoupit k dalsi spolupraci na placenych sluzbach php-mysql, asp- sql, vetsi prostor, apod.

  kolegove webmasteri jiste vedi o čem hovořím…

  Vystridali jsme 4 servery nez jsme zacali platit za hostovani webu.

  Dalsim aspektem, nepřehlédnutelným !, je, že většina free klientu by za web v daném čase stejně neplatila, jde převážně o soukromé aktivity studenty, připadně o malé firmičky pro které je internet okrajovou záležitostí. a k placeně službě se časem dostanou někteří znich ale až na do "dozrají" .

  A o nasyceni trhu nemůže být ani pomyšleni, natož vážná diskuse, zajemců o free web je mnoho a stále dorůstaji další…

  Sestavovat HTML se učí již na základních školách, každé 10 dítě má své stránky, každé 25 si cca od 14-16 let přivydělává programováním html častěji než 1x za Q.

  Free web

  jeto stejné jako zapůjčení všci k otestování před koupí

  v IT např free či trial software.

  ale přiklad od jinud:

  Na wc můžete v hospodě zdarma i bez konzumace ale za gulášek už se platí..

  Jde o nekalou soutěž vůči provozovateli veřejných záchodků?

  Nejlepší by bylo zrušit všechny ty zákony, vyhlášky a doplňky a novely a nařízení, ve kterých se stejně už navyznají pořádně ani sami právnici, (často ani autoři z PS) a začít to právo psát znovu od čistého stolu. tak aby to bylo hezky jednoznačné a srozumitelné a ne taková paltanina jako je to dneska, která má k normálnímu životu pěkně daleko.

  S pozdravem Josef Pinc

  PS: kromě placeného mailu mám i free adresu

  1. Radek Adam

   Taky podnikam, ale rozhodne nevidim za vsim penize. Nejsem deBill Gates. Esli ten inet bude vsude placenej……odchazim k podzemnimu hnuti…..

  2. Karol

   Som rád, že žijú takí ľudia, ako Vy. Práve vďaka takým luďom som pričuchol pred niekolkými rokmi k tvoreniu web stránok a mohol si to aj hneď otestovať na tzv. free serveroch. Medzitým som už vyrástol a vlastním päť zaplatených domén a päť platených hostingov.

   Ale skúste si nechať od pána Právnika poradiť. Poradí vám, ako vyzliesť do naha svojho klienta, budete kludne spávať a nebudete kaliť súťaž:-)))

 2. Sandokan

  Dobry den,

  premyslim, jak s timto komentarem zacit, protoze je toho opravdu hodne. Vy jste s Internetem asi velky kamarad, ze jej pisete s malym i. Nechapu ty lidi, co neumi ani pravopisne psat a pisou tady takove bludy.

  Trochu mne mrzi, ze se autor neukaze ani vlastnim jmenem a schovavá se za "redakce právník.cz". Asi jste stejna banda zlodeju jako na P.E.S.u …, protoze neumite obstat v konkurenci!

  P.S.: Ukazte mi jedinny zakon, ktery PIPNI (tomuto projektu to bylo adresovano 😉 porusilo, mozna "redakce právník.cz" si o necem nechala zdat….

  1. nix@sagen

   Ne, ze bych souhlasil s clankem, to rozhodne ne, je to pekna slatanina, ale internet se pise s malym ‚i‘. Neni to vlastni jmeno, je to pouze OBECNE oznaceni nejake pocitacove site (kterou ani navic nelze povazovat za jednu konkretni sit, ale za shluk mnoha mensich siti). Takze kdo ma rad internet, pise ho s malym ‚i‘. 😉

  2. Ja I.

   takze, aj ked to nie je kodifikovane, zo semantickeho hladiska je Internet je jedna konkretna siet, pomocou ktorej napr. aj citame tieto stranky a internet akakolvek siet takehoto typu :o))) takze asi tak…

   na druhej strane samozrejme mozme povedat, ze je velmi pravdepodobne, ze nevzinkne konkurencny Internet 2, takze je to vlastne jedno….

  3. Honza

   Ja bych se osobne zasazoval za internet s malym i, pokud se bavime o netu z technickeho hlediska a za Internet s velkym I, pokud se bavime o komunikacnim systemu vc. uzivatelu.

  4. Honza

   Ja bych se osobne zasazoval za internet s malym i, pokud se bavime o netu z technickeho hlediska a za Internet s velkym I, pokud se bavime o komunikacnim systemu vc. uzivatelu.

  5. Honza

   Ja bych se osobne zasazoval za internet s malym i, pokud se bavime o netu z technickeho hlediska a za Internet s velkym I, pokud se bavime o komunikacnim systemu vc. uzivatelu.

  6. Martin

   Nebudu vam v nicem odporovat, jenom v jedinem. Internet už dávno zdomácněl jako pojem, nikoli pouze návzev původní sítě, kdy se psalo s velkým I. Dnes je již dle pravidel možno psát Internet s malým i!

   Než budete někoho poučovat, se přesvěčte, o své pravdě, v tomhle případě nepravdě, protože internet lze nyní opravdu psáb oběma způsoby. Velké I je minulostí, i když uznávám, nedávnou…

   Martin

  7. cicinek

   Psaní internetem s velkým i nebylo nikdy kodifikováno, naopak i staří průkopníci internetu dnes píší internet s malým, protože telefon se s velkým T také nepíše :-)) Takže být Vámi – tedy člověkem, který napíše jediný s dvěma N – raději bych zalezl zpátky k Linuxu, vycídil brýle a vyrovnal sedadlo, případně zkontroloval, zda nemáte v kódu o jeden řádek víc… Češtinu nechte odborníkům, já se do správcování taky nepletu.

  8. katka amiourova

   Internet je v češtině opravdu s malým – česká norma je jiná než anglická – a není v pořádku se anglické držet – pak bychom totiž psali třeba Černé Madony, Výzvědná služba…jak udělali někteří kolegové pod dojmem angličtiny..

 3. Petr

  Opravdu je to nekala soutez ?

  Vezmeme situaci :

  Spolecnost 1 vyvine program a nabizi jej za uplatu.

  Spolecnost 2 vyvine program, ktery vykonava stejnou, nebo podobnou funkci, ale nabizi jej zdarma jako freeware.

  Nekala soutez ? Pokud ano, tak napiste rovnou, ze jste zasadne proti freeware … ale potom ihned odinstalujte svuj http server, php interpreter, cely Linux atd., protoze kdyz je to podle Vas nelegalni, tak se tedy dopoustite trestneho cinu, kdyz to uzivate !

 4. Perat

  Koukam dalsi pokus o utok na konkurenci… Jinak se to nazvat neda! Kdyz nekdo z dobre vule poskytuje zadarmo neco, co jinde stoji 500 az 1000 kc/mesicne, tak je to hned nekala soutez a kdyz P.E.S. se snazi cpat do kazdeho oboru v Inetu, navic za nelidske ceny, vsude se provali, a mineni uzivatelu Internetu o teto firme se neda bez sprostych slov ani vyjadrit, tak to je normalni…

  Lidi kam to spejem? Hloucek lidi si o sobe mysli Buh vi co a navic se snazi cpat svoje nazory jinym uzivatelum. Tento "clanek" je pouze pokus hodit spinu na Pipni.cz a pretahnout k sobe lidi.

 5. MrPedro

  To si děláte p***. Že by služby Quick, Volny a spol byli protiprávní ??? (Nemluvě o takových projektech jako je ICQ, Linux, apod.) Tak to potom hurá zpátky na stromy!!!!!!!!!!!!!!

 6. Jarda

  si snad delate srandu?

  vezmete si priklad treba z poskytovani internetu zdarma:

  jeste pred 4-5 lety bylo bezne ze se muselo platit pri pripojeni telefonni linkou jak telecomu tak providerovi.. pote se zacli objevovat spolecnosti ktere nabidli pripojeni zdarma a logicky pretahli 90%% zakazniku (a pritahli nove) – da se to povazovat za nekalou soutez?

  muze se snad divit provozovatel placeneho hostingu ze od nej lidi utikaji k hostingu zdarma a navic s lepsi povesti???

  hodne stesti pri psani dalsich hosnotnych clanku jako je tento!

  1. zkaza

   Az na to, ze pripojeni "zdarma" nikdy zdarma nebylo, ty spolecnosti si to zatracene dobre spocitaly, kdyby se jim to nevyplatilo, tak by do toho nesly… Smula… ono to totiz jenom tak hezky vypada, ve skutecnosti to, co se drive platilo jako dve sumy (tel. popl. + poplatky providerovi) dvema ruznymi fakturami, slozenkami ci jak, tak se spojilo do jedne jedine platby (pouze tel. poplatky), aby to bylo vzapeti serecomem rozdeleno na cast za telefonni pripojeni a na cast poplatku providerovi…

   Takze dost uz kecu o internetu zdarma, ktery nikdy zdarma nebyl…

  2. Kosac

   Ale samozrejme ze byl zdarma. Platilo se prece providerovi za internet + telefonni poplatky. Kdyz prisel internet zdarma, prestalo se platit providerovi a platily se jen tel poplatky. To ze z nich provider dostaval provizi me az tolik moc nezajima. Tel poplatky se platily porad stejne, celkova cena se mi snizila o poplatek providerovi (ktery de facto zaplatil telecom) ->pro me byl internet zdarma.

 7. Jiří Sekera

  Mohu se pouze zeptat… mohu tedy zažalovat firmu P.E.S. (shodou okolností náhodou provozovatele serveru pravnik.cz a komerčního hostingu pes.cz) za provozování služeb gbook.cz, mailform.cz, webankety.cz, pocitadlo.cz a další, které "mám" v úmyslu provozovat v dohledné době komerčně, ale firma P.E.S. je nekale provozuje zdarma a navíc je všude nekale propaguje?

 8. Kniga

  Tak todle snad nema obdoby…. Takze ted se rve, ze je tu projekt,m ktery ma momentalne webhosting zadarmo a to za podminek nemajicich v teto zemi obdoby. Pak se bude asi rvat na ty projekty co nabizi levny webhosting… PROTOZE cilem techto urvancu je ziskat co nejvic penez. NIKDO, ALE absolutne NIKDO a NIC!!!! nebrani jakekoliv firme poskytovat webhosting za stejnych podminek!!!! Pokud by free hosting nekale vyuzil neceho co ostatni nemuzou pak prosim ano. ALE tak tomu neni!!!

 9. Robin

  Autor ma pravdu. Zakon podobne chovani povazuje za nekalou soutez. On by si kazdy radoby podnikatel asi mel precist par zakonu a mozna by mel zacit obchodnim zakonikem :-) . Pokud vydrzi cist alespon neco malo pres 50 paragrafu, tak si urcite o nekale soutezi precte.

  Webhosting zadarmo neni mozne provozovat, protoze je to z pohledu logiky zcela nemozne. Pripojeni k internetu take neni zdarma. S tim se to neda tedy srovnavat. Sice se tvrdi, ze pripojeni je zdarma, ale kazdy ISP ma od telekomu provizi a tak to neni zdarma. Od koho ma jakou provizi webhosting zadarmo:-) ?

  Pokud nabizim webhosting zdarma jen za ucelem ziskani urcite pozice a vyhody proti ostatnim a potom to zpoplatnim, tak neni co resit… nekale souteze se urcite dopusti v okamziku, kdyz nasbiraji klienty a nasledne sluzbu zpoplatni.

  Nekala soutez by to s nejvetsi pravdepodobnosti nebyla, kdyz by firma nabizela nektere sve sluzby nebo vyrobky jako testovaci ci jako nejakou jednodussi variantu zdarma. K tomu by samozrejme musela od sameho pocatku nabizet i placenou sluzbu (nebo vyrobek) s lepsimi parametry. Pokud nekdo neco nabizi zdarma (a v budoucnu bude stejnou sluzbu nabizet jako placenou) jen za ucelem ziskani pozice na trhu, tak se zcela urcite dopousti nekale souteze.

  U nekale souteze neni podstatne zda skoda vznikla ci zda skodu chtel vinik zpusobit. Proste nekala soutez je i v pripade, ze dotycny skudce nechtel nikomu nic zpusobit ci dokonce ani nezpusobil. Staci, ze mohl zpusobit. Pokud by jednal umyslne, tak se jedna i o trestny cin.

  S nekalousouteznim jednanim se na internetu setkavam uplne kazdy den. Nejde jen o webhosting, protoze ten tak nesleduji. Hodne lidi (firem) na svych strankach pise, ze je nejlepsi nebo se primo srovnava s konkurenci a pritom zapomina, ze o konkurenci smi psat pouze v jednom pripade a to je jen v pripade, ze se jedna o srovnavaci reklamu. A srovnavat se musi srovnatelne a ne dve zcela rozdilne sluzby nebo dva zcela rozdilne vyrobky.

  Nutno tedy zopakovat, ze autor ma zcela pravdu.

  1. Jarda

   Spis by se chtelo zamyslet nad tim jesli nejde o zamerne napsany clanek prave proto aby "pospinil nekalou konkurenci pejska ktera dava mnohem lepsi sluzby a zdarma".. nebo je to nahoda ze se takovy clanek objevuje prave na serveru provozovany spolecnosti P.E.S. Consulting?

  2. Zdenek

   Chtěl bych tě upozornit na to, že v případě, že bys měl na jednom serveru několik tisíc free-webů a za připjení bys platil cca 1000-2000 měsíčně (což odpovída konektivitě cca 128Kb/s), tak by se ti na to všichni vysr…, protože při takovéto rychlosti připojení by se v životě nikomu žádná stránka z takovéhoto serveru nezobrazila. Navíc na free-webech obvykle neni mozne využívat ASP, PHP, MySQL apod, protože to klade vyšší nároky na celkový výkon serveru a na ochranu dat ze strany provozovatele.

  3. pixall

   128kbit konektivita do kancelarie alebo domov stoji na slovensku okolo 15000, ale vesat server na takuto linku je sialenstvo. za 2000 korun sa da poriesit pripojenie servera na backbone, bez obmedzenia rychlosti (uzke hrdlo bude najskor sietovka :o) ). php/sql zavisi predovsetkym od vykonu stroja, ak by to vyuzivali vsetci tak to masinu urcite zabije, ale v praxi tychto uzivatelov nebude tolko. pri troche snahy sa da obmedzit vyuzivanie systemovych zdrojov jednotlivymi uzivatelmi, aby par userov nezabilo cely stroj. okrem toho, prilis aktivnym userom sa da potom ponuknut garantovany hosting… teda moznost vyuzivat viac systemoveho casu. ochrana dat je otazkou konfiguracie a administracie servera, nie mnozstva userov. administrovat taketo divoke prostredie je pre admina urcite dobra skola. a ak to nahodou niekto prelomi, tak mame zalohy.. hostuje u mna niekolko desiatok free-webov a ani neviem ze na stroji visia.

  4. Yeti

   Ke srovnávaci reklamě: Musím pak ovšem zablokovat přístup k takové reklamě z Německa, protože srovnávaci reklama je tam shodou okolností nelegální právě srovnávací reklama. No nic.

   Zadarmo (z hlediska nákladů) není nic. Do všeho je potřeba vložit minimálně lidskou práci, jejíž cena je (doufám) nenulová, pokud už nejsou žádné jiné náklady.

   Takže když zadarmo píšu programy, které konkurují např. Microsoftu, znamená to, že mne v ČR může Microsoft zažalovat za nekalou soutěž? Potom je závěr jediný: zákon je špatný. Ostatně, další důkaz je tady: http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=1931.

  5. Jiří Sekera

   Pipni.cz ale zatím není provozována firmou, nýbrž dvěma fyzickými osobami bez živnostenského listu… nevím o tom že já bych nesměl někomu něco dát, protože prostě chci.

  6. michal rybarik

   webhosting "zdarma" moze byt tiez financovany z reklamych bannerov, zobrazovanych na strankach hostovanych webov, moze fungovat ako pridruzena sluzba k inemu projektu, ktory je takto financovany…

   okrem toho, jeden server, v cene cca 100.000 korun za nakup a instalaciu, s mesacnymi nakladmi na pripojenie na urovni 1000-2000 korun (taketo ceny sa daju dosiahnut), moze obsluzit niekolko tisicov free-webov. ak server vydrzi tri roky, pri tisicke hostovanych webov je su to naklady okolo 4 korun mesacne na web… to je skoda fakturovat. uznavam ze je to extremny priklad – chcem len poukazat na to, ze cena technickeho vybavienia a nakladov na internet je _minimalna_, a to, co si plati zakaznik u komercnych poskytovatelov, su prave garancie, technicka podpora, a podobne, ktore ifree-webhosting nedokaze poskytnut.

   a vobec, potom je nelegalny aj free web-mail, a vobec cely internet, lebo umoznuje dostat sa zadarmo k informaciam, ktore by inak mohli vyjst v knizkach….

  7. kaaja

   Ale webhosting zadarmo vlastne neni. Vetsinou musite na sve stranky umistit reklamu a tak vlastne platite protislouzbou. Tedy pokud jsou vase stranky casto navstevovane, tak platite vic nes dost.

  8. MM

   Nechci polemizovat s Vasim pravnim vykladem, pouze doufam ze vite o cem pisete, ale dovolim si polemizovat s vami uvedenou vetou: "Webhosting zadarmo neni mozne provozovat, protoze je to z pohledu logiky zcela nemozne."

   Myslim, ze zde jste se dost "utnul". Staci se podivat na to mnozstvi webhostingovych serveru :-). Prosim neplette si logiku a pravo. Nelze klast rovnitko mezi logicke a ciste dle prava, presne tak jako nelze tvrdit, ze kazdy zakon je spravny.

   Pokud ale autor !puvodniho! clanku tvrdi, ze webhosting nema ve svete obdoby, zavadi a operuje zde s velice mylnym argumentem! Ve svete (tedy internetu i mimo CR) je dost velke mnozstvi ruznych serveru, ktere umoznuji vytvoreni free www stranek za jimi definovanych podminek a rekneme omezenych sluzeb. To ale neznamena, ze by byl nutne porusen zakon v te ktere zemi. Prosim uvedomte si, ze pokud nebude mozne mit neplacenou www stranku na uzemi CR, tak je mozne ji mit na serveru mimo tento stat – a dotaz – co se tim zmeni? (Tedy mimo URL :-)

   Cela tato diskuse muze take vyustit v jiny dotaz: "Pokud se tyto sluzby zavadeji a zakon je odsuzuje jako spatne, znamena to skutecne ze jsou spatne sluzby, nebo je jen zakon zaostaly? Tedy v dobe jeho tvorby se s touto variantou sluzeb jaksi nepocitalo?"

   MM

   PS: Pred par lety (15-ti, 30-ti, 200, …) se podle jineho zakona i popravovalo, dnes uz ne. Znamena to ze v te dobe byl ten zakon spatny, nebo se situace pouze vyvinula k jeho zmene?

  9. Zbyněk

   Nesouhlasím!!!! Zásadně nesouhlasím!!!! Zákon má děr jak máku, ale to je jiná kapitola.

   K tomu freehostingu.

   – Takže každý ISP má od Telecomu provizi (dejme tomu, že ano) :-)

   (samozřejmě, že tomu tak není!!!) To jen kdyby někdo trpěl utkvělou představou, že to je skutečně tak.

   NENÍ!!!!!!!!!!!!

   – každý poskytovatel freehostingu má provizi za reklamu – ať už za reklamu (se kterou propaguje sám sebe) nebo za reklamu, kterou dostává od jiných firem. Protistrana nedokáže, že to tak je či není. (protože to prostě nejde)

   Horší článek tak zaujatého (možná i zakomplexovaného) autora jsem ještě nečetl. Velice mne to pohoršilo!

   Nakonec se bude platit i za e-mail – ha, ha, ha

   A nebo je tady varianta, že bude freehosting placený a za rok se bude platit třeba 12,- Taky v pohodě :-)

   Prohlašuji, že můj ISP – nedostává provize od Telecomu, dokonce ani od jiné společnosti! Mám u něj 2x e-mail zdarma, 1xneomezený hosting zdarma.

   Takže nakonec je vidět, že všechno je trošku jinak. Nepište prosím, že můj ISP dělá něco nelegálního, nemám náladu se tady dále dohadovat. Stejně bych to komukoliv vyvratil.

   Vždy se najde důvod, když jde o zákony a já bych rozhodně našel rozumný důvod proč mám e-mail a hosting zdarma.

   Ten článek je trapný a není divu proč se autor nepodepsal!

 10. Robie

  Kdo a jak určí jaká cena je taková, že nepoškozuje ostatní? Je to celé hloupé a chrání to nekokurenceschopné podnikatele. Proč by měli být chráněné drahé služby před levnými?

  A jestli je něco zadarmo, tak do toho přece nikomu nic není. Když něco budu mít, tak to dám komu chci a klidně zadarmo. Někdo pak přijde a vynadámi, že si to od něj ten člověk nekoupil, protože to ode mně dostal zadarmo. Zdá se mi to nesmyslné.

  1. Robin

   Ale to je rece nesmysl. Nejde neco provozovat zadarmo. Zadna firma nebude provozovat zadarmo neco s cim ma urcite a nemale naklady. Kazda z takovych firem to dela za urcitym ucelem.

   Tady nejde o konkretni firmy. Tady je to prece reseno obecne.

   Musis se zamyslet nad tim jak to je. Prece nejde o levnejsi sluzby, ale o bezuplatne, ktere bude nutne drive nebo pozdeji zpoplatnit a o tom to je. Ta bezuplatnost je tam jenom docasne a to za urcitym ucelem a urcitym cilem a v tom je ta nekala soutez. Tim cilem je snadne ziskani urcite pozice na trhu a to na ukor ostatnich soutezitelu.

   Zadna firma nemuze vsechny sve sluzby nebo vyrobky nabizet zadarmo. To je prece nesmysl. Firma je zalozena za ucelem podnikani a podnikani je cinnost pri ktere ma byt vytvoren zisk a ne ztrata. Firma, ktera vsechny (nebo v urcite oblasti) sve vyrobky a sluzby nabizi zdarma prece nemuze mit zadne zisky a proto musi bud zacit sve sluzby zpoplatnovat anebo musi zakonite skoncit svoji cinnost. Nemyslis?

   A jakmile dojde ke zpoplatneni po ziskani urcite vyhody na ukor jinych (tou vyhodou muze byt treba znamost ci jen urcita pozice na trhu nebo urcity pocet klientu), tak se jedna o nekalou soutez.

   Mohu te ujistit, ze zakony o nekale soutezi jsou v EU ci v USA podstatne tvrdsi nez u nas.

  2. Robie

   Nesmysl? Spousta věcí je nabízeno zadarmo. Je to nelogické, ale je to tak. Někdy proto, že jde o vedlejší činnost, jindy z propagačních důvodů, nebo třeba i z cílem dodatečného spoplatnění. Nevidím na tom nic špatného.

   Mohou to dělat přeci všechny firmy a tedy i ty, které má tento zákon chránit. Pokud jsou konkurenceschopné, tak sníží ceny, nabídnou lepší služby a přežijí. Pokud někdo nabízí nějakou službu a dotuje jí z jiných prostředků, tak je to zvláštní, ale měl by na to mít právo, ikdyž se to někomu nebude líbit.

   A co když něco nebude zadarmo, ale za zaváděcí ceny? Kdo určí, že takové ceny jsou nekalá soutěž a ne schopnost dělat něco efektivněji. Jen chci říci, že takový zákon vidím jako nadbytečný. Ale to je můj problém.

 11. lukas

  Autor clanku zrejme nema ani nejmensi tuseni o tom, na jakych principech freehosting funguje. Freehostingu je u nas nekolik desitek, ve svete mnoh tisic, mozna desitek tisic, kazdy nabizi ruzne sluzby, vsemes nejak omezene oproti placene variante. To, ze jine firmy za srovnatelne sluzby pozaduji penize, neni obrazem podlosti ci vychytralosti tech co totez (nebo skoro totoez) nabizeji zdarma, ale je to dikazem neschopnosti managementu komercnich hostingu.

  freehosting u nas nabizi treba take cesky telecom (Quick), Czech On Line, Seznam, Tiscali, Contactel,…, ale take coklove maji svuj freehosting. Kazdy za trochu jinych podminek. Chcete snad vsechny tyto spolecnosti obvinovat z nekale souteze? To by bylo velmi vazne obvineni, jimz byste mohli ublizit hlavne sami sobe! Zda se, ze na tomto serveru sve clanky pisi spis radobypravnici nez skutecni odbornici.

 12. Honza

  Dle vasi teorie musi totez platit i o veskerem volne siritelnem software. Pocinaje nejdrobnejsimi utilitami, konce operacnimi systemy (Linux) a kancelarskymi baliky (OpenOffice). Ty nam pravnici taky budou chtit zakazat?

 13. Honza

  Pravnici prece poskytuji sve sluzby za uplatu, za penize! Ne zadarmo! Jinak je to nekala soutez, ostatni pravnici se mohou citit ohrozeni! Okamzite tento clanek z internetu stahnete nebo zpoplatnete, jinak se…

  "možná, pokud se někdo z poškozených soutěžitelů rozhoupe k akci, lze očekávat pro sebe velmi nepříznivé následky v důsledku soudního rozhodnutí."

 14. Merlin

  co dodat jen to ze spolecnosti typu P.E.S: nemaji co delat na ceskem Internetu… obycejna zavist …

 15. Jarda

  vsichni tady mluvite o tom ze firma ktera byla zalozena za ucelem zisku nemuze davat sve sluzby zdarma (to je jiste pravda), jenze co kdyz ona "firma" nebyla zalozena za ucelem zisku a jejim cilem je poskytovat webhosting zdarma a sve prijmy ma z jine oblasti?

  1. Honza

   Jasně, souhlasím s Jardou. Skutečně neexistují jen společnosti založené za účelem maximalizace zisku, i když ekonomická teorie staví své modely především na nich. Co třeba NGO – říká vám to něco, pane autore? Pokud byla řeč o Pipni, tak jsou z obliga i v tom, že budou poskytovat placený hosting s některými lepšími službami, a zadara varianta bude stále existovat-alespoň určitě pro stávající zákazníky.

   Kdo umí ten umí, kdo neumí, ….

   Zdraví Honza.

 16. Vesely Josef

  Kdyz je neco zadarmo, tak je to trestne ?? Ne – nic neni zadarmo. Vzdy to nekdo plati. Reklamni agentury, uzivatele tim ze jsou pripojeni, atd. atd. . Jedine ten kdo podnikani na internetu nerozumi muze napsat ze to je zadarmo. Podobne jako jsou zadarmo "silnice". A presto mnohdy radi platime "myto" za dalnice.

 17. Marek Schmidt

  Tak toto snad ani nemá cenu komentovat. Vy jste fakt úplně mimo!

  BTW. zrovna vám tady nad článkem bliká reklama na http://www.pes.cz webhosting ZDARMA… být váma, tak je zažaluju za urážku!

 18. V1kt0r

  Hm. Nechapu sice, kde vzal Sandokan tu domnenku, ze jediny spravny internet je ten s velkym ‚I‘. Co ja vim, vedou okolo toho lide diskusi, kdyz po vodni dymce neni o cem jinem, ale v Pravidlech ceskeho pravospisu to jeste zrejme dano neni, takze?

  Nicmene se zbytkem Sandokana souhlasim. Je pan "Redakce pravnik.cz" take tak naruzivym protivnikem free-beer-software? Public domain? kdyz se 1000 elektrikaru rozhodne, ze svemu sousedovi roztahaji zasuvky na chate zadarmo, bude je take cely stav elektrikaru honit po poli za nekalou soutez? Asi ani ne, ze?

  Ale take uz jsem si lamal hlavu, z ceho ze to projekt *PIP* vlastne zije. Pokud je ciste dotovan, je mi to prinejmensim divne.

 19. Dracula007

  Co to dotyčný plácá za nesmysly? Ví vůbec že mezi freeweby a placeným hostingem je naprosto diametrální rozdíl? Působí to na mne jako když Jan Janda píše o hackerech, je to úplně stejná hrůza. Takže autorovi pro orientaci:

  Freehosting – nic není garantováno, člověk vůbec nemá doménu (pipni.cz je výjimka) ale subdoménu (a někdy ani to ne), služby jsou často nespolehlivé a velice omezené, většinou je povinná reklama, konektivita je slabá a podobně. Čili většinou jsou to osobní stránky, firmy jsou na nich jenom výjimečně (a placený hosting by si většinou stejně nepořídily).

  Placený hosting – garantována určitá úroveň služeb, vlastní doména je samozřejmostí a služby jsou (alespoň většinou).

  Čili pokud to shrnu – Freehosting a skutečný hosting si v drtivé většině nekonkurují. Nazvat tuto situaci nekalou soutěží zavání skutečně demencí.

  1. Jones

   Presne tak…

   to, co v posledni dobe pipni predvadi je des..

   Na ten hosting bych si neumistil ani html stranky, protoze ten server je porad dole..

  2. host

   Tak to vypadá, že tenhle právník je asi dost mizerně placený, že nemá ani na pořádnou literaturu.

   Doporučil bych mu třeba listinu základních práv a svobod, kde se hovoří např. o rovném přístupu k informacím. A co může být "rovněji" přístupné než to, co je zadarmo.

   Jinde se zase v podobné literatuře píše o nekalých obchodních praktikách, mezi které patří i takovéto nenápadné očerňování a vyvolávání různých spekulací okolo dalších subjektů působících na trhu.

   V podstatě to vypadá, že to není právník, ale jakýsi nedouk…

   Nic mějte se a zkuste třebe jednou napsat něco o tom, jak nehorázné je chování firem, které skupují doménová jména jež vůbec nesouvisí s jejich podnikatelskou činností a ještě se schovávají za tzv. předregistraci, kterou píšou na kde koho, jen aby se nevědělo, že to skupujou oni.

 20. Peta

  Protoze ma asi halucinace.Takovou blbost uz sem fakt dlouho necetl.

  Je to asi jako tvrdit, ze kdyz dam nekomu tuzku zdarma, tak porusuju zakon!

 21. extant

  Vzhledem k tomu, ze, jak se pise v tomto clanku, poskytovani produktu nebo sluzeb

  zdarma je nekala soutez, provozovatel pravnik.cz se dopousti nekalosoutezniho jednani.

  Existuji i servery (napriklad vydavatelstvi Springer Vergla), ktere clanky zpristupnuji

  pouze po zaplaceni. Tim, ze pravnik.cz zpristupnuje svoje clanky zdarma siroke

  verejnosti, se dopousti nekale souteze s moznymi nasledky napriklad nasyceni trhu.

  Zvazuji podani trestniho oznameni na vyse uvedeny subjekt.

 22. Josif

  No jo, jak na takovy blabol zareagovat… Zkusim to: autor nema ani nejmensi poneti, co je to hospodarska soutez, z hladiska ekonoma. Doporucuju precist par knizek z rakouske skoly. Zjistil by, ze svobodny trh, neomezovany podobnymi nesmslnymi klauzulemi prospeje vsem ucastnikum vice. To je k moralnimu aspektu veci. K pravnimu: Proc mame komercni televize, za ktere se neplati, a taky kabelove, za ktere se plati? Proc v tom pripade necini nekalou soutez i treba Nova oproti kabelovym stanicim? Jedna se o naprosto stejny pripad.

 23. Marek Pasovsky

  Nez redakce neco publikuje, mozna by si to po sobe mela precist (pripadne to dat ke korekture skutecnemu JUDr.)

  Navic me zaujalo, jak je mozne, ze nad takovymhle clankem truni banner firmy, ktera jako novinku zavedla "testhosting" – hostovani zdarma.

  Mozna by redakce mela vypovedet reklamni smlouvu nekomu, kdo podle ni porusuje zakon.

 24. Ales Horak

  A co treba GNU projekty (napr. cely Linux) – to jsou tedy podle Vas systemy,

  ktere je potreba zakazat, zrusit a nebo okamzite zpoplatnit jejich pouzivani ?

  Hmm a kdo je vlastne zpoplatni – zeby sam velky M$ ? Neni nahodou autor placenym agentem nejakeho takoveho giganta ?

 25. rc

  .. neni to nahodou take bezuplatne syceni trhu ???? :)

  To sou mi paradoxy … a proto at si autor (a mozna i zakon, ale ja doufam, ze ne … ze je to jen vyklad zakona jednim pomatencem) mysli co chce, podle mne to NENI nekala soutez pokud to neobsahuje dalsi prvky, ktere by z toho jiz nekalou soutze delat mohly …

 26. peat

  Zdravim. Nejsem pravnik ani ekonom. Na druhou stranu se slusne orientuju v nastinene problematice a provozuji webhosting zdarma. Rad bych zde uvedl nekolik faktu, ktere zrejme autor nevidi – skoro se zda, ze autor vi o internetu tolik kolik ja o pravu, coz jiste neni dobry podklad pro psani clanku na dane tema.

  Webhosting provozujeme ve dvou lidech, zatim bez zisku, nicmene ztrata je tak mala ze jsme schopni ji unest i pres to, ze oba studujeme. Myslim, ze provozujeme co do kvality supportu a pece o "zakazniky" webhosting lepsi nez vsechny ty komercni, s kterymi jsem se doposud setkal.

  Ale chtel jsem uvest fakta. Nase naklady, kdyz nepocitam cas, jsou poplatek za domenu a pripojeni do internetu. Za nic jineho neplatime. Cely server bezi na "vyrazenem" pocitaci (to boli takhle o nem psat, dlouho dobre slouzil a slouzi dodnes 😉 ). Pokud nekdo provozuje webhosting se stacisicovymi mesicnimi naklady, je to pouze neefektivita jeho prace.

  Jsem presvedcen o tom, ze v tomto svetle vypada aplikace paragrafu 44 obchodniho zakonniku na tento pripad dostatecne absurdni. Skoda ze autor je natolik drzy, ze se odvazi napsat clanek o oblasti ve ktere je natolik nedovzdelany.

  Jo, a jestli je tohle namireno proti pipni.cz, tak me to bytostne rozciluje (stoji to namahu psat slusne), protoze provozovatele pipni, soude z tam umistenych diskuzi, se o svuj server staraji a nabizeji sluzby kvalitni a dost mozna o mnoho kvalitnejsi nez provozovatele tohoto serveru. Server pipni.cz je mi sympaticky, a to pisu i pres to ze je to pro me jista forma konkurence.

 27. Yeti

  Vám musel někdo z poskytovatelů free web hostingu asi hodně ublížt, že tak fňukáte. Z toho článku ublíženost přímo čiší. Fňukat byste ale měl mamince na rameni, a nevydávat to za seriozní článek.

  Dávat něco zadarmo není nelegální. 99%% software, který jsem napsal, byl zadarmo. A co? Chcete mne zavřít za nekalou soutěž?

 28. Sluníčko

  To mně úplně zamrazilo. Svítím a hřeju zadarmo, zdá se tedy, že jsem pro elektrárny a teplárny nakalá konkurence. Až si všichni pořídí na střechy solární kolektory a obejdou se tak možná bez Temelína a ČEZu, přijde taky nějaký debil s požadavkem, abych se vypnulo, protože jinak poškozuju konkurenční podmínky?

 29. mizsha

  Opensource je take nekala soutez ? Kdys sem si clanek precetl, tak jsem zacal nabyvat dojmu ze cokoliv co je zadarmo je nekala soutez.

 30. Tomáš Kapler

  nedá mi to nezareagovat na tento neschopný právnický názor. Autor (právník???) zapomíná, že tento produkt je "zadarmo" ne zadarmo. Tedy že za jeho využívání platíte – reklamou, spamy atd. Navíc je to de-facto jakýsi "dárek" k placené verzi. Je to jako byste tvrdil, že přidávání ponožek zdarma ke každé koupené televizi je pokus o nekalosoutěžní ovládání trhu s ponožkami. Případně abych byl přesnější – jedna ponožka zdarma a druhá za peníze, takže homelesáci by si "kupovali" ponožku zdarma a když by to chtěl někdo využívat lépe, tak si "zaplatí" za lepší službu – druhou ponožku.

  A jinak je to opravdu vtipné, když je článek na php serveru, který je zdarma variantou placených verzí a opravdu se pokouší o ovládnutí trhu (on se vlastně o to pokouší každý)

  1. majer

   Dobrý den pane doktore,

   chtěl bych Vás moc poprosit o radu týkající se předkupního práva. Asi 40 let bydlíme v bytech vlastněných společností OKD a.s. a v poslední době kolují řeči, že všechny byty, které OKD a.s. vlastní (cca 40 000 na severní moravě) prodají jednomu investorovi bez toho aniž by nám je nejprve nabídli v rámci předkupního práva. Poruší tím ono předkupní právo uživatelů (nájemníku bytu)vyplývající se zák.72/94sb., anebo ne. Na lince sdružení nájemníku mi řekli, že pokud prodají domy a ne byty tak ne. Což je ale podle selského rozumu samozřejmě totéž. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.M.Bajer

 31. alex

  vim, ze pravnici umi prekroutit vsechno, ale takovou blbost uz jsem dlouho necetl. spousta lidi tu uz rozumne odpovedela, takze netreba argumentovat tim samym. co kdybyste se misto vymysleni pitomin zamerili na plytvani penez danovych poplatniku nasim statem?

 32. Ondřej Bohuslav

  A když budu někomu za darmo rozdávat jablka, tak je to taky nekalá soutěž? No tak to potěš….

  No naštěstí mě uklidňuje, že tohle nemůže nikdou soudný myslet vážně. Takže to s úlevou chápu jako velmi vypečený vtip….

 33. rastaman

  tenhle clanek je naprosto neuveritelna slatanina od autora ktery zrejme nema paru o cem pise.timto chci poprosit autora aby se uz nezabyval tematikou internetu.bude to tak pro vsechny lepsi.dekuji

 34. michal rybarik

  citam citam a nestacim sa cudovat…

  ak mam porovnat internet s inym mediom, televiziou, tiez existuju kanaly ktore mozno sledovat bezplatne (komercne televizie financovane z reklamy) ako aj kanaly platene, financovane priamo divakmi (hbo). nie su tie zadarmo-pozeratelne televizie tiez nie tak celkom legal? nie. platene ponukaju kvalitnejsi program. rovnako pri free-webhostingu rozsah sluzieb, resp. garancie, nie su porovnatelne s platenymi sluzbami.

  a ak ostaneme pri mediach, napriklad tlacenych, reklamne noviny dorucovane do schranok by mali byt nelegalne, lebo ziskavaju vacsi podiel na trhu ako platene periodika…

  a paaani, server wam bezi na softwari, ktori ste ziskali zadarmo (apache+php), a ku ktoremu existuje platena alternativa (napr iis+asp)… podla vasej uvahy sudim ze pouzivate softver, ktory sa prieci minimalne dobrym mravom, ked nie je priamo protipravny…

  … a vobec, ked ste presvedceni o svojej pravde, podajte trestne oznamenia na poskytovatelow free-webhostingov. nie som pravnik, ale vidi sa mi ze vediet o trestnom cine a neoznamit ho je tiez trestne. vela stastia…

 35. Tom V.

  Předpokládám že se autorovi článku stalo něco velmi vážného (položila se mu webhostingová firma ..). Freehosting je naprosto normální a samozřejmá služba, bez níž by se internetová gramotnost pramálo rozvíjela. Já osobně bych se neučil programovat, kdybych neměl příležitost stránky vystavit zadara. Dostávám takto (většinou) pár desítek MB. Někdy bez, někdy s podporou různých prg jazyků a FTP.

  Ne vždy je to až tak úplně zadarmo – reklama na stránkách uhradí snad alespoň provoz … . Pokud bych si chtěl založit internetový obchod nebo cokoliv výdělečného charakteru, zaplatil bych si garantované a tudíž i placené služby.

  Pokud by v ČR vstoupil v platnost zákon omezující freehosting, našel bych si zahraničního providera.

  Tom

 36. humppa

  Super!

  Provozuji na netu server. Mam v ceske republice defacto dva konkurenty. Vsichni fungujeme bezplatne.

  Takze jakmile ja si necham platit, tak mohu ostatni zazalovat?

  Hoho! Hokejka.cz tes se! :-))

 37. Lukas Mach

  Myslim, ze takto zavadejici clanek jsem uz dlouho necetl. Je samozrejme jasne, ze jenom trosku pozmenenym vykladem muzete (vzledem k rozsahlosti zakoniku) ilegalizovat prakticky cokoliv (co je jenom trochu nestandartni a s cim se pri navrhu zakona nepocitalo).

  Zrovna kdyz pisu tyhle clanky, tak se mi na nad textovym polickem (na vasich strankach) zobrazuje reklama na PES.CZ. Takze je evidentni kdo si to zaplatil.

  Uz jenom ten obsirny uvod spolu s podpisem poukazuji na to, ze tento clanek je psan na objednavku.

 38. Michal

  Nechapu, proc by mel hosting zdarma byt protizakonny. Serveru v zahranici je spousta, ktere ho nabizeji, mozna s rozdilem, ze nenabizeji domenu 2, nybrz treti urovne, je to ale takovy rozdil? Nebo snad zakon urcuje velikost prostoru, kterou smi hostitel nabizet zdarma a kolik uz za penize?

  A kdyz si nekde budu platit server hosting a nabidku kamaradovi, at si tam zadarmo hodi svoje stranky, dopoustim se protizakonneho jednani? Nebo kamaradovi jeho kamarada?

  Tohle je veschno absurdni.

 39. SinisteR

  Free hosting je uplne o necem jinem nez je treba preplaceny hosting ceskych serveru.

  O nejakem poruseni nemuze byt vubec rec. To jen par serveru se rozhodlo, ze bude vydelavat na uzivatelich nekrestansky.

  My jsem ti co narusuji takove to vykradani penezenek uzivatelu internetu.

  At uz pisatel pise cokoliv jedno je jiste.. Pokud poskytovatel serveru dodrzuje licencni podminky pro SW vybaveni sveho serveru pak neni co resit.. Dokonce se stava, ze spousta placenych serveru ma nelelegalni sluzby na serveru o tom by se mohlo diskutovat. Diskutovat o free sluzbe jako zlocin to si fakt muze vymyslet nejaky socan.

 40. Mr. T.

  Pisatel asi přišel o pěknej balík pěněz, nebo mu spadly hračky do kanálu, nebo mu uletěly včely, …………….. ,a potřeboval si vylejt zlost. Prostě keci, keci, keci.

 41. Martin Kralicek

  Vazeni,

  clanek "Hosting zadarmo ? Nekalá soutěž !!" je evidentne psany na objednavku (zdravime P.E.S. – uz si na vas dal i odkaz ;-)).

  Navic je zcela mimo misu.

  Vazeny anonymni autore, uvedomte si, co vcechno dostavate "zadarmo". To, ze treba v Praze (a v x dalsich evropskych mestech) mate kazde rano noviny Metro je tedy take nekala soutez a nezakone podle presycovani trhu? Urcite ano, protoze lide si pak preci budou kupovat mene ty ‚hodnotne‘ noviny, ne? A ze uz to takhle funguje radu let a porad to jeste nikdo nezpoplatnil, co? A to i ve ‚vyspele Evrope‘, kterou nas tu strasite…

  A ze mate ‚zadarmo‘ vyhledavace (Yahoo, Google, Seznam), freemaily, internetove noviny a dalsi miliony sluzeb to vam nevadi? Zakazat, zrusit, postrilet tuhle podlou konkurenci!!!

  Vazeny pane "pravniku" uvedomte si laskave, ze zakaznik freehostingoveho serveru ‚plati‘ za sluzby tim, ze na jeho stranky je umistovana reklama. Jestli znate server, kde tomu tak neni, tak jej zde, prosim, jmenujte. Stejne tak ‚plati‘ i uzivatele vsech ostatnich ‚free‘ sluzeb, vcetne zminovanych novin Metro.

  Laskave si tedy dejte pohov a zamyslete se, nez budete psat takove nesmyslne urazky jako: "Ovšem jsou i tací, kteří tohle nedokáží, protože na to zkrátka nemají nebo se jim nechce se o to snažit. Pokud jsou navíc i dostatečně podlí, nezbývá jim nic jiného než se uchýlit ke zlým praktikám nekalé soutěže, prostřednictvím nichž se snaží svou neschopnost kompenzovat."

  M.

  PS slusnosti je u clanku uvadet autora, i kdyz chapu ze se nikdo nechce pod takovy nesmysl podepsat jmenem

 42. siso

  Na tomto je cely clanok zalozeny a nie je to pravda:

  Je zcestné uvažovat o tom, že by bylo jeho cílem skutečně navždy poskytovat webhosting zdarma.

  Webstranky generuju prijmy z reklamy a preto je to platny business model a umyslom poskytovatela skutocne moze byt poskytovat webhosting zdarma.

 43. Milan

  Je neco spatneho nas pouzivani freehostingu ci freeware programu? neni. Spolecnost P.E.S. je opravdu "dobry pritel kazdeho webmastra".Zaregistrujte se u nich, nefungovalo mi tam nic. Takze jsem od nich trychle utekl k pipni. Jo, popzna se clovek, ktery se chce obohatit na ukor jineho.,A pozna se clovek, ktery chce ostatnim usnadnit svuj vstup na net. Ja to zcela podporuju. Protoze i ja poskytuju svuj prostor ostatnim zdarma, vyvyjim software zdarma a hlavne nepouzivam komercni software. Tak si to uvedomte vy "psi".

 44. Robert Sedlak

  Uplne s Vami suhlasim! Aj na Slovensku mozno najst niekolko prikladov takejto nekalej sutaze. Povedzme: http://www.host.sk – perfektny webhosting, ktory poskytoval neobmedzene miesto na web, mail, PHP podporu, MySQL databazu – vsetko "neobmedzene a zadarmo". Takto host.sk fungoval roky. Firma, ktora host prevadzkovala (Prof-I-Net) mala na Slovensku dokonca ziskat licenciu na tretieho mobilneho operatora. Dosli ale peniaze. A musel zaniknut aj HOST. Ale prisiel investor, ktory host kupil, zmdernizoval a…… SPOPLATNIL. 1000,- Sk treba zaplatit, ked chcete host pouzivat. Je to maximalne nekale, nakolko zakaznici HOST-u odmietaju platit za "bezplatny" hosting. Co je najvacsia drzost, HOST.SK dokonca svoje sluzby vydava za BEZPLATNE, vraj 1000 korun nie je nic a je to len jednorazovy poplatok.

  Podobne postupoval aj slovensky WebPark.

  Inak postupoval iny poskytovatel: home.sk. Ten ked nemal peniaze, jednoducho sluzbu zrusil, ale nespoplatnil. Nieco podobne sa zacina diat aj v CZ. Vsimol som si, ze prestali docasne fungovat serveri kgb.cz a fbi.cz, to signalizuje, ze nieco sa deje a pravdepodobne budu tieto projekty spoplatnene, nakolko ten stav pretrvava dlhodobo. Davajme si pozor!

 45. Kája JUDr

  souhlas se vším, až na jedno podstatné:

  žádný § nezakazuje web zadarmo a ani by to nebylo možné a účelné!!!!

 46. Lukas Petrasek

  nebo se pletu ?

  Me zkusenosti se vsemi pipni, webzdarma, .. free jsou spatne.

  Ale za dobrou cenu s vybornou kvalitou je napr.

  ISOL.cz nebo drazsi FORPSI.com

  LP.

 47. Martin Dvorak

  Freehosting neni nekala soutez,

  pouze muze vest k nasiceni trhu, popr. prebrani zakazniku viz pipni.cz

  nicmene kdo chce neco ve skutecnosti provozovat,

  tak tezko muze ocekavat neco zadarmo,

  kdyz nebudu platit najem,hypoteku, leasing,

  proste me vyhodi, seberou veci – jinymi slovy nemam zadne garance

  free hosting = hosting bez garance

  pokud chci neco s rozumnou cenou a kvalitou

  volim isol.cz, forpsi.com, ignum.cz,

  MD>.

 48. Jan

  Letos se mi urodilo rajčat, že je nepojím. Jako neznámý soutěžitel je zčásti zadarmo rozdávám sousedům, pročež je nemusejí kupovat (např. v Intersparu či Kauflandu), čímž těmto obchodním řetězcům způsobuji újmu. Je to v podstatě totéž nekalosoutěžní jednání, jako webhosting zdarma, že?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>