Rady pro spotřebitele aneb jaká jsou naše práva při reklamaci zboží

Po vstupu do Evropské unie u nás začaly platit evropské normy v oblasti záruk. Práva a povinnosti spotřebitele i prodejce upravuje občanský zákoník v §§ 588 až 627 a zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

Mnozí z nás v této problematice i nadále tápou. Typické pro dnešní dobu je, že pokud se chystáme nějakou věc koupit, obchodníci si nás předcházejí, lákají slevami, akcemi, reklamními letáky atd.

Pokud se ale na zakoupeném zboží objeví nějaká vada a je třeba je reklamovat, prvotní ochota a horlivost mizí a ne zřídka dochází ke sporům zákazníka s obchodníkem.

Na co si tedy dát zejména pozor při koupi spotřebního zboží a jeho případné následné reklamaci?

Prvním úskalím může být již samotná koupě zboží. Je třeba si pohlídat, abychom od obchodníka vždy získali ke zboží i záruční list. Umožňuje-li to povaha věci, může být záruční list nahrazen dokladem o prodeji. Obchodník vám není povinen vystavit záruční list automaticky, ale na vaši žádost je povinen tak učinit.

Bez těchto dokladů nemůžeme zboží reklamovat, protože obchodníkovi nedokážeme kdy , za kolik a zda vůbec jsme si u něho věc zakoupili. Záruční list nebo doklad o prodeji musí obsahovat určité zákonem stanovené náležitosti: o jaký výrobek se jedná, uvedení data prodeje, za jakou cenu bylo zboží zakoupeno, jméno a příjmení, název nebo obchodní firmu prodávajícího, jeho identifikační číslo, sídlo, jde-li o právnickou osobu, nebo bydliště, jde-li o fyzickou osobu.

Záruční doba začíná běžet od převzetí věci kupujícím. U spotřebního zboží je záruční doba 24 měsíců, obchodník vám tuto záruční dobu u nového zboží nemůže zkrátit. Naopak může být záruka prodloužena, což musí být uvedeno v záručním listu.

Pokud po zakoupení zboží zjistíte, že má vadu (= není ve shodě s kupní smlouvou), máte právo požadovat, aby obchodník věc vyměnil nebo ji opravil, a to bezplatně a bezodkladně.

Pokud to není možné, musíte dostat na zboží slevu nebo můžete odstoupit od smlouvy, v tom případě jsou vám vráceny peníze.

Při reklamaci do 6 měsíců od zakoupení můžete využít tzv. vyvratitelnou domněnku, že rozpor s kupní smlouvou existoval již při převzetí věci (§ 616 odst. 4 občanského zákoníku). Nejste to tedy vy, ale prodávající, kdo musí dokázat opak. Pokud tak neučiní, můžete požadovat výměnu věci za bezvadnou nebo odstoupení od smlouvy.

Pokud zjistíte vadu po této lhůtě, máte právo aby obchodník odstranitelnou vadu odstranil bezplatně, včas a řádně. „Není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné, může kupující požadovat výměnu věci, nebo týká-li se vada jen součásti věci, výměnu součásti."( § 622 odst. 1 občanského zákoníku). Pokud není tento postup možný, můžete žádat od obchodníka přiměřenou slevu z ceny nebo odstoupit od smlouvy.

Jedná-li se o vadu neodstranitelnou, která brání řádnému užívání věci máte právo na výměnu věci nebo můžete od smlouvy odstoupit. Stejná práva máte i v případě, že jsou vady sice odstranitelné, ale vyskytují se opakovaně i po opravě a nebo je jich na výrobku větší počet a brání vám věc řádně užívat. Pojmy "opakovaná vada" a "více vad" nejsou zákonem stanoveny. Z judikatury však vyplývá počet tří opakování nebo současně se vyskytujících vad ( např. publikace "Občanský zákoník, komentář", Jehlička, O., Švestka, J., Škárová, M. a kol., 6 .vydání, C.H.Beck, Praha, 2001, str. 968).

Prodejce je povinen opravit věc na vlastní náklady a reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě.

Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit. Můžete odstoupit od smlouvy nebo si nechat věc vyměnit za novou. Je proto důležité nechat si od prodejce vystavit reklamační list s datem ke kterému si od vás výrobek k opravě převzal. Ten se vám bude hodit i při případném opakování vad.

Máte také zákonný nárok na úhradu prokazatelných nákladů, spojených s reklamací.

Pokud vám reklamace byla uznána, máte právo na proplacení nákladů spojených s vyřízením reklamace. Tyto náklady je nutné doložit.

Zákazník také nemá povinnost v případě vrácení zboží obchodníkovi, při odstoupení od smlouvy či výměně zboží, toto zboží vracet v originálním balení ve kterém byl výrobek zakoupen.

 

Mgr. Hana Průchová, studentka Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni

333 komentářů u „Rady pro spotřebitele aneb jaká jsou naše práva při reklamaci zboží

 1. Jan - prodejce

  Vážení, přečetl jsem příspěvek a musím jen podotknout, že většina reklamací je minimálně sporná. Obvykle se setkáváme v našem obchodě s těmi "stejnými kverulanty", kteří zboží opotřebují, nesprávně používají a pak si chodí stěžovat. Naše chabé zákony toto vše umožňují a média ještě nabádají lidi k dalším reklamacím. Nejraději bych většinu takových zákazníků nakopal. Politika našeho řetězce je až příliš benevolentní vůči takovým chytrákům a tak se musím jen trpce usmívat.

 2. Kaja

  Nevím jestli nechápu špatně pojem vyvratitelná domněnka, ale znamená to, že ve lhůtě šesti měsíců budu muset v případě reklamace dokazovat, že zboží bylo při prodeji ve shodě s kupní smlouvou ? Jak to mám můjtysmutku udělat ?! Mám si pořizovat podrobnou fotodokumentaci každého prodaného kusu?

 3. jana

  Chtěla jsem se zeptat, jaká je záruční doba kamenické práce na náhrobek. Po nějakém čase, bude to 5 měsíců, se náhrobek začal viklat a hrozí pád. Kameník, co náhrobek zhotovit se ale nemá k jeho o¨pravě, požádám ho proto dopisem, aby tak učinil. Pokud náhrobek sám na své náklady neopraví, můžu požádat jinou firmu o opravě a kameník výlohy zaplatí?

 4. Michal

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli při ztrátě záručního listu (24 měs.) je prodávající na moji žádost povinen vystavit nový, nebo to záleží jen na jeho ochotě ho vystavit znovu.

 5. Luděk

  Možná kdyby Váš řetězec poskytoval pořádné návody,nebo alespoň nějaké, nebylo by lze používat zboží nesprávně.O kvalitě Vašeho řetězce svědčí i to, že neuvádíte který. Nebo se snad stydíte?

 6. Václav

  Kdyby Váš neuvedený řetězec prodával kvalitu a né kvantitu zboží, potom by se jistě více zabýval reklamacemi. Vaši zaměstnavatelé jistě vědí jakou kvalitu prodávají a jaký je rozdíl mezi jejich nákupní a následně prodejní cenou, proto se s několika reklamacemi i když často neoprávněnými nebudou zabývat. Dobré jméno firmy (v tomto případě v přístupu k reklamacím) je jistě důležitější než několik reklamací, které jsou v objemu prodaného zboží zanedbatelné. Jako zaměstnanec se s politikou firmy raději nezabývejte a pečujte o spokojenost zákazníků.

 7. Michal Stepanek

  Dobrý den. Před vánoci jsem v elektru zakoupil pekárnu chleba. Dva dny po svátcích jsme se ji rozhodli vyzkoušet, ale zjistili jsme, že je bohužel nefunkční. Neprodleně jsme tedy zboží zabalili a odnesli do prodejny. Pan prodavač, nám ale nechtěl vrátit peníze s tím, že pekárnu musí zaslat k posouzení a že tedy budeme čekat 30 dní na vyjádření servisu. Nevím, jestli jsem z vašeho článku dobře pochopil to, že je mi prodavač povinen vrátit peníze, jestli-že mi nemůže zboží IHNED opravit, nebo vyměnit. (Pokud po zakoupení zboží zjistíte, že má vadu (= není ve shodě s kupní smlouvou), máte právo požadovat, aby obchodník věc vyměnil nebo ji opravil, a to bezplatně a bezodkladně.) Mám tedy právo na vrácení peněz ihned při vznesení reklamace? Děkuji Vám za odpověď, a přeji krásný NOVÝ ROK

 8. Zdenek

  Dobry den,

  Zakoupil jsem u Telefonici mob.telefon ,ktery jsem jel tento tyden reklamovat po 1roce pouzivani , protoze se samovolne vypinal.Reklamace byla uznana a ja zadal prodejnu ve ktere jsem telefon reklamoval ,aby mi telefon opraveny zaslali na adresu domu,protoze ma cesta do prodejny je vzdalena 40km pouze tam.Zadost o zaslani telefonu domu mi byla striktne zamitnuta.Pozadal jsem tedy aby mi obsluha na protokol napsala, ze mi odmitaji telefon zaslat postou a ze musim na prodejnu.Mam prosim Vas narok na proplaceni jizdneho?Jen me stve ze velka spolecnost jako Telefonica setri na postovnem 50kc a zakaznika necha projet 300kc.Jako kdybych mohl za to ze telefon prestal fungovat tak jak by mel.

 9. Michaela

  Dobrý den,

  již několik let žiji ve Velké Britanii,kde je běžné,že po zakoupeni zboži,které se Vám nelíbí či nehodí z jakéholi důvodu,který nemusíte uvádět-můžete zboží vrátit a budou vám i vráceni peníze.Ráda bych se tímto chtěla zeptat,jak je tomu u nás a jaké má občan právo.

  Předem děkuji M.K.

 10. Dana B.

  V listopadu jsem koupila přes I-net DVD rekordér. Nefungoval, takže jsem ho reklamovala = poštou vrátila. Reklamaci mi uznali, ale reklamační lhůta už uběhla a nikdo se neozval, i když jsem posílala mail. Když jsem tam volala, nikdo to nezvedal. Podle zákona mám právo odstoupit od smlouvy. Do jské doby mi prodejce musí vrátit peníze? Díky za odpověď. D.B.

 11. Eva Hurbanová

  Dobrý den

  v říjnu 2007 jsem na zakázku koupila brýle,které již 2krát jsem reklamovala pro uvolnění obruček u skel.

  V obchodě mi tvrdili,že je to špatným zacházením,vždy poslali na opravu.Nyní opět to samé,chtěla bych už odstoupit od smlouvy,stály přes 10tisíc korun,mám obavy

  že s tím nebudou souhlasit.Poradíte prosím?Děkuji

 12. jan taba

  DNES JSEM 4.11.2007 ZAKOUPIL JEDNO KILO KURECICH RIZKU A PO PRICHODU DO MEHO BYDLISTE JSEM NA VAZE SVE MAMIKY NAVAZIL O PUL KILA MENE NEZ ZMINENE ZAKOUPENE JEDNO KILO KURECICH RIZKU U SOUKROMEHO PODNIKATELE.PO ZJISTENEM HRUBEM NEDOSTATKU PRODEJCE JSEM SE DO OBCHODU VRATIL A POZADOVAL NAVRACENI FINANCI!ODPOVED PRODEJCE ZNELA-CITUJI VASE KURECI RIZKY NEJSOU POUZITE PONOZKY A NAVRACENI FINANCI SE NEUSKUTECNILO!NEVIM SI RADY A PORADI MNE NA VASICH STRANKACH KDOSI?DEKUJI ZA ODPOVED JAN TABA.

 13. Marek

  Dobrý den,

  chtěl bych Vás požádat o radu. Reklamoval jsem výrobek u prodejce, který se mi během 30 dnů neozval. Došel jsem tedy asi po měsíci a půl do obchodu kde jsem zboží reklamoval. Zde mi paní div nevynadala že jsem se neinformoval zda je zboží opravené. Zajímalo by mne zda je mojí povinností zjišťovat stav reklamace, nebo zda je to povinností prodejce. Případně zda mám nárok na vrácení peněz. Předem velmi děkuji za radu.

 14. Skalová

  Dobrý večer,

  v lednu 2007 jsem zakoupila v internetovém obchodě digitální fotoaparát, v září jsem ho posílala k reklamaci a do dnešního dne jsem ho ještě neobdržela. Několikrát jsem kontaktovala prodejce, ale vždy mi bylo řečeno že fotoaparát již musím mít doma opravený a v případě že ne vše prověří a dá mi vědět. Nikdy se však neozve a tato situace se nadále opakuje. Mám nárok na vrácení peněz??

  Děkuji Skalová

 15. Horáková

  Dobrý den,

  prosím o informaci, zda má právo mi prodejce odmítnout opětovně zaslat reklamovaný výrobek, pokud byla zásilka určena do vlastních rukou a já byla v době, kdy byla zásilka uložena na poště mimo ČR.

  Děkuji.

 16. Dan

  Dobrý den, chci se dotázat, zda po výměně výrobku z důvodu 3x opakované závady (v rámci záruční doby), běží také nová záruční lhůta, nebo zůstává v platnosti ta původní. Děkuji za odpověď a zdravím všechny

 17. melounová

  koupila jsem si v obchode v Chotebori lednici a asi po peti mesicich jsem objevila,že nedoléhá asi sedm cm tesnení.Rekli mi že to prijdou vymenit,po mesíci jsem je urgovala,zase slíbili,ale opet se sest týdnu nic nedeje.Dnes jsem chtela vystavit reklamacní list a oni mi to odmítli s tím,ze nic takového nemají.Prosím o radu co mám delat.Chlapa nemám aby je tam sel dorvat.

 18. Mařík

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně reklamace fotoaparátu. V říjnu 2007 jsem na internetu zakoupil digitální fotoaparát, asi 5 den používání se o aparátu nevysunul objektiv a tak jsem ho 8.10.07 odeslal k reklamaci.Do konce listopadu se nikdo neozval až po mé urgenci mi bylo řečeno že se čeká na důležitou součástku potřebnou k opravě a v prosinci již fotoaparát budu mít. Vzhledem k tomu, že se nikdo do prosince opět neozval napsal jsem znovu do obchodu kde mi bylo sděleno, že opravený fotoaparát byl již odeslá,jelikož nic nepřišlo znovu jsem se informoval a tentokrát mi bylo řečeno že fotoaparát má mechanické poškození a bude mi během tohoto měsíce odeslán neopraven. Vzheledem k tomu, že fotoaparát mnou poškozen nebyl a obchod mne celé 3 měsíce informoval že bude, později že byl opraven v rámci reklamace mi příde toto jednání dost podivné. Mohu Vás poprosit o radu jak nadále postupovat v případě, že fotoapárát po 4 měsících vůbec uvidím?

  Děkuji Mařík

 19. Petr Lettovský

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, na koho se mohu obrátit při posouzení opakovaně vyskytnuté závady na lyžích? Prodejce při první reklamaci závadu odstranil bez problému a nyní,kdy se stejná závada opakovala tvrdí, že se stala nesprávným používáním. Děkuji.

 20. Věra Částková

  Dobrý den,

  reklamovala jsem boty a výrobce klasifikoval vadu jako neodstranitelnou.Jako odpověď poslal stejné boty nové. Odmítla jsem.

  Teď mi nabízí výměnu zboží za jiné. Já ale nechci uzavřít novou smlouvu, chci zpět peníze. Mám na toto řešení nárok ? Na jaký paragraf sse můžu odvolat ?

  Děkuji za zprávu,

  Věra Částková

 21. P. Feilh.

  Dobrý den,

  V únoru 2006 jsem zakoupil nootebook, v současné době je již na 3.reklamaci. V prosinci 2007 byla vyměněna základová deska (čili celý vnitřek tohoto počítače), při převzetí jsem odhalil další závadu, takže počítač nebyl po opravě ještě ani vyzkoušen.Teoreticky pokud se mi vráti z reklamace do konce ledna bude mi záruka na celý počítač trvat už pouze 14 dnů.

  Dotaz:

  Prodlužuje se ze zákona doba trvání záruky tohoto výrobku např. o dobu trvání, kdy počítač byl v servisu (na reklamaci) nebo zda je na vyměněné díly stanovena nová doba záruky.

  Předem děkuji P.Feilh.

 22. M.Mojžišová

  10.12.2007 jsem přes on-line internetový obchod – http://www.krmiva-online.cz uhradila částku 1668,- Kč na účet obchodníka za krmivo pro štěňata zn. Hills. Přes tento obchod jsem nakupovala už po třetí. Dodávka měla být i v tomto případě realizována přes společnost PPL.

  Bohužel k dodávce zboží podle zadaných instrukcí nedošlo. Spediční firma PPL se vymlouvá, že zboží od obchodníka nedostala, obchodník zase tvrdí, že naše objednávka byla vyřízena a že vinu nese spediční firma PPL. Obchodník se distancuje od povinnosti celou záležitost řešit a nebere na sebe odpovědnost vzniklé z naší reklamace.

  Závěr je takový, že peníze byly zaplaceny, ale zboží nemáme.U koho vznikla chyba nám jako spotřebiteli známo není. Domnívám se ale , že smluvní vztah byl uzavřen s obchodníkem nikoliv se spediční firmou, proto předpokládám, že je obchodník povinen celou záležitost řešit a sjednat nápravu.

  Prosím o odpověď, jak postupovat dál.

 23. Monika

  Dobrý den,

  v prosinci 2007,jsem si zakoupila telefon,po třech dnech,jsem ho musela reklamovat-při hovorech se na displej naskakovaly nesmyslnná čísla,telefon se vrátil z reklamace s tím,že tam byla vyměněna základní deska,po týdnu jsem ho musela reklamovat opět, s tou samou závadou,s reklamace se vrátil-měl přehráty software.A pár dní před Vánocemi jsem ho reklamovala potřetí s tím,že nefungovala tlačítka pro přijetí a ukončení hovoru a žádám vrácení peněz!Mám na to již nárok??jaká mám v tomhle případě vůbec práva??

  Děkuji za odpověď.

 24. Karel

  Musím přidat vlastní postřeh. Setkal jsem se se zákazníkem, který při montáži skříně si někde zakoupil jiné spojovací kování, protože dle jeho názoru měla lépe držet. Na pomoc si vzal navíc vrtačku a převrtával již předvrtané otvory na větší, aby se mu tam nově zakoupené kování vešlo. Podotýkám, že v balení je originální návod k sestavení v obrázcích a je opravdu názorný, krok po kroku. Nicméně poté, co si zákazník zničil skříň (nové kování se navzájem ani nedotýkal, natož takl aby něco spojovalo), přišel také reklamovat "špatný výrobek". Až při prohlídce jsme zjistili, co se dělo. Možná byste se divili, kolik Matů a Patů funguje v našich domácnostech a výrobky i když zrovna nepřevrtávají, alespoň je montují obráceně, nebo používají k úplně jiným věcem. Bylo by to asi na dlouho. Svým způsobem se nedivím pesimistickému pohledu pana Jana, protože si asi užil své. K výtce jeho oponentů. Nemám také žádné zvláštní optimistické představy o části výrobků dodávaných řetězci, ale dávám Janovi za pravdu, že velkou část si zákazníci zničí špatným používáním, nebo špatnou montáží. Vzhledem k obchodní politice mnoha řetězců, můžu jen tušit, že jméno svého zaměstnavatele neuvádí proto, že existují také nějaké vnitřní předpisy o chování zaměstnanců a koneckonců pracovní smlouvy, kde pokud vím takovéto odstavce jsou zakotveny. Také mu zřejmě něco říká slovo loajalita k zaměstnavateli. A to bez ohledu na to, zda by ho "zakaždoucenu kritici" řetězců odsoudili, nebo ne. Na závěr jen podotýkám. Nejsem příznivcem řetězců a jsou věci, které rozhodně raději nakupuji v malých obchodech.

 25. Pavel

  Koncem roku 2006 jsem si pořídil nový telefon od Sony Ericsson. Do léta 2007 fungoval bezvadně, pak začaly problémy. Předchozí i nynější závady mají jedno společné: počet znaků SMS zprávy. Jednou mi skočí SMS 2 již po 60 znacích, jindy po 100 atd. Nyní se chystám poslat telefon na již 3. záruční opravu.

  Proto bych chtěl vědět, zda mohu požadovat výměnu zboží za stejný nebo podobný kus či vrácení peněz? I když bych raději volil variantu výměny kus za kus, ale jak to bude se zárukou? Bude běžet stará nebo nová?

 26. hana

  20.12.2007 mi zakoupil manžel v kamenném obchodě jako dárek k Vánocům hodinky, které se mi líbily.Na Štědrý den jsem si je s radostí dala na ruku a během jedné hodiny mi vypadl šteftík, který drží kousek pásku. Onemocněla jsem, tak manžel šel v lednu reklamovat a bylo mu sděleno, že nemá nárok ani na výměnu, ani na vrácení peněz a musí čekat 30 dní na posouzení a event. opravu. Teď jsem se dozvěděla informaci o rozporu s kupní smlouvou podle §616 odst.4 OZ. Ptám se, dá se ještě s tím něco udělat, jestliže hodinky jsou v opravě? Mohu se ještě nějak bránit proti špatnému postupu prodejce?

 27. Vláďa

  Zakoupili jsme přebalovací stůl. Po roce se přebalovací podložka začala trhat a prodejce nám zajistil výměnu této části stolu za novou. Závada se opět opakuje, ale nevíme zda se záruka prodloužila jen o dobu co byla vyřizována reklamace nebo u nové části běží opět záruční doba 2 roky.

  děkuji za odpověď.

 28. Lenka T.

  Dnes jsem si převzala hotové dioptrické brýle, bohužel jsem doma zjistila, že nejsou úplně v pořádku. Mají oprýskaný lak z vnější strany, obroučky jsou chatrnější -kývají se a dokonce jsou i nakřivo. Takto jsem si novou věc nepředstavovala. Brýle byly drahé a chtěla bych je vrátit. Mám na to nárok? A co skla? Ty jsou bez vady, samotné stály 3.5 tis. Mám nárok vrátit celé brýle a dostat zpět peníze.

 29. Mirek

  Dobrý den,

  rád bych se na Vás obrátil s následující dotazem. V dubnu 2007 jsem si koupil zcela nové vozidlo. Nyní tj. cca po 8 měsících bezporuchového provozu vozidla jsem nemohl vozidlo nastartovat. Podotýkám, že s vozidlem jsem cca 4 dny (!!!) nejel a jsem si jist, že jsem po posledním užití vozidla nenechal nic v provozu (světla, rádio, dobíječka apod.). Vozidlo nešlo ani "nouzově" nastartovat pomocí startovacích kabelů. Vozidlo jsem přivezl do autorizovaného servisu s žádostí o provedení záruční opravy. Dle vyjádření servisku však s vozidlem nic není, baterie je zcela v pořádku, a že tedy žádnou vadu nenalezli. Moje žádost na záruční opravu tedy nebyla kladně vyřízena a opravu si tedy budu muset hradit ze svého. Domnívám se, že příp. vada odstraněna nebyla, a že záruční oprava by tedy měla být řádně provedena bez nároku moji úhradu nákladu na opravu.

  Můžete mi prosím poradit, zda mám nějakou možnost domáhat se záruční opravy vozidla.

  Děkuji.

 30. Horst

  Dobrý den,

  v prosinci 2007 jsem odeslal k reklamací zboží a to prostřednictvím České pošty. Je mi jasné, že 30-ti denní lhůta pro vyřízení reklamace začíná běžet dnem doručení zásilky. Nejsem si však jistý jak je to s koncem této lhůty v případě, že mi bude zásilka vrácena opět prostřednictvím České pošty. Tedy postačí, že prodejce odešle zásiku nejpozději 30-tý den nebo nejpozději do 30-tého dne musí být zásilka připravena k vyzvednutí na poště?. Moc děkuji za odpověď.

 31. Radka

  Dobrý den,před měsícem jsem reklamovala v záruce mobilní telefon a vada byla odstraněna.Po dvou dnech běžného užívání se na telefou opět oběvila vada,ale jiná!Chci se zeptat,jestli mám nárok na vrácení peněz a nebo nového telefonu,když to bude již druhá reklamace.Děkuji s pozdravem Kolmá

 32. Miroslav Záveský

  Dobrý den,

  V červnu 2006 jsem zakoupil u internetového prodejce chladničku Indesit RA 24 L.Je umístěna v nevytápěném rekreačním objektu(Teplota podzim,zima,jaro do +10°C)

  Dodnes na této chladničce byly provedeny 3 záruční opravy.(Vždy nahlášeno na servisní linku Indesit – 2x provedena oprava v dílně-únik chladiva.Na 3.opravu přijel smluvní servisní technik Indesit – opravil špatný kontakt na termostatu).Pro sprovoznění chladničky jsme museli použít horkou vodu – pro zvýšení teploty,neboť chladnička při teplotě v objektu

  nezapínala.Podle slov servisního technika je chladnička v pořádku,ale v takové teplotě prý fugovat nebude.(spíná tak od cca 12 – 15°C).To znamená,že taková chladnička mi je po většinu roku k ničemu.

  V návodu k instalaci a obsluze se nic o minimální teplotě kde má být chladnička instalována nepíše.Tedy ani výrobce ani prodejce na takovou skutečnost neupozorňuje.Co s tím ?? Na servisní lince Indesit mi nedokázali na tento problém odpovědět a poradili ať napíšu dopis na jejich reklamační oddělení.

  Za odpověď děkuji M.Záveský

 33. Jiří Rámes

  Dobry den

  Reklamoval sem obuv zakoupenou v 24.8.07 z duvodu praskle kuze u podesve.Tak sem se chtel zeptat: kdyby mi nabydli vymenu bot za stejne a ty boty byli slevnene nyní o 1000Kč tak mam narok na dopalaceni rozdilu?? nebo mi musi nabidnout i vraceni penez??

  dekuji za odpoved

 34. Kozáková Radka

  Dobrý den,

  prosím o radu. Dne 30.10.07 jsme si koupili ve SPORTISIMU v Jihlavě lyže. 15.11.07 jsme využili možnosti si zde nechat namontovat vázání.Při převzetí jsme se soustředili pouze na namontované vázání a jeho obsluhu.15.12.07 jsme vezli lyže na reklamaci, neboť při balení jako dárku k vánocům jsme si všimli , že zadní patky, které chrání lyže jsou obě odklopené a vlastně odervané od lyže.Proběhla běžná reklamace a výrobce nám jí zamítnul s tím, že je to mechanické poškození. Žádali jsme prodejnu o výměnu lyží, které evidentně nebyly použity,ale to nám bylo zamítnuto s tím, že jsme si je poškodili sami.Jsme z Havlíčkova Brodu, tudíž tam nemůžeme jezdit každý den, ale na naše e-maily s prosbami a následnými žádostmi o výměnu zboží dle §616 sb.4 nám již neodpovídá ani samotná prodejna, ani centrála, ani oblastní manažer.Pani vedoucí nám po prvním rozhovoru již nebere telefon. Vůbec nevíme , jak vše řešit dál. Lyže stále leží v prodejně. Soudního znalce zatím nechceme platit, neb bohužel nevěříme, že není prokazatelné, že chyba není na naší straně a i kdyby vypadá to, že na to prodejna stejně nebude reagovat. Jak donutit celou firmu, aby s náma jednala? Máme právo na výměnu zboží dle §616 sb.4 ?Máme si lyže vyzvednout, byť pro nás neni záležitost vyřešena? Děkuji Kozáková

 35. Tereza Roháčová

  Ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na reklamaci značkové bundy, která po jednom praní pustila barvu v oblasti pravé kapsy, bunda je dva měsíce stará, mám účtenku i visačku od bundy. děkuji Tereza

 36. Petra Kukolová

  Dobrý den,

  ráda bych se Vás zeptala, zda je možné, že na některé zboží je záruční doba zkrácena. V březnu loňského roku jsme si při sestavování akvária zakoupili speciální zářivku, která nám vydržela do ledna tohoto roku, přestože nás prodavač informoval, že svítivost této zářivky je 4000 hodin (podotýkám, že zářivka je napojena na spínací hodiny s časovačem, tudíž svítí max. 8 hodin denně). Když jsme se zářivku rozhodli reklamovat, bylo nám řečeno, že záruka na toto zboží je určena výrobcem, a to v tomto případě 6 měsíců. Máme tedy nárok na výměnu či vrácení peněz?

  Děkuji. Petra

 37. ruzena pavlicova

  10.11.2006 jsem koupila botasky ktere se rozparaly ve švu .použila jsem je asi jenom desetkrat.reklamaci mi ted nechtěji uznat,odkazali mě na soudniho znalce.prosim poradte mi

 38. Vlastimil Beláň

  Dobrý den, mám k vám prosbu.Jedná se o reklamaci akumulátoru do notebooku.Tento akumulátor má dle podkladů výrobce výdrž cca 3 hodiny za určitých podmínek.Do nedávné doby bylo vše v pořádku a výdrž akumulátoru byla adekvátní k tomuto časovému údaji v závislosti na nastavení a probíhajících procesech. Před cca 14 dny jsem přišel na to, že kapacity tohoto akumulátoru se při plném nabití snížila na pouhých max.15 minut a to je nastaven úsporný režim. Kontaktoval jsem tedy servisní středisko pro tento NB pro CŘ a bylo mi sděleno servisním technikem tohoto střediska, že akumulátory s největší pravděpodobností odešel a při dotazu na datum nákupu, který byl 10.12.2006 mi tento servisní technik sdělil, že na tento komponent se již záruka nevztahuje /a dle jejich podmínek je na akumulátory prý záruka pouze 1 rok/. Já jsem však tuto lhůtu nespnil, jelikož se mi tato závada projevila po 1 roce a 1 měsíci.Mám tedy následující dotaz. Pokud jsem tento akumulátor kupoval jako nedílnou součást notebooku, mohu se proti tomuto ohradit a žádat splnění 2 leté záruční lhůty? Děkuji za vaší odpověď

 39. Hana Moravcová

  Dobrý den,

  reklamovala jsem kožený opasek zakoupený v červnu 2006. Paní prodávající mi oznámila že na tento výrobek se nevztahuje 2 letá záruční doba nýbž půl roční. Vada je zlomená přeska, ale ani tu neuznala jako důvod k reklamaci.Jinak opasek byl párkrát nošený než se rozbyl. Prosím tedy o radu. Díky Hanka

 40. Kvetoslava Krahulcova

  Dobry den. 15.2.2006 jsme si zakoupili kozenou sedaci soupravu. 9.5.2006 jsme prvne reklamovali pro potrhani zadni strany sedacky. Novou sedaci soupravu jsme neprevzali z duvodu opetovneho poskozeni kuze. Treri sedaci souprava byla jiz v poradku ale nyni se prosedela takze sedime na kostre sedaci soupravy. Opet jsme podali zadost o reklamaci. Prodavajici zavolal v 10:30 ze nam ji u nas v byte opravi jeste tento den a to ve 12:30. Bohuzel jsme byli v zamestnani tak k oprave nedoslo.

  Muj dotaz se tyka otazky :

  Bude po oprave u nas doma prodlouzena zarucni doba a na jak dlouho nebo mohu trvat na vymene za novou(bojim se ze po uplynuti zaruc. doby se bude zavada opakovat a my jsme si nekupovali kozenou sedacku na dobu dvou let)? Nebo mohu zadat o odstoupeni smlouvy?

 41. Tomáš Urbančík

  Dobrý den. Po měsici od koupě jsem reklamoval čtyřkolku, přestala fungovat spojka. Po 30 dnech jsem se informoval jak to vypadá s reklamací. Bylo mi sděleno, že ještě není oprava hotová protože se čeká až přijde nějaký díl ze zahraničí, ať se ozvu za týden. Po týdnu mi bylo sděleno to samé, že ještě nic nepřišlo, ať ještě počkám, že se ozvou. Už je to měsíc od data kdy měla být reklamace vyřízena tak jsem se ozval já, s tím že chci odstoupit od smlouvy a požaduji vrácení peněz, na což bych měl mít podle zákona nárok. Bylo mi sděleno, že nevidí důvod proč bych měl odstupovat, vadu jsem prý způsobil já přetížením stroje, tudíž reklamace nebyla uznána, ale z jejich dobré vůle opravu provádějí na své náklady. Zajímalo by mě jestli mám na odstoupení nárok. Děkuji moc za odpověd.

 42. Robert Maceček

  Dobrý den, zakoupil jsem si box se šesti CD. Ani jeden z disků nelze přehrát v PC. Nemohu si tudíž pro svou potřebu vyhotovit ani kopii. V klasickém audiopřehrávači přehrát CD lze. Mám nárok na vrácení peněz? Děkuji za odpověď.

 43. Nikola

  Dobrý den, před rokem jsem koupila mobilní telefon…mám ho už docela poškozený (např. prasklé sklíčko…) a nyní se vyskytl problém s nabíjením. Můžu se při reklamaci setkatt s námitkou, že telefon je poškozený? Musí ho prodejce přesto opravit? Děkuji za odpověď.

 44. Pavlína Dvořáková

  Dobrý den, objednala jsem si mobilní telefon přes internet – obchod byl z Prahy. Telefon jsem přes dobírku převzala, ale vůbec nefungoval. Tentýž den jsem ihned zajela do obchodu (podotýkám, že jsem z Chomutova) a telefon reklamovala. Údaje byl špatný software, takže prý do telefonu "natáhli" dobrý. Po týdnu provoru telefon opět nefunguje. Mohu požadovat nový přístroj nebó mé peníze zpět? Děkuji. Dvořáková.

 45. Libor Valníček

  Dobrý den,

  7.1.2008 jsem si objednal a zaplatil lednici v kamenném obchodě ve Vizovicích. 8.1. mě ji přivezli domů. Po celou dobu byla lednice uskladněna u mých rodičů. Dne 2.2. jsem se stěhoval a lednici vybalil z obalu. Lednice byla poškozená, viz http://valnas.rajce.idnes.cz Kontaktoval jsem prodejce a ten se 4.2. přijel na ni osobně podívat. Chtěl mě orazit záruční list, ale bohužel tento v lednici jediný nebyl. 5.2. přijel servis a zkonstatoval, že se jedná o vadu neodstranitelnou a nezpůsobenou mojí vinou. Prodejce přislíbil poslat záruční list elektronickou poštou, ale servis to razantně odmítl. Při prodeji mě prodejce neupozornil na to, že mám ještě ten den lednici vybalit a vyzkoušet. Nyní mě nikdo nechce uznat reklamaci, či výměnu zboží. Neustále volám na mobilní telefon jak prodejci, tak i servisu. Nikdo z nich se nemůže dohodnout, co s lednicí. Prosím o radu.

 46. Petr Věčorek

  Při reklamaci televize Philips jsem došel až k soudnímu znalci. Teprve poté byla reklamace uznána. Soudní znalec mě stál určitou sumu peněz. Po kom žádat náhradu za soudního znalce, po prodejci, servisu, který odmítal uznat závadu, přímo po Philipsu?

  Díky za radu

  Petr Věčorek

 47. Ing. Martina Rusňáková

  Dobrý den,

  před dvěma dny jsem si přes internetový obchod pořídila sporák, po sundání obalu jsem zjistila, že je u plotýnek škrábanec a držák hrnců se na jednom místě loupe až na plech.

  Mám nárok na výměnu výrobku, případně jak mám postupovat? Je potřeba prodejci zaslat fotografie?

  Děkuji

  Rusňáková

 48. Roman

  Dobrý den,

  předně bych chtěl říct, že se můj příspěvěk přímo nehodí pod tento článek, ale nevím, kam jinam bych jej zařadil než právě sem.

  Jsou to asi tři měsíce zpět, kdy jsem si přes jeden nejmenovaný e-shop na dobírku objednal vlasové přípravky, avšak, i když mi bylo doručeno oznámení o doručení zásilky, na poště jsem si bohužel tyto přípravky nevyzvedl a zboží se tudíž vrátilo odesílateli (chápu, že byl určitě rozhořčen).

  Před týdnem jsem si opět objednal přes tentýž internetový obchod jiné zboží, ale bylo mi sděleno, že mi bude objednané zboží zasláno až poté, co zaplatím sumu za předchozí nevyzvednuté zboží.

  Otázka je jednoduchá. Má na takové jednání prodávající vůči kupujícímu nárok?

 49. roman grzymek

  V Hervi sportu jsem zakoupil brusle a po tří denním bruslení jsem v oblasti kotníku mněl takové bolesti že jsem se nemohl postavit.Zjistil jsem zě mi tam na kotník tlačí nějaká železná výstuha.Při reklamaci mi po 30dnech byla nabýdnuta sleva i když jsem žádal o vrácení peněz z důvodu ,že tyto brusle se nedají používat a tudiž jsou mi na nic.Na co mám prosím nárok a jak mám postupovat.Děkuji

 50. David Drahanský

  Dobrý den,

  koupil jsem si floorbalové kalhoty určené pro brankáře, čili musí být odolné. Hned druhý den po zakoupení jsem je vyzkoušel na tréninku a kalhoty se v kolenech sešoupaly a udělala se na nich malá díra. Chápal bych to při delším používání, ale po jednom použití……kalhoty jsem třetí den od koupi hned šel reklamovat a výrobce zaslal kalhoty zpět s tím, že se jedná o mechanické poškození, na což se nevztahuje záruka. Opět říkám, že kalhoty jsou určené pro zatížení a musí být odolné proti mechanickému poškození. Navíc při prodeji zboží je v letáku napsáno, že jsou vyrobeny ze speciálního oděruvzdorného materiálu Cordura…chtěl jsem se zeptat jak mám postupovat?? Děkuji za odpověď

 51. Lenka Barancová

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to přesně při reklamaci do 6 měsíců od zakoupení tzv.vyvratitelná doměnka.Já jsem koupila 5.12.2007 televizi v prodejně OK,28.12.2007 jsem jí reklamovala, protože teletext byl nečitelný.Po měsíci 27.1.2008 jsem si jí vyzvedla v obchodě a k mému překvapení mi bylo sděleno,že nebyla zjištěna závada a proto se nejedná o reklamaci.Teletext fungoval, ale neradovala jsem se dlouho ,protože televize občas nejde zapínat hlavním vypínačem.Televizi jsem 17.2.2008 opět byla reklamovat a chtěla jsem ji vyměnit za jinou nebo vrátit peníze.Když mi bylo řečeno,že to nejde,tak jsem jim dala přečíst o té vyvratitelné doměnce.Bylo mi řečeno,že mám smůlu protože už mám potvrzený záruční list.Prý to šlo při první reklamaci a klidně se můžu obrátit na obchodní inspekci.Tak bych byla ráda když by jste mi napsali kdo má pravdu.Předem děkuji za odpověď Barancová

 52. Rene Šefr

  Před třinácti měsíci jsem si zakopupil notebook na fyzickou osobu. V těchto dnech došlo k poruše základní desky. Prodavač v obchodě mi sdělil, že záruka na toto zboží je z důvodu koupi na fyz.os. pouze jeden rok a tudíž, že nemám nárok na reklamaci. Zatím se mi nepodařilo najít ustanovení v zákoně, které by toto předepisovalo. Prosím o odpověď stavu a jak se případně zachovat. Děkuji Rene

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   prodavač Vám lhal. Občanský zákoník právě pro fyzické osoby nepodnikatele upravuje záruční dobu v délce 24 měsíců (viz § 620 odst. 1).

  2. Rene Šefr

   Omlouvám se za nepřesnost, jde o fyz. osobu jako podnikatele s IČem. Předem děkuji za odpověď. Šefr

  3. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   I když jde o podnikatele FO, záleží na tom, jestli byl notebook koupen v rámci jeho podnikatelské činnosti, či nikoli. Pokud jste jej koupil jako FO do domácnosti apod., vztahuje se na Vás občanský zákoník a to, co jsem již uvedla dříve.

   Pokud jste ho ale koupil v rámci své podnikatelské činnosti (a prodejce to ví např. z faktury apod.), vztahuje se na Vás obchodní zákoník a pak platí záruční doba, kterou určil prodávající, tj. může být i kratší. Podívejte se tedy do záručního listu a uvidíte, jakou stanoví záruku.

 53. Marcela Rysková

  Dobrý den,zhruba před 1 1/2 rokem jsem si koupila mobilní telefon a již 3x jsem ho reklamovala a vždy byla jiná opravitelná závada.Slyšela jsem,že mám nárok na výměnu zboží, nebo vrácení peněz při črvrté reklamaci.Můžete mi napsat zdali je to tak? Děkuji

 54. Pavlína Topičová

  Dobrý den,

  prosím o radu.Zakoupila jsem varnou konvici,bohužel po třech měsících se ukázalo,že je poruchová.Chci jej tedy reklamovat,ale zjistila jsem,že prodejna elektro již nenexistuje.Jak se zachovat,kde uplatnot reklamaci?Děkuji za radu,s pozdravem Topičová Pavlína

 55. Iva Grubnerová

  Dobrý den jen se chci zeptat, zda je prodejce povinen dát zakozníkovi vědět, že jeho reklamace je vyřízena, když má uvedené tel. čislo na zakazníka. Reklamovala jsem obuv těd už je po 30 denní lhůtě a ještě se mi nikdo neozval a teď při bliším podíváni na reklamační list, který byl se mnou sepsán v prodejně jsem zjistila je paní prodavačka, když vypisovala moje tel čislo tak je jedna číslice velice špatně čitelná a není poznat, že by to měla být 4…

 56. Jan Pospíšil

  Dobry den,

  zakoupil jsem si pres internet pevny disk do sveho PC. Ukazalo se ze je vadny, pocitac ho po zapojeni vubec nedetekuje a navic pri behu vydava hodne neobvykle zvuky. Chtel jsem okamzite odstoupit od smlouvy, ale jeste nez jsem jim harddisk poslal nazpatek, napsal jsem o tom prodejci.

  Obdrzel jsem ale odpoved ze: "vrácení bez dalších následků je možné pouze u zboží, které je plně funkční a nepoškozené, jelikož v opačném případě nelze vyloučit možnost, že k závadě došlo Vaším zaviněním" a ze budu muset podstopit reklamacni rizeni.

  Mam v tomto pripade pravo na odstoupeni od smlouvy (do 14 dnu), pripadne jak mam o tom prodejce presvedcit? Dekuji.

 57. Ta Ce

  Dobrý den.

  Prosím o radu, jaké mám možnosti reklamace či výměny fotoaparátu, kde nefunguje optický zoom.Fotoaparát jsem zakoupila v obchodě Megapixel, ul. Lidická, čili v kamenném obchodě; tam mi ho vybalili, ukázali, ale nevyzkoušeli, protože byla vybitá bateri a víc to neřešili; zboží jsem zaplatila a šla domů; Doma, tedy až dnes jsem zjistila, že u fotoaparátu nefunguje zoom; mohu žádat výměnu zboží za nové, bez vadné ?Nebo už musím čekat na vyřízení reklamace a to 30 dnů?

  Dále mám další problém;asi jsem v obchodě nechala záruční list; vím, že účtěnku a snad i ten záruční list mi dávali do krabice k fotoaparátu, já ho ale prostě nemám. Mohou mi zamítnout jakoukoliv reklamaci či výměnu zboží?Nebo je důležité, že mám účtenku s datem, cenou, názvem zboží a razítkem prodávajícího?

  Děkuji moc za radu. Hezký večer nebo ráno :o) Táňa Černá

  1. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

   Dobrý den,

   k uplatnění Vašeho nároku stačí prokázat, že jste zboží v urč. den u prodejce zakoupila = stačí účtenka.

   V tomto případě, kdy je závada tři dny po koupi, považuje se za rozpor s kupní smlouvou (§ 616 obč. zákoníku). V takovém případě máte právo žádat, aby prodávající uvedl věc do stavu odpovídajícího kupní smlouvě a to buď výměnou věci nebo opravou; není-li to možné, můžete žádat slevu nebo odstoupení od smlouvy (= vrácení peněz a foťáku).

   Tedy, s ohledem na výše uvedené, žádejte výměnu.

  2. Ta Ce

   Dobrý den.

   Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký páteční den. Černá

 58. Kateřina Paskerová

  Dobrý den,

  před dvěmi měsíci jsem si koupila kozačky. Nyní se mi vytrhnul jezdec zipu. Pokušela jsem se obuv vyreklamovat, ovšem prodejce mi sdělil, že na uzávěry se reklamace nevztahuje. Odmítal se mnou komunikovat, předložit reklamační řád a sepsat reklamační protokol. Můžete mi prosím poradit, jak mám dále postupovat? Velice děkuji.

 59. Pavla Hrušková

  Dobrý den,

  před rokem a půl jsme si zakoupili osobní automobil. Vyskytl se ale problém a toť, že sedačka řidiče vrže, kdy tento zvuk je přímo nesnesitelný. několikrát jsme byli tuto závadu reklamovat a v autoservise nám pán tvrdí, že krom molitanu máme na autosedačce vše vyměněno. Zajímalo by mě, jakou máme možnost při reklamaci nějakého dílu u automobilu, kdy tato vada vypadá jako neodstranitelná?

  Děkuji moc za odpověd

 60. Petr Panenka

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat jak postupovat u opakované vady. asi před 2 lety jsem si koupil plazmovou tv která hned týž den přestala fungovat. Druhý den jsme ji reklamovali a prodejce nám ji vyměnil za jinou stejné značky. Ta se během doby již 3x porouchala – 2x to vždy byla stejná závada a domnívám se ( ve spánkovém režimu přestane fungovat – zhasne i dioda – deklarovaná závada – trafo)že i po třetí tato závada byla stejná, avšak prodejce – potažmo záruční opravna aby předešla vrácení peněz deklarovala tuto třetí poruchu jako jinou.

  Děkuji za odpověd a přeji hezký den

  Petr Panenka ml.

 61. Jiři Sedý

  Koupil jsem si motorovou pilu kterou jsem už dvakrát nechal v záruce opravovat pri navrácení pily z druhe opravy jsem zjistil ze pila opet nefunguje a jeste je tam nová závada, mohu odstoupit od kupni smlouvy a pozadovat navráceni penez?

 62. Šárka Stejskalová

  Dobrý den,

  prosím o radu, dne 11.11.07 jsme si u firmy ASKO objednali sedací soupravu a zaplatili zálohu. Dne 15.12.08 jsme si tuto sedačku osobně vyzvedli a sami odvezli po rozbalení doma jsme zjistili, že je sedačka špinavá a odřená, ihned druhý den jsme jeli do Aska a reklamovali tyto věci.Bylo nám řečeno, že je nutné poškození nafotit a zaslat na reklamační odd.Asko. To vše jsme udělali 18.12. a 19.12.08 nám přišlo vyjádření, že nás navštíví technik, který posoudí míru poškození a informovali nás, že reklamace bude trvat 2 měsíce.Technik dne 18.1.08 vše posoudil, sepsal a sdělil nám, že vše musí posoudit výrobce, nic se nedělo. Až dne 19.2.08 se tlf.ozvali, že nám přivezou dne 29.1.08 novou sedačku a že dojde k výměně.Jenže opět byla sedačka odřená a špinavá takže jsme ji nepřevzali. Tímto se chci zeptat, zda můžeme odstoupit od smlouvy a budou nám vráceny peníze. Děkuji mnohokrát za odpověď.

 63. Zdeněk Seliger

  Dobrý den,

  koupil jsem si přes inzerát procesor, který je ještě v záruce. Když jsem uplatnil záruku, bylo mi sděleno, že peníze za produkt musí poslat na kupujícího uvedeného v dodacím listě. Je proti tomu nějaká obrana, nebo se musím spolehnout na slušné jednání kupujícího v dodacím listě.Jde o několik tisíc korun.

  Děkuji.

 64. Ivana Průšková

  17.dubna 2007 jsem si koupila značkové hodinky ELITE za 1.390,–Kč. Již 24.dubna téhož roku jsem je reklamovala, rozepínaly se. Již po čtyřech měsících začaly měnit barvu (původní stříbrné) na růžovou (prosvítal podklad)to jsem nereklamovala. Ale 17.ledna 2008-tedy přesně po osmi(když odečtu 1 měsíc, kdy byly na I.reklamaci tak pouze po sedmi) měsících používání prasklo očko, které spojovalo pásek s hodinkama. 18.ledna 2008 jsem je podruhé reklamovala. Dne 28. ledna 2008 mi v prodejně, kde jsem hodinky koupila sdělili, že si mám vybrat jiné zboží, že oprava není možná. Problém je v tom, že se mi na prodejně žádné vhodné zboží nelíbí a peníze mi nechtějí vrátit. (zapoměla jsem podotknout, že pokud bych si vybrala za "pouhých třeba 700,- Kč- zbytek peněz bych také nedostala-musela bych je utratit v jejich obchodě.Nebo mám počkat na další zboží,ovšem neví,kdy bude (snad za měsíc) a já nevím,zda si vyberu. Paní vedoucí všechno vzkazuje po prodavačkách se mnou se nebaví.Poradíte mi? Děkuji

 65. stepanka kunzelova

  Dobry den,otec je po uraze a trvale ma poskozenou krcni pater.Proto jsme si zakoupily na doporuceni solarní lampu za 35 000,-bylo nam receno,ze tato lampa ma "uzasne"vysledky.Jsou to jiz 4mesice co otec lampu pouziva,pravidelne,a zadne "uzasne"vysledky se nekonaji.Chtela bych se zeptat,zda je mozne,aby od teto smlouvy odstoupil a pozadoval vracení penez,kdyz tato lampa nema zadne ucinky?Predem dekuji za odpoved,Kunzelova,Svitavy

 66. Veronika V.

  Dobrý den,

  asi před rokem a půl jsem si koupila dioptrické brýle,které se ve svaru rozlomily. Reklamace nebyla uznána, i přesto, že mají brýle 2 roky záruku.Odpověď od výrobce zněla, že brýle byly poškozeny vinou vlastníka. Mám dále požadovat reklamaci po prodejci? Předem děkuji za odpověď….

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, jestliže Vaši reklamaci neuznali, budete se muset obrátit na znalce, který určí, že jde o vadu výrobku, která nebyla způsobena Vámi. Jestliže bude posudek ve Váš prospěch, kontaktujte prodávajícího s návrhem smírného řešení a požadujte opravu věci a zaplacení nákladů na znalce. Jestliže budou odmítat i nadále věc řešit, nezbude Vám než podat žalobu. V případě výhry Vám náklady soudního řízení, popř. i na právníka, zaplatí protistrana. Můžete také podat podnět na Českou obchodní inspekci, ta za Vás sice Vaše práva nevymůže, ale může uložit optice pokutu.

 67. Mirek Tovaryš

  Dobrý den, v říjnu 2006 jsem koupil sportovní obuv. Po necelém roce se začala odleppovat podrážka. Po první reklamaci a opravě jsem obuv nosil týden a podrážka se opět odlepila. Následovala druhá reklamace a oprava. Po ní jsem obuv nenosil (byla zima). Nyní po 14 denním nošení se opět podrážka odlapila a prodejna ji zase poslala na opravu (potřetí na měsíc, takže za posledního půl roku jsem mohl obuv nosit asi 20 dní). Můžete mi prosím sdělit, kolikrát má prodejna právo neustále tutéž závadu brát na opravu. Děkuji

 68. Jakub Škola

  Dobrý den mám dotaz. zakoupil sem v pobočce t-mobile mobilní telefon asi před rokem a půl.první reklamace byla devět dní po zakoupení… výměna základní desky…. druhá reklamace byla asi tří měsíce po zakoupení kdy mi nešel zapnout telefon…. třetí reklamace byla asi rok po zakoupení přístroje kdy mi nefungovalo asi pět tlačítek na mob. telefonu a nevybrovala mi baterie… všechny reklamace byly uznány bez jakýchkoliv problémů a teď sem chtěl reklamovat telefon po čtvrté a to mi bylo zděleno že k tomu potřebují předešlé reklamační protokoly… ten první reklamační protokol nemám. pravděpodobně mi ho omylem při druhé reklamaci sebrali jelikož všechny papíry ohledně telefonu sem měl vždy uložené v krabici od telefonu a proto nevím proč by sem měl jeden papír jen tak vyndat a ztratit…. nepochopím proč jim nestačí potvrzení o zakoupení tel. a záruční list ze kterého je patrné že reklamace byly uznány???

 69. Pavlína Sehnalová

  Dobrý den,

  reklamovala jsem nefungující přehrávač mp3. Jako "opravené zboží" mi přišel jiný nový výrobek (můj původní model se již neprodává), ale má jiné napájení, které mi nevyhovuje. Dále mi na reklamační list napsali poznámku, že "Záruka na zboží opravené/vyměněné běží od data původního prodeje a je prodloužena o dobu trvání reklamačního řízení.

  Nevím, jestli mám s tímto řešením souhlasit – záruka, jiné parametry.

  Děkuji za radu a přeji přijemný den.

 70. Jakub Škola

  Dobrý den. Žadám vas o radu.Před rokem a půl sem si zakoupil ve značkové prodejně t-mobile mobilní telefon. Telefon stál podle tehdejšího katalogu 10798kč.jelikož mi končila smlouva tak sem ji prodloužil na dva roky s tím že první rok musím mít min. měsíční plnění 1200kč doplatím za telefon 1999kč (využil sem zde ještě slevu přes t-mobile body (1300bodů= 498kč sleva)) takže sem telefon platil tedy 1501kč. dnes mi byla uznána čtvrtá reklamace a pri požadování peněz mi bylo nabídnuto jen těch 1501kč a nebo si vybrat z aktualní nabídky telefon, který by se řídil stejnými parametry jako u uzavírání této smlouvy poprípadě si dle výše ceny doplatit. prosím o radu co mám dělat jelikož si myslím že by sem měl dostat plnou hodnotu telefonu jelikož sleva byla poskytnuta s tím že uzavřu smlouvu na dva roky a první rok mám tedy měsíční plnění min. 1200kč bylo mi řečeno že 1501kč jsem zaplatil za telefon a těch 1200kč si platím za služby. telefon i jeho cena je ale prece vázána smlouvou kterou já plním. děkuji vám předem za pokud možno rychlou odpověď a radu.

 71. Tomáš Dvořák

  Dobrý den

  je možné jednání ze strany prodávajícího? Objednal jsme si zboží přes internet na dobírku. Přišlo mě po 12 dnech se rozbilo. Tak jsem osobně zanesl do prodejny reklamovat zboží ( měl jsem kolem cestu). Po 27 dnech mě přišel e-mail, že si mám zboží vyzvednout v prodejně (40km).Při předánáni do reklamce jsem uvedl, že chci zboží doučit poštou. Prodejce mě vyzývá a´t si zboží vyzvednu v prodejně (Pokud kupující uplatní reklamaci zboží osobně u prodávajícího, je povinen si zboží též osobně převzít) je to v pořádku???

  Děkuji

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, tím, že máte zboží připravené v provozovně, kde jste ho zanechal, žádné povinnosti neporušili.

 72. David Čech

  Dobrý den,

  před deseti měsíci jsem si koupil koženou sedací soupravu, ve velké firmě s nábytkem, na některých sedacích částech se zčaly objevovat prasklinky na kůži (v místech kde se méně sedí)a křeslo navíc značně deformované. Zavolal sem dodavateli načež přijel reklamační technik a vše si nafotil, sepsal reklamační protokol a odjel stím ať čekám na vyjádření. Teď mi došel doporučený dopis, že tato reklamace byla technikem zamítnuta. Cituju "s přihlédnutím na nevhodné užívání a možnost mechanického poškození(čl.VI. odst.6.2 a 6.7 všeobecných obchodních podmínek) V rámci pozáručního servisu a dobrých obchodních vztahů, Vám nabízíme slevu ve výši 15%" technik jenž byl u nás věděl, že praskliny se objevily v mýstech kde se méně sedí a ještě, že používáme přehoz. Co je pozáruční servis když sedaci soupravu mam teprve 10 měsíců. Jak teˇsprávně postupovat? Děkuji za odpověď.

 73. Dana Petrásková

  Dobrý den,

  objednala jsem si po internetu přenosnou houpačku, ale bohužel nefunguje. Doručena byla poštou 7.4.08. Chci ji reklamovat. Co má obsahovat průvodní list k reklamaci, jaké údaje? Děkuji za odpověď.Petrásková Dana

 74. Miroslav Hajný

  Dobrý den potřeboval bych vědět na co mám při reklamaci nárok. Projevila se závada základní desky (asi po 1,5 roce) na PC, reklamace byla uznána, ale byla mi poslána deska s jiným označením a viditelně používaná. Zboží jsem znovu vrátil a teď mi tedy přišla správná deska, ale taky již používaná, zatím jsem ji neinstaloval a nevím jestli je bezvadně funkční (zřejmě nejsem ani schopen zjistit kompletní bezvadnost zboží). Potřebuji tedy vědět může-li být vyměněné zboží již používané, popřípadě jestli nemusím s výměnou souhlasit (odstoupení od smlouvy). Mnohokrát děkuji.

 75. Tereza Baníková

  Dobrý den

  reklamovala jsem PC(který byl skládaný s určitých komponentů ovšem bylo to zadané firmě)Uplinulo již 30 dní a reklamace je nedořešená z obchodu prý odešla pryč grafická karta a repráčky.Zajímato by mě zda mám nárok na vrácení peněz za celý set nebo jen za ty dva komponenty.Fakturu mám vystavenou na jednu částku ze vše rozpočítané to nemám na ní ani nikde jinde.Děkuji Baníková.

  1. Mgr. Oldřich Topka

   Dobrý den, jestliže nebyla reklamace vyřízena do 30 dnů a výslovně jste se s prodávajícím nedohodla na prodloužení této lhůty, pak máte právo požadovat výměnu věci nebo vrácení peněz. Týká se to celého PC.

 76. Radek Tomenendal

  Dobrý den,

  před týdnem jsem zakoupil dětský kočárek.

  Po týdnu tento kočárek nelze složit, mechanizmus skládání nefunguje.

  Mám právo na vrácení peněz ihned nebo musím čekat 30dnů na vyřízení reklamace ???

  děkuji za odpověď

 77. Jana Skalická

  Koupila jsem PC sestavené u jedné firmy. Po necelém roce jsem reklamovala zákl. deska a to tak, že jsem opakovaně dávala do té firmy PC, nemohli závadu odstranit (PC se sám restartoval). Po další době se vada znovu objevila, zákl. desku opakovaně vyreklamovali (opět vyměnili). Je to cca půl roku, ale závada (restartování) se opět opakuje. Zároveň začal tuhnout obraz. Bylo mi sděleno, že se jedná o dnes již zastaralý typ zákl. desky a pokud již nebude k dispozici, je nutné vyměnit i operační systém, tj.bude nutná investice. Problém je, že v záruce je již jen ta zákl. deska. Domnívám se však, že souvisí s celým PC a kdyby ji bývali odstranili již při první reklamaci, byly by v záruce všechny komponenty. Nyní mě ta firma nutí po 3,5 letech užívání PC s opakovanými návštěvami jejich servisu investovat tisíce. Co se vztahuje k takové reklamaci zákl. desky, mám nárok i na reklamaci celého PC nebo opravdu budu muset zaplatit nový operační systém,popř.další komponenty? Mnohokrát děkuji za odp.

 78. Pavlína Korbelářová

  Dobrý den.

  Mám takový menší problém se kterým si nevím rady…

  Dělám v chovatelských potřebách.Nedávno mi přišla paní, že si koupila jeden druh pelíšku pro fretky,ale že si doma uvědomila,že chtěla vlastně jiný.A požadovala po mě vrácení peněz…Jenže z naší firmy mi vedení řeklo, že s vrácením peněz je problém, že pokud to jde, tak mám vyměňovat zboží za jiné.Pokud nejde o reklamaci. Tak bych se chtěla zeptat, jak to tedy je, když mi přijde zákazník a nechce věc ,,REKLAMOVAT,, ale požaduje vrácení peněz důvodů že se mu to nehodí, nebo nelíbí…Děkuji předem za odpověď

  Korbelářová

 79. Ivana Jantačová

  Dobrý den, prosím o radu. Po měsící jsem kabelku musela reklamovat, neboť se uvolnilo očko, ke kterému byl připevněn popruh určený k nošení přes rameno. Kabelku mi opravily. Za další měsíc jsem ji reklamovala opět.Tentokrát se popruh vytrhl i s podloženým plíškem a kusem koženky. Reklamace mi nebyla uznána,

  prý jsem si to způsobila sama nesprávným užíváním.

  Kabelku mám cca 2 měsíce, z toho skoro měsíc na reklamaci. Reklamaci jsem nepřevzala a prosím o radu,

  jak dále postupovat.

  Děkuji. Jantačová

 80. vera reznickova

  Měsíc po zakoupení jsem reklamovala značkové rifle, které se podél zadních kapsy roztrhly. Zásady péče o ně byla dodržena. Reklamace uznaná nebyla, jako důvod bylo uvedeno špatné zacházení, přitom jsem obdržela zboží vrácené bez jakékoliv písemné doložky. Mám nějaké právo na uznání reklamace?

 81. karl Schmauder

  Zakoupil jsem si nábytek a při rozbalování krabic jsem narazil na poškození dílů. Protože jsem zhledal víc jak 5 závad,žádal jsem prodjce, aby mně vrátil kupní cenu. Musím zboží dopravit zpět na prodejnu? Do kdy mně je povinen vyplatit prodavač peníze, když zboží vrátim zpět? děkuji za pomoc

 82. Vladislava Čížková

  Dobrý den,mám takový problém,koupili sme tchánovi k narozeninám udice, má je přesně 23 dní,a už sme je byli dvakrát reklamovat.jednou tam byla vada materiálu,a po druhé se mu udice zlomila.Je zjevné že je to opravdu nekvalitní materiál a proto bych se Vás chtěla zeptat jestli máme nárok na vrácení peněz.Jestli ne ta za jakých podmínek nám musejí peníze vrátit.děkuji Čížková

 83. Alena Tobišková

  Dobrý den,

  v internetovém obchodě XYZ jsem zakoupila výrobek, u kterého se již 3x objevila ta samá závada. Proto jsem se rozhodla odstoupit od kupní smlouvy. Zboží muselo při každé reklamaci být odesláno na mé náklady zpět do obchodu Českou poštou. Mám v takovémto případě právo připsat do dopisu o odstoupení také požadavek na náhradu nákladů (mnou 2x zaplaceného poštovného) dle §598(náhrada nákladů na uplatnění reklamace)?

  Děkuji předem za odpověď!

 84. Tomáš Jasiňský

  Dobrý den

  Potřeboval bych poradit s reklamací obuvy.Před třemi měsíci jsem si koupil značkové boty u kterých mě praskla podrážka.Boty jsou stále v záruce a já bych se chtěl optat jestli má firma povinost tuto zavadu opravit nebo zda my může říct že je to opotřebováním.

  Žádám tedy o radu abych věděl že si stojím za něčím na co mám nárok a nedělal zbytečné problémy tam.Děkuji za odpověď

  Jasiňský

 85. Jaroslava Platychova

  V lednu jsem přes internet objednala MP4. Během měsíce jsem ji reklamovala, protože nepřehrávala námi nahrané video soubory a byli i jiné problémy. Přišla mi nová (vyměněná), ale opět stejný problém. Reklamovala jsem ji tedy podruhé. Reklamace byla vyřízena opětovnou výměnou zboží, ale opět nesplňovalo účel. Poslala jsem tedy výrobek znovu zpět (do 14 dní) a napsala, že při třetí reklamaci požaduji vrácení peněz. Opět mi vrátili výrobek s tím, že je vymněněný. Telefonicky jsem se dotazovala, proč mi poslali výrobek zpět a ne peníze. Bylo mi sděleno, že pokaždé šlo o nový výrobek a tudíž nemůžu uplatňovat tři reklamace, ale zároveň nemohu do 14 dnů odstoupit od smlouvy, protože platí ta z ledna. Na ČOI mi sdělili, že každý nový výrobek (vyměněný) má znovu dvouletou záruku a tedy ivzniká i možnost odstoupení. Je to pravda?

 86. Andrea šustrová

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit ohledně nároku na vrácení peněz. Pracuji v klenotnictví a nedávno jsem řešila problém se zákazníkem, který si u nás koupil stříbrný prsten a asi po týdnu zjistil, že manželce nevyhovuje velikost.Nabídla jsem tedy výměnu zboží za jinou vyhovující velikost.To zákazník odmítl a hájil se tím,že podle zákona má prý nárok na vrácení peněz do 8 dnů bez udání důvodu a tedy i v případě,že je výrobek bez vady.Chtěla bych se tedy zeptat, zda-li na toto má zákazník opravdu právo, protože jestli ano, tak dělá zákon z obchodů půjčovny.

  Děkuji za odpověď

 87. Kateřina Pečenková

  Dobrý den, řeším problém ohledně mobilního telefonu. Abych to upřesnila, dostala jsem od tatínka telefon, který doposud splácí a vyskytla se na něm vada. Čili večer jsem dala mobilí telefon na nabíječku a když jsem ho poté sundala, nešel již zapnout je se mi na něm ukázaly praskliny. Poté byl poslán do opravny a tam mi jej vrátili zpět s tím, že je to má chyba a požadovali za to 381,-. O peníze sice nejde, ale je mi divné, jakto, když je ještě telefon v záruce a já jsem žádnou chybu neudělala jsem musela zaplatit. Mám šanci, že mi jej může firma vzít zpět do opravy? Nedokážou totiž pochopit, že jsem mobilní přístroj nerozbila. Posoudili to jako moji chybu a nevím si rady. Mohl/a by jste mi prosím pomoci? Je to důležité. Děkuji mnohokrát

 88. Barbora Sladká

  Dobrý den

  Potřebovala bych poradit,koupila jsem si loni v červenci značkové letní boty ve sportě A3 a v srpnu mě praskl na nich pásek ,boty jsem reklamovala po měsíci mě byli vráceny opravené jenže vzhledem k počasí se nedali nosit tak jsem je chtěla nosit tento rok jenže pásek mě praskl znovu chtěla jsem je opět reklamovat jenže od nich nemohu najít paragon o koupi ale i tak jsem si zašla do prodejny a řešila to tam našla jsem se v jejich reklamační knize kde bylo potvrzeno že boty byly reklamovány loni byla tam moje adresa,tel.,podpis ale i tak mě nechcou boty vzít nazpět.Poradte mě co dál mají na to právo?

  Děkuji

 89. Katerina Palovska

  Dobrý den, dne 9.5.2007jsem zakoupila matrece, které se proležely na různých místech o 2-4cm, navíc po vyprání 1 potahu slezla barva a zůstaly mapy. Dne 6.5.2008 jsem podala reklamaci, technik se přijel podívat až 14.5. a pro zboží si přijeli až 21.5. Uznali mi reklamaci vnitřku, který údajně budou měnit, ale už ne potahu, prý se to praním nemohlo stát. Chci se zeptat zda se matrace reklamují stejně jako ostatní zboží, zda je prodejce povinen se ozvat po opravě nebo se musím informovat sama ,zda už je zboží opraveno a také od kterého data se počítá 30-ti denní lhůta. Zda ode dne, kdy byla podána reklamace nebo ode dne, kdy si přijeli pro zboží.Předem děkuji za odpověď.Palovská

 90. Věra Ištvánková

  Dobrý den mám dotaz ohledně reklamace.Zakoupila jsem si benzínové nužky na živý plot a po prvním zkouškovém ostříhání plotu jsou nužky nefunkční.Zakoupila jsem zboží přes internet.Firma mi nedala vědět že mi zboží zasílají to by nevadilo ale když nužky přišly tak jsme je tedy zkoušeli a lišta se po chvilce začala zasekávat,takže neplní svuj učel.Tak se chci zeptat jaké mám práva když zboží budu reklamovat druhý den po jeho převzetí.Jak dlouho musím čekat.Nebo mohu požadovat peníze zpět a nebo jestli mužu žádat víměnu zboží kus za kus.Děkuji za odpověd Ištvánková

 91. Markéta Macečková

  Dobrý den,

  v říjnu 2006 jsem si nechala vyhotovit na zakázku kuchyňskou linku z bílé tvrzené fólie. Po roce a půl začal povrch v horních částech skříněk, které jsou umístěny nad sporákem znatelně žloutnout i přesto, že nad plynovým sporákem je zabudovaná digestoř. Podotýkám, že vařím v průměru 2x týdně. Byla jsem se informovat ve dvou specializovaných firmách, které se zabývají výrobou téhož nábytku, kde mi bylo řečeno, že se zřejmě v mém případě jedná o použití nekvalitního materiálu při výrobě. Fólie by měly být stálobarevné. Ve smlouvě uzavřené s dodavatelem je uvedena dvouletá záruka na kvalitu materiálu i práci dle HZ. Ráda bych Vás proto požádala o radu, jak mám postupovat při reklamaci i proto, že jak při výrobě, tak montáži byly s majitelem firmy značné problémy(např.byla vyhotovena naprosto jiná dvířka, která jsem si i přesto byla ochotná nechat). A zda má vůbec smysl linku reklamovat. Hodnota kuchyňské linky je 45.608 Kč. Velice děkuji, přejí Vám hezký den.

  Markéta Macečková

 92. Simona Petruščáková

  Dobrý den, pracuji v provozovně oční optiky a měla bych řešit i reklamace, ale popravdě mám v tom trošku "guláš". Prosím, napište mi, jaká reklamační doba se na kterou věc vztahuje. Dioptrické brýle, sluneční brýle, skla, práce… V případě zhotovených brýlí na zakázku se jedná o spotřební zboží se zárukou 24 měsíců, nebo je tam kratší doba (-třeba jako na zdravotní pomůcky, kterými vlastně brýle jsou….) Klienti totiž chodí "poučeni" za všech možných medií a dožadují se reklamování i zboží, které je třeba poškozeno viditelně nositelem, nebo se jim obruby za pár měsíců nelíbí a příjdou reklamovat-a chtějí výměnu… Chápu že radíte hlavně spotřebitelům, ale někdy potřebují "ochranu" i prodejci.

  Předem moc děkuji za odpověď.

 93. Jana Horice

  UPOZORNĚNÍ

  jIŽ PODRUHÉ MUSÍME REKLAMOVAT TV PHILIPS, NEVÍM, NACO TA ZÁRUKA JE, KDYŽ SE NEVZTAHUJE NA VADY, KTERÉ JSMÉ NEZPUSOBILI SPATNÝM POUŽÍVÁNÍM,VADA JE V HLAVNÍM VYPÝNÁNÍ tv CELÝ PANEL SE PROPADÁ, PŘI PRVNÍ REKLAMACI NÁM VRÁTILI VADNOU ČÁST, CELÝ VYPÍNAČ JE NA 5 MM PALSTOVÉ UCHYTCE, SDĚLILI NÁM ŽE JDE O MECHANICKÉ POŠKOZENÍ,NA KTERÉ SE NEVZTAHUJE ZÁRUKA.poprvé vadu odstranili s velkými výhradami.Po půl roce máme stejný problém,po tel. nám sdělili že záruka se nevztahuje na mechan.poškození,tato závada se prý vyskytla jen u NÁS POPRVÉ. NEBOUCHÁME DOMA DO TV KLADIVEM, jak nám bylo sděleno od servis PARDUBICE.NEBYL BY TO PROBLÉM, KDYBY TA TV STÁLA 10KORUN A NEVYDRŽELA ANI 2 ROKY, ALE STÁLA 10TICÍC, TAK SNAD BY MOHLA BÝT KVALITA VÝROBKU I SLUŽEB TROCHU KVALITNEJŠÍ!

  JE TO PRO NÁS JIŽ DRUHÝ tv PHILIPS, KTERÝ NELZE OPRAVIT, NEVÍM CO SI KOUPÍME PŘÍŠTĚ…ASI SE BUDEM KOUKAT Z OKNA …. NAZDAR PHILIPS servis PARDUBICE !!

 94. Lucie Vltavská

  Dobrý den, v dubnu tohoto roku jsem si koupila mobilní telefon. Již v květnu se mi telefon začal loupat (kovové chromování). Telefon mi v záruce opravili a nyní – 3 měsíce po koupi a dva měsíce po první opravě – se tel. loupe na stejných místech + jedno další. Telefon mám tedy teď podruhé v opravě, ale nechci čekat na třetí poruchu (stejnou nebo čtvrtou jinou). Můžu tedy při vyzvednutí telefonu z nynější opravy namítnout rozpor s kupní smlouvou (dvě vady v prvních třech měsících) a žádat vrácení peněz? Děkuji za odpověď

 95. Martin H4x

  Dobry den, koupil jsem notebook a 4x jsem ho reklamoval a ted bych potreboval zjistit co si ke me muze prodejce dovolit? Jestli si musim vybrat zbozi ve stejne cene a nebo muzu trvat na vraceni penez protoze to je 8 mesicu od koupe? Dekuji.

 96. Romana Hezoučká

  Dobrý den,prosím o radu ohledně reklamace mob.telefonu ve tvaru V.Telefon má závady v nefunkčnosti obou displejů.Telefon byl poslán do Prahy na opravu a bylo nám zděleno že jsme si závadu způsobili mechanickým poškozením-pádem na zem.Na zem nám určitě nespadl.děkuji

 97. Ivana Váchová

  Dobrý den,

  dne 15.7.2008 jsem si koupila kombinovanou chladničku.Již 17.7.2008 jsem zjistila, že chladnička nechladí, ale mrazí a 18.7. mi servisní technik vyměnil vadný termostat. Od 23.7. chod chladničky je čím dál hlučnější, přestože chod chladničky má být tichý.

  Zajímalo by mne, zda v případě, že servisní technik shledá toto jako další závadu, je možné žádat výměnu chladničky za novou?

  Předem děkuji za odpověď.

 98. Milan Steuer

  Dobrý den. V květnu tohoto roku jsem koupil nové VW Polo, bohužel od počátku jsou problémy s motorem. Ty se ale vyskytnou pouze pokud je motor velmi studený (netáhne-dusí se, poškubává), Když se trošičku zahřeje,tak problémy ustanou. Protože mám chladnou garáž pod rodinným domkem, tak se mi tyto problémy projevují takřka každodenně. Toto jsem reklamoval u prodejce, ale jim se tato závada objevila pouze jednou, v den kdy bylo zrovna dost chladné počasí-pak už ne. Vyměnili čidlo teploty, ale problémy zůstaly. Teď bylo auto v servisu podruhé, ale bez výsledku. Prý čekají na chladné dny, aby se jim závada zase projevila.To ale můžou čekat i pěkně dlouho. CHtěl jsem se zeptat, jak mám za této situace postupovat, abych náhodou něco neprošvihl. Za případnou odpověď předem děkuji.

 99. michaela boučková

  Dobrý den, v autobazaru jsem si koupila auto, na kterém jsem v autoopravně narazila na skryté vady. VEDOUCÍ AUTOBAZARU MI ŘEKL, ŽE AUTO NEJDE VRÁTIT, ŽE MÁM NAPSAT REKLAMACI. POSLALA JSEM JIM POŠTOU REKLAMACI, NA KTEROU MI MĚLI DO JEDNOHO MĚSÍCE ODPOVĚDĚT. UŽ JSOU TO 3 MĚSÍCE A NEODPOVĚDĚLI. KDYŽ JIM VOLÁM, TAK JE VODEUCÍ NA DOVOLENÝ. AUTO MÁM NA LEASING. NA CO MÁM PRÁVA?? DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 100. Kamila

  Koupila jsem si přes internet mobilní telefon. Už dvakrát jsem ho reklamovala, zboží jsem posílala poštou. Poprvé ho vrátili do týdne, ale teď už je tam 4.týden. Jak se počítá 30 dní pro vyřízení reklamace? Začátek je datum doručení poštou na podacím lístku nebo datum dle jejich informační SMS zprávy ? Liší se o 3 dny. Jak mám postupovat v případě 3. stejné závady, když budu chtít peníze zpět ? Děkuji

 101. Ondřej Rambousek

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli když posílám telefon na reklamaci potřetí se stejnou závadou tak mi nejdřív musí přijít a závada se znovu objevit aby mi museli dát peníze (respektive abych ukončil smlouvu) nebo stačí když se mi závada vyskytne dvakrát a na potřetí si ten telefon už nechají a ukončí se smlouva. Jednodušeji řečeno kolikrát mi ten telefon můžou vrátit abych měl právo na ukončení smlouvy. Dvakrát nebo třikrát. Děkuji :)

 102. Eva Zelenková

  Dobrý den,dne 28.5.2007 jsem si koupila boty (kožené tenisky) za účelem víkendového běžného nošení na chatu.Boty jsem používala pouze při nevlídném počasí,kdy si snad každý obuje plné bot a to nepravidelně v celkovém čase 5 měsíců.V červnu 2008 jsem boty reklamovala z důvodu rozlepení podrážky,již v té době byla kůže trochu odřená a podrážka ochozená. Reklamace byla bez problémů vyřízena a boty "opraveny".Poté jsem je měla na dovolené a znouvu se podrážka odlepila a ještě praskla. Znovu jsem je tedy šla reklamovat,ale nyní jsem úspěšná nebyla.Paní prodavačka mi i písemně napsala,že reklamace je neoprávněná a že já jako zákazník zamněnuji rekl. lhůtu a životnost.Vzhled obuvi odpovídá době nošení (dle data koupě) a že boty jsou maximálně využité.Na dotaz, proč byla reklamace vyřízena cca před měsícem, mi sdělila, že si toho asi nevšimla.Prosím o sdělení, zda je možné ještě nějak postupovat.Děkuji Zelenková

 103. Jiří Hrobník

  Dobrý den. Prosím o radu jak postupovat při reklamaci.

  Koupil jsem si v OBI motorový vyžínač na trávu. V záruční době došlo k poškození unašeče vyžínací struny. Proto jsem uplatnil záruku v OBI, kdy mi byl vyžínač přijat k reklamaci. Po 14ti dnech mi volal servis, kam OBI věci v rámci reklamace posílá a ten mi sdělil, že tento unašeč je opravdu rozbitý ale že si ho musím sám zaplatit, protože je ze záruky vyjmutý. Tento postup se mi zdá divný (proč bych měl v záruční době platit rozbitou součástku). Prosím o radu jak v této situaci postupovat.Děkuji

 104. Karel Mašek

  Dobrý den,nechal jsem si opravit digitální přístroj,který jsem předal do servisu dne 05.06.08. oprava měla být předána dne 25.06.08.do dnešního dne t.j.16.09.08.mi nikdo nezdělil kdy bude zakázka hotova.Při reklamaci délky opravy mi bylo zděleno,že servisní technik je mimo servis a že jiný člověk o zakázce nic neví.Prosím o radu jak mám postupovat.Děkuji

 105. Bertol

  V Makru jsem reklamoval mobilní zařízení s GPS, do 30 dnů mi jej vrátili s tím ,že závada není. Přístroj nešel zapnout a tentýž den jsem je opět okamžitě odevzdal k reklamaci a čekal dalších 30 dní kdy vyměnili základní desku. Po týdnu naprosto stejné závady a přibyly další nové pro něž zařízení nebylo možné používat. Opět reklamace a výměna základní desky. Dalších 30 dní a po převzetí z opravny ve stejný den zařízení opět nešlo ani zapnout. Podali jsme zařízení k reklamaci současně s návrhem na odstoupení od smlouvy. Tímto návrhem se nikdo nezabýval a ani písemně neodpověděl a 30 den jsme byli telefonicky vyzváni abysme si zařízení po opravě vyzvedli, což jsme odmítli. Do dnes tj. 3 měsíce nereagovali na výzvy k odstoupení od smlouvy. Prvotně jsme trvali na výměně zařízení za nové, dnes chceme vrátit plnění. Makro odmítá…, máme podat žalobu na zaplacení, nebo je jiná možnost? Velmi děkuji za odpověď.

 106. Michael Deutscher

  Dobry den,

  zajímalo by mne, jak se přesně počítá délka reklamace. Konkrétně mi jde o to, zda-li se do 30 denní lhůty započítává již den, kdy je reklamace uplatněna.

  Přijde mi totiž, že z formulace "nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace" to není úplně jasné.

  V praxi se mi stalo, že jsem zboží reklamoval 18.8. a když jsem 17.9. přišel na reklamační oddělení, tak mi sdělili, že se údajně reklamační lhůta počítá až ode dne následujícího a že tedy mají ještě den čas na opravu.

  Děkuji za odpověď

 107. Martin Zlesák

  Dobrý den, prosím tímto o informaci.Po koupi auta v autobazaru se u něj projevily vady a navíc bylo v servisu zjištěno,že údaj tachometru činí cca 170tis.najetých km, ale ve skutečnosti je to cca 380tis.km. Jsou tyto skutečnosti dostatečným důvodem k odstoupení od kupní smlouvy,když prodávající tvrdí,že byl již několikátým majitelem vozidla a o této skutečnosti nemohl vědět,on tachometr"nepřetocil"?Navíc podotýkám,že v kup.smlouvě nejsou specifikovány žádné závady,je zde pouze uvedeno, že vozidlo odpovídá stáří,atd…a že prodávající neodpovídá za vady zjištěné po převzetí vozidle.Předem děkuji za informaci,jak mám dále postupovat a přeji hezký den.

 108. Jiří Vichr

  Dobrý den,chci se zeptat na problem kdy jsem během půl roku použil navigaci asi 5x a došlo k nefunkčnosti,po převzetí reklamace(nová navigace)po 6 týdnech došlo k té samé závadě a dne 16.9.2008 došlo k reklamaci tedy dnes 17.9.2008 po 30 dnech jsem se informoval na stav reklamace,bylo mě řečeno,že do tohoto data neni reklamace vyřízena.Nedůvěřuji prodejci ani zboží a požaduji navrácení peněz.Chci se zeptat mám nárok na cenu před rokem kdy byla cena 4999kč nebo na cenu za kterou se prodává navigace nyní??Děkuji za odpověď.

 109. Ivana Pitrová

  Dobry den,

  kratce po zakoupeni Vckoveho telefonu se mi objevila vada.probehla prvni reklamace, oprava, vraceni.vada se objevila znovu.Po dalsi reklamaci byl vsak telefon vracen z opravy, s tim, ze se vada neprojevila a tudiz nebyl opraven.Ihned po nastartovani opet nesel vrchni displej, plus docasne nefungoval i vnitrni.Ihned jsem jej tedy odnesla znovu k reklamaci.Moje otazka:mam narok na vraceni penez i v pripade,ze se ze servisu telefon vrati opet bez opravy s oduvodnenim, ze se vada neprojevila?jak v takovem pripade postupovat, kdyz se jedna o vadu realnou,kterou vsak muzu prokazat pouze v obchode,kdyz telefon prinesu k reklamaci,ne uz vsak posleze po vyndani simkarty?Dekuji

 110. Pavlína Pekařová

  Dobrý den, před 4 měsíci jsem si koupila ve značkové prodejně botasky, které se mi ale minulý týden v přední části celé rozlepily.Šla jsem je reklamovat, prodejce boty převzal a řekl že je pošle na reklamaci k výrobci. Ihned mne ale upozornil, že je možné že závadu neuznají a že on to pak bude muset poslat do zkušebny a bude po mne chtít podepsat nějaký papír, že pokud ve zkušebně bude závada určená jako způsobené zákazníkem, tak prý budu muset tu zkoušku zaplatit cca 6500,- Kč. Prý je malá prodejna a nebude zkušebnu platit. Má na to právo, ještě nikdy jsem se s tím nesetkala?? A jak mám postupovat, když reklamaci neuznají. V botech jsem chodila málo. Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Pekařová

 111. Hana M.

  Je zákonem upravené, jestli při reklamaci spotřebitel musí předložit záruční list i doklad o zaplacení, nebo stačí jen záruční list?

 112. Jiří Farský

  Dobrý den, mohl bych vrátit zakoupené zboží prodejci bez udání důvodů a požadovat vrácení peněz? Zaslechl jsem, že existuje lhůta pro takovou formu reklamace.Údajně se liší pouze mezi obchodem internetovým a kamenným.

  Děkuji za odpověď.

 113. Jan

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli po vyreklamování sedací soupravy jsem povinný ji odvést(vrátit) osobně, nebo prodejce je povinnen ji odvest osobně?

 114. Irena Řezáčová

  Dobry den,pred pul rokem jsem jsi koupila znackove boty v obchode A3sport.Nyni mi praskla podrazka,reklamovala jsem je,po mesici mi dali odpoved, ze reklamace byla uznana s tim, ze mi vrati 50% kupni castky, maji na neco takoveho pravo? Mohu se nejak branit? (v reklamacnim liste bylo jasne napsano, ze zakaznik v pripade neopravitelne vady zada navraceni kupni castky).Dekuji.

 115. Stanislava Kovářová

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jak postupovat při vrácení zboží, konkrétně lyží, v kamenném obchodě. Chtěli jsme koupit lyže pro dobrého lyžaře, pro rychlou jízdu s dřevěným jádrem. Prodávající nám doporučil lyže Volkl-Tiger. Až doma jsme zjistili, že se jedná o lyže pro začátečníky, pro nízkou rychlost a co nás nejvíce zaujalo je to, že nemají ani požadované dřevěné jádro. Takže nám poskytnul nepravdivé informace o zboží, ke kterému nejspíše nemá ani podrobný popis, protože nám neumožnil do něho nahlédnout. Udělali jsme chybu, protože jsem důvěřovali jeho zkušenostem a profesionalitě. Chybu jsem zjistili týž den, kdy byly lyže zaplaceny. Dokonce se jedná o mimokatalogový model, který byl dodáván obchodním řetězcům. A to jsem byli ubezpečeni, že tam by si lyže nikdy nekoupil.

  Děkuji, Kovářová

 116. Věra Šiffnerová

  Dobry den,

  potrebovala bych poradit s reklamaci trekovych bot, ktere jsem koupila v lednu 2008. Po 3 mesicich se mi na nich zacaly trhat svy v oblasti prstu. Byla jsem v zahranici a boty reklamovala az ted, v prosinci 2008. Reklamace nebyla uznana, mozna take proto, ze je na nich nekolik dalsich poskozeni, ktere vznikly v dusledku kazdodenniho noseni. Ja je ovsem upozornovala na vadu svu, ktera vznikla nejdrive a zpusobila mi nejvice problemu, ostatni vady (poskozena podrazka, praskly povrch) mohly vzniknout mym uzivanim. Stejna vec (svy) se s naprosto stejnou obuvi stala i me kamaradce. Ta ale reklamovala hned, kdyz se vada objevila, a reklamace byla uznana. Myslim si, ze stejny problem melo s temito botami vice lidi. Bohuzel nemam zadnou fotodokumentaci z doby, kdy bota byla jako nova, jen s popraskanymi svy. Doporucujete navstivit soudniho znalce? Myslite, ze mam nadeji? Predem diky za odpoved.

 117. Tereza Zdanska

  Dobry den, pritel si koupil v kamennem obchode znackove hodinky a hned po tydnu mu prasklo perko drzici pasek – hodinky spadly na zem a odrelo se sklicko a mirne i pasek. Hodinky jsme reklamovali – prasknute perko bylo uznano jako vada a bylo vymeneno za nove. Kdyz jsme vsak chteli reklamovat i odrene sklicko (ktere se odrelo z duvodu vadneho perka) bylo nam receno ze na sklicko se zaruka zadna nevztahuje. my si vsak myslime, ze pokud bylo sklicko odreno ne z duvodu bezneho uzivani, ale jako nasledek vadneho perka, pak by se mela vztahovat reklamace (vymena) i na sklo. Poradili byste nam prosim, zda mame pravdu a jak pripadne proti neuznane reklamaci postupovat? dekuji predem. Zdanska

 118. radek xxxxx

  Dobry den

  Chtel bych se zeptat jak se muze ucinne branit zakaznik proti dlouhemu dodani zbozi. Pri objednani mi psali na svych www – skladem, dodani 3-5 dni, ale jen co jsem zbozi objednal, tak pri potvrzeni objednavky uz to bylo 10 dni. Po tydnu prisel email ze zbozi dorazi pozdeji, a to do 10ti dnu. Po 10ti dnech jsem tam volal a nebyli mi schopni sdelit zda zbozi do tydne prijde, ze to zalezi na dodavateli a z 3-5ti dnu to muze byt i mesic

 119. Jos Kvi

  Telefon byl koupeny v zaři. Pak se mi pakazil nešly sluchatka a nabiječla. Tak sem to 5. prosince posla na reklamaci. Když se ještě po měsici a pul neozivali tak sem jim napsal (24.ledna). O depsali mi až 26. ledna a bylo mi zděleno že u mobilniho telefonu pry nebyl papir s popisem zavad, krery sem tam daval sice si nejsem na 100% jisty že sem ho tam dal protože je to už nějaka doba co jsem to posilal. A pak mi napsali že to davji k reklamaci až dnes. Mužou to tak udělat? Muže se prototi tomu nějak branit protože ten mobil budu mit vlastně dva a pul měsice pryč.

  J. Kvi

 120. Blanka Vlková

  Koupila jsem manželovi hodinky na internetové aukci29.11.Šlo o nové zboží. Prodávající poskytuje záruku 24 měsíců. Po měsíci běžného nošení se objevila uvnitř na ciferníku vrstva prachu, způsobená netěsnícím sklíčkem. Nevypadá to hezky, na hodinky je hůř vidět a prach jistě brzy ovlivní i funkci. Prodávající argumentuje, že se záruka na netěsnící sklíčko vztahuje jen na vodotěsné hodinky. A že hodinky nepatří do prašného prostředí. Manžel se ale v prašném prostředí nevyskytuje. Podle mě jde o rozpor s kupní smlouvou. Jak mám postupovat?

 121. Eva Mozgvová

  Dobrý den, já jsem již 3x reklamovala mobilní telefon. Při 3. reklamaci, mi bylo řečeno, že telefon musí splňovat následující podmínky pro vrácení peněz a to 3x stejná závada nebo 4 odlišné závady (to mi bylo sděleno u prodejce). A jelikož splňuji obě podmínky, tak chci jít mobilní telefon vrátit. Jenomže je problém v tom, že nemám doklad o koupi mobilu. Záruční list a veškeré příslušenství mám, ale myslíte, že mi můžou vrátit peníze i bez dokladu o koupi? Nejsem si totiž jista, že by mi ho vůbec dali, protože takový doklad bych určitě nevyhodila. Mám nějakou šanci, že mi budou peníze vráceny?

 122. Milan Svoboda

  Dobrý den, chtěla sem se zeptat, koupila jsem si asi před dvěmi měsíci televizor. Objevila sem vadu na obrazovce, prodávající mi nabídl, že ji odveze a zatím mi přiveze nějakou menší. Protože ta televize je na přepis, tak na ní budu muset čekat nejspíš delší dobu. Proto jsem se chtěla Vás zeptat, jestli by bylo možné tuto televizi vyměnit, za jinou ve stejné výši, a nebo jestli mám nárok na vrácení peněz děkuji za odpověď Vašková

 123. kateřina Horáčková

  Dobrý den

  Reklamovala jsem matraci ohledně výšky jádra, která je uvedená v e-shopu 16cm, po přeměření 13,8cm od nejvýšší vlnky k nejvyšší.Navíc se matrace po 8 denním používání rozlepuje.Výrobce mi tvrdí, že výška matrace je s potahem, což v nabídce uvedeno není. Firma nabízí asi 10 druhů potahů o různé tloušťce, tak nechápu jak by se pokaždé s různým potahem mohlo jednat o 16cm.

  V nabídce je uvedeno: výška jádra 16cm. Předpokládám tím správně výšku matrace bez potahu?Reklamace byla provedena po 8 denním používání, je možné využít vrácení zboží do 14dnů z důvodu porušení smluvním podmínek?Výrobce tvrdí, že matrace je opravená a že není pravda že neměří 16cm.Ale opravdu měří 13,8 bez zatížení. Co mám dělat? Děkuji

 124. kateřina Horáčková

  Dobrý den

  Reklamovala jsem matraci ohledně výšky jádra, která je uvedená v e-shopu 16cm, po přeměření 13,8cm od nejvýšší vlnky k nejvyšší.Navíc se matrace po 8 denním používání rozlepuje.Výrobce mi tvrdí, že výška matrace je s potahem, což v nabídce uvedeno není. Firma nabízí asi 10 druhů potahů o různé tloušťce, tak nechápu jak by se pokaždé s různým potahem mohlo jednat o 16cm.

  V nabídce je uvedeno: výška jádra 16cm. Předpokládám tím správně výšku matrace bez potahu?Reklamace byla provedena po 8 denním používání, je možné využít vrácení zboží do 14dnů z důvodu porušení smluvním podmínek?Výrobce tvrdí, že matrace je opravená a že není pravda že neměří 16cm.Ale opravdu měří 13,8 bez zatížení. Co mám dělat? Děkuji

 125. Matynna Lowyová

  Dobrý den měla bych dotaz.

  v prosinci jsem reklamovala můj notebook, avšak reklamace byla zamítnuta z důvod mechanického pokození PC. Reklamovala jsem ted reklamaci (reklamace reklamace) a i nyní byla zamítnuta z důvodu tekutiny v PC. Nyní po mě chce prodejce 800kč za dopravu PC do servisu. jsem tuto částku povinna zaplatit – nikde o tom není zmínka – ani v reklamačním řádu, . . .Děkuji za odpověď Lowoyvá

 126. Andrea Bergová

  Dobrý den,

  pracuji jako prodejce sportovního zboží. Dnes k nám přišel zákazník reklamovat obuv bez dokladu. Pán tvrdí , že boty u nás určitě zakoupil a to ve slevě, podepsal místopřísežné prohlášení, ale neví kdy a za kolik peněz je koupil.Zboží jsme převzaly a jelikož na vnitřním štítku boty jsme zjistily, že jsou vyrobeny v roce 2002 a jsme si jisté, že jsme tyto boty po dobu naší 3 leté praxe u této firmy neviděli, vyzvali jsme ho, ať zkusí doma vyhledat náležitý doklat,protože to vypadá, že záruční doba už,bohužel, vypršela.Pán ale trval na reklamaci bez dokladu a dokonce navrhoval, že si okamžitě vybere boty nové.:)Zajímalo by mě, jak může náš zaměstnavatel vyhledat paragon, který může být i 7 let starý, jesli musí vůbec tak stará data uchovávat, dále je možné, jestliže jsme vůbec tyto boty kdy prodávali, určit paragon bez ceny a data?Vždyť 1 boty můžeme prodávat třeba 2 roky a během té doby se změní několikrát cena. Předem děkuji za odpověď

 127. Jiří Sedlák

  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu při vyřízení opakované reklamace nového vozu.Vůz jsem zakoupil 5/2007.18.1.08-servis po 15tis.km,reklamace uvolněného potahu PZ sedačky.29.10.08-servis po 30tis.km,reklamace zatékání do vozu(PPdveře a zavazadlový prostor),čalounění PZ sedačky.22.12.08-reklamace zatékání do vozu(zavazadlový prostor).19.2.09-reklamace zatékání do vozu(zavazadlový prostor).Reklamované vady byly servisem uznány a následně odstraněny.Reklamace z 19.2.09 byla prověřena a uznána,ale opravu jsem již odmítl, jelikož se domnívám,že mám nárok na odstoupení od kup.smlouvy nebo výměnu vozu.Vyjádření servisu je ale takové,že se nejedná o závadu z technického hlediska třikrát se opakující,že nebyla provedena výměna třikrát stejného komponentu a závada nebrání v užívání vozidla.Poraďte mi prosím, zda-li mám nárok na výměnu vozu nebo vrácení peněz a jak případně postupovat dál.

  Děkuji a jsem s pozdravem.

 128. Mistr Marty

  Dobrý den, mám prekerní situaci. V listopadu roku 2007 jsem si koupil mobilní telefon Sony Ericsson K800i. Mobil jsem 2x reklamoval se závadou, že jsem ho nemohl zapnout. Po třetí jsem ho reklamoval, kvůli tomu, že mi nefungoval správně,konkrétně nešly spouštět aplikace a hry. 2x jsem i reklamoval sluchátka. S mobilem jsem značně nespokojen a chtěl bych odstoupit od smlouvy a vrátit peníze. Mám na to dle zákona právo? Moc Vám předem Děkuji. S pozdravem MistrMarty

 129. Lucie Kubesová

  dobry den.chci se zeptat..mobilni telefon jsem reklamova 3x pokazde jina vada a vim ze vraceni penez je az pri 4 reklamaci.ten mobilni telefon jsem kupovala 15.12.2006 chci se zeptat jestli vzdy kdyz se telefon reklamuje tak se zaruka prodluzuje.. nebot mi zase blbne ale nevim jestli se mi jeste ta zaruka na nej vztahuje a jestli ho muzu jeste reklamovat na jejich naklady. nekdo mi rikal ze pri kazde reklamaci se zaruka prodluzuje o tri mesice,tim padem by se mi zaruka prodlouzila o 9mesicu tedy do 15.9.2009, ale nevim jestli je to pravda tak bych si to chtela nejak overit at vim na co mam pravo. Dekuji za odpoved

 130. milena janáčková

  Dobrý den, 26.7.06 jsem zakoupila fotoaparát,1.reklamace proběhla 12.1.07, druhá 27.11.07 ze stejného důvodu. Nyní jsem chtěla reklamovat fotoaparát ze stejného důvodu potřetí. Bylo mi ale sděleno, že je výrobek již po záruční době. Myslela jsem, že se při reklamaci prodlužuje záruka na tu danou závadu. Děkuji za odpověď M. Janáčková

 131. Robert Maceček

  Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o radu. Zakoupil jsem si zastřihávač vousů. Doma jsem zjistil, že přístroj pracuje jen na akumulátor a před použitím se musí nabíjet v síti cca 10 hodin/35 min. provozu. V prodejně jsem na to upozorněn nebyl, bližší informace nebyly ani na regále. Na krabici nejsou rovněž žádné informace o provozu přístroje. Jelikož potřebuji přístroj převážně na cesty, chtěl jsem výrobek vrátit. V prodejně jsem byl odmítnut. Můžete mi prosím poradit, zda mám nárok na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz? Velice děkuji.

 132. Jan Novák

  Dobry den,

  dnes je tomu 5 dni, co jsem si koupil krovinorez prostrednictvim internetoveho obchodu. Kdyz mi bylo zbozi doruceno tak jsem udelal zbeznou prohlidku a vse se zdalo v poradku. Nasledne po odjezdu dopravce jsem zjistil, ze je ulomen plastovy kryt v oblasti motoru.

  Chci se zeptat:

  1. Mam narok na opravu? (pravdepodobne zalezi na posouzeni)

  2. Mohu uplatnit 14. denni lhutu na vraceni zbozi zakoupeneho po internetu i v pripade, ze na strankach prodejce je uvedeno, ze poskozene zbozi nelze vratit?

  Muze jit prodejce ve svych vseobecnych podminkach proti zakonu – (tim, ze souhlasim s vseobecnymi podminkami)?

  Jak je to tedy s vracenim poskozeneho zbozi?

  Dekuji za odpovedi

 133. Pavlína Korbelářová

  Dobrý den

  Už jsem jednou psala dotaz ohledně vrácení peněz bez reklamace z důvodu, že se koupené zboží zákazníkovy nelíbí,nebo nehodí. Moje vedení mi řeklo, že peníze pokud možno vracet nemám, že mám vyměňovat zboží za nějaké jiné. Už mi odpovídala paní Lucie Jindrová a to že pokud se nejedná o reklamaci, tak že peníze vracet nemusíme, že je to z dobré vůle prodávajícího.Jenže jinde se zase píše, že zákazník má právo na vrácení peněz do 14ti dnů bez udání důvodu.Ráda bych se dozvěděla, ve kterém zákoně se píše o tom, že je to z dobré vůle prodávajícího, abych si to mohla vytisknout na prodejnu a v nutných situacích to dala zákazníkovi přečíst.V některých případech jsem už totiž bezradná…Předem děkuji za odpověď

  S pozdravem

  Korbelářová Pavlína

 134. Jan Novosád

  Dobry den.Chtel bych se zeptat,jak mam postupovat pri neuspesne reklamaci plachty bazenu.Bazen jsem zakoupil pred 5lety v Mountfildu.Je na nej zaruka 7let.Nyni se v plachte objevily trhliny a na jednom miste(cca 2m krat20cm).Bazen ma prumer 6m a trhliny jsou v miste,kde cely den sviti slunce.Tehcnik vsak reklamaci odduvodnil mechanickym poskozenim od krupobiti,s cimz zasadadne nesouhlasim.Prosim o radu,jak dal postupovat.Dekuji za odpoved.

 135. Jana Horáková

  Dobrý den,

  je možné reklamovat spodní prádlo, nakoupené přes zásilkový obchod, po téměř roce? Jedná se o prádlo, které používám výhradně k zimnímu sportování, proto tak dlouhá prodleva. Při jeho použití mi vyskákala vyrážka.

 136. Eva Ivanova

  Dobrý den, po přečtení celé diskuze bohužel musím zadat i svůj dotaz. dne 24. 6. 09 jsem si zakoupila dioptrické brýle. dnes t.j. 29.9.09 jsem brýle odnesla do optiky k reklamaci. Při koupi jsem dostala záruční list, na kterém je napsáno, že záruka na zboží na zakázku je jen 3 měsíce. Na Vašem serveru jsem se dočetla, že právě dioptrické brýle jsou sice zboží na zakázku, ale podle § 646 OZ mají záruku 6 měsíců. Závada na mých brýlí je odštípnuté sklo zevnitř brýlý hned u obrouček. Musím říci, že brýle opravdu hýčkám, protože mám pouze jedny. V optice mi řekli, že protože mám málo dioptrií, tak jsou skla tenká a že to pošlou na posouzení, což je měsíc. obroučky jsou moderní dvojaté nožicky a skla tam drží jen z půlky vlastně se to sklo odštíplo v místech kde je sklo přidělané k obroučce a ještě k tomu zevnitř. Obroučky jsou netknuté.

  co můžu při neuznání reklamace dělat? Je prodejce oprávněn uznávat jen 3měsíční reklamační lhůtu? V případě, že ne já můžu operovat §646?

  moc Vám děkuji

 137. Lenka Kubíková

  Dobrý den,koupila jsem si kočárek jehož součástí byla taška na kočárek.Jelikož se mi u tašky rozjel zip,dala jsem tašku na reklamaci dne 24.8.2009.Reklamace nebyla vyřízena v 30ti denní zákonné lhůtě, proto jsem chtěla vysvětlení a taky nějaké řešení.Na prodejně byla pouze brigádnice,která nebyla oprávněna vyřizovat reklamace a paní vedoucí provozovny se mnou odmítla komunikovat.Rozhodla jsem se,že odstoupím od kupní smlouvy z důvodu nevyřízení reklamace v zákonné lhůtě.Chci se zeptat,zda mám nárok na vrácení celé částky za kočárek nebo pouze za tašku.Paní vedoucí se mi dnes totiž ozvala,že určitě nedostanu vyplacenu celou částku za kočárek,protože je funkční,ale pouze za tašku nebo mi ji příští týden vrátí opravenou.Děkuji za odpověď.

 138. Jana Psarova

  Dobry den, potrebovala bych poradit. Koupila jsem pouzity mobil Samsung urceny pro cesky trh, ktery je v zaruce. Bohuzel jsem nedostala zarucni list, mam pouze fakturu z obchodu, kde byl mobil koupeny.

  Staci k uplatneni reklamace faktura? Musi mi prodejci ci zastoupeni znacky Samsung vydat na pozadani nejakou kopii zarucniho listu?

  Dekuji za rady.

 139. Vojtěch Plachý

  Dobrý den, mám jistý problém s vyřízením mé reklamace.

  Reklamoval jsem u internetového obchodu Alza.cz základní desku počítače. Po té co byla reklamace uznána mi bylo zboží vyměněno. Dostal jsem jinou základní desku (podle prodejce novou) s jiným seriovým číslem a dostal jsem další záruku na 2 roky. Základní deska, ale vykazovala známky používání a rozhodně nebyla nová. Zboží bylo nejspíše již servisované. Co mám v takovém případě dělat a mám právo na odstoupení od smlouvy?

 140. Petra Boháčová

  Dobrý den,

  reklamovala jsem v jednom nejmenovaném obchodě zimní bundu, která mi vydržela ode dne zakoupení a používání cca měsíc, na bundě se utrhla přaska u zapínání. Reklamace mi byla uznána, ale manažerka v obchodě mi sdělila, že mi zboží pouze vymění za jiné. Peníze, že nevrací, dle Občanského zákoníku na odstoupení od smlouvy právo mám, ale dle Obchodního zákoníku prý ne. Jak to tedy přesně je? Přijala jsem tak, i když nechtěně, zboží jsem si v daný moment žádné nevybrala a dohodli jsme se, že bude vybráno do 2 měsíců. Co když si ani v tento daný termín nic nevyberu? Pak je nárok na vrácení peněz? Dejte mi prosím vědět, jak mohu potom postupovat dál? Děkuji. Petra Boháčová

 141. Petra Balcarová

  Dobrý den,

  koupila jsem si před rokem boty značkc Skechers. Již jednou jsem je byla reklamovat-opravili to. Teď po roce chci jít reklamovat znova, ale prodejna již neexistujej. Stránky jsou zrušeny. Společnost, která je prodala-podle IČO ale stále existuje, jen se již prodejem tohoto zboží nezabývá. Mám právo boty reklamovat a jak se musí zachovat společnost, která boty prodala? Děkuji Balcarová

 142. Pavlína Pouliková

  Dobrý den koupili jsme si televizi a ted v květnu to budou 2 roky. Chci se zeptat po kolikáté reklamaci máme nárok vrátit peníze dvakrát jsme ji reklamovali že nešel obraz a ted ji budeme reklamovat po druhé že se nám zesiluje sám zvuk. Takže ted to bude celkem pátá reklamace. Děkuji Poulíková

 143. Petra Štromová

  V záruce jsem reklamovala značkové hodinky, u kterých došlo v vylomení osičky pro přichycení řemínku. Prodejce mi reklamaci odmítl uznat s tím, že muselo dojít k násilnému vytržení. K tomu ale nedošlo. Má prodejce povinnost mi přesto zboží k reklamaci přijmout?

 144. Radek Lamač

  Dobrý den

  Je tomu necelý rok, co jsem zakoupil nové vozidlo u autorizovaného dealera. Během tohoto roku se již dvakrát porouchala spojka takovým způsobem. že to vozidlo vyřadilo z provozu. Závada není způsobena vlivem opotřebování. Zajímá mě, jestli platí u automobilů to samé jako u jiného zboží, tedy třikrát a dost. Kdyby ano, znamenalo by to že je prodejce povinen mi vrátit peníze za nový vůz? nebo vyměnit vozidlo za nové? Opakuji že závada je vždy stejná. po skoro stejném množstvím kilometrů a nezávislá na stylu jízdy. Děkuji za cenné informace.

 145. Lenka Galiová

  Dobrý den, chci se zeptat, zda je možno požadovat vrácení peněz nebo výměnu za nový automobil. Koupili jsme si automobil u autorizovaného prodejce, cca po 1 roce užívání se objevila závada, kterou odstranili – přehráli software. Cca za 4 měsíce se pokazilo turbo, auto bylo nepojízdné, závadu odstranili. Za necelý měsíc se rozsvítila kontrolka – závada na výfukovém systému- závadu odtranili – opět přehráli software. Nyní po 14 dnech se rozsvítila ta samá kontrolka, objednali jsme se na opravu závady a při cestě do servisu se navíc opět pokazilo turbo. Tj. jen během posledních dvou měsíců třetí závada a auto je pořád v záruce. V servisu nám řekli, že musí rozebrat celý motor a budou hledat závadu. Máme nárok požadovat vrácení peněz nebo výměnu automobilu za nový, nebo alespoň výměnu motoru za nový. Obávám se, že nám automobil opět vrátí opravený, a závada se po nějaké době vyskytne znovu, zejména s přihlédnutím ke skutečnosti, že v listopadu končí záruční doba. Děkuji za odpověď

 146. Katka Kadlecová

  Dobrý den. Na základě nabídky v optice jsem si nechala udělat speciální švýcarská skla, která mi měla nechat přirozeně velké oko. Takto mi to alespoň prezentovala optička, ptala jsem se jí, zda i v případě mých velkých dioptrií se oko nezvětší, podívala se na mě v mých původních brýlích a řekla, že oko zůstane přirozené, ať si skla ač dražší, tak kvalitnější objednám. Tato estetická výhoda byla pro mě jediný podnět k objednávce.

  Po dosazení skel do mých obrouček jsem zjistila, že přes brýle nevidím. Optička zjistila, že si chybně zapsala měření a vyměnila mi pravé sklo za levé a obráceně. Při tomto zjištění jsem ale ještě zjistila, že sklo mi oko zvětšuje úplně stejně, jako skla původní, žádala jsem tedy na základě těchto dvou aspektů vrácení zálohy, ale optička to odmítá. Prý nemůžu čekat, že při velikosti mých dioptrií zůstane oko původní. Skla chce poslat na přeobjednání. Je v tomto případě klamání zákazníka a chybný výrobek dostatečný důvod k vrácení peněz? Děkuji moc za odpověď.

 147. Pavel Procházka

  Zdravím. Mám problém s reklamací notebooku v Makru.Koupil jsem notebook, který byl ještě v nové zapečetěné krabici. Doma jsem zjisil, že nejde zaptnou, resp. že po zapnutí naběhne pouze zdroj, ale vůbec se nerozjede procesor a nezačne nabíhat operační systém.Druhý den jsem zboží odvezl do makra s tím, že chci vrátit peníze. Bylo mi ale řečeno, že u zboží, které má v sobě software není možné ze zákona vrátit peníze, ale je nutné tuto vadu posoudit. Posoudit to měla zaměstnankyně reklamačního oddělení, která to ale odeslala dodavateli a ten to odeslal dále výrobci. Zboží jsem tam nesl hned druhý den a proto nechápu, že nebylo možné odstoupit od smlouvy ihned! Četl jsem někde, že v Makru jakožto ve Velkoskladu se při reklamaci postupuje dle obchodního, nikoliv občanského zákoníku a všechny lhůty jsou smluvní. Může mi někdo v tomto poradi. Budu muset opravdu čekat 30 dní na posouzení reklamace od výrobce? Díky

 148. dan prazak

  dobry den chci se zeptat na nahradu nakladu spojenych s reklamaci co vse do toho spada jestli i naklad na dopravu spojenou s reklamaci napriklad kdyz z casovych duvodu najmu na vyrizeni reklamace treba kuryrni firmu s plnou moci atp.a jak to probehne dekuji a jsem s pozdravem dan prazak.

 149. Petra Cieslarová

  Dobrý den, v říjnu loňského roku jsem si koupila zimní boty, mám i jejich doklad, krabici apod. V prosinci téhož roku, jsem šla boty reklamovat, z důvodu jejich rozlepováni po obvodě. V lednu jsem se dostavila pro převzetí, ovšem boty nebyly řádně slepeny a požadovala jsem jejich opětovnou reklamaci, nebo vrácení peněz. Vrácení peněz prodavačka odmítla, telefon na vedoucího firmy mi odmítala dát, jelikož má jen soukromý mobil a číslo není povinna vydat. Souhlasila jsem tedy s opětovnou reklamací.

  O měsíc později jsem se opět dostavila k převzetí, boty opět nebyly zcela slepeny, vypadaly stejně jako při mé 1.reklamaci. Dle prodavačky byla oprava provedena. Podotkla jsem, že se zbožím nejsem spokojena a požaduji vrácení peněz. Prodavačka odmítla a zamítla i novou opravu. Ptala se svého nadřízeného a nutila mne, abych si boty vzala, že mi peníze nevydá. Vyhrožovala, že zavolá ochranku, pokud neodejdu i s vadným výrobkem. Když jsem se obrátila na policii, neřekli mi nic. Co mám tedy dělat?

 150. Petra Hlawiczková

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně reklamace. V prosinci 2010 jsem koupila novou autobaterii, která ovšem nesplňuje to co je na ní uvedeno. Jednou jsem zaslechla v nějakém televizním programu, rozhovor o záruční době a bylo tam řečeno, že v prvních 6 měsících má spotřebitel úplně jiná práva než později a to , že může žádat okamžitou výměnu zboží nebo vrácení peněz, tak jsem se chtěla zeptat jestli je to pravda. Děkuji mnohokrát za odpověď

 151. Martin Axmann

  Dobrý den

  dne 12.12.2010 jsem si zakoupil rukavice na kterých praskl šev. 31.1.2011 jsem tyto rukavice dal k reklamaci a prodávající mi rukavice opravil. Před vyzvednutím zboží jsem prodavající informoval že pakliže je vada do 6 měsíců od začátku kupní smlouvy měl bych mít možnost výměny zboží za nové nebo vrácení peněz při předpokladu že prodávající nevyvrátí že vada byla způsobena až používáním věci. Prodávající tvrdil že si nemyslí že na něco takového mám právo a že je to tvrzení proti tvrzení a že s tím nic neudělají. Prosím o radu jak dále pokračovat.

 152. Nikola Milková

  Měla jsem inzerát na internetu, prodávala jsem boty, které mě stáli 1890kč. Bylo v něm napsáno, že boty jsem párkrát na sobě měla ale že jsou nepoškozené, napsala jsem původní cenu a že moje cena je 1000kč. Ozvala se mi slečna, že ty boty chce, nechtěla po mě ani fotky a hned mi poslala i adresu. Poslala jsem jí boty na dobírku a potom co jí přišli mi poslala e-mail, že chce vrátit peníze jinak to dá na policii, začala si vymýšlet, že jsem do inzerátu udávala, že boty jsou úplně nové. Inzerát jsem smazala hned potom co mi slečna napsala, že je chce. Teď nevím co mám dělat, vyhrožuje mi policií a přitom jsem do inzerátu napsala všechno pravdivě. Není to její chyba? Měla se o boty zajímat více? Nebo má pravdu? A může mě za to nijak policie trestně stíhat? Předem děkuji.

 153. Marcela Langrová

  Dobrý večer,

  chtěla bych požádat o radu. Tchán si zakoupil PC sestavu 10. 6. 2009. Už 3x jsme ji reklamovali pro různé problémy, vždy byla reklamace vyřízena – špatná součástka byla vyměněna. Teď má problémy znovu, PC nejde zapnout. Chtěla jsem se zeptat, zda se záruční lhůta prodlužuje o dobu, kdy byl PC v reklamačním řízení (o 90 dní) nebo ne. Je možné požadovat vrácení peněz, pokud byla vada pokaždé jiná?

  Předem díky za informace.

  Borůvková

 154. Jan Pacák

  Dobrý den,

  koupil jsem si sekačku cena 22000.- po dvou hodinovém sekání začal ze sekačky téct olej. Reklamace byla přijata, bylo mi sděleno, že sekačku opraví, ale já chci vyměnit sekačku za nový kus. Mám na to nárok, uplatňovat výměnu sekačky za nový kus, když se to stalo po třech týdnech od zakoupení?

  Děkuji předem za odpověď. J.Pacák

 155. petr hejda

  Dobrý den prosím o radu koupil jsem si mot.pilu Partner z Baumaxu od začatku šla špatně nastartovat a praskla kladka starteru a ješte další závady tak jsem ji reklamoval.Jenže reklamace mi byla zamítnuta s tím že motor je zadřeny protože jsem použil špatné palivo a kladku ulomil ja marnym pokusem ji nastartovat.Jenže já si jsem na 100procent jistí že benzin byl v pořadku i s přesnym poměrem oleje.Prosím poradte co dělat když s nima nesouhlasím.Moc děkuji Hejda

 156. Andrea

  Dobrý den mám dotaz ohledně zakoupeného použitého zboží bez záruky.Po zakoupení měl vysavač divný zvuk,4 týdny byl používán začal smrdět motor.Dá se reklamovat u prodejce nebo u takto zakoupené věci mám smůlu?Děkuji

 157. Marta

  Dobrý večer(den),

  potřebuji poradit.Před 18ti měsíci jsme si koupili kočárek.Již po 2 měsících se nám na kole udělala bublina.Manžel šel kolo reklamovat a prodavačka objednala na kolo nové pneu,ani s ním nesepsala reklamaci.Po měsíci konečně pneu přišla.Netrvalo dlouho a zcela se nám rozpárala rukojeť a utrhl se patent.Takže nyní jsem musela poslat kočárek celý.reklamace byla vyřízena přesně do 30ti dnů.Malý rostl,hluboký kočár jsme vyměnili za sportovní a po chvilce užívání jsem zjistila,že se sporťák začal párat,takže šel opět kočárek na reklamaci a opět to trvalo celý měsíc,než jsme opět mohli jezdit.Pak upadl další patent,paní prodavačka mi položila na stůl patent nový,ať si ho tam přidělám,že toto servis neuznává za reklamaci.Tudíž je to již dvakrát,co jsme reklamovali a nemáme od toho žádný reklamační list.Nyní musím dát kočárek opět do servisu,protože nebrzdí.Nemáme už ke kočárku důvěru a tak se chci optat,zda máme nárok na vrácení peněz.Oprava bude sice již 4,ale papíry jen 3.

 158. Pavel Bohadlo

  Dobrý den,

  Zakoupil jsem si mobilní telefon v eshopu http://tely.cz/ a chtěl jsem se zeptat, jestli mám v rámci reklamace právo na uhrazení poštovného, které jsem musel zaplatit, když jsem telefon odesílal na provozovnu?

  Děkuji.

 159. Jana ščípová

  koupila jsem si asi před rokem kabelku v obchodním domě PRIOR ve Vyškově.Je to výrobek z velkoobchodu s koženou galanterií-firma D.L.M,majitel ing.Luděk Dušek.Již 2x mi byla reklamace odmítnuta.Reklamovaná vada-popraskaný svršek.Bylo mi odpovězeno,že to není výrobní vadou ani vadou materiálu.V tomto případě,že se jedná o mechanické poškození zákazníkem při používání kabelky a na takové vady se prý reklamace nevztahují.Prosím,poradí mi někdo,jak mám postupovat dál.Děkuji moc.

 160. Zdeněk Kodera

  Dobrý den,

  před 4mi měsíci jsme pro naši známou zakoupili kolo značky Olpran v e-shopu. V současné době bychom chtěli uplatnit reklamaci na zlomené pedály, nedotažitelná řidítka, vypadávající zadní kolo během jízdy (nebezpečné závady). Toto bylo potvrzeno v autorizovaném cykloservise, kde naše známá zpočátku řešila závady placeným servisem.

  Při dotázání na reklamaci jsme byli odkázáni na výrobce kola, firmu Olpran. Ta má sídlo přes půl republiky a nabídla nám odvoz zboží zásilkovou službou, avšak při neuznání reklamace budou prý po nás výdaje za převoz zaplatit.

  Je možné stále uplatnit reklamaci, pokud byl proveden servis? Podotýkám, že byly vyměněny pedály a ty původní zničené bohužel nemáme.

  Je dobré, nechat si vypracovat posudek v servisu?

  Je možné využít při reklamaci informace na stránkách prodejce či výrobce, že se jedná o kvalitní výrobek? Např. uvedený pevný ocelový rám je ve skutečnosti slitina hliníku..

  Předem děkuji za odpoveď

 161. Petra Kacháčková

  Dobrý den, letos v lednu jsem si zakoupila ve klenotnictví hodinky, ani ne po měsíci nošení se mi rozlepil kaučukový pásek. V obchodě mě paní odmítla s tím, že na pásek hodinek se záruka vůbec nevztahuje. Je to tak? Netuším jakou záruku má pásek od hodinek, ale domnívám se, že po takto krástké době se nejedná o opotřebení běžným nošením. Děkuji za odpověď.

 162. Pavel Sedlák

  Poslal jsem dotaz na firmu acer:

  Dobrý den,

  mám zase problém v procesoru. Opět při zahřátí (hraní her) padá frekvenece procesoru. Řešil jsem to zhruba před rokem (musíte to mít v historii). Jde mi teď o to, že už počítač není v záruce, ale oprava kterou jsem řešil byla před rokem a chci se zeptat, zda se na to nevztahuje záruka, protože problém je v tom samém. Děkuji

  Odpověděli:

  Pokud je zařízení zakoupené koncovým uživatelem bez IČa a DIČ je potom na vyměněné díly vždy nová záruka 2roky bez ohladu na konec záruky na zařízení.

  Bohužel jsem notebook kupoval na firmu. Jaký je v tom rozdíl, stejně součástka nefunguje? Děkuji za odpověď.

 163. Jan Zahálka

  Dobrý den, můj notebook má závadu grafické paměti (degradace výkonu kvůli 4x nižší frekvenci) a stejná vada se projevila i u kámošova stejného NB. Je možnost uplatnit reklamaci na výrobní vadu? To jest třeba vrácení peněz při první reklamaci a ne až u třetí? Děkuji za odpovědl

 164. Michaela Horčičková

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat. Dne 3.1.2013 mi mamka pořídila nový telefon. Po rozbalení jsem zjistila ,že už musel být používaný , displej byl škráblí a 24.12.2012 z něj majitel přede mnou poslal sms. Můžu požadovat od obchodníka vrácení peněz ? jaký jsou moje práva jako zakazník ? děkuju…

 165. Petr Hierman

  Dobrý den,

  prosím o radu.

  V OBI jsem zakoupil závěsné skleněné dveře.

  Druhý den jsem přidělal závěsné zařízení, na dveře přidělal všechny potřebné úchyty…

  Když jsem dveře pověsil tak cca po 1 minutě dveře samovolně ,, bouchly“ a zůstala jen hromada střepů.

  Závěs byl nepoškozený.

  V OBI jsem vše reklamoval a bylo mě zděleno, že musí kontaktovat výrobce dveří.

  Dotaz zní zda mám řešit reklamaci s výrobcem skla nebo prodejce (OBI)od nich jsem přece sklo koupil.

  A co mohu dělat pokud výrobce skla reklamaci neuzná. Navíc jsem se v OBI dozvěděl, že nejsem první komu se to stalo.

  Děkuji za jakoukoliv radu.

  Petr H.

 166. Wendy

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat na opakovanou reklamaci notebooku. V dubnu 2009 jsem zakoupila notebook, v řijnu téhož roku jsem šla reklamaovat vadný LCD display. Reklamace byla vyřízena výměnou LCD. Závada se objevila znova a byla vyřízena opět výměnou LCD, v březnu 2011. V únoru 2013 jsem šla reklamovat tutéž závadu LCD s tím, že požaduji vrácení peněz. Prodejce mi reklamaci vrátil s tím, že LCD opět bezplatně vyměnil, ale na vrácení peněz prý nemám právo. A jestli mám stížnost, mám se obrátit na vedoucího reklamací.

  Chci se tedy zeptat, jestli prodejce nepochybil. Podle toho, co jsem si našla v obč.zákoníku mám na vrácení peněz právo.

  Děkuji.

 167. michal smejkal

  Dobry den,

  chtel bych poprosit o radu, poridil jsem 2 interierove dvere a oblozky, mesic trvalo nez mi prisli truhlari je namontovat a po rozbaleni doslo k memu zdeseni. Dvere i oblozky byly spatne objednane, jak rozmer, tak ze oblozky, ktere jsem chtel na kovova futra, byly klasicke na zed. Pri vraceni zbozi mi bylo sdeleno, ze jsem podepsal VOP a ze nemam narok na reklamaci. Ptam se tedy, protoze ja neodbornik v obejdnavani dveri, neznam specifikace, ktere se zadavaji do objednavky a to, ze jsem mel od svych truhlaru receno, co mam chtit, ze potrebuju oblozky na 80 kovova futra a na to dvere, mi zamestnanec objednal klasicke oblozky 80(ktere jsou do 90 diry ve zdi). Proto se ptam, co mohu delat s tim, kdyz zamestnancovi OBI jsem rekl, co potrebuju, on tam zapsal specifikace(kterym ja ani nerozumim a s dobrou virou, ze on je odbornik a vyslechl me, mi objednavku vyridil spravne) a ted je chyba na moji strane, ze jsem objednavku podepsal a ze zamestnanec zapsal spravne udaje. Diky moc!

 168. Honza

  Dobry den, chtel bych vas poprosit o pomoc. Chtel bych dat po 3. reklamovat svuj Notebook. Poprve jsem ho reklamoval s tim ze se mi NB ukoncuje s modrou obrazovkou(BlueScrean).NB mi byl vrácen s tím, že se závada nevyskytla a vrátili mi NB zpět.Hnet po jeho přijetí jsem NB zapl a zhruba po pul hodine se mi zavada znovu objevila plus mi NB na reklamaci poskodili tim zpusobem ze se mi nezobrazovali v zakladnich aplikacich windows zadne texty.Opet jsem s timto zaslal NB na reklamaci. Na teto druhe reklamaci mi jiz provedli prehrani operacniho systemu a byla mi vymenena zakladni deska.Po spusteni jsem zjistil ze se mi jiz nezobrazuje modra obrazovka i texty jsou jiz videt ovsem nejde mi sitova karta ktera je nejspise soucasti vymenene zakladni desky plus mi nereaguje jednou za cas spousteci tlacitko NB. Pokud ted budu zasilat NB na treti opravu mam v tomto pripade narok na vraceni penez(odstoupeni od smlouvy)?

  Predem vam velice dekuji za odpoved.

  jsem jiz bezradny

 169. simona kasova

  Dobrý den,

  v listopadu 2013 jsem zakoupila robotický vysavač a v lednu 2014 přestal fungovat, přesněji nefungovali přední čidla, čili vysavač couval a vysával na 1 m2. Problém je ale v tom, že jsem výrobek zaslala prodejci, ten reklamaci přijal, ale následně mi telefonicky oznámil, že je na stroji rozbitý i motor, což jsem prý způsobila já špatným nasazením vyjímatelného kartáče, požaduje po mě tuto opravu zaplatit. Já ale vše používám a nasazuji kartáč přesně dle přiloženého návodu a rozhodně s motorem žádný problém při odesílání do servisu žádný problém nebyl. Prosím poraďte jak nyní postupovat? Jak dokázat, že jsem vadu nezpůsobila já? (napadlo mě, že přístroj mohli v servisu poškodit schválně, hodit to na mě a požadovat po mě peníze za opravu) Jak se mohu bránit? A jak dále postupovat? Zaplatit nebo nenechávat opravit? Co pak s nefunkčním vysavačem za několik tisíc?

  Mnohokrát děkuji za rady

 170. Eva

  Dobrý den,

  Nedávno jsem reklamovala akumulátorový vysavač kvůli problémům s motorem. Tato reklamace byla uznána a motor vyměněn, ale poté, co mi byl vysavač vrácen, zjistila jsem, že nefunguje baterie.
  Před podání k reklamaci fungovala baterie bez problémů, ale po návratu z reklamace byla její kapacita cca o 90% nižší.
  Další reklamace baterie byla zamítnuta z důvodu prošlé záruční doby na tuto baterii.
  Je zde možnost se domoci bezplatné opravy vzhledem k tomu, že k poškození baterie došlo v rukou prodejce?
  Děkuji.

 171. David Č.

  Dobrý den,
  Před měsícem, jsme si objednali lednici do nové kuchyně, převzetí proběhlo v pořádku na vnějším obalu nebyla vidět žádná vada. Lednici jsme rozbalili po 14 dnech od dodání, avšak když jsme lednici rozbalili byla ze shora promáčklá + utrhaných pár plastů, jako by s ní do něčeho narazili, reklamaci nám nechtějí uznat, prý jsme si to mohli zavinit sami, což se nestalo, chtěl bych se zeptat jak v této věci dál postupovat,… předem děkuji za odpověď.

 172. Šéfredaktor

  Dobrý den, ano, v podstatě to tak je. Pokud jej sám neopraví, nechte si to opravit jinou firmou a tyto náklady po kameníkovi vymáhejte a to i soudní cestou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 173. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při reklamaci je sice vhodné předložit záruční list, ovšem zákon nestanoví, že při jeho ztrátě nelze reklamaci uplatnit. Koupi zboží můžete prokázat i jinak – účtenkou, fakturou, potvrzením platby z účtu, svědeckou výpovědí a podobně. Prodávající Vás nemůže odmítnou jen proto, že nemáte původní záruční list. Jestliže tedy prokážete kdy, u koho a za kolik jste zboží koupil, je prodávající povinen reklamaci vyřídit. A to i v případě, že Vám odmítne vystavit nový záruční list.

 174. Zdeněk Martinec

  Dobrý den, chci se zeptat jestli při zdrátě zár.listu je prodávající povinen vystavit nový a dále jestli je při reklamaci nutný záruční list, když mám paragon o zakoupení výrobku. Děkuji

 175. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, prodávající má také svoje práva a je jisté, že věc na místě neopraví, většinou ji posílá distributorovi nebo výrobci k posouzení (nebo výměně). Na vyřízení reklamace má 30 dnů. Povinnost vracet Vám peníze ihned tedy nemá. Právo na odstoupení od smlouvy (a tím i vrácení peněz) vzniká jestliže bude zjištěno, že je vada neodstranitelná a věc nelze řádně užívat. Pro úplnost uvádím znění § 622 občanského zákoníku : " odst. 1) Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, má kupující právo, aby byla bezplatně, včas a řádně odstraněna, a prodávající je povinen vadu bez zbytečného odkladu odstranit. Není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné, může kupující požadovat výměnu věci, nebo týká-li se vada jen součásti věci, výměnu součásti. Není-li takový postup možný, může kupující žádat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit.

  odst. 2) Jde-li o vadu, kterou nelze odstranit a která brání tomu, aby věc mohla být řádně užívána jako věc bez vady, má kupující právo na výměnu věci nebo má právo od smlouvy odstoupit. Táž práva přísluší kupujícímu, jde-li sice o vady odstranitelné, jestliže však kupující nemůže pro opětovné vyskytnutí vady po opravě nebo pro větší počet vad věc řádně užívat.

  odst. 3) Jde-li o jiné vady neodstranitelné a nepožaduje-li výměnu věci, má kupující právo na přiměřenou slevu z ceny věci nebo může od smlouvy odstoupit.

 176. Michal Stepanek

  Děkuji. Jen pro upřesnění se jednalo o věc již nefunkční. Prodavač mi tedy prodal výrobek nepoužitelný.(samozřejmě o tom nemohl vědět). Zaplatil jsem tedy za věc "kničemu". celých 30 dní tedy moje peníze i výrobek budou ležet u prodejce jako v úschově? A ještě jedna otázka. Je prodávající povinnen mi výrobek při předání předvést? Děkuji

 177. hanay

  Dobrý den,

  domnívám se, že odpověď není zcela přesná. § 616, odst. 3 a 4 OZ stanoví, že v případě, že se rozpor s kupní smlouvou (tedy věc není přesně ve stavu, v jakém je deklarována, v tomto případě bez vady a je jedno, jestli je to vada odstranitelnýá nebo neodstranitelná) projeví v prvních 6 měsících od koupě, je na spotřebiteli, aby se rozhodl, jestli požaduje opravu nebo výměnu a v případě, že se rozhodne pro výměnu a výměnu nelze provést – např. stejná věc není k dispozici – má nárok na vrácení peněz.

 178. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tato praxe tak běžná ve Velké Británii či USA je v ČR zatím víceméně ojedinělá. Nabízejí ji většinou velké obchodní řetězce, které jsou původem právě z uvedených zemí. Jinak zboží můžete vrátit jen z důvodu existence nějakých závad – reklamace a často se s obchodníkem jen dohadujete.

 179. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  prodejce opravdu nemá povinnost (pokud se k tomu předtím nezavázal např. v obchodních podmínkách) zasílat Vám poštou vyřízenou reklamaci. A ani se jim nedivím. Při osobním předání si můžete telefon před nimi sám vyzkoušet, jestli funguje a je opravený. Je to spíše výhoda pro Vás.

 180. Zdenek

  Dobry den,

  Dekuji Vam za odpoved ,ale zajimala by me jeste odpoved na proplaceni jizdneho.Mam ci nemam narok na zaplaceni cesty kvuli reklamaci, kterou mi prodejna uznala.Dekuji jeste jednou.

 181. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se stejná vada objeví 3 a vícekrát, je to považováno za vadu neodstranitelnou. V takovém případě máte právo na výměnu věci nebo můžete od smlouvy odstoupit. Odstoupením se míní vrácení zboží oproti vydání peněz.

  Sice se jim to asi nebude líbit, ale trvejte si nekompromisně na svém.

 182. Eva Hurbanová

  dobrý večer,děkuji moc,zítra dopoledne jdu snad se mi zadaří odstoupení,napíši

 183. Eva Hurbanová

  Dobrý den,měla jste pravdu,nelíbilose,argument,závada sice stejná,ale v jiném místě brýlí,návrh na buď řádnou opravu nebo jiné obroučky,tak nevím,musím čekat…přesto děkuji Hurbanová

 184. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v těchto případech bývá vždy největším problémem pro kupujícího dokázat, že ta potravina byla už v tom stavu při koupi. Tedy ve Vašem případě, že jste to zbývající 1/2 kilo už nesnědl. Pokud je zboží zabaleno v původním obalu a neotevřené, měl by Vám prodejce zboží buď vyměnit, nebo vrátit peníze. V takovém případě si trvejte na svém.

 185. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, § 19 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele stanoví : "Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit.". Pro Vás to znamená, že by jste mohl buď požadovat výměnu zboží anebo odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz. Jestliže však firma s Vámi nebude komunikovat nebo nepřijme Vaše oznámení o odstoupení od smlouvy, pak Vám nezbyde než se bránit žalobou u soudu.

 186. Mařík

  Dobrý den, děkuji za odpověď.

  Ještě týž den jsem odeslal dopis ve kterém odstupuji od smlouvy a vrátilo se mi toto:

  Dnes k nám dorazil Váš dopis ohledně odstoupení od smlouvy. Tímto Vám sdělujeme, že Vám nemůžeme vyhovět z těchto důvodu:

  1) pořízení foto je více jak jeden rok

  2) je mechanicky poškozen, neoprávněná reklamace viz. vyjádření aut. servisu výrobce

  3) tel. kontak na Vás v objednávce je hluchý, aut. servis se Vám pokoušel během 2 měsíců co tam foto ležel zkontaktovat

  Uvádějí, že fotoaparát ležel v servisu 2 měsíce, ale já mám odnich vyjádření z prosince kdy jsem je sám kontaktoval ,že byl vzat do záruční opravy a čeká se na součástku a další e-mail že byla závada odstraněna.

  Uvedené telefoní číslo je služební a tudíž ho mám puštěné 24 hodin, ani na e-mail se nikdo neozval.

  Mohu vás poprosit ještě jednou o radu jak dále postupovat?

  Děkuji S pozdravemm Mařík

 187. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, § 19 zákona 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele stanoví, "Prodávající je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje; a dále potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace.". Takže odmítnout něco takového nemohou, protože je to jejich povinnost. A výmluva, že nic takového nemají je nepodstatná. Jestliže však s Vámi komunikují tímto způsobem je vidět, že domluva bude velmi obtížná. Jestliže závadu včas neodstraní (viz dotaz shora) mohla by jste jim pohrozit odstoupením od smlouvy a požadovat vrácení peněz. Ale pokud nebudou plnit dobrovolně, budete se muset soudit. Také můžete podat podnět na českou obchodní inspekci, která dozoruje dodržování povinností prodávajícími.

 188. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tuto záležitost upravuje přímo občanský zákoník a to v § 627 odst. 2 "Dojde-li k výměně, začne běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci". To znamená, že u každé nové, vyměněné věci Vám běží nová 2-letá záruka.

 189. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, prodávající patrně nechce zboží poslat znovu, protože se mu původní zásilka vrátila a nechtějí podruhé riskovat zbytečné poštovné. Ale jestliže se jedná o vyřizování reklamace, měl by ji vyřídit a zboží Vám doručit i na podruhé. Takže se pokuste s prodávajícím ještě jednou dohodnout po dobrém a v případě potíží se eventuálně můžete obrátit na českou obchodní inspekci.

 190. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže reklamace není vyřízena do 30 dnů, to znamená, že Vám v této lhůtě nebylo zboží vráceno, pak máte nárok odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz. Firmě musíte zaslat oznámení o odstoupení od smlouvy spolu s požadavkem na vrácení peněz. Zašlete ho nejlépe doporučeně a pokud možno i s dodejkou (potvrzení o tom, že zásilka byla převzata adresátem). Jesliže však firma nebude nijak reagovat, budete ji muset zažalovat, popřípadě také podat podnět na českou obchodní inspekci.

 191. Dan

  Dobrý den, děkuji mnohokrát za odpověď. Podobný problém má také můj kamarád, místo 1. opravy mu byl výrobek vyměněn, ovšem ponechána původní záruční lhůta. V jeho případě se ale jedná o podnikatelský subjekt (je živnostník a výrobek používá k podnikání). Můžete mi jetě odpovědět, zda prodejce postupoval správně? Děkuji velice a zdravím

 192. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přímou povinnost prodávajícího oznámit kupujícímu vyřízení reklamace stanovena není. Povinnost vyřídit reklamaci totiž splní, když bude mít do 30 dnů reklamované zboží připravené k vydání (např. ho bude mít v prodejně). Jestliže tedy bylo opravené zboží na prodejně ve lhůtě 30 dnů (lhůta pro vyřízení reklamace), pak prodávající dodržela své povinnosti, aniž by byla povinna Vás o tom informovat. Nárok na vrácení peněz by jste měl pouze v případě, že prokážete nepřítomnost zboží na prodejně v uvedené lhůtě. To se Vám však velmi pravděpodobně nepodaří. Nejspíš budete muset převzít opravený výrobek.

 193. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tady je to jiné, mezi podnikateli žádná záruka není. Ledaže je záruka prodávajícím poskytnuta nebo si ji mezi sebou dohodnou. A protože jde o podnikatele, předpokládá se, že jsou profesionálové, kteří si svá práva dostatečně dobře ohlídají a proto nejsou chráněni tak jako bežný spotřebitelé (nepodnikatelé, občané). Je možné vytknout vady prodávané věci a namítnou porušení smlouvy podstatným způsobem. Možná by měl možnost požadovat opravu nebo přiměřenou slevu. Ustanovení o nárocích z vad zboží mezi podnikteli naleznete Váš přítel v § 436 a následující obchodního zákoníku (513/1991 Sb.). Takže nákup zboží na IČ a za účelem podnikání má jiný režim. Záleží na tom, jestli mu bude reklamace ze strany prodávajícího uznána nebo ne. V krajním případě se bude muset soudit.

 194. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v případě neodstranitelné vady máte právo buď na výměnu věci nebo na odstoupení od smlouvy = vrácení peněz. Záleží tak na Vašem rozhodnutí. Prodejci můžete argumentovat použitím § 622 občanského zákoníku.

 195. Iveta Šubrtová

  Dobrý den,

  koupila jsem si kozačky a při prvním použití mě nesnesitelně dřely. Chtěla jsem je vyměnit za stejné nebo vrátit peníze, ale měli už jen jiné a ty se mi nelíbyly. Mám právo do určité doby odstoupit od smlouvy nebo mám smůlu. Chtěla jsem je vrátit tři dny po koupi.

  Děkuji

  Iveta Šubrtová

 196. Marie Franková

  Prosím vás, mohu reklamovat obuv – dámské pantofle (dost drahé), která po 5 minutách chůze v teplém počasí pouští barvu na chodidla i když jak jsem se dočetla později v tzv. záručním listě je pouze znak, že obuv je vyrobena z přírodního materiálu? Povrch boty se maže achodidlo mám černé?

 197. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  budete se asi muset obrátit soudního znalce. Případně by nejprve mohl postačovat nějaký jiný odborník, který je schopen tuto věc posoudit.

 198. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete se zkusit obrátit na prodejce, aby tento zboží vyměnil, příp. bez zbytečného odkladu opravil. Prodejce však pravděpodobně bude tvrdit, že jste vadu způsobili Vy a že tato v době prodeje neexistovala. Pak by se ustanovení o rozporu s kupní smlouvou nepoužila a jednalo by se o běžnou reklamaci. Pravděpodobně, pokud by se třeba dělal ve věci znalecký posudek apod., došlo by se k závěru, že se opravdu o rozpor jednalo.

  Je však otázka, jestli je praktické se pouštět do "boje", když zatím neznáte výsledek reklamace.

  Obchodník sice možná pochybil, ale obrana by byla neúměrně náročná.

 199. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vás opravdu nemusí zajímat, jestli byla chyba na straně PPL nebo jinde. Vy jste ve smluvním vztahu s prodávajícím a tomu jste uhradila kupní cenu. Pokud ten zboží dosud nedodal, bezdůvodně se obohatil. Z tohoto důvodu požadujte vrácení peněz nebo zaslání zboží. Pošlete to písemně. Pokud zboží nedodá nebo nevrátí peníze, podejte žalobu soudu. Na tento váš případný postup prodávajícího ve výzvě rovněž upozorněte.

 200. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v tomto případě se domnívám, že je jedná o rozpor s kupní smlouvou. Ten nastává v případech, kdy se vada objeví u zboží do 6ti měsíců ode dne převzetí.

  Doporučuji co nejdříve dojít zpět k prodejci a namítat, že zboží (obroučky) je v rozporu s kupní smlouvou. Požadujte výměnu věci, a v tomto případě použití skel z oněch vadných brýlí.

  Důsledně si trvejte na svém.

 201. Regina

  Dobrý den, začátkem roku jsem si kopila v optice obruby na dioprické brýle – řekněme barevně extravagantní. Nosila jsem je málo, neb se mi změnily dioptrie. po čase jsem je přendavala doma z bodu A do bodu B a zjistila, že se loupe smalt na nožičkách. Odnesla jsem je reklamovat do optiky. Asi za 10 dní mne kontaktovali, že reklamace je vyřízená, že dodavatel mi vyměnil obruby za nové. Až dosud v naprostém pořádku! Když jsem si pro brýle došla hned jsem viděla, že odstín zelené barvy (brýle byly fialovo-pistáciové) neodpovídá původnímu barevnému provedení. Obsluha mě ubezpečila, že podle výrobního čísla, jde o totožný výrobek-model. Ovšem já trvám na svém, zelená není ta moje zelená, barva má jiný odstín. Brýle jsem tam nechala s tím, že barva je jiná a že chci, aby mi ukázali oboje obruby vedle sebe, a že sami uvidí rozdíl. Prosím, poraďte jak mám postupovat, pokud se nedohodnu s prodejcem. Jakého znalce a z jakého oboru oslovit?

 202. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže dochází k opravě v záruce, pak ji neplatíte. Jestli Vás k tomu nějakým způsobem nutí, pak porušují příslušné právní povinnosti na úseku ochrany spotřebitelů (zj. zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, a zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Jestli nevyhoví žádosti o zaplacení opravy, obraťte se na Českou obchodní inspekci.

 203. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže vše probíhá přes poštou, pak by zásilka měla být 30. den k vyzvednutí na poště.

 204. Horst

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď, ale ještě bych se rád zeptal jestli je toto někde stanoveno písemnou formou. Dále bych se rád zeptal zda 30-ti denní lhůta je brána pro kalendářní dny či pracovní.

 205. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, špatně zvolená velikost obuvi (i jiného zboží, zj.zejména textilního), není objektivní vadou, při které by Vám vznikl nárok na odstoupení od smlouvy. Jestliže Vám byla nabídnuta možnost výměny, pak je to výhoda dobrovolně poskytnutá prodávajícím. Jiná by byla situace, kdyby Vám obuv vybral sám prodávající nebo by uvedl nesprávnou velikost, to by mohl nárok vzniknout. Ale to nejspíš nebude Váš případ, protože obuv pro dospělou osobu si zpravidla vybíráme sami (týká se to spíš nepřehledného číslování u dětské obuvi, kdy prodavač na žádost o radu doporučí špatně padnoucí boty). Jestliže tedy máte možnost výměny, vyměňte kozačky raději i za jinou obuv (třeba sportovní). Je to pořád lepší než mít obuv, kterou nemůžete nosit.

 206. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle § 622 odst. 2 občanského zákoníku můžete odstoupit od smlouvy, jestliže z důvodu opětovného výskytu vady po opravě nebo pro větší počet vad. Opětovným výskytem se v ustálené praxi rozumí 3x stejná vada nebo 4x po sobě různé vady a větší počet vad znamená 3 různé vady najednou. Ve vašem případě tedy nárok na vrácení peněz ještě nenastal.

 207. Rudolf Jirek

  Dobrý den ,záruční oprava telefonu nebyla provedena, pro udajné vniknutí kapaliny do oblasti klávesnice.Byl mi vrácen telefon, dle mého názoru v značně devastovaném stavu a že je můj jsem poznal jen podle výrobního čísla,o jehož původnosti však právě pochybuji.Jak je možné,že u opravy,která nebyla provedena,byl přehrán software z O2 na Vodafone.Vniknutí vody se přece pozná již při ote-

  vření telefonu a není tedy důvod ani oprávnění zasahovat do jeho paměti.Jak se mám bránit když mi vše říká, že jsem se stal obětí podvodu.Děkuji za odpověd.

 208. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  reklamovat samozřejmě můžete. Teď půjde spíše o to, jak se budete bránit, protože prodávající bude určitě tvrdit, že jste překročila povolenou teplotu vody pro praní atp.

 209. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  prodávající nemůže záruční dobu zkrátit. Občanský zákoník v § 620 odst. 1 jednoznačně stanoví, že záruční doba u spotřebního zboží činí 24 měsíců; pouze v případě, kdy je stanovena u věci doba použitelnosti, může být tato lhůta kratší – to však neplatí pro tento typ zboží. V tomto případě tak postupujte jako u klasické reklamace a požadujte opravu věci; pokud to není možné – výměnu věci příp. vrácení peněz.

 210. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže byla reklamace odmítnuta, nezbyde Vám nic jiného, než skutečně využít soudního znalce. Ten by měl zjistit, jestli se jedná o vadu, za kterou nese odpovědnost prodávající nebo ne. Na základě jeho posudku, který bude ve váš prospěch, můžete uspět. Když nebude prodávající posudek akceptovat, budete muset k soudu. V tom případě mu hrozí, že kromě ceny zboží Vám zaplatí ještě náklady na posudek, na soudní výlohy, popřípadě i právní zastoupení. Seznam znalců je k dispozici na – http://www.justice.cz . Podle §598 občanského zákoníku má kupující právo na úhradu nutných nákladů, které mu vzniknou v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.

 211. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, rozdíl je v tom jestli jste notebook kupoval jako podnikatel či ne. Jestliže jste ho kupoval jako fyzická osoba – nepodnikatel, pak platí 2-letá záruční doba podle občanského zákoníku. To, že si prodávající vymíní kratší záruku, na to nemá vliv. Jestli však neuznají reklamaci dobrovolně, budete muset k soudu. Ještě je třeba rozlišit mezi skutečnou závadou a běžným opotřebením, při kterém kapacita baterií používáním klesá. K prokázání odpovědnosti prodávajícího, budete patrně potřebovat posudek od znalce.

 212. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to si na Vás paní prodavačka pěkně vymýšlí. Zákon nikde nehovoří o tom, že by se na kožené výrobky vztahovala jiná než 2-letá záruční doba. 6-měsíční lhůta sice existuje, ale týká se rozporu s kupní smlouvou, při kterém nemusí kupující prokazovat vzniklou vadu. Po uplynutí této lhůty stále běží ještě záruční doba. Jestli se však nedohodnete a reklamaci Vám neuznají, budete muset pro posudek ke znalci a pak k soudu.

 213. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, odstoupit můžete jen v případě, že se bude jednat o vadu neodstranitelnou. Jestliže půjde o vady, které lze odstranit, pak se musí opakovat 3x stejná vada nebo 4x vada různá. Teprve potom by jste mohl zvolit odstoupení od smlouvy (pokud se na něm ovšem nedohodnete s prodávajícím dříve). Jinak záruční doba běží při výměně věci vždy znovu, tj. 24 měsíců. Od poslední výměny Vám tedy běží další 2-letá záruční doba.

 214. Josef Valvoda

  Dobrý den,

  zajímalo by mě v jakém zákoně se píše 3x stejná

  vada,nebo 4x vada různá.Prošel jsem celý Obč.z.

  a tato formulace tam nikde neni.

  Zajímá mě to z profesního hlediska.

  Děkuji za odpověď

 215. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  to nenaleznete v ustanovení zákona, ale v komentáři k němu a to konkrétně komentář k § 622 odst. 2 obč.zákoníku.

 216. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, že Vám nelze přehrát CD na počítači neznamená (může jít i o chybu ve Vašem PC), že je vadné, když v běžném přehrávači Vám hraje. To znamená, že je funkční. Obávám se, že v tomto případě Vám reklamace nebude uznána.

 217. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zákon č.634/1992 Sb., na ochranu spotřebitele v §19 stanoví, že "Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit.". Pokud se tedy s Vámi nedohodl, pak máte nárok chovat se jako v případě neodstranitelné vady, to znamená požadovat výměnu věci nebo odstoupení od smlouvy. Prodávající se pouze vymlouvá. Jestli ale nebudou plnit dobrovolně (nevrátí Vám peníze), budete muset podat žalobu. Se sepisem žaloby se pro jistotu obraťte na právníka.

 218. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jak v Vaší reklamaci přistoupí prodejce opravdu netuším. Je třeba si trvat na svém a nenechat se odbýt.

 219. Robert Maceček

  Dobrý den, velice děkuji za odpověď. Zapoměl jsem uvést, že jsem CD zkoušel přehrát na pěti různých PC mechanikách a ani v jedné CD nehrála. Zaslal jsem tedy CD firmě zpět, bylo mi potvrzeno, že zboží skutečně nelze přehrát v PC a doporučeno, abych si pořídil audiopřehrávač. Firma sama mi sdělila, že bylo vyzkoušeno několik jiných náhodných boxů s CD a všechny vykazovaly stejnou závadu. Jedná se o limitovanou edici v počtu 1000ks. Nyní probíhá nestandardní reklamační řízení, kdy jsem prodejcem hrubě napadán a urážen jen proto, že nejsem ochoten platit dvojí poštovné za zaslání zboží firmě zpět. Mimo jiné bych se Vás rád zeptal, zda mám nárok z každého legálně zakoupeného nosiče pořídit si jednu kopii. Děkuji

 220. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle §598 občanského zákoníku platí, že kupující má právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady. Jestliže posudek prokázal, že jde skutečně o vadu, za kterou nese odpovědnost prodávající, pak máte nárok na jeho proplacení, a to u prodávajícího. Když nevyhoví, žalujte ho u soudu.

 221. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, záruční list vůbec není nutnou podmínkou k řádné reklamaci. Jediné, co musíte prokázat je skutečnost, že jste věc koupil u toho prodávajícího, u kterého ji reklamujete. Takže absence "záručáku" rozhodně nebrání úspěšné reklamaci. Jestli však s Vámi nekomunikují, čeká Vás cesta k soudu, protože bez jejich součinnosti (kterou Vám odpírají) a dobrovolného splnění povinností vyplývajících z odpovědnosti za vady, Vám nic jiného nezbývá. Náklady řízení u soudu můžete u soudu požadovat na prodávajícím. Předtím mu ještě zašlete předžalobní upomínku, uveďte, že se budet bránit soudně, pokud dobrovolně nesplní to, co má (v přiměřené lhůtě, kterou mu stanovíte např. týden, 14 dnů), a že mu tím výrazně vzrostou výdaje, jelikož budete požadovat úhradu nákladů (včetně případné odměny advokáta).

 222. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jde o vadu odstranitelnou, je prodávající povinen ji odstranit. Nelze-li to pak věc vyměnit. Nárok na vrácení peněz (tedy po odstoupení od smlouvy) vznikne bude-li se stejná vada opakvat třikrát, nebo budou následovat 4 různé vady po sobě. Do 6 měsíců můžete namítnout rozpor s kupní smlouvou a požadovat výměnu nebo opravu. Nejde-li to pak přiměřenou slevu nebo odstoupení od smlouvy.

 223. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  především je třeba spojit se s prodejcem a vadu reklamovat. Pokud bude vada odstranitelná, je prodejce povinen vadu odstranit. Jestliže se jedná o vadu neodstranitelnou, máte právo požadovat výměnu věci.

  Vzhledem ke skutečnosti, že jste si zboží objednala a koupila přes internet, máte zároveň právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů od převzetí sporáku. Toto odstoupení musí být učiněno písemně.

 224. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  takové jednání sice z právního hlediska nemusí být nutně v pořádku, nicméně je plně pochopitelné. Obchodníkovi vznikly nemalé náklady za Vámi nevyzvednuté zboží; má tak podruhé riskovat to samé.

  Pokud se rozhodl takto postupovat, donutíte ho ke změně max. žalobou – ale, má to cenu?

  Pokuste se s ním spíše dohodnout, omluvit se za předchozí problém a vysvětlete mu situaci.

 225. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, především trvejte na svém. Patrně nastal rozpor s kupní smlouvou. Pak máte nárok na opravu věci nebo její výměnu. Až když není takový postup možný, můžete požadovat buď přiměřenou slevu nebo vrácení peněz. Takže odmítněte slevu, kterou Vám nabízejí a požadujte peníze. Na co je Vám sleva, když jsou brusle pro Vás nevyužitelné. Zkuste tedy nejdříve vyřešit věc korektně. Když to nepůjde, budete muset podat žalobu.

 226. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jedná se o zřejmý rozpor s kupní smlouvou, jestliže věc nemá jakost a užitné vlastnosti. Jestliže Vaši reklamaci zamítli, budete muset za znalcem. Jestliže shledá, že jde o vadu, za kterou je odpovědný, předložíte posudek prodávajícímua budete požadovat vrácení peněz a uhrazení poplatku znalci. Když nezabere ani to a budou odmítat věc řešit i nadále, budete muset k soudu. Předtím můžete zaslat předžalobní upomínku se lhůtou pro vyřízení reklamace. Když ji nevyužijí, pak podejte žalobu. Můžete také podat podnět na Českou obchodní inspekci.

 227. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, potvrzený záruční list je zcela nepodstatný. Žádný záruční list není podmínkou reklamace, ani pro kupujícího nemůže znamenat nějaká omezení jeho spotřebitelských práv. Na Českou obchodní inspekci se skutečně obrátit můžete, ta však Vaši reklamaci nevyřeší. Jestliže se s prodávajícím nedohodnete po dobrém, budete muset podat žalobu. K té bude zapotřebí znalecký posudek, eventuálně bude znalec ustanoven přímo v řízení. Sepis žaloby doporučuji svěřit právníkovi. Když prodávající nekomunikuje, odmítá oprávněné nároky nebo je arogantní, jiná cesta často nezbývá.

 228. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  obvykle se nikdo také neozývá. Je na vás, abyste si do prodejny došla a tam se informovala.

  Ještě se mi nestalo, aby mi nějaký prodejce volal s tím, že si můžu přijít pro svou vyřízenou reklamaci.

 229. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to je zcela nesprávné odmítnutí reklamace. Podle zákona o ochraně spotřebitele Vám měl vydat písemné odůvodnění o tom, proč reklamaci odmítl. Jestliže odmítá komunikovat, braňte se u soudu. Náklady s tím spojené ponese on. Učiňte mu ještě jednu předžalobní upomínku, a když nebude reagovat, podejte žalobu. Prodávající totiž často sází na to, že zákazník se nebude bránit. Můžete také podat podnět na Českou obchodní inspekci.

 230. Berta Nováková

  Propříště radím nákup bot jen u "velkých" značek jako je Baťa a spol, protože tam jsou reklamace bez problémů. Soukromí prodejci se vždycky kroutí…

 231. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na to jestli je vada neodstranitelná by jste si měl nechat udělat posudek u znalce, také může jít o nějakou vadu konstrukční. Navíc jde i o to posoudit vadu jako takovou, která znemožňuje řádné užívání věci. Jestliže se totiž stejná vada vyskytne více jak 3x může se požadovat výměna věci nebo odstoupení od smlouvy. Autosalon se však bude velmi pravděpodobně bránit. Na osobní pohovor můžete zajít do regionální poradny sdružení obrany spotřebitele.

 232. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kdyby to skutečně byla stejná vada potřetí měl by jste nárok na výměnu věci nebo na vrácení peněz (odstoupení od smlouvy). Vzhledem k tomu, že je však ve věci pochybnost, o které píšete, je to již věc pro soudního znalce a následnou žalobu. Nebo je možné "počkat" ještě na čtvrtou vadu a pak odstoupit. Jestliže nebudou chtít peníze vrátit, stejně nakonec budete muset podat žalobu.

 233. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, odstoupit pro stejnou vadu můžete, když se vyskytne 3x, jde-li o vady různé, pak se musí vyskytnout 4x (takhle je věc vnímána soudy podle judikatury). Do té doby máte nárok na opravu, popř. výměnu a v konečné sledu (jestliže nelze věc opravit ani vyměnit) na přiměřenou slevu nebo vrácení peněz.

 234. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ve Vašem případě se jedná o rozpor s kupní smlouvou. Věc nemá jakost a užitné vlastnosti jaké jste očekávali. V první řadě máte nárok na uvedení věci do řádného stavu, buď výměnou nebo opravou. Když však výměna neproběhla v pořádku, nelze-to považovat za řádné odstranění nedostatku. Jestliže reklamaci nevyřídí do 30 dnů, máte stejná práva jako kdyby se jednalo o neodstranitelnou vadu a můžete odstoupit od smlouvy (tj. požadovat vrácení kupní ceny). Když to nepůjde po dobrém, budete muset k soudu.

 235. Lenka Tušková

  Dobrý den,

  mohu se zeptat, jak jste dopadli? Máme nyní taktéž reklamaci sedací soupravy u Aska a bohužel proces, který jste výše popsala je na chlup stejný.

  Děkuji.

  S pozdravem

  LT

 236. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, solidnost původního majitele procesoru Vám nikdo nezaručí. Ale je pravda, že prodávající je stále ve vztahu s původním kupujícím. To, že došlo ke změně vlastníka ani nevěděl. Aby jste s nimi mohl jednat svým jménem a požadovat plnění na svou osobu, bylo by optimální, aby Vám bývalý vlastník vystavil plnou moc. Záruku toho, že by ji dodavatel uznal však také nemáte (záruka je v podstatě nepřenositelná, tudíž záleží, jestli její přechod na jinou osobu prodávající přijme). V krajním případě by jste musel podat žalobu na bývalého vlastníka o zaplacení částky, kterou dostal od dodavatele, ale Vám už ji nepoukázal.

 237. Magda Bimkova

  Byla mi neuznaná reklamace prasklé podrážky po 3 měsících používání.Není to údajně vada materiálu.Prosím o pomoc.

 238. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se jedná o neodstranitelnou vadu, máte právo na výměnu zboží nebo můžete od smlouvy odstoupit, tzn. vrátit hodinky a požadovat vrácení peněz (§ 622 odst. 2 občanského zákoníku). Stůjte si za svým a vyžadujte vrácení peněz.

 239. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, reklamace těchto "zázračných" výrobků jsou velmi obtížné. Těžko totiž seženete znalce, který potvrdí, že se jedná o výrobek, který neplní řádně svou funkci. To, že se otci nijak výrazně neulevilo, není dostatečně objektivní důvod proto, aby jste odstoupili od smlouvy. Muselo by se dostatečně prokázat, že výrobek skutečně neodpovídá tomu, co Vám tvrdil prodávající, což bude značně obtížné. Proto doporučuji, aby jste se v této věci obrátila přímo na advokáta.

 240. Jakub Škola

  Ještě by sem se chtěl zeptat jestli sem povinen vracet k telefonu i příslušenství na které se nevztahuje záruka tj. sluchátka a paměťová karta.

 241. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže se stejná vada vyskytne potřetí, pak můžete požadovat výměnu věci nebo odstoupit od smlouvy (§622 občanského zákoníku). Který způsob zvolíte je na Vás.

 242. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, máte nárok na vrácení ceny, kterou jste zaplatil a nikoliv na skutečnou hodnotu věci. Platby za mobilní služby s tím nesouvisí, jen jste díky zvolenému tarifu dostal mobil za zvýhodněných podmínek. Také můžete navštívit regionální poradnu sdružení obrany spotřebitele, kde lze celou věc projednat osobně.

 243. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, původní věc patrně nebylo možné opravit a tak jste náhradou dostal jinou. Tuto věc s Vámi však měli projednat předem a počkat na Váš souhlas. Nemůže-li totiž věc opravit nebo není možné ji vyměnit, pak máte nárok na přiměřenou slevu nebo odstoupení od smlouvy. Kromě toho při výměně zboží běží nová záruční doba ode dne převzetí.

 244. Jakub Škola

  Děkuji za radu. hned v pondělí se na SOS chystám. každopádně pokud se s tím nedá nic dělat bude lepší když budu požadovat nový telefon. pokud se ale nemýlím jelikož tento telefon už dovyprodali mám nárok na telefon minimálně se stejnými funkcemi. předpokládám že volba mezi výměnou zboží a vrácením peněz je jen má volba. Pokud sem napsal něco špatně opravte mě prosím jinak děkuji.

 245. Irena Čermáková

  Dobrý den, prosím chtěla jsem se zeptat, zda při reklamaci třeba eloktroniky musím při mít záruční list? Můžu reklamovat zboží a mít jen doklad o koupi toho výrobku ? Viděla jsem pořad v televizi a tam bylo, že záruční list není povinný. Může si třeba značka Panasonic dát dodatek , že při reklamaci musím mít záruční list? Děkuji za odpovědď

 246. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záruční list opravdu není povinný. Při reklamaci musíte prokázat, že jste výrobek v obchodě koupila, k čemuž zcela postačí doklad o koupi, tj. účtenka. Výhodou záručního listu může být např. prodloužení zákonné záruční doby.

 247. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, musíte samozřejmě počkat až na vyřízení reklamace. V první řadě máte nárok na opravu věci, nelze-li ji opravit na její výměnu, a když není možné ani to pak teprve vzniká právo na přiměřenou slevu nebo odstoupení od smlouvy.

 248. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ve vašem případě platí, že po vyskytnutí stejné vady potřetí, můžete odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz. V první řad záleží na tom, jestli se dohodnete na nějakém řešení. Jinak se budete muset bránit právní cestou.

 249. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ve Vašem případě půjde o neodstranitelnou vadu, protože by jinak neposílali jinou desku. Jde-li o takovou vadu, pak můžete za 1) požadovat výměnu nebo za 2) odstoupit od smlouvy (tj. vrácení peněz). I kdyby jste souhlasil s výměnou, není možné, aby vyměněná věc nebo díl byly již používané!

 250. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, reklamujte ji podle skutečnosti, uveďte v čem spatřujete vadu, a že v jejím důsledku nelze věc řádně užívat.

 251. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, firma patrně nebude příliš ochotná komunikovat. Proto trvejte na reklamaci. Když bude jejich vyjádření stejné (anebo nebudou reagovat), obraťte se na znalce, který zjistí, jestli jde o vadu, za kterou nese odpovědnost prodávající a vypracuje posudek. Ten zaplatíte Vy, ale když bude pravda na Vaší straně, pak máte nárok požadovat tyto náklady na firmě. Pak se můžete pokusit ještě znovu věc s firmou řešit s tím, že když reklamaci neuznají, podáte na ně žalobu. V mnoha případech totiž nic jiného než soud nakonec nezbývá.

 252. Miroslav Hajný

  Děkuji moc za odpověď. Reklamace vyřízena (po několikátém vrácení) a naštěstí k mojí spokojenosti. Jsem rád že jste mi potvrdil moje tvrzení prodávajícímu.

 253. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže se nejednáo reklamaci z důvodu vady zboží, může zákazník požadovat výměnu nebo vrácení peněz pouze tehdy, pokud se k tomu sám prodejce dobrovolně zaváže před koupí. Jedná se tedy pouze o dobrou vůli prodávajícího, který takto vyjde vstříc svým zákazníkům; nejde však o žádnou povinnost.

 254. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při neuznání reklamace, se kterým nesouhlasíte, se musíte obrátit na znalce, který na kabelku vypracuje posudek. Když bude prokázáno, že je prodávající za vadu odpovědný (vada materiálu, z výroby aj.), pak mu můžete předložit posudek, nadále požadovat vyřízení reklamace a nabídnou mu mimosoudní řešení věci. Když bude trvat na svém, pak musíte k soudu. V žalobě můžete uplatnit na prodávajícím i náklady na znalce, popřípadě i na právní zastoupení.

 255. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, platí to, co již bylo popsáno opakovaně v předchozích odpovědích. Pokud není uznána reklamace, můžete se obrátit na znalce, který vyhotoví znalecký posudek. Bude-li ve Váš prospěch, můžete žádat opětovně vyřízení reklamace a pokud prodávající neustoupí, obrátit se na soud. Náklady na znalecký posudek a soudní výlohy můžete uplatnit na protistraně. Také lze podat stížnost na Českou obchodní inspekci.

 256. marketa bartova

  Koupila jsem kožene kozacky za 2 tisice korun a po 4 mesicich byla kuže na stranach a spičce odrena a na prave bote byla prasklina ktera vypadala jako riznuti nožem.Ja se domnivam ze kuze byla nekvalitni a predni dil byl poskozen pri výrobe.Pri první reklamaci mi bylo rečeno ze jsem obuv spatne osetrovala,pri neprevzeti a opetovne reklamaci mi rekli,ze jsem si obuv sama narizla a poskodila.Obuv jsem opet nechala na prodejne s tim ze opet nesouhlasim s vyjadrenim.Prosim timto o radu,jak mam postupovat dal,a na co mam pravo az si jiz po treti pojedu boty vyzvednout.Dekuji

 257. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, zboží musíte dopravit nebo poslat do provozovny prodávajícího. Ten musí reklamaci vyřídit nejpozději do 30 dnů. Pokud jsou na věci více jak 4 různé vady současně, můžete žádat výměnu věci nebo odstoupit od smlouvy. Peníze by měl vrátit hned proti vrácení zboží, nejpozději však po uplynutí lhůty k vyřízení reklamace.

 258. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, mohli by jste uplatnit rozpor s kupní smlouvou. Prodávající pak musí věc opravit nebo vyměnit. Teprve když to není možné, může kupující požadovat slevu nebo vrácení peněz. Takže nárok rovnou na vrácení peněz nemáte, jestli se ovšem s prodávajícím nedohodnete na jejich vrácení. Pokud reklamace nebude uznána, musí se postupovat jak je uvedeno v předchozích odpovědích.

 259. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, uhrazení nutných nákladů (poštovné) jste měla požadovat již v rámci každé samostatné reklamace. Přesto je můžete požadovat i takto. Pak záleží na tom, jak bude prodávající reagovat.

 260. Zdenka Hrochová

  Dobrý den, v intern.obchodě jsem zakoupila zim.bundu. Několikrát jsem ji měla na sobě a začal se u zipu párat steh (šev). Poslala jsem bundu tna reklamaci na své náklady. Od nákupu uplynul cca 1 měsíc. Přijetí reklamace obchod potvrdil e-mail. Dále jsem požadovala úhradu nákladu za poštovné. Toto my bylo odmítnuto, ze slovy, že náklady spojení s přepravou se hradí pouze, když se vrací penežitá částka nebo se mění kus za kus.

  Předem děkuji za odpověď. Hrochová

 261. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  zákazník pravdu nemá – žádná taková lhůta ani povinnost prodávajících neexistuje. Byla by pouze v případě, kdyby se k tomu sám obchodník zavázal, že toto nabízí. Jinak ale může požadovat vrácení peněz a tedy odstoupit od smlouvy pouze tehdy, má-li zboží vady a to ještě jen za určitých podmínek.

 262. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jako u všech podobných případů. Pokud nevyřeší reklamaci uspokojivě, musíte za znalcem, pak se pokusit znovu o řešení s nimi, a když to neuznají ani pak, zbývá soud, jak je to popsáno v řadě předchozích odpovědí.

 263. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, k reklamaci není nutné přikládat podklady, které se často prodávající snaží zákazníkům vnutit s tím, že bez nich reklamaci nepřijmout. Není tedy podstatný paragon, účet, záruční list, původní obal ani jiné vymyšlenosti obchodníků. Podstatné je pouze to, prokázat, že jste dané zboží u konkrétního prodávajícího skutečně koupila. Samozřejmě, že se to prokazuje lépe s nějakým dokladem. Ale pokud není, pak se lze opřít např. o výpis z účtu, svědeckou výpověď apod. Pokud nebudou spolupracovat, můžete si stěžovat na České obchodní inspekci.

 264. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je to zboží jako každé jiné, žádné speciální pravidla pro něj stanovena nejsou. 30 dnů se počítá ode dne, kdy byla reklamace uplatněna.

 265. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při nákupu na internetu můžete zboží vrátit do 14 dnů bez udání důvodu. Pokud ale bude na zboží již znatelné opotřebení, pak by se mohla snížit vrácená kupní cena. V případě závady také můžete postupovat v souladu s reklamačním řádem prodávajícího, pokud nějaký má. Nebo je kontaktujte a zjistěte si postup přímo konzultací s nimi.

 266. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jde o výrobek v záruce, pak není důvod proč nereklamovat. Takže vady sepište a doručte firmě, která linku dodala s tím, že pokud nedojde k odstranění do určitého termínu, budete se bránit právní cestou. Pokud nebudou komunikovat, pak se můžete obrátit na soud a podat také podnět na Českou obchodní inspekci. Popřípadě můžete osobně navštívit regionální poradnu "Sdružení na obranu spotřebitele" (kontakt naleznete na internetu).

 267. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je třeba odlišit

  1) prodej kompletního výrobku (bez úprav či jiných zásahů optika), např. sluneční brýle, pouzdra, dioptrické brýle (předem sestavené). Ty spadají do kategorie spotřebního zboží a záruka je 2-letá (§620 občanského zákoníku).

  2) prodej obrouček a skel s tím, že jsou optikem následně vyhotoveny kompletní brýle. Pak nejde o kategorii spotřebního zboží, ale jedná se o zhotovení věci na zakázku, a platí záruka podle ustanovení o smlouvě o dílo, v délce 6 měsíců (§646 občanského zákoníku).

  Zvláštní záruka se vztahuje např. na čočky a roztoky na ně. U zboží, které má stanovenou lhůtu k použití, se záruka řídí délkou této expirační doby.

  To, že se někomu přestanou brýle líbit, není samozřejmě žádný důvod pro reklamaci. Ani to, když si je poničí zákazník sám.

 268. Simona Petruščáková

  Dobrý den,

  moc děkuji za odpověď, myslela jsem si, že to tak bude, ale raději jsem chtěla mít mou doměnku potvrzenou. Ještě jednou děkuji a přeji příjemný den.

 269. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při rozporu s kupní smlouvou je prodávající nejprve povinen věc opravit nebo vyměnit a to podle toho, co si zvolí kupující. Nárok na odstoupení Vám automaticky nevzniká. Odstoupit od smlouvy budete moci, pokud se stejná vada objeví třikrát po sobě.

 270. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud se na zboží vyskytnou v průběhu záruční doby 4 různé vady (i když jsou odstranitelné), pak má kupující stejná práva jako u vady neodstranitelné. Je tedy na něm, jestli zvolí odstoupení do smlouvy (vrácení peněz) anebo bude požadovat výměnu věci.

 271. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to ale nic neznamená, záruční doba dnes činí 24 měsíců, takže se vše odehrálo v době, kdy prodávající za vady stále ještě odpovídá. To od prodávajícího není žádný právně podstatný argument.

 272. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud reklamaci neuznají, budete muset ke znalci, aby věc posoudil. Anebo se obrátit rovnou na soud, kde znalecký posudek bude v řízení nařízen také.

 273. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v první řadě musí technik zjistit, jestli je vada odstranitelná. Pokud ano, pak ji musí odstranit, provést opravu. Teprve když to nebude možné opravit, může kupující požadovat výměnu věci. Takže požadavek na výměnu nemůžete vznést v případě, že ledničku opraví.

 274. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, záruku máte minimálně 2-letou, jestli VW dokonce nenabízí i záruku prodlouženou. Takže Vaše nároky Vám budou trvat ještě dlouhou dobu. Jestli se závada projevuje skutečně v závislosti na klimatických podmínkách, pak nejspíš bude nutné skutečně počkat na chladnější počasí. Pokud by jste chtěl něco podniknout, pak by jste mohl kontaktovat znalce z oboru dopravy a požádat ho o konzultaci.

 275. Eva Kusova

  Dobrý den, syn si zakoupil boty Diesel, které již dvakrát reklamoval.Podruhé reklamace nebyla uznána s tím, že se podle prodejce jedná o "vysoce modní obuv", která v žádném případě není určena pro každodenní, celodenní ani občasné nošení, ale spíše pro příležitosné nošení.

  Nevím o jaké boty se jedná, ale vypadají jako tenisky.Zjistily jsme,že tuto formulku ("vysoce modní obuv") vkládají do každé účtenky. Zajímalo by mě, zda-li má vůbec cenu se proti tomuto nesolidnímu jednání bránit a jakým způsobem. Tato situace mi připadá naprosto absurdní, protože prodejce může takto u každé obuvy napsat, že se jedná o "vysoce modní obuv" a reklamace tak systematicky odmítat pořád s odůvodněním popsaným výše. Děkuji

 276. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to si zjistěte v příspěvcích níže, je to tu řešeno. Ostatně to jste v souladu s pravidly měla učinit ještě před vložením dotazu.

 277. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud jde o lhůty, pak je žádoucí posílat zásilku na dodejku, která se vrátí s osvědčením data převzetí. 30-denní lhůta běží ode dne uplatnění reklamace. Pokud se objeví 3x stejná vada, můžete odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz.

 278. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže se o 3x stejnou vadu, pak se musí projevit 3x ta samá vada, takže 3x vada = 3x reklamace, co k tomu dodat?

 279. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tak jak je to tu již popsáno. Zajít za znalcem a nechat si vypracovat posudek. Jestli bude v neprospěch prodávajícího, pak ho znovu vyzvat k nápravě (bude také povinen uhradit i náklady na znalce). Pokud odmítne, pak je možné navrhnout mediační a rozhodčí řízení u regionální hospodářské komory, popř. rovnou věc řešit soudně. A je možné podat i podnět na ČOI.

 280. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za 1) na žádnou výjimku jste upozorněn nebyl a za 2) stejně si nic takového diktovat nemohou. Záruční doba na zboží platí ze zákona a prodávající si ji nemohou svévolně omezovat, zkracovat nebo stanovovat nějaké "výjimky" ze záruky. Podle mě to prostě jen zkouší. Trvejte tedy na svých právech a nic jim nehraďte.

 281. Jiří Pavlíček

  Dobrý den,

  mám podobný problém s tím, že jsem notebook Acer reklamoval po třetí během cca 20-ti měsíců, a požaduji vrácení peněz, neboť v předchozích dvou případech byla vždy vyměněna celá základová deska, což se prakticky rovná výměně celého výrobku, a vada poslední měla stejné příznaky jako obě předchozí, tedy se asi jedná o tentýž problém. Potíž je, že prodejce tvrdí, že v případě, že byl notebook zakoupen na právnickou osobu (IČO, DIČ) jedná se o jiný případ, který prý řeší obchodní zákon, místo občanského, a platí prý jen 12-ti měsíční lhůta a je tedy pozdě, s čímž jsem se nikdy nesetkal. Je to možné? Děkuji za odpověď.

 282. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v celé věci jste měl být důkladnější a nenechat se odbýt takovým jednáním a navíc nečekat tak dlouhou dobu. Trvejte si na svém a požadujte vydání věci, kontaktujte je opakovaně. Pokud nic řešit nebudou, můžete podat žalobu o vydání věci a také podat podnět na Českou obchodní inspekci.

 283. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v MAKRU se koupě vždy řídí obchodním zákoníkem, nikoliv občanským. Tudíž zde neplatí taková ochrana spotřebitele jako je tomu v občanském právu (je to přeci velkoobchod pro podnikatele). Režim odpovědnosti za vady v ObchZ je tedy odlišný a není zde např. stanovena žádná konkrétní záruční doba na rozdíl od 24 měsíců v ObčZ. Záruka se tedy řídí podle toho, jestli a v jaké délce ji zaručuje sám prodávající. Je tedy nutné projít si důkladně podmínky MAKRA a zjistit, jak jsou zde řešeny nároky z vad a reklamací. Eventuálně se můžete zkusit obrátit na právní oddělení přímo na centrále.

 284. Jaroslav Skácel

  Co se týká MAKRO Cash & Carry ČR, léta jsem spokojeně nakupoval. Nevím, jestli to je krizí a souvisejícím šetřením, ale letos mi oproti minulým letům dvě zjevně uznatelné reklamace zamítli, v jenom případě jsem na neúspěšné vyřízení čekal několik měsíců. Reklamace v Makru jsou upraveny Obch. zákoníkem, to znamená dohodou mezi prodávajícím a kupujícím subjektem. Žádnou písemnou dohodu jako je reklamační řád ale nikdo nikdy neviděl. Na jejich webu nic takového není. Pouze na recepci mají cedulku, kde se píše o "přiměřené lhůtě" na vyřízení.

  Můj problém navíc je, že mám podnikání už léta pozastavené, a podle jejich podmínek jsem jim to měl správně nahlásit a vrátit kartičku. Težko jim pak posílat doporučené dopisy s IČEm nebo s nimi dokonce soudit, že?

  Doporučení tedy zní: V Makru pro osobní potřebu nakupovat pouze drogerii a podobně, kde odpovědnost prodejce za vady beztak nevyužijete. Spotřební elektroniku si kupte raději přes web – vyjde to i o něco levněji a nepřijdete o svá práva.

 285. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle se řídí obecnou občanskoprávní úpravou počítání času v §122 občanského zákoníku. Je-li lhůta určená podle dní, pak počíná běžet dnem, který následuje po události (tedy reklamaci). Takže se opravdu počítá až ode dne po uplatnění reklamace.

 286. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přetočený tachometr by mohl být důvodem pro uplatnění nároků z odpovědnosti za vady, ale bývá obtížné to prokazovat. Pokud auto nemá vlastnosti, které mělo mít, tedy vlastnosti vozu, který ujel 170 tis. a ne 380 tis. km, pak by bylo možné odstoupit od smlouvy. Hodně záleží i na tom, co je psáno ve smlouvě a podstatné je i to, kdo byl prodávající, jestli původní vlastník nebo autobazar. Pokud na to však prodávající nebude reagovat, bude se to muset řešit soudně a bude ustanoven znalec, který vozidlo, jeho stav, opotřebení a závady odborně posoudí. Hájení se tím, že tachometr nepřetočili anebo o tom nevěděli není vůči Vám účinné. Pokud je to pravda, je to na jejich odpovědnosti a musí si to vyřídit s tím, kdo jim auto prodal před tím.

 287. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, máte nárok na vrácení ceny, kterou jste za věc zaplatil v době její koupě.

 288. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na to, abyste mohla odstoupit od smlouvy, se musí stejná vada vyskytnout v záruční době nejméně 3x po sobě. Pokud však odmítají reklamaci uznat, pak se budete muset obrátit na znalce, který na věc vyhotoví posudek, ze kterého by mělo vyplynout, jestli a jaké vady se na ní vyskytují. V případě, že vyzní ve Váš prospěch, máte nárok na to, aby splnili své povinnosti při vadě zboží a uhradili Vám také náklady na znalce.

 289. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, účtovat náklady na zkušebnu kupujícímu nemůže. Vyřízení reklamace je jeho povinnost a nese veškeré náklady s tím spojené. To je neodůvodněná výhrůžka. Pokud nechce platit zkušebnu, může Vám reklamaci zamítnout. Tím se však vystavuje riziku, že si vadu necháte odborně posoudit Vy, a pokud se prokáže jeho odpovědnost, pak bude muset reklamaci vyřešit ve Váš prospěch a ještě Vám uhradit náklady na znalce. Když to neučiní dobrovolně, můžete se nároků domáhat u soudu nebo v rozhodčím řízení u regionální hospodářské komory.

 290. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, vrácení zboží bez udání důvodů ve lhůtě 14 dnů od převzetí je možné jen při nákupu na dálku (např. internet, zásilkový obchod apod.), V "kamenném" obchodě se toto uplatnit nelze.

 291. Mgr. Oldřich Topka

  Stačí pouze prokázat, že zboží bylo zakoupeno u dotyčného obchodníka. Záruční list podstatný není, to jste se tu již mohla dočíst.

 292. Petra Řeháková

  Dobrý den,

  mám ten samý případ a ráda bych znala na tuot odtázku odpověď. Musím mít při reklamaci mob. tel. účtenku???

  Děkuji za rychlou odpověď, Petra.

 293. JUDr. František Vostrý, komerční právník

  Dobrý den,

  zákazník má právo na vrácení peněz do 14ti dnů bez udání důvodu. Tato formulace platí v případě, kdy je zboží objednáváno přes tak zvaný komunikační prostředek na dálku(internet, telefon atd.)

  Pokud zákazník chce vrátit zboží a neuplatňuje reklamaci, peníze v žádném případě vracet nemusíte!!!!!!!

 294. JUDr. František Vostrý, komerční právník

  DObrý den,

  pokud budete mít zájem, zašlu Vám na mail zcela zdarma schéma reklamovaného zboží, kde se lehce budete orientovat.

 295. Pavlína Korbelářová

  Dobrý den

  Děkuji vám za ochotu, byla bych moc ráda za zaslání schématu reklamovaného zboží.V některých situacích si už nevím rady.

  Prosím o zaslaní na e-mail: slaslinka@seznam.cz

  Ještě jednou moc děkuji

  S pozdravem

  Korbelářová Pavlína

 296. Petya Todorova

  Dobrý den prosím o zaslání schématu reklamovaného zboží na e-mail.Jak se správně zachovat jako strana prodávájící u případné reklamace zboží z akce 1+1 zdarma, má zákazník nárok reklamovat zboží, které obdržel zadarmo?

  Předem děkujiC

 297. Sylva Ďurčíková

  Dobrý den,zakoupila jsem spotřební zboží-sedací soupravu,je v záruční době,projevily se vady.Prodávající firma se nezříká opravy,ale požaduje sedací soupravu dopravit na místo zakoupení.Je tento požadavek od prodávající firmy oprávněný?

 298. Milan Zeman

  Zboží jste si zakoupila jako spotřebitel, obchodní zákoník se tedy na tento případ vůbec nevztahuje. Vada, kterou popisujete zakládá nárok na výměnu věci nebo právo od smlouvy odstoupit. Reklamace musí být vyřízena do 30ti dnů, nikoliv do 2 měsíců.

 299. Milan Zeman

  Jelikož se vady vyskytly v záruční lhůtě a jedná se o odstranitelnou vadu, která se vyskytla opakovaně, máte nárok odstoupit od smlouvy. Jedná se o důvod podle §622 ods. 2 občanského zákoníku – věc nelze pro opětovné vyskytnutí vady po opravě řádně užívat. Věc byla v opravě již třikrát, přičemž Vámi uváděná vada se vyskytla opakovaně.

 300. Pavel Koukal

  Chci reklamovat sedací soupravu.Prodávající chce dopravit sedací soupravu do jejich skladu.Kdo platí náklady na dopravu,pokud je reklamace uznána za oprávněnou.

 301. Milan Zeman

  Pokud se odstranitelná vada vyskytne opětovně (minimálně třikrát) a vada brání uzívání věci jako věci bez vady, máte právo na výměnu věci nebo odstoupení od smlouvy.

 302. Zdenek Husar

  Dobry den pane Sedlaku,

  mam stejny problem s opakovanym zatykanim do vozu po trech opravach v servisu. Rad bych se s Vama spojil a vymenil si zkusenosti s resenim reklamace. Ozvete se prosim na muj email zdenek.husar(aet)gmail.com.

 303. Karel Dlouhý

  "Četl jsem někde, že v Makru jakožto ve Velkoskladu se při reklamaci postupuje dle obchodního, nikoliv občanského zákoníku"

  Ano, koupil jste to jako podnikatel pro své podnikání, ne jako občan, proto se postupuje podle obchodního zákoníku.

 304. Milan Zeman

  Přijměte opravené rukavice a noste je nadále. Nárok, který podle Vašeho názoru máte, podle zákona nemáte.

 305. Olga Bažantová

  Dobrý den,

  odborník nejsem, ale dle mého má sice nárok na vrácení zboží do 14 dnů – neměla možnost prohlédout a vykoušet, ale na základě zaslání botek zpět na vaši adresu, bez udání důvodů. Co se týká její údajnému dojmu že jste uváděla, že jsou boty zcela nové – mrkněte do odeslané nebo doručené pošty – občas tam zůstávají celé emaily i s textem inzerátu, pokud to bude trochu možné zkuste kontaktovat portál kde jste inzerát měla, možná že by se někde dostali do archívu (číslo inzerátu bude určitě v emailu o "objednání" zboží od slečny – odpovídá-li na inzerát je tam vždy uvedený odkaz na ten daný inzerát. Uvidíte sama, nikdy to není nijak příjemné, a srážka s volem je někdy dost bídná, je rozumnější ustoupit, ale zkuste dohledat po emailech jestli tam není celé znění – pokud jste ho měla na MMB je dohledatelný v sekci s dotazy a ještě v jedné jen si nevzpomenu na jméno. Jinde je to složitější, ale bývají v portálech i sekce již neplatné nebo smazané inzeráty.

  Hodně štěstí

 306. Lenka Housková

  Dobrý den

  přes jeden Net soukromný prodej jsem si nechala ušít dětskou deku a vyrobit 2 kožené mošničky.Za deku jsem připlatila, protože jsem ji chtěla o pár centimetrů širší.Po zaplacení částky mi byl balíček poslán…Bouhužel přišel jiný pro jinou maminku.Na své náklady jsem balíček odeslala zpět. Za týden přišel balíček s moji dekou a mošničkami.

  Deka měla jiné barevné provedení, než jsme byli domluvené, rozměry vůbec nesouhlasily jak jsem si přála a mošničky byly na zahození. Zkrátka všechno špatně. Balíček následující den jsem odeslala zpět prodejci s odůvodněním, že se zbožím nejsem spokojená, že neodpovídá objednávce.

  Paní mi napsala,že do měsíce mi vrátí peníze a že se se mnou dál nechce bavit. Měsíc už uběhl,prodejce neodpovídá na maily. Jak mám prosím dále postupovat?

  Děkuji

 307. Olga Bažantová

  Dobrý den,

  každá prodejna i podnikatel jsou dle zákona povini při rušení provozovny nebo célé živnosti uvést na Živnostenském úřadu míto pro případné vyřízení reklamace, tedy pokud máte zboží v záruce buď kontaktujte firmu at vám dají kontakt na servis a reklamaci vyřeší nebo si vyhledejte v živnostenském nebo obchodním rejstříku (dle formy podnikání) informace o firmě, měla by tam být informace o přípdném vyřizování ireklamací.

 308. Olga Bažantová

  Dobrý den,

  pokud budete chtít odstoupit od smlouvy znamená to vždy od kupní smlouvy kočárku, nekupovala jste si jen tašku, ale celý kočárek, tudíž i částka by měla být celá!! Každopádně záleží spíše na Vašem zvážení zda je to skutečný důvod – neopravení vady na tašce do 30 dnů zákonné lhůty, tak trochu to zavání spíše tím, že se vám kočárek přestal líbit a jen využijete této situace. Ale to skutečně záleží již na Vašem zvážení.

 309. Olga Bažantová

  DD,

  ne ke každému zboží se vždy dává záruční list někdy skutečně stačí faktura, musíte kontaktovat servis a zeptat se přímo tam. Pokud opravu neprovedou bez ZL musíte do obchodu a vyžádat ZL od nich dle faktury.

 310. ewrtrust.cz

  Hlavní inností EWR Trust je Správa a údr~ba nemovitostí v Praze a okolí. Spravujeme in~ovní domy, panelové domy ale i samostatné byty nebo nebytové prostory.

  [url]http://ewrtrust.cz/[/url]

 311. ewrtrust

  Hlavní inností EWR Trust je Správa a údr~ba nemovitostí v Praze a okolí. Spravujeme in~ovní domy, panelové domy ale i samostatné byty nebo nebytové prostory.

  [url]http://ewrtrust.cz/[/url]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>