Odpovědnost na věcech vnesených a odložených

 

Obecně platí, že při odkládání vlastních věcí bychom si měli počínat maximálně opatrně. Zákon však rovněž vymezuje odpovědnost provozovatele nějaké činnosti, se kterou je obvykle spojeno odkládání věcí (restaurace, divadlo, sportovní zařízení). Taková osoba podle zákona odpovídá občanovi za škodu na takto vnesených věcech, pokud byly odloženy na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se obvykle odkládají. Toto poměrně obecné vymezení je poměrně nepříznivé pro provozovatele takových činností. Lze si tak například představit situaci, že provozovatel restaurace odpovídá za kabát přehozený přes židli. Otázkou samozřejmě je, zda prokážete, že tento kabát jste s sebou skutečně měli. Důležité je vědět, že takovéto odpovědnosti se provozovatel nemůže zbavit ani dohodou ani jednostranným prohlášením, o což se typicky snaží například cedulkami typu „Za odložené věci neručíme“ apod. Zvláštní režim však mají klenoty, které s sebou do nějakého zařízení nesete nebo které máte na sobě. Zde provozovatel odpovídá jen v omezené výši, podle vyhlášky jen do výše 5000 Kč, ovšem s výjimkou, že škodu způsobil zaměstnanec tohoto zařízení – pak odpovídá v plné výši. Rovněž se hradí plná náhrada za takové klenoty, které byly převzaty do úschovy. Provozovatel takovýchto zařízení rovněž neodpovídá za škodu v případě, kdy prokáže, že ke škodě by došlo i jinak (např. i v případě, že by tato věc byla odložena jinde apod.)

Zákon dále stanoví, že nárok na náhradu škody musíte u provozovatele, v jehož zařízení došlo ke škodě, uplatnit bez zbytečného odkladu – nejlépe tedy ihned potom, co se o škodě dozvíte. Právo však zaniká, pokud nebylo uplatněno nejpozději patnáctého dne po dni, kdy se poškozený o škodě dozvěděl.

Závěrem k obecné odpovědnosti za vnesených a odložených věcech je vhodné poznamenat, že na věci odložené v dopravním prostředcích se vztahují poněkud jiná pravidla.

Odpovědnost za odložené věci se však dotýká i zaměstnavatelů. Pokud zaměstnanci nosí do práce nějaké věci (např. se před směnou převlékají), pak zaměstnavatel za tyto věci odpovídá, pokud se jedná o věci, které se nosí obvykle do práce (jistě bude nevhodné nosit do práce např. drahé předměty, které nijak nesouvisí s výkonem pracovní činnosti), a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi na místě k tomu určeném nebo obvyklém, což je obdobné jako u obecné odpovědnosti za odložené věci. Doporučuje se věci odkládat skutečně na místech určených, protože zaměstnavatelé rádi poukazují na fakt, že místa pro odkládání věcí byla vyhrazena a proto by bylo obtížné se dovolávat míst (a toto prokazovat), kam se věci odkládají obvykle. Opět zde platí, že škodu na věci (i jejich ztrátu) musíte ohlásit zaměstnavateli co nejdříve, právo na náhradu škody Vám potom zaniká, pokud tak neučiníte ani patnáctým dnem ode dne, kdy jste se sám o škodě dozvěděl.

Zákonná ustanovení jsou poměrně přísná pro provozovatele různých zařízení i zaměstnavatele, ale rozhodně není vhodné na ně bezhlevě spoléhat. Lepší je samozřejmě své věci pečlivě opatrovat a odkládat opravdu na místech k tomu určených, nejlépe dobře hlídaných.

Zbyněk Bouda, student 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

42 komentářů u „Odpovědnost na věcech vnesených a odložených

 1. Adámková

  Dobrý den.Prosila bych odpovědět na tento dotaz:

  Naše TJ je provozovatelem sportovního zařízení.Do šatny si skupina fotbalistů odložila oděvy,včetně peněženek,dokladů a mobilních telefonů.Došlo k násilnému vniknutí-poškozené okno a vykopnuté dveře šatny a k odcizení dokladů,hotovostí a mobilů.Nyní zatím případ řeší policie.Poškození vyčíslili své škody (ceny mob. telefonů, poplatky za vyřízení nových dokladů a udávají i vysoké hotovostní částky(10-12tisíc)-s odůvodněním,že byli předtím vybrat v bankomatu).Celkově se škoda vyšplhala na cca 67.000,-Kč při počtu asi 14ti osob.Nyní žádají náhradu škody.Na jakou výši náhrady asi budou mít nárok?Okno bylo zavřeno,i když nezamřížováno,dveře zamčeny.

  Děkuji za opověď.

 2. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  za peníze, klenoty a jiné cennosti odpovídáte jako provozovatel jen do výše 5.000,- Kč. Pouze v případě, že by se prokázalo, že škodu způsobl nějaký z Vašich zaměstnanců, odpovídali byste v plné výši.

  Jinak ale není problém jako důkaz požadovat výpis z banky, který by výběr z bankomatu mohl vyloučit.

 3. Miroslav Vaněk

  Dobrý den. Ve školní jídelně mně byla z bundy odcizena peněženka s doklady a s hotovostí 15220,- Kč. Mám právo požadovat po provozovateli náhradu škody, a v jaké výši? Bunda nevisela v šatně mimo jídelnu, ale přímo v místnosti jídelny.

  Jakým způsobem, pokud budu mít právo, lze po provozovateli požadovat náhradu škody.

  Děkuji.

  Ing. Miroslav Vaněk

  Podlesí 321, Příbram

 4. Ludmila Trnková

  Dobrý den, je někde stanovena povinnost zvýšené opatrnosti, která by vyloučila odpovědnost majitele podniku. Např. bylo by možno požadovat po majiteli restaurace zaplacení kabelky, popřípadě zmiňovaného kabátu, který by byl přehozen přes opěradlo židle, na které jeho vlastník v průběhu krádeže seděl, nebo by si za krádež mohl sám, protože si nepočínal dostatečně odpovědně a nezabránil krádeži? A v případě dokazování, že byla odcizena konkrétní věc, stačí svědectví dalšího hosta? Děkuji.

 5. Markéta Borecká

  Dobrý den, chodím do tanečního klubu,na šatně, která se zamyká je vyvěšen nápis, že majitelé nezodpovídají za tam uložené věci.Tento pátek mi tam byly z peněženky odcizeny peníze, doklady a ostatní věci zůstaly. Před námi tam chodí trénovat holky disko dance a pak se převlékají ve stejné šatně, když odcházejí, šatna se zamyká. Mám právo požadovat po majiteli klubu peníze zpět, když tam má vyvěšenu ceduli že neodpovídá? Jedná se o 600Kč, což je pro studenta dost peněz. Děkuji mockrát.

 6. Jiří Rokos

  Dobrý den, včera mi byla vykradena skříňka na plaveckem stadionu, ztratilo se mi obleceni – kosile, kalhoty, kozeny pasek, ksiltovka, klice, hodinky a mensi hotovost, presto skoda celkove presahuje 5000,-, i kdyz tam nebyl mobil ani vetsi hotovost. Zajimalo by me jak vysokou nahradu skody mohu pozadovat, mam protokol a potvrzení od policie a vyse skody presahuje 5.000,-. Mohu pozadovat nahradu za hodinky a hotovost jako za cennosti a zvlast za obleceni? Za obleceni se ruci tedy bez omezeni? Vycislena skoda na policii je cca 8tis. celkem. Na Policii me informovali, ze davaji snad 1000,- limit, maji tam tech pripadu hodne, vcera jsme se tam v jednu chvili sesli 3, ale ja rozhodne chci dostat to, na co mam narok, stacilo, ze jsem stravil x hodin v plavkach na Policii a cestoval s rucnikem kolem pasu, protoze jsem nemel zadne obleceni. Děkuji za odpověd.

 7. Pavel Jánský

  Dobrý den,

  je nějaká šance získat náhradu za odcizené kolo, které bylo uzamčené ve stojanu před vchodem do městských lázní? Doklady o koupi mám, policii jsem věc oznámil. Rovněž jsem to bezprostředně oznámil obsluze v pokladně (sobota – nikdo jiný přítomen nebyl) a mám o tom i písemné potvrzení. 15-ti denní lhůta ještě neuplynula. Při telefonickém rozhovoru mi vedoucí zařízení sdělil, že stojan není na jejich pozemku a tedy ho to nezajímá.

  Děkuji.

 8. VlK

  "Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém."

  Je důležité, jestli se dané věci ztratili během pracovní doby nebo po pracovní době? V naší firmě je obvyklé, že máme každý zamykatelný box a v nich po pracovní době zůstavají věci na převlečení, ale i také stravenky.

  Zloději při kradení museli překonat tři zámky (místnost i patro se zamyká zvlášť, dva byly prokazatelně vypáčeny, třetí na boxu netknut, pravděpodobně nezamknut, resp. těžko dokázat že byl zamknut. Může to ovlivnit rozhodnutí o odškodnění při soudu?

 9. Václav KUDRNA

  Dobrý den, dcera pracuje v nemocnici v Trutnově. Zaměstnavatel jim dal k dispozici místnost, kde si mohou odkládat svoje věci. Místnost je opatřena tzv. koulí a dveře se pouze zabuchují. Před několika dny neznámý pachatel násilně vnikl do této místnosti a odcizil dvěma sestrám kabelky včetně obsahu.(doklady,platební kartu, mobilní telefon,klíče od bytu,od auta, osvědčení o registraci vozidla, pernamentky apod.) Nemocnice je sice pojištěna, ale pojišťovna sdělila, že nebude nic plnit, když nemá každý zaměstnanec svoji skříňku a má do uvedené místnosti přístup více zaměstnanců. Hlásili to okamžitě, i na Policii ČR. Pokud jim nebude chtít nemocnice rovněž nic zaplatit, mají nějakou šanci u soudu? Děkuji za odpověď, Kudrna Václav

 10. dagmar mega

  Dobrý den! Dotaz z pohledu provozovatele – šatna je určena pro děti navštěvující kroužky, s dětmi chodí i rodiče – doprovod a příp. sourozenci, kteří nenavštěvují žádnou aktivitu, pouze čekají a nechtějí čekat venku.. Pokud se ztratila bunda jednomu z doprovázejících sourozenců, lze povinnost náhrady škody odmítnout s odůvodněním, že mohli a měli na své věci dohlížet? Musí být někde ve vnitřním řádu uvedeno omezení pro "nutný" doprovod dětí, příp. že je pohyb a pobyt osob nenavštěvující aktivity nežádoucí a pod.? Děkuji

 11. Marketa Matuskova

  Dobry den,

  prosim o radu v nasledujici veci.

  Chodim pravidelne cvicit do maleho fitness studia. Nanestesti mi v nem byla minuly tyden behem cviceni vykradena skrinka.

  Z ulozeneho batohu ve skrince mi byl odcizen firemni notebook v hodnote cca 30 tis., mobil za 10 tis., hotovost do 2 tis., vsechny doklady spolu s kreditnimi kartami i kartou o zdravotnim pojisteni: proste vse co ma clovek pri sobe po odchodu z prace, a pred prichodem domu si jde zacvicit.

  Batoh i obleceni byly ulozene a uzamcene ve skrince v satne. Klicek jsem mela neustale pri sobe.

  Zadny trezor na recepci studia k dispozici neni.

  Do objektu se nikdo nevloupal, skrinky vyloupila nova nastevnice studia, tedy nekdo kdo mel do saten pristup.

  Chci se zeptat, zda a v jake vysi odpovida provozovatel za odlozene veci.

  Provozovatele jsem se ptala zda maji sjednane pojisteni, ale pry nic takoveho nemaji.

  Jak mam dale postupovat a kde se mohu domahat nahrady skody? Mam pouze protokol od policie CR.

  Predem dekuji za radu

 12. Daniel Buček

  Dobrý den,

  Chtěl bych se dotázat, zda-li má zaměstnavatel právo vypáčit zámek a manipulovat s obsahem skříňky, kterou mi propůjčil k odkládání věcí při výkonu zaměstnaní? Celá věc se stala mimo pracovní dobu a na skříňce jsem měl vlastní zámek. Škoda mi krom zničeného zámku naštestí nevznikla, ale zajímalo by mě, jestli se dá proti takovému jednaní nějak bránit. Diky

 13. Marcel

  Dobry den,

  Dneska mi odcizili kolo, kdyz jsem byl v praci, dodelaval jsem nejake pracovni veci.

  Pracovni doba je 7:00 – 18:00, ale ja jeste delal nejake veci na pracovnim scriptu ( tato cinnost mi nebyla nikym urcena, byla to moje dobra vule, abych to mel hotove) a z prace jsem odesel kolem 21:00 a zjistil jsem, ze mi nekdo ukradl kolo podle zaznamu kameroveho systemu kolem 20:40 kdy prelezl plot 2,5m a koo prehodil udajne to cele trvalo jen neco male kolem 1min. do obliceje zlodeji nebylo videt (udajne mel kapuci), vse jsem nahlasil ostraze a pak na policii kde se mnou sepsali protokol.

  Nyni se mi jedna o ot jestli mi firma uhradi skodu za ukradene kolo, protoze kolo bylo umisteno ve stojanu na miste urcenem zamestnavatelem toto misto je na dvore obehnano uvedenym plotem 2.5m vysokym a pristup do tohoto prostoru je pouze pomoci cipove karty zamestnance, ale kolo nebylo zamceno zamkem (ani me to nenapadlo ho zamykat, kdyz je prece v oplocenem dovore ktery neni verejne pristupny)> Mam i v takovem pripade sanci na nahradu skody, protoze mi na muj dotaz zdali si muzu nosit kolo do kancelare byla sdeleno, ze ne ze mam kolo umistovat na misto k tomu urcene a to preve na uvedeny dvur kde jsou stojany.

  Dekuji za odpoved.

 14. Pavel

  Dobrý den,

  na věšáku v čajovně mi někdo odcizil batoh s peněženkou (hotovost celkem přes 5000, část v eurech), indexy z VŠ a dalšími drobnostmi. Zajímalo by mě, pokud bych chtěl po provozovateli uhradit škodu nebo její část, jestli bych musel dokázat, zda jsem měl tento batoh a v něm tolik peněz? A jestli by stačilo, kdyby to potvrdili mí dva kamarádi, kteří tam se mnou byli? Ihned po zjištění, že batoh chybí, jsem zavolal Policii ČR, provedli šetření a sepsali úřední záznam. Děkuji za odpověď.

 15. Kamila Pospíšilová

  Dobrý den, syn rozbil pí učitelce z mateřské školy brýle, které měla na očích . Syn byl v tu dobu pod jejím dohledem v zařízení mateřské školy. Prosím o informaci, kdo odpovídá za škodu způsobenou mým synem, který byl pod dohledem pí učitelky?

  Zaměstnavatel – ZŠ tvrdí, že žádnou pojistku nemá, má pojistka odpovědnosti občanů odmítá škodu uhradit z důvodu, že učitelka si za své brýle zodpovídá a malé dítě nedokáže posoudit následky svého jednání.

  Nicméně jsme ochotně pí učitelce uhradili opravu brýlí – 1 000,- Kč ( její 5 let staré brýle stály 8 000,- Kč), ale ona po nás požaduje z morálního hlediska minimálně polovinu částky nových brýlí( nové brýle 11 000,- Kč). Doposud nosí opravené brýle.

  Mýlím se, pokud si myslím, že by měla být škoda uhrazena zaměstnavatelem? Dle mého došlo ke škodě při výkonu povolání.

  Děkuji za podrobné vysvětlení.

  Kamila

 16. Přemysl Korbel

  Dobrý den

  Na jedné akci mi odmítli dát bundu do šatny s tím, že je už plná i když zjevně nebyla. Poté co jsem ji nechal na opěradle židle mi byla odcizena. Kdo v tomto případě nese odpovědnost za vzniklou škodu?

  Děkuji za odpověď.

 17. Pavlina Krbcova

  Dobrý den,

  mohl by mi někdo poradit, jak je to při vykradení bungalovu v hotelovém komplexu?

  Byla jsem ubytovaná a během mého odchodu na večeři někdo vypáčil dveře a ukradl mi notebook, hotovost, MP3 přehrávač, doklady,… prostě vše. Informovala jsem policii a ta mi po měsíci zaslava závěr, že stíhání bylo odloženo, pachatel neznámý.

  Pokud ubytovatel ručí za věci vnesené, mám ještě teď po více než měsíci nárok na náhradu od něj. Původně tvrdil, že má hotel pojištěný, že vše dá na pojišťovnu a poté se mi ozve. Teď mi ale ani nebere telefon.

  Jak mám postupovat??

  A neropásla jsem už lhůtu, že musím nárok uplatnit do 15 dnů??

 18. Pavel Václavík

  Dobrý den, chtěl bych velice poprosit o radu. Nechal jsem fotoaparát v jídelně a zjistil to ten samý den, ale až po příjezdu domů. Volal jsem do hotelu a žádný fotoaparát nenašli. Stalo se to u snídaně kdy jsme odcházeli, jako poslední. Mohu po provozovateli požadovat náhradu škody? Mockrát děkuju za odpoved.

 19. Slávka Mášová

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na věci vnesené do nemocničného zařízení.Pacient dostane při příjmů podepsat prohlášení o tom, že za všechny cenné věci si ručí sám.Může se jednostranným prohlášením nemocničné zařízení zbavit odpovědnosti za škodu při ztráte nebo odcuzení věcí?

  Děkuji za odpověď.

 20. Josef Fiala

  Žádám Vás o posouzení možnosti uplatnění náhrady škody u CK za zcizené příruční zavazadlo z autobusu v průběhu zájezdu do zahraniční s CK. Příruční zavazadlo bylo uloženo na místě k tomu určeném, tj. v prostoru nad sedadlem, na kterém jsem zájezd absolvoval. Po příjezdu na místo dle programu jsem na pokyn průvodkyně CK vystoupil z autobusu a absolvoval program. Po návratu do autobusu ve stanoveném čase jsem zjistil, že mi v době nepřítomnosti z autobusu bylo zcizeno příruční zavazadlo (+ uložené osobní věci, hotovost, doklady, bankovní karta, přehravač MP3, brýle, knihy, …. – celková škoda cca Kč 12 tis.). O zcizení zavazadla byl následně sepsán protokol na policii. Průvodkyně CK neupozornila účastníky zájezdu na to, že po dobu, kdy budou mimo autobus dle programu CK, nesmí ponechat v autobusu příruční zavazadlo. Na popsanou událost jsem nebyl pojištěn u žádné komerční pojišťovny. Děkuji předem za posouzení a stanovisko.

 21. Martin

  Dobrý den, syn chodí hrát florbal do Pražské haly Hagibor Bohemians. Při jednom treninku jim byla vykradena zamčená šatna a odcizeny mobilní telefony a nějaká hotovost. Zajímalo by mě , zda má nárok na náhradu škody od provozovatele i v případě, že jsou tam cedulky s nápisy , aby si cennosti brali sebou. Také se po krádeži dozvěděli,že jeden klíč od šatny se před nedávnem ztratil. Byla volána policie a krádež je takto oficiálně vyšetřována. Děkuji Franče

 22. Roman

  Dobrý den ,pracuji v šatně nemám žadnou smlouvu an hmotnou odpovědnost ,a ztratila jse mi bunda kdo musí nahradit škodu já nebo majitel ?

 23. Ota

  V těchle věcech je vždycky fajn zeptat se nějakého právníka nebo společnosti, která poskytuje právní služby. Tyto konzultace ani často nejsou moc drahé, ale máte pak celkem přesnou představu, jaké máte možnosti a jak dál postupovat. Já mám dobrou zkušenost třeba s https://comeflexoffice.cz/sluzby/pravni-sluzby

 24. Adámková

  Děkuji za odpověď.Ovšem pro jistotu se ještě ptám – 5.000,-Kč máte na mysli celkově nebo škoda na osobu?Děkuji :-)

 25. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Měla jsem na mysli škodu na osobu.

  A pro upřesnění, upravuje to § 433 odst. 2 a § 434 občanského zákoníku. Částku 5.000,- Kč pak stanoví prováděcí předpis k obč. zákoníku a to nařízení vlády č. 258/1995 Sb. v § 1.

 26. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud bunda visela na místě, kde se obvykle takové věci odkládají, odpovídá provozovatel za škodu. Za peníze však pouze do výše 5.000,- Kč, ledaže by škodu způsobil některý z jeho zaměstnanců – to by hradil škodu v plné výši.

  Vyzvěte provozovatele písemně k náhradě škody.

 27. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  i když tam majitel objektu takový nápis umístí, nezbavuje ho to odpovědnosti. Provozovatel tak podle § 433 an. občanského zákoníku odpovídá za škodu na všech odložených věcech v šatně; u peněz, klenotů či jiných cenností je tato odpovědnost omezena do výše 5.000,- Kč. Je tedy třeba své právo na náhradu škody uplatnit co nejdříve (do 15ti dnů ode dne vzniku škody)

 28. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předně, odpovědnost nese provozovatel podniku pouze tehdy, pokud tyto věci byly odloženy na místě k tomu určeném či na místě, kam se tyto věci obvykle ukládají. Pokud je tedy v tomto podniku obvyklé odkládání kabátů přes opěradlo židle, nese tento provozovatel odpovědnost za ztrátu či zcizení věci.

  Konkrétní věc by byla na posouzení soudu.

 29. Markéta Borecká

  Děkuji za odpověď. Chci se ještě jen ujistit, platí to i v případě, že je možnost, nechat si věci volně položené v sále? A když na té ceduli je, že si tam věci nemám nechávat? Děkuji mockrát!!

 30. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  konkrétní věc bude záležet především na posouzení soudu – obecně je to však o oné "obvyklosti" v daném místě a vůbec o tom, zda existuje v dotyčném zařízení šatna, která byla v provozu či nikoli. Cedulky typu "za odložené věci neručíme" vůbec nic neznamenají, a je to jen pokus provozovatelů, který je však odpovědnosti nezbavuje.

 31. Žaneta Olejarová

  Dobrý den,

  podle judikatury českých soudů, pokud si někdo v restauraci nechá věci "u sebe" tak, že má možnost na ně dohlížet, což paní měla pokud měla kabát na židli, pak provozovatel restaurace neodpovídá!

  Odpovídal by jen, kdyby si paní pověsila kabát třeba na věšák nebo k jinému místu, kde je odkládání obvyklé, a zároveň tímto odložením ztrácí možnost své věci opatrovat.

  Podle judikatury soudů je totiž nespravedlivé požadovat odpovědnost po provozovateli restaurace, když poškozená měla možnost všci opatrovat.

  Studnetka 2.ročníku Právnické fakulty University Palackého v Olomouci

 32. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za věci odložené v určené šatně odpovídá provozovatel, alespoň pokud jde o oblečení. Ohledně cenností a třeba peněženek platí, že k jejich uložení zpravidla slouží zvláštní úschova, jako třeba trezor u obsluhy. Za škodu Vám však provozovatel odpovídá. Pokud nedojde k dohodě o náhradě, pak budete muset podat žalobu o náhradu škody.

 33. alena ruszová

  Žákyně si na začátku vyučování odložila bundu 3 500Kč koupenou v roce 2005 do šatní skřínky v prostorách odborného výcviku a uzamkla ji.Po ukončení teoretické výuky bundu ve skřínce nenašla a nahlásila ztrátu učiteli odbornému výcviku.Skříňka nebyla PORUŠENA a bunda tam nebyla, ale já jsem ji vlastě taky neviděl jak ji tam žákyně ráno vkládala.Okamžitě jsem volal bezpečnostnímu technikovi a ten mě odkázal k vedoucímu ekonomovi který zná pojištovací smlouvu.Ten určil,že odpoledne kdy už žáci nebyli ve škole a nebude informovat policii a tu stejně musí informovat vyučující učitel a ne učitelem z praxe./Praktická výuka byla ukončena hodinu před ztrátou/.Je tento postup správný? Zajímalo by za jakých podmínek se musí přivolat policii.DOSTAL JSEM VÝTKU ŘEDITELEM ŠKOLY,ŽE JSEM IHNED NEOHLÁSIL ZTRÁTU BUNDY NA POLICII.JA JSEM ŽÁKA NEUČIL JEN JSEM VEDOUCI UČITEL PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ A NÁHODOU JSEM SE V PRÁCI ZDRŽEL.

  CHTĚL BYCH ZNÁT PRAVIDLA ZDA JSEM CHYBIL. DĚKUJI.

 34. aleš kros

  Žákyně si na začátku vyučování odložila bundu 3 500Kč koupenou v roce 2005 do šatní skřínky v prostorách odborného výcviku a uzamkla ji.Po ukončení teoretické výuky bundu ve skřínce nenašla a nahlásila ztrátu učiteli odbornému výcviku.Skříňka nebyla PORUŠENA a bunda tam nebyla, ale já jsem ji vlastě taky neviděl jak ji tam žákyně ráno vkládala.Okamžitě jsem volal bezpečnostnímu technikovi a ten mě odkázal k vedoucímu ekonomovi který zná pojištovací smlouvu.Ten určil,že odpoledne kdy už žáci nebyli ve škole a nebude informovat policii a tu stejně musí informovat vyučující učitel a ne učitelem z praxe./Praktická výuka byla ukončena hodinu před ztrátou/.Je tento postup správný? Zajímalo by za jakých podmínek se musí přivolat policii.DOSTAL JSEM VÝTKU ŘEDITELEM ŠKOLY,ŽE JSEM IHNED NEOHLÁSIL ZTRÁTU BUNDY NA POLICII.JA JSEM ŽÁKA NEUČIL JEN JSEM VEDOUCI UČITEL PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ A NÁHODOU JSEM SE V PRÁCI ZDRŽEL.

  CHTĚL BYCH ZNÁT PRAVIDLA ZDA JSEM CHYBIL. DĚKUJI.

 35. Petr Petr

  Každý by si měl své věci opatrovat sám a snažit se zabránit jejich poškození či odcizení. Pokud k tomu dojde, poslední nadějí na alespoň částečné odškodnění bývá pojištění.

  Možnost požadovat náhradu škody vám dává ust. § 433 a násl. Obč.Z., který upravuje zvláštní druh odpovědnosti za škodu způsobenou na vnesených nebo odložených věcech.

  Pokud se s provozovatelem na náhradě škody ale nedohodnete, nezbude vám než se jí domáhat soudně. To je ovšem v běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem, který se bez výdajů za advokáta a soudní poplatky neobejde.

 36. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jde o odložení věcí po dobu výkonu práce (nebo v souvislosti s tím), takže po pracovní době již tato odpovědnost zaměstnavatele není. Spíše než o škodu krytou zákoníkem práce jde o škodu podle občanskoprávní úpravy a škoda by měla být vymáhána po pachateli. Jak dalece soud vyhodnotí nezamčenou skříňku předem neodhadnu, ale k odcizení věcí došlo a tím byla způsobena škoda, což je podstatné.

 37. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle §267 ZP platí, že zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu na věcech, které se obvykle nosí do práce a které si zaměstnanec odložil při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním na místě k tomu určeném nebo obvyklém.

  Jestliže sice prostor zajistil, ale neodpovídajícím způsobem, pak by zaměstnanci měli mít šanci na uplatnění náhrady škody, která jim vznikla nesprávným postupem zaměstnavatele. Tuto škodu by měla hradit nemocnice, když si věc neohlídala a nesplnila pojistné podmínky pro náhradu z pojistky.

 38. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  je zcela nepodstatné, zda osoba, která využila služeb šatny, využila současně i jiných služeb (kroužky apod.). Zákon toto nerozlišuje. Spíše bych Vám doporučila, aby byl vstup do šaten umožněn pouze převlékajícím se dětem a nikomu jinému. Pokud ji bude chtít využít i jiná osoba, měla by si za to zaplatit.

 39. Karel Dlouhý

  Viz odpovědi níže

  Provozovatel podle § 433 an. občanského zákoníku odpovídá za škodu na odložených věcech; u peněz, klenotů či jiných cenností je tato odpovědnost omezena do výše 5.000,- Kč. Je tedy třeba své právo na náhradu škody uplatnit co nejdříve (do 15ti dnů ode dne vzniku škody)

 40. Milan Zeman

  Škodu hradí ten, kdo zanedbal dohled nad vaším synem. Jelikož byl momentálně ve škole, dohled měla vykonávat škola prostřednictvím učitelky, škodu tedy hradí škola, která poté uplatní vůči učitelce regresní nárok. Těch 1000,- Kč jste hradit neměla a morální hledisko je právně bezvýznamné.

 41. Karel Dlouhý

  Nemůžete. (Resp. požadovat můžete, ale nemáte šanci. Žádnou povinnost neporušil.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>