Otcovství – základní otázky při určování rodičovství

 

Do zákona o rodině1 se jednou z novel dostala zdánlivě banální věta, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila. Takové určení však bylo nutno v zákoně zakotvit, protože do té doby nebylo zákonem mateřství ve své základní podobě upraveno a pro některé sporné případy (děti „bez identity“, zvláštní případy osvojování ap.) mohly vznikat určité nejasnosti.

V otázce určování otcovství se setkáváme s tzv. domněnkami otcovství. To jsou předpoklady, za kterých je dítě považováno za dítě určitého otce před zákonem.

První domněnkou podle zákona je, že otcem dítěte je manžel matky, pokud se dítě narodí v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po prohlášení manželství za neplatné. Výjimkou z uvedeného je případ, kdy se narodí dítě ženě znovu provdané. Pak se za otce považuje nový manžel této ženy i v případě, že ještě neuplynulo výše zmíněných tři sta dnů.

Druhou domněnkou otcovství, v případě, že se neuplatní domněnka první (tzn. např. svobodná matka) se za otce dítěte považuje muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů učiněným před matričním úřadem nebo soudem (pouze prohlášení nezletilého otce musí být vždy před soudem). Takto lze určit i otcovství k dítěti dosud nenarozenému, je-li již počato.

Poslední variantou pak je možnost, v případě, že nedošlo k určení otcovství podle předchozích možností, může dítě, matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem navrhnout, aby otcovství určil soud. Za otce se pak považuje muž, který s matkou dítěte souložil v rozhodné době (tedy v době 180 – 300 dnů před narozením dítěte), za předpokladu, že otcovství nevylučují nějaké závažné okolnosti. Soud obvykle nemá příliš jiných možností než se přiklonit k testům DNA a podobným důkazním prostředkům. Dále zákon upravuje zvláštní případy, kdy např. otec v průběhu řízení zemře, či v případě, že zemře dítě ap.

Existují však i případy, kdy otec, jenž byl určen podle výše zmíněných kritérií, popírá možnost, že by byl otcem nebo, že by jím vůbec být mohl. Zákon pak omezuje případy popření otcovství zejména lhůtami dokdy lze takový návrh na popření otcovství podat a pak i důvody, pro které tak lze učinit. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozví, že se jeho manželce narodilo dítě, popřít u soudu, že je jeho otcem. Narodí-li se však dítě v době mezi stoosmdesátým dnem od uzavření manželství a třístým dnem po tom, kdy manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, lze otcovství popřít jen v tom případě, že je vyloučeno, že by manžel matky mohl být otcem dítěte (obvykle z důvodu dlouhodobé nepřítomnosti doma). Narodí-li se dítě do tři sta dnů po rozvodu manželství a jiný muž o sobě tvrdí, že je otcem dítěte, lze otcovství manžele považovat za vyloučené též na základě souhlasného prohlášení manžela, matky a tohoto muže. Zvláštním případem je pak nemožnost popřít otcovství v období mezi stoosmdesátým dnem a třístým dnem od umělého oplodňování vykonaného se souhlasem manžela matky. Takové otcovství nelze popřít, ledaže by se ukázalo, že matka otěhotněla jinak. Zvláštním způsobem popření otcovství je situace, narodí-li se dítě před stoosmdesátým dnem od uzavření manželství. Pak postačí k tomu, aby se manžel matky nepovažoval za otce, popře-li u soudu své otcovství. To však neplatí, jestliže manžel s matkou dítěte souložil v době, od níž neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dní, nebo jestliže při uzavření manželství věděl, že je těhotná.2 Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; tato lhůta neskončí před uplynutím šesti měsíců od narození dítěte.

Popírat otcovství může však rovněž matka, v zásadě za stejných podmínek (lhůt a předpokladů), jaké jsou stanoveny pro popření otcovství otcem.

Posledním případem popření otcovství je situace popírání otcovství na návrh nejvyššího státního zástupce. To lze jen v případě, že neuplynula lhůta stanovená pro popření otcovství muže, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, ale který nemůže být otcem dítěte a je-li to ve veřejném zájmu a v souladu s ustanoveními zaručujícími základní lidská práva. Nejvyššímu státnímu zástupci přísluší i právo podat návrh na popření otcovství, pokud uplynula lhůta pro popření stanovená v případě, že to vyžaduje návrh dítěte.

Určování rodičovství je krok, který má závažné (samozřejmě nejen) právní důsledky, které mohou být začasté zvráceny nebo změněny jen stěží, příp. (např. pro určité době) vůbec ne, proto je třeba k nim přistupovat maximálně zodpovědně.

 

Zbyněk Bouda, student 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

 

 1 Zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů

 2 § 58 odst. 3 zákona č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů

177 komentářů u „Otcovství – základní otázky při určování rodičovství

 1. Jana Brizova

  U me se vyskytl tento pro me neprekonatelny problem: od roku 1998 do dubna tohoto roku pracuji v Nemecku. Mela jsem zde pritele, od ktereho jsem tehotna, nyni v 5. mesici. V momente kdy jsem to svemu priteli sdelila, prerusil se mnou veskere kontakty s tim, ze otcovstvi v zadnem pripade neuzna. Ja budu rodit asi v cervnu v CR, do Nemecka uz se vracet nebudu. Prosim vas, jakym zpusobem mam postupovat, na ktere urady se mam obratit? Muzu sveho nekdejsiho pritele prinutit k testu otcovstvi?

  Dekuji, Jana

 2. Petra Malá

  Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu,nevím jak mám sama bez právní pomoci sepsat žalobu na otcovství,aby biologický otec to podepsal.Nevím,co v této žalobě má být vypsané,aby se tím soud zabýval a bylo to srozumitelné.Mám podanou žádost o popření otcovství,jelikož jsem ve stavu vdaném,ale s manželem nežijeme a syn není manžela.Odpověď mi prosím pošlete na můj meil:Petra.p.s@seznam.cz Děkuji za odpověď a přeji krásný den

 3. Míša

  Dobrý den,prosím o radu.Jsem vdaná,s manželem nežiji,mám přítele,který je ženatý,s manželkou nežije,žijeme spolu a přítel i já jsme plánovali rozvod.Nyní čekám s přítelem dítě.Přítel začíná couvat,protože on již děti má,já ne.Mě zajímá,mohu žádat po příteli-otci dítěte výživné na dítě,když jsem vdaná za jiného muže?Kdo bude napsán v rodnému listu dítěte? Jakmile se zapíše současný manžel,avšak ne otec dítěte,zbaví se tak můj přítel-pravý otec dítěte veškerých povinností?Velice děkuji za odpověď a radu v mé složité situaci.

 4. Matyáš Grégr

  Dobrý den, dostal jsem se do svízelné životní situace. Dívka, kterou jsem viděl jednou v životě a ješte si to nepamatuji mi oznámila, že se mnou má dítě, to se bohužel po testech DNA potvrdilo.

  Domluvili jsme se na relativně vysokých dobrovolných alimentech, i vzhledem k tomu, že jsem stále student s téměř nulovými příjmy. Teď po mě chce, abych se zapsal do RL, s čímž mám problém, protože mám vlastní život v jiném městě a nechci aby se to někdo dozvěděl a ani jednoho vídat nechci.. Ona se hájí tím, že v případě nezapsání nemá nárok na různé sociální dávky, já jsem naopak v diskuzích pochopil, že nezapsání je pro ni výhodnější. Můžete poradit?

  Dále,pokud se zapíšu, co z toho pro mě plyne za povinnosti? Případně jestli se to dá nějak zjistit, chování úřadů, atd.. Děkuji. M.Grégr.

 5. karel had

  Dobrý den,

  nedávno jsem Vám položil dotaz ohledně otcovství a mylně jej označil Re:otcovství (viz níže).

  Moc prosím o odpověď.

  Děkuji.

 6. Jana Klimešová

  Dobry den, zajimalo by me, zda mohu podat zalobu na sveho exmanzela, ze on neni otec ditete, ktere cekam se svym pritelem jeste pred narozenim ditete. Miminko se ma totiz narodit drive nez 300 dni po rozvodu a my bychom chteli, aby v rodnem listu byl napsan jiz pravy otec. Dekuji

 7. Iva Petrová

  Dobrý den, můj dotaz zní: jak postupovat, když otec ještě nenarozeného dítěte je zbaven svépravnostiv plné míře.Žije s nastávající matkou a chce přiznat otcovství. Děkuji za odpověď

 8. Jan Balint

  Dobry den,

  chtel se se zeptat jak dlouho trva pripravne rizeni pro urceni otcovstvi. Byvala partnerce se narodilo dite pred 6ti mesici a doted mi zadne predvolani neprislo. Kde se mam kdyztak na to zeptat, abych vedel na cem jsem.

  Dekuji.

 9. Míša

  Dobrý den,budu se rozvádět,s přítelem čekáme dítě.Je možné zajít ještě před narozením dítěte na matriku a udělat prohlášení (já a můj přítel) ,že je otcem ještě nenarozeného dítěte,aby byl již přítel zapsán do rodného listu? Nebo jak postupovat,abychom měli vše ohledně otcovství zařízeno ještě do porodu?Děkuji za odpověď.

  1. Andrea

   Dobrý den,budu se rozvádět,s přítelem čekáme dítě.Je možné zajít ještě před narozením dítěte na matriku a udělat prohlášení (já a můj přítel) ,že je otcem ještě nenarozeného dítěte,aby byl již přítel zapsán do rodného listu? Nebo jak postupovat,abychom měli vše ohledně otcovství zařízeno ještě do porodu?Děkuji za odpověď.

 10. Josef Gáf

  Dobrý den,chci se zeptat žiju s přítelkyní,která je vdaná má 4 děti s manželem.Manžel od rodiny odešel a nikdo neví kde je.S přítelkyní teď čekáme dítě.Chci se zeptat na to co máme nebo můžeme udělat proto abych otcem byl uveden já v rodném listě.Děkuji S pozdravem G.

 11. Míša

  A nemusí tedy bývalý manžel,jelikož ještě neuplyne počet dní od rozvodu určených ze zákona chodit také na matriku či na soudy a popírat otcovství? Zatím je podána žádost o rozvod.V den porodu budu již půl roku rozvedena. Stačí tedy jen když já a můj přítel zajdeme na matriku a společně prohlásíme,že ještě nenarozené dítě je naše? že otcem je přítel? Děkuji.

 12. Petra

  Dobrý vecer, udelala jsem zivotní chybu a ted si nevím rady.Jsem vdana.Manzel pred urcitým casem zmenil zamestnani a odjizdi na celý týden mimo domov, zustala jsem sama doma a v práci nastoupil nový kolega, který byl milý,pozorný…atd, no proste to co mi pres tyden doma chybelo, bohuzel nezustalo jen u slovicek a ja otehotnela a nevím ci dite je, zda kolegy ci manzela.Manzel o me nevere samozrejme nevi a kolega me ted vydirá , ze vse rekne a ze na dite ma pravo.Synovi je 7 mesícu.Muze se nejak domáhat svých domelých otcovských práv, či testů paternity???? Moc dekuji za Odpoved

 13. Martina Kořínková

  Dobrý den,

  jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a otcem dítěte byl ženatý muž, který měl zažádáno o rozvod a s manželkou už nežil. Bohužel tragicky zemřel před pár dny při autonehodě. Vůbec nevím, co mám dělat. Bude mít mé dítě nárok na cokoliv, co se týká jeho otce? Například podíl na dědictví? Bude mít nárok třeba na sirotčí důchod? Samozřejmě panikařím, protože se teprve vzpamatovávám ze šoku, ale nevíte, kde by mi mohli poradit? Je šance určit otce v tomto případě? Nebo má mé ještě nenarozené dítě prostě smůlu? Moc díky za radu.

 14. Michaela Ozsvathová

  Dobrý den.Jsem těhotná s přítelem,se kterým už nejsem a on nejeví zájem o dítě,které se v brzké době narodí.Jak po něm žádat výživné a zapsat ho do RL jako otce?Jak to mám vyřešit?Děkuji za odpověď.Michaela

 15. Míša

  A je možno po otci dítěte žádat ještě příspěvek na výbavičku pro miminko? Žádá se až po narození dítěte nebo je možno požádat o výživné ještě před porodem? Děkuji

 16. Johana vochozková

  Dobrý den.

  Moc vás prosím o radu. Jsem vdaná, ale s mužem již nežiji. za měsíc budeme mít rozvod. s mým novým přítelem čekám dítě, které se má narodit na začátku příštího roku.

  jestli to správně chápu, nárok na otcovství bude mít manžel. prosím řekněte mi co mohu udělat pro to, aby již při narození dítěte byl do rl zapsán jako otec můj přítel a aby mělo dítě jeho příjmení.

  pokud by to možné nebylo, pomohlo by kdybych se za přítele provdala dříve než se dítě narodí ? to by potom byl otcem automaticky on, přestože ještě neuplyne 300 dní od rozvodu prvního manželství ?

 17. Kateřina Táborská

  Mám na Vás dotaz: jsem téměř 11 let vdova a mám syna, o kterém se domnívám, že jeho otcem není můj bývalý manžel. Existují prostředky, jakými donutit pravděpodobného biologického otce mého syna, aby se účastnil genetických testů, které jsem ochotna uhradit? Za odpověď předem děkuji. Kateřina Táborská

  Odpovězte mi prosím na moji mailovou adresu : Taborskakaterina@seznam.cz

 18. Veronika Lednová

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc.Můj přítel v době kdy jsme se poznali byl ženatý, nejsem na to pyšná a umím si představit jak jeho manželce asi bylo a je, ale to co nám teď dělá je moc, nebudu ale lhát že jejich manželství by skončilo, i kdyby mně nebylo, proto prosím o pomoc, asi v lednu můj přítel zažádal o rozvod, včera měli první stání, už rok spolu žijeme a on se s manželkou nestýká, až na pár věcí které má ještě v bytě, ona přišla k soudu v pátém měsíci těhotenství a tvrdí že přítel je otec, on ví na 100 procent že to není nijak možné, chtěla jsem se proto zeptat, jestli je tu jiná možnost jak se tomu ubránit, rozumějte otcovství než tak, že soud podle zákona určí jako otce jeho a pak čekat rok a půl než se budou moct udělat testy, nebo je tu i jiná možnost jak dokázat že otcem není on?soudkyně si vzala lhůtu na rozmyšlenou.děkuji moc za odpověď

 19. Markéta

  Dobrý den,prosím o radu.Chceme se s přítelem vzít.Čekáme dítě.Jelikož se narodí do 300 dní od mého rozvodu a chceme se vyhnout soudu o popření otcovství s mým bývalým manželem,spěcháme na sňatek se současným přítelem.Ovšem je zde problém,on ještě není rozveden a jeho manželka všemožně rozvod protahuje,tedy zatím protahuje jednání o výživném na jejich společné 2 děti.Soud byl odročen o měsíc a půl.Pokud bude další odročení nestihneme se vzít.Přítelova manželka o našem očekávaném dítěti zatím neví.(úmyslně jsme ji nic neřekli z obavy jelikož nás neustále napadá a vzhledem k rizikovému těhotenství a nutnosti klidu). Zajímá mne,zda by bylo lepší,sdělit soudu skutečnost,že očekáváme dítě a chceme se vzít,zda by to soud o výživném a rozvod nějak urychlilo a zda bych já mohla zůstat v anonymitě.Pouze soudce by znal mé jméno,které by nesměl prozradit. Manželka stojí o protahování veškerých jednání,nyní má totiž vyměřeno pro dobu do rozvodu vyšší výživné a snaží se ho udržet co nejdéle.Děkuji

 20. Jana Boháčová

  Dobrý den,

  chci se zeptat ohledně testu otcovství, ať už je dobrovolný či stanovený soudem, zda vzorky odebírají už novorozenci nebo se musí počkat až bude dítě starší? Děkuji

 21. Erik Magyarics

  Dobrý den

  e svých 18 letech se mi podařilo udělat jedne slečně dítě . Nikdy jsem s ní neměl žádný vztah nežili jsme spolu . Ona tvrdila že dítě je moje že neměla s nikým jiným styk . Na nátlak jejich a mých rodiču jsem podepsal otcovství .

  V nedávné době jsem si nechal dělat test DNA a byl jsem vyloučen jako biologický otec . slečna se nyní chce vdávat využil jsem situace a zavolal ji jestli nechce zrušit mé otcovství . Souhlasí o testu DNA zatím neví . Pokud zruší mé otcovství je nějaká možnost jak si to s ní vyřídit ? Mohu s ní dostat nějaké peníze třeba za poškození jmena , psychickou ujmu ………..mám nárok na vrácení zaplaceného výživného ?

 22. marie trpkosova

  dobry den,s pritelem jsme spolu 1a6mesicu unoru08mnel rozvod v manzelstvi deti nemneli jeho byvala 2roky zije s pritelem po rozvodu mesic otehotnela a tet chce po pritelovi aby se napsal jako otec do rodneho listu ze pry musi podle zakona ze to bylo v hlute 300dnu.prosim o radu co mame delat jak postupovat.dekuji maruska

 23. Hana Biskupová

  Dobry den, chcela by som sa spytat: mam 18 mesacneho syna. Ked som porodila mala som 17 rokov. Sud mi priznal opatrovnictvo. Otec nie je zapisany v RL. Ale uviedla som ho pri predbeznom vysluchu. Az po poriadnom prepocitani som zistila ze on nie je jeho otcom. Teraz mi sud poslal list v ktorom ho predvolavaju na testy DNA ktore ja musim zaplatit chcem sa odvolat a uplne skoncit tento spor kedze nema perspektivu. Ako to mam urobit??

 24. Johana Koláčková

  Dobrý den,

  jsem vdaná a se svým přítelem čekám dítě.Jakým způsobem lze zabezpečit aby v rodném listu dítěte byl uveden jeho biologický otec a nikoli manžel.

  Děkuji

 25. lenka schneiderová

  Můj přítel je v rozvodovém řízení a s manželkou již sedm měsíců nežije,ale ona je nyní v pátém měsíci těhotenství.Jak máme podat žádost o zrušení otcovství? Je nutné čekat až do narození dítěte,nebo je ještě jiná právní cesta k popření otcovství,když i manželka a její přítel tvrdí,že dítě není mého přítele?

 26. Milena Ondráčková

  Dobrý den,chceme poslat žalobu na popření a přiznání otcovstí.Všechny strany jsou dohodnuty,musí mít tato žaloba nějaký předepsaný formát?Jak by měla vypadat?

 27. Jiri Koncer

  Dobry den,jedna slecna me oznacila za pravdepodobneho otce jejiho jeste nenarozeneho ditete.Samozrejme souhlasim s provedenim testu DNA po narozeni ditete,pokud bude moje,chci ho finance zajistit.Muj dotaz zni,zda ma slecna v dobe tehotenstvi,kdy tedy neni znam otec,pravo na uhrazeni vybavicky a dalsich veci pro dite?Nebo muze zadat nahradu az po testech DNA?Pokud budu otcem,podle ceho bude soud urcovat financni naroky matky ditete?Dekuji za odpoved.

 28. Hanka Pouzarová

  Dobrý den,prosím o radu.Mám 2letou dcerku s bývalým přítelem.Před rokem jsem se od něj musela odstěhovat, neboť nás neuživil,nechtěl si shánět práci,celou dobu našeho soužití byl nezaměstnaný a nechal se živit.Pak ještě začal být agresivní.Na dítě mi nepřispívá,už se o dcerku ani nezajímá,nikdy si ji nevzal ani ji nenavštívil,požádala jsem o úpravu práv k nezletilé dceři a určení alimentů,ale on zmizel jakoby ze světa,doručenky si nepřebírá,soud ani policie ho zatím nenašla.Před dvěma měsíci jsem si našla přítele,je to slušný mužský,chodí do práce,v malé se vidí,má ji jako svou dceru,stará se o nás jak finančně tak i morálně,žijeme velmi spokojeně.Nynější přítel by chtěl,aby dcera byla uznána jako jeho dcera,aby byl otcem v rodném listě a měla příjmení po něm. Chceme se vzít.Myslíte,že máme u soudu nějakou šanci?Zjistila jsem,ze Bývalý byl několikrát soudně trestán.Musí být k tomu asi souhlas biologického otce,ale když ho nikdo nenajde? Co pak s tím?Prosím poraďte mi někdo.Děkuji.Hanka

 29. Kateřina Buchtová

  Dobrý den,potřebovala bych poradit.Jsem v 17týdnu tehotenství,přítel když se dozvěděl,že jsem těhotná opustil mě a našel si jinou ženu.Ted mi neustále volá,že si najde právnika a dítě po porodu mi nechá vzít.Je mi 21let a nikdy jsem nic takového neřešila a nevím kam se mám obrátit.Když jsem šla ve Frýdku Místku na magistrát,tak mi řekli,že mi neporadí.Mám strach,že se mu to povede a o dítě opravdu příjdu.Prosím poradte mi,kam se mám obrátit.Předem moc děkuji

 30. Iva Nováková

  Dobrý den, jsem vdaná šest měsíců a nedávno mi manžel oznámil že před rokem se mu narodil syn s jeho bývalou milenkou. Za otce byl označen její manžel. Chci se zeptat jak se postupuje v případě náhlé smrti mého manžela. Zda-li by bylo možné aby ten jeho nemanželský syn mohl dědit. A pokud ano jak se proti tomu dá ochránit?

 31. Kateřina Hlávková

  Dobrý den,

  Jsem na začátku těhotenství, končím první trimestrt. Biologický otec ví o tom, že jsem těhotná a je můj druh. Otcovství nepopírá, ale ještě jsme nebyli na matrice. Z důvodu hádek a dalších problémů, kterými mě nervuje a nebere ohled na těhotenství jsem se rozhodla s ním rozejít a stát se svobodnou matkou bydlící u rodičů. On chce o dítě bojovat, ale já nechci aby byl v rodném listě, nechci výživné a nic jiného za cenu, že mi nebude dělat ze života peklo a já budu moci svému dítěti najít nového tatínka. Lze to? Jak?

 32. kateřina bittnerová

  JSEM ROZVEDENÁ A S PŘÍTELEM ČEKÁME MIMINKO,KTERÉ SE NARODÍ VE LHŮTĚ 300 DNŮ PO ROZVODU. STAČÍ PO NAROZENÍ DÍTĚTE ZAJÍT NA MATRIKU S PŘÍTELEM A BÝVALÍM MANŽELEM A SEPSAT SOUHLASNÉ PROHLÁŠENÍ? RÁDI BY JSME SE VŠICHNI VYHLI TAHANICÍM PO SOUDECH. DĚKUJI

 33. kateřina bittnerová

  Chteme si stěžovat na nesmyslmý zákon o lhůtě 300 dní od rozvodu.Na jaký úřad se máme obrátit? Děkuji

 34. Anna Chramostová

  Dobrý den,mám tříletou dceru a s jejím biologickým otcem nežiju,neměl o ni nikdy zájem, není napsán v rodném listě,nic na ni neplatí, chci se zeptat zda má přesto nějaké právo jak by si mohl na dceru dělat nárok?Děkuji za odpověď

 35. Anna Chramostová

  Dobrý den, chci se zeptat co je potřeba k zapsání otce do rodného listu, i když není biologickým otcem. Předem děkuji za odpověď

 36. Pavla Peterková

  Dobrý den,mám velký problém.Mám se svým přítelem dvě děti(8 a4roky),další mimčo neplánujeme,ale občas se stane,že to ujede.Teď jsem mu byla nevěrná a otěhotněla jsem s milencem,byl to jeden sex a já věděla,že si nedával pozor,tak jsem ho postrašila,co kdybych byla těhotná.Je mě30let,onomu klukovi20,řekl mi na to,že potrat anebo,že by chtěl dítě vídat,kdyby se prokázalo,že je jeho.Já jsem odjakživa proti potratům a nedokážu si představit,že bych to absolvovala,nyní jsem v5týdnu,což mám ještě pár týdnů na rozmyšlenou,já vím,třeba si řeknete,že okamžitě na potrat bez rozmýšlení,jenže já jsem opravdu taková citlivka,že nevím,spíš mě to kloní na stranu mimča.Samozřejmě nikdo neví,že těhotná jsem,vím to jen já,jenže pokud se to lidi dozví,dozví se to i ten kluk a já nevím,jak se zachová,určitě by to nikomu neřekl,ale co já vím a co můj přítel to si nedokážu ani představit,ten by mě asi zničil,sice nemá důvod být podezíravý,ale nikdy nevím co se může stát.Poradíte mi?

 37. Dana Sedláčková

  Dobrý den, kamarádka se rozvádí a čeká dítě s novým přítelem a budou po narození žádat o popření otcovství. Zajímá nás ale, jak je to s volbou jména i příjmení na matrice, když manžel není už teď k zastižení kvůli exekucím. Může matka zvolit jméno i příjmení bez souhlasu manžela? A může zvolit jakékoliv příjmení?

 38. Míša

  Dobrý den,prosím o odpověď.K soudu jsem podala žalobu o popření otcovství na bývalého manžela,jelikož se dítě narodilo do 300 dní ode dne rozvodu. Můj přítel otcovství uznává,ale již rok se rozvádí. Při posledním stání mu soudkyně řekla,že se nebude projednávat žaloba o otcovství dokud on nebude rozveden.(on by se rád rozvedl,bývalá žena dělá průtahy).Je toto vůbec možné? Jak mám postupovat? Jak to urychlit? Dítě má teď jiné příjmení než bude mít potom,v rodném listu uvedeného jiného otce,chci uzavírat různé pojistky,ale čekám až bude mít malá příjmení po příteli,jelikož plánujeme i svatbu.Navíc odečet slevy na dani si může uplatnit jen bývalý manžel,což je nespravedlivé,on se nijak finančně nepodílí na dítěti ani se mu nelíbí že je uveden v rodném listu jako otec.Ráda bych měla vše rychle vyřízeno,může si vůbec soudkyně dovolit říst příteli,že má žaloba bude projednána až po jeho rozvodu? Předem velice děkuji za odpověď.

 39. Lucie Průžková

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat ohledně tématu když nechci aby biologický otec uplatňoval svá práva. Vím, že už to zde jednou zaznělo, ale přesně jsem nepochopila odpoveď. Chápu to zprávně, že když bych tedy určila otcovství souhlasným prohlášením na matrice i s nebiologickým otcem, nemohl by jeho biologický otec po uplynutí 6 měs. lhůty toho otcovství popřít? Nebo když se biologický otec domnívá, že je pravým otcem může podat žalobu na určení i když by byl v rodném listě uvedný někdo jiný, kdo by nebyl jeho biologický otec? Popř. šlo by nějak udělat, když se biologický otec vzdal dobrovolně svých práv na dítě, i když není určený jako otec, tak že už by se toho nemohl nikdy dožadovat?

  Děkuji za odpoveď

 40. Alzbeta Michalcikova

  Dobry den, chcela by som sa opytat, ak sa chce biologicky otec stretavat s novorodeniatkom, ale ja ako matka ho nepustim do domu mojich rodicov, moze ma niekto prinutit, aby som s nim isla na ine miesto, pripadne k nemu domov?Byva 300km odo mna. Moze si sudnou cestou nejakym sposobom vynutit styk s dietatom?Od akeho veku moze dieta bravat na nejaky cas prec od matky?

  Dakujem Vam pekne za odpoved.

 41. Alzbeta Michalcikova

  dobry den, chcela by som sa opytat, ci moze byt biologickemu otcovi mojho dietata zverene dieta do stalej opatery v pripade, ze je financne lepsie zabezpeceny ako ja. Nie sme manzelia a u rodicov mam dostatocne zabezbecenie, popripade si viem nieco zarobit aj popri materskej.

  Ak by som chcela zit s terajsim priatelom, ma biologicky otec pravo mi sudnou cestou v tom zabranit, v pripade, ze nesuhlasi, aby jeho dieta vychovaval dotycny clovek?

  Dakujem pekne za odpoved.

 42. Jiri K.

  Dobrý den,chci se poradit.Jedna slečna mě označila za otce svého dítěte.Celou dobu těhotenství i po porodu mi tvrdila, že jsem uvedený v rodném listě.Týden po porodu mi zase tvrdila,že v rodném listě uvedený nejsem,ale že celou věc dala k soudu,aby mi nařídili test otcovství a výživné.Já o dceru jevím zájem.Slečna mi ji nechce půjčovat bez její přítomnosti.Vlastně po mě chce veškeré povinnosti spojené s otcovstvím,ale práva mi nedává žádné.Jde nějakým způsobem zjistit jestli opravdu celou věc dala k soudu?Nerad bych prošvihl lhůtu 6měsíců,která je daná pro vyvrácení otcovství.Nebo mám raději podat žádost i já?Bez ohledu na to jestli ji podala ona.Opravdu jsem s celé situace zoufalý.Chci jen to nejlepší pro "dceru".Ale bohužel slečna asi ne.Předm děkuji za odpověď.Jiří K.

 43. rastislav natter

  Dobrý den.chtěl bych poradit.Přítelkyně se kterou již nesdílím společnou domácnost,je v těhotná,v dubnu tohoto roku jde na porod.jsem povinen jít na matriku podepsat papíry o tom že souhlasím aby dítě mělo příjmení matky?a když matka před porodem uvede jméno otce,tedy mě,jsem automaticky zapsán do rodného listu,i bez mé přítomnosti?A poté co zažádá o alimenty mohu požádat soud o testy DNA.děkuji.

 44. marie trpkosova

  Pěkny den,chtela bych se zeptat.Pritel je rozvedeny a po rozvodu se jeho byvalce se narodilo dite ve lhute300dnu s jejim pritelem.Ona pritelovi nesla papiry o jmenu nic ji nepodepsal,kdyz se ji ptal jestlipoda popreni otcovstvi tak mu rekla ze tet ceka od soudu kvuli jmenu ditete rodni list nevite jak dlouho to trva aby jsme nezmeskali 6mesicni lhutu.mysleli jsme ze se nejdriv podava popreni otcovstvi a pak se jedna o primeni.nedela si znas srandu kvuli te lhute aby jsme ji zmeskali jeji pritel se k diteti nehlasi dekuji za odpoved

 45. jiří korydka

  Dobrý den,budu se snažit co nejstručněji požádat o radu:Žil jsem se svou přítelkyní a plánovali jsme dítě.Když otěhotněla,začaly neshody. Ve 3.měsíci se odstěhovala.Po tomto rozchodu jsem se chtěl domluvit na dalším postupu,v zájmu dítěte,na zapsání do matriky,na placení výživného,přispění na výbavičku a na můj budoucí styk s dítětem.Souhlasila se vším.Po dalším měsíci mi vzkázala,že nic ode mne nechce.Poté se mnou přestala komunikovat úplně.Dítě se v srpnu 08 narodilo,ale v rodném listě nebyl otec určen.Po neúspěchu se dohodnout,jsem po 3 týdnech podal k soudu žádost,abych se jako otec mohl podílet na výchově dítěte.Nyní mi soud předběžně,prostřednictvím právníka vzkázal,že toto bude zamítnuto,neboť má bývalá přítelkyně určila otcem svého nynějšího přítele,nechala ho v říjnu 08 zapsat do rodného listu a rodina je tak úplná.Testy DNA pro určení biolog.otce nebudou nařízeny.Věřím,že dítě je mé a rád bych ho alespoň občas vídal!

  Jak jinak zjistím kdo je opravdu otec? Děkuji předem!

 46. Blanka Jarošová

  Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu.Můj přítel se rozváděl v roce 2005.Má s manželkou 1 dítě a ona před rozvodem porodila další dítě svému příteli.Ale jak je v zákonu tak jméno má po exmanželovi (mém příteli).A jeho bývalá si ted vzpoměla,že i to druhé dítě jim zapsali do rozsudku a chce po mém příteli výživné za celé 4 roky.Už mu to přišlo od exekutora,že to má uhradit.U soudu,když se četl ten rozsudek tak soudkyně začla mluvit i o tom druhém dítěti a tam přítel řekl,že to není jeho dítě a,že na něj platit nebude a jeho exmanželka s tím souhlasila.Řekla,že není jeho dítě.Tak bych se chtěla zeptat,vše co se říká u soudu je zapisováno a jak dlouho se to uchovává na soudu.Šlo by to proti ní použít ten zápis.?Aby se to nemuselo platit?Děkuji za odpověd.

 47. Pavlína Adamová

  Jak se má postupovat v případě, že je otec ještě nenarozeného dítěte cizinec v cizině žijící a odmítne uznat otcovství?

 48. Pavlína Adamová

  Jak se má postupovat v případě, že je otec ještě nenarozeného dítěte cizinec v cizině žijící a odmítne uznat otcovství?

 49. Sarka Nedorostova

  dobry den..mam dotaz..jsem rozvedena rok,a mam s manzelstvi syna 2,5 roku,…muj byvaly manzel zada ted o test o urceni otcostvi.v dobe naseho manzelstvi jsem mu byla neverna a je mozne ze syn neni jeho..kdyz vyjde test otcostvi ze syn neni jeho,jak je to potom dal,musim vracet vyzivne ktere jsem za rok od nej dostavala,.?on se o nej od malicka nestaral,syn ho vubec nezna.

  je mi jasne kdyz vyjde ze syn neni jeho bude trvat na zruseni otcostvi….

  jsem znova vdana a muj nynejsi manzel syna vychovava..stara se o nej,jak o vlastniho,a syn ho bere za tatu,je mozne pak aby ho uznal za sveho.. a jak postupovat….predem dekuji za odpoved

 50. Vladimíra Podráská

  dobrý den,nyní jsem v rozvodovém řízení a s přítelem čekám dítě.Ten,ale nyní prohlašuje,že dítě není jeho.Jak mám postupovat,když na něm chci žádat výživné – alimenty.Předem děkuji

 51. Klara Konečna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,Jsem vdaná.Muj manžel měl před pul rokem milenku když ji opustil hned mu oznamila že je těhotna dnes by měla byt v 6 měsici.jenže ona měla i jiné partnery jak se později ukazalo.Chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá určení otcovství soudem a jak bude probíhat děkuji mnohokrát.

 52. Barbora Šeborová

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli s tím měl někdo nějaké zkušenosti, nebo mi může nějak poradit. S mým přítelem jsme spolu tři roky, v nedávno mi oznámil, že ho konktakovala dívka, se kterou chodil ještě přede mnou a sdělila mu, že má tříletého syna a neví jestli je otcem můj přítel, nebo ještě někdo jiný, koho už také informovala. Přiznám se, že se mi to zdá divné, že si dívka najednou vzpoměla po třech letech, že by synovi mohla najít tátu, nebo alespoň tomu otci říct, že má syna. Takže je teď čekají testy otcovství. Tak se chci zeptat jak to asi tak probíhá, co všechno se proto musí udělat a v případě že by můj přítel byl opravdu otcem a chtěl by se svým synem být, tak co je nutné udělat pro to, kdyby mu matka dítěte nechtěla nechat se se synem vídat, aby to nařídil soud, buď střídavou péči, nebo určení kdy syna bude moc vídat. Předem děkuji za odpovědi.

 53. mišulka misulinka

  Dobrý den, chci se zeptat. Mám přítele, který čeká se svou bývalou přítelkyni dítě. S přítelkyni byl 3 roky. Teď bude v nejbližší době rodit. Původně mu psala sms ve znění, že dítě v životě neuvidí, že nechce aby malá měla v RL jeho jako otce, pak zas mu psala, že ho tam napíše..Prostě psala ANO nebo NE podle toho jak se ji to v danou chvíli hodilo. Přítel se tomu nebrání, zrovna dneska mu napsala sms, jak se rozhodl jestli ho tam ma napsat a jestli by byl schopný jít s ní na matriku nebo jestli ne tak si ho vyhledá jinak. Nevím co s tím myslela JINAK. Přítel by tam rád byl napsaný, ale jak jsem psala, chce testy otcoství..COž nějakou dobu trvá… Jak postupovat? Jít udělat testy a pak jít na matriku, když bude 100% otec? Mají to složité. Přítel už má plnou hlavu, protože s ní je to složité a on neví co už dál dělat a jak postupovat. Když matka nepovolí TESTY může se přítel obrátit na soud? Nebude ON ten špatný? Jako by to dala ona? Neměl by to být problém ne? Děkuji za odpověď Míša

 54. Pavlína

  Přeji hezký den mám 2dceru otec přiznal otcovství před narozením na matrice a i u soudu.Ted mu jeho rodinka říká že dítě není jeho a chce po mně at mu dám DNA dcery.Co mám v téhle situaci dělat,připadám si pošpiněná a když mu to umožním jeho rodina bude všude vykládat že jsem jim musela předložit test a to je odporný.Můžete poradit

 55. Monika

  Dobrý den,

  Měli jsme s partnerem 14 dní před svatbou. A z ničeho nic mi oznámil rozchod. Já jsem s ním těhotná. Ale po tom co mi napsal a řekl, jsem se rozhodla, že ho jako otce mého dítěte nechci přiznat. Proto se chci zeptat, může mít tento muž, když nebude nikde v papírech zapsán, nárok na mé dítě? Může mi ho nějakým způsobem potom vzít nebo tak něco?

 56. Veronika Novotná

  Dobry vecer jen jsem se chtela zeptat do kdy ma matka narok pozadovat po domnelem otci ditete testy otcovstvi?!Dekuji ze odpoved ….

 57. Michal B.

  Dobrý den,

  mám takovýto problém: žil jsem s přitelkyní 2 roky, rozešli jsme se, ale jeste nejakou dobu jsme se stýkali.

  a asi skoro třičtvrtě roce mi oznámila MOJE matka, ze je v 6 měsíci, (neřekla to ani svojí matce!) že jsem otec.

  Uvedla mě do RL, já jsem pak podepsal na matrice, že jsem otec, ale ted vyslo najevo (od jejiho nynejsiho pritele) že prý je ON otcem ditěte (tvrdí to on). ted má malá 4 měsice, je ještě nejaká možnost a jak a kde podat žalobu o určení/popření otcovství (nebylo určeno jiným úřadem ani soudem krom matriky) i když s tím ona nesouhlasí, a “udajny otec“ s tím ted nic nechce mit spolecneho ???

  Dekuji za odpověd Michal B.

 58. Markéta Mariánusová

  Dobrý den mám takový dotaz, jsem těhotná (těsně před porodem), ale otec dítěte nejeví žádný zájem. Samozřejmě ho jako otce uvedu, ale nemám ponětí jak to bude dál probíhat, když tam vlastně nebude jeho podpis?? On si musí sám zažádat o testy a zaplatit je nebo mu budou udělány soudně?? Vůbec nevím jak to mám řešit, on není schopnej si o tom promluvit a pořád se mi vyhýbá. Nechce se mi zrovna běhat po soudech, ale nic jiného mi asi nezbyde. Děkuji za odpověď.

 59. Pavlína Odvárková

  Dobrý večer,

  Prohlídla jsem si vložené dotazy,ale nenašla jsem žádný,který by mi odpověděl na mou otázku.Byla jsem s partnerem,se kterým jsem (pravděpodobně)přišla do jiného stavu..V době pravděpodobného početí jsem měla styk ještě se dvěma muži,se kterými jsem použila pánskou ochranu,tudíž si myslím,že riziko je minimální,ikdyž ne nemožné.S dotyčným partnerem,kterému přisuzuji otcovství jsme se rozešli a on nechce o dítěti ani slyšet.

  Mám teď dilema a nevím jak řešit otázky,které mě trápí:

  1.Pokud testy DNA určí,že je otcem mohu nějak zabránit tomu,že by třeba po dvou letech si mého syna nárokoval (myslím tím svěření do péče v běžné situaci,nemyslím tím tu možnost,že bych se např.potýkala se zákonem)

  2.Pokud bych ho neuvedla jako otce v rodném listě budu mít nárok na nějakou finanční podporu?Příspěvky na bydlení apod?

  3.Pokud by otcem nebyl jak mám dále postupovat když znám pouze křestní jméno a místo zaměstnání onoho dalšího partnera?(jednalo se bohužel o příležitostný styk)

  Děkuji O

 60. MARTY MARTY

  Dobrý den žiju s přítele který ma dvou letou ceru ,ale i přes soudní rozhodnití o návštěvách ceru nevídá.S matkou se nelze domluvit jediné o co jí jde jsou peníze pořád žáda víc a víc.A přítel uvažuje otom že by se vzdal otcovství chtěly bysme vedět jaké by to mělo následky.Je jasný že svou dceru už neuvidí ale to jí nevídá ani ted.Chceme vedět jesly bude muset platit výživné atd předem děkuju za vaše vysvětlení Marty.

 61. Štěpán Brunovský

  Dobrý den,před 10-ti lety jsem se oženil a v tu dobu se mi narodila dcera.po roce jsme se rozváděli a bylo mi bývalou manželkou řečeno,že dcera není moje.Sedm let jsem platil alimenty,ale narodil se mi syn,kterého s novou přítelkyni vychovávam.Ted po mně bývala manželka žádá soudně doplatit alimenty.Mám nějakou šanci uspět,když si nechám udělat testy DNA a vyjde že nejsem biologický otec?

 62. Nikola Novakova

  Zdravim. Potrebuji nutne od nekoho radu. Ma dcera neni otce ktere ho jsem dala k soudu na urc.otcovstvi na soude jsem dala prisahu,ze on je jediny skym jsem mela pohl.styk. je to mesic co nam prisel vysledek a vubec nevim co me ted bude cekat. A hlavne kdo tim otcem me dcerky je. Mela jsem nechraneny styk s kamaradem tyden po prvadepodobnym otcem ketry byl zamitnuty. Ten si delal test bez soudu a otcem tez neni. Pak jsem spala jeste s dvema kluky jmena a vse vim. Mam dat ted k soudu vsechny tri kluk,aby se zjistilo kdo tim otcem je a co se bude dit co me bude ted cekat? Prosim pomozte mi. Nikola

 63. Hanka Rödlová

  Dobrý den, měla bych konkretní dotaz příteli nedávno kontaktovala byvalá se kterou chodil asi před 5-6 lety s tím že má dítě a že je jeho nevíme jak přesně je staré dítě a přítel už si nepamatuje kdy přesně s ní byl ale chtěla bych se zeptat jestli má vubec právo pro 6 letech žádat určení otcovství musí se přítel tomuto podrobit může mu to soud nařídit nejsou spolu minimálně 5 let a žadném dítěti nevěděl ona mezitím samozřejmě žila s různými muži a to i tenkrát. Děkui za odpověď

 64. dagmar

  dobrý den. narodila se mi před týdnem dcera, v rodném listě zatím nemá zapsaného otce. biologický otec, s kterým již nežiji o ní ví, ale chce testy dna a až poté být zapsán, ale to si já nepřeji. nyní mám přítele a chce být zapsán do RL. Může biologický otec žádat o testy i poté, když už bude mít dcera zapsaného otce v rodném listě?

 65. Martina Skoh

  Dobrý den,

  momentálně čekám na nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. Mým bývalým manželem je cizinec, se kterým nejsem již přes rok v kontaktu. Bylo po něm pátráno i soudě, ale bez výsledku.

  Se svým současným partnerem čekám dítě. Do jeho narození bohužel svatbu nestihneme, ale rozhodnutí již nabyde právní moci.

  Existuje nějaké jiné řešení (kromě následného popření otcovství), aby dítě mělo v rodném listě zapsaného svého biologického otce (mého současného partnera)?

  Přijde mi opravdu proti mysli, psát tam někoho koho jsem rok neviděla a nemám o něm žádné zprávy. Navíc je na něj podáno trestní oznámení a nějakého výživného se od něj také nedočkám, potom tedy nechápu, proč by někdo takový měl mít nějaká práva na mé dítě.

  Děkuji za odpověď.

 66. Radim Radim

  Dobrý den.

  Chci se zeptat na otázku ohledně testů DNA.

  Matka mi po obdržení mé žádosti ke karvinskému soudu o určení návštěv nezletilého poslala sms ,,STEJNĚ NENÍ TVŮJ :-),, tak se ptám jestli mám nárok na základě této pro mě nové informace žádat o testy soud který se bude konat 15.10….???

  Doposud řádně platím výživné a věci s dítětem spojené a matka mi ve styku se synem brání.

  Děkuji

 67. Stanislav

  Dobrý den potřeboval bych poradit před 9lety se mi narodil syn manželé jsme nebyli.Mám již novou rodinu. Nechal jsem si nyní udělat test DNA a zjistil jsem že syn není muj. poctivě platím výživné a starám se. Je nějaká možnost se z tohoto dostat. V rodném listě jsem zapsán. Přece nemužu platit na dítě ktere není mé. Je to podvod od jeho matky. Jak se zbavit alimentu a otcovství. Když soud poslouchá jen co chtějí matky. My jsme také lidé a máme taky svoje prava nebo ne. Co je to za hloupost nejakych 300 dní? Je to vlastně lež i u soudu při výpočtu alimentu. Já ted nezaplatím alimenty na dítě jineho chlapa a mě budou soudit. Jsem slušný člověk tak proč mám platit za to že jsou ženský poběhlice. At nese vinu ten kdo to zpusobil nebo snad ne. Nevím co mam ted delat. Po tom co jsem si přečet tak není skoro žádná šance na výhru. Poradte mi prosim. Moc děkuji

 68. xixi

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám nemanželské dítě a otec dítěte nechce už druhý rok na testy DNA a pořád se vymlouvá a vyhýbá se tomu.Není uveden jako otec v rodném listě!,tak se chci zeptat jak mám dále postupovat?děkuji

 69. ender wiggin

  Dobrý den, hodně cestuji a mám nezávazný milenecký vztah s kamarádkou. Vzhledem k životnímu stylu rodinu neplánuji. Jde o zabezpečenou rozumnou dospělou osobu žijící jako single, přesto touží po potomkovi. Lze učinit nějaké neodvolatelné prohlášení že nemohu požadovat ani být určen otcem pokud bych se dobrovolně a po předchozí dohodě obou stal biologickým otcem? Vzhledem k tomu že jde o oboustranné přání lze ho právně zajistit? Děkuji za odpověď

 70. Petra Smejkalova

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat zda může podat návrh na popření otcovství i matka. Můj bývalý přítel je napsán v RL ale není biologický otec. Již dva roky žiji s novým přítelem. Je nějaká možnost aby soud nechal mého bývalého přítele vyškrtnou z RL? Co bych proto měla udělat, na jaký soud se obrátit a jak žádost podat. Můj bývalý partner bude jistě souhlasit. Lhůta na popření již proběhla a nebyli jsme manželé. Byla jsem i za právním poradcem a ten mi řekl, že pokud s tím budeme oba souhlasit tak stačí když podepíšu nějaký dokument kde prohlašuji že není otec a nechci aby byl uveden v rodném listě na příslušném úřadě a to bude stačit. Přijde mi to ale takhle moc jednoduché. Proto se obracím na vás.

 71. petra Štychová

  Dobrý den,potřebovala bych radu. do měsíce by mělo být rozvedeno manželství a v červnu očekáváme narození miminka s novím přítelem.Bohužel byl můj současný manžel v celostátním pátrání a rozvod se tíkto prodloužil,nyní však podepsal žádost o rozvod dohodou ale stejně neupline těch 300 dní než se dítě narodí.Je tedy možnost učinit na matrice prohlášení matky biologického otce a bývalého manžela o otcovství a předešlo se tím zapsání bývalého manžela jako otce a rovnou by tam mohl být uveden biologický otec nebo musíme opravdu až po narození dítěte podávat žádost k soudu a tím to celé protahovat když mám i v ruce potvrzeno že v té době kdy jsem otěhotněla jsem ani netušila kde se pohybuje.jinak ještě by mně zajímalo jestli pak u popření otcovství z mě strany musí být přítomen i bývalí manžel který bude nejspíš v RL uveden? "v jeho případě nevylučuji že se zase někam nevytratí a mně to o to víc zkomlikuje" moc děkuji za odpověd

 72. Lenka R.

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte (právní poradna teď nefunguje) jak postupovat v následujícím případě:

  Jsem vdova, za několik dní uplyne lhůta 300 dní od úmrtí bývalého manžela. Jsem v osmém měsíci těhotenství. Vím, že pokud bychom udělali s přítelem na matrice souhlasné prohlášení o otcovství, bylo by vše vyřešeno. Přítel je ale cizinec (s trvalým pobytem) a dosud nedorazil jeho rodný list – prý bez r.l. to udělat nejde. Jak mám tedy postupovat, aby naše dítě mělo všechny papíry v pořádku? Budu muset k soudu? A pokud r.l. přítele nebude k dispozici ani potom, co bude dál? A co mám napsat do formulářů v porodnici?

 73. Simona Kubecová

  Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat zda lze určit otcovství ještě před narozením dítěte?Krevní testy nebo odběr plodové vody?A jak mám postupovat při oznámení potencionálnímu otci?Děkuji za odpověd.

 74. Jiří Dvořák

  Kamarád čeká dítě, problém je že ta žena je vdáná sice se rozvádí, ale je vdáná, on chce od ní odejít, nebudu vysvětlovat proč, ale je otcem, dítě chce do své péče, jelikož ta žena již děti má co má dělat

 75. Petra Chumlenová

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat. Segra má dítě a je provdaná za nebiologického otce dítěte,nežijí spolu a budou se rozvádět . Má její manžel nějaký nárok na dítě když není jeho ,ale má ho zapsané v RL ? Má otec šanci dostat do péče to dítě , nebo ne ? Moc děkuji za odpověd.

 76. Anonym

  Dobrý den, prosím o radu. Jsem před porodem, přítel Nás opustil v 5 měsíci těhotenství. Od té doby se od něho dočkávám jen urážek a nadávek a to jak na stranu mou tak na stranu miminka.Chtěla bych malého až se narodí do vlastní péče s co nejkradšími navštěvami, nevěřím, že by se o něho sám dokázal postarat je závislí na kouření marihuany po níž má změny nálad a výpadky paměti. Vím, že s právního hlediska mu styk s ním nemůžu upřít, ale chtěla bych ho velmi omezit.Děkuji za radu.

 77. Karel S.

  Dobrý den.

  Mám malý problém.Mám malou dcerku,ale spolu s její matkou již nežijeme.Matka si našla nového přítele a v budoucnosti plánují svatbu a ovojení mé dcery,jejím přítelem.V zájmu dítěte jsem s tím souhlasil,jelikož v rámci mého zaměstnání,trávím většinu roku mimo ČR a dítě tudíž nevídám,a malá bude moci vyrůstat v kompletní rodině.Chtěl bych se zeptat,zda je možné,aby osvojení proběhlo ještě před svatbou,nebo se musí počkat až po svatbě?Předem děkuji za radu

 78. Jana Procházková

  Přeji hezký den. Mám 3,5 letého syna. S jeho otcem jsme žili ve společné domácnosti, ale nebyl po naší oboustrané vzájemné dohodě napsán v rodném listě. Oba jsme měli špatná předchozí manželství. S dětmi z předešlých manželství, hlavně ze strany druha jsme se stýkali a já nehodlám s nimi ztrácet kontakt. Hlavně s dcerou druha vycházím dobře. S druhem máme mezi sebou sepsané souhlasné prohlášení a čestné prohlášení, že jsme oba rodiče.Není to sepsané před notářem, ale máme tam zapsané svědky. Otec je napsán i na dokladě z porodnice a na dokladě, který matce dává gynekolok před porodem, kde jsou poepsaní oba rodiče. To by mělo být podle mě na matrice. Minulý týden otec syna zemřel. Syn by měl po něm nárok na sirotčí důchod? Jak mám pokračovat. Vím , že bych měla podat návrh k soudu na určení otcovství a zapsání otce do rodného listu. Děkuji Jana.

 79. Jitřenka Melková

  Dobry den.Muže finančni obchodni zastupce olepovat neplatičum vchodove a take byt.dveře. Dekuji za odpoved.

 80. Jarka

  dobrý den, před pár lety si (v té době můj přítel rok 2004 duben) napsal mou dceru souhlasným prohlášením na matrice, že je jeho dcera. Rozešli jsme se po útoku na mne. Po našem rozchodu si pořídil novou rodinuv lednu 2005 a na mou dceru neplatil. já si podala žalobu na výživné. On si podal na státní zastupitelství v roce 2011, že není otec. Je to už 7 let co si ji napsal na sebe. Platí rok, nyní přestal. Má nějakou šanci nebo nevíte jak bránit dceru aby nepřišla i tak o dost mizerné výživné když je vážně nemocná-je ji 8 let. Děkuji za radu

 81. jan vitek

  Dobry den.s byvalou pritelkini cekam dite,jakmile se to dozvedela tak najednou otocila a rozesla se se mnou..natoz jsme se domluvili na potratu jelikoz jsem videl ze se monou nadale nezustane..dal jsem ji penize aby to zaridila, natoz mi potom nebrala ani telefon.zasilal jse ji sms jestli si to nechce jeste rozmyslet..az po tydnu zavolala a odehralo se to same, penize a td..az na to ze po tydnu zavolala ze je ve 13tydnu a uz to nejde.abych se priznal mel jsem radost miloval jsem ji a to dite s ni chtel.trvalo to pres tyden najednou otocila ze se pokusi jeste o nejake bylinky aby toho parchanta dosta ven.natoz se mnou prerusila veskerou komunikaci a doma se nechala zapirat.zjistil jsem ze uz ma jineho.poslal jsem sms ze ji budu financne vipomahat do 5min mi zavolala.sesli jsme se byla ochotna mi dite za fin. prispevek odprodat.ale to jsem ji potom zamitl natoz opet ukoncila tel.spojeni.jak muzu uplatnit sva prava jakoz to otec ditete,nevim jestli je zdravy ani jestli je M-Ž.dekuju vam

 82. Veronika

  Dobrý večer,

  chtěla bych se zeptat jestli existuje nějaký formulář na popření otcovství. S bývalím partnerem jsme se domluvili, že jako otec uveden nebude. Jak je možné to provést aby jsme se nemuseli tahat po soudech? Neexistuje mějaký formulář, který oba podepíšeme a bude vše vyřešené?

 83. Anna Kobylková

  Dobrý den chci se zeptat nejsem vdaná ani rozvedená mám 7 letou dceru jejíž otec biologický nežije zemřel ještě když jsem dceru čekala a mám druhou dceru které je 13 měsíců přítel se kterým jsem žila je otcem té mladší(1) a na matrice se nechal zapsat do rodného listu té starší(7) a podepsali jsme zápis o určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů nyní jsme se rozešli a nevím zda mohu žádat alimenty i na tu starší dceru.píše mi že platit na starší dceru nehodlá že si nechá udělat testy DNA je to možné aby si vyžádal testy DNA bez mého souhlasu a mohu tedy žádat alimenty na obě mé dcery?děkuji předem za odpověď

 84. Venca

  Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat, jak postupovat, nebo vše ohledně mého problému.

  Jsem otcem dítěte, kdy jsme měl sex s vdanou pani, ona otěhotněla, já jsem otom nevěděl. Jejich manželství bylo v rozpadu, před rozvodem. To jen okrajově.

  Dítěti je rok a kousek a nejsem uveden v rodném listě a matka si to nepřeje já také ne. Toto proběhlo po narození v pořádku, ale v této době se matce ozívají z péče o dítě, že je třeba do rodného listu zapsat jméno otce, jinak to půjde k soudu. Já jsem uveden jako otec, ale v rodněm listě ne. Pan bývalý manžel mne tam uvedl..více se o tomto rozepisovat nebudu. Moc vás prosím, poradtě co v této situaci mám(e) dělat. Děkuji

 85. nikola amoako

  dobry den mam dotaz jsem rozvedena muj byvaly manzel je cizinec z afriky.ted mam pritele ten je take z afriky..a je to otec moji dcery ktera se narodila 5.6.2012 zijeme spolu ve spolecne domacnosti manzel v ceske republice nikdy nebyl ani nezil.naposled jsem se videli listopad 2010.takze odcem nemuze byt.jelikoz neubehlo 300 dni lhuty tak je mala psana nabyvaleho manzela.i rodny listje na byvaleho manzela.jelikoz o byvalemnic nevim anikdeje tak ma jmeno nezjisteno uz jsme s pritelem podali zadost o popreni otcovstvi.. muzu se zeptat jak to bude probihat dekuji predem nikola amoako

 86. Michal Filipo

  Dobrý den Všem,

  rád bych se dozvěděl, zda je možné aby se matka zřekla svého syna.

  Nebo, aby jí soud ukončil veškerou rodičovskou zodpovědnost?

  Syn je umístěn ve výchovném zařízení, ovšem velice často z něj utíká. jeho matka, chce toto udělat z důvodu, že se k ní nechová dobře, dokonce na ni před časem podal oznámení za fyzické napádání ze strany jejího partnera, to ovšem bylo zastaveno, syn se doznal, že si to vymyslel.Dále na útěku od dopravního podniku dostal pár pokut a ona má obavu, že na ni budou kvůli tomuto exekuce.

  Je možné aby se ho zřekla, nebo aby ji byla ukončena rodičovská zodpovědnost?

  Dále tvrdí, že zodpovědnost přejde rozhodnutím soudu automaticky na mne, to je možné?

  Ovšem ani já nemám zájem o jakékoli exekuce, či jiné potíže.

  Děkuji za reakce.

  Michal

 87. Zdenda

  dobry den jsem otec ditete vdane zeny jak to udelat aby mi priznali otcovstvi kdyz ho ona uzna ze jsem otec?

 88. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  obraťte se na Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí.

 89. Jana Brizova

  Vazena pani Jindrova,

  na Vasi radu jsem se obratila na Úřad pro mezinárodně právní ochranu děti, obdrzela ale tuto odpoved:

  K Vašemu dotazu ohledně určení otcovství sdělujeme, že úřad není k jeho určení kompetentní. Pokud po narození dítěte Váš přítel neuzná otcovství stanoveným způsobem dobrovolně, podejte k soudu příslušnému podle místa Vašeho bydliště návrh na určení otcovství. Otcovství může určit pouze soud pravomocným rozhodnutím a ten se také bude zabývat otázkou výživného pro dítě, pokud je otec nebude ochoten hradit dobrovolně.

  Za úřad

  JUDr. Jitka Sehnalová

  Moznost jmenovana pani Sehnalovou, podat navrh na urceni otcovstvi u soudu staleho bydliste, je ale podle mych informaci ciste teoreticka. Navrh samozrejme podat mohu, okresni ci krajsky soud ale nema zadnou moznost aktivovat soudy nemecke. I kdyz by se muj pritel zdrzoval v CR, neni zadny mechanismus ho zatknout a prinutit k testu otcovstvi, protoze proti nemu neni zadny rozsudek. Co mam prosim Vas delat?

 90. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na těchto stránkách Vám mohu poradit na jednotlivý dotaz, nikoli na to, jak sepsat celý žalobní návrh. Pokud si s tím nevíte rady, zajděte za advokátem, ať Vám to sepíše.

 91. karel had

  Re : Otcovství.

  Dobrý den,

  zajímá mne opačný případ.Mám podezření,že má bývalá přýtelkyně je těhotmá se mnou a snaží se to "hodit" na nového přítele (lépe situovaný).Já však o to dítě stojím.Jak se mohu domoci svých otcovských práv a povinností?

 92. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, situaci běžte řešit na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu. V době manželství je za otce považován automaticky manžel. Tuto právní domněnku budete muset vyvrátit u soudu. A jestliže Váš přítel otcovství nepřizná, resp. neučiníte souhlasné prohlášení rodičů, budete muset podat další žalobu o určení otcovství. Pak bude do RL zapsán biologický otec, kterému bude stanovena příslušná vyživovací povinnost.

 93. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, muž, který o sobě tvrdí, že je otcem dítěte může podat žalobu na určení otcovství. Když soud shledá, že je skutečně otcem, pak bude zapsán do rodného listu a ve vztahu k dítěti mu budou náležet veškerá práva i povinnosti (tj. vyživovací povinnost, právo na kontakt s dítětem apod.).

 94. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, je otázka, jak moc je to skutečně výhodné. Když je v RL otec "neurčen" má to důsledky především na materiální zabezpečení dítěte. Nebude zde nárok na výživné či na další hmotné zabezpečení dítěte. A dítě se jednou na pana "neurčeného" zeptá. Otec tedy nepřejímá rodičovskou zodpovědnost, ale zároveň nemá ani příslušná práva, zj. nerozhoduje o výchově, nemá nárok na kontakt s dítětem atd. A když rodičovství "nepřiznáte", může být podána žaloba o určení otcovství a na základě rozsudku pak budete v RL uveden, ať se Vám to líbí nebo ne. Vaší hlavní povinností pak bude povinnost alimentační, což se projeví např. tehdy, přestanete-li platit výživné dobrovolně, jelikož na Vás může být plnění vyživovací povinnost požadováno soudně. Jak dlouho se Vám to bude dařit "tutlat" ve Vašem "vlastním" životě, tak to skutečně nelze odhadovat.

 95. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  k tomuto úkonu (stejně jako každému jinému) potřebuje opatrovníka, který za něho tento právní úkon učiní.

 96. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, po porodu je třeba podat proti manželovi žalobu na popření otcovství.

 97. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  je třeba, aby přítelkyně podala proti otci žalobu na popření jeho otcovství a zároveň jste poté prohlásil, že otcem jste vy.

 98. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  souhlasné prohlášení rodičů o otcovství lze učinit již před porodem.

 99. Josef Gáf

  Dekuji předem za odpověd,a ještě bych se chtěl dodatečně zeptat kde má přítelkyně podat tu žalobu Děkuji mockrát S pozdravem Gáf

 100. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Přehlédla jsem to, že jste teprve PŘED rozvodem. Ano, jestliže se dítě narodí do 300 dnů po rozvodu, musíte nejprve popřít otcovství bývalého manžela žalobou u soudu a následně Vy s přítelem souhlasně prohlásíte, že je dítě jeho.

 101. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Žalobu je třeba podat u soudu, v jehož obvodu přítelkyně i s dítětem bude bydlet.

 102. Míša

  Prosím Vás o upřesnění.Mohu tedy podat žalobu u soudu ještě před narozením dítěte?Ano-Ne? Bude u soudu účast bývalého manžela nutná?(o ničem neví).Ano-Ne? A pokud podám žalobu až po narození dítěte,kdo bude zapsán v rodném listu dítěte? To nestačí zajít na matriku,udělat prohlášení(já a můj přítel,skutečný otec dítěte) že je otcem dítěte? Chci aby byl rovnou do rodného listu zapsán pravý otec-tedy můj přítel a ne manžel s kterým jsem jen formálně vdaná a již rok spolu nežijeme. Co pro to mám udělat? Z Vašich odpovědí mi to není zcela jasné. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

 103. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Ne – žalobu nemůžete podat před narozením.

  Ano – soudce zcela jistě bude chtít k věci vyslechnout i manžela.

  Ne – nestačí zajít na matriku.

  Nejprve se musí ona 1. domněnka otcovství (tedy že otcem dítěte je manžel) popřít a to v rámci soudního řízení.

 104. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ihned po narození dítěte podejte soudu návrh na určení otcovství vůči tomu zemřelému. Jestliže se to pak v řízení podaří prokázat, domáhejte se za dítě jeho dědických práv. Zjistěte si, který notář řízení vyřizuje (někdy to trvá dlouho) a pokud by již bylo skončeno, zašlete příslušnému soudu informaci o existenci dalšího dědice.

 105. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, musíte podat žalobu o určení otcovství. Teprve na základě rozsudku soudu bude otec závazně určen a zapsán do RL. Zároveň soud rozhodne komu svěří dítě do péče a jaké výživné má platit druhý rodič. Po otci můžete rovněž požadovat náhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutí. Ohledně žaloby by Vám měli poradit na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na městském úřadu.

 106. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  podat soudu návrh na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím, tzn. i tzv. výbavičku můžete již před narozením dítěte a to proti pravděpodobnému otci. V tomto návrhu budete požadovat úhradu 1/2 těchto nákladů.

 107. Michaela Ozsvathová

  Jak mám pochopit tohle,co jste mi odepsal?:Zároveň soud rozhodne komu svěří dítě do péče a jaké výživné má platit druhý rodič.//Když bývalý přítel nejeví vůbec žádný zájem?Je to myšleno tak,že by mohl dostat do péče dítě o které nejeví zájem?????Děkuji za odpověď.M

 108. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, po tak dlouhé době lze tohle řešit pouze prostřednictvím Nejvyššího státního zastupitelství, ale žádné velké iluze si nedělejte. O podrobnější informace si můžete požádat na okresním nebo krajském státním zastupitelství.

 109. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jiná možnost neexistuje. Jestliže bylo dítě počato v době, kdy byla vdaná, je za otce automaticky považován manžel. Otcovství musí popřít u soudu. Žádné prohlášení biologického otce, aniž by proběhl soud, k tomu nestačí.

 110. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tohle budete muset řešit u soudu, kde bude nutné popřít otcovství manžela. Nejlehčí bude, pokud před soudem sám prohlásí, že není otcem a Vy s přítelem se naopak k rodičovství přihlásíte, což je možné vzhledem k tomu, že by jste v době narození dítěte již měli být rozvedeni. Teprve až budete mít pravomocný rozsudek, můžete věc řešit na matrice a žádat zapsání biologického otce do RL.

  Pokud se však do doby narození dítěte stačíte s přítelem oddat, pak bude v RL on a nebude nutné věc řešit soudně.

 111. Veronika Lednová

  Děkuji moc, takže prostě jeho soud uzná za otce i když to popírá a bude zapsán v rodném listu dokud nebude možné udělat testy jestli tomu rozumím dobře, popravdě i když to nechápu…proč má někdo být zapsán i když ví že dítě není jeho

 112. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, asi jste to nepochopila správně. On bude zapsán do RL, aniž by se k tomu vyjadřoval soud. To je automatické, ze zákona. Soud pak nastupuje až v řízení o popření otcovství. A jako vždy platí, že pokud nevíte jak, najměte si právníka. Od toho tu jsou.

 113. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nic takového soud nedonutí k tomu, aby řízení urychlil. Pokud bude manželka dělat průtahy, rozvod proběhne až po právní moci rozsudku o péči o děti. Pak teprve poběží řízení o rozvodu a tam může dojít k prodlevám taky. Takže Vám nikdo nezaručí, že to stihnete.

 114. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  copak Vám byla nějaká psychická újma způsobena? To snad nemyslíte vážně! Tady nejsme v USA, kde se můžete soudit o kdejakou hloupost.

  Vy se teď spíše zaměřte na to, aby Vaše otcovství bylo řádně popřeno a určen nový otec dítěte.

 115. Veronika Soukupová

  Výživné z ní nedostanete, bohužel. Máte však možnost si to vypořádat s pravým otcem, protože jste platil za něj a pokud Vám peníze dobrovolně nevrátí, tak jej žalovat. Avšak je to běh na dlouhou trať a je možné, že ani své otcovství nepopřete. Nejspíš jste propásl 6měsíční lhůtu, no a v tomto případě se musí podat žádost na nejvyšší státní zastupitelství. Tam Vám ale málokdy vyhoví – hledí se na zájem dítěte – no a v zájmu dítěte je mít v RL aspoň nějakého otce,i když není biologický… Takže bych doporučila vyhledat i muže, který se cítí být otcem a povinnost platit výživné chce převzít za Vás na svá bedra, protože pak to máte u nejvyššího st.zástupce jistější…

  No a na okraj, i když chce ta slečna zrušit Vaše otcovství, tak to není tak jednoduché…

 116. Veronika Soukupová

  Dobrý den paní Marie. Váš přítel se dostal do hodně velkého problému. Pokud se jeho bývalá do porodu neprovdá za jiného muže a k porodu dojde v zákonné 300denní lhůtě po rozvodu, bude Váš přítel automaticky zapsán do matriky do RL jako otec a to i v případě, že by jeho bývalá třeba v porodnici označila za otce někoho jiného. Aby byl zapsán do RL, k tomu nemusí ani dávat svůj souhlas, to se děje automaticky ze zákona. No a Vašemu příteli nezbývá, než podat u soudu žalobu na popření otcovství. Pozor, má na podání žaloby 6 měsíců a lhůta mu začne bežet, jakmile se dozví, že se dítě narodilo. Tuto žalobu může podat až po narození dítěte, nejde to dříve. Hlavně Váš přítel nesmí jít dobrovolně na matriku se zapsat jako otec, jak uvádíte v dotazu, to by to potom měl v té žalobě o popření otcovství težší.

 117. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, musíte kontaktovat soud, který věc řeší a požádat soudce o konzultaci případu. Anebo rovnou podejte návrh na vzetí žaloby zpět. Soud by pak měl řízení zastavit.

 118. Petr Petr

  Pokud se dítě narodí v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství, považuje se za otce manžel matky. Pro vás by nejlepší bylo, kdyby jste se rozvedla a ještě do porodu si vzala biologického otce dítěte, protože v tomto případě by byl automaticky jako otec zapsán.

  Pokud věc nevyřešíte svatbou musíte to řešit řízením o popření otcovství, kdy žalobu je nutno podat do šesti měsíců od narození dítěte. Zde jsou pak možné dvě varianty a to:

  1)jestli se dítě narodí po rozvodu manželství postačí k popření otcovství pokud vy, váš přítel a bývalý manžel prohlásíte před soudem, že biologickým otcem je váš přítel a tím celé řízení skončí

  2)v opačném případě bude muset proběhnout řízení o popření otcovství, kde se bude muset dokázat, že váš exmanžel není otcem dítěte (např. znaleckým posudkem).

 119. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, přítel stejně bude ze zákona považován za otce dítěte. V době od narození dítěte do 6 měsíců jeho věku musí podat žalobu o popření otcovství a u soudu se bude prokazovat jestli je biologickým otcem nebo není. Musíte tedy počkat do narození dítěte. Pokud Váš přítel před soudem prohlásí, že není otcem a přítel manželky se naopak k otcovství přihlásí, pak bude vše poměrně rychlé a jednoduché.

 120. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  stejně jako u jakéhokoli jiného žalobního návrhu z ní musí být patrné kdo ji činí, proti komu směřuje a čeho se domáhá.

 121. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  slečna má právo požadovat úhradu poloviny těchto nákladů i jen proti pravděpodobnému otci, tj. v době před narozením dítěte. Tohoto práva se může domáhat i v soudním řízení.

 122. Karel Dlouhý

  Pokud jsem pochopil, tak ten roční syn nemá v rodném listě uvedeného jako otce vašeho přítele. Tedy po něm nemůže dědit.

 123. Veronika Soukupová

  Omyl,je zde teoreticky možnost, že bude dědit. Pokud totiž muž zapsaný v rodném listě – manžel milenky úspěšně u soudu popře své otcovství, může milenka označit za otce toho dítěte Vašeho zesnulého manžela. Pak by probíhalo řízení o určení otcovství a za Vašeho manžela by v řízení vystupoval opatrovník. Pokud by tak došlo k určení otcovství, stane se automaticky to nemanželské dítě dědicem – dokonce neopomenutelným a pak by se musel "přehodnotit" výsledek dědického řízení.

 124. Veronika Soukupová

  Bohužel musíte počkat, až se dítě narodí. Teprve poté bude soud rozhodovat o tom, komu bude svěřeno dítě do péče. Do porodu Vám žádná instituce nepomůže – tím mám na mysli, že by někdo už dnes rozhodl o tom, že dítě budete mít jen Vy a otec se s ním nebude moci stýkat.

  Máte však i možnost neuvést jméno otce a tím jakoby získat po porodu čas, neboť pokud by se bývalý přítel chtěl soudit o péči o dítě, musel by nejdříve sám prokázat své otcovství… Což může být záležitost měsíců ale i let…

  No a pokud jde o pomoc v současné chvíli, pokud nemáte oporu v rodině, zkuste nějakou poradnu pro ženy, mohou Vám pomoci – jednak si můžete promluvit s psychologem, pomohou s řešením bytové či finanční situace nebo dají kontakt na azylové ubytování pro ženy s dětmi v tísni…

 125. Veronika Soukupová

  Souhlas otce musí být dán. Je zde však teoretická možnost, jak toto pravidlo obejít. Musela byste dosáhnout, aby byl otec zbaven své rodičovské zodpovědnosti k Vaší dceři. Potom by se již jeho souhlas nebyl potřeba. Nemohu Vám však zaručit, že toho zbavení dosáhnete. Bude hodně záležet na soudci, který bude případ řešit, neboť pokud se otec nenajde,šlo by mu ustanovit pro řízení opatrovníka. Protože se jedná o velký zásah do práv otce, je možné, že se k tomuto soudce bude bát přistoupit, záleží také na aktuální judikatuře a i na postoji sociálky, která se k tomuto musí vyjádřit.

 126. Ten, kdo ví

  Lze, ovšem do doby, než bude otcovství určeno soudně, pokud o ně tedy biologický otec zažádá. Do té doby lze uplatnit druhou domněnku otcovství, a to určení otcovství prostřednictvím souhlasného prohlášení matky a otce /i nebiologického/ před matričním úřadem, která má přednost před soudním určením otcovství dítěte na podnět žaloby biologického otce, na kterou má nárok.

  Otcovství souhlasným prohlášením lze určit i v průběhu řízení o určení otcovství (před matrikou či u soudu), tedy v době, kdy bude mít biologický otec žalobu o určení otcovství podanou, nebude-li však ještě otcovství soudně určeno, v tom případě se řízení zastaví.

  Přeji správné rozhodnutí a hodně štěstí.

 127. Kateřina Hlávková

  Děkuji za radu.

  Ještě bych měla dotaz, jestli by soud při určování otcovství zastavil jednání i v tom případě, že by byli již výsledky DNA testů a já bych před jeho rozhodnutím soudu určila otce do rodného listu někoho jiného.

 128. Ten, kdo ví

  Testy DNA Vám mohou být přikázány pouze soudně, expartner ani nikdo jiný nemá do té doby právo bez Vašeho souhlasu testy DNA provádět.Ozvěte se na email Help.234@seznam.cz, mám Vám co napsat.

 129. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  "stěžovat si" na zákon o rodině, resp. jejího ustanovení můžete u Ústavního soudu ČR, ale pouze za určitých podmínek.

  Můžete podat ústavní stížnost a spolu s ní návrh na zrušení konkrétního ustanovení, pokud tvrdíte, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož jste byla účastníkem, bylo porušeno Vašeho základní právo nebo svoboda zaručené ústavním pořádkem. Nebo přesvědčte min. 41 poslanců nebo 17 senátorů nebo prezidenta, aby takový návrh podal.

 130. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ne, nestačí. Musíte podat soudu návrh na popření otcovství exmanžela – jestliže ten s tím bude souhlasit a zároveň přítel prohlásí, že je otcem on, nebude to složité řízení.

 131. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v situaci, kdy není zapsán v RL dítěte, rozhodně nemáte povinnost umožnit mu styk s dcerou. Chce-li to, ať se nejprve domáhá zápisu do RL dítěte. V tuto chvíli nemá k dceři ani žádná práva ani povinnosti.

 132. Anna Chramostová

  Děkuji za odpověd, s tím aby byl zapsán do rodného listu bych musela ale já souhlasit, že?Soud to nemůže nařídit?děkuji za odpověd

 133. Ten, kdo ví

  Občanské průkazy a rodné listy vás obou + rodný list dítěte. Jste-li vy nebo Váš partner rozvedeni, pak rozsudek o rozvodu.

 134. Erik Magyarics

  Tak mám soud za sebou díte už má nového otce který si ho nezrušitelně osvojil . Mužu po něm chtít vrátit výživné ktere sem dosud uhradil ??

 135. Pavla Valachova

  To je docela prekerní situace. Asi bude duležité si uvědomi co pro Vás má cenu, aby to potom nedopadlo, tak že zůstanete úpně sama. Morální otázku jste měla řešit dříve než se to stalo. Pokub se bude otec dítěte, které čekáte domáhat svých rodičovských práv určitě to dlouho v tajnosti neudržíte. Tady by asi Vaše citlivost měla jít stranou, pokud chcete žít v klidu.

 136. Ilona Noilova

  Dobrý večer, každopádně si vyhledejte kvalitního právnika nebo stačí, když zajdete na sociální úřad a oni Vám pomohou.Máte nárok jak na úhradu poloviny na vývavičku pro dítě, tak i na polovinu výdajů, které budete mít během těhotenství.Dva roky přiměřené výřivné jak na Vás a na dítě výživné vypočítané z jeho příjmu.Nedejte se!Sama jsem si to prožila a věřte, nemají na to!Buďte hlavně v klidu a vůbec se nestresujte nebo jak jim dáte najevou nejistotu mají z toho ti zbabělci radost!Tak držím ppěsti!Ilona

 137. Ilona Noilova

  Dobrý večer,nebojte nic vracet nemusíte.To si musí Váš exmanžel vyřídit s pravým biologickým otcem, takže mu řekněte kdo to je a máte klid.A oni dva?to je přece minulost…Ilona

 138. Ilona Noilova

  Dělejte vše proti vůli matky a prohrajete!!jen testy u soudu stojí 20tis…myslím, že byste jí měl spíše pomoci a né ji zbaběle nechat v situaci, kterou jste způsobili společně!

 139. Roman M.

  Vaše dilema je nejen právní ale i morální. Co u rodiných sporů je přirozené a dokonce morální dilema je zde důležitejší než to právní.

  Já bych odhad že je vám spíš 20 než 40 a stejně tak asi vašemu bývalému snoubenci. Lidi se časem mnění a zvláště v tomhle věku. Může se stát že za 10 let se zjeví, bude mít rodinu a bude chtít navštěvovat své dítě (nebyl by první). Pokud bude slušný,starostlivý otec soud mu asi vyhoví. Co pak řeknete svému dítěti?

  Já chápu váš hněv ale nenechte aby jste v něm udělala rozhodnutí špatné pro dítě. Plus zapřením otce se zbavujete výžívného a náhrady nákladů pro neprovdanou matku. Na druhé straně se vystavujete překvapením jak jsem opisoval výše.

 140. Milan Zeman

  1. Rodičovská zodpovědnost náleží oběma rodičům, pokud soud neshledá opravdu závažný důvod, nemůžete mu střídavou péči upírat.

  2. Finanční podpora svobodným matkám není určena jen matkám, které uvedou otce do rodného listu.

  3. Navrhnout, aby otcovství určil soud. Doporučuji si zjistit minimálně příjmení pravděpodobného otce.

 141. Milan Zeman

  Otcovství se nelze vzdát, nejedná se o majetkové právo. Otcovství můžete u soudu popřít, podle mého názoru by však takový krok byl bezúspěšný, neboť jak píšete, již máte soudní rozhodnutí o návštěvách a ve věci otcovství již existuje soudní rozhodnutí.

 142. Vera Hurtova

  Dobrý den,

  Nepotěším Vás. Manžel má ten samý problém, rujnuje to rozpočet rodiny a klidně Vás za neplacení na kukačku zavřou. Nikoho nezajímá jak žijete vy a Vaše nová rodina. Musíte platit výživné, testy DNA nepomůžou také je máme. Výsledek je jen výsměch soudců a kukaččí matky. Zájem dítěte je mít otce a je úplně jedno, že je k ničemu. Hlavně, že platí. Věřte mi vím o čem mluvím. V případě zájmu se ozvěte na mail hurtaci1@seznam.cz

 143. Milan Zeman

  Návrh na určení otcovství lze podat kdykoliv, neboť se jedná o osobností právo, které je nepromlčitelné. Otcovství lze například určit i po smrti otce.

 144. Hanka Rödlová

  Děkuji za odpověď a mohu se zeptat jak ted mame postupovat? slečna si po několka letech uvědomí že tátou by mohl být někdo jiný než ten co si myslela a my by jsme měli na své náklady dělat testy dna? nebo to mame nechat zajít k soudu a když se to potvrdí tak to zaplatíme soudu?a v případě že s ní přítel nebyl v době od 180 do 300 dnů před porodem tak jak postupavat musí to nějak dokázat? A JAK? ještě jednou děkuji

 145. zuzana zaoralova

  nechci aby si otec dítěte uplatnoval jakékoli nároky na díte–ponevadž mě iv době těhotenství fyzicky napadal,ale vždy to zkončilo jen mimosoudním řízením.Ale nerada bych mu kdy svěřila své dítě.Zbyl i mé rodiče—nechtěl se smířit s našim rozchodem—je nasilný a nevyspitatelný–v té době a možná ještě stále je závislý na pervitinu.Nechci ho ve svém životě.Je nějaká šance??Prosím

 146. Milan Zeman

  Testy DNA jsou pouze jednou z forem určení otcovství. Pokud s přítelem uvedete jako otce dcery jeho, bude muset biologický otec podat návrh na určení otcovství. Pouze po zahájení tohoto řízení Vám může být nařízeno provedení testů. Tento návrh však lze podat pouze do šesti měsíců ode dne, kdy se o narození dcery dozvěděl.

 147. Milan Zeman

  Omlouvám se, ale špatně jsem Vám poradil. Lhůta šesti měsíců v tomto případě neplatí.

 148. Josef Vyskočil

  Doufám, že budeš odsouzená za křivou přísahu. Kvůli takovým jako jsi ty, vzniká tolik životních neštěstí. Doufám, že ti v tom nikdo nepomůže.

 149. Lucie Pavelková

  Taky doufám, že Vám nikdo nepomůže!!! Radši by jste to neměla nikde zveřejňovat..Je to ostuda.

 150. Milan Zeman

  Nemanželské dítě – Vy jste vdaná? Je jako otec dítěte v RL zapsán Váš případný manžel?

 151. xixi

  nikdy jsem vdaná nebyla!otec dítěte je ženatej.-D po dobu 2let si nechce přiznat,že jeho a jenom kolem sebe kope a slibuje,ale nikdy nic ztoho nedodržel!před měsícem jsme spolu mluvily,žeby šel na testy DNA,ale opět se neozval a jenom to oddaluje a potom Já budu ta nejhorší!jsem si na 100%jistá,že jeho!

 152. Milan Zeman

  Pak nezbývá nic jiného, než podat k soudu návrh na určení otcovství. Přeji hodně štěstí.

 153. Milan Zeman

  Samozřejmě takové prohlášení učinit lze, ovšem v případě, že bude určeno Vaše otcovství k dítěti, bude rozhodné toto určení. Prohlášení bude právně bezúčinné. Jedná se totiž o osobností právo, kterého se nelze vzdát.

 154. Milan Zeman

  Viz § 58 zákona o rodině: je-li vyloučeno, aby byl manžel otcem dítěte (je v celostátním pátrání – skrýval se? vídala jste ho? jak dlouho stav trval?) lze otcovství popřít. Protože otcovství nebude určeno podle první domněnky, nastoupí druhá – souhlasné prohlášení rodičů před matričním úřadem.

 155. petra Štychová

  Trestní oznámení jsem podávla už v roce 2008 ccapo 6-8 měsících bylo vyhlášeno celostátní pátrání a po celou dobu jsem se s ním nestýkala ani jsem netušila kde je.jinak chápu to dobře že by mohlo stačit prohlášení před matrikou v době kdy ještě neuplinulo 300 dní po rozvodu? lze to tedy udělat ještě před porodem?Někde ho chytli tet v březnu a zatím tedy vím kde je ale říkám u něho bych se nedivila kdybi se snažil zase zkrýt.

 156. Martina Skoh

  Z vlastní zkušenosti:

  K prohlášení jsou potřeba tři (matka, otec i bývalý), druhá a nejrychlejší možnost je znovu se vdát (což jsme díky pohotovosti úřadů nestihli). Bohužel to, že je nezvěstný nepomohlo – bez jeho podpisu se musí čekat na popření otcovství před soudem, který se může uskutečnit až po narození dítěte.

  Také jsem nemohla bývalého sehnat k podepsání rozvodu, načež nás rozvedli s tím, že jemu stanovili opatrovníka. Naštěstí se to stihlo před porodem – jinak bychom museli řešit i péči o dítě… Následoval další problém a to ten, že bez souhlasu bývalého nemohlo mé dítě dostat křestní jméno – opět soudní rozhodnutí, které bylo vydáno až po 5 měsících… Už je to půl roku od podání žádosti a stále jsem neobdržela předvolání ohledně popření otcovství.

  Pokud jste s bývalým v kontaktu, na nic nečekejte a rychle to vyřiďte, ať se pak vyhnete zbytečným problémům!

 157. Martina Skoh

  Takže ano – pokud na matriku půjdete všichni tři, lze to vyřídit i před porodem. Hodně štěstí!

 158. Milan Zeman

  Samozřejmě je možné provést odběr krve plodu a rozbor jeho DNA, domnívám se však, že nebude zapotřebí takto drastický zákrok provádět, snad víte, kdo je otec. Oznamte mu tu radostnou novinu jak uznáte za vhodné.

 159. Simona Kubecová

  Samozřejmě vím kdo je otec,ale problém je že otec odmítá otcovství a já bohužel nevím jak to co nejdříve mu dokázat.Jak ho mám dostat na tuten odběr krve plodu?Jakou formou ho informovat aby přišel?

 160. Milan Zeman

  Odběr nebude nutný, stačí, když k soudu podáte návrh na přiznání příspěvku na výživu a náhradu některých nákladů neprovdané matce. Zde nebudete muset prokazovat otcovství, ale postačí, že otcovství je pravděpodobné.

 161. Simona Kubecová

  Takže než bude po porodu určené otcovství tak můžu ted soudně zažádat o příspěvky v těhotenství?A to mám jít nejdřív na správu sociál.zabezpečení nebo rovnou k soudu?

 162. Milan Zeman

  Návrh podejte rovnou u soudu. Doporučuji přenechat sepsání návrhu advokátovi se specializací na rodinné právo.

 163. Simona Kubecová

  Chtěla jsem se ještě zeptat v té žádosti se ptají kolik sem zaplatila za výbavu atd. ale já jí mám přes známé a taky nevím kolik si mám napsat částku kterou chci posílat před a po porodu.Děkuji

 164. Karel Dlouhý

  Ze zákona je otcem manžel (pokud se dítě narodí během manželství nebo do 300 dní po rozvodu).

  Tedy napřed by muselo proběhnout řízení o určení otcovství.

 165. Karel Dlouhý

  Ze zákona je otcem manžel (pokud se dítě narodí během manželství nebo do 300 dní po rozvodu).

  Tedy napřed by muselo proběhnout řízení o určení otcovství.

 166. Eva Bartoňová

  Dobrý den, mám dotaz, mám 9letou dceru její otec

  ví, že je jeho, ale nemá o ní zájem,jelikož jsme nebyli vzatý a neměl zájem,nenechala jsem ho napsat

  do RL a tudíž neplatil alimenty.nyní bych chtěla poradit, když od něj chci peníze, tak ho budu muset

  nechat napsat do RL, to by nebyl ten největší problém,ale to, že když tam bude zapsán a se mnou se něco stane, tak on se o ní nepostará, dá se udělat u právníka nějaká smlouva, že v tomto případě bude její opatrovník jiná osoba?

  Děkuji za radu. Eva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>