Jaké jsou účinky neplatného skončení pracovního poměru ?

 

Skončení pracovního poměru může s sebou občas nést emoce, které leckdy převáží nad správnými právními postupy. Často si člověk řekne, že se se zaměstnavatelem „dohodli“, nebo už se vidí na jiném, lepším místě. Ale ani odchod ze zaměstnání byste neměli podcenit. Nedodržení některých postupů vede k tomu, že pracovní poměr může dále trvat a jedna či druhá strana (zaměstnavatel i zaměstnanec) mohou uplatňovat nároky z pracovní smlouvy a jejich nedodržování (ačkoli vy jste byl přesvědčen, že pracovněprávní vztah skončil) a to i zpětně, popř. může požadovat náhradu škody způsobené jejich nedodržováním. Jaké nároky tedy pro účastníky pracovněprávních vztahů konkretně plynou?

V zásadě můžeme rozlišovat čtyři případy, podle toho zda výpověď dal zaměstnanec nebo zaměstnavatel (popř. rozvázal-li pracovní poměr jiným způsobem zaměstnavatel či zaměstnanec) a podle toho, zda druhá strana oznámí svůj zájem na trvání pracovního poměru. Zákon pak s těmito možnostmi spojuje různé následky.

Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu (zde je ovšem nutná písemná forma ze zákona), že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Tato náhrada se poskytuje ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru. Toto období může být velmi dlouhé, zejména s ohledem na fakt, že v soudním řízení může být o platnosti rozvázání pracovního poměru rozhodnuto v horizontu několika let. Rozumný zaměstnavatel tak bude zaměstnanci pro jistotu dále přidělovat práci, protože v případě, že soud dá za pravdu zaměstnanci, bude zaměstnavatel povinen hradit náklady ve výši zaměstnancovi mzdy v případě, že mu práci přiděloval i v případě, že nikoliv.

Druhou možností je situace, kdy rozvázal zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec neoznámí, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával. V takovém případě platí, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne písemně jinak, že jeho pracovní poměr skončil dohodou,a to byla-li dána neplatná výpověď, uplynutím výpovědní doby, a v druhém případě byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě nebo ve zkušební době, dnem, kdy měl pracovní poměr tímto zrušením skončit; v těchto případech má zaměstnanec právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu výpovědní doby.

Dále zákon upravuje případy, kdy skončení pracovního poměru požaduje zaměstnanec. Dal-li pak zaměstnanec zaměstnavateli neplatnou výpověď nebo zrušil-li neplatně zaměstnanec pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době a zaměstnavatel oznámil zaměstnanci bez zbytečného odkladu (opět jedině písemně), že trvá na tom, aby dále konal svou práci, pracovní poměr trvá i nadále. Nevyhoví-li zaměstnanec výzvě zaměstnavatele, má zaměstnavatel právo na něm požadovat náhradu škody, která mu tím vznikla, ode dne, kdy mu oznámil, že trvá na dalším konání práce. Tato náhrada škody může být značná vzhledem např. k zastavení provozu (ovšem zaměstnavatel musí tuto škodu prokázat, stejně jako to, že ji nemohl zmenšit nebo jinak odstranit).

Rozvázal-li pak zaměstnanec pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnavatel netrvá na tom, aby zaměstnanec u něho dále pracoval, platí, pokud se se zaměstnancem nedohodne jinak, že jeho pracovní poměr skončil dohodou, a to byla-li dána neplatná výpověď, uplynutím výpovědní doby, nebo byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě nebo ve zkušební době, dnem, kdy měl pracovní poměr tímto zrušením skončit. V takovém případě není zaměstnavatel oprávněn uplatňovat nároky na náhradu škody.

Rovněž může vzniknout situace, kdy z nejrůznějších důvodů je neplatné skončení pracovního poměru dohodou. Pak se nároky posuzují obdobně jako práva zaměstnance na náhradu ušlé mzdy nebo platu obdobně jako při neplatné výpovědi dané zaměstnanci zaměstnavatelem. Zaměstnavatel právo na náhradu škody pro neplatnost dohody uplatňovat nemůže.

Nejistota a nebezpečí sankce výše zmíněných nároků je však omezena časově. Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Tím je právě odstraněna dlouhodobá nejistota, případně je zabráněno uplatňování nároků např. šikanózním způsobem v nepřiměřeně dlouhé době.

Závěrem je nutno podotknout, že neplatnost skončení pracovního poměru může být způsobena často i nedodržením „pouze“ formálních požadavků zákona.

 

Zbyněk Bouda, autor je studentem 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

34 komentářů u „Jaké jsou účinky neplatného skončení pracovního poměru ?

 1. zuzana stehlíková

  Dobrý den,prosím Vás obracím se na Vás s prosbou. Dne 15.3.2008 jsem dala zamestnavateli výpoveď dohodou ke dnu skončení 14.4.2008, zamestanvatel se ohrazuje samozřejmě 2 měsíční výpovědnou dobou, já jsem v téhle žádosti uvedla, že ikdyž odejdu, budu nápomocná po delší dobu mojí nástupkyni, kterou i zaškolím a budu jí pomáhat. Zamestnavatel mi natož pověděl, že múžu odejít tehdy, kdy bude moje nástupkyně plně zaškolená. Jenomže se tu nic nedeje, nejsou schopni ani spravit nábor uchazeček, dávají si načas, aby jsem tu musela být 2 mesíce, jenomže nový zamestnavatel na mne 2 měsíce nepočká. Prosím Vás co se stane, kdež k tomu 14.4. normálne odejdu a budu sem chodit zaškolovat novou zaměstnankyni až si ji najdou. Co mám dělat? Jsem v úzkých, mám z toho žaludeční problémy…prosím Vás poraďte mi co mám dělat…

  Děkuji Zuzana

 2. karel had

  Dobrý den,

  jsem fyzická osoba a zaměstnávám pár lidí.Neustále se nám opakuje situace,že zaměstnanec chce skončit prac.poměr ihned,já trvám na dvouměsíční lhůtě a on prostě již nepřijde hned další den.Poslední výplatu si nevyzvedne,musím mu ji poslat,není žádné páky.Poslední případ mi hodně vadí,začali jsme velkou zakázku a stěžejní člověk odjel bez jakékoli písemné výpovědi pracovat do německa,prostě řekl " jo šéfe,končím,zítra již nepřijdu".Jsem zděšen naší zák. úpravou.Pokud ho budu dále držet ve stavu,přestože neodpracuje ani den,musím za něj odvádět 1080,-korun měsíčně.Mohu ho o tuto částku žalovat?Že mi způsobil škodu v zakázkách,zdržením atd,považuji za nedokazatelné,musím si poradit,jinak zkrachuji.Dále pokud neodpracuje ty dva měsíce ( vydržím to roky) mohu mu zadržet Zápočtový list?Mohu mu vůbec ukončit prac.poměr sám?Porad´te prosím.

  Děkuji Karel Had.

 3. Vassilis Papavasiliu

  Dobrý den.

  Dne 18.12.2007 jsem dostal okamžitou výpověď zaměstnavatelem.

  Upozornil jsem jej v lednu písemně, že můj pracovní poměr nadále trvá. Protože zaměstnavatel nijak nereagoval, podal jsem na něj žalobu, kterou jsem vyhrál.

  Poté mi zaměstanvatel v březnu 2008 poslal dopis, ve kterém mě vyzývá, abych tedy nastoupil do pracovního procesu. Já jsem po obdržení podal zaměstnavateli okamžitou výpověď pro porušení prac. smlouvy, protože po celou dobu až do 10.3.2008 mi nevyplatil ušlou mzdu.

  Podal jsem tedy opět žalobu pro nevyplacení mzdy za ušlé období a o náhradu škody ve výši 3 měs. platů.

  Zaměstnavatel operuje argumentem, že jsem nepracoval do 10.3.2008 a proto mi zaslal zápočtový list s 0kč výdělkem a zároveň nechce vyplatit odškodnění.

  Jakou mám pravděpodobnost úspěchu u soudu ?

  S pozdravem.

  Bc.Papavasiliu

 4. Jiří

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musim odvádět sociální a zdravotní i za zaměstnance, kterému jsem zrušil okamžitě pp a on ale namítnul neplatnost a trvá na dalším zaměstnávání. děkuji za odpověď.

 5. František Tříska

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jak to je když jsem byl zaměstnán u zaměstnavatele v délce 5 měsíců,ale do dnešního dne mi nebyla dána pracovní smlouva,výplatní pásky a základní plat.Jsem řidič MKD a vždy po jízdě mi bylo zaměstnavatelem dána určitá suma za jízdu.Zaměstnavatel mi dal ústně výpověď,ale nedal mi zápočtový list a ani jsem nedostal doklad o tom,že souhlasím s výpovědí.Doklady o tom,že jsem u něj jezdil mám v podobě záznamových kotoučů.Dále jsem zjistil,že za mě nezaplatil žádné odvody státu.V současné době jsem na neschopence a není s ním žádná komunikace.Jak mám postupovat abych se domohl svých práv.Děkuji za odpověď.

 6. Ludmila Landová

  Dobrý den,

  informovala jsem zaměstnavatele, že chci ukončit pracovní poměr výpovědí na čež mi druhý den zaměstnavatel oznámil, že chce, abych podepsala dohodu nebo mi pošle okamžité zrušení pracovního poměru a jako argument uvedl, že jsem snazala odeslanou poštu (běžná koresponcence) což mi přišlo poněkud absurdní, pochopitelně jsem nic nemazala.

  Můžete mi prosím poradit, jak v takovém to případě postupovat?

  Děkuji,

  Ludmila Landová

 7. Gabriela Grafová

  Dobrý den,

  hodlám podat okamžitou výpověď dohodou, čili bez výpovědní lhůty. Je zákonem toto dovoleno, pokud se oboustranně domluvíme na datumu ukončení nebo musí být 100procentne dodržena 2m výpovědní lhůta? Může toto na mne zaměstnavatel vymáhat? V současnosti jsem na nemocenské a pobyt 10 hod denně v klimatizovaném prostředí mi způsobuje zdravotní potíže.

  V případě, že mi zaměstnavatel nepromine 2m výpovědní lhůtu, bude tato výpověĎ platit ikdyž datum podání výpovědi bude v době, kdy jsem na nemocenské? Děkuji D.P.

 8. Pavel RENG

  Dostal jsem okamžitou výpověď k 13.1.09 dle §55 zákoníku práce z hrubého porušení pracovní kázně,že jsem se 14.11.08 nedostavil na pracoviště a do 13.1.09 řádně nezdůvodnil svoji absenci,za to, že jsem byl se synem u doktorky a zaměstnavatele jsem neinformoval. Přitom ráno 6:54 jsem zaměstnavateli poslal SMS zprávu,že jdu se synem k doktorce (podezření na slepák).Potom jsem byl ještě na místě odjezdu do zaměstnání v 7:45,ale zaměstnavatel mi ujel.Nebral mi mobil,tak jsem mu poslal během dne 2 SMS zprávy,kde jsem a co se děje.Ale on neodpovídal a při telefonování mobil nezvedal.Byl jsem se synem u jeho obvodní lékařky v 9:00 hod.Potom nás poslali na polikliniku na chirurgii,kde ho vyšetřili kolem 11:00.Doktorka z polikliniky nás ještě pro jistotu poslala na poslední kontrolu do nemocnice na 15:00.Mi jsme tam přišli dříve,asi kolem 14:00.

  SMS zprávy mám uložené v mobilu a zprávy od lékařů také.Přitom mi nevyplatil mzdy za říjen a listopad 2008.Od 18.11.08 do 9.1.09 jsem měl neschopenku

 9. Martina Eliášová

  Dobrý den,

  pracuji jako učitelka v MŠ a přes půl roku jsem v podstatě šikanována ředitelkou a její zástupkyní.Včera na mě přišla s papírem,že za mé přestupky,které jsou mimochodem nesmyslné,jako příliš hlasitý projev atd. mi bude odebrán osobní příplatek.Tento papír jsem podepsala k 5.3 ovšem dle výpisu z účtu jsem zdnes zjistila že mi osobní příplatek byl odebrán již za měsíc únor.Šikany už mám dost a tohle byla poslední kapka,mohu na základě toho ihned ukončit pracvní poměr s tím,že mi nebyla vyplacena za minulý měsíc mzda dle dohody a vyžadovat tříměsíční odstupné?

  Předem děkuji za odpověd

  Eliášová

 10. Petr Pavel

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat zda má právo zaměstnavatel (Celní správa) mi poslat výpověď ze služebního poměru (zák. 361/2003) a to poštou, ač jsem doma na dočasné pracovní neschopnosti (nemocen). A případně jak je to s fiktivním datem doručení rozhodnutí o propuštění když si zásilku nepřevezmu na poště z důvodu nemoci.

  Existuje něco jako možnost nedání výpovědi ze služebního poměru v době dočasné pracovní neschopnosti? A jak se proti tomu případně mohu bránit?

  Moc Vám děkuji za odpověď.

 11. Václav Krejčí

  dobrý den, zaměstnanec chce okamžitě ukončit pracovní poměr, ale dle mého názoru na to nemá nárok – nejsou splěny zákonné důvody. Musí se neplatnost uplatnit pouze u soudu, nebo postačí oznámení, že okamžité skončení považuji jako zaměstnavatel za neplatné, ale netrvám na dalším trvání pracovního poměru a tím pádem skončí pracovní poměr dohodou k datu neplatného okamžitého zrušení?

  Jde mi o formální objasnění 6. odstavce článku.

  Děkuji za odpověď

 12. Lenka Hilská

  Řeším problém.který nyní mám s výpovědí.

  Na začátku prázdnin mi zaměstnavatelka řekla,že bude muset řešit situaci ohledně mého místa ,že bych se měla podívat po jiném zaměstnání a mojí kolegini to měla říct taky.Teď došla a donesla mi papír s výpovědí,která zní:

  Sdělujeme Vám,že v souladu s ust.§52 písm c)zákoníku práce rozvazujeme Váš pracovní poměr a to formou výpovědi z důvodů nadbytečnosti.

  Dle zákoníku práce Vám náleží odstupné …….

  Váš pracovní poměr bude ukončen a to k 31.8.2009 dohodou ze strany zaměstnance a zaměstnavatele

  může mi někdo poradit jak to mám řešit a jak se zachovat abych nebyla škodná, a ona na mé místo dosadila někoho jiného?

 13. Michaela Křižanová

  Dobrý den,jsem v pracovní neschopnosti od 21.9.09 a ted chci k 6.11.09 rozvázat pracovní poměr dohodou ze zdravotních důvodů a rodinných důvodů.Zaměstnavatel si našel náhradu za mě,ale mám obavy,když přijdu dát výpověd že mě bude dělat problémi a bude požadovat,abych tam ještě 2 měsíce pracovala.Mám potvrzení i od lékaře a mám i nové zaměstnání do kterého chci okamžitě nastoupit.Má na to zaměstnavatel nárok mě tam držet,když mám potvrzení od lékaře,že tuto práci nemohu vykonnávat.Mohu rozvázat prac.poměr v prac.neschopnosti?Děkuji za odpověd.

 14. Libuše Tomančáková

  Dobrý den, můžete mi poradit ?

  Obdržela jsem poštou do vl. rukou výpověď z pp, dopis je datumován 22.2.2010, vyzvedla jsem jej – tedy přijala 1.3.2010.

  Text výpovědi : Podle par. 52 písmeno c) Vám dávám výpověď z pracovního poměru. Důvodem je nutnost snížit počet poradců k programům, protože o tuto službu není zájem. Pracovní poměr skončí po uplynutí dvouměsíční výpovědí doby 30.4.2010.

  ——————————————————————————-

  Dle zákoníku práce – byl-li dopis převzat 1.3.2010, běží lhůta od 4/2010, 2 měsíce uplynou 31.5.2010.

  Je kvůli špatně zadaného datumu ( 30.4.2010) na výpovědi ona výpověď neplatná ? Nebo je platná s tím, že pp končí 31.5.2010 ?

  Děkuji za odpověď. Pěkný den.

 15. Petr Hoření

  Dobrý den,

  Chtěl jsem se zeptat,dne 22.10.05 jsem byl nadřízeným odvolán z funkce, na odvolání nadřízený píše,,Váš pracovní poměr odvoláním nekončí.Nedojde-li mezi Vámi a zaměstnavatelem k dohodě o Vašem dalším pracovním zařazení,bude Váš pracovní poměr ukončen dohodou."dále jsem od něj obdržel dopis abych se na pracoviště nedostavoval a k návratu do práce budu vyzván.Dne 10.11.2005jsem obdržel okamžité zrušení pracovního poměru dle §53.,na toto jsem podal žalobu v zákonné lhůtě.Pokud soud rozhodne že okamžité zrušení prac. poměru dle§53 je neplatné,mám nárok na proplacení ušlé mzdy za dobu dokud nebude sepsané ukončení dohodou?

  Děkuji

 16. petr boštík

  Dobrý den,

  je platné ukončení prac, poměru ve zkušební době,když jsem poslal písemně a doporučeně na sekretariát firny. mám jen podací lístek.

 17. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud jste podala výpověď dne 15.3.2008, skončí Váš pracovní poměr řádně ke dni 31.5.2008. Pokud odejdete dříve, může po Vás zaměstnavatel např. vymáhat způsobenou škodu atd.

 18. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to, o čem píšete je nesmysl. Buď PP skončí dohodou anebo výpovědí. "Výpověď dohodou" neexistuje. Jestliže jste tedy uzavřeli platnou dohodu o rozvázání PP, pak můžete odejít ke sjednanému datu. Jestliže jste se nedohodli a zaměstnavatel s Vámi žádnou takovou dohodu neuzavřel, pak Vaši žádost vzal patrně jako klasickou výpověď a v tom případě běží 2-měsíční výpovědní doba, v níž musíte stále ještě konat své pracovní povinnosti až do jejího uplynutí. Zaměstnavatel žádost ve znění "výpověď dohodou" ani nemusí akceptovat, protože z ní není jasné, jestli jde o návrh dohody o rozvázání PP anebo o výpověď.

 19. zuzana stehlíková

  Dobrý den, bylo to naúsáno jako ukončení pracovní poměru dohodou, dále jsem tam napsala ke kterému datu, dále jsem napsala, že souhlasím se zaškolením nové uchazečky ikdyž budu i v novém zaměstnání, budu i tak nápomocná…konatel mi řekl, že to bere na védomí, ale odejít múžu až když někoho zaškolím, jenomže se tady nic nedeje a každý si dáva načas s 2 měsíční výpovední lhútou.

  Taky jsem slišela, že když pak bych odešla, múže zažádat o náhradu škody, v jaké výši? např.ve výši mého měsíčního platu? Jenomže jestli to zajde takhle daleko, nevím kdo tady bude zaškolovat, když to nikdo neví, jenom já, tak proč se nechce dohodnout?

 20. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, dohoda o rozvázání PP je dvoustranný právní úkon. To, že Vaši žádost pouze vzali na vědomí, ale nepodepsali ji, znamená, že žádná dohoda uzavřena nebyla. Z Vaší strany šlo jen o návrh, který zaměstnavatelem nebyl akceptován. Tudíž pochybuji, že by Vám nějaký nárok na "náhradu škody" vůbec vznikl, když Váš PP (podle toho co píšete) vůbec nesměřuje k tomu, že by měl být ukončen. Momentálně nemáte žádný právní důvod, který by tomu nasvědčoval. A proč se s Vámi nechtějí rozumně dohodnout, tak to nemohu soudit. Když nemáte podepsanou dohodu, nezbude Vám nic jiného než podat klasickou výpověď a odejít až po skončení výpovědní doby. Pak už Vás nějaké zaškolování nových zaměstnanců zajímat nemusí.

 21. zuzana stehlíková

  Dobře, co se stane, když k tomu 14.4. jednoduše odejdu k novému zamestnavateli. Jednoduše vědí, že mám jít k tomu a tomu datu pryč, tak jim řeknu, že jdu, sem-tam, než někoho najdou budu dělat práci pomimo, ale jednoduše odejdu. Co pak? Prakticky mně múže zažalovat zamestnavatel? …ale teoreticky co by mu to bylo platný?

 22. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, váš PP neskončí platně, asi jste vůbec nepochopila, že nemáte v ruce nic, na základě čeho by Váš PP měl skončit. To, že jste si stanovila nějaké datum odchodu a oni "o tom vědí" neznamená, že můžete jít. Vy přestanete chodit do práce, nebudete plnit své pracovní úkoly, čímž hrubým způsobem porušíte povinnosti. Zaměstnavatel s Vámi pak může okamžitě zrušit PP a uplatnit proti Vám náhradu škody, kterou způsobíte tím, že jste bezdůvodně přestala chodit do zaměstnání. Považujte tuto odpověď za konečnou. Nejste jediná, kdo potřebuje poradit.

 23. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, místo zděšení si raději jako zaměstnavatel důkladně pročtěte zákoník práce. Nenastoupení zaměstnance do práce ve výpovědní době je zvlášť hrubé porušení pracovních povinností a je možné se zaměstnancem okamžitě zrušit PP. Kromě toho je možné požadovat náhradu škody, která zaměstnavateli takovým jednáním vznikla (nevznikly hodnoty, které zaměstnanec obvykle vytvářel, ušel očekávaný zisk, bylo třeba zajistit nového zaměstnance a jeho zaškolení apod.). Dobrý právník by si měl se žalobou o náhradu škody poradit. Takže myslím, že způsob jak dostatečně ochránit Vaše práva existuje. Obdobně se dá postupovat i při neplatném rozvázání PP (tedy např. při pouhém oznámení zaměstnance, že končí).

 24. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, k tomu je třeba znát důkladně průběh celého případu. PP však běžel po celou dobu a bylo na zaměstnavateli, aby Vám nabídl práci. Pokud tak neučinil včas, pak šlo o překážku na jeho straně, za kterou Vám náleží náhrady mzdy (i když jste nepracoval).

 25. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, podle §69/1 ZP platí, že zrušil-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatně pracovní poměr okamžitě, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.

  Takže tyto odvody do doby rozhodnutí soudu nebo opětovného zaměstnání dotyčné osoby platit musíte. Další podrobnosti si zjistěte u mzdové účetní.

 26. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ohledně porušování ZP lze podat podnět inspektorátu práce, který může nedostatky pokutovat.

  Dlužné nároky však za Vás nevymůžou, to se musíte obrátit na soud se žalobou o zaplacení, kde se bude prokazovat co a v jaké výši Vám dluží.

  Pokud jde o dlužné pojistné, pak je možné

  1) podat trestní oznámení pro TČ neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení, na zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti podle §147 trestního zákona (pokud neodvedené platby dosáhli alespoň 50.000,-Kč) a kromě toho

  2) doplatit si dlužné pojistné sám a vymáhat po něm náhradu škody, kterou Vám způsobil.

 27. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, za takové pochybení by Vám sice okamžité zrušení dát mohl, ale pokud byste ho napadla u soudu pro neplatnost, pak by prohrál. Jako důvod okamžitého zrušení by tohle totiž u soudu neobhájil. Jde pouze o plané výhrůžky.

 28. Karel Dlouhý

  Dobrý den, "okamžitá výpověď dohodou" je nesmysl.

  Musíte si rozmyslet, jaký úkon chcete učinit.

  Můžete dát návrh na rozvázání pracovního poměru dohodou a pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, tak k dohodnutému datu pracovní poměr skončí (nejde o výpověď, takže žádná výpovědní lhůta tam není).

  Nebo můžete dát výpověď, tam platí 2měs. výpovědní lhůta ze zákona (tj. když Vaši výpověď převezme zaměstnavatel do konce ledna 2009, skončí pracovní poměr 31. 3. 2009.

  Obojí můžete dát, i když jste v pracovní neschopnosti.

 29. oldřich michl

  Pracuji na pobočce této firmy v Pisku. V prosinci roku 2008 se k mým uším doneslo, že tuto pobočku chystají zrušit.Ve čtvrtek dne 12.2.2009 mne neohlášeně

  navštívila vedoucí poboček , která firmu v těchto věcech zastupuje.S pomoci dalšího neznámého člověka mě pod tlakem donutila podepsat výpoveď dohodou s argumenty, že mám v pokladní knize manko a výhružkami zavoláním policie,

  pokud dohodu nepodepíši. V pokladně jsem fyzicky manko neměl a veškeré doklady jsem odeslal do účtárny firmy dnes, dne 13.2.2009.K dnešnímu dni jsem nebyl písemně informován o žádném mé pracovní nekázni ani o žádných jiných neodstatcích k mé pracovní činnosti či výkonnosti.

  Dnes ráno, když jsem znovu pročítal výše zmiňovanou Výpoveď z pracovního poměru.Je v ní uvedeno, že výpoveď dávám z pracovní pozice administrativní pracovník, ale já mám v pracovní smlouvě pracovní zařazení zaměřovací technik- zasobovač.

 30. Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  "bude odebrán osobní příplatek" – bylo uvedeno, od kterého data?

  Co odbory?  § 56

  Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

  Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

  b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

  § 60

  Okamžité zrušení pracovního poměru musí zaměstnavatel i zaměstnanec provést písemně, musí v něm skutkově vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným, a musí je ve stanovené době doručit druhému účastníku, jinak je neplatné; uvedený důvod nesmí být dodatečně měněn.  viz "Úplná znění"

  stačí, že nebyla vyplacena část mzdy ; musí uplynout 15 dnů po termínu splatnosti.

 31. Martina Eliášová

  Opisuji přesné znění závěru:

  Pí.učitelce nebude přiznán osobní příplatek do doby nápravy zjištěných skutečností.

  A to podepsáno k včerejšímu datu.Tedy dle zdravého úsudku bych to brala od data podepsání tohoto záhadného dokumentu.

  Kdy jsem byla seznámena s jejími výtkami.Ovšem výplata za únor ,je sice napsána ve smlouvě by měla chodit kolem 15.dne v měsíci chodí většinou dříve a výplata přišla již bez zmíněného příplatku.Což považuji za něco,co bylo uděláno za mými zády.Chtěla bych opdejít co nejdříve,protože situace je už neúnosná tedy ihned,místo kam bych mohla co nejdřív nastoupit už také v podstatě sehnané mám,ale obávám se,že na dohodu nepřistoupí schválně a chci se vyhnout dvouměsíční výpovědní lhůtě,ale samozřejmě taky pí.ředitelce za to co dělá za mými zády a není to podle pravidel a myslí si že jsem hloupá ,že na to nepřijdu si uvědomit,že asi na místu ředitele nemá co dělat.

 32. Roman M.

  Dobrý den,

  prosím Vás napsala jste že ukončíte pracovní poměr dohodou a o řádek výše jste uvedla že Vám zaměstnavatel dáva výpověď dle 52-c. Ale to je kočkopes, ty dva akty jsou nesloučitelné. Nemůžete dostat výpověď a dohodnout se na ukončení poměru ve stejném čase.

  Jednoduše jsou tu asi 2 možnosti:

  – zaměstnavatel Vám dá výpověď dle §52 písm c) a vy po 2 měsících(co může být nedřív 30.10.2009) v práci skončíte a dostnete odstupný ve výši 3 průměrných platů. Takové rozhodnutí musí být zdůvodněno ve výpovědi.

  – uzavřete dohodu se zaměstnavatelem. V rámci dohody doporučuji sjednat minimálně 5 měsíční odstupný.

  Pokud poměr ukončíte dohodou pak težko lze namítat že vás zaměstnavatel nahradil.

  Pokud však dostanete výpověď dle §52 písm c) pak lze namítat že vaše nadbytečnost byla jenom fabrikát aby se vás zbavili. To však obnáší soudy, tahanice a strkačky. No prostě šou

 33. Milan Zeman

  Domnívám se, že výpověď je platná, pouze dojde k ukončení pracovního poměru uplynutím výpovědní lhůty, tj. 31.5.2010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>