Kde uplatnit reklamaci

 

Právní řád zajišťuje kupujícím rozličná práva. Jedním z nich je oprávnění reklamovat věc v zákonem dané záruční době. Věc se reklamuje u prodávajícího, u kterého byla zakoupena. Je-li však v záručním listě uveden jiný podnikatel určený k opravě, který je v místě prodávajícího nebo v místě pro kupujícího bližším, uplatní kupující právo na opravu u podnikatele určeného k provedení záruční opravy.

Zásadně platí, že prodávající je povinen přijmout reklamaci v kterékoli provozovně, v níž je přijetí reklamace možné s ohledem na sortiment prodávaného zboží nebo prodávaných služeb, a to včetně sídla podnikatele. Pokud tedy zakoupíte přehrávač u prodejce v Praze, je možné jej reklamovat v Brně u stejného prodejce. Prodejce v Brně Vás za takových okolností nemůže odmítnout s tím, že je možné zboží reklamovat pouze v místě nákupu.

Jestliže se stane, že prodejce svoji provozovnu zruší, neznamená to, že nemůžete uplatnit reklamaci. Zákon na ochranu spotřebitele ukládá každému prodávajícímu, který ukončuje činnost v provozovně informovat živnostenský úřad, kde lze uplatnit reklamaci. Dozor nad touto povinností provádí obecní živnostenské úřady. Pakliže byl prodejce převzat jiným prodejcem, přešla na nabývající subjekt práva ale i povinnosti původního prodejce, a tak je možné uplatňovat reklamaci u tohoto subjektu. Platí, že pokud jste například zakoupili zboží u prodejce AB s.r.o., který byl převzat společností XY s.r.o., můžete svá práva uplatňovat u společnosti XY s.r.o.

Práva a povinnosti se nevztahují jen na prodejce v tzv. kamenných obchodech, ale i na stánkové prodejce. To, že spotřebitel nakoupí na tržišti ještě neznamená, že nemá stejná práva. Provozovnou ve smyslu živnostenského zákona je i stánek, pojízdná prodejna a obdobné zařízení, které slouží k prodeji zboží nebo k poskytování služeb. Každá provozovna, tj. i stánek, musí být viditelně a trvale označena. Stánek a pojízdná prodejna musí být navíc oproti základním identifikačním údajům (obchodní firma, název nebo jméno a příjmení a IČO) označena i údajem o sídle nebo místě podnikání. Z § 14a zákona o ochraně spotřebitele pak vyplývá povinnost provozovatele tržiště (včetně obce pronajímající část veřejného prostranství), vést evidenci prodávajících.

Jeden z předešlých příspěvků byl věnován nákupům uskutečňovaným prostřednictvím prostředků umožňující komunikaci na dálku. V této souvislosti je třeba připomenout, že prodejce po uzavření smlouvy, nejpozději však před plněním musí spotřebiteli písemně poskytnout mimo jiné i informace o službách po prodeji a zárukách. Účelem je poskytnout spotřebiteli dostatečné informace potřebné k uplatnění reklamace.

Závěrem je třeba zmínit, že v případě, že Vám bude zasláno zboží na dobírku, nemusíte nutně uplatňovat reklamaci poštou. Můžete osobně vadnou věc odevzdat i v provozovně prodávajícího, přičemž o místech uplatnění reklamace platí to, co bylo uvedeno výše.

 

Petr Sprinz, autor je studentem Právnické fakulty Palackého univerzity v Olomouci

20 komentářů u „Kde uplatnit reklamaci

 1. Stanislav

  Nevíte, jak se tato ustanovení vztahují na služby? Konkrétně mi jde o překlady a tlumočení, vztahuje se na ně reklamační lhůta 24 měsíců také?

 2. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  tyto služby upravuje ustanovení o smlouvě o dílo, konkrétně § 646 odst. 1 občanského zákoníku, který záruční dobu stanoví na délku 6 měsíců.

 3. Ivo Ladenberger

  V prosinci 2006 jsem si zakoupil ve značkové prodejně telefon a s tím souhlasil s dalším prodloužením smlouvy na 2 roky. V srpnu 2007 telefon přestal pracovat. V téže značkové prodejně telefon převzali s tím že zajistí opravu. Po týdnu mi telefon vrátili že autorizovaný servis závadu neuznal že se jedná o oxidaci uvnitř telefonu. Na protokol o reklamaci jsem napsal že s tímto závěrem reklamace nesouhlasím. Telefon jsem s reklamačním protokolem odeslal na zákaznické centrum, že trvám na opravě nebo výměně telefonu. Ze zákaznického centra mě odpověděli že za závadu nemůžu ani já ani oni avšak musí respektovat rozhodnutí autorizovaného servisu a vadný telefon mi poslali zpět. Podal jsem tedy výpověď k ukončení smlouvy s tím že nebudu hradit služby které nemohu kvůli vadnému telefonu využívat. Výpovědˇmi byla zamítnuta pro to že jsem podepsal smlouvu na 2 roky.

  Pokud je to možné žádám o radu jak tuto věc co nejrychleji ukončit.

 4. Michaela Tobolková

  V ASKU jsme koupili koženou sedací soupravu. Doma jsme zjistili, že na jednom místě je kůže zeslabená, má jinou strukturu a je tam žlutozelená skvrna. Skvrny se po několika dnech začaly tvořit i jinde. Na naši reklamaci byla odpověď, že jsme to způsobili sami a tím, že je to uzavřeno. Můžeme se nějak bránit?

 5. Zdeněk Dušek

  18.12.08 jsem koupil v obchodu mobi který se občas zasekl a nefungoval. V prodejně po 2 dnech mě řekly že byl telefon předveden a že mě peníze vrátit nemohou a musím dát telefon do opravy. Po 4 dnech jsem zjistil že telefoní připojení přes bluetooth v mém autě kde je namontována originál sada špatně funguje. Projevuje se tím že displej na mobilu se furt zapína a nejde vypnout. To způsobuje že baterije v telefonu je po 6hod.vybitá a při jízdě v noci telefon oslňuje. Podotýkám že s jiným zařízením bluetooth telefon funguje. Po konzultaci s výrobcem nelze telefo opravit protože není nový opravný software pro tento telefon. Mám nárok na vrácení peněz i když se závada projevuje jen na mém zařízení v autě.

 6. robert galbavy

  Před časem jsem srazil srnu, auto jsem dal do servisu který využívá externího karosáře. Práce byla odvedena opravdu kvalitně, ale auto se vrátilo s poškozeným kulovým čepem na pravé poloose. O závadě mě nikdo neinformoval. Kdo je zodpovědný za poškození a na koho náklady bude odstraněna?

 7. Michala Rajmanová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat ohledně reklamace. Dne 10.3.2009 jsem si u nejmenovaného operátora zakoupila nový mobilní telefon, po roce a čtvrt se tento telefon začal zasekávat. Tento telefon jsem tedy dala na reklamaci, telefon mi byl po 3 týdnech "opraven". Když sem si telefon vyzvedávala tak mi prodávající řekl, že telefon je v pořádku, že ho opravili a že tento telefon prošel kontrolou. Telefon sem se tentýž den pokoušela zapnout ale vůbec nereagoval. Druhý den jsem ho odnesla znova na reklamaci, ale prodávající mi řekl, že telefon sem si poškodila sama že sem si tam instalovala vlastní software a tím pádem tedy nemám nárok na reklamaci. Radila sem se se známou, která prodává telefony a bylo mi řečeno at na prodejnu telefon odnesu a požaduju reklamaci, na kterou mám nárok, jelikož sem si žádný software do telefonu neinstalovala a s telefonem ani jinak nemanipulovala. Nárok na reklamaci mi byl zamítnut. Jestli mohu někoho požádat o radu co mám udělat aby mi reklamaci uznali?

 8. Martin Wolf

  Dobrý den,

  při reklamaci sportovního batohu, který nebyl nijak přetěžován a začal se mu párat zip mi byla reklamace zamítnuta s tím že se jedná o mechanické poškození. Dle mého názoru je termín mechanické poškození buď přetížení batohu nebo jeho poškození špatným zacházením ve smyslu prodření, protržení etc. Dále mne zaskočilo že firma u které jsem batoh reklamoval mne nijak neinformovala o stavu reklamace, majitel mi sdělil že nemá ze zákona povinnost mi volat že je reklamace vyřízena.

  Předem děkuji za Váš názor

 9. Lenka Hrušková

  Dobrý den,při reklamaci relaxačního křesla nám po 2 měsících povolil lepený spoj na otočné noze křesla.Křeslo jsme odvezli k reklamaci ,kde si zapsali důvod reklamace a že nás vyrozumí písemně.

  To se také stalo,v dopise stojí :na základě posudku reklamačního technika jsme nuceni reklamaci zamítnout ,jako neoprávněnou,podnož křesla je poškozena mechanicky,nejedná se o vadu výrobku.

  Dle mého názoru,pokud povolí lepené spoje po tak krátkém užívání věci,tak je asi někde chyba,že bychom na křeslo měli jen koukat a NESEDAT na něj??:D Nebo jsme na křeslo byli příliš těžcí? 😀 Jenže nic takového u výrobku uvedeno nebylo!

  A tak si pro poškozené křeslo za 5 tis. můžeme laskavě kdykoliv přijet a tím je pro prodejce reklamace vyřízena.

  Moc zajímavé,tak pozor,koupíte li si třeba židli,doma na ní budete i sedět,povolí Vám jedna noha,tak si jí laskavě zalepte sami a neobtěžujte prodejce,je to zkrátka Vaše mechanická chyba,že jste židli užívali běžným způsobem :D:D

  Co Vy na to 😀

 10. Stanislav

  Děkuji pěkně.

  Mám tomu rozumět tak, že když překladatelská agentura ve svých Všeobecných obchodních podmínkách (případně ve Smlouvě o dílo) uvádí jako reklamační lhůtu 14 dní – 1 měsíc, tak je to vlastně protiprávní? Dělají to tak téměř všechny překladatelské agentury :)

  Mohu tedy reklamovat tlumočení, když jsem na základě špatného překladu tlumočníka na obchodní schůzce uzavřel špatnou smlouvu s obchodním partnerem, protože jsme si kvůli tlumočníkovi nerozumněli? Zjistili jsme to po 3 měsících…

 11. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejenom reklamovat překlady, ale určitě stojí za zvážení vymáhání případně vzniklé škody, která Vám uzavřením špatné smlouvy vznikla.

 12. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  co se týče reklamace telefonu samotného, pokud prodávající řekne, že jde o oxidaci, bohužel s tím nic moc neuděláte. Oxidaci nevyloučí ani znalecký posudek, bohužel.

  Co se týče smlouvy, neznám její text a podmínky ukončení smlouvy. Nicméně obecně přece poskytovaná služba nesouvisí s telefonem, ale se SIM kartou. Můžete si pořídit nový a služby dále využívat.

 13. Ivo Ladenberger

  Děkuji za odpověd´,která mě příliš nepotěšila.Osobně se domnívám že na záruční servis telefonu mám ze zákona nárok. Nebo je oxidace telefonu ze zákona vyjmuta ?

 14. Jaroslav Urban

  Dobrý den.chtěl bych poradit.Jsou to dva roky co mě otec koupil mobilní telefon a od té doby jsem ho měl na dvou stejných reklamacích a jedné jiné.Když jsem telefon šel reklamovat po čtvrté tak mě bylo řečeno že my peníze navráceny nebudou prý mi vyměnily vnitřek telefonu ale nikdo mi to nesdělil.a dnes jsem se dozvěděl že po výměně vnitřku nabývá nová 2letá záruka.řečeno mi to nebylo a reklamační list mám papír.dnes mi telefon poslali na posudek o rozhodnutí buť prý vrácení peněz nebo oprava ale to je pátá oprava a mě to nebaví.můžete mi poradit.?

 15. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  nejde o to, že by oxidace byla vyňata ze zákona, ale o to, že za ni prodejce neodpovídá.

  Můžete se pokusit obrátit se na znalce.

 16. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete si nechat vypracovat znalecký posudek a jestliže ten zjistí, že vadu jste nezpůsobili Vy, předložte tento posudek Asku a opětovně zboží reklamujte.

 17. Michaela Tobolková

  Dobrý den,

  závěr znaleckého posudku zněl, v náš prospěch. Bohužel, není nám to nic platné, na náš dopis nám neodpověděli. Tímto to vzdáváme, už jsme znechuceni, nebaví nás to a soudit se nebudem, asi na to právě čekali.

 18. Jan Nový

  Pokud jde o zákonnou povinnost prodejce informovat spotřebitele o vyřízení reklamace, bohužel mezi veřejností (včetně ČOI či SOS Spotřebitel) převládá mylný názor, že tuto povinnost prodejce nemá. K tomu tedy sděluji, že dle Ústavní soud v nálezu ze dne 10. 11. 2009, sp. zn. III. ÚS 2983/08 dovodil, že prodejce tuto povinnost má a pokud ji v rámci 30ti denní lhůty nesplní, je možné na reklamaci nahlížet jako na nevyřízenou se všemi důsledky, tzn. i právem spotřebitele na odstoupení od smlouvy a vrácení kupní ceny. Znění nálezu najdete na http://profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=16&id_article=253350&csum=76d95827 a případný komentář třeba na http://www.epravo.cz/top/clanky/k-nalezu-ustavniho-soudu-ze-dne-10-11-2009-sp-zn-iii-us-298308-o-povinnosti-prodavajiciho-informovat-spotrebitele-o-vyrizeni-reklamace-prodejcem-62643.html

 19. Martin Wolf

  velice děkuji za tuto odpověď, mám písemný záznam z prodejny který jsem si na prodavačce vyžádal kde mi potvrdila datum mé návštěvy (2dny po vypršení 30ti denní lhůty na vyřízení reklamace)

 20. Jan Nový

  Potvrzení Vaší návštěvy nic nedokazuje. Prodejce musí dle výše uvedeného nálezu ÚS prokázat, že Vás o vyřízení reklamace informoval během 30ti denní lhůty (pokud nebyla smluvně dohodnuta delší), případně že došlo mezi Vámi a prodejcem k dohodě o tom, že Vy sám musíte prodejce kontaktovat (tato klauzule může být součástí reklamačního protokolu). Pokud k této dohodě nedošlo a prodejce Vás o vyřízení reklamace neinformoval o vyřízení reklamace, máte (opět odkazuji na nález ÚS) nárok na odstoupení od smlouvy a na vrácení kupní ceny, ať již byla reklamace shledána oprávněnou či nikoliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>