Záruční list

 

Reklamace je uplatnění práva z odpovědnosti za vady. Často se stává, že obchodníci odmítnou převzít reklamované zboží jen proto, že kupující nepředložil záruční list. Tato praktika ovšem nemá oporu v právním řádu. Žádný z předpisů nestanoví, že kupující záruční list předložit musí. Prodávající je však oprávněn požadovat od kupujícího, aby mu prokázal uzavření smlouvy o koupi daného zboží. 

Vydaný záruční list může posloužit k tomuto účelu, ale jak již bylo řečeno, není to jediný způsob prokázání koupě. Záruční list může být bezpochyby nahrazen i jiným dokladem o koupi jako je paragon či dodací list. Platná je ovšem i výpověď svědka, který byl přítomen prodeji. Obecně platí, že za důkaz mohou sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci.1 Prodejce tedy není zásadně oprávněn odmítnout reklamaci z důvodu nepředložení záručního listu. 

Co se týče vydávání záručního listu, pokud není stanoveno jinak, prodejce není povinen záruční list vystavit. Prodávající se povinen záruční list vystavit v případech, kdy je o to požádán, a kdy poskytuje delší záruku než je stanovená zákonem. 

Je-li prodejce požádán o vydání záručního listu, musí záruční list obsahovat následující identifikační údaje prodávajícího: 

– jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firma

– identifikační číslo

– sídlo, jde-li o právnickou osobu nebo bydliště, jde-li o fyzickou osobu. 

Prodávající může namísto záručního listu výjimečně vystavit jen doklad o zakoupení zboží. Tato výjimka je podmíněna dvěma skutečnostmi: 

1. Prodávající neposkytuje delší záruku než tu, jaká je stanovená zákonem. Pokud totiž poskytuje záruku delší, ze zákona musí záruční list vždy vydat. 

2. Umožňuje- li to povaha věci. 

Výjimka je stanovena proto, aby nebyl prodávající nepřiměřeně zatěžován vydáváním záručním listů k běžnému zboží. 

Co se týče dokladu o koupi, prodejce jej musí taktéž ze zákona vystavit na požádání. Zde již není stanovena žádná výjimka. Doklad musí obsahovat uvedení data prodeje zboží, určení o jaké zboží se jedná, cenu zboží, jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu prodávajícího a jeho identifikační číslo. Pokud prodejce odmítne doklad vydat, dopustí se správního deliktu a hrozí mu finanční postih ve výši až 1 000 000 Kč. 

Pokud je to s ohledem na poskytovanou záruku potřebné, prodávající v záručním listě navíc : 

– srozumitelným způsobem vysvětlí obsah poskytované záruky 

– uvede její rozsah, podmínky, dobu platnosti a způsob, jakým je možno uplatnit nároky z ní plynoucí (podmínky a rozsah prodloužení záruky je třeba uvést navíc vždy, pokud je záruka rozšířená nad rámec zákona). 

Závěrem bych shrnul, že není povinností předkládat záruční list při uplatnění reklamace. Prodejce nemůže odmítnout přijetí reklamace jen z toho důvodu, že záruční list není předložen. Přesto bych doporučil zejména při koupi hodnotnějších věcí požádat prodávajícího o záruční list nebo o doklad o koupi, neboť oba dokumenty usnadňují případný spor.

 

Petr Sprinz, autor je studentem Právnické fakulty Palackého univerzity v Olomouci

1 § 125 občanského soudního řádu

11 komentářů u „Záruční list

 1. Renáta Hubáčková

  Díky za radu,jen mám k tomu jeden dotaz.V obchodě mi foták k reklamaci přijali i bez záručního listu,ale po 14 dnech mi ho vrátily že mi ho bez záručního listu neopraví jen když si to zaplatím .Mají právo takhle jednat nebo to mám skusit znovu?Díky za radu určitě se to bude hodit i jiným lidem.

 2. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nikoliv. Záruční list není podmínkou pro reklamaci. Jediné, co se musí prokázat je, že jste věc koupila právě v konkrétním obchodě (účtenky, paragon, výpis platby kartou, svědek apod.). Je to výmysl prodávajícího, který nemá základ v zákonech. Takové nesolidní jednání je možné hlásit na České obchodní inspekci.

 3. Václav Houdek

  Dobry den, vlastním notebooka u kterého mi zanedlouho vyprší záruka a poslední půlrok ho musím neustále posílám na záruční opravy pro jeho neustálou poruchovost. Mám obavy že tyto probléni se budou projevovat i nadále ale po vypršení záruky budu muset tyto služba hradit. Proto se chci zeptat jestli existuje možnost odstoupení od koupi (kompletní vyměny zboží nebo vrácení peněz) a popř. jaké jsou jeho podmínky.

 4. Michal Frohlich

  je povinen obchodník přijmout reklamaci, pokud mám jen záruční list a objednávku zboží?

  Dańový doklad – paragon jsem ztratil, ale obchodník by měl mít originál. Ten však odmítl vyhledat a převzít reklamaci…

 5. Karel FxF

  Dobry den, mam takovy problem prodejce mi nechce uznat reklamaci protoze na zarucnim listu je napsan jiny kupujici, jelikoz jsem tuto vec koupil od predchoziho majitele a ten jej koupil pres internet, je logicke ze tam nejsem uveden. Ma tedy prodejce narok na odmitnuti reklamace?

 6. Petr Vlašánek

  Dobry den.Před rokem a pul jsem zakoupil ponorne cerpadlo do vrtane studny.Pouzival jsem ho pouze pro potrebu stavby RD.V prosinci min.roku jsem se nastehoval do novostavby a totez cerpadlo mi slouzilo po dva mesice k pokryti spotreby vody v domacnosti.V prubehu ledna zacaly problemy s provozem, cerpadlo bezi cca 2 min. a pote ho vyradi el.ochrana.Timto chci jen rici,ze neni znicene,ale jen ma poruchu.Jelikoz je jeste v zaruce,chtel jsem ji uplatnit.Bohuzel nemohu po stehovani nalezt zarucni list a mam jen doklad o koupi, kde je jasne popsan typ atd.Reklamuji u prodejce a ten mi odmita cerpadlo prevzit s tim,ze se tento typ zbozi(cerpadla)neda bez zar.listu reklamovat.Pry na zar.listu musi byt zaznaceno odborne zapojeni cerpadla atd.Prodejce patrne preda cerpadlo autoriz.servisu a ten se vyjadri.Chci se zeptat zda existuji nejake vyjimky,kdy je opravdu nutne mit zar.list a ma tedy prodavajici pravdu a muze odmitnout opravu v zarucni dobe?Dekuji.

 7. Petra Janková

  Dobrý den

  pokud si v obchodě vyžádám paragon,musí mi ho prodávající vystavit? Po pročítání příspěvků na netu mluví každý jinak. Můj zaměstnavatel mi dal peníze na oblečení,ale bez paragonu mi to neuzná a v obchodech se setkávám jen s tím,že mi dají účtenku z pokladny,že paragony nevystavují. Teď jsem se dočetla,že jim za odmítnutí hrozí i pokuta,je to pravda?

 8. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, odstoupit lze, pokud má věc vadu, kterou nelze odstranit anebo se vyskytne 3x stejná nebo 4x různá vada. Doba od uplatnění reklamace do převzetí opraveného zboží se do běhu záruční doby nezapočítává, takže o tuto dobu se "nastavuje" celková záruční doba.

 9. Stanislav Prošek

  V vašem případe se jedná o proti právní jednání, jelikož raklamace se vztahuje na výrobek ne na kupujicí, tudiž prodejce má plne právo vám reklamaci uznat…

 10. Stanislav Prošek

  V vašem případe se jedná o proti právní jednání, jelikož záruční list se vztahuje na výrobek a ne na kupujicí. A tak prodejce vám musí reklamaci uznat…

 11. Jaroslava Topferová

  Dobrý den,

  není tomu tak. Smluvními stranami jsou původní prodejce a kupující, nový vlastník je pro původního prodejce 3.osobou. Při takovémto prodání věci zůstává nositelem práv z odpovědnosti původní kupující, nikoliv nový.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>