Bezdůvodné obohacení

 

Občanský zákoník definuje bezdůvodné obohacení jako majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadl, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů. Dodává, že kdo takto získal prospěch, musí ho vydat. Jedná se tedy o čtyři různé důvody, kdy může bezdůvodné obohacení vzniknout. Plnění bez právního důvodu znamená, že jedna strana získala majetkový prospěch, avšak neposkytla oproti němu odpovídající plnění a obvykle spočívá v omylu při poukázání nějaké částky. Takový omyl může spočívat v poukázání částky vyšší než poukázána měla být nebo v poukázání částky jiné osobě (např. špatné číslo účtu, omyl v tom, kdo je oprávněn nějakou osobu zastupovat apod.). Plnění z právního důvodu, který odpadl spočívá v takovém plnění, kdy osoba, která po jistou dobu byla k převzetí plnění oprávněna, k tomu již v době plnění oprávněna není. Obvykle dochází ke změně právního stavu věci a tato osoba nemá k věci žádný vztah nebo ho má pozměněn a není oprávněna přijmout plnění v původní výši. Obdobně můžeme charakterizovat plnění z neplatného právního úkonu. Pokud se jedná o relativní neplatnost (tedy neplatnost, které se musí jedna ze stran dovolat), pak i zde existoval právní důvod, ale změnou stavu (námitkou neplatnosti) dochází k nutnosti vrátit neoprávněně získaný majetkový prospěch. U absolutní neplatnosti (tedy neplatnosti dané ze zákona) neexistoval právní důvod vůbec. Důvody neplatnosti právního úkonu mohou být různé, vztahovat se k formě, obsahu i podmínkám jakéhokoli právního úkonu. S tímto důvodem souvisí i zákonné ustanovení, které říká, že je-li smlouva jako dvou- nebo vícestranný právní úkon neplatná nebo byla-li zrušena, je každý z účastníků povinen vrátit druhému vše, co podle ní dostal. Povinnost vydat majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů je samozřejmou zásadou, otázkou však může být rozlišení poctivých a nepoctivých zdrojů. Obvykle se tak v konečné fázi děje až soudní cestou.

Bezdůvodně se obohatil i ten, za nějž bylo plněno, co po právu měl plnit sám. Zde sice nezískává osoba majetkový prospěch, který by spočíval ve zvýšení jeho aktiv, ale tento prospěch spočívá v tom, že nedojde k jejich snížení, ačkoliv se tak podle práva stát mělo – tato osoba tedy měla např. zaplatit určitou částku, ale neučinila tak.

Zákon dále stanoví situace, které se za bezdůvodné obohacení nepovažují. Za bezdůvodné obohacení se tak nepovažuje, bylo-li přijato plnění promlčeného dluhu nebo dluhu neplatného jen pro nedostatek formy. Rovněž se za bezdůvodné obohacení nepovažuje přijetí plnění za hry nebo sázky uzavřené mezi fyzickými osobami a vrácení peněz do hry nebo sázky půjčených. U soudu se však těchto plnění nelze domáhat – jedná se o tzv. naturální plnění, kterým zákon z pochopitelných důvodů neposkytuje tak silnou ochranu.

Pokud máme označit osobu, které má být bezdůvodné obohacení vydáno, pak se opřeme o zákonné ustanovení § 456 občanského zákoníku, které říká, že „předmět bezdůvodného obohacení se musí vydat tomu, na jehož úkor byl získán. Nelze-li toho, na jehož úkor byl získán, zjistit, musí se vydat státu“.

Předmět bezdůvodného obohacení se pro účely navrácení bude lišit podle toho, zda byla osoba, která získala takový prospěch v dobré víře či nikoliv. Obecně platí, že musí být vydáno vše, co bylo nabyto bezdůvodným obohacením. Není-li to dobře možné, zejména proto, že obohacení záleželo ve výkonech, musí být poskytnuta peněžitá náhrada. S předmětem bezdůvodného obohacení musí být dále vydány i užitky z něho, pokud ten, kdo obohacení získal, nejednal v dobré víře. Ten, kdo předmět bezdůvodného obohacení vydává, má právo na náhradu nutných nákladů, které na věc vynaložil (a to i když v dobré víře nebyl). Je-li však povinen předmět bezdůvodného obohacení vydat ten, kdo nebyl v dobré víře, může soud rozhodnout, že lze právo uspokojit i z věcí, kterých z bezdůvodného obohacení nabyl, a to i tehdy, jestliže za jiných okolností výkonu rozhodnutí nepodléhají. Dokud není právo na vydání předmětu bezdůvodného obohacení uspokojeno, nesmí dlužník s takovými věcmi v rozhodnutí uvedenými nakládat. Toto opatření jednoznačně sleduje fakt, že neoprávněný držitel věci může takovou věc zpeněžit, popř. získat za ni věc jinou, zejména z důvodu, že ví, že není oprávněným držitelem a chce se dané konkrétní věci zbavit.

Vymáhání bezdůvodného obohacení je možné samozřejmě i soudní cestou, obvykle je poměrně lehce prokazatelné (zejména pokud spočívá v plnění z omylu) a důkazně nenáročné (s výjimkou složitějších obchodních věcí).

 

Zbyněk Bouda, autor je studentem 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

8 komentářů u „Bezdůvodné obohacení

 1. Ivana Jurošová

  Syn koupil a po krátké době prodal auto 18.1.2008 na základě kupní smlouvy.V TP je stále původní majitel.6.1.09 přišel mail s mimos.vyrovnáním.Syn zaslal dotaz.

  Vážená paní,

  prosím o předložení kopie smlouvy, na základě, které Váš klient.. uplatňuje

  vrácení částky …,-Kč a prosím o uvedení důvodů, které mu bránili

  odstoupit od smlouvy již 18.1.2008.

  Děkuji.

  *

  Vážený pane,

  je-li smlouva absolutně neplatná, nelze od ní odstoupit, protože právně

  nikdy nevznikla a neexistuje. Z tohoto důvodu klient od předmětné smlouvy

  neodstupoval. Ve smlouvě o narovnání máte expressis verbis uveden právní

  titul – bezdůvodné obohacení. Vaši pozornost prosím upřete na § 489 zákona

  č. 40/1964 Sb., který uvádí, že závazky (tedy Vaše povinnost splnit závazek

  a právo mého klienta na plnění) vznikají nejen ze smluv, ale i z

  bezdůvodného obohacení.V ZÁVĚRU HROZÍ SOUDEM.

  Proč jde o bezd.obohacení ? I takhle se budou řešit přepisy aut v r.2009-prostě je po roce používání vrátíme pův.majiteli ?

 2. Markéta Klingerová

  Dobrý den, zaplatila jsem zálohu na ubytování dětského tábora 5000Kč. Tábor v daném zařízení nemohu uskutečnit, protože se nepřihlásilo dost dětí. Žádnou smlouvu jsme s ubytovatelem nesepsali, pouze jsem emailem ubytování objednala a poslala zálohu na účet, který mi ubytovatel určil. Koncem ledna jsem pak měla (podle emailu, který mi poslal) zaplatit polovinu ceny, do příjezdu na místo zbytek. Protože ale v tuto chvíli nemám moc přihlášených, nemohu požadovanou částku do konce ledna zaplatit, a proto jsem rezervaci zrušila (zatím též emailem, na který nemám zatím odpověď). Ubytovatel nemá na stránkách žádné obchodní podmínky, v emailu mi napsal pouze "zálohu", nikoli "nevratnou zálohu". Chci se zeptat, zda by mi za daných okolností mohl odmítnout vrátit zálohu, pokud možno v plné výši? Zda by to nebylo ono bezdůvodné obohacení? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.

 3. Markéta Svobodová

  Dobrý den.

  Chtěla bych poradit jak v případě kdy je pozemek zapsán na katastrálním úřadě pro dva manželské páry. Ovšem postupem času se jeden manželský pár rozhodl na tomto pozemku stavět druhou stranou mu to bylo schváleno, a tak na vlastní náklady podložené dokumenty postavili dílnu s polu s obytnou částí. Dnes se má pozemek prodávat ovšem druhá strana si dělá nárok na polovinu celeho pozemku včetně domu. Do domu neinvestovali ani korunu. Jak je tedy možné, že na to mají právo.

 4. marie děcká

  Dobrý den.mám takový problém s internetovým obchodem.

  Objednala jsem si 6.8.2009 a zaplatila za mobil 2499,-Kč.Po nekonečném vyžadováním mi majitel p.Hajda psal, že peníze vrátil na účet již 21.10.2009 po opětném dohadování a výmluvách mi poslal Domácí příkaz z 23.11.2009 Platba nebyla připsaná na můj účet do dnešního dne tj.29.1.2010 Od listopadu žádám p.Hajdu o výpis z účtu o odešlé platbě, od té doby již nekomunikuje.

  Děkuji předem za radu.

 5. Andrea Damaschinová

  Plnění bez právního důvodu znamená, že jedna strana získala majetkový prospěch, avšak neposkytla oproti němu odpovídající plnění a obvykle spočívá v omylu při poukázání nějaké částky. Takový omyl může spočívat v poukázání částky vyšší než poukázána měla být nebo v poukázání částky jiné osobě (např. špatné číslo účtu, omyl v tom, kdo je oprávněn nějakou osobu zastupovat apod.).

  Dobrý den, stala se mi velmi nepříjemná věc. Pracuji v bance, jednoho dne si přišla jistá paní vložit peníze na svůj účet,bohužel, u nás se počítá na kalkulačce, a paní jsem připsala o 40tis. více. Na druhou stranu dokladu jsem si napsala nominály a kolik mi jich dala, tak jsem na konci dne, přišla na to, kde mi 40tis. chybí. Volala jsem ihned paní, ale ta řekla, že chtěla o těch 40tis vložit více, a že si není vědoma toho, že by dala méně. Je nějaká možnost získat peníze od paní zpět? Děkuji Vám za Vaši odpověd.

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  Andrea D.

 6. David Jaros

  Dobry den, pred 2-3 lety jsem pujcil byvale kamaradce 5000 s tim, ze jsem ji je poslal na ucet a do informace pro prijemce jsem napsal, jak jsme se domluvili, ze budou penize vraceny do prosince tehoz roku. Mam vsechny sms, ktere se teto pujcky tykaji a i ted po te dobe mi neustale slibuje, ze mi penize posle. Dokonce jsme si stanovili i splatkovy kalendar, ale znovu se opakoval stejny pribeh a zadne penize neprisly. Chtel bych se zeptat, jestli se i v tomto pripade muze jednat o bezduvodne obohaceni a jake mam moznosti vymozeni penez, aniz bych sam na tom byl jeste vic skodny. Napadlo me, ze by mi treba s vydaji za soud pomohly uroky z prodleni, ale to je asi uz science fiction. Predem dekuji za odpoved.

 7. Andrea Damaschinová

  PS: kamery nebyly nastaveny, tak aby chránili i mne, tudíž ,je to tvrzení a to , že to mám napsané na zadní straně dokladu. Banka mi již dala k úhradě 50%. Zatím jsem je neuhradila, hledám pomocné rady, zda se tomu dá vyhnout. Ještě jednou děkuji za Vaši odpověď.

 8. Karel Dlouhý

  To je nemilé.

  Nerozumím tomu, co píšete: "bohužel, u nás se počítá na kalkulačce, a paní jsem připsala o 40tis. více. Na druhou stranu dokladu jsem si napsala nominály a kolik mi jich dala"

  Peníze přece přepočítáváte ručně, ne na kalkulačce.

  Když zkontrolujete výčetku, tak by to mělo souhlasit.

  Nejste na takové chyby pojištěná?

  Jak se tomu vyhnout – těžko, důkazní nouze …

  Pokud jsem pochopil, paní např. řekla, že vkládá 120 tis. Kč, ale dala Vám 80 tis. Kč a Vy jste jí potvrdila vklad 120 tis. Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>