Zvýšení mzdy v některých zvláštních situacích

 

Mzda se sjednává (musí být určena před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet, přičemž následně je zaměstnavatel povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti) v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popřípadě ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Z tohoto základního ustanovení lze odvodit, že výše mzdy je výsledkem jednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, omezená jen minimální výší mzdy a samozřejmě dále faktickou ekonomickou silou zaměstnavatele. Ovšem jsou situace, ve kterých musí zaměstnavatel zvýšit zaměstnanci mzdu, alespoň ve výši zákonem stanovenou.

Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Poskytnutím náhradního volna se vlastně vyrovnává rozsah odpracovaných hodin. Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci příplatek v uvedené minimální výši bez dalšího. Výjimku představují vedoucí zaměstnanci. U těch může být mzda sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas, je-li současně v rámci limitu práce přesčas v kalendářním roce stanoveného zákonem sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo přihlédnuto. V takovém případě dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno tomuto vedoucímu zaměstnanci nepřísluší.

Pro zaměstnance je velmi výhodné pracovat ve svátky. Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel se může alternativně se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve stejné výši, odpovídající průměrnému výdělku místo náhradního volna, šlo by tedy o příplatek 100 %. Může se však stát, že zaměstnanci, který nepracoval, připadne svátek na jeho obvyklý pracovní den. V takovém případě mu přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Prosté je určení výše mzdy za dobu noční práce. Za tuto dobu přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Ovšem v kolektivní smlouvě může být se zaměstnavatelem dohodnuta i nižší příplatek.

Za dobu práce ve ztíženém pracovním prostředí přísluší zaměstnanci dosažená mzda a rovněž příplatek. Určení ztíženého pracovního prostředí lze nalézt v nařízení vlády, které vymezuje i jeho charakteristiku. Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí nejméně 10 % ze základní sazby minimální mzdy.

Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze opět sjednat jen v kolektivní smlouvě.

Obvykle zaměstnavatelé poskytují příplatky i za práci ve směnách (mimo rámec noční práce). Časté je odstupňování odměny za ranní směnu, odpolední směnu a noční směnu. Nutno podotknout, že k tomuto mimo výše naznačený zákonný příkaz zaměstnavatele nic nenutí.

 

 Zbyněk Bouda, autor je studentem 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

13 komentářů u „Zvýšení mzdy v některých zvláštních situacích

 1. marie

  Prosím o radu.Pracuji ve školství – vychovatelka.Pracuji na poloviční úvazek, mám častečný inv. důchod.Prac.úvazek mám na 18 hod. týdně, který splnuji a mám na tento úvazek prac. smlouvu.Plný úvazek je 29 hod. Od 1. 1.2008, ale říkají, že mě chybí hodiny do plného úvazku? Příklad. máme ve škole volno třeba ted o Velikonocích, kolegyně s plným úvazkem si mohou nasuplované hodiny vybrat na toto volno a mě se napíše dovolená.Jedna kolegyně, která má plný úvazek byla v týdnu u lékaře cca. 3 hod. a té se propustka uznala a já byla také tak. Potvrzenou propustku jsem odevzdala a bylo mě řečeno, že mě budou ještě brát půl dne dovolené. Když jsem se zeptala, že ona má plný úvazek a já poloviční jak je toto možné, tak nedovedou odpovědět, jen že takto rozhodl p. ředitel.Mě to ale přijde postavené na hlavu, ale nevím kam se obrátit.A zjistit jak jsou postaveny úvazky vychovatelek a finančně hodnoceny. Co je přímá na nepřímá práce a dětmi a jak se fin. hodnotí.Děkuji

 2. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, školství a úprava pracovních poměrů v něm je specifická. Podle zákona 563/2004 Sb., je pedagogickým pracovníkem ten, kdo koná přímou vyučovací, přímou výchovnou, přímou speciálně pedagogickou nebo přímou pedagogicko-psychologickou činnost přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zvláštního právního předpisu, to je "přímá pedagogická činnost", a vykonává ji i vychovatelka. Vše ostatní je činnost nepřímá. Konkrétní podrobnosti si vyžádejte na školském odboru u zřizovatele vašeho školského zařízení. Tam by Vás měli informovat i o tom, jak je nastaven systém odměňování.

 3. Josef Kvita

  Dobrý den, Chtěl by se zeptat, když mam dohodu o provedení prace. A rozdavam propagačni materiály. Když letaky rozdávám v soboru a neděli mam právo na připlatyk? Protože mi můj zaměstnavatel tvrdí, že to není zaměstnani na hlavní pracovní poměr tak na to nemám právo. Má můj zaměstnavatel pravdu?

  J. Kvita

 4. Alena Svobodová

  Dobrý den,manžel odpracoval celou směnu 5.7,tudíž v sobotu a ve státní svátek.Příplatek nedostal vůbec žádný,prý proto,že to nebyl normální všední den,ale víkend.Je to možné? Nedostal ani příplatek za práci o víkendu,má vůbec na něco nárok.Je to malá firma,zaměstnance mají jen 3,ostatní lidi pracují na ŽL.DĚKUJI ZA RADU.

 5. M. I.

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaká výše náhrady mzdy mi náleží za prostoj způsobený zaměstnavatelem, přesně když nemá zakázky takže výroba stojí (jedná se o volno na celý den).

 6. Petr Viskot

  Vazeni! Mam nasledujici problem: Pracoval jsem v zahranici jako sefmonter jedne ceske firmy. Zjistil jsem, ze mi nebyly proplaceny zadne prescasy (ani soboty a nedele). Ve smlouve stoji, ze 50 prescasovych hodin je soucasti zakladni mzdy, "ostatni prescasy budou reseny formou priplatku, nebo poskytnutim nahradniho volna". Domnivam se, ze v tomto pripade je jasne, ze nejdrive mel byt poskytnut PRIPLATEK a potom az NAHRADNI VOLNO. Za leden jsem mel 120 prescasovych hodin, nevidel jsem za ne vsak ani korunu (prace v soboty a nedele take). U firmy jsem jiz skoncil – k 30.1.2009, dosud – 3.3.2009 vsak cekam na vyplatu diet za leden. Jak mam postupovat, zadrzuje – li byvaly zamestnavatel moje diety? Kam se obratit? Mam sanci uspet, napadnu-li pracovni smlouvu (pasaz o prescasech) soudne? Diky za odpoved, Petr

 7. Vladimír Seidler

  Dobrý den. Mám nepravidelnou pracovní dobu, tzv. konto pracovní doby 37,5 hod týdně. Dne 28. 9. byl státní svátek, já jsem odpracoval směnu v délce 8,5 hod. Zaměstnavatel mi zaplatil pouze příplatek za svátek s odůvodněním, že ve zbytku týdne by mi chyběly hodiny do konta pracovní doby.Ve zbytku pracovního týdne jsem odpracoval 30 hodin. Má zaměstnavatel pravdu, když mi nezaplatil za odpracovanou dobu a za přesčas?

 8. Týna Heinzlová

  Dobrý den.

  Prosím vás mám takový dotaz,v prosinci minulého roku mě připadl na pracovní den Státní Svátek(26.12.).Můj zaměstnavatel tvrdí ,že když jsem v měsíci nesplnila odpracovat 176hodin ale jen 170hodin , tak na proplácení tohoto dne nemám nárok.Je to pravda?Předem děkuji Kristýna

 9. Oldřich Topka

  Dobrý den, má právdu. Podle dohody máte nárok jen na sjednanou odměnu. Na to, aby jste měl nárok na tyto příplatky, by Vám je musel zaměstnavatel výslovně přiznat v dohodě, což nejspíš neučinil.

 10. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nárok na příplatek má. Dokonce dochází k souběhu příplatků, takže by měl dostat příplatek za práci o víkendu a za práci v den státního svátku, kdy pracoval, by měl dostat náhradní (placené) volno nebo příplatek ve výši průměrného výdělku, pokud se na tom dohodnou. Pokud nebude zaměstnavatel tohle respektovat, lze podat podnět na inspektorát práce a splnění povinnosti zaměstnavatele může vymáhat soudně.

 11. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, náhrada mzdy za "prostoje" činí 100%. Výjimkou jsou případy podle §209 ZP, kdy by byla po dohodě s odborovou organizací nebo na základě rozhodnutí úřadu práce stanovena nižší náhrada (minimální hranice je 60%).

 12. ivana marešová

  Dobrý večer,pracuji v soukromé firmě a momentálně není dost práce,byla jsem nucena dobrat všechnu dovolenou a nyní máme být 14 dní doma.Zajímalo by mě ,jak bude těchto 14 dní placeno,jestli mám nějaký nárok na procenta z platu.Děkuji

 13. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud není odbyt a zaměstnavatel lidem nepřiděluje práci, pak jim musí platit náhradu mzdy ve výši 100%. Výjimka nastává pouze tehdy, pokud se s odbory vyjedná dohoda o tom, že odbytové prostoje budou hrazeny nižší částkou, nejméně však 60%. Tam, kde nejsou odbory, se může zaměstnavatel obrátit na úřad práce, aby rozhodl, že náhrada mzdy bude nižší (zase však pouze nejméně 60%). Pokud taková dohoda nebo rozhodnutí není, musí platit 100% (viz §209 ZP).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>