Vklady, vkladní knížky

 

Nejlepší bude začít definicí, abychom si vymezili vůbec pojem vkladu. Smlouva o vkladu vzniká mezi fyzickou nebo právnickou osobou (zákon používá legislativní zkratky vkladatel) a peněžním ústavem složením vkladu u peněžního ústavu a jeho přijetím peněžním ústavem. Nutné jsou tedy tyto dva projevy vůle. Další náležitosti běžně požadované bankami (různé pokladní složenky a jiné písemné úkony) už vychází většinou z vnitřních předpisů bank a slouží spíše k prokázání provedení vkladu, než že by přímo zakládaly tento závazek samotný. Vkladatel má právo na úroky nebo jiné majetkové výhody stanovené peněžním ústavem. Toto je asi základní důvod, proč také peníze do bank vkládáme (vedle jejich správy). Vedle toho však náleží vkladateli i další práva. Vkladatel, a v zákonem stanovených případech i jiná oprávněná osoba (obvykle tzv. „na podpisový vzor“), má právo s vkladem nakládat. Vkladatel může v dohodě s peněžním ústavem vázat (vinkulovat) výplatu vkladu na sdělení hesla nebo na splnění jiné podmínky (ač se nám toto nemusí zdát jako právo vkladatele, jedná se o opatření pro jeho dobro sloužící k větší ochraně jeho majetku). Nezná-li vkladatel heslo, musí prokázat (a rovněž má toto právo), že mu vklad náleží. Jak tak učiní je už věcí konkrétní situace.

Dále se budeme věnovat speciálnímu druhu vkladů – tedy vkladům na vkladní knížce. Přijetí vkladu potvrdí peněžní ústav vkladní knížkou upravenou tak, aby z ní byla zřejmá výše vkladu, jeho změny a konečný stav. V určitých chvílích může vzniknout nejasnost o tom, jaká je skutečná výše vkladu, a to z nejrůznějších příčin. Není-li pak prokázána jiná výše vkladu, je rozhodný zápis ve vkladní knížce, což může být velmi podstatným opatřením, proti úmyslným i nedbalostním pochybením, případně manipulacemi s částkami a vkladních knížkách.

V současnosti může být vkladní knížka vystavena už pouze na jméno, přičemž bez předložení vkladní knížky nelze s vkladem nakládat. Kdo tedy s vkladem může nakládat? S vkladem na vkladní knížce na jméno je oprávněn nakládat ten, na jehož jméno, příjmení, adresu a datum narození nebo identifikační znak právnické osoby je vkladní knížka vystavena. S vkladem na cestovní vkladní knížce je však ve stanovených případech oprávněn nakládat každý, kdo předloží vkladní knížku a průkazní lístek. Možnosti identifikace jsou tedy poměrně jasné. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se vkladní knížka ztratí nebo poškodí či úplně zničí. Pak může vkladatel s vkladem nakládat, jen prohlásí-li peněžní ústav na jeho návrh či na návrh toho, kdo má na tom právní zájem, vkladní knížku za umořenou, musí tedy projít zvláštním procesem, jehož smyslem je v podstatě přerušit spojení mezi danou vkladní knížkou a vkladem. Po umoření vydá peněžní ústav vkladateli novou vkladní knížku nebo na požádání vyplatí celý vklad.

Závěrem je vhodné upozornit na fakt určitého časového omezení. Jestliže tak podle zákona vkladatel po dvacet let s vkladem nenakládal ani nepředložil vkladní knížku na doplnění záznamů, ruší se vkladový vztah uplynutím této doby; vkladatel má právo na výplatu zůstatku zrušeného vkladu.

 

Zbyněk Bouda, autor je studentem 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

6 komentářů u „Vklady, vkladní knížky

 1. Petr Novotný

  Dobrý den, vloni jsem z osobních důvodů vkládal peníze na účet mého bratra, který na podzim zemřel a já si poté následně zpět své vložené peníze z účtu vyzvednul, neboŤ jsem měl podpisové právo, jenže pozůstalá vdova, moje švagrová mi nyní chce tyto peníze vzít, s tím, že patří jí, protože byli na účtě jeho bývalého muže a že na mě podá žalobu a jelikož její známa je pracovncie na soudu a ta se informovala soudce a ten jí řekl, že pokud já neprokážu, že peníze byly moje, tak že o ně přijdu. Můžete mi prosím poradit, jak mám dokázat, že peníze, které jsem vložil na účet byli moje? Jsem OSVč, takže příjmy mám, kdyb jako chtěli říct, že si vůbec nic nevydělávám a potom já přeci nemám čísla těch bankovek, abych řekl, že bankovka číslo 123456, kterou jsem vložil na účet mého bratra, je od pana X. To mi přijde trochu absurdní… CO na to třeba presunkce neviny, vždyť oni mi musí nejdříve prokázat vinu a ne abych já prokazoval svoji nevinu, ne? D2kuji s pozdravem P.N.

 2. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  předložte jim doklad o vložení částky – výpis z účtu pokud to bylo převodem, nebo doklad při vkladu učiněném osobně na pobočce. Pak byste měl věrohodně prokázat, z jakého důvodu jste je vkládal a jestli např. neměly tyto prostředky sloužit jako úhrada nějaké půjčky apod. Presumpci neviny sem nepleťte, to je otázka zcela jiného řízení; zde nejde o vinu či nevinu.

 3. Tomáš Franc

  Dobrý den chtěl bych se zeptat,otec mi založil vkladní knižku na moje jméno když jsem byl dítě.Nyní když jsi ji chci vybrat tak mi ji nechce vydat jelikož rodiče spolu nežijí.Tvrdí že na ni nemam pravo.Prosim poradte co mam dělat

 4. Jaroslav susky

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat mám vkladní knížku na jméno po mém prapradedovi je na ni poslední výběr z roku 1946 . Peněžní ústav rolnická záložna. Fuzovala do české spořitelny. Je nějaká sance dostat se k nějakým informacím popřípadě k nějakému výběru. Dik za odpověď.

 5. Miková Květa

  dcera založila vkl. knížku/na dvě jména/ na své jméno a na druhé moje jméno. V případě mého úmrtí zůstane celá částka dceři nebo jsem považována také za majitelku a dcera obdrží pouze polovinu úspor? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>