Ochrana spotřebitele

 

Co se právního vymezení týče, pak podle zákona o ochraně spotřebitele je prodávající povinen:

a) prodávat výrobky ve správné hmotnosti, míře nebo množství a umožnit spotřebiteli překontrolovat si správnost těchto údajů (tedy v množství, které odpovídá např. ceníku, informaci na obalu apod.),

b) prodávat výrobky a poskytovat služby v předepsané nebo schválené jakosti, pokud je závazně stanovena nebo pokud to vyplývá ze zvláštních předpisů anebo v jakosti jím uváděné. V mnohých oblastech není předpokládaná jakost právem regulována, v takových případech se vyžaduje jakost obvyklá.

c) prodávat výrobky a poskytovat služby za „odpovídající“ ceny (tedy ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy) a dále ceny při prodeji výrobků nebo poskytování služeb správně účtovat – opět se vztahuje nejen na správné počítání, ale na odpovídající ceny nabídce, katalogu, informačnímu letáku, informaci na obalu atd.

V závěru jakéhosi základního výčtu povinností prodávajícího ještě stanoví zákon postup při zaokrouhlování cen. Podle něj při konečném účtování prodávaných výrobků a poskytovaných služeb v hotovosti se celková částka zaokrouhluje vždy k nejbližší platné nominální hodnotě zákonných peněz v oběhu.

Výše uvedená ustanovení by bylo při vynalézavosti některých obchodníků možné obejít, či se snažit o to, že některé nepoctivé jednání obchodníků nebudou moci být podle těchto ustanovení sankcionovány. Proto zákon dále říká, že prodávající se nesmí při prodeji výrobků a poskytování služeb chovat v rozporu s dobrými mravy; zejména nesmí žádným způsobem spotřebitele diskriminovat. V těchto případech se zkoumá nejen míra zavinění obchodníka, ale možnost objektivního poškození spotřebitele.

Pro speciální případy klamání spotřebitele zákon stanoví vybrané konkrétní zákazy. Obecně opět platí, že nikdo nesmí klamat spotřebitele, zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné, dvojsmyslné nebo přehnané údaje anebo zamlčet údaje o skutečných vlastnostech výrobků nebo služeb či úrovni nákupních podmínek. V tomto případě se většinou posuzuje, jak existující nabídka působí na jakéhosi „průměrného spotřebitele“. Za klamání spotřebitele se považuje také nabídka nebo prodej výrobků nebo zboží porušujících některá práva duševního vlastnictví, jakož i skladování těchto výrobků nebo zboží za účelem nabídky nebo prodeje. Důležitým faktem zůstává, že prodávající nese odpovědnost za klamání spotřebitele vždy, tedy i v případě, že na první pohled není chyba na jeho straně. Konkrétně máme na mysli fakt, že odpovědnosti za klamání spotřebitele se nelze zprostit poukazem na skutečnost, že potřebné nebo správné údaje neposkytl prodávajícímu výrobce, dovozce nebo dodavatel.

Některé další povinnosti uvedeme pouze výčtově. Zákon stanoví například povinnost, umožňuje-li to povaha výrobku, aby prodávající na žádost spotřebitele výrobek předvedl. Další povinností prodávajícího je v případech stanovených zákonem vyplnit záruční list (tedy nejen ho předat, ale odpovídajícm způsobem ho vyplnit, na tomto místě upozorňujeme na správné vyplnění data prodeje, jako důležitého předpokladu pro běh záruční lhůty). Není-li služba spotřebiteli poskytnuta na počkání, je prodávající povinen vydat spotřebiteli písemné potvrzení o převzetí objednávky. Potvrzení musí obsahovat označení předmětu služby, její rozsah, jakost, cenu za provedení služby a termín jejího plnění.

Prodávající však při prodeji nevydává pouze záruční list, ale na žádost spotřebitele je povinen vydat doklad o zakoupení výrobku nebo o poskytnutí služby s uvedením data prodeje výrobku nebo poskytnutí služby, o jaký výrobek nebo o jakou službu se jedná a za jakou cenu byl výrobek prodán nebo služba poskytnuta, spolu s identifikačními údaji prodávajícího obsahujícími jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu, případně název prodávajícího, jeho identifikační číslo, sídlo (jde-li o právnickou osobu) nebo místo podnikání (jde-li o fyzickou osobu). Pro některé zvláštní výrobky však může stanovit zákon jiné podmínky.

Prodávající se však může specializovat rovněž na prodej použitých či opotřebovaných věcí. Při jejich prodeji (platí i pro neopotřebené, ale pouze upravované výrobky, dále výrobky s vadou nebo výrobky, jejichž užitné vlastnosti jsou jinak omezeny), musí být tyto skutečnosti v dokladu zřetelně vyznačeny.

Prodávajícího rovněž postihuje povinnost v určitých situacích výrobek patřičným způsobem zabalit.Vyžaduje-li to povaha výrobků, zejména s ohledem na hygienické podmínky prodeje a charakter použití, je prodávající povinen výrobky prodávat v hygienicky nezávadných obalech nebo je do takových obalů při prodeji zabalit, při samoobslužném prodeji je pak povinen spotřebiteli poskytnout vhodný obalový materiál.

Problém se může vyskytnout i při koupi věcí s vratným obalem (a nemusí jít nutně jen o pití v lahvi, ale i o cennější obalový materiál). Pak platí, že prodávající je povinen informovat spotřebitele o peněžní částce za výkup vratných zálohovaných obalů a tuto informaci na viditelném místě zpřístupnit. Pokud prodávající plánuje, že přestane vykupovat obaly nebo změní cenu za jejich odkup, pak je povinen informovat spotřebitele po dobu nejméně 30 kalendářních dnů před dnem provedení změny nebo ukončení výkupu. Navíc po tuto dobu nesmí být výkup těchto obalů zastaven.

Lze ještě dodat, že zákonem o ochraně spotřebitele nejsou dotčena ustanovení o nekalé soutěži, proto se např. klamavé praktiky mohou stát předmětem soudního sporu, zde ovšem žalobcem nemusí být spotřebitel, ale i jiný soutěžitel za podmínek ustanovení o nekalé soutěži dle obchodního zákoníku.

Závěrem bychom rádi upozornili na některé informační povinnosti prodávajícího (tedy zejména na informace, které musí být uvedeny na výrobcích, nebo informace, které musí mít prodávající ve své provozovně). Tomuto problému, stejně jako problému, kam se obrátit v případě porušení norem, sloužícím k ochraně spotřebitele, se budeme věnovat z některém v příštích článků.

 

Zbyněk Bouda, autor je studentem 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

11 komentářů u „Ochrana spotřebitele

 1. lada nykl

  dobrý den prosím o radu jak postupovat při postupu pohledávek.13.8. 07 jsme koupili oběkt,krerý jsme přestavovali na bytoví dům 29.10.07 nám ČEZ spustil elakřinu na stavbu kvůli světlu a vrtačce.Po roce prací a kolaudaci jsme zažádali o změnu eletroměru a tarifu na bytovy 1.8.08 Technik elektráren zjistil ,že je závada na jejich sazbovém spínači, který toto období nezapočítaval. Bez problému závadu odstranili a tak se čez zachoval monopolně a nechal nás měsíc v klidu a pak poslali dopis,,Propočetli jsme Vám proto nadměřenou spotřebu elektřiny podle období od 21.8.08do 17.9.08,, což je zimní období a tak topíme a k tomu elekřinou a z tohodle měsíce vypočítali údajnou spotřebu celého roku a poslali složenku na 57533kč to snad nemají ani firmy .Děkuju Lada 728119655

 2. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, není jasné o jakém "postupu" pohledávek píšete, jedinou pohledávkou zde je platba za elektřinu a to na straně ČEZu. Distributor energie má své postupy, jak dopočítávat takové ztráty. Pokud máte dojem, že faktura je nadnesená, pak ji reklamujte a obraťte se s požadavkem na vysvětlení postupu a doměření spotřeby přímo na právní oddělení společnosti. Ale právní obrana před těmito společnostmi je velmi náročná a upřímně řečeno, Vás to vyčerpá a jich se to nijak zásadně nedotkne.

 3. Pavlína Fehérová

  Dobrý den,prosíme o radu.Bydlíme v posledním patře,nad námi je plochá střecha bez zateplení.Máme nárok na sníženou sazbu pro výpočet?V našem domě nejsou dosud nainstalovány indokátory topných nákladů,počítá se podle metrů čtverečních.Předem děkuji za odpověď Pavlína Fehérová

 4. Pavlína Fehérová

  Dobrý den,mám ještě jeden dotaz.Dne 2.4.2008 jsem koupila v internetovém obchodě tříkolku.Pravděpodobně se v řídítkách uvolnila nějaká součástka,která zapříčinila,že odtamtud vyteklo mazivo a s řídítky se dá jen těžko manipulovat.Pravý důvod,proč se mazivo uvolnilo,neznám.S tříkolkou jsme zacházeli slušně,jinak je v dobrém stavu.Vztahuje se na tuto vadu ještě záruka?Jak mám postupovat?Kdo hradí dodání věci(poštovné,jízdné)?Předem děkuji za odpověď Pavlína Fehérová

 5. Martin Bálek

  Dobrý rád, bych se zeptal, jako nezkušený jsem si zakoupil telefon v e-shopu, vše šlo jak mělo dokud jsem nezjistil že v balíku který mi přišel nebyli věci které jsem očekával. Můj kamarád jsi kupoval ten samý akorát z jiného serveru, měl tam vše i pam.kartu kterou jsem si já musel platit.Na webu kde jsem kupoval telefon nebylo nikde napsáno že balení neobsahuje originální věci a tak se ptám jestli s tím mohu něco udělat ? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne Bálek

 6. jukl jan

  Dobry den, koupil jsem TV na internetu pres e-obchod ale prodejce nechce zbozi dodat z duvodu ze si spletl cenu, ktera je nekolikrat nizsi nez realna cena v kamenem obchode a odmita dale o tom diskutovat – dela jako ze se nic nestalo a nekomunikuje. Kazdopadne ja jsem udelal objednavku a zbozi chci dodat. Jakym zpusobem mam postupovat na uplatneni prava ? Muze te mi prosim poslat odkaz dle ktereho zakona je povinen prodejce dodrzet cenu za kterou jsem nakoupil? Samozdrejme objednavku mam v mejlu a mam vytistenou i www stranku se zbozim. dekuji

 7. KarcherCZ@gmail.com Kärcher

  Subjekty CENTRUM ČISTÍCÍ TECHNIKY s. r. o., PROFI RKS s. r. o. a VAPKA s. r. o. s internetovým obchodem na doménách: http://www.vapka.com, http://www.profi-rks.cz, http://www.scarlettgroup.cz, http://www.profirks.cz aj.

  NEJSOU AUTORIZOVANÝMI PRODEJCI ZBOŽÍ SPOLEČNOSTI ALFRED KÄRCHER GmbH&Co. KG, ač svým jednáním a sebeprezentací vyvolávají dojem, že jsou oficiálními a autorizovanými prodejci společnosti Kärcher, že splnili vše potřebné, především co se kvality a úrovní poskytovaných služeb týče.

  Se společnostmi jsme zrušili partnerství z těchto důvodů:

  • neuspokojivé výsledky především z hlediska služeb a péče o zákazníky

  • podezření na protiprávní jednání, nedodržování bezpečnostních zásad a klamání spotřebitelů. Toto podezření bylo později prokázáno, a to porušením zákazu používání nekalých prodejních praktik – § 3, § 4, § 5, § 13 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitelů.

  • Klamání spotřebitelů – vydávání některých výrobků za výrobky značky Kärcher

  Kärcher s. r. o., Modletice 141, 251 01

 8. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na stanovách družstva (společ. vlastníků), jakým způsobem jsou tyto počty řešeny. Nicméně, Vy osobně buďte spíše rádi, že se to počítá takto – až budete mít nainstalovány měřáky, tak právě díky nezateplené střeše budete pravděpodobně hradit mnohem více než nyní.

 9. Pavlína Fehérová

  Teď jste uhodila hřebíček na hlavičku.Na schůzi vlastníků se odhlasovalo nainstalování měřáků.A my nevíme,jakým způsobem to máme řešit.Z Vaší odpovědi vyplývá,že na to není žádné pravidlo,o které bychom se mohli opřít.Je to tak?Právě máme obavy z velkých nedoplatků.Topíme tu pánubohu do oken,v oknech jsou velké mezery,plastová okna nám památkáři nechtějí dovolit.Ale všechny byty stále nejsou v osobním vlastnictví.Zrovna ten můj.Na koho se mám obrátit,abych dosáhla úlevy od placení velkých nedoplatků?Mohu odmítnout nainstalování těchto měřáků?Předem děkuji za odpověď Pavlína Fehérová

 10. yrucre

  Rozhodnutí o instalaci bytových měřidel, případně indikátorů topných nákladů je plně v kompetenci vlastníka domu. Žádný předpis instalaci nenařizuje, na druhé straně se ale ani souhlas nájemníků nevyžaduje. Rozhodne li se tedy vlastník o instalaci, nájemníci jsou povinni tuto umožnit.

 11. Martin Bálek

  Dokonce se na serveru píše " Jsou v originálním balení s českým manuálem" Děkuji za pomoc … Bálek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>