Novela živnostenského zákona

 

Živností nově nebude poskytování nemovitostí, bytů a nebytových prostor i v případě poskytování jiných než základních služeb. Ve změnách vymezení živností je zásadní rovněž zrušení živností provozovaných průmyslovým způsobem. Rovněž ve vymezení konkrétních činností, které jsou předmětem živnosti nastávají změny. Zákon již nerozlišuje velkoobchodní a maloobchodní činnost, zavádí jednotnou kategorii obchodní činnosti. Do této kategorie patří nově rovněž úprava zboží k potřebě kupujícího, která patřila již dříve do obchodní činnosti provozované podnikatelem. Nově je však omezena (pro zabránění zneužívání) jen na úpravu pouze na žádost zákazníka. Podle novely nebude u volných živností nutné získat pro každou z nich jedno živnostenské oprávnění. Namísto toho bude podnikateli dána možnost oznámit obecně jeden obor činností spadajících mezi živnosti volné, jež bude v rámci jednoho živnostenského oprávnění pro volnou živnost vykonávat.

Změny nenastanou jen u vymezení živností, ale i u předpokladů pro jejich výkon. Živnost tak napříště může za stejných podmínek jako občan ČR provozovat nejen fyzická osoba, které byl udělen azyl nebo doplňková ochrana, ale i její rodinní příslušníci. Nově se rovněž posuzuje bezúhonnost (nedbalostní trestný čin související s podnikáním již nebude na překážku provozování živnosti). Nově se bude bezúhonnost prokazovat. Rovněž trest zákazu činnosti již nebude překážkou pro jiné volné živnosti než jednu uvedenou. Potom se stanoví i nové podmínky pro možnost žádat o živnostenské oprávnění, poté co mi bylo předchozím rozhodnutím zrušeno. Určité změny se dotknou i institutu odpovědného zástupce (zejména otázka skončení činnosti). Drobnějších změn dosáhlo i vymezení provozovny (bude jí i automat), označování provozovny a možnosti provozovat živnost ve více provozovnách.

Posledním velkým okruhem změn jsou otázky týkající se digitalizace rejstříku. Mizí tak otázka místně příslušného živnostenského úřadu, zavádí se (až na výjimky například u sankcí) institut předstižení. Živnostenské oprávnění pak nebude možno získat před zápisem do obchodního rejstříku, jak bylo doposud za splnění podmínek možné. Živnost se bude před tímto zápisem prokazovat stejnopisem ohlášení s prokázáním doručení živnostenskému úřadu. Tomu se zkracuje lhůta k vydání výpisu z rejstříku z 15 na 5 dnů. Stejně tak se zkracuje patnáctidenní lhůta, ve které musel živnostenský úřad provést zápis do rejstříku po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese; ta bude taktéž pětidenní. Rovněž už živnostenský úřad ani formálně nepřiděluje IČO. Živnostenskému úřadu již nebude rovněž třeba dokládat změny, které byly zapsány do obchodního rejstříku. Tyto budou automaticky promítnuty i do rejstříku živnostenského.

Podnikatel rovněž již nebude mít povinnost mít živnostenské oprávnění nebo osvědčení v provozovně pro účely kontroly. V místě podnikání tak explicitně podle tohoto zákona již nebude nutné zajišťovat přejímání písemností.

Zákon mění i sankční systém, má jiné vymezené skutkových podstat přestupků a jiných správních deliktů, i jiné výše sankcí. Ve společných ustanoveních pak zavádí obecnou část k trestněsprávní části – vyloučení odpovědnosti, prekluze, vymezení okolností, ke kterým se přihlédne při stanovení výše pokuty, věcná příslušnost k projednání, vztah k přestupkovému zákonu a správnímu řádu atd.

Tento zákon rovněž mění zákon o uznávání odborných kvalifikací. V této souvislosti také zavádí nová pravidla pro prokazování odborné způsobilosti pro výkon některých živností, například konkrétní délky praxe, požadovanou délku vzdělání atd.

Závěrem je třeba upozornit, že tento zákon nabývá účinnosti 1.července 2008.

 

Zbyněk Bouda, autor je studentem 4. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

18 komentářů u „Novela živnostenského zákona

 1. Martin Šimko

  Dobrý den,

  děkuji za pěkný článek. Zajímalo by mne, jak to bude se současnými volnými živnostmi od 1.7. 08. Když mám například živnost volnou na internetový marketing, tak od 1.7. se mi automaticky převede na sloučené volné živnosti a budu tak moci podnikat v jakémkoli oboru, který spadá do volných živností? Děkuji za odpověď.

 2. Šárka Singerová

  Dobrý den ráda bych se zeptala. člověk který podniká v nakup-prodej nyni by chtel podnikat v hostinské činnosti stačí mu jeden živnostenský list nebo jsi musi po nové novele zákona udělat nový.děkuji Singerová

 3. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, tuto agendu spravují živnostenské úřady, proto také byly zřízeny a jejich úředníci mají žadatelům poskytovat potřebné informace. Tak jich využijte.

 4. Radana Homolková

  Dobrý den, vlastním živnostenský list nanákup a prodej zboží a také na zprostředkovatelskou činnost, což jsou živnosti volné.Co potřebuji, abych mohla provozovat rozpočtovou činnost v oblasti stavebnictví?Homolková

 5. Roman Badík

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, za jakých podmínek mohu získat ŽL jako student VŠ. Jak je to s ZP a SP, když ho už za mě platí škola? Mění se něco novelou živnostenského zákona od 1. 7. 2008? Děkuji.

 6. zuzana šlížková

  dobrý den, je mi 18let. ještě studuji, ale chtela bych získat živnostenské oprávnění na poskytování kosmetických služeb (manikůra-modeláž nehtů). Kurz jsem absolvovala osvedčení mám. Co vše potřebuji, abych měla možnost živnostenský list dostat? Děkuji za odpověď Zuzana

 7. Yveta Kašíková

  byla jsem oznámit změnu příjmení a žádala o vydání živ.listu na nové příjmení.Dostala jsem blok.pokutu že nebyla dodržena lhůta 15dnů pro ohlášení změny.Mohla postupovat pracovnice jinak?

 8. Zuzana Habrmanová

  Dobrý den, Vám nynější živnost zůstane až do té doby, než provedete změnu na živnostenském úřadě. Váš živnostenský list platí a není potřeba ho měnit. Budete se jím prokazovat až do doby, až do doby prvního vydání výpisu z živnostenského rejstříku. Pak se budete prokazovat jím. O ten si můžete zažádat, popř. vám jej zašle živnostenský úřad v souvislosti se zápisem případné změny do živnostenského rejstříku. Jednoduše řečeno, současná živnost vám zůstává nezměněna, dokud nějaké změny neprovedete.

  Podrobné informace o novele živnostenského zákona na http://www.ipodnikatel.czhttp://ipodnikatel.cz/news/novela-zivnostenskeho-zakona.html

 9. Marcela Pirožková

  Dobrý den,

  od června 2008 jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych založit živnost, platí pro mě stejná pravidla v placení záloh na zdrav.a soc.pojištění jako např. pro studenty (tj. je to pro mě vedlejší příjem).

  Děkuji

 10. Kateřina Veselá

  Dobrý den, ráda bych se zeptala za svého kamaráda na otázku. Je vyučen zedníkem a začal tento rok podnikat má tedy řemeslnou živnost, chtěl by však začít podnikat ještě v oboru montáž kuchyňských linek a vestavěných skříní. Jak postupovat v tomto případě?? Domnívám se, že by šlo o volnou živnost, ale nevím který obor. Předem děkuji za odpověď.

 11. živnostník

  Dobrý den.

  Mam velice jednoduchý dotaz.

  Budu spravovat a starat se o prodejnost na internetovém obchodě s tím, že budu odměňován na základě velikosti obratu v rozsahu cca 2tis-30tis.

  V rámci činnosti je jak tvorba i úprava bannerů, heuristik pro odhad poptávkových křivek u jednotlivých výrobků, úpravy zdrojových kódů, SEO, grafiky, skriptů pro komunikaci s reklamními servery, atp.

  1/Je jedno co uvedu ve faktuře v kolonce "Fakturujeme vám … " ( pokud daná činnost je obsažena ve volné činnosti a všechny ostatní náležitosti jsou v pořádku )?

  2/Např. uvedu-li prostě

  "Fakturujeme vám: Poradenskou a konzultační činnost za měsíc leden."

  nemůže se stát, že budu mít zbytečné problémy s FÚ?

  Jsem registrován v živnostenském rejstříku, kde jako

  předmět podnikání mám volnou živnost:"Výroba,obchod a

  služby neuveden v přílohách 1 až 3 ž.z.", nejsem

  plátce DPH ,živnost mam jako vedlejší činnost, s klientem nemam uzavřenou žádnou smlouvu.

  Velice moc děkuji za případnou odpověd.

 12. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, na tom se nic zásadního nezměnilo. Jsou to dva zcela odlišné předměty činnosti, tudíž hostinskou činnost nákupem a prodejem nepokryjete. Informujte se na živnostenském úřadu.

 13. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, živnostenský zákon (455/1991 Sb.) stanoví povinnost podnikatelů oznamovat změny do 15 dnů. Pokud to neučiní, pak se dopustí správního deliktu a pokud to úředník zjistí, má uložit sankci. Ve vašem případě to "nepřehlédli" a postupovali v souladu se zákonem.

 14. Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na konkrétní informace se zeptejte na příslušném živnostenském úřadu.

 15. Sylva Hurajtova

  Jsem na MD, chci si založit živnost – pečení na přání. Jedná se jen o občasné pečení dortů, pečení na oslavy, vánoční cukroví atd. Mám ale ekonomické vzdělání. Mohu tuto živnost vézt. Poradíte mi, jestli je to na živnost na ohlášení nebo na živnostenský list?

  Děkuji

 16. Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, volná živnost, kterou uvádíte, sama o sobě nestačí. K té je totiž ještě nutné, aby bylo živnostenskému úřadu nahlášeno, který obor činnosti v jejím rámci bude vykonáván. Těchto oborů je v současnosti celkem 80 a Vy byste měl zvolit takový, který odpovídá provozované činnosti, jako např. "Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály".

  To, co bude ve faktuře, by mělo odpovídat skutečnosti. Jestli se FÚ někdy bude pídit po důvodu faktury, pak to budete muset dostatečně jasně vysvětlit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>