Mám nárok na proplacení řádné dovolené?

Otázka:

Již třetím rokem jsem s dcerou na rodičovské dovolené, kterou jsem zvolila na tři roky. Během té doby jsem ale podruhé otěhotněla a loni 26.10.2009 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která mi bude končit 7.5.2010. Stále jsem zaměstnanec firmy a tak se chci zeptat, mám nárok na proplacení řádné dovolené a za jaký rok? Povinných 60 dní bych splňovala totiž v každém roce, jak 2009 tak 2010, ale nevím, jestli se mateřská dovolená bere jako odpracované dny. U první dcery jsem o nějakém proplacení dovolené bohužel nevěděla a tak jsem o ni nežádala, mám ještě nárok o ni žádat zpětně?

Odpověď:

Jelikož mateřská dovolená se pro výpočet nároku na řádnou dovolenou považuje jako odpracovaná doba, tak vám nárok na čerpání řádné dovolené vzniká, a to po ukončení mateřské dovolené. Jestliže tuto dovolenou řádně nevyčerpáte, bude Vám následně krácena.
V případě, že tuto dovolenou nevyčerpáte, tak Vám nárok na její proplacení nevzniká. Nárok na proplacení nevyčerpané dovolené vzniká zaměstnanci jen při skončení pracovního poměru.