Změna pracovní smlouvy

Otázka:

Pracuji v a.s. xxxx a mám pracovní smlouvu s pracovištěm určeným v xxx.
Nyní nám zaměstnavatel dává podepsat novou smlouvu s odůvodněním nové katalogizace práce v které se mění název vykonávané profese a není v ní přímo napsané místo výkonu práce,ale jenom a.s.xxx.
Mám obavy,že v případě snižování počtu pracovníků ,mě bude nabídnuta výpověď,nebo místo v některém vzdáleném závodě pro mě nepřijatelné.
1. Je možné z důvodu odmítnutí vzdáleného pracovního místa přijít o odstupné?
2. Pokud bych přijal nabízené místo,musí mě doplácet do průměru a jak dlouho?

Odpověď:

Pokud se zněním nové pracovní smlouvy nesouhlasíte a Váš zaměstnavatel není ochoten pracovní smlouvu upravit dle Vašich požadavků (specifikovat místo výkonu práce), můžete novou pracovní smlouvu odmítnout, čímž bude i nadále účinná pracovní smlouva původní.
Je-li pracovní poměr ukončen výpovědí zaměstnavatele, tak případy, kdy je povinen vyplatit zaměstnanci odstupné jsou stanoveny zákonem – konkrétně zákoníkem práce v § 67. Jestliže tedy dojde k reorganizaci, zrušení pobočky, v níž pracujete či přemístěním zaměstnavatele, nárok na odstupné Vám vzniká.
Pokud tedy se zaměstnavatelem uzavřete novou pracovní smlouvu, tak se budou pracovní podmínky (i výše mzdy) řídit pouze touto pracovní smlouvou. Čili nebude dorovnávána výše Vaší původní mzdy.