zaplaceni skody

Otázka:

Skončil jsem pred sedmy mesici ve firme stravovani a dnes mi dosel dopis o uhrade castky kterou zjistili po inventure ktera ani nevim kdy byla ja jsem podepsal smlouvu dohodou jako zamestnavatel dohodli jsme se o ukonceni zadna inventura kdyz jsem odchazel nebyla hmotnou odpovednost jsme meli kolektivni chci se zeptat jestli musim tuto castku platit.

Odpověď:

V § 254 odstavec 3 zákoníku práce je stanoveno, že jestliže zaměstnanec se společnou odpovědností, jehož pracovní poměr skončil, nepožádá o provedení inventarizace, odpovídá za případný schodek zjištěný nejbližší inventarizací. Čili schodek, který ve Vašem bývalém zaměstnání vznikl, jste povinen dle poměru uhradit.
Poměr, který určuje, jakou část zjištěného schodku máte uhradit, stanovuje § 260 zákoníku práce – tedy podíl náhrady je určen podle poměru dosažených hrubých výdělků těch, kteří měli společnou odpovědnost uzavřenou (výdělek vedoucího a jeho zástupce se započítává ve dvojnásobné výši), kdy podíl náhrady nesmí u jednotlivých zaměstnanců (s výjimkou vedoucího a jeho zástupce) přesáhnout částku rovnající se jejich průměrnému měsíčnímu výdělku před vznikem škody.