Nemovitost propadlá státu a nájem.

Otázka:

Švagr dělal správce majetku několika nemovitostí , polností a lesů po nesvéprávném majiteli bez dědiců.

Majitel byl ve stavu kdy již lékař vyloučil možnost na duševní uzdravení a došlo k soudu , kdy majetek dotyčného pána měl být prodán švagrovi za odhadní cenu.

Soud proběhl ve prospěch švagra soud mu umožnil majetek odkoupit , avšak během 10 denní lhůty pro odvolání původní majitel zemřel , tudíž vše propadlo státu.

Ještě dříve než majitel zemřel, nám švagr umožnil bydlet v horním patře jedné nemovitosti (usedlost s obytnou patrovou budovou) za údržbu areálu a poplatky za elektřinu a vodu. (Samozřejmě bez platné nájemní smlouvy , pouze ústní dohoda)

Najivně jsme spoléhali na variantu kdy švagr nemovitost odkoupí a byt kompletně na vlastní náklady zrenomovali (elektřina ,voda, odpady , komín, podlahy , omítky atd..) byt byl v původním stavu neobyvatelný (máme nafoceno).

Potom co majitel zemřel jsme neměli informace o průběhu vyřizování pozůstalosti a v klidu bydleli dál je to již dva roky a nyní se ozvali úředníci kteří vyřizují pozůstalost po zemřelém , předpokládáme , že celou nemovitost prodají a chceme vědět jestli v tomto případě máme vůbec ještě nějaká práva a pokud ano jaká.

Zatím to vypadá že se snámi budou chtít domluvit , buď s papírovou formou do kdy máme byt opustit , nebo možná dojde k sepsání nájemní smlouvy na určitou dobu.
Zpětně však po nás prý budou chtít zaplatit za 2 roky nájmu , bylo nám řečeno že jsme znehodnotili jejich odhad tím že jsme byt zrenomovali a že bude muset být udělán nový.

Máme strach , že po nás budou chtít zpětně nájem vypočítaný v závislosti na obdobný byt rozumíte za opravený byt který vidí dnes ,avšak byt byl před tím neobyvatelný a nájem za takový byt by byl zcela jistě jinde.

Další věc kterou je třeba vědět je že od veškerého materiálu a věcí které jsme do bytu dali máme doklady.

Také jsem chtěl vědět , že pokud nás vyhodí tak máme v plánu odvézt veškeré věci které patří nám včetně elektrických rozvodů , dlažeb , odpadů , takže i včetně pevných částí , které jsme zainvestovali do bytu my a byt uvést do původního stavu (tedy neobyvatelné prostory) Opravdu mám na mysli navrácení do původního stavu nikoliv vandalství. myslím si že na to mám právo , je tomu skutečně tak?

Pokud by se snámi dohodnout nechtěli předpokládám , že nás mohou vyhodit na hodinu je to tak?

Vím že za najivitu se platí ,ale platíme již dost ,proto se ptáme odborníka zda jsou ještě nějaké možnosti se bránit a pokud ano kudy se vydat?

Odpověď:

Dle § 686 občanského zákoníku musí mít nájemní smlouva písemnou formu. Čili jste v nemovitosti bydleli bez právního titulu, čímž vzniká vlastníku nemovitosti nárok požadovat vyklizení této nemovitosti.
Jelikož jste však do nemovitosti investovali, a nemovitost takto zhodnotili, máte nárok žádat po novém vlastníku bezdůvodné obohacení, které mu tímto vzniklo.