pozvání

Otázka:

Mam dotaz ohledne pozvani na dovolenou a nasledneho vymahani castky za zajezd. Byvaly pritel mne dotazoval, zda by mne mohl pozvat na dovolenou, ja souhlasila, on vybral zajezd a zaplatil jej ( ja vedela pouze termin a misto, za jakou castku zajezd je ne) Na konci dovolene jsme se nepohodli, on ted pozaduje zaplaceni poloviny zajezdu a postupuje pripad advokatovi. Samozrejme je cela situace vymyslena, zadna pisemna dohoda o zaplaceni predem, do kdy, za jakych podminek neprobehla, jedine co mam k dispozici jsou sms zpravy o navrhu dovolene, o terminu a ze naklady jdou na nej. Docela mne desi podobne dotazy v poradne, kde se sice pta druha strana, ale rady jsou ve smyslu, ze kdyz si zpetne nekdo vymysli pujcku, ktera byla puvodne dar, je na druhe strane prokazovat, ze slo o pozvani? Prosim o radu jak dal postupovat nebo co ocekavat od jeho advokata.

Odpověď:

Od advokáta můžete očekávat nejspíše výzvu, v níž bude požadovat, abyste vyčíslené plnění uhradila, a že pokud tak neučiníte, bude podána žaloba k soudu. Bude-li žaloba skutečně podána, musí žalobce doložit, že šlo skutečně o půjčku. Vy byste pak následně tvrdila, že to byl dar, což můžete doložit sms zprávami.
V současné chvíli Vám tedy doporučuji vyčkat a na výzvu (případně žalobu) odpovědět v tom smyslu, že se nejednalo o půjčku, nýbrž o dar.