Pronajímatel dá VYPOVED

Otázka:

Mam najemni smlouvu na byt a bydlim v tomto byte s rodinou. Pronájem udelan na dobu určitou do 31.05.2011. Mam trvaly pobyt. Ve smlouve jsou napsany všechny uvedene osoby: ja, manželka a deti (4 mes a 2 roky). Ted vyskytl problem: Pronajímatel požaduje zaplatit rocni nedoplatek, ale nemuze a nechce ukazat svoje detailne mesicni výpočty pro sluzby, protoze plati zalohu mene nez je ve smlouve napsano. Zadny nedoplatek neexistuje. Jestli ja nezaplatim, Pronajímatel dá VYPOVED. Prosim poradit: Co bych mel udelat a jestli Pronajímatel ma pravo tak ucinit?
Taky mam problem, my se nebyli vcas informovani o rekonstrukce domu a dnes mame s tim rekonstrukce velki problem. Velme halasně bouraji na balkony vcera a dnes, a mam ten reconstrucke uz 2 mes, moja mensi holka mnela velky stres – pro to ja informuval majitele, ale jeho to ne zajma. Skoro ten reconstrukce ukonci a majitel stalo bit mluvi pro VYPOVED. Chce bydlit tady nebo pronajimat drazce, ja ne vim. Ale on tak muze udelat s rodinoju a detmi?
Pronajmatel ne mame pravo vystěhovat rodinu s detmi, a to nezalezi na podminki ve naseji smlouve? TO je tak?
Mame pravo na kompensaciu kvuli rekonstrakci?

Odpověď:

Jestliže vznikl nedoplatek, má pronajímatel právo dle § 711 odstavec 2 písmeno c) občanského zákoníku vypovědět nájemní vztah. Zde je stanoveno (cituji) „Pronajímatel může vypovědět nájem … jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné a úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve výši odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu …“
Vy však následně máte právo podat do 60 dnů k soudu žalobu na neplatnost této výpovědi. Následně důvody výpovědi přezkoumá soud, který určí, zda-li je výpověď daná pronajímatelem platná či nikoli.
A k Vaší další otázce: k rekonstrukci domu nepotřebuje pronajímatel Váš souhlas. Vy však máte dle § 698 odstavec 2 občanského zákoníku nárok na přiměřenou slevu z nájemného.