Neuhrazená faktura

Otázka:

Jak mám postupovat v případě neuznání vystavené faktury.Zpracovávala jsem daňové přiznání místo daňového poradce,když jsem svojí práci předložila i s fakturou za provedenou práci,tak mi klient řekl,že to předává někomu jinému a mě to nezaplatí,protože tuto práci máme ve smlouvě.Mám s ním ještě smlouvu o poskytování služeb,ale tam je uvedena pouze spolupráce s daňovým poradcem,ne přímo vytvoření daňového přiznání.Bohužel na tuto práci nemám žádnou objednávku,pouze ústní vyjádření,které klient zapřel.Vystavené přiznání si přesto nechal i s fakturou a do dnešního dne mi ho nevrátil

Odpověď:

Pokud Vám nebude požadovaná částka uhrazena, budete se muset obrátit na soud a úhradu požadovat soudní cestou. V soudním řízení pak bude nutné prokázat, že skutečně mezi Vámi byla uzavřena ústní smlouva.

Bude tedy rozhodné znění původní smlouvy, zda-li je z jejího obsahu zřejmé, že poskytované služby nezahrnují vypracování daňového přiznání. Rovněž by v tomto případě mohlo mluvit ve Váš prospěch, jakým způsobem bylo vypracování daňového přiznání řešeno minulý rok (tedy pokud jste již tou dobou měla s klientem uzavřenou smlouvu). Taktéž bych Vám doporučovala zajistit si svědky, kteří dosvědčí, že tato služba byla sjednána nad rámec původní uzavřené smlouvy.