Vymáhání dluhů

Otázka:

Minulý rok 27.11.2009 jsem známé půjčil 7000Kč,bez podepsání smlouvy,z toho jsem za ní platil složenku na částku 4284Kč,ústřižek od ní mám stále u sebe,slibovala,že do tří týdnů mi to vrátí,do dnes mi nevrátila ani korunu.Vzhledem k mé fin.tísni jsem jí začal uhánět telefonáty a sms zprávamy,vyvaroval jsem se vulgárních výrazů,jen ve třech sms jsem asi přestřelil.V jedné jsem jí nazval alkoholičkou,ve druhé,že jí budu otravovat tak dlouho jak budu muset,i kdyby jí mělo trefit a ve třetí,že půjdu k ní do práce a udělám jí tam ostudu,když to nepomůže jdu na policii.Ona na mě chce podat trestný oznámení za pomluvu,vydírání a vyhrožování(její manžel je bývalý policista)prosim co mám dělat,jak mám postupovat a mám já nějaké eso v rukávu?

Odpověď:

Nejprve k té dlužné částce – doporučovala bych Vám doručit jí výzvu (nejlépe prostřednictvím advokátní kanceláře) a v případě, že nebude reagovat, tak podat k soudu žalobu. Ovšem v takovém případě by bylo nutné, abyste mohl prokázat skutečnost, že byla mezi vámi uzavřena ústní smlouva o půjčce (např. svědci, odeslání peněz na její účet atd.)
A ohledně sms zpráv, zde by bylo nutné znát jejich přesný obsah a četnost. Nicméně dle Vašich informací se domnívám, že v tomto jednání by trestný čin shledán nebyl.