Archiv pro rubriku: Manželství a rozvod

Rodinné právo / Manželství a rozvod

Vyživovací povinnost rozvedených manželů

Otázka:

Chtěla jsem se zeptat ohledně vyživovací povinnosti manželů po rozvodu. Jsem rozvedená od listopadu 2010. manžel před rozvodem byl na Úřadu Práce a teď když pracuje a chce si vyřídit příspěvky na soc.úřadě tak se má obrátit na mě, protože jsem mu neplatila do životního minima, tak se chci zeptat jak je to a jetli to může po mě zpětně vymáhat.

Odpověď:

Právo na výživné rozvedeného manžela lze přiznat rozhodnutím soudu pouze ode dne podání žalobního návrhu – zpětně to není možné. Rozhodně mu tak nic neplaťte a jestliže něco chce, ať vás zažaluje a nechá na rozhodnutí soudu, zda mu vůbec toto právo přizná nebo ne.

Chyba na oddacím listu a platnost manželství

Otázka:

Mám dotaz: jsem již 27 let vdana, až nyní jsem zjistila, že na oddacím listě mám chybné rodné číslo.
takže vlastně dle rodného čísla to nejsem já.
Je šance uspět u soudu s tím, že manželství je pro mě neplatné a nabudu stav svobodná?
Ještě by mě zajímalo, zda lze zjistit kdo je vlastně na oddacím listu pod rodným číslem, když to nejsem já.

Odpověď:

V tomto případě se rozhodně nejedná o neplatnost manželství, neboť to se neuzavírá správným vyplněním oddacího listu. Oddací list je „pouze“ potvrzením vašeho manželského svazku. Dojděte si tedy na příslušný matriční úřad – tam vám jej vymění za správně vyplněný.

Rozvod a dokazování příčin rozvratu

Otázka:

chci se zeptat zda kdyz jde o sporny rozvod a je uvedena nevera z manzelovi strany a jeste k tomu se nechce rozvest jak soud zjistuje priciny rozpadu? A jake svedky soud ma namysli?? Je to milenka manzela?? A musi se toho zucastnit nebo nikoliv nebo kdyz se nedostavi tak soud bude odrocen na jindy nebo se to vyridi bez ni?

Odpověď:

V případě návrhu na rozvod manželství, kdy se manželé nedohodnou, jedná se o tzv. sporný rozvod dle § 24 zákona o rodině. Soud provádí zjišťování rozvrácení manželství výslechem manželů – žádné svědky obvykle nepředvolává – nevím, co máte na mysli dotazem „A jake svedky soud ma namysli?“. Soud obvykle i proti vůli druhého manžela manželství rozvede – výjimkami bývají např. manželství, kdy jeden z manželů se o sebe nemůže např. postarat v důsledku nějaké invalidity apod.

Manželství – výživné na manželku a děti

Otázka:

S manželem máme dvě děti. Manžel se odstěhoval,avšak stále dochází do naší domácnosti… údajně za dětmi. Dochází za nimi na hodinu až dvě s tím,že nijak zvlášť se jim nevěnuje.Pak odchází,avšak pokud nejsme doma on kdykoli chce nebo potřebuje přichází.. občas se stravuje u nás, jinak peru a žehlím mu stále já,dále má své věci a automobil stále u nás..Veškerý chod domácnosti a ostatní financuji sama. Nijak se ovšem finančně nepodílí na domácnosti… elektřina, plyn,synovo školné a podobně. Dětem občas nakoupí nějaký jogurt ovoce a pak je pravdou,že za třičtvrtě roku přidal synům na zájmové kroužky.Jinak ovšem se nijak na chodu rodiny nepodílí. S tím,že prý tam moc není.Ráda bych se zeptala pokud ještě není podána žádost o rozvod na co v této situaci mám nárok a co od něj mohu dle zákona požadovat. On by chtěl bydlet s námi kvůli dětem údajně,avšak nijak se na chodu domu a domácnosti nepodílet. Je OSVČ a tvrdí,že nemá příjem.Ovšem cca před třočtvrtě rokem tvrdil ,že financoval kluky částkou 25 000,- které jsem ovšem já nikdy neviděla. Ráda bych požádala o radu co v takovém to případě je možno udělat.

Odpověď:

I po dobu trvání manželství můžete po manželovi požadovat výživné na manželku a stejně tak výživné na děti. Navíc, jestliže neplánujete rozvod, zvažte zúžení SJM, jestliže to tak již nemáte. Zkuste mu navrhnout dohodu a dobrovolné hrazení nějaké částky. Jestliže na to nepřistoupí, můžete se obrátit na soud a o výživné na sebe i na děti jej zažalovat, stejně tak o zúžení SJM. Na tato soudní řízení bych vám doporučila právní zastoupení advokátem a to alespoň k sepsání žalobních návrhů soudu.

Budoucí rozvod a péče o děti

Otázka:

Manžel se se mnou chce rozvést. Chce, abych odešla sama z našeho domu (SJM). Máme 2 děti a nyní jsem v 5. měsíci. Nechci opustit ani děti, ani dům. Říká, že když neodejdu já, odejde on i s dětmi. Může to udělat? Může mi odvést děti? Může mě vyhodit na ulici?

Odpověď:

Jestliže je dům ve vašem společném vlastnictví (v SJM), nemůže vás k odchodu nutit – dům je stejně jeho jako váš. Tedy, vyhodit vás na ulici nemůže (koneckonců to by nemohl ani kdybyste k domu neměla žádná vlastnická práva). Dokud nemáte upravenu východu k dětem a svěření do péče, může teoreticky s dětmi odejít stejně jako vy. Pokud to ale udělá, je třeba se bránit. Bylo by poté nutné podat soudu návrh na předběžné opatření, aby vám dal děti do péče (předběžně před samotným rozhodnutím o svěření) – samozřejmě záleží na tom, kam by s dětmi šel atd. Doporučuji co nejdříve navštívit sociální pracovnici a s ní se poradit na nejvhodnějším postupu – mají v těchto věcech velké zkušenosti.

Rozvod manželství a výživné na mě a dítě

Otázka:

Manžel se se mnou bude rozvádět, jeho čistá mzda (roční průměr) činí 40.000,- a má již jedno nemanželské dítě (14let, jeho matka výdělečně činná). Spolu máme jedno dítě (budou mu 3 roky) a další se též v dubnu 2011 narodí a já jdu na 4letou variantu mateřské. Rozvod se spustí po porodu. Manžel tvrdí, že mu jeho právník řekl, že za této situace mi soud spočítá maximálně 3.500,- na každé dítě a 2.000,- po dobu 2 let na mě. Já mám ale jiné informace, proto prosím o váš názor, zda jsou čísla uvedená mým mužem reálná, či zda bych měla ze zákona nárok na větší sumu.

Odpověď:

Na to vám nemohu odpovědět. Zákon žádné konkrétní výpočty neuvádí a každý případ se posuzuje velice individuálně. Záleží nejenom na příjmech, ale i výdajích, na výši výživného pro jeho nemanželské dítě atd. atd. Jestliže však jeho průměrná měsíční mzda činí 40tis Kč čistého, požadovala bych na vašem místě vyšší výživné. Nicméně, v každém případě jestliže má váš manžel právního zástupce, rozhodně si svého advokáta také najděte a to v každém případě. Pomůže vám nejen s určením adekvátní výše výživného a toho, na co máte přistoupit, ale především při majetkovém vypořádání.

Církevní manželství – rozvod

Otázka:

Může být v České republice rozvedeno církevní manželství (uzavřené v kostele v ČR)? Platí,že rozvedení by pak znovu mohli uzavřít další manželství?- a asi občanské,ne v kostele,že?
Jaký nyní platný právní předpis ČR (a jeho paragrafy)toto (církevní manželství -uzavření atd.) přesně a podrobně upravuje?

Odpověď:

Úpravu manželství naleznete v zákoně o rodině. Manželství (ať už občanský či církevní sňatek) může být samozřejmě rozvedeno a to dle ustanovení § 24 an. zákona o rodině. Následně se pak rozvedený manžel může samozřejmě znovu oženit. Další sňatek může být občanský; co se týče církevního – zde záleží na podmínkách konkrétní církve (je třeba se informovat).

Sňatek čecha se slovenkou – dokumenty

Otázka:

Rád bych se zeptal na pár dotazů ohledně dokladů nutných k uzavření manželství s cizinkou. Jsem čech a plánuji svatbu s mou přítelkyní ze Slovenska.
Prosím opravte mě jestli se pletu.

Já budu potřebovat tyto doklady:
1. občanský průkaz
2. rodný list.

snoubenka ze Slovenska bude potřebovat:
1. rodný list
2. pas
3. doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství 4. potvrzení o oprávněnosti pobytu na území České republiky (ne starší 7 dní)

Dotaz ke 3. a 4 bodu.
Vydává Slovensko doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství? Pokud ano, kde ho vystaví. Pokud ne, kde vystaví potvrzení o tom, že ho Slovensko nevystavuje.
Potvrzení o oprávněnosti pobytu v ČR vydává stále cizinecká policie?

Ještě dotaz k občanskému průkazu snoubenky. Po uzavření manželství se změní příjmení mé snoubenky. Je tedy nutné nechat si vystavit nový občanský průkaz. Je nutné kvůli tomu jezdit na Slovensko? Nebo je možno vyřídit toto z České republiky (např. z Prahy) Pokud je možné vyřídit z ČR, tak jak a kde.

Odpověď:

Především tyto dotazy byste měl směřovat někam úplně jinam, než je právní poradna – třeba na matriku či ambasádu. Ale přesto se pokusím na ně odpovědět:

K uzavření sňatku budete potřebovat samozřejmě vy občanský průkaz a rodný list. Vaše snoubenka:

1. rodný list
2. doklad o státním občanství
3. doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství (ke dni uzavření manželství nesmí být starší 6 měsíců)
4. potvrzení o osobním stavu a pobytu
5. úmrtní list zemřelého manžela, jde-li o ovdovělého cizince
6. pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, je-li cizinec, který chce uzavřít manželství, rozvedený
7. potvrzení o oprávněnosti pobytu na území České republiky vydané Policií ČR, které není starší 7 pracovních dnů
8. doklad, kterým je možné prokázat totožnost + pas

Doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství vystavuje v ČR matrika = předpokládám, že na Slovensku je to totéž. Pokud ne, tak jej vydá ambasáda SR v Praze.
Ohledně občanského průkazu vaší snoubenky – zeptejte se na slovenské ambasádě příp. ať si zavolá na svůj matriční úřad.

Smluvený rozvod

Otázka:

Žijeme s manželem ve společné domácnosti,z tohoto manželství společně pečujeme o 2 děti,současně s námi žije i syn z manželství prvého,mého.Rádi bychom provedli smluvený rozvod,neboť dle našich zkušeností současný systém i sociální podporuje spíše život tzv.na psí knížku.Dle info jež jsem pročetla narážíme na odstavec o společném půlročním nežití :) jedná-li se o intimní soužití manželů,tam by mohl být problém :) žádám vás tedy o návod,jak tuto akci provést,bez zbytečných průtahů.I nadále hodláme žít spolu a pečovat o všechny děti společně.

Odpověď:

Podle ustanovení § 24a zákona o rodině pokud manželství trvalo alespoň rok a manželé spolu alespoň 6 měsíců nežijí a oba souhlasí, soud manželství rozvede a nezjišťuje příčiny. Tedy, pokud do návrhu na rozvod uvedete, že spolu více než 6 měsíců nežijete, nebude soud rozhodně zjišťovat, zda tomu tak je nebo ne. Má se tím na mysli nikoli společné bydlení, ale vedení společné domácnosti a samozřejmě intimní vztah.
Jako první však musíte mít soudem schválenou dohodu o výchově a výživě nezletilých dětí a až poté může soud rozhodovat o vašem rozvodu. K tomu je nutné předložit smlouvu o majetkovém vypořádání a rovněž úpravu společného bydlení. Doporučuji vám nechat si tyto listiny a žalobní návrhy zpracovat advokátem – zastoupení již nutné není.

Vyživovací povinnost mezi manželi

Otázka:

Jsem odříznuta od finančních prostředku manžel podnika a veškere finance jsou posílany na ucet jeho matky, tudíž se k finančním prostředkum nedostanu ,jsem vedena na uřadu práce,socialní dávky mě nebyly přiznány z duvodu vysokého výdělku manžela.Mam dvě děti 17 a 13 které nejsou manžela.Poradíte mě co mam dělat?je to velice psichicky nárocné.Matka manžela se mě viditelně vysmívá že veškeré finance ma pod kontrolou ona a ja nemohu nic dělat.

Odpověď:

Manželé mají ze zákona mezi sebou vyživovací povinnost. Tato povinnost je stanovena v § 91 zákona o rodině, kde v odstavci 2 je stanoveno: „Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná.“ Tedy pokud Váš manžel svou povinnost neplní, můžete se obrátit na soud. Doporučuji Vám však nejprve zkusit tuto situaci vyřešit dohodou s Vaším manželem.