Darování s věcným břemenem?

#8489 Reply

Lenka

Dobrý den,

v současné době mě trápí jedna věc. Po smrti otce (před 10 lety) moje matka sepsala závěť, kde mi odkázala všechen svůj majetek s tím, že bratra vypořádala za života – darovala mu druhý dům co společně s otcem postavili. Nyní jsem se zajímala o to, co by se stalo, kdyby matka zemřela a pokud by můj bratr požadoval své nároky na dědictví, došlo se k tomu, že bych ho stejně musela vyplatit z toho, co mám matka ještě v KN na sebe nyní napsáno, proto jsem chtěla aby mi 1/2 domu s pozemkem darovala již nyní a já tak měla celkově všechno na sebe, tak jak to má bratr v sousední vesnici. Matka má ale obavu o to, že kdybych já zemřela dřív než ona, tak by při dědictví po mě, dostal část domu a pozemku můj budoucí manžel. Jakou smlouvu tedy mám sepsat, aby matka měla zajištěno, že jí ten dům připadne zpět i s pozemkem v případě mé smrti a tak aby tam měla zajištěno doživotní bývání? A nebo mohu nějak s bratrem sepsat smlouvu o tom, že nic po mě nebude chtít, ale co když on zemře a švagrová si to vše bude nárokovat?

Děkuji za informaci.