Autorská práva na článek

Forum Fóra Obchodní právo Internet Autorská práva na článek

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 8 měsíců.

• Autor

David

Dobrý den, rád bych na svém webu zobrazoval útržky článků z jiných webů. Šlo by RSS, tzn. části článků (případně celé články), které stránka nabízí uživatelům, kteří je mohou zobrazit ve své RSS "čtečce", kde vidí ukázku článku a přes odkaz se dostanou na clánek celý na daném webu.

Můžu tyto "ukázky článků" vypisovat na svém webu? Budu k tomu potřebovat souhlas autora článku, jak často varuje patička stránky?

Selským rozumem jsem dospěl k tomu, že by šlo vlastně o reklamu na dané články i s odkazy na jejich zdroj a celý obsah, tudíž podle mě nejde o nic špatného…pletu se?

• #49807 Reply

Jirka

Dobrý den,

zajímá mě stejný dotaz. Pokud budu uveřejňovat odkazy na cizí články, kolik textu z tohoto článku mohu použít na svém webu k upoutávce na tento článejek? Děkuji

• #49808 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k Vašemu dotazu směřuje odpověď u následujícího dotazu.

• #49809 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle autorského zákona patří mezi práva užívat díla také tzv. sdělování veřejnosti, což zjednodušeně znamená zpřístupňování díla na síti. V licenčních smlouvách se často setkáme právě i se zákazem vytváření internetových odkazů na konkrétní web. Avšak obecně platí, že pouhý odkaz na cizí autorské dílo na jiných stránkách není považován za sdělování veřejnosti nebo jiný způsob rozšiřování díla. Odpovídá to také logice věci, jelikož ten, kdo umísťuje dílko (text nebo cokoliv jiného) na internet, musí jasně předpokládat, že k němu bude mít veřejnost přístup. Takže pouhým odkazem by k porušování zákona docházet nemělo. U použití výňatků a citací není zákonem přesně definován jejich rozsah. Jestli tedy výňatek přesáhl určitý limit a došlo-li k porušení autorských práv, by nejspíše v konkrétním případu rozhodl soud.

Odpověď na téma: Autorská práva na článek
Informace o uživateli: