čekací doba

Forum Fóra Rodinné právo Děti čekací doba

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 1 měsíc.

• Autor

Pilsová Věra

Dobrý den.Prosím o zkušenost.V únoru jsem se s dětmi přestěhovala za prací do Č.Budějovic,vyřídila trvalé bydliště a zároveň podala i žádost na zvýšení alimentů na 4 děti školáky.Podala jsem jí u soudu v Č.Budějovicích.Po víc než měsíci mě přišlo oznámení soudu,že vše postupují k soudu v Č.Krumlově,kam jsme dříve bydlištěm spadali,tam byla už více než před 3 lety i poslední úprava alimentů.Ovšem nyní mi přišlo zase od soudu z Českého Krumlova,že vše posílají zpět,že místně spadám s dětmi do Č.Budějovic.Moc Vás prosím,jdou mi 2 děti na střední školu,na úpravu výživného opravdu čekám,jaká je doba,kterou mají soudy od podání žádosti k vyřízení???Znám dobře práci svojí,ovšem v řeči právní se nevyznám a ať hledám jak hledám,nic mě na otázku neodpovídá.Teď mohu samozřejmě čekat další měsíc a půl na předvolání,vzhledem k tomu,že jsem žádost podávala v únoru,je to na výživné hodně dlouhá doba.Nebo se mýlim?

Děkuji Vám,Pilsová Věra-PilsovaVera@seznam.cz

• #28336 Reply

Koncipient

Dobrý den,

je pravda že teorie a praxe je diametrálně odlišná. To,že jste návrh podala k soudu v Českých B.je správné jelikož ten je skutečně místně příslušný (dle místa trvalého pobytu nezletilých). Je velmi úsměvné když vidím jak soud v ČB postoupil věc soudu v domnění své místní nepříslušnosti, a posléze vše bylo postoupeno zase zpět do ČB.Tím apouze ukazují na svojí neschopnost a podle mého názoru i hrubou neznalost co se týče příslušnosti soudů, což by se podle mne vůbec nemělo stát!Obecně není stanovena nějaká zákonná lhůta, kterou by měly soudy od podání žádosti k vyřízení. Samotné řízení ve věci je zahájeno již dnem,kdy došel soudu Váš návrh na zahájení řízení. Zákon č.99/1963Sb., občanský soudní řád, ve svém ustanovení § 100 odst. 1 říká,že jakmile bylo řízení zahájeno, měl by postupovat soud tak,aby věc byla co nejrychleji projednána a rozhodnuta. Jelikož se jedná o výživné, měl by dle mého názoru soud, ještě před tím než nařídí jednání ve věci samé, prozatimně upravit poměry účastníků tak, že nařídí předběžným opatřením uložení povinnosti platit výživné v nezbytné míře. Ve Vašem případě se ale jedná pouze o zvýšení výživného,takže předpokládám že nějaká částka dosud placena byla a je placena. Takže nezbývá skutečně než čekat na nařízení jednání ve věci.Můžete podat stížnost k předsedovi soudu v ČB ohledně průtahům v řízení.

• #28337 Reply

Jana

Dobrý den.Obracím se na Vás s prosbou o radu.V říjnu 2006 se mi narodila dcera.Jelikož jsem v té době byla ještě v ochr.lhůtě 300 dní po rozvodu, vše spadá na bývalého manžela, který si podal žádost o popření otcovství začátkem letošního roku.Do dnes neproběhlo žádné řízení, jelikož se zde čeká na vše 3-5 let.Biologický otec dcery se ke všemu staví zády, nepřispěl na výbavičku a nepřispívá ani nyní, když náklady stouply.Jsem na vše sama, on mi sdělil, že čeká až jak se vyjádří soud.Zajímalo by mě, zda mi bude muset zpětně doplatit alespoň polovinu za vše, co jsem musela dceři opatřit a výživné na mě i na ní.Moc Vám děkuji

• #28338 Reply

Monika Čechurová

Ráda bych Vás požádala o radu.

Do dnešního dne nejevil otec naší 14ti leté dcery žádný zájem o styk s dcerou. Po deseti letech jsem požádala o zvýšení výživného a otec na mně vyrukoval s tím, že mu bráním ve styku s dcerou. Prý podle usnesení mám dceru předávat na adrese, kde jsem byla s dcerou v té době trvale hlášena. Již pět let bydlíme na nové adrese. Mohu dceru předávat na současné trvalé adrese nebo jí musít přivézt na adresu bývalého trvalého bydliště?

Děkuji

• #28339 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

není-li jiné dohody mezi rodiči, předává se dítě druhému rodiči v místě bydliště dítěte, tzn. otec si pro dceru musí k Vám na novou adresu dojet. I když vzhledem k věku dcery si osobně spíš dovedu představit, že za ním dcera dojede sama nějakým hromadným dopravním prostředkem – ale jde hlavně o domluvu.

Odpověď na téma: čekací doba
Informace o uživateli: