čestné prohlášení o vylučném vlastnictví věci jednoho z manželů

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti čestné prohlášení o vylučném vlastnictví věci jednoho z manželů

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Veronika Filipová a poslední změna je stará 5 let, 4 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #63170 Reply

  vlastimil vagner

  Dcera jako svobodná dostala darem rodinný dům,který jako již vdaná prodala a za peníze z prodeje koupila bružstevní byt.Prosím o radu co učinit aby koupený družstevní byt byl pouze jejim vlastnictvím.

  Za radu předem děkuji

 • #63172 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud na koupi bytu použila opravdu pouze a jen peníze z prodaného domu, je byt resp. členská práva a povinnosti k bytu v jejím výlučném vlastnictví ze zákona. Není tak nutné cokoli sepisovat. Pro ulehčení dokazování je vhodné ponechat si doklady pro případný rozvod. Je možné nechat si notářem sepsat tzv. osvědčení o právně významné skutečnosti.

 • #63173 Reply

  Emil Baginský

  Dobrý den,moje manželka se stala v roce 2005,na základě notářského zápisu výlučným vlastníkem rod.domu.Tento v r. 2008 prodala a zalatila stavbu nového.Je takto financovaný dům stála jejím výlučným vlasnictvím a ochrání ji toto vlastnictví v případě exekuce vedené např.proti mé osobě, jako manželovi? Děkuji za odpověď. Baginský

 • #63174 Reply

  Lenka

  Dobrý den,

  jak bych měla ochránit majetek v manželství, když si můj muž vzal bez mého souhlasu a vědomí půjčku. Jak to, že není potřeba souhlasu druhého manžela?

 • #63175 Reply

  právní vrba

  Ze zákona do SJM (společné jmění manželů) patří i závazky (dluhy), vzniklé za trvání manželství jednomu z manželů nebo oběma; to neplatí pro závazky, (1)jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, (2)které převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého. Splněny musí být podmínky obě, splnění podmínky (1) rozhoduje soud.

 • #63176 Reply

  Lenka Jelínková

  Děkuji za odpověď. Když ale manžel přestane platit půjčku, budou mu narůstat dluhy a exekuci pak budou ale dělat u nás doma. Určitě exekutory pak nebude zajímat, že jsem k půjčce nedala souhlas.

 • #63177 Reply

  právní vrba

  To máte, bohužel pro Vás, naprostou pravdu. Určitou možností by možná bylo uložit dražší věci např. u svých rodičů apod..

 • #63178 Reply

  Veronika Filipová

  Dobrý den,

  záleží na tom, jak velký závazek si manžel na sebe bez Vašeho souhlasu vzal. Součástí společného jmění manželů nejsou závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů a které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

  Pro příště lze doporučit, abyste si nechali zúžit společné jmění manželů, a to buď dohodou nebo ještě lépe rozhodnutím soudu.

  JUDr. Veronika Filipová, advokátka

  http://www.ak-filipova.cz

 • #63179 Reply

  právní vrba

  Problém je v tom, že "míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů" posuzuje v každém konkrétním případě soud a že pro to, aby závazek nebyl v SJM, musí být splněny obě podmínky (přiměřenost i nesouhlas). Zúžení SJM notářským zápisem nelze doporučit, neboť při exekuci se k němu nepřihlíží, zúžení SJM soudem by bylo vhodnější, ovšem to je možné jen podniká-li alespoň jeden z manželů nebo "ze závážných důvodů", kterými může být třeba gamblerství, užívání drog apod..

 • #63180 Reply

  Veronika Filipová

  Dobrý den,

  v zásadě s Vámi souhlasím, jen bych doplnila dvě věci.

  V případě, že na paní Lenku a jejího manžela bude podána žaloba, může uplatnit (za předpokladu, že tomu tak je, což z dotazu nevíme) námitku, že nejde o závazek přiměřený majetkovým poměrům manželů. Nejde tedy dle mého názoru o problém, ale o řešení dané situace.

  A dále bych ještě doplnila, že soud může zúžit SJM z vážných důvodů, což by mohlo být mimo jiné i zadlužování SJM manželem bez souhlasu, nebo dokonce proti vůli paní Lenky. Samozřejmě vždy závisí na konkrétním případu a posouzení soudu.

  Přeji pěkný den.

  JUDr. Veronika Filipová, advokátka

  http://www.ak-filipova.cz

Odpověď na téma: čestné prohlášení o vylučném vlastnictví věci jednoho z manželů
Informace o uživateli: