cestovné

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy cestovné

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vlasta Hánová a poslední změna je stará 8 let, 10 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #58075 Reply

    Hana

    prosím, poraďte mi. máme pracovníka, kterému při nástupu bylo v pracovní smlouvě zakotveno, že zaměstnavatel mu bude po určitou dobu (podle zákona max. 4 roky) hradit jízdné do zaměstnání vlastním vozidlem. takže každý měsíc mu spočítám cestovní náhradu podle ujetých kilometrů a dostane určitou částku v hotovosti z pokladny. a teď: já tvrdím, že to je částka osvobozená od daně z příjmu (tak mi to řekl finančák na školení a pochopila jsem to tak i z daňového zákona) a mzdová účetní jí ale tuto částku zdaňuje (jí prý zase jiný finančák řekl zdanit). která z nás má pravdu?

  • #58077 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, zákoník práce upravuje náhradu výdajů poskytovaných zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce. Jedná se ovšem o náhrady při pracovní cestě nebo při cestě mimo pravidelné zaměstnání (§151 a násl. zákoníku práce). Cesta do (a ze) zaměstnání do těchto náhrad nepatří, nenjsou tedy přímo upraveny. Proto se jí nedotýkají ani ustanovení zákona o dani z příjmů, který jinak tyto pracovněprávní náhrady upravuje, a takováto dobrovolná náhrada ze strany zaměstnavatele nepatří mezi příjmy osvobozené od daně. Jestliže Vaše pochybnosti přetrvávají, obraťte se na příslušný finanční úřad a požádejte ho o sdělení stanoviska k této věci.

  • #58078 Reply

    Hana

    Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

  • #58079 Reply

    jana machutova

    Dobry den, manzel jezdi kamionem u jedne soukrome FA do zahranici. PRVNI MESIC MEL CELKEM SLUSNOU VYPLATU , DRUHY UZ HORSI A OD TRETIHO MESICE MU BYLO VYSVETLENO ZE DIETY JSOU VE VYSI 400 KČ CESKYCH ALE NEPOCITAJI SE NEDELE A K TOMU SE ZAPOCITAVAJI UJETE KM V ZAHRANICI KTERE SE NASOBI KOEFICIENTEM OD 1,4 KČ – 1,8.,KČ A TO SE POCITA DOHROMADY JAKO DIETY. RADI BYCHOM VEDELY JAKE DIETY MU NALEZI PO DOBU KDY JE V ZAHRANICI( NEKDY TAM BYVA CELY MESIC ) V PROSINCI MINULEHO ROKU SE MU STALO ZE BYL PO DOBU 20 DNI V ZAHRANICI KDE STALE CEKAL NA PRIDELENI PRACE A TAK MEL NAJETO MALO KM A VYPLATA NESTALA ZA NIC AC BYL 20 DNI MIMO DOMOV. NYNI JE OPET OD 5.2.V ZAHRANICI OPAKUJE SE STEJNA SITUACE KDY SPIS STOJI NEZ-LI JEDE NEMASKORO ZADNE UJETE KM A BUDE MU VYPLACENO V DALSIM MESICI 4oo., KČ NA DEN JAKO DIETY A UJETE KM. DEKUJEME ZA RADU KAM SE MAME OBRATIT. MACHUTOVA JANA

  • #58080 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, cestovní náhrady pri zahraniční pracovní cestě jsou upraveny v §166 a následující zákoníku práce. K tomu navíc platí i vyhláška č. 338/2007 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2008. Jen pro příklad: Stráví-li zaměstnanec v jednom dni více než 12 hodin třeba v Německu, je základní sazba stravného stanovena ve výši 45 euro. Tuto základní sazbu sice může zaměstnavatele korigovat až na 75%, ale vypadá to, že způsob výpočtu "diet" neodpovídá požadavkům stanoveným v zákoně. Můžete se obrátit na Oblastní inspektorát práce, který dohlíží na dodržování pracovněprávních předpisů.

  • #58081 Reply

    Vlasta Hánová

    Dobry den, dcera stravila temer cely den na sluzebni ceste, z casti i v zahranici a pry mam narok nahradu na stravne pouze za dobu stravenou v zahranici. Pr.Taxi-nadrazi odjezd 4.11 rano. Odjezd vlaku v 5.00 Praha – Prijezd SK Sturovo 11.00 – prejezd ceskoslovenske hranice cca 8:30. Cesta zpet Sturovo 16.57-Praha 23.10, prejezd hranice cca v 19:40.V zakoniku se udajne pise, ze na stravne v CR ma narok pouze za predpokladu stravnenych v CR 5hod v jednom tahu.Mozna zalezi na vykladu Zakoniku prace, pak by asi nemelo cenu se s ucetnim oddelenim dostat do nejakeho sporu. Nezda se mi to z toho duvodu, ze stravila temer cely den na cetach.Předem moc děkuji za rozluštění této záhady.

Odpověď na téma: cestovné
Informace o uživateli: