daň z neuskutečněného převodu nemovistosti

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti daň z neuskutečněného převodu nemovistosti

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Helena a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #63585 Reply

    Helena

    Dobrý den, prosím o radu. V zákoně o dani z převodu nemovitosti stojí: (§9/2)Předmětem daně z převodu nemovitostí je rovněž úplatný převod vlastnictví k nemovitostem v případech, kdy dojde následně k odstoupení od smlouvy a převod vlastnictví k nemovitostem na základě smlouvy o zajišťovacím převodu práva – znamená to, že pokud byl dán na katastr návrh na vklad, ale vklad neproběhl (prodej nemovitosti se neuskutečnil), že může fin.úřad požadovat platbu daně z nemovitosti?Je rozdíl, pokud ke stornování prodeje došlo po návrhu na vklad do katastru ale ještě před skutečným vložením? Děkuji Černá

  • #63587 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, to je sice pravda, ale po odstoupení od smlouvy je zde možnost požádat finanční ředitelství o prominutí daně. Viz §25 odst. 3 téhož zákona. Jinak se v těchto věcech samozřejmě informujte přímo na příslušném finančním úřadu.

  • #63588 Reply

    Helena

    Dobrý den, děkuji Vám za odpověď.Tento případ jsme skutečně na finančním úřadě v průběhu let nekolikrát osobně řešili(včetně dokladování, dotazování, vysvětlování), ale možnost "prominutí daně" nám úřednice nikdy nezmínila, ač jsme se výslovně ptali.Pravda, neznalost zákona nás neomlouvá,nicméně logika platby daně i v případě, že nový majitel ještě není v katastru zapsán (je pouze podán návrh na vklad) mi uniká.Právo na požádání prominutí daně nám úřednice sdělila až při další výzvě k zaplacení penále cca měsíc po vypršení tříleté lhůty, kdy jsme o prominutí mohli požádat – existuje někde např na internetu informace o tom, jaké povinnosti při ústním jednání daňoví úředníci mají?Jde v případě přímého dotazu pouze o jejich benevolentnost k daňovému subjektu?Také jsme opakovaně žádali o sepsání písemného protokolu z ústního jednání, což zmíněná úřednice vždy odmítla.Je tento postup v pořádku?

    Děkuji

Odpověď na téma: daň z neuskutečněného převodu nemovistosti
Informace o uživateli: