Danění Dohody o provedení práce

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Danění Dohody o provedení práce

Zvolené téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Ivana Zezulová a poslední změna je stará 6 let, 9 měsíců.

• Autor

Lena

Pracuji na dohodu o provedení práce.Započítává se odpracovaná doba mezi roky potřebné k odchodu do důchodu?

• #54212 Reply

Ladislava Holečková

Jaká daň se platí ze smlouvy o provedení práce – výdělek 20 000.-Kč – pracovník má plný invalidní důchod?

• #54213 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dnes platí jednotná sazba pro veškeré zdaňování příjmů ze závislé činnosti. A ta činí 15%. Příslušné instrukce žádejte na finančním úřadu.

• #54214 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jelikož DPP nezakládá důchodové pojištění, nezapočte se Vám. Ledaže si pojistku doplatíte sama. Více informací obdržíte na správě sociálního zabezpečení.

• #54215 Reply

Štěpán Zezulka

Prosím o radu: na podzim roku 2007 jsem ukončil VŠ studium a během posledních tří měsíců roku 2007 jsem pracoval na dohodu o provedení práce (celkem asi 90 hodin, výdělek přibližně 17000 Kč), jiný pracovní poměr ani finanční příjem jsem neměl. Je mi už 28 let, takže zdravotní pojištění si platím sám. A chtěl bych se zeptat – musím za těchto podmínek platit daň z příjmů fyzických osob?

• #54216 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ano, z DPP se daň z příjmu platí. Srážky (nebo zálohy) měl z odměny provést zaměstnavatele. Jestli jste podepsal prohlášení k dani, můžete si podat vlastní přiznání a uplatnit některé ze slev na poplatníka.

• #54217 Reply

Štěpán Zezulka

Dobrý den, děkuju za odpověď. Nějaké ty zákonné srážky za mě zaměstnavatel skutečně odvedl, prohlášení k dani jsem také podepsal. Takže pokud tomu dobře rozumím, to své vlastní přiznání už tím pádem podávat nemusím, leda v případě, že bych chtěl uplatnit nějakou tu slevu? Děkuju.

• #54218 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, buď požádáte, aby vyrovnání za Vás udělal zaměstnavatele anebo si podáte přiznání sám. Jestli nevíte jak na to, budete muset požádat nějakou účetní či daňového poradce.

• #54219 Reply

Dana Nová

Jsem na rodičovské dovolené a pracuji jinde než u zaměstnavatele na dohodu o prpvedení práce. Vydělala jsem víc než 5 000 měsíčně.Z hrubé částky mi nezisková organizace odečítá daň 20 %, na internetu jsem našla, že to má být 15%. Danit budu tedy sama. Je těch 20% automaticky daněno zálohově? Bude mi zbytečně zdaněná čáska vrácena?

• #54220 Reply

Martin Rapant

Dobrý den,

jsem zaměstnán na HPP u jedné firmy a navíc pracuji na dohodu o provedení práce u druhé firmy.Chci se zeptat jaké odvody platím z toho poměru na dohodu?.

Děkuji Rapant

• #54221 Reply

Hana

Dobrý den, prosím vás,když je zaměstnanec pracující na DPP současně veden na pracovním úřadě,jeho příjem je měsíčně nižší než 5.000,-Kč, daní se tento srážkovou daní?A je možné, aby podepsal prohlášení k dani,aby jeho daň byla zálohová?Děkuji

• #54222 Reply

Lukáš Jandák

Dobrý den!

V období červenec-srpen 2010 jsem dělal brigádu v jednom pražském hypermarketu.V červenci a částečně v sprnu jsem pracoval po podepsání DPP 150 hodin.Po odpracování DPP jsem podepsal smlouvu na DPČ.Na DPČ jsem přešel v polovině srpna.Výplata za červenec mi byla v pořádku proplacena.Problém je však s výplatou za srpen.Měl jsem 90 kč na hodinu a během srpna jsem odpracoval 80 hodin.Mělo by to tedy dělat 7200 hrubého.Na účet mi přišlo pouze 3 400 kč.Vím, že je tam nějaká daň, ale že by daň byla více než 50% hrubé mzdy?To se mi nezdá, myslím že mi zaměstavatel peníze špatně vyplatit.Výplatní pásku jsem zatím nedostal.Poradíte někdo, jak bych měl postupovat?

• #54223 Reply

Ivana Zezulová

Ano, je to možné. Jenom bych upozornila na to, že nebude-li výdělek do 4.000 Kč, ztratíte nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání.

• #54224 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

požádejte zaměstnavatele o vysvětlení. Důvodů, kde došlo chybě, může být víc a to se na dálku nedá odhadnout.

Zaměstnavatel je povinen vydat výplatní pásku a na požádání vysvětlit způsob výpočtu mzdy.

• #54225 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

z DPP se sráží pouze daň z příjmu.

• #54226 Reply

Lukáš Jandák

Děkuji za odpověď.Telefonoval jsem jim a výplatní pásku mi poslali.Nicméně paní z personálního mi tvrdila, že to nejpíš byla daň.To je ale podle mě hloupost.

• #54227 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

projděte si výplatní pásku. Musí v ní být uvedena hrubá mzda i všechny srážky. Pokud byste čemukoliv nerozuměl, máte právo požadovat od zaměstnavatele vysvětlení.

Pro informaci:

Daň z příjmů jak s DPP, tak DPČ činí 15 %. Z DPP se odvádí pouze daň, z DPČ se odvádí i sociální a zdravotní pojištění.

Jako jedna z možností mne napadá, že Vám poslali jenom zbylý počet hodin z DPP, že zapomněli přičíst další hodiny z DPČ (nebo naopak).

• #54228 Reply

Lukáš Jandák

Kolik by zhruba tak dělaly celkem ty srážky u DPČ?Myslíte, že by potom souhlasilo že z hrubé mzdy 7200 by bylo 3400 čistého?Vůbec se v tomhle nevyznám…

Ta možnost, že mi vyplatily pouze DPP a na DPČ zapomněli, mně taky napadla.

• #54229 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

takhle to opravdu stanovit nelze. Musel byste uvést, kolik z těch 7.200 bylo na DPP a kolik na DPČ.

Kdybyste celý měsíc pracoval na DPČ, mělo by činit zdravotní pojištění 324 Kč, sociální 576 a daň 945 Kč. Na účet by Vám mělo přijít 5.355 Kč. Vzhledem k tomu, že část měsíce jste ale pracoval na DPP, mělo se na obě pojištění odvést méně (daň zústane stejná) a ny účet by Vám mělo přijít více peněž (cca 5.805 kč). Upozorňuji, že neznám všechny okolnosti a skutečnosti, proto jde jen o přibližný propočet.

Kalkulačka čisté mzdy online:

http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocetvyplaty.php

Odpověď na téma: Danění Dohody o provedení práce
Informace o uživateli: