dar a dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví dar a dědictví

Zvolené téma obsahuje celkem 16 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  právní vrba a poslední změna je stará 6 let, 4 měsíce.

• Autor

KV

Dobrý den,

moji prarodiče, ještě za svého života nechali přepsat byt na jednu z vnuček (moje sestřenice) a uzavřeli s ní pouze ústní dohodu, že po jejich smrti se se zbylými vnoučaty (já a moje sestra) finančně vypořádá. Ale dnes po smrti obou prarodičů sestřenice nechce o žádném vypořádání slyšet a se sloy, že byt je její a může s ním nakládat jak bude chtít, ho chce pronajmout. Chci se zeptat, zda je nějaké řešení, nebo mi po prarodičích nezůstane opravdu nic.

Děkuji za odpověď

• #72523 Reply

Milan Zeman

Opravdu Vám nic nezůstane.

• #72524 Reply

barbora stastna

Dobrý den,prosím o radu.Muj otec koupil před svatbou dum,ktery po svatbě daroval darovací smlouvou moji matce.Vedle mne a mého bratra ma ještě dve zletile děti z prvního manzelstvi. Moje matka je tedy vlastnikem domu,který ji daroval manžel.K tomu ma ještě vlastnický podíl chalupy po jejich rodičích.Chci se zeptat,zda stačí aby moje matka napsala závěť a uvedla jako dědice pouze mě a bratra jako dědice v obou nemovitostech.Obe nemovitosti byly mysleny pro Nas dva,děti z prvního manzelstvi již byly predtim majetkové vyrovnany.Jde mi o to abychom v případe matčiny smrti dedili pouze my a nepřešla tak polovina jejího majetku zpět na mého otce.děkuji

• #72525 Reply

vendula Huberova

Dobry den potrebujem nutne poradit muj manzel mel stryce byl zenaty a dve deti pred peti lety si uzavreli pujcku a opravovali si rodiny domek ale v tom roce se rozvedl pujcka mu zustala a rodiny dum patril do dedictvi holek letosnim rokem stryc zemrel a deti nejsou zletile a porucik je jejich matka ktera chce rodiny dum prodat muze ho prodat a mi ze jsme rodina mame onej zajem meli jsme sni schuzku a bylo nam receno ze odhat rodineho domu je 700 000kc a ze by chtela slevnit ale ze nesmi ani nahoru ani dolu s cenou ze ta castka je urcena k dedictvi holek ale pry pouziti penez muze i kdys holky nejsou zletile je mozne toto nebo nanas sije nejakou boudu ja osobne ji moc neverim dekuji moc za radu

• #72526 Reply

alzbeta novakova

dobry den prosim o radu prababicka chce prodat rodiny domek ale ma sest deti z otcov strany se jich pet nezreklo a z matceny strany taky domek ma hodnotu asi 300 000kc a sest sourozencu a jeden to chce darovat musi ostatni sourozence vyplatit z otcov strany i kdys us je posmrti

• #72527 Reply

Milan Zeman

Pokud chce prodat domek ve svém vlastnictví, nemusí se ohlížet na domnělé nároky svých dětí. Se svým majetkem může disponovat dle libosti. Jinak by se věc řešila v dědictví.

• #72528 Reply

Milan Zeman

Částka za prodej domu bude opravdu patřit nezletilým dědičkám, matka pouze spravuje jejich jmění.

• #72529 Reply

David

Dobrý večer, prosím Vás chci se zeptat. Můj otec koupil dům, chce ho darem přepsat na moje děti, ale já mám dluhy na zdravotním a sociálním a otec se bojí že by ten dům zabavily exektoři. Děti jsou ještě nezletilý. Jak to máme udělat? Děkuji za odpověď

• #72530 Reply

JK

Moje matka před několika lety sepsala a notářsky ověřila závěť, ve které odkazuje svůj byt vnukovi a vnučce (moje plnoleté děti). Nyní se rozhodla, že byt převede formou darovací smlouvy na vnuka (oba sourozenci jsou ve shodě, zde problém není) a platná závěť tak pozbude předmětu, který měl být jejím obsahem. Jak postupovat – nutno závěť zrušit, nahradit jinou nebo sama pozbude smyslu vzhledem k časové posloupnosti učiněných kroků ?

• #72531 Reply

Ilona Kostřicová

Dobrý den, prosím o sdělení, zda je KOMULOLIV (ne darujícím, ne obdarovaným -ti mají písemné doklady samozřejmě k dispozici) umožněno nahlédnout do textu darovací smlouvy a poté ji nechat i notářsky ověřit pro účešly dědického řízení.Děkuji.

• #72532 Reply

právní vrba

Pokud bude dům jen Vašich dětí a nikoliv (také) Váš, děti nebudou nikomu nic dlužit, tak případná exekuce na Vás jej (dům) nemůže postihnout, a to i když Vy jste zákonným zástupcem Vašich dětí do dosažení jejich zletilosti.

• #72533 Reply

právní vrba

Pokud byla předmětem daru nemovitost evidovaná katastrem nemovitostí, tak jeden výtisk předmětné (zde darovací) smlouvy je uložen ve sbírce listin příslušného katastrálního pracoviště. Osvědčíte-li právní zájem (důvod), lze do sbírky listin nahlédnout a může Vám být i pořízena fotokopie předmětné listiny.

• #72534 Reply

právní vrba

Pokud nebude zůstavitel v den smrti již věci, které jsou předmětem jím dříve sepsané závěti, vlastnit, nepřihlédne se k té části závěti, která se uvedených věcí (které již nevlastnil) týká.

• #72535 Reply

Marie Malá

Dobrý den,

za života mi maminka darovala finanční obnos (asi 200000,-). Nyní, když zemřela se můj bratr domáhá svého podílu. Po mamince nezůstal žádný majetek, jen menší částka, která pokryla pohřebné.

Má bratr na něco nárok u dědického řízení.

Děkuji.

Marie Malá

• #72536 Reply

René Sabela

Moje maminka mi darovala 150000,-Kč.Zjistil jsem, že nemusím platit z této částky darovací daň, ale není mi jasné zda mám platit z této částky daň z příjmu?

• #72537 Reply

právní vrba

zkuste položit dotaz v diskusi na http://www.center.cz, tam jsou daňaři

• #72538 Reply

právní vrba

Pokud lze uvedenou částku (s ohledem na majetkové poměry Vaší matky a Vaše) považovat za částku která je "nad rámec obvyklého darování", tak bratr by měl nárok na odečtení této částky z Vašeho podílu v rámci dědění ze zákona po Vaší matce (on by dostal o tuto částku z dědictví po matce víc). Pokud po Vaší matce žádný majetek nezbyl, má bratr smůlu – za svého života si každý svéprávný člověk může se svým majetkem "dělat co chce".

Odpověď na téma: dar a dědictví
Informace o uživateli: