dar od rodičů

Forum Fóra Rodinné právo Manželství a rozvod dar od rodičů

Zvolené téma neobsahuje zatím 1žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Michal Souček a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

• Autor

barbora balcarova

Dobrý den! Rodiče mi chtějí dát větší částku peněz. Zatím jsem vdaná, ale plánuji rozvod. Měl by potom manžel nárok na část těch peněz, pokud bych je dostala ještě za dobu trvání manželství? děkuji

• #26943 Reply

Aleš Truhla

Dobrý den,

manželka měla před svatbou ve vlastnictví 1/4 domu.

Po svatbě dostala darem od rodičů zbyvající 3/4 domu.

Já investoval do domu ve formě rekonstrukcí a vybavení cca 1 500 000,-Kč. Jak by se majetek rozděloval v případě rozvodu? Nebyla uzavřena žádná předmanželská smlouva.

Děkuji

Aleš Truhla

• #26944 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, co jeden z manželů dostane darem, nespadá do společného jmění manželů. Tudíž by manžel na žádnou část těchto peněz neměl žádný nárok.

• #26945 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, buď by jste se dohodli anebo by se podal návrh na vypořádání SJM k soudu. Vy nemáte k domu žádná práva, ale mohlo by jste si nárokovat to, čím byl dům zhodnocen z Vašich prostředků. Podle zákona má každý právo požadovat to, co bylo z jeho majetku vynaloženo na majetek společný. Komplikace spočívá v tom, že ani dům ani peníze (tedy výlučně Vaše, ne ze SJM) nejsou v režimu SJM, protože stojí mimo něj. Pak musíte prokázat, že se jednalo o půjčku, kterou jste poskytl manželce na zhodnocení jejího domu. Za tímto účelem by bylo dobré najmout si právního zástupce.

• #26946 Reply

barbora balcarova

Děkuji.

• #26947 Reply

barbora balcarova

Poraďte mi ještě prosím, pokud dostanu peníze (darem) ze dvou účtů, já si je nechám poslat na jeden můj a odtud pak k uložení na spoření, jsou stále považovány za dar? Manžel na ně po rozvodu nebude mít nárok? Jak prokáži, že je to dar? Stačí výpis z účtu, nebo je nutné nějaké prohlášení od rodičů? Děkuji

• #26948 Reply

erika korbářová

Jsme už tři a půl roku manžele a před rokem sme si koupili od mých príbuzních za minimální cenu byt. Teď to ale vypadá, že se rozejdeme. Má manžel právo na polovinu bytu když sme ho prakticky dá se povědet dostali od mých príbuzních?

• #26949 Reply

Tomáš Pelcl

Prosím o radu, jsem vlastníkem 1/4 domu. Jeden ze zbylích třech vlastníků chce soji 1/4 pronajmout. Je k pronájmu, nebo k nejakým stavebním úpravám, případně prodeji potřeba souhlas zbývajících vlastníku domu?? Dále by mě zajímalo, jestli lze určit přesná 1/4 nemovitosti? Pokud nelze a záleží jen na tom jestli se vlastníci dohodnou. Jak postupovat v případě nedohodnutí se vlastníků?

Děkuji

• #26950 Reply

Ivana Rybičková

S manželem jsme spolu již 12 let.Před 10 lety tchýně darovala dům ve kterém bydlíme manželovi.Společně jsme dům vypláceli,opravovali.Na některé opravy jsem si já brala úvěr.Nyní to vypadá,že se s manželem rozejdeme.Máme spolu 11 letého syna a manžel mě z domu vyhání s tím, že na nic nemám nárok ani právo.Mám částečný inv.důchod a bohužel nemohu sehnat práci a od manžela pořád jenom poslouchám,že mě živit nebude adt.Prosím poraďte mi jaká práva opravdu mám.Ten dům mě stál 12 let práce a odříkání.Jak mám postupovat? Pokud od manžela budu nucena odejít jak to je s vyživovací povinností na syna popřípadě na mne?Moc děkuji za radu

• #26951 Reply

Michal Souček

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat,Jsem ženatý cca 5let a s manželkou se budem rozvádět.Potíž nastala v tom že,když jsme stavěli rod.dům tak moji rodiče nám přispěli částkou 500.000Kč a bratr 200.000Kč ale s

tím že až manželka prodá lesy a pole co zdědila ještě před vztupem do manželství tak všem ty peníze vrátíme.

Lesy ani pole se neprodaly a mi se ted budem rozvádět,ty peníze nám byly poukázány na účet a nemáme žádnou písemnou dohodu že to byla půjčka.

Až nyní prodáme dostavěný dům tak mí rodiče chtějí vrátit ty peníze což si myslím je normální ale maželka nechce,uspělo by se u soudu?

Děkuji Moc za Pomoc

• #26952 Reply

Michal Souček

Dobrý den,

ještě bych se chtěl zeptat,v manželství jsme si s manželkou pořídíly auto na úvěr.auto jsme spláceli poctivě a pravidelně,nyní když se budem rozvádět jsme se dostali do finančních problémů a tak jsme si to auto již nemohli dovolit platit a natož ho doplatit.

Domluvil jsem se s mímy rodiči,že oni ho doplatí a ale že ho budou chtít převéct na sebe.Tak jsme to tak provedly,oni ho dplatily cca350.000Kč a auto jsem převedl na tátu.Manželka nyní chce nějaké vyrovnání že nám k tomu nedala žádný písemný souhlas,i když bylo zřetelně jasné že na to auto již nemáme a hrozilo by zabavení.Může manželká po mě chtít jakékoliv vyrovnání?i když jsem z toho auta neměl ani korunu.

Děkuji za Pomoc

Odpověď na téma: dar od rodičů
Informace o uživateli: