dar započten do dědictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví dar započten do dědictví

Zvolené téma obsahuje celkem 24 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 7 let, 11 měsíců.

• Autor

Tomáš Pelíšek

Dobrý den,

po vypořádání dědictví se sestrami mi zůstala polovina domu do které se chci nastěhovat,protože se budu o matku žijící v druhé polovině starat,druhou polovinu mi darovala v dobré víře,že už nebudu muset sestry vyplácet i z této půlky.Četl jsem článek kde psali:(pokud byste svoji polovinu synovi darovala,byla by započtena do dědictví a syn by se musel se svými sestrami vyrovnat)chtěl jsem se zeptat jak to je s vyrovnáním darované věci.

S pozdravem

Tomáš Pelíšek

• #70238 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

pokud by sestry toto darování v dědickém řízení namítali, pak by bylo darování započteno na Váš dědický podíl a o ten by tak byl ponížen. Neznamená to však, že byste musel sestrám něco vyplácet.

• #70239 Reply

veronika

Dobrý den,po smrti dědy mi moje babička před 11 lety darovala darovací smlouvou nemovitost dům ve kterém teď žiji-jsem zapsaná na katastru nemovitostí jako majitel.Babička má 3 děti.Budou mít po její smrti nárok na vyplacení z této nemovitosti, když mi jí darovala a tudíž jsem její jediný majitel.

Moc děkuji

• #70240 Reply

Dobrý den,

pokud by toto darování namítli, mohl by být tento dar započten na Váš dědický podíl a o tuto částku tak ponížen. Neznamená to však, že byste je musela z nemovitosti "vyplácet".

• #70241 Reply

Stanislava Hudikova

Vážená paní magistro, v předchozích odpovědích uvádíte, že pokud bude dar započtený, neznamená to bezpodmínečně nutnost vyplácet ostatní dědice…

Můj zemřelý otec zanechal závěť v můj prospěch, ale z neznalosti nevydědil ostatní děti, přestože by na to měl nárok, deset let se o něj nestarali. Naproti tomu mě před cca 4 lety věnoval auto, vozila jsem ho po doktorech a mohla jsem kdykoli za ním přijet. Vím, že podle zákona budou moji sourozenci dědit minimálně polovinu svého zákonného podílu, pokud budou požadovat započtení daru, znamená to, že o hodnotu daru se zvýší celek a podíly se rozpočítají z této sumy a nebo, že z mého podílu se odpočítá hodnota daru a tyto peníze si rozdělí zbylí sourozenci?

Děkuji předem za laskavou odpověď.

• #70242 Reply

Dobrý den,

při zápočtu se postupuje tak, že hodnota daru v době darování se připočte k celkovému dědictví. Toto dědictví se rozdělí podílem mezi dědice a Vám se od Vašeho podílu odečte onen dar.

• #70243 Reply

Petr Vyšín

Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu… Mám bratra, na kterého naše matka ještě za života převedla darovací smlouvou byt našich rodičů (otec zemřel 2 roky před ní). Po smrti matky si bratr z uvedeného bytu ponechal vše cenné, což doložit žádným způsobem již nemohu…a byt prodal. K dědickému řízení jsem nebyl pozván, resp. jsem celý rok nevěděl, že již proběhlo. Zjistil jsem to náhodně a na notářství mě ubezpečili o tom, že bratr uvedl, že není co po matce dědit a tudíž že nebyli povinni mě přizvat jako účastníka řízení, a že to je vše v pořádku a nebudou dědické řízení již znovu otevírat. Podotýkám, že uvededný byt byl v lukrativní části Prahy, tudíž cena za tento byt nebyla zanedbatelná. Na internetu jsem vyčetl, že v takovýchto případech lze určitým způsobem snížit dědický podíl bratra, když jde o neobvyklou hodnotu daru… jinde zase, že pokud nebyl jiný majetek , není povinen mě vyplatit. Co s tím lze dělat? Mám se odvolat? Kam? ..Nejsem vyděděn,ale nic nemám…Děkuji. P.V.

• #70244 Reply

Stefi

To, co Váš bratr dostal darem darem je jen a jen jeho a jestliže po matce jiný majetek nezůstal, vyplácet vás rozhodně z ničeho nemusí. Jiné by to bylo v případě, kdyby byl ještě jiný majetek, který matka zanechala. Pak by se jeho dar započetl na dědický podíl.

• #70245 Reply

Petr Vyšín

Zdravím Vás a děkuji za odpověď, i když jí až tak nerozumím… Tak jak jste to popsala je to svým způsobem jednoduchá forma" jakéhosi vydědění". Oficiální vydědění je složitý proces, v jakém bych musel splňovat určitá kritéria. V mé situci nejsem vyděděn oficiálně, ale z hlediska dědictví po matce vlastně ano… a to jednoduše. Jde toho ze stran rodičů proti svým dětem jednoduše zneužít- něčím se třeba dítě znelíbí, soudně by ale vydědění neprošlo, tak stačí darovat veškerý majetek jinému svému dítěti…A proč jde tedy napadnout třeba závěť, která nějak "ošidí" některé z dětí? Tam se člověk může bránit a tady řešení není? Pokud by existoval ještě majetek jiný, ponížil by se bratrovi podíl o dar a já bych také dědil. Když není, nedědím nic.. Z morálního hlediska se mi to jeví jako protiřečení zákonů… Snad mi ještě odpovíte… Děkuji. P.V.

• #70246 Reply

Stefi

Dobrý den p. Petře, je to bohužel přesně tak, jak říkáte. Dar napadnout nemůžete, závěť jako neopomenulný dědic v případě, že v ní na Vás není pamatováno, ano. Jak říkáte, vydědění je proces, kdy je velmi složité splnit zákonem dané podmínky a mnohokrát se to řeší právě darováním. Jestliže tedy nezanechal zůstavitel jiný majetek, nedostanete nic. To jsou naše zákony, z morálního hlediska je to skutečně velmi smutné, ale bohužel s tím nic neuděláte.

• #70247 Reply

Karel Dlouhý

Ano, ale druhý názor je, že je to jejich majetek, takže za svého života si s ním mohou dělat co chtějí – darovat komukoliv cizímu nebo na charitu, …

Vás také nikdo neomezuje s nakládáním s Vaším majetkem.

• #70248 Reply

Stefi

Samozřejmě, máte naprostou pravdu.

• #70249 Reply

Dana Fáberová

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat. Jsme 2 sourozenci, každý máme 2 děti. Po smrti otce (matka již nežije) jsem se dozvěděla, že před rokem otec daroval 1/2 nemovitosti jednomu ze dvou synů mé sestry.On s ním ale nebydlel. Překvapilo mě jejich jednání, proč mě nikdo neinformoval o změně, domluva byla, že se sestrou jednou budeme dědit rovným dílem.Snažím se s touto situací vyrovnat.V dědickém řízení se tedy bude jednat pouze o té druhé polovině nemovitosti nebo se tento dar bude ještě jinak promítat v dědickém řízení? Mohu požadovat o započtení daru na můj dědický podíl? O nemovitost se nyní dělíme 3: 1/2 synovec a 1/2 sestra a já.

Děkuji za pomoc.

• #70250 Reply

Jana Pagurková

Dobrý den,

moje babička darovala svůj byt mému otci s tím,že až babička zemře,byt bude mého tatínka,který bohužel zemřel před pár dny.Babka se ujala výpravy pohřbu,a k ničemu mě nechce pustit, tvrdí,že byt nebude můj,že se to bude úředně ošetřeno.Přičemž,otec dohodl u notáře,že až on zemře,byt bude můj.Patří darovaný byt do dědictví po mém otci či nikoli?Děkuji

• #70251 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

za svého života mohl Váš otec nakládat se svým majetkem jakkoliv (darovat na charitu nebo komukoliv).

"On s ním ale nebydlel." – to není vůbec podstatné.

Započtení požadovat můžete, ale vzhledem k tomu, že synovec není dědicem, tak mám pochybnosti, že by započtení bylo provedeno.

• #70252 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, dotaz není jasný – podívejte se do katastru nemovitostí

http://nahlizenidokn.cuzk.cz/

kdo je vlastníkem toho bytu.

"darovala svůj byt mému otci s tím,že až babička zemře,byt bude mého tatínka" – kdyby mu ho darovala, tak by byl jeho hned (domnívám se, že nějaké takové darování s podmínkou přechodu vlastnictví až po smrti dárce není možné, neboť by to bylo obcházení zákonných ustanovení o dědění); podobně to co otec dohodl u notáře.

Pokud je byt ve vlastnictví otce, tak dědí manželka (je-li na živu) a děti (pokud nezanechal otec závěť).

• #70253 Reply

Jana Pagurková

Dobrý den,v katastru je byt napsán na mého otce, byt mu byl darován darovací smlouvou s věcným břemenem dožití mé babičky,zajímá mne zda tento byt přejde do dědického řízení(darující-babčika tvrdí,že nikoli). Dále je tu dům po mém otci,který je v katastru uveden s věcným břemenem,pátrala jsem o jaké VB jde,jelikož zde žil sám a dům koupil před 15lety:na domě bylo VB,a to na matku prodávajících(dohodli se,že dožije u nich v pan.domě)- ta paní již nežije,jak je možné že v katastru je stále evidováno toto VB,bude v dědickém řízení problém s tímto nezrušeným břemenem?Nebo VB zaniklo její smrtí?Děkuji moc

• #70254 Reply

Stefi

Jestliže je byt v katastru napsán na Vašeho otce, samozřejmě bude předmětem dědického řízení a jak psal již kolega, bude dědit jeho manželka, pokud nějaká je a děti. Jestliže však sepsal závěť, jak jste se zmínila a byt Vám odkázal, bude jen Váš ( pokud neopomenul jiné ze svých dětí). K domu, který je dále v katastru na Vašeho otce, platí stejné, jako k bytu. Jestliže VB bylo zřízeno na konkrétní osobu, která již nežije, automaticky její smrtí zaniklo.

• #70255 Reply

Jana Pagurková

Dům po otci je zapečetěn,já jsem jediná dědička(jelikož manželku neměl).Lze zabránit,nebo zákoně dohlédnout,kdo bude vstupovat do domu během dědického řízení(pro opatření dokumentů apod)?Vypravovatelka pohřbu(matka zemřelého),má úmysl z domu odcizit peněžní hotovost(nemalé částky-v domě byla živnost)či jiné potřebné věci.Vše se snaží vyřizovat sama,bez mého vědomí,jak postupovat a jak se bránit?Děkuji

• #70256 Reply

Stefi

Vy budete tedy výhradným dědicem, ať už budete dědit ze zákona nebo ve Váš prospěch otec sepsal závěť. Jestliže je dům zapečetěn, svévolně do něj jeho matka v žádném případě nesmí vstoupit. V této otázce bych Vám ale doporučila obrátit se na notáře, který byl pověřen dědickým řízením.

• #70257 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

obávám se, že je to dost problém.

Pokud to chápu, tak ten byt (kde žije babička) je jinde než ten dům (v němž žil a podnikal otec). Ale i od toho domu má babička klíče.

Zkušenosti s tím nemám.

Asi bych doporučil najít si ihned nějakého dobrého a šikovného místního advokáta, který má zkušenosti, má styky na soudu (vydání předběžných opatření), na policii, ví jak na to.

Nebude to laciné, ale asi by se to vyplatilo. Prostě nějak dosáhnout toho, aby tam nemohla babička sama vstupovat a brát si co chce (nejlépe asi vyměnit zámek s úředním souhlasem).

Nebo i najmout hlídací agenturu a několik dní dům hlídat (ne skrytě, ale otevřeně) ?

Třeba Vám ještě někdo poradí, já se snažím alespoň toto odpovědět ihned.

• #70258 Reply

Jana Pagurková

Děkuji, kolik si účtuje právník dle normy za zastoupení v dědickém řízení za celý proces? Kolik je standart aby požadoval? Děkuji

• #70259 Reply

Pavel Prach

Dobry den,

ma babicka me jako vnukovi darovaci smlouvou darovala jeji byt z duvodu ze jsem jediny z rodiny kdo se o ni stara. Babicka ma celkem 4 deti – z nich moje maminka jiz nezije. Zbyvaji 3 deti. Jak se bude postupovat v budoucnu pri dedickem rizeni? Zapocteni bytu se asi nevyhnu, je to tak? Nebo se mu lze nejak vyhnout ? Pokud bude zapocten, co to pro me bude znamenat ? Zustane byt muj, nebo budu muset pribuzne vyplatit, co se vlastne bude dit?

Diky, Pavel Prach.

• #70260 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokátka

Dobrý den,

pro účtování odměny advokáty žádné konkrétní normy nejsou – někdo si vezme 1000 Kč na hodinu, někdo třeba 8tis, jiný 5tis za celý proces – je to velice individuální. Předem si dohodněte pravidla a výši a způsob úhrady této odměny. Bude-li se vám zdát nepřiměřeně vysoká, obraťte se na jiného advokáta.

• #70261 Reply

Karel Dlouhý

Byt je Váš, nikoho vyplácet nebudete muset.

Započtení znamená, že Váš podíl z dědictví bude o hodnotu bytu nižší. (Tedy třeba už z dědictví nedostanete nic)

Odpověď na téma: dar započten do dědictví
Informace o uživateli: