Darování

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Darování

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan Zeman a poslední změna je stará 7 let.

• Autor

Jana Kotíková

Dobrý den,

měla bych na Vás dotaz ohledně darování RD. Otec daroval 19.8. 2009 dům mé mladší sestře, já a nejmladší sestra nedostaly nic. Matka je v darovací smlouvě uvedena jako "věcné břemeno" s právem dožití. 22.8. 2009 otec zemřel, v době podpisu darovací smlouvy již byl vážně nemocen a pod vlivem opiátů. V proběhlém dědickém řízení jsme se sestrou nezdědily nic. Dům je dvougenerační, přízemí 2+1(zde žije matka), navíc zde má sestra zařízenu provozovnu kadeřnictví, první patro – 5+1 obývá sestra s přítelem, jeden z pokojů zde má nejmladší sestra, která studuje SŠ. S otcem jsem se stýkala po celý život a posledních 14 dnů jsem se o něj starala v hospici, kde pobýval a kde pracuji. O proběhlé darovací smlouvě jsem se dozvěděla až nyní a navíc zcela náhodou. Lze tuto darovací smlouvu napadnout s ohledem na hodnotu darované věci a požadovat po sestře vyplacení části hodnoty RD? Nebo jsem byla de facto vyděděna?

Děkuji za Vaši odpověď.

• #72425 Reply

Karel Dlouhý

"Lze tuto darovací smlouvu napadnout s ohledem na hodnotu darované věci a požadovat po sestře vyplacení části hodnoty RD?"

Za svého života si otec se svým majetkem může dělat co chce (třeba darovat na charitu).

Při dědickém řízení můžete požadovat započtení tohoto daru, což ale neznamená, že by vám měla sestra něco doplácet.

Nejde o vydědění (otec mohl mít i další majetek – auto, peníze na vkl. knížkách, elektroniku, …) – i když faktický dopad takový může být.

Možná jste se mohla pokusit žalovat neplatnost darovací smlouvy (byl vážně nemocen a pod vlivem opiátů) – poradit se s advokátem.

• #72426 Reply

Jana Kotíková

Děkuji za Vaši odpověď, po poradě s notářkou, u které byla darovací smlouva sepsána, jsem zjistila, že RD včetně veškerého vybaní patří sestře a tím pádem do dědického řízení nic nepostoupilo.

Přeji Vám pěkný den.

• #72427 Reply

Tomáš Procházka

Dobrý den, otec má dvě děti. Mě a dceru z předchozího manželství (v současnosti je otec znovu rozvedený a dlouhodobě žije sám, já s ním žiji přibližně rok), ta o něj nejeví sebemenší zájem, navíc žije dosti nezřízeným životem. Otec sepsal před 2 lety závěť, ve které všechen svůj movitý i nemovitý majetek odkazuje mě a do závěti uvedl, že vyděďuju svou dceru z důvodů, které jsou možné uvést podle zákona. Nicméně to není nejlepší řešení. Chtěli bychom toto udělat tak, že by mi otec darovací smlouvou daroval svůj majetek (movitý i nemovitý), s tím, že by se na dům stahovalo věcné břemeno o jeho dožití. Otec je však přesvědčený, že by s tímto břemenem, musela souhlasit i jeho dcera, což je podle mě nesmysl, s břemenem musí souhlasit osoba, která je obdarována. Jsme přímí příbuzní, tak bychom byli osvobozeni od darovaní daně? Můžete mi říct, jaké poplatky by se ale platili a komu? popřípadě, je možnost tuto smlouvu dcerou napadnout když by tak otec čilil vlastní vůlí? Děkuji Procházka

• #72428 Reply

Milan Zeman

S věcným břemenem otcova dcera souhlasit nemusí, neboť výlučným vlastníkem nemovitosti po převodu vlastnictví budete Vy a oprávněným otec. Se vznikem věcného břemene tedy budete muset souhlasit Vy a Váš otec. Od darovací daně budete osvobozeni. Poplatky budete platit notáři za ověření podpisů na darovací smlouvě a katastru nemovitostí za vklad věcného břemene. Domnívám se, že jednodušší bude dceru vydědit – je nutné správně sepsat závěť a podrobně specifikovat důvody vydědění.

Odpověď na téma: Darování
Informace o uživateli: