Dědická daň X daň z převodu nem.

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dědická daň X daň z převodu nem.

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jana Dziková a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

Michaela Nováková

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně dědictví po matce (byt v OV), kde jsme se sestrou jedinými dědici (1.kategorie). Dědické řízení bylo zahájeno v listopadu 2007 a bude ukončeno cca v květnu 2008,kdy přiletí moje sestra. Jedná se mi o to, zda budeme platit jak dědickou daň, tak i daň z převodu nemovitosti, když chceme byt prodat???

Děkuji Vám za odpověď.

• #70806 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

směšujete obě věci dohromady. Dědická daň je za získání majetku v dědictví; daň z převodu nemovitostí za následný prodej.

• #70807 Reply

Michaela Nováková

Děkuji za odpověď. Takže pokud tomu správně rozumím,zaplatím dědickou daň (rok 2007) a hned daň z převodu při prodeji…Nejde o dvojí zdanění jedné věci?? A co se týče znaleckého posudku? Musím ho mít vystavený pro dědické řízení a pak i pro prodej? Nebo stačí jeden?

Děkuji Vám.

• #70808 Reply

Martin

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně mé matky. Žije s přítelem v jeho domě, trvalý pobyt má ve svém domě. Kdyby se s přítelem něco stalo, má na něco nárok? Přítel má syna. Žije tam cca 10 let.

• #70809 Reply

Ale zde se nejedná o jednu věc, ale o dvě různé věci – proto 2 daňové povinnosti.

V 1. věci získáte nemovitost v dědickém řízení. Poté, co se stanete vlastníky, nemovitost prodáte (2.)

Tedy tyto dva právní úkony spolu vůbec nesouvisí a není tak možné hovořit o nějakém dvojím zdanění.

• #70810 Reply

Dobrý den,

pokud její přítel zemře, na nic nárok nemá. Veškeré jeho věc zdědí jeho syn.

• #70811 Reply

Martin

Dobrý den, žijeme s manželkou a 2 dětmi v domě, kde vlastním 1/4. 1/2 vlastní matka, 1/4 sestra, která žije v zahraničí. Matka žije s přítelem, my se o dům staráme, veškeré stavební úpravy a opravy financujem. Sestra bude chtít vyplatit, dohodli jsme se na čátce, v případě že by jí nestačila a chtěla odhad, můžu si odečít mé náklady? Mám na vše účtenky, faktury. Může mi matka darovat její polovinu aniž by dar v budoucnu sestra napadla? Děkuji za odpověď

• #70812 Reply

Dobrý den,

můžete si odečíst 1/4 nákladů (ve vztahu k velikosti podílů) vynaložených na opravy – bude ale záležet hlavně na domluvě se sestrou.

Matka vám svůj podíl darovat může, sestra pak v dědickém řízení může tento dar pouze namítat a o tento dar by se tak snížila hodnota Vašeho dědického podílu z dědictví.

• #70813 Reply

Jana Dziková

Paní Nováková,

můj manžel se svým bratrem také dědili po mamince. A dle našich informací – přímí dědici, což jste i Vy se sestrou, dědickou daň neplatí vůbec. Ale dvakrát zřejmě platit budete, a to: daň z převodu nemovitosti-3%z prodejní částky a pak daň z příjmu, který vlastně obdržíte prodejem.

Odpověď na téma: Dědická daň X daň z převodu nem.
Informace o uživateli: