Dědické nároky

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dědické nároky

Zvolené téma obsahuje celkem 77 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Jirina a poslední změna je stará 3 měsíce, 3 týdny.

• Autor

Lubomír Štamposký

Dobrý den,

dcera s manželem postavili dům, který byl součástí SJM.

Manžel umřel a vlastnictví domu přešlo na dceru. Dědické nároky jejich dětí byly uspokojeny jiným majetkem.

V současné době žije dcera s přítelem. Dcera chce, aby v případě její smrti přešlo dědictví pouze na děti, nikoliv na přítele.Co musí prot udělat ?

• #70295 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

nemusí dělat vůbec nic. Dokud si ho nevezme, nebude po ní přítel vůbec nic dědit a vše zdědí její děti. Jestliže se vezmou, bude namístě sepsání závěti, v níž jako jediné dědice ustanoví své děti.

• #70296 Reply

Alena Kašparová

Dobrý den, máme s manželem RD a chtěli bychom vědět, zda je možné stanovit nějakou formou dědický zápis – závěť, abychom mohli odkázat případně já svoji polovinu manželovi a naopak.Máme tři děti, ale hrozí tady v případě "odchodu" jednoho z nás veliké neshody, takže ten, který by zůstal sám, by nedopadl nijak dobře.Proto si s manželem myslíme, že bychom sepsali závěť, kde by přešla ta volná polovina pouze na některého z nás s vyloučením dětí.Po odchodu nás obou by teprve vznikl nárok na dědictví našim dětem. Prosím poraďte, je tato myšlenka realizovatelná? Děkuji za odpověď.

• #70297 Reply

Alena Janska

Nejsem pravnik ale vim ze v Cechach tentodruh zaveti neni mozny,deti jsou neopomenutelnymi dedici.V Nemecku kde ziji ,je toto mozne jmenuje se to Berlinska zavet,a je to ze se manzele navzajem urci jako dedici ,pak az zemre i druhy rodic ,pak teprve prichazeji na radu deti.

• #70298 Reply

Marie Feilhauerová

Dobrý den , prosím poraďte..mám dědit po mamince kousek pole,spolu s bratrovými dětmi-protože bratr zemřel.Maminka na pole zapoměla,nevěděli jsme o něm.Já jej nechci, ale nutí mě zaplatit odhadce,na kterého momentálně nemám peníze .Mám pol. důchod a jsem nezaměstnaná.Co mohu udělat?nebo napsat, abych toto nemusela platit.Právník se spojil pouze se mnou s tím, že mám uhradit odhadce a potom teprve obvolá děti, jestli o to mají zájem.Myslím si, že po tom také netouží, neboť jsou z města.Nevím si s tím rady.Děkuji.MF

• #70299 Reply

Marie Feilhauerová

znovu dobrý den, ještě bych ráda připsala , co je možná důležité, že jsme volali odhadci, pověděli jsme mu o naší situaci a velmi se smál. A to proto, že bych zaplatila mnohem více za odhad, než by byla cena. Což je opravdu směšné..je to podle nás neprodejné, protože jde o téměř meze.Jsem s toho zoufalá,opravdu na to nemám finance a ani po tom netoužím…díky moc za radu…MF

• #70300 Reply

Leona Sedláková

Dobrý den,potřebovala bych poradit jak postupovat v případě dědictví.S přítelem jsme koupili nový byt,kde vlastníkem jsme oba, čekám s přítelem dítě.On má dceru z předchozího manželství.V případě smrti přítele,jaký je nárok na byt mě, jeho dcery a našeho společného dítěte?Je možnost, aby dědictví/byt/ bylo určeno jen mě a našemu společnému dítěti?Jelikož dcera z prvního manželství je již jiným bytem zajištěná?Děkuji Sedláková

• #70301 Reply

Dobrý den,

pokud přítel zemře, budou dědit pouze jeho děti, Vy ne. Vy byste dědila pouze tehdy, pokud byste byli manželé. Před přítelkyní mají přednost děti.

Může sepsat závěť, v níž určí, že byt zdědí jen Vaše dítě. Je však otázka platnosti takové závěti – nevím, kolik je druhému dítěti ani jaký má celkový majetek.

• #70302 Reply

Leona Sedláková

Dobrý den, děkuji za Vaši rychlou odpověď-chtěla bych se tedy ještě zeptat jak by to bylo v případě-když jsme byt koupily za svobodna-nyní se vzali.Byt by tedy zůstal mně a nároky na dědictví, jak nevlastního dítěte tak našeho společného by se uplatnily až po mé smrti?Děkuji Sedláková

• #70303 Reply

Dobrý den,

nikoli. Veškerý majetek Vašeho manžela (tedy i polovina bytu) by připadla do dědictví a z něj byste Vy, nevlastní dítě i vlastní dítě každý získali 1/3.

• #70304 Reply

P. K.

Dobrý den ,rádi bychom si s mou družkou pořídili malé pole.A to spíše z recese nežli ke kokrétnímu účelu.Pokud bychom Vám tím mohli i pomoci,ani lepší důvod zatím nepotřebujeme.Jste-li ochotna jednat o prodeji a dosud nemáte kupce,kontaktujte mne prosím.Tel.731901238

Děkuji P.K.

P.s.:12.4.-20.4 nevolat!(pobyt mimo Čr)

• #70305 Reply

Richard Caha

Dobrý den,bydlím s manželkou a 2 dětmi u jejich rodičů.Současně zde bydlí i švagrová,která je svobodná bezdětná a má další byt ve městě.Nedávno jsme se dozvěděli,že se ze společného domu nebude po smrti rodičů stěhovat a vím,že nemá peníze na vyplacení sestry.My s ní však zůstat společně nechceme.Co máme dělat.Děkuji za odpověď

• #70306 Reply

Jan Vrobel

Dobrý den,

mám jednoduchý dotaz a budu velmi vděčný za odpověď. Jaké je právní postavení v případě dědictví pro nevlastní dítě? Jak se liší postavení vlastního a nevlastního dítěte? Představte si situaci, kdy jsou staří manželé a manželka má vlastní dítě. Manžel nemá už nikoho v jakékoli dědické skupině (kromě nevlastního dítěte a velmi vzdálených příbuzných). Co se stane v případě, že nejdřív zemře manželka (a část dědictví připadne na manžela) a poté manžel? Bude mít nevlastní dítě právní nárok na dědictví jako vlastní nebo propadne majetek manžela státu? Děkuji mockrát za odpověď! S pozdravem Jan Vrobel Ps. Vycházíme z toho, že není žádná závěť a tedy dědictví probíhá ze zákona

• #70307 Reply

Dobrý den,

zákon nezná termín "nevlastní". Buď je potomek "vlastní" a pak dědí, nebo nedědí. Aby takové dítě mohlo dědit, musel byste být zapsán v jeho rodném listu (ať už jako otec, či osvojitel).

Jediná možnost, kdy by taková osoba mohla dědit, by byla v případě, že by s Vámi žila v den smrti ve společné domácnosti a pečovala o Vás či na vás byla odkázána výživou – pak by dědila, ale ne z titulu "nevlastního" dítěte, ale osoby žijící ve společné domácnosti.

Tedy, pokud s vámi tato osoba bydlí, dědit bude, pokud ne, přichází v úvahu příbuzní dle zákonných dědických skupin, či nakonec stát.

• #70308 Reply

Daria Hakenova

Dobry den,mam kratky dotaz.Muj otec se znovu ozenil a byt,ve kterem bydli prepsal na novou manzelku.On tam ma pouze narok na doziti.V pripade jeho smrti,byt zustane jeho manzelce a deti z prvniho manzelstvi[ja]na nej pravo nemaji?Velice bych si cenila odpovedi.Predem dekuji

• #70309 Reply

Petr Petr

V případě otcovi smrti budete dědit jako jeho dítě samozřejmě vy, ale rovněž díl dědictví připadne i jeho současné manželce, tedy za předpokladu že v době úmrtí bude ještě ženatý.

• #70310 Reply

Jan Vrobel

mockrát Vám děkuji, paní magistro. Myslel jsem si, že to takhle bude, ale potřeboval jsem si to ověřit u odborníka.

• #70311 Reply

milada gazova

Můj otec se v 62 letech znovu oženil se ženou o 30 let mladší,má tříéletého syna.Otec se se mnou pravidelně stýká,máme korektní vztahy,.často mu vypomáhám na pracech v domě.Nikdy jsem od něj nedostala žádnou peněžitou čásku ani dar.Očekávala jsem v pozdější době nějaké dědictví.Otec má kromě domu i poměrně velkou hotovost na účtech.Včera jsem v katastru nemovitostí zjistila,že otec přepsal dům na novou manželku a většinu peněz investuje do rekonstrukce domu.Otec je patrně v důsledku ztráty libida v poslední době psychicky labilní.Bere antidepresiva a pije.Mám vůbec šanci něco dostat v případě jeho smrti?Děkuji Za odpověď

• #70312 Reply

Jozef Chromík

Dobrý den.Poprrosíl bych vás o odpověd na můj dotaz. Zemřel mně otec , ted proběhlo dědické vypořádaní po otci ja jsem zplnomocil účastí na řízení mou matku,mne by zaujímalo na kolik má narok matka a na kolik máme nárok dětí po zemř. otci,ja jsem žil v přesvědčení že matka má nárok na půlku a my sourozenci na půlku z děd. po zemř otci.Podotýkám že se jedná o dědictví na Slovensku, že je tu další problém, matka se zřekla svého podílu po zemř.manželovi, a při samotném jednání ji bylo vyhrožovano my sourozencí a matka pod nátlakem podepsala dědické vypořádaní.Ted chce ten svůj podíl zpět, něco říkala o době 15 dnů na odvolání, ma vůbec šancí to získat zpět?Ještě nechala přepsat dům na děti, take by chtěla získat to zpět, děkují za odpověd.

• #70313 Reply

Jana Randová

Dobrý den, koupily jsme byt s babičkou, každé patří ½. Celkovou kupní částku 330 000,- hradím já z hypotéky. Babička mi chce svou ½ darovat. Budu muset někomu něco platit v případě babiččina úmrtí a dědického vyrovnání? Babička má ještě 2 děti (můj otec a teta).

děkuji za odpověď

• #70314 Reply

jana pospisilová

maminka koupila byt ještě před svatbou se svým druhým manželem, je jeho jediným majitelem, má po její smrti manžel nárok na byt – jaký podil

děkuji

Pospíšilová

• #70315 Reply

Dobrý den,

po její smrti bude mít současný manžel stejný nárok na podíl na bytu aj. věcech, jako ostatní dědici, tzn. její děti.

• #70316 Reply

Dobrý den,

v případě dědictví po otci má matka stejně jako děti nárok na stejný podíl na dědictví. Slovenskou úpravu sice neznám, ale i tam se bude ztěží odvolávat proti rozhodnutí, které jen deklarovalo její souhlas s dohodou. Neměla s tím souhlasit.

• #70317 Reply

Dobrý den,

po jeho smrti budete mít nárok na podíl na jeho majetku, který bude vlastnit v době své smrti. Tzn. nezískáte ani dům, pouze část peněz, příp. majetku, který nepřevede na současnou manželku.

• #70318 Reply

jan comorek

Rád bych věděl, zda má můj otec právní nárok na dědictví (pozemek)po bratrovi své matky. Ten vycestoval do ciziny, v zahraničí zemřel svobodný a bezdětný a nezanechal žádné dědice a jeho pozemek nebyl nikdy součástí žádného dědického řízení. Pozemek užíval někdo jiný a chce ho nyní získat vydržením. Otcovi rodiče, ani zádný otcův sourozenec už nežije, ale žijí jejich děti. Mají i ony nárok na dědictví a pokud ano, na jaký díl?

• #70319 Reply

Ilona Krausová

Dobrý den, chtěla bych vědět, zda by dědila krom dětí i matka mého přítele. Děkuji.

• #70320 Reply

Dobrý den,

jestliže chcete odpověď, musíte svůj dotaz upřesnit – uvedla jste velmi málo informací. Např. dědictví po jaké osobě, čí by to měly být děti atd.

Na takto položený dotaz se odpovědět nedá.

• #70321 Reply

Ilona Krausová

Dobrý den,

dědictví po příteli, je vlastníkem RD, který zdědil po otci s nímž byla jeho matka rozvedená. Děti jsou jeho.

• #70322 Reply

Veškerý jeho majetek zdědí jeho děti. Jeho matka nedědí.

• #70323 Reply

Ilona Krausová

Moc děkuji za Vaši odpověď.

• #70324 Reply

Monika Hýblová

Dobrý den chtěla jsem se zeptat v červnu 2008 mi umřel otec a nezanechal závěť. Z prvního manželství měl dceru, ale rozvedl se a založil novou rodinu a měl dvě dcery se kterýma bydlel až do své smrti a se kterýma se stýkal. Dcera s prvního manželství se už osm let s námi jako s nevlastními sourozenci otcem a naší mamkou vůbec nestýkala. Mám dotaz na to jestli se taky zarnuje jako dědic i přes nestýkání s námi děkuji za kladnou odpověd Monika

• #70325 Reply

Dobrý den,

jestliže tuto dceru nevydědil, pak ta bude samozřejmě dědit spolu s ostatními sourozenci a to bez ohledu na to, zda se s otcem stýkala či nikoli. I kdyby otec sepsal závěť a vynechal ji v této závěti, i potom by z titulu neopomenutelného dědice dědila.

• #70326 Reply

Zlatuše Smutná

Dobrý den,

v listopadu 2007 mi zemřel otec. V roce 1998 sepsal závěť, v současné době již některé věci ze závěti se neshodují se skutečností (podíly v ZD). Potřebovala bych poradit jak dále postupovat.Podle dědického práva by měla polovina domu připadnout matce, která s otcem dům budovali, avšak byl napsán pouze na otce. Jsme dvě sestry.V domě má v současné době trvalé bydliště naše matka a synovec. Děkuji předem za radu.

• #70327 Reply

Katerina Mala

Dobry den

Mam dotaz olhledne dedictvi.

Nedavno me umrel bratr a 3 dny po nem take muj otec.

Bratr byl jiz nekolik let rozvedeny a mel nezletileho syna.Jelikoz po bratrovi zbyly dluhy bude se jeho byvala zena dedictvi ve prospech syna po mem bratrovi vzdavat.

Chtela bych se informovat jak je to s dedictvim po nasem otci.Mam jeste maminku a jednoho bratra.Ja i bratr se chceme dedictvi vzdat ve prospech maminky.

Bude mit narok na dedictvi po mem otci i nezletily syn memo mrtveho bratra?

A jesltize ano jakym zpusobem se to rozdeluje?

Dekuji predem za odpoved

• #70328 Reply

Adam Slezák

Dobry den,

hned na zacatku musim podotknout, ze zena Vaseho bratra sice muze dedictvi odmitnout, ale i kdyby neodmitla, vysledek bude stejny, protoze by stejne nededila.

Ohledne otce: dedit budete Vy, Vase matka a Vas zivy bratr, pokud dalsi sourozenec zemrel, dedi na jeho miste jeho potomci.. dedi se rovnym dilem, tedy kazdy ma pravo na 1/4 z pozustalosti. jestlize se vy vzdate sveho podilu, Vase matka tak dostane 3/4.

• #70329 Reply

Katerina Mala

Dobry den pane Slezaku,

Predem dekuji za vasi odpoved.

Spatne jsem se asi vyjadriva v urcitych vecech.

Jde o to ze byvala manzelka se bude vzdavat dedictvi ktere by pripadlo jejimu nezletilemu synovi po mem bratru kvuli dluhum,jelikoz to byl jeho jediny potomek.

Znamena to ze nezletile dite tim padem nebude dedit po mem otci jeslize se vzda dedictvi po mem bratrovi? Ja vim je to trochu zamotane ale chceme predejit nesrovnalostem.

Jelikoz nedrim umrel bratr tak se bude vyrizovat nejdrim dedictvi po nem a pak po mem otci nebo se to vyrizuje najednou?

• #70330 Reply

Taťána Bittalová

Dobrý den potřebovali bychom poradit po smrti mojí mamky jsme s přítelem vyměnili byt 1+1 za 3+1 investovali jsme svoje peníze do oprav bytu a vzali si mojeho taťku který je ZTP/P (na invalidním vozíku) k sobě.Ze svého bývalého bydliště si odvezl jen postel, dvě skříně,osobní věci,televizi a mražák vše ostatní si rozebrali mí 3 sourozenci. Po smrti mamky vše zdědil otec a mým sourozencům se to nelíbí neustále mě obviňují že ho okrádám o peníze že oni nic nezdědili(jakoby já ano) potřebovali bychom poradit jak sepsat závěť nebo nějaký papír kde by bylo napsáno že nám do bytu nepřispěl žádnými prostředky a nebo jak se to řeší v takových případech kdyby nedej Bože umřel?Jak by to bylo z majetkem ve společné domácnosti?

• #70331 Reply

Michaela Březinová

Dobrý den, v rodině řešíme otázku ohledně dědických nároků. Otec a jeho družka žijí společně. Já jsem dcera z 1. manželství, stejně tak jeho družka má 1 dítě (nezletilé)z předchozího manželství, společně mají jedno dítě (také nezletilé). Nyní přišel otec s návrhem přepsat svoji polovinu domu na jeho družku, aby mě ona v případě, že se s ním něco stane, nemusela vyplácet. Mám i poté nárok na podíl z dědictví? Děkuji.

• #70332 Reply

Michaela Březinová

Dobrý den, v rodině řešíme otázku ohledně dědických nároků. Otec a jeho družka žijí společně. Já jsem dcera z 1. manželství, stejně tak jeho družka má 1 dítě (nezletilé)z předchozího manželství, společně mají jedno dítě (také nezletilé). Nyní přišel otec s návrhem přepsat svoji polovinu domu na jeho družku, aby mě ona v případě, že se s ním něco stane, nemusela vyplácet. Mám i poté nárok na podíl z dědictví? Děkuji.

• #70333 Reply

Marcela Knížková

Dobrý den. Přepsáním otcovy poloviny na jeho družku přicházíte o dědictví, jelikož mu již na nemovitosti nebude nic patřit a tudíž by nebylo co dědit. V případě jeho smrti můžete u notáře protestovat, že jeho družka byla obdarována již za živa a pokud ještě bude něco jiného k dědění, tak můžete požadovat větší díl- ovšem společně s dítětem, které má Váš otec a jeho družka společně – pokud i ono bude souhlasit s tímto postupem, protože to bude dědit po otcově družce.

• #70334 Reply

Dagmar Voleská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mi zemrela matka a nezanechala zavet, jestli, kdyz je predmetem dedictvi jeden maly byt, se da pripadne nejak upozornit na to v ramci dedickeho rizeni, ze sestra, jeste za zivota matky, dostala od ni darem chalupu a jeden velky byt (na obe nemovitosti ma darovaci smlouvu) a mne nedala nic. Mam ja nejake pravo na to, abych pripadne ten maly byt, ktery po ni zustal dostala cely nebo alespon vetsinu? Predem velmi dekuji Rakova

• #70335 Reply

Hana Kadeřávková

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost napsání závěti na nevlastní syny – jedná se o známého, který je ženatý, se svou manželkou nemá vlastní děti, ale chtěl by napsat závěť ve prospěch jejích dvou synů, kteří s ním žili po celé jejich dětství. Známý má ze své strany vlastní sourozence a rodiče, kteří ještě také žijí. Pokud by napsal závěť ve prospěch svých nevlastních synů, neměli by v případě jeho úmrtí přednostní nárok na dědictví jeho přbuzní (sestra, rodiče atd.)?

Děkuji za odpověď

Hana Kadeřávková

• #70336 Reply

Dobrý den,

takto sepsat závěť může a díky takové závěti by byli dědici opravdu jen jeho "nevlastní synové".

Jediným problémem by bylo, kdyby měl své vlastní děti; existence ostatních příbuzných je nepodstatná.

• #70337 Reply

Dobrý den,

ano, v dědickém řízení je třeba tyto dary sestře namítnout a požadovat započtení jejich hodnoty do dědictví.

• #70338 Reply

Hana Kadeřávková

Dobrý den paní magistro,

děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den.

Hana Kadeřávková

• #70339 Reply

František Hejduk

Po dědickém řízení po úmrtí matky vlastní 1/2 nemovitosti otec, po 1/4 nemovitosti syn a dcera. Otec žije nyní s přítelkyní. V případě úmrtí otce má nějaké dědické nároky přítelkyně? Záleží případně na délce soužití a na tom, zda má v menovitosti hlášen trvalý pobyt?

Děkuji

• #70340 Reply

Alois Anton

Dobrý den,

je možné sjednat písemně (např. u notáře) odmítnutí dědictví zákonnými dědici před smrtí zůstavitele?

Dík

• #70341 Reply

Dobrý den,

ne, dopředu to možné není. Tento úkon může dědic učinit až v dědickém řízení, tj. po smrti zůstavitele.

• #70342 Reply

Dobrý den,

v případě smrti otce zdědí vše jeho děti; ledaže by si přítelkyni vzal – ta by pak jako manželka dědila společně s jeho dětmi.

• #70343 Reply

Jiří Šatara

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dědictví po matce.Má matka vlastnila už od svého mládí byt. Poté, před devíti lety se vdala a žila v bytě s manželem. Nedávno bohužel zemřela a mě by zajímalo, jak se byt rozdělí mezi nás pozůstalé. Zůstali jsme manžel( není vlastní otec) a tři potomci. podotýkám, že matka byt vlastnila před sňatkem. děkuji Šatara

• #70344 Reply

Jiří Šatara

Dobrý večer, ješrtě by mě zajímalo, jestli kdyby se něco stalo s nevlastním otcem, jestli by jeho část bytu propadla státu, nebo bychom ji opět zdědili my sourozenci, když není náš vlastní otec. Děkuji za odpověď Šatara Jiří.

• #70345 Reply

Jitka palicova

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat,když mi zemřela maminka jestli mě můj otec musí vyplatit či ne když já chci a on stím nesouhlasí.Jsem vlastníkem 1/4 nemovitosti.mám jeste další 2 sourozence a ti nechteji vyplatit od odce protoze tam bydli a mě také nechtějí vyplatit a notářka řekla ze stim nic nezmůžu..Chtějí po mě abych si odhlásila trvalé bydliště,pálí mi poštu,vyměnili i zámky a řekli že mi musi stačit když budu napsana na katastru nemovitosti..táhne se to rok a tedka teprve to prislo k soudu moc dlouho to tam nebylo soud to poslal zpatky k notáři kvůli chybě v odměně notáři.ani jsem od notářky nedostala žadný papír když jsem tam tehdy byla.Nevím už jak dál.Se svojí rodinou od umrtí maminky nevychazim a Vyplatit chci .Děkuji předem za radu.Jitka Palicová.

• #70346 Reply

Dobrý den,

byt se rozdělí na čtvrtiny mezi Vás děti a jejího manžela. Fakt, že byt získala před manželstvím má vliv na to, že její manžel získá pouze 1/4 bytu.

• #70347 Reply

Dobrý den,

a žijete s ním ve společné domácnosti? Pokud ne a ani Vás neosvojil, dědit nebudete – má možná jiné příbuzné – sourozence, rodiče, vlastní děti …

• #70348 Reply

Jitka palicova

prosim poradite mi?

• #70349 Reply

Walter Grohman

neuvedla jste zda 1/4 dědíte či ji již máte ve vlastnictví.Pokud je předmětem dědictví měla jste si dědickém řízení dohodnout vyplacení a v případě nesouhlasu ostatních by o tom rozhodl soud

• #70350 Reply

Karel Dlouhý

Jste tedy podílový spoluvlastník nemovitosti.

Obč. zák. §142

(1) Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a k účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.

Tedy můžete dát k soudu návrh.

Doporučuji navštívit advokáta.

• #70351 Reply

Jitka palicova

Při sezení u notářky jsem řekla, že chci vyplatit, ale na to my paní notářka před všemi řekla, že pokud nechcou, tak s tím nic nenadělám. Že proto budu jen vlastníkem 1/4. Tento týden my přišlo rozhodnutí od soudu, že jsem vlastníkem 1/4.. Celkem to bylo divné sezení, jelikož paní notářka nevěděla, že má sestra je plnoletá(otec po ní chtěl plnou moc) a myslela si, že dům vlastnil otec s maminkou a tak jsem jí musela říct, že byl maminky. V tom se zerazila, podívala na otce a řekla, že to asi musela splést sekratářka. Nakonec pak řekla,že nemá na nás čas a musím podepsat. Nejlepší perličkou na tom všem bylo, že muj otec platil notářce o 5tisíc víc. Celé řízení vyřizoval on a neřekl my ani kdo je notářka atd.I odhad domu my neseděl. Než maminka onemocněla byl před rokem oceněn na 3mil. a najednou jen 850tis. Odhadce vyřizoval také on. Můj otec penězi nešetří, když něco chce!!Já mám 6ti měs. miminko a peníze potřebuji, nebydlím s němi, protože mě otec byl a maminka to těžce nesla.

• #70352 Reply

Lenka Vrbová

Dobrý den,měla bych takový dotaz.Mé matce zemřel manžel s kterým vlastnili práva k družstevnímu bytu,který má hodnotu 500 000.Jelikož nevl.otec věděl jaké jsou jejich děti tak sepsal dvě závěti,nejdříve jednu a poté co se změnili majetkové poměry tak druhou,kde své tři děti vydědil.Dnes se mamka dozvěděla že i když vydědil své děti tak jeho podíl na bytě přechází na vnoučata.Chtěla jsem se zeptat jestli i když ty vnoučata nikdy neviděli jestli je opravdu musí vyplatim je jich devět a s toho tři jsou nezletili.Musí přeci něco existovat když vydědil své tři děti protože věděl jak se k němu chovalitak aby se to vztahovalo i na vnoučata.Nevím jestli mi rozumíte,tak se nezlobte za dotaz

• #70353 Reply

Karel Dlouhý

Považuji za normální, že otec a tři děti zdědili každý 1/4 nemovitosti.

Doporučuji, jak jsem radil včera, podat návrh na zrušení spoluvlastnictví.

• #70354 Reply

Dobrý den,

na to, aby se vydědění vztahovalo i na potomky vyděděných dětí, by muselo být v listině o vydědění jasně uvedeno, že se to vztahuje i na jejich děti (tj. vnoučata). Bez takové poznámky dědický podíl za vyděděné děti přechází na jejich potomky.

• #70355 Reply

Marcela Barancova

Dobrý den,jsem spoluvlastníkem domu a mám dotaz. 2.vlastníkem je můj bratranec,jeho matka byla sestra mého otce,hned po narození syna se rozvedla. Když mu bylo 8 let,zemřela a jeho otec byl zbaven rod.práv. Moji rodiče si bratrance vzali do pěstounské péče a on svůj díl zdědil jako nezletilý po matce. Bratranec je schyzofrenik,který se odmítá léčit a takže občas přichází doba,že nevím,co udělá. Pokud se mu něco stane,řeknete mi kdo by dědil? Nevím,zda jeho otec žije a kde,viděli jsme ho naposledy,v roce 1975,když se bratranec narodil.Dům kupovala babička,matka mého otce a tety. Vzhledem k tomu,že bratranec asi 8 let nepracuje,financuji dům já,s mojí rodinou. Děkuji za odpověď

• #70356 Reply

Karel Dlouhý

DĚDĚNÍ ZE ZÁKONA stanoví pořadí:

V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem.

Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel nebo partner, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

Nedědí-li manžel, partner ani žádný z rodičů, dědí v třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

Nedědí-li žádný dědic ve třetí skupině, ve čtvrté skupině dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti.

• #70357 Reply

Jitka Nováková

Dobrý den, předem děkuji za odpověď na můj dotaz. Zemřel mi otec, který mimo jiné vlastnil bankovní účet ke kterému jsem měl jako jediný dispoziční právo. Chci se zeptal, jestli prostředky z bankovního účtu spadají do dědického řízení a budou rozděleny rovným dílem mezi ostatní sourozence. Manželku již neměl. Jak vůbec právník dědického řízení zjistí veškerý majetek zemřelého?

• #70358 Reply

Eva Janebová

Můj otec vlastnil byt 3+1 v OV a já jeho dcera jsem s ním žila ve společné domácnosti více než rok před jeho smrtí. Jak se má správně dělit mezi mne a bratra, když jsem otcův byt dala na svoje náklady zrekontruovat a tudíž hodnota je vyšší, ale nenechali jsme udělat odhad před rekonstrukcí?

A druhý dotaz, moje matka má dům a je v něm sama a je neprovdána, jelikož bratr se s ní nestýká, je možné, aby sepsala závěť, ve které by mi odkázala nemovitost a bratrovi třeba jen úspory? Je toto dělení možné? A jak se bude eventuelně delit, pokud se maminka vdá?

Moc děkuji.

• #70359 Reply

Dobrý den,

ano, tyto finanční prostředky budou také předmětem dědického řízení a budou rozděleny mezi dědice. Soudem ustanovený notář takový majetek zjistí zejm. dotazem u dědiců či z příslušných evidencí.

• #70360 Reply

Dobrý den,

po otci budete dědit s bratrem tento byt rovným dílem – každý 1/2. Vámi vložené náklady na rekonstrukci byste musela prokázat a stejně tak to, že se nejednalo o dar otci.

Co se týče dědictví po matce, ano, je možné, aby Vám závětí odkázala dům. Tato závěť však bude částečně neplatná v tom rozsahu, v němž je bratr neopomenutelným dědicem, tj. 1/2 podílu, který by dědil ze zákona. Pokud by zmiňované úspory činily tento 1/2 zákonný podíl, možné by to bylo.

Jestliže se matka vdá, nebude to mít na existenci závěti žádný vliv.

• #70361 Reply

Eva Janebová

Děkuji za odpověď, jen by mne zajímalo, jakým způsobem se dokazuje, že mnou vložené náklady nebyly darem otci. Samozřejmě doklady o platbách na rekonstrukci mám na svou osobu.Jak se eventuelně vypočítává hodnota bytu před jeho rekonstrukcí, když nyní hodnota bytu je daleko vyšší, než jen o náklady do něj vložené? Byt byl totiž v původním stavu z roku 1967 a byl v docela dezolátním stavu, neboť otec na něj 40let nesáhl, proto po mém nastěhování jsem ho nechala zrenovovat. Bratr po mě požaduje polovinu nynější hodnoty, i když ví, že opravy jsem platila jen já. Jak se mám k tomuto jeho nároku postavit? Zdá se mi to nespravedlivé.

Děkuji

• #70362 Reply

Alois Raška

Manželka obdržele po ukončení dědického řízení na Slovensku peníze za prodanou nemovitost/svůj díl/.

Musí u nás podávat daňové přiznání i když je od daně osvobozená?

Děkuji za odpověď.

• #70363 Reply

Marcela Barancova

moc děkuji za odpověď.

• #70364 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s dotazy ohledně daní se obraťte na daňovou poradnu nebo na finanční úřad.

• #70365 Reply

Eva Janebová

Můj otec vlastnil byt 3+1 v OV a já jeho dcera jsem s ním žila ve společné domácnosti více než rok před jeho smrtí. Jak se má správně dělit mezi mne a bratra, když jsem otcův byt dala na svoje náklady zrekontruovat a tudíž hodnota je vyšší, ale nenechali jsme udělat odhad před rekonstrukcí?

A druhý dotaz, moje matka má dům a je v něm sama a je neprovdána, jelikož bratr se s ní nestýká, je možné, aby sepsala závěť, ve které by mi odkázala nemovitost a bratrovi třeba jen úspory? Je toto dělení možné? A jak se bude eventuelně delit, pokud se maminka vdá?

Moc děkuji.

Děkuji za odpověď, jen by mne zajímalo, jakým způsobem se dokazuje, že mnou vložené náklady nebyly darem otci. Samozřejmě doklady o platbách na rekonstrukci mám na svou osobu.Jak se eventuelně vypočítává hodnota bytu před jeho rekonstrukcí, když nyní hodnota bytu je daleko vyšší, než jen o náklady do něj vložené? Byt byl totiž v původním stavu z roku 1967 a byl v docela dezolátním stavu, neboť otec na něj 40let nesáhl, proto po mém nastěhování jsem ho nechala zrenovovat. Bratr po mě požaduje polovinu nynější hodnoty, i když ví, že opravy jsem platila jen já. Jak se mám k tomuto jeho nároku postavit? Zdá se mi to nespravedlivé.

Děkuji

• #70366 Reply

Kristýna T.

Dobrý den,

mamince v červenci zemřel bratr, byla určena jako výlučný dědic. Teď ji přišlo vyrozumění od soudu, aby se dostavila pro jeho věci osobní povahy (hodinky, oblečení, mobil…). Ale ona již dříve u notářky podepisovala, že se dědictví vzdává, jelikož se s ním 15 let nestýkala a navíc měl velké dluhy (o kterých v tom vyrozumění ale není ani zmínka). Chtěla bych se zeptat, jestli k soudu musí pro ty věci jít, i když se jich už dříve zřekla? Musí opět vyrozumět soud, že je nechce? Popřípadě jakou formou – osobně, písemně…

Děkuji za odpověď.

• #70367 Reply

Natalie Cardova

Dobrý den,

V prosinci 2008 nám zemřela babička, děda je živ. Jejich druhý syn (můj otec) zemřel v r.2004. V současném dědickém řízení jsme se od notáře dozvěděly, že můj strýc (První syn babičky (otec neznámý)) si odkoupil od prarodičů část dědictví (chalupa a pozemky). Byt, kde doposud děda bydlí, je údajně napsán na sestřenici. Jaké máme šance, možnosti, práva? Máme podat námitku? Lze nějak zpochybnit kupní smlouvu mezi strýcem a prarodiči.(Např. když prarodiče prodali strýci majetek pod nátlakem nebo lživé důvody výhod kupní smlouvy)

Děkuji, vnučka a vnuk.

• #134257 Reply

Ondra S.

Dobrý den,

mám dotaz: moje teta uzavřela za nápadně nevýhodných podmínek smlouvu o úvěru z realitní společností, v roce 2011. Smlouva byla navíc zajištěna zástavou, jejím bytem 1+1, protože neplatila, byla vyzvána k vyklizení bytu, které však fakticky neproběhlo. Mezi tím se dotyčná realitní společnost stala majitelem bytu (viz. LV). Mezi tím teta zemřela a pozůstalí, její děti byly vyzváni k dědictví. Jeden advokát mi tvrdil, že neplatnost smlouvy o úvěru lze zpochybnit během dědického řízení. Je tato informace pravdivá? Do jaké lhůty lze zpochybnit smlouvu o spotřebitelském úvěru ze strany dědiců? V bytě, který dnes již vlastní jako zástavu realitní společnost bydlí s jejím vědomím druh mé tety, má právo na nějakou právní ochranu? Může ho realitka vystěhovat bez náhradního bydlení? Jednoho z dědiců tato realitka kontaktovala a nabízí koupě tohoto bytu za částku 170 000,- Kč? Koupila byste tento byt, který má hodnotu cca 600 000,- Kč. Děkuji předem moc za Vaši odpověď.

• #137248 Reply

Luzarová

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se bude dělit majetek (byt) po mé smrti. Měla jsem 3 děti, ale nejstarší dcera již zemřela. Bude se dělit dědictví na 2 díly pouze mezi žijícími dětmi nebo budou dědit i děti zemřelé dcery? Děkuji.

• #145941 Reply

zdena

Vlastním s maminkou každá polovinu domku má nárok na maminčinu polovinu při dědictví i neteř po mé zemřelé sestře děkuji

• #153928 Reply

Jirina

Dobrý den.
    Dnes otec sepisoval závět. Kde do závěti uvedl mě i mého bratra. Chci se zeptat po smrti obou rodiču má narok na dedictvi i muj manžel, ktery se mnou žije v dvougeneracním baraku již 15let spolu s mymi rodiči. Jedna se o barak a prilehlé pozemky.

Dekuji

Odpověď na téma: Dědické nároky
Informace o uživateli: