dědický podíl

Forum Fóra Občanské právo Dědictví dědický podíl

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Hana Julínková a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

• Autor

Alena

Otec před smrtí nezanechal žádnou závěť.Při dědickém řízení jsem dala mé matce(vdově)plnou moc k zastupování(ústně jsem se dohodly na polovičním rozdělení dědictví dle zákona)neboť jsem se nemohla zúčastnit schůzky u notáře. Matka však u notáře uvedla, že dědictví nepožaduji, tak soud můj dědický podíl převedl na ni. Odvolání jsem nepodala, matka tvrdila, že pak můj podíl na mě převede. Rozhodnutí již nabylo právní moci, ale matka teď podíl nechce převést s tím, že to po ní jednou zdědím. Mohu ještě nějak napadnout dědické rozhodnutí?

Děkuji za odpověď.

• #70142 Reply

simona

Dobrý den,rodiče ještě za života chtějí rozdělit majetek,ale jsme tři sourozenci,jedné chtějí darovat nemovitost hned a těm dvěma každé nemovitost na základě dědické smlouvy.Lze se nějak bránit tomuto nespravedlivému rozhodnutí?Bude ta obdarovaná již vyjmuta ze závěti?Děkuji za odpověď.

• #70143 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

předně, dědická smlouva neexistuje. Vaši rodiče mohou max. sepsat závěť, v níž uvedou, co má kdo zdědit.

Co se týče obrany, každý vlastník věci má právo svobodně se rozhodnout, zda a komu dají určitou věc; to platí i pro tento případ.

• #70144 Reply

Eva Hrbáčková

Žiju s přitelem ve společné domácnosti. Máme spolu jedno dítě. Majitelem bytu je přítel, já i syn zde máme trvalé bydliště. Chci se zeptat, pokud by přítel zemřel a nebyla by sepsána závěť, mám nárok na nějaké dědictví po příteli? Nebo by dědil pouze náš syn, který je ale nezletilý? Musela bych se z bytu odstěhovat, když nejsem jeho manželka a neměla bych nárok na dědictví? Děkuji

• #70145 Reply

Hana Julínková

Dobrý den,

jsem 2 roky rozvedená a nemám vypořádaný majetek s bývalým manželem. Byt je v SJM. Chtěla bych se znova vdát a potřebovala bych poradit, jak postupovat, pokud za dobu trvání nového manželství dojde k majetkovému vyrovnání a já získám byt. Bude dědit v případě mého úmrtí manžel a jeho děti?

Děkuji Hana

Odpověď na téma: dědický podíl
Informace o uživateli: