Dědictví po bratrovi

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dědictví po bratrovi

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Zuzana Vondrová a poslední změna je stará 4 roky, 4 měsíce.

• Autor

Zuzana Vondrová

Dobrý den, v únoru mi zemřel strýc, který měl jediného příbuzného – sestru (moji matku). Strýc vlastnil byt po mých prarodičích, ve kterém poslední dobou žil s paní Věrou. Nejsme si jisti jak dlouho, ale bude to max. kolem 1 roku. Je jisté, že paní Věra – jako jeho družka, bude uplatňovat nárok na byt a tvrdit, že s ním žila ve společné domácnosti více než 1 rok. Ráda bych se zeptala, zda tato paní bude ve 2. nebo 3. dědické skupině a zda má na tento byt nárok i moje matka. Dále by mě zajímalo jak se dokazuje, že spolu žili ve společné domácnosti, když neměli společný účet, paní Věra neplatila žádné poplatky spojené s bydlením, trvalé bydliště tam neměla. Popřípadě jak vyvrátit její tvrzení, že obstarávala nákupy. Předem děkuji za rady…

• #72676 Reply

Notářské Služby

Dědické skupiny jsou popsány zde: http://www.notarskesluzby.cz/rizeni_o_dedictvi.html

Nedědí-li manžel, partner ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Pokud paní Věra prokáže, že vedla se strýcem společnou domácnost více než jeden rok před smrtí strýce, bude s Vaší matkou dědit rovným dílem. To ovšem platí v případě, že strýc nezanechal závěť. Pro posouzení není důležité trvalé bydliště paní Věry.

• #72677 Reply

Zuzana Vondrová

Moc děkuji za odpověď. Nebyla jsem si totiž jistá s dědickou skupinou té družky protože i ve 2.sk. je uvedeno, že dědí ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti…. Tak by mě ještě zajímalo, jaký je tedy rozdíl mezi družkou ve 2. a v 3. dědické skupině. Moc děkuji.

• #72678 Reply

Notářské Služby

Spolužijící osoba je uvedena ve druhé i třetí dědické skupině, ovšem ve druhé dědické skupině nemůže dědit sama. Proto ve vašem případě dědí ve třetí skupině spolu se sourozenci. Podrobně je to uvedeno v občanském zákoníku.

• #72679 Reply

Zuzana Vondrová

Mnohokrát děkuji za informace a hlavně za jedinečné služby lidem na těchto stránkách.

Odpověď na téma: Dědictví po bratrovi
Informace o uživateli: