Dědictví po smrti

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Dědictví po smrti

Zvolené téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jitka Vyskočilová a poslední změna je stará 9 let, 1 měsíc.

• Autor

Marie

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat na dědictví rodinného domu,který vlastní můj otec ,jestli v případě jeho smrti přechází automaticky na jeho manželku,když není uvedena jako spoluvlastník nebo je potřeba sepsat závět.Jedná se mně o to aby moje matka v případě jeho smrti neplatila dan z převodu,když v domě bydlí šedesát let.Děkuji

• #70157 Reply

Marie

Zapomněla jsem dodat,že jsme 4 sourozenci a nevím jestli se dědictví týká i nás.Děkuji

• #70158 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v případě smrti Vašeho otce budou dědici ze zákona jeho manželka a všechny jeho děti; Vy všichni budete dědit stejný podíl.

Pro dědictví se daň z převodu neužije.

Od daně dědické budete osvobozeni.

• #70159 Reply

Vlaďka Pavlisová

Dobrý den,má otázka se týká vypořádání dědických podílů na domě.V roce 2003 zemřela moje maminka se kterou jsem vlastnila rodinný dům tak že podíl byl 50×50%,do dědictví šla tedy polovina rodinného domu a tuto polovinu jsme zdědily jsme 3 sestry.Rodinný dům byl odhadnut na určitou částku a vlastnické podíli na domě byly rozdělany na 1.sestra 1/6 podílu, 2.sestra 1/6 podílu a já taktéž 1/6 podílu a k tomu tu svou polovinu.Rodinný dům obývám pouze já sestry nepřispívají na udržbu ani chod domu,rozhodla jsem se že bych ty jejich podíli odkoupila musím jim vyplatit částku která byly vyčíslena notářkou při dědickém řízení? Kdybychom se rozhodli dům prodat cena nemovitosti vzrostla na jakou finanční částku mají mé setry nárok jestli na částku z prodeje domu nebo na částku podle dědictví.

Děkuji za zodpovězení dotazu

• #70160 Reply

Dobrý den,

na hodnotě vypořádacího podílu se budete muset dohodnout a tato hodnota vůbec nemusí odpovídat hodnotě určené znaleckým posudkem. Pokud se nedohodnete, může tak rozhodnout soud na základě návrhu jedné z Vás.

• #70161 Reply

Josef Friedberg

Chtěl bych se jen zeptat, jestli zaniká právo přihlásit se o dědictví po uplynutí delší doby od úmrtí rodinného příslušníka v zahraničí. V tomto případě jde o úmrtí otce v Německu (s něměckým st. občanstvím), který zemřel již v roce 2000.

Děkuji.

• #70162 Reply

Sona Mudrová

Dobrý den,

po otci, který zemřel v roce 2001, jsem zdědila podíl v zemědělském družstvu. Mám na něj stále ještě nárok? Jakým způsobem mám o něj požádat? Kde? Děkuji za odpověď.

• #70163 Reply

katerina svobodova

Dobrý den,zemřela mi maminka zůstal po ní družstevní byt.Jsme 3 sourozenci,ale už tam nebydlím mám nárok na podíl z bytu?Sourozenci tam spolu bydlí.Otec už také nežije.Závět napsaná nebyla.Děkuji za odpověd

• #70164 Reply

jana mala

Dobry den,mam dotaz.Jsem pet let vdana.veskery majetek ktery vlastnim,jsem nabyla pred manzelstvim.Poradte mi prosim jak nejlepe zaridit aby v pripade me smrti.po me dedili dum chatu chalupu auta atd.jen me dve dospele deti.

• #70165 Reply

Dobrý den,

předně – příště vkládejte dotazy samostatně a nikoli jako odpovědi na jiné otázky. takto je to velmi nepřehledné.

Jednoduše sepište závěť, v níž určíte jako výhradní dědice vašeho majetku své děti.

• #70166 Reply

Roman Petrželka

Dobrý den,Podle usnesení soudu ze dne 11.2.2008 ve věci dědictví po mém otci mi má matka,jako dědický podíl,vyplatit peněžní částku 540 000 kč a to nejpozději do 31.12.2008.Matka nemá v úmyslu mi tuto částku vyplatit,přestože tuto částku má a nemovitosti prodává.Mohu podniknout opatření již tedˇa co po dni splatnosti?.Pokud přepíše majetek na třetí osobu,jak mi tuto částku vyplatí?. děkuji za odpovědˇ.

• #70167 Reply

Ivona Romanová

Dobrý den, zemřel mi otec a zanechal po sobě rodinný dům. S mou matkou byli rozvedeni 10 let, nezanechal závěť. Dům je starý cca 10 let a nachází se v obci Zlaté Hory, okres Jeseník. Odhad byl 1 800 000, nějaká tržní cena jen 800 000tisíc. Zajímalo by mě, kdo určuje tzv. tržní cenu? Jsme tři dcery a budeme vyplaceni pouze ze 400 000tisíc, druhou polovinu má naše matka. Nějak tomu nerozumím. Když matka dům prodá za třeba 1 500 000, tak mi už nic nedostaneme? Děkuji za odpověď

• #70168 Reply

Pavel Tužil

Dobrý den,chtěl bych se zeptat na jakou část dědictví mám nárok po smrti svého otce.Mám ještě mátku,manželku zemřelého otce a jednoho bratra.Po otci zůstal dům a vkladní knížky,které dnes matka nemůže najít.Také bych se chtěl zeptat jak notář rozhodne. Zda tak,že bych byl vylpacen a pokud tak jak, jest-li z odhadní či tržní ceny domu a nebo mně připíše nějaký díl části majetku.ještě bych se chtěl zeptat je-li možné,aby matka či bratr pokud měli dispoziční právu k výběru peněz z vkladních knížek,tyto mohou vybrat i po smrti otce a nepřiznat je do dědictví.Moc děkuji za radu.

• #70169 Reply

Dobrý den,

Váš dotaz je zmatený. Jestliže byl dům jen otce a nikoli matky, není důvod, aby matka cokoli z dědictví dostala – byli rozvedeni tudíž není dědicem.

Znalec musí udělat odhad domu a tato částka resp. dům v této hodnotě bude předmětem dědictví. Kdo si pak po skončení dědictví jak se svým podílem naloží (v rámci mezí zákona), to je jen na něm.

• #70170 Reply

Kateřina Lukavcová

Dobrý den.Můj otec zemžel dne 13.8.2007 a do dnešního dne mi nebylo sděleno ,jak dědické řízení postupuje.Chtěla bych se zeptat do jaké doby by jsem se to měla dozvědět.Myslela jsem ,že do jednoho roku od umrtí má být vše vyřizeno.Děkuji

• #70171 Reply

Lucie Jindrová

Dobrý den,

v dědickém řízení neexistují žádné lhůty – měla byste se o průběhu informovat, aby na vás "nezapomněli".

• #70172 Reply

Roman Petrželka

Dobrý den.Po usnesení soudu ze dne 11.2.2008 ve věci dědictví po mém otci mi má matka,jako dědický podíl,vyplatit peněžní částku 540 000 kč a to nejpozději do 31.12.2008.Matka nemá v úmyslu mi tuto částku vyplatit,přestože tuto částku má a nemovitosti prodává.Mohu podniknout opatření již tedˇa co po dni splatnosti?.Pokud přepíše majetek na třetí osobu,jak mi tuto částku vyplatí?.Dekuji za odpovědˇ.

• #70173 Reply

Jitka Vyskočilová

Dobrý den, můj otec byl alkoholik, a mojí matkou dávno rozveden. Znova se oženil,(nikdy neměl další děti) ale s manželkou se také neschodl, tak většinu života žil u svých rodičů, kteří se o něj starali i když je trápil. Co byl u nich vím,že odevzdával celou výplatu a dostával 100kč,aby ji nepropil. Babi a děda krátce po sobě zemřeli a táta asi půl roku po nich, protože svůj život sám žít nedokázal. Moje otázka je:

– na kolik má tátova manželka právo na majetek mých prarodičů, se kterými neměla nic společného a ani se nikdy nestýkali

– nakolik je trestné, že po jeho smrti nechala okamžitě vyměnit zámek od bytu mých prarodičů, kde táta žil, s tím, že si nepřeje aby tam někdo chodil

-jestli to, že ja i sestra žijeme v cizině může celou věc nějak ovlivnit

Děkuji moc za odpověd

Odpověď na téma: Dědictví po smrti
Informace o uživateli: